gramps51 - en to ru translation catalogue (7099 entries)

en: Bulgaria
ru: Болгария

en: Canada
ru: Канада

en: Catalonia
ru: Каталония

en: Chile
ru: Чили

en: China
ru: Китай

en: Croatia
ru: Хорватия

en: Czech Republic
ru: Чешская Республика

en: England
ru: Англия

en: Finland
ru: Финляндия

en: France
ru: Франция

en: Germany
ru: Германия

en: Japan
ru: Япония

en: Jewish Holidays
ru: Еврейские праздники

en: Purim
ru: Пурим

en: Passover
ru: Песах

en: 2 of Passover
ru: 2й день Песаха

en: 3 of Passover
ru: 3й день Песаха

en: 4 of Passover
ru: 4й день Песаха

en: 5 of Passover
ru: 5й день Песаха

en: 6 of Passover
ru: 6й день Песаха

en: 7 of Passover
ru: 7й день Песаха

en: Shavuot
ru: Шавуот

en: Rosh Ha'Shana
ru: Рош Ха-Шана

en: Rosh Ha'Shana 2
ru: Рош Ха-Шана 2

en: Yom Kippur
ru: Йом Кипур

en: Sukot
ru: Суккот

en: 2 of Sukot
ru: 2й день Суккот

en: 3 of Sukot
ru: 3й день Суккот

en: 4 of Sukot
ru: 4й день Суккот

en: 5 of Sukot
ru: 5й день Суккот

en: 6 of Sukot
ru: 6й день Суккот

en: 7 of Sukot
ru: 7й день Суккот

en: Simhat Tora
ru: Симхат Тора

en: Hanuka
ru: Ханука

en: 2 of Hanuka
ru: 2й день Хануки

en: 3 of Hanuka
ru: 3й день Хануки

en: 4 of Hanuka
ru: 4й день Хануки

en: 5 of Hanuka
ru: 5й день Хануки

en: 6 of Hanuka
ru: 6й день Хануки

en: 7 of Hanuka
ru: 7й день Хануки

en: 8 of Hanuka
ru: 8й день Хануки

en: Italy
ru: Италия

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: Russia
ru: Россия

en: Serbia
ru: Сербия

en: Serbia (Latin)
ru: Сербия (Латинский)

en: Slovakia
ru: Словакия

en: Sweden
ru: Швеция

en: Turkey
ru: Турция

en: Ukraine
ru: Украина

en: United States of America
ru: Соединённые Штаты Америки

en: Genealogy System
ru: Генеалогическая система

en: Manage genealogical information, perform genealogical research and analysis
ru: Систематизируйте генеалогические данные, занимайтесь генеалогическими исследованиями и анализом

en: Genealogy;Family History;Research;Family Tree;GEDCOM;
ru: Генеалогия; Семейная история; Исследования; Семейное древо; GEDCOM;

en: Gramps is a genealogy program that is both intuitive for hobbyists and feature-complete for professional genealogists.
ru: Gramps - это генеалогическая программа для использования любителями, но также имеет функционал, необходимый профессионалам.

en: It gives you the ability to record the many details of the life of an individual as well as the complex relationships between various people, places and events.
ru: Она предоставляет Вам возможность записывать множество деталей жизни по отдельности или в комплексе отношений между различными людьми, местами и событиями.

en: All of your research is kept organized, searchable and as precise as you need it to be.
ru: Все Ваши исследования хранятся в организованном виде с возможностью поиска и точны настолько, насколько это необходимо.

en: Gramps Development Team
ru: Команда разработчиков Gramps

en: Pedigree
ru: Родословная

en: Descendant Fan
ru: Веерная карта потомков

en: People
ru: Люди

en: Relationships
ru: Отношения

en: Person
ru: Лицо

en: Gramps database
ru: База данных Gramps

en: Gramps package
ru: Пакет Gramps

en: Gramps XML database
ru: База данных Gramps XML

en: GeneWeb source file
ru: Файл GeneWeb

en: <b>Working with Dates</b><br/>A range of dates can be given by using the format "between January 4, 2000 and March 20, 2003". You can also indicate the level of confidence in a date and even choose between seven different calendars. Try the button next to the date field in the Events Editor.
ru: <b>Работа с датами</b><br/>Диапазон времени может быть задан, используя формат "между 4 января 2000 и 20 марта 2003". Вы также можете указать, насколько уверены в дате, и даже выбрать между семью разными календарями. Попробуйте нажать кнопку справа от поля для даты в редакторе событий.

en: <b>Editing Objects</b><br/>In most cases double clicking on a name, source, place or media entry will bring up a window to allow you to edit the object. Note that the result can be dependent on context. For example, in the Family View clicking on a parent or child will bring up the Relationship Editor.
ru: <b>Редактирование объектов</b><br/>В большинстве случаев двойной щелчок по имени, источнику, месту или документу вызывает окно для правки этого объекта. Заметьте, что результат зависит от контекста. Например, в виде «Семьи» двойной щелчок по родителю или ребёнку вызывает редактор Отношений.

en: <b>Adding Images</b><br/>An image can be added to any gallery or the Media View by dragging and dropping it from a file manager or a web browser. Actually you can add any type of file like this, useful for scans of documents and other digital sources.
ru: <b>Добавление Изображений</b><br/>Изображение может быть добавлено в галерею или в вид Альбом перетаскиванием из файлового менеджера или из веб браузера. На самом деле, таким способом можно добавлять любые типы файлов, что может быть полезно для отсканированных документов и других цифровых источников.

en: <b>Ordering Children in a Family</b><br/>The birth order of children in a family can be set by using drag and drop. This order is preserved even when they do not have birth dates.
ru: <b>Порядок детей в семье</b><br/>Детей в семье можно упорядочить по старшинству, используя перетаскивание мышью. Порядок будет сохранён, даже если у них не указаны даты рождения.

en: <b>Talk to Relatives Before It Is Too Late</b><br/>Your oldest relatives can be your most important source of information. They usually know things about the family that haven't been written down. They might tell you nuggets about people that may one day lead to a new avenue of research. At the very least, you will get to hear some great stories. Don't forget to record the conversations!
ru: <b>Говорите с родственниками, пока не слишком поздно</b><br/>Ваши старейшие родственники могут быть Вашим самым важным источником информации. Они обычно знают про семью то, что нигде не записано. Они могут рассказать Вам очень важное о людях, что однажды может открыть новое направление исследований. По крайней мере, Вы услышите несколько отличных историй. Не забывайте записывать разговоры!

en: <b>Filtering People</b><br/>In the People View, you can 'filter' individuals based on many criteria. To define a new filter go to "Edit > Person Filter Editor". There you can name your filter and add and combine rules using the many preset rules. For example, you can define a filter to find all adopted people in the family tree. People without a birth date mentioned can also be filtered. To get the results save your filter. Then select this filter in the Filter field on Sidebar, then click Find button. If the Sidebar is not visible, select View > Sidebar.
ru: <b>Фильтры людей</b><br/>В виде «Люди» Вы можете "отфильтровать" отдельных людей по многим критериям. Для задания нового фильтра используйте меню «Правка > Редактор фильтров людей». Там Вы можете задать имя для фильтра, а также критерии выбора, добавляя и комбинируя критерии, встроенные в систему. Например, Вы можете задать фильтр для выбора всех усыновлённых лиц в семейном древе. Можно "отфильтровать" всех людей с неизвестными датами рождения. Для получения результата сохраните Ваш фильтр. Затем выберите его в меню «Фильтр» на боковой панели, и нажмите кнопку «Найти». Если боковая панель скрыта, вызовите ее выбором меню «Вид > Боковая панель».

en: <b>Inverted Filtering</b><br/>Filters can easily be reversed by using the 'invert' option "Return values that do not match the filter rules". For instance, by inverting the 'People with children' filter you can select all people without children.
ru: <b>Обратный фильтр</b><br/>Фильтры можно легко обратить, используя "обратный" параметр «Возврат значения, не соответствующие правилам фильтрации». Например, обратив фильтр «Люди с детьми», можно выбрать всех людей без детей.

en: <b>Locating People</b><br/>In the Grouped People View, each surname is listed only once. By clicking on the arrow to the left of a name, the list will expand to show all individuals with that last name. To locate any Family Name from a long list, select a Family Name (not a person) and start typing. The view will jump to the first Family Name matching the letters you enter.
ru: <b>Поиск людей</b><br/>На странице «Группированные люди» каждая фамилия встречается только один раз. Щелчок по стрелке слева от фамилии раскрывает список и показывает все лица с этой фамилией. Чтобы быстро найти нужную Фамилию в длинном списке, выберите любую Фамилию (не конкретное лицо), и начните печатать нужную. Вид автоматически перейдёт на первую Фамилию, подходящую под начальные буквы, которые Вы ввели.

en: <b>The Family View</b><br/>The Family View is used to display a typical family unit as two parents and their children.
ru: <b>Вид Семьи</b><br/>Вид Семьи служит для отображения обычной семейной ячейки - двое родителей и их дети.

en: <b>Changing the Active Person</b><br/>Changing the Active Person in views is easy. In the Relationship view just click on anyone. In the Pedigree View doubleclick on the person or right click to select any of their spouses, siblings, children or parents.
ru: <b>Смена активного лица</b><br/>Выбор нового активного лица очень прост. Например, в виде «Отношения», просто щёлкните мышью по новому лицу. В виде «Родословная» щёлкните по новому лицу два раза, либо выберите из всплывающего меню, доступного по щелчку правой кнопкой, новое лицо --- любого из партнёров, братьев, сестёр, детей, или родителей.

en: <b>Who Was Born When?</b><br/>Under "Tools > Analysis and exploration > Compare Individual Events..." you can compare the data of individuals in your database. This is useful, say, if you wish to list the birth dates of everyone in your database. You can use a custom filter to narrow the results.
ru: <b>Кто когда родился?</b><br/>В меню "Инструменты > Анализ и исследование > Сравнение личных событий..." Вы можете сравнить данные людей в Вашей базе данных. Это может быть полезным, если Вы хотите просмотреть список всех дней рождений в Вашей базе данных. Вы можете использовать пользовательский фильтр для уточнения результата.

en: <b>Gramps Tools</b><br/>Gramps comes with a rich set of tools. These allow you to undertake operations such as checking the database for errors and consistency. There are research and analysis tools such as event comparison, finding duplicate people, interactive descendant browser, and many others. All tools can be accessed through the "Tools" menu.
ru: <b>Инструменты Gramps</b><br/>Система Gramps оснащена богатым набором инструментов. Они позволяют выполнять такие операции, как проверка базы данных на наличие ошибок и согласованности данных. Существуют инструменты исследования и анализа, такие как сравнение событий, поиск повторяющихся людей, интерактивный браузер потомков и многие другие. Доступ ко всем инструментам можно получить через меню «Инструменты».

en: <b>Calculating Relationships</b><br/>To check if two people in the database are related (by blood, not marriage) try the tool under "Tools > Utilities > Relationship Calculator...". The exact relationship as well as all common ancestors are reported.
ru: <b>Определение отношений</b><br/>Для проверки двух людей в базе данных на наличие родственных связей (по крови, не по супругу) попробуйте инструмент из "Инструменты > Вспомогательные инструменты > Определение родственных отношений...". Сообщается точное родство, а также все общие предки.

en: <b>SoundEx can help with family research</b><br/>SoundEx solves a long standing problem in genealogy, how to handle spelling variations. The SoundEx Gramplet takes a surname and generates a simplified form that is equivalent for similar sounding names. Knowing the SoundEx Code for a surname is very helpful for researching Census Data files (microfiche) at a library or other research facility. To view the SoundEx codes for surnames in your database, add the SoundEx Gramplet.
ru: <b>SoundEx может помочь в исследовании семьи</b><br/>SoundEx решает далеко стоящие вопросы в генеалогии, такие как варианты написания фамилий. Грамплет SoundEx берёт фамилию и генерирует упрощённую форму эквивалентную для похоже звучащих имён. Знание SoundEx кода для фамилии очень полезно в исследовании файлов переписи (микрофильм) в библиотеке или другом месте. Для просмотра кодов SoundEx для фамилий в базе данных, добавьте грамплет SoundEx.

en: <b>Setting Your Preferences</b><br/>"Edit > Preferences..." lets you modify a number of settings, such as the path to your media files, and allows you to adjust many aspects of the Gramps presentation to your needs. Each separate view can also be configured under "View > Configure View...".
ru: <b>Настройки</b><br/>Меню "Правка > Настройки..." позволяет Вам установить некоторые параметры, такие как путь к документам, и позволяет Вам настроить многие параметры Gramps для Ваших нужд. Каждый отдельный вид можно настроить в "Вид > Настроить вид...".

en: <b>Gramps Reports</b><br/>Gramps offers a wide variety of reports. The Graphical Reports and Graphs can present complex relationships easily and the Text Reports are particularly useful if you want to send the results of your family tree to members of the family via email. If you're ready to make a website for your family tree then there's a report for that as well.
ru: <b>Отчёты Gramps</b><br/>Gramps предлагает широкий выбор отчётов. Графические отчёты и Графики позволяют легко представить сложные отношения, а Текстовые отчёты особенно полезны, если Вы хотите отправить результаты исследования Вашего Семейного древа членам семьи по электронной почте. Если Вы готовы создать веб-сайт для своей родословной, то есть отчёт и для этого.

en: <b>Starting a New Family Tree</b><br/>A good way to start a new family tree is to enter all the members of the family into the database using the Person View (use "Edit > Add..." or click on the Add a new person button from the People View). Then go to the Relationship View and create relationships between people.
ru: <b>Начать новое Семейное древо</b><br/>Хороший способ начать новое Семейного древа - это внести всех членов семьи в базу данных, используя вид Люди (пункт меню "Правка > Добавить..." или щелчок по кнопке "Добавить новое лицо" в виде "Люди"). Затем перейдите в вид "Отношения" и создайте связи между людьми.

en: <b>What's That For?</b><br/>Unsure what a button does? Simply hold the mouse over a button and a tooltip will appear.
ru: <b>Что это за штука?</b><br/>Не уверены, что делает кнопка? Наведите на неё мышь, чтобы появилась подсказка.

en: <b>Unsure of a Date?</b><br/>If you're unsure about the date an event occurred, Gramps allows you to enter a wide range of date formats based on a guess or an estimate. For instance, "about 1908" is a valid entry for a birth date in Gramps. Click the "Invoke date editor" button next to the date field. See the Gramps Manual to learn more.
ru: <b>Не уверены в дате?</b><br/>Если Вы не уверены точно, когда произошло какое-то событие, Gramps позволяет Вам вводить дату в широком диапазоне форматов дат, основываясь на предположениях или расчётах. К примеру, «около 1908» вполне допустимая дата рождения в Gramps. Нажмите кнопку «Открыть редактор дат» сразу за полем ввода даты. Смотрите руководство к Gramps, чтобы узнать больше.

en: <b>Duplicate Entries</b><br/>The tool "Tools > Family Tree Processing > Find Possible Duplicate People..." allows you to locate (and merge) entries of the same person entered more than once in the database.
ru: <b>Дубликаты</b><br/>Меню «Инструменты > Обработка семейного древа > Найти возможные дубликаты лиц» позволяет Вам найти (и объединить) записи, дублирующие одно и то же лицо в базе данных.

en: <b>Merging Entries</b><br/>The function "Edit > Merge..." allows you to combine separately listed people into one. Select the second entry by holding the Control key as you click. This is very useful for combining two databases with overlapping people, or combining erroneously entered differing names for one individual. Merging is available in all list views for all primary object types.
ru: <b>Слияние записей</b><br/>Функция «Правка > Объединить...» позволяет Вам позволяет объединить отдельно указанных людей в одного человека. Выберите вторую запись, удерживая клавишу Control при нажатии кнопки мыши. Это очень полезно для объединения двух баз данных с дублирующимися людьми или объединения ошибочно введенных разных имен для одного человека. Слияние доступно во всех представлениях вида для всех основных типов объектов.

en: <b>Organising the Views</b><br/>Many of the views can present your data as either a hierarchical tree or as a simple list. Each view can also be configured to the way you like it. Have a look to the right of the top toolbar or under the "View" menu.
ru: <b>Настройка Видов</b><br/>Многие виды могут представить Ваши данные или иерархически, или в виде простого списка. Каждый Вид может быть настроен так, как Вы пожелаете. Взгляните на правую часть панели инструментов или в меню "Вид".

en: <b>Navigating Back and Forward</b><br/>Gramps maintains a list of previous active objects such as People and Events. You can move forward and backward through the list using "Go > Forward" and "Go > Back" or the arrow buttons.
ru: <b>Переход Назад и Вперёд</b><br/>Gramps отслеживает список предыдущих активных объектов, таких как Люди и События. Вы можете переходить вперёд или назад по списку, используя кнопки "Переход > Вперёд" и "Переход > Назад" или кнопки со стрелками.

en: <b>Keyboard Shortcuts</b><br/>Tired of having to take your hand off the keyboard to use the mouse? Many functions in Gramps have keyboard shortcuts. If one exists for a function it is displayed on the right side of the menu.
ru: <b>Клавиши быстрого доступа</b><br/>Устали от постоянного перекладывания руки с клавиатуры на мышь? Большинство функций в Gramps имеют клавиши быстрого доступа. Если функция имеет такую клавишу, она обозначена в правой части соответствующего пункта меню.

en: <b>Read the Manual</b><br/>Don't forget to read the Gramps manual, "Help > User Manual". The developers have worked hard to make most operations intuitive but the manual is full of information that will make your time spent on genealogy more productive.
ru: <b>Изучение руководства</b><br/>Не забудьте прочитать Руководство пользователя Gramps в меню "Справка > Руководство пользователя". Разработчики постарались сделать большинство операций интуитивными, но Руководство содержит информацию, которая сделает время, потраченное на генеалогию, более продуктивным.

en: <b>Adding Children</b><br/>To add children in Gramps there are two options. You can find one of their parents in the Families View and open the family. Then choose to create a new person or add an existing person. You can also add children (or siblings) from inside the Family Editor.
ru: <b>Добавление детей</b><br/>Добавить детей в Gramps возможно двумя разными способами. Можно найти одного из родителей в виде «Семьи», и открыть семью. Затем выбрать либо добавление нового лица, либо уже существующего лица, в качестве ребёнка в эту семью. Также детей (братьев и сестёр) можно добавлять через редактор семей.

en: <b>Editing the Parent-Child Relationship</b><br/> You can edit the relationship of a child to its parents by double clicking the child in the Family Editor. Relationships can be any of Adopted, Birth, Foster, None, Sponsored, Stepchild and Unknown.
ru: <b>Редактирование отношения «Родитель-Ребёнок»</b><br/>Вы можете уточнять отношения между ребёнком и его родителями двойным щелчком мыши на ребёнке в Редакторе семьи. Возможные значения: Усыновлённый, Родной, Приёмный, Нет, Опекаемый, Пасынок, и Неизвестный.

en: <b>Show All Checkbutton</b><br/>When adding an existing person as a spouse, the list of people shown is filtered to display only people who could realistically fit the role (based on dates in the database). In case Gramps is wrong in making this choice, you can override the filter by checking the Show All checkbutton.
ru: <b>Параметр «Показать всех»</b><br/>Когда добавляется супруг из списка лиц, существующих в базе данных, отображаемый список содержит только тех лиц, которые, по мнению программы, подходят на эту роль (на основании дат из базы данных). Если Gramps делает неверное предположение, то Вы можете отменить фильтр, поставив галочку «Показать всех».

en: <b>Improving Gramps</b><br/>Users are encouraged to request enhancements to Gramps. Requesting an enhancement can be done either through the gramps-users or gramps-devel mailing lists, or by going to https://gramps-project.org/bugs/ and creating a Feature Request. Filing a Feature Request is preferred but it can be good to discuss your ideas on the email lists.
ru: <b>Улучшение Gramps</b><br/>Пользователи заинтересованные в усовершенствовании Gramps могут оставить пожелания через других пользователей Gramps или через список рассылки gramps-devel, а также через https://gramps-project.org/bugs/, где можно оставить запрос на введение какого либо усовершенствования. Добавление запроса на усовершенствование предпочтительней, т.к. можно обсудить Вашу идею.

en: <b>Gramps Mailing Lists</b><br/>Want answers to your questions about Gramps? Check out the gramps-users email list. Many helpful people are on the list, so you're likely to get an answer quickly. If you have questions related to the development of Gramps, try the gramps-devel list. You can see the lists by selecting "Help > Gramps Mailing Lists".
ru: <b>Рассылки Gramps</b><br/>Хотите получить ответы на возникшие вопросы по Gramps? Подпишитесь на список рассылки gramps-users. На него подписано много отзывчивых людей, поэтому, скорее всего, Вам быстро ответят. Если же возникли вопросы, связанные с разработкой Gramps, попробуйте рассылку gramps-devel. Все эти рассылки доступны из меню "Справка > Списки рассылки Gramps".

en: <b>Contributing to Gramps</b><br/>Want to help with Gramps but can't write programs? Not a problem! A project as large as Gramps requires people with a wide variety of skills. Contributions can be anything from writing documentation to testing development versions and helping with the web site. Start by subscribing to the Gramps developers mailing list, gramps-devel, and introducing yourself. Subscription information can be found at "Help > Gramps Mailing Lists".
ru: <b>Участие в проекте Gramps</b><br/>Хотите помочь Gramps, но не умеете программировать? Не проблема! Такому большому проекту как Gramps требуются люди с самыми разными навыками. Помочь можно чем угодно - от написания документации до тестирования версий, находящихся в стадии разработки, или помочь с сайтом проекта. Для начала подпишитесь на рассылку разработчиков Gramps, gramps-devel, и представьтесь. Информация о подписке доступна в меню "Справка > Рассылки Gramps".

en: <b>So What's in a Name?</b><br/>The name Gramps was suggested to the original developer, Don Allingham, by his father. It stands for <i>Genealogical Research and Analysis Management Program System</i>. It is a full-featured genealogy program letting you store, edit, and research genealogical data. The Gramps database back end is so robust that some users are managing genealogies containing hundreds of thousands of people.
ru: <b>Что в имени?..</b><br/>Название «Gramps» предложил первоначальному автору программы, Дону Эллингему, его отец. Это -- сокращение фразы <i>Genealogical Research and Analysis Management Program System</i> (Программная система управления генеалогическими исследованиями и анализом - англ.) Данная система является полнофункциональной генеалогической программой. Она позволяет хранить, редактировать и анализировать генеалогические данные. База данных Gramps настолько производительна, что позволяет управлять данными, содержащими информацию о сотнях тысяч людей.

en: <b>Bookmarking Individuals</b><br/>The Bookmarks menu is a convenient place to store the names of frequently used individuals. Selecting a bookmark will make that person the Active Person. To bookmark someone make them the Active Person then go to "Bookmarks > Add Bookmark" or press Ctrl+D. You can also bookmark most of the other objects.
ru: <b>Закладки для лиц</b><br/>Меню «Закладки» - удобное место для хранения имён часто используемых лиц. Выбор акладки сделает этого человека активным лицом. Для того, чтобы поместить человека в закладки, выберите меню "Закладки > Добавить закладку" или нажмите Ctrl+D. Вы также можете помещать в закладки большинство других объектов.

en: <b>Incorrect Dates</b><br/>Everyone occasionally enters dates with an invalid format. Incorrect date formats will show up in Gramps with a either a reddish background or a red dot on the right edge of the field. You can fix the date using the Date Selection dialog which can be opened by clicking on the date button. The format of the date is set under "Edit > Preferences > Data".
ru: <b>Неверные даты</b><br/>Каждый может случайно ввести дату в неправильном формате. Неверный формат дат обозначается в Gramps либо красным фоном, либо значком креста на красном фоне в правом углу поля. Вы можете исправить дату, используя редактор дат, который может быть вызван нажатием на кнопку даты. Формат дат можно установить через "Правка > Настройки > Отображение".

en: <b>Listing Events</b><br/>Events are added using the editor opened with "Person > Edit Person > Events". There is a long list of preset event types. You can add your own event types by typing in the text field, they will be added to the available events, but not translated.
ru: <b>Использование Событий</b><br/>События можно добавить с помощью редактора "Лицо > Редактировать лицо > События". Уже представлен большой список типов событий. Также можно добавить свои типы событий просто введя их в поле, они добавятся к списку типов, но не будут переводиться на другой язык.

en: <b>Managing Names</b><br/>It is easy to manage people with several names in Gramps. In the Person Editor select the Names tab. You can add names of different types and set the preferred name by dragging it to the Preferred Name section.
ru: <b>Управление именами</b><br/>В Gramps легко добавлять людей, имеющих более одного имени. В редакторе лиц выберите вкладку «Имена». Вы можете добавлять различные типы имён, и затем выбрать предпочитаемое имя путём перетаскивания его в секцию «Предпочитаемое имя».

en: <b>Pedigree View</b><br/>The Pedigree View displays a traditional pedigree chart. Hold the mouse over an individual to see more information about them or right click on an individual to access other family members and settings. Play with the settings to see the different options.
ru: <b>Вид «Родословная»</b><br/>Вид «Родословная» отображает традиционное восходящее родословное древо. Наведите курсор мыши на лицо, чтобы увидеть дополнительные данные о нём; щелчок правой кнопкой отобразит всплывающее меню для перехода к другим членам семьи этого лица и для изменения настроек. Попробуйте различные настройки, чтобы получить полное представления об имеющихся возможностях.

en: <b>Managing Sources</b><br/>The Sources View shows a list of all sources in a single window. From here you can edit your sources, merge duplicates and see which individuals reference each source. You can use filters to group your sources.
ru: <b>Управление Источниками</b><br/>Вид Источники отображает список всех источников в отдельном окне. Отсюда Вы можете редактировать Ваши источники, объединять дубликаты и посмотреть, какие лица ссылаются на каждый источник. Вы можете использовать фильтры, чтобы сгруппировать Ваши источники.

en: <b>Managing Places</b><br/>The Places View shows a list of all places in the database. The list can be sorted by a number of different criteria, such as City, County or State.
ru: <b>Управление Местами</b><br/> Вид Места отображает список всех мест в базе данных. Этот список может быть отсортирован по различным критериям, таким как Город, Графство или Штат.

en: <b>Media View</b><br/>The Media View shows a list of all media entered in the database. These can be graphic images, videos, sound clips, spreadsheets, documents, and more.
ru: <b>Просмотр медиа данных</b><br/>В виде просмотра документов представлены все медиа данные внесённые в базу данных. Это могут быть изображения, видео, звуковые записи, таблицы, документы и другое.

en: <b>Filters</b><br/>Filters allow you to limit the people seen in the People View. In addition to the many preset filters, Custom Filters can be created limited only by your imagination. Custom filters are created from "Edit > Person Filter Editor".
ru: <b>Фильтры</b><br/>Фильтры позволяют Вам ограничить множество показываемых лиц в виде "Люди". Помимо многочисленных готовых фильтров, можно настроить фильтры Пользователя, ограниченные только Вашим воображением. Пользовательские фильтры можно создать в меню "Правка > Редактор фильтров людей".

en: <b>The GEDCOM File Format</b><br/>Gramps allows you to import from, and export to, the GEDCOM format. There is extensive support for the industry standard GEDCOM version 5.5, so you can exchange Gramps information to and from users of most other genealogy programs. Filters exist that make importing and exporting GEDCOM files trivial.
ru: <b>Формат файла GEDCOM</b><br/>Gramps позволяет Вам импортировать из формата GEDCOM и экспортировать в него. Имеется широкая поддержка промышленного стандарта GEDCOM версии 5.5, поэтому Вы можете обмениваться информацией Gramps с пользователями большинства других генеалогических программ. Существуют фильтры, которые делают импорт и экспорт файлов GEDCOM тривиальным.

en: <b>The Gramps XML Package</b><br/>You can export your Family Tree as a Gramps XML Package. This is a compressed file containing your family tree data and all the media files connected to the database (images for example). This file is completely portable so is useful for backups or sharing with other Gramps users. This format has the key advantage over GEDCOM that no information is ever lost when exporting and importing.
ru: <b>Пакет Gramps XML</b><br/>Вы можете экспортировать Ваше Семейное древо в формате «Пакет Gramps XML». Этот сжатый файл содержит данные Вашего Семейного древа и все другие файлы, используемые в базе данных (например, изображения). Этот файл полностью переносимый, поэтому его удобно использовать для резервного копирования или обмена с другими пользователями Gramps. Этот формат имеет ключевое преимущество перед GEDCOM в том, что при экспорте и импорте информация не теряется.

en: <b>Web Family Tree Format</b><br/>Gramps can export data to the Web Family Tree (WFT) format. This format allows a family tree to be displayed online using a single file, instead of many html files.
ru: <b>Формат Web Family Tree</b><br/>Gramps может экспортировать данные в формате Web Family Tree (WFT). Этот формат позволяет показывать Семейное древо через интернет, используя всего один файл вместо множества файлов HTML.

en: <b>Making a Genealogy Website</b><br/>You can easily export your family tree to a web page. Select the entire database, family lines or selected individuals to a collection of web pages ready for upload to the World Wide Web.
ru: <b>Создание генеалогического сайта</b><br/>Вы легко можете экспортировать Ваше Семейное древо в веб-страницу. Выберите всю базу данных, семейные линии или избранных лиц для вывода в набор веб-страниц, готовых для публикации в сети.

en: <b>Reporting Bugs in Gramps</b><br/>The best way to report a bug in Gramps is to use the Gramps bug tracking system at https://gramps-project.org/bugs/.
ru: <b>Сообщение об ошибках в Gramps</b><br/>Лучший способ сообщить об ошибке Gramps — использовать систему отслеживания ошибок GRAMPS по адресу https://gramps-project.org/bugs/.

en: <b>The Gramps Homepage</b><br/>The Gramps homepage is at https://gramps-project.org/.
ru: <b>Домашняя страница Gramps</b><br/>Домашняя страница Gramps находится по адресу https://gramps-project.org/.

en: <b>Privacy in Gramps</b><br/>Gramps helps you to keep personal information secure by allowing you to mark information as private. Data marked as private can be excluded from reports and data exports. Look for the padlock which toggles records between private and public.
ru: <b>Приватность в Gramps</b><br/>Gramps помогает Вам оберегать персональную информацию путём пометки записей как приватные. Данные, помеченные как Приватные, могут быть исключены из отчётов и экспорта данных. Обратите внимание на кнопку с изображением замочка - она переключает состояние записей между 'приватная' или 'публичная'.

en: <b>Keeping Good Records</b><br/>Be accurate when recording genealogical information. Don't make assumptions while recording primary information; write it exactly as you see it. Use bracketed comments to indicate your additions, deletions or comments. Use of the Latin 'sic' is recommended to confirm the accurate transcription of what appears to be an error in a source.
ru: <b>Ведение хороших записей</b><br/>Будьте аккуратны при записи генеалогической информации. Не делайте предположений при вводе первичной информации из источника, записывайте в точности так, как видите. Используйте комментарии в скобках, чтобы указать Ваши добавления, удаления или комментарии. Рекомендуется использовать латинское слово "sic" ("именно так") для подтверждения точной транскрипции того, что кажется ошибкой в источнике.

en: <b>Extra Reports and Tools</b><br/>Extra reports and tools can be added to Gramps with the "Addon" system. See them under "Help > Extra Reports/Tools". This is the best way for advanced users to experiment and create new functionality.
ru: <b>Дополнительные отчёты и Инструменты</b><br/>Дополнительные отчёты и инструменты могут быть добавлены в Gramps через систему дополнений. Смотрите их в меню «Справка > Дополнительные отчёты/инструменты». Это лучший способ для продвинутых пользователей поэкспериментировать и реализовать новую функциональность.

en: <b>Book Reports</b><br/>The Book report under "Reports > Books..." allows you to collect a variety of reports into a single document. This single report is easier to distribute than multiple reports, especially when printed.
ru: <b>Книжный отчёт</b><br/>Отчёт-книга в «Отчёты > Книги...» позволяет Вам собрать несколько отчётов в единый документ. Такой отчёт легче распространять, чем несколько разных отчётов, особенно в напечатанном виде.

en: <b>Gramps Announcements</b><br/>Interested in getting notified when a new version of Gramps is released? Join the Gramps-announce mailing list at "Help > Gramps Mailing Lists".
ru: <b>Объявления Gramps</b><br/>Хотите получать уведомление о выходе новых версий Gramps? Подпишитесь на рассылки Gramps-announce в меню "Справка > Рассылки Gramps".

en: <b>Record Your Sources</b><br/>Information collected about your family is only as good as the source it came from. Take the time and trouble to record all the details of where the information came from. Whenever possible get a copy of original documents.
ru: <b>Записывайте Ваши источники</b><br/>Информация, собранная о Вашей семье, достоверна настолько, насколько достоверен её источник. Уделите время и силы тому, чтобы тщательно зафиксировать все данные об источнике информации. Если возможно, снимите копии с оригинальных документов.

en: <b>Directing Your Research</b><br/>Go from what you know to what you do not. Always record everything that is known before making conjectures. Often the facts at hand suggest plenty of direction for more research. Don't waste time looking through thousands of records hoping for a trail when you have other unexplored leads.
ru: <b>Что исследовать дальше?</b><br/>Двигайтесь от известного к неизвестному. Всегда записывайте все известные факты перед тем, как сделать заключение. Зачастую, доступные факты дают обильную почву для новых исследований. Не тратьте время, просматривая тысячи записей в надежде найти след, если у Вас есть другие неисследованные зацепки.

en: <b>The 'How and Why' of Your Genealogy</b><br/> Genealogy isn't only about dates and names. It is about people. Be descriptive. Include why things happened, and how descendants might have been shaped by the events they went through. Narratives go a long way in making your family history come alive.
ru: <b>Как и зачем нужна ваша генеалогия</b><br/>Генеалогия - это не только даты и имена. Она связана с людьми. Будьте описательны. Расскажите, почему все произошло, и как события, через которые они прошли, могли повлиять на их потомков. Рассказы помогут оживить историю Вашей семьи.

en: <b>Don't speak English?</b><br/>Volunteers have translated Gramps into more than 40 languages. If Gramps supports your language and it is not being displayed, set the default language in your operating system and restart Gramps.
ru: <b>Не говорите по английски?</b><br/>Gramps переведён более чем на 40 языков. Если Gramps поддерживает Ваш язык, но этот язык не отображается, установите язык по умолчанию на Вашем компьютере и перезапустите Gramps.

en: <b>Gramps Translators</b><br/>Gramps has been designed so that new translations can easily be added with little development effort. If you are interested in participating please email gramps-devel@lists.sf.net.
ru: <b>Переводчики Gramps</b><br/>Gramps спроектирован так, что новые переводы можно добавлять с минимальными усилиями на доработку кода. Если Вы заинтересованы в помощи с переводом, пожалуйста, напишите на gramps-devel@lists.sf.net.

en: <b>Hello, привет or 喂</b><br/>Whatever script you use Gramps offers full Unicode support. Characters for all languages are properly displayed.
ru: <b>Hello, привет, שָׁלוֹם и 喂</b><br/>Gramps обеспечивает полную поддержку Unicode. Символы для всех языков отображаются подобающим образом.

en: <b>The Home Person</b><br/>Anyone can be chosen as the Home Person in Gramps. Use "Edit > Set Home Person" in the Person View. The home person is the person who is selected when the database is opened or when the home button is pressed.
ru: <b>Базовое лицо</b><br/>Любой человек может быть выбран в качестве Базового лица в Gramps. Используйте "Правка > Установить Базовое лицо" в виде Люди. Базовое лицо - это лицо, которое становится выбранным после открытия базы данных, или при нажатии кнопки "Домой".

en: <b>The Gramps Code</b><br/>Gramps is written in a computer language called Python using the GTK and GNOME libraries for the graphical interface. Gramps is supported on any computer system where these programs have been ported. Gramps is known to be run on Linux, BSD, Solaris, Windows and Mac OS X.
ru: <b>Исходный код Gramps</b><br/>Gramps написан на языке Python, с использованием библиотек GTK и GNOME для графического интерфейса. Gramps поддерживается на любой компьютерной системе, на которую перенесены эти программы. Gramps успешно запускается на Linux, BSD, Solaris, Windows, и Mac OS&nbsp;X.

en: <b>Open Source Software</b><br/>The Free/Libre and Open Source Software (FLOSS) development model means Gramps can be extended by any programmer since all of the source code is freely available under its license. So it's not just about free beer, it's also about freedom to study and change the tool. For more about Open Source software lookup the Free Software Foundation and the Open Source Initiative.
ru: <b>Открытое программное обеспечение</b><br/>Модель разработки «Свободное и открытое ПО» ведёт к тому, что Gramps может быть улучшена любым программистом, т.к. весь исходный код свободно доступен. Свободно доступен -- это не просто бесплатно -- это ещё и право на изучение и изменение продукта. Поищите материалы про Free Software Foundation и Open Source Initiative, чтобы узнать подробности.

en: <b>The Gramps Software License</b><br/>You are free to use and share Gramps with others. Gramps is freely distributable under the GNU General Public License, see https://www.gnu.org/licenses/licenses.html#GPL to read about the rights and restrictions of this license.
ru: <b>Лицензия ПО Gramps</b><br/>Вы можете свободно использовать Gramps и делиться им с другими. Gramps распространяется свободно по лицензии GPL, смотрите https://www.gnu.org/licenses/licenses.html#GPL про права и ограничения, вытекающими из этой лицензии.

en: <b>Gramps for Gnome or KDE?</b><br/>For Linux users Gramps works with whichever desktop environment you prefer. As long as the required GTK libraries are installed it will run fine.
ru: <b>Gramps для Gnome или KDE?</b><br/>Для пользователей Linux, Gramps работает с любой оконной системой. Если необходимые библиотеки GTK установлены, то программа будет работать.

en: Error: Family Tree '%s' already exists.
    The '-C' option cannot be used.
ru: Ошибка: Древо «%s» уже существует.
    Параметр «-C» нельзя использовать.

en: Error: Input Family Tree "%s" does not exist.
    If GEDCOM, Gramps-xml or grdb, use the -i option to import into a Family Tree instead.
ru: Ошибка: Семейное древо «%s» не существует.
    Если это - GEDCOM, Gramps-xml или grdb, используйте опцию -i для импорта в Семейное древо.

en: Error: Import file %s not found.
ru: Ошибка: Файл для импорта %s не найден.

en: Error: Unrecognized type: "%(format)s" for import file: %(filename)s
ru: Ошибка: Формат «%(format)s» не распознан для входного файла: %(filename)s

en: WARNING: Output file already exists!
    WARNING: It will be overwritten:
       %s
ru: ВНИМАНИЕ: Файл уже существует!
    ВНИМАНИЕ: Он будет перезаписан:
       %s

en: OK to overwrite?
ru: Перезаписать?

en: yes
ru: да

en: no
ru: нет

en: Will overwrite the existing file: %s
ru: Будет перезаписан существующий файл: %s

en: ERROR: Unrecognized format for export file %s
ru: ОШИБКА: Неопознанный формат для файла экспорта %s

en: Error: cannot open '%s'
ru: Ошибка: не удалось открыть '%s'

en: List of known Family Trees in your database path
ru: Список известных Семейных древ в каталоге Вашей базы данных:

en: %(full_DB_path)s with name "%(f_t_name)s"
ru: %(full_DB_path)s под именем "%(f_t_name)s"

en: Gramps Family Trees:
ru: Семейные древа Gramps:

en: Family Tree
ru: Семейное древо

en: Performing action: %s.
ru: Выполняется действие: %s.

en: Using options string: %s
ru: Используется строка параметров: %s

en: Exporting: file %(filename)s, format %(format)s.
ru: Экспорт: файл %(filename)s, формат %(format)s.

en: Cleaning up.
ru: Проведение очистки.

en: Created empty Family Tree successfully
ru: Пустое Cемейное древо успешно создано

en: Error opening the file.
ru: Ошибка открытия файла.

en: Exiting...
ru: Выход...

en: Importing: file %(filename)s, format %(format)s.
ru: Импорт: файл %(filename)s, формат %(format)s.

en: Opened successfully!
ru: База данных успешно открыта!

en:   Info: %s
ru:   Информация: %s

en: Database is locked, cannot open it!
ru: База данных заблокирована, не удалось её открыть!

en: Database needs recovery, cannot open it!
ru: База данных нуждается в восстановлении, не удалось её открыть!

en: Database backend unavailable, cannot open it!
ru: База данных недоступна, не удалось её открыть!

en: Ignoring invalid options string.
ru: Игнорируется неверная строка параметров.

en: Unknown report name.
ru: Неизвестное название отчёта.

en: Report name not given. Please use one of %(donottranslate)s=reportname
ru: Не задано имя отчёта. Пожалуйста, укажите %(donottranslate)s=ИмяОтчёта

en: %s
     Available names are:
ru: %s
     Доступны следующие имена:

en: Unknown tool name.
ru: Неизвестное название инструмента.

en: Tool name not given. Please use one of %(donottranslate)s=toolname.
ru: Не задано имя инструмента. Пожалуйста, укажите %(donottranslate)s=ИмяИнструмента.

en: Unknown book name.
ru: Неизвестное название книги.

en: Book name not given. Please use one of %(donottranslate)s=bookname.
ru: Не задано название книги. Пожалуйста, укажите одно из %(donottranslate)s=bookname.

en: Unknown action: %s.
ru: Неизвестное действие: %s.

en: 
    Usage: gramps [OPTION...]
      --load-modules=MODULE1,MODULE2,...     Dynamic modules to load
    
    Help options
      -?, --help                             Show this help message
      --usage                                Display brief usage message
    
    Application options
      -O, --open=FAMILY_TREE                 Open Family Tree
      -U, --username=USERNAME                Database username
      -P, --password=PASSWORD                Database password
      -C, --create=FAMILY_TREE               Create on open if new Family Tree
      -i, --import=FILENAME                  Import file
      -e, --export=FILENAME                  Export file
      -r, --remove=FAMILY_TREE_PATTERN       Remove matching Family Tree(s) (use regular expressions)
      -f, --format=FORMAT                    Specify Family Tree format
      -a, --action=ACTION                    Specify action
      -p, --options=OPTIONS_STRING           Specify options
      -d, --debug=LOGGER_NAME                Enable debug logs
      -l [FAMILY_TREE_PATTERN...]            List Family Trees
      -L [FAMILY_TREE_PATTERN...]            List Family Trees in Detail
      -t [FAMILY_TREE_PATTERN...]            List Family Trees, tab delimited
      -u, --force-unlock                     Force unlock of Family Tree
      -s, --show                             Show config settings
      -c, --config=[config.setting[:value]]  Set config setting(s) and start Gramps
      -y, --yes                              Don't ask to confirm dangerous actions (non-GUI mode only)
      -q, --quiet                            Suppress progress indication output (non-GUI mode only)
      -v, --version                          Show versions
      -S, --safe                             Start Gramps in 'Safe mode'
                                              (temporarily use default settings)
      -D, --default=[APXFE]                  Reset settings to default;
                     A - addons are cleared
                     P - Preferences to default
                     X - Books are cleared, reports and tool settings to default
                     F - filters are cleared
                     E - Everything is set to default or cleared
ru: 
    Использование: gramps [ОПЦИИ...]
      --load-modules=MODULE1,MODULE2,...     Динамические модули для загрузки
    
    Помощь
      -?, --help                             Показать это справочное сообщение
      --usage                                Показать краткую справку по использованию
    
    Опции программы
      -O, --open=FAMILY_TREE                 Открыть Семейное древо
      -U, --username=USERNAME                Имя пользователя базы данных
      -P, --password=PASSWORD                Пароль базы данных
      -C, --create=FAMILY_TREE               Создать при открытии, если древа не существует
      -i, --import=FILENAME                  Импорт файла
      -e, --export=FILENAME                  Экспорт файла
      -r, --remove=FAMILY_TREE_PATTERN       Удалить соответствующие Семейное древо(а) (используйте регулярные выражения)
      -f, --format=FORMAT                    Указать формат Семейного древа
      -a, --action=ACTION                    Указать действие
      -p, --options=OPTIONS_STRING           Указать опции
      -d, --debug=LOGGER_NAME                Включить журналы отладки
      -l [FAMILY_TREE_PATTERN...]            Список Семейных древ
      -L [FAMILY_TREE_PATTERN...]            Список Семейных древ с подробностями
      -t [FAMILY_TREE_PATTERN...]            Список Семейных древ, разделённый табуляцией
      -u, --force-unlock                     Принудительно снять блокировку с Семейного древа
      -s, --show                             Показать настройки конфигурации
      -c, --config=[config.setting[:value]]  Установить параметр(ы) конфигурации и запустить Gramps
      -y, --yes                              Не требовать подтверждения при опасных действиях (только в режиме командной строки)
      -q, --quiet                            Скрывать вывод индикации прогресса (только в режиме командной строки)
      -v, --version                          Показать версии
      -S, --safe                             Запускает Gramps в 'Безопасном режиме'
                                                    (временно используются настройки по умолчанию)
      -D, --default=[APXFE]                  Сброс настроек до значения по умолчанию;
                     A - очистка дополнений
                     P - настройки по умолчанию
                     X - очистка книг, настройки отчётов и инструментов сбрасываются значения по умолчанию
                     F - очистка фильтров
                     E - Всё сбрасывается до значений по умолчанию или очищается

en: 
    Example of usage of Gramps command line interface
    
    1. To import four databases (whose formats can be determined from their names)
    and then check the resulting database for errors, one may type:
    gramps -i file1.ged -i file2.gpkg -i ~/db3.gramps -i file4.wft -a tool -p name=check.
    
    2. To explicitly specify the formats in the above example, append filenames with appropriate -f options:
    gramps -i file1.ged -f gedcom -i file2.gpkg -f gramps-pkg -i ~/db3.gramps -f gramps -i file4.wft -f wft -a tool -p name=check.
    
    3. To record the database resulting from all imports, supply -e flag
    (use -f if the filename does not allow Gramps to guess the format):
    gramps -i file1.ged -i file2.gpkg -e ~/new-package -f gramps-pkg
    
    4. To save any error messages of the above example into files outfile and errfile, run:
    gramps -i file1.ged -i file2.dpkg -e ~/new-package -f gramps-pkg >outfile 2>errfile
    
    5. To import three databases and start interactive Gramps session with the result:
    gramps -i file1.ged -i file2.gpkg -i ~/db3.gramps
    
    6. To open a database and, based on that data, generate timeline report in PDF format
    putting the output into the my_timeline.pdf file:
    gramps -O 'Family Tree 1' -a report -p name=timeline,off=pdf,of=my_timeline.pdf
    
    7. To generate a summary of a database:
    gramps -O 'Family Tree 1' -a report -p name=summary
    
    8. Listing report options
    Use the name=timeline,show=all to find out about all available options for the timeline report.
    To find out details of a particular option, use show=option_name , e.g. name=timeline,show=off string.
    To learn about available report names, use name=show string.
    
    9. To convert a Family Tree on the fly to a .gramps xml file:
    gramps -O 'Family Tree 1' -e output.gramps -f gramps
    
    10. To generate a web site into an other locale (in german):
    LANGUAGE=de_DE; LANG=de_DE.UTF-8 gramps -O 'Family Tree 1' -a report -p name=navwebpage,target=/../de
    
    11. Finally, to start normal interactive session type:
    gramps
    
    Note: These examples are for bash shell.
    Syntax may be different for other shells and for Windows.
ru: 
    Пример использования интерфейса командной строки GRAMPS
    
    1. Чтобы импортировать четыре базы данных (форматы которых определяются по именам файлов),
    а затем проверить результат на наличие ошибок, можно набрать:
    gramps -i file1.ged -i file2.gpkg -i ~/db3.gramps -i file4.wft -a tool -p name=check.
    
    2. Чтобы напрямую указать форматы в вышеприведённом примере, укажите после имён файлов формат через -f:
    gramps -i file1.ged -f gedcom -i file2.gpkg -f gramps-pkg -i ~/db3.gramps -f gramps-xml -i file4.wft -f wft -a tool -p name=check.
    
    3. Для записи базы данных, полученной в результате всех операций импорта, укажите флажок -e
    (также используйте -f, если имя файла не позволяет Gramps определить его формат):
    gramps -i file1.ged -i file2.gpkg -e ~/new-package -f gramps-pkg
    
    4. Для записи сообщений об ошибках из примера выше в файлы outfile и errfile, запустите:
    gramps -i file1.ged -i file2.dpkg -e ~/new-package -f gramps-pkg >outfile 2>errfile
    
    5. Для импорта трёх баз данных и последующего запуска Gramps в интерактивном режиме для обработки результата:
    gramps -i file1.ged -i file2.gpkg -i ~/db3.gramps
    
    6. Чтобы открыть базу данных, а затем создать по ней хронологический отчёт в формате PDF,
    который требуется поместить в файл my_timeline.pdf:
    gramps -O 'Family Tree 1' -a report -p name=timeline,off=pdf,of=my_timeline.pdf
    
    7. Для создания сводки по базе данных:
    gramps -O 'Family Tree 1' -a report -p name=summary
    
    8. Список настроек отчётов
    Используйте name=timeline,show=all , чтобы узнать обо всех доступных настройках хронологического отчёта.
    Чтобы выяснить детали о конкретной настройке, используйте show=option_name , например, name=timeline,show=off .
    Для получения списка доступных названий отчётов, укажите name=show.
    
    9. Для преобразования Семейного древа в файл .gramps xml:
    gramps -O 'Family Tree 1' -e output.gramps -f gramps
    
    10. Для создания веб-сайта на другом языке (немецком):
    LANGUAGE=de_DE; LANG=de_DE.UTF-8 gramps -O 'Family Tree 1' -a report -p name=navwebpage,target=/../de
    
    11. Наконец, для обычного запуска в интерактивном режиме, наберите:
    gramps
    
    Внимание: Эти примеры указаны для оболочки bash.
    Точный синтаксис командной строки может отличаться для других оболочек и под Windows.

en: Trying to open: %s ...
ru: Попытка открыть: %s ...

en: WARNING: %(strerr)s (errno=%(errno)s):
    WARNING: %(name)s
ru: ВНИМАНИЕ: %(strerr)s (errno=%(errno)s):
    ВНИМАНИЕ: %(name)s

en: Unknown action: %s. Ignoring.
ru: Неизвестное действие: %s. Игнорируется.

en: setup debugging
ru: настройки отладки

en: Gramps config settings from %s:
ru: Конфигурация Gramps из %s:

en: Current Gramps config setting: %(name)s:%(value)s
ru: Текущая настройка конфигурации: %(name)s:%(value)s

en: DEFAULT
ru: ПО УМОЛЧАНИЮ

en:     New Gramps config setting: %(name)s:%(value)s
ru:     Новая настройка конфигурации: %(name)s:%(value)s

en: Gramps: no such config setting: '%s'
ru: Gramps: неизвестная настройка конфигурации: '%s'

en: Error parsing the arguments
ru: Ошибка при разборе аргументов

en: Unavailable
ru: Недоступно

en: ERROR: %(title)s 
           %(message)s
ru: ОШИБКА: %(title)s 
            %(message)s

en: Path
ru: Путь

en: Database
ru: База данных

en: Last accessed
ru: Последний доступ

en: Locked?
ru: Заблокировано?

en: Family Tree "%s":
ru: Семейное древо "%s":

en: Starting Import, %s
ru: Начало импорта %s

en: Import finished...
ru: Импорт завершён...

en: Importing data...
ru: Импорт данных...

en: Remove family tree warning
ru: Предупреждение об удалении семейного древа

en: Are you sure you want to remove the family tree named
    "%s"?
ru: Вы уверены, что хотите удалить семейное древо
    "%s"?

en: Could not delete Family Tree
ru: Не удалось удалить Семейное древо

en: Could not rename Family Tree
ru: Не удалось переименовать Семейное древо

en: 
    ERROR: Wrong database path in Edit Menu->Preferences.
    Open preferences and set correct database path.
    
    Details: Could not make database directory:
        %s
ru: 
    ОШИБКА: Неверный путь к базе данных в меню «Правка->Настройки».
    Укажите правильный путь к базе данных.
    
    Информация: не удалось создать каталог для базы данных:
        %s

en: Never
ru: Никогда

en: Locked by %s
ru: Заблокировано %s

en: Unknown
ru: Прочее

en: WARNING: %s
ru: ВНИМАНИЕ: %s

en: ERROR: %s
ru: ОШИБКА: %s

en: Low level database corruption detected
ru: Обнаружена ошибка низкого уровня в базе данных

en: Gramps has detected a problem in the underlying database. This can sometimes be repaired from the Family Tree Manager. Select the database and click on the Repair button
ru: Gramps обнаружил проблему в базе данных. Иногда её можно исправить из Управление Семейными древами. Выберите базу данных и нажмите на кнопку Исправить

en: Read only database
ru: База данных только для чтения

en: You do not have write access to the selected file.
ru: У Вас нет доступа для записи выбранного файла.

en: Cannot open database
ru: Ошибка открытия базы данных

en: Could not open file: %s
ru: Ошибка открытия файла: %s

en: Could not load a recent Family Tree.
ru: Не удалось загрузить недавно использованное Семейное древо.

en: Family Tree does not exist, as it has been deleted.
ru: Семейное древо не существует, так как оно было удалено.

en: The database is locked.
ru: База данных заблокирована.

en: Use the --force-unlock option if you are sure that the database is not in use.
ru: Используйте опцию --force-unlock, если уверены, что база данных не используется.

en: Error encountered: %s
ru: Произошла ошибка: %s

en:   Details: %s
ru:   Подробности: %s

en: Error encountered in argument parsing: %s
ru: При разборе параметров возникла ошибка: %s

en: ERROR: Please specify a person
ru: ОШИБКА: Пожалуйста, укажите лицо

en: ERROR: Please specify a family
ru: ОШИБКА: Пожалуйста, укажите семью

en: =filename
ru: =имя файла

en: Output file name. MANDATORY
ru: Имя выходного файла. ОБЯЗАТЕЛЬНО

en: =format
ru: =формат

en: Output file format.
ru: Формат выходного файла.

en: =name
ru: =имя

en: Style name.
ru: Название стиля.

en: Paper size name.
ru: Формат листа бумаги.

en: =number
ru: =число

en: Paper orientation number.
ru: Ориентация страницы.

en: Left paper margin
ru: Левое поле

en: Size in cm
ru: Размер в см

en: Right paper margin
ru: Правое поле

en: Top paper margin
ru: Верхнее поле

en: Bottom paper margin
ru: Нижнее поле

en: =css filename
ru: =имя файла css

en: CSS filename to use, html format only
ru: Имя файла CSS, только в формате HTML

note: Translators: needed for French, Hebrew and Arabic
en: %(id)s:	%(father)s, %(mother)s
ru: %(id)s:	%(father)s и %(mother)s

en: Unknown option: %s
ru: Неизвестный параметр: %s

en:    Valid options are:
ru:    Разрешённые параметры:

en:    Use '%(donottranslate)s' to see description and acceptable values
ru:    Укажите '%(donottranslate)s' для просмотра описания и возможных значений

en: Ignoring '%(notranslate1)s=%(notranslate2)s' and using '%(notranslate1)s=%(notranslate3)s'.
ru: Игнорируется «%(notranslate1)s=%(notranslate2)s», используется «%(notranslate1)s=%(notranslate3)s».

en: Use '%(notranslate)s' to see valid values.
ru: Используйте «%(notranslate)s» для получения списка разрешённых значений.

en: Ignoring unknown option: %s
ru: Игнорируется неизвестный параметр: %s

en:    Available options:
ru:    Возможные параметры:

en: (no help available)
ru: (подсказка отсутствует)

en:    Available values are:
ru:    Возможные значения:

en: option '%(optionname)s' not valid. Use '%(donottranslate)s' to see all valid options.
ru: параметр '%(optionname)s' не поддерживается. Используйте '%(donottranslate)s', чтобы увидеть все доступные параметры.

en: Failed to write report.
ru: Не удалось записать отчёт.

en: Failed to make '%s' report.
ru: Не удалось создать отчёт '%s'.

en: Error detected in database
ru: Обнаружена ошибка в базе данных

en: Gramps has detected an error in the database. This can usually be resolved by running the "Check and Repair Database" tool.
    
    If this problem continues to exist after running this tool, please file a bug report at %(gramps_bugtracker_url)s
ru: Gramps обнаружил проблему в базе данных. Обычно её можно устранить запуском инструмента «Проверка и исправление базы данных».
    
    Если проблема повторится после работы этого инструмента, пожалуйста создайте сообщение об ошибке на странице %(gramps_bugtracker_url)s

en: Imported %Y/%m/%d %H:%M:%S
ru: Импортировано %Y/%m/%d %H:%M:%S

en: Missing Given Name
ru: Имя отсутствует

en: Missing Record
ru: Запись отсутствует

en: Missing Surname
ru: Фамилия отсутствует

en: [Living]
ru: [Живой]

en: Private Record
ru: Приватная запись

[ctx: localized lexeme inflections]
note: Translators: see http://gramps-project.org/wiki/index.php?title=Translating_Gramps#Translating_dates to learn how to select proper inflection to be used in your localized DateDisplayer code!
en: January
ru: И=январь|Р=января|Т=январём|П=январе

[ctx: surname]
en: none
ru: нет

[ctx: given-name]
en: none
ru: неизвестно

en: Date parser for '%s' not available, using default
ru: Обработчик дат для '%s' недоступен, используется обработчик по умолчанию

en: Date displayer for '%s' not available, using default
ru: Отображение дат для '%s' недоступно, используется отображение по умолчанию

note: Translators: Numeric year, month, day
en: YYYY-MM-DD (ISO)
ru: ГГГГ-ММ-ДД (ISO)

[ctx: date format]
note: Translators: You may translate this as "Numerical", "System preferred", or similar.
en: Numerical
ru: Численный

note: Translators: Full month name, day, year
en: Month Day, Year
ru: Месяц День, Год

note: Translators: Abbreviated month name, day, year
en: Mon Day, Year
ru: Мес День, Год

note: Translators: Day, full month name, year
en: Day Month Year
ru: День Месяц Год

note: Translators: Day, abbreviated month name, year
en: Day Mon Year
ru: День Мес Год

[ctx: from]
note: Translators: If "from <Month>" needs a special inflection in your language, translate to "{long_month.forms[X]} {year}" (where X is one of the month-name inflections you defined) else leave it untranslated
en: {long_month} {year}
ru: {long_month.forms[Р]} {year}

[ctx: to]
note: Translators: If "to <Month>" needs a special inflection in your language, translate to "{long_month.forms[X]} {year}" (where X is one of the month-name inflections you defined) else leave it untranslated
en: {long_month} {year}
ru: {long_month.forms[И]} {year}

[ctx: between]
note: Translators: If "between <Month>" needs a special inflection in your language, translate to "{long_month.forms[X]} {year}" (where X is one of the month-name inflections you defined) else leave it untranslated
en: {long_month} {year}
ru: {long_month.forms[Т]} {year}

[ctx: and]
note: Translators: If "and <Month>" needs a special inflection in your language, translate to "{long_month.forms[X]} {year}" (where X is one of the month-name inflections you defined) else leave it untranslated
en: {long_month} {year}
ru: {long_month.forms[Т]} {year}

[ctx: before]
note: Translators: If "before <Month>" needs a special inflection in your language, translate to "{long_month.forms[X]} {year}" (where X is one of the month-name inflections you defined) else leave it untranslated
en: {long_month} {year}
ru: {long_month.forms[Р]} {year}

[ctx: after]
note: Translators: If "after <Month>" needs a special inflection in your language, translate to "{long_month.forms[X]} {year}" (where X is one of the month-name inflections you defined) else leave it untranslated
en: {long_month} {year}
ru: {long_month.forms[Р]} {year}

[ctx: about]
note: Translators: If "about <Month>" needs a special inflection in your language, translate to "{long_month.forms[X]} {year}" (where X is one of the month-name inflections you defined) else leave it untranslated
en: {long_month} {year}
ru: {long_month.forms[Р]} {year}

[ctx: estimated]
note: Translators: If "estimated <Month>" needs a special inflection in your language, translate to "{long_month.forms[X]} {year}" (where X is one of the month-name inflections you defined) else leave it untranslated
en: {long_month} {year}
ru: {long_month.forms[Т]} {year}

[ctx: calculated]
note: Translators: If "calculated <Month>" needs a special inflection in your language, translate to "{long_month.forms[X]} {year}" (where X is one of the month-name inflections you defined) else leave it untranslated
en: {long_month} {year}
ru: {long_month.forms[И]} {year}

[ctx: from]
note: Translators: If "from <Month>" needs a special inflection in your language, translate to "{short_month.forms[X]} {year}" (where X is one of the month-name inflections you defined) else leave it untranslated
en: {short_month} {year}
ru: {short_month.forms[Р]} {year}

[ctx: to]
note: Translators: If "to <Month>" needs a special inflection in your language, translate to "{short_month.forms[X]} {year}" (where X is one of the month-name inflections you defined) else leave it untranslated
en: {short_month} {year}
ru: {short_month.forms[И]} {year}

[ctx: between]
note: Translators: If "between <Month>" needs a special inflection in your language, translate to "{short_month.forms[X]} {year}" (where X is one of the month-name inflections you defined) else leave it untranslated
en: {short_month} {year}
ru: {short_month.forms[Т]} {year}

[ctx: and]
note: Translators: If "and <Month>" needs a special inflection in your language, translate to "{short_month.forms[X]} {year}" (where X is one of the month-name inflections you defined) else leave it untranslated
en: {short_month} {year}
ru: {short_month.forms[Т]} {year}

[ctx: before]
note: Translators: If "before <Month>" needs a special inflection in your language, translate to "{short_month.forms[X]} {year}" (where X is one of the month-name inflections you defined) else leave it untranslated
en: {short_month} {year}
ru: {short_month.forms[Р]} {year}

[ctx: after]
note: Translators: If "after <Month>" needs a special inflection in your language, translate to "{short_month.forms[X]} {year}" (where X is one of the month-name inflections you defined) else leave it untranslated
en: {short_month} {year}
ru: {short_month.forms[Р]} {year}

[ctx: about]
note: Translators: If "about <Month>" needs a special inflection in your language, translate to "{short_month.forms[X]} {year}" (where X is one of the month-name inflections you defined) else leave it untranslated
en: {short_month} {year}
ru: {short_month.forms[Р]} {year}

[ctx: estimated]
note: Translators: If "estimated <Month>" needs a special inflection in your language, translate to "{short_month.forms[X]} {year}" (where X is one of the month-name inflections you defined) else leave it untranslated
en: {short_month} {year}
ru: {short_month.forms[Т]} {year}

[ctx: calculated]
note: Translators: If "calculated <Month>" needs a special inflection in your language, translate to "{short_month.forms[X]} {year}" (where X is one of the month-name inflections you defined) else leave it untranslated
en: {short_month} {year}
ru: {short_month.forms[И]} {year}

en: {date_quality}from {date_start} to {date_stop}{nonstd_calendar_and_ny}
ru: {date_quality}с {date_start} по {date_stop}{nonstd_calendar_and_ny}

en: {date_quality}between {date_start} and {date_stop}{nonstd_calendar_and_ny}
ru: {date_quality}между {date_start} и {date_stop}{nonstd_calendar_and_ny}

en: today
ru: сегодня

[ctx: localized lexeme inflections]
en: February
ru: И=февраль|Р=февраля|Т=февралём|П=феврале

[ctx: localized lexeme inflections]
en: March
ru: И=март|Р=марта|Т=мартом|П=марте

[ctx: localized lexeme inflections]
en: April
ru: И=апрель|Р=апреля|Т=апрелем|П=апреле

[ctx: localized lexeme inflections]
en: May
ru: И=май|Р=мая|Т=маем|П=мае

[ctx: localized lexeme inflections]
en: June
ru: И=июнь|Р=июня|Т=июнем|П=июне

[ctx: localized lexeme inflections]
en: July
ru: И=июль|Р=июля|Т=июлем|П=июле

[ctx: localized lexeme inflections]
en: August
ru: И=август|Р=августа|Т=августом|П=августе

[ctx: localized lexeme inflections]
en: September
ru: И=сентябрь|Р=сентября|Т=сентябрём|П=сентябре

[ctx: localized lexeme inflections]
en: October
ru: И=октябрь|Р=октября|Т=октябрём|П=октябре

[ctx: localized lexeme inflections]
en: November
ru: И=ноябрь|Р=ноября|Т=ноябрём|П=ноябре

[ctx: localized lexeme inflections]
en: December
ru: И=декабрь|Р=декабря|Т=декабрём|П=декабре

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
note: Translators: see http://gramps-project.org/wiki/index.php?title=Translating_Gramps#Translating_dates to learn how to select proper inflection to be used in your localized DateDisplayer code!
en: Jan
ru: И=янв|Р=янв|Т=янв

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Feb
ru: И=фев|Р=фев|Т=фев

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Mar
ru: И=мар|Р=мар|Т=мар

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Apr
ru: И=апр|Р=апр|Т=апр

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: May
ru: И=май|Р=мая|Т=маем

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Jun
ru: И=июн|Р=июн|Т=июн

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Jul
ru: И=июл|Р=июл|Т=июл

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Aug
ru: И=авг|Р=авг|Т=авг

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Sep
ru: И=сен|Р=сен|Т=сен

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Oct
ru: И=окт|Р=окт|Т=окт

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Nov
ru: И=ноя|Р=ноя|Т=ноя

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Dec
ru: И=дек|Р=дек|Т=дек

[ctx: calendar]
en: Gregorian
ru: Григорианский

[ctx: calendar]
en: Julian
ru: Юлианский

[ctx: calendar]
en: Hebrew
ru: Еврейский

[ctx: calendar]
en: French Republican
ru: Французский республиканский

[ctx: calendar]
en: Persian
ru: Персидский

[ctx: calendar]
en: Islamic
ru: Исламский

[ctx: calendar]
en: Swedish
ru: Шведский

[ctx: Hebrew month lexeme]
note: Translators: see http://gramps-project.org/wiki/index.php?title=Translating_Gramps#Translating_dates to learn how to select proper inflection to be used in your localized DateDisplayer code!
en: Tishri
ru: И=тишрей|Р=тишрея|Т=тишреем|П=тишрее

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: Heshvan
ru: И=хешван|Р=хешвана|Т=хешваном|П=хешване

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: Kislev
ru: И=кислев|Р=кислева|Т=кислевом|П=кислеве

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: Tevet
ru: И=тевет|Р=тевета|Т=теветом|П=тевете

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: Shevat
ru: И=шеват|Р=шевата|Т=шеватом|П=шевате

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: AdarI
ru: И=адар|Р=адара|Т=адаром|П=адаре

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: AdarII
ru: И=адар бет|Р=адара бет|Т=адаром бет|П=адаре бет

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: Nisan
ru: И=нисан|Р=нисана|Т=нисаном|П=нисане|И1=ниссан|Р1=ниссана|Т1=ниссаном

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: Iyyar
ru: И=ияр|Р=ияра|Т=ияром|П=ияре

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: Sivan
ru: И=сиван|Р=сиван|Т=сиваном|П=сиване

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: Tammuz
ru: И=тамуз|Р=тамуза|Т=тамузом|И1=таммуз|Р1=таммуза|Т1=таммузом

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: Av
ru: И=ав|Р=ава|Т=авом|П=аве

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: Elul
ru: И=элул|Р=элула|Т=элулом|И1=элуль|Р1=элуля|Т1=элулем|П=элуле

[ctx: French month lexeme]
note: Translators: see http://gramps-project.org/wiki/index.php?title=Translating_Gramps#Translating_dates to learn how to select proper inflection to be used in your localized DateDisplayer code!
en: Vendémiaire
ru: И=вандемьер|Р=вандемьера|Т=вандемьером|П=вандемьере

[ctx: French month lexeme]
en: Brumaire
ru: И=брюмер|Р=брюмера|Т=брюмером|П=брюмере

[ctx: French month lexeme]
en: Frimaire
ru: И=фример|Р=фримера|Т=фримером|П=фримере

[ctx: French month lexeme]
en: Nivôse
ru: И=нивоз|Р=нивоза|Т=нивозом|П=нивозе

[ctx: French month lexeme]
en: Pluviôse
ru: И=плювиоз|Р=плювиоза|Т=плювиозом|П=плювиозе

[ctx: French month lexeme]
en: Ventôse
ru: И=вантоз|Р=вантоза|Т=вантозом|П=вантозе

[ctx: French month lexeme]
en: Germinal
ru: И=жерминаль|Р=жерминаля|Т=жерминалем|П=жерминале

[ctx: French month lexeme]
en: Floréal
ru: И=флореаль|Р=флореаля|Т=флореалем|П=флореале

[ctx: French month lexeme]
en: Prairial
ru: И=прериаль|Р=прериаля|Т=прериалем|П=прериале

[ctx: French month lexeme]
en: Messidor
ru: И=мессидор|Р=мессидора|Т=мессидором|П=мессидоре

[ctx: French month lexeme]
en: Thermidor
ru: И=термидор|Р=термидора|Т=термидором|П=термидоре

[ctx: French month lexeme]
en: Fructidor
ru: И=фрюктидор|Р=фрюктидора|Т=фрюктидором|П=фрюктидоре

[ctx: French month lexeme]
en: Extra
ru: Дополнительно

[ctx: Islamic month lexeme]
note: Translators: see http://gramps-project.org/wiki/index.php?title=Translating_Gramps#Translating_dates to learn how to select proper inflection to be used in your localized DateDisplayer code!
en: Muharram
ru: И=мухаррам|Р=мухаррама|Т=мухаррамом|П=мухарраме

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Safar
ru: И=сафар|Р=сафара|Т=сафаром|П=сафаре

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Rabi`al-Awwal
ru: И=раби-аль-авваль|Р=раби-аль-авваля|Т=раби-аль-аввалем|П=раби-аль-аввале

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Rabi`ath-Thani
ru: И=раби-ассани|Р=раби-ассани|Т=раби-ассани|П=раби-ассани

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Jumada l-Ula
ru: И=джумада-аль-уля|Р=джумада-аль-уля|Т=джумада-аль-уля|П=джумада-аль-уля

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Jumada t-Tania
ru: И=джумада-аль-ахира|Р=джумада-аль-ахира|Т=джумада-аль-ахира|П=джумада-аль-ахира|И1=джумада-ассани

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Rajab
ru: И=раджаб|Р=раджаба|Т=раджабом|П=раджабе

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Sha`ban
ru: И=шаабан|Р=шаабана|Т=шаабаном|П=шаабане

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Ramadan
ru: И=рамадан|Р=рамадана|Т=рамаданом|П=рамадане

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Shawwal
ru: И=шавваль|Р=шавваля|Т=шаввалем|П=шаввале

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Dhu l-Qa`da
ru: И=зуль-каада|Р=зуль-каада|Т=зуль-каада|П=зуль-каада

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Dhu l-Hijja
ru: И=зуль-хиджжа|Р=зуль-хиджжа|Т=зуль-хиджжа|П=зуль-хиджжа

[ctx: Persian month lexeme]
note: Translators: see http://gramps-project.org/wiki/index.php?title=Translating_Gramps#Translating_dates to learn how to select proper inflection to be used in your localized DateDisplayer code!
en: Farvardin
ru: И=фарвардин|Р=фарвардина|Т=фарвардином|П=фарвардине

[ctx: Persian month lexeme]
en: Ordibehesht
ru: И=урдибехешт|И1=ордибехешт|Р=урдибехешта|Т=урдибехештом|П=урдибехеште

[ctx: Persian month lexeme]
en: Khordad
ru: И=хурдад|И1=хордад|Р=хурдада|Т=хурдадом|П=хурдаде

[ctx: Persian month lexeme]
en: Tir
ru: И=тир|Р=тира|Т=тиром|П=тире

[ctx: Persian month lexeme]
en: Mordad
ru: И=мурдад|И1=мордад|Р=мурдада|Т=мурдадом|П=мурдаде

[ctx: Persian month lexeme]
en: Shahrivar
ru: И=шахривар|Р=шахривара|Т=шахриваром|П=шахриваре

[ctx: Persian month lexeme]
en: Mehr
ru: И=мехр|И1=михр|Р=мехра|Т=мехром|П=мехре

[ctx: Persian month lexeme]
en: Aban
ru: И=абан|Р=абана|Т=абаном|П=абане

[ctx: Persian month lexeme]
en: Azar
ru: И=азар|Р=азара|Т=азаром|П=азаре

[ctx: Persian month lexeme]
en: Dey
ru: И=дей|Р=дея|Т=деем|П=дее

[ctx: Persian month lexeme]
en: Bahman
ru: И=бахман|Р=бахмана|Т=бахманом|П=бахмане

[ctx: Persian month lexeme]
en: Esfand
ru: И=эсфанд|Р=эсфанда|Т=эсфандом|П=эсфанде

[ctx: date modifier]
note: Translators: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: before
ru: до

[ctx: date modifier]
note: Translators: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: after
ru: после

[ctx: date modifier]
note: Translators: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: about
ru: около

[ctx: date modifier]
note: Translators: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: from
ru: от

[ctx: date modifier]
note: Translators: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: to
ru: к

[ctx: date quality]
en: estimated
ru: оцен

[ctx: date quality]
en: calculated
ru: вычисл

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Monday
ru: Понедельник

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Wednesday
ru: Среда

en: Thursday
ru: Четверг

en: Friday
ru: Пятница

en: Saturday
ru: Суббота

en: Sun
ru: Вс

en: Mon
ru: Пн

en: Tue
ru: Вт

en: Wed
ru: Ср

en: Thu
ru: Чт

en: Fri
ru: Пт

en: Sat
ru: Сб

en: Add child to family
ru: Добавить ребёнка в семью

en: Remove child from family
ru: Удалить ребёнка из семьи

en: Remove Family
ru: Удалить семью

en: Remove father from family
ru: Удалить отца из семьи

en: Remove mother from family
ru: Удалить мать из семьи

en: The schema version is not supported by this version of Gramps.
    
    This Family Tree is schema version %(tree_vers)s, and this version of Gramps supports versions %(min_vers)s to %(max_vers)s
    
    Please upgrade to the corresponding version or use XML for porting data between different schema versions.
ru: Версия схемы не поддерживается этой версией Gramps.
    
    Это Семейное древо имеет версию схемы %(tree_vers)s, а эта версия Gramps поддерживает версии от %(min_vers)s до %(max_vers)s.
    
    Пожалуйста, перейдите на соответствующую версию или используйте XML для переноса данных между различными версиями схем.

en: The Python version is not supported by this version of Gramps.
    
    This Family Tree is Python version %(tree_vers)s, and this version of Gramps supports versions %(min_vers)s to %(max_vers)s
    
    Please upgrade to the corresponding version or use XML for porting data between different Python versions.
ru: Версия Python не поддерживается этой версией Gramps.
    
    Это Семейное древо - версии Python %(tree_vers)s, а эта версия Gramps поддерживает версии от %(min_vers)s до %(max_vers)s.
    
    Пожалуйста, обновитесь до необходимой версии или используйте XML формат для переноса данных между различными версиями Python.

en: The Family Tree you are trying to load is in the schema version %(oldschema)s format. This version of Gramps uses schema version %(newschema)s. Therefore you cannot load this Family Tree without upgrading the schema version of the Family Tree.
    
    If you upgrade then you won't be able to use the previous version of Gramps, even if you subsequently %(wiki_manual_backup_html_start)sbackup%(html_end)s or %(wiki_manual_export_html_start)sexport%(html_end)s your upgraded Family Tree.
    
    Upgrading is a difficult task which could irretrievably corrupt your Family Tree if it is interrupted or fails.
    
    If you have not already made a backup of your Family Tree, then you should start your %(bold_start)sold%(bold_end)s version of Gramps and %(wiki_backup_html_start)smake a backup%(html_end)s of your Family Tree.
ru: Семейное древо, которое Вы пытаетесь открыть, имеет формат схемы версии %(oldschema)s. Эта версия Gramps использует схему версии %(newschema)s. Поэтому Вы не можете загрузить это Семейное древо без обновлении версии схемы Семейного древа.
    
    Если Вы обновитесь, то Вы не сможете использовать предыдущую версию Gramps, если не сделаете %(wiki_manual_backup_html_start)sрезервную копию%(html_end)s или %(wiki_manual_export_html_start)sэкспорт%(html_end)s Вашего обновлённого Семейного древа.
    
    Обновление - это сложная задача. которая может привести к повреждению Вашего Семейного древа, если оно будет прервано или окажется неудачным.
    
    Если Вы ещё не сделали резервной копии Вашего Семейного древа, то запустите %(bold_start)sстарую%(bold_end)s версию Gramps и %(wiki_backup_html_start)sсоздайте резервную копию%(html_end)s Вашего Семейного древа.

en: Database connection failed.
    
    %(message)s
    Please check your connection settings file:
    %(settings_file)s
ru: Не удалось подключиться к базе данных.
    
    %(message)s
    Проверьте файл настроек соединения:
    %(settings_file)s

en: The Family Tree you are trying to load is in the %(dbtype)s database, which is no longer supported.
    Therefore you cannot load this Family Tree without upgrading.
    
    If you upgrade then you won't be able to use the previous version of Gramps, even if you subsequently %(wiki_manual_backup_html_start)sbackup%(html_end)s or %(wiki_manual_export_html_start)sexport%(html_end)s your upgraded Family Tree.
    
    You are strongly advised to backup your Family Tree.
    
    If you have not already made a backup of your Family Tree, then you should start your previous version of Gramps and %(wiki_backup_html_start)smake a backup%(html_end)s of your Family Tree.
ru: Семейное древо, которое Вы пытаетесь загрузить, имеет формат базы данных версии %(dbtype)s, который больше не поддерживается.
    Поэтому Вы не сможете открыть это Семейное древо без обновлении.
    
