GRAMPS 5.0 - en to pt_PT translation catalogue (6942 entries)

en: Bulgaria
pt_PT: Bulgária

en: Canada
pt_PT: Canadá

en: Catalonia
pt_PT: Catalunha

en: Croatia
pt_PT: Croácia

en: Czech Republic
pt_PT: República Checa

en: England
pt_PT: Inglaterra

en: Finland
pt_PT: Finlândia

en: France
pt_PT: França

en: Germany
pt_PT: Alemanha

en: Japan
pt_PT: Japão

en: Jewish Holidays
pt_PT: Festas judaicas

en: Passover
pt_PT: Pessach

en: 2 of Passover
pt_PT: 2 de Pessach

en: 3 of Passover
pt_PT: 3 de Pessach

en: 4 of Passover
pt_PT: 4 de Pessach

en: 5 of Passover
pt_PT: 5 de Pessach

en: 6 of Passover
pt_PT: 6 de Pessach

en: 7 of Passover
pt_PT: 7 de Pessach

en: Rosh Ha'Shana
pt_PT: Rosh Hashaná

en: Rosh Ha'Shana 2
pt_PT: Rosh Hashaná 2

en: Yom Kippur
pt_PT: Yom Kipur

en: Sukot
pt_PT: Sucot

en: 2 of Sukot
pt_PT: 2 de Sucot

en: 3 of Sukot
pt_PT: 3 de Sucot

en: 4 of Sukot
pt_PT: 4 de Sucot

en: 5 of Sukot
pt_PT: 5 de Sucot

en: 6 of Sukot
pt_PT: 6 de Sucot

en: 7 of Sukot
pt_PT: 7 de Sucot

en: Simhat Tora
pt_PT: Simchat Torah

en: Hanuka
pt_PT: Hanucá

en: 2 of Hanuka
pt_PT: 2 de Hanucá

en: 3 of Hanuka
pt_PT: 3 de Hanucá

en: 4 of Hanuka
pt_PT: 4 de Hanucá

en: 5 of Hanuka
pt_PT: 5 de Hanucá

en: 6 of Hanuka
pt_PT: 6 de Hanucá

en: 7 of Hanuka
pt_PT: 7 de Hanucá

en: 8 of Hanuka
pt_PT: 8 de Hanucá

en: Italy
pt_PT: Itália

en: New Zealand
pt_PT: Nova Zelândia

en: Russia
pt_PT: Rússia

en: Serbia
pt_PT: Sérvia

en: Serbia (Latin)
pt_PT: Sérvia (Latim)

en: Slovakia
pt_PT: Eslováquia

en: Sweden
pt_PT: Suécia

en: Turkey
pt_PT: Turquia

en: Ukraine
pt_PT: Ucrânia

en: United States of America
pt_PT: Estados Unidos da América

en: Genealogy System
pt_PT: Sistema de genealogia

en: Manage genealogical information, perform genealogical research and analysis
pt_PT: Faça a gestão de informação genealógica, investigue e analise facilmente genealogias

en: Genealogy;Family History;Research;Family Tree;GEDCOM;
pt_PT: Genealogia;Família;História;Investigação;Árvore de família;GEDCOM;

en: Gramps is a genealogy program that is both intuitive for hobbyists and feature-complete for professional genealogists.
pt_PT: O Gramps é um programa de genealogia que é tanto intuitivo para amadores como rico em funcionalidades para genealogistas profissionais.

en: It gives you the ability to record the many details of the life of an individual as well as the complex relationships between various people, places and events.
pt_PT: Dá-lhe a possibilidade de regista os muitos detalhes da vida de um indivíduo, assim como as complexas relações entre várias indivíduos locais e eventos.

en: All of your research is kept organized, searchable and as precise as you need it to be.
pt_PT: Toda a sua investigação é mantida organizada, pesquisável e tão precisa quanto seja necessário.

en: Gramps Development Team
pt_PT: Equipa de desenvolvimento do Gramps

en: Pedigree
pt_PT: Costados

en: Descendant Fan
pt_PT: Leque de descendentes

en: People
pt_PT: Indivíduos

en: Relationships
pt_PT: Parentescos

en: Person
pt_PT: Indivíduo

en: Gramps database
pt_PT: Base de dados Gramps

en: Gramps package
pt_PT: Pacote Gramps

en: Gramps XML database
pt_PT: Base de dados XML Gramps

en: GeneWeb source file
pt_PT: Ficheiro fonte GeneWeb

en: <b>Working with Dates</b><br/>A range of dates can be given by using the format "between January 4, 2000 and March 20, 2003". You can also indicate the level of confidence in a date and even choose between seven different calendars. Try the button next to the date field in the Events Editor.
pt_PT: <b>Trabalhar com datas</b><br/>Um intervalo de datas pode ser fornecido no formato "entre 4 de Janeiro de 2000 e 20 de Março de 2003". Também pode indicar o nível de confiança da data e até escolher entre sete diferentes calendários. Experimente o botão ao lado do campo de data no editor de eventos.

en: <b>Editing Objects</b><br/>In most cases double clicking on a name, source, place or media entry will bring up a window to allow you to edit the object. Note that the result can be dependent on context. For example, in the Family View clicking on a parent or child will bring up the Relationship Editor.
pt_PT: <b>Editar objectos</b><br/>Na maioria dos casos, ao clicar duas vezes num nome, fonte, local ou objecto multimédia será aberta uma janela que permitirá a sua edição. Repare que o resultado pode depender do contexto. Por exemplo, ao clicar num dos pais no separador Famílias será aberto o editor de parentesco.

en: <b>Adding Images</b><br/>An image can be added to any gallery or the Media View by dragging and dropping it from a file manager or a web browser. Actually you can add any type of file like this, useful for scans of documents and other digital sources.
pt_PT: <b>Adicionar imagens</b><br/>Pode adicionar uma imagem a qualquer galeria ou ao separador multimédia arrastando-a a partir de um gestor de ficheiros ou navegador da Internet. Na verdade, é possível adicionar qualquer tipo de ficheiro desta forma, o que é útil para documentos digitalizados e outras fontes digitais.

en: <b>Ordering Children in a Family</b><br/>The birth order of children in a family can be set by using drag and drop. This order is preserved even when they do not have birth dates.
pt_PT: <b>Ordenar filhos numa família</b><br/>A ordem de nascimento de um filho numa família pode ser definida arrastando e largando a linha. Esta ordem é mantida, mesmo quando não existe data de nascimento definida.

en: <b>Talk to Relatives Before It Is Too Late</b><br/>Your oldest relatives can be your most important source of information. They usually know things about the family that haven't been written down. They might tell you nuggets about people that may one day lead to a new avenue of research. At the very least, you will get to hear some great stories. Don't forget to record the conversations!
pt_PT: <b>Converse com os seus familiares antes que seja tarde demais</b><br/>Os seus familiares mais velhos podem ser a sua fonte de informações mais importante. Eles normalmente sabem coisas sobre a família que nunca chegaram a ser escritas. Talvez lhe contem detalhes sobre indivíduos que um dia possam levar a uma nova via de pesquisa. No pior dos casos, ouvirá algumas belas histórias. Não se esqueça de gravar as conversas!

en: <b>Filtering People</b><br/>In the People View, you can 'filter' individuals based on many criteria. To define a new filter go to "Edit > Person Filter Editor". There you can name your filter and add and combine rules using the many preset rules. For example, you can define a filter to find all adopted people in the family tree. People without a birth date mentioned can also be filtered. To get the results save your filter. Then select this filter in the Filter field on Sidebar, then click Find button. If the Sidebar is not visible, select View > Sidebar.
pt_PT: <b>Filtrar indivíduos</b><br/>No separador Indivíduos, pode "filtrar" indivíduos com base em muitos critérios. Para definir um novo filtro vá a "Editar > Editor de filtros individuais". Aí, pode dar um nome ao seu filtro e adicionar e combinar regras usando as várias regras pré-definidas. Por exemplo, pode definir um filtro para procurar todos os indivíduos adoptados na árvore genealógica, ou todos os indivíduos sem data de nascimento. Para obter os resultados, grave o seu filtro e seleccione-o no campo Filtro na barra lateral, clicando depois em Localizar. Se a barra lateral não estiver visível, seleccione Ver > Barra lateral.

en: <b>Inverted Filtering</b><br/>Filters can easily be reversed by using the 'invert' option "Return values that do not match the filter rules". For instance, by inverting the 'People with children' filter you can select all people without children.
pt_PT: <b>Filtragem inversa</b><br/>Os filtros podem ser facilmente invertidos usando a opção "Inverter" "Devolver valores que não cumprem o filtro". Por exemplo, ao inverter o filtro "Indivíduos com filhos", pode seleccionar todos os indivíduos que não tenham filhos.

en: <b>Locating People</b><br/>In the Grouped People View, each surname is listed only once. By clicking on the arrow to the left of a name, the list will expand to show all individuals with that last name. To locate any Family Name from a long list, select a Family Name (not a person) and start typing. The view will jump to the first Family Name matching the letters you enter.
pt_PT: <b>Localizar indivíduos</b><br/>Por pré-definição, cada apelido no separador Indivíduos agrupados é listado apenas uma vez. Ao clicar na seta à esquerda de um nome, a lista expande-se a fim de mostrar todos os indivíduos com aquele apelido. Para localizar qualquer apelido numa longa lista, seleccione o apelido (não um indivíduo) e comece a escrever. Assim, será mostrado o primeiro apelido que corresponda às letras que já escreveu.

en: <b>The Family View</b><br/>The Family View is used to display a typical family unit as two parents and their children.
pt_PT: <b>O separador Famílias</b><br/>O separador Famílias é usado para mostrar um grupo familiar típico, com pai, mãe e seus filhos.

en: <b>Changing the Active Person</b><br/>Changing the Active Person in views is easy. In the Relationship view just click on anyone. In the Pedigree View doubleclick on the person or right click to select any of their spouses, siblings, children or parents.
pt_PT: <b>Alterar o indivíduo activo</b><br/>É muito fácil alterar o indivíduo activo nos diferentes separadores. No separador Parentescos, basta clicar em alguém. No separador Costados, faça duplo clique no indivíduo ou clique com o botão direito para seleccionar o cônjuge, filhos, irmãos ou pais.

en: <b>Who Was Born When?</b><br/>Under "Tools > Analysis and exploration > Compare Individual Events..." you can compare the data of individuals in your database. This is useful, say, if you wish to list the birth dates of everyone in your database. You can use a custom filter to narrow the results.
pt_PT: <b>Quem nasceu quando?</b><br/>Em "Ferramentas > Análise e exploração > Comparar eventos individuais..." pode comparar dados de indivíduos na sua base de dados. Isto é útil, por exemplo, se deseja listar todas as datas de nascimento de cada indivíduo da sua base de dados. Pode usar um filtro personalizado para limitar os resultados.

en: <b>Gramps Tools</b><br/>Gramps comes with a rich set of tools. These allow you to undertake operations such as checking the database for errors and consistency. There are research and analysis tools such as event comparison, finding duplicate people, interactive descendant browser, and many others. All tools can be accessed through the "Tools" menu.
pt_PT: <b>Ferramentas do Gramps</b><br/>O Gramps vem com um vasto conjunto de ferramentas. Algumas delas permitem-lhe executar operações de verificação de erros e consistência da base de dados, enquanto outras auxiliam na pesquisa e análise de comparação de eventos, localização de indivíduos duplicados, navegador interactivo de descendentes e muitas outras. Todas as ferramentas podem ser acedidas através do menu "Ferramentas".

en: <b>Calculating Relationships</b><br/>To check if two people in the database are related (by blood, not marriage) try the tool under "Tools > Utilities > Relationship Calculator...". The exact relationship as well as all common ancestors are reported.
pt_PT: <b>Calcular parentescos</b><br/>Para verificar se dois indivíduos na base de dados são parentes (consanguíneos, não por afinidade), tente a ferramenta disponível em "Ferramentas > Utilitários > Calculadora de parentesco...". São identificados parentescos exactos, bem como todos os ascendentes comuns.

en: <b>SoundEx can help with family research</b><br/>SoundEx solves a long standing problem in genealogy, how to handle spelling variations. The SoundEx Gramplet takes a surname and generates a simplified form that is equivalent for similar sounding names. Knowing the SoundEx Code for a surname is very helpful for researching Census Data files (microfiche) at a library or other research facility. To view the SoundEx codes for surnames in your database, add the SoundEx Gramplet.
pt_PT: <b>O SoundEx pode ajudar a investigação familiar</b><br/>O SoundEx resolve um problema antigo em genealogia, como lidar com variações ortográficas. O utilitário SoundEx analisa um apelido e gera uma forma simplificada equivalente a outros nomes com o mesmo som. Conhecer o código SoundEx de um apelido é de grande ajuda ao pesquisar ficheiros de dados de censos (microfilme) numa biblioteca ou outros centros de pesquisa. Para obter o código SoundEx dos apelidos na sua base de dados, utilize a seta para baixo no painel direito e adicione o gramplet "SoundEx".

en: <b>Setting Your Preferences</b><br/>"Edit > Preferences..." lets you modify a number of settings, such as the path to your media files, and allows you to adjust many aspects of the Gramps presentation to your needs. Each separate view can also be configured under "View > Configure View...".
pt_PT: <b>Definir as suas preferências</b><br/>"Editar > Preferências..." permite-lhe modificar uma grande quantidade de definições, tais como a localização dos seus ficheiros multimédia e permite-lhe ajustar muitos aspectos de apresentação do Gramps às suas necessidades. Pode também configurar cada separador individual em "Ver > Configurar...".

en: <b>Gramps Reports</b><br/>Gramps offers a wide variety of reports. The Graphical Reports and Graphs can present complex relationships easily and the Text Reports are particularly useful if you want to send the results of your family tree to members of the family via email. If you're ready to make a website for your family tree then there's a report for that as well.
pt_PT: <b>Relatórios do Gramps</b><br/>O Gramps oferece uma grande variedade de relatórios. Os gráficos podem mostrar relações complexas com facilidade e os relatórios de texto são particularmente úteis se quiser enviar a sua árvore genealógica para membros da família por via electrónica. Se tem uma página web pronta para a sua árvore genealógica, também há um relatório para essa finalidade.

en: <b>Starting a New Family Tree</b><br/>A good way to start a new family tree is to enter all the members of the family into the database using the Person View (use "Edit > Add..." or click on the Add a new person button from the People View). Then go to the Relationship View and create relationships between people.
pt_PT: <b>Iniciar uma nova árvore genealógica</b><br/>Uma boa maneira de iniciar uma nova árvore genealógica é incluir todos os membros da família na base de dados usando o separador Indivíduos (use "Editar > Adicionar...", ou clique no botão "Adicionar um novo indivíduo"). Depois vá ao separador Famílias e crie parentescos entre os indivíduos.

en: <b>What's That For?</b><br/>Unsure what a button does? Simply hold the mouse over a button and a tooltip will appear.
pt_PT: <b>O que é isto?</b><br/>Não sabe o que um botão faz? Simplesmente mantenha o ponteiro sobre o botão e verá uma dica.