    Если Вы обновитесь, то Вы не сможете использовать предыдущую версию Gramps, если не сделаете %(wiki_manual_backup_html_start)sрезервную копию%(html_end)s или %(wiki_manual_export_html_start)sэкспорт%(html_end)s Вашего обновлённого Семейного древа.
    
    Вы настоятельно предупреждены о наличии резервной копии Вашего Семейного древа.
    
    Если Вы ещё не сделали резервной копии Вашего семейного древа, то Вы можете запустить Вашу предыдущую версию Gramps и %(wiki_backup_html_start)sсоздать резервную копию%(html_end)s Вашего Семейного древа.

en: _Undo %s
ru: _Откатить %s

en: _Redo %s
ru: Ве_рнуть %s

en: Number of people
ru: Количество людей

en: Number of families
ru: Количество семей

en: Number of sources
ru: Количество источников

en: Number of citations
ru: Количество цитат

en: Number of events
ru: Количество событий

en: Number of media
ru: Количество документов

en: Number of places
ru: Количество мест

en: Number of repositories
ru: Количество хранилищ

en: Number of notes
ru: Количество заметок

en: Number of tags
ru: Количество меток

en: Schema version
ru: Версия схемы

en: %(n1)6d  People        upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
ru: %(n1)6d  Людей         обновлено с %(n2)6d цитатами за %(n3)6d сек

en: %(n1)6d  Families      upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
ru: %(n1)6d  Семей         обновлено с %(n2)6d цитатами за %(n3)6d сек

en: %(n1)6d  Events        upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
ru: %(n1)6d  Событий       обновлено с %(n2)6d цитатами за %(n3)6d сек

en: %(n1)6d  Media Objects upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
ru: %(n1)6d  Документов    обновлено с %(n2)6d цитатами за %(n3)6d сек

en: %(n1)6d  Places        upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
ru: %(n1)6d  Мест          обновлено с %(n2)6d цитатами за %(n3)6d сек

en: %(n1)6d  Repositories  upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
ru: %(n1)6d  Хранилищ      обновлено с %(n2)6d цитатами за %(n3)6d сек

en: %(n1)6d  Sources       upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
ru: %(n1)6d  Источников    обновлено с %(n2)6d цитатами за %(n3)6d сек

en: Number of new objects upgraded:
ru: Количество новых объектов обнавлено:

en: 
    
    You may want to run
    Tools -> Family Tree Processing -> Merge
    in order to merge citations that contain similar
    information
ru: 
    
    Возможно Вы хотите запустить
    Инструменты -> Обработка семейного древа -> Объединить
    для объединения цитат, которые содержат одинаковую
    информацию

en: Upgrade Statistics
ru: Итоги обновления

en: Default format (defined by Gramps preferences)
ru: Формат по умолчанию (определён в настройках Gramps)

en: Surname, Given Suffix
ru: Отчество Фамилия, Имя Суффикс

en: Given
ru: С учетом

en: Given Surname Suffix
ru: Имя Отчество Фамилия Суффикс

en: Main Surnames, Given Patronymic Suffix Prefix
ru: Глав. фамилии, Имя Отчество Суффикс Префикс

en: Patronymic, Given
ru: Отчество, Имя

[ctx: Person]
en: title
ru: титул

en: given
ru: имя

en: surname
ru: фамилия

en: suffix
ru: суффикс

[ctx: Name]
en: call
ru: обиходное

[ctx: Name]
en: common
ru: разговорное

en: initials
ru: инициалы

[ctx: Name]
en: primary
ru: главное

en: primary[pre]
ru: главное[пр]

en: primary[sur]
ru: главное[фам]

en: primary[con]
ru: главное[св]

en: patronymic
ru: отчество

en: patronymic[pre]
ru: отчество[пр]

en: patronymic[sur]
ru: отчество[им]

en: patronymic[con]
ru: отчество[св]

en: notpatronymic
ru: безотчества

[ctx: Remaining names]
en: rest
ru: неглавные

en: prefix
ru: префикс

en: rawsurnames
ru: списокфо

en: nickname
ru: прозвище

en: familynick
ru: семпрозвище

en: Wrong name format string %s
ru: Неверная строка формата имени «%s»

en: ERROR, Edit Name format in Preferences
ru: ОШИБКА, Установите строку формата в меню «Настройки»

en: Error in '%s' file: cannot load.
ru: Ошибка в файле '%s': не удалось загрузить.

en: Full
ru: Полный

en: WARNING: Too many arguments in filter '%s'!
    Trying to load with subset of arguments.
ru: ВНИМАНИЕ: Лишние аргументы в фильтре «%s»!
    Загрузка с подмножеством аргументов.

en: WARNING: Too few arguments in filter '%s'!
             Trying to load anyway in the hope this will be upgraded.
ru: ВНИМАНИЕ: Не хватает аргументов в фильтре «%s»!
    Загрузка в надежде на удачное обновление.

en: ERROR: filter %s could not be correctly loaded. Edit the filter!
ru: ОШИБКА: фильтр %s не удалось загрузить. Измените критерии фильтра!

en: General filters
ru: Общие фильтры

en: Wrong format of date-time
ru: Неверный формат даты/времени

en: Only date-times in the iso format of yyyy-mm-dd hh:mm:ss, where the time part is optional, are accepted. %s does not satisfy.
ru: Допускаются только дата/время в формате вида ГГГГ-ММ-ДД ЧЧ:ММ:СС или только ГГГГ-ММ-ДД. «%s» не допускается.

en: Confidence:
ru: Достоверность:

en: Date:
ru: Дата:

en: Volume/Page:
ru: Том/Страница:

en: Citations matching parameters
ru: Цитаты, удовлетворяющие параметрам

en: Matches citations with particular parameters
ru: Выбирает цитаты с указанными параметрами

en: Citation/source filters
ru: Фильтры цитат/источников

en: Event filters
ru: Фильтры событий

en: Number must be:
ru: Число должно быть:

en: Number of instances:
ru: Число вхождений:

en: Text:
ru: Текст:

en: Substring:
ru: Подстрока:

en: Note type:
ru: Тип заметок:

en: Objects with notes with the particular type
ru: Объекты с заметками указанного типа

en: Matches notes with the particular type
ru: Выбирает заметки указанного типа

en: Reference count must be:
ru: Число ссылок должно быть:

en: Reference count:
ru: Число ссылок:

en: Source ID:
ru: ID источника:

en: Filter name:
ru: Название фильтра:

en: Can't find filter %s in the defined custom filters
ru: Не удалось найти фильтр «%s» среди фильтров пользователя

en: Source filter name:
ru: Исходное название фильтра:

en: Miscellaneous filters
ru: Расширенные фильтры

en: No description
ru: Нет описания

en: The filter definition contains a loop.
ru: Определение фильтра содержит цикл.

en: One rule references another which eventually references the first.
ru: Одно из правил ссылается на другое, которое ссылается на первое.

en: Every citation
ru: Все цитаты

en: Matches every citation in the database
ru: Выбирает все цитаты в базе данных

en: Changed after:
ru: Изменено после:

en: but before:
ru: и перед:

en: Citations changed after <date time>
ru: Цитаты, изменённые после <дата время>

en: Matches citation records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
ru: Выбирает цитаты, данные которых были изменены после определенной даты (гггг-мм-дд чч:мм:сс) или между двумя датами, если указана вторая дата.

en: Citations marked private
ru: Цитаты, помеченные как личные

en: Matches citations that are indicated as private
ru: Выбирает цитаты, помеченные как личные

en: Citation attribute:
ru: Атрибуты цитаты:

en: Value:
ru: Значение:

en: Citations with the attribute <attribute>
ru: Цитаты с атрибутом <атрибут>

en: Matches citations with the attribute of a particular value
ru: Выбирает цитаты с данным значением атрибута

en: Confidence level:
ru: Достоверность:

en: Citations with <count> media
ru: Цитаты с определённым <количеством> документов

en: Matches citations with a certain number of items in the gallery
ru: Выбирает цитаты с указанным количеством документов в галерее

en: Citation with <Id>
ru: Цитата с <Id>

en: Matches a citation with a specified Gramps ID
ru: Выбирает цитату с указанным Gramps ID

en: Citations having <count> notes
ru: Цитаты с определённым <количеством> заметок

en: Matches citations having a certain number of notes
ru: Выбирает цитаты с указанным количеством заметок

en: Citations having notes containing <substring>
ru: Цитаты с заметками, содержащими <подстроку>

en: Matches citations whose notes contain text matching a substring
ru: Выбирает цитаты, заметки которых содержат текст, соответствующий подстроке

en: Citations having notes containing <text>
ru: Цитаты с заметками, содержащими <текст>

en: Matches citations whose notes contain text matching a regular expression
ru: Выбирает цитаты, заметки которых содержат текст, удовлетворяющий регулярному выражению

en: Citations with a note of type <type>
ru: Цитаты с заметками типа <type>

en: Matches citations with a note of the specified type
ru: Выбирает цитату с заметкой указанного типа

en: Note filters
ru: Фильтры заметок

en: Citations with a reference count of <count>
ru: Цитаты с определённым <количеством> ссылок

en: Matches citations with a certain reference count
ru: Выбирает цитаты с указанным количеством ссылок

en: Abbreviation:
ru: Сокращение:

en: Author:
ru: Автор:

en: Publication:
ru: Публикация:

en: Title:
ru: Название:

en: Sources matching parameters
ru: Источники, удовлетворяющие параметрам

en: Matches citations with a source of a particular value
ru: Выбирает цитаты из данного источника

en: Source filters
ru: Фильтры источников

en: Citation with Source <Id>
ru: Цитаты источника с <Id>

en: Matches a citation with a source with a specified Gramps ID
ru: Выбирает цитаты источника с указанным Gramps ID

en: Citations having source notes containing <text>
ru: Цитаты с заметками об источнике, содержащими <текст>

en: Matches citations whose source notes contain a substring or match a regular expression
ru: Выбирает цитаты, у которых заметки об источнике содержат текст, удовлетворяющий регулярному выражению

en: Tag:
ru: Метка:

en: Citations with the <tag>
ru: Цитаты с <меткой>

en: Matches citations with the particular tag
ru: Выбирает цитаты с определенной меткой

en: Citations matching the <filter>
ru: Цитаты, соответствующие <фильтру>

en: Matches citations matched by the specified filter name
ru: Выбирает цитаты, соответствующие фильтру с указанным названием

en: Citations with Volume/Page containing <text>
ru: Цитаты с указанием тома/страницы, содержащим <текст>

en: Matches citations whose Volume/Page contains a certain substring
ru: Выбирает цитаты, указанные том/страница которых содержат текст, соответствующий подстроке

en: Repository filter name:
ru: Название фильтра хранилищ:

en: Citations with a source with a repository reference matching the <repository filter>
ru: Цитаты с источниками из хранилищ, соответствующих <фильтру хранилищ>

en: Matches citations with sources with a repository reference that match a certain repository filter
ru: Выбирает цитаты из источников из хранилищ, соответствующих указанному фильтру хранилищ

en: Citations with source matching the <source filter>
ru: Цитаты с источниками, соответствующими <фильтру источников>

en: Matches citations with sources that match the specified source filter name
ru: Выбирает цитаты с источниками, соответствующими указанному фильтру

en: Citations with Id containing <text>
ru: Цитаты с идентификаторами, содержащими <текст>

en: Matches citations whose Gramps ID matches the regular expression
ru: Выбирает цитаты, Gramps ID которых удовлетворяет регулярному выражению

en: Citations with Source Id containing <text>
ru: Цитаты с идентификаторами источника, содержащими <текст>

en: Matches citations whose source has a Gramps ID that matches the regular expression
ru: Выбирает цитаты, Gramps ID источника которых удовлетворяет регулярному выражению

en: Every event
ru: Все события

en: Matches every event in the database
ru: Выбирает все события в базе данных

en: Events changed after <date time>
ru: События, изменённые после <дата время>

en: Matches event records changed after a specified date/time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date/time is given.
ru: Выбирает события, изменённые после определенной даты (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) или, если задана вторая дата, между двумя датами.

en: Events marked private
ru: События, помеченные как личные

en: Matches events that are indicated as private
ru: Выбирает события, помеченные как личные

en: Event attribute:
ru: Атрибут события:

en: Events with the attribute <attribute>
ru: События с <атрибутом>

en: Matches events with the event attribute of a particular value
ru: Выбирает события с указанным значением атрибута

en: Events with the <citation>
ru: События с <цитатой>

en: Matches events with a citation of a particular value
ru: Выбирает события с указанным значением цитаты

en: Description:
ru: Описание:

en: Event type:
ru: Событие:

en: Place:
ru: Место:

en: Events with <data>
ru: События с <данными>

en: Matches events with data of a particular value
ru: Выбирает события с указанным значением в поле данных

en: Day of Week:
ru: День недели:

en: Events occurring on a particular day of the week
ru: События на заданный день недели

en: Matches events occurring on a particular day of the week
ru: Выбирает события, произошедшие в указанный день недели

en: Main Participants:
ru: Главные участники:

en: Events matching parameters
ru: События, удовлетворяющие параметрам

en: Matches events with particular parameters
ru: Выбирает события с данными параметрами

en: Events with <count> media
ru: События с определённым <количеством> документов

en: Matches events with a certain number of items in the gallery
ru: Выбирает события с указанным количеством документов в галерее

en: Event with <Id>
ru: Событие с <Id>

en: Matches an event with a specified Gramps ID
ru: Выбирает событие с указанным Gramps ID

en: Events having <count> notes
ru: События с определённым <количеством> заметок

en: Matches events having a certain number of notes
ru: Выбирает события с указанным количеством заметок

en: Events having notes containing <substring>
ru: События с заметками, содержащими <подстроку>

en: Matches events whose notes contain text matching a substring
ru: Выбирает события, заметки которых содержат текст, соответствующий подстроке

en: Events having notes containing <text>
ru: События с заметками, содержащими <текст>

en: Matches events whose notes contain text matching a regular expression
ru: Выбирает события, заметки которых содержат текст, соответствующий регулярному выражению

en: Events with a note of type <type>
ru: События с заметками типа <type>

en: Matches events with a note of the specified type
ru: Выбирает события с заметками указанного типа

en: Events with a reference count of <count>
ru: События с определённым <количеством> ссылок

en: Matches events with a certain reference count
ru: Выбирает события с указанным количеством ссылок

en: Events with <count> sources
ru: События с определённым <количеством> источников

en: Matches events with a certain number of sources connected to it
ru: Выбирает события с указанным количеством источников

en: Events with the <tag>
ru: События с <меткой>

en: Matches events with the particular tag
ru: Выбирает события с указанной меткой

en: Events with the particular type
ru: События определённого типа

en: Matches events with the particular type
ru: Выбирает события указанного типа

en: Events matching the <filter>
ru: События, соответствующие <фильтру>

en: Matches events matched by the specified filter name
ru: Выбирает события, соответствующие фильтру с указанным названием

en: Include Family events:
ru: Включить события семьи:

en: Person filter name:
ru: Название фильтра лиц:

en: Events of persons matching the <person filter>
ru: События людей, соответствующих <фильтру>

en: Matches events of persons matched by the specified person filter name
ru: Выбирает события людей, соответствующих указанному фильтру

en: Place filter name:
ru: Название фильтра местоположений:

en: Events of places matching the <place filter>
ru: События для местоположений, соответствующих <фильтру>

en: Matches events that occurred at places that match the specified place filter name
ru: Выбирает события, произошедшие в местах и соответствующими указанному фильтру местоположений

en: Events with at least one direct source >= <confidence level>
ru: События хотя бы с одним источником >= <достоверность>

en: Matches events with at least one direct source with confidence level(s)
ru: Выбирает события хотя бы с одним достоверным источником

en: Events with source matching the <source filter>
ru: События с источниками, соответствующими <фильтру>

en: Matches events with sources that match the specified source filter name
ru: Выбирает события с источниками, соответствующими указанному фильтру

en: Events with Id containing <text>
ru: События с идентификаторами, содержащими <текст>

en: Matches events whose Gramps ID matches the regular expression
ru: Выбирает события, Gramps ID которых удовлетворяет регулярному выражению

en: Every family
ru: Все семьи

en: Matches every family in the database
ru: Выбирает все семьи в базе данных

en: Families changed after <date time>
ru: Семьи, изменённые после <дата время>

en: Matches family records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
ru: Выбирает семьи, чьи данные были изменены после определённой даты (гггг-мм-дд чч:мм:сс) или, если задана вторая дата, между двумя датами.

en: Person ID:
ru: ID лица:

en: Families having child with Id containing <text>
ru: Семьи с ребёнком, идентификатор которого содержит <текст>

en: Matches families where child has a specified Gramps ID
ru: Выбирает семьи, в которых ребёнок имеет указанный Gramps ID

en: Child filters
ru: Фильтры детей

en: Families with child with the <name>
ru: Семьи с ребёнком с <именем>

en: Matches families where child has a specified (partial) name
ru: Выбирает семьи, в которых ребёнок имеет указанное (частично) имя

en: Families marked private
ru: Семьи, помеченные как личные

en: Matches families that are indicated as private
ru: Выбирает семьи, помеченных как личные

en: Families having father with Id containing <text>
ru: Семьи с отцом, идентификатор которого содержит <текст>

en: Matches families whose father has a specified Gramps ID
ru: Выбирает семьи, в которых отец имеет указанный Gramps ID

en: Father filters
ru: Отцовские фильтры

en: Families with father with the <name>
ru: Семьи с отцом с <именем>

en: Matches families whose father has a specified (partial) name
ru: Выбирает семьи, в которых отец имеет указанное (частично) имя

en: Family attribute:
ru: Атрибут семьи:

en: Families with the family <attribute>
ru: Семьи с семейным <атрибутом>

en: Matches families with the family attribute of a particular value
ru: Выбирает семьи с указанным значением атрибута

en: Families with the <citation>
ru: Семьи с <цитатой>

en: Matches families with a citation of a particular value
ru: Выбирает семьи с цитатами с указанным значением в поле данных

en: Family event:
ru: Семейное событие:

en: Main Participants
ru: Главные участники

en: Families with the <event>
ru: Семьи с <событием>

en: Matches families with an event of a particular value
ru: Выбирает семьи с указанным событием

en: Families with <count> media
ru: Семьи с определённым <количеством> документов

en: Matches families with a certain number of items in the gallery
ru: Выбирает семьи с указанным количеством документов в галерее

en: Family with <Id>
ru: Семья с <Id>

en: Matches a family with a specified Gramps ID
ru: Выбирает семью с указанным Gramps ID

en: Families with <count> LDS events
ru: Семьи с определённым <количеством> событий СПД

en: Matches families with a certain number of LDS events
ru: Выбирает семьи с указанным количеством событий церкви СПД

en: Families having <count> notes
ru: Семьи с определённым <количеством> заметок

en: Matches families having a certain number notes
ru: Выбирает семьи с указанным количеством заметок

en: Families having notes containing <substring>
ru: Семьи с заметками, содержащими <подстроку>

en: Matches families whose notes contain text matching a substring
ru: Выбирает семьи, заметки которых содержат текст, соответствующий подстроке

en: Families having notes containing <text>
ru: Семьи с заметками, содержащими <текст>

en: Matches families whose notes contain text matching a regular expression
ru: Выбирает семьи, заметки которых содержат текст, удовлетворяющий регулярному выражению

en: Families with a note of type <type>
ru: Семьи с заметками типа <type>

en: Matches families with a note of the specified type
ru: Выбирает семьи, с примечаниями указанного типа

en: Families with a reference count of <count>
ru: Семьи с <количеством> ссылок на них

en: Matches family objects with a certain reference count
ru: Выбирает семьи с указанным количеством ссылок на них

en: Relationship type:
ru: Тип отношений:

en: Families with the relationship type
ru: Семьи с типом отношений

en: Matches families with the relationship type of a particular value
ru: Выбирает семьи с указанным типом отношений

en: Families with <count> sources
ru: Семьи с определённым <количеством> источников

en: Matches families with a certain number of sources connected to it
ru: Выбирает семьи с указанным количеством источников

en: Families with the <source>
ru: Семьи с <источником>

en: Matches families who have a particular source
ru: Выбирает семьи с указанным источником

en: Families with the <tag>
ru: Семьи с <меткой>

en: Matches families with the particular tag
ru: Выбирает семьи с указанной меткой

en: Families with twins
ru: Семьи с близнецами

en: Matches families with twins
ru: Выбирает семьи с близнецами

en: Inclusive:
ru: Включая:

en: Ancestor families of <family>
ru: Семьи предков от <семьи>

en: Matches ancestor families of the specified family
ru: Выбирает семьи предков от указанной семьи

en: Bookmarked families
ru: Семьи в закладках

en: Matches the families on the bookmark list
ru: Выбирает семьи из списка закладок

en: Descendant families of <family>
ru: Семьи потомков от <семьи>

en: Matches descendant families of the specified family
ru: Выбирает семьи потомков от указанной семьи

en: Families matching the <filter>
ru: Семьи, соответствующие <фильтру>

en: Matches families matched by the specified filter name
ru: Выбирает семьи, соответствующие фильтру с указанным названием

en: Families with at least one direct source >= <confidence level>
ru: Семьи хотя бы с одним источником >= <достоверность>

en: Matches families with at least one direct source with confidence level(s)
ru: Выбирает семьи хотя бы с одним достоверным источником

en: Families having mother with Id containing <text>
ru: Семьи с матерью, идентификатор которой содержит <текст>

en: Matches families whose mother has a specified Gramps ID
ru: Выбирает семьи, в которых мать имеет указанный Gramps ID

en: Mother filters
ru: Материнские фильтры

en: Families with mother with the <name>
ru: Семьи с матерью с <именем>

en: Matches families whose mother has a specified (partial) name
ru: Выбирает семьи, в которых мать имеет указанное (частично) имя

en: Families with child matching the <regex_name>
ru: Семьи с ребёнком, соответствующим <регулярному выражению имени>

en: Matches families where some child has a name that matches a specified regular expression
ru: Выбирает семьи, в которых имя ребёнка удовлетворяет указанному регулярному выражению

en: Families with father matching the <regex_name>
ru: Семьи с отцом, соответствующим <регулярному выражению имени>

en: Matches families whose father has a name matching a specified regular expression
ru: Выбирает семьи, в которых имя отца удовлетворяет указанному регулярному выражению

en: Families with Id containing <text>
ru: Семьи с идентификатором, содержащим <текст>

en: Matches families whose Gramps ID matches the regular expression
ru: Выбирает семьи, Gramps ID которых удовлетворяет регулярному выражению

en: Families with mother matching the <regex_name>
ru: Семьи с матерью, соответствующей <регулярному выражению имени>

en: Matches families whose mother has a name matching a specified regular expression
ru: Выбирает семьи, в которых имя матери удовлетворяет указанному регулярному выражению

en: Families with any child matching the <name>
ru: Семьи с ребёнком с указанным <именем>

en: Matches families where any child has a specified (partial) name
ru: Выбирает семьи, в которых ребёнок имеет указанное (частично) имя

en: Families with father matching the <name>
ru: Семьи с отцом с указанным <именем>

en: Families with mother matching the <name>
ru: Семьи с матерью с указанным <именем>

en: Every media object
ru: Все документы

en: Matches every media object in the database
ru: Выбирает все документы в базе данных

en: Media objects changed after <date time>
ru: Документы, изменённые после <дата время>

en: Matches media objects changed after a specified date:time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date:time is given.
ru: Выбирает документы, изменённые после определенной даты (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) или, если задана вторая дата, между двумя датами.

en: Media attribute:
ru: Атрибут документа:

en: Media objects with the attribute <attribute>
ru: Документ с <атрибутом>

en: Matches media objects with the attribute of a particular value
ru: Выбирает документы с данным значением атрибута

en: Media with the <citation>
ru: Документы с <цитатой>

en: Matches media with a citation of a particular value
ru: Выбирает документы с указанным значением цитаты

en: Media object with <Id>
ru: Документы с <Id>

en: Matches a media object with a specified Gramps ID
ru: Выбирает документы с указанным Gramps ID

en: Type:
ru: Тип:

en: Path:
ru: Путь:

en: Media objects matching parameters
ru: Документ, удовлетворяющий параметрам

en: Matches media objects with particular parameters
ru: Выбирает документы с указанными параметрами

en: Media objects having notes containing <substring>
ru: Документы с заметками, содержащими <подстроку>

en: Matches media objects whose notes contain text matching a substring
ru: Выбирает документы, заметки которых содержат текст, соответствующий подстроке

en: Media objects having notes containing <text>
ru: Документы с заметками, содержащими <текст>

en: Matches media objects whose notes contain text matching a regular expression
ru: Выбирает документы, заметки которых содержат текст, удовлетворяющий регулярному выражению

en: Media objects with a reference count of <count>
ru: Документы с <количеством> ссылок на них

en: Matches media objects with a certain reference count
ru: Выбирает документы с указанным количеством ссылок на них

en: Media with <count> sources
ru: Документы с определённым <количеством> источников

en: Matches media with a certain number of sources connected to it
ru: Выбирает документы с указанным количеством источников

en: Media with the <source>
ru: Документы с <источником>

en: Matches media who have a particular source
ru: Выбирает документы, ссылающиеся на указанный источник

en: Media objects with the <tag>
ru: Документы с <меткой>

en: Matches media objects with the particular tag
ru: Выбирает документы с указанной меткой

en: Media objects matching the <filter>
ru: Документы, соответствующие <фильтру>

en: Matches media objects matched by the specified filter name
ru: Выбирает документы, соответствующие фильтру с указанным названием

en: Media with a direct source >= <confidence level>
ru: Документы хотя бы с одним источником >= <достоверности>

en: Matches media with at least one direct source with confidence level(s)
ru: Выбирает документы хотя бы с одним достоверным источником

en: Media objects marked private
ru: Документы, помеченные как личные

en: Matches Media objects that are indicated as private
ru: Выбирает документы, помеченные как личные

en: Media objects with Id containing <text>
ru: Документы с идентификаторами, содержащими <текст>

en: Matches media objects whose Gramps ID matches the regular expression
ru: Выбирает документы, Gramps ID которых удовлетворяет регулярному выражению

en: Every note
ru: Все заметки

en: Matches every note in the database
ru: Выбирает все заметки в базе данных

en: Notes changed after <date time>
ru: Заметки, изменённые после <число время>

en: Matches note records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
ru: Выбирает заметки, изменённые после указанной даты (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) или, если задана вторая дата, в указанном диапазоне.

en: Note with <Id>
ru: Заметка с <Id>

en: Matches a note with a specified Gramps ID
ru: Выбирает заметки с указанным Gramps ID

en: Notes matching parameters
ru: Заметки, удовлетворяющие параметрам

en: Matches Notes with particular parameters
ru: Выбирает заметки с данными параметрами

en: Notes with a reference count of <count>
ru: Заметки с <количеством> ссылок на них

en: Matches notes with a certain reference count
ru: Выбирает заметки с указанным количеством ссылок на них

en: Notes with the <tag>
ru: Заметки с <меткой>

en: Matches notes with the particular tag
ru: Заметки с указанной меткой

en: Notes with the particular type
ru: Заметки указанного типа

en: Notes matching the <filter>
ru: Заметки, соответствующие <фильтру>

en: Matches notes matched by the specified filter name
ru: Выбирает заметки, соответствующие фильтру с указанным названием

en: Notes containing <text>
ru: Заметки, содержащие <текст>

en: Matches notes that contain a substring or match a regular expression
ru: Выбирает заметки, которые содержат указанную подстроку или соответствующие регулярному выражению

en: Notes containing <substring>
ru: Заметки, содержащие <подстроку>

en: Matches notes that contain text which matches a substring
ru: Выбирает заметки, которые содержат текст, соответствующий подстроке

en: Notes marked private
ru: Заметки, помеченные как личные

en: Matches notes that are indicated as private
ru: Выбирает заметки, помеченные как личные

en: Notes with Id containing <text>
ru: Заметки с идентификаторами, содержащими <текст>

en: Matches notes whose Gramps ID matches the regular expression
ru: Выбирает заметки, Gramps ID которых удовлетворяет регулярному выражению

en: Persons changed after <date time>
ru: Лица, изменённые после <дата время>

en: Matches person records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
ru: Выбирает людей, чьи данные были изменены после определённой даты (гггг-мм-дд чч:мм:сс) или, если задана вторая дата, между двумя датами.

en: Relationship path between <person> and people matching <filter>
ru: Родственные связи между <лицом> и соответствующими <фильтру> людьми

en: Relationship filters
ru: Фильтры родственных отношений

en: Searches over the database starting from a specified person and returns everyone between that person and a set of target people specified with a filter.  This produces a set of relationship paths (including by marriage) between the specified person and the target people.  Each path is not necessarily the shortest path.
ru: Поиск по базе данных, начиная от указанного лица, выбирает всех родственников между этим лицом и множеством людей, заданным с помощью фильтра. Результат представляет из себя набор цепей родства (как кровного, так и через брак), между указанным лицом и заданным множеством людей. Каждая цепь не обязательно будет кратчайшей.

en: Finding relationship paths
ru: Поиск родственных связей

en: Retrieving all sub-filter matches
ru: Производится поиск всех записей, соответствующих подфильтру

en: Evaluating people
ru: Обрабатываются люди

en: Disconnected people
ru: Несвязанные люди

en: Matches people that have no family relationships to any other person in the database
ru: Выбирает людей, не имеющих семейных связей ни с одним лицом из базы данных

en: Everyone
ru: Все

en: Matches everyone in the database
ru: Выбирает всех людей в базе данных

en: Families with incomplete events
ru: Семьи с неполными событиями

en: Matches people with missing date or place in an event of the family
ru: Выбирает людей с отсутствующей информацией о дате или месте семейного события

en: People with <count> addresses
ru: Лица с указанным <количеством> адресов

en: Matches people with a certain number of personal addresses
ru: Выбирает людей с указанным количеством адресов

en: People with an address containing <text>
ru: Лица с адресом, содержащим <текст>

en: Matches people with a personal address containing the given text
ru: Выбирает людей с персональным адресом, содержащим данный текст

en: People with an alternate name
ru: Лица с альтернативным именем

en: Matches people with an alternate name
ru: Выбирает лиц с альтернативным именем

en: People with <count> associations
ru: Лица с <количеством> связей

en: Matches people with a certain number of associations
ru: Выбирает лица с указанным количеством связей

en: Personal attribute:
ru: Личный атрибут:

en: People with the personal <attribute>
ru: Лица с личным <атрибутом>

en: Matches people with the personal attribute of a particular value
ru: Выбирает людей с указанным значением личного атрибута

en: People with the <birth data>
ru: Лица с <данными о рождении>

en: Matches people with birth data of a particular value
ru: Выбирает людей с указанной информацией о рождении

en: People with the <citation>
ru: Лица с <цитатой>

en: Matches people with a citation of a particular value
ru: Выбирает людей, имеющих цитату с указанным значением

en: People with a common ancestor with <person>
ru: Лица, имеющие общего предка с <лицом>

en: Ancestral filters
ru: Фильтры предков

en: Matches people that have a common ancestor with a specified person
ru: Выбирает людей, имеющих общего предка с указанным лицом

en: People with a common ancestor with <filter> match
ru: Лица, имеющие общего предка с соответствующими <фильтру> людьми

en: Matches people that have a common ancestor with anybody matched by a filter
ru: Выбирает людей, имеющих общего предка с соответствующими фильтру лицами

en: People with the <death data>
ru: Лица с <данными о смерти>

en: Matches people with death data of a particular value
ru: Выбирает людей с указанной информацией о смерти

en: Personal event:
ru: Личное событие:

en: Primary Role:
ru: Главный участник:

en: People with the personal <event>
ru: Лица с личными <событиями>

en: Matches people with a personal event of a particular value
ru: Выбирает людей с указанным личным событием

en: People with the family <attribute>
ru: Лица с семейным <атрибутом>

en: Matches people with the family attribute of a particular value
ru: Выбирает людей с данным значением семейного атрибута

en: People with the family <event>
ru: Лица с семейным <событием>

en: Matches people with a family event of a particular value
ru: Выбирает людей с данным семейным событием

en: People with <count> media
ru: Лица с указанным <количеством> документов

en: Matches people with a certain number of items in the gallery
ru: Выбирает людей с указанным количеством документов в галерее

en: Person with <Id>
ru: Человек с <Id>

en: Matches person with a specified Gramps ID
ru: Выбирает лицо с указанным Gramps ID

en: People with <count> LDS events
ru: Лица с указанным <количеством> событий СПД

en: Matches people with a certain number of LDS events
ru: Выбирает людей с указанным количеством событий церкви СПД

en: Given name:
ru: Имя:

en: Full Family name:
ru: Полная фамилия:

[ctx: person]
en: Title:
ru: Титул:

en: Suffix:
ru: Суффикс:

en: Call Name:
ru: В быту:

en: Nick Name:
ru: Прозвище:

en: Prefix:
ru: Префикс:

en: Single Surname:
ru: Единственная фамилия:

en: Connector
ru: Связка

en: Patronymic:
ru: Отчество:

en: Family Nick Name:
ru: Семейное прозвище:

en: People with the <name>
ru: Лица с <именем>

en: Matches people with a specified (partial) name
ru: Выбирает людей с указанным (частично) именем

en: Surname origin type:
ru: Источник фамилии:

en: People with the <Surname origin type>
ru: Лица с <происхождением фамилии>

en: Matches people with a surname origin
ru: Выбирает лиц с указанным типом происхождения фамилии

en: Name type:
ru: Тип имени:

en: People with the <Name type>
ru: Лица с <типом имени>

en: Matches people with a type of name
ru: Выбирает лиц с указанным типом имени

en: People with a nickname
ru: Лица с прозвищем

en: Matches people with a nickname
ru: Выбирает лиц с прозвищем

en: People having <count> notes
ru: Лица с указанным <количеством> заметок

en: Matches people having a certain number of notes
ru: Выбирает лица с указанным количеством заметок

en: People having notes containing <substring>
ru: Лица с заметками, содержащими <подстроку>

en: Matches people whose notes contain text matching a substring
ru: Выбирает людей, заметки которых содержат текст, соответствующий подстроке

en: People having notes containing <text>
ru: Лица с заметками, содержащими <текст>

en: Matches people whose notes contain text matching a regular expression
ru: Выбирает людей, заметки которых содержат текст, удовлетворяющий регулярному выражению

en: People with a note of type <type>
ru: Лица с пометкой типа <тип>

en: Matches people with a note of the specified type
ru: Выбирает людей с заметкой указанного типа

en: People who are neither male nor female
ru: Люди, которые не мужчины, не женщины

en: Matches all people with other gender
ru: Выбирает всех людей с другим полом

en: Number of relationships:
ru: Количество отношений:

en: Number of children:
ru: Количество детей:

en: People with the <relationships>
ru: Лица с информацией о родственных <отношениях>

en: Matches people with a particular relationship
ru: Выбирает людей, состоящих в указанном отношении

en: Family filters
ru: Семейные фильтры

en: Name:
ru: Имя:

en: Soundex match of People with the <name>
ru: Soundex, выбор людей с <именем>

en: Soundex Match of people with a specified name. First name, Surname, Call name, and Nickname are searched in primary and alternate names.
ru: Выбирает людей с указанным именем. Поиск имени, фамилии, прозвища производится в основных и альтернативных именах.

en: People with <count> sources
ru: Лица с указанным <количеством> источников

en: Matches people with a certain number of sources connected to it
ru: Выбирает людей, для которых задано указанное количество источников

en: People with the <source>
ru: Лица с <источником>

en: Matches people who have a particular source
ru: Выбирает людей, ссылающихся на указанный источник

en: People with the <tag>
ru: Лица с <меткой>

en: Matches people with the particular tag
ru: Выбирает людей с указанной меткой

en: Case sensitive:
ru: Учитывать регистр:

en: People with records containing <substring>
ru: Лица с записями, содержащими <подстроку>

en: Matches people whose records contain text matching a substring
ru: Выбирает людей, данные которых содержат текст, соответствующий подстроке

en: People with unknown gender
ru: Лица неизвестного пола

en: Matches all people with unknown gender
ru: Выбирает всех людей с неизвестным полом

en: Adopted people
ru: Лица, являющиеся приёмными детьми

en: Matches people who were adopted
ru: Выбирает людей, являющихся приёмными детьми

en: People with children
ru: Лица с детьми

en: Matches people who have children
ru: Выбирает людей, имеющих детей

en: People with incomplete names
ru: Лица с неполными именами

en: Matches people with firstname or lastname missing
ru: Выбирает лиц, у которых не задано имя или фамилия

en: Ancestors of <person>
ru: Предки <лица>

en: Matches people that are ancestors of a specified person
ru: Выбирает предков указанного лица

en: Ancestors of <filter> match
ru: Предки соответствующих <фильтру> лиц

en: Matches people that are ancestors of anybody matched by a filter
ru: Выбирает предков соответствующих фильтру лиц

en: Bookmarked people
ru: Лица из закладок

en: Matches the people on the bookmark list
ru: Выбирает людей из списка закладок

en: Children of <filter> match
ru: Дети соответствующих <фильтру> лиц

en: Matches children of anybody matched by a filter
ru: Выбирает детей соответствующих фильтру лиц

en: Home Person
ru: Базовое лицо

en: Matches the Home Person
ru: Выбирает базовое лицо

en: Descendant family members of <person>
ru: Члены семьи потомка <лица>

en: Descendant filters
ru: Фильтры потомков

en: Matches people that are descendants or the spouse of a descendant of a specified person
ru: Выбирает потомков и супругов потомков указанного лица

en: Descendant family members of <filter> match
ru: Члены семьи потомков по <фильтру>

en: Matches people that are descendants or the spouse of anybody matched by a filter
ru: Выбирает потомков и супругов потомков лиц, выбранных указанным фильтром

en: Descendants of <person>
ru: Потомки <лица>

en: Matches all descendants for the specified person
ru: Выбирает потомков указанного лица

en: Descendants of <filter> match
ru: Потомки соответствующих <фильтру> лиц

en: Matches people that are descendants of anybody matched by a filter
ru: Выбирает потомков соответствующих фильтру лиц

en: Duplicated ancestors of <person>
ru: Повторяющиеся предки <лица>

en: Matches people that are ancestors twice or more of a specified person
ru: Выбирает людей, являющихся предками данного лица одновременно по нескольким восходящим линиям

en: Females
ru: Женщины

en: Matches all females
ru: Выбирает всех женщин

en: Number of generations:
ru: Количество поколений:

en: Ancestors of <person> not more than <N> generations away
ru: Предки <лица>, отстоящие от него не более чем на <N> поколений

en: Matches people that are ancestors of a specified person not more than N generations away
ru: Выбирает предков указанного лица, отстоящих от него не более чем на N поколений

en: Ancestors of bookmarked people not more than <N> generations away
ru: Предки лица из закладок, отстоящие от него не более чем на <N> поколений

en: Matches ancestors of the people on the bookmark list not more than N generations away
ru: Выбирает предков лица из списка закладок, отстоящих от него не более чем на N поколений

en: Ancestors of the Home Person not more than <N> generations away
ru: Предки лица по умолчанию, отстоящие от него не более чем на <N> поколений

en: Matches ancestors of the Home Person not more than N generations away
ru: Выбирает предков лица по умолчанию, отстоящих от него не более чем на N поколений

en: Descendants of <person> not more than <N> generations away
ru: Потомки <лица>, отстоящие от него не более чем на <N> поколений

en: Matches people that are descendants of a specified person not more than N generations away
ru: Выбирает потомков указанного лица, отстоящих от него не более чем на N поколений

en: Males
ru: Мужчины

en: Matches all males
ru: Выбирает всех мужчин

en: Ancestors of <person> at least <N> generations away
ru: Предки <лица>, отстоящие от него по крайней мере на <N> поколений

en: Matches people that are ancestors of a specified person at least N generations away
ru: Выбирает предков указанного лица, отстоящих от него по крайней мере на N поколений

en: Descendants of <person> at least <N> generations away
ru: Потомки <лица>, отстоящие от него по крайней мере на <N> поколений

en: Matches people that are descendants of a specified person at least N generations away
ru: Выбирает потомков указанного лица, отстоящих от него по крайней мере на N поколений

en: Parents of <filter> match
ru: Родители соответствующих <фильтру> лиц

en: Matches parents of anybody matched by a filter
ru: Выбирает предков соответствующих фильтру лиц

en: People related to <Person>
ru: Родственники <лица>

en: Matches people related to a specified person
ru: Выбирает людей, находящихся в родстве с указанным лицом

en: Siblings of <filter> match
ru: Братья и сёстры для лиц соответствующих <фильтру>

en: Matches siblings of anybody matched by a filter
ru: Выбирает братьев и сестёр людей, соответствующих фильтру

en: Spouses of <filter> match
ru: Супруги соответствующих <фильтру> лиц

en: Matches people married to anybody matching a filter
ru: Выбирает людей, состоящих в браке с соответствующими фильтру лицами

en: Witnesses
ru: Свидетели

en: Matches people who are witnesses in any event
ru: Выбирает людей, являющиеся свидетелями в каком-либо событии

en: Event filter name:
ru: Название фильтра событий:

en: Persons with events matching the <event filter>
ru: Лица с событиями, соответствующими <фильтру>

en: Matches persons who have events that match a certain event filter
ru: Выбирает людей у которых происходили события, соответствующие фильтру событий

en: People matching the <filter>
ru: Лица, соответствующие <фильтру>

en: Matches people matched by the specified filter name
ru: Выбирает людей, соответствующих фильтру с указанным названием

en: Persons with at least one direct source >= <confidence level>
ru: Лица с хоть одним источником >= <достоверности>

en: Matches persons with at least one direct source with confidence level(s)
ru: Выбирает людей с хотя бы одним источником указанной достоверности

en: People missing parents
ru: Лица без родителей

en: Matches people that are children in a family with less than two parents or are not children in any family.
ru: Выбирает людей, которые являются детьми в семьях с одним родителем, или которые не являются чьими-либо детьми.

en: People with multiple marriage records
ru: Лица, состоявшие в нескольких браках

en: Matches people who have more than one spouse
ru: Выбирает людей, имеющих более одного супруга

en: People with no marriage records
ru: Лица без записей о браках

en: Matches people who have no spouse
ru: Выбирает людей без супругов

en: People without a known birth date
ru: Лица с неизвестной датой рождения

en: Matches people without a known birthdate
ru: Выбирает людей с неизвестной датой рождения

en: People without a known death date
ru: Лица с неизвестной датой смерти

en: Matches people without a known deathdate
ru: Выбирает людей с неизвестной датой смерти

en: People marked private
ru: Лица, помеченные как личные записи

en: Matches people that are indicated as private
ru: Выбирает людей, помеченных как личные записи

en: People not marked private
ru: Лица, не помеченные как личные записи

en: Matches people that are not indicated as private
ru: Выбирает людей, не помеченных как личные записи

en: People with incomplete events
ru: Лица с неполными событиями

en: Matches people with missing date or place in an event
ru: Выбирает людей с отсутствующей информацией о дате или месте события

en: On date:
ru: На дату:

en: People probably alive
ru: Вероятно живые люди

en: Matches people without indications of death that are not too old
ru: Выбирает лиц без информации о смерти с не очень большим возрастом

en: People with Id containing <text>
ru: Лица с идентификаторами, содержащими <текст>

en: Matches people whose Gramps ID matches the regular expression
ru: Выбирает людей, Gramps ID которых удовлетворяет регулярному выражению

en: People with a name matching <text>
ru: Лица с именем, содержащим <текст>

en: Matches people's names containing a substring or matching a regular expression
ru: Выбирает людей, имена которых содержат данную подстроку, либо соответствуют данному регулярному выражению

en: Relationship path between <persons>
ru: Родственные отношения между <лицами>

en: Matches the ancestors of two persons back to a common ancestor, producing the relationship path between two persons.
ru: Выбирает предков двух людей, начиная с их ближайшего общего предка, создавая путь родственных отношений между ними.

en: Relationship path between bookmarked persons
ru: Родственные отношения между лицами из закладок

en: Matches the ancestors of bookmarked individuals back to common ancestors, producing the relationship path(s) between bookmarked persons.
ru: Выбирает предков людей из списка закладок до их общих предков, создавая путь родственных отношений между ними.

en: People matching the <name>
ru: Лица с <именем>

en: Every place
ru: Все места

en: Matches every place in the database
ru: Выбирает все места в базе данных

en: Places changed after <date time>
ru: Места, изменённые после <дата время>

en: Matches place records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
ru: Выбирает места, изменённые после определенной даты (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) или между двумя датами, если задана вторая дата.

en: Place with the <citation>
ru: Местоположение с <цитатой>

en: Matches places with a citation of a particular value
ru: Выбирает местоположения с цитатой с указанным значением

[ctx: place]
en: Name:
ru: Название:

en: Place type:
ru: Тип места:

en: Code:
ru: Код:

en: Places matching parameters
ru: Места, соответствующие параметрам

en: Matches places with particular parameters
ru: Выбирает места с указанными параметрами

en: Places with <count> media
ru: Места с определённым <количеством> документов

en: Matches places with a certain number of items in the gallery
ru: Выбирает места с указанным количеством документов в галерее

en: Place with <Id>
ru: Место с <Id>

en: Matches a place with a specified Gramps ID
ru: Выбирает место с указанным Gramps ID

en: Places with no latitude or longitude given
ru: Места без координат

en: Matches places with empty latitude or longitude
ru: Выбирает места, для которых не задана широта или долгота

en: Position filters
ru: Фильтры местоположений

en: Places having <count> notes
ru: Места с определённым <количеством> заметок

en: Matches places having a certain number of notes
ru: Выбирает места с указанным количеством заметок

en: Places having notes containing <substring>
ru: Места с заметками, содержащими <подстроку>

en: Matches places whose notes contain text matching a substring
ru: Выбирает места, заметки которых содержат текст, соответствующий подстроке

en: Places having notes containing <text>
ru: Места с заметками, содержащими <текст>

en: Matches places whose notes contain text matching a regular expression
ru: Выбирает места, заметки которых содержат текст, удовлетворяющий регулярному·выражению

en: Places with a note of type <type>
ru: Места с пометкой типа <тип>

en: Matches places with a note of the specified type
ru: Выбирает места с заметкой указанного типа

en: Street:
ru: Улица:

en: Locality:
ru: Местность:

en: City:
ru: Город:

en: County:
ru: Область/Район/Уезд:

en: State:
ru: Республика/Штат:

en: Country:
ru: Страна:

en: ZIP/Postal Code:
ru: Индекс/Почтовый код:

en: Church Parish:
ru: Церковный приход:

en: Places with a reference count of <count>
ru: Места с <количеством> ссылок на них

en: Matches places with a certain reference count
ru: Выбирает места с указанным количеством ссылок на них

en: Place with <count> sources
ru: Места с определённым <количеством> источников

en: Matches places with a certain number of sources connected to it
ru: Выбирает места с указанным количеством источников

en: Places with the <source>
ru: Места с <источником>

en: Matches places who have a particular source
ru: Выбирает места с указанным источником

en: Places with the <tag>
ru: Места с <меткой>

en: Matches places with the particular tag
ru: Выбирает места с указанной меткой

en: Places matching a title
ru: Места, соответствующие заголовку

en: Matches places with a particular title
ru: Выбирает места с указанным заголовком

en: Latitude:
ru: Широта:

en: Longitude:
ru: Долгота:

en: Rectangle height:
ru: Высота прямоугольника:

en: Rectangle width:
ru: Ширина прямоугольника:

en: Places in neighborhood of given position
ru: Места по соседству с указанной позицией

en: Matches places with latitude or longitude positioned in a rectangle of given height and width (in degrees), and with middlepoint the given latitude and longitude.
ru: Выбирает места с широтой и долготой, попадающими в прямоугольник заданной ширины и высоты (заданной в градусах) с центром в указанных координатах.

en: Places enclosed by another place
ru: Место охватывается другим местом

en: Matches a place enclosed by a particular place
ru: Выбирает местоположения охватываемые указанным местом

en: Places of events matching the <event filter>
ru: Места событий, соответствующие <фильтру событий>

en: Matches places where events happened that match the specified event filter name
ru: Выбирает места, в которых происходили события соответствующие фильтру с указанным названием

en: Places matching the <filter>
ru: Места, соответствующие <фильтру>

en: Matches places matched by the specified filter name
ru: Выбирает места, соответствующие фильтру с указанным названием

en: Place with a direct source >= <confidence level>
ru: Местоположение с источником >= <достоверность>

en: Matches places with at least one direct source with confidence level(s)
ru: Выбирает места хотя бы с одним достоверным источником

en: Places marked private
ru: Места, помеченные как личные

en: Matches places that are indicated as private
ru: Выбирает места, помеченных как личные

en: Places with Id containing <text>
ru: Идентификатор местоположения содержит <текст>

en: Matches places whose Gramps ID matches the regular expression
ru: Выбирает места, Gramps ID которых удовлетворяет регулярному выражению

en: Units:
ru: Единицы измерения:

en: Places within an area
ru: Места в заданной области

en: Matches places within a given distance of another place
ru: Выбирает местоположения на указанном расстоянии вокруг другого места

en: Cannot use the filter 'within area'
ru: Невозможно использовать фильтр 'внутри области'

en: The place you selected contains bad coordinates. Please, run the tool 'clean input data'
ru: Выбранное место содержит неверные координаты. Пожалуйста, запустите инструмент 'очистка введенных данных'

en: Every repository
ru: Все хранилища

en: Matches every repository in the database
ru: Выбирает все хранилища в базе данных

en: Repositories changed after <date time>
ru: Хранилища, изменённые после <date time>

en: Matches repository records changed after a specified date/time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date/time is given.
ru: Выбирает хранилища, изменённые после указанной даты (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) или, если задана вторая дата, в данном диапазоне.

en: Repository attribute:
ru: Ссылка на хранилище:

en: Repositories with the attribute <attribute>
ru: Хранилища с атрибутом <атрибут>

en: Matches repositories with the attribute of a particular value
ru: Выбирает хранилища с данным значением атрибута

en: Repository with <Id>
ru: Хранилища с <Id>

en: Matches a repository with a specified Gramps ID
ru: Выбирает хранилища с указанным Gramps ID

en: Repositories having notes containing <substring>
ru: Хранилища с заметками, содержащими <подстроку>

en: Matches repositories whose notes contain text matching a substring
ru: Выбирает хранилища, заметки о которых содержат текст, соответствующий подстроке

en: Repositories having notes containing <text>
ru: Хранилища с заметками, содержащими <текст>

en: Matches repositories whose notes contain text matching a regular expression
ru: Выбирает хранилища, заметки о которых содержат текст, удовлетворяющий регулярному выражению

en: Repositories with a reference count of <count>
ru: Хранилища с <количеством> ссылок на них

en: Matches repositories with a certain reference count
ru: Выбирает хранилища с указанным количеством ссылок на них

[ctx: repo]
en: Name:
ru: Название:

en: Address:
ru: Адрес:

en: Repositories matching parameters
ru: Хранилище, удовлетворяющее параметрам

en: Matches Repositories with particular parameters
ru: Выбирает хранилища с указанными параметрами

en: Repositories with the <tag>
ru: Хранилища с <меткой>

en: Matches repositories with the particular tag
ru: Выбирает хранилища с определенной меткой

en: Repositories matching the <filter>
ru: Хранилища, соответствующие <фильтру>

en: Matches repositories matched by the specified filter name
ru: Выбирает хранилища, выбранные фильтром с указанным названием

en: Repositories with name containing <text>
ru: Название хранилища содержит <текст>

en: Matches repositories whose name contains a certain substring
ru: Выбирает хранилища, название которых содержат текст, соответствующий подстроке

en: Repositories with Id containing <text>
ru: Идентификатор хранилища содержит <текст>

en: Matches repositories whose Gramps ID matches the regular expression
ru: Выбирает хранилища, Gramps ID которых удовлетворяет регулярному выражению

en: Repositories marked private
ru: Хранилища, помеченные как личные

en: Matches repositories that are indicated as private
ru: Выбирает хранилища, помеченные как личные

en: Every source
ru: Все источники

en: Matches every source in the database
ru: Выбирает все источники в базе данных

en: Sources changed after <date time>
ru: Источники, изменённые после <дата время>

en: Matches source records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
ru: Выбирает источники, изменённые после указанной даты (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) или, если задана вторая дата, между двумя датами.

en: Source attribute:
ru: Атрибуты источника:

en: Sources with the attribute <attribute>
ru: Источники с атрибутом <атрибут>

en: Matches sources with the attribute of a particular value
ru: Выбирает источники с данным значением атрибута

en: Sources with <count> media
ru: Источники с определённым <количеством> документов

en: Matches sources with a certain number of items in the gallery
ru: Выбирает источники с указанным количеством документов в галерее

en: Source with <Id>
ru: Источник с <Id>

en: Matches a source with a specified Gramps ID
ru: Выбирает источник с указанным Gramps ID

en: Sources having <count> notes
ru: Источники с определённым <количеством> заметок

en: Matches sources having a certain number of notes
ru: Выбирает источники с указанным количеством заметок

en: Sources having notes containing <substring>
ru: Источники с записками, содержащими <подстроку>

en: Matches sources whose notes contain text matching a substring
ru: Выбирает источники, заметки которых содержат текст, соответствующий подстроке

en: Sources having notes containing <text>
ru: Источники с записками, содержащими <текст>

en: Matches sources whose notes contain text matching a regular expression
ru: Выбирает источники, заметки которых содержат текст, удовлетворяющий регулярному·выражению

en: Sources with a note of type <type>
ru: Источники с заметкой типа <type>

en: Matches sources with a note of the specified type
ru: Сопоставляет источники с заметкой указанного типа

en: Sources with a reference count of <count>
ru: Источники с <количеством> ссылок на них

en: Matches sources with a certain reference count
ru: Выбирает источники с указанным количеством ссылок на них

en: Sources with <count> Repository references
ru: Источники с определённым <количеством> ссылок на хранилища

en: Matches sources with a certain number of repository references
ru: Выбирает источники с указанным количеством ссылок на хранилища

en: Sources with repository reference containing <text> in "Call Number"
ru: Источники со ссылкой на хранилище с указанным <текстом> в поле «Номер»

en: Matches sources with a repository reference
    containing a substring in "Call Number"
ru: Выбирает источники со ссылкой на хранилище,
    содержащих указанный текст в поле «Номер»

en: Matches sources with particular parameters
ru: Выбирает источники с определёнными параметрами

en: Sources with the <tag>
ru: Источники с <пометкой>

en: Matches sources with the particular tag
ru: Выбирает источники с указанной меткой

en: Sources matching the <filter>
ru: Источники, соответствующие <фильтру>

en: Matches sources matched by the specified filter name
ru: Выбирает источники, соответствующие фильтру с указанным названием

en: Sources with repository reference matching the <repository filter>
ru: Источники со ссылкой на хранилища, соответствующие <фильтру хранилищ>

en: Matches sources with a repository reference that match a certain
    repository filter
ru: Выбирает источники со ссылкой на хранилища, которые
    соответствуют указанному фильтру хранилищ

en: Sources with title containing <text>
ru: Название источника содержит <текст>

en: Matches sources whose title contains a certain substring
ru: Выбирает источники, названия которых содержат текст, соответствующий подстроке

en: Sources with Id containing <text>
ru: Идентификатор источника содержит <текст>

en: Matches sources whose Gramps ID matches the regular expression
ru: Выбирает источники, Gramps ID которых удовлетворяет регулярному·выражению

en: Sources marked private
ru: Источники, помеченные как личные

en: Matches sources that are indicated as private
ru: Выбирает источники, помеченные как личные

en: Address
ru: Адрес

en: Private
ru: Личное

en: Citations
ru: Цитаты

en: Notes
ru: Заметки

en: Street
ru: Улица

en: Locality
ru: Местность

en: City
ru: Город

en: County
ru: Область/Район/Уезд

en: State
ru: Республика

en: Country
ru: Государство/Страна

en: Postal Code
ru: Индекс/Почтовый код

en: Phone
ru: Телефон

en: Attribute
ru: Атрибут

en: Value
ru: Значение

en: Custom
ru: Дополнительное

en: Caste
ru: Каста

en: Description
ru: Описание

en: Identification Number
ru: Идентификационный номер

en: National Origin
ru: Национальное происхождение

en: Number of Children
ru: Количество детей

en: Social Security Number
ru: Номер социального страхования

en: Nickname
ru: Никнейм

en: Cause
ru: Причина

en: Agency
ru: Агентство

en: Age
ru: Возраст

en: Father's Age
ru: Возраст отца

en: Mother's Age
ru: Возраст матери

en: Witness
ru: Свидетеля

en: Time
ru: Время

en: Occupation
ru: Деятельность

en: Child Reference
ru: Родство ребёнка

en: Handle
ru: Указатель

en: None
ru: Нет

[ctx: relationship]
en: Birth
ru: Рождение

[ctx: relationship]
en: Adopted
ru: Усыновлённый

en: Stepchild
ru: Пасынок/Падчерица

en: Sponsored
ru: Опекаемый

en: Foster
ru: Воспитанник

en: Citation
ru: Цитата

en: Page
ru: Страница

en: Confidence
ru: Достоверность

en: Source
ru: Источник

en: Media
ru: Альбом

en: Source Attributes
ru: Атрибуты источника

en: Last changed
ru: Последнее изменение

en: Tags
ru: Метки

en: unknown
ru: неизвестен

en: greater than {number_of} year | greater than {number_of} years
ru[0]: больше чем {number_of} год
ru[1]: больше чем {number_of} года
ru[2]: больше чем {number_of} лет

en: more than
ru: больше чем

en: less than
ru: меньше чем

[ctx: age]
en: about
ru: около

en: between
ru: между

en: and
ru: и

en: less than about
ru: меньше чем около

en: more than about
ru: больше чем около

en: {number_of} year | {number_of} years
ru[0]: {number_of} год
ru[1]: {number_of} года
ru[2]: {number_of} лет

en: {number_of} month | {number_of} months
ru[0]: {number_of} месяц
ru[1]: {number_of} месяца
ru[2]: {number_of} месяцев

en: {number_of} day | {number_of} days
ru[0]: {number_of} день
ru[1]: {number_of} дня
ru[2]: {number_of} дней

en: 0 days
ru: 0 дней

en: Date
ru: Дата

en: Calendar
ru: Календарь

en: Modifier
ru: Модификатор

en: Quality
ru: Качество

en: Values
ru: Значения

en: Text
ru: Текст

en: Sort value
ru: Упорядочить по

en: New year begins
ru: Первый день года

[ctx: date-quality]
en: none
ru: неизвествно

en: estimated
ru: оценено

en: calculated
ru: вычислено

[ctx: date-modifier]
en: none
ru: отсутствует

en: before
ru: до

en: after
ru: после

en: about
ru: около

en: range
ru: отрезок

en: from
ru: от

en: to
ru: к

en: span
ru: интервал

en: textonly
ru: только текст

en: Event
ru: Событие

en: Place
ru: Место

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: Event reference
ru: Ссылка на событие

[ctx: Role]
en: Primary
ru: Основная

en: Clergy
ru: Религиозного персонала

en: Celebrant
ru: Именинника

en: Aide
ru: Помощника

en: Bride
ru: Невесты

en: Groom
ru: Жениха

[ctx: Role]
en: Family
ru: Члена семьи

en: Informant
ru: Подателя заявления

en: Godparent
ru: Крёстный(ая)

en: Father
ru: Отец

en: Mother
ru: Мать

en: Parent
ru: Родители

en: Child
ru: Ребёнок

en: Multiple birth
ru: Многоплодная беременность

en: Friend
ru: Друг

en: Neighbor
ru: Сосед

en: Officiator
ru: Чиновник

en: Life Events
ru: События

en: Family
ru: Семья

en: Religious
ru: Религия

en: Vocational
ru: Занятие

en: Academic
ru: Академическое

en: Travel
ru: Путешествие

en: Legal
ru: Правовое

en: Residence
ru: Проживание

en: Other
ru: Иное

en: Adopted
ru: Усыновлённый

en: Birth
ru: Рождение

en: Death
ru: Смерть

en: Adult Christening
ru: Крещение взрослого

en: Baptism
ru: Крещение

en: Bar Mitzvah
ru: Бар-Мицва

en: Bat Mitzvah
ru: Бат-Мицва

en: Blessing
ru: Благословение

en: Burial
ru: Захоронение

en: Cause Of Death
ru: Причина смерти

en: Census
ru: Перепись

en: Christening
ru: Крещение

en: Confirmation
ru: Конфирмация

en: Cremation
ru: Кремация

en: Degree
ru: Степень

en: Education
ru: Образование

en: Elected
ru: Избрание

en: Emigration
ru: Эмиграция

en: First Communion
ru: Первое причастие

en: Immigration
ru: Иммиграция

en: Graduation
ru: Выпуск

en: Medical Information
ru: Медицинская информация

en: Military Service
ru: Воинская служба

en: Naturalization
ru: Натурализация

en: Nobility Title
ru: Дворянский титул

en: Number of Marriages
ru: Количество браков

en: Ordination
ru: Назначение

en: Probate
ru: Подтверждение завещания

en: Property
ru: Собственность

en: Religion
ru: Религия

en: Retirement
ru: Уход на пенсию

en: Will
ru: Завещание

en: Marriage
ru: Брак

en: Marriage Settlement
ru: Брачное соглашение

en: Marriage License
ru: Свидетельство о браке

en: Marriage Contract
ru: Брачный контракт

en: Marriage Banns
ru: Объявления о браке

en: Engagement
ru: Помолвка

en: Divorce
ru: Развод

en: Divorce Filing
ru: Заявление о разводе

en: Annulment
ru: Аннулирование

en: Alternate Marriage
ru: Альтернативный брак

en: Stillbirth
ru: Мёртворождение

[ctx: birth abbreviation]
en: b.
ru: р.

[ctx: death abbreviation]
en: d.
ru: у.

[ctx: marriage abbreviation]
en: m.
ru: св.

[ctx: Unknown abbreviation]
en: unkn.
ru: неизв.

[ctx: Custom abbreviation]
en: cust.
ru: спец.

[ctx: Adopted abbreviation]
en: adop.
ru: приём.

[ctx: Adult Christening abbreviation]
en: a.chr.
ru: Кр. взр.

[ctx: Baptism abbreviation]
en: bap.
ru: крещ.

[ctx: Bar Mitzvah abbreviation]
en: bar.
ru: бар.

[ctx: Bat Mitzvah abbreviation]
en: bat.
ru: бат.

[ctx: Blessing abbreviation]
en: bles.
ru: благ.

[ctx: Burial abbreviation]
en: bur.
ru: похор.

[ctx: Cause Of Death abbreviation]
en: d.cau.
ru: прич.см.

[ctx: Census abbreviation]
en: cens.
ru: переп.

[ctx: Christening abbreviation]
en: chr.
ru: крещ.

[ctx: Confirmation abbreviation]
en: conf.
ru: прич.

[ctx: Cremation abbreviation]
en: crem.
ru: крем.

[ctx: Degree abbreviation]
en: deg.
ru: уч.степ.

[ctx: Education abbreviation]
en: edu.
ru: образ.

[ctx: Elected abbreviation]
en: elec.
ru: избр.

[ctx: Emigration abbreviation]
en: em.
ru: эмиг.

[ctx: First Communion abbreviation]
en: f.comm.
ru: перв. прич.

[ctx: Immigration abbreviation]
en: im.
ru: имм.

[ctx: Graduation abbreviation]
en: grad.
ru: вып.

[ctx: Medical Information abbreviation]
en: medinf.
ru: мед. инф.

[ctx: Military Service abbreviation]
en: milser.
ru: воин.сл.

[ctx: Naturalization abbreviation]
en: nat.
ru: прин.гражд.

[ctx: Nobility Title abbreviation]
en: nob.
ru: двор.тит.

[ctx: Number of Marriages abbreviation]
en: n.o.mar.
ru: к-во бр.

[ctx: Occupation abbreviation]
en: occ.
ru: спец.

[ctx: Ordination abbreviation]
en: ord.
ru: рукопол.

[ctx: Probate abbreviation]
en: prob.
ru: утвержд.

[ctx: Property abbreviation]
en: prop.
ru: собств.

[ctx: Religion abbreviation]
en: rel.
ru: вероисп.

[ctx: Residence abbreviation]
en: res.
ru: прож.

[ctx: Retirement abbreviation]
en: ret.
ru: пенс.

[ctx: Will abbreviation]
en: will.
ru: завещ.

[ctx: Marriage Settlement abbreviation]
en: m.set.
ru: св.

[ctx: Marriage License abbreviation]
en: m.lic.
ru: св.о браке.

[ctx: Marriage Contract abbreviation]
en: m.con.
ru: бр.контр.

[ctx: Marriage Banns abbreviation]
en: m.ban.
ru: объяв.бр.

[ctx: Alternate Marriage abbreviation]
en: alt.mar.
ru: альт.бр.

[ctx: Engagement abbreviation]
en: engd.
ru: обруч.

[ctx: Divorce abbreviation]
en: div.
ru: разв.

[ctx: Divorce Filing abbreviation]
en: div.f.
ru: рег.разв.

[ctx: Annulment abbreviation]
en: annul.
ru: аннул.

[ctx: Stillbirth abbreviation]
en: still.
ru: мёрт.

en: Children
ru: Дети

en: Events
ru: События

en: LDS ordinances
ru: Обряды церкви СПД

en: Married
ru: В браке

en: Unmarried
ru: Вне брака

en: Civil Union
ru: Гражданский союз

en: Type
ru: Тип

en: Custom type
ru: Пользовательский тип

en: Type code
ru: Тип кода

en: Endowment
ru: Эндаумент

en: Sealed to Parents
ru: Приписан(а) к родителям

en: Sealed to Spouse
ru: Приписан(а) к супругу

en: <No Status>
ru: <нет статуса>

en: Born in Covenant
ru: Рождён в завете

en: Canceled
ru: Отменено

en: Cleared
ru: Одобрено

en: Completed
ru: Выполнено

en: Do not seal
ru: Не приписывать

en: Infant
ru: Младенец (1-12 мес)

en: Pre-1970
ru: До 1970

en: Qualified
ru: Возможно

en: Do not seal/Cancel
ru: Не приписывать/Отменить

en: Stillborn
ru: Мертворождённый

en: Submitted
ru: Запрошено

en: Uncleared
ru: Отозвано

en: LDS Ordinance
ru: Обряд церкви СПД

en: Temple
ru: Храм

en: Status
ru: Статус

en: Location
ru: Местность

en: Parish
ru: Приход

en: Complete
ru: Завершено

en: ToDo
ru: Задачи

en: Checksum
ru: Контрольная сумма

en: Media ref
ru: Ссылка на документ

en: Region
ru: Регион

en: Name
ru: Имярек

en: Given name
ru: Настоящее имя

en: Surnames
ru: Фамилии

en: Suffix
ru: Суффикс

en: Title
ru: Название

en: Group as
ru: Группировать как

en: Sort as
ru: Упорядочить как

en: Display as
ru: Показывать как

en: Call name
ru: Прозвище

en: Nick name
ru: Никнейм

en: Family nick name
ru: Семейное прозвище

[ctx: Surname]
en: Inherited
ru: Фамилия унаследованная

[ctx: Surname]
en: Given
ru: Фамилия при рождении

[ctx: Surname]
en: Taken
ru: Фамилия принятая

en: Patronymic
ru: Отчество

en: Matronymic
ru: Матроним

[ctx: Surname]
en: Feudal
ru: Фамилия по посвящению

en: Pseudonym
ru: Псевдоним

en: Patrilineal
ru: Происхождение, по мужской линии

en: Matrilineal
ru: Происхождение, по женской линии

[ctx: Surname]
en: Occupation
ru: Профессия

[ctx: Surname]
en: Location
ru: Местоположение

en: Also Known As
ru: Он(а) же

en: Birth Name
ru: Имя при рождении

en: Married Name
ru: Имя в браке

en: Note
ru: Заметка

en: Format
ru: Формат

en: General
ru: Общее

en: Research
ru: Исследование

en: Analysis
ru: Анализ

en: Transcript
ru: Расшифровка

en: Source text
ru: Текст источника

en: Report
ru: Отчёт

en: Html code
ru: Html-код

[ctx: notetype]
en: To Do
ru: Задача

[ctx: notetype]
en: Link
ru: Ссылка

en: Person Note
ru: Заметка о человеке

en: Name Note
ru: Заметка об имени

en: Attribute Note
ru: Заметка об атрибуте

en: Address Note
ru: Заметка об адресе

en: Association Note
ru: Заметка о связи

en: LDS Note
ru: Заметка об СПД

en: Family Note
ru: Заметка о семье

en: Event Note
ru: Заметка о событии

en: Event Reference Note
ru: Заметка о ссылке на событие

en: Source Note
ru: Заметка об источнике

en: Source Reference Note
ru: Заметка о ссылке на источник

en: Place Note
ru: Заметка о месте

en: Repository Note
ru: Заметка о хранилище

en: Repository Reference Note
ru: Заметка о ссылке на хранилище

en: Media Note
ru: Заметка о документе

en: Media Reference Note
ru: Заметка о ссылке на документ

en: Child Reference Note
ru: Заметка о ссылке на ребёнка

en: Gender
ru: Пол

en: Alternate names
ru: Альтернативные имена

en: Death reference index
ru: Индекс ссылки смерти

en: Birth reference index
ru: Индекс ссылки рождения

en: Event references
ru: Ссылки на событие

en: Families
ru: Семьи

en: Parent families
ru: Семьи родителей

en: Addresses
ru: Адреса

en: Urls
ru: Ссылки URL

en: Person references
ru: Ссылки на лицо

en: Merged Gramps ID
ru: Объединено с Gramps ID

en: Person ref
ru: Ссылка на лицо

en: Association
ru: Связь

en: Longitude
ru: Долгота

en: Latitude
ru: Широта

en: Places
ru: Места

en: Alternate Names
ru: Альтернативные имена

en: Code
ru: Код

en: Alternate Locations
ru: Альтернативные местоположения

en: URLs
ru: Ссылки URL

en: Place Name
ru: Название места

en: Language
ru: Язык

en: Place ref
ru: Ссылка на место

en: Province
ru: Провинция

en: Department
ru: Департамент

en: Neighborhood
ru: Соседство

en: District
ru: Округ/Край

en: Borough
ru: Район (города)

en: Municipality
ru: Муниципальная

en: Town
ru: Город (небольшой)

en: Village
ru: Посёлок

en: Hamlet
ru: Деревня

en: Farm
ru: Ферма

en: Building
ru: Здание

en: Number
ru: Номер

en: Repository
ru: Хранилище

en: Repository ref
ru: Ссылка на хранилище

en: Call Number
ru: Номер

en: Library
ru: Библиотека

en: Cemetery
ru: Кладбище

en: Church
ru: Церковь

en: Archive
ru: Архив

en: Album
ru: Альбом

en: Web site
ru: Сетевая страничка

en: Bookstore
ru: Книжный магазин

en: Collection
ru: Коллекция

en: Safe
ru: Сейф

en: Author
ru: Автор

en: Publication info
ru: Информация о публикации

en: Abbreviation
ru: Аббревиатура

en: Repositories
ru: Хранилища

en: Audio
ru: Звук

en: Book
ru: Книга

en: Card
ru: Карточка

en: Electronic
ru: Электронный носитель

en: Fiche
ru: Микрофильм

en: Film
ru: Плёнка

en: Magazine
ru: Журнал

en: Manuscript
ru: Рукопись

en: Map
ru: Карта

en: Newspaper
ru: Газета

en: Photo
ru: Фото

en: Tombstone
ru: Надгробный камень

en: Video
ru: Видео

en: Styled Text
ru: Стилизованный текст

en: Styled Text Tags
ru: Стилизованные теги текста

en: Tag
ru: Метка

en: Ranges
ru: Диапазоны

en: Bold
ru: Жирный

en: Italic
ru: Курсив

en: Underline
ru: Подчёркнутый

en: Fontface
ru: Шрифт

en: Fontsize
ru: Размер шрифта

en: Fontcolor
ru: Цвет шрифта

en: Highlight
ru: Выделение

en: Superscript
ru: Верхний индекс

en: Link
ru: Ссылка

en: Strikethrough
ru: Зачеркнутый

en: Subscript
ru: Нижний индекс

en: Surname
ru: Фамилия

en: Prefix
ru: Префикс

en: Primary
ru: Главная

en: Color
ru: Цвет

en: Priority
ru: Приоритет

en: Url
ru: Ссылка URL

en: E-mail
ru: Электронная почта

en: Web Home
ru: Страница в сети

en: Web Search
ru: Статья в интернете

en: Family Tree Differences
ru: Отличия в семейном древе

en: Searching...
ru: Ведётся поиск...

en: Merge Citation
ru: Объединение цитат

en: Merge Event Objects
ru: Объединение событий

en: A parent should be a father or mother.
ru: Родитель должен быть отцом или матерью.

en: A parent and child cannot be merged. To merge these people, you must first break the relationship between them.
ru: Объединение детей и родителей не разрешено. Для объединения этих людей необходимо сначала удалить связи между ними.

en: Merge Family
ru: Объединение семей

en: Merge Media Objects
ru: Объединение документов или изображений

en: Merge Notes
ru: Объединение заметок

en: Spouses cannot be merged. To merge these people, you must first break the relationship between them.
ru: Объединение супругов не разрешено. Для объединения этих людей необходимо сначала удалить связи между ними.

en: Merge Person
ru: Объединение людей

en: Merge Places
ru: Объединение мест

en: Merge Repositories
ru: Объединение хранилищ

en: Merge Source
ru: Объединение источников

en: Gramplet %s caused an error
ru: Грамплет «%s» вызвал ошибку

en: No description was provided
ru: Описание не предоставлено

en: Option '%(opt_name)s' is present in %(file)s
      but is not known to the module.  Ignoring...
ru: Настройка «%(opt_name)s» задана в %(file)s,
      но не поддерживается данным модулем. Игнорируется...

en: Unstable
ru: Нестабильный

en: Experimental
ru: Экспериментальный

en: Beta
ru: Бета

en: Stable
ru: Стабильный

en: Developer
ru: Разработчик

en: Expert
ru: Эксперт

en: Quick view
ru: Быстрый просмотр

en: Tool
ru: Инструмент

en: Importer
ru: Импорт

en: Exporter
ru: Экспорт

en: Document creator
ru: Генератор документов

en: Plugin library
ru: Библиотека Модулей расширения

en: Map service
ru: Картографический сервис

en: View
ru: Вид

en: Relationship calculator
ru: Определение родственных отношений

en: Gramplet
ru: Мини-модуль Gramps

en: Sidebar
ru: Боковая панель

en: Rule
ru: Правило

en: Thumbnailer
ru: Создатель миниатюр

en: Citation formatter
ru: Формат выписок

en: Miscellaneous
ru: Разное

en: ERROR: Failed reading plugin registration %(filename)s
ru: ОШИБКА: Не удаётся прочесть файл регистрации модуля расширения %(filename)s

en: WARNING: Plugin %(plugin_name)s has no translation for any of your configured languages, using US English instead
ru: ВНИМАНИЕ: Модуль расширения %(plugin_name)s не переведён ни на один из языков, которые указаны у Вас в настройках, будет использован английский язык

[ctx: gramps_version]
en: ERROR: Plugin file %(filename)s has a version of "%(gramps_target_version)s" which is invalid for Gramps "%(gramps_version)s".
ru: ОШИБКА: Файл модуля расширения %(filename)s имеет версию "%(gramps_target_version)s", которая не подходит для Gramps "%(gramps_version)s".

en: ERROR: Wrong python file %(filename)s in register file %(regfile)s
ru: ОШИБКА: Неверный файл python %(filename)s в файле регистрации %(regfile)s

en: ERROR: Python file %(filename)s in register file %(regfile)s does not exist
ru: ОШИБКА: Файл python %(filename)s в файле регистрации %(regfile)s не существует

en: Close file first
ru: Сначала закройте файл

en: No filename given
ru: Не указано имя файла

en: File %s already open, close it first.
ru: Файл %s уже открыт, сначала закройте его.

en: Could not create %s
ru: Ошибка при создании %s

en: Default
ru: По умолчанию

en: PostScript / Helvetica
ru: PostScript/Helvetica

en: TrueType / FreeSans
ru: TrueType/FreeSans

en: Vertical (↓)
ru: Вертикально (↓)

en: Vertical (↑)
ru: Вертикально (↑)

en: Horizontal (→)
ru: Горизонтально (→)

en: Horizontal (←)
ru: Горизонтально (←)

en: Bottom, left
ru: Вниз, влево

en: Bottom, right
ru: Вниз, вправо

en: Top, left
ru: Верх, влево

en: Top, Right
ru: Вверх, вправо

en: Right, bottom
ru: Вправо, вниз

en: Right, top
ru: Вправо, вверх

en: Left, bottom
ru: Влево, вниз

en: Left, top
ru: Влево, вверх

en: Compress to minimal size
ru: Сжать до минимального размера

en: Fill the given area
ru: Заполнить данную площадь

en: Expand uniformly
ru: Равномерно растянуть

en: Bottom
ru: Низ

en: Top
ru: Верх

en: Straight
ru: Напрямую

en: Curved
ru: Дуги

en: Orthogonal
ru: Ортогонально

en: Graphviz Layout
ru: Разметка Graphviz

en: Font family
ru: Гарнитура шрифта

en: Choose the font family. If international characters don't show, use FreeSans font. FreeSans is available from: http://www.nongnu.org/freefont/
ru: Выберите семейство шрифта. Если нелатинские символы не видны, используйте шрифт FreeSans. Загрузить FreeSans можно здесь: http://www.nongnu.org/freefont/

en: Font size
ru: Размер шрифта

en: The font size, in points.
ru: Размер шрифта, в пунктах.