en: <b>Unsure of a Date?</b><br/>If you're unsure about the date an event occurred, Gramps allows you to enter a wide range of date formats based on a guess or an estimate. For instance, "about 1908" is a valid entry for a birth date in Gramps. Click the "Invoke date editor" button next to the date field. See the Gramps Manual to learn more.
pt_PT: <b>Não sabe a data?</b><br/>Se não está certo a respeito da data em que um evento ocorreu, o Gramps permite-lhe usar uma grande variedade de formatos de datas baseados em suposições ou estimativas. Por exemplo, "aproximadamente 1908" é uma entrada válida no Gramps para uma data de nascimento. Clique em "Chamar editor de datas" ao lado do campo de data. Consulte o Manual do Gramps para aprender mais.

en: <b>Duplicate Entries</b><br/>The tool "Tools > Family Tree Processing > Find Possible Duplicate People..." allows you to locate (and merge) entries of the same person entered more than once in the database.
pt_PT: <b>Entradas duplicadas</b><br/>A ferramenta "Ferramentas > Gestão da árvore genealógica > Procurar possíveis duplicados" permite-lhe localizar (e combinar) múltiplas entradas de um mesmo indivíduo que foi adicionado mais de uma vez à base de dados.

en: <b>Merging Entries</b><br/>The function "Edit > Merge..." allows you to combine separately listed people into one. Select the second entry by holding the Control key as you click. This is very useful for combining two databases with overlapping people, or combining erroneously entered differing names for one individual. Merging is available in all list views for all primary object types.
pt_PT: <b>Combinar entradas</b><br/>A função "Editar > Unir..." permite-lhe combinar indivíduos listados separadamente num único. Seleccione a segunda entrada mantendo a tecla Ctrl premida enquanto clica. Isto é muito útil para combinar duas bases de dados que se sobrepõem, ou para combinar nomes com ortografias diferentes para um mesmo indivíduo. A união está disponível em todas as listas para todos os objectos primários.

en: <b>Organising the Views</b><br/>Many of the views can present your data as either a hierarchical tree or as a simple list. Each view can also be configured to the way you like it. Have a look to the right of the top toolbar or under the "View" menu.
pt_PT: <b>Organizar os separadores</b><br/>Muitos dos separadores podem mostrar os seus dados como uma árvore hierárquica ou como uma lista simples. Podem também ser configurados ao seu gosto. Veja à direita da barra de ferramentas superior ou no menu "Ver".

en: <b>Navigating Back and Forward</b><br/>Gramps maintains a list of previous active objects such as People and Events. You can move forward and backward through the list using "Go > Forward" and "Go > Back" or the arrow buttons.
pt_PT: <b>Navegar entre objectos</b><br/>O Gramps mantém uma lista dos últimos objectos activos, tais como indivíduos, eventos, etc. Pode deslocar-se na lista para a frente ou para trás usando "Ir > Avançar" e "Ir > Recuar" ou as teclas de seta.

en: <b>Keyboard Shortcuts</b><br/>Tired of having to take your hand off the keyboard to use the mouse? Many functions in Gramps have keyboard shortcuts. If one exists for a function it is displayed on the right side of the menu.
pt_PT: <b>Atalhos de teclado</b><br/>Cansado de ter que tirar a sua mão do teclado para usar o rato? Muitas funções no Gramps têm atalhos de teclado. Se um deles existir para uma dada função, será mostrado à direita no menu.

en: <b>Read the Manual</b><br/>Don't forget to read the Gramps manual, "Help > User Manual". The developers have worked hard to make most operations intuitive but the manual is full of information that will make your time spent on genealogy more productive.
pt_PT: <b>Leia o manual</b><br/>Não se esqueça de ler o manual do Gramps, "Ajuda > Manual do utilizador". Os programadores trabalharam muito para que a maioria das operações fosse intuitiva, mas o manual está repleto de informações que farão com que o seu tempo gasto na genealogia seja mais produtivo.

en: <b>Adding Children</b><br/>To add children in Gramps there are two options. You can find one of their parents in the Families View and open the family. Then choose to create a new person or add an existing person. You can also add children (or siblings) from inside the Family Editor.
pt_PT: <b>Adicionar filhos</b><br/>Há duas opções para adicionar filhos no Gramps. Pode localizar um dos pais no separador Famílias e abrir a família. Aí, escolha entre criar um novo indivíduo ou adicionar um existente. Pode também adicionar um filho (ou irmãos) dentro do editor de famílias.

en: <b>Editing the Parent-Child Relationship</b><br/> You can edit the relationship of a child to its parents by double clicking the child in the Family Editor. Relationships can be any of Adopted, Birth, Foster, None, Sponsored, Stepchild and Unknown.
pt_PT: <b>Editar a relação pais-filho</b><br/> Pode editar a relação de um filho com os seus pais clicando duas vezes no filho no editor de família. As relações podem ser: Adoptado, Biológico, Tutelado, Nenhum, Patrocinado, Enteado e Desconhecido.

en: <b>Show All Checkbutton</b><br/>When adding an existing person as a spouse, the list of people shown is filtered to display only people who could realistically fit the role (based on dates in the database). In case Gramps is wrong in making this choice, you can override the filter by checking the Show All checkbutton.
pt_PT: <b>Caixa "Mostrar todos"</b><br/>Ao adicionar um indivíduo existente como cônjuge, a lista de indivíduos mostrados é filtrada a fim de mostrar só os indivíduos que se poderiam realmente enquadrar naquela situação (com base em datas na base de dados). Caso o Gramps esteja errado ao filtrar a lista, pode manualmente ignorar o filtro ao clicar na opção "Mostrar todos".

en: <b>Improving Gramps</b><br/>Users are encouraged to request enhancements to Gramps. Requesting an enhancement can be done either through the gramps-users or gramps-devel mailing lists, or by going to https://gramps-project.org/bugs/ and creating a Feature Request. Filing a Feature Request is preferred but it can be good to discuss your ideas on the email lists.
pt_PT: <b>Melhorar o Gramps</b><br/>Os utilizadores são encorajados a sugerir melhorias para o Gramps. Tais melhorias podem ser sugeridas através das listas de discussão gramps-users ou gramps-devel ou criando um pedido de melhoria em https://gramps-project.org/bugs/. É preferível fazer um pedido de melhoria, mas pode ser bom discutir as suas ideias nas listas de discussão.

en: <b>Gramps Mailing Lists</b><br/>Want answers to your questions about Gramps? Check out the gramps-users email list. Many helpful people are on the list, so you're likely to get an answer quickly. If you have questions related to the development of Gramps, try the gramps-devel list. You can see the lists by selecting "Help > Gramps Mailing Lists".
pt_PT: <b>Listas de discussão do Gramps</b><br/>Precisa de respostas às suas dúvidas sobre o Gramps? Experimente a lista gramps-users. Muitas pessoas fazem parte da lista e tem boas hipóteses de obter uma resposta rapidamente. Se tem dúvidas relacionadas com o desenvolvimento do Gramps, tente a lista gramps-devel. Informações sobre ambas as listas podem ser encontradas seleccionando "Ajuda > Listas de discussão do Gramps".

en: <b>Contributing to Gramps</b><br/>Want to help with Gramps but can't write programs? Not a problem! A project as large as Gramps requires people with a wide variety of skills. Contributions can be anything from writing documentation to testing development versions and helping with the web site. Start by subscribing to the Gramps developers mailing list, gramps-devel, and introducing yourself. Subscription information can be found at "Help > Gramps Mailing Lists".
pt_PT: <b>Colaborar com o Gramps</b><br/>Deseja ajudar o Gramps, mas não sabe programar? Não é um problema! Um projecto tão grande como o Gramps precisa de indivíduos com capacidades diversas. As contribuições variam entre escrever a documentação, testar versões em desenvolvimento e até mesmo ajudar com a página web. Comece por se inscrever na lista de discussão dos programadores do Gramps (gramps-devel) e apresente-se. Pode encontrar informações sobre a inscrição em "Ajuda > Listas de discussão do Gramps".

en: <b>So What's in a Name?</b><br/>The name Gramps was suggested to the original developer, Don Allingham, by his father. It stands for <i>Genealogical Research and Analysis Management Program System</i>. It is a full-featured genealogy program letting you store, edit, and research genealogical data. The Gramps database back end is so robust that some users are managing genealogies containing hundreds of thousands of people.
pt_PT: <b>Então, o que significa o nome?</b><br/>O nome Gramps foi sugerido ao programador original, Don Allingham, por seu pai. São as iniciais de <i>Genealogical Research and Analysis Management Program System (Sistema de Programação e Gestão de Pesquisa e Análise Genealógica)</i>. É um programa de genealogia muito abrangente que lhe permite armazenar, editar e pesquisar dados genealógicos. O motor de base de dados do Gramps é tão robusto que alguns utilizadores gerem árvores genealógicas com centenas de milhares de indivíduos.

en: <b>Bookmarking Individuals</b><br/>The Bookmarks menu is a convenient place to store the names of frequently used individuals. Selecting a bookmark will make that person the Active Person. To bookmark someone make them the Active Person then go to "Bookmarks > Add Bookmark" or press Ctrl+D. You can also bookmark most of the other objects.
pt_PT: <b>Indivíduos marcados</b><br/> O menu Marcadores é um local conveniente para armazenar os nomes de indivíduos frequentemente usados. Ao seleccionar um marcador, tornará o indivíduo activo. Para criar um marcador, torne o indivíduo activo e vá a "Marcadores > Adicionar marcador", ou prima Ctrl+D. Também pode marcar a maioria dos outros objectos.

en: <b>Incorrect Dates</b><br/>Everyone occasionally enters dates with an invalid format. Incorrect date formats will show up in Gramps with a either a reddish background or a red dot on the right edge of the field. You can fix the date using the Date Selection dialog which can be opened by clicking on the date button. The format of the date is set under "Edit > Preferences > Data".
pt_PT: <b>Datas incorrectas</b><br/>Eventualmente, todos inserimos datas com formato inválido. Formatos de data incorrectos aparecerão no Gramps com um fundo vermelho ou um ponto vermelho à direita do campo. Pode corrigir a data usando o diálogo Selecção de datas, que pode ser aberto clicando no botão de data. O formado da data é definido em "Editar > Preferências > Dados".

en: <b>Listing Events</b><br/>Events are added using the editor opened with "Person > Edit Person > Events". There is a long list of preset event types. You can add your own event types by typing in the text field, they will be added to the available events, but not translated.
pt_PT: <b>Listar eventos</b><br/>Os eventos são adicionados com o uso do editor aberto a partir de "Indivíduos > Editar indivíduo > Eventos". Existe uma longa lista de tipos de eventos pré-definidos. Pode adicionar o seu próprio tipo de evento ao escrevê-lo no campo de texto, será adicionado aos eventos disponíveis, mas não será traduzido.

en: <b>Managing Names</b><br/>It is easy to manage people with several names in Gramps. In the Person Editor select the Names tab. You can add names of different types and set the preferred name by dragging it to the Preferred Name section.
pt_PT: <b>Gerir nomes</b><br/>É muito fácil gerir indivíduos com diversos nomes no Gramps. Seleccione o separador Nomes no editor de indivíduos. Pode adicionar nomes de tipos diferentes e definir o nome preferido arrastando-o para a secção "Nome preferido".

en: <b>Pedigree View</b><br/>The Pedigree View displays a traditional pedigree chart. Hold the mouse over an individual to see more information about them or right click on an individual to access other family members and settings. Play with the settings to see the different options.
pt_PT: <b>Separador Costados</b><br/>O separador Costados mostra uma árvore de costados tradicional. Mantenha o rato sobre um indivíduo para ver mais informações, ou clique com o botão direito num indivíduo para aceder a outros membros da família e configurações. Altere as configurações para conhecer as diferentes opções.

en: <b>Managing Sources</b><br/>The Sources View shows a list of all sources in a single window. From here you can edit your sources, merge duplicates and see which individuals reference each source. You can use filters to group your sources.
pt_PT: <b>Gerir fontes</b><br/>O separador Fontes mostra uma lista com todas as fontes numa única janela. A partir daqui, pode editar as suas fontes, combinar duplicados e ver que indivíduos referenciam cada fonte. Pode usar filtros para agrupar as suas fontes.

en: <b>Managing Places</b><br/>The Places View shows a list of all places in the database. The list can be sorted by a number of different criteria, such as City, County or State.
pt_PT: <b>Gerir locais</b><br/>O separador Locais mostra uma lista de todos os locais existentes na base de dados. A lista pode ser ordenada por critérios diferentes, tais como Cidade, Concelho ou Distrito.

en: <b>Media View</b><br/>The Media View shows a list of all media entered in the database. These can be graphic images, videos, sound clips, spreadsheets, documents, and more.
pt_PT: <b>Separador Multimédia</b><br/>O separador Multimédia mostra todos os objectos multimédia na base de dados. Podem ser imagens, vídeos, sons, folhas de cálculo, documentos e muitos outros.

en: <b>Filters</b><br/>Filters allow you to limit the people seen in the People View. In addition to the many preset filters, Custom Filters can be created limited only by your imagination. Custom filters are created from "Edit > Person Filter Editor".
pt_PT: <b>Filtros</b><br/>Os filtros permitem-lhe limitar os indivíduos mostrados no separador Indivíduos. Além dos diversos filtros pré-definidos, pode criar filtros personalizados, limitados só pela sua imaginação. Vá a "Editar > Editor de filtros de indivíduo".

en: <b>The GEDCOM File Format</b><br/>Gramps allows you to import from, and export to, the GEDCOM format. There is extensive support for the industry standard GEDCOM version 5.5, so you can exchange Gramps information to and from users of most other genealogy programs. Filters exist that make importing and exporting GEDCOM files trivial.
pt_PT: <b>O formato de ficheiro GEDCOM</b><br/>O Gramps permite-lhe importar e exportar o formato GEDCOM. O suporte à norma GEDCOM versão 5.5 é bastante extenso, permitindo a troca de informação com utilizadores de outros programas de genealogia. Existem filtros que simplificam a importação e exportação de ficheiros GEDCOM.

en: <b>The Gramps XML Package</b><br/>You can export your Family Tree as a Gramps XML Package. This is a compressed file containing your family tree data and all the media files connected to the database (images for example). This file is completely portable so is useful for backups or sharing with other Gramps users. This format has the key advantage over GEDCOM that no information is ever lost when exporting and importing.
pt_PT: <b>O pacote Gramps XML</b><br/>Pode exportar os dados da sua genealogia para um pacote Gramps XML. Este é um ficheiro comprimido que contém os dados da genealogia e toda a multimédia (imagens, por exemplo). É totalmente portátil, sendo útil para salvaguardas ou para partilha com outros utilizadores do Gramps. Tem a vantagem-chave sobre o GEDCOM de que nenhuma informação se perde durante o processo de exportação e importação.

en: <b>Web Family Tree Format</b><br/>Gramps can export data to the Web Family Tree (WFT) format. This format allows a family tree to be displayed online using a single file, instead of many html files.
pt_PT: <b>Formato Web Family Tree</b><br/>O Gramps pode exportar os dados para o formato Web Family Tree (WFT). Este formato permite que uma genealogia seja mostrada na rede com um único ficheiro, em vez de diversos ficheiros HTML.

en: <b>Making a Genealogy Website</b><br/>You can easily export your family tree to a web page. Select the entire database, family lines or selected individuals to a collection of web pages ready for upload to the World Wide Web.
pt_PT: <b>Criar uma página web de genealogia</b><br/>Pode facilmente exportar a genealogia para uma página web. Seleccione toda a base de dados, linhas familiares ou indivíduos escolhidos para uma colecção de páginas web prontas para enviar para a Internet.