en: Graph Direction
ru: Ориентация графа

en: Whether graph goes from top to bottom or left to right.
ru: Строить граф сверху вниз, либо слева направо.

en: Number of Horizontal Pages
ru: Число страниц по горизонтали

en: Graphviz can create very large graphs by spreading the graph across a rectangular array of pages. This controls the number pages in the array horizontally. Only valid for dot and pdf via Ghostscript.
ru: Graphviz может создавать очень большие схемы, разбивая граф на прямоугольный массив страниц. Здесь можно указать число страниц по горизонтали. Подходит только для dot и pdf через Ghostscript.

en: Number of Vertical Pages
ru: Число страниц по вертикали

en: Graphviz can create very large graphs by spreading the graph across a rectangular array of pages. This controls the number pages in the array vertically. Only valid for dot and pdf via Ghostscript.
ru: Graphviz может создавать очень большие схемы, разбивая граф на прямоугольный массив страниц. Здесь можно указать число страниц по вертикали. Подходит только для dot и pdf через Ghostscript.

en: Paging Direction
ru: Расположение страниц

en: The order in which the graph pages are output. This option only applies if the horizontal pages or vertical pages are greater than 1.
ru: Порядок вывода страниц графа. Применимо, только если количество страниц по горизонтали или по вертикали превышает 1.

en: Connecting lines
ru: Соединительные линии

en: How the lines between objects will be drawn.
ru: Как будут рисоваться линии между объектами.

en: Alternate line attachment
ru: Альтернативные соединительные линии

en: Whether lines attach to nodes differently
ru: Отличаются ли линии соединяющие объекты

en: Graphviz Options
ru: Параметры Graphviz

en: Aspect ratio
ru: Отношение сторон

en: Affects node spacing and scaling of the graph.
    If the graph is smaller than the print area:
      Compress will not change the node spacing. 
      Fill will increase the node spacing to fit the print area in both width and height.
      Expand will increase the node spacing uniformly to preserve the aspect ratio.
    If the graph is larger than the print area:
      Compress will shrink the graph to achieve tight packing at the expense of symmetry.
      Fill will shrink the graph to fit the print area after first increasing the node spacing.
      Expand will shrink the graph uniformly to fit the print area.
ru: Влияет на размещение узлов и масштабирование графика.
    Если график меньше области печати:
      «Сжать» не изменит расстояние между узлами. 
      «Заполнить» увеличит расстояние между узлами, заполняя область для печати по горизонтали и вертикали.
      «Растянуть» равномерно увеличит расстояние между узлами, сохраняя соотношение сторона.
    Если график больше области печати:
      «Сжать» сожмёт график в более плотную форму, пожертвовав симметрией.
      «Заполнить» сожмёт график до размера области для печати, предварительно увеличив расстояние между узлами.
      «Растянуть» равномерно сожмёт график до размера области для печати.

en: Dots per inch.  When creating images such as .gif or .png files for the web, try numbers such as 100 or 300 DPI.  PostScript and PDF files always use 72 DPI.
ru: Точек на дюйм.  При создании изображений, таких как .gif или .png для веб-страниц, попробуйте значения 100 или 300 DPI. При создании файлов PostScript или PDF, обязательно используйте значение 72 DPI.

en: Node spacing
ru: Расстояние между узлами

en: The minimum amount of free space, in inches, between individual nodes.  For vertical graphs, this corresponds to spacing between columns.  For horizontal graphs, this corresponds to spacing between rows.
ru: Минимальное расстояние в дюймах между отдельными узлами графа. В вертикальных графах отвечает за расстояние между столбцами. В горизонтальных графах отвечает за расстояние между строками.

en: Rank spacing
ru: Расстояние между слоями

en: The minimum amount of free space, in inches, between ranks.  For vertical graphs, this corresponds to spacing between rows.  For horizontal graphs, this corresponds to spacing between columns.
ru: Минимальное расстояние в дюймах между слоями графа. В вертикальных графах отвечает за расстояние между строками. В горизонтальных графах отвечает за расстояние между столбцами.

en: Note to add to the graph
ru: Комментарий к графу

en: This text will be added to the graph.
ru: Этот текст будет добавлен к графу.

en: Note location
ru: Расположение комментария

en: Whether note will appear on top or bottom of the page.
ru: Расположение заметки вверху или внизу страницы.

en: Note size
ru: Размер комментария

en: The size of note text, in points.
ru: Это размер шрифта для текста комментария, в пунктах.

en: PDF (Ghostscript)
ru: Файл PDF (Ghostscript)

en: PDF (Graphviz)
ru: Файл PDF (Graphviz)

en: Structured Vector Graphics (SVG)
ru: Scalable Vector Graphics (SVG)

en: Compressed Structured Vector Graphs (SVGZ)
ru: Сжатый Scalable Vector Graphics (SVGZ)

en: JPEG image
ru: JPEG изображение

en: GIF image
ru: GIF изображение

en: PNG image
ru: PNG изображение

en: Graphviz File
ru: Файл Graphviz

[ctx: paper size]
en: Letter
ru: Письмо

[ctx: paper size]
en: Legal
ru: Правовые вопросы

en: Custom Size
ru: Другой размер

en: Medium
ru: Средняя

en: Short
ru: Короткая

en: Given Nickname Surname
ru: Прозвище, произошедшее от фамилии

en: Surname Given Nickname
ru: Фамилия, произошедшая от прозвища

en: Surname, Given Nickname
ru: Фамилия, Никнейм

en: GivenNicknameSurname
ru: ДанноеПрозвищеФамилия

en: Auto
ru: Авто

en: Call Name Only
ru: Бытовое имя только

en: Whole Given Name
ru: Полное имя

en: Above
ru: Перед

en: Below
ru: После

en: Not shown
ru: Не показывать

en: Preferences
ru: Настройки

en: Down (↓)
ru: Вниз (↓)

en: Up (↑)
ru: Вверх (↑)

en: Right (→)
ru: Вправо (→)

en: Left (←)
ru: Влево (←)

en: Perpendicular
ru: Прямоугольные

en: Rounded
ru: Скруглённые

en: Swing
ru: Размах

en: Mesh
ru: Сетка

en: Tiny
ru: Мелкий

en: Script
ru: Сценарий

en: Footnote
ru: Нижняя строка

en: Small
ru: Небольшой

en: Normal
ru: Нормальная

en: Large
ru: Большой

en: Very large
ru: Очень большой

en: Extra large
ru: Увеличенный

en: Huge
ru: Огромный

en: Extra huge
ru: Максимально большой

en: Node Options
ru: Параметры блока

en: Node detail
ru: Информация в блоке

en: Detail of information to be shown in a node.
ru: Информация, которая будет показана в блоке.

en: Name Format
ru: Формат имени

en: Select the format to display names
ru: Выберите формат отображения имён

en: Preferred Name
ru: Предпочитаемое имя

en: Select the portion of the given name to be marked as preferred. Auto sets the call name if one exists, otherwise the whole given name.
ru: Укажите, какую часть полного имени пометить, как предпочитаемую. В режиме Авто это будет краткое имя, если есть, в ином случае выбирается полное имя.

en: Position of marriage information.
ru: Положение информации о браке.

en: Node size
ru: Размер блока

en: One dimension of a node, in mm. If the timeflow is up or down then this is the width, otherwise it is the height.
ru: Размер блока в миллиметрах. Если выбрано направление вверх или вниз, то это будет ширина блока, иначе - высота.

en: Level size
ru: Размер уровня

en: One dimension of a node, in mm. If the timeflow is up or down then this is the height, otherwise it is the width.
ru: Размер блока в миллиметрах. Если выбрано направление вверх или вниз, то это будет высота блока, иначе - ширина.

en: Node color.
ru: Цвет узла.

en: Tree Options
ru: Параметры древа

en: Timeflow
ru: Направление

en: Direction that the graph will grow over time.
ru: Направление графа по времени.

en: Edge style
ru: Стиль линий

en: Style of the edges between nodes.
ru: Стиль линий между блоками.

en: Level distance
ru: Расстояние между уровнями

en: The minimum amount of free space, in mm, between levels.  For vertical graphs, this corresponds to spacing between rows.  For horizontal graphs, this corresponds to spacing between columns.
ru: Минимальное расстояние в миллиметрах между уровнями графа. В вертикальных графах отвечает за расстояние между строками. В горизонтальных графах отвечает за расстояние между столбцами.

en: Note to add to the tree
ru: Комментарий для добавления в древо

en: This text will be added to the tree.
ru: Этот текст будет добавлен в древо.

en: The size of note text.
ru: Размер шрифта для комментариев.

en: Empty report
ru: Пустой отчёт

en: Graph File for genealogytree
ru: Графический файл для генеалогического древа

en: LaTeX File
ru: Файл LaTeX

en: Value '%(val)s' not found for option '%(opt)s'
ru: Значение «%(val)s» не найдено для параметра «%(opt)s»

en: Valid values:
ru: Допустимые значения:

en: Unsupported
ru: Неподдерживаемые

en: Text Reports
ru: Текстовые отчёты

en: Graphical Reports
ru: Графические отчёты

en: Code Generators
ru: Генераторы кода

en: Web Pages
ru: Веб-страницы

en: Books
ru: Книги

en: Graphs
ru: Графики

en: Trees
ru: Древа

en: Graphics
ru: Диаграмма

en: The style used for the generation header.
ru: Стиль заголовка поколений.

en: The basic style used for the endnotes source display.
ru: Основной стиль показа сносок на источники.

en: The basic style used for the endnotes notes display.
ru: Основной стиль показа сносок на заметки.

en: The basic style used for the endnotes reference display.
ru: Основной стиль показа сносок на ссылки.

en: The basic style used for the endnotes reference notes display.
ru: Основной стиль показа сносок на ссылки.

en: Endnotes
ru: Сноски

en: Translation
ru: Перевод

en: The translation to be used for the report.
ru: Перевод, который должен быть использован для отчёта.

en: The additional translation to be used for the report.
ru: Дополнительный перевод, который должен быть использован для отчёта.

en: Name format
ru: Формат имён

en: Include data marked private
ru: Включить личные данные

en: Whether to include private data
ru: Включать ли личные данные

en: Living People
ru: Ныне живущие люди

[ctx: 'living people']
en: Included, and all data
ru: Включены со всеми данными

[ctx: 'living people']
en: Full names, but data removed
ru: Полные имена, но без данных

[ctx: 'living people']
en: Given names replaced, and data removed
ru: Имена изменены и данные исключены

[ctx: 'living people']
en: Complete names replaced, and data removed
ru: Полные имена изменены и данные исключены

[ctx: 'living people']
en: Not included
ru: Не включены

en: How to handle living people
ru: Как поступать с записями о ныне живущих людях

en: Years from death to consider living
ru: Лет от смерти, чтобы считать человека живым

en: Whether to restrict data on recently-dead people
ru: Ограничивать ли данные о недавно умерших людях

en: Date format
ru: Формат дат

en: The format and language for dates, with examples
ru: Формат и язык для дат, с примерами

en: Do not include
ru: Не включать

en: Include
ru: Включить

en: Whether to include tags
ru: Включать ли метки

en: Share an existing line
ru: По текущей линии

en: On a line of its own
ru: По главной линии

en: Whether (and where) to include Gramps IDs
ru: Как и где включать номера-идентификаторы объектов Gramps ID

en: Whether to include Gramps IDs
ru: Включать ли номера-идентификаторы объектов Gramps ID

en: Place format
ru: Формат местоположений

en: Select the format to display places
ru: Выберите формат отображения местоположений

en: Coordinates format
ru: Формат координат

en: Select the format to display coordinates
ru: Выберите формат отображения координат

en: File does not exist
ru: Файл не существует

en: Could not add photo to page
ru: Не удалось добавить фото на страницу

en: PERSON
ru: ЛИЦО

en: Entire Database
ru: Вся база данных

en: Descendants of %s
ru: Потомки %s

en: Descendant Families of %s
ru: Семьи потомков %s

en: Ancestors of %s
ru: Предки %s

en: People with common ancestor with %s
ru: Лица, имеющие общего предка с %s

en: unknown father
ru: неизвестный отец

en: unknown mother
ru: неизвестная мать

en: %(father_name)s and %(mother_name)s (%(family_id)s)
ru: %(father_name)s и %(mother_name)s (%(family_id)s)

en: FAMILY
ru: СЕМЬЯ

en: Ancestor Families of %s
ru: Предок семей от %s

en: Updated
ru: Обновлено

[ctx: updates]
en: New
ru: Новые

en: Unable to open '%s'
ru: Невозможно открыть '%s'

en: Error in reading '%s'
ru: Ошибка при чтении '%s'

en: Error: unknown file type: '%s'
ru: Ошибка: неизвестный тип файла: '%s'

en: Examining '%s'...
ru: Проверяется '%s'...

en: '%s' is for this version of Gramps.
ru: '%s' для этой версии Gramps.

en: '%s' is NOT for this version of Gramps.
ru: '%s' НЕ для этой версии Gramps.

en: It is for version %(v1)d.%(v2)d
ru: Предназначен для версии %(v1)d.%(v2)d

en: Error: missing gramps_target_version in '%s'...
ru: Ошибка: отсутствует параметр gramps_target_version в '%s'...

en: Installing '%s'...
ru: Установка '%s'...

en: Registered '%s'
ru: Зарегестрирован '%s'

en: Unable to save list of recent DBs file {fname}: {error}
ru: Невозможно сохранить файл {fname} списка недавних баз данных: {error}

en: Unable to open list of recent DBs file {fname}: {error}
ru: Невозможно открыть файл {fname} списка недавних баз данных: {error}

en: Error parsing list of recent DBs from file {fname}: {error}.
    This might indicate a damage to your files.
    If you're sure there is no problem with other files, delete it, and restart Gramps.
ru: Произошла ошибка обработки списка недавно используемых БД из файла {fname}: {error}.
    Причиной может быть повреждение Ваших файлов.
    Если уверены, что нет проблем с другими файлами, просто удалите его и перезапустите Gramps.

en: Relationship loop detected
ru: Обнаружен цикл в отношениях

en: Family Tree reaches back more than the maximum %d generations searched.
    It is possible that relationships have been missed
ru: Поиск в семейном древе достиг максимальной глубины в %d поколений.
    Возможно, что некоторые отношения не были найдены

en: Relationship loop detected:
ru: Обнаружен цикл в отношениях:

en: Person %(person)s connects to himself via %(relation)s
ru: Лицо %(person)s связано само с собой через %(relation)s

en: undefined
ru: не определено

en: husband
ru: муж

en: wife
ru: жена

[ctx: gender unknown]
en: spouse
ru: супруг

en: ex-husband
ru: бывший муж

en: ex-wife
ru: бывшая жена

[ctx: gender unknown]
en: ex-spouse
ru: бывший супруг

[ctx: male,unmarried]
en: partner
ru: гражданский муж

[ctx: female,unmarried]
en: partner
ru: гражданская жена

[ctx: gender unknown,unmarried]
en: partner
ru: гражданский супруг

[ctx: male,unmarried]
en: ex-partner
ru: бывший гражданский муж

[ctx: female,unmarried]
en: ex-partner
ru: бывшая гражданская жена

[ctx: gender unknown,unmarried]
en: ex-partner
ru: бывший гражданский супруг(-а)

[ctx: male,civil union]
en: partner
ru: партнёр

[ctx: female,civil union]
en: partner
ru: партнёрша

[ctx: gender unknown,civil union]
en: partner
ru: партнёр

[ctx: male,civil union]
en: former partner
ru: бывший партнёр

[ctx: female,civil union]
en: former partner
ru: бывшая партнёрша

[ctx: gender unknown,civil union]
en: former partner
ru: бывший(-ая) партнёр(-ша)

[ctx: male,unknown relation]
en: partner
ru: партнёр

[ctx: female,unknown relation]
en: partner
ru: партнёрша

[ctx: gender unknown,unknown relation]
en: partner
ru: партнёр

[ctx: male,unknown relation]
en: former partner
ru: бывший партнёр

[ctx: female,unknown relation]
en: former partner
ru: бывшая партнёрша

[ctx: gender unknown,unknown relation]
en: former partner
ru: бывший(-ая) партнёр(-ша)

en: Family relationship translator not available for language '%s'. Using 'english' instead.
ru: Перевод терминологии родственных отношений для языка «%s» недоступен. Будет использована английская терминология.

en: date
ru: дата

en: date fallback
ru: дата fallback

en: Direct evidence for this person - birth: {birth_min_src}, death: {death_src}
ru: Прямые доказательства для этого человека - рождение: {birth_min_src}, смерть: {death_src}

en: mother's age
ru: возраст матери

en: father's age
ru: возраст отца

en: from death date
ru: с даты смерти

en: mother's death
ru: смерть матери

en: father's death
ru: смерть отца

en: person's death
ru: %(person)s, смерть

en: oldest sibling's age
ru: наибольший возраст братьев/сестёр

en: youngest sibling's age
ru: наименьший возраст братьев/сестёр

en: birth date and known to be dead
ru: дата рождения и известна дата смерти

en: offset from birth date
ru: отклонение от даты рождения

en: inferred from parents and siblings - birth: {birth_min_src}, death: {death_src}
ru: получено от родителей и сородичей - рождение: {birth_min_src}, смерть: {death_src}

en: inferred from parents and siblings - birth: {birth_min_src} (earliest) to {birth_max_src} (latest), death: {death_src}
ru: получено от родителей и сородичей - рождение: {birth_min_src} (самое ранее) до {birth_max_src} (позднейшее), смерть: {death_src}

en: a spouse's birth-related date,
ru: дата, связанная с рождением супруга/-и,

en: a spouse's death-related date,
ru: дата, связанная со смертью супруга/-и,

en: event with spouse
ru: события с супругом/супругой

en: descendant birth: {number_of} generation  | descendant birth: {number_of} generations
ru[0]: рождение потомков: {number_of} поколение
ru[1]: рождение потомков: {number_of} поколения
ru[2]: рождение потомков: {number_of} поколений

en: descendant death: {number_of} generation  | descendant death: {number_of} generations
ru[0]: смерти потомков: {number_of} поколение
ru[1]: смерти потомков: {number_of} поколений
ru[2]: смерти потомков: {number_of} поколений

en: Database error: loop in descendants of %s.
ru: Ошибка в базе данных: цикл в потомках %s.

en: mother birth
ru: рождение матери

en: father birth
ru: рождение отца

en: ancestor
ru: предок

en: mother death
ru: смерть матери

en: father death
ru: смерть отца

en: Database error: loop in ancestors of %s.
ru: Ошибка базы данных: зацикливание предков %s.

en: no evidence
ru: нет подтверждения

en: True
ru: Да

en: true
ru: да

en: WARNING: could not parse file:
    %(file)s
    because %(error)s -- recreating it
ru: ВНИМАНИЕ: не удалось обработать файл:
    %(file)s
    из-за %(error)s -- пересоздание файла

en: %(father)s and %(mother)s
ru: %(father)s и %(mother)s

en: the person
ru: лицо

en: the family
ru: семья

en: the place
ru: местоположение

en: the event
ru: событие

en: the repository
ru: хранилище

en: the note
ru: заметка

en: the media
ru: документ

en: the source
ru: источник

en: the filter
ru: фильтр

en: the citation
ru: цитата

en: See details
ru: Показать подробности

en: WARNING: PIL module not loaded.  Image cropping in report files will be impaired.
ru: ВНИМАНИЕ: модуль «PIL» не загружен. Кадрирование изображений при создании отчётов может иметь дефекты.

[ctx: Person]
en: TITLE
ru: ТИТУЛ

[ctx: Person]
en: Title
ru: Титул

en: GIVEN
ru: ИМЯ

en: SURNAME
ru: ФАМИЛИЯ

[ctx: Name]
en: CALL
ru: ОБИХОДНОЕ

[ctx: Name]
en: Call
ru: Обиходное

[ctx: Name]
en: COMMON
ru: РАЗГОВОРНОЕ

[ctx: Name]
en: Common
ru: Разговорное

en: INITIALS
ru: ИНИЦИАЛЫ

en: Initials
ru: Инициалы

en: SUFFIX
ru: СУФФИКС

en: PRIMARY
ru: ГЛАВНОЕ

[ctx: Name]
en: Primary
ru: Главное

en: PRIMARY[PRE]
ru: ГЛАВНОЕ[ПР]

en: Primary[pre]
ru: Главное[пр]

en: PRIMARY[SUR]
ru: ГЛАВНОЕ[ФАМ]

en: Primary[sur]
ru: Главное[фам]

en: PRIMARY[CON]
ru: ГЛАВНОЕ[СВ]

en: Primary[con]
ru: Главное[св]

en: PATRONYMIC
ru: ОТЧЕСТВО

en: PATRONYMIC[PRE]
ru: ОТЧЕСТВО[ПР]

en: Patronymic[pre]
ru: Отчество[пр]

en: PATRONYMIC[SUR]
ru: ОТЧЕСТВО[ИМ]

en: Patronymic[sur]
ru: Отчество[им]

en: PATRONYMIC[CON]
ru: ОТЧЕСТВО[СВ]

en: Patronymic[con]
ru: Отчество[св]

en: RAWSURNAMES
ru: СПИСОКФО

en: Rawsurnames
ru: Списокфо

en: NOTPATRONYMIC
ru: БЕЗОТЧЕСТВА

en: Notpatronymic
ru: Безотчества

en: PREFIX
ru: ПРЕФИКС

en: NICKNAME
ru: ПРОЗВИЩЕ

en: FAMILYNICK
ru: СЕМПРОЗВИЩЕ

en: Familynick
ru: Семпрозвище

en: %(north_latitude)s N
ru: %(north_latitude)s С

en: %(south_latitude)s S
ru: %(south_latitude)s Ю

en: %(east_longitude)s E
ru: %(east_longitude)s В

en: %(west_longitude)s W
ru: %(west_longitude)s З

en: DEG
ru: ГРД

en: DEG-:
ru: ГРД-:

en: D.D4
ru: Г.Г4

en: D.D8
ru: Г.Г8

en: Degree, minutes, seconds notation
ru: Запись градусов, минут и секунд

en: Degree, minutes, seconds notation with :
ru: Запись градусов, минут и секунд в виде:

en: Degree notation, 4 decimals
ru: Градусы, 4 десятичных знака

en: Degree notation, 8 decimals (precision like ISO-DMS)
ru: Градусы, 8 десятичных знаков (точность по ISO-DMS)

en: Output format for the Swedish coordinate system RT90
ru: Формат вывода для шведской системы координат RT90

en: Python modules
ru: Модули Python

en: GObject introspection modules
ru: Модули самопроверки GObject

en: Executables
ru: Исполняемые файлы

en: male
ru: мужской

en: female
ru: женский

[ctx: gender]
en: unknown
ru: неизвестен

[ctx: gender]
en: other
ru: иное

en: Invalid
ru: Неверно

en: Very High
ru: Очень высокая

en: High
ru: Высокая

en: Low
ru: Низкая

en: Very Low
ru: Очень низкая

en: A legal or common-law relationship between a husband and wife
ru: Законные или гражданские отношения между мужем и женой

en: No legal or common-law relationship between man and woman
ru: Никаких законных или гражданских отношений между мужчиной и женщиной

en: An established relationship between members of the same sex
ru: Устоявшиеся отношения между лицами одного пола

en: Unknown relationship between a man and woman
ru: Отношения между мужчиной и женщиной неизвестны

en: An unspecified relationship between a man and woman
ru: Отношения между мужчиной и женщиной не указаны

en: The data can only be recovered by Undo operation or by quitting with abandoning changes.
ru: Данные можно восстановить командой «Правка / Вернуть» или выходом с отменой изменений.

en: Female
ru: Женский

en: Male
ru: Мужской

en: Asexuality, sexless, genderless
ru: Асексуальность, фригидность

en: Transgender, hermaphrodite (in entomology)
ru: Трансгендер, гермафродит

en: Lesbianism
ru: Лесбиянство

en: Male homosexuality
ru: Гомосексуализм

en: Heterosexuality
ru: Гетеросексуализм

en: Transgender
ru: Трансгендер

en: Neuter
ru: Кастрированный

en: Illegitimate
ru: Незаконный

en: Baptism/Christening
ru: Крещение

en: Engaged
ru: Помолвка

en: Unmarried partnership
ru: Гражданский союз

en: Buried
ru: Захоронение

en: Cremated/Funeral urn
ru: Кремация

en: Killed in action
ru: Убит в сражении

en: Extinct
ru: Умерший

en: Nothing
ru: Ничего

en: Skull and crossbones
ru: Череп и кости

en: Ankh
ru: Египетский крест

en: Orthodox cross
ru: Православный крест

en: Chi rho
ru: Хризма

en: Cross of Lorraine
ru: Лотарингский крест

en: Cross of Jerusalem
ru: Крест крестоносцев

en: Star and crescent
ru: Звезда и полумесяц

en: West Syriac cross
ru: Западный Сирийский крест

en: East Syriac cross
ru: Восточный Сирийский крест

en: Heavy Greek cross
ru: Тяжелый греческий крест

en: Latin cross
ru: Латинский крест

en: Shadowed White Latin cross
ru: Затенённый белый Латинский крест

en: Maltese cross
ru: Мальтийский крест

en: Star of David
ru: Звезда Давида

en: Dead
ru: Умерший

en: Unknown, created to replace a missing note object.
ru: Неизвестно. Создано вместо отсутствующей заметки.

en: Unknown, was missing %(time)s (%(count)d)
ru: Неизвестная метка. Отсутствовала %(count)d раз на %(time)s

en: Objects referenced by this note were missing in a file imported on %s.
ru: Объекты, на которые ссылалась эта заметка, отсутствовали в файле, импортированном %s.

en: Arabic
ru: Арабский

en: Bulgarian
ru: Болгарский

en: Breton
ru: Бретонский

en: Catalan
ru: Каталонский

en: Czech
ru: Чешский

en: Danish
ru: Датский

en: German
ru: Немецкий

en: German (Austria)
ru: Немецкий (Австрия)

en: Greek
ru: Греческий

en: English (USA)
ru: Английский (США)

en: English
ru: Английский

en: Esperanto
ru: Эсперанто

en: Spanish
ru: Испанский

en: Farsi
ru: Фарси

en: Finnish
ru: Финский

en: French
ru: Французский

en: Gaelic
ru: Мэнский

en: Galician
ru: Галисийский

en: Hebrew
ru: Еврейский

en: Croatian
ru: Хорватский

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: Indonesian
ru: Индонезийский

en: Icelandic
ru: Исландский

en: Italian
ru: Итальянский

en: Japanese
ru: Японский

en: Korean
ru: Корейский

en: Lithuanian
ru: Литовский

en: Macedonian
ru: Македонский

en: Norwegian Bokmal
ru: Норвежский букмол

en: Dutch
ru: Датский

en: Norwegian Nynorsk
ru: Норвежский нюнорск

en: Polish
ru: Польский

en: Portuguese (Brazil)
ru: Португальский (Бразилия)

en: Portuguese (Portugal)
ru: Португальский (Португалия)

en: Romanian
ru: Румынский

en: Russian
ru: Русский

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Slovenian
ru: Словенский

en: Albanian
ru: Албанский

en: Serbian
ru: Сербский

en: Swedish
ru: Шведский

en: Tamil
ru: Тамильский

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Ukrainian
ru: Украинский

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: Chinese (Simplified)
ru: Китайский (упрощённый)

en: Chinese (Hong Kong)
ru: Китайский (Гон Конг)

en: Chinese (Traditional)
ru: Китайский (Традиционный)

en: Your Python version does not meet the requirements. At least Python %(v1)d.%(v2)d.%(v3)d is needed to start Gramps.
    
    Gramps will terminate now.
ru: Ваша версия Python не соответствует требованиям. Для запуска Gramps необходима версия Python как минимум %(v1)d.%(v2)d.%(v3)d.
    
    Gramps сейчас завершит работу.

en: The orjson package is needed to start Gramps.
    
    Gramps will terminate now.
ru: Пакет orjson требуется для запуска Gramps.
    
    Сейчас Gramps завершит выполнение.

en: not found
ru: не найдено

en: not found because exiv2 is not installed
ru: не найдено, потому что не установлен exiv2

en: Installed but does not supply version
ru: Установлен, но не предоставляет версию

en: installed
ru: установлено

en: Configuration error:
ru: Ошибка конфигурации:

en: Could not read configuration
ru: Не удалось прочитать конфигурацию

en: A definition for the media type %s could not be found 
    
     Possibly the installation of Gramps was incomplete. Make sure something to handle the media types of Gramps is installed.
ru: Определение типа файла %s не найдено.
    
    Возможно, что установка Gramps была не полной. Убедитесь, что установлено всё нужное для работы с этим типом носителей Gramps.

en: Much of Gramps' artwork is either from
    the Tango Project or derived from the Tango
    Project. This artwork is released under the
    Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5
    license.
ru: Многие рисунки в Gramps взяты из
    проекта Tango либо основаны на рисунках проекта
    Tango. Эти рисунки распространяются под
    лицензией Creative Commons
    Attribution-ShareAlike 2.5.

en: Gramps Homepage
ru: Страница Gramps

en: Contributions by
ru: Участники

en: Distribution: %s
ru: Ядро: %s

en: OS: %s
ru: Система: %s

[ctx: manual]
en: Using_the_Clipboard
ru: Использование_буфера_обмена

en: Family Event
ru: Семейное событие

en: Family Attribute
ru: Семейный атрибут

[ctx: not available]
en: NA
ru: Недоступно

en: Volume/Page: %(pag)s -- %(sourcetext)s
ru: Том/Страница: %(pag)s -- %(sourcetext)s

en: Event ref
ru: Ссылка на событие

en: Child ref
ru: Ссылка на ребёнка

en: Clipboard
ru: Буфер обмена

en: Any changes are saved immediately
ru: Любые изменения сохраняются немедленно

[ctx: the object]
en: See %s details
ru: %s - cм. детали

[ctx: the object]
en: Make %s active
ru: Сделать %s активным

[ctx: the object]
en: Create Filter from %s selected...
ru: Создать фильтр из выбранных %s...

en: Tree View: first column "%s" cannot be changed
ru: В иерархическом представлении мест первый столбец «%s» не может быть изменён

en: Drag and drop the columns to change the order
ru: Перетаскивайте столбцы с помощью мыши, чтобы изменить порядок

en: _Apply
ru: П_рименить

en: Display
ru: Отображение

en: Column Name
ru: Название столбца

en: Father's surname
ru: Фамилия отца

en: Combination of mother's and father's surname
ru: Комбинация фамилий матери и отца

en: Icelandic style
ru: Исландский стиль

en: Display Name Editor
ru: Показать «Редактор имён»

en: _Close
ru: _Закрыть

en: The following keywords are replaced with the appropriate name parts:<tt>
      <b>Given</b>   - given name (first name)     <b>Surname</b>  - surnames (with prefix and connectors)
      <b>Title</b>   - title (Dr., Mrs.)           <b>Suffix</b>   - suffix (Jr., Sr.)
      <b>Call</b>    - call name                   <b>Nickname</b> - nick name
      <b>Initials</b>- first letters of given      <b>Common</b>   - nick name, call, or first of given
      <b>Prefix</b>  - all prefixes (von, de)
    Surnames:
      <b>Rest</b>      - non primary surnames    <b>Notpatronymic</b>- all surnames, except pa/matronymic &amp; primary
      <b>Familynick</b>- family nick name        <b>Rawsurnames</b>  - surnames (no prefixes and connectors)
      <b>Primary, Primary[pre] or [sur] or [con]</b>- full primary surname, prefix, surname only, connector
      <b>Patronymic, or [pre] or [sur] or [con]</b> - full pa/matronymic surname, prefix, surname only, connector
    </tt>
    UPPERCASE keyword forces uppercase. Extra parentheses, commas are removed. Other text appears literally.
    
    <b>Example</b>: Dr. Edwin Jose von der Smith and Weston Wilson Sr ("Ed") - Underhills
         <i>Edwin Jose</i>: Given, <i>von der</i>: Prefix, <i>Smith</i> and <i>Weston</i>: Primary, <i>and</i>: [con], <i>Wilson</i>: Patronymic,
         <i>Dr.</i>: Title, <i>Sr</i>: Suffix, <i>Ed</i>: Nickname, <i>Underhills</i>: Familynick, <i>Jose</i>: Call.
ru: Ниже следующие ключевые слова будут заменены соответствующими частями имени:<tt>
      <b>Имя</b>   - личное имя     <b>Фамилия</b>  - фамилии (с префиксом и связками)
      <b>Титул</b>   - звание (Др., Мис.)           <b>Суффикс</b>   - суффикс (Мл., Ст.)
      <b>Обиходное</b>    - бытовое или мирское имя                   <b>Прозвище</b> - прозвище, псевдоним
      <b>Инициалы</b>- начальные буквы имён      <b>Разговорное</b>   - прозвище, или одно из имен
      <b>Префикс</b>  - приставки (ван, де)
    Фамилии:
      <b>Главное</b>      - non primary surnames    <b>Notpatronymic</b>- all surnames, except pa/matronymic &amp; primary
      <b>Familynick</b>- family nick name        <b>Rawsurnames</b>  - surnames (no prefixes and connectors)
      <b>Primary, Primary[pre] or [sur] or [con]</b>- full primary surname, prefix, surname only, connector
      <b>Patronymic, or [pre] or [sur] or [con]</b> - full pa/matronymic surname, prefix, surname only, connector
    </tt>
    UPPERCASE keyword forces uppercase. Extra parentheses, commas are removed. Other text appears literally.
    
    <b>Example</b>: Dr. Edwin Jose von der Smith and Weston Wilson Sr ("Ed") - Underhills
         <i>Edwin Jose</i>: Given, <i>von der</i>: Prefix, <i>Smith</i> and <i>Weston</i>: Primary, <i>and</i>: [con], <i>Wilson</i>: Patronymic,
         <i>Dr.</i>: Title, <i>Sr</i>: Suffix, <i>Ed</i>: Nickname, <i>Underhills</i>: Familynick, <i>Jose</i>: Call.

en:  Name Editor
ru:  Редактор имён

en: Invalid or incomplete format definition.
ru: Недопустимое или неполное определение формата.

en: _Help
ru: _Справка

en: Researcher
ru: Исследователь

en: State/County
ru: Область/Район/Уезд

en: ZIP/Postal Code
ru: Индекс/Почтовый код

en: Email
ru: Электронная почта

en: Enter information about yourself so people can contact you when you distribute your Family Tree.
ru: Введите информацию о себе, чтобы люди могли с Вами связаться, если вы опубликуете свое семейное древо.

en: ID Formats
ru: Форматы ID

en: Media Object
ru: Документ

en: Default Gramps ID formats containing a letter prefix followed by a numerical string. "I%04d" creates IDs from I0000 to I9999. Large databases may need larger IDs. "I%06d" creates IDs from I000000 to I999999.
ru: Форматы Gramps ID по умолчанию содержат буквенный префикс, за которым следует числовая строка. "I%04d" создает идентификаторы от I0000 до I9999. Большим базам данных могут потребоваться более крупные идентификаторы. "I%06d" создает идентификаторы от I000000 до I999999.

en: Colors used for boxes in the graphical views
ru: Цвета объектов в видах с графическим отображением

en: Dark colors
ru: Тёмные цвета

en: Light colors
ru: Светлые цвета

en: Color scheme
ru: Цветовая схема

en: Restore to defaults
ru: Восстановить цвета по умолчанию

en: Restore colors for current theme to default.
ru: Восстановить цвета по умолчанию для текущей темы.

en: Colors for Male persons
ru: Цвета для мужчин

en: Colors for Female persons
ru: Цвета для женщин

en: Colors for people who are neither male nor female
ru: Цвета для людей, которые не являются ни мужчинами, ни женщинами

en: Colors for Unknown persons
ru: Цвета для лиц неизвестного пола

en: Colors for Family nodes
ru: Цвета для семей

en: Other colors
ru: Другие цвета

en: Background for Alive
ru: Фон для живых

en: Background for Dead
ru: Фон для умерших

en: Border for Alive
ru: Рамка для живых

en: Border for Dead
ru: Рамка для умерших

en: Default background
ru: Фон по умолчанию

en: Background for Married
ru: Фон для женатых

en: Background for Unmarried
ru: Фон для неженатых

en: Background for Civil union
ru: Фон для гражданского союза

en: Background for Unknown
ru: Фон для неизвестного статуса

en: Background for Divorced
ru: Фон для разведённых

en: Default border
ru: Рамка по умолчанию

en: Border for Divorced
ru: Рамка для разведённых

en: Background for Home Person
ru: Рамка для базового лица

en: Colors
ru: Цвета

en: Warnings and Error dialogs
ru: Диалоги ошибок и предупреждений

en: Suppress warning when adding parents to a child
ru: Не показывать предупреждение при добавлении родителей к ребёнку

en: Suppress warning when canceling with changed data
ru: Не показывать предупреждение при отмене с изменёнными данными

en: Suppress warning about missing researcher when exporting to GEDCOM
ru: Не показывать предупреждение об отсутствии информации об исследователе при экспорте в GEDCOM

en: Suppress tooltip warnings about data being saved immediately
ru: Скрыть предупреждения о немедленном сохранении данных

en: Show plugin status dialog on plugin load error
ru: Показывать статус модулей расширения при ошибках загрузки

en: Warnings
ru: Предупреждения

en: Call
ru: Обиходное

en: NotPatronymic
ru: БезОтчества

en: Enter to save, Esc to cancel editing
ru: «Enter» - для записи, «Esc» - для отмены редактирования

en: This format exists already.
ru: Данный формат уже существует.

en: Example
ru: Пример

en: _Add
ru: До_бавить

en: _Edit
ru: _Правка

en: _Remove
ru: _Удалить

en: Display Options
ru: Показывать варианты

en: Edit
ru: Редактировать

en: Automate Place format
ru: Автоматический формат места

en: Enables automatic place title generation using specified format.
ru: Включает автоматическое создание названия места в указанном формате.

en: Custom name display options are unique to each family tree.
ru: Пользовательские параметры отображения имени уникальны для каждого генеалогического древа.

en: Consider single pa/matronymic as surname
ru: Использовать одиночное отчество/матроним как фамилию

en: Date format *
ru: Формат даты *

en: Years
ru: Года

en: Years, Months
ru: Года, месяцы

en: Years, Months, Days
ru: Года, месяцы, дни

en: Age display precision *
ru: Точность отображения возраста *

en: Round the year
ru: Округлять года

en: Display ages for events after death *
ru: Показывать возраст на момент событий после смерти *

en: Calendar on reports
ru: Календарь в отчётах

en: Calendar on input
ru: Календарь при вводе

en: On the previous day
ru: В предыдущий день

en: On the next day
ru: На следующий день

en: Only on leap years
ru: Только в високосные годы

en: For non leap years, anniversaries are displayed on either February 28, March 1 or not at all in Gregorian calendars
ru: Для невисокосных годов годовщины отображаются 28 февраля или 1 марта, либо вообще не отображаются (в григорианских календарях)

en: Show leap day anniversaries
ru: Показывать годовщины в високосные годы

en: Active person's name and ID
ru: Имя и ID активного лица

en: Relationship to home person
ru: Отношение к базовому лицу

en: Status bar
ru: Строка состояния

en: 
    Input Options
ru: 
    Параметры ввода

en: Surname guessing
ru: Угадывание фамилий

en: Default family relationship
ru: Семейное отношение по умолчанию

en: Hide LDS tab in person and family editors
ru: Скрыть вкладку LDS в личных и семейных редакторах

en: * Requires Restart
ru: * Требуется перезапуск

en: Data
ru: Данные

en: Conditional Text Replacements
ru: Условные замены текста

en: Missing surname
ru: Фамилия отсутствует

en: Missing given name
ru: Имя отсутствует

en: Missing record
ru: Отсутствующая запись

en: Private surname
ru: Приватная фамилия

en: Private given name
ru: Приватное имя

en: Private record
ru: Приватная запись

en: Change is not immediate
ru: Изменение требует перезапуска

en: Changing the date format will not take effect until the next time Gramps is started.
ru: Изменение формата даты не вступит в силу до нового запуска Gramps.

en: Calculation limits
ru: Пределы расчета

en: Date 'about' year range: (date ± #)
ru: Диапазон дат «около» года: (дата ± #)

en: Date 'after' year range:  (date + #)
ru: Диапазон дат «после» года:  (дата + #)

en: Date 'before' year range: (date - #)
ru: Диапазон дат «до» года: (дата - #)

en: Maximum age probably alive
ru: Максимальное количество лет жизни

en: Maximum sibling age difference
ru: Максимальная разница в возрасте братьев/сестёр

en: Minimum years between generations
ru: Минимальное количество лет между поколениями

en: Average years between generations
ru: Среднее количество лет между поколениями

en: Max generations for relationships
ru: Максимальное число поколений для определения родства

en: Limits
ru: Ограничения

en: Environment Settings
ru: Настройки окружения

en: Display Tip of the Day
ru: Показывать совет дня

en: Show useful information about using Gramps on startup.
ru: При запуске Gramps будет показываться полезная информация по работе с программой.

en: Remember last Family Tree
ru: Запомнить последнее семейное древо

en: Don't open dialog to choose family tree to load on startup, just load last used.
ru: Не открывать диалог для выбора семейного древа при запуске, а загружать древо открытое в прошлый раз.

en: Remember last view displayed
ru: Запоминать последний открытый вид

en: Remember last view displayed and open it next time.
ru: Запоминать последний открытый вид и отрывать его при следующем запуске.

en: Enable spell checker
ru: Включить проверку правописания

en: Enable the spelling checker for notes.
ru: Включить проверку правописания для заметок.

en: Gspell not loaded. Spell checking will not be available.
    To build it for Gramps see %(gramps_wiki_build_spell_url)s
ru: Не загружен GtkSpell. Проверка правописания недоступна.
    Для его сборки для Gramps см. %(gramps_wiki_build_spell_url)s

en: Show text label beside Navigator buttons *
ru: Показывать текстовую метку возле кнопок навигации *

en: Show or hide text beside Navigator buttons (People, Families, Events...).
    Requires Gramps restart to apply.
ru: Показывать текст на кнопках навигации (Люди, Семьи, События...).
    Необходимо перезапустить Gramps для применения.

en: Show Clipboard icon on toolbar
ru: Показывать значок буфера обмена на панели инструментов

en: Show or hide the Clipboard icon on the toolbar.
ru: Показать или скрыть значок буфера обмена на панели инструментов.

en: Show Reports icon on toolbar
ru: Показать значок "Отчеты" на панели инструментов

en: Show or hide the Reports icon on the toolbar.
ru: Показать или скрыть значок "Отчеты" на панели инструментов.

en: Show Tools icon on toolbar
ru: Показать значок "Инструменты" на панели инструментов

en: Show or hide the Tools icon on the toolbar.
ru: Показать или скрыть значок "Инструменты" на панели инструментов.

en: Show Addons icon on toolbar
ru: Показать значок "Дополнения" на панели инструментов

en: Show or hide the Addons icon on the toolbar.
ru: Показать или скрыть значок "Дополнения" на панели инструментов.

en: Show Preferences icon on toolbar
ru: Показать значок "Параметры" на панели инструментов

en: Show or hide the Preferences icon on the toolbar.
ru: Показать или скрыть значок "Параметры" на панели инструментов.

en: Both text and icons
ru: Текст и значки

en: Text only
ru: Только текст

en: Icons only
ru: Только значки

en: Display text, icons or both on the toolbar buttons.
ru: Отображение текста, значков или того и другого на кнопках панели инструментов.

en: Toolbar Style
ru: Стиль панели инструментов

en: Show close button in gramplet bar tabs
ru: Показывать кнопку для закрытия панели грамплетов

en: Show close button to simplify removing gramplets from bars.
ru: Показывать кнопку для закрытия для упрощения удаления грамплетов с панелей.

en: Markup for invalid date format
ru: Разметка для неверных форматов дат

en: Convenience markups are:
    <b>&lt;b&gt;Bold&lt;/b&gt;</b>
    <big>&lt;big&gt;Makes font relatively larger&lt;/big&gt;</big>
    <i>&lt;i&gt;Italic&lt;/i&gt;</i>
    <s>&lt;s&gt;Strikethrough&lt;/s&gt;</s>
    <sub>&lt;sub&gt;Subscript&lt;/sub&gt;</sub>
    <sup>&lt;sup&gt;Superscript&lt;/sup&gt;</sup>
    <small>&lt;small&gt;Makes font relatively smaller&lt;/small&gt;</small>
    <tt>&lt;tt&gt;Monospace font&lt;/tt&gt;</tt>
    <u>&lt;u&gt;Underline&lt;/u&gt;</u>
    
    For example: &lt;u&gt;&lt;b&gt;%s&lt;/b&gt;&lt;/u&gt;
    will display <u><b>Underlined bold date</b></u>.
ru: Возможная разметка:
    <b>&lt;b&gt;Жирный шрифт&lt;/b&gt;</b>
    <big>&lt;big&gt;Увеличенный шрифт&lt;/big&gt;</big>
    <i>&lt;i&gt;Курсив&lt;/i&gt;</i>
    <s>&lt;s&gt;Зачёркнутый текст&lt;/s&gt;</s>
    <sub>&lt;sub&gt;Нижний индекс&lt;/sub&gt;</sub>
    <sup>&lt;sup&gt;Верхний индекс&lt;/sup&gt;</sup>
    <small>&lt;small&gt;Уменьшенный шрифт&lt;/small&gt;</small>
    <tt>&lt;tt&gt;Моноширинный шрифт&lt;/tt&gt;</tt>
    <u>&lt;u&gt;Подчёркнутый текст&lt;/u&gt;</u>
    
    Например: &lt;u&gt;&lt;b&gt;%s&lt;/b&gt;&lt;/u&gt;
    отобразит <u><b>подчёркнутую дату жирным шрифтом</b></u>.

en: Multiple surname box height
ru: Высота формы для множественной фамилии

en: Enter height in pixels. When multiple surnames are entered, these names display in a box. This setting sets the size of this box.
ru: Введите высоту в пикселях. При вводе нескольких фамилий эти имена отображаются в рамке. Данная настройка устанавливает размер этой рамки.

en: Database Setting
ru: Настройка базы данных

en: Database backend
ru: База данных

en: 
    Database Location
ru: 
    Расположение базы данных

en: Host
ru: Хост

en: Port
ru: Порт

en: Database path
ru: Путь базы данных

en: 
    Backup Management
ru: 
    Управление резервной копией

en: Backup path
ru: Каталог для резервного копирования

en: Backup on exit
ru: Делать резервную копию при выходе

en: Backup Your family tree on exit to Backup path specified above.
ru: Делать резервную копию древа при выходе в каталог указанный выше.

en: Every 15 minutes
ru: Каждые 15 минут

en: Every 30 minutes
ru: Каждые 30 минут

en: Every hour
ru: Каждый час

en: Every 12 hours
ru: Каждые 12 часов

en: Every day
ru: Каждый день

en: Autobackup
ru: Автоматическое резервное копирование

en: 
    Family Tree's Media path
ru: 
    Путь к файлу с семейным древом

en: Base media path
ru: Базовый путь для документов

en: The base relative media path is specific to the active family tree. It is not a global setting. Each family tree is able to have a unique relative media path that is stored with the database.
ru: Базовый путь документов зависит от активного генеалогического древа. Это не общая настройка. Каждое генеалогическое древо может иметь уникальный относительный путь документов, который хранится в базе данных.

en: Tag Records
ru: Тег записей

en: Add tag on import
ru: Добавлять метку при импорте

en: Specified tag will be added to all records on import.
    Clear to set default value.
ru: Указанная метка при импорте будет добавлена во все записи.
    Очистите поле, чтобы установить значение по умолчанию.

en: 
    Source GEDCOM import
ru: 
    Импорт исходного GEDCOM

en: Add default source on GEDCOM import
ru: Добавлять источник по умолчанию при импорте из GEDCOM

en: Import
ru: Импорт

en: Select media directory
ru: Выбрать каталог документов

en: _Cancel
ru: _Отменить

en: Select database directory
ru: Выбрать каталог базы данных

en: Select backup directory
ru: Выберите каталог для резервного копирования

en: If checked, use the standard genealogic symbols (death symbol is user selectable).
    If not checked, you can use the lower panel to customize the symbols yourself.
ru: Если флажок установлен, используйте стандартные генеалогические символы (символ смерти выбирается пользователем).
    Если флажок не установлен, вы можете использовать нижнюю панель для самостоятельной настройки символов.

en: This can be useful if you want to add phonetic in a note to show how to pronounce a name or if you mix multiple languages like greek and russian.
ru: Это может быть полезно, если Вы хотите сделать фонетическую пометку, чтобы указать произношение имени или если используется несколько языков, например греческий и русский.

en: Use symbols
ru: Использовать символы

en: Select default death symbol
ru: Выбрать символ для умерших

en: Genealogical Symbols
ru: Генеалогические символы

en: Death:
ru: Смерть:

en: Partner
ru: Партнёр

en: Killed
ru: Убит

en: Default genealogy symbols replacement
ru: Замена генеалогических символов по умолчанию

en: You can set any text you want for this field.
    You can drag and drop a symbol from the symbol list above.
    It will be visible only if your font contains this glyph.
ru: Вы можете установить любой текст для этого поля.
    Вы можете перетащить символ из списка символов выше.
    Он будет виден, только если ваш шрифт содержит этот символ.

[ctx: character]
en: Tab
ru: Tab (табуляция)

en: Choose your dialect
ru: Выберите свой диалект

en: Changes are immediate.
    This is used when exporting views in CSV format.
ru: Изменения применяются немедленно.
    Используется при экспорте представлений в формат CSV.

en: Delimiter:
ru: Разделитель:

en: Undo history warning
ru: Предупреждение отката

en: Proceeding with import will erase the undo history for this session. In particular, you will not be able to revert the import or any changes made prior to it.
    
    If you think you may want to revert the import, please stop here and backup your database.
ru: Выполнение импорта сотрёт всю историю правки этой сессии. В частности, станет невозможным откат импорта или изменений, сделанных до него.
    
    Если думаете, что может понадобиться откат импорта, пожалуйста, остановитесь и сохраните копию Вашей базы данных.

en: _Proceed with import
ru: _Продолжить импорт

en: _Stop
ru: _Стоп

en: Are you sure you want to upgrade this Family Tree?
ru: Вы уверены, что хотите обновить формат этого древа?

en: I have made a backup,
    please upgrade my Family Tree
ru: Я сделал резервную копию,
    пожалуйста, обновите моё Семейное древо

en: Cancel
ru: Отменить

en: All files
ru: Все файлы

en: Automatically detected
ru: Автоматически

en: Select file _type:
ru: Выбрать _тип файла:

en: Login
ru: Вход

en: Username:
ru: Имя пользователя:

en: Password:
ru: Пароль:

en: Import Family Tree
ru: Импорт семейного древа

en: All supported files
ru: Все поддерживаемые файлы

en: File type "%s" is unknown to Gramps.
    
    Valid types are: Gramps database, Gramps XML, Gramps package, GEDCOM, and others.
ru: Тип файла "%s" неизвестен Gramps.
    
    Известные типы: база данных Gramps, Gramps XML, пакет Gramps, GEDCOM и другие.

en: Cannot open file
ru: Не удалось открыть файл

en: The selected file is a directory, not a file.
ru: Выбранный файл является каталогом, а не файлом.

en: You do not have read access to the selected file.
ru: У Вас нет доступа для чтения выбранного файла.

en: Cannot create file
ru: Не удалось создать файл

en: Could not import file: %s
ru: Ошибка импорта файла: %s

en: This file incorrectly identifies its character set, so it cannot be accurately imported. Please fix the encoding, and import again
ru: В этом файле неверно указана кодировка символов и он не может быть правильно импортирован. Пожалуйста, исправьте кодировку и импортируйте снова

en: %s_-_Manage_Family_Trees
ru: %s_-_Управление_семейными_древами

en: Family_Trees_manager_window
ru: Окно_управление_семейными_древами

en: _Archive
ru: _Архивировать

en: _Extract
ru: _Извлечь

en: Database Information
ru: Информация о базе данных

en: Setting
ru: Применяются настройки

en: Family Trees
ru: Семейные древа

en: Family Tree name
ru: Семейное древо

en: Database Type
ru: Тип базы данных

en: Break the lock on the '%s' database?
ru: Снять блокировку с базы данных '%s'?

en: Gramps believes that someone else is actively editing this database. You cannot edit this database while it is locked. If no one is editing the database you may safely break the lock. However, if someone else is editing the database and you break the lock, you may corrupt the database.
ru: Gramps считает, что кто-то другой редактирует данную базу в настоящий момент. Вы не можете редактировать заблокированную базу. Если уверены, что никто другой базу не редактирует, можете безопасно снять блокировку. Однако, если снять блокировку, когда другой пользователь редактирует базу, она может быть испорчена.

en: Break lock
ru: Снять блокировку

en: Rename failed
ru: Переименование не удалось

en: An attempt to rename a version failed with the following message:
    
    %s
ru: Попытка переименования версии не удалась с таким сообщением:
    
    %s

en: Could not rename the Family Tree.
ru: Не удалось переименовать это семейное древо.

en: Family Tree already exists, choose a unique name.
ru: Семейное древо уже существует, выберите уникальное имя.

en: Extracting archive...
ru: Распаковка архива...

en: Importing archive...
ru: Импорт архива...

en: Remove the '%s' Family Tree?
ru: Удалить семейное древо «%s»?

en: Removing this Family Tree will permanently destroy the data.
ru: Удаление данного семейного древа безвозвратно сотрёт данные.

en: Remove Family Tree
ru: Удалить семейное древо

en: Remove the '%(revision)s' version of '%(database)s'
ru: Удалить версию '%(revision)s' базы данных '%(database)s'

en: Removing this version will prevent you from extracting it in the future.
ru: Удаление данной версии не позволит Вам открыть её в будущем.

en: Remove version
ru: Удалить версию

en: Deletion failed
ru: Удаление не удалось

en: An attempt to delete a version failed with the following message:
    
    %s
ru: Попытка удаления версии не удалась с таким сообщением:
    
    %s

en: Convert the '%s' database?
ru: Преобразовать базу данных '%s'?

en: Do you wish to convert this family tree into a %(database_type)s database?
ru: Вы хотите преобразовать это Семейное древо в базу данных формата %(database_type)s?

en: Convert
ru: Преобразовать

en: Opening the '%s' database
ru: Открывается база данных '%s'

en: An attempt to convert the database failed. Perhaps it needs updating.
ru: Попытка преобразования базы данных не удалась. Возможно необходимо обновление.

en: Converting the '%s' database
ru: Проводится преобразование базы данных '%s'

en: An attempt to export the database failed.
ru: Попытка экспорта базы данных не удалась.

en: Converting data...
ru: Преобразование данных...

en: (Converted #%d)
ru: (Преобразовано #%d)

en: An attempt to import into the database failed.
ru: Попытка импорта в базу данных не удалась.

en: Repair Family Tree?
ru: Исправить Семейное древо?

en: If you click %(bold_start)sProceed%(bold_end)s, Gramps will attempt to recover your Family Tree from the last good backup. There are several ways this can cause unwanted effects, so %(bold_start)sbackup%(bold_end)s the Family Tree first.
    The Family Tree you have selected is stored in %(dirname)s.
    
    Before doing a repair, verify that the Family Tree can really no longer be opened, as the database back-end can recover from some errors automatically.
    
    %(bold_start)sDetails:%(bold_end)s Repairing a Family Tree actually uses the last backup of the Family Tree, which Gramps stored on last use. If you have worked for several hours/days without closing Gramps, then all this information will be lost! If the repair fails, then the original Family Tree will be lost forever, hence a backup is needed. If the repair fails, or too much information is lost, you can fix the original Family Tree manually. For details, see the webpage
    %(gramps_wiki_recover_url)s
    Before doing a repair, try to open the Family Tree in the normal manner. Several errors that trigger the repair button can be fixed automatically. If this is the case, you can disable the repair button by removing the file %(recover_file)s in the Family Tree directory.
ru: Если нажмёте %(bold_start)sПродолжить%(bold_end)s, Gramps попытается восстановить Ваше семейное древо из последней рабочей резервной копии. В некоторых случаях это может привести к нежелательным последствиям, поэтому рекомендуется сначала %(bold_start)sсоздать резервную копию%(bold_end)s семейного древа.
    Выбранное Вами семейное древо хранится в %(dirname)s.
    
    Перед починкой убедитесь, что Ваше семейное древо действительно не открывается, так как драйвер базы данных может исправлять некоторые ошибки самостоятельно.
    
    %(bold_start)sДетали:%(bold_end)s При починке семейного древа используется последняя копия древа, созданная при прошлом закрытии программы. Если Вы работали несколько часов/дней, не закрывая программы, то вся новая информация будет утеряна, поэтому и необходимо создать резервную копию сейчас! Если починка не удастся или пропадёт слишком много информации, Вы можете исправить семейное древо вручную. Как это сделать, описано на странице
    %(gramps_wiki_recover_url)s
    Перед тем, как начать починку, попытайтесь открыть семейное древо обычным путём. Некоторые типы ошибок, вызывающие появление кнопки «Восстановить», могут быть исправлены автоматически. Если это ошибка одна из таких, то кнопку «Восстановить» можно убрать, удалив файл %(recover_file)s из каталога с семейным древом.

en: Proceed, I have taken a backup
ru: Продолжить, я уже сделал резервную копию

en: Stop
ru: Стоп

en: Rebuilding database from backup files
ru: Восстанавление базы данных из резервной копии

en: Error restoring backup data
ru: Ошибка восстановления резервной копии

en: Could not create Family Tree
ru: Ошибка при создании семейного древа

en: Retrieve failed
ru: Извлечение не удалось

en: An attempt to retrieve the data failed with the following message:
    
    %s
ru: Попытка восстановления данных из архива не удалась с таким сообщением:
    
    %s

en: Archiving failed
ru: Архивирование не удалось

en: An attempt to create the archive failed with the following message:
    
    %s
ru: Попытка архивирования данных не удалась с таким сообщением:
    
    %s

en: Creating data to be archived...
ru: Сбор данных для архивации...

en: Saving archive...
ru: Сохранение архива...

en: An attempt to archive the data failed with the following message:
    
    %s
ru: Попытка архивирования данных не удалась с таким сообщением:
    
    %s

en: Attempt to force closing the dialog
ru: Попытка закрыть диалог силой

en: Please do not force closing this important dialog.
    Instead select one of the available options
ru: Пожалуйста, не закрывайте этот важный диалог силой.
    Вместо этого, выберите одну из предлагаемых возможностей

en: Cannot load database
ru: Не удалось загрузить базу данных

en: Open the Clipboard dialog
ru: Открыть диалог «Буфер обмена»

en: Clip_board
ru: Буфер обмена

en: Open the reports dialog
ru: Открыть диалог отчётов

en: Reports
ru: Отчёты

en: Open the tools dialog
ru: Открыть диалог инструментов

en: Tools
ru: Инструменты

en: Open Addon Manager
ru: Открыть Менеджер дополнений

en: Addons
ru: Дополнения

en: Open Preferences
ru: Открыть Настройки

en: No active person
ru: Не выбрано лицо

en: No active family
ru: Не выбрана семья

en: No active event
ru: Не выбрано событие

en: No active place
ru: Не выбрано место

en: No active source
ru: Не выбран источник

en: No active citation
ru: Не выбрана цитата

en: No active repository
ru: Не выбрано хранилище

en: No active media
ru: Не выбран объект

en: No active note
ru: Не выбрана заметка

en: No active object
ru: Не выбран объект

en: Danger: This is unstable code!
ru: Тревога: Это нестабильный программный код!

en: This Gramps ('%s') is a development release.
ru: Это версия Gramps ('%s') находится в разработке.

en: This version is not meant for normal usage. Use at your own risk.
    
    This version may:
    1) Work differently than you expect.
    2) Fail to run at all.
    3) Crash often.
    4) Corrupt your data.
    5) Save data in a format that is incompatible with the official release.
    
    %(bold_start)sBACKUP%(bold_end)s your existing databases before opening them with this version, and make sure to export your data to XML every now and then.
ru: Эта версия не предназначена для обычного использования. Используйте на свой страх и риск.
    
    Эта версия может:
    1) Работать не так, как Вы ожидаете.
    2) Вообще не запуститься.
    3) Часто падать.
    4) Повредить Ваши данные.
    5) Сохранить данные в формате, не совместимом с официальной версией.
    
    Сделайте %(bold_start)sРЕЗЕРВНУЮ КОПИЮ%(bold_end)s Ваших баз данных перед открытием их этой версией программы и обязательно экспортируйте Ваши данные в формате XML сейчас.

[ctx: manual]
en: Select_a_media_selector
ru: Выбор_документов

en: Select a media object
ru: Выбрать документ

en: Select media object
ru: Выбрать документ

en: Import failed
ru: Импорт не удался

en: The filename supplied could not be found.
ru: Указанный файл не найден.

en: Cannot import %s
ru: Импорт %s невозможен

en: Directory specified in preferences: Base path for relative media paths: %s does not exist. Change preferences or do not use relative path when importing
ru: Каталог, указанный в настройках: Базовый путь для относительных путей документов: %s не существует. Измените настройки или не используйте относительный путь во время импорта

en: Cannot display %s
ru: Не удалось показать %s

en: Gramps is not able to display the image file. This may be caused by a corrupt file.
ru: Gramps не может показать изображение. Это может быть вызвано повреждением файла.

en: Create and add a new address
ru: Создать и добавить новый адрес

en: Remove the existing address
ru: Удалить существующий адрес

en: Edit the selected address
ru: Редактировать выделенный адрес

en: Move the selected address upwards
ru: Переместить выделенный адрес выше

en: Move the selected address downwards
ru: Переместить выделенный адрес ниже

en: Postal
ru: Почтовый код

en: _Addresses
ru: Адреса

en: Create and add a new attribute
ru: Создать и добавить новый атрибут

en: Remove the existing attribute
ru: Удалить существующий атрибут

en: Edit the selected attribute
ru: Редактировать выделенный атрибут

en: Move the selected attribute upwards
ru: Переместить выделенный атрибут выше

en: Move the selected attribute downwards
ru: Переместить выделенный атрибут ниже

en: _Attributes
ru: Атрибуты

en: _References
ru: Ссылки

en: Edit reference
ru: Редактировать ссылку

en: Add
ru: Добавить

en: Remove
ru: Удалить

en: Share
ru: Добавить из существующих

en: Jump To
ru: Перейти к

en: Move Up
ru: Переместить выше

en: Move Down
ru: Переместить ниже

en: Move Left
ru: Переместить левее

en: Move right
ru: Переместить правее

en: Create and add a new citation and new source
ru: Создать и добавить новую цитату из нового источника

en: Remove the existing citation
ru: Удалить существующую цитату

en: Edit the selected citation
ru: Редактировать выделенную цитату

en: Add an existing citation or source
ru: Добавить существующий источник или цитату

en: Move the selected citation upwards
ru: Переместить выделенную цитату выше

en: Move the selected citation downwards
ru: Переместить выделенную цитату ниже

en: Publisher
ru: Издательство

en: Sorted date
ru: Сортированная дата

en: Sorted confidence
ru: Упорядоченные по вероятности

en: _Source Citations
ru: Цитаты

en: Cannot share this reference
ru: Невозможно совместное использование этой ссылки

en: This citation cannot be created at this time. Either the associated Source object is already being edited, or another citation associated with the same source is being edited.
    
    To edit this citation, you need to close the object.
ru: Правка этой цитаты сейчас невозможна. Либо её источник, либо другая цитата из него находятся в состоянии правки.
    
    Для правки данной ссылки цитаты необходимо закрыть предыдущую правку.

en: Add a new family event
ru: Добавить новое семейное событие

en: Remove the selected family event
ru: Удалить выделенное семейное событие

en: Edit the selected family event or edit person
ru: Редактировать выделенное семейное событие или лицо

en: Share an existing event
ru: Участвует в существующем событии

en: Move the selected event upwards
ru: Переместить выделенное событие выше

en: Move the selected event downwards
ru: Переместить выделенное событие ниже

en: Role
ru: Роль

en: _Events
ru: События

en: This event reference cannot be edited at this time. Either the associated event is already being edited or another event reference that is associated with the same event is being edited.
    
    To edit this event reference, you need to close the event.
ru: Правка этой ссылки на событие сейчас невозможна. Либо само событие, либо другая ссылка на него находятся в состоянии правки.
    
    Для правки этой ссылки необходимо закрыть предыдущую правку.

en: Cannot edit this reference
ru: Невозможно отредактировать эту ссылку

en: Cannot change Person
ru: Невозможно изменить это лицо

en: You cannot change Person events in the Family Editor
ru: Вы не можете изменять личные события в «редакторе семьи»

en: _Gallery
ru: _Галерея

[ctx: verb:look at this]
note: Translators: _View means "to look at this"
en: _View
ru: _Посмотреть

en: Open Containing _Folder
ru: Открыть папку с этим _документом

en: _Make Active Media
ru: Сделать _текущим документом

en: Non existing media found in the Gallery
ru: В галерее обнаружен несуществующий документ

en: This media reference cannot be edited at this time. Either the associated media object is already being edited or another media reference that is associated with the same media object is being edited.
    
    To edit this media reference, you need to close the media object.
ru: Правка этой ссылки на документ сейчас невозможна. Либо сам документ, либо другая ссылка на него находятся в состоянии правки.
    
    Для правки этой ссылки необходимо закрыть предыдущую правку.

en: Drag Media Object
ru: Перетянуть документ

en: Create and add a new LDS ordinance
ru: Создать и добавить новую запись СПД

en: Remove the existing LDS ordinance
ru: Удалить существующую запись СПД

en: Edit the selected LDS ordinance
ru: Редактировать выделенную запись СПД

en: Move the selected LDS ordinance upwards
ru: Переместить выделенную запись СПД выше

en: Move the selected LDS ordinance downwards
ru: Переместить выделенную запись СПД ниже

en: _LDS
ru: СПД

en: Alternate _Locations
ru: Альтернативные расположения

en: Create and add a new name
ru: Создать и добавить новое имя

en: Remove the existing name
ru: Удалить существующее имя

en: Edit the selected name
ru: Редактировать выделенное имя

en: Move the selected name upwards
ru: Переместить выделенное имя выше

en: Move the selected name downwards
ru: Переместить выделенное имя ниже

en: Group As
ru: Группировать как

en: Notes Preview
ru: Предпросмотр заметок

en: _Names
ru: Имена

en: Set as Preferred name
ru: Установить в качестве предпочитаемого имени

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Preferred name
ru: Предпочитаемое имя

en: Alternative names
ru: Альтернативные имена

en: Create and add a new note
ru: Создать и добавить новую заметку

en: Remove the existing note
ru: Удалить существующую заметку

en: Edit the selected note
ru: Редактировать выделенную заметку

en: Add an existing note
ru: Добавить существующую заметку

en: Move the selected note upwards
ru: Переместить выделенную заметку выше

en: Move the selected note downwards
ru: Переместить выделенную заметку ниже

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: _Notes
ru: Заметки

en: Personal
ru: Персональные данные

en: <Unknown>
ru: <Неизвестно>

en: Add a new personal event
ru: Добавить новое событие

en: Remove the selected personal event
ru: Удалить выделенное событие

en: Edit the selected personal event or edit family
ru: Редактировать выделенное событие или семью

en: Move the selected event upwards or change family order
ru: Переместить выделенное событие выше или изменить порядок семьи

en: Move the selected event downwards or change family order
ru: Переместить выделенное событие ниже или изменить порядок семьи

en: Cannot change Family
ru: Невозможно изменить семью

en: You cannot change Family events in the Person Editor
ru: Невозможно изменить семейное событие в редакторе лица

en: Create and add a new association
ru: Создать и добавить новую связь

en: Remove the existing association
ru: Удалить существующую связь

en: Edit the selected association
ru: Редактировать выделенную связь

en: Move the selected association upwards
ru: Переместить выделенную связь выше

en: Move the selected association downwards
ru: Переместить выделенную связь ниже

en: _Associations
ru: Связи

en: Godfather
ru: Крёстный отец

en: Create and add a new place name
ru: Создать и добавить новое место

en: Remove the existing place name
ru: Удалить существующее место

en: Edit the selected place name
ru: Редактировать выделенное место

en: Move the selected place name upwards
ru: Переместить выделенное место выше

en: Move the selected place name downwards
ru: Переместить выделенное место ниже

en: Alternative Names
ru: Альтернативные имена

en: Enclosed By
ru: Входит в

en: Place cycle detected
ru: Обнаружена цикличность местоположений

en: The place you are adding is already enclosed by this place
ru: Место, которое Вы добавляете, уже охватывается этим местом

en: Create and add a new repository
ru: Создать и добавить новое хранилище

en: Remove the existing repository
ru: Удалить существующее хранилище

en: Edit the selected repository
ru: Редактировать выделенное хранилище

en: Add an existing repository
ru: Добавить существующее хранилище

en: Move the selected repository upwards
ru: Переместить выделенное хранилище выше

en: Move the selected repository downwards
ru: Переместить выделенное хранилище ниже

en: _Repositories
ru: Хранилища

en: This repository reference cannot be edited at this time. Either the associated repository is already being edited or another repository reference that is associated with the same repository is being edited.
    
    To edit this repository reference, you need to close the repository.
ru: Правка этой ссылки на хранилище сейчас невозможна. Либо само хранилище, либо другая ссылка на него находятся в состоянии правки.
    