en: <b>Reporting Bugs in Gramps</b><br/>The best way to report a bug in Gramps is to use the Gramps bug tracking system at https://gramps-project.org/bugs/.
pt_PT: <b>Relatar erros no Gramps</b><br/>A melhor maneira de relatar um erro no Gramps é através do sistema de gestão de erros em https://gramps-project.org/bugs/.

en: <b>The Gramps Homepage</b><br/>The Gramps homepage is at https://gramps-project.org/.
pt_PT: <b>Página inicial do Gramps</b><br/>A página inicial do Gramps está localizada em https://gramps-project.org/.

en: <b>Privacy in Gramps</b><br/>Gramps helps you to keep personal information secure by allowing you to mark information as private. Data marked as private can be excluded from reports and data exports. Look for the padlock which toggles records between private and public.
pt_PT: <b>Privacidade no Gramps</b><br/>O Gramps ajuda-o a manter as informações pessoais seguras ao permitir-lhe que as marque como privadas. Dados marcados como privados podem ser excluídos de relatórios e exportações. Procure o cadeado, que alterna registos entre público e privado.

en: <b>Keeping Good Records</b><br/>Be accurate when recording genealogical information. Don't make assumptions while recording primary information; write it exactly as you see it. Use bracketed comments to indicate your additions, deletions or comments. Use of the Latin 'sic' is recommended to confirm the accurate transcription of what appears to be an error in a source.
pt_PT: <b>Manter bons registos</b><br/>Seja preciso quando registar informação genealógica. Evite suposições ao gravar informação primária; escreva-a exactamente como a vê. Use comentários entre parênteses rectos para indicar as suas adições, eliminações ou comentários. Use a expressão latina "sic" para confirmar a transcrição exacta daquilo que parece ser um erro na fonte.

en: <b>Extra Reports and Tools</b><br/>Extra reports and tools can be added to Gramps with the "Addon" system. See them under "Help > Extra Reports/Tools". This is the best way for advanced users to experiment and create new functionality.
pt_PT: <b>Ferramentas e relatórios adicionais</b><br/>Pode adicionar ferramentas e relatórios adicionais ao Gramps com o sistema de extensões. Veja em "Ajuda > Relatórios/Ferramentas adicionais". Esta é a melhor maneira de utilizadores avançados experimentarem e criarem funcionalidades.

en: <b>Book Reports</b><br/>The Book report under "Reports > Books..." allows you to collect a variety of reports into a single document. This single report is easier to distribute than multiple reports, especially when printed.
pt_PT: <b>Livros</b><br/>Em "Relatórios > Livros...", permite-lhe agrupar vários relatórios num único documento. Este relatório único é mais fácil de distribuir do que vários relatórios individuais, principalmente quando impressos.

en: <b>Gramps Announcements</b><br/>Interested in getting notified when a new version of Gramps is released? Join the Gramps-announce mailing list at "Help > Gramps Mailing Lists".
pt_PT: <b>Anúncios do Gramps</b><br/>Deseja saber quando for publicada uma versão nova do Gramps? Junte-se à lista de discussão gramps-announce em "Ajuda > Listas de discussão do Gramps".

en: <b>Record Your Sources</b><br/>Information collected about your family is only as good as the source it came from. Take the time and trouble to record all the details of where the information came from. Whenever possible get a copy of original documents.
pt_PT: <b>Registe as suas fontes</b><br/>A veracidade das informações que recolheu sobre a sua família depende da qualidade das fontes de onde vieram. Certifique-se de que grava todos os detalhes de onde as informações vieram. Sempre que possível, obtenha uma cópia dos documentos originais.

en: <b>Directing Your Research</b><br/>Go from what you know to what you do not. Always record everything that is known before making conjectures. Often the facts at hand suggest plenty of direction for more research. Don't waste time looking through thousands of records hoping for a trail when you have other unexplored leads.
pt_PT: <b>Orientar a sua pesquisa</b><br/>Progrida do que sabe para o que não sabe. Registe sempre tudo o que souber antes de conjecturar. Frequentemente, os factos disponíveis sugerem direcções para mais pesquisa. Não perca tempo a ler milhares de registos na esperança de encontrar uma pista quando tem outras vias mais directas por explorar.

en: <b>The 'How and Why' of Your Genealogy</b><br/> Genealogy isn't only about dates and names. It is about people. Be descriptive. Include why things happened, and how descendants might have been shaped by the events they went through. Narratives go a long way in making your family history come alive.
pt_PT: <b>O "Como e porquê" da sua genealogia</b><br/>A genealogia não se resume apenas a datas e nomes. É fundamentalmente sobre indivíduos. Seja descritivo. Inclua o porquê das coisas acontecerem e como os descendentes podem ter sido moldados pelos eventos porque passaram. Narrativas são uma óptima maneira de tornar a história da sua família mais viva.

en: <b>Don't speak English?</b><br/>Volunteers have translated Gramps into more than 40 languages. If Gramps supports your language and it is not being displayed, set the default language in your operating system and restart Gramps.
pt_PT: <b>Não fala inglês?</b><br/>Há voluntários que traduziram o Gramps para mais de 40 idiomas. Se o Gramps suporta o seu idioma e não o vê, configure o idioma pré-definido no seu sistema operativo e reinicie o Gramps.

en: <b>Gramps Translators</b><br/>Gramps has been designed so that new translations can easily be added with little development effort. If you are interested in participating please email gramps-devel@lists.sf.net.
pt_PT: <b>Tradutores do Gramps</b><br/>O Gramps foi desenhado para que novas traduções possam ser facilmente adicionadas com pouco esforço de programação. Se tem interesse em participar, por favor, mande uma mensagem para gramps-devel@lists.sf.net.

en: <b>Hello, привет or 喂</b><br/>Whatever script you use Gramps offers full Unicode support. Characters for all languages are properly displayed.
pt_PT: <b>Olá, привет ou 喂</b><br/>O Gramps oferece total suporte ao Unicode. Os caracteres de todos os idiomas são mostrados correctamente.

en: <b>The Home Person</b><br/>Anyone can be chosen as the Home Person in Gramps. Use "Edit > Set Home Person" in the Person View. The home person is the person who is selected when the database is opened or when the home button is pressed.
pt_PT: <b>O indivíduo inicial</b><br/>Qualquer um pode ser escolhido como o indivíduo inicial no Gramps. Use "Editar > Definir indivíduo inicial" no separador Indivíduos. O indivíduo inicial é aquele que é seleccionado quando a base de dados é aberta ou quando o botão Início é clicado.

en: <b>The Gramps Code</b><br/>Gramps is written in a computer language called Python using the GTK and GNOME libraries for the graphical interface. Gramps is supported on any computer system where these programs have been ported. Gramps is known to be run on Linux, BSD, Solaris, Windows and Mac OS X.
pt_PT: <b>O código do Gramps</b><br/>O Gramps é escrito numa linguagem de programação chamada Python, com GTK e bibliotecas GNOME para o ambiente gráfico. Funciona em qualquer sistema operativo que suporte estes programas. O Gramps funciona em Linux, BSD, Solaris, Windows e Mac OS X.

en: <b>Open Source Software</b><br/>The Free/Libre and Open Source Software (FLOSS) development model means Gramps can be extended by any programmer since all of the source code is freely available under its license. So it's not just about free beer, it's also about freedom to study and change the tool. For more about Open Source software lookup the Free Software Foundation and the Open Source Initiative.
pt_PT: <b>Programa de código aberto</b><br/>O modelo de desenvolvimento de programa livre/de código aberto (FLOSS) permite que o Gramps seja aperfeiçoado por qualquer programador, uma vez que todo o código-fonte está disponível por este licenciamento. Logo, não se trata apenas de ser gratuito, é também a liberdade de estudar e alterar a ferramenta. Para saber mais sobre programas de código aberto, pesquise na Free Software Foundation e Open Source Initiactive.

en: <b>The Gramps Software License</b><br/>You are free to use and share Gramps with others. Gramps is freely distributable under the GNU General Public License, see https://www.gnu.org/licenses/licenses.html#GPL to read about the rights and restrictions of this license.
pt_PT: <b>Licença do Gramps</b><br/>É livre de usar e partilhar o Gramps com outros. O Gramps é livremente distribuído sob a licença GNU General Public License. Veja em https://www.gnu.org/licenses/licenses.html#GPL para ler sobre os direitos e restrições desta licença.

en: <b>Gramps for Gnome or KDE?</b><br/>For Linux users Gramps works with whichever desktop environment you prefer. As long as the required GTK libraries are installed it will run fine.
pt_PT: <b>Gramps para Gnome ou KDE?</b><br/>Para utilizadores Linux, o Gramps funciona com o ambiente de trabalho da sua preferência. Desde que as bibliotecas GTK necessárias estiverem instaladas, funcionará correctamente.

en: Error: Family Tree '%s' already exists.
    The '-C' option cannot be used.
pt_PT: Erro: a árvore genealógica "%s" já existe.
    A opção "-C" não pode ser usada.

en: Error: Input Family Tree "%s" does not exist.
    If GEDCOM, Gramps-xml or grdb, use the -i option to import into a Family Tree instead.
pt_PT: Erro: a árvore genealógica "%s" não existe.
    Se for GEDCOM, Gramps-xml ou grdb, use antes a opção -i para importar para uma árvore genealógica.

en: Error: Import file %s not found.
pt_PT: Erro: ficheiro %s a importar não encontrado.

en: Error: Unrecognized type: "%(format)s" for import file: %(filename)s
pt_PT: Erro: tipo "%(format)s" não reconhecido para o ficheiro importado: %(filename)s

en: WARNING: Output file already exists!
    WARNING: It will be overwritten:
       %s
pt_PT: AVISO: o ficheiro de saída já existe!
    AVISO: será substituído:
       %s

en: OK to overwrite?
pt_PT: Quer sobrescrever?

en: yes
pt_PT: sim

en: no
pt_PT: não

en: Will overwrite the existing file: %s
pt_PT: Substituirá o ficheiro existente: %s

en: ERROR: Unrecognized format for export file %s
pt_PT: ERRO: formato desconhecido para o ficheiro %s a exportar

en: Error: cannot open '%s'
pt_PT: Erro: impossível abrir "%s"

en: List of known Family Trees in your database path
pt_PT: Lista de árvores genealógicas conhecidas no caminho da base de dados

en: %(full_DB_path)s with name "%(f_t_name)s"
pt_PT: %(full_DB_path)s com nome "%(f_t_name)s"

en: Gramps Family Trees:
pt_PT: Árvores genealógicas do Gramps:

en: Family Tree
pt_PT: Árvore genealógica

en: Performing action: %s.
pt_PT: A executar a acção: %s.

en: Using options string: %s
pt_PT: A usar cadeia de opções: %s

en: Exporting: file %(filename)s, format %(format)s.
pt_PT: A exportar: ficheiro %(filename)s, formato %(format)s.

en: Cleaning up.
pt_PT: A limpar.

en: Created empty Family Tree successfully
pt_PT: Árvore genealógica vazia criada com sucesso

en: Error opening the file.
pt_PT: Erro ao abrir o ficheiro.

en: Exiting...
pt_PT: A sair...

en: Importing: file %(filename)s, format %(format)s.
pt_PT: A importar: ficheiro %(filename)s, formato %(format)s.

en: Opened successfully!
pt_PT: Aberto com sucesso!

en:   Info: %s
pt_PT:   Informação: %s

en: Database is locked, cannot open it!
pt_PT: Impossível abrir a base de dados, está bloqueada!

en: Database needs recovery, cannot open it!
pt_PT: Impossível abrir a base de dados, necessita de recuperação!

en: Database backend unavailable, cannot open it!
pt_PT: Impossível abrir a base de dados, está indisponível!

en: Ignoring invalid options string.
pt_PT: A ignorar cadeia de opções inválida.

en: Unknown report name.
pt_PT: Nome do relatório desconhecido.

en: Report name not given. Please use one of %(donottranslate)s=reportname
pt_PT: Nome do relatório não indicado. Use um de %(donottranslate)s=reportname

en: %s
     Available names are:
pt_PT: %s
    Os nomes disponíveis são:

en: Unknown tool name.
pt_PT: Nome da ferramenta desconhecido.

en: Tool name not given. Please use one of %(donottranslate)s=toolname.
pt_PT: Nome da ferramenta não indicado. Use um de %(donottranslate)s=toolname.

en: Unknown book name.
pt_PT: Nome do livro desconhecido.

en: Book name not given. Please use one of %(donottranslate)s=bookname.
pt_PT: Nome do livro não indicado. Use um de %(donottranslate)s=bookname.

en: Unknown action: %s.
pt_PT: Acção desconhecida: %s.

en: 
    Usage: gramps [OPTION...]
      --load-modules=MODULE1,MODULE2,...     Dynamic modules to load
    
    Help options
      -?, --help                             Show this help message
      --usage                                Display brief usage message
    
    Application options
      -O, --open=FAMILY_TREE                 Open Family Tree
      -U, --username=USERNAME                Database username
      -P, --password=PASSWORD                Database password
      -C, --create=FAMILY_TREE               Create on open if new Family Tree
      -i, --import=FILENAME                  Import file
      -e, --export=FILENAME                  Export file
      -r, --remove=FAMILY_TREE_PATTERN       Remove matching Family Tree(s) (use regular expressions)
      -f, --format=FORMAT                    Specify Family Tree format
      -a, --action=ACTION                    Specify action
      -p, --options=OPTIONS_STRING           Specify options
      -d, --debug=LOGGER_NAME                Enable debug logs
      -l [FAMILY_TREE_PATTERN...]            List Family Trees
      -L [FAMILY_TREE_PATTERN...]            List Family Trees in Detail
      -t [FAMILY_TREE_PATTERN...]            List Family Trees, tab delimited
      -u, --force-unlock                     Force unlock of Family Tree
      -s, --show                             Show config settings
      -c, --config=[config.setting[:value]]  Set config setting(s) and start Gramps
      -y, --yes                              Don't ask to confirm dangerous actions (non-GUI mode only)
      -q, --quiet                            Suppress progress indication output (non-GUI mode only)
      -v, --version                          Show versions
      -S, --safe                             Start Gramps in 'Safe mode'
                                              (temporarily use default settings)
      -D, --default=[APXFE]                  Reset settings to default;
                     A - addons are cleared
                     P - Preferences to default
                     X - Books are cleared, reports and tool settings to default
                     F - filters are cleared
                     E - Everything is set to default or cleared
pt_PT: 
    Utilização: gramps [OPÇÃO...]
      -load-modules=MÓDULO1,MÓDULO2,...      Módulos dinâmicos a carregar
    
    Opções de ajuda
      -?, --help                             Mostrar  esta mensagem de ajuda
      -usage                                 Mostrar  mensagem de ajuda abreviada
    