    Для правки данной ссылки необходимо закрыть предыдущую правку.

en: Create and add a new surname
ru: Создать и добавить новую фамилию

en: Remove the selected surname
ru: Удалить выделенную фамилию

en: Edit the selected surname
ru: Редактировать выделенную фамилию

en: Move the selected surname upwards
ru: Переместить выделенную фамилию выше

en: Move the selected surname downwards
ru: Переместить выделенную фамилию ниже

en: Origin
ru: Происхождение

en: Multiple Surnames
ru: Множественные фамилии

en: Family Surnames
ru: Семейные фамилии

en: Create and add a new web address
ru: Создать и добавить новый источник

en: Remove the existing web address
ru: Удалить существующий источник

en: Edit the selected web address
ru: Редактировать выделенный веб-адрес

en: Move the selected web address upwards
ru: Переместить выделенный веб-адрес вверх

en: Move the selected web address downwards
ru: Переместить выделенный веб-адрес вниз

en: Jump to the selected web address
ru: Перейти по выделенному веб-адресу

en: _Internet
ru: _Интернет

en: _Jump to
ru: _Перейти к

[ctx: manual]
en: Address_Editor_dialog
ru: Редактор_адресов

en: Address Editor
ru: Редактор адресов

[ctx: manual]
en: Attribute_Editor_dialog
ru: Редактор_атрибутов

en: Attribute Editor
ru: Редактор атрибутов

en: New Attribute
ru: Новый атрибут

en: Cannot save attribute
ru: Сохранение атрибута невозможно

en: The attribute type cannot be empty
ru: Тип атрибута не может быть пустым

[ctx: manual]
en: Child_Reference_Editor
ru: Редактор_ссылок_на_ребёнка

en: Child Reference Editor
ru: Редактор родства ребёнка

[ctx: manual]
en: New_Citation_dialog
ru: Новая_цитата

en: New Citation
ru: Новая цитата

en: Edit Citation
ru: Редактировать цитату

en: No source selected
ru: Не выбран источник

en: A source is anything (personal testimony, video recording, photograph, newspaper column, gravestone...) from which information can be derived. To create a citation, first select the required source, and then record the location of the information referenced within the source in the 'Volume/Page' field.
ru: Источник - это всё (устные данные от человека, видео запись, фотография, колонка в газете, памятник...) из чего можно получить информацию. Чтобы создать цитату, сначала выберите источник, потом укажите расположение информации, на которую ссылаетесь в поле 'Том/Страница'.

en: Cannot save citation. ID already exists.
ru: Сохранение цитаты невозможно. ID уже существует.

en: You have attempted to use the existing Gramps ID with value %(id)s. This value is already used by '%(prim_object)s'. Please enter a different ID or leave blank to get the next available ID value.
ru: Вы пытаетесь использовать существующий Gramps ID со значением %(id)s. Это значение уже используется '%(prim_object)s'. Пожалуйста введите другой ID или оставьте поля ввода пустым чтобы выбрать следующее свободное значение ID.

en: Add Citation (%s)
ru: Добавить цитату (%s)

en: Edit Citation (%s)
ru: Редактировать цитату (%s)

en: Regular
ru: Обычная

en: Before
ru: До

en: After
ru: После

en: About
ru: Около

en: Range
ru: Отрезок

en: From
ru: От

en: To
ru: До

en: Span
ru: Интервал

en: Estimated
ru: Оценено

en: Calculated
ru: Вычислено

[ctx: manual]
en: Editing_dates
ru: Редактирование_дат

en: Date selection
ru: Выбор даты

en: Correct the date or switch from `{cur_mode}' to `{text_mode}'
ru: Исправьте дату, или переключите с «{cur_mode}» to «{text_mode}»

[ctx: manual]
en: New_Event_dialog
ru: Диалог_Новое_событие

en: Event: %s
ru: Событие: %s

en: New Event
ru: Новое событие

en: Edit Event
ru: Редактировать событие

en: Cannot save event
ru: Сохранение события невозможно

en: No data exists for this event. Please enter data or cancel the edit.
ru: Нет информации об этом событии. Пожалуйста, введите данные или отмените правку.

en: Cannot save event. ID already exists.
ru: Сохранение события невозможно. ID уже существует.

en: The event type cannot be empty
ru: Необходимо указать тип события

en: Add Event (%s)
ru: Добавить событие (%s)

en: Edit Event (%s)
ru: Редактировать событие (%s)

[ctx: manual]
en: Event_Reference_Editor_dialog
ru: Редактор_ссылки_на_событие

en: Event Reference Editor
ru: Редактор ссылки на событие

en: _General
ru: _Общее

en: Modify Event
ru: Изменить событие

en: Add Event
ru: Добавить событие

[ctx: manual]
en: Family_Editor_dialog
ru: Диалог_Редактор_семьи

en: Create a new person and add the child to the family
ru: Создать новое лицо и добавить ребёнком в семью

en: Remove the child from the family
ru: Удалить ребёнка из семьи

en: Edit the child reference
ru: Редактировать родство ребёнка

en: Add an existing person as a child of the family
ru: Добавить существующее лицо ребёнком в семью

en: Move the child up in the children list
ru: Переместить ребёнка вверх в списке детей

en: Move the child down in the children list
ru: Переместить ребёнка вниз в списке детей

en: Paternal
ru: Отцовский

en: Maternal
ru: Материнский

en: Birth Date
ru: Дата рождения

en: Death Date
ru: Дата смерти

en: Birth Place
ru: Место рождения

en: Death Place
ru: Место смерти

en: Chil_dren
ru: Дети

en: Edit child
ru: Редактировать ребёнка

en: Add an existing child
ru: Добавить ребёнка из существующих людей

en: Edit relationship
ru: Редактировать родство

en: Select Child
ru: Выберите ребёнка

en: Adding parents to a person
ru: Добавляю родителей к лицу

en: It is possible to accidentally create multiple families with the same parents. To help avoid this problem, only the buttons to select parents are available when you create a new family. The remaining fields will become available after you attempt to select a parent.
ru: Дубликаты семьи с теми же родителями могут быть созданы случайно. Для избежания этой проблемы, только кнопки выбора родителей доступны при создании новой семьи. Остальные поля станут доступны после выбора родителей.

en: Family has changed
ru: Изменения в семье

en: The %(object)s you are editing has changed outside this editor. This can be due to a change in one of the main views, for example a source used here is deleted in the source view.
    To make sure the information shown is still correct, the data shown has been updated. Some edits you have made may have been lost.
ru: Объект %(object)s который Вы редактируете был изменён вне этого редактора. Это могло произойти из-за изменений, произведенных в одном из основных видов, к примеру, источник указанный здесь мог быть удалён в окне источников.
    Чтобы быть уверенным, что отображаемая информация верна, отображаемые данные будут обновлены. Некоторые Ваши изменения вероятно будут потеряны.

en: family
ru: семья

en: New Family
ru: Новая семья

en: Edit Family
ru: Редактировать семью

en: Select a person as the mother
ru: Выберите лицо в качестве матери

en: Add a new person as the mother
ru: Добавить новое лицо в качестве матери

en: Remove the person as the mother
ru: Удалить лицо в качестве матери

en: Select a person as the father
ru: Выберите лицо в качестве отца

en: Add a new person as the father
ru: Добавить новое лицо в качестве отца

en: Remove the person as the father
ru: Удалить лицо в качестве отца

en: Select Mother
ru: Выберите мать

en: Select Father
ru: Выберите отца

en: Duplicate Family
ru: Дубликат семьи

en: A family with these parents already exists in the database. If you save, you will create a duplicate family. It is recommended that you cancel the editing of this window, and select the existing family
ru: Семья с этими родителями уже есть в базе данных. Сохранение приведёт к созданию дубликата семьи. Рекомендуется отменить правку и выбрать существующую семью

en: Edit %s
ru: Редактирование %s

en: A father cannot be his own child
ru: Отец не может быть своим ребёнком

en: %s is listed as both the father and child of the family.
ru: %s является одновременно отцом и ребёнком в семье.

en: A mother cannot be her own child
ru: Мать не может быть своим ребёнком

en: %s is listed as both the mother and child of the family.
ru: %s является одновременно матерью и ребёнком в семье.

en: Cannot save family
ru: Сохранение семьи невозможно

en: No data exists for this family. Please enter data or cancel the edit.
ru: Нет данных об этой семье. Пожалуйста введите данные или отмените правку.

en: Cannot save family. ID already exists.
ru: Сохранение семьи невозможно: такой ID уже существует.

en: You have attempted to use the existing Gramps ID with value %(id)s. This value is already used. Please enter a different ID or leave blank to get the next available ID value.
ru: Вы пытаетесь использовать существующий Gramps ID со значением %(id)s. Это значение уже используется. Пожалуйста введите другой ID или оставьте поля ввода пустым чтобы выбрать следующее свободное значение ID.

en: Add Family
ru: Добавить семью

[ctx: manual]
en: LDS_Ordinance_Editor
ru: Редактор_процедур_СПД

en: LDS Ordinance Editor
ru: Редактор процедур СПД

en: %(father)s and %(mother)s [%(gramps_id)s]
ru: %(father)s и %(mother)s [%(gramps_id)s]

[ctx: manual]
en: Link_Editor
ru: Редактор_ссылок

en: Link Editor
ru: Редактор ссылок

en: Internet Address
ru: Интернет-адрес

en: Location Editor
ru: Редактор мест

[ctx: manual]
en: New_Media_dialog
ru: Новый_документ

en: Media: %s
ru: Альбом: %s

en: New Media
ru: Новый документ

en: Edit Media Object
ru: Редактировать документ

en: Cannot save media object
ru: Невозможно сохранить документ

en: No data exists for this media object. Please enter data or cancel the edit.
ru: Не указано никакой информации для этого документа. Пожалуйста, введите данные или отмените правку.

en: Cannot save media object. ID already exists.
ru: Не удалось сохранить документ. Такой ID уже существует.

en: There is no media matching the current path value!
ru: Не обнаружены данные с текущим значением пути!

en: You have attempted to use the path with value '%(path)s'. This path does not exist! Please enter a different path
ru: Вы пытаетесь использовать путь со значением '%(path)s'. Данный путь не существует! Введите другой путь

en: Add Media Object (%s)
ru: Добавление документа (%s)

en: Edit Media Object (%s)
ru: Правка документа (%s)

[ctx: manual]
en: Media_Reference_Editor_dialog
ru: Редактор_ссылки_на_документ

en: Media Reference Editor
ru: Редактор ссылки на документ

en: Name Editor
ru: Редактор имён

[ctx: manual]
en: Name_Editor
ru: Редактор_имён

en: Call name must be the given name that is normally used.
ru: Часть полного имени, которая используется в обиходе.

en: New Name
ru: Новое имя

en: Break global name grouping?
ru: Убрать глобальную группировку фамилий?

en: All people with the name of %(surname)s will no longer be grouped with the name of %(group_name)s.
ru: Все люди с фамилией %(surname)s больше не будут сгруппированы с фамилией %(group_name)s.

en: Continue
ru: Продолжить

en: Return to Name Editor
ru: Вернуться в «Редактор имён»

en: Group all people with the same name?
ru: Сгруппировать всех лиц с такой же фамилией?

en: You have the choice of grouping all people with the name of %(surname)s with the name of %(group_name)s, or just mapping this particular name.
ru: Вы можете сгруппировать всех лиц с фамилией %(surname)s в группу %(group_name)s, или сделать это только для данного имени данного лица.

en: Group all
ru: Группировать всех

en: Group this name only
ru: Группировать только это имя

[ctx: manual]
en: Editing_information_about_notes
ru: Изменение_информации_о_заметках

en: Note: %(id)s - %(context)s
ru: Заметка: %(id)s - %(context)s

en: Note: %s
ru: Заметка: %s

en: New Note - %(context)s
ru: Новая заметка - %(context)s

en: New Note
ru: Новая заметка

en: _Note
ru: _Заметка

en: Edit Note
ru: Редактировать заметку

en: Cannot save note
ru: Сохранение заметки невозможно

en: No data exists for this note. Please enter data or cancel the edit.
ru: Данные для этой заметки не введены. Пожалуйста, введите данные или отмените правку.

en: Cannot save note. ID already exists.
ru: Ошибка сохранения заметки. Такой ID уже используется.

en: Add Note
ru: Добавить заметку

en: Person: %(name)s
ru: Лицо: %(name)s

en: New Person: %(name)s
ru: Новое лицо: %(name)s

en: New Person
ru: Новое лицо

[ctx: manual]
en: Editing_information_about_people
ru: Изменение_информации_о_людях

en: Edit Person
ru: Редактировать информацию о человеке

en: Edit Object Properties
ru: Редактировать свойства

en: Make Active Person
ru: Установить активное лицо

en: Make Home Person
ru: Установить базовое лицо

en: Problem changing the gender
ru: Проблема при изменении пола

en: Changing the gender caused problems with marriage information.
    Please check the person's marriages.
ru: Изменение пола привело к конфликту в информации о браках данного лица.
    Проверьте их.

en: Cannot save person
ru: Сохранение лица невозможно

en: No data exists for this person. Please enter data or cancel the edit.
ru: Нет данных об этом лице. Пожалуйста введите данные или отмените правку.

en: Cannot save person. ID already exists.
ru: Сохранение лица невозможно. ID уже существует.

en: Add Person (%s)
ru: Добавить лицо (%s)

en: Edit Person (%s)
ru: Редактировать информацию о лице (%s)

en: Unknown gender specified
ru: Указан неизвестный пол

en: The gender of the person is currently unknown. Usually, this is a mistake. Please specify the gender.
ru: Пол лица неизвестен. Обычно это происходит по ошибке. Пожалуйста, укажите пол.

en: _Male
ru: Мужской

en: _Female
ru: Женский

en: _Other
ru: _Иное

en: _Unknown
ru: Неизвестно

[ctx: manual]
en: Person_Reference_Editor
ru: Редактор_ссылки_на_лицо

en: Person Reference Editor
ru: Редактор ссылки на лицо

en: Person Reference
ru: Ссылка на лицо

en: No person selected
ru: Лицо не выбрано

en: You must either select a person or Cancel the edit
ru: Выберите лицо или отмените правку

[ctx: manual]
en: Place_Editor_dialog
ru: Диалог_Редактор_мест

en: Place: %s
ru: Место: %s

en: New Place
ru: Новое место

en: Invalid latitude
    (syntax: 18°9'48.21"S, -18.2412 or -18:9:48.21)
ru: Неверная широта
    (пример: 18°9'48.21 «S, -18.2412 или -18:9:48.21)

en: Invalid longitude
    (syntax: 18°9'48.21"E, -18.2412 or -18:9:48.21)
ru: Неверная долгота
    (пример: 18°9'48.21 «E, -18.2412 или -18:9:48.21)

en: Edit Place
ru: Редактировать место

en: Cannot save place. Name not entered.
ru: Сохранение местоположения невозможно. Не задано название.

en: You must enter a name before saving.
ru: Перед сохранением необходимо ввести название.

en: Cannot save place. ID already exists.
ru: Не удалось сохранить местоположение. ID уже существует.

en: Add Place (%s)
ru: Добавить место (%s)

en: Edit Place (%s)
ru: Редактирование места (%s)

en: Place Format Editor
ru: Редактор формата мест

en: New
ru: Создать

[ctx: manual]
en: Place_Name_Editor_dialog
ru: Редактор_названия_местоположений

en: Place Name Editor
ru: Редактор названия местоположения

en: Invalid ISO code
ru: Неверный код ISO

en: Cannot save place name
ru: Сохранение места невозможно

en: The place name cannot be empty
ru: Название места не может быть пустым

en: Place Reference Editor
ru: Редактор ссылки на место

en: Modify Place
ru: Редактировать Место

en: Add Place
ru: Добавить Место

en: Save Changes?
ru: Сохранить изменения?

en: If you close without saving, the changes you have made will be lost
ru: Если закрыть без сохранения, сделанные изменения будут потеряны

en: Cannot save repository. ID already exists.
ru: Сохранение хранилища невозможно. ID уже существует.

en: Cannot save item. ID already exists.
ru: Ошибка сохранения объекта. Такой ID уже используется.

en: Repository Reference Editor
ru: Редактор ссылки на хранилище

en: Repository: %s
ru: Хранилище: %s

en: New Repository
ru: Новое хранилище

en: Repo Reference Editor
ru: Редактор ссылки на хранилище

en: Modify Repository
ru: Изменить хранилище

en: Add Repository
ru: Добавить хранилище

[ctx: manual]
en: New_Repository_dialog
ru: Диалог_создания_хранилища

en: Edit Repository
ru: Редактировать хранилище

en: Cannot save repository
ru: Сохранение хранилища невозможно

en: No data exists for this repository. Please enter data or cancel the edit.
ru: Нет данных об этом хранилище. Пожалуйста введите данные или отмените правку.

en: Add Repository (%s)
ru: Добавить хранилище (%s)

en: Edit Repository (%s)
ru: Редактирование хранилища (%s)

[ctx: manual]
en: New_Source_dialog
ru: Диалог_Новый_источник

en: New Source
ru: Новый источник

en: Edit Source
ru: Редактировать источник

en: Cannot save source
ru: Сохранение источника невозможно

en: No data exists for this source. Please enter data or cancel the edit.
ru: Нет данных об этом источнике. Пожалуйста введите данные или отмените правку.

en: Cannot save source. ID already exists.
ru: Сохранение источника невозможно. ID уже существует.

en: Add Source (%s)
ru: Добавить источник (%s)

en: Edit Source (%s)
ru: Редактировать источник (%s)

[ctx: manual]
en: Tag_selection_dialog
ru: Выбор_меток

en: Tag selection
ru: Выбор метки

[ctx: manual]
en: Internet_Address_Editor
ru: Редактор_интернет-адресов

en: Internet Address Editor
ru: Редактор интернет-адресов

[ctx: manual]
en: Add_Rule_dialog
ru: Добавление_правила

[ctx: manual]
en: Define_Filter_dialog
ru: Установка_фильтра

[ctx: manual]
en: Custom_Filters
ru: Специальные_фильтры

en: Person Filters
ru: Фильтры людей

en: Family Filters
ru: Фильтры семей

en: Event Filters
ru: Фильтры событий

en: Place Filters
ru: Фильтры мест

en: Source Filters
ru: Фильтры источников

en: Media Filters
ru: Фильтры документов

en: Repository Filters
ru: Фильтры хранилищ

en: Note Filters
ru: Фильтры заметок

en: Citation Filters
ru: Фильтры цитат

en: equal to
ru: равняется

en: greater than
ru: больше чем

en: Not a valid ID
ru: Некорректный ID

en: Select...
ru: Выбрать...

en: Select %s from a list
ru: Выбрать %s из списка

en: Give or select a source ID, leave empty to find objects with no source.
ru: Укажите или выберите ID источника, оставьте пустым для поиска объектов без источников.

en: Family filter name:
ru: Семейные фильтры:

en: Include selected Gramps ID
ru: Включить выбранный ID Gramps

en: Use exact case of letters
ru: Учитывать регистр символов

en: Regular-Expression matching:
ru: Регулярное выражение:

en: Use regular expression
ru: Использовать регулярное выражение

en: Also family events where person is spouse
ru: Так же семейные события, в которых лицо участвует как муж/жена

en: Only include primary participants
ru: Включить только главных участников

en: degrees
ru: градусы

en: kilometers
ru: километры

en: miles
ru: мили

en: Use regular expressions
ru: Использовать регулярные выражения

en: Interpret the contents of string fields as regular expressions:
    .	A decimal point will match any character.
    ?	A question mark will match zero or one occurences of the previous character or group.
    *	An asterisk will match zero or more occurences.
    +	A plus sign will match one or more occurences.
    ()	Use parentheses to group expressions.
    |	Specify alternatives using a vertical bar.
    ^	A caret will match the start of a line.
    $	A dollar sign will match the end of a line.
ru: Использовать значения строковых полей в качестве регулярных выражений:
    .	Десятичная точка будет соответствовать любому символу.
    ?	Вопросительный знак — нулю или ровно одному вхождению предшествующего символа или группы.
    *	Звёздочка — нулю или больше вхождений.
    +	Плюс — одному и более вхождений.
    ()	Группировка выражений осуществляется с помощью круглых скобок.
    |	Альтернативные варианты разделяются вертикальной чертой.
    ^	Каретка соответствует началу строки.
    $	Символ доллара соответствует концу строки.

en: Case sensitive
ru: Учитывать регистр

en: Rule Name
ru: Название правила

en: No rule selected
ru: Правило не выбрано

en: Define filter
ru: Определить фильтр

en: Add Rule
ru: Добавить правило

en: Edit Rule
ru: Редактировать правило

en: Filter Test
ru: Проверить фильтр

en: Comment
ru: Комментарий

en: Filter
ru: Фильтр

en: Custom Filter Editor
ru: Редактор фильтров пользователя

en: Delete Filter?
ru: Удалить фильтр?

en: This filter is currently being used as the base for other filters. Deleting this filter will result in removing all other filters that depend on it.
ru: Этот фильтр сейчас используется в качестве базового для других фильтров. Его удаление приведёт к удалению всех других фильтров, которые зависят от него.

en: Delete Filter
ru: Удалить фильтр

en: To select a person, use drag-and-drop or use the buttons
ru: Для выбора человека пользуйтесь кнопками или перетаскиванием с помощью мыши

en: No person given, click button to select one
ru: Не указан человек; нажмите кнопку чтобы выбрать

en: Edit person
ru: Редактировать персону

en: Select an existing person
ru: Выбрать существующего человека

en: Add a new person
ru: Добавить новое лицо

en: Remove person
ru: Удалить человека

en: To select a place, use drag-and-drop or use the buttons
ru: Для выбора места пользуйтесь кнопками или перетаскиванием с помощью мыши

en: No place given, click button to select one
ru: Не указано место; нажмите кнопку чтобы выбрать

en: Edit place
ru: Редактировать место

en: Select an existing place
ru: Выбрать существующее место

en: Add a new place
ru: Добавить новое место

en: Remove place
ru: Удалить место

en: To select a source, use drag-and-drop or use the buttons
ru: Для выбора источника используйте кнопки или перетаскивание мышью

en: First add a source using the button
ru: Для начала добавьте источник с помощью кнопки

en: Edit source
ru: Редактировать источник

en: Select an existing source
ru: Выбрать существующий источник

en: Add a new source
ru: Добавить новый источник

en: Remove source
ru: Удалить источник

en: To select a media object, use drag-and-drop or use the buttons
ru: Для выбора документа пользуйтесь кнопками или перетаскиванием с помощью мыши

en: No image given, click button to select one
ru: Не указано изображение, нажмите кнопку для выбора

en: Edit media object
ru: Редактировать документ

en: Select an existing media object
ru: Выбрать существующий документ

en: Add a new media object
ru: Добавить новый документ

en: Remove media object
ru: Удалить документ

en: To select a note, use drag-and-drop or use the buttons
ru: Для выбора заметки пользуйтесь кнопками или перетаскиванием с помощью мыши

en: No note given, click button to select one
ru: Заметка не указана; нажмите кнопку чтобы выбрать

en: Select an existing note
ru: Выбрать существующую заметку

en: Add a new note
ru: Добавить заметку

en: Remove note
ru: Удалить заметку

en: _Find
ru: _Найти

en: _Clear
ru: _Очистить

en: %s is
ru: %s --

en: %s contains
ru: %s содержит

en: %s is not
ru: %s не

en: %s does not contain
ru: %s не содержит

en: Updating display...
ru: Обновление экрана...

en: Source:
ru: Источник:

en: Publication
ru: Публикация

en: Citation:
ru: Цитата:

en: Volume/Page
ru: Том/Страница

[ctx: Citation: Minimum Confidence]
en: Min. Conf.
ru: Мин. достов.

en: Custom filter
ru: Спец. фильтр

en: Participants
ru: Участники

en: Relationship
ru: Отношение

en: any
ru: любой

en: Birth date
ru: Дата рождения

en: example: "%(msg1)s" or "%(msg2)s"
ru: пример: «%(msg1)s» или «%(msg2)s»

en: Birth place
ru: Место рождения

en: Death date
ru: Дата смерти

en: Death place
ru: Место смерти

en: Within
ru: На расстоянии

en: This updates the view with the current filter parameters.
ru: Это обновляет вид с текущими параметрами фильтра.

en: This resets the filter parameters to empty state.  The 'Find' button should be used to actually update the view to its defaults.
ru: Это сбрасывает параметры фильтра в пустое состояние.  Кнопка 'Найти' должна использоваться для фактического обновления вида до значений по умолчанию.

en: This opens a dialog to add a new custom filter based on the values given.
ru: Это открывает диалог для ввода пользовательского фильтра, основанного на введённых значениях.

en: Reset
ru: Сбросить

en: Elapsed time: %.2fs
ru: Прошло времени: %.2f с

en: You should select a place when using the 'Within' rule
ru: Вы должны выбрать место при использовании правила «Внутри»

en: Supply at least one value
ru: Введите, как минимум, одно значение

en: Created by Filter gramplet on {today}
ru: Создано грамплетом Фильтр {today}

en: Image
ru: Изображение

en: _Title:
ru: _Название:

en: Convert to a relative path
ru: Преобразовать в относительный путь

en: Show all
ru: Показать всех

en: Loading items...
ru: Загрузка объектов...

en: _Delete
ru: _Удалить

en: Book _name:
ru: _Название книги:

en: Clear the book
ru: Очистить книгу

en: Save current set of configured selections
ru: Сохранить настройки

en: Open previously created book
ru: Открыть существующую книгу

en: Manage previously created books
ru: Редактировать существующие книги

en: Add an item to the book
ru: Добавить элемент в книгу

en: Remove currently selected item from the book
ru: Удалить выделенный элемент из книги

en: Move current selection one step up in the book
ru: Переместить текущий элемент книги на один шаг вверх

en: Move current selection one step down in the book
ru: Переместить текущий элемент книги на один шаг вниз

en: Configure currently selected item
ru: Настроить выделенный элемент

en: Clear _All
ru: Очистить _Всё

en: Format _name:
ru: _Название формата:

en: Format _definition:
ru: Опреде_ление формата:

en: The following conventions are used:
    <tt>  <b>%f</b> - Given Name       <b>%F</b> - GIVEN NAME
      <b>%l</b> - Surname          <b>%L</b> - SURNAME
      <b>%t</b> - Title            <b>%T</b> - TITLE
      <b>%p</b> - Prefix           <b>%P</b> - PREFIX
      <b>%s</b> - Suffix           <b>%S</b> - SUFFIX
      <b>%c</b> - Call name        <b>%C</b> - CALL NAME
      <b>%y</b> - Patronymic       <b>%Y</b> - PATRONYMIC</tt>
ru: Используются следующие обозначения:
    <tt>   <b>%f</b> - Имя              <b>%F</b> - ИМЯ
      <b>%l</b> - Фамилия          <b>%L</b> - ФАМИЛИЯ
      <b>%t</b> - Титул            <b>%T</b> - ТИТУЛ
      <b>%p</b> - Префикс          <b>%P</b> - ПРЕФИКС
      <b>%s</b> - Суффикс          <b>%S</b> - СУФФИКС
      <b>%c</b> - Бытовое имя      <b>%C</b> - БЫТОВОЕ ИМЯ
      <b>%y</b> - Отчество         <b>%Y</b> - ОТЧЕСТВО</tt>

en: Format definition details
ru: Подробности определения формата

en: Example:
ru: Пример:

en: Revision comment - Gramps
ru: Комментарий к версии - Gramps

en: Version description
ru: Описание версии

en: Family Trees - Gramps
ru: Семейные древа - Gramps

en: _Close Window
ru: За_крыть окно

en: _Load Family Tree
ru: _Загрузить семейное древо

en: _New
ru: _Создать

en: _Info
ru: _Подробнее

en: _Rename
ru: П_ереименовать

en: Close
ru: Закрыть

en: Con_vert
ru: Преобразовать

en: Re_pair
ru: _Восстановить

en: Do not show this dialog again
ru: Больше не показывать этот диалог

en: _Remove Object
ru: _Удалить объект

en: Remove object and all references to it from the database
ru: Удалить объект и все ссылки на него

en: _Keep Reference
ru: _Сохранить ссылку

en: Keep reference to the missing file
ru: Сохранить ссылку на утерянный файл

en: _Select File
ru: _Выбрать файл

en: Select replacement for the missing file
ru: Выбрать замену для утерянного файла

en: _Use this selection for all missing media files
ru: Применить ко всем утерянным документам

en: If you check this button, all the missing media files will be automatically treated according to the currently selected option. No further dialogs will be presented for any missing media files.
ru: Отметьте, если хотите применить этот выбор ко всем утерянным документам (никаких дополнительных вопросов по поводу утерянных документов не будет задано).

en: Cancel the rest of the operations
ru: Отменить остальные операции

en: _No
ru: _Нет

en: Do not apply the operation to this item
ru: Не применять операцию к этому объекту

en: _Yes
ru: _Да

en: Apply the operation to this item
ru: Применить операцию к этому объекту

en: _Use this answer for the rest of the items
ru: _Использовать этот ответ для остальных объектов

en: If you check this button, your next answer will apply to the rest of the selected items
ru: Если установить данный параметр, Ваш следующий ответ будет применён к остальным выбранным объектам

en: label
ru: метка

en: Close _without saving
ru: Закрыть _без сохранения

en: _Save
ru: _Сохранить

en: Do not ask again
ru: Больше не спрашивать

en: Gramps Warnings
ru: Предупреждения Gramps

en: Accept changes and close window
ru: Принять изменения и закрыть окно

en: _Date:
ru: _Дата:

en: St_reet:
ru: Улица:

en: C_ity:
ru: Г_ород:

en: The town or city of the address
ru: Город, село, посёлок (часть адреса)

en: _State/County:
ru: _Область/Район/Уезд:

en: _ZIP/Postal code:
ru: _Индекс/Почтовый код:

en: Postal code
ru: Почтовый индекс

en: Cou_ntry:
ru: _Страна/Государство:

en: Phon_e:
ru: Теле_фон:

en: Phone number linked to the address.
ru: Номер телефона, связанный с данным адресом.

en: The state or county of the address in case a mail address must contain this.
ru: Назване штата, графства, и т.п., если требуется для почтового адреса.

en: Country of the address
ru: Страна (часть адреса)

en: Mail address. 
    
    Note: Use Residence Event for genealogical address data.
ru: Почтовый адрес. 
    
    Внимание: используйте событие «Место жительства» для генеалогических адресных данных.

en: Privacy
ru: Личная информация

en: Invoke date editor
ru: Открыть редактор дат

en: Date at which the address is valid.
ru: Дата, на которую этот адрес действителен.

en: _Locality:
ru: _Местность:

en: The locality of the address
ru: Местность (часть адреса)

en: _Attribute:
ru: _Атрибут:

en: _Value:
ru: _Значение:

en: The value of the attribute. Eg. 1.8, Sunny, or Blue eyes.
ru: Значение атрибута. Например 1.8, Солнечно или Голубые глаза.

en: The name of an attribute you want to use. For example: Height (for a person), Weather on this Day (for an event), ... 
    Use this to store snippets of information you collect and want to correctly link to sources. Attributes can be used for people, families, events and media.
     
    Note: several predefined attributes refer to values present in the GEDCOM standard.
ru: Желаемое название атрибута. нАПример: Рост (для лица), Погода в этот день (для события), ... 
    Используйте для хранения собранных крупиц информации, которые Вы хотите точно привязать к источникам. Атрибуты можно использовать для лиц, семей, событий, и документов.
     
    Внимание: некоторые уже определённые атрибуты задают поля, указанные в стандарте GEDCOM.

en: Relationship to _Mother:
ru: Отношение к _Матери:

en: Relationship to _Father:
ru: Отношение к _Отцу:

en: Name Child:
ru: Имя ребёнка:

en: Open person editor of this child
ru: Редактировать ребёнка

en: Edition
ru: Издание

en: Specific location within the information referenced. For a published work, this could include the volume of a multi-volume work and the page number(s). For a periodical, it could include volume, issue, and page numbers. For a newspaper, it could include a column number and page number. For an unpublished source, this could be a sheet number, page number, frame number, etc. A census record might have a line number or dwelling and family numbers in addition to the page number.
ru: Расположение информации. Для многотомных изданий - это может быть том и номер(а) страницы. Для периодических изданий - это может быть номер издания, заметка, номер страницы. Для газеты - номер колонки и страницы. Для неизданных источников - это может быть номер листка, страницы, номер таблицы и т.д. Для запись в переписи следует указать номер строки или записи в дополнение к номеру строки.

en: _Volume/Page:
ru: Т_ом/Страница:

en: Con_fidence:
ru: Достоверност_ь:

en: The date of the entry in the source you are referencing, e.g. the date a house was visited during a census, or the date an entry was made in a birth log/registry.
ru: Дата записи в источнике, на которую Вы ссылаетесь. Например: дата, когда был посещён дом во время переписи, или дата записи о рождении в метрической книге или книге регистрации записи рождения.

en: Conveys the submitter's quantitative evaluation of the credibility of a piece of information, based upon its supporting evidence. It is not intended to eliminate the receiver's need to evaluate the evidence for themselves.
    -Very Low =Unreliable evidence or estimated data.
    -Low =Questionable reliability of evidence (interviews, census, oral genealogies, or potential for bias for example, an autobiography).
    -High =Secondary evidence, data officially recorded sometime after event.
    -Very High =Direct and primary evidence used, or by dominance of the evidence.
ru: Передаёт качественную оценку достоверности по мнению того, кто сообщил некую информацию, на основании подтверждающих её фактов. Вне зависимости от этой оценки, получившим информацию из данного источника надо проверить доступные свидетельства самостоятельно.
    -Очень низкая =Основывается на ненадёжных источниках, или на примерной оценке.
    -Низкая =Сомнительные источники (интервью, перепись, устные родословные, или же вероятна тенденциозность -- например, автобиография).
    -Высокая =Вторичные свидетельства, официальные записи, сделанные спустя некоторое время после описанных событий.
    -Очень высокая =Первоисточники, первичные свидетельства, или по множественному согласию различных свидетельств.

en: A unique ID to identify the citation
ru: Уникальный номер (ID) для идентификации цитаты

en: Tags:
ru: Метки:

en: Calenda_r:
ru: Календ_арь:

en: Dua_l dated
ru: Д_войная дата

en: Old Style/New Style
ru: Старый стиль/Новый стиль

en: Ne_w year begins:
ru: _Первый день года:

en: Month-Day of first day of new year (e.g., "1-1", "3-1", "3-25")
ru: Месяц-День, которым начинается новый год (например, «1-1», «3-1», «3-25»)

en: Q_uality
ru: Качество

en: _Type
ru: _Тип

en: _Day
ru: _День

en: _Month
ru: _Месяц

en: _Year
ru: _Год

en: Second date
ru: Вторая дата

en: D_ay
ru: Д_ень

en: Mo_nth
ru: Ме_сяц

en: Y_ear
ru: Г_од

en: Te_xt comment:
ru: Текстовый _комментарий:

en: Close window without changes
ru: Откатить изменения и закрыть окно

en: _Event type:
ru: Тип _события:

en: Show Date Editor
ru: Показать редактор дат

en: De_scription:
ru: _Описание:

en: Description of the event. Leave empty if you want to autogenerate this with the tool 'Extract Event Description'.
ru: Описание события. Не заполняйте это поле, если собираетесь воспользоваться автоматическим инструментом «Извлечь описания событий».

en: _Place:
ru: М_есто:

en: Selector
ru: Выбор

en: What type of event this is. Eg 'Burial', 'Graduation', ... .
ru: Какого типа это событие. Например, 'Рождение', 'Брак', и т.д.

en: Date of the event. This can be an exact date, a range (from ... to, between, ...), or an inexact date (about, ...).
ru: Дата события. Это может быть как точная дата, так и интервал (с ... по ..., между ... и ...), или неточная дата (около ...).

en: A unique ID to identify the event
ru: Уникальный номер для идентификации события

en: Reference information
ru: Информация о ссылке

en: _Role:
ru: _Роль:

en: <b>Note:</b> Any changes in the shared event information will be reflected in the event itself, for all participants in the event.
ru: <b>Внимание:</b> Все изменения в общей информации о событии будут отражены в самом событии, для всех его участников.

en: Shared information
ru: Общая информация

en: Abandon changes and close window
ru: Откатить изменения и закрыть окно

[ctx: family]
en: Name:
ru: Название:

en: Birth:
ru: Рождение:

en: Father/partner1
ru: Отец/партнёр №1

en: Mother/partner2
ru: Мать/партнёр №2

en: Indicates if the record is private
ru: Указывает на частную запись

en: Relationship Information
ru: Данные об отношении

en: A unique ID for the family
ru: Уникальный номер для идентификации семьи

en: _Type:
ru: _Тип:

en: The relationship type, eg 'Married' or 'Unmarried'. Use Events for more details.
ru: Тип отношения. Например, «Женаты» или «Не женаты». Для более точных данных используйте соответствующие события.

en: _Tags:
ru: Метки:

en: Edit the tag list
ru: Редактировать список меток

en: Ordinance:
ru: Процедура:

en: LDS _Temple:
ru: _Храм СПД:

en: _Family:
ru: Семья:

en: Select Family
ru: Выберите семью

en: _Status:
ru: _Статус:

en: Gramps item:
ru: Объект Gramps:

en: Internet Address:
ru: Интернет-адрес:

en: _Link Type:
ru: _Тип:

en: The town or city where the place is.
ru: Город, село, посёлок, в котором это место расположено.

en: S_treet:
ru: У_лица:

en: Ch_urch parish:
ru: Церковный _приход:

en: Lowest clergical division of this place. Typically used for church sources that only mention the parish.
ru: Наименьшее церковное подразделение этого места. Обычно используется для церковных источников, которые указывают только приход.

en: Co_unty:
ru: Ра_йон/Область:

en: Third level of place division. Eg., in the USA a county.
ru: Третий уровень подразделения местоположения. Например, в России это район или область.

en: _State:
ru: Р_еспублика:

en: Second level of place division, eg., in the USA a state, in Germany a Bundesland.
ru: Второй уровень подразделения местоположения. Например, в США это штат, в России - республика, автономный округ или бывшие уезды.

en: The country where the place is.
ru: Страна, в которой это место расположено.

en: Lowest level of a place division: eg the street name.
ru: Нижний уровень деления местоположений: например название улицы.

en: A district within, or a settlement near to, a town or city.
ru: Район города, или прилежащее к городу селение (слобода).

en: _Path:
ru: _Путь:

en: Image preview
ru: Миниатюра

en: Path of the media object on your computer.
    Gramps does not store the media internally, it only stores the path! Set the 'Relative Path' in the Preferences to avoid retyping the common base directory where all your media is stored. The 'Media Manager' tool can help managing paths of a collection of media objects.
ru: Путь документов на Вашем компьютере.
    Gramps не хранит сами документы, он хранит только путь к ним! Установите 'Относительный путь' в Настройках, чтобы не писать каждый раз начало каталога, где расположены документы. Инструмент 'Управление документами' может помочь управлять путями к коллекциям документов.

en: Descriptive title for this media object.
ru: Описательное название для данных этого типа.

en: Open File Browser to select a media file on your computer.
ru: Открыть диалог выбора файлов для указания документа на вашем компьютере.

en: Folder
ru: Каталог

en: A unique ID to identify the Media object.
ru: Уникальный номер для идентификации документа или изображения.

en: A date associated with the media, eg., for a picture the date it is taken.
ru: Дата, связанная с документом. Например, дата, когда фотография была сделана.

en: _Corner 2:  X
ru: Угол 2:  X

en: If media is an image, select the specific part of the image you want to reference.
    You can use the mouse on the picture to select a region, or use these spinbuttons to set the top left, and bottom right corner of the referenced region. Point (0,0) is the top left corner of the picture, and (100,100) the bottom right corner.
ru: Вы можете выбрать часть изображения на которое хотите сослаться.
    Для выделения области можно использовать мышь или установить значения верхнего левого и нижнего правого угла. Точка (0,0) - верхний левый угол изображения, и (100,100) - нижний правый угол.

en: Referenced region of the image media object.
    Select a region with clicking and holding the mouse button on the top left corner of the region you want, dragging the mouse to the bottom right corner of the region, and then releasing the mouse button.
ru: Ссылка на фрагмент изображения.
    Выберите прямоугольную область с помощью щелчка мышью по левому верхнему углу желаемого фрагмента. Затем, удерживая нажатие кнопки мыши, перетащите мышь в правый нижний угол фрагмента, и отпустите кнопку.

en: _Corner 1:  X
ru: Угол 1:  X

en: If media is an image, select the specific part of the image you want to reference.
    You can use the mouse on the picture to select a region, or use these spinbuttons to set the top left, and bottom right corner of the referenced region. Point (0,0) is the top left corner of the picture, and (100,100) the bottom right corner.
ru: Вы можете выбрать часть изображения на которое хотите сослаться.
    Для выделения области можно использовать мышь или установить значения верхнего левого и нижнего правого угла. Точка (0,0) - верхний левый угол изображения, и (100,100) - нижний правый угол.

en: <b>Note:</b> Any changes in the shared media object information will be reflected in the media object itself.
ru: <b>Внимание:</b> Все изменения в общей информации о документе будут отражены в самом документе.

en: Double click image to view in an external viewer
ru: Двойной щелчок для просмотра во внешней программе

en: Type of media object as indicated by the computer, eg Image, Video, ...
ru: Тип данных, как определено системой, например. Изображение, Видео, ...

en: Select a file
ru: Выберите файл

en: Shared Information
ru: Общая информация

en: An identification of what type of Name this is, eg. Birth Name, Married Name.
ru: Определяет какой это тип имени. Например, имя при рождении или в браке.

en: _Given:
ru: _Имя:

en: T_itle:
ru: Тит_ул:

en: Suffi_x:
ru: Суффи_кс:

en: C_all Name:
ru: В быту:

en: The person's given names
ru: Список личных имён человека

en: _Nick Name:
ru: _Прозвище:

en: Part of the Given name that is the normally used name. If background is red, call name is not part of Given name and will not be printed underlined in some reports.
ru: Часть личного имени человека, которая обычно употребляется в обиходе. Отображение на красном фоне означает, что указанное мирское, бытовое имя не является частью перечисленных личных имён, и поэтому не будет подчёркнуто в некоторых отчётах.

en: A title used to refer to the person, such as 'Dr.' or 'Rev.'
ru: Титул, используемый при обращении, например «Г-н.» или «Преп.»

en: An optional suffix to the name, such as "Jr." or "III"
ru: Необязательный суффикс фамилии, например «Млад.» или «III»

en: A descriptive name given in place of or in addition to the official given name.
ru: Имя которое иногда даётся человеку (помимо настоящей фамилии и имени) и как правило указывает на какую-нибудь черту его характера, внешности, деятельности, привычек.

en: Given Name(s)
ru: Данное имя (имена)

en: _Family Nick Name:
ru: Семейное прозвище:

en: A non official name given to a family to distinguish them of people with the same family name. Often referred to as eg. Farm name.
ru: Неофициальное имя, данное семье для того, чтобы отличать их от однофамильцев. Известно также как «фермерское имя».

en: Family Names
ru: Фамилии

en: G_roup as:
ru: Группировать как:

en: _Sort as:
ru: _Упорядочить как:

en: _Display as:
ru: _Показывать как:

en: People are displayed according to the name format given in the Preferences (the default).
    Here you can make sure this person is displayed according to a custom name format (extra formats can be set in the Preferences).
ru: Лица при показе сортируются согласно формату, указанному в настройках по умолчанию.
    Здесь возможно указать, что данное лицо должно быть отсортировано по специальному формату (дополнительные форматы можно задать в меню «Настройки»).

en: Dat_e:
ru: Дат_а:

en: People are sorted according to the name format given in the Preferences (the default).
    Here you can make sure this person is sorted according to a custom name format (extra formats can be set in the Preferences).
ru: Лица при показе сортируются согласно формату, указанному в настройках (по умолчанию).
    Здесь возможно указать, что данное лицо должно быть отсортировано по специальному формату (дополнительные форматы можно задать в меню «Настройки»).

en: The Person Tree view groups people under the primary surname. You can override this by setting here a group value. 
    You will be asked if you want to group this person only, or all people with this specific primary surname.
ru: Вид лиц в виде древа группирует лица по главной фамилии. Вы можете изменить это, указав здесь параметр группировки. 
    Вам будет задан вопрос, сгруппировать ли только данное лицо или все лица с данной главной фамилией.

en: O_verride
ru: _Заменить

en: A Date associated with this name. Eg. for a Married Name, date the name is first used or marriage date.
ru: Дата, связанная с данным именем. Например, для имени в браке, это -- дата, на которую это имя впервые упоминается, либо дата брака.

en: Styled Text Editor
ru: Стилизованный текстовый редактор

en: A type to classify the note.
ru: Тип заметки.

en: A unique ID to identify the note.
ru: Уникальный номер для идентификации заметки.

en: _Preformatted
ru: _Свёрстанный

en: When active the whitespace in your note will be respected in reports. Use this to add formatting layout with spaces, eg a table. 
    When not checked, notes are automatically cleaned in the reports, which will improve the report layout.
    Use monospace font to keep preformatting.
ru: Если опция отмечена, заметка в отчётах будет отображаться именно с тем количеством пробелов, которое есть в тексте. Используйте эту опцию для ввода текста, уже свёрстанного пробелами (например, таблицу).
    Если опция не отмечена, то текст будет автоматически подчищаться при создании отчётов, и результат будет выглядеть более опрятно.
    Используйте моноширинный шрифт, чтобы свёрстанный текст сохранял исходный вид.

en: C_all:
ru: В _быту:

en: _Nick:
ru: _Прозвище:

en: Click on a table cell to edit.
ru: Щёлкните мышью по ячейке таблицы для редактирования.

en: Use Multiple Surnames
    Indicate that the surname consists of different parts. Every surname has its own prefix and a possible connector to the next surname. Eg., the surname Ramón y Cajal can be stored as Ramón, which is inherited from the father, the connector y, and Cajal, which is inherited from the mother.
ru: Использовать несколько фамилий
    Показывает, что фамилия состоит из нескольких частей. Каждая фамилия имеет свой префикс и необходимую связку со следующей фамилией. Например, фамилия - Ramón y Cajal, может быть сохранена как - Ramón, полученная от отца, связка - y, и Cajal, полученная от матери.

en: Set person as private data
ru: Обозначить лицо как личные данные

en: _Surname:
ru: Фамилия:

en: An optional prefix for the family that is not used in sorting, such as "de" or "van".
ru: Необязательная приставка к фамилии, которая игнорируется при упорядочении, например «де» или «ван».

en: Part of a person's name indicating the family to which the person belongs
ru: Часть имени человека обозначающая род, к которому он принадлежит

en: Go to Name Editor to add more information about this name
ru: Перейти в Редактор имён, чтобы добавить больше информации о данном имени

en: O_rigin:
ru: Происхождение:

en: The origin of this family name for this family, eg 'Inherited' or 'Patronymic'.
ru: Происхождение фамилии, например 'принятая' или 'унаследованная'.

en: G_ender:
ru: _Пол:

en: A unique ID for the person.
ru: Уникальный номер для идентификации человека.

en: _Person:
ru: _Лицо:

en: _Association:
ru: _Связь:

en: Description of the association, eg. Godfather, Friend, ...
    
    Note: Use Events instead for relations connected to specific time frames or occasions. Events can be shared between people, each indicating their role in the event.
ru: Описание связи, например: Крёстный отец, Друг, ...
    
    Примечание: Используйте события вместо отношений привязанные ко времени или оказиям. События могут быть распределены между лицами, каждое из которых определяет роль в событии.

en: Use the select button to choose a person that has an association to the edited person.
ru: Кнопка предназначена для выбора лица, которое имеет связь с редактируемым лицом.

en: Select a person that has an association to the edited person.
ru: Выбор лица, которое имеет связь с редактируемым лицом.

en: Either use the two fields below to enter coordinates (latitude and longitude),
ru: Введите координаты в поле ниже (широта и долгота),

en: L_atitude:
ru: Ш_ирота:

en: _Longitude:
ru: Дол_гота:

en: Full title of this place.
ru: Полное название этого места.

en: Latitude (position above the Equator) of the place in decimal or degree notation.
    Eg, valid values are 12.0154, 50°52′21.92″N, N50°52′21.92″ or 50:52:21.92
    You can set these values via the Geography View by searching the place, or via a map service in the place view.
ru: Широта (позиция над экватором) места в десятичной или градусной системе.
    Например, допустимые значения: 12.0154, 50°52′21.92″N, N50°52′21.92″ или 50:52:21.92.
    Вы можете задать эти значения через вид География, выполнив поиск места, или через службу карт в виде Места.

en: Longitude (position relative to the Prime, or Greenwich, Meridian) of the place in decimal or degree notation.
    Eg, valid values are -124.3647, 124°52′21.92″E, E124°52′21.92″ or 124:52:21.92
    You can set these values via the Geography View by searching the place, or via a map service in the place view.
ru: Долгота (позиция относительно нулевого или Гринвичского меридиана) места в десятичной или градусной системе.
    Например, допустимые значения: -124.3647, 124°52′21.92″E, E124°52′21.92″ или 124:52:21.92.
    Вы можете задать эти значения через вид География, выполнив поиск места, или через службу карт в виде Места.

en: or use copy/paste from your favorite map provider (format : latitude,longitude) in the following field:
ru: или скопируйте и вставьте из картографического сервиса (в формате: широта,долгота) в это поле:

en: Field used to paste info from a web page like Google, OpenStreetMap...
ru: Поле используется для вставки данных из веб страницы, например OpenStreetMap, Google, ...

en: A unique ID to identify the place
ru: Уникальный номер для идентификации места

en: Code associated with this place. Eg Country Code or Postal Code.
ru: Код принадлежащий данному месту. Например, код страны или почтовый индекс.

en: What type of place this is. Eg 'Country', 'City', ...
ru: Какого типа это место. Например, «Страна», «Город»,...

en: The name of this place.
ru: Название этого места.

en: Invoke place name editor.
ru: Открыть редактор названий мест.

en: Levels:
ru: Уровни:

en: Street format:
ru: Формат улиц:

en: Language:
ru: Язык:

en: Reverse display order
ru: Изменить порядок отображения

en: Number Street
ru: Номер Улица

en: Street Number
ru: Улица Номер

en: Date range in which the name is valid.
ru: Диапазон дат в котором имя действительно.

en: The name of the place.
ru: Название этого места.

en: Language in which the name is written. Valid values are two character ISO codes. For example:  en, fr, de, nl ...
ru: Язык на котором записано имя. Допустимы значения в виде двух символов - код ISO. Например:  en, fr, de, nl ...

en: <b>Note:</b> Any changes in the enclosing place information will be reflected in the place itself, for places that it encloses.
ru: <b>Внимание:</b> Все изменения информации местоположения будут отражены и во всех местоположениях входящих в него.

en: _Media Type:
ru: Тип документа:

en: Call n_umber:
ru: _Номер:

en: On what type of media this source is available in the repository.
ru: На каком виде носителя этот источник имеется в хранилище.

en: Id number of the source in the repository.
ru: Идентификатор этого источника в хранилище.

en: _Name:
ru: _Имя:

en: Name of the repository (where sources are stored).
ru: Название хранилища (где содержатся источники).

en: <b>Note:</b> Any changes in the shared repository information will be reflected in the repository itself, for all items that reference the repository.
ru: <b>Внимание:</b> Все изменения в общей информации о хранилище будут отражены в самом хранилище, для всех записей, ссылающихся на него.

en: A unique ID to identify the repository.
ru: Уникальный номер для идентификации хранилища.

en: Type of repository, eg., 'Library', 'Album', ...
ru: Тип хранилища. Например, 'Библиотека', 'Альбом', ...

en: _Author:
ru: _Автор:

en: Title of the source.
ru: Название источника.

en: Authors of the source.
ru: Авторы источника.

en: _Pub. info.:
ru: _Инф. о публ.:

en: Publication Information, such as city and year of publication, name of publisher, ...
ru: Информация о публикации, такие как город и год издания, название издательства ...

en: Provide a short title used for sorting, filing, and retrieving source records.
ru: Предоставьте краткое название, которое будет использоваться для сортировки и поиска записей об источниках.

en: A_bbreviation:
ru: А_ббревиатура:

en: A unique ID to identify the source
ru: Уникальный номер для идентификации источника

en: _Web address:
ru: _Веб адрес:

en: _Description:
ru: _Описание:

en: Type of internet address, eg. E-mail, Web Page, ...
ru: Тип адреса в интернете. Например: электронная почта, веб-сайт, ...

en: The internet address as needed to navigate to it, eg. http://gramps-project.org
ru: Интернет-адрес, например, http://gramps-project.org

en: Open the web address in the default browser.
ru: Просмотр в программе по умолчанию.

en: A descriptive caption of the Internet location you are storing.
ru: Описание данного интернет-ресурса.

en: Drag to move; click to detach
ru: Тащите, чтобы переместить; щёлкните, чтобы отсоединить

en: Config
ru: Конфигурация

en: Detach
ru: Отцепить

en: Click to expand/collapse
ru: Щелкните, чтобы развернуть/свернуть

en: Click to delete gramplet from view
ru: Щёлкните, чтобы удалить грамплет из отображения

en: Delete
ru: Удаление

en: Select the citation that will provide the
    primary data for the merged citation.
ru: Выбрать цитату, несущую основные 
    данные для результата объединения.

en: Source 1
ru: Источник №1

en: Source 2
ru: Источник №2

en: Gramps ID:
ru: Идентификатор Gramps ID:

en: Notes, media objects and data-items of both citations will be combined.
ru: Заметки, документы, и данные в обоих источниках будут объединены.

en: Detailed Selection
ru: Детальный выбор

en: Merge and _edit
ru: Объединить и _отредактировать

en: _Merge and close
ru: _Объединить и закрыть

en: Select
ru: Выбрать

en: Select the person that will provide the primary data for the merged person.
ru: Выбрать лицо, несущее основные данные для результата объединения.

en: Title selection
ru: Выбор названия

en: Place 1
ru: Место 1

en: Place 2
ru: Место 2

en: Select the event that will provide the
    primary data for the merged event.
ru: Выбрать событие, несущее основные
    данные для результата объединения.

en: Event 1
ru: Событие №1

en: Event 2
ru: Событие №2

en: Attributes, notes, sources and media objects of both events will be combined.
ru: Атрибуты, заметки, источники и документы обоих событий будут объединены.

en: Select the family that will provide the
    primary data for the merged family.
ru: Выбрать семью, несущую основные
    данные для результата объединения.

en: Father:
ru: Отец:

en: Mother:
ru: Мать:

en: Relationship:
ru: Родство:

en: Family 1
ru: Семья №1

en: Family 2
ru: Семья №2

en: Events, lds_ord, media objects, attributes, notes, sources and tags of both families will be combined.
ru: События, СПД, документы, атрибуты, заметки, источники и метки обеих семей будут объединены.

en: Select the object that will provide the
    primary data for the merged object.
ru: Выбрать документ, несущий основные 
    данные для результата объединения.

en: Object 1
ru: Объект №1

en: Object 2
ru: Объект №2

en: Attributes, sources, notes and tags of both objects will be combined.
ru: Атрибуты, источники, комментарии и метки обоих документов будут объединены.

en: Select the note that will provide the
    primary data for the merged note.
ru: Выбрать заметку, содержащую основные
    данные для результата объединения.

en: Note 1
ru: Заметка №1

en: Note 2
ru: Заметка №2

en: Format:
ru: Формат:

en: Select the person that will provide the
    primary data for the merged person.
ru: Выбрать лицо, несущее основные 
    данные для результата объединения.

en: Person 1
ru: Лицо №1

en: Person 2
ru: Лицо №2

[ctx: person]
en: Name:
ru: Название:

en: Gender:
ru: Пол:

en: Events, media objects, addresses, attributes, urls, notes, sources and tags of both persons will be combined.
ru: События, документы, адреса, атрибуты, интернет-адреса, заметки, источники и метки обоих людей будут объединены.

en: Context Information
ru: Контекст

en: Select the place that will provide the
    primary data for the merged place.
ru: Выбрать место, несущее основные
    данные для результата объединения.

en: Alternative names, sources, urls, media objects and notes of both places will be combined.
ru: Альтернативные имена, источники, интернет-адреса, документы и заметки обоих мест будут объединены.

en: Select the repository that will provide the
    primary data for the merged repository.
ru: Выбрать хранилище, несущее основные
    данные для результата объединения.

en: Repository 1
ru: Хранилище №1

en: Repository 2
ru: Хранилище №2

en: Addresses, urls and notes of both repositories will be combined.
ru: Адреса, интернет-адреса и заметки обоих хранилищ будут объединены.

en: Select the source that will provide the
    primary data for the merged source.
ru: Выбрать источник, несущий основные
    данные для результата объединения.

en: Notes, media objects, data-items and repository references of both sources will be combined.
ru: Заметки, документы, данные и ссылки на хранилища в обоих источниках будут объединены.

en: Paper Settings
ru: Параметры бумаги

en: Paper format
ru: Формат бумаги

en: Size:
ru: Размер:

en: _Width:
ru: Ширина:

en: _Height:
ru: Высота:

en: Orientation:
ru: Ориентация:

en: cm
ru: см

en: Margins
ru: Поля

en: _Left:
ru: Левое:

en: _Right:
ru: Правое:

en: _Top:
ru: Верхнее:

en: _Bottom:
ru: Нижнее:

en: Metric
ru: Метрическая система

en: _Wiki
ru: _Вики

en: Perform selected action
ru: Выполнить выбранное действие

en: Run
ru: Запуск

en: Select a report from those available on the left.
ru: Выбрать отчёт из доступных слева.

en: Status:
ru: Статус:

en: Author's email:
ru: Электронная почта автора:

en: Parent relationships
ru: Родительские отношения

en: Arrow top
ru: Стрелка вверх

en: Move parent up
ru: Переместить родителя выше

en: Arrow bottom
ru: Стрелка вниз

en: Move parent down
ru: Переместить родителя ниже

en: Family relationships
ru: Семейные отношения

en: Move family up
ru: Переместить семью выше

en: Move family down
ru: Переместить семью ниже

en: Add a new filter
ru: Добавить новый фильтр

en: Edit the selected filter
ru: Редактировать выделенный фильтр

en: Clone the selected filter
ru: Скопировать выделенный фильтр

en: Test the selected filter
ru: Тестировать выделенный фильтр

en: Delete the selected filter
ru: Удалить выделенный фильтр

en: Note: changes take effect only after this window is closed
ru: Внимание: изменения вступят в силу только после закрытия этого окна

en: All rules must apply
ru: Должны выполняться все правила

en: At least one rule must apply
ru: Должно выполняться хотя бы одно правило

en: Exactly one rule must apply
ru: Должно выполняться ровно одно правило

en: Add another rule to the filter
ru: Добавить ещё одно правило в фильтр

en: Edit the selected rule
ru: Редактировать выделенное правило

en: Delete the selected rule
ru: Удалить выделенное правило

en: Options
ru: Параметры

en: Rule list
ru: Список правил

en: Definition
ru: Определение

en: Co_mment:
ru: Ко_мментарий:

en: Return values that do no_t match the filter rules
ru: _Возвращать значения, не удовлетворяющие правилам фильтра (обратить)

en: Selected Rule
ru: Выделенное правило

en: Style sheet n_ame:
ru: На_звание стиля:

en: Style name
ru: Название стиля

en: Type face
ru: Стиль шрифта

en: _Roman (Times, serif)
ru: _Римский (Times, с засечками)

en: _Swiss (Arial, Helvetica, sans-serif)
ru: _Швейцарский (Arial, Helvetica, без засечек)

en: Size
ru: Габариты

[ctx: point size]
en: pt
ru: пт

en: _Bold
ru: _Жирный

en: _Italic
ru: _Курсив

en: _Underline
ru: Под_чёркнутый

en: Font options
ru: Параметры шрифта

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: Background color
ru: Цвет фона

en: First li_ne:
ru: Первая стро_ка:

en: R_ight:
ru: П_равый край:

en: L_eft:
ru: Л_евый край:

en: Spacing
ru: Интервал

en: Abo_ve:
ru: _Над:

en: Belo_w:
ru: _Под:

en: Borders
ru: Границы

en: _Padding:
ru: _Поля:

en: Indentation
ru: Отступ

en: _Left
ru: По _левому краю

en: _Right
ru: _По правому краю

en: J_ustify
ru: По ш_ирине

en: Cen_ter
ru: По _центру

en: Le_ft
ru: По ле_вому краю

en: Righ_t
ru: По пр_авому краю

en: _Top
ru: По _верхнему краю

en: _Bottom
ru: По _нижнему краю

en: Paragraph options
ru: Параметры абзаца

en: Width
ru: Ширина

en: Column widths
ru: Ширина колонки

en: Table options
ru: Параметры таблицы

en: Padding:
ru: Отступ:

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Cell options
ru: Параметры ячейки

en: Line
ru: Линия

en: Style:
ru: Стиль:

en: Width:
ru: Ширина:

en: Line:
ru: Линия:

en: Fill:
ru: Заполнение:

en: Shadow
ru: Тень

en: Spacing:
ru: Интервал:

en: Draw shadow
ru: Рисовать тени

en: Draw options
ru: Настройки отрисовки

en: Add a new style
ru: Добавить стиль

en: Edit the selected style
ru: Редактировать выбранный стиль

en: Delete the selected style
ru: Удалить выбранный стиль

en: _Display on startup
ru: _Показывать при запуске

en: _Forward
ru: _Вперёд

en: Install Selected _Addons
ru: Установить выбранные _модули

en: Available Gramps Updates for Addons
ru: Доступны обновления для дополнений

en: Gramps comes with a core set of plugins which provide all of the necessary features. However, you can extend this functionality with additional Addons. These addons provide reports, listings, views, gramplets, and more. Here you can select among the available extra addons, they will be retrieved from the internet off of the Gramps website, and installed locally on your computer. If you close this dialog now, you can install addons later from the menu under Edit -> Addon Manager.
ru: Grapms поставляется с набором модулей, которые обеспечивают работу всех необходимых функций. Однако, Вы можете расширить набор доступных функций с помощью дополнительных модулей. Эти модули добавляют новые отчёты, списки, виды, грамплеты, и т.д. Ниже можете выбрать из списка доступных модулей. Выбранные модули будут загружены через интернет со страницы Gramps и установлены на Вашем компьютере. Если закроете это окно, то позже установить новые модули можно через меню Правка -> Менеджер дополнений.

en: _Select All
ru: Выбрать _все

en: Select _None
ru: _Отменить выбор

en: Books...
ru: Книги...

en: Configure the active view
ru: Настроить активный вид

en: Connect to a recent database
ru: Открыть недавно использовавшуюся базу данных

en: F_ull Screen
ru: Полно_экранный режим

en: Gramps _Home Page
ru: _Страница Gramps

en: Gramps _Mailing Lists
ru: _Списки рассылки Gramps

en: Make Backup...
ru: Сделать резервную копию...

en: Manage databases
ru: Управление базами данных

en: Open _Recent
ru: Открыть не_давнее

en: Tip of the Day
ru: Совет дня

en: Undo History
ru: История откатов

en: _Abandon Changes and Quit
ru: От_казаться от изменений и выйти

en: _About
ru: О _программе

en: _Addon Manager...
ru: _Менеджер дополнений...

en: _Bookmarks
ru: _Закладки

en: _Configure...
ru: Настроить вид...

en: _Export...
ru: _Экспорт...

en: _Extra Reports/Tools
ru: _Дополнительные отчёты/инструменты

en: _FAQ
ru: _ЧАВО

en: _Family Trees
ru: _Семейные древа

en: _Go
ru: Пере_ход

en: _Import...
ru: _Импорт...

en: _Key Bindings
ru: _Горячие клавиши

en: _Manage Family Trees...
ru: _Управление семейными древами...

en: _Navigator
ru: _Навигатор

en: _Plugin Manager
ru: _Менеджер Модулей расширения

en: _Preferences...
ru: _Настройки...

en: _Quit
ru: _Выйти

en: _Report a Bug
ru: О_тправить отчёт об ошибке

en: _Reports
ru: _Отчёты

en: _Toolbar
ru: _Панель инструментов

en: _Tools
ru: _Инструменты

en: _User Manual
ru: _Руководство пользователя

en: _View
ru: _Вид

en: _Windows
ru: _Окна

en: Your version of gi (gnome-introspection) seems to be too old. You need a version which has the function 'require_version' to start Gramps
ru: Ваша версия gi (gnome-instrospection), видимо, слишком старая. Необходима версия, в которой есть функция «require_version», чтобы запустить Gramps

en: Your pygobject version does not meet the requirements.
    At least pygobject %(major)d.%(feature)d.%(minor)d is needed to start Gramps with a GUI.
    
    Gramps will terminate now.
ru: Ваша версия pygobject не подходит.
    Для запуска Gramps с графическим интерфейсом необходима версия pygobject не ниже %(major)d.%(feature)d.%(minor)d.
    
    Gramps сейчас завершит работу.

en: Gdk, Gtk, Pango or PangoCairo typelib not installed.
    Install Gnome Introspection, and pygobject version 3.12 or later.
    Then install introspection data for Gdk, Gtk, Pango and PangoCairo
    
    Gramps will terminate now.
ru: Не установлен Gdk, Gtk либо PangoCairo typelib.
    Установите Gnome Introspection и pygobject версии не ниже 3.12.
    После установите данные instrospection для Gdk, Gtk и PangoCairo
    
    Gramps сейчас завершит работу.

en: Your Gtk version does not meet the requirements.
    At least %(major)d.%(minor)d is needed to start Gramps with a GUI.
    
    Gramps will terminate now.
ru: Ваша версия Gtk не удовлетворяет зависимостям.
    Для запуска Gramps с графическим интерфейсом необходима версия Gtk не ниже %(major)d.%(minor)d.
    
    Gramps сейчас завершит работу.

en: 
    cairo python support not installed. Install cairo for your version of python
    
    Gramps will terminate now.
ru: 
    Не установлена поддержка cairo для python. Установите cairo для вашей версии python
    
    Gramps сейчас завершит работу.

en: Gramps detected an incomplete GTK installation
ru: Gramps обнаружена неполная установка GTK

en: GTK translations for the current language (%(language)s) are missing.
    %(bold_start)sGramps%(bold_end)s will proceed nevertheless.
    The GUI will likely be broken as a result, especially for RTL languages!
    
    See the Gramps README documentation for installation prerequisites,
    typically located in /usr/share/doc/gramps.
ru: Перевод GTK на русский язык (%(language)s не найден.
    %(bold_start)sGramps%(bold_end)s попытается продолжить работу.
    Как следствие, графический интерфейс, скорее всего, будет сбоить.
    
    См. документацию Gramps в файле README, указывающую необходимые зависимости для установки.
    Этот файл обычно расположен в /usr/share/doc/gramps.

en: Error parsing arguments
ru: Ошибка при разборе аргументов

en: Gramps terminated because of no DISPLAY
ru: Работа Gramps завершение в связи с отсутствием ДИСПЛЕЯ

en: 
    Gramps failed to start. Please report a bug about this.
    This could be because of an error in a (third party) View on startup.
    To use another view, don't load a Family Tree, change view, and then load your Family Tree.
    You can also change manually the startup view in the gramps.ini file 
    by changing the last-view parameter.
ru: 
    Gramps не удалось начать работу. Пожалуйста, сообщите об этой ошибке.
    Возможно, Вы установили дополнения Gramps, предоставляющее новый вид для графического интерфейса, и этот новый вид приводит к ошибке.
    Для переключения в другой вид, не загружайте древо при запуске, переключите вид, и только тогда загрузите Ваше древо.
    Кроме этого, можно вручную поменять вид, загружаемый при запуске, изменив в файле gramps.ini
    настройку «last-view».

en: Error Report Assistant
ru: Помощник сообщений об ошибках

en: Report a bug
ru: Сообщить об ошибке

en: This is the Bug Reporting Assistant. It will help you to make a bug report to the Gramps developers that will be as detailed as possible.
    
    The assistant will ask you a few questions and will gather some information about the error that has occurred and the operating environment. At the end of the assistant you will be asked to file a bug report on the Gramps bug tracking system. The assistant will place the bug report on the clip board so that you can paste it into the form on the bug tracking website and review exactly what information you want to include.
ru: Помощник сообщений об ошибках поможет Вам составить наиболее подробное сообщение об ошибке для разработчиков Gramps.
    
    Помощник задаст Вам несколько вопросов и соберёт нужную информацию о произошедшей ошибке и о рабочей среде. В конце Вам будет предложено послать сообщение в список рассылки ошибок Gramps. Помощник скопирует сообщение в буфер обмена, чтобы Вы смогли вставить его в электронную почту и проверить, какая точно информация будет послана.

en: If you can see that there is any personal information included in the error please remove it.
ru: Если обнаружите, что в сообщение включена личная информация, пожалуйста удалите её.

en: Error Details
ru: Подробности ошибки

en: This is the detailed Gramps error information, don't worry if you do not understand it. You will have the opportunity to add further detail about the error in the following pages of the assistant.
ru: Это подробная информация об ошибке Gramps, не волнуйтесь, если не понимаете её. У Вас будет возможность добавить дополнительные подробности на следующих страницах помощника.

en: Please check the information below and correct anything that you know to be wrong or remove anything that you would rather not have included in the bug report.
ru: Пожалуйста, проверьте нижеследующую информацию, поправьте всё, что неверно, и удалите всё, что Вы не хотите включать в сообщение.

en: System Information
ru: Информация о системе

en: This is the information about your system that will help the developers to fix the bug.
ru: Это информация о вашей системе, которая поможет разработчикам починить неисправность.

en: Please provide as much information as you can about what you were doing when the error occurred.
ru: Пожалуйста, предоставьте как можно больше информации о том, что Вы делали во время сбоя.

en: Further Information
ru: Дополнительная информация

en: This is your opportunity to describe what you were doing when the error occurred.
ru: Это возможность описать то, что Вы делали перед появлением ошибки.

en: Please check that the information is correct, do not worry if you don't understand the detail of the error information. Just make sure that it does not contain anything that you do not want to be sent to the developers.
ru: Пожалуйста, проверьте информацию. Не волнуйтесь, если не понимаете подробностей сообщения. Просто убедитесь, что оно не содержит ничего, что Вы не хотели бы посылать разработчикам.

en: Bug Report Summary
ru: Сводка сообщения об ошибке

en: This is the completed bug report. The next page of the assistant will help you to file a bug on the Gramps bug tracking system website.
ru: Это Ваше полное сообщение об ошибке. Следующая страница помощника поможет послать сообщение в систему отслеживания ошибок.

en: Use the two buttons below to first copy the bug report to the clipboard and then open a webbrowser to file a bug report at
ru: Используйте две кнопки, расположенных ниже, чтобы скопировать отчёт об ошибке в буфер обмена и затем открыть окно веб-браузера для отправки отчёта

en: Use this button to start a web browser and file a bug report on the Gramps bug tracking system.
ru: Нажмите эту кнопку чтобы запустить веб-браузер и заполнить сообщение об ошибке в системе отслеживания ошибок Gramps.

en: Use this button to copy the bug report onto the clipboard. Then go to the bug tracking website by using the button below, paste the report and click submit report
ru: Используйте эту кнопку чтобы скопировать отчёт об ошибке в буфер обмена. Затем перейдите на сайт системы отслеживания ошибок, используя нижнюю кнопку, вставьте отчёт и нажмите кнопку «отправить»

en: Send Bug Report
ru: Послать сообщение об ошибке

en: This is the final step. Use the buttons on this page to start a web browser and file a bug report on the Gramps bug tracking system.
ru: Это последний шаг. Используйте кнопки на этой странице чтобы запустить веб-браузер и отправить отчёт об ошибке.

en: Gramps is an Open Source project. Its success depends on its users. User feedback is important. Thank you for taking the time to submit a bug report.
ru: Gramps является проектом с открытом кодом (Open Source project). Успех проекта зависит от его пользователей. Ваш вклад очень важен. Спасибо за то, что вы уделили нам время для сообщения об ошибке.

[ctx: manual]
en: Error_Report
ru: Сообщение_об_ошибке

en: Error Report
ru: Сообщение об ошибке

en: Gramps has experienced an unexpected error
ru: Обнаружена неожиданная ошибка Gramps

en: Your data will be safe but it would be advisable to restart Gramps immediately. If you would like to report the problem to the Gramps team please click Report and the Error Reporting Wizard will help you to make a bug report.
ru: Ваши данные в безопасности, но рекомендуется немедленно перезапустить Gramps. Если хотите послать команде Gramps сообщение об ошибке, пожалуйста, выберите «Отчёт» и помощник сообщений об ошибках поможет Вам составить сообщение.

en: Error Detail
ru: Подробности ошибки

en: Filter %s from Clipboard
ru: Отфильтровать %s из буфера обмена

en: Created on %(year)4d/%(month)02d/%(day)02d
ru: Создано %(year)4d/%(month)02d/%(day)02d

[ctx: manual]
en: Merge_Citations
ru: Объединение_цитат

en: Merge Citations
ru: Объединение цитат

[ctx: manual]
en: Merge_Events
ru: Объединение_событий

en: Merge Events
ru: Объединить события

[ctx: manual]
en: Merge_Families
ru: Объединение_семей

en: Merge Families
ru: Объединить семьи

en: Cannot merge people
ru: Ошибка объединения людей

[ctx: manual]
en: Merge_Media_Objects
ru: Объединение_документов

[ctx: manual]
en: Merge_Notes
ru: Объединение_заметок

en: flowed
ru: без выключки

en: preformatted
ru: свёрстанный

[ctx: manual]
en: Merge_People
ru: Объединение_людей

en: other
ru: иное

en: Merge People
ru: Объединить людей

en: Parents
ru: Родители

en: Family ID
ru: ID семьи

en: No parents found
ru: Родители не найдены

en: Spouses
ru: Супруги

en: Spouse
ru: Супруг(-а)

en: No spouses or children found
ru: Супруги и дети не найдены

en: Warning
ru: Внимание

en: The persons have been merged.
    However, the families for this merge were too complex to automatically handle.  We recommend that you go to Relationships view and see if additional manual merging of families is necessary.
ru: Лица были объединены.
    Однако, возможно семьи при автоматическом объединении могли обработаться неверно. Рекомендуется перейти в вид Отношений и в ручном режиме внести дополнительные изменения по объединению.

[ctx: manual]
en: Merge_Places
ru: Объединение_мест

[ctx: manual]
en: Merge_Repositories
ru: Объединение_хранилищ

[ctx: manual]
en: Merge_Sources
ru: Объединение_источников

en: Merge Sources
ru: Объединить источники

en: Report Selection
ru: Выбор отчётов

en: _Generate
ru: _Генерировать

en: Generate selected report
ru: Генерировать выбранный отчёт

en: Tool Selection
ru: Выбор инструментов

en: Select a tool from those available on the left.
ru: Выберите инструмент из тех, что расположены слева.

en: _Run
ru: _Запуск

en: Run selected tool
ru: Запустить выбранный инструмент

en: Select surname
ru: Выберите фамилию

en: Count
ru: Число

en: Finding Surnames
ru: Поиск фамилий

en: Finding surnames
ru: Поиск фамилий

en: Select a different person
ru: Выберите другое лицо

en: Active, bookmarked or home people
ru: Активные люди, люди в закладках или дома

en: Select a person for the report
ru: Выберите лицо для отчёта

en: Select a different family
ru: Выберите другую семью

en: Active or bookmarked families
ru: Активные семьи или семьи с закладками

en: Also include %s?
ru: Также включать %s?

en: Select Person
ru: Выбрать лицо

en: Select color for %s
ru: Выберите цвет для %s

en: Save As
ru: Сохранить Как

en: _Open
ru: _Открыть

en: Style Editor
ru: Редактор стилей

en: Project
ru: Проект

en: Audience
ru: Зрители

en: Version
ru: Версия

en: Installed version
ru: Установленная версия

en: Install
ru: Установить

en: Requires
ru: Требуются

en: Update
ru: Обновить

en: Module installation failed
ru: Установка модуля завершилась неудачно

en: Gramps was unable to install the required modules
ru: Gramps не удалось установить необходимые модули

en: Requirements
ru: Требования

en: Addon Manager
ru: Менеджер Дополнений

en: Refresh
ru: Обновить

en: Filters
ru: Фильтры

en: All addons
ru: Все дополнения

en: Not installed
ru: Не установленные

en: Installed
ru: Установленные

en: Updates
ru: Обновления

en: All types
ru: Все типы

en: All audiences
ru: Все зрители

en: All statuses
ru: Все статусы

en: Reset addon filters to defaults
ru: Сброс фильтров расширения на значения по умолчанию

en: Settings
ru: Настройки

en: Projects
ru: Проекты

en: All projects
ru: Все проекты

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Addon Registration Failed
ru: Регистрация расширения не удалась

en: The addon will be unavailable in your current configuration.
ru: Дополнение будет недоступно в вашей текущей конфигурации.

en: No matching addons found.
ru: По вашим параметрам дополнений не найдено.

en: Insert a project
ru: Вставить проект

en: Remove the selected project
ru: Удалить выбранный проект

en: Move project upwards in the list
ru: Переместить проект вверх по списку

en: Move project downwards in the list
ru: Переместить проект вниз в списке

en: Revert to the project defaults
ru: Вернитесь к значениям проекта по умолчанию

en: Allow Gramps to install required Python modules
ru: Разрешить Gramps устанавливать необходимые модули Python

en: Where possible, try to install any missing prerequisite Python modules
ru: По возможности попробуйте установить все отсутствующие необходимые модули Python

en: Scheduled update checks
ru: Запланированные проверки обновлений

en: Once a month
ru: Раз в месяц

en: Once a week
ru: Раз в неделю

en: Once a day
ru: Раз в день

en: Always
ru: Всегда

en: Check for addon updates
ru: Проверять дополнения на наличие обновлений

en: Updated addons only
ru: Только обновленные дополнения

en: New addons only
ru: Только новые дополнения

en: New and updated addons
ru: Новые и обновленные дополнения

en: What to check
ru: Что проверять

en: Do not ask about previously notified addons
ru: Не спрашивать снова об уже показанных ранее дополнениях

en: Check for updated addons now
ru: Проверить дополнения на наличие обновлений

en: New Project
ru: Новый Проект

en: Edit Project
ru: Редактировать проект

en: Project name
ru: Название проекта

en: Restore project defaults
ru: Восстановить значения по умолчанию для проекта

en: Are you sure?
ru: Вы уверены?

en: Checking Addons Failed
ru: Не удалось проверить дополнения

en: The addon repository appears to be unavailable. Please try again later.
ru: Сервер с дополнениями временно недоступен. Пожалуйста, попробуйте ещё раз через некоторое время.

en: There are no available addons of this type
ru: Нет дополнений этого типа

en: ' and '
ru: ' и '

en: Checked for '%s'
ru: Проверялись '%s'

en: new
ru: новые

en: update
ru: обновлённые

en: Hidden
ru: Скрытый

en: Visible
ru: Видимый

en: Plugin Manager
ru: Менеджер Модулей расширения

en: Info
ru: Информация

en: Hide/Unhide
ru: Скрыть/показать

en: Load
ru: Загрузить

en: Registered Plugins
ru: Зарегистрированные Модули расширения

en: Loaded
ru: Загружен

en: File
ru: Файл

en: Message
ru: Сообщение

en: Loaded Plugins
ru: Загруженные Модули расширения

en: Addon Name
ru: Название модуля

en: Path to Addon:
ru: Путь к модулю:

en: Install Addon
ru: Установить модуль

en: Install All Addons
ru: Установить все модули

en: Refresh Addon List
ru: Обновить список модулей

en: Reload
ru: Перезагрузить

en: Refreshing Addon List
ru: Обновляется список модулей

en: Reading gramps-project.org...
ru: Чтение gramps-project.org...

en: Checking addon...
ru: Проверяется модуль...

en: Unknown Help URL
ru: Неизвестный URL помощи

en: Unknown URL
ru: Неизвестный URL

en: Install all Addons
ru: Установить все модули

en: Installing...
ru: Установка...

en: Installing Addon
ru: Установка модуля

en: Load Addon
ru: Загрузить модуль

en: Fail
ru: Неудача

en: Plugin name
ru: Название Модуля расширения

en: Authors
ru: Авторы

en: Filename
ru: Имя файла

en: Detailed Info
ru: Подробности

en: Plugin Error
ru: Ошибка Модуля расширения

en: _Execute
ru: З_апустить

en: Main window
ru: Главное окно

en: Downloading and installing selected addons...
ru: Скачиваем и устанавливаем выбранные дополнения...

en: Installation Errors
ru: Ошибки при установке

en: The following addons had errors:
ru: Следующие дополнения имели ошибки:

en: Done downloading and installing addons
ru: Загрузка и установка дополнений завершена

en: {number_of} addon was installed. | {number_of} addons were installed.
ru[0]: {number_of} дополнение было установлено.
ru[1]: {number_of} дополнения было установлено.
ru[2]: {number_of} дополнений было установлено.

en: If you have installed a 'View', you will need to restart Gramps.
ru: Если был установлен Вид, то необходимо перезапустить программу.

en: No addons were installed.
ru: Никакие дополнения не были установлены.

en: Export Assistant
ru: Помощник экспорта

en: Saving your data
ru: Сохранение данных

en: Choose the output format
ru: Выбор формата для сохранения

en: Export options
ru: Настройки экспорта

en: Select save file
ru: Выберите файл для записи

en: Final confirmation
ru: Окончательное подтверждение

en: Summary
ru: Обзор

en: The data will be exported as follows:
    
    Format:	%s
ru: Данные будут экспортированы следующим образом:
    
    Формат:	%s

en: Press Cancel to abort, Back to revisit your options, or Apply to proceed
ru: Для отказа нажмите «Отмена», «Назад», чтобы вернуться к настройкам, или «Применить» для продолжения

en: The data will be saved as follows:
    
    Format:	%(format)s
    Name:	%(name)s
    Folder:	%(folder)s
ru: Данные будут сохранены следующим образом:
    
    Формат:	%(format)s
    Имя:	%(name)s
    Папка:	%(folder)s

[ctx: name]
en: format
ru: формат

en: The selected file and folder to save cannot be created or found.
    
    Press Back to return and select a valid filename.
ru: Выбранные для сохранения файл и папка не могут быть открыты или найдены.
    
    Нажмите кнопку «Назад», чтобы выбрать правильное имя файла.

en: Your data has been saved
ru: Ваши данные сохранены

en: The copy of your data has been successfully saved. You may press Close button now to continue.
    
    Note: the database currently opened in your Gramps window is NOT the file you have just saved. Future editing of the currently opened database will not alter the copy you have just made.
ru: Копия Вашей базы данных успешно сохранена. Нажмите «Закрыть» для продолжения.
    
    Заметьте: база данных, открытая в окне Gramps, НЕ ЯВЛЯЕТСЯ файлом, который Вы только что сохранили. Последующее редактирование открытой базы данных не изменит только что сделанной копии.

en: Filename: %s
ru: Имя файла: %s

en: Saving failed
ru: Сохранение не удалось

en: There was an error while saving your data. You may try starting the export again.
    
    Note: your currently opened database is safe. It was only a copy of your data that failed to save.
ru: Ошибка при сохранении ваших данных. Пожалуйста, вернитесь назад и попробуйте ещё раз.
    
    Заметьте: открытая в настоящий момент база данных в порядке. Ошибка произошла при сохранении копии ваших данных.

en: Under normal circumstances, Gramps does not require you to directly save your changes. All changes you make are immediately saved to the database.
    
    This process will help you save a copy of your data in any of the several formats supported by Gramps. This can be used to make a copy of your data, backup your data, or convert it to a format that will allow you to transfer it to a different program.
    
    If you change your mind during this process, you can safely press the Cancel button at any time and your present database will still be intact.
ru: При нормальной работе Gramps не требует специального сохранения изменений. Все сделанные изменения сразу сохраняются в базе данных.
    
    Данная процедура поможет сохранить копию Ваших данных в любом из форматов, поддерживаемых Gramps. Это можно использовать для создания копии данных, для резервного копирования или для перевода в формат, позволяющий перенос в другую программу.
    
    Если передумаете, то всегда можно нажать кнопку «Отменить», при этом текущая база данных останется без изменений.

en: Error exporting your Family Tree
ru: Ошибка при экспорте древа

en: Please wait while your data is selected and exported
ru: Пожалуйста, подождите пока ваши данные отбираются и экспортируются

en: Selecting Preview Data
ru: Выбор данных для предпросмотра

en: Selecting...
ru: Ведётся выбор...

en: Unfiltered Family Tree:
ru: Неотфильтрованное семейное древо:

en: {number_of} Person | {number_of} People
ru[0]: {number_of} человек
ru[1]: {number_of} человека
ru[2]: {number_of} человек

en: Click to see preview of unfiltered data
ru: Щёлкните для предпросмотра неотфильтрованных данных

en: _Do not include records marked private
ru: _Не включать записи, помеченные как личные

en: Change order
ru: Изменить порядок

en: Calculate Previews
ru: Рассчитать предпросмотры

en: _Person Filter
ru: Фильтр лиц

en: Click to see preview after person filter
ru: Щелкните чтобы увидеть предпросмотр после применения фильтра людей

en: _Note Filter
ru: Фильтр заметок

en: Click to see preview after note filter
ru: Щелкните чтобы увидеть предпросмотр после применения фильтра заметок

en: Privacy Filter
ru: Фильтр секретности

en: Click to see preview after privacy filter
ru: Щелкните чтобы увидеть предпросмотр после применения фильтра секретности

en: Living Filter
ru: Фильтр ныне живых

en: Click to see preview after living filter
ru: Щелкните чтобы увидеть предпросмотр после применения фильтра ныне живых

en: Reference Filter
ru: Фильтр ссылок

en: Click to see preview after reference filter
ru: Щёлкните, чтобы увидеть предпросмотр после применения фильтра ссылок

en: Hide order
ru: Скрыть упорядочивание

en: Filtering private data
ru: Применение фильтра личных данных

en: Filtering living persons
ru: Применение фильтра ныне живущих лиц

en: Applying selected person filter
ru: Применение выбранного фильтра лиц

en: Applying selected note filter
ru: Применение выбранного фильтра заметок

en: Filtering referenced records
ru: Фильтр записей по ссылкам

en: Cannot edit a system filter
ru: Не удалось изменить системный фильтр

en: Please select a different filter to edit
ru: Пожалуйста выберите другой фильтр для редактирования

en: Include all selected people
ru: Включать всех выбранных людей

en: Include all selected notes
ru: Включать все выбранные заметки

en: Replace given names of living people
ru: Изменять имена живых людей

en: Replace complete name of living people
ru: Изменять имена живых людей полностью

en: Do not include living people
ru: Не включать живых людей

en: Include all selected records
ru: Включать все выбранные записи

en: Do not include records not linked to a selected person
ru: Не включать записи не связанные с выбранным лицом

en: Use Compression
ru: Использовать сжатие

en: Web Connection
ru: Поиск по веб-сайтам

en: Quick View
ru: Быстрый просмотр

en: Copy all
ru: Копировать всё

en: See data not in Filter
ru: Смотреть данные, неподходящие под фильтр

en: Generate_Book_dialog
ru: Создание_книги

en: Available Books
ru: Доступные книги

en: Discard Unsaved Changes
ru: Отменить несохранённые изменения

en: You have made changes which have not been saved.
ru: Изменения, сделанные Вами, ещё не были сохранены.

en: Proceed
ru: Запустить

en: Name of the book. MANDATORY
ru: Название книги. ОБЯЗАТЕЛЬНО

en: Manage Books
ru: Управление книгами

en: New Book
ru: Новая книга

en: _Available items
ru: _Доступные элементы

en: Current _book
ru: Текущая _книга

en: Item name
ru: Название элемента

en: Subject
ru: Заголовок

en: Book selection list
ru: Список выбора книги

en: Different database
ru: Другая база данных

en: This book was created with the references to database %s.
    
     This makes references to the central person saved in the book invalid.
    
    Therefore, the central person for each item is being set to the active person of the currently opened database.
ru: Эта книга была создана со ссылками на базу данных %s.
    
    Сохранённые ссылки на центральное лицо теряют смысл в другой базе данных.
    
    Поэтому, за центральное лицо каждого элемента берётся активное лицо в текущей базе данных.

en: No selected book item
ru: Не выбран элемент книги

en: Please select a book item to configure.
ru: Выберите элемент книги для настройки.

en: _Up
ru: _Вверх

en: _Down
ru: В_низ

en: Setup
ru: Настроить

en: No items
ru: Нет элементов

en: This book has no items.
ru: В этой книге нет элементов.

en: No book name
ru: Нет название книги

en: You are about to save away a book with no name.
    
    Please give it a name before saving it away.
ru: Вы пытаетесь сохранить книгу без названия.
    
    Пожалуйста, дайте ей имя перед сохранением.

en: Book name already exists
ru: Книга с таким названием уже имеется

en: You are about to save away a book with a name which already exists.
ru: Вы пытаетесь сохранить книгу с названием, которое уже используется.

en: Generate Book
ru: Создать книгу

en: Gramps Book
ru: Книга Gramps

en: Paper Options
ru: Параметры бумаги

en: HTML Options
ru: Параметры HTML

en: Output Format
ru: Выходной формат

en: Open with default viewer
ru: Открыть в программе по умолчанию

en: CSS file
ru: CSS файл

en: Portrait
ru: Вертикальная

en: Landscape
ru: Горизонтальная

[ctx: inch]
en: in.
ru: дюйм.

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Style
ru: Стиль

en: Report Options
ru: Параметры отчёта

en: Document Options
ru: Параметры документа

en: Permission problem
ru: Ошибка прав доступа

en: You do not have permission to write under the directory %s
    
    Please select another directory or correct the permissions.
ru: Отсутствуют права на запись в этот каталог %s
    
    Пожалуйста, выберите другой каталог или измените права доступа.

en: File already exists
ru: Файл уже существует

en: You can choose to either overwrite the file, or change the selected filename.
ru: Вы можете выбрать: либо записать поверх файла, либо изменить имя.

en: _Overwrite
ru: _Переписать

en: _Change filename
ru: _Изменить имя файла

en: You do not have permission to create %s
    
    Please select another path or correct the permissions.
ru: Нет прав для создания %s
    
    Пожалуйста, выберите другой путь или измените права доступа.

en: No directory
ru: Нет каталога

en: There is no directory %s.
    
    Please select another directory or create it.
ru: Каталог %s не существует.
    
    Пожалуйста, выберите другой каталог или создайте его.

en: Active person has not been set
ru: Активное лицо не установлено

en: You must select an active person for this report to work properly.
ru: Для создания этого отчёта необходимо выбрать активное лицо.

en: Report could not be created
ru: Ошибка создания отчёта

en: default
ru: по умолчанию

en: Document Styles
ru: Стили документов

[ctx: manual]
en: Document_Styles_dialog
ru: Стили_документов

en: New Style
ru: Новый стиль

en: Error saving stylesheet
ru: Ошибка при сохранении таблицы стилей

en: Missing information
ru: Отсутствующая информация

en: Select a style
ru: Выберите стиль

en: Style editor
ru: Редактор стилей

[ctx: manual]
en: Style_editor_dialog
ru: Редактор_стилей

en: No description available
ru: Описание недоступно

en: (Embedded style '%s' must be edited separately)
ru: (Встроенный стиль '%s' должен редактироваться отдельно)

en: Column %d:
ru: Колонка %d:

en: Debug
ru: Отладка

en: Analysis and Exploration
ru: Анализ и исследование

en: Family Tree Processing
ru: Обработка семейного древа

en: Family Tree Repair
ru: Исправление Семейного древа

en: Revision Control
ru: Контроль версий

en: Utilities
ru: Вспомогательные инструменты

en: Proceeding with this tool will erase the undo history for this session. In particular, you will not be able to revert the changes made by this tool or any changes made prior to it.
    
    If you think you may want to revert running this tool, please stop here and backup your database.
ru: Запуск этого инструмента уничтожит историю отката для этой сессии. В частности, Вы не сможете откатить изменения, сделанные этим инструментом, а также изменения, сделанные ранее.
    
    Если думаете, что может понадобится откат действия этого инструмента, пожалуйста, остановитесь и сохраните копию своей базы данных.

en: _Proceed with the tool
ru: _Запустить инструмент

en: You must select an active person for this tool to work properly.
ru: Для запуска этого инструмента необходимо выбрать активное лицо.

en: Select Source or Citation
ru: Выберите источник или цитату

en: Source: Title or Citation: Volume/Page
ru: Источник: название / Цитата: том/страница

en: Last Change
ru: Последнее изменение

[ctx: manual]
en: Select_Source_or_Citation_selector
ru: Выбор_источника_или_цитаты

en: Select Event
ru: Выберите событие

[ctx: manual]
en: Select_Event_selector
ru: Выбор_события

[ctx: manual]
en: Select_Family_selector
ru: Выбор_семьи

en: Select Note
ru: Выберите заметку

[ctx: manual]
en: Select_Note_selector
ru: Выбор_заметки

en: Select Media Object
ru: Выберите документ

[ctx: manual]
en: Select_Media_Object_selector
ru: Выбор_документа

[ctx: manual]
en: Select_Father_selector
ru: Выбор_отца

[ctx: manual]
en: Select_Mother_selector
ru: Выбор_матери

[ctx: manual]
en: Select_Child_selector
ru: Выбор_ребёнка

[ctx: manual]
en: Select_Person_selector
ru: Выбор_лица

en: Select Place
ru: Выберите место

[ctx: manual]
en: Select_Place_selector
ru: Выбор_места

en: Select Repository
ru: Выберите хранилище

[ctx: manual]
en: Select_Repository_selector
ru: Выбор_хранилища

en: Select Source
ru: Выберите источник

[ctx: manual]
en: Select_Source_selector
ru: Выбор_источника

en: You have no installed dictionaries.
ru: У вас нет установленных словарей.

en: Off
ru: Выкл

en: On
ru: Вкл

en: Failed to display tip of the day
ru: Не удалось показать совет дня

en: Unable to read the tips from external file.
    
    %s
ru: Не удалось прочитать советы из внешнего файла.
    
    %s

en: _Undo
ru: _Отменить

en: _Redo
ru: Ве_рнуть

en: Original time
ru: Первоначальное время

en: Action
ru: Действие

en: Delete confirmation
ru: Подтверждение удаления

en: Are you sure you want to clear the Undo history?
ru: Вы уверены, что хотите очистить историю откатов?

en: Clear
ru: Очистить

en: Database opened
ru: База данных открыта

en: History cleared
ru: История очищена

en: Canceling...
ru: Производится отмена...

en: Please do not force closing this important dialog.
ru: Пожалуйста, не закрывайте этот важный диалог.

en: The external program failed to launch or experienced an error
ru: Внешняя программа не смогла запуститься или в ней произошёл сбой

en: Error from external program
ru: Ошибка внешней программы

en: File %s does not exist
ru: Файл %s не существует

en: Cannot open new citation editor at this time. Either the citation is already being edited, or the associated source is already being edited, and opening a citation editor (which also allows the source to be edited), would create ambiguity by opening two editors on the same source. 
    
    To edit the citation, close the source editor and open an editor for the citation alone
ru: Не удалось открыть новый редактор цитат. Эта цитата или связанный с ней источник открыты для редактирования.
    
    Закройте редактор источника и прочие окна редактора цитат, и откройте редактор цитат только для этой цитаты

en: Cannot open new citation editor
ru: Не удалось открыть новый редактор цитат

en: No Family Tree
ru: Нет семейного древа

en: Registering plugins...
ru: Регистрация модулей расширения...

en: Ready
ru: Готово

en: Abort changes?
ru: Отказаться от изменений?

en: Aborting changes will return the database to the state it was before you started this editing session.
ru: Отказ от изменений вернёт базу данных в состояние до начала текущей сессии.

en: Abort changes
ru: Отказаться от изменений

en: Cannot abandon session's changes
ru: Ошибка отката изменений сессии

en: Changes cannot be completely abandoned because the number of changes made in the session exceeded the limit.
ru: Нельзя откатить все изменения, поскольку число изменений, совершённых в сессии, превысило предел.

en: View failed to load. Check error output.
ru: Не удалось загрузить вид. Проверьте сообщения об ошибках.

en: Import Statistics
ru: Статистика импорта

en: Read Only
ru: Только чтение

en: Gramps had a problem the last time it was run.
ru: Возникла проблема при прошлом запуске Gramps.

en: Would you like to run the Check and Repair tool?
ru: Хотите запустить инструмент «Проверка и исправление»?

en: Please wait for backup to complete.
ru: Подождите завершения резервного копирования.

en: Autobackup...
ru: Автоматическое резервное копирование...

en: Error saving backup data
ru: Ошибка сохранения резервной копии

en: Failed Loading View
ru: Не удалось загрузить вид

en: The view %(name)s did not load and reported an error.
    
    %(error_msg)s
    
    If you are unable to fix the fault yourself then you can submit a bug at %(gramps_bugtracker_url)s or contact the view author (%(firstauthoremail)s).
    
    If you do not want Gramps to try and load this view again, you can hide it by using the Plugin Manager on the Help menu.
ru: Вид %(name)s дал сбой при загрузке.
    
    %(error_msg)s
    
    Если Вы не можете устранить причину сами, то сообщите об ошибке по адресу %(gramps_bugtracker_url)s, либо свяжитесь с автором вида (%(firstauthoremail)s).
    
    Если Вы не хотите, чтобы Gramps пыталась загрузить этот вид снова, скройте его используя Менеджер Модулей расширения с меню «Справка».

en: Failed Loading Plugin
ru: Ошибка загрузки Модуля расширения

en: The plugin %(name)s did not load and reported an error.
    
    %(error_msg)s
    
    If you are unable to fix the fault yourself then you can submit a bug at %(gramps_bugtracker_url)s or contact the plugin author (%(firstauthoremail)s).
    
    If you do not want Gramps to try and load this plugin again, you can hide it by using the Plugin Manager on the Help menu.
ru: Модуль расширения %(name)s дал сбой при загрузке.
    
    %(error_msg)s
    
    Если Вы не можете устранить причину сами, то сообщите об ошибке по адресу %(gramps_bugtracker_url)s, либо свяжитесь с автором модуля (%(firstauthoremail)s).
    
    Если Вы не хотите, чтобы Gramps пыталась загрузить этот модуль снова, скройте его используя Менеджер Модулей расширений в меню «Справка».

en: Gramps XML Backup
ru: Резервная копия Gramps XML

en: File:
ru: Файл:

en: Media:
ru: Альбом:

[ctx: Megabyte]
en: MB
ru: Мб

en: Exclude
ru: Исключить

en: Backup file already exists! Overwrite?
ru: Файл с резервной копией уже существует! Перезаписать?

en: The file '%s' exists.
ru: Файл «%s» уже существует.

en: Proceed and overwrite
ru: Продолжить и перезаписать

en: Cancel the backup
ru: Отменить резервное копирование

en: Making backup...
ru: Создание резервной копии...

en: Backup saved to '%s'
ru: Резервная копия сохранена в '%s'

en: Backup aborted
ru: Резервное копирование прервано

[ctx: manual]
en: Bookmarks
ru: Закладки

en: Organize Bookmarks
ru: Редактор закладок

en: Cannot bookmark this reference
ru: Не удалось добавить закладку

en: Active object not visible
ru: Активный объект невидим

en: Could Not Set a Bookmark
ru: Ошибка создания закладки

en: A bookmark could not be set because nothing was selected.
ru: Нельзя поставить закладку: ничто не выделено.

en: Delete {type} [{gid}]?
ru: Удалить {type} [{gid}]?

en: Deleting item will remove it from the database.
ru: Удаление элемента сотрёт его из базы данных.

en: Processing...
ru: Обработка...

en: Multiple Selection Delete
ru: Удаление нескольких элементов

en: This item is currently being used. Deleting it will remove it from the database and from all other items that reference it.
ru: Этот элемент в настоящее время используется. Удаление сотрёт его из базы данных и из всех других элементов, которые ссылаются на него.

en: Delete %s?
ru: Удалить %s?

en: Column clicked, sorting...
ru: Выбран столбец, сортировка...

en: Export View as Spreadsheet
ru: Экспортировать вид в таблицу

en: OpenDocument Spreadsheet
ru: Таблица OpenDocument

en: Columns
ru: Колонки

en: CSV Dialect
ru: Диалект CSV

en: %s has been bookmarked
ru: Создана закладка для %s

en: A bookmark could not be set because no one was selected.
ru: Нельзя создать закладку: никто не выделен.

en: No Home Person
ru: Базовое лицо не назначено

en: You need to set a 'Home Person' to go to. Select the People View, select the person you want as 'Home Person', then confirm your choice via the menu Edit -> Set Home Person.
ru: Нужно назначить «базовое лицо». Выберите вид «Люди», выберите лицо, которое хотите назначить в качестве базового, затем подтвердите выбор из меню «Правка -> Установить базовое лицо».

en: Jump to by Gramps ID
ru: Перейти на Gramps ID

en: Error: %s is not a valid Gramps ID
ru: Ошибка: %s не является корректным Gramps ID

en: _Bottombar
ru: _Нижняя панель

en: _Sidebar
ru: _Боковая панель

en: Configure %(cat)s - %(view)s
ru: Настроить %(cat)s - %(view)s

en: Configure %s View
ru: Настроить вид %s

en: View %(name)s: %(msg)s
ru: Вид %(name)s: %(msg)s

en: Tag selected rows
ru: Добавить метки к выделенным строкам

en: New Tag...
ru: Новая метка...

en: Organize Tags...
ru: Управление метками...

[ctx: manual]
en: Organize_Tags_Window
ru: Окно_Управление_метками

[ctx: manual]
en: New_Tag_dialog
ru: Диалог_Новая_метка

en: Add tag '%s'
ru: Добавить метку '%s'

en: Remove tag '%s'
ru: Удалить метку '%s'

en: Adding Tags
ru: Добавление Меток

en: Tag Selection (%s)
ru: Добавить метку к выделенному (%s)

en: Removing Tags
ru: Удаление Меток

en: Organize Tags
ru: Управление Метками

en: Change Tag Priority
ru: Поменять приоритет Меток

en: Remove tag '%s'?
ru: Удалить метку '%s'?

en: The tag definition will be removed.  The tag will be also removed from all objects in the database.
ru: Метка будет удалена. Также она будет удалена со всех объектов в базе данных.

en: Delete Tag (%s)
ru: Удалить метку (%s)

en: Tag: %s
ru: Метка: %s

en: New Tag
ru: Новая метка

en: Cannot save tag
ru: Не удалось сохранить метку

en: The tag name cannot be empty
ru: Имя метки не может быть пустым

en: Add Tag (%s)
ru: Добавить метку (%s)

en: Edit Tag (%s)
ru: Редактировать метку (%s)

en: Tag Name:
ru: Имя метки:

en: Pick a Color
ru: Выберите цвет

en: Error in format
ru: Ошибка в формате

en: Record is private
ru: Запись - приватная

en: Record is public
ru: Запись - публичная

en: Expand this section
ru: Развернуть этот раздел

en: Collapse this section
ru: Свернуть этот раздел

en: Edit family
ru: Редактировать семью

en: Reorder families
ru: Упорядочить семьи

en: _Copy
ru: _Копировать

en: Siblings
ru: Братья/Сёстры

en: Related
ru: Связанные

en: Add partner to person
ru: Добавить партнёра к лицу

en: Add a person
ru: Добавить новое лицо

en: Add Child to Family
ru: Добавить ребёнка в семью

en: Gramplet Bar Menu
ru: Меню панели грамплетов

en: Unnamed Gramplet
ru: Безымянный грамплет

en: Gramplet Bar
ru: Панель грамплетов

en: Select the down arrow on the right corner for adding, removing or restoring gramplets.
ru: Нажмите значок со стрелочкой вниз в правом углу, чтобы добавить, удалить или восстановить грамплеты.

en: Add a gramplet
ru: Добавить грамплет

en: Remove a gramplet
ru: Удалить грамплет

en: Restore default gramplets
ru: Восстановить грамплеты по умолчанию

en: Gramplet Bar Help
ru: Помощь по Панели грамплетов

en: About Gramplets
ru: О Грамплетах

en: Restore to defaults?
ru: Восстановить параметры по умолчанию?

en: The gramplet bar will be restored to contain its default gramplets.  This action cannot be undone.
ru: Панель грамплетов будет восстановлена к состоянию по умолчанию. Это действие невозможно отменить.

en: Drag Properties Button to move and click it for setup
ru: Потяните мышкой кнопку «свойства» для перемещения или кликните для настроек

en: Right click to add gramplets
ru: Щёлкните правой кнопкой мыши, чтобы добавить грамплеты

en: Untitled Gramplet
ru: Безымянный грамплет

en: Restore a gramplet
ru: Восстановить грамплет

en: Number of Columns
ru: Количество колонок

en: Gramplet Layout
ru: Размещение грамплета

en: Use maximum height available
ru: Использовать всю доступную высоту

en: Height if not maximized
ru: Высота не максимизирована

en: Click to make this person active
    Right click to display the edit menu
    Click Edit icon (enable in configuration dialog) to edit
ru: Щелчок сделает лицо активным
    Правый щелчок покажет меню правки
    Щелчок по кнопке «Правка» (включается через конфигурационный диалог) для правки

en: Bad Date
ru: Неверная дата

en: Date more than one year in the future
ru: Эта дата более, чем через год в будущем

en: Double-click on the picture to view it in the default image viewer application.
ru: Двойной щелчок по изображению для его просмотра в программе по умолчанию.

en: Make Active Media
ru: Сделать текущим документом

en: Matches places within a given distance of the active place. You have no active place.
ru: Выбирает места на определённом расстоянии вокруг выбранного места. Место не выбрано.

en: Progress Information
ru: Информация о прогрессе

[ctx: manual]
en: Reorder_Relationships_dialog
ru: Порядок_отношений

en: Reorder Relationships
ru: Упорядочить отношения

en: Reorder Relationships: %s
ru: Упорядочить отношения: %s

en: Background Color
ru: Цвет фона

en: Clear Markup
ru: Стереть разметку

en: Font Color
ru: Цвет шрифта

en: Redo
ru: Вернуть

en: Undo
ru: Откатить

en: 
    Command-Click to follow link
ru: 
    Command-Click для перехода по ссылке

en: 
    Ctrl-Click to follow link
ru: 
    Ctrl-Click для перехода по ссылке

en: Spellcheck
ru: Правописание

en: Search selection on web
ru: Искать выделенное в интернете

en: _Send Mail To...
ru: _Послать письмо в...

en: Copy _E-mail Address
ru: Скопировать адрес электронной почты

en: _Open Link
ru: _Открыть ссылку

en: Copy _Link Address
ru: С_копировать ссылку

en: _Edit Link
ru: _Редактировать ссылку

en: Select font color
ru: Выберите цвет шрифта

en: Select background color
ru: Выберите цвет фона

en: '%s' is not a valid value for this field
ru: '%s' не является корректным значением для этого поля

en: This field is mandatory
ru: Это поле обязательно

en: '%s' is not a valid date value
ru: '%s' не является корректной датой

en: Legacy
ru: Наследство

en: Legacy citation formatter
ru: Формат цитат как в Legacy

en: _BSDDB Database
ru: База данных BSDDB

en: Berkeley Software Distribution Database Backend
ru: База данных бекэнда Berkeley Software Distribution

en: _SQLite Database
ru: База данных _SQLite

en: SQLite Database
ru: База данных SQLite

en: Database version
ru: Версия базы данных

en: Database module location
ru: Расположение модуля базы данных

en: Characters per line
ru: Символов на строку

en: The number of characters per line
ru: Количество символов в строке

en: Plain Text
ru: Обычный текст

en: Generates documents in plain text format (.txt).
ru: Создаёт документы в формате «обычный текст» (.txt).

en: Print...
ru: Печать...

en: Generates documents and prints them directly.
ru: Создаёт документ и сразу отправляет на печать.

en: Generates documents in HTML format.
ru: Создаёт документы в формате HTML.

en: Generates documents in LaTeX format.
ru: Создаёт документы в формате LaTeX.

en: OpenDocument Text
ru: Текст OpenDocument

en: Generates documents in OpenDocument Text format (.odt).
ru: Создаёт документы в формате OpenDocument Text (.odt).

en: PDF document
ru: Документ PDF

en: Generates documents in PDF format (.pdf).
ru: Создаёт документы в формате PDF (.pdf).

en: Generates documents in PostScript format (.ps).
ru: Создаёт документы в формате PostScript (.ps).

en: RTF document
ru: Документ RTF

en: Generates documents in Rich Text format (.rtf).
ru: Создаёт документы в формате Rich Text format (.rtf).

en: SVG document
ru: Документ SVG

en: Generates documents in Scalable Vector Graphics format (.svg).
ru: Создаёт документы в формате Scalable Vector Graphics (.svg).

en: Print Preview
ru: Предпросмотр печати

en: Closes print preview window
ru: Закрывает окно предпросмотра печати

en: _Print
ru: _Печать

en: Prints the current file
ru: Печать текущего файла

en: _First
ru: _Первый

en: Shows the first page
ru: Отображение первой страницы

en: _Back
ru: _Назад

en: Shows previous page
ru: Показывает предыдущую страницу

en: Shows the next page
ru: Отображение следующей страницы

en: _Last
ru: _Последний

en: Shows the last page
ru: Отображение последней страницы

en: Zooms to fit the page width
ru: Масштабирует, подгоняя под ширину страницы

en: Zooms to fit the whole page
ru: Масштабирует, подгоняя под размер страницы целиком

en: Zooms the page in
ru: Приближает страницу

en: Zooms the page out
ru: Отдаляет страницу

en: of %d
ru: из %d

en: Possible destination error
ru: Возможно, некорректный выбор директории назначения

en: You appear to have set your target directory to a directory used for data storage. This could create problems with file management. It is recommended that you consider using a different directory to store your generated web pages.
ru: Выбран тот же каталог назначения, что и для хранения данных. Это может привести к проблеме с управлением файлами. Рекомендуется указать другой каталог для хранения созданных веб-страниц.

en: Could not create jpeg version of image %(name)s
ru: Не удалось создать jpeg-версию изображения %(name)s

en: PIL (Python Imaging Library) not loaded.
ru: Библиотека PIL (Python Imaging Library) не загружена.

en: Production of jpg images from non-jpg images in LaTeX documents will not be available. Use your package manager to install python-imaging or python-pillow or python3-pillow
ru: Преобразование изображений в формат jpg из изображений не jpg формата в документах LaTeX будет недоступна. Используйте Ваш менеджер пакетов для установки python-imaging или python-pillow, или python3-pillow

en: Could not open %s
ru: Не удалось открыть %s

en: SVG background color
ru: Цвет фона SVG

en: transparent background
ru: прозрачный фон

en: white
ru: белый

en: black
ru: чёрный

en: red
ru: красный

en: green
ru: зелёный

en: blue
ru: синий

en: cyan
ru: голубой

en: magenta
ru: фиолетовый

en: yellow
ru: жёлтый

en: The color, if any, of the SVG background
ru: Цвет фона для SVG

en: Ancestor Graph
ru: Граф предков

en: Ancestor Graph for %s
ru: Граф предков для %s

en: Person %s is not in the Database
ru: Лицо %s отсутствует в базе данных

en: Ancestor Tree
ru: Древо предков

en: Making the Tree...
ru: Создание древа...

en: Printing the Tree...
ru: Печать древа...

en: Center Person
ru: Главное лицо

en: The center person for the tree
ru: Главное лицо для построения древа

en: Include siblings of the center person
ru: Включать братьев/сестёр центрального лица

en: Whether to only display the center person or all of his/her siblings too
ru: Отображать ли только центральное лицо или всех его(её) братьев/сестёр тоже

en: Generations
ru: Поколения

en: The number of generations to include in the tree
ru: Число поколений для включения в древо

en: Display unknown
    generations
ru: Отображать неизвестные
    поколения

en: The number of generations of empty boxes that will be displayed
ru: Сколько поколений отображать на графе в виде пустых ячеек

en: Compress tree
ru: Сжимать древо

en: Whether to remove any extra blank spaces set aside for people that are unknown
ru: Подавлять ли отступы, резервирующие место для неизвестных лиц

en: Show Index
ru: Отображать указатель

en: Display index of each person
ru: Показывать индекс для каждого человека

en: Start Index
ru: Начальный индекс

en: The start index
ru: Начальный индекс

en: Report Title
ru: Заголовок отчёта

en: Do not include a title
ru: Без заголовка

en: Include Report Title
ru: Включать заголовок отчёта

en: Choose a title for the report
ru: Выберите заголовок для отчёта

en: Include a border
ru: Заключить в рамку

en: Whether to make a border around the report.
ru: Заключать ли отчёт в рамку.

en: Include Page Numbers
ru: Отображать номера страниц

en: Whether to print page numbers on each page.
ru: Печатать ли номера страниц на каждой странице.

en: Scale tree to fit
ru: Масштабировать древо под страницу

en: Do not scale tree
ru: Не масштабировать древо

en: Scale tree to fit page width only
ru: Масштабировать древо под ширину страницы

en: Scale tree to fit the size of the page
ru: Масштабировать древо под страницу

en: Whether to scale the tree to fit a specific paper size
ru: Масштабировать ли древо для подгонки под заданный размер

en: Resize Page to Fit Tree size
    
    Note: Overrides options in the 'Paper Option' tab
ru: Масштабировать страницу для подгонки под размер древа
    
    Внимание: подавляет настройки «параметры бумаги»

en: Whether to resize the page to fit the size 
    of the tree.  Note:  the page will have a 
    non standard size.
    
    With this option selected, the following will happen:
    
    With the 'Do not scale tree' option the page
      is resized to the height/width of the tree
    
    With 'Scale tree to fit page width only' the height of
      the page is resized to the height of the tree
    
    With 'Scale tree to fit the size of the page' the page
      is resized to remove any gap in either height or width
ru: Подгонять ли габариты страницы под размер 
    древа.  Примечание:  у страницы будет  
    нестандартный размер.
    
    При выборе данного пункта произойдёт:
    
    В режиме «Не масштабировать древо» страница
      подгоняется под высоту/ширину древа 
    
    В режиме «Масштабировать древо под ширину страницы»
      высота страницы подгоняется под высоту древа
    
    В режиме «Масштабировать древо под размер страницы» страница
    также меняет габариты, чтобы убрать поля сверху или снизу

en: Include Blank Pages
ru: Включать пустые страницы

en: Whether to include pages that are blank.
ru: Включать ли пустые страницы.

en: Report Options (2)
ru: Параметры отчёта (2)

en: Father
    Display Format
ru: Формат отображения
    для отца

en: Display format for the fathers box.
ru: Формат отображения для ячейки с отцом.

en: Mother
    Display Format
ru: Формат отображения
    для матери

en: Display format for the mothers box.
ru: Формат отображения для ячейки с матерью.

en: Center person uses
    which format
ru: Главное лицо в
    формате вывода

en: Use Fathers Display format
ru: Использовать формат вывода отца

en: Use Mothers display format
ru: Использовать формат вывода матери

en: The display format for the center person
ru: Формат отображения для главного лица

en: Include Marriage box
ru: Включать информацию о браке

en: Whether to include a separate marital box in the report
ru: Включать ли информацию о браке в отчёт в виде отдельной ячейки

en: Marriage
    Display Format
ru: Формат отображения
    информации о браке

en: Display format for the marital box.
ru: Формат отображения для ячейки брака.

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: Replace Display Format:
    'Replace this'/' with this'
ru: Заменить формат отображения:
    'Заменить это'/' этим'

en: i.e.
    United States of America/U.S.A.
ru: т.е.
    Соединённые Штаты Америки/США.

en: Include a note
ru: Включить комментарий

en: Whether to include a note on the report.
ru: Включать ли комментарий к отчёт.

en: Add a note
    
    $T inserts today's date
ru: Добавить заметку
    
    $T заменится сегодняшней датой

en: Note Location
ru: Расположение комментария

en: Where to place the note.
ru: Выберите где расположить комментарий.

en: inter-box scale factor
ru: Коэффициент масштабирования по оси Y

en: Make the inter-box spacing bigger or smaller
ru: Увеличивает или уменьшает расстояние по вертикали между ячейками

en: box shadow scale factor
ru: Коэффициент масштабирования теней

en: Make the box shadow bigger or smaller
ru: Делает тени больше или меньше

en: No generations of empty boxes for unknown ancestors
ru: Не отображать пустые ячейки для неизвестных предков

en: One Generation of empty boxes for unknown ancestors
ru: Отображать одно поколение неизвестных предков в пустых ячейках

en:  Generations of empty boxes for unknown ancestors
ru:  поколений неизвестных предков в пустых ячейках

en: The basic style used for the text display.
ru: Основной стиль текста.

en: The basic style used for the note display.
ru: Основной стиль используемый для отображения заметок.

en: The style used for the title.
ru: Стиль заголовка.

en: My Calendar
ru: Мой календарь

en: Produced with Gramps
ru: Создано в Gramps

en: Calendar Report
ru: Календарный отчёт

en: Formatting months...
ru: Обработка месяцев...

en: Reading database...
ru: Чтение базы данных...

en: %(person)s, birth
ru: %(person)s, рождение

en: {person}, {age} | {person}, {age}
ru[0]: {person}, {age} год
ru[1]: {person}, {age} года
ru[2]: {person}, {age} лет

en: %(wife)s and
     %(person)s, wedding
ru: %(wife)s и
     %(person)s, свадьба

en: {wife} and
     {person}, {nyears} | {wife} and
     {person}, {nyears}
ru[0]: {wife} и
     {person}, {nyears}
ru[1]: {wife} и
     {person}, {nyears}
ru[2]: {wife} и
     {person}, {nyears}

en: Select filter to restrict people that appear on calendar
ru: Задайте фильтр, чтобы ограничить лиц, которые появятся в календаре

en: The center person for the report
ru: Главное лицо для отчёта

en: Text Area 1
ru: Текст 1

en: First line of text at bottom of calendar
ru: Первая строка текста в нижнем колонтитуле календаря

en: Text Area 2
ru: Текст 2

en: Second line of text at bottom of calendar
ru: Вторая строка текста в нижнем колонтитуле календаря

en: Text Area 3
ru: Текст 3

en: Third line of text at bottom of calendar
ru: Третья строка текста в нижнем колонтитуле календаря

en: Include only living people
ru: Включать только живых людей

en: Include only living people in the calendar
ru: Включить в календарь только ныне живущих людей

en: Content
ru: Содержание

en: Year of calendar
ru: Год календаря

en: Country for holidays
ru: Страна праздников

en: Select the country to see associated holidays
ru: Задайте страну, чтобы увидеть соответствующие праздники

en: First day of week
ru: Первый день недели

en: Select the first day of the week for the calendar
ru: Задайте первый день недели для календаря

en: Birthday surname
ru: Фамилия при рождении

en: Wives use husband's surname (from first family listed)
ru: Жёны используют фамилии мужей (от первого брака)

en: Wives use husband's surname (from last family listed)
ru: Жёны используют фамилии мужей (от последнего брака)

en: Wives use their own surname
ru: Жёны используют свои фамилии

en: Select married women's displayed surname
ru: Задайте как отображается фамилия замужних женщин

en: Include birthdays
ru: Включать дни рождения

en: Whether to include birthdays
ru: Включать ли дни рождения

en: Include anniversaries
ru: Включить годовщины

en: Whether to include anniversaries
ru: Включать ли годовщины

en: Include death dates
ru: Включать даты смерти

en: Include death anniversaries in the calendar
ru: Включать годовщины смерти в календарь

en: Title text and background color
ru: Текст и цвет фона для заглавия

en: Calendar day numbers
ru: Номера дней календаря

en: Daily text display
ru: Вид дневного текста

en: Holiday text display
ru: Стиль текста для отображения праздников

en: Days of the week text
ru: Текст дней недели

en: Text at bottom, line 1
ru: Текст внизу, строка 1

en: Text at bottom, line 2
ru: Текст внизу, строка 2

en: Text at bottom, line 3
ru: Текст внизу, строка 3

en: Descendant Chart for %(person)s and %(father1)s, %(mother1)s
ru: Отчёт о потомках для %(person)s и %(father1)s, %(mother1)s

en: Descendant Chart for %(person)s, %(father1)s and %(mother1)s
ru: Отчёт о потомках для %(person)s, %(father1)s и %(mother1)s

en: Descendant Chart for %(father1)s, %(father2)s and %(mother1)s, %(mother2)s
ru: Отчёт о потомках для %(father1)s, %(father2)s и %(mother1)s, %(mother2)s

en: Descendant Chart for %(person)s
ru: Карта потомков для %(person)s

en: Descendant Chart for %(father)s and %(mother)s
ru: Древо потомков для %(father)s и %(mother)s

en: Descendant Graph
ru: Граф потомков

en: Family Chart for %(person)s
ru: Семейная карта для %(person)s

en: Family Chart for %(father1)s and %(mother1)s
ru: Семейная карта для %(father1)s и %(mother1)s

en: Cousin Chart for %(names)s
ru: Карта двоюродных братьев и сестёр для %(names)s

en: Family %s is not in the Database
ru: Семья %s отсутствует в базе данных

en: Report for
ru: Отчёт для

en: The main person for the report
ru: Главное лицо для отчёта

en: The main family for the report
ru: Главная семья для отчёта

en: Level of Spouses
ru: Уровень Супругов

en: 0=no Spouses, 1=include Spouses, 2=include Spouses of the spouse, etc
ru: 0=без супругов, 1=включить супругов, 2=включить супругов супруга и т.д

en: Start with the parent(s) of the selected first
ru: Начать отчёт с родителей выбранного лица

en: Will show the parents, brother and sisters of the selected person.
ru: Будут включены родители, братья и сёстры выделенного лица.

en: Whether to move people up, where possible, resulting in a smaller tree
ru: Сдвигать ли людей кверху, если возможно, чтобы уменьшить древо

en: Bold direct descendants
ru: Выделять прямых потомков жирным шрифтом

en: Whether to bold those people that are direct (not step or half) descendants.
ru: Выделять ли прямых потомков (в отличие от приёмных) жирным шрифтом.

en: Indent Spouses
ru: Печать отступа для супругов

en: Whether to indent the spouses in the tree.
ru: Показывать ли супругов на древе с отступом слева.

en: Descendant Chart for [selected person(s)]
ru: Древо потомков для [выбранного лица (лиц)]

en: Family Chart for [names of chosen family]
ru: Семейное древо для [выбранных фамилий]

en: Cousin Chart for [names of children]
ru: Диаграмма двоюродного родства для [имён детей]

en: Whether to include page numbers on each page.
ru: Печатать ли номера страниц на каждой странице.

en: Descendant
    Display Format
ru: Формат отображения
    для потомков

en: Display format for a descendant.
ru: Формат отображения для ячейки с потомком.

en: Spousal
    Display Format
ru: Формат отображения
    супругов

en: Display format for a spouse.
ru: Формат отображения для партнёра.

en: inter-box Y scale factor
ru: Коэффициент масштабирования по оси Y

en: Make the inter-box Y bigger or smaller
ru: Увеличивает или уменьшает расстояние по вертикали между ячейками

en: The bold style used for the text display.
ru: Стиль текста при выделении жирным шрифтом.

en: The style for the marriage box.
ru: Стиль блока свадьбы.

en: The style for the spouse box.
ru: Стиль блока супруга(и).

en: The style for the direct descendant box.
ru: Стиль блока прямого потомка.

en: The style for the note box.
ru: Стиль блока заметок.

en: The style for the connection lines and report border.
ru: Стиль соединительных линий и границ отчёта.

en: Ancestor Chart
ru: Схема предков

en: Produces a graphical ancestral chart
ru: Строит графическую схему предков

en: Produces a graphical ancestral tree
ru: Строит графическое древо предков

en: Produces a graphical calendar
ru: Создаёт графический календарь

en: Descendant Chart
ru: Схема потомков

en: Produces a graphical descendant chart
ru: Строит графическую схему потомков

en: Descendant Tree
ru: Древо потомков

en: Produces a graphical descendant tree
ru: Строит графическое древо потомков

en: Family Descendant Chart
ru: Схема потомков для семьи

en: Produces a graphical descendant chart around a family
ru: Строит графическую схему потомков для заданной семьи

en: Family Descendant Tree
ru: Древо потомков для семьи

en: Produces a graphical descendant tree around a family
ru: Строит графическое древо потомков для заданной семьи

en: Fan Chart
ru: Веерная карта

en: Produces fan charts
ru: Создаёт веерные карты

en: Statistics Charts
ru: Статистические графики

en: Produces statistical bar and pie charts of the people in the database
ru: Строит статистические диаграммы (столбиковые и круговые) по людям из базы данных

en: Timeline Chart
ru: Временная диаграмма

en: Produces a timeline chart.
ru: Создаёт временную диаграмму.

en: %(generations)d Generation Fan Chart for %(person)s
ru: Веерная карта %(generations)d поколений для %(person)s

en: %(generations)d Generation Fan Chart for
    %(person)s
ru: Веерная карта %(generations)d поколений для
    %(person)s

en: The number of generations to include in the report
ru: Сколько поколений включать в отчёт

en: Type of graph
ru: Тип графа

en: full circle
ru: полный круг

en: half circle
ru: полукруг

en: overhang
ru: свес

en: quarter circle
ru: четверть круга

en: The form of the graph: full circle, half circle, half circle with overhang or quarter circle.
ru: Форма графа: полный круг, полукруг, полукруг с частью круга или четверть круга.

en: generation dependent
ru: зависит от поколения

en: Background color is either white or generation dependent
ru: Цвет фона либо белый, либо зависит от поколения

en: Orientation of radial texts
ru: Ориентация радиального текста

en: upright
ru: вверх

en: roundabout
ru: вокруг

en: Print radial texts upright or roundabout
ru: Печатать радиальный текст прямо или по кругу

en: Draw empty boxes
ru: Рисовать пустые ячейки

en: Draw the background although there is no information
ru: Рисовать пустые ячейки

en: Use one font style for all generations
ru: Использовать одинаковый стиль шрифта для всех поколений

en: You can customize font and color for each generation in the style editor
ru: Вы можете настроить шрифт и цвет для каждого поколения ва редакторе стилей

en: Flip names that are on the bottom half of the fan
ru: Разворачивать имена в нижнем полукруге

en: Flip names for generations 2, 3 and 4 i.e. those found in circles
ru: Разворачивать имена для поколений 2, 3, 4 и др. внутри кругов

en: Exclude the title of the chart
ru: Убрать заголовок графика

en: Exclude the title to make more room for the chart
ru: Опустить заголовок чтобы освободить место для графика

en: The style used for the text display of generation "%d"
ru: Стиль текста используемый для отображения поколения "%d"

en: Item count
ru: Число элементов

en: All
ru: Все

en: Men
ru: Мужчины

en: Women
ru: Женщины

[ctx: person]
en: Title
ru: Титул

en: Forename
ru: Оперативный псевдоним

en: Birth year
ru: Год рождения

en: Death year
ru: Год смерти

en: Birth month
ru: Месяц рождения

en: Death month
ru: Месяц смерти

en: Marriage place
ru: Место брака

en: Number of relationships
ru: Число отношений

en: Age when first child born
ru: Возраст при рождении первого ребёнка

en: Age when last child born
ru: Возраст при рождении последнего ребёнка

en: Number of children
ru: Число детей

en: Age at marriage
ru: Возраст вступления в брак

en: Age at death
ru: Возраст смерти

en: Event type
ru: Cобытие

en: (Preferred) title missing
ru: Отсутствует (главное) название

en: (Preferred) forename missing
ru: Отсутствует (главное) имя

en: (Preferred) surname missing
ru: Отсутствует (главная) фамилия

en: Gender unknown
ru: Пол неизвестен

en: Date(s) missing
ru: Отсутствуют даты

en: Place missing
ru: Отсутствует место

en: Already dead
ru: Умерший

en: Still alive
ru: Живой

en: Events missing
ru: Отсутствуют события

en: Children missing
ru: Отсутствуют дети

en: Birth missing
ru: Отсутствует рождение

en: Personal information missing
ru: Личная информация отсутствует

en: (Living people: %(option_name)s)
ru: (Живые люди: %(option_name)s)

en: %s born
ru: %s рождённые

en: Persons born
ru: Люди рождённые

en: Collecting data...
ru: Сборка данных...

en: Sorting data...
ru: Сортировка данных...

en: Saving charts...
ru: Сохранение графиков...

en: %s (persons):
ru: %s (люди):

en: Determines what people are included in the report.
ru: Определяет какие люди будут включены в отчёт.

en: Filter Person
ru: Фильтр по лицу

en: The center person for the filter.
ru: Главное лицо для фильтра.

en: Sort chart items by
ru: Упорядочить элементы карты по

en: Select how the statistical data is sorted.
ru: Выбрать метод сортировки данных.

en: Sort in reverse order
ru: Сортировать в обратном порядке

en: Check to reverse the sorting order.
ru: Отметьте для сортировки в обратном порядке.

en: People Born After
ru: Лица, родившиеся после

en: Birth year from which to include people.
ru: Год рождения, с которого включать лиц.

en: People Born Before
ru: Лица, родившиеся до

en: Birth year until which to include people
ru: Год рождения, до которого включать лиц

en: Include people without known birth years
ru: Включать лиц с неизвестным годом рождения

en: Whether to include people without known birth years.
ru: Включать ли лиц с неизвестным годом рождения.

en: Genders included
ru: Включить пол

en: Select which genders are included into statistics.
ru: Выбор пола, который будет включён в статистику.

en: Max. items for a pie
ru: Макс. элементов на круг

en: With fewer items pie chart and legend will be used instead of a bar chart.
ru: При меньшем количестве элементов вместо гистограммы будет использована круговая диаграмма.

en: Include counts of missing information
ru: Включить количество отсутствующей информации

en: Whether to include counts of the number of people who lack the given information.
ru: Включать ли информацию о количестве людей с отсутствующей информацией.

en: Charts 3
ru: Графики 3

en: Charts 2
ru: Графики 2

en: Charts 1
ru: Графики 1

en: Include charts with indicated data.
ru: Добавить график для этого вида данных.

en: The style used for the items and values.
ru: Стиль полей и значений.

[ctx: sorted by]
en: Birth Date
ru: дате рождения

[ctx: sorted by]
en: Name
ru: имени

en: Sorting dates...
ru: Сортировка дат...

en: Timeline
ru: Временная диаграмма

en: Calculating timeline...
ru: Построение временной диаграммы...

en: Sorted by %s
ru: Отсортировано по %s

en: No Date Information
ru: Нет данных о дате

en: Finding date range...
ru: Поиск в диапазоне дат...

en: Determines what people are included in the report
ru: Определяет какие люди будут включены в отчёт

en: The center person for the filter
ru: Главное лицо для фильтра

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Sorting method to use
ru: Используемый метод сортировки

en: The style used for the section headers.
ru: Стиль заголовка разделов.

en: Comma Separated Values Spreadsheet (CSV)
ru: Формат CSV (Comma Separated Values)

en: Comma _Separated Values Spreadsheet (CSV)
ru: Формат CSV (Comma Separated Values)

en: CSV is a common spreadsheet format.
    You can change this behavior in the 'Configure active view' of any list-based view
ru: CSV - это распространенный формат электронных таблиц.
    Это поведение можно изменить в разделе "Настройка активного представления" любого представления на основе списка

en: CSV spreadsheet options
ru: Настройки CSV

en: Web Family Tree
ru: Семейное древо в Интернете

en: _Web Family Tree
ru: _Web Семейное древо

en: Web Family Tree format
ru: Формат Web Family Tree

en: Web Family Tree export options
ru: Настройки экспорта в «Web Family Tree»

en: GEDCOM is used to transfer data between genealogy programs. Most genealogy software will accept a GEDCOM file as input.
ru: GEDCOM используется для переноски данных между генеалогическими программами. Большинство генеалогических программ принимает данные в формате GEDCOM.

en: GEDCOM export options
ru: Настройки экспорта в GEDCOM

en: GeneWeb
ru: ГенВеб

en: _GeneWeb
ru: _ГенВеб

en: GeneWeb is a web based genealogy program.
ru: GeneWeb - генеалогическая веб-программа.

en: GeneWeb export options
ru: Настройки экспорта в GeneWeb

en: Gramps XML Package (family tree and media)
ru: Пакет Gramps XML (Семейное древо и альбомы)

en: Gra_mps XML Package (family tree and media)
ru: Пакет Gra_mps XML (Семейное древо и альбомы)

en: Gramps package is an archived XML family tree together with the media object files.
ru: Пакет Gramps - это сжатое Семейное древо XML вместе с файлами документов.

en: Gramps package export options
ru: Настройки экспорта в «пакет GRAMPS»

en: Gramps XML (family tree)
ru: Gramps XML (Семейное древо)

en: Gramps _XML (family tree)
ru: Gramps _XML (Семейное древо)

en: Gramps XML export is a complete archived XML backup of a Gramps family tree without the media object files. Suitable for backup purposes.
ru: Экспорт в Gramps XML создаёт полную архивированную резервную копию всего семейного древа Gramps без медиа-объектов. Подходит для целей резервного копирования.

en: Gramps XML export options
ru: Настройки экспорта в Gramps XML

en: vC_alendar
ru: vCalendar

en: vCalendar is used in many calendaring and PIM applications.
ru: vCalendar используется во многих календарных программах.

en: vCalendar export options
ru: Настройки экспорта в vCalendar

en: _vCard
ru: vCard

en: vCard is used in many addressbook and pim applications.
ru: vCard используется во многих адресных программах.

en: vCard export options
ru: Настройки экспорта в vCard

en: Include people
ru: Включать людей

en: Include marriages
ru: Включать свадьбы

en: Include children
ru: Включать детей

en: Include places
ru: Включить места

en: Translate headers
ru: Переводить заголовки

en: Enclosed_by
ru: Входит_в

en: CSV export doesn't support non-primary surnames, {count} dropped
ru: Экспорт в CSV поддерживает только главные фамилии, {count} пропущено

en: Birth source
ru: Источник информации о рождении

en: Baptism date
ru: Дата крещения

en: Baptism place
ru: Место крещения

en: Baptism source
ru: Источник информации о крещении

en: Death source
ru: Источник информации о смерти

en: Burial date
ru: Дата захоронения

en: Burial place
ru: Место захоронения

en: Burial source
ru: Источник информации о захоронении

en: Husband
ru: Муж

en: Wife
ru: Жена

en: Writing individuals
ru: Запись людей

en: FAX
ru: Факс

en: Writing families
ru: Запись семей

en: Writing sources
ru: Запись источников

en: Writing notes
ru: Запись заметок

en: Writing repositories
ru: Запись хранилищ

en: EMAIL
ru: Электронная почта

en: WWW
ru: Веб-страница

en: Writing media
ru: Запись документов

en: GEDCOM Export failed
ru: Экспорт в GEDCOM не удался

en: No families matched by selected filter
ru: Ни одна семья не выбрана выделенным фильтром

en: Failure writing %s
ru: Ошибка при записи %s

en: The database cannot be saved because you do not have permission to write to the directory. Please make sure you have write access to the directory and try again.
ru: База данных не может быть сохранна, так как у Вас нет права на запись в данном каталоге. Убедитесь, что у Вас есть права на запись в каталоге и попробуйте снова.

en: The database cannot be saved because you do not have permission to write to the file. Please make sure you have write access to the file and try again.
ru: База данных не может быть записана так как у Вас нет права на запись в файл. Убедитесь, что у Вас есть права на изменение файла и попробуйте ещё раз.

en: Enter a date, click Run
ru: Введите дату, затем нажмите «запуск»

en: Enter a valid date (like YYYY-MM-DD) in the entry text box and click Run. This will compute the ages for everyone in your Family Tree on that date. You can then sort by the age column, and double-click the row to view or edit.
ru: Введите правильную дату (например, ГГГГ-ММ-ДД) в текстовое поле ввода и нажмите кнопку Выполнить. В результате будут вычислены возрасты всех членов вашего семейного древа на эту дату. Затем можно отсортировать по столбцу возраста и дважды щелкнуть строку для просмотра или редактирования.

en: Max age
ru: Максимальный возраст

en: Max age of Mother at birth
ru: Максимальный возраст, чтобы стать матерью

en: Max age of Father at birth
ru: Максимальный возраст, чтобы стать отцом

en: Lifespan Age Distribution
ru: Распределение продолжительности жизни

en: Father - Child Age Diff Distribution
ru: Распределение разницы в возрасте отца и ребёнка

en: Diff
ru: Разница

en: Mother - Child Age Diff Distribution
ru: Распределение разницы в возрасте матери и ребёнка

en: Statistics
ru: Статистика

en: Total
ru: Всего

en: Minimum
ru: Минимальный

en: Average
ru: Средний

en: Median
ru: Серединный

en: Maximum
ru: Максимальный

en: Double-click to see %d people
ru: Двойной щелчок, чтобы увидеть %d человек(а)

en: Double-click on a row to view a quick report showing all people with the selected attribute.
ru: Щёлкните на строке дважды для просмотра всех людей с данным атрибутом.

en: Key
ru: Ключ

en: _Make Active %s
ru: _Сделать активным %s

en: Double-click a day for details
ru: Двойной щелчок по дате для подробностей

en: Double-click on a row to edit the selected child.
ru: Щёлкните на строке дважды для правки выбранного ребёнка.

en: Double-click on a row to edit the selected source/citation.
ru: Щёлкните на строке дважды для правки выбранной цитаты.

en: Source/Date
ru: Источник/Дата

en: Confidence Level
ru: Достоверность

en: <No Volume/Page>
ru: <Нет Тома/Страницы>

en: Right-click on a row to edit the selected event or the related place.
ru: Щёлкните правой кнопкой на строке для правки выбранного события или связанного места.

en: Edit the event
ru: Редактировать событие

en: Edit the place
ru: Редактировать место

en: Evaluation
ru: Исполнение

en: Output
ru: Результат

en: Error
ru: Ошибки

en: Apply
ru: Применить

en: Double-click on a row to edit the selected event.
ru: Щёлкните на строке дважды для правки выбранного события.

en: Click to expand/contract person
    Right-click for options
    Click and drag in open area to rotate
ru: Щелкните по лицу, чтобы развернуть/свернуть его
    Щелчок правой кнопкой для дополнительных опций
    Щелкните и перетащите в пустую область для поворота

en: %(bold_start)s%(gramps_FAQ_html_start)s%(html_middle)sFrequently Asked Questions%(html_end)s%(bold_end)s
    (needs a connection to the internet)
ru: %(bold_start)s%(gramps_FAQ_html_start)s%(html_middle)sЧасто задаваемые вопросы%(html_end)s%(bold_end)s
    (необходимо соединение с интернетом)

en: Editing Spouses
ru: Редактирование информации о супругах

en:   1. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow do I change the order of spouses?%(html_end)s
ru:   1. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sКак изменить порядок супругов?%(html_end)s

en:   2. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow do I add an additional spouse?%(html_end)s
ru:   2. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sКак добавить супруга?%(html_end)s

en:   3. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow do I remove a spouse?%(html_end)s
ru:   3. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sКак удалить супруга?%(html_end)s

en: Backups and Updates
ru: Резервные копии и обновления

en:   4. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow do I make backups safely?%(html_end)s
ru:   4. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sКак безопасно создать резервную копию?%(html_end)s

en:   5. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sIs it necessary to update Gramps every time an update is released?%(html_end)s
ru:   5. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sНеобходимо ли обновлять Gramps каждый раз, когда выходит обновление?%(html_end)s

en: Data Entry
ru: Ввод данных

en:   6. %(gramps_manual_html_start)s%(section)sHow should information about marriages be entered?%(html_end)s
ru:   6. %(gramps_manual_html_start)s%(section)sКак вводить информацию о браке?%(html_end)s

en:   7. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sWhat's the difference between a residence and an address?%(html_end)s
ru:   7. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sЧем отличается место жительства от адреса?%(html_end)s

en: Media Files
ru: Документы и изображения

en:   8. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow do you add a photo of a person/source/event?%(html_end)s
ru:   8. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sКак добавить фотографию человека/документа/события?%(html_end)s

en:   9. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow do you find unused media objects?%(html_end)s
ru:   9. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sКак найти неиспользуемые документы?%(html_end)s

en:  10. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow can I make a website with Gramps and my tree?%(html_end)s
ru:  10. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sКак сделать веб-сайт из моего древа с помощью Gramps?%(html_end)s

en:  11. %(web_html_start)sHow do I record one's occupation?%(html_end)s
ru:  11. %(web_html_start)sКак ввести данные о виде деятельности?%(html_end)s

en:  12. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sWhat do I do if I have found a bug?%(html_end)s
ru:  12. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sЧто делать, если я нашёл ошибку в программе?%(html_end)s

en:  13. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sIs there a manual for Gramps?%(html_end)s
ru:  13. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sГде найти руководство по Gramps?%(html_end)s

en:  14. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sAre there tutorials available?%(html_end)s
ru:  14. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sСуществует ли пошаговое руководство к программе?%(html_end)s

en:  15. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sHow do I ...?%(html_end)s
ru:  15. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sКак мне ...?%(html_end)s

en:  16. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sHow can I help with Gramps?%(html_end)s
ru:  16. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sКак помочь проекту Gramps?%(html_end)s

en: Double-click given name for details
ru: Двойной щелчок по имени для отображения подробностей

en: No Family Tree loaded.
ru: Семейное древо не загружено.

en: Total unique given names
ru: Количество уникальных имён

en: Total given names showing
ru: Количество показанных имён

en: Total people
ru: Количество человек

en: Gramps_6.0_Wiki_Manual_-_Gramplets#Gramplet_List
ru: Gramps_6.0_Wiki_Manual_-__Gramplets#Gramplet_List

en: Gramps_6.0_Wiki_Manual_-_Tools#Debug
ru: Gramps_5.2_Wiki_Manual_-__Tools#Debug

en: Age on Date
ru: Возраст на заданную дату

en: Gramplet showing ages of living people on a specific date
ru: Показывает возраст живых людей на определённую дату

en: Age Stats
ru: Статистика по возрастам

en: Gramplet showing graphs of various ages
ru: Показывает графики разных возрастов

en: Gramplet showing calendar and events on specific dates in history
ru: Показывает календарь и события на определенные даты в прошлом

en: Descendants
ru: Потомки

en: Gramplet showing active person's descendants
ru: Показывает потомков активного лица

en: Ancestors
ru: Предки

en: Gramplet showing active person's ancestors
ru: Показывает предков активного лица

en: Gramplet showing active person's direct ancestors as a fanchart
ru: Показывает предков активного лица в виде веерной карты

en: Descendant Fan Chart
ru: Веерная карта потомков

en: Gramplet showing active person's direct descendants as a fanchart
ru: Показывает прямых потомков активного лица в виде веерной карты

en: 2-Way Fan Chart
ru: Двусторонняя веерная карта

en: Gramplet showing active person's direct ancestors and descendants as a fanchart
ru: Показывает прямых предков и потомков активного лица в виде веерной карты

en: 2-Way Fan
ru: Двусторонняя веерная карта

en: FAQ
ru: ЧАВО

en: Gramplet showing frequently asked questions
ru: Показывает часто задаваемые вопросы

en: Given Name Cloud
ru: Облако имён

en: Gramplet showing all given names as a text cloud
ru: Показывает имена в виде текстового облака

en: Gramplet showing an active item Quick View
ru: Показывает содержимое меню «Быстрый просмотр» для выбранного элемента

en: Relatives
ru: Ближайшие родственники

en: Gramplet showing active person's relatives
ru: Показывает ближайших родственников активного лица

en: Session Log
ru: Журнал сессии

en: Gramplet showing all activity for this session
ru: Показывает все действия пользователя в этом сеансе работы

en: Gramplet showing summary data of the Family Tree
ru: Показывает сводную информацию о семейном древе

en: Surname Cloud
ru: Облако фамилий

en: Gramplet showing all surnames as a text cloud
ru: Показывает фамилии в виде текстового облака

[ctx: gramplet]
en: To Do
ru: Задачи

en: Gramplet for displaying a To Do list
ru: Показывает список задач

en: Top Surnames
ru: Топ-10 фамилий

en: Gramplet showing most frequent surnames in this tree
ru: Показывает наиболее часто встречающиеся в семейном древе фамилии

en: Welcome
ru: Добро пожаловать

en: Gramplet showing a welcome message
ru: Показывает приветствие

en: Welcome to Gramps!
ru: Добро пожаловать в Gramps!

en: What's Next
ru: Что дальше?

en: Gramplet suggesting items to research
ru: Предлагает направления для исследования

en: What's Next?
ru: Что дальше?

en: Person Details
ru: Подробности о лице

en: Gramplet showing details of a person
ru: Показывает подробности о лице

en: Details
ru: Подробности

en: Repository Details
ru: Подробности о хранилище

en: Gramplet showing details of a repository
ru: Показывает подробности о хранилище

en: Place Details
ru: Подробности о месте

en: Gramplet showing details of a place
ru: Показывает подробности о местоположении

en: Media Preview
ru: Предпросмотр документов

en: Gramplet showing a preview of a media object
ru: Грамплет предпросмотра документов

en: Image Metadata
ru: Метаданные изображения

en: Gramplet showing metadata for a media object
ru: Показывает метаданные изображения

en: GExiv2 module not loaded.
ru: Модуль GExiv2 не загружен.

en: Image metadata functionality will not be available.
    To build it for Gramps see %(gramps_wiki_build_gexiv2_url)s
ru: Обработка метаданных изображения недоступна.
    Инструкция по сборке этого модуля доступна на %(gramps_wiki_build_gexiv2_url)s

en: Person Residence
ru: Место жительства лица

en: Gramplet showing residence events for a person
ru: Показывает события связанные с местом жительства лица

en: Person Events
ru: События лица

en: Gramplet showing the events for a person
ru: Показывает события связанные с лицом

en: Family Events
ru: Семейные события

en: Gramplet showing the events for a family
ru: Показывает события связанные с семьёй

en: Person Gallery
ru: Галерея лица

en: Gramplet showing media objects for a person
ru: Показывает документы для выбранного лица

en: Gallery
ru: Галерея

en: Family Gallery
ru: Галерея семьи

en: Gramplet showing media objects for a family
ru: Показывает документы для выбранной семьи

en: Event Gallery
ru: Галерея события

en: Gramplet showing media objects for an event
ru: Показывает документы для выбранного события

en: Place Gallery
ru: Галерея места

en: Gramplet showing media objects for a place
ru: Показывает документы для выбранного местоположения

en: Source Gallery
ru: Галерея источника

en: Gramplet showing media objects for a source
ru: Показывает документы для выбранного источника

en: Citation Gallery
ru: Галерея цитаты

en: Gramplet showing media objects for a citation
ru: Показывает документы для выбранной цитаты

en: Person Attributes
ru: Атрибуты лица

en: Gramplet showing the attributes of a person
ru: Показывает атрибуты для выбранного лица

en: Event Attributes
ru: Атрибуты события

en: Gramplet showing the attributes of an event
ru: Показывает атрибуты для выбранного события

en: Family Attributes
ru: Атрибуты семьи

en: Gramplet showing the attributes of a family
ru: Показывает атрибуты для выбранной семьи

en: Media Attributes
ru: Атрибуты документа

en: Gramplet showing the attributes of a media object
ru: Показывает атрибуты для выбранного документа

en: Gramplet showing the attributes of a source object
ru: Показывает атрибуты для исходного документа

en: Citation Attributes
ru: Атрибуты цитаты

en: Gramplet showing the attributes of a citation object
ru: Показывает атрибуты цитируемого объекта

en: Person Notes
ru: Заметки о лице

en: Gramplet showing the notes for a person
ru: Показывает заметки для выбранного лица

en: Event Notes
ru: Заметки о событии

en: Gramplet showing the notes for an event
ru: Показывает заметки для выбранного события

en: Family Notes
ru: Заметки о семье

en: Gramplet showing the notes for a family
ru: Показывает заметки для выбранной семьи

en: Place Notes
ru: Заметки о месте

en: Gramplet showing the notes for a place
ru: Показывает заметки для выбранного местоположения

en: Source Notes
ru: Заметки об источнике

en: Gramplet showing the notes for a source
ru: Показывает заметки для выбранного источника

en: Citation Notes
ru: Заметки о цитате

en: Gramplet showing the notes for a citation
ru: Показывает заметки для выбранной цитаты

en: Repository Notes
ru: Заметки о хранилище

en: Gramplet showing the notes for a repository
ru: Показывает заметки для выбранного хранилища

en: Media Notes
ru: Заметки о документе

en: Gramplet showing the notes for a media object
ru: Показывает заметки для выбранного документа

en: Gramplet showing the selected note
ru: Gramplet, отображающий выбранную заметку

en: Person Citations
ru: Цитаты для лица

en: Gramplet showing the citations for a person
ru: Показывает цитаты для выбранного лица

en: Event Citations
ru: Цитаты для события

en: Gramplet showing the citations for an event
ru: Показывает цитаты для выбранного события

en: Family Citations
ru: Цитаты для семьи

en: Gramplet showing the citations for a family
ru: Показывает цитаты для выбранной семьи

en: Place Citations
ru: Цитаты для места

en: Gramplet showing the citations for a place
ru: Показывает цитаты для выбранного местоположения

en: Media Citations
ru: Цитаты для документа

en: Gramplet showing the citations for a media object
ru: Показывает цитаты для выбранного документа

en: Person Children
ru: Дети лица

en: Gramplet showing the children of a person
ru: Показывает детей для выбранного лица

en: Family Children
ru: Дети в семье

en: Gramplet showing the children of a family
ru: Показывает детей для выбранной семьи

en: Person References
ru: Ссылки на лицо

en: Gramplet showing the backlink references for a person
ru: Показывает все записи, ссылающиеся на выбранное лицо

en: References
ru: Ссылки

en: Event References
ru: Ссылки на событие

en: Gramplet showing the backlink references for an event
ru: Показывает все записи, ссылающиеся на выбранное событие

en: Family References
ru: Ссылки на семью

en: Gramplet showing the backlink references for a family
ru: Показывает все записи, ссылающиеся на выбранную семью

en: Place References
ru: Ссылки на место

en: Gramplet showing the backlink references for a place
ru: Показывает все записи, ссылающиеся на выбранное местоположение

en: Source References
ru: Ссылки на источник

en: Gramplet showing the backlink references for a source
ru: Показывает все записи, ссылающиеся на выбранный источник

en: Citation References
ru: Ссылки на цитату

en: Gramplet showing the backlink references for a citation
ru: Показывает все записи, ссылающиеся на выбранную цитату

en: Repository References
ru: Ссылки на хранилище

en: Gramplet showing the backlink references for a repository
ru: Показывает все записи, ссылающиеся на выбранное хранилище

en: Media References
ru: Ссылки на документ

en: Gramplet showing the backlink references for a media object
ru: Показывает все записи, ссылающиеся на выбранный документ

en: Note References
ru: Ссылки на заметку

en: Gramplet showing the backlink references for a note
ru: Показывает все записи, ссылающиеся на выбранную заметку

en: Person Filter
ru: Фильтр лиц

en: Gramplet providing a person filter
ru: Предоставляет фильтр для лиц по заданным критериям

en: Family Filter
ru: Фильтр семей

en: Gramplet providing a family filter
ru: Предоставляет фильтр для семей по заданным критериям

en: Event Filter
ru: Фильтр событий

en: Gramplet providing an event filter
ru: Предоставляет фильтр для событий по заданным критериям

en: Source Filter
ru: Фильтр источников

en: Gramplet providing a source filter
ru: Предоставляет фильтр для источников по заданным критериям

en: Citation Filter
ru: Фильтр цитат

en: Gramplet providing a citation filter
ru: Предоставляет фильтр для цитат по заданным критериям

en: Place Filter
ru: Фильтр мест

en: Gramplet providing a place filter
ru: Предоставляет фильтр для местоположений по заданным критериям

en: Media Filter
ru: Фильтр документов

en: Gramplet providing a media filter
ru: Предоставляет фильтр для документов по заданным критериям

en: Repository Filter
ru: Фильтр хранилищ

en: Gramplet providing a repository filter
ru: Предоставляет фильтр для хранилищ по заданным критериям

en: Note Filter
ru: Фильтр заметок

en: Gramplet providing a note filter
ru: Предоставляет фильтр для заметок по заданным критериям

en: Records
ru: Рекорды

en: Shows some interesting records about people and families
ru: Показывает некоторые интересные рекорды лиц и семей

en: Person To Do
ru: Задачи для лица

en: Gramplet showing the To Do notes for a person
ru: Показывает задачи для лица

en: Event To Do
ru: Задачи для события

en: Gramplet showing the To Do notes for an event
ru: Показывает задачи для события

en: Family To Do
ru: Задачи для семьи

en: Gramplet showing the To Do notes for a family
ru: Показывает задачи для семьи

en: Place To Do
ru: Задачи для места

en: Gramplet showing the To Do notes for a place
ru: Показывает задачи для местоположения

en: Source To Do
ru: Задачи для источника

en: Gramplet showing the To Do notes for a source
ru: Показывает задачи для источника

en: Citation To Do
ru: Задачи для цитаты

en: Gramplet showing the To Do notes for a citation
ru: Показывает задачи для цитаты

en: Repository To Do
ru: Задачи для хранилища

en: Gramplet showing the To Do notes for a repository
ru: Показывает задачи для хранилища

en: Media To Do
ru: Задачи для документа

en: Gramplet showing the To Do notes for a media object
ru: Показывает задачи для документа

en: SoundEx
ru: Код SoundEx

en: Gramplet to generate SoundEx codes
ru: Генерирует SoundEx коды

en: Place Enclosed By
ru: Место входит

en: Gramplet showing the places enclosed by the active place
ru: Показывает места входящие в выбранное местоположение

en: Place Encloses
ru: Место включает

en: Gramplet showing the places that the active place encloses
ru: Показывает места которые входят в выбранное местоположение

en: Encloses
ru: Включает

en: Geography coordinates for Person Events
ru: Географические координаты для событий лица

en: Events Coordinates
ru: Координаты событий

en: Geography coordinates for Family Events
ru: Географические координаты для событий семьи

en: Gramplet showing the events for all the family
ru: Показывает события для всей семьи

en: Referrer
ru: Ссылающийся

en: Uncollected object
ru: Необработанный объект

en: Press Refresh to see initial results
ru: Нажмите Обновить для получения результата

en: Referrers of %d
ru: Ссылается на объект %d

en: %d refers to
ru: %d ссылается на этот объект

en: Uncollected Objects: %s
ru: Необработанные объекты: %s

en: Reference Error
ru: Ошибка в ссылке

en: Double-click on a row to edit the selected place.
ru: Двойной щелчок на строке для правки выбранного места.

en: %(current)d of %(total)d
ru: %(current)d из %(total)d

en: Move mouse over links for options
ru: Наведите курсор на имя для дополнительных опций

en: Max generations
ru: Максимальное число поколений

en: Show dates
ru: Показывать даты

en: Line type
ru: Тип линии

en: Click to make active
ru: Щёлкните, чтобы сделать лицо активным

en: Right-click to edit
ru: Щелчок правой кнопкой для редактирования

en: (b. %(birthdate)s, d. %(deathdate)s)
ru: (р. %(birthdate)s, у. %(deathdate)s)

en: (b. %s)
ru: (р. %s)

en: (d. %s)
ru: (у. %s)

en: 
    Breakdown by generation:
ru: 
    Разбивка по поколениям:

en: Generation 1
ru: Поколение 1

en: Double-click to see people in generation
ru: Двойной щелчок для просмотра лиц в этом поколении

en:  has 1 of 1 individual (%(percent)s complete)
ru:  насчитывает 1 лицо (%(percent)s выполнено)

en: Generation %d
ru: Поколение %d

en: Double-click to see people in generation %d
ru: Двойной щелчок для просмотра лиц в поколении %d

en:  has {count_person} of {max_count_person} individuals ({percent} complete)
     |  has {count_person} of {max_count_person} individuals ({percent} complete)
ru[0]:  насчитывает {count_person} лицо из {max_count_person} ({percent} выполнено)
ru[1]:  насчитывает {count_person} лица из {max_count_person} ({percent} выполнено)
ru[2]:  насчитывает {count_person} лиц из {max_count_person} ({percent} выполнено)

en: All generations
ru: Все поколения

en: Double-click to see all generations
ru: Двойной щелчок, чтобы увидеть все поколения

en:  have {number_of} individual
     |  have {number_of} individuals
ru[0]:  насчитывает {number_of} лицо
ru[1]:  насчитывает {number_of} лица
ru[2]:  насчитывает {number_of} лиц

en: %(date)s - %(place)s.
ru: %(date)s в %(place)s.

en: View Type
ru: Тип объекта

en: Quick Views
ru: Тип быстрого просмотра

en: Double-click name for details
ru: Двойной щелчок по имени для отображения подробностей

en: Click name to make person active
ru: Щёлкните по имени, чтобы сделать лицо активным

en: Right-click name to edit person
ru: Щёлкните правой кнопкой по имени для редактирования

en: Active person: %s
ru: Активное лицо: %s

en: %d. Partner: Not known
ru: %d. Партнёр: не известен

en: Parents:
ru: Родители:

en:    %d.a Mother:
ru:    %d.a Мать:

en:    %d.b Father:
ru:    %d.b Отец:

en: Click name to change active
    Double-click name to edit
ru: Щелчок по имени для смены активного лица
    Двойной щелчок по имени для редактирования

en: Log for this Session
ru: Журнал данной сессии

en: Opened data base -----------
ru: База данных открыта -----------

en: Added
ru: Добавление

en: Deleted
ru: Удаление

en: Edited
ru: Правка

en: Selected
ru: Выбор

en: SoundEx code:
ru: Код SoundEx:

en: Double-click item to see matches
ru: Двойной щелчок, чтобы увидеть соответствия

en: less than 1
ru: меньше чем 1

en: Individuals
ru: Люди

en: Number of individuals
ru: Количество человек

en: Individuals with other gender
ru: Лица другого пола

en: Individuals with unknown gender
ru: Лица неизвестного пола

en: Incomplete names
ru: Лица с неполными именами

en: Individuals missing birth dates
ru: Лица с недостающими датами рождения

en: Disconnected individuals
ru: Несвязанные лица

en: Family Information
ru: Семейная информация

en: Unique surnames
ru: Уникальные фамилии

en: Media Objects
ru: Документы

en: Individuals with media objects
ru: Лица с документами

en: Total number of media object references
ru: Общее количество ссылок на документы

en: Number of unique media objects
ru: Количество уникальных документов

en: Total size of media objects
ru: Общий размер документов

en: Missing Media Objects
ru: Утерянные документы

en: Double-click surname for details
ru: Двойной щелчок по фамилии для отображения подробной информации

en: Number of surnames
ru: Количество фамилий

en: Min font size
ru: Минимальный размер шрифта

en: Max font size
ru: Максимальный размер шрифта

en: Total unique surnames
ru: Количество уникальных фамилий

en: Total surnames showing
ru: Количество показанных фамилий

en: Previous To Do note
ru: Предыдущая задача

en: Next To Do note
ru: Следущая задача

en: Edit the selected To Do note
ru: Редактировать выбранную задачу

en: Add a new To Do note
ru: Добавить задачу

en: First select the object to which you want to attach a note
ru: Для начала выберите объект, для которого хотите добавить заметку

en: Unattached
ru: Отсоединено

en: Number of Surnames to display
ru: Количество отображаемых фамилий

en: Intro
ru: Введение

en: Gramps is a software package designed for genealogical research. Although similar to other genealogical programs, Gramps offers some unique and powerful features.
ru: Gramps — это программа, предназначенная для генеалогических исследований. Во многом напоминая прочие генеалогические программы, Gramps отличается особыми уникальными и мощными возможностями.

en: Home Page
ru: Домашняя страница

en: Who makes Gramps?
ru: Кто создаёт Gramps?

en: Gramps is created by genealogists for genealogists, organized in the Gramps Project. Gramps is an Open Source Software package, which means you are free to make copies and distribute it to anyone you like. It's developed and maintained by a worldwide team of volunteers whose goal is to make Gramps powerful, yet easy to use.
ru: Gramps создаётся специалистами по генеалогии для людей, ведущих генеалогические исследования. Разработчики этой системы сотрудничают через проект «Gramps». Gramps — проект с открытым исходным кодом, поэтому Вы можете свободно копировать его и распространять кому угодно. Разработка и поддержка Gramps ведётся международной командой, состоящей из добровольных участников, цель которых — сделать Gramps мощной системой, при этом удобной в использовании.

en: There is an active community of users available on the mailing lists and Discourse forum to share ideas and techniques.
ru: Существует активное сообщество пользователей, доступное в рассылках и на форуме Discourse для обмена идеями и методами.

en: Gramps online manual
ru: Руководство Gramps в Интернете

en: Ask questions on gramps-users mailing list
ru: Задавайте вопросы в списке рассылки «gramps-users»

en: Gramps Discourse Forum
ru: Форум Discourse Gramps

en: Getting Started
ru: С чего начать

en: The first time Gramps is started all of the Views are blank. There are very few menu options. A Family Tree is needed for any activity to happen.
    
    To create a new Family Tree (sometimes called 'database') select "Family Trees" from the menu, pick "Manage Family Trees", press "New" and name your Family Tree. "Load Family Tree" to make the tree active and ready to accept data by entering your first family, or importing a family tree. For more details, please read the information at the links below.
ru: При первом запуске Gramps все поля «Вид» пусты. Вариантов меню очень мало. Семейное древо может понадобиться для любой деятельности.
    
    Для создания нового семейного древа (иногда называемого «базой данных»), выберите «Семейные древа» в главном меню, затем — «Управление семейными древами», в управлении древами нажмите «Создать», и введите название нового древа. «Загрузить семейное древо», чтобы сделать древо активным и готовым к приему данных, для внесения своей первой семьи, или импорта семейного древа. Более подробную информацию читайте по приведённым выше ссылкам.

en: Start with Genealogy and Gramps
ru: Генеалогические исследования при помощи Gramps

en: Enter your first Family
ru: Впишите вашу первую семью

en: You will now want to start entering your first Family and that starts with the first Person.
    
    Switch to the "People" view and from the menu clicking "Add" and then clicking "Person" (or using the [+] icon) will bring up the window to enter a person. Entering the basic information and saving the record gives you a starting point. Select this Person's record and now switch to the "Relationships" view.
    
    With this first person, all of the menu options and icon functions have become available. Spend some time moving your mouse over the icons. As your cursor passes over an icon, a message will appear telling you the icon's function. The same is true for any of the edit windows. Moving the mouse cursor over an item will tell you what it will do.
    
    You can now create families by adding parents, a spouse and children. Once started, you will be able to add Events to People and Families. You can provide Sources and Citations to provide documentation for your entries.
    
    As you start using Gramps, you will find that information can be entered from all the various Views. There are multiple ways of doing most activities in Gramps. The flexibility allows you to choose which fits your work style.
ru: Теперь вы захотите начать вводить свою первую семью, и это начинается с первого человека. 
    