    Opções da aplicação
      -O, --open=ÁRVORE_GENEALÓGICA              Abrir árvore genealógica
      -U, --username=USERNAME                    Utilizador da base de dados
      -P, --password=PASSWORD                    Senha da base de dados
      -C, --create=ÁRVORE_GENEALÓGICA            Criar ao abrir se for uma nova árvore genealógica
      -i, --import=NOME_DO_FICHEIRO              Importar de ficheiro
      -e, -export=NOME_DO_FICHEIRO               Exportar para ficheiro
      -r, --remove=ÁRVORE_GENEALÓGICA_PADRÃO     Remover árvore genealógica (usar expressões regulares)
      -f, --format=FORMATO                       Especificar o formato da árvore genealógica
      -a,--action=ACÇÂO                          Especificar acção
    ..-p, --options=OPÇÕES                       Especificar opções
      -d, --debug=NOME_DO_UTILIZADOR             Activar diários de depuração
      -l [ÁRVORE_GENEALÓGICA_PADRÃO]             Listar árvores genealógicas
      -L [ÁRVORE_GENEALÓGICA_PADRÃO]             Listar árvores genealógicas em detalhe
      -t [ÁRVORE_GENEALÓGICA_PADRÃO]             Listar árvores genealógicas com tabulações
      -u, --force-unlock                         Forçar desbloqueamento da árvore genealógica
      -s, --show                                 Mostrar  definições da configuração
      -c, --config=[definição.config[:valor]]    Definir definições de configuração e iniciar o Gramps
      -y, --yes                                  Não pedir confirmação de acções perigosas (só linha de comando)
      -q, --quiet                                Suprimir indicação de progresso (só linha de comando)
      -v, --version                              Mostrar  versões
      -S, --safe                                 Iniciar o Gramps em modo de segurança
                                                 (usar temporariamente as pré-definições)
      -D, --default=[APXFE]                      Repor as prédefinições
                     A - as extensões são limpas
                     P - Preferências para as pré-definições
                     X - os livros são limpos, relatórios e definições de ferramenta para as pré-definições
                     F - os filtros são limpos
                     E - tudo para as pré-definições ou limpo

en: 
    Example of usage of Gramps command line interface
    
    1. To import four databases (whose formats can be determined from their names)
    and then check the resulting database for errors, one may type:
    gramps -i file1.ged -i file2.gpkg -i ~/db3.gramps -i file4.wft -a tool -p name=check.
    
    2. To explicitly specify the formats in the above example, append filenames with appropriate -f options:
    gramps -i file1.ged -f gedcom -i file2.gpkg -f gramps-pkg -i ~/db3.gramps -f gramps -i file4.wft -f wft -a tool -p name=check.
    
    3. To record the database resulting from all imports, supply -e flag
    (use -f if the filename does not allow Gramps to guess the format):
    gramps -i file1.ged -i file2.gpkg -e ~/new-package -f gramps-pkg
    
    4. To save any error messages of the above example into files outfile and errfile, run:
    gramps -i file1.ged -i file2.dpkg -e ~/new-package -f gramps-pkg >outfile 2>errfile
    
    5. To import three databases and start interactive Gramps session with the result:
    gramps -i file1.ged -i file2.gpkg -i ~/db3.gramps
    
    6. To open a database and, based on that data, generate timeline report in PDF format
    putting the output into the my_timeline.pdf file:
    gramps -O 'Family Tree 1' -a report -p name=timeline,off=pdf,of=my_timeline.pdf
    
    7. To generate a summary of a database:
    gramps -O 'Family Tree 1' -a report -p name=summary
    
    8. Listing report options
    Use the name=timeline,show=all to find out about all available options for the timeline report.
    To find out details of a particular option, use show=option_name , e.g. name=timeline,show=off string.
    To learn about available report names, use name=show string.
    
    9. To convert a Family Tree on the fly to a .gramps xml file:
    gramps -O 'Family Tree 1' -e output.gramps -f gramps
    
    10. To generate a web site into an other locale (in german):
    LANGUAGE=de_DE; LANG=de_DE.UTF-8 gramps -O 'Family Tree 1' -a report -p name=navwebpage,target=/../de
    
    11. Finally, to start normal interactive session type:
    gramps
    
    Note: These examples are for bash shell.
    Syntax may be different for other shells and for Windows.
pt_PT: 
    Exemplo de uso do Gramps através da linha de comando:
    
    1. Para importar quatro bases de dados (cujos formatos possam ser determinados pelos seus nomes)
    e verificar se têm erros, poderá digitar:
    gramps -i ficheiro1.ged -i ficheiro2.gpkg -i ~/bd3.gramps -i ficheiro4.wft -a tool -p name=check. 
    
    2. Para indicar os formatos explicitamente no exemplo acima, acrescente os nomes dos ficheiros com as opções -f apropriadas:
    gramps -i ficheiro1.ged -f gedcom -i ficheiro2.gpkg -f gramps-pkg -i ~/bd3.gramps -f gramps-xml -i ficheiro4.wft -f wft -a tool -p name=check. 
    
    3. Para gravar a base de dados resultante de todas as importações, indique a opção -e
    (use -f se o nome do ficheiro não permite que o Gramps identifique o seu formato):
    gramps -i ficheiro1.ged -i ficheiro2.gpkg -e ~/novo-pacote -f gramps-pkg
    
    4. Para gravar todas as mensagens de erro dos exemplos acima nos ficheiros "ficheiro_saída" e "ficheiro_erros", execute:
    gramps -i ficheiro1.ged -i ficheiro2.dpkg -e ~/novo-pacote -f gramps-pkg >ficheiro_saída 2>ficheiro_erros
    
    5. Para importar três bases de dados e iniciar uma sessão interactiva do Gramps com o resultado:
    gramps -i ficheiro1.ged -i ficheiro2.gpkg -i ~/bd3.gramps
    
    6. Para abrir uma base de dados e, com base nos dados, gerar um relatório de cronologia em formato PDF,
    colocando o resultado no ficheiro minha_cronologia.pdf:
    gramps -O "Árvore genealógica 1" -a report -p name=timeline,off=pdf,of=minha_cronologia.pdf
    
    7. Para gerar um resumo da base de dados:
    gramps -O "Árvore genealógica 1" -a report -p name=summary
    
    8. Listar as opções do relatório
    Use o name=timeline,show=all para encontrar todas as opções disponíveis para o relatório de cronologia
    Para encontrar detalhes de uma opção específica, use show=nome_opção, por exemplo, name=timeline,show=off texto.
    Para saber os nomes de relatórios disponíveis, use name=show texto.
    
    9. Para converter uma árvore genealógica em tempo real para um ficheiro xml .gramps:
    gramps -O "Árvore genealógica 1" -e saída.gramps -f gramps-xml
    
    10. Para gerar uma página Web noutro idioma (e.g. alemão):
    LANGUAGE=de_DE; LANG=de_DE.UTF-8 gramps -O "Árvore genealógica 1" -a report -p name=página_web,target=/../de
    
    11. Finalmente, para iniciar uma sessão interactiva normal, digite:
    gramps
    
    Nota: estes exemplos são para a linha de comandos bash.
    A sintaxe pode ser diferente para outras, assim como para Windows.

en: Trying to open: %s ...
pt_PT: A tentar abrir: %s...

en: WARNING: %(strerr)s (errno=%(errno)s):
    WARNING: %(name)s
pt_PT: AVISO: %(strerr)s (errno=%(errno)s):
    AVISO: %(name)s

en: Unknown action: %s. Ignoring.
pt_PT: Acção desconhecida: %s. A ignorar.

en: setup debugging
pt_PT: configurar depuração

en: Gramps config settings from %s:
pt_PT: Definições do Gramps de %s:

en: Current Gramps config setting: %(name)s:%(value)s
pt_PT: Definições actuais do Gramps: %(name)s:%(value)s

en: DEFAULT
pt_PT: PRÉ-DEFINIÇÃO

en:     New Gramps config setting: %(name)s:%(value)s
pt_PT:     Novas definições do Gramps: %(name)s:%(value)s

en: Gramps: no such config setting: '%s'
pt_PT: Definição não existente no Gramps: "%s"

en: Error parsing the arguments
pt_PT: Erro ao analisar os argumentos

en: Unavailable
pt_PT: Não disponível

en: ERROR: %(title)s 
           %(message)s
pt_PT: ERRO: %(title)s 
           %(message)s

en: Path
pt_PT: Caminho

en: Database
pt_PT: Base de dados

en: Last accessed
pt_PT: Último acesso

en: Locked?
pt_PT: Bloqueado?

en: Family Tree "%s":
pt_PT: Árvore genealógica "%s":

en: Starting Import, %s
pt_PT: A iniciar importação, %s

en: Import finished...
pt_PT: Importação concluída...

en: Importing data...
pt_PT: A importar dados...

en: Remove family tree warning
pt_PT: Remover aviso da árvore genealógica

en: Are you sure you want to remove the family tree named
    "%s"?
pt_PT: Tem certeza de que deseja remover a árvore chamada
    "%s"?

en: Could not delete Family Tree
pt_PT: Impossível eliminar a árvore genealógica

en: Could not rename Family Tree
pt_PT: Impossível renomear a árvore genealógica

en: 
    ERROR: Wrong database path in Edit Menu->Preferences.
    Open preferences and set correct database path.
    