    Переключитесь на представление «Люди», в меню нажав кнопку «Добавить» и выбрав категорию «Человек» (или используя значок [+]), откроется окно для ввода данных человека. Ввод основной информации и сохранение записи дает вам отправную точку. Выберите запись этого человека и переключитесь на представление «Отношения». 
    
    С появлением первой записи о человеке стали доступны все опции меню и функции значков. Потратьте некоторое время, перемещая мышь по значкам. Когда ваш курсор будет находиться над значком, появится сообщение, сообщающее вам о функции значка. Аналогичные подсказки есть в каждом окне. Наведение курсора мыши на элемент скажет вам, что он будет делать.
    
    Теперь вы можете описывать семьи, добавляя родителей, супруга и детей. После чего вы сможете добавлять события к людям и семьям. Вы можете указать Источники и Цитаты, чтобы указать источник ваших записей.
    
    Когда вы начнете использовать Gramps, вы обнаружите, что информацию можно вводить из всех различных представлений (окон). В Gramps есть несколько способов выполнения одних и тех же действий. Гибкость позволяет вам выбрать то, что соответствует вашему стилю работы.

en: Entering and editing data (brief)
ru: Ввод и редактирование данных (кратко)

en: Importing a Family Tree
ru: Импорт семейного древа

en: To import a Family Tree from another program first create a GEDCOM (or other data) file from the previous program.
    
    Once you have created a new Gramps database file, use the "Import" option under the "Family Trees" menu to import the GEDCOM data.
ru: Чтобы импортировать Семейное древо из другой программы, сначала создайте файл GEDCOM (или другой файл данных) из предыдущей программы.
    
    После создания нового файла базы данных Gramps используйте параметр «Импорт» в меню «Семейные древа», чтобы импортировать данные GEDCOM.

en: Import from another genealogy program
ru: Импорт из другой генеалогической программы

en: Dashboard View
ru: Приборная доска

en: You are currently reading from the "Dashboard" view, where you can add your own gramplets. You can also add gramplets to any view by adding a sidebar and/or bottombar, and right-clicking to the right of the tab.
    
    You can click the configuration icon in the toolbar to add additional columns, while right-click on the background allows to add gramplets. You can also drag the Properties button to reposition the gramplet on this page, and detach the gramplet to float above Gramps.
ru: Это — вид «Приборная доска». Сюда можно добавить грамплеты по вашему вкусу. Грамплеты также можно добавлять в режиме других видов, на боковую и нижнюю панели. Для добавления нового грамплета в других видах необходимо щёлкнуть правой кнопкой мыши справа от заголовка боковой или нижней панели.
    
    Щёлкните мышью по значку настройки вида, чтобы добавить дополнительные колонки. Щелчком правой кнопкой по фону можно выбрать, какие грамплеты добавить. Грамплеты можно перетаскивать с места на место за значок «свойства». Щелчком по этому значку можно перевести окно грамплета в плавающий режим.

en: Gramps View Categories
ru: Просмотр категорий Gramps

en: Addons and "Gramplets"
ru: Дополнения и "грамплеты"

en: There are many Addons or "Gramplets" that are available to assist you in data entry and visualizing your family tree. Many of these tools are already available to you. Many more are available to download and install.
ru: Существует множество Дополнений или "Gramplets", которые помогут Вам вводить данные и визуализировать Ваше семейное древо. Многие из этих инструментов уже доступны Вам. Многие другие доступны для загрузки и установки.

en: Example Database
ru: Пример базы данных

en: Want to see Gramps in use. Create and Import the Example database.
    
    Create a new Family Tree as described above. Suggest that you name the Family Tree “EXAMPLE”.
    
    Import the Gramps file example.gramps.
    
    Follow the instructions for the location of the file stored with the Gramps program.
ru: Хотите увидеть Gramps в использовании. Создайте и импортируйте базу данных примера.
    
    Создайте новое семейное древо, как описано выше. Предположу что вы назовете семейное древо «ПРИМЕР».
    
    Импортируйте файл example.gramps.
    
    Следуйте инструкциям по расположению файла, хранящегося в директории программы Gramps.

en: Minimum number of items to display
ru: Минимальное количество пунктов

en: Descendant generations per ancestor generation
ru: Сколько поколений потомков рассматривать до перехода к следующему уровню предков

en: Delay before descendants of an ancestor is processed
ru: Задержка до обработки потомков предка

en: Tag to indicate that a person is complete
ru: Метка, означающая, что исследование лица завершено

en: Tag to indicate that a family is complete
ru: Метка, означающая, что исследование семьи завершено

en: Tag to indicate that a person or family should be ignored
ru: Метка, отменяющая напоминание о дальнейшем исследовании отмеченных лиц и семей

en: No Home Person set.
ru: Базовое лицо не назначено.

en: first name unknown
ru: неизвестно имя

en: surname unknown
ru: неизвестна фамилия

en: (person with unknown name)
ru: (лицо с неизвестным именем)

en: birth event missing
ru: отсутствует событие рождения

en: person not complete
ru: лицо неполное

en: (unknown person)
ru: (неизвестное лицо)

en: %(name1)s and %(name2)s
ru: %(name1)s и %(name2)s

en: marriage event missing
ru: отсутствует свадебное событие

en: relation type unknown
ru: неизвестен тип отношений

en: family not complete
ru: нехватка данных о семье

en: date unknown
ru: неизвестна дата

en: date incomplete
ru: неполная дата

en: place unknown
ru: неизвестно место

en: spouse missing
ru: отсутствует супруг(а)

en: father missing
ru: отсутствует отец

en: mother missing
ru: отсутствует мать

en: parents missing
ru: отсутствуют родители

en: Family Lines Graph
ru: График Семейные линии

en: Produces family line graphs using Graphviz.
ru: Создаёт график семейных линий, используя библиотеку Graphviz.

en: Hourglass Graph
ru: График Песочные часы

en: Produces an hourglass graph using Graphviz.
ru: Создаёт график, напоминающий по форме песочные часы, используя библиотеку Graphviz.

en: Relationship Graph
ru: График Отношения

en: Produces relationship graphs using Graphviz.
ru: Создаёт график взаимоотношений, используя Graphviz.

en: B&W outline
ru: Черно-белый контур

en: Colored outline
ru: Цветной контур

en: Color fill
ru: Цветная заливка

en: Descendants <- Ancestors
ru: Потомки <- Предки

en: Descendants -> Ancestors
ru: Потомки -> Предки

en: Descendants <-> Ancestors
ru: Потомки <-> Предки

en: Descendants - Ancestors
ru: Потомки - Предки

en: Both
ru: Оба

en: Follow parents to determine "family lines"
ru: Следовать к родителям для определения "семейных линий"

en: Parents and their ancestors will be considered when determining "family lines".
ru: Родители и их предки будут учтены при построении семейных линий.

en: Follow children to determine "family lines"
ru: Следовать к детям для определения семейных линий

en: Children will be considered when determining "family lines".
ru: Дети и из потомки будут учтены при построении семейных линий.

en: Try to remove extra people and families
ru: Пытаться удалить несвязанные семьи и людей

en: People and families not directly related to people of interest will be removed when determining "family lines".
ru: Люди и семьи, прямо не связанные с интересующими Вас лицами, будут исключены при определении семейных линий.

en: Arrowhead direction
ru: Направление стрелок

en: Choose the direction that the arrows point.
ru: Выберите направление стрелок.

en: Graph coloring
ru: Расцветка графа

en: Males will be shown with blue, females with red, unless otherwise set above for filled. If the sex of an individual is unknown it will be shown with gray.
ru: Мужчины будут выделены синим цветом, женщины - красным, если выше не были выбраны другие значения. Если пол лица неизвестен, то будет использован серый цвет.

en: Rounded corners
ru: Закруглять углы

en: Use rounded corners e.g. to differentiate between women and men.
ru: Использовать закругленные углы для обозначения различия между мужчинами и женщинами.

en: Use subgraphs
ru: Использовать подграфы

en: Subgraphs can help Graphviz position spouses together, but with non-trivial graphs will result in longer lines and larger graphs.
ru: Подграфы могут помочь Graphviz расположить супругов рядом, но на сложных графах это приведёт к более длинным линиям и бо́льшим графам.

en: People of Interest
ru: Лица, представляющие интерес

en: People of interest
ru: Лица, представляющие интерес

en: People of interest are used as a starting point when determining "family lines".
ru: Лица, представляющие интерес являются стартовой точкой, от которой строятся семейные линии.

en: Limit the number of ancestors
ru: Ограничить число предков

en: Whether to limit the number of ancestors.
ru: Ограничивать ли число предков.

en: The maximum number of ancestors to include.
ru: Максимальное число включаемых предков.

en: Limit the number of descendants
ru: Ограничить число потомков

en: Whether to limit the number of descendants.
ru: Ограничивать ли число потомков.

en: The maximum number of descendants to include.
ru: Максимальное число включаемых потомков.

en: Include dates
ru: Включать даты

en: Whether to include dates for people and families.
ru: Включать или нет даты для лиц и семей.

en: Limit dates to years only
ru: Ограничить даты только годами

en: Prints just dates' year, neither month or day nor date approximation or interval are shown.
ru: Указывать только год, опуская дни, месяцы, точность дат и интервалы.

en: Whether to include placenames for people and families.
ru: Включать или нет названия мест для лиц и семей.

en: Include the number of children
ru: Включать число детей

en: Whether to include the number of children for families with more than 1 child.
ru: Включать или нет число детей для семей, в которых более одного ребенка.

en: Include thumbnail images of people
ru: Включать изображения людей

en: Whether to include thumbnail images of people.
ru: Включать или нет миниатюры изображений людей.

en: Thumbnail location
ru: Позиция изображения

en: Above the name
ru: Над именем

en: Beside the name
ru: Под именем

en: Where the thumbnail image should appear relative to the name
ru: Размещение изображения относительно имени человека

en: Thumbnail size
ru: Размер миниатюр

en: Size of the thumbnail image
ru: Размер изображения миниатюр

en: Family Colors
ru: Цвета семей

en: Family colors
ru: Цвета семей

en: Colors to use for various family lines.
ru: Цвета для отображения разных семейных линий.

en: The color to use to display men.
ru: Цвет для отображения мужчин.

en: The color to use to display women.
ru: Цвет для отображения женщин.

en: The color to use to display people who are neither men nor women.
ru: Цвет для отображения лиц, не относящихся ни к мужчинам, ни к женщинам.

en: The color to use when the gender is unknown.
ru: Цвет для отображения людей неуказанного пола.

en: The color to use to display families.
ru: Цвет для отображения семей.

en: You did not specify anybody
ru: Вы никого не указали

en: Number of people in database:
ru: Количество людей в базе данных:

en: Number of people of interest:
ru: Количество лиц, представляющих интерес:

en: Number of families in database:
ru: Количество семей в базе данных:

en: Number of families of interest:
ru: Количество семей, представляющих интерес:

en: Additional people removed:
ru: Дополнительных лиц удалено:

en: Additional families removed:
ru: Дополнительных семей удалено:

en: Initial list of people of interest:
ru: Список лиц, представляющих интерес:

en: {number_of} child | {number_of} children
ru[0]: {number_of} ребёнок
ru[1]: {number_of} ребёнка
ru[2]: {number_of} детей

en: father: %s
ru: отец: %s

en: mother: %s
ru: мать: %s

en: child: %s
ru: ребёнок: %s

en: Center -> Others
ru: Центральное -> Другие

en: Center <- Others
ru: Центральное <- Другие

en: Center <-> Other
ru: Центральное <-> Другие

en: Center - Other
ru: Центральное - Другие

en: The Center person for the graph
ru: Главное лицо для построения графа

en: Max Descendant Generations
ru: Максимум поколений потомков

en: The number of generations of descendants to include in the graph
ru: Сколько поколений потомков отображать на графе

en: Max Ancestor Generations
ru: Максимум поколений предков

en: The number of generations of ancestors to include in the graph
ru: Сколько поколений предков отображать на графе

en: Males will be shown with blue, females with red.  If the sex of an individual is unknown it will be shown with gray.
ru: Мужчины будут выделены синим цветом, женщины - красным.  Если пол лица неизвестен, то будет использован серый цвет.

en: Use rounded corners
ru: Закруглять углы

en: Use rounded corners to differentiate between women and men.
ru: Использовать закругленные углы для обозначения различия между мужчинами и женщинами.

en: Graph Style
ru: Стиль графа

en: Force Ahnentafel order
ru: Принудительная сортировка по поколениям

en: Force Sosa / Sosa-Stradonitz / Ahnentafel layout order for all ancestors, so that fathers are always on the left branch and mothers are on the right branch.
ru: Использовать порядок расположения Sosa / Sosa-Stradonitz / Ahnentafel для всех предков так, чтобы отцы всегда находились слева, а матери - справа.

en: Ahnentafel number visible
ru: Показывать счёт поколений

en: Show Sosa / Sosa-Stradonitz / Ahnentafel number.
ru: Показать номер Sosa / Sosa-Stradonitz / Ahnentafel.

en: Show symbols for events
ru: Отображать символы событий

en: Show genealogical symbols for birth, marriage and death events.
ru: Отображать генеалогические символы для событий рождения, свадьбы и смерти.

en: Generating report
ru: Создаётся отчёт

en: Determines what people are included in the graph
ru: Определяет каких людей следует включать в граф

en: Use hexagons
ru: Использовать шестиугольники

en: Use hexagons to differentiate those of unknown gender.
ru: Использовать шестиугольники для выделения лиц с неизвестным полом.

en: Dates and/or Places
ru: Даты и/или Места

en: Do not include any dates or places
ru: Не включать даты и места

en: Include (birth, marriage, death) dates, but no places
ru: Включать даты рождения, брака и смерти, но не места

en: Include (birth, marriage, death) dates, and places
ru: Включать даты рождения, брака, смерти и места

en: Include (birth, marriage, death) dates, and places if no dates
ru: Включать даты рождения, брака, смерти и места. если нет дат

en: Include (birth, marriage, death) years, but no places
ru: Включать года рождения, брака и смерти, но не места

en: Include (birth, marriage, death) years, and places
ru: Включать года рождения, брака, смерти и места

en: Include (birth, marriage, death) places, but no dates
ru: Включать мета рождения, брака и смерти, но не даты

en: Include (birth, marriage, death) dates and places on same line
ru: Включать даты (рождения, брака, смерти) и места в одну строку

en: Whether to include dates and/or places
ru: Включать или нет даты и/или места

en: Show all family nodes
ru: Показать все семейные узлы

en: Show family nodes even if the output contains only one member of the family.
ru: Показывать семейные узлы даже, если в выводе представлен только один член семьи.

en: Include URLs
ru: Включать URL

en: Include a URL in each graph node so that PDF and imagemap files can be generated that contain active links to the files generated by the 'Narrated Web Site' report.
ru: Включать URL в каждую вершину графа так, чтобы созданный граф в форматах PDF или imagemap содержали ссылки на файлы, созданные отчётом «Повествовательный веб-сайт».

en: Include relationship to center person
ru: Включать родство по отношению к центральному лицу

en: Whether to show every person's relationship to the center person
ru: Включать ли родство каждого лица по отношению к центральному лицу

en: Whether to include thumbnails of people.
ru: Включать или нет изображения людей.

en: Thumbnail Location
ru: Размещение изображения

en: Include occupation
ru: Включить данные о виде деятельности

en: Do not include any occupation
ru: Не включать данные о видах деятельности

en: Include description of most recent occupation
ru: Включить описание последнего вида деятельности

en: Include date, description and place of all occupations
ru: Включить даты, описания и места всех видов деятельности

en: Whether to include the last occupation
ru: Включать ли последний вид деятельности

en: Include relationship debugging numbers also
ru: Включить также отладочные числа отношений

en: Whether to include 'Ga' and 'Gb' also, to debug the relationship calculator
ru: Необходимо ли включать 'Ga' и 'Gb', для отладки калькулятора отношений

en: Indicate non-birth relationships with dotted lines
ru: Показывать пунктиром отношения, не являющиеся родительскими

en: Non-birth relationships will show up as dotted lines in the graph.
ru: Отношения, не являющиеся родительскими, будут показаны на графе пунктиром.

en: Show family nodes
ru: Показать семейные узлы

en: Families will show up as ellipses, linked to parents and children.
ru: Семьи будут показаны эллипсами, связывающими родителей и детей.

en: Parent grouping
ru: Группировка по родителям

en: Parents together
ru: Родители вместе

en: Parents offset
ru: Визуальное смешение родителей

en: In the 'Normal' setting parents will be located to keep most lines short.
    The 'Parents together' setting can help position spouses next to each other, but with non-trivial graphs will result in longer lines and larger graphs.
    The Parents offset setting will also try to put spouses near each other, however they will be offset from each other.  This will tend to make graphs with many people in a generation more square.
ru: В настройке «Нормальный» родители будут расположены так, чтобы большинство строк было коротким. 
    Настройка «Родители вместе» может помочь расположить супругов рядом друг с другом, но с нетривиальными графиками это приведет к более длинным линиям и большим графикам.
    Настройка смещения родителей также попытается поставить супругов рядом друг с другом, однако они будут смещены друг от друга. Это будет иметь тенденцию делать графики со многими людьми в поколении более квадратными.

en: Import data from CSV files
ru: Импорт данных из файлов CSV

en: Import data from GeneWeb files
ru: Импорт данных из файлов GeneWeb

en: Gramps package (portable XML)
ru: Пакет Gramps (портативный XML)

en: Import data from a Gramps package (an archived XML Family Tree together with the media object files).
ru: Импорт данных из пакета Gramps (сжатого Семейного древа в XML вместе с файлами документов).

en: Gramps XML Family Tree
ru: Семейное древо Gramps XML

en: The Gramps XML format is a text version of a Family Tree. It is read-write compatible with the present Gramps database format.
ru: Формат базы данных Gramps XML - это текстовая версия Семейного древа. Он совместим при чтении и записи с текущим форматом базы данных Gramps.

en: Gramps 2.x database
ru: Базы данных Gramps 2.x

en: Import data from Gramps 2.x database files
ru: Импорт данных из файлов базы данных GRAMPS 2.x

en: Pro-Gen
ru: Про-Ген

en: Import data from Pro-Gen files
ru: Импорт данных из файлов Pro-Gen

en: Import data from vCard files
ru: Импорт данных из файлов vCard

en: Bad references
ru: Плохие ссылки

en: %s could not be opened
ru: %s не может быть открыт

en: Results
ru: Результаты

en: done
ru: завершено

en: given name
ru: имя

en: call
ru: бытовое имя

en: nick
ru: кличка

en: Nick
ru: Псевдоним

en: nick_name
ru: ник_имя

en: tag
ru: тег

en: title
ru: название

[ctx: Person or Place]
en: title
ru: название

en: gender
ru: пол

en: source
ru: источник

en: note
ru: заметка

en: birth place
ru: место рождения

en: birth place id
ru: id места рождения

en: birth date
ru: дата рождения

en: birth source
ru: источник информации о рождении

en: baptism place
ru: место крещения

en: baptism place id
ru: id места крещения

en: baptism date
ru: дата крещения

en: baptism source
ru: источник информации о крещении

en: burial place
ru: место захоронения

en: burial place id
ru: id места захоронения

en: burial date
ru: дата захоронения

en: burial source
ru: источник информации о захоронении

en: death place
ru: место смерти

en: death place id
ru: id места смерти

en: death date
ru: дата смерти

en: death source
ru: источник информации о смерти

en: death cause
ru: причина смерти

en: person
ru: лицо

en: occupationdescr
ru: описаниевидадеятельности

en: Occupation description
ru: Описание вида деятельности

en: occupationdate
ru: датадеятельности

en: Occupation date
ru: Дата деятельности

en: occupationplace
ru: местодеятельности

en: Occupation place
ru: Место деятельности

en: occupationplace_id
ru: Id_местадеятельности

en: Occupation place id
ru: ID места деятельности

en: occupationsource
ru: источникинфодеятельности

en: Occupation source
ru: Источник информации о деятельности

en: residence date
ru: дата проживания

en: residencedate
ru: датапроживания

en: residenceplace
ru: местожительства

en: residence place
ru: место жительства

en: residenceplace_id
ru: id_местажительства

en: residence place id
ru: id места жительства

en: residencesource
ru: источникпроживания

en: residence source
ru: источник проживания

en: attribute type
ru: тип атрибута

en: attributetype
ru: типатрибута

en: attributevalue
ru: значениеатрибута

en: attribute value
ru: значение атрибута

en: attributesource
ru: источникатрибута

en: attribute source
ru: источник атрибута

en: child
ru: ребёнок

en: mother
ru: мать

en: parent2
ru: родитель2

en: father
ru: отец

en: parent1
ru: родитель1

en: marriage
ru: брак

en: place
ru: место

en: place id
ru: id места

en: name
ru: имя

en: type
ru: тип

en: latitude
ru: широта

en: longitude
ru: долгота

en: code
ru: код

en: enclosed by
ru: входит в

en: enclosed_by
ru: входит_в

en: format error: line %(line)d: %(zero)s
ru: Неверный формат: строка %(line)d: %(zero)s

en: CSV Import
ru: Импорт CSV

en: Reading data...
ru: Чтение данных...

en: CSV import
ru: Импорт CSV

en: Import Complete: {number_of} second | Import Complete: {number_of} seconds
ru[0]: Импорт завершён: {number_of} секунда
ru[1]: Импорт завершён: {number_of} секунды
ru[2]: Импорт завершён: {number_of} секунд

en: The following IDs were referenced but not found:
ru: На следующие ID есть ссылки, но они сами не найдены:

en: Gramps - GEDCOM Encoding
ru: Gramps - Кодировка GEDCOM

en: GEDCOM Encoding
ru: Кодировка GEDCOM

en: This GEDCOM file has identified itself as using ANSEL encoding. Sometimes, this is in error. If the imported data contains unusual characters, undo the import, and override the character set by selecting a different encoding below.
ru: Этот файл GEDCOM идентифицирует свою кодировку как ANSEL. Иногда это является ошибкой. Если импортированные данные содержат неиспользуемые символы, отмените импорт и выберите другую кодировку из нижеследующего меню.

en: Encoding:
ru: Кодировка:

en: Invalid GEDCOM file
ru: Неверный файл GEDCOM

en: %s could not be imported
ru: %s не может быть импортирован

en: Error reading GEDCOM file
ru: Ошибка при чтении файла GEDCOM

en: Accomplishment
ru: Завершение

en: Acquisition
ru: Приобретение

en: Adhesion
ru: Приверженность

en: Award
ru: Награда

en: Change Name
ru: Смена имени

en: Circumcision
ru: Обрезание

en: Military Demobilisation
ru: Военная демобилизация

en: Dotation
ru: Вклад

en: Excommunication
ru: Отлучение

en: LDS Family Link
ru: СПД ссылка для семьи

en: Funeral
ru: Похороны

en: Hospitalisation
ru: Госпитализация

en: Illness
ru: Болезнь

en: List Passenger
ru: Список пассажиров

en: Military Distinction
ru: Воинские отличия

en: Militaty Mobilisation
ru: Военная мобилизация

en: Military Promotion
ru: Присвоение воинского звания

en: LDS Seal to child
ru: Уход за ребенком СПД

en: Sold property
ru: Продажа собственности

en: No mention
ru: Не упоминается

en: Separated
ru: Отделено

en: GeneWeb import
ru: Импорт GeneWeb

en: Invalid date {date} in {gw_snippet}, preserving date as text.
ru: Неверная дата {date} в {gw_snippet}, сохраняю дату в текстовом виде.

en: Could not create media directory %s
ru: Не удалось создать каталог документов %s

en: Media directory %s is not writable
ru: Каталог документов %s недоступен для записи

en: Media directory %s exists. Delete it first, then restart the import process
ru: Каталог документов %s уже существует. Удалите его, затем перезапустите процесс импорта

en: Error extracting into %s
ru: Ошибка при распаковке в %s

en: Base path for relative media set
ru: Установлен базовый каталог для относительных путей

en: The base media path of this Family Tree has been set to %s. Consider taking a simpler path. You can change this in the Preferences, while moving your media files to the new position, and using the media manager tool, option 'Replace substring in the path' to set correct paths in your media objects.
ru: Базовый каталог для этого Семейного древа был установлен в %s. Возможно, Вы захотите использовать каталог с более простым именем. Его можно изменить в «Настройках», затем переместить файлы в новое место, а затем использовать операцию «Заменить подстроку в пути» в «Управлении документами», чтобы установить правильный путь к Вашим документам.

en: Cannot set base media path
ru: Не удалось установить базовый каталог для документов

en: The Family Tree you imported into already has a base media path: %(orig_path)s. The imported media objects however are relative from the path %(path)s. You can change the media path in the Preferences or you can convert the imported files to the existing base media path. You can do that by moving your media files to the new position, and using the media manager tool, option 'Replace substring in the path' to set correct paths in your media objects.
ru: У семейного древа, в которое произведён импорт, уже установлен базовый путь к документам: %(orig_path)s. Импортированные документы же используют относительный путь %(path)s. Вы можете поменять базовый каталог в «Настройках» или использовать существующий каталог для вновь импортированных документов. Вы можете сделать это переместив файлы в новое место, а затем использовав операцию «Заменить подстроку в пути» в «Управлении документами» чтобы установить правильный путь к вашим документам.

en: %s could not be opened
ru: %s не удалось открыть

en: The Database version is not supported by this version of Gramps.You should use an old copy of Gramps at version 3.0.x and import your database into that version. You should then export a copy of your data to Gramps XML (Family Tree). Then you should upgrade to the latest version of Gramps (for example this version), create a new empty database and import the Gramps XML into that version. Please refer to:%(gramps_wiki_migrate_two_to_three_url)s
ru: Версия базы данных не поддерживается текущей версией Gramps. Необходимо использовать Gramps версии 3.0.x для импорта Вашей базы данных. После этого экспортировать данные в формате XML (Семейное древо). Обновить Gramps до последней версии (например до этой), создать пустую базу данных и импортировать XML. Смотрите для информации: %(gramps_wiki_migrate_two_to_three_url)s

en: _Ok
ru: _OK

en: Source reference
    (out of Settings)
ru: Ссылка на источник
    (без параметров)

en: Source reference text
    (Text & import Filename).
ru: Текст Ссылки на источник
    (Текст и название файла импорта).

en: Source attribute text
    (Text, import Filename & (System-)Date).
ru: Текст Атрибута источника
    (Текст, название файла импорта и (Системная-) Дата).

en: Citation reference.
ru: Ссылка на цитату.

en: Citation confidence level
    (Very low - very high).
ru: Уровень достоверности цитирования
    (Очень низкий - очень высокий).

en: Citation volume/page text
    (Text & (System-)Date).
ru: Текст тома/страницы цитирования
    (Текст и (Системная-) Дата).

en: Citation attribute text
    (Text, import Filename & (System-)Date).
ru: Текст атрибута цитирования
    (Текст, Имя импортируемого файла и (Системная-) Дата).

en: Import Text
ru: Импорт текста

en: Default Tagtext
    (out of Settings).
ru: Текст метки по умолчанию
    (из Настроек).

en: Import Filename.
ru: Имя имортируемого файла.

en: Default (System-)Date.
ru: (Системная-) Дата по умолчанию.

en: Combined default text + filename + date.
ru: Комбинация по умолчанию текст + имя файла + дата.

en: Copy Default Text
    to all Tag Text'.
ru: Копировать Текст по умолчанию
    во все тексты Меток".

en: Copy Default Filename
    to all sensitive Tag Text'.
ru: Копировать Имя файла по умолчанию
    для всех чувствительных текстов Меток.

en: Copy Default Date
    to all sensitive Tag Text'.
ru: Копировать Дату по умолчанию
    во все чувствительные тексты Меток.

en:   Objects
ru:   Объекты

en: Enable/Disable
    all object tags.
ru: Включить/Выключить
    все метки объектов.

en: Tag Text
ru: Текст метки

en: Import Objects
ru: Импорт объектов

en: Enable/Disable
    Person import.
ru: Включить/Выключить
    Импорт лиц.

en: Enable/Disable
    Family import.
ru: Включить/Выключить
    Импорт семей.

en: Enable/Disable
    Child import.
ru: Включить/Выключить
    Импорт детей.

en: Use original Person
    Identifier as Gramps ID.
ru: Использовать оригинальный Персональный
    Идентификатор в качестве Gramps ID.

en: Use original Family
    Identifier as Gramps ID.
ru: Использовать оригинальный Семейный
    Идентификатор в качестве Gramps ID.

en: Identifier
ru: Идентификатор

en: Name change
ru: Изменение имени

en: Event date
ru: Дата события

en: Store birth date in
    event description.
ru: Сохранить дату рождения в
    описания события.

en: Store death date in
    event description.
ru: Сохранить дату смерти в
    описания события.

en: Diverse
ru: Разные

en: Store REFN number
    in event description.
ru: Сохранить номер REFN
    в описании события.

en: Use death information
    as cause of death event.
ru: Использовать информацию о смерти
    как событие Причина смерти.

en: (-cause)
ru: (-причина)

en: Male surname
ru: Мужская фамилия

en: Change name of male
    to e.g. wifes name.
ru: Изменить фамилию мужчины
    на фамилию жены.

en: Female surname
ru: Женская фамилия

en: Change name of female
    to e.g. husbands name.
ru: Изменить фамилию женщины
    на фамилию мужа.

en: Option
ru: Параметр

[ctx: manual]
en: Import_from_another_genealogy_program
ru: Импорт_из_другой_генеалогической_программы

en: Import from Pro-Gen (%s)
ru: Импорт из Pro-Gen (%s)

en: Pro-Gen data error
ru: Ошибка данных Pro-Gen

en: Import Pro-Gen
ru: Импорт Pro-Gen

en: Line %(line)5d: %(prob)s
ru: Cтрока %(line)5d: %(prob)s

en: vCard import
ru: Импорт vCard

en: vCard import report: No errors detected
ru: Отчёт импорта vCard: ошибок не обнаружено

en: vCard import report: %s errors detected
ru: Отчёт импорта vCard: обнаружены ошибки %s

en: Token >%(token)s< unknown. line skipped: %(line)s
ru: Элемент >%(token)s< неизвестен. Строка пропущена: %(line)s

en: BEGIN property not properly closed by END property, Gramps can't cope with nested vCards.
ru: Оператор BEGIN корректно не завершён оператором END, Gramps не удалось обработать карточки vCard.

en: Import of vCards version %s is not supported by Gramps.
ru: Импорт файлов vCard версии %s не поддерживается этой версией Gramps.

en: The vCard is malformed. It is missing the compulsory N property, so there is no name; skip it.
ru: Неверная запись в vCard. Пропущен обязательный параметр N, значит имени нет; оно будет пропущено.

en: The vCard is malformed. It is missing the compulsory FN property, get name from N alone.
ru: Неверная запись в VCard, отсутствует обязательный параметр FN, имя будет получено только из N.

en: The vCard is malformed. Wrong number of name components.
ru: Неверное количество компонентов имени в vCard.

en: Invalid date in BDAY {vcard_snippet}, preserving date as text.
ru: Неверная дата в поле BDAY {vcard_snippet}, дата будет сохранена в виде текста.

en: Date {vcard_snippet} not in appropriate format yyyy-mm-dd, preserving date as text.
ru: Дата {vcard_snippet} не в разрешённом формате ГГГГ-ММ-ДД, дата будет сохранена в виде текста.

en: %(event_name)s of %(family)s
ru: %(event_name)s в %(family)s

en: %(event_name)s of %(person)s
ru: %(event_name)s для %(person)s

en: Error reading %s
ru: Ошибка при чтении %s

en: The file is probably either corrupt or not a valid Gramps database.
ru: Вероятно файл повреждён, либо не является корректной базой данных Gramps.

en:   {id1} - {text} with {id2}
ru:   {id1} - {text} с {id2}

en:   {obj} {id1} with {id2}
ru:   {obj} {id1} с {id2}

en: Sources
ru: Источники

en: Number of new objects imported:
ru: Количество новых импортированных объектов:

en: 
    The imported file was not self-contained.
    To correct for that, %(new)d objects were created and
    their typifying attribute was set to 'Unknown'.
    The breakdown per category is depicted by the
    number in parentheses. Where possible these
    'Unknown' objects are referenced by note %(unknown)s.
ru: 
    Импортированный файл не полон.
    Чтобы это исправить создано %(new)d объектов и
    их атрибут установлен как 'Неизвестный'.
    Разбивка по категориям указана
    цифрой в скобках. Где это возможно, на
    'Неизвестные' объекты ссылается заметка %(unknown)s.

en: 
    Media objects with relative paths have been
    imported. These paths are considered relative to
    the media directory you can set in the preferences,
    or, if not set, relative to the user's directory.
ru: 
    Документы с относительными путями
    импортированы. Эти пути отсчитываются относительно
    каталога, заданного в настройках, или, если он не задан,
    относительно Вашего домашнего каталога.

en: 
    Objects that are candidates to be merged:
ru: 
    Объекты-кандидаты на объединение:

en: The Gramps Xml you are trying to import is malformed.
ru: Файл Gramps Xml, который Вы пытаетесь импортировать в Gramps, повреждён.

en: Attributes that link the data together are missing.
ru: Атрибуты, связывающие данные воедино, отсутствуют.

en: Gramps XML import
ru: Импорт Gramps XML

en: Could not change media path
ru: Не удалось изменить путь

en: The opened file has media path %s, which conflicts with the media path of the Family Tree you import into. The original media path has been retained. Copy the files to a correct directory or change the media path in the Preferences.
ru: Путь открытого файла %s конфликтует с путём импортируемого семейного древа. Исходный путь оставлен без изменения. Скопируйте файлы в правильный каталог или измените путь к документам в «Настройках».

en: The .gramps file you are importing does not contain information about the version of Gramps with, which it was produced.
    
    The file will not be imported.
ru: Файл .gramps, который Вы импортируете, не содержит номер версии Gramps, с помощью которой был создан.
    
    Такой файл импортирован не будет.

en: Import file misses Gramps version
ru: В импортируемом файле не указана версия Gramps

en: The .gramps file you are importing was made by version %(newer)s of Gramps, while you are running an older version %(older)s. The file will not be imported. Please upgrade to the latest version of Gramps and try again.
ru: Вы пытаетесь импортировать .gramps-файл, созданный Gramps версии %(newer)s, в то время как Вы используете более старую версию %(older)s. Файл не будет импортирован. Пожалуйста обновите Gramps до последней версии и попробуйте снова.

en: The .gramps file you are importing was made by version %(oldgramps)s of Gramps, while you are running a more recent version %(newgramps)s.
    
    The file will not be imported. Please use an older version of Gramps that supports version %(xmlversion)s of the xml.
    See
      %(gramps_wiki_xml_url)s
     for more info.
ru: Вы пытаетесь импортировать файл .gramps, созданный Gramps версии %(oldgramps)s, в то время как Вы используете более новую версию %(newgramps)s.
    
    Файл не будет импортирован. Пожалуйста, используйте более старую версию Gramps, которая поддерживает xml версии %(xmlversion)s.
    Смотрите страницу
      %(gramps_wiki_xml_url)s
     для дополнительной информации.

en: The file will not be imported
ru: Файл не был импортирован

en: The .gramps file you are importing was made by version %(oldgramps)s of Gramps, while you are running a much more recent version %(newgramps)s.
    
    Ensure after import everything is imported correctly. In the event of problems, please submit a bug and use an older version of Gramps in the meantime to import this file, which is version %(xmlversion)s of the xml.
    See
      %(gramps_wiki_xml_url)s
    for more info.
ru: Вы пытаетесь импортировать файл .gramps, созданный Gramps версии %(oldgramps)s, в то время как Вы используете гораздо более новую версию %(newgramps)s.
    
    Убедитесь, что после импорта все импортировалось правильно. В случае проблем пожалуйста отправьте сообщение об ошибке и используйте промежуточную более старую версию Gramps, которая поддерживает xml версии %(xmlversion)s.
    Смотрите страницу
      %(gramps_wiki_xml_url)s
     для дополнительной информации.

en: Old xml file
ru: Старый xml файл

en: Witness name: %s
ru: Имя свидетеля: %s

en: Any event reference must have a 'hlink' attribute.
ru: Любое событие должно иметь атрибут 'hlink'.

en: Any person reference must have a 'hlink' attribute.
ru: Любое лицо должно иметь атрибут 'hlink'.

en: Your Family Tree groups name "%(key)s" together with "%(parent)s", did not change this grouping to "%(value)s".
ru: В вашем семейном древе имя «%(key)s» уже сгруппировано с «%(parent)s», не изменять группировку на «%(value)s».

en: Gramps ignored a name grouping
ru: Gramps игнорирует значение namemap

en: Unknown when imported
ru: Дата импорта неизвестна

en: Any note reference must have a 'hlink' attribute.
ru: Любая заметка должна иметь атрибут 'hlink'.

en: Invalid date {date} in XML {xml}, preserving XML as text
ru: Неверная дата {date} в XML {xml}, сохраняю XML в виде текста

en: Witness comment: %s
ru: Заметка о свидетеле: %s

[ctx: father]
en: Error: family '%(family)s' father '%(father)s' does not refer back to the family. Reference added.
ru: Ошибка: отец '%(father)s' семейства '%(family)s' не имеет обратной ссылки на свою семью. Ссылка добавлена.

[ctx: mother]
en: Error: family '%(family)s' mother '%(mother)s' does not refer back to the family. Reference added.
ru: Ошибка: мать '%(mother)s' семейства '%(family)s' не имеет обратной ссылки на свою семью. Ссылка добавлена.

[ctx: child]
en: Error: family '%(family)s' child '%(child)s' does not refer back to the family. Reference added.
ru: Ошибка: ребёнок '%(child)s' семьи '%(family)s' не имеет обратной ссылки на свою семью. Ссылка добавлена.

en: Mismatch between selected extension %(ext)s and actual format.
     Writing to %(filename)s in format %(impliedext)s.
ru: Несоответствие между выбранным расширением %(ext)s и форматом данных.
     Производится запись в %(filename)s в формате %(impliedext)s.

en: Common Law Marriage
ru: Гражданский брак

en: Destination
ru: Расположение

en: DNA
ru: ДНК

en: Cause of Death
ru: Причина смерти

en: Employment
ru: Место работы

en: Eye Color
ru: Цвет глаз

en: Height
ru: Высота

en: Initiatory (LDS)
ru: Посвящение (СПД)

en: Military ID
ru: Личный номер военнослужащего

en: Mission (LDS)
ru: Призвание (СПД)

en: Namesake
ru: Тёзка

en: Ordinance
ru: Процедура

en: Separation
ru: Развод

en: Weight
ru: Вес

en: Line ignored
ru: Строка проигнорирована

en: Illegal character%s
ru: Недопустимый символ %s

en: Your GEDCOM file is corrupted. It appears to have been truncated.
ru: Ваш файл GEDCOM сломан. Похоже, что он записан не до конца.

en: Import from GEDCOM (%s)
ru: Импорт из GEDCOM (%s)

en: GEDCOM import
ru: Импорт GEDCOM

en: GEDCOM import report: No errors detected
ru: Отчёт импорта GEDCOM: ошибок не обнаружено

en: GEDCOM import report: %s errors detected
ru: Отчёт импорта GEDCOM: обнаружены ошибки %s

en: Line ignored as not understood
ru: Строка не распознана и будет проигнорирована

en: Tag recognized but not supported
ru: Метка распознана, но не поддерживается

en: Skipped subordinate line
ru: Пропущена зависимая строка

en: Records not imported into
ru: Записи не импортированы в

en: Error: %(msg)s  '%(gramps_id)s' (input as @%(xref)s@) not in input GEDCOM. Record synthesised
ru: Ошибка: %(msg)s  '%(gramps_id)s' (введена как @%(xref)s@) не ввод GEDCOM. Запись синтезирована

en: Error: %(msg)s '%(gramps_id)s' (input as @%(xref)s@) not in input GEDCOM. Record with typifying attribute 'Unknown' created
ru: Ошибка: %(msg)s '%(gramps_id)s' (введена как @%(xref)s@) не ввод GEDCOM. Запись создана с атрибутом 'Неизвестный'

en: Error: family '%(family)s' (input as @%(orig_family)s@) person %(person)s (input as %(orig_person)s) is not a member of the referenced family. Family reference removed from person
ru: Ошибка: семья '%(family)s' (введена как @%(orig_family)s@) лицо %(person)s (введено как %(orig_person)s) не является членом семьи. Ссылка на семью удалена из лица

en: 
    The imported file was not self-contained.
    To correct for that, %(new)d objects were created and
    their typifying attribute was set to 'Unknown'.
    Where possible these 'Unknown' objects are 
    referenced by note %(unknown)s.
ru: 
    Импортированный файл не полон.
    Для корректировки этого, были созданы %(new)d объекты
    и их атрибут установлен в 'Неизвестный'.
    Возможно на эти 'Неизвестные' объекты
    ссылается заметка %(unknown)s.

en: ADDR element ignored '%s'
ru: Элемент ADDR проигнорирован '%s'

en: TRLR (trailer)
ru: TRLR (трейлер)

en: (Submitter):
ru: (Исследователь):

en: GEDCOM data
ru: Данные GEDCOM

en: Unknown tag
ru: Неизвестная метка

en: Top Level
ru: Высший уровень

en: INDI (individual) Gramps ID %s
ru: INDI (лицо) Gramps ID %s

en: Empty Alias <NAME PERSONAL> ignored
ru: Пустой Alias <NAME PERSONAL> проигнорирован

en: FAM (family) Gramps ID %s
ru: FAM (семья) Gramps ID %s

en: Filename omitted
ru: Имя файла опущено

en: Could not import %s
ru: Не удалось импортировать %s

en: Media-Type
ru: Тип документа

en: Multiple FILE in a single OBJE ignored
ru: Несколько файлов для одного объекта проигнорировано

en: A second PLAC ignored
ru: Второй PLAC проигнорирован

en: Detail
ru: Подробности

en: Location already populated; ADDR ignored
ru: Местоположение уже указано; ADDR проигнорирован

en: Warn: ADDR overwritten
ru: Внимание: ADDR перезаписан

en: Citation Justification
ru: Достоверность цитаты

en: REFN ignored
ru: REFN проигнорирован

en: No title - ID %s
ru: Нет названия - ID %s

en: SOUR (source) Gramps ID %s
ru: SOUR (источник) Gramps ID %s

en: OBJE (multi-media object) Gramps ID %s
ru: OBJE (документ) Gramps ID %s

en: REPO (repository) Gramps ID %s
ru: REPO (хранилище) Gramps ID %s

en: Only one phone number supported
ru: Поддерживается только один телефонный номер

en: HEAD (header)
ru: HEAD (заголовок)

en: Approved system identification
ru: Система идентифицирована

en: Generated By
ru: Создано с помощью

en: Name of software product
ru: Название продукта

en: Version number of software product
ru: Номер версии продукта

en: Business that produced the product: %s
ru: Продукт предоставлен: %s

en: Name of source data
ru: Название источника данных

en: Copyright of source data
ru: Авторство источника данных

en: Publication date of source data
ru: Дата публикации источника данных

en: Import from %s
ru: Импорт из %s

en: Submission record identifier
ru: Идентификатор подтверждения записи

en: Language of GEDCOM text
ru: Язык текста GEDCOM

en: Import of GEDCOM file %(filename)s with DEST=%(by)s, could cause errors in the resulting database!
ru: Импорт файла GEDCOM %(filename)s с DEST=%(by)s, может вызвать ошибки в полученной базе данных!

en: Look for nameless events.
ru: Искать безымянные события.

en: Character set
ru: Кодировка символов

en: Character set and version
ru: Кодировка символов и её версия

en: GEDCOM version not supported
ru: Версия GEDCOM не поддерживается

en: GEDCOM version
ru: Версия GEDCOM

en: GEDCOM FORM should be in uppercase
ru: Форма GEDCOM должна быть в верхнем регистре

en: GEDCOM FORM not supported
ru: Форма GEDCOM не поддерживается

en: GEDCOM form
ru: Форма GEDCOM

en: Creation date of GEDCOM
ru: Дата создания GEDCOM

en: Creation date and time of GEDCOM
ru: Дата и время создания GEDCOM

en: Empty note ignored
ru: Пустая заметка была проигнорирована

en: NOTE Gramps ID %s
ru: ID заметки Gramps %s

en: Submission: Submitter
ru: Подтверждение: Исследователь

en: Submission: Family file
ru: Подтверждение: Семейный файл

en: Submission: Temple code
ru: Подтверждение: Код церкви

en: Submission: Generations of ancestors
ru: Подтверждение: Поколения предка

en: Submission: Generations of descendants
ru: Подтверждение: Поколения потомка

en: Submission: Ordinance process flag
ru: Подтверждение: Флаг обработки

en: Invalid temple code
ru: Неверный код церкви

en: Your GEDCOM file is corrupted. The file appears to be encoded using the UTF16 character set, but is missing the BOM marker.
ru: Файл GEDCOM поврежден. Похоже что файл использует набор символов UTF16, но в нем отсутствует пометка BOM.

en: Your GEDCOM file is empty.
ru: Файл GEDCOM пуст.

en: Unicode UTF-8 (recommended)
ru: Unicode UTF-8 (рекомендуется)

en: Standard copyright
ru: Стандартное авторское право

en: Creative Commons - By attribution
ru: Creative Commons - С указанием авторства

en: Creative Commons - By attribution, No derivations
ru: Creative Commons - С указанием авторства, без изменений

en: Creative Commons - By attribution, Share-alike
ru: Creative Commons - С указанием авторства, Share-alike

en: Creative Commons - By attribution, Non-commercial
ru: Creative Commons - С указанием авторства, некоммерческое использование

en: Creative Commons - By attribution, Non-commercial, No derivations
ru: Creative Commons - С указанием авторства, некоммерческое использование, без изменений

en: Creative Commons - By attribution, Non-commercial, Share-alike
ru: Creative Commons - С указанием авторства, Некоммерческое использование, Share-alike

en: No copyright notice
ru: Не указывать авторских прав

en: Invalid format
ru: Неверный формат

en: Descriptive Tags
ru: Описательные теги

en: Date and Time Tags
ru: Метки Даты и Времени

en: People Tags
ru: Метки Людей

en: Event Tags
ru: Метки Событий

en: Image Tags
ru: Метки Изображений

en: Camera Information
ru: Информация о камере

en: Location Tags
ru: Теги мест

en: Advanced Tags
ru: Дополнительные Метки

en: Rights Tags
ru: Метки Авторских прав

en: Keyword Tags
ru: Теги ключевых слов

en: Namespace
ru: Пространство имён

en: Label
ru: Надпись

en: %(unknown_gender_name)s was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
ru: %(unknown_gender_name)s родился(ась) %(birth_date)s в %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
ru: %(male_name)s родился %(birth_date)s в %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
ru: %(female_name)s родилась %(birth_date)s в %(birth_place)s.

en: This person was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
ru: Этот человек родился %(birth_date)s в %(birth_place)s.

en: He was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
ru: Он родился %(birth_date)s в %(birth_place)s.

en: She was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
ru: Она родилась %(birth_date)s в %(birth_place)s.

en: Born %(birth_date)s in %(birth_place)s.
ru: Родился(ась) %(birth_date)s %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
ru: %(unknown_gender_name)s родился(ась) %(modified_date)s в %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
ru: %(male_name)s родился %(modified_date)s в %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
ru: %(female_name)s родилась %(modified_date)s в %(birth_place)s.

en: This person was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
ru: Этот человек родился %(modified_date)s в %(birth_place)s.

en: He was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
ru: Он родился %(modified_date)s в %(birth_place)s.

en: She was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
ru: Она родилась %(modified_date)s в %(birth_place)s.

en: Born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
ru: Родился(ась) %(modified_date)s в %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born on %(birth_date)s.
ru: %(unknown_gender_name)s родился(ась) %(birth_date)s.

en: %(male_name)s was born on %(birth_date)s.
ru: %(male_name)s родился %(birth_date)s.

en: %(female_name)s was born on %(birth_date)s.
ru: %(female_name)s родилась %(birth_date)s.

en: This person was born on %(birth_date)s.
ru: Этот человек родился %(birth_date)s.

en: He was born on %(birth_date)s.
ru: Он родился %(birth_date)s.

en: She was born on %(birth_date)s.
ru: Она родилась %(birth_date)s.

en: Born %(birth_date)s.
ru: Родился(ась) %(birth_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born %(modified_date)s.
ru: %(unknown_gender_name)s родился(ась) %(modified_date)s.

en: %(male_name)s was born %(modified_date)s.
ru: %(male_name)s родился %(modified_date)s.

en: %(female_name)s was born %(modified_date)s.
ru: %(female_name)s родилась %(modified_date)s.

en: This person was born %(modified_date)s.
ru: Этот человек родился %(modified_date)s.

en: He was born %(modified_date)s.
ru: Он родился %(modified_date)s.

en: She was born %(modified_date)s.
ru: Она родилась %(modified_date)s.

en: Born %(modified_date)s.
ru: Родился(ась) %(modified_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
ru: %(unknown_gender_name)s родился(ась) в %(month_year)s в %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
ru: %(male_name)s родился в %(month_year)s в %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
ru: %(female_name)s родилась в %(month_year)s в %(birth_place)s.

en: This person was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
ru: Этот человек родился в %(month_year)s в %(birth_place)s.

en: He was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
ru: Он родился в %(month_year)s в %(birth_place)s.

en: She was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
ru: Она родилась в %(month_year)s в %(birth_place)s.

en: Born %(month_year)s in %(birth_place)s.
ru: Родился(ась) в %(month_year)s в %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born in %(month_year)s.
ru: %(unknown_gender_name)s родился(ась) в %(month_year)s.

en: %(male_name)s was born in %(month_year)s.
ru: %(male_name)s родился в %(month_year)s.

en: %(female_name)s was born in %(month_year)s.
ru: %(female_name)s родилась в %(month_year)s.

en: This person was born in %(month_year)s.
ru: Этот человек родился в %(month_year)s.

en: He was born in %(month_year)s.
ru: Он родился в %(month_year)s.

en: She was born in %(month_year)s.
ru: Она родилась в %(month_year)s.

en: Born %(month_year)s.
ru: Родился(ась) в %(month_year)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born in %(birth_place)s.
ru: %(unknown_gender_name)s родился(ась) в %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born in %(birth_place)s.
ru: %(male_name)s родился в %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born in %(birth_place)s.
ru: %(female_name)s родилась в %(birth_place)s.

en: This person was born in %(birth_place)s.
ru: Этот человек родился в %(birth_place)s.

en: He was born in %(birth_place)s.
ru: Он родился в %(birth_place)s.

en: She was born in %(birth_place)s.
ru: Она родилась в %(birth_place)s.

en: Born in %(birth_place)s.
ru: Родился(ась) в %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s.
ru: %(unknown_gender_name)s умер(ла) %(death_date)s в %(death_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ru: %(unknown_gender_name)s умер(ла) %(death_date)s в %(death_place)s в возрасте %(age)s.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s.
ru: %(male_name)s умер %(death_date)s в %(death_place)s.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ru: %(male_name)s умер %(death_date)s в %(death_place)s в возрасте %(age)s.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s.
ru: %(female_name)s умерла %(death_date)s в %(death_place)s.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ru: %(female_name)s умерла %(death_date)s в %(death_place)s в возрасте %(age)s.

en: This person died on %(death_date)s in %(death_place)s.
ru: Этот человек умер %(death_date)s в %(death_place)s.

en: This person died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ru: Этот человек умер %(death_date)s в %(death_place)s в возрасте %(age)s.

en: He died on %(death_date)s in %(death_place)s.
ru: Он умер %(death_date)s в %(death_place)s.

en: He died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ru: Он умер %(death_date)s в %(death_place)s в возрасте %(age)s.

en: She died on %(death_date)s in %(death_place)s.
ru: Она умерла %(death_date)s в %(death_place)s.

en: She died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ru: Она умерла %(death_date)s в %(death_place)s в возрасте %(age)s.

en: Died %(death_date)s in %(death_place)s.
ru: Умер(ла) в %(death_date)s %(death_place)s.

en: Died %(death_date)s in %(death_place)s (%(age)s).
ru: Умер(ла) %(death_date)s в %(death_place)s в возрасте %(age)s.

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s.
ru: %(unknown_gender_name)s умер(ла) %(death_date)s в %(death_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ru: %(unknown_gender_name)s умер(ла) %(death_date)s в %(death_place)s в возрасте %(age)s.

en: %(male_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s.
ru: %(male_name)s умер %(death_date)s в %(death_place)s.

en: %(male_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ru: %(male_name)s умер %(death_date)s в %(death_place)s в возрасте %(age)s.

en: %(female_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s.
ru: %(female_name)s умерла %(death_date)s в %(death_place)s.

en: %(female_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ru: %(female_name)s умерла %(death_date)s в %(death_place)s в возрасте %(age)s.

en: This person died %(death_date)s in %(death_place)s.
ru: Этот человек умер %(death_date)s в %(death_place)s.

en: This person died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ru: Этот человек умер %(death_date)s в %(death_place)s в возрасте %(age)s.

en: He died %(death_date)s in %(death_place)s.
ru: Он умер %(death_date)s в %(death_place)s.

en: He died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ru: Он умер %(death_date)s в %(death_place)s в возрасте %(age)s.

en: She died %(death_date)s in %(death_place)s.
ru: Она умерла %(death_date)s в %(death_place)s.

en: She died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ru: Она умерла %(death_date)s в %(death_place)s в возрасте %(age)s.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s.
ru: %(unknown_gender_name)s умер(ла) %(death_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
ru: %(unknown_gender_name)s умер(ла) %(death_date)s в возрасте %(age)s.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s.
ru: %(male_name)s умер %(death_date)s.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
ru: %(male_name)s умер %(death_date)s в возрасте %(age)s.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s.
ru: %(female_name)s умерла %(death_date)s.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
ru: %(female_name)s умерла %(death_date)s в возрасте %(age)s.

en: This person died on %(death_date)s.
ru: Этот человек умер %(death_date)s.

en: This person died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
ru: Этот человек умер %(death_date)s в возрасте %(age)s.

en: He died on %(death_date)s.
ru: Он умер %(death_date)s.

en: He died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
ru: Он умер %(death_date)s в возрасте %(age)s.

en: She died on %(death_date)s.
ru: Она умерла %(death_date)s.

en: She died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
ru: Она умерла %(death_date)s в возрасте %(age)s.

en: Died %(death_date)s.
ru: Умер(ла) %(death_date)s.

en: Died %(death_date)s (%(age)s).
ru: Умер(ла) %(death_date)s в возрасте %(age)s.

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s.
ru: %(unknown_gender_name)s умер(ла) %(death_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s at the age of %(age)s.
ru: %(unknown_gender_name)s умер(ла) %(death_date)s в возрасте %(age)s.

en: %(male_name)s died %(death_date)s.
ru: %(male_name)s умер %(death_date)s.

en: %(male_name)s died %(death_date)s at the age of %(age)s.
ru: %(male_name)s умер %(death_date)s в возрасте %(age)s.

en: %(female_name)s died %(death_date)s.
ru: %(female_name)s умерла %(death_date)s.

en: %(female_name)s died %(death_date)s at the age of %(age)s.
ru: %(female_name)s умерла %(death_date)s в возрасте %(age)s.

en: This person died %(death_date)s.
ru: Этот человек умер %(death_date)s.

en: This person died %(death_date)s at the age of %(age)s.
ru: Этот человек умер %(death_date)s в возрасте %(age)s.

en: He died %(death_date)s.
ru: Он умер %(death_date)s.

en: He died %(death_date)s at the age of %(age)s.
ru: Он умер %(death_date)s в возрасте %(age)s.

en: She died %(death_date)s.
ru: Она умерла %(death_date)s.

en: She died %(death_date)s at the age of %(age)s.
ru: Она умерла %(death_date)s в возрасте %(age)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s.
ru: %(unknown_gender_name)s умер(ла) в %(month_year)s в %(death_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ru: %(unknown_gender_name)s умер(ла) в %(month_year)s в %(death_place)s в возрасте %(age)s.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s.
ru: %(male_name)s умер в %(month_year)s в %(death_place)s.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ru: %(male_name)s умер в %(month_year)s в %(death_place)s в возрасте %(age)s.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s.
ru: %(female_name)s умерла в %(month_year)s в %(death_place)s.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ru: %(female_name)s умерла в %(month_year)s в %(death_place)s в возрасте %(age)s.

en: This person died in %(month_year)s in %(death_place)s.
ru: Этот человек умер в %(month_year)s в %(death_place)s.

en: This person died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ru: Этот человек умер в %(month_year)s в %(death_place)s в возрасте %(age)s.

en: He died in %(month_year)s in %(death_place)s.
ru: Он умер в %(month_year)s в %(death_place)s.

en: He died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ru: Он умер в %(month_year)s в %(death_place)s в возрасте %(age)s.

en: She died in %(month_year)s in %(death_place)s.
ru: Она умерла в %(month_year)s в %(death_place)s.

en: She died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ru: Она умерла в %(month_year)s в %(death_place)s в возрасте %(age)s.

en: Died %(month_year)s in %(death_place)s.
ru: Умер(ла) в %(month_year)s в %(death_place)s.

en: Died %(month_year)s in %(death_place)s (%(age)s).
ru: Умер(ла) в %(month_year)s в %(death_place)s в возрасте %(age)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s.
ru: %(unknown_gender_name)s умер(ла) в %(month_year)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
ru: %(unknown_gender_name)s умер(ла) в %(month_year)s в возрасте %(age)s.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s.
ru: %(male_name)s умер в %(month_year)s.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
ru: %(male_name)s умер в %(month_year)s в возрасте %(age)s.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s.
ru: %(female_name)s умерла в %(month_year)s.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
ru: %(female_name)s умерла в %(month_year)s в возрасте %(age)s.

en: This person died in %(month_year)s.
ru: Этот человек умер в %(month_year)s.

en: This person died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
ru: Этот человек умер в %(month_year)s в возрасте %(age)s.

en: He died in %(month_year)s.
ru: Он умер в %(month_year)s.

en: He died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
ru: Он умер в %(month_year)s в возрасте %(age)s.

en: She died in %(month_year)s.
ru: Она умерла в %(month_year)s.

en: She died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
ru: Она умерла в %(month_year)s в возрасте %(age)s.

en: Died %(month_year)s.
ru: Умер(ла) %(month_year)s.

en: Died %(month_year)s (%(age)s).
ru: Умер(ла) %(month_year)s в возрасте %(age)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(death_place)s.
ru: %(unknown_gender_name)s умер(ла) в %(death_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ru: %(unknown_gender_name)s умер(ла) в %(death_place)s в возрасте %(age)s.

en: %(male_name)s died in %(death_place)s.
ru: %(male_name)s умер в %(death_place)s.

en: %(male_name)s died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ru: %(male_name)s умер в %(death_place)s в возрасте %(age)s.

en: %(female_name)s died in %(death_place)s.
ru: %(female_name)s умерла в %(death_place)s.

en: %(female_name)s died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ru: %(female_name)s умерла в %(death_place)s в возрасте %(age)s.

en: This person died in %(death_place)s.
ru: Этот человек умер в %(death_place)s.

en: This person died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ru: Этот человек умер в %(death_place)s в возрасте %(age)s.

en: He died in %(death_place)s.
ru: Он умер в %(death_place)s.

en: He died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ru: Он умер в %(death_place)s в возрасте %(age)s.

en: She died in %(death_place)s.
ru: Она умерла в %(death_place)s.

en: She died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ru: Она умерла в %(death_place)s в возрасте %(age)s.

en: Died in %(death_place)s.
ru: Умер(ла) в %(death_place)s.

en: Died in %(death_place)s (%(age)s).
ru: Умер(ла) в %(death_place)s в возрасте %(age)s.

en: %(unknown_gender_name)s died at the age of %(age)s.
ru: %(unknown_gender_name)s умер(ла) в возрасте %(age)s.

en: %(male_name)s died at the age of %(age)s.
ru: %(male_name)s умер в возрасте %(age)s.

en: %(female_name)s died at the age of %(age)s.
ru: %(female_name)s умерла в возрасте %(age)s.

en: This person died at the age of %(age)s.
ru: Этот человек умер в возрасте %(age)s.

en: He died at the age of %(age)s.
ru: Он умер в возрасте %(age)s.

en: She died at the age of %(age)s.
ru: Она умерла в возрасте %(age)s.

en: Died (%(age)s).
ru: Умер(ла) в возрасте %(age)s.

en: %(male_name)s was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ru: %(male_name)s был похоронен %(burial_date)s, место захоронения - %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: He was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ru: Он был похоронен %(burial_date)s, место захоронения - %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ru: %(female_name)s была похоронена %(burial_date)s, место захоронения - %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: She was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ru: Она была похоронена %(burial_date)s, место захоронения - %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ru: %(unknown_gender_name)s был(а) похоронен(а) %(burial_date)s, место захоронения - %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: This person was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек был похоронен %(burial_date)s, место захоронения - %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: Buried %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ru: Он был похоронен %(burial_date)s, место захоронения - %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
ru: %(male_name)s был похоронен %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: He was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
ru: Он был похоронен %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
ru: %(female_name)s была похоронена %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: She was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
ru: Она была похоронена %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
ru: %(unknown_gender_name)s был(а) похоронен(а) %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: This person was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек был похоронен %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: Buried %(burial_date)s%(endnotes)s.
ru: Похоронен(а) %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ru: %(male_name)s был похоронен в %(month_year)s, место захоронения - %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: He was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ru: Он был похоронен в %(month_year)s, место захоронения - %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ru: %(female_name)s была похоронена в %(month_year)s, место захоронения - %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: She was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ru: Она была похоронена в %(month_year)s, место захоронения - %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ru: %(unknown_gender_name)s был(а) похоронен(а) в %(month_year)s, место захоронения - %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: This person was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек был похоронен в %(month_year)s, место захоронения - %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: Buried %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ru: Он был похоронен в %(month_year)s, место захоронения - %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
ru: %(male_name)s был похоронен в %(month_year)s%(endnotes)s.

en: He was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
ru: Он был похоронен в %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
ru: %(female_name)s была похоронена в %(month_year)s%(endnotes)s.

en: She was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
ru: Она была похоронена в %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
ru: %(unknown_gender_name)s был(а) похоронен(а) в %(month_year)s%(endnotes)s.

en: This person was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек был похоронен в %(month_year)s%(endnotes)s.

en: Buried %(month_year)s%(endnotes)s.
ru: Похоронен в %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ru: %(male_name)s был похоронен %(modified_date)s, место захоронения - %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: He was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ru: Он был похоронен %(modified_date)s, место захоронения - %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ru: %(female_name)s была похоронена %(modified_date)s, место захоронения - %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: She was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ru: Она была похоронена %(modified_date)s, место захоронения - %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ru: %(unknown_gender_name)s был(а) похоронен(а) %(modified_date)s, место захоронения - %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: This person was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек был похоронен %(modified_date)s, место захоронения - %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: Buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ru: Похоронен(а) %(modified_date)s, место захоронения - %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: %(male_name)s был похоронен %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Он был похоронен %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: %(female_name)s была похоронена %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Она была похоронена %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: %(unknown_gender_name)s был(а) похоронен(а) %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек похоронен %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Похоронен(а) %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ru: %(male_name)s был похоронен, место захоронения - %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: He was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ru: Он был похоронен, место захоронения - %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ru: %(female_name)s была похоронена, место захоронения - %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: She was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ru: Она была похоронена, место захоронения - %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ru: %(unknown_gender_name)s был(а) похоронен(а), место захоронения - %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: This person was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек был похоронен, место захоронения - %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: Buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ru: Похоронен(а), место захоронения - %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried%(endnotes)s.
ru: %(male_name)s был похоронен%(endnotes)s.

en: He was buried%(endnotes)s.
ru: Он был похоронен%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried%(endnotes)s.
ru: %(female_name)s была похоронена%(endnotes)s.

en: She was buried%(endnotes)s.
ru: Она была похоронена%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried%(endnotes)s.
ru: %(unknown_gender_name)s был(а) похоронен(а)%(endnotes)s.

en: This person was buried%(endnotes)s.
ru: Этот человек похоронен%(endnotes)s.

en: Buried%(endnotes)s.
ru: Похоронен(а)%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
ru: %(male_name)s был крещён %(baptism_date)s в %(baptism_place)s %(endnotes)s.

en: He was baptized on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
ru: Он был крещён %(baptism_date)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
ru: %(female_name)s была крещена %(baptism_date)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: She was baptized on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
ru: Она была крещена %(baptism_date)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
ru: %(unknown_gender_name)s был(а) крещен(а) %(baptism_date)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек был крещён %(baptism_date)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: Baptized %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
ru: Крещен(а) %(baptism_date)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
ru: %(male_name)s был крещён %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: He was baptized on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
ru: Он был крещён %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
ru: %(female_name)s была крещена %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: She was baptized on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
ru: Она была крещена %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
ru: %(unknown_gender_name)s был(а) крещен(а) %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек был крещён %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: Baptized %(baptism_date)s%(endnotes)s.
ru: Крещен(а) %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
ru: %(male_name)s был крещён в %(month_year)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: He was baptized in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
ru: Он был крещён в %(month_year)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
ru: %(female_name)s была крещена в %(month_year)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: She was baptized in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
ru: Она была крещена в %(month_year)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
ru: %(unknown_gender_name)s был(а) крещен(а) в %(month_year)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек был крещён в %(month_year)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: Baptized %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
ru: Крещен(а) в %(month_year)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized in %(month_year)s%(endnotes)s.
ru: %(male_name)s был крещён в %(month_year)s%(endnotes)s.

en: He was baptized in %(month_year)s%(endnotes)s.
ru: Он был крещён в %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized in %(month_year)s%(endnotes)s.
ru: %(female_name)s была крещена в %(month_year)s%(endnotes)s.

en: She was baptized in %(month_year)s%(endnotes)s.
ru: Она была крещена в %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized in %(month_year)s%(endnotes)s.
ru: %(unknown_gender_name)s был(а) крещен(а) в %(month_year)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized in %(month_year)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек был крещён в %(month_year)s%(endnotes)s.

en: Baptized %(month_year)s%(endnotes)s.
ru: Крещен(а) в %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
ru: %(male_name)s был крещён %(modified_date)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: He was baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
ru: Он был крещён %(modified_date)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
ru: %(female_name)s была крещена %(modified_date)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: She was baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
ru: Она была крещена %(modified_date)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
ru: %(unknown_gender_name)s был(а) крещен(а) %(modified_date)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек был крещён %(modified_date)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: Baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
ru: Крещен(а) %(modified_date)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: %(male_name)s был крещён %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He was baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Он был крещён %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: %(female_name)s была крещена %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She was baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Она была крещена %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: %(unknown_gender_name)s был(а) крещен(а) %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек был крещён %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Крещен(а) %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
ru: %(male_name)s был крещён в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: He was baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
ru: Он был крещён в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
ru: %(female_name)s была крещена в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: She was baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
ru: Она была крещена в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
ru: %(unknown_gender_name)s был(а) крещен(а) в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек был крещён в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: Baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
ru: Крещен(а) в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized%(endnotes)s.
ru: %(male_name)s был крещён%(endnotes)s.

en: He was baptized%(endnotes)s.
ru: Он был крещён%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized%(endnotes)s.
ru: %(female_name)s была крещена%(endnotes)s.

en: She was baptized%(endnotes)s.
ru: Она была крещена%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized%(endnotes)s.
ru: %(unknown_gender_name)s был(а) крещен(а)%(endnotes)s.

en: This person was baptized%(endnotes)s.
ru: Этот человек был крещён%(endnotes)s.

en: Baptized%(endnotes)s.
ru: Крещен(а)%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ru: %(male_name)s был крещён (во младенчестве) %(christening_date)s в %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: He was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ru: Он был крещён (во младенчестве) %(christening_date)s в %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ru: %(female_name)s была крещена (во младенчестве) %(christening_date)s в %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: She was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ru: Она была крещена (во младенчестве) %(christening_date)s в %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ru: %(unknown_gender_name)s был(а) крещен(а) (во младенчестве) %(christening_date)s в %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: This person was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек был крещён (во младенчестве) %(christening_date)s в %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: Christened %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ru: Крещен(а) (во младенчестве) %(christening_date)s в %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
ru: %(male_name)s был крещён (во младенчестве) %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: He was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
ru: Он был крещён (во младенчестве) %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
ru: %(female_name)s была крещена (во младенчестве) %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: She was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
ru: Она была крещена (во младенчестве) %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
ru: %(unknown_gender_name)s был(а) крещен(а) (во младенчестве) %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: This person was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек был крещён (во младенчестве) %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: Christened %(christening_date)s%(endnotes)s.
ru: Крещен(а) (во младенчестве) %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ru: %(male_name)s был крещён (во младенчестве) в %(month_year)s в %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: He was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ru: Он был крещён (во младенчестве) в %(month_year)s в %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ru: %(female_name)s была крещена (во младенчестве) в %(month_year)s в %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: She was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ru: Она была крещена (во младенчестве) %(month_year)s в %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ru: %(unknown_gender_name)s был(а) крещен(а) (во младенчестве) %(month_year)s в %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: This person was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек был крещён (во младенчестве) в %(month_year)s в %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: Christened %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ru: Крещен(а) (во младенчестве) в %(month_year)s в %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
ru: %(male_name)s был крещён (во младенчестве) в %(month_year)s%(endnotes)s.

en: He was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
ru: Он был крещён (во младенчестве) в %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
ru: %(female_name)s была крещена (во младенчестве) в %(month_year)s%(endnotes)s.

en: She was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
ru: Она была крещена (во младенчестве) в %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
ru: %(unknown_gender_name)s был(а) крещен(а) (во младенчестве) в %(month_year)s%(endnotes)s.

en: This person was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек был крещён (во младенчестве) в %(month_year)s%(endnotes)s.

en: Christened %(month_year)s%(endnotes)s.
ru: Крещен(а) (во младенчестве) в %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ru: %(male_name)s был крещён (во младенчестве) %(modified_date)s в %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: He was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ru: Он был крещён (во младенчестве) %(modified_date)s в %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ru: %(female_name)s была крещена (во младенчестве) %(modified_date)s в %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: She was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ru: Она была крещена (во младенчестве) %(modified_date)s в %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ru: %(unknown_gender_name)s был(а) крещен(а) (во младенчестве) %(modified_date)s в %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: This person was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек был крещён (во младенчестве) %(modified_date)s в %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: Christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ru: Крещен(а) (во младенчестве) %(modified_date)s в %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: %(male_name)s был крещён (во младенчестве) %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Он был крещён (во младенчестве) %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: %(female_name)s была крещена (во младенчестве) %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Она была крещена (во младенчестве) %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: %(unknown_gender_name)s был(а) крещен(а) (во младенчестве) %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек был крещён (во младенчестве) %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Крещен(а) (во младенчестве) %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ru: %(male_name)s был крещён (во младенчестве) в %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: He was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ru: Он был крещён (во младенчестве) в %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ru: %(female_name)s была крещена (во младенчестве) в %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: She was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ru: Она была крещена (во младенчестве) в %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ru: %(unknown_gender_name)s был(а) крещен(а) (во младенчестве) в %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: This person was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек был крещён (во младенчестве) в %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: Christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ru: Крещен(а) (во младенчестве) в %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened%(endnotes)s.
ru: %(male_name)s был крещён (во младенчестве)%(endnotes)s.

en: He was christened%(endnotes)s.
ru: Он был крещён (во младенчестве)%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened%(endnotes)s.
ru: %(female_name)s была крещена (во младенчестве)%(endnotes)s.

en: She was christened%(endnotes)s.
ru: Она была крещена (во младенчестве)%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened%(endnotes)s.
ru: %(unknown_gender_name)s был(а) крещен(а) (во младенчестве)%(endnotes)s.

en: This person was christened%(endnotes)s.
ru: Этот человек был крещён (во младенчестве)%(endnotes)s.

en: Christened%(endnotes)s.
ru: Крещен(а) (во младенчестве)%(endnotes)s.

en: %(male_name)s is the child of %(father)s and %(mother)s.
ru: %(male_name)s - ребёнок %(father)s и %(mother)s.

en: %(male_name)s was the child of %(father)s and %(mother)s.
ru: %(male_name)s был ребёнком %(father)s и %(mother)s.

en: This person is the child of %(father)s and %(mother)s.
ru: Этот человек - ребёнок %(father)s и %(mother)s.

en: This person was the child of %(father)s and %(mother)s.
ru: Этот человек был ребёнком %(father)s и %(mother)s.

en: Child of %(father)s and %(mother)s.
ru: Ребёнок %(father)s и %(mother)s.

en: %(male_name)s is the son of %(father)s and %(mother)s.
ru: %(male_name)s - сын %(father)s и %(mother)s.

en: %(male_name)s was the son of %(father)s and %(mother)s.
ru: %(male_name)s был сыном %(father)s и %(mother)s.

en: He is the son of %(father)s and %(mother)s.
ru: Он - сын %(father)s и %(mother)s.

en: He was the son of %(father)s and %(mother)s.
ru: Он был сыном %(father)s и %(mother)s.

en: Son of %(father)s and %(mother)s.
ru: Сын %(father)s и %(mother)s.

en: %(female_name)s is the daughter of %(father)s and %(mother)s.
ru: %(female_name)s - дочь %(father)s и %(mother)s.

en: %(female_name)s was the daughter of %(father)s and %(mother)s.
ru: %(female_name)s была дочерью %(father)s и %(mother)s.

en: She is the daughter of %(father)s and %(mother)s.
ru: Она - дочь %(father)s и %(mother)s.

en: She was the daughter of %(father)s and %(mother)s.
ru: Она была дочерью %(father)s и %(mother)s.

en: Daughter of %(father)s and %(mother)s.
ru: Дочь %(father)s и %(mother)s.

en: %(male_name)s is the child of %(father)s.
ru: %(male_name)s - ребёнок %(father)s.

en: %(male_name)s was the child of %(father)s.
ru: %(male_name)s был ребёнком %(father)s.

en: This person is the child of %(father)s.
ru: Этот человек - ребёнок %(father)s.

en: This person was the child of %(father)s.
ru: Этот человек был ребёнком %(father)s.

en: Child of %(father)s.
ru: Ребёнок %(father)s.

en: %(male_name)s is the son of %(father)s.
ru: %(male_name)s - сын %(father)s.

en: %(male_name)s was the son of %(father)s.
ru: %(male_name)s был сыном %(father)s.

en: He is the son of %(father)s.
ru: Он сын %(father)s.

en: He was the son of %(father)s.
ru: Он был сыном %(father)s.

en: Son of %(father)s.
ru: Сын %(father)s.

en: %(female_name)s is the daughter of %(father)s.
ru: %(female_name)s - дочь %(father)s.

en: %(female_name)s was the daughter of %(father)s.
ru: %(female_name)s была дочерью %(father)s.

en: She is the daughter of %(father)s.
ru: Она - дочь %(father)s.

en: She was the daughter of %(father)s.
ru: Она была дочерью %(father)s.

en: Daughter of %(father)s.
ru: Дочь %(father)s.

en: %(male_name)s is the child of %(mother)s.
ru: %(male_name)s - ребёнок %(mother)s.

en: %(male_name)s was the child of %(mother)s.
ru: %(male_name)s был ребёнком %(mother)s.

en: This person is the child of %(mother)s.
ru: Этот человек - ребёнок %(mother)s.

en: This person was the child of %(mother)s.
ru: Этот человек был ребёнком %(mother)s.

en: Child of %(mother)s.
ru: Ребёнок %(mother)s.

en: %(male_name)s is the son of %(mother)s.
ru: %(male_name)s - сын %(mother)s.

en: %(male_name)s was the son of %(mother)s.
ru: %(male_name)s был сыном %(mother)s.

en: He is the son of %(mother)s.
ru: Он сын %(mother)s.

en: He was the son of %(mother)s.
ru: Он был сыном %(mother)s.

en: Son of %(mother)s.
ru: Сын %(mother)s.

en: %(female_name)s is the daughter of %(mother)s.
ru: %(female_name)s - дочь %(mother)s.

en: %(female_name)s was the daughter of %(mother)s.
ru: %(female_name)s была дочерью %(mother)s.

en: She is the daughter of %(mother)s.
ru: Она - дочь %(mother)s.

en: She was the daughter of %(mother)s.
ru: Она была дочерью %(mother)s.

en: Daughter of %(mother)s.
ru: Дочь %(mother)s.

en: This person married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек вступил в брак с %(spouse)s, дата - %(partial_date)s, место - %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек вступил в брак с %(spouse)s, дата - %(full_date)s, место - %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек вступил в брак с %(spouse)s %(modified_date)s, место - %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Он женился на %(spouse)s в %(partial_date)s, место - %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Он женился на %(spouse)s %(full_date)s, место - %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Он женился на %(spouse)s %(modified_date)s, место - %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Она вышла замуж за %(spouse)s в %(partial_date)s, место - %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Она вышла замуж за %(spouse)s %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Она вышла замуж за %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Сочетались браком с %(spouse)s в %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Сочетались браком с %(spouse)s %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Сочетались браком с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек также вступил в брак с %(spouse)s в %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек также вступил в брак с %(spouse)s %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек также вступил в брак с %(spouse)s в %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Он также женился на %(spouse)s в %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Он также женился на %(spouse)s %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Он также женился на %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Она также вышла замуж за %(spouse)s в %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Она также вышла замуж за %(spouse)s %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Она также вышла замуж за %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Также сочетались браком с %(spouse)s в %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Также сочетались браком с %(spouse)s %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Также сочетались браком с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек вступил в брак с %(spouse)s в %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек вступил в брак с %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек вступил в брак с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
ru: Он женился на %(spouse)s в %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
ru: Он женился на %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Он женился на %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
ru: Она вышла замуж за %(spouse)s в %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
ru: Она вышла замуж за %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Она вышла замуж за %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
ru: Сочетались браком с %(spouse)s в %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
ru: Сочетались браком с %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Сочетались браком с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек также вступил в брак с %(spouse)s в %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек также вступил в брак с %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек также вступил в брак с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
ru: Он также женился на %(spouse)s в %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
ru: Он также женился на %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Он также женился на %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
ru: Она также вышла замуж за %(spouse)s в %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
ru: Она также вышла замуж за %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Она также вышла замуж за %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
ru: Также сочетались браком с %(spouse)s в %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
ru: Также сочетались браком с %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Также сочетались браком с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек вступил в брак с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Он женился на %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Она вышла замуж за %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Сочетались браком с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек также вступил в брак с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Он также женился на %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Она также вышла замуж за %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Также сочетались браком с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек вступил в брак с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s%(endnotes)s.
ru: Он женился на %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s%(endnotes)s.
ru: Она вышла замуж за %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s%(endnotes)s.
ru: Сочетались браком с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек также вступил в брак с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s%(endnotes)s.
ru: Он также женился на %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s%(endnotes)s.
ru: Она также вышла замуж за %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s%(endnotes)s.
ru: Также сочетались браком с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек вступил во внебрачные отношения с %(spouse)s в %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек вступил во внебрачные отношения с %(spouse)s %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек вступил во внебрачные отношения с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Он вступил во внебрачные отношения с %(spouse)s в %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Он вступил во внебрачные отношения с %(spouse)s %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Он вступил во внебрачные отношения с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Она вступила во внебрачные отношения с %(spouse)s в %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Она вступила во внебрачные отношения с %(spouse)s %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Она вступила во внебрачные отношения с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Внебрачные отношения с %(spouse)s в %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Внебрачные отношения с %(spouse)s %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Внебрачные отношения с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек вступил во внебрачные отношения с %(spouse)s в %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек также вступил во внебрачные отношения с %(spouse)s %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек также вступил во внебрачные отношения с %(spouse)s в %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Он также вступил во внебрачные отношения с %(spouse)s в %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Он также вступил во внебрачные отношения с %(spouse)s %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Он также вступил во внебрачные отношения с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Она также вступила во внебрачные отношения с %(spouse)s в %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Она также вступила во внебрачные отношения с %(spouse)s %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Она также вступила во внебрачные отношения с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек вступил во внебрачные отношения с %(spouse)s в %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек вступил во внебрачные отношения с %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек вступил во внебрачные отношения с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
ru: Он вступил во внебрачные отношения с %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
ru: Он вступил во внебрачные отношения с %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Он вступил во внебрачные отношения с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
ru: Она вступила во внебрачные отношения с %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
ru: Она вступила во внебрачные отношения с %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Она вступила во внебрачные отношения с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
ru: Вступил(а) во внебрачные отношения с %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
ru: Вступил(а) во внебрачные отношения с %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Вступил(а) во внебрачные отношения с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек также вступил во внебрачные отношения с %(spouse)s в %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек вступил во внебрачные отношения с %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек также вступил во внебрачные отношения с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
ru: Он также вступил во внебрачные отношения с %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
ru: Он также вступил во внебрачные отношения с %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Он также вступил во внебрачные отношения с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
ru: Она также вступила во внебрачные отношения с %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
ru: Она также вступила во внебрачные отношения с %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Она также вступил во внебрачные отношения с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Also unmarried relationship with %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
ru: Также вступил(а) во внебрачные отношения с %(spouse)s в %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Also unmarried relationship with %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
ru: Также вступил(а) во внебрачные отношения с %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Also unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Также вступил(а) во внебрачные отношения с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек состоял во внебрачных отношениях с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Он состоял во внебрачных отношениях с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Она состояла во внебрачных отношениях с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Состоял(а) во внебрачных отношениях с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек также состоял во внебрачных отношениях с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Он также состоял во внебрачных отношениях с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Она также состояла во внебрачных отношениях с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек состоял во внебрачных отношениях с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
ru: Он состоял во внебрачных отношениях с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
ru: Она состояла во внебрачных отношениях с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
ru: Состоял(а) во внебрачных отношениях с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек также состоял во внебрачных отношениях с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
ru: Он состоял во внебрачных отношениях с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
ru: Она также состояла во внебрачных отношениях с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек вступил в отношения с %(spouse)s %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек вступил в отношения с %(spouse)s %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек вступил в отношения с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Он вступил в отношения с %(spouse)s %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Он вступил в отношения с %(spouse)s %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Он вступил в отношения с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Она вступила в отношения с %(spouse)s %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Она вступила в отношения с%(spouse)s %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Она вступила в отношения с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Внебрачные отношения с %(spouse)s %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Внебрачные отношения с %(spouse)s %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Внебрачные отношения с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек также вступил в отношения с %(spouse)s %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек также вступил в отношения с %(spouse)s %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек также вступил в отношения с %(spouse)s в %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Он также вступил в отношения с %(spouse)s %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Он также вступил в отношения с %(spouse)s %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Он также вступил в отношения с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Она также вступила в отношения с %(spouse)s %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Она также вступила в отношения с %(spouse)s %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Она также вступила в отношения с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Он также вступил в отношения с %(spouse)s %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Он также вступил в отношения с %(spouse)s %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Он также вступил в отношения с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек вступил в отношения с %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек вступил в отношения с %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек вступил в отношения с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
ru: Он вступил в отношения с %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
ru: Он вступил в отношения с %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Он вступил в отношения с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
ru: Она вступила в отношения с %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
ru: Она вступила в отношения с %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Она вступила в отношения с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
ru: Отношения с %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
ru: Отношения с %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Отношения с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек также вступил в отношения с %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек также вступил в отношения с %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек также вступил в отношения с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
ru: Он также вступил в отношения с %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
ru: Он также вступил в отношения с %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Он также вступил в отношения с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
ru: Она также вступила в отношения с %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
ru: Она также вступила в отношения с %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Она также вступила в отношения с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
ru: Также вступил(а) в отношения с %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
ru: Также вступил(а) в отношения с %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
ru: Также вступил(а) в отношения с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек состоял в отношениях с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Он состоял в отношениях с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Она состояла в отношениях с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Отношения с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек также состоял в отношениях с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Он также состоял в отношениях с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Она также состояла в отношениях с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
ru: Также состоял(а) в отношениях с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек состоял в отношениях с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
ru: Он состоял в отношениях с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
ru: Она состояла в отношениях с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
ru: Отношения с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
ru: Этот человек также состоял в отношениях с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
ru: Он также состоял в отношениях с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
ru: Она также состояла в отношениях с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
ru: Также состоял(а) в отношениях с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Number of Parents
ru: Количество родителей

en: Number of To Do Notes
ru: Число заметок типа «задача»

en: Last Changed
ru: Последнее изменение

en: Edit the selected person
ru: Редактировать выделенное лицо

en: Delete the selected person
ru: Удалить выделенное лицо

en: Merge the selected persons
ru: Объединить выделенные лица

en: Export View...
ru: Экспортировать вид...

en: _Add Bookmark
ru: _Добавить закладку

en: _Home
ru: До_мой

en: _Add...
ru: До_бавить...

en: _Merge...
ru: _Объединить...

[ctx: action]
en: _Edit...
ru: Редактировать...

en: Person Filter Editor
ru: Редактор фильтров людей

en: Set _Home Person
ru: У_становить базовое лицо

en: Go to the home person
ru: Перейти на базовое лицо

en: Go to the next object in the history
ru: Перейти на следующий объект в истории

en: Go to the previous object in the history
ru: Перейти на предыдущий объект в истории

en: Edit...
ru: Редактировать...

en: Forward
ru: Вперёд

en: Deleting the person will remove the person from the database.
ru: Удаление лица сотрёт его из базы данных.

en: Delete Person (%s)
ru: Удалить лицо (%s)

en: Exactly two people must be selected to perform a merge. A second person can be selected by holding down the control key while clicking on the desired person.
ru: Ровно два лица должны быть выделены для объединения. Второе лицо может быть выбрано нажатием и удержанием клавиши Control в момент щелчка по имени желаемого лица.

en: Edit the selected place
ru: Редактировать выделенное место

en: Delete the selected place
ru: Удалить выделенное место

en: Merge the selected places
ru: Объединить выделенные места

en: No map service is available.
ru: Картографическая служба недоступна.

en: Check your installation.
ru: Проверьте свои настройки.

en: No place selected.
ru: Место не выбрано.

en: You need to select a place to be able to view it on a map. Some Map Services might support multiple selections.
ru: Вы должны выбрать место прежде, чем увидеть его на карте. Некоторые службы поддерживают множественный выбор.

en: Place Filter Editor
ru: Редактор фильтров мест

en: _Look up with Map Service
ru: Посмотреть на карте

en: Attempt to see selected locations with a Map Service (OpenstreetMap, Google Maps, ...)
ru: Попытаться посмотреть выделенные места в картографической службе (OpenstreetMap, Google Maps, ...)

en: Select a Map Service
ru: Выберите картографическую службу

en: Cannot delete place.
ru: Не удалось удалить местоположение.

en: This place is currently referenced by another place. First remove the places it contains.
ru: На это место уже ссылается другое место. Сначала удалите места которые оно содержит.

en: Cannot merge places.
ru: Не удалось объединить места.

en: Exactly two places must be selected to perform a merge. A second place can be selected by holding down the control key while clicking on the desired place.
ru: Ровно два места должны быть выделены для объединения. Второе место может быть выбрано удержанием клавиши Ctrl в момент щелчка мыши по названию желаемого места.

en: Merging these places would create a cycle in the place hierarchy.
ru: Объединение этих мест создаст цикл в иерархии мест.

en: Provides a library for using Cairo to generate documents.
ru: Предоставляет библиотеку, использующую Cairo для генерации документов.

en: Provides GEDCOM processing functionality
ru: Предоставляет функционал по работе с GEDCOM

en: Provides recursive routines for reports
ru: Предоставляет рекурсивную функцию для отчётов

en: Provides common functionality for Gramps XML import/export.
ru: Предоставляет общие функции экспорта/импорта в Gramps XML.

en: Provides holiday information for different countries.
ru: Предоставляет информацию о праздниках для разных стран.

en: Manages a HTML file implementing DocBackend.
ru: Обслуживает HTML файлы в качестве DocBackend.

en: Common constants for html files.
ru: Общие константы для html файлов.

en: Manages an HTML DOM tree.
ru: Обслуживает древо HTML DOM.

en: Provides base functionality for map services.
ru: Предоставляет базовый функционал для картографических служб.

en: Provides Textual Narration.
ru: Предоставляет текстовое описание (отношений и событий).

en: Manages an ODF file implementing DocBackend.
ru: Обслуживает документы ODF файлы в качестве DocBackend.

en: Provides the Base needed for the List People views.
ru: Предоставляет базовый функционал для видов Список людей.

en: Provides common functionality for Pro-Gen import
ru: Предоставляет общие функции для импорта Pro-Gen

en: Provides the Base needed for the List Place views.
ru: Предоставляет базовый функционал для видов Список мест.

en: Provides variable substitution on display lines.
ru: Предоставляет замену переменных в отображаемых строках.

en: Provides the base needed for the ancestor and descendant graphical reports.
ru: Предоставляет базовую функциональность для графических отчётов о потомках и предках.

en: Field '%(fldname)s' not found
ru: Поле '%(fldname)s' не найдено

en: Not a (right) DEF file: %(dname)s
ru: Не (правильный) DEF-файл: %(dname)s

en: Import from Pro-Gen
ru: Импорт из Pro-Gen

en: Initializing.
ru: Инициализация.

en: Not a supported Pro-Gen import file language
ru: Неподдерживаемый язык в импортируемом файле Pro-Gen

en: Pro-Gen import
ru: Импорт Pro-Gen

en: Saving.
ru: Сохранение.

en: Pro-Gen Import
ru: Импорт Pro-Gen

en: Date did not match: '%(text)s' (%(msg)s)
ru: Даты не совпадают: '%(text)s' (%(msg)s)

en: Time: %s
ru: Время: %s

en: Importing persons.
ru: Импорт лиц.

en: see address on
ru: смотри адрес на

en: see also address
ru: смотри также адрес

en: Death cause
ru: Причина смерти

en: Importing families.
ru: Импорт семей.

en: Civil union
ru: Гражданский союз

en: Wedding
ru: Свадьба

en: future
ru: будущее

en: Adding children.
ru: Добавляются дети.

en: Cannot find father for I%(person)s (Father=%(father))
ru: Не удаётся найти отца для I%(person)s (Отец=%(father))

en: Cannot find mother for I%(person)s (Mother=%(mother))
ru: Не удаётся найти мать для I%(person)s (Мать=%(mother))

en: Youngest living person
ru: Самый молодой ныне живущий человек

en: Oldest living person
ru: Самый старый ныне живущий человек

en: Person died at youngest age
ru: Лицо, умершее в самом молодом возрасте

en: Person died at oldest age
ru: Лицо, умершее в самом старом возрасте

en: Person married at youngest age
ru: Лицо, вступившее в брак в самом молодом возрасте

en: Person married at oldest age
ru: Лицо, вступившее в брак в самом старом возрасте

en: Person divorced at youngest age
ru: Лицо, разведшееся в самом молодом возрасте

en: Person divorced at oldest age
ru: Лицо, разведшееся в самом старом возрасте

en: Youngest father
ru: Самый молодой отец

en: Youngest mother
ru: Самая молодая мать

en: Oldest father
ru: Самый старый отец

en: Oldest mother
ru: Самая старая мать

en: Father with most children
ru: Отец с наибольшим количеством детей

en: Mother with most children
ru: Мать с наибольшим количеством детей

en: Father with most grandchildren
ru: Отец с наибольшим количеством внуков

en: Mother with most grandchildren
ru: Мать с наибольшим количеством внуков

en: Couple with most children
ru: Пара с наибольшим количеством детей

en: Living couple married most recently
ru: Самая последняя вступившая в брак пара

en: Living couple married most long ago
ru: Самая первая вступившая в брак пара

en: Shortest past marriage
ru: Самый короткий брак в прошлом

en: Longest past marriage
ru: Самый длинный брак в прошлом

en: Couple with smallest age difference
ru: Пара с наименьшей разницей в возрасте

en: Couple with biggest age difference
ru: Пара с наибольшей разницей в возрасте

en: Top Left
ru: Наверху слева

en: Top Right
ru: Наверху справа

en: Bottom Left
ru: Внизу слева

en: Bottom Right
ru: Внизу справа

en: Tile path
ru: Путь плитки

en: The tile directory doesn't exist anymore:
    %s
    Trying to create a new one failed.
    Configure the view for the tile path and restart gramps.
ru: Каталога плитки больше не существует:
    %s
    Попытка создать новый не удалась.
    Настройте вид для пути плитки и перезапустите Gramps.

en: Remove cross hair
ru: Скрыть перекрестие

en: Add cross hair
ru: Показать перекрестие

en: Unlock zoom and position
ru: Разблокировать масштаб и позицию

en: Lock zoom and position
ru: Заблокировать масштаб и позицию

en: Add place
ru: Добавить место

en: Link place
ru: Увязать место

en: Add place from kml
ru: Добавить место из kml

en: Center here
ru: Центрировать тут

en: Replace '%(map)s' by =>
ru: Заменить '%(map)s' на

en: Reload all visible tiles for '%(map)s'.
ru: Перезагрузить все видимые куски карты '%(map)s'.

en: Clear the '%(map)s' tiles cache.
ru: Очистить кэш карты '%(map)s'.

en: Center on this place
ru: Центрировать на этом месте

en: Select a kml file used to add places
ru: Выберите файл kml, чтобы добавить место

en: You will need to edit each place manually to add place type, ...
ru: Вам нужно будет отредактировать каждое место вручную, чтобы добавить месту тип, ...

en: You have {places_nb} place to edit. | You have {places_nb} places to edit.
ru[0]: У вас {places_nb} место для редактирования.
ru[1]: У вас {places_nb} места для редактирования.
ru[2]: У вас {places_nb} мест для редактирования.

en: You have more than 5 places in this kml file.
ru: По крайней мере 5 мест в этом kml файле.

en: You have at least two places with the same title.
ru: По крайней мере два места имеют одно имя.

en: The title of the places is:
    %(title)s
    The following places are similar: %(gid)s
    You should eiher rename the places or merge them.
    
    %(bold_start)sI can't proceed with your request%(bold_end)s.
ru: Указано название места:
    %(title)s
    Место похоже на: %(gid)s
    Необходимо либо переименовать, либо объединить их.
    
    %(bold_start)sНе удалось обработать Ваш запрос%(bold_end)s.

en: Nothing for this view.
ru: Нет данных для отображения.

en: Specific parameters
ru: Определённые параметры

en: Where to save the tiles for offline mode.
ru: Каталог в который сохранять части карты для автономного режима.

en: If you have no more space in your file system, you can remove all tiles placed in the above path.
    Be careful! If you have no internet, you'll get no map.
ru: Если в Вашей файловой системе больше нет места, Вы можете удалить все кусочки карт, расположенные по указанному выше пути.
    Будьте осторожны! Если у Вас нет интернета, Вы не получите карту.

en: Zoom used when centering
ru: Использовать масштаб при центрировании

en: The maximum number of places to show
ru: Максимальное количество отображаемых мест

en: Use keypad for shortcuts :
    Either we choose the + and - from the keypad if we select this,
    or we use the characters from the keyboard.
ru: Использовать дополнительную клавиатуру для масштабирования:
    Если выбрано, то работают + и - на дополнительной клавиатуре,
    если нет, то эти же символы, но на основной клавиатуре.

en: The map
ru: Карта

en: Select tile cache directory for offline mode
ru: Выберите каталог с кэшем карт для автономного режима

en: Can't create tile cache directory %s
ru: Не удалось создать каталог с кэшем карт %s

en: You must verify and change the tile cache
    ...
    [geography]
    ...
    path='bad/path'
    ...
    in the gramps.ini file :
    %s
    
    Before changing the gramps.ini file, you need to close Gramps
    
    The following errors are expected
ru: Вы должны проверить и изменить кэш карт
    ...
    [geography]
    ...
    path='неправильный/путь'
    ...
    в файле gramps.ini:
    %s
    
    Перед изменением файла gramps.ini Вы должны закрыть Gramps
    
    Ожидается появление следующих ошибок

en: Can't create tiles cache directory for '%s'.
ru: Не удалось создать каталог с кэшем карт для '%s'.

en: Place Selection in a region
ru: Выбор места в области

en: Choose the radius of the selection.
    On the map you should see a circle or an oval depending on the latitude.
ru: Выберите радиус выделения.
    На карте будет отображен круг или овал в зависимости от координат.

en: 
    In the following table you may have :
     - a green row related to a selected place.
ru: 
    В следующей таблице может быть :
     - зелёная строка, относящаяся к выбранному месту.

en: 
     - a red row related to a geocoding result.
ru: 
     - красная строка, относящаяся к результату геокодирования.

en: The green values in the row correspond to the current place values.
ru: Зелёные значения в строке соответствуют значениям для текущего места.

en: New place with empty fields
ru: Новое место с пустыми полями

en: you have a wrong latitude for:
ru: указана некорректная широта для:

en: Please, correct this before linking
ru: Необходимо внести исправления до создания ссылки

en: you have a wrong longitude for:
ru: указана некорректная долгота для:

en: Denmark
ru: Дания

en:  parish
ru:  приход

en:  state
ru:  округ

en: Latitude not within '54.55' to '69.05'
ru: Широта должна быть в пределах от '54.55' до '69.05'

en: Longitude not within '8.05' to '24.15'
ru: Долгота должна быть в пределах от '8.05' до '24.15'

en: Eniro map not available
ru: Сервис карт Eniro не доступен

en: Coordinates needed in Denmark
ru: Для Дании требуются координаты

en: Latitude and longitude,
    or street and city needed
ru: Требуются широта и долгота,
    либо названия города и улицы

en: EniroMaps
ru: ЭнироМапс

en: Opens on kartor.eniro.se
ru: Открыть на kartor.eniro.se

en: GoogleMaps
ru: Карты Google

en: Open on maps.google.com
ru: Открыть на maps.google.com

en: OpenStreetMap
ru: Открытая карта OpenStreetMap

en: Open on openstreetmap.org
ru: Открыть на openstreetmap.org

en: People and their ages the %s
ru: Люди и их возраст на %s

en: People and their ages on %s
ru: Люди и их возраст на %s

en: Alive: %s
ru: Живые: %s

en: Deceased: %s
ru: Умершие: %s

en: 
    Living matches: %(alive)d, Deceased matches: %(dead)d
ru: 
    Совпадений для живых: %(alive)d, Совпадений для мёртвых: %(dead)d

en: Sorted events of %s
ru: Отсортированные события для %s

en: Event Date
ru: Дата события

en: Event Place
ru: Место события

en: Event Type
ru: Тип События

en: Not found
ru: Не найдено

en: Sorted events of family
     %(father)s - %(mother)s
ru: Отсортированные события семьи
     %(father)s - %(mother)s

en: Family Member
ru: Член семьи

en: Personal events of the children
ru: Личные события детей

en: Home person not set.
ru: Базовое лицо не установлено.

en: %(person)s and %(active_person)s are the same person.
ru: %(person)s и %(active_person)s - одно лицо.

en: %(person)s is the %(relationship)s of %(active_person)s.
ru: %(person)s - %(relationship)s %(active_person)s.

en: %(person)s and %(active_person)s are not directly related.
ru: Между %(person)s и %(active_person)s нет прямого родства.

en: %(person)s and %(active_person)s have following in-law relations:
ru: %(person)s и %(active_person)s имеют следующие отношения через брак:

en: Relationships of %(person)s to %(active_person)s
ru: Отношение %(person)s к %(active_person)s

en: Detailed path from %(person)s to common ancestor
ru: Подробный путь от лица %(person)s к общему предку

en: Name Common ancestor
ru: Имя общего предка

en: Partial
ru: Частично

en: Remarks with inlaw family
ru: Замечания с семьёй по закону

en: Remarks
ru: Замечания

en: The following problems were encountered:
ru: Возникли следующие проблемы:

en: People who have the '%s' Attribute
ru: Лица, у которых есть атрибут '%s'

en: There are %d people with a matching attribute name.
ru: Найдено %d людей с совпадающим именем атрибута.

[ctx: Filtering_on]
en: all
ru: все

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Person
ru: Обратить Людей

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Family
ru: Обратить Семьи

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Event
ru: Обратить События

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Place
ru: Обратить Места

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Source
ru: Обратить Источники

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Repository
ru: Обратить Хранилища

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Media
ru: Обратить Документы

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Note
ru: Обратить Заметки

[ctx: Filtering_on]
en: all people
ru: все люди

[ctx: Filtering_on]
en: all families
ru: все семьи

[ctx: Filtering_on]
en: all events
ru: все события

[ctx: Filtering_on]
en: all places
ru: все местоположения

[ctx: Filtering_on]
en: all sources
ru: все источники

[ctx: Filtering_on]
en: all repositories
ru: все хранилища

[ctx: Filtering_on]
en: all media
ru: все документы

[ctx: Filtering_on]
en: all notes
ru: все заметки

[ctx: Filtering_on]
en: males
ru: мужчины

[ctx: Filtering_on]
en: females
ru: женщины

[ctx: Filtering_on]
en: people with other gender
ru: люди другого пола

[ctx: Filtering_on]
en: people with unknown gender
ru: люди неизвестного пола

[ctx: Filtering_on]
en: incomplete names
ru: лица с неполными именами

[ctx: Filtering_on]
en: people with missing birth dates
ru: лица с пропущенной датой рождения

[ctx: Filtering_on]
en: disconnected people
ru: несвязанные лица

[ctx: Filtering_on]
en: unique surnames
ru: уникальные фамилии

[ctx: Filtering_on]
en: people with media
ru: люди с изображениями

[ctx: Filtering_on]
en: media references
ru: ссылки на документы

[ctx: Filtering_on]
en: unique media
ru: уникальные документы

[ctx: Filtering_on]
en: missing media
ru: отсутствующие документы

[ctx: Filtering_on]
en: media by size
ru: по размеру документа

[ctx: Filtering_on]
en: list of people
ru: список людей

en: Summary counts of current selection
ru: Суммарное количество текущего выбора

en: Right-click row (or press ENTER) to see selected items.
ru: Щёлкните правой кнопкой мыши (или нажмите ENTER), чтобы увидеть выбранные элементы.

en: Count/Total
ru: Всего

en: Object
ru: Объект

en: Filtering on %s
ru: Фильтрация по %s

en: Name type
ru: Тип имени

en: birth event but no date
ru: событие рождения без даты

en: missing birth event
ru: отсутствует событие рождения

en: Media count
ru: Число документов

en: Reference
ru: Ссылка

en: media
ru: альбом

en: Unique Media
ru: Уникальные документы

en: Missing Media
ru: Утерянные документы

en: Size in bytes
ru: Размер в байтах

en: Filter matched {number_of} record. | Filter matched {number_of} records.
ru[0]: С фильтром совпала {number_of} запись.
ru[1]: С фильтром совпало {number_of} записи.
ru[2]: С фильтром совпало {number_of} записей.

en: Father lineage for %s
ru: Происхождение по мужской линии для %s

en: This report shows the father lineage, also called the patrilineal lineage or Y-line. People in this lineage all share the same Y-chromosomes.
ru: В этом отчете показана отцовская линия, которую также называют патрилинейной или Y-линией. Все люди в этой родословной имеют одинаковые Y-хромосомы.

en: Name Father
ru: Имя отца

en: Remark
ru: Замечание

en: Direct line male descendants
ru: Прямые потомки по мужской линии

en: Mother lineage for %s
ru: Происхождение по женской линии для %s

en: This report shows the mother lineage, also called the matrilineal lineage mtDNA lineage. People in this lineage all share the same Mitochondrial DNA (mtDNA).
ru: В этом отчете показана материнская линия, также называемая матрилинейной линией мтДНК. Все люди в этой линии имеют одну и ту же митохондриальную ДНК (мтДНК).

en: Name Mother
ru: Имя матери

en: Direct line female descendants
ru: Прямые потомки по женской линии

en: ERROR : Too many levels in the tree (perhaps a loop?).
ru: ОШИБКА: Слишком много уровней в древе (возможно, зацикливание?).

en: No birth relation with child
ru: Нет отношений с ребенком по рождению

en: Unknown gender
ru: Неизвестный пол

en: Link References for this note
ru: Ссылки на эту заметку

en: Link check
ru: Проверка ссылок

en: Ok
ru: OK

en: Failed: missing object
ru: Неудача: отсутствует объект

en: Internet
ru: Интернет

en: No link references for this note
ru: Нет ссылок на эту заметку

en: Events of %(date)s
ru: События %(date)s

en: Events on this exact date
ru: События именно в эту дату

en: No events on this exact date
ru: Нет событий именно в эту дату

en: Other events on this month/day in history
ru: Другие события этого месяца/дня в истории

en: No other events on this month/day in history
ru: Нет других событий в этот месяц/день в истории

en: Other events in %(year)d
ru: Другие события в %(year)d

en: No other events in %(year)d
ru: В %(year)d больше не было других событий

en: Display people and ages on a particular date
ru: Показывает людей и их возраст на определённую дату

en: Attribute Match
ru: Совпадение атрибутов

en: Display people with same attribute.
ru: Показывает людей с таким же атрибутом.

en: All Events
ru: Все события

en: Display a person's events, both personal and family.
ru: Показывает события для лица, как личные, так и семейные.

en: All Family Events
ru: Все семейные события

en: Display the family and family members events.
ru: Показывает семью и семейные события.

en: Relation to Home Person
ru: Отношение к базовому лицу

en: Display all relationships between person and home person.
ru: Показывает все взаимоотношения между лицом и базовым лицом.

en: Display filtered data
ru: Показывает отфильтрованные данные

en: Father lineage
ru: Происхождение по мужской линии

en: Display father lineage
ru: Показывает происхождение по мужской линии

en: Mother lineage
ru: Происхождение по женской линии

en: Display mother lineage
ru: Показывает происхождение по женской линии

en: On This Day
ru: На эту дату

en: Display events on a particular day
ru: Показывает события за определенный день

en: Source or Citation
ru: Источник или Цитата

en: %s References
ru: %s - Ссылки

en: Display references for a %s
ru: Показывает ссылки на %s

en: Link References
ru: Ссылки

en: Display link references for a note
ru: Показывает ссылки на заметку

en: Display the repository reference for sources related to the active repository
ru: Показывает ссылки на хранилища источников, относящиеся к активному хранилищу

en: Same Surnames
ru: Такая же фамилия

en: Display people with the same surname as a person.
ru: Показывает людей с такой же фамилией.

en: Same Given Names
ru: Одинаковые имена

en: Display people with the same given name as a person.
ru: Показывает людей с таким же именем.

en: Same Given Names - stand-alone
ru: Одинаковые имена - отдельно

en: Display a person's siblings.
ru: Показывает братьев и сестёр для лица.

en: References for this %s
ru: Ссылки для этого %s

en: No references for this %s
ru: Нет ссылок на этот %s

en: Call number
ru: Номер

en: Type of media
ru: Тип документа

en: People with incomplete surnames
ru: Лица с неполными фамилиями

en: Matches people with lastname missing
ru: Выбирает лиц с отсутствующей фамилией

en: People matching the <surname>
ru: Лица с <фамилией>

en: Matches people with same lastname
ru: Выбирает лиц с указанной фамилией

en: People matching the <given>
ru: Лица с <именем>

en: Matches people with same given name
ru: Выбирает лиц с указанным именем

en: People with incomplete given names
ru: Лица с неполными именами

en: Matches people with firstname missing
ru: Выбирает лиц с отсутствующими именем

en: People sharing the surname '%s'
ru: Лица с общей фамилией '%s'

en: There is {number_of} person with a matching name, or alternate name.
     | There are {number_of} people with a matching name, or alternate name.
ru[0]: Найден {number_of} человек с совпадающим основным или альтернативным именем.
ru[1]: Найдено {number_of} человека с совпадающим основным или альтернативным именем.
ru[2]: Найдено {number_of} человек с совпадающим основным или альтернативным именем.

en: People with the given name '%s'
ru: Лица с именем '%s'

en: Siblings of %s
ru: Братья/Сёстры %s

en: Sibling
ru: Братья/Сёстры

en: self
ru: это лицо

en: Catalan Relationship Calculator
ru: Каталонский калькулятор отношений

en: Calculates relationships between people
ru: Определяет родственные отношения между людьми

en: Czech Relationship Calculator
ru: Чешский калькулятор отношений

en: Danish Relationship Calculator
ru: Датский калькулятор отношений

en: German Relationship Calculator
ru: Немецкий калькулятор отношений

en: Austrian Relationship Calculator
ru: Австрийский калькулятор отношений

en: Spanish Relationship Calculator
ru: Испанский калькулятор отношений

en: Finnish Relationship Calculator
ru: Финский калькулятор отношений

en: French Relationship Calculator
ru: Французский калькулятор отношений

en: Hebrew Relationship Calculator
ru: Еврейские родственные отношения

en: Croatian Relationship Calculator
ru: Хорватский калькулятор отношений

en: Hungarian Relationship Calculator
ru: Венгерский калькулятор отношений

en: Icelandic Relationship Calculator
ru: Исландский калькулятор отношений

en: Italian Relationship Calculator
ru: Итальянский калькулятор отношений

en: Dutch Relationship Calculator
ru: Голландский калькулятор отношений

en: Norwegian Relationship Calculator
ru: Норвежский калькулятор отношений

en: Polish Relationship Calculator
ru: Польский калькулятор отношений

en: Portuguese Relationship Calculator
ru: Португальский калькулятор отношений

en: Russian Relationship Calculator
ru: Русский калькулятор отношений

en: Slovak Relationship Calculator
ru: Словацкий калькулятор отношений

en: Slovenian Relationship Calculator
ru: Словенский калькулятор отношений

en: Swedish Relationship Calculator
ru: Шведский калькулятор отношений

en: Turkish Relationship Calculator
ru: Турецкий калькулятор отношений

en: Calculates relationship between people
ru: Определяет отношения между людьми

en: Ukrainian Relationship Calculator
ru: Украинский калькулятор отношений

en: Click to select a view
ru: Нажмите для выбора вида

en: Category Sidebar
ru: Боковая панель категорий

en: A sidebar to allow the selection of view categories
ru: Боковая панель позволяет выбирать категории видов

en: Category
ru: Категория

en: Drop-down Sidebar
ru: Выпадающая боковая панель

en: Selection of categories and views from drop-down lists
ru: Выбор категорий и видов из выпадающего списка

en: Drop-Down
ru: Выпадающая

en: Expander Sidebar
ru: Расширяющаяся боковая панель

en: Selection of views from lists with expanders
ru: Выбор видов с помощью расширения списка

en: Expander
ru: Расширяющаяся

en: Alphabetical Index
ru: Алфавитный указатель

en: Index
ru: Указатель

en: Entire Book
ru: Вся книга

en: Ahnentafel Report for %s
ru: Отчёт Ahnentafel для %s

en: Page break between generations
ru: Новая страница между поколениями

en: Whether to start a new page after each generation.
ru: Открывать ли новую страницу после каждого поколения.

en: Add linebreak after each name
ru: Добавить перевод строки после каждого имени

en: Whether a line break should follow the name.
ru: Следует ли после имени делать переход на новую строку.

en: Birthday and Anniversary Report
ru: Отчёт Дни рождения и Годовщины

en: My Birthday Report
ru: Отчёт Мой День рождения

en: Relationships shown are to %s
ru: Родство показано по отношению к %s

en: * %(person)s, birth %(relation)s
ru: * %(person)s, род. %(relation)s

en: ⚭ %(spouse)s and
     %(person)s, wedding
ru: ⚭ %(spouse)s и
     %(person)s, свадьба

en: ⚭ {year}{spouse}{deadtxt2} and
     {person}{deadtxt1}, {nyears} | ⚭ {year}{spouse}{deadtxt2} and
     {person}{deadtxt1}, {nyears}
ru[0]: ⚭ {year}{spouse}{deadtxt2} и
     {person}{deadtxt1}, {nyears}
ru[1]: ⚭ {year}{spouse}{deadtxt2} и
     {person}{deadtxt1}, {nyears}
ru[2]: ⚭ {year}{spouse}{deadtxt2} и
     {person}{deadtxt1}, {nyears}

en: ✝ {person}, death {relation}
ru: ✝ {person}, смерть {relation}

en: Select the filter to be applied to the report.
ru: Выберите фильтр, который будет применён при создании отчёта.

en: Title text
ru: Текст заголовка

en: Title of report
ru: Название отчёта

en: First line of text at bottom of report
ru: Первая строка текста в нижнем колонтитуле отчёта

en: Second line of text at bottom of report
ru: Вторая строка текста в нижнем колонтитуле отчёта

en: Third line of text at bottom of report
ru: Третья строка текста в нижнем колонтитуле отчёта

en: Include only living people in the report
ru: Включить в отчёт только ныне живущих людей

en: Dead Symbol
ru: Символ смерти

en: This will show after name to indicate that person is dead
ru: Он будет показан после имени как отметка, что человек умер

en: Show event year
ru: Показывать год события

en: Prints the year the event took place in the report
ru: Включить в отчёт год, в котором происходило событие

en: Year of report
ru: Год отчёта

en: Include death anniversaries
ru: Включить годовщины смерти

en: Whether to include anniversaries of death
ru: Включать ли годовщины смерти

en: Whether to include relationships to the center person
ru: Включать ли родство по отношению к главному лицу

en: Title text style
ru: Стиль текста заголовка

en: Data text display
ru: Отображение Текстовых данных

en: Day text style
ru: Стиль текста дня

en: Month text style
ru: Стиль текста месяца

en: Custom Text
ru: Текст пользователя

en: Initial Text
ru: Вступительный текст

en: Text to display at the top
ru: Текст для отображения сверху

en: Middle Text
ru: Основной текст

en: Text to display in the middle
ru: Текст для отображения посередине

en: Final Text
ru: Заключительный текст

en: Text to display at the bottom
ru: Текст для отображения снизу

en: sp. %(spouse)s
ru: супр. %(spouse)s

en: sp. see %(reference)s: %(spouse)s
ru: супр. см. %(reference)s: %(spouse)s

en: %s sp.
ru: %s супр.

en: Numbering system
ru: Система нумерации

en: Simple numbering
ru: Простая нумерация

en: d'Aboville numbering
ru: Нумерация д'Абовиля

en: Henry numbering
ru: Нумерация Генри

en: Modified Henry numbering
ru: Изменённая нумерация Генри

en: de Villiers/Pama numbering
ru: Нумерация де Вилье/Пама

en: Meurgey de Tupigny numbering
ru: Нумерация де Тюпинье

en: The numbering system to be used
ru: Используемая система нумерации

en: Show gender symbol in front of name
ru: Показать символ пола перед именем(М/ Ж)

en: Whether to show gender symbol in front of name in the report.
ru: Показывать ли в отчете символ пола перед именем.

en: Show marriage info
ru: Показывать информацию о браке

en: Whether to show marriage information in the report.
ru: Включать или нет в отчёт информацию о браке.

en: Show divorce info
ru: Показывать информацию о разводе

en: Whether to show divorce information in the report.
ru: Включать или нет в отчёт информацию о разводе.

en: Show birth and death info
ru: Показывать информацию о рождении и смерти

en: Whether to show birth and death information in the report.
ru: Показывать ли в отчете информацию о рождении и смерти.

en: Show duplicate trees
ru: Показать дубликаты древ

en: Whether to show duplicate Family Trees in the report.
ru: Включать или нет в отчёт дубликаты Семейных древ.

en: The style used for the level %d display.
ru: Стиль для %d-го поколения.

en: The style used for the spouse level %d display.
ru: Стиль для супругов %d-го уровня .

en: Ancestral Report for %s
ru: Отчёт о предках для %s

en: More about %(person_name)s:
ru: Подробности про %(person_name)s:

en: %(name)s is the same person as [%(id_str)s].
ru: %(name)s - то же лицо, что и [%(id_str)s].

en: Notes for %s
ru: Заметки о %s

en: Address:
ru: Адрес:

en: %(event_role)s at %(event_name)s of %(primary_person)s: %(event_text)s
ru: %(event_role)s в %(event_name)s у %(primary_person)s: %(event_text)s

en: Children of %(mother_name)s and %(father_name)s
ru: Дети %(mother_name)s и %(father_name)s

en: More about %(mother_name)s and %(father_name)s:
ru: Подробности про %(mother_name)s и %(father_name)s:

en: Spouse: %s
ru: Супруг(-а): %s

en: Relationship with: %s
ru: Отношения с: %s

en: Sosa-Stradonitz number
ru: Число Sosa-Stradonitz

en: The Sosa-Stradonitz number of the central person.
ru: Число Sosa-Stradonitz для центрального лица.

en: Page break before end notes
ru: Новая страница перед сносками

en: Whether to start a new page before the end notes.
ru: Открывать ли новую страницу перед сносками.

en: Use complete sentences
ru: Использовать полные предложения

en: Whether to use complete sentences or succinct language.
ru: Использовать полные предложения или краткий язык.

en: Use full dates instead of only the year
ru: Использовать полные даты а не только год

en: Whether to use full dates instead of just year.
ru: Использовать полные даты вместо одного только года.

en: Compute death age
ru: Вычислять возраст смерти

en: Whether to compute a person's age at death.
ru: Вычислять ли в каком возрасте умер человек.

en: Omit duplicate ancestors
ru: Пропускать повторяющихся предков

en: Whether to omit duplicate ancestors.
ru: Пропускать ли повторяющихся предков.

en: Use callname for common name
ru: Использовать бытовое имя по умолчанию

en: Whether to use the call name as the first name.
ru: Использовать ли разговорное имя в качестве основного.

en: Whether to show gender symbol in front of name.
ru: Показывать ли перед именем символ пола.

en: Whether to list children.
ru: Перечислять ли детей.

en: Include spouses of children
ru: Включать супругов детей

en: Whether to list the spouses of the children.
ru: Перечислять ли супругов детей.

en: Include events
ru: Включать события

en: Whether to include events.
ru: Включать ли события.

en: Include other events
ru: Включать другие события

en: Whether to include other events people participated in.
ru: Включать ли другие события, в которых лицо принимало участие.

en: Include descendant reference in child list
ru: Включать ссылки на потомков в списки детей

en: Whether to add descendant references in child list.
ru: Добавлять ли ссылки на потомков в списки детей.

en: Include Photo/Images from Gallery
ru: Включать Фото/Изображения из Галереи

en: Whether to include images.
ru: Включать ли изображения.

en: Include (2)
ru: Включить (2)

en: Include notes
ru: Включать заметки

en: Whether to include notes.
ru: Включать ли заметки.

en: Include sources
ru: Включать источники

en: Whether to include source references.
ru: Включать ли ссылки на источники.

en: Include sources notes
ru: Включать заметки об источниках

en: Whether to include source notes in the Endnotes section. Only works if Include sources is selected.
ru: Включать ли заметки к источникам в секцию заключительных примечаний. Работает только если включено добавление источников.

en: Include attributes
ru: Включать атрибуты

en: Whether to include attributes.
ru: Включать ли атрибуты.

en: Include addresses
ru: Включать адреса

en: Whether to include addresses.
ru: Включать ли адреса.

en: Include alternative names
ru: Включать альтернативные имена

en: Whether to include other names.
ru: Включать ли другие имена.

en: Replace missing places with ______
ru: Заменять пропущенные места на ______

en: Whether to replace missing Places with blanks.
ru: Заменять не указанные места пропусками.

en: Replace missing dates with ______
ru: Заменять пропущенные даты на ______

en: Whether to replace missing Dates with blanks.
ru: Заменять не указанные даты пропусками.

en: The style used for the children list title.
ru: Стиль заголовка списка детей.

en: The style used for the text related to the children.
ru: Стиль текста, относящегося к детям.

en: The style used for the note header.
ru: Стиль заголовков заметок.

en: The style used for first level headings.
ru: Стиль, используемый для заголовков первого уровня.

en: The style used for second level headings.
ru: Стиль, используемый для заголовков второго уровня.

en: The style used for details.
ru: Стиль для дополнительной информации.

en: Descendant Report for %(person_name)s
ru: Отчёт о потомках для %(person_name)s

en: Ref: %(number)s. %(name)s
ru: Ссылка: %(number)s. %(name)s

en: Notes for %(mother_name)s and %(father_name)s:
ru: Заметки о %(mother_name)s и %(father_name)s:

en: Record (Modified Register) numbering
ru: Нумерация (Модифицированная регистрационная) записей

en: Report structure
ru: Структура отчёта

en: show people by generations
ru: показывать людей по поколениям

en: show people by lineage
ru: показывать людей по родословной

en: How people are organized in the report
ru: Как люди будут организованы в отчёте

en: Include spouses
ru: Включить супругов

en: Whether to include detailed spouse information.
ru: Включать ли подробную информацию о супруге.

en: Include spouse reference
ru: Упоминать супругов

en: Whether to include reference to spouse.
ru: Включать ли упоминания супругов.

en: Include sign of succession ('+') in child-list
ru: Использовать знак наследования ('+') в списке детей

en: Whether to include a sign ('+') before the descendant number in the child-list to indicate a child has succession.
ru: Помещать ли знак ('+') перед номером потомка в списке детей, чтобы обозначить наличие потомков.

en: Include path to start-person
ru: Путь до стартового лица

en: Whether to include the path of descendancy from the start-person to each descendant.
ru: Включать ли путь от стартового лица до каждого из потомков.

en: End of Line Report for %s
ru: Отчёт о родоначальниках для %s

en: All the ancestors of %s who are missing a parent
ru: Все предки %s у которых неизвестны родители

en: The style used for the subtitle.
ru: Стиль подзаголовка.

en: Relationship: %s
ru: Родство: %s

[ctx: acronym for male]
en: M
ru: М

[ctx: acronym for female]
en: F
ru: Ж

[ctx: acronym for other]
en: X
ru: Н

[ctx: acronym for unknown]
en: %dU
ru: %d-

en: Family Group Report - Generation %d
ru: Отчёт о семейной группе - поколение %d

en: Family Group Report
ru: Семейная группа

en: Center Family
ru: Главная семья

en: The center family for the filter
ru: Главная семья для фильтра

en: Recursive (down)
ru: Рекурсивно (вниз)

en: Create reports for all descendants of this family.
ru: Создаёт отчёт по всем потомкам этой семьи.

en: Parent Marriage
ru: Брак родителей

en: Whether to include marriage information for parents.
ru: Включать или нет информацию о браке родителей.

en: Parent Events
ru: События родителей

en: Whether to include events for parents.
ru: Включать ли события родителей.

en: Parent Addresses
ru: Адреса родителей

en: Whether to include addresses for parents.
ru: Включать ли адреса родителей.

en: Parent Notes
ru: Заметки о родителях

en: Whether to include notes for parents.
ru: Включать или нет заметки о родителях.

en: Parent Attributes
ru: Атрибуты родителей

en: Alternate Parent Names
ru: Альтернативные имена родителей

en: Whether to include alternate names for parents.
ru: Включить альтернативные имена родителей.

en: Whether to include notes for families.
ru: Включать или нет заметки о семьях.

en: Dates of Relatives
ru: Даты родственников

en: Whether to include dates for relatives (father, mother, spouse).
ru: Включать ли даты родственников (отец, мать, супруг).

en: Children Marriages
ru: Браки детей

en: Whether to include marriage information for children.
ru: Включать или нет информацию о браке детей.

en: Generation numbers (recursive only)
ru: Номера поколений (только рекурсивно)

en: Whether to include the generation on each report (recursive only).
ru: Включать ли номера поколений в каждый отчёт (только рекурсивно).

en: Print fields for missing information
ru: Печатать поля для отсутствующей информации

en: Whether to include fields for missing information.
ru: Включать ли поля для отсутствующей информации.

en: The style used for the parent's name
ru: Стиль имён родителей

en: %(str1)s in %(str2)s.
ru: %(str1)s в %(str2)s.

note: Translators: e.g. (a stepfather): John Smith, relationship: Step
en: %(parent-name)s, relationship: %(rel-type)s
ru: %(parent-name)s, отношение: %(rel-type)s

en: Alternate Parents
ru: Альтернативные родители

en: Associations
ru: Связи

en: Images
ru: Изображения

en: Complete Individual Report
ru: Полный индивидуальный отчёт

en: (image)
ru: (изображение)

en: List events chronologically
ru: Список событий в хронологическом порядке

en: Whether to sort events into chronological order.
ru: Располагать ли события в хронологическом порядке.

en: Use name of person as title
ru: Щёлкните по имени, чтобы сделать лицо активным

en: Whether the title should be the name of the person, or 'Complete Individual Report'
ru: Должен ли заголовок содержать имя человека или будет "Полный индивидуальный отчёт"

en: Include Notes
ru: Включать заметки

en: Whether to include Person and Family Notes.
ru: Включать ли заметки лица и семьи.

en: Include Source Information
ru: Включать информацию об источниках

en: Whether to cite sources.
ru: Цитировать ли источники.

en: Include Tags
ru: Включать метки

en: Whether to include tags.
ru: Включать ли метки.

en: Include Attributes
ru: Включать атрибуты

en: Include Census Events
ru: Включать события переписи

en: Whether to include Census Events.
ru: Включать ли события переписи.

en: Sections
ru: Разделы

en: Event groups
ru: Группы событий

en: Check if a separate section is required.
ru: Выберите если требуется отдельный раздел.

en: The style used for the spouse's name.
ru: Стиль имени супруга.

en: The basic style used for table headings.
ru: Основной стиль используемый для заголовков таблиц.

en: The style used for image notes.
ru: Стиль для заметок к изображениям.

en: The style used for image descriptions.
ru: Стиль для описания изображений.

en: Kinship Report for %s
ru: Отчёт о родстве для %s

en: The maximum number of descendant generations
ru: Максимальное число поколений потомков

en: The maximum number of ancestor generations
ru: Максимальное число поколений предков

en: Show Gramps ID
ru: Показать Gramps ID

en: Whether to show Gramps ID
ru: Нужно ли показывать Gramps ID

en: Whether to include spouses
ru: Включить ли супругов

en: Include cousins
ru: Включить двоюродных братьев/сестёр

en: Whether to include cousins
ru: Включать ли двоюродных братьев/сестёр

en: Include aunts/uncles/nephews/nieces
ru: Включать дядей/тётей/племянников/племянниц

en: Whether to include aunts/uncles/nephews/nieces
ru: Включать ли дядей/тётей/племянников/племянниц

en: Note Link Check Report
ru: Отчёт проверки ссылок на заметки

en: Note ID
ru: ID Заметки

en: Link Type
ru: Тип ссылки

en: Links To
ru: Ссылки на

en: Failed
ru: Неудачно

en: Number of Ancestors for %s
ru: Количество предков для %s

en: Generation {number} has {count} individual. {percent} | Generation {number} has {count} individuals. {percent}
ru[0]: Поколение {number} насчитывает {count} лицо. {percent}
ru[1]: Поколение {number} насчитывает {count} лица. {percent}
ru[2]: Поколение {number} насчитывает {count} лиц. {percent}

en: Total ancestors in generations %(second_generation)d to %(last_generation)d is %(count)d. %(percent)s
ru: Всего предков в поколениях с %(second_generation)d по %(last_generation)d - %(count)d. %(percent)s

en: Place Report
ru: Отчёт о Месте

en: Please select at least one place before running this.
ru: Выберите хотя бы одно Место до запуска этого отчёта.

[ctx: places]
en: All Names: %s
ru: Все названия: %s

en: Events that happened at this place
ru: События, произошедшие в этом месте

en: Type of Event
ru: Тип события

en: %(persons)s and %(name)s (%(id)s)
ru: %(persons)s и %(name)s (%(id)s)

en: People associated with this place
ru: Лица, связанные с этим местом

en: %(father)s (%(father_id)s) and %(mother)s (%(mother_id)s)
ru: %(father)s (%(father_id)s) и %(mother)s (%(mother_id)s)

en: Select using filter
ru: Выбрать, используя фильтр

en: Select places using a filter
ru: Выбрать места, используя фильтр

en: Select places individually
ru: Выбрать отдельные места

en: List of places to report on
ru: Список мест для отчёта

en: Center on
ru: Главное лицо

en: If report is event or person centered
ru: Будет ли отчёт базироваться на событиях или людях

en: Number of ranks to display
ru: Количество отображаемых мест

en: Use call name
ru: Использовать прозвище

en: Don't use call name
ru: Не использовать прозвище

en: Replace first names with call name
ru: Заменять имя на прозвище

en: Underline call name in first names / add call name to first name
ru: Подчеркнуть прозвище в имени / добавить прозвище к имени

en: Footer text
ru: Нижний колонтитул

en: The style used for the footer.
ru: Вид нижней строки.

[ctx: book]
en: Title of the Book
ru: Название книги

en: Title string for the book.
ru: Название книги.

en: Subtitle
ru: Подзаголовок

en: Subtitle of the Book
ru: Подзаголовок книги

en: Subtitle string for the book.
ru: Подзаголовок книги.

en: Copyright %(year)d %(name)s
ru: © %(year)d %(name)s

en: Footer
ru: Нижняя строка

en: Footer string for the page.
ru: Нижний колонтитул страницы.

en: Gramps ID of the media object to use as an image.
ru: Gramps ID медиа-документа, который будет использован в качестве изображения.

en: Image Size
ru: Размер изображения

en: Size of the image in cm. A value of 0 indicates that the image should be fit to the page.
ru: Размер изображения в см. Размер 0(см) обозначает, что изображение необходимо масштабировать до размеров страницы.

en: Database Summary Report
ru: Общий отчёт по базе данных

en: Number of individuals: %d
ru: Количество лиц: %d

en: Males: %d
ru: Мужчины: %d

en: Females: %d
ru: Женщины: %d

en: Individuals with other gender: %d
ru: Лица другого пола: %d

en: Individuals with unknown gender: %d
ru: Лица неизвестного пола: %d

en: Incomplete names: %d
ru: Лица с неполными именами: %d

en: Individuals missing birth dates: %d
ru: Лица без даты рождения: %d

en: Disconnected individuals: %d
ru: Несвязанные лица: %d

en: Unique surnames: %d
ru: Уникальные фамилии: %d

en: Individuals with media objects: %d
ru: Лица с документами: %d

en: Number of families: %d
ru: Количество семей: %d

en: Event Information
ru: Информация о событии

en: Number of events: %d
ru: Количество событий: %d

en: Place Information
ru: Информация о месте

en: Number of places: %d
ru: Количество мест: %d

en: Source Information
ru: Информация о источнике

en: Number of sources: %d
ru: Количество источников: %d

en: Citation Information
ru: Информация о цитате

en: Number of citations: %d
ru: Количество цитат: %d

en: Repository Information
ru: Информация о хранилище

en: Number of repositories: %d
ru: Количество хранилищ: %d

en: Number of unique media objects: %d
ru: Число уникальных документов: %d

en: Total size of media objects: %s MB
ru: Общий размер документов: %s МБ

en: Note Information
ru: Нет информации

en: Number of notes: %d
ru: Количество заметок: %d

en: Whether to count private data
ru: Подсчитывать ли личные данные

en: Table Of Contents
ru: Содержание

en: Contents
ru: Содержание

en: The style used for third level headings.
ru: Стиль, используемый для заголовков третьего уровня.

en: Tag Report
ru: Отчёт по метке

en: You must first create a tag before running this report.
ru: Вы должны сначала создать метку перед запуском этого отчёта.

en: Tag Report for %s Items
ru: Отчёт о метках для %s элементов

en: Email Address
ru: Адрес электронной почты

en: Publication Information
ru: Информация о публикации

en: The tag to use for the report
ru: Метка для построения отчёта

en: Ahnentafel Report
ru: Таблица предков

en: Produces a textual ancestral report
ru: Создаёт текстовый отчёт о предках

en: Produces a report of birthdays and anniversaries
ru: Создаёт отчёт по дням рождения и годовщинам

en: Add custom text to the book report
ru: Добавляет указанный пользователем текст в книгу

en: Descendant Report
ru: Отчёт Потомки

en: Produces a list of descendants of the active person
ru: Создаёт список потомков активного лица

en: Detailed Ancestral Report
ru: Подробный отчёт о предках

en: Produces a detailed ancestral report
ru: Создаёт подробный отчёт о предках

en: Detailed Descendant Report
ru: Подробный отчёт о потомках

en: Produces a detailed descendant report
ru: Создаёт подробный отчёт о потомках

en: End of Line Report
ru: Отчёт Завершение родовой линии

en: Produces a textual end of line report
ru: Создаёт текстовый отчёт об окончании родовой линии

en: Produces a family group report showing information on a set of parents and their children.
ru: Создаёт отчёт о семейной группе, включающий информацию о родителях и их детях.

en: Produces a complete report on the selected people
ru: Создаёт полный отчёт о выделенных людях

en: Kinship Report
ru: Отчёт о Родстве

en: Produces a textual report of kinship for a given person
ru: Создаёт текстовый отчёт о всех родственных связях выбранного лица

en: Produces a list of people with a specified tag
ru: Создаёт список людей с указанной меткой

en: Number of Ancestors Report
ru: Количество предков

en: Counts number of ancestors of selected person
ru: Определяет количество предков для выделенного лица

en: Produces a textual place report
ru: Создаёт текстовый отчёт о местах

en: Title Page
ru: Титульный лист

en: Produces a title page for book reports.
ru: Создаёт титульную страницу для отчёта-книги.

en: Provides a summary of the current database
ru: Предоставляет обзор текущей базы данных

en: Produces a table of contents for book reports.
ru: Создаёт содержание для отчётов-книг.

en: Produces an alphabetical index for book reports.
ru: Создаёт перечень в алфавитном порядке для отчётов-книг.

en: Records Report
ru: Отчёт Рекорды

en: Note Link Report
ru: Ссылки в заметках

en: Shows status of links in notes
ru: Показывает статус ссылок в заметках

en: Gnome Thumbnailer
ru: Создатель Миниатюр Gnome

en: Image Thumbnailer
ru: Создатель Миниатюр изображений

en: Below is a list of the family names that 
    Gramps can convert to correct capitalization. 
    Select the names you wish Gramps to convert.
ru: Ниже приведён список фамилий, в которых 
    Gramps может исправить регистр. 
    Выберите фамилии, которые следует исправить.

en: _Accept changes and close
ru: _Принять изменения и закрыть

[ctx: manual]
en: Fix_Capitalization_of_Family_Names
ru: Исправление_регистра_в_фамилиях

en: Capitalization changes
ru: Изменения в регистре

en: Checking Family Names
ru: Проверка фамилий

en: Searching family names
ru: Поиск фамилий

en: No modifications made
ru: Изменений не произведено

en: No capitalization changes were detected.
ru: Не обнаружено изменений в регистре.

en: Original Name
ru: Первоначальное имя

en: Capitalization Change
ru: Изменение в регистре

en: Building display
ru: Обновление экрана

en: This tool will rename all events of one type to a different type. Once completed, this cannot be undone by the regular Undo function.
ru: Этот инструмент переименует все события одного типа в другой. Это процесс необратим обычным откатом.

en: Original event type:
ru: Оригинальный тип события:

en: New event type:
ru: Новый тип события:

en: Change Event Types
ru: Изменить типы событий

en: Change types
ru: Изменить типы

en: Analyzing Events
ru: Анализ событий

en: No event record was modified.
ru: Ни одна запись о событиях не изменена.

en: {number_of} event record was modified. | {number_of} event records were modified.
ru[0]: {number_of} запись о событии изменена.
ru[1]: {number_of} записи о событиях изменены.
ru[2]: {number_of} записей о событиях изменены.

en: Checking Database
ru: Проверка базы данных

en: Looking for cross table duplicates
ru: Поиск дубликатов в таблицах

en: Your Family Tree contains cross table duplicate handles.
     This is bad and can be fixed by making a backup of your
    Family Tree and importing that backup in an empty family
    tree. The rest of the checking is skipped, the Check and
    Repair tool should be run anew on this new Family Tree.
ru: Ваше Семейное древо содержит дубликаты указателей в таблицах.
     Это плохо и может быть исправлено созданием резервной копии
    Вашего Семейного древа и импортом этой копии в пустое Семейное
    древо. Остальные проверки пропущены, инструмент Проверка и Исправление
    необходимо запустить ещё раз на новом Семейном древе.

en: Check Integrity
ru: Проверка целостности

en: Rebuilding reference maps...
ru: Перестроение таблицы ссылок...

en: Objects referenced by this note were referenced but missing so that is why they have been created when you ran Check and Repair on %s.
ru: Объекты, на которые ссылается эта заметка, отсутствуют, поэтому они были созданы при запуске Проверки и исправления в %s.

en: Looking for invalid name format references
ru: Поиск сломанных ссылкок на формат имени

en: Looking for duplicate spouses
ru: Поиск дублированных супругов

en: Looking for character encoding errors
ru: Поиск ошибок кодировки символов

en: Looking for ctrl characters in notes
ru: Поиск ошибочных символов в записках

en: Looking for bad alternate place names
ru: Поиск неверных альтернативных названий мест

en: Looking for broken family links
ru: Поиск сломанных семейных связей

en: Looking for unused objects
ru: Обзор неиспользуемых объектов

en: Select file
ru: Выберите файл

en: Media object could not be found
ru: Документ не найден

en: The file:
    %(file_name)s
    is referenced in the database, but no longer exists.
    The file may have been deleted or moved to a different location.
    You may choose to either remove the reference from the database,
    keep the reference to the missing file, or select a new file.
ru: Файл:
    %(file_name)s
    упомянут в базе данных, но не существует.
    Возможно, файл был удалён или перемещён в другое место.
    Вы можете удалить ссылку из базы данных,
    оставить ссылку на отсутствующий файл или выбрать новый файл.

en: Looking for empty people records
ru: Поиск пустых записей о лицах

en: Looking for empty family records
ru: Поиск пустых записей о семьях

en: Looking for empty event records
ru: Поиск пустых записей о событиях

en: Looking for empty source records
ru: Поиск пустых записей об источниках

en: Looking for empty citation records
ru: Поиск пустых записей о цитатах

en: Looking for empty place records
ru: Поиск пустых записей о местах

en: Looking for empty media records
ru: Поиск пустых записей о документах

en: Looking for empty repository records
ru: Поиск пустых записей о хранилищах

en: Looking for empty note records
ru: Поиск пустых записей о заметках

en: Looking for empty families
ru: Поиск пустых семей

en: Looking for broken parent relationships
ru: Поиск нарушенных отношений родителей/детей

en: Looking for event problems
ru: Поиск сломанных событий

en: Looking for backlink reference problems
ru: Поиск проблем с обратными ссылками

en: Looking for person reference problems
ru: Поиск сломанных ссылок на людей

en: Looking for family reference problems
ru: Поиск сломанных ссылок на семьи

en: Looking for repository reference problems
ru: Поиск сломанных ссылок на хранилища

en: Looking for place reference problems
ru: Поиск сломанных ссылок на места

en: Looking for citation reference problems
ru: Поиск сломанных ссылок на цитаты

en: Looking for source reference problems
ru: Поиск сломанных ссылок на источники

en: Looking for media object reference problems
ru: Поиск сломанных ссылок на документы

en: Looking for note reference problems
ru: Поиск сломанных ссылок на заметки

en: Updating checksums on media
ru: Обновление контрольных сумм документов

en: Looking for tag reference problems
ru: Поиск сломанных ссылок на метки

en: Looking for media source reference problems
ru: Поиск сломанных ссылок на документы

en: Looking for Duplicated Gramps ID problems
ru: Поиск проблем связанных с дублированными Gramps ID

en: Checking for bad links in Notes
ru: Проверка наличия плохих ссылок в заметках

en: No errors were found
ru: Ошибок не найдено

en: The database has passed internal checks
ru: база данных прошла внутренние проверки

en: No errors were found: the database has passed internal checks.
ru: Ошибок не обнаружено: база данных прошла внутренние проверки.

en: {quantity} broken child/family link was fixed
     | {quantity} broken child/family links were fixed
ru[0]: {quantity} нарушенная связь ребёнок/семья была исправлена
ru[1]: {quantity} нарушенные связи ребёнок/семья были исправлены
ru[2]: {quantity} нарушенных связей ребёнок/семья было исправлено

en: Non existing child
ru: Несуществующий ребёнок

en: %(person)s was removed from the family of %(family)s
ru: %(person)s удален(а) из семьи %(family)s

en: {quantity} broken spouse/family link was fixed
     | {quantity} broken spouse/family links were fixed
ru[0]: {quantity} нарушенная связь супруги/семья была исправлена
ru[1]: {quantity} нарушенные связи супруги/семья были исправлены
ru[2]: {quantity} нарушенных связей супруги/семья было исправлено

en: Non existing person
ru: Несуществующее лицо

en: %(person)s was restored to the family of %(family)s
ru: %(person)s был(а) восстановлен(а) в семье %(family)s

en: {quantity} duplicate spouse/family link was found
     | {quantity} duplicate spouse/family links were found
ru[0]: {quantity} дублированная связь супруги/семья была найдена
ru[1]: {quantity} дублированные связи супруги/семья были найдены
ru[2]: {quantity} дублированных связей супруги/семья было найдено

en: {quantity} family with no parents or children found, removed.
     | {quantity} families with no parents or children found, removed.
ru[0]: Удалена {quantity} семья без родителей или детей.
ru[1]: Удалены {quantity} семьи без родителей или детей.
ru[2]: Удалено {quantity} семей без родителей или детей.

en: {quantity} corrupted family relationship fixed
     | {quantity} corrupted family relationships fixed
ru[0]: Исправлено {quantity} нарушенное семейное отношение
ru[1]: Исправлено {quantity} нарушенных семейных отношения
ru[2]: Исправлено {quantity} нарушенных семейных отношений

en: {quantity} place alternate name fixed
     | {quantity} place alternate names fixed
ru[0]: {quantity} альтернативное название места исправлено
ru[1]: {quantity} альтернативных названия мест исправлено
ru[2]: {quantity} альтернативных названий мест исправлено

en: {quantity} person was referenced but not found
     | {quantity} persons were referenced, but not found
ru[0]: {quantity} лицо на которое ссылаются не найдено
ru[1]: {quantity} лица на которые ссылаются не найдены
ru[2]: {quantity} лиц на которые ссылаются не найдены

en: {quantity} family was referenced but not found
     | {quantity} families were referenced, but not found
ru[0]: {quantity} семья на которую ссылаются не найдена
ru[1]: {quantity} семьи на которые ссылаются не найдены
ru[2]: {quantity} семей на которые ссылаются не найдены

en: {quantity} date was corrected
     | {quantity} dates were corrected
ru[0]: {quantity} дата исправлена
ru[1]: {quantity} даты исправлены
ru[2]: {quantity} дат исправлено

en: {quantity} repository was referenced but not found
     | {quantity} repositories were referenced, but not found
ru[0]: {quantity} хранилище на которое ссылаются не найдено
ru[1]: {quantity} хранилища на которые ссылаются не найдены
ru[2]: {quantity} хранилищ на которые ссылаются не найдены

en: {quantity} media object was referenced but not found
     | {quantity} media objects were referenced, but not found
ru[0]: {quantity} документ на который ссылаются не найден
ru[1]: {quantity} документа на которые ссылаются не найдены
ru[2]: {quantity} документов на которые ссылаются не найдены

en: Reference to {quantity} missing media object was kept
     | References to {quantity} missing media objects were kept
ru[0]: Ссылка на {quantity} отсутствующий документ была сохранена
ru[1]: Ссылки на {quantity} отсутствующих документа были сохранены
ru[2]: Ссылки на {quantity} отсутствующих документов были сохранены

en: {quantity} missing media object was replaced
     | {quantity} missing media objects were replaced
ru[0]: {quantity} отсутствующий документ заменён
ru[1]: {quantity} отсутствующих документа заменены
ru[2]: {quantity} отсутствующих документов заменено

en: {quantity} missing media object was removed
     | {quantity} missing media objects were removed
ru[0]: {quantity} отсутствующий документ удалён
ru[1]: {quantity} отсутствующих документа удалены
ru[2]: {quantity} отсутствующих документов удалено

en: {quantity} event was referenced but not found
     | {quantity} events were referenced, but not found
ru[0]: {quantity} событие на которое ссылаются не найдено
ru[1]: {quantity} события на которые ссылаются не найдены
ru[2]: {quantity} событий на которые ссылаются не найдены

en: {quantity} invalid birth event name was fixed
     | {quantity} invalid birth event names were fixed
ru[0]: {quantity} неверное название события рождения исправлено
ru[1]: {quantity} неверных названия событий рождения исправлено
ru[2]: {quantity} неверных названия событий рождения исправлено

en: {quantity} invalid death event name was fixed
     | {quantity} invalid death event names were fixed
ru[0]: {quantity} неверное название события смерти исправлено
ru[1]: {quantity} неверные названия события смерти исправлены
ru[2]: {quantity} неверных названий события смерти исправлено

en: {quantity} place was referenced but not found
     | {quantity} places were referenced, but not found
ru[0]: {quantity} место на которое ссылаются не найдено
ru[1]: {quantity} места на которые ссылаются не найдены
ru[2]: {quantity} мест на которые ссылаются не найдены

en: {quantity} citation was referenced but not found
     | {quantity} citations were referenced, but not found
ru[0]: {quantity} цитата на которую ссылаются не найдена
ru[1]: {quantity} цитаты на которые ссылаются не найдены
ru[2]: {quantity} цитат на которые ссылаются не найдены

en: {quantity} source was referenced but not found
     | {quantity} sources were referenced, but not found
ru[0]: {quantity} источник на который ссылаются не найден
ru[1]: {quantity} источника на которые ссылаются не найдены
ru[2]: {quantity} источников на которые ссылаются не найдены

en: {quantity} note object was referenced but not found
     | {quantity} note objects were referenced, but not found
ru[0]: {quantity} заметка на которую ссылаются не найдена
ru[1]: {quantity} заметки на которые ссылаются не найдены
ru[2]: {quantity} заметкок на которые ссылаются не найдены

en: {quantity} tag object was referenced but not found
     | {quantity} tag objects were referenced, but not found
ru[0]: {quantity} метка на которую ссылаются не найдена
ru[1]: {quantity} метки на которые ссылаются не найдены
ru[2]: {quantity} меток на которые ссылаются не найдены

en: {quantity} invalid name format reference was removed
     | {quantity} invalid name format references were removed
ru[0]: {quantity} неверная ссылка на формат имён удалена
ru[1]: {quantity} неверные ссылки на формат имён удалены
ru[2]: {quantity} неверных ссылок на формат имён удалено

en: {quantity} invalid source citation was fixed
     | {quantity} invalid source citations were fixed
ru[0]: {quantity} неверный источник цитат исправлен
ru[1]: {quantity} неверных источника цитат исправлены
ru[2]: {quantity} неверных источников цитат исправлено

en: {quantity} Duplicated Gramps ID fixed
     | {quantity} Duplicated Gramps IDs fixed
ru[0]: {quantity} дублированный Gramps ID исправлен
ru[1]: {quantity} дублированных Gramps ID исправлено
ru[2]: {quantity} дублированных Gramps ID исправлено

en: %(empty_obj)d empty objects removed:
       %(person)d person objects
       %(family)d family objects
       %(event)d event objects
       %(source)d source objects
       %(media)d media objects
       %(place)d place objects
       %(repo)d repository objects
       %(note)d note objects
ru: %(empty_obj)d пустых объектов удалено:
       %(person)d лиц
       %(family)d семей
       %(event)d событий
       %(source)d источников
       %(media)d документов
       %(place)d мест
       %(repo)d хранилищ
       %(note)d заметок

en: %d bad backlinks were fixed;
ru: %d обратных ссылок было исправлено;

en: All reference maps have been rebuilt.
ru: Все таблицы ссылок были перестроены.

en: %d bad Note Links were fixed;
ru: %d плохих ссылок на Заметку было исправлено;

en: Integrity Check Results
ru: Результаты проверки целостности

en: Check and Repair
ru: Проверка и Исправление

en: Start date test?
ru: Запустить тест дат?

en: This test will create many persons and events in the current database. Do you really want to run this test?
ru: Этот тест создаст множество лиц и событий в текущей базе данных. Вы действительно хотите запустить тест?

en: Run test
ru: Запустить тест

en: Running Date Test
ru: Запускается тест дат

en: Generating dates
ru: Генерируются даты

en: Date Test Plugin
ru: Модуль расширения Проверки дат

en: Pass
ru: Пройден

en: Gender Statistics tool
ru: Статистика полов

en: Guess
ru: Предположение

en: Save _As
ru: Сохранить_Как

en: _Filter:
ru: _Фильтр:

en: The event comparison utility uses the filters defined in the Custom Filter Editor.
ru: Инструмент сравнения событий использует фильтры, определённые в редакторе фильтров пользователя.

en: Custom filter _editor
ru: Редактор фильтров поль_зователя

[ctx: manual]
en: Compare_Individual_Events
ru: Сравнение_личных_событий

en: Event comparison filter selection
ru: Выбор фильтра для сравнения событий

en: Event Comparison tool
ru: Инструмент сравнения событий

en: Filter selection
ru: Фильтр выбора

en: Comparing events
ru: Сравнение событий

en: Selecting people
ru: Выбор людей

en: No matches were found
ru: Соответствий не найдено

en: Event Comparison Results
ru: Результаты сравнения событий

en: %(event_name)s Date
ru: Дата %(event_name)s

en: %(event_name)s Place
ru: Место %(event_name)s

en: Comparing Events
ru: Сравнение событий

en: Building data
ru: Обработка данных

en: Select filename
ru: Выберите файл

en: Event name changes
ru: Изменение названия события

en: Extract Event Description
ru: Извлечение описания события

en: {quantity} event description has been added | {quantity} event descriptions have been added
ru[0]: {quantity} описание события добавлено
ru[1]: {quantity} описания события добавлено
ru[2]: {quantity} описаний событий добавлено

en: Modifications made
ru: Произведены изменения

en: No event description has been added.
ru: Описание события не было добавлено.

en: Match Threshold
ru: Граница соответствия

en: Use soundex codes
ru: Использовать коды SoundEx

en: Co_mpare
ru: _Сравнить

[ctx: manual]
en: Find_Possible_Duplicate_People
ru: Поиск_возможных_дубликатов_лиц

en: Find Possible Duplicate People
ru: Поиск дубликатов лиц

en: Find Duplicates tool
ru: Инструмент поиска дубликатов

en: Tool settings
ru: Установки инструментов

en: No matches found
ru: Соответствий не найдено

en: No potential duplicate people were found
ru: Не найдено возможных дубликатов лиц

en: Find Duplicates
ru: Найти дубликаты

en: Looking for duplicate people
ru: Поиск лиц имеющих дубликаты

en: Pass 1: Building preliminary lists
ru: Проход 1: Построение предварительных списков

en: Pass 2: Calculating potential matches
ru: Проход 2: Вычисление возможных соответствий

en: Potential Merges
ru: Потенциальные дубликаты

en: Rating
ru: Рейтинг

en: First Person
ru: Первое лицо

en: Second Person
ru: Второе лицо

en: Merge candidates
ru: Кандидаты для объединения

en: Merge persons
ru: Объединить людей

[ctx: manual]
en: Find_database_loop
ru: Поиск_цикла_базы_данных

en: Find database loop
ru: Поиск цикла в базе данных

en: Starting
ru: Начинаю

en: Looking for possible loop for each person
ru: Поиск возможного цикла для каждого лица

[ctx: manual]
en: Media_Manager
ru: Управление_документами

en: Media Manager
ru: Управление документами

en: Help
ru: Справка

en: Introduction
ru: Введение

en: Selection
ru: Выделение

en: This tool allows batch operations on media objects stored in Gramps. An important distinction must be made between a Gramps media object and its file.
    
    The Gramps media object is a collection of data about the media object file: its filename and/or path, its description, its ID, notes, source references, etc. These data %(bold_start)sdo not include the file itself%(bold_end)s.
    
    The files containing image, sound, video, etc, exist separately on your hard drive. These files are not managed by Gramps and are not included in the Gramps database. The Gramps database only stores the path and file names.
    
    This tool allows you to only modify the records within your Gramps database. If you want to move or rename the files then you need to do it on your own, outside of Gramps. Then you can adjust the paths using this tool so that the media objects store the correct file locations.
ru: Этот инструмент позволяет выполнять потоковые операции над документами Gramps. Нужно отметить важное различие между документом Gramps и его файлом.
    
    Документ Gramps - это набор данных о его файле: имя файла и путь к нему, описание, ID, заметки, ссылки на источники, и т.д. Эти данные %(bold_start)sне включают сам файл%(bold_end)s.
    
    Файлы с изображениями, звукозаписями, видео, и т.д. существуют отдельно, на вашем диске. Эти файлы не управляются Gramps и не находятся в базе данных Gramps. База данных Gramps хранит только путь и имя каждого файла.
    
    Данный инструмент позволяет правку записей только в базе данных Gramps. Если хотите переместить или переименовать файлы, Вам необходимо сделать это самостоятельно, вне Gramps. Затем Вы сможете использовать этот инструмент для исправления пути/имени изменённых файлов, чтобы документы содержали правильное положение файлов.

en: Affected path
ru: Подпадающий путь

en: Press Apply to proceed, Cancel to abort, or Back to revisit your options.
ru: Нажмите «Применить» для продолжения, «Отмена» для отказа, или «Назад» для пересмотра возможностей.

en: Operation successfully finished
ru: Операция успешно завершена

en: The operation you requested has finished successfully. You may press Close now to continue.
ru: Затребованная операция успешно завершена. Нажмите «Закрыть» для продолжения.

en: Operation failed
ru: Операция не удалась

en: There was an error while performing the requested operation. You may try starting the tool again.
ru: Ошибка при выполнении затребованной операции. Попробуйте запустить инструмент ещё раз.

en: The following action is to be performed:
    
    Operation:	%s
ru: Будут выполнены следующие действия:
    
    Операция:	%s

en: Replace _substrings in the path
ru: Заменить _подстроку в пути

en: This tool allows replacing specified substring in the path of media objects with another substring. This can be useful when you move your media files from one directory to another
ru: Этот инструмент заменяет указанную подстроку в пути документа на другую подстроку. Это полезно при перемещении базы данных из одного каталога в другой

en: Replace substring settings
ru: Установки замены строк

en: _Replace:
ru: _Заменить:

en: _With:
ru: Н_а:

en: The following action is to be performed:
    
    Operation:	%(title)s
    Replace:		%(src_fname)s
    With:		%(dest_fname)s
ru: Будут выполнены следующие действия:
    
    Операция:	%(title)s
    Заменить:	%(src_fname)s
    На:		%(dest_fname)s

en: Convert paths from relative to _absolute
ru: Преобразовать относительный путь в _абсолютный

en: This tool allows converting relative media paths to the absolute ones. It does this by prepending the base path as given in the Preferences, or if that is not set, it prepends user's directory.
ru: Этот инструмент преобразует относительный путь документа в абсолютный. Это осуществляется присоединением к относительному пути базового каталога документов, заданного в настройках, или, если эта настройка не задана, домашнего каталога пользователя.

en: Convert paths from absolute to r_elative
ru: Преобразовать абсолютный путь в о_тносительный

en: This tool allows converting absolute media paths to a relative path. The relative path is relative viz-a-viz the base path as given in the Preferences, or if that is not set, user's directory. A relative path allows to tie the file location to a base path that can change to your needs.
ru: Этот инструмент преобразует абсолютный путь документа в относительный. Относительный путь задается относительно базового каталога документов, заданного в настройках, или, если эта настройка не задана, относительно домашнего каталога пользователя. Относительный путь позволяет привязать положение файла к базовому каталогу, который можете менять в соответствии со своими потребностями.

en: Add images not included in database
ru: Добавить изображения, не включённые в базу данных

en: Check directories for images not included in database
ru: Проверить каталоги на наличие изображений отсутствующих в базе данных

en: This tool adds images in directories that are referenced by existing images in the database.
ru: Этот инструмент добавляет ранее не добавленные изображения, которые содержатся в тех же каталогах, что и документы вашей базы данных.

en: Don't merge if citation has notes
ru: Не объединять, если к цитате есть заметки

en: Match on Page/Volume, Date and Confidence
ru: Совпадение по странице/разделу, Дата и Достоверность

en: Ignore Date
ru: Игнорировать дату

en: Ignore Confidence
ru: Игнорировать достоверность

en: Ignore Date and Confidence
ru: Игнорировать дату и достоверность

[ctx: manual]
en: Merge_citations
ru: Объединение_цитат

en: Notes, media objects and data-items of matching citations will be combined.
ru: Заметки, документы, и данные, увязанные с обеими цитатами, будут объединены.

en: Merge citations tool
ru: Инструмент для объединения цитат

en: Checking Sources
ru: Проверяются источники

en: Looking for citation fields
ru: Просмотр полей с цитатами

en: Number of merges done
ru: Число сделанных объединений

en: {number_of} citation merged | {number_of} citations merged
ru[0]: {number_of} цитата объединена
ru[1]: {number_of} цитаты объединены
ru[2]: {number_of} цитат объединено

en: _Tag
ru: _Метка

[ctx: manual]
en: Not_Related
ru: Не_связанные

en: Not related to "%s"
ru: Не связано с «%s»

en: NotRelated
ru: Не связанные

en: Everyone in the database is related to %s
ru: Все лица в базе данных связаны с %s

en: Setting tag for {number_of} person | Setting tag for {number_of} people
ru[0]: Установка метки для {number_of} лица
ru[1]: Установка метки для {number_of} лиц
ru[2]: Установка метки для {number_of} лиц

en: Finding relationships between {number_of} person | Finding relationships between {number_of} people
ru[0]: Поиск отношений между {number_of} лицом
ru[1]: Поиск отношений между {number_of} лицами
ru[2]: Поиск отношений между {number_of} лицами

en: Looking for {number_of} person | Looking for {number_of} people
ru[0]: Поиск {number_of} лица
ru[1]: Поиск {number_of} лиц
ru[2]: Поиск {number_of} лиц

en: Looking up the name of {number_of} person | Looking up the names of {number_of} people
ru[0]: Поиск имени для {number_of} лица
ru[1]: Поиск имён для {number_of} лиц
ru[2]: Поиск имён для {number_of} лиц

en: _Street:
ru: Улица:

en: _City:
ru: Город:

en: _Country:
ru: Страна:

en: _ZIP/Postal Code:
ru: Индекс/Почтовый код:

en: _Phone:
ru: Телефон:

en: _Email:
ru: Электронная почта:

en: Copy from DB to Preferences
ru: Копировать из БД в настройки

en: Copy from Preferences to DB
ru: Копировать из настроек в БД

[ctx: manual]
en: Edit_Database_Owner_Information
ru: Изменение_информации_о_владельце_базы_данных

en: Database Owner Editor
ru: Владелец базы данных

en: Edit database owner information
ru: Изменение контактной информации о владельце базы данных

en: _Accept and close
ru: _Принять и закрыть

en: Below is a list of the nicknames, titles, prefixes and compound surnames that Gramps can extract from the Family Tree.
    If you accept the changes, Gramps will modify the entries that have been selected.
    
    Compound surnames are shown as lists of [prefix, surname, connector].
    For example, with the defaults, the name "de Mascarenhas da Silva e Lencastre" shows as:
           [de, Mascarenhas]-[da, Silva, e]-[,Lencastre]
    
    Run this tool several times to correct names that have multiple information that can be extracted.
ru: Ниже приведён список прозвищ, титулов, префиксов и составных фамилий, которые Gramps может извлечь из семейного древа.
    Если подтвердите изменения, Gramps откорректирует записи, которые были выбраны.
    
    Составные фамилии показаны как списки [префикс, фамилия, связка].
    Например, имя "de Mascarenhas da Silva e Lencastre" отобразиться как:
           [de, Mascarenhas]-[da, Silva, e]-[,Lencastre]
    
    Запустите этот инструмент несколько раз, чтобы исправить имена, содержащие множественную информацию.

[ctx: manual]
en: Extract_Information_from_Names
ru: Извлечение_информации_из_имён

en: Name and title extraction tool
ru: Инструмент извлечения имён и титулов

en: Default prefix and connector settings
ru: Установки для поиска приставок и связок

en: Prefixes to search for:
ru: Искать следующие приставки:

en: Connectors splitting surnames:
ru: Связки, разделяющие две фамилии:

en: Connectors not splitting surnames:
ru: Связки, не разделяющие фамилии:

en: Extracting Information from Names
ru: Выделяю информацию из имён

en: Analyzing names
ru: Анализирую имена

en: No titles, nicknames or prefixes were found
ru: Ни титулов, ни прозвищ, ни префиксов не было найдено

en: Current Name
ru: Текущее имя

en: Prefix in given name
ru: Приставка в личном имени

en: Compound surname
ru: Составная фамилия

en: Extract information from names
ru: Извлечение информации из имён

en: Rebuilding secondary indexes...
ru: Перестроение вторичных индексов...

en: Secondary indexes rebuilt
ru: Вторичные индексы перестроены

en: All secondary indexes have been rebuilt.
ru: Все вторичные индексы перестроены.

en: Rebuilding gender statistics for name gender guessing...
ru: Перестроение статистики распознавания пола по имени...

en: Gender statistics rebuilt
ru: Статистика полов перестроена

en: Gender statistics for name gender guessing have been rebuilt.
ru: Статистика полов для угадывания пола по имени перестроена.

en: Reference maps rebuilt
ru: Таблицы ссылок перестроены

en: Select a person to determine the relationship
ru: Выберите лицо для определения родственных отношений

en: Relationship Calculator
ru: Определение родственных отношений

en: Relationship calculator: %(person_name)s
ru: Счетчик родственных отношений: %(person_name)s

en: Relationship to %(person_name)s
ru: Отношение к %(person_name)s

en: Relationship Calculator tool
ru: Инструмент подсчёта родственных отношений

en: %(person)s and %(active_person)s are not related.
ru: %(person)s и %(active_person)s - не родственники.

en: Their common ancestor is %s.
ru: Их общий предок - %s.

en: Their common ancestors are %(ancestor1)s and %(ancestor2)s.
ru: Их общие предки - %(ancestor1)s и %(ancestor2)s.

en: Their common ancestors are:
ru: Их общие предки:

[ctx: manual]
en: Remove_leading_and_trailing_spaces
ru: Удаление_ведущих_и_концевых_пробелов

en: Clean input data
ru: Очистить введённые данные

en: Search leading and/or trailing spaces for persons and places. Search comma or bad sign in coordinates fields.
    Double click on a row to edit its content.
ru: Поиск ведущих и (или) концевых пробелов для лиц и мест. Поиск запятой или плохих символов в полях координат.
    Двойной щелчок по строке для редактирования её содержимого.

en: Looking for possible fields with leading or trailing spaces
ru: Поиск возможных полей с ведущими или концевыми пробелами

en: handle
ru: указатель

en: firstname
ru: имя

en: alternate name
ru: альтернативное имя

en: group as
ru: группировать как

en: tooltip
ru: всплывающая подсказка

en: leading and/or trailing spaces
ru: ведущие и/или концевые пробелы

en: invalid format
ru: недействительный формат

en: comma instead of dot
ru: запятая вместо точки

en: invalid char instead of '-'
ru: вместо недопустимого символа будет '-'

en: Search for events
ru: Искать события

en: Search for sources
ru: Искать источники

en: Search for citations
ru: Искать цитаты

en: Search for places
ru: Искать места

en: Search for media
ru: Искать в альбоме

en: Search for repositories
ru: Искать хранилища

en: Search for notes
ru: Искать заметки

en: _Mark all
ru: Вкл_ючить всё

en: _Unmark all
ru: В_ыключить всё

en: In_vert marks
ru: О_братить отметки

en: Double-click on a row to view/edit data
ru: Двойной щелчок в строке для просмотра/правки данных

en: Unused Objects
ru: Неиспользуемые объекты

en: Mark
ru: Отметка

en: Remove unused objects
ru: Удалить неиспользуемые объекты

en: Enable ID reordering.
ru: Разрешить переупорядочивание ID.

en: List next ID available (may not be continuous).
ru: Список следующих доступных ID (не может быть непрерывным).

en:   Actual
ru:   Текущий

en: Amount of ID in use.
ru: Количество используемых ID.

en:  Quantity
ru:  Количество

en: Actual / Upcoming ID format.
ru: Текущий / Входящий формат ID.

en: Change
ru: Изменить

en: Enable ID reordering with Start / Step sequence.
ru: Включить упорядочивание ID c последовательностью Начало / Шаг.

en: Start
ru: Начало

en: Reorder ID start number.
ru: Начальное значение для ID.

en: Step
ru: Шаг

en: Reorder ID step width.
ru: Размер шаги при упорядочивании ID.

en: Keep
ru: Оставить

en: Keep IDs with alternate prefixes untouched.
ru: Не изменять ID с нестандартным префиксом.

[ctx: manual]
en: Reorder_Gramps_ID
ru: Переупорядочить_Gramps_ID

en: Reorder Gramps IDs
ru: Упорядочивание Gramps ID

en: Reorder %s IDs ...
ru: Упорядочивание идентификаторов %s Gramps ID...

en: Do you want to replace %s?
ru: Произвести замену %s?

en: Finding and assigning unused IDs.
ru: Поиск и назначение неиспользованных ID.

en: Sort Events
ru: Сортировать события

en: Sort event changes
ru: Сортировка изменений события

en: Sorting personal events...
ru: Сортировка событий лиц...

en: Sorting family events...
ru: Сортировка событий семей...

en: Tool Options
ru: Параметры инструмента

en: Select the people to sort
ru: Выбрать людей для сортировки

en: Sort descending
ru: Сортировать по убыванию

en: Set the sort order
ru: Выбрать порядок сортировки

en: Include family events
ru: Включить события семьи

en: Sort family events of the person
ru: Сортировать события семьи лица

en: Generate_Testcases_for_Persons_and_Families
ru: Создание_тестовых_данных_для_лиц_и_семей

en: Generate testcases
ru: Генерация тестовых данных

en: Generate low level database errors
    Correction needs database reload
ru: Генерация ошибок базы данных низкого уровня
    Изменения требуют перезагрузки базы данных

en: Generate database errors
ru: Генерация ошибок базы данных

en: Generate dummy data
ru: Генерация ложных данных

en: Generate long names
ru: Генерация длинных имён

en: Add special characters
ru: Добавление специальных символов

en: Add serial number
ru: Добавить серийный номер

en: Add line break
ru: Добавление перевода строки

en: Number of people to generate
    (Number is approximate because families are generated)
ru: Количество лиц для генерации
    (Число приблизительное, потому что семьи уже сгенерированы)

en: Generating low level database errors
ru: Генерация ошибок базы данных низкого уровня

en: Generating testcases
ru: Генерируются тестовые данные

en: Generating database errors
ru: Генерация ошибок базы данных

en: Generating families
ru: Генерация семей

en: Testcase generator step %d
ru: Шаг генерации тестовых данных %d

en: Fix Capitalization of Family Names
ru: Исправление регистра в фамилиях

en: Searches the entire database and attempts to fix capitalization of the names.
ru: Просматривает всю базу данных и пытается исправить регистр в написании фамилий.

en: Rename Event Types
ru: Переименование типа события

en: Allows all the events of a certain name to be renamed to a new name.
ru: Глобальная замена определённого события на другое.

en: Check and Repair Database
ru: Проверка и Исправление базы данных

en: Checks the database for integrity problems, fixing the problems that it can
ru: Проверяет целостность базы данных, по мере возможности исправляя ошибки

en: Compare Individual Events
ru: Сравнение личных событий

en: Aids in the analysis of data by allowing the development of custom filters that can be applied to the database to find similar events
ru: Позволяет находить сходные события, используя фильтры пользователя

en: Extracts event descriptions from the event data
ru: Извлекает описание события из данных о событии

en: Searches the entire database, looking for individual entries that may represent the same person.
ru: Просматривает всю базу данных в поиске записей, которые могут представлять одно и тоже лицо.

en: Manages batch operations on media files
ru: Управляет потоковыми операциями над документами

en: Not Related
ru: Не связанные

en: Find people who are not in any way related to the selected person
ru: Поиск лиц, не связанных с указанным лицом

en: Edit Database Owner Information
ru: Изменение информации о владельце базы данных

en: Allow editing database owner information.
ru: Позволяет редактировать информацию о владельце базы данных.

en: Extract Information from Names
ru: Извлечение информации из имён

en: Extract titles, prefixes and compound surnames from given name or family name.
ru: Выделяет титулы, приставки и составные фамилии из имён или фамилий.

en: Rebuild Secondary Indexes
ru: Перестроение вторичных индексов

en: Rebuilds secondary indexes
ru: Перестраивает вторичные индексы

en: Rebuild Reference Maps
ru: Перестроение таблицы ссылок

en: Rebuilds reference maps
ru: Перестраивает таблицы ссылок

en: Rebuild Gender Statistics
ru: Перестроение статистики полов

en: Rebuilds gender statistics for name gender guessing...
ru: Перестраивает статистику полов для угадывания пола по имени...

en: Calculates the relationship between two people
ru: Определяет родственные отношения между двумя лицами

en: Remove Unused Objects
ru: Удаление неиспользуемых объектов

en: Removes unused objects from the database
ru: Удаляет неиспользуемые объекты из базы данных

en: Reorders the Gramps IDs according to Gramps' default rules.
ru: Переупорядочивает Gramps ID согласно правил по умолчанию.

en: Sort events
ru: Сортировка событий

en: Verify the Data
ru: Проверка базы данных

en: Verifies the data against user-defined tests
ru: Проверяет данные, используя проверки, определённые пользователем

en: Searches the entire database, looking for citations that have the same Volume/Page, Date and Confidence.
ru: Просматривает всю базу данных в поиске цитат, для которых указаны одинаковые том/страница, дата, и достоверность.

en: Searches the entire database, looking for a possible loop.
ru: Просматривает всю базу данных в поиске записей, которые могут представлять цикл.

en: Searches the entire database, looking for trailing or leading spaces for places and people. Search comma in coordinates fields in places.
ru: Просматривает всю базу данных в поиске ведущих или концевых пробелов для мест и лиц. Поиск запятых в полях координат для мест.

en: Dump Gender Statistics
ru: Статистика полов

en: Will dump the statistics for guessing the gender from the first name.
ru: Показывает статистику угадывания пола по имени.

en: Maximum _age
ru: Максимальный в_озраст

en: Mi_nimum age to marry
ru: Ми_нимальный возраст вступления в брак

en: Ma_ximum age to marry
ru: Ма_ксимальный возраст вступления в брак

en: Maximum number of _spouses for a person
ru: Максимальное число _супругов у одного лица

en: Maximum number of consecutive years of _widowhood before next marriage
ru: Максимальная продолжительность непрерывного _вдовства

en: Maximum age for an _unmarried person
ru: Ма_ксимальный возраст холостяков

en: _Estimate missing or inexact dates
ru: Оц_енивать недостающие или неточные даты

en: _Identify invalid dates
ru: Пометить _неверные даты

en: Mi_nimum age to bear a child
ru: Ми_нимальный возраст для рождения ребёнка

en: Ma_ximum age to bear a child
ru: Ма_ксимальный возраст для рождения ребёнка

en: Maximum number of chil_dren
ru: Максимальное количество де_тей

en: Mi_nimum age to father a child
ru: Ми_нимальный возраст, чтобы стать отцом

en: Ma_ximum age to father a child
ru: Ма_ксимальный возраст, чтобы стать отцом

en: Maximum husband-wife age _difference
ru: Максимальная ра_зница в возрасте супругов

en: Maximum number of years _between children
ru: Максимальная разница в возрасте двух родившихся _подряд детей

en: Maximum _span of years for all children
ru: Максимальная разница в возрасте всех д_етей

en: _Hide marked
ru: Скр_ыть отмеченное

[ctx: manual]
en: Verify_the_Data
ru: Проверка_данных

en: Data Verify tool
ru: Инструмент проверки данных

en: Data Verification Results
ru: Результаты проверки базы данных

en: _Show all
ru: По_казать всех

en: Baptism before birth
ru: Крещение раньше рождения

en: Death before baptism
ru: Смерть раньше крещения

en: Burial before birth
ru: Похороны раньше рождения

en: Burial before death
ru: Похороны раньше смерти

en: Death before birth
ru: Смерть раньше рождения

en: Burial before baptism
ru: Похороны раньше крещения

en: Old age at death
ru: Большой возраст в момент смерти

en: Multiple parents
ru: Много родителей

en: Married often
ru: Много браков

en: Old and unmarried
ru: Старый холостяк

en: Too many children
ru: Много детей

en: Same sex marriage
ru: Однополый брак

en: Female husband
ru: Муж-женщина

en: Male wife
ru: Жена-мужчина

en: Husband and wife with the same surname
ru: Супруги с одинаковой фамилией

en: Large age difference between spouses
ru: Большая разница в возрасте у супругов

en: Marriage before birth
ru: Брак до рождения

en: Marriage after death
ru: Брак после смерти

en: Early marriage
ru: Ранний брак

en: Late marriage
ru: Поздний брак

en: Old father
ru: Старый отец

en: Old mother
ru: Старая мать

en: Young father
ru: Молодой отец

en: Young mother
ru: Молодая мать

en: Unborn father
ru: Нерождённый отец

en: Unborn mother
ru: Нерождённая мать

en: Dead father
ru: Мёртвый отец

en: Dead mother
ru: Мёртвая мать

en: Large year span for all children
ru: Большой интервал в возрасте детей

en: Large age differences between children
ru: Большая разница в возрасте у детей

en: Disconnected individual
ru: Несвязанное лицо

en: Invalid birth date
ru: Неверная дата рождения

en: Invalid death date
ru: Неверная дата смерти

en: Marriage date but not married
ru: Указана дата брака, но в браке не состоят

en: Old age but no death
ru: Большой возраст без указания смерти

en: Birth date equals death date
ru: Дата рождения совпадает со датой смерти

en: Birth date equals marriage date
ru: Дата рождения совпадает с датой брака

en: Death date equals marriage date
ru: Дата смерти совпадает с датой брака

en: Baptism too late according to family tradition
ru: Крещение слишклм поздно для семейных традиций

en: Burial too late
ru: Дата захоронения слишком велика

en: Children are not in chronological order
ru: Дети не в хронологическом порядке

en: Families are not in chronological order
ru: Семьи не в хронологическом порядке

en: Family has events with role Unknown
ru: У семьи есть события с неизвестной ролью

en: Person has events with role Unknown
ru: У лиц есть события с неизвестной ролью

en: Family events are not in chronological order
ru: Семейные события не в хронологическом порядке

en: Person events are not in chronological order
ru: Личные события не в хронологическом порядке

en: Source: Title
ru: Источник: название

en: Source: ID
ru: Источник: ID

en: Source: Author
ru: Источник: автор

en: Source: Abbreviation
ru: Источник: сокращение

en: Source: Publication Information
ru: Источник: информация о публикации

en: Source: Private
ru: Источник: приватный

en: Source: Last Changed
ru: Источник: последнее изменение

en: Add a new citation and a new source
ru: Создать и добавить новую цитату из нового источника

en: Add a new citation to an existing source
ru: Добавить новую цитату из имеющегося источника

en: Delete the selected citation
ru: Удалить выделенную цитату

en: Merge the selected citations
ru: Объединить выделенные цитаты

en: Citation View
ru: Вид «Цитаты»

en: Citation Filter Editor
ru: Редактор фильтра цитат

en: This citation cannot be edited at this time. Either the associated citation is already being edited or another object that is associated with the same citation is being edited.
    
    To edit this citation, you need to close the object.
ru: Правка этой цитаты сейчас невозможна. Либо она сама, либо другой объект, связанный с нею уже находятся в состоянии правки.
    
    Для правки данной цитаты необходимо закрыть предыдущую правку.

en: Cannot merge citations.
ru: Не удалось объединить цитаты.

en: Exactly two citations must be selected to perform a merge. A second citation can be selected by holding down the control key while clicking on the desired citation.
ru: Ровно две цитаты должны быть выделены для объединения. Вторая цитата может быть выбрана нажатием и удержанием клавиши Control в момент щелчка мышью по названию желаемой заметки.

en: The two selected citations must have the same source to perform a merge. If you want to merge these two citations, then you must merge the sources first.
ru: Две выбранных цитаты должны ссылаться на общий источник, чтобы их можно было объединить. Если действительно хотите это сделать, сначала необходимо объединить соответствующие источники.

en: Edit the selected citation or source
ru: Редактировать выделенную цитату или источник

en: Delete the selected citation or source
ru: Удалить выделенную цитату или источник

en: Merge the selected citations or selected sources
ru: Объединить выделенные цитаты или выделенные источники

en: Citation Tree View
ru: Древо цитат

en: Add citation...
ru: Добавить цитату...

en: Add source...
ru: Добавить источник...

en: Collapse all Nodes
ru: Свернуть все узлы

en: Expand all Nodes
ru: Развернуть все узлы

en: This source cannot be edited at this time. Either the associated Source object is already being edited, or another citation associated with the same source is being edited.
    
    To edit this source, you need to close the object.
ru: Правка этого источника сейчас невозможна. Либо источник, либо цитата из него находятся в состоянии правки.
    
    Для правки данного источника необходимо закрыть предыдущую правку.

en: Cannot perform merge.
ru: Невозможно выполнить объединение.

en: Both objects must be of the same type, either both must be sources, or both must be citations.
ru: Оба объекта должны быть одного типа — либо две цитаты, либо два источника.

en: Dashboard
ru: Приборная доска

en: Add a new event
ru: Добавить событие

en: Edit the selected event
ru: Редактировать выделенное событие

en: Delete the selected event
ru: Удалить выделенное событие

en: Merge the selected events
ru: Объединить выделенные события

en: Event Filter Editor
ru: Редактор фильтров событий

en: Cannot merge event objects.
ru: Не удалось объединить события.

en: Exactly two events must be selected to perform a merge. A second object can be selected by holding down the control key while clicking on the desired event.
ru: Ровно два события должны быть выделены для объединения. Второе событие может быть выбрано нажатием и удержанием клавиши Control в момент щелчка на названии желаемого события.

en: Marriage Date
ru: Дата брака

en: Add a new family
ru: Добавить новую семью

en: Edit the selected family
ru: Редактировать выделенную семью

en: Delete the selected family
ru: Удалить выделенную семью

en: Merge the selected families
ru: Объединить выделенные семьи

en: Family Filter Editor
ru: Редактор фильтров семей

en: Make Father Active Person
ru: Установить отца как активное лицо

en: Make Mother Active Person
ru: Установить мать как активное лицо

en: Cannot merge families.
ru: Не удалось объединить семьи.

en: Exactly two families must be selected to perform a merge. A second family can be selected by holding down the control key while clicking on the desired family.
ru: Ровно две семьи должны быть выделены для объединения. Вторая семья может быть выбрана нажатием и удержанием клавиши Control в момент щелчка по строке с желаемой семьёй.

en: Max ancestor generations
ru: Максимум поколений предков

en: Max descendant generations
ru: Максимум поколений потомков

en: Text Font
ru: Шрифт текста

en: Gender colors
ru: Расцветка по половому признаку

en: Generation based gradient
ru: Градиентная заливка, зависит от поколения

en: Age (0-100) based gradient
ru: Градиентная заливка, зависит от возраста (0-100)

en: Single main (filter) color
ru: Одиночный цвет фильтра

en: Time period based gradient
ru: Градиентная заливка, зависит от периода времени

en: White
ru: Белый

en: Color scheme classic report
ru: Цветовая схема классического отчёта

en: Color scheme classic view
ru: Цветовая схема классического вида

en: Background
ru: Цвет фона

en: Add global background colored gradient
ru: Добавить фон с градиентным разделением

en: Start gradient/Main color
ru: Начало градиента / основной цвет

en: End gradient/2nd color
ru: Завершение градиента / второй цвет

en: Color for duplicates
ru: Цвет для дубликатов

en: Fan chart distribution
ru: Распределение по веерной карте

en: Homogeneous children distribution
ru: Равномерное распределение детей

en: Size proportional to number of descendants
ru: Установить размер пропорционально числу потомков

en: Show names on two lines
ru: Показывать имена в две строки

en: Flip name on the left of the fan
ru: Разворачивать имена относительно левого края карты

en: Show the gramps id
ru: Показывать идетнификатор Gramps

en: Layout
ru: Представление

en: No preview available
ru: Предварительный просмотр недоступен

en: Fan chart type
ru: Форма веерной карты

en: Full Circle
ru: Полный круг

en: Half Circle
ru: Полукруг

en: Quadrant
ru: Квадрант

en: Show gramps id
ru: Показывать Gramps ID

en: Print or save the Fan Chart View
ru: Напечатать или сохранить Fan Chart View

en: Show children ring
ru: Отображать кольцо детей

en: Select the person which is the reference for life ways
ru: Выберите лицо, относительно которого будут рассчитаны жизненные маршруты

en: reference _Person
ru: Исходное лицо

en: Print or save the Map
ru: Напечатать или сохранить карту

en: Have they been able to meet?
ru: Могли ли они встретиться?

en: GeoClose
ru: ГеоВстреча

en: Reference : %(name)s ( %(birth)s - %(death)s )
ru: Исходное лицо : %(name)s ( %(birth)s - %(death)s )

en: The other : %(name)s ( %(birth)s - %(death)s )
ru: Другое лицо : %(name)s ( %(birth)s - %(death)s )

en: The other person is unknown
ru: Другое лицо не указано

en: You must choose one reference person.
ru: Необходимо выбрать одно исходное лицо.

en: Go to the person view and select the people you want to compare. Return to this view and use the history.
ru: Перейдите в вид лиц и выберите людей которых хотите сравнить. Вернитесь к этому виду и используйте историю.

en: Select the person which will be our reference.
ru: Задайте лицо, относительно которого будут производиться расчёты.

en: Choose and bookmark the new reference person
ru: Выберите и поставьте закладку на новом центральном лице

en: The meeting zone probability radius.
    The colored zone is approximative.
    The meeting zone is only shown for the reference person.
    The value 9 means about 42 miles or 67 kms.
    The value 1 means about 4.6 miles or 7.5 kms.
    The value is in tenth of degree.
ru: Радиус зоны возможной встречи.
    Выделенная зона приблизительна.
    Зона встречи показана для центрального лица.
    Значение 9 означает приблизительно 42 мили или 67 км.
    Значение 1 означает приблизительно 4.6 мили или 7.5 км.
    Значение в десятых градуса.

en: The selection parameters
ru: Параметры отбора

en: Events places map
ru: Карта мест событий

en: GeoEvents
ru: ГеоСобытия

en: incomplete or unreferenced event ?
ru: событие не заполнено до конца, или без ссылки?

en: Selecting all events
ru: Выбираются все события

en: Right click on the map and select 'show all events' to show all known events with coordinates. You can use the history to navigate on the map. You can use filtering.
ru: Нажмите правой кнопкой мыши на карте и выберете 'показать все события', чтобы показать все имеющиеся события с координатами. Используйте историю для навигации по карте. Поддерживается использование фильтров.

en: Bookmark this event
ru: Добавить закладку на это событие

en: Show all events
ru: Отображать все события

en: Centering on Place
ru: Центрирование на месте

en: Select the family which is the reference for life ways
ru: Выберите исходную семью, жизненный путь которой хотите проследить

en: reference _Family
ru: Исходная семья

en: Have these two families been able to meet?
ru: Могли ли эти две семьи встретиться?

en: GeoFamClose
ru: ГеоСемВстреча

en: %(gramps_id)s : %(father)s and %(mother)s
ru: %(gramps_id)s : %(father)s и %(mother)s

en: Family reference : %s
ru: Ссылка на семью : %s

en: The other family : %s
ru: Вторая семья : %s

en: You must choose one reference family.
ru: Необходимо выбрать одну исходную семью.

en: Go to the family view and select the families you want to compare. Return to this view and use the history.
ru: Перейдите в вид семей и выберите семьи которые хотите сравнить. Вернитесь к этому виду и используйте историю.

en: Father : %(id)s : %(name)s
ru: Отец : %(id)s : %(name)s

en: Mother : %(id)s : %(name)s
ru: Мать : %(id)s : %(name)s

en: Child : %(id)s - %(index)d : %(name)s
ru: Ребёнок : %(id)s - %(index)d : %(name)s

en: Person : %(id)s %(name)s has no family.
ru: Лицо : %(id)s %(name)s не имеет семьи.

en: Choose and bookmark the new reference family
ru: Выберите и поставьте закладку на новой центральной семье

en: The meeting zone probability radius.
    The colored zone is approximative.
    The meeting zone is only shown for the reference family.
    The value 9 means about 42 miles or 67 kms.
    The value 1 means about 4.6 miles or 7.5 kms.
    The value is in tenth of degree.
ru: Радиус зоны возможной встречи.
    Выделенная зона приблизительна.
    Зона встречи показана для центральной семьи.
    Значение 9 означает приблизительно 42 мили или 67 км.
    Значение 1 означает приблизительно 4.6 мили или 7.5 км.
    Значение в десятых градуса.

en: Family places map
ru: Карта мест семьи

en: GeoFamily
ru: ГеоСемья

en: Family places for %s
ru: Семейные местоположения для %s

en: OsmGpsMap module not loaded.
ru: Модуль OsmGpsMap не загружен.

en: Geography functionality will not be available.
    Try to install:
     gir1.2-osmgpsmap-1.0 (debian, ubuntu, ...)
     osm-gps-map-gobject-1.0.1 for fedora, ...
     typelib-1_0-OsmGpsMap-1_0 for openSuse
     ...
    To build it for Gramps see the Wiki (<F1>)
     and search for 'build from source'
ru: Картографический функционал будет недоступен.
    Необходимо установить:
     gir1.2-osmgpsmap-1.0 (debian, ubuntu, ...)
     osm-gps-map-gobject-1.0.1 для fedora, ...
     typelib-1_0-OsmGpsMap-1_0 для openSuse
     ...
    Для их сборки под Gramps смотрите Wiki (<F1>)
     или ищите 'build from source' (сборка из исходных кодов)

en: All known places for one Person
ru: Все места для лица

en: A view showing the places visited by one person during his life.
ru: Отображаются места посещённые лицом в его жизни.

en: Geography
ru: География

en: All known places for one Family
ru: Все места для семьи

en: A view showing the places visited by one family during all their life.
ru: Отображаются места посещённые семьёй на протяжении её жизни.

en: Every residence or move for a person and any descendants
ru: Все места и перемещения для лица и его потомков

en: A view showing all the places visited by all persons during their life.
    This is for a person and any descendant.
    You can see the dates corresponding to the period.
ru: Показывает места, которые лица посетили на протяжении своей жизни.
    Применяется к лицу и любому потомку.
    Вы можете увидеть даты соответствующего периода.

en: A view showing the places visited by all family's members during their life: have these two people been able to meet?
ru: Показывает все места, про которые известно, что все члены семьи посетили их на протяжении своей жизни: была ли у двух данных людей возможность встретиться?

en: A view showing the places visited by two persons during their life: have these two people been able to meet?
ru: Показывает все места, про которые известно, что оба лица посетили их на протяжении своей жизни: была ли у них возможность встретиться?

en: All known Places
ru: Все места

en: A view showing all places of the database.
ru: Показывает все места, связанные с данным семейным древом.

en: All places related to Events
ru: Все места, связанные с событиями

en: A view showing all the event places of the database.
ru: Вид отображающий все места событий из базы данных.

en: Descendants of the active person.
ru: Потомки активного человека.

en: GeoMoves
ru: ГеоПеремещения

en: All descendants for %s
ru: Все потомки %s

en: Bookmark this person
ru: Добавить закладку на это лицо

en: The maximum number of generations.
ru: Максимальное число поколений.

en: Time in milliseconds between drawing two generations.
ru: Время в миллисекундах между отображением двух поколений.

en: The parameters for moves
ru: Параметры для перемещений

en: Person places map
ru: Карта мест для лица

en: GeoPerson
ru: ГеоЛицо

en: Person places for %s
ru: Местоположения для лица %s

en: Animate
ru: Анимировать

en: Animation speed in milliseconds (big value means slower)
ru: Скорость анимации в миллисекундах (большее значение - медленнее)

en: How many steps between two markers when we are on large move ?
ru: Сколько шагов между двумя маркерами считается большим перемещением ?

en: The minimum latitude/longitude to select large move.
    The value is in tenth of degree.
ru: Минимальная широта/долгота для определения большого шага.
    Значение в задаётся в десятых процента.

en: The animation parameters
ru: Параметры анимации

en: Places map
ru: Карта мест

en: GeoPlaces
ru: ГеоМеста

en: Selecting all places
ru: Выбираются все места

en: Right click on the map and select 'show all places' to show all known places with coordinates. You can change the markers color depending on place type. You can use filtering.
ru: Нажмите правой кнопкой мыши на карте и выбирете 'показать все места', чтобы показать все имеющиеся места с координатами. Цвет маркеров можно установить в соответствии с типом места. Поддерживается использование фильтров.

en: Right click on the map and select 'show all places' to show all known places with coordinates. You can use the history to navigate on the map. You can change the markers color depending on place type. You can use filtering.
ru: Нажмите правой кнопкой мыши на карте и выбирете 'показать все места', чтобы показать все имеющиеся места с координатами. Для навигации пользуйтесь историей. Цвет маркеров можно установить в соответствии с типом места. Поддерживается использование фильтров.

en: The place name in the status bar is disabled.
ru: Название места в статус панели недоступно.

en: The maximum number of places is reached (%d).
ru: Достигнуто максимально разрешённое число местоположений (%d).

en: Some information are missing.
ru: Часть информации отсутствует.

en: Please, use filtering to reduce this number.
ru: Пожалуйста, используйте фильтр, чтобы уменьшить их число.

en: You can modify this value in the geography option.
ru: Это значение можно изменить в параметрах географии.

en: In this case, it may take time to show all markers.
ru: Поэтому, это может занять значительное время, чтобы отобразить все маркеры.

en: Bookmark this place
ru: Добавить закладку на это местоположение

en: Show all places
ru: Показать все местоположения

en: Custom places name
ru: Пользовательские названия мест

en: The places marker color
ru: Цвет маркеров мест

en: Edit the selected media object
ru: Редактировать выделенный документ

en: Delete the selected media object
ru: Удалить выделенный документ

en: Merge the selected media objects
ru: Объединить выделенные документы

en: Media Filter Editor
ru: Редактор фильтров документов

en: View in the default viewer
ru: Просмотр в программе по умолчанию

en: Cannot merge media objects.
ru: Невозможно объединить документы.

en: Exactly two media objects must be selected to perform a merge. A second object can be selected by holding down the control key while clicking on the desired object.
ru: Ровно два документа должны быть выделены для объединения. Второй документ может быть выбран нажатием и удержанием клавиши Control в момент щелчка по названию желаемого документа.

en: Delete the selected note
ru: Удалить выделенную заметку

en: Merge the selected notes
ru: Объединить выделенные заметки

en: Note Filter Editor
ru: Редактор фильтров заметок

en: Cannot merge notes.
ru: Не удалось объединить заметки.

en: Exactly two notes must be selected to perform a merge. A second note can be selected by holding down the control key while clicking on the desired note.
ru: Ровно две заметки должны быть выделены для объединения. Вторая заметка может быть выбран нажатием и удержанием клавиши Control в момент щелчка мышью по названию желаемой заметки.

[ctx: short for born]
en: b.
ru: р.

[ctx: short for died]
en: d.
ru: у.

[ctx: short for baptized]
en: bap.
ru: крещ.

[ctx: short for christened]
en: chr.
ru: прин. хр.

[ctx: short for buried]
en: bur.
ru: похор.

[ctx: short for cremated]
en: crem.
ru: крем.

en: Jump to child...
ru: Перейти к ребёнку...

en: Jump to father
ru: Перейти к отцу

en: Jump to mother
ru: Перейти к матери

en: A person was found to be his/her own ancestor.
ru: Лицо является собственным предком.

en: Pre_vious
ru: Пр_едыдущее

en: _Next
ru: _Следующее

en: Mouse scroll direction
ru: Направление прокрутки колёсика мыши

en: Top <-> Bottom
ru: Вверх <-> Вниз

en: Left <-> Right
ru: Влево <-> Вправо

en: About Pedigree View
ru: О виде Родословная

en: Add New Parents...
ru: Добавить родителей...

en: Show images
ru: Показывать изображения

en: Show marriage data
ru: Показывать данные о браках

en: Show unknown people
ru: Показывать неизвестных людей

en: Show tags
ru: Показывать метки

en: Tree style
ru: Стиль древа

en: Compact
ru: Компактный

en: Expanded
ru: Расширенный

en: Standard
ru: Стандартный

en: Tree direction
ru: Направление стрелок

en: Tree size
ru: Размер древа

en: Person View
ru: Список лиц

en: People Tree View
ru: Древо людей

en: Place View
ru: Вид «Места»

en: Place Tree View
ru: Вид «Иерархия мест»

en: Collapse this Entire Group
ru: Свернуть всю группу

en: Expand this Entire Group
ru: Развернуть всю группу

en: Organize Bookmarks...
ru: Редактор закладок...

en: Add Existing Parents...
ru: Добавить существующий набор родителей...

en: Add Partner...
ru: Добавить партнёра...

en: _Reorder
ru: _Упорядочить

en: Add a new family with person as parent
ru: Добавить новую семью с лицом в качестве родителя

en: Add a new set of parents
ru: Добавляет новый набор родителей

en: Add person as child to an existing family
ru: Добавить лицо ребёнком в существующую семью

en: Change order of parents and families
ru: Изменить порядок родителей и семей

en: Edit the active person
ru: Редактировать активное лицо

en: Alive
ru: Живой

en: %(date)s in %(place)s
ru: %(date)s в %(place)s

en: Edit parents
ru: Редактировать родителей

en: Reorder parents
ru: Упорядочить родителей

en: Remove person as child of these parents
ru: Удалить лицо как ребёнка этих родителей

en: Remove person as parent in this family
ru: Удалить лицо как родителя из этой семьи

en:  ({number_of} sibling) |  ({number_of} siblings)
ru[0]:  ({number_of} брат/сестра)
ru[1]:  ({number_of} брата/сестры)
ru[2]:  ({number_of} братьев/сестёр)

en:  (1 brother)
ru:  (1 брат)

en:  (1 sister)
ru:  (1 сестра)

en:  (1 sibling)
ru:  (1 брат/сестра)

en:  (only child)
ru:  (один ребёнок)

en: Add new child to family
ru: Добавить нового ребёнка в семью

en: Add existing child to family
ru: Добавить существующего ребёнка в семью

en: Relationship type: %s
ru: Тип отношений: %s

en: %(event_type)s %(date)s in %(place)s
ru: %(event_type)s %(date)s, %(place)s

en: Broken family detected
ru: Обнаружена неправильная семья

en: Please run the Check and Repair Database tool
ru: Пожалуйста, запустите инструмент «Проверка и Исправление базы данных»

en:  ({number_of} child) |  ({number_of} children)
ru[0]:  ({number_of} ребёнок)
ru[1]:  ({number_of} ребёнка)
ru[2]:  ({number_of} детей)

en:  (no children)
ru:  (нет детей)

en: Use shading
ru: Оттенять

en: Display edit buttons
ru: Показать кнопки редактирования

en: View links as website links
ru: Ссылки отображаются как на веб-странице

en: Show Details
ru: Показать подробности

en: Show Siblings
ru: Показывать братьев/сестёр

en: Home URL
ru: Домашняя страница

en: Search URL
ru: Страница поиска

en: Add a new repository
ru: Добавить новое хранилище

en: Delete the selected repository
ru: Удалить выделенное хранилище

en: Merge the selected repositories
ru: Объединить выделенные хранилища

en: Repository Filter Editor
ru: Редактор фильтров хранилищ

en: Cannot merge repositories.
ru: Не удалось объединить хранилища.

en: Exactly two repositories must be selected to perform a merge. A second repository can be selected by holding down the control key while clicking on the desired repository.
ru: Ровно два хранилища должны быть выделены для объединения. Второй источник может быть выбран нажатием и удержанием клавиши Control в момент щелчка по названию желаемого хранилища.

en: Edit the selected source
ru: Редактировать выделенный источник

en: Delete the selected source
ru: Удалить выделенный источник

en: Merge the selected sources
ru: Объединить выделенные источники

en: Source Filter Editor
ru: Редактор фильтров источников

en: Cannot merge sources.
ru: Не удалось объединить источники.

en: Exactly two sources must be selected to perform a merge. A second source can be selected by holding down the control key while clicking on the desired source.
ru: Ровно два источника должны быть выделены для объединения. Второй источник может быть выбран нажатием и удержанием клавиши Control в момент щелчка по названию желаемого источника.

en: The view showing all the events
ru: Показывает все события

en: The view showing all families
ru: Показывает все семьи

en: The view showing Gramplets
ru: Показывает грамплеты

en: The view showing all the media objects
ru: Показывает все документы

en: The view showing all the notes
ru: Показывает все заметки

en: The view showing all relationships of the selected person
ru: Показывает все родственные отношения, в которых участвует выбранное лицо

en: The view showing an ancestor pedigree of the selected person
ru: Определяет число предков выделенного лица

en: Charts
ru: Графики

en: A view showing parents through a fanchart
ru: Показывает родителей в виде веерной карты

en: Showing descendants through a fanchart
ru: Показывает потомков в виде веерной карты

en: Showing ascendants and descendants through a fanchart
ru: Показывает предков и потомков в виде веерной карты

en: Grouped People
ru: Сгруппированный список

en: The view showing all people in the Family Tree grouped per family name
ru: Показывает всех людей в семейном древе, сгруппированных по фамилии

en: The view showing all people in the Family Tree in a flat list
ru: Показывает всех людей в семейном древе общим списком

en: The view showing all the places of the Family Tree
ru: Показывает все места, связанные с данным семейным древом

en: Place Tree
ru: Иерархия мест

en: A view displaying places in a tree format.
ru: Показывает список мест в виде дерева.

en: The view showing all the repositories
ru: Показывает все хранилища

en: The view showing all the sources
ru: Показывает все источники

en: The view showing all the citations
ru: Показывает все цитаты

en: Citation Tree
ru: Древо цитат

en: A view displaying citations and sources in a tree format.
ru: Показывает список цитат и источников в виде древа.

en: Address Book
ru: Адресная книга

en: This page contains an index of all the individuals in the database, sorted by their surname, with one of the following: Address, Residence, or Web Links. Selecting the person&#8217;s name will take you to their individual Address Book page.
ru: Эта страница содержит индекс всех лиц из базы данных, отсортированный по фамилии, с одним из: Адрес, Место жительства или веб-ссылки. Выбор имени приведёт к странице соответствующего лица в Адресной книге.

en: Full Name
ru: Полное имя

en: Web Links
ru: Ссылки

en: Narrative
ru: Рассказ

en: State/ Province
ru: Штат/Провинция

en: Generated by %(gramps_home_html_start)sGramps%(html_end)s %(version)s
ru: Создано с помощью %(gramps_home_html_start)sGramps%(html_end)s %(version)s

en: Last change was the %(date)s
ru: Последнее изменение было сделано %(date)s

en:  on %(date)s
ru:  в %(date)s

en: %(http_break)sCreated for %(subject_url)s
ru: %(http_break)sСоздано для %(subject_url)s

en: Basic-Blue
ru: Голубой

en: Visually Impaired
ru: Для людей с плохим зрением

en: Go to top
ru: Перейти наверх

[ctx: Html]
en: Home
ru: Домой

en: Heatmaps
ru: Карты интенсивности

en: Thumbnails
ru: Миниатюры

en: Download
ru: Загрузить

en: Contact
ru: Контакт

en: Web Calendar
ru: Веб-календарь

en: Heatmap
ru: Тепловые карты

en: Previous
ru: Предыдущее

en: Next
ru: Следующее

en: Other media: videos, pdfs...
ru: Другие носители: видео, pdf...

en:  [Click to Go]
ru:  [Переход]

en: Latter-Day Saints/ LDS Ordinance
ru: Святые последних дней / Орден СПД

en: Family Map
ru: Карта семьи

en: Invalid latitude
    (syntax: 18\u00b09'48.21"S, -18.2412 or -18:9:48.21)
ru: Неверная широта
    (пример: 18\u00b09'48.21"Ю, -18.2412 или -18:9:48.21)

en: Invalid longitude
    (syntax: 18\u00b09'48.21"E, -18.2412 or -18:9:48.21)
ru: Неверная долгота
    (пример: 18\u00b09'48.21"В, -18.2412 или -18:9:48.21)

en: Church Parish
ru: Церковный приход

en: Locations
ru: Расположения

en: circa
ru: примерно

en: around
ru: около

en: Web Calendar Report
ru: Отчёт «Веб-календарь»

en: Calculating Holidays for year %04d
ru: Вычисляю праздники для %04d года

en: Full year at a Glance
ru: Обзор года

en: NarrativeWeb Home
ru: Повествовательный сайт -- домашняя страница

en: Formatting months ...
ru: Обработка месяцев...

en: Creating Year At A Glance calendar
ru: Создание сжатого календаря

en: %(year)d, At A Glance
ru: %(year)d, вкратце

en: This calendar is meant to give you access to all your data at a glance compressed into one page. Clicking on a date will take you to a page that shows all the events for that date, if there are any.
ru: Этот календарь предназначен для того, чтобы позволить Вам видеть все данные в сжатом виде на одной странице. Нажав мышкой на дате, Вы попадёте на страницу, отображающую все события для этого дня, если таковые есть.

en: One Day Within A Year
ru: Один день года

en: %(spouse)s and %(person)s
ru: %(spouse)s и %(person)s

en: %s old
ru: %s

en: %s since death
ru: %s после смерти

en: death
ru: смерть

en: %(couple)s, <em>wedding</em>
ru: %(couple)s, <em>свадьба</em>

en: Until
ru: До

en: {couple}, {years} year anniversary | {couple}, {years} year anniversary
ru[0]: {couple}, {years} годовщина свадьбы
ru[1]: {couple}, {years} годовщины свадьбы
ru[2]: {couple}, {years} годовщин свадеб

en: This page is for the user/ creator of this Family Tree/ Narrative website to share a couple of files with you regarding their family.  If there are any files listed below, clicking on them will allow you to download them. The download page and files have the same copyright as the remainder of these web pages.
ru: Эта страница предназначена для того, чтобы пользователь -- создатель этой странички с семейным древом и рассказами о нём -- мог поделиться с вами файлами, имеющими отношение к его семье. Если ниже имеется список файлов, выбор ссылки на каждом из них позволяет загрузить соответствующий файл. Как данная страница для загрузки, так и файлы, опубликованные на ней, предоставлены под теми же условиями распространения (авторским правом), как и остальные страницы этого сайта.

en: File Name
ru: Имя файла

en: Last Modified
ru: Дата последнего изменения

en: No file to download
ru: Нет файла для загрузки

en: Creating event pages
ru: Создание страниц событий

en: Event types beginning with letter %s
ru: Типы событий на букву %s

en: This page contains an index of all the events in the database, sorted by their type and date (if one is present). Clicking on an event&#8217;s Gramps ID will open a page for that event.
ru: Эта страница содержит список всех событий из базы данных, отсортированный по их типу и дате (если таковая указана). Выбор Gramps ID ведёт к странице соответствующего события.

en: Letter
ru: Буква

en: Creating family pages...
ru: Создание страниц семей...

en: Families beginning with letter
ru: Семьи на букву

en: This page contains an index of all the families/ relationships in the database, sorted by their family name/ surname. Clicking on a person&#8217;s name will take you to their family/ relationship&#8217;s page.
ru: Эта страница содержит список всех семей и отношений из базы данных, отсортированный по имени/фамилии. Выбор имени ведёт к странице соответствующей семье/родству.

en: Family Map for %s
ru: Семейная карта для %s

en: Creating heatmap pages for events
ru: Создание страниц тепловых карт для событий

en: The next section contains an index of all the events for an Heatmap map.
ru: Следующий раздел содержит указатель всех событий для карты Heatmap.

[ctx: Event Name]
en: Name
ru: Наименование

en: Places beginning with letter %s
ru: Места на букву %s

en: Heatmap for %s within the selected filter
ru: Тестировать %s выделенный фильтр

en: The next section contains an index of all the surnames for an Heatmap map.
ru: Следующий раздел содержит указатель всех фамилий для карты Heatmap.

[ctx: Name]
en: Surname
ru: Фамилия

en: The next section contains an index of all the tags for an Heatmap map.
ru: Следующий раздел содержит указатель всех тегов для карты Heatmap.

en: This section contains the map for all people with the event: {event_type} ({selected_filter})
ru: Этот раздел содержит карту для всех людей с событием: {event_type} ({selected_filter})

en:  which has no event for the selected filter.
ru:  удалить выбранный фильтр не имеющий событий.

en: This section contains the map of all events for: {surname} ({selected_filter})
ru: Этот раздел содержит карту всех событий для: {surname} ({selected_filter})

en: This section contains the map for all people, events with the tag: {tag} ({selected_filter})
ru: Этот раздел содержит карту для всех людей, событий с тегом: {tag} ({selected_filter})

en: Home
ru: Домой

en: Creating media pages
ru: Создание страниц документов

en: This page contains an index of all the media objects in the database, sorted by their title. Clicking on the title will take you to that media object&#8217;s page.  If you see media size dimensions above an image, click on the image to see the full sized version.
ru: Эта страница содержит список всех документов из базы данных, отсортированный по названию. Выбор названия ведёт к странице данного документа. Если видите над изображением указание размера, то щёлкните по изображению, чтобы увидеть полноразмерную версию.

[ctx: Media]
en:  Name
ru:  Название

en: Mime Type
ru: Тип MIME

en: Creating list of media pages
ru: Создание списка страниц документов

en: Narrated Web Site Report
ru: Повествовательный сайт

en: Below unused media objects
ru: Ниже неиспользуемые документы

en: %(strong1_strt)s%(page_number)d%(strong_end)s of %(strong2_strt)s%(total_pages)d%(strong_end)s
ru: %(strong1_strt)s%(page_number)d%(strong_end)s из %(strong2_strt)s%(total_pages)d%(strong_end)s

en: The file has been moved or deleted.
ru: Файл был перемещён или удалён.

en: This is a remote media
ru: Это удаленный медиа

en: File Type
ru: Тип файла

en: Missing media object:
ru: Документ утерян:

en: Neither %(current)s nor %(parent)s are directories
ru: Ни %(current)s, ни %(parent)s не являются каталогами

en: Could not create the directory: %s
ru: Ошибка создания каталога: %s

en: Invalid file name
ru: Некорректное имя файла

en: The archive file must be a file, not a directory
ru: Архивом должен быть файл, а не каталог

en: ID=%(grampsid)s, path=%(dir)s
ru: ID=%(grampsid)s, путь=%(dir)s

en: Missing media objects:
ru: Утерянные документы:

en: Constructing list of other objects...
ru: Составляется список других объектов...

en: Family of %(husband)s and %(spouse)s
ru: Семья %(husband)s и %(spouse)s

en: Family of %s
ru: Семья %s

en: Creating GENDEX file
ru: Создание файла GENDEX

en: Creating surname pages
ru: Создание страниц фамилий

en: Creating thumbnail preview page...
ru: Создание страницы предпросмотра изображений...

en: Creating statistics page...
ru: Создание страницы статистики...

en: Creating updates page...
ru: Создание страницы обновлений...

en: Creating address book pages ...
ru: Создание страницы адресной книги...

en: Narrative Website Report for the %s language
ru: Отчёт Повествовательный сайт для языка %s

en: Narrative Website Report
ru: Отчёт Повествовательный сайт

en: Store website in .tar.gz archive
ru: Сохранить веб-сайт в архиве .tar.gz

en: Whether to store the website in an archive file
ru: Сохранять ли веб-сайт в файле архива

en: The destination directory for the web files
ru: Каталог размещения веб-файлов

en: My Family Tree
ru: Моё семейное древо

en: Website title
ru: Название веб-сайта

en: The title of the website
ru: Название веб-сайта

en: Select filter to restrict people that appear on the website
ru: Выберите фильтр, чтобы ограничить людей, которые появятся на сайте

en: Show the relationship between the current person and the active person
ru: Показывает все взаимоотношения между лицом и активным лицом

en: For each person page, show the relationship between this person and the active person.
ru: Для каждой страницы лица показывает все взаимоотношения между этим лицом и активным лицом.

en: File extension
ru: Расширение файла

en: The extension to be used for the web files
ru: Расширение файлов веб-сайта

en: Copyright
ru: Авторское право

en: The copyright to be used for the web files
ru: Авторские права, которые будут использоваться для странички

en: StyleSheet
ru: Стиль

en: The default stylesheet to be used for the pages
ru: Стиль страниц по умолчанию, который будет использоваться для страниц

en: Horizontal -- Default
ru: Горизонтально (по умолчанию)

en: Vertical   -- Left Side
ru: Вертикально (слева)

en: Fade       -- WebKit Browsers Only
ru: Fade (только для WebKit браузеров)

en: Drop-Down  -- WebKit Browsers Only
ru: Drop-Down (только для WebKit браузеров)

en: Navigation Menu Layout
ru: Раскладка меню навигации

en: Choose which layout for the Navigation Menus.
ru: Выберите раскладку для меню навигации.

en: Normal Outline Style
ru: Обычный стиль с подчеркиванием

en: Citation References Layout
ru: Макет ссылок для цитирования

en: Specify the default layout for the Citation References section on the source page
ru: Укажите макет по умолчанию для раздела «Ссылки на цитаты» на странице источника

en: Include ancestor's tree
ru: Включить древо предков

en: Whether to include an ancestor graph on each individual page
ru: Включать ли граф предков на каждой индивидуальной странице

en: Add previous/next
ru: Добавить предыдущий/следующий

en: Add previous/next to the navigation bar.
ru: Добавить предыдущий/следующий на панель навигации.

en: This is a secure site (HTTPS)
ru: Это защищённый сайт (HTTPS)

en: Whether to use http:// or https://
ru: Использовать http:// или https://

en: Toggle sections
ru: Переключить разделы

en: Check it if you want to open/close a section
ru: Установите флажок, если Вы хотите открыть/закрыть раздел

en: Max. rows in an index
ru: Макс. кол-во строк в индексе

en: The maximum number of rows to include in an index page
ru: Максимальное число строк для включения в стартовую страницу

en: Extra Pages
ru: Дополнительные страницы

en: Extra page name
ru: Название дополнительной страницы

en: Your extra page name like it is shown in the menubar
ru: Имя Вашей дополнительной страницы, как оно отображается в панели меню

en: Your extra page path
ru: Путь к дополнительной странице

en: Your extra page path without extension
ru: Путь к дополнительной странице без расширения

en: Do we use multiple translations?
ru: Используем ли мы несколько переводов?

en: Whether to display the narrative web in multiple languages.
    See the translation tab to add new languages to the default one defined in the next field.
ru: Отображать ли повествовательную веб-страницу на нескольких языках.
    См. вкладку "Перевод", чтобы добавить новые языки к тому, который задан по умолчанию в следующем поле.

en: Sort all children in birth order
ru: Сортировать всех детей в порядке рождения

en: Whether to display children in birth order or in entry order.
ru: Показывать детей в порядке рождения или в порядке ввода их в базу данных.

en: Do we display coordinates in the places list?
ru: Отображать координаты в списке мест?

en: Whether to display latitude/longitude in the places list.
ru: Отображать ли широту/долготу в списке мест.

en: Sort places references either by date or by name
ru: Сортировать ссылки на места по дате или имени

en: Sort the places references by date or by name. Not set means by date.
ru: Сортировка ссылок на места по дате или имени. Если не установлено, то по дате.

en: Graph generations
ru: Граф поколений

en: The number of generations to include in the ancestor graph
ru: Количество поколений для графа предков

en: Include narrative notes just after name, gender
ru: Включать заметки сразу после имени, пола

en: Include narrative notes just after name, gender and age at death (default) or include them just before attributes.
ru: Включать заметки сразу после имени, пола и возраста (по умолчанию) или включать их перед атрибутами.

en: Page Generation
ru: Создание страниц

en: Home page note
ru: Заметка для главной страницы

en: A note to be used on the home page
ru: Заметка которая будет отображаться на главной странице

en: Home page image
ru: Изображение для главной страницы

en: An image to be used on the home page
ru: Изображение для использования на главной странице

en: Introduction note
ru: Заметка для введения

en: A note to be used as the introduction
ru: Заметка для использования в качестве введения

en: Introduction image
ru: Изображение для введения

en: An image to be used as the introduction
ru: Изображение для использования во введении

en: Publisher contact note
ru: Заметка с данными издателя

en: A note to be used as the publisher contact.
    If no publisher information is given,
    no contact page will be created
ru: Заметка для использования в качестве информации об авторе.
    Если информация не предоставлена, страница
    об издателе не будет создана

en: Publisher contact image
ru: Изображение контакта издателя

en: An image to be used as the publisher contact.
    If no publisher information is given,
    no contact page will be created
ru: Изображение для использования в качестве данных издателя.
    Если информация не предоставлена, страница
    об издателе не будет создана

en: HTML user header
ru: Верхний колонтитул (HTML)

en: A note to be used as the page header or a PHP code to insert.
ru: Заметка для использования в качестве верхнего колонтитула или для вставки PHP кода.

en: HTML user footer
ru: Нижний колонтитул (HTML)

en: A note to be used as the page footer
ru: Заметка для использования в качестве нижнего колонтитула

en: PHP user session
ru: Сеанс пользователя PHP

en: A note to use for starting the php session.
    This option will be available only if the .php file extension is selected.
ru: Заметка, которую следует использовать для запуска php-сессии.
    Этот параметр будет доступен, только если выбрано расширение файла .php.

en: Images Generation
ru: Создание изображений

en: Include images and media objects
ru: Включить изображения и документы в отчёт

en: Whether to include a gallery of media objects
ru: Включить галерею документов в отчёт

en: Create the images index
ru: Создать список изображений

en: This option allows you to create the images index
ru: Эта опция позволяет создать список изображений

en: Include unused images and media objects
ru: Включить неиспользуемые изображения и документы в отчёт

en: Whether to include unused or unreferenced media objects
ru: Включить незатронутые и неиспользуемые документы в отчёт

en: Create and only use thumbnail- sized images
ru: Создать и использовать только эскизы - уменьшенные изображения

en: This option allows you to create only thumbnail images instead of the full-sized images on the Media Page. This will allow you to have a much smaller total upload size to your web hosting site.
ru: Этот параметр позволяет создавать только эскизы изображений, вместо того, чтобы использовать полноразмерные изображения. Это позволит получить намного меньший размер данных для загрузки на хостинг.

en: Create the thumbnail index
ru: Создать указатель миниатюр

en: This option allows you to create the thumbnail index
ru: Этот параметр позволяет создать список эскизов

en: Max width of initial image
ru: Макс. ширина изображения

en: This allows you to set the maximum width of the image shown on the media page.
ru: Это поле позволяет задать максимальную ширину изображения на странице с документами.

en: Include download page
ru: Включить страницу загрузки

en: Whether to include a database download option
ru: Включать ли возможность загрузки базы данных

en: How many downloads
ru: Сколько скачиваний

en: The number of download files to include in the download page
ru: Количество файлов для загрузки, которые следует включить в страницу загрузки

en: Download Filename #%c
ru: Имя файла для загрузки #%c

en: File to be used for downloading of database
ru: Файл с базой данных, который Вы хотите предоставить для скачивания

en: Description for download
ru: Описание

en: Family Tree #%c
ru: Семейное древо #%c

en: Give a description for this file.
ru: Опишите этот файл.

en: Advanced Options
ru: Дополнительные настройки

en: Character set encoding
ru: Кодировка символов

en: The encoding to be used for the web files
ru: Кодировка, которая будет использоваться для веб-страниц

en: Include link to active person on every page
ru: Включать ли на каждой странице ссылку на главное лицо

en: Include a link to the active person (if they have a webpage)
ru: Включить ссылку на активное лицо (если есть веб-страница)

en: Include a column for birth dates on the index pages
ru: Включить колонку с датами рождений на индексных страницах

en: Whether to include a birth column
ru: Включать ли колонку с датами рождений

en: Include a column for death dates on the index pages
ru: Включить колонку с датами смерти на индексных страницах

en: Whether to include a death column
ru: Включать ли колонку с датами смерти

en: Include a column for partners on the index pages
ru: Включить колонку с данными о партнёре на индексных страницах

en: Whether to include a partners column
ru: Включать ли колонку с данными о партнёре

en: Include a column for parents on the index pages
ru: Включить колонку с данными о родителях на индексных страницах

en: Whether to include a parents column
ru: Включать ли колонку с данными о родителях

en: Include half and/or step-siblings on the individual pages
ru: Включить сводных и/или приёмных братьев/сестёр на отдельных страницах

en: Whether to include half and/or step-siblings with the parents and siblings
ru: Включать ли сводных и/или приёмных братьев/сестёр вместе с родителями и братьями/сёстрами

en: Include family pages
ru: Включить семейные страницы

en: Whether or not to include family pages.
ru: Включать или нет семейные страницы.

en: Include event pages
ru: Включить страницы с событиями

en: Add a complete events list and relevant pages or not
ru: Включать ли полный список событий на отдельных страницах

en: Include other roles
ru: Включить другие роли

en: Include persons with other roles to an event
ru: Привлечение к участию в мероприятии лиц с другими ролями

en: Include place pages
ru: Включить страницы с местами

en: Whether or not to include the place pages.
ru: Включать или нет страницы с местами.

en: Include unused place pages
ru: Включить неиспользуемые страницы мест

en: Whether or not to include the unused place pages.
ru: Включать или нет неиспользуемые страницы мест.

en: Include source pages
ru: Включить страницы с источниками

en: Whether or not to include the source pages.
ru: Включать или нет страницы с источниками.

en: Include repository pages
ru: Включить страницы с хранилищами

en: Whether or not to include the repository pages.
ru: Включать или нет страницы с хранилищами.

en: Include GENDEX file (/gendex.txt)
ru: Включить файл GENDEX (/gendex.txt)

en: Whether to include a GENDEX file or not
ru: Включать ли файл GENDEX

en: Include address book pages
ru: Включить страницы с адресами

en: Whether or not to add Address Book pages,which can include e-mail and website addresses and personal address/ residence events.
ru: Добавлять или нет страницы с адресами, которые могут содержать адреса электронной почты, веб-страницы и почтовые адреса, места жительство.

en: Include the statistics page
ru: Включить страницу статистики

en: Whether or not to add statistics page
ru: Включать или нет страницу статистики

en: Place Map Options
ru: Настройка карты мест

en: Stamen Map
ru: Карта Stamen

en: Google
ru: Карты Google

en: Map Service
ru: Картографический сервис

en: Choose your choice of map service for creating the Place Map Pages.
ru: Выберите картографический сервис для создания страниц мест на карте.

en: Include Place map on Place Pages
ru: Включить карту на страницах с местоположениями

en: Whether to include a place map on the Place Pages, where Latitude/ Longitude are available.
ru: Включать ли карту на странице с местоположениями для мест с известными широтой и долготой.

en: Include Family Map Pages with all places shown on the map
ru: Включать страницы карт семьи со всеми местами отмеченными на карте

en: Whether or not to add an individual page map showing all the places on this page. This will allow you to see how your family traveled around the country.
ru: Добавлять ли отдельную страницу с картой, которая показывает все места, упомянутые на данной странице. Это позволит видеть, как ваша семья переезжала.

en: Family Links
ru: Семейные связи

en: Drop
ru: Не показывать маркеры

en: Markers
ru: Маркеры

en: Google/ FamilyMap Option
ru: Настройки Google/ Семейной карты

en: Select which option that you would like to have for the Google Maps family-map pages...
ru: Выберите, какие настройки Вы хотите иметь для страниц Семейных карт Google Maps...

en: Google maps API key
ru: Ключ для API карт Google

en: The API key used for the Google maps.
    This key is mandatory and must be valid
ru: Ключ, используемый для API карт Google.
    Этот ключ обязателен и он должен быть действующим

en: How to get the API key
ru: Как получить ключ API

en: Copy and paste this value in your browser.
    The Google maps service must be selected.
ru: Скопируйте и вставьте это значение в свой браузер.
    Перед этим надо выбрать сервис Карты Google.

en: Toner
ru: Тонер

en: Terrain
ru: Местность

en: WaterColor
ru: Акварель

en: Stamen Option
ru: Настройки Stamen

en: Select which option that you would like to have for the Stamen map map-pages...
ru: Выберите, какие настройки Вы хотите иметь для страниц карт Stamen...

en: Stamen maps API key
ru: Ключ для API карт Stamen

en: The API key used for the Stamen maps.
    This key is mandatory and must be valid
ru: Ключ, используемый для API карт Stamen.
    Этот ключ обязателен и он должен быть действующим

en: Copy and paste this value in your browser.
    The Stamen maps service must be selected.
ru: Скопируйте и вставьте это значение в свой браузер.
    Перед этим надо выбрать сервис Stamen Maps.

[ctx: val]
en: in %(inipth)s (%(val)s)
ru: в %(inipth)s (%(val)s)

en: latest
ru: последние

en: openlayers version to use
ru: используемая версия openlayers

en: You should use this option only if you can't see the maps in your website for OpenStreetMap or Stamen maps
    You can change the value in the specified file. The option name to modify is openlayers_version.
    See OLDER VERSIONS in https://openlayers.org/
ru: Эту опцию следует использовать только в том случае, если на вашем сайте не видны карты OpenStreetMap или Stamen
    Изменить значение можно в указанном файле. Имя опции, которую необходимо изменить - openlayers_version.
    См. раздел OLDER VERSIONS на сайте https://openlayers.org/

en: Other inclusion (CMS, web calendar, PHP)
ru: Другие включения (CMS, Веб-календарь, PHP)

en: Do we include these pages in a CMS web?
ru: Включаем ли мы эти страницы в сайт CMS?

en: Where do you place your website? default = /NAVWEB
ru: Где Вы размещаете свой веб-сайт? по умолчанию = /NAVWEB

en: Include the news and updates page
ru: Включить страницу новостей и обновлений

en: Whether to include a page with the last updates
ru: Включать ли страницу с последними обновлениями

en: Max days for updates
ru: Макс. дней для обновлений

en: You want to see the last updates on how many days?
ru: За сколько дней Вы хотите видеть последние обновления?

en: Max number of updates per object to show
ru: Максимальное количество обновлений каждого объекта для показа

en: How many updates do you want to see max
ru: Сколько всего обновлений Вы хотите видеть

en: Translations
ru: Переводы

en: Second language
ru: Второй язык

en: Site name for your second language
ru: Название сайта на Вашем втором языке

en: This site title
ru: Название этой страницы

en: Enter a title in the respective language
ru: Введите название на соответствующем языке

en: Third language
ru: Третий язык

en: Site name for your third language
ru: Название сайта для Вашего третьего языка

en: Fourth language
ru: Четвёртый язык

en: Site name for your fourth language
ru: Название сайта для Вашего четвертого языка

en: Fifth language
ru: Пятый язык

en: Site name for your fifth language
ru: Название сайта для Вашего пятого языка

en: Sixth language
ru: Шестой язык

en: Site name for your sixth language
ru: Название сайта для Вашего шестого языка

en: Calendar Options
ru: Параметры Календаря

en: Do we include the web calendar ?
ru: Включим ли мы веб-календарь?

en: Whether to include a calendar for year %s
ru: Нужно ли включать календарь на %s год

en: Create one day event pages for Year At A Glance calendar
ru: Создание страниц ежедневных событий для календаря Year At A Glance

en: Whether to create one day pages or not
ru: Создавать ли ежедневные страницы или нет

en: Include birthdays in the calendar
ru: Включать дни рождения в календарь

en: Include anniversaries in the calendar
ru: Включать юбилейные даты в календарь

en: Show data only after year
ru: Показывать данные только по истечении года

en: Show data only after this year. Default is current year -  'maximum age probably alive' which is defined in the dates preference tab.
ru: Показывать данные только после истечения года. По умолчанию в этом году - 'Максимальное количество лет жизни', которое определено на вкладке Даты в меню Настройки.

en: HeatMap Options
ru: Опции HeatMap

en: Include heatmap pages
ru: Включите страницы с heatmap

en: Whether to include heatmap pages for events
ru: Включить страницы тепловой карты для событий

en: Point size
ru: Размер точек

en: Set the size of the heatmap points.
    Default: 8
ru: Установить размер шрифта для тепловой карты, в пунктах.
    По умолчанию: 8

en: Blur
ru: Размытие

en: Set the blur size.
    Default: 15
ru: Установите размер размытия.
    По умолчанию: 15

en: Zoom
ru: Увеличить

en: Creating individual pages
ru: Создание индивидуальных страниц

[ctx: letter]
en: Surnames %(surname)s beginning with letter %(letter)s
ru: Фамилии %(surname)s, начинающиеся на букву %(letter)s

en: This page contains an index of all the individuals in the database, sorted by their last names. Selecting the person&#8217;s name will take you to that person&#8217;s individual page.
ru: Эта страница содержит список лиц из базы данных, отсортированный по фамилии. Выбор лица приведёт к странице этого лица.

en: <absent>
ru: <отсутствует>

en: Tracking %s
ru: Отслеживание %s

en: This map page represents that person and any descendants with all of their event/places. If you place your mouse over the marker it will display the place name. The markers and the Reference list are sorted in date order (if any?). Clicking on a place&#8217;s name in the Reference section will take you to that place&#8217;s page.
ru: Эта страница карты представляет этого человека и его потомков со всеми их событиями/местами. Если поместите курсор над отметкой, то отобразится название места. Отметки и связанные ссылки хранятся с сортировкой по дате (если есть). Нажатие на название мест в разделе ссылок перенесёт Вас на страницу данного места.

en: Place Title
ru: Название места

en: Drop Markers
ru: Не показывать маркеры

en: Call Name
ru: Бытовое имя

en: Nick Name
ru: Псевдоним

en: Age at Death
ru: Возраст на момент смерти

en: Stepfather
ru: Отчим

en: Stepmother
ru: Мачеха

en: Not siblings
ru: Не братья/сестры

en: Relation to the center person
ru: Родство с базовым лицом

en: Relation to main person
ru: Родство с базовым лицом

en: Relation within this family (if not by birth)
ru: Отношение к этой семье (для не родных)

en: Creating place pages
ru: Создание страниц мест

en: This page contains an index of all the places in the database, sorted by their title. Clicking on a place&#8217;s title will take you to that place&#8217;s page.
ru: Эта страница содержит список всех мест из базы данных, отсортированный по названию. Нажатие на название ведёт к странице данного места.

[ctx: Place Name]
en: Name
ru: Название

en: State/Province
ru: Штат/Провинция

en: Place Map
ru: Карта места

en: Creating repository pages
ru: Создание страниц хранилищ

en: This page contains an index of all the repositories in the database, sorted by their title. Clicking on a repositories&#8217;s title will take you to that repositories&#8217;s page.
ru: Эта страница содержит список всех хранилищ из базы данных, отсортированный по названию. Нажатие на хранилище ведёт к странице данного хранилища.

[ctx: Repository]
en: Name
ru: Название

en: Creating source pages
ru: Создание страниц источников

en: This page contains an index of all the sources in the database, sorted by their title. Clicking on a source&#8217;s title will take you to that source&#8217;s page.
ru: Эта страница содержит список всех источников из базы данных, отсортированный по названию. Нажатие на ссылку ведёт к странице данного источника.

[ctx: Source Name]
en: Name
ru: Название

en: Publication information
ru: Информация о публикации

en: Database overview
ru: Обзор базы данных

en: Narrative web content report for
ru: Содержание повествовательного сайта

en: This page contains an index of all the individuals in the database with the surname of %s. Selecting the person&#8217;s name will take you to that person&#8217;s individual page.
ru: Эта страница содержит список всех лиц из базы данных с фамилией %s. Выбор имени ведёт к индивидуальной странице данного лица.

en: Surnames by person count
ru: Фамилии по числу лиц

en: This page contains an index of all the surnames in the database. Selecting a link will lead to a list of individuals in the database with this same surname.
ru: Эта страница содержит список всех фамилий из базы данных. Выбор фамилии ведёт к списку лиц из базы данных с данной фамилией.

en: Number of People
ru: Число людей

en: Surnames beginning with letter '{letter}' {char}
ru: Фамилии на букву '{letter}' {char}

en: This page displays a indexed list of all the media objects in this database. It is sorted by media title. There is an index of all the media objects in this database. Clicking on a thumbnail will take you to that image&#8217;s page.
ru: Эта страница содержит список всех документов из базы данных. Они отсортированы по названию. В этой базе данных есть индекс всех документов. Нажатие на миниатюру ведёт к странице соответствующего изображения.

en: New and updated objects
ru: Новые и обновленные объекты

[ctx: nb]
en: This page contains the last updated objects in the database in the last %(days)d days and for a maximum of %(nb)d objects per object type.
ru: Эта страница содержит последние обновлённые объекты в базе данных за последние %(days)d дня и максимум %(nb)d объектов для каждого типа объекта.

note: Translators: This is the email subject line in the Web Calendar
en: WebCal
ru: ВебКал

en: Generated by %(gramps_home_html_start)sGramps%(html_end)s on %(date)s
ru: Создано с помощью %(gramps_home_html_start)sGramps%(html_end)s %(date)s

en: Calendar Title
ru: Название календаря

en: My Family Calendar
ru: Мой семейный календарь

en: The title of the calendar
ru: Заголовок для календаря

en: The stylesheet to be used for the web pages
ru: Стиль отображения веб-страниц

en: Content Options
ru: Параметры содержимого

en: Create multiple year calendars
ru: Создать календарь на несколько лет

en: Whether to create Multiple year calendars or not.
ru: Создать календарь на несколько лет или только на один год.

en: Start Year for the Calendar(s)
ru: Первый год календаря

en: Enter the starting year for the calendars between 1900 - 3000
ru: Введите первый год календаря, он должен быть между 1900 - 3000

en: End Year for the Calendar(s)
ru: Последний год календаря

en: Enter the ending year for the calendars between 1900 - 3000.
ru: Введите последний год календаря, он должен быть между 1900 - 3000.

en: Holidays will be included for the selected country
ru: Праздники для указанной страны будут включены

en: Jan - Jun Notes
ru: Заметки янв - июн

en: January Note
ru: Январь

en: The note for the month of January
ru: Заметка для января месяца

en: February Note
ru: Февраль

en: The note for the month of February
ru: Заметка для февраля месяца

en: March Note
ru: Март

en: The note for the month of March
ru: Заметка для марта месяца

en: April Note
ru: Апрель

en: The note for the month of April
ru: Заметка для апреля месяца

en: May Note
ru: Май

en: The note for the month of May
ru: Заметка для мая месяца

en: June Note
ru: Июнь

en: The note for the month of June
ru: Заметка для июня месяца

en: Jul - Dec Notes
ru: Заметки июл - дек

en: July Note
ru: Июль

en: The note for the month of July
ru: Заметка для июля месяца

en: August Note
ru: Август

en: The note for the month of August
ru: Заметка для августа месяца

en: September Note
ru: Сентябрь

en: The note for the month of September
ru: Заметка для сентября месяца

en: October Note
ru: Октябрь

en: The note for the month of October
ru: Заметка для октября месяца

en: November Note
ru: Ноябрь

en: The note for the month of November
ru: Заметка для ноября месяца

en: December Note
ru: Декабрь

en: The note for the month of December
ru: Заметка для декабря месяца

en: Link to Narrated Web Report
ru: Создать ссылку на повествовательный сайт

en: Whether to link data to web report or not
ru: Создавать ли ссылки на события на повествовательном сайте

en: Link prefix
ru: Базовая ссылка

en: A Prefix on the links to take you to Narrated Web Report
ru: Базовая ссылка на повествовательный сайт

en: Narrated Web Site
ru: Повествовательный сайт

en: Produces web (HTML) pages for individuals, or a set of individuals
ru: Создаёт страницы (HTML) для отдельных лиц или их групп

en: Produces web (HTML) calendars.
ru: Создаёт веб-календари (HTML).

en: Webstuff
ru: Сетевые инструменты

en: Provides a collection of resources for the web
ru: Предоставляет набор инструментов для сети

note: Translators: Basic Ash style sheet
en: Basic-Ash
ru: Пепел

en: Basic-Cypress
ru: Кипарис

en: Basic-Lilac
ru: Сиреневый

en: Basic-Peach
ru: Персиковый

en: Basic-Spruce
ru: Ель

en: Mainz
ru: Майнц

note: Translators: Nebraska style sheet
en: Nebraska
ru: Небраска

en: No style sheet
ru: Страница без стиля