    Details: Could not make database directory:
        %s
pt_PT: 
    Erro: caminho da base de dados incorrecto em Editar->Preferências.
    Abra as preferências e indique o caminho correcto.
    
    Detalhes: impossível criar a pasta da base de dados:
        %s

en: Never
pt_PT: Nunca

en: Locked by %s
pt_PT: Bloqueio por %s

en: Unknown
pt_PT: Desconhecido

en: WARNING: %s
pt_PT: AVISO: %s

en: ERROR: %s
pt_PT: ERRO: %s

en: Low level database corruption detected
pt_PT: Detectada corrupção de baixo nível na base de dados

en: Gramps has detected a problem in the underlying database. This can sometimes be repaired from the Family Tree Manager. Select the database and click on the Repair button
pt_PT: O Gramps detectou um problema na base de dados subjacente. Isto poderá ser reparado a partir do gestor de árvores genealógicas. Seleccione a base de dados e clique em Reparar

en: Read only database
pt_PT: Base de dados só de leitura

en: You do not have write access to the selected file.
pt_PT: Não tem permissão de escrita no ficheiro seleccionado.

en: Cannot open database
pt_PT: Impossível abrir a base de dados

en: Could not open file: %s
pt_PT: Impossível abrir o ficheiro: %s

en: Could not load a recent Family Tree.
pt_PT: Impossível carregar uma árvore recente.

en: Family Tree does not exist, as it has been deleted.
pt_PT: A árvore não existe, foi eliminada.

en: The database is locked.
pt_PT: A base de dados está bloqueada.

en: Use the --force-unlock option if you are sure that the database is not in use.
pt_PT: Use a opção --force-unlock se tiver a certeza de que a base de dados não está em uso.

en: Error encountered: %s
pt_PT: Erro encontrado: %s

en:   Details: %s
pt_PT:   Detalhes: %s

en: Error encountered in argument parsing: %s
pt_PT: Erro encontrado ao analisar argumento: %s

en: ERROR: Please specify a person
pt_PT: ERRO: por favor, indique um indivíduo

en: ERROR: Please specify a family
pt_PT: ERRO: por favor, indique uma família

en: =filename
pt_PT: =nome de ficheiro

en: Output file name. MANDATORY
pt_PT: Nome do ficheiro de saída. OBRIGATÓRIO

en: =format
pt_PT: =formato

en: Output file format.
pt_PT: Formato do ficheiro de saída.

en: =name
pt_PT: =nome

en: Style name.
pt_PT: Nome do estilo.

en: Paper size name.
pt_PT: Nome do tamanho de papel.

en: =number
pt_PT: =número

en: Paper orientation number.
pt_PT: Número de orientação do papel.

en: Left paper margin
pt_PT: Margem esquerda

en: Size in cm
pt_PT: Tamanho em cm

en: Right paper margin
pt_PT: Margem direita

en: Top paper margin
pt_PT: Margem superior

en: Bottom paper margin
pt_PT: Margem inferior

en: =css filename
pt_PT: =nome do ficheiro css

en: CSS filename to use, html format only
pt_PT: Nome do ficheiro CSS a usar, só para formato hmtl

en: Unknown option: %s
pt_PT: Opção desconhecida: %s

en:    Valid options are:
pt_PT:    Opções válidas são:

en:    Use '%(donottranslate)s' to see description and acceptable values
pt_PT:    Use "%(donottranslate)s" para ver a descrição e valores possíveis

en: Ignoring '%(notranslate1)s=%(notranslate2)s' and using '%(notranslate1)s=%(notranslate3)s'.
pt_PT: A ignorar "%(notranslate1)s=%(notranslate2)s" e a usar "%(notranslate1)s=%(notranslate3)s".

en: Use '%(notranslate)s' to see valid values.
pt_PT: Use "%(notranslate)s" para ver valores válidos.

en: Ignoring unknown option: %s
pt_PT: A ignorar opção desconhecida: %s

en:    Available options:
pt_PT:    Opções disponíveis:

en: (no help available)
pt_PT: (ajuda indisponível)

en:    Available values are:
pt_PT:    Valores disponíveis:

en: option '%(optionname)s' not valid. Use '%(donottranslate)s' to see all valid options.
pt_PT: opção "%(optionname)s" inválida. Use "%(donottranslate)s" para ver as opções válidas.

en: Failed to write report.
pt_PT: Falha ao escrever o relatório.

en: Failed to make '%s' report.
pt_PT: Falha ao fazer o relatório "%s".

en: Error detected in database
pt_PT: Detectado erro na base de dados

en: Gramps has detected an error in the database. This can usually be resolved by running the "Check and Repair Database" tool.
    
    If this problem continues to exist after running this tool, please file a bug report at %(gramps_bugtracker_url)s
pt_PT: O Gramps detectou um erro na base de dados. Normalmente, isto pode ser resolvido executando a ferramenta "Verificar/Corrigir base de dados".
    
    Se o problema persistir após executar a ferramenta, por favor preencha um relatório de erro em %(gramps_bugtracker_url)s

en: Imported %Y/%m/%d %H:%M:%S
pt_PT: Importado em %d/%m/%Y %H:%M:%S

en: Missing Given Name
pt_PT: Nome próprio em falta

en: Missing Record
pt_PT: Registo em falta

en: Missing Surname
pt_PT: Apelido em falta

en: [Living]
pt_PT: [Vivo]

en: Private Record
pt_PT: Registo privado

[ctx: localized lexeme inflections]
note: Translators: see http://gramps-project.org/wiki/index.php?title=Translating_Gramps#Translating_dates to learn how to select proper inflection to be used in your localized DateDisplayer code!
en: January
pt_PT: Janeiro

[ctx: surname]
en: none
pt_PT: nenhum

[ctx: given-name]
en: none
pt_PT: nenhum

en: Date parser for '%s' not available, using default
pt_PT: Analisador de data indisponível para "%s", a usar pré-definido

en: Date displayer for '%s' not available, using default
pt_PT: Visualizador de data indisponível para "%s", a usar pré-definido

note: Translators: Numeric year, month, day
en: YYYY-MM-DD (ISO)
pt_PT: AAAA-MM-DD (ISO)

[ctx: date format]
note: Translators: You may translate this as "Numerical", "System preferred", or similar.
en: Numerical
pt_PT: Pré-definição do sistema

note: Translators: Full month name, day, year
en: Month Day, Year
pt_PT: Mês Dia Ano

note: Translators: Abbreviated month name, day, year
en: Mon Day, Year
pt_PT: Mês Dia Ano

note: Translators: Day, full month name, year
en: Day Month Year
pt_PT: Dia Mês Ano

note: Translators: Day, abbreviated month name, year
en: Day Mon Year
pt_PT: Dia Mês Ano

en: {date_quality}from {date_start} to {date_stop}{nonstd_calendar_and_ny}
pt_PT: {date_quality}de {date_start} a {date_stop}{nonstd_calendar_and_ny}

en: {date_quality}between {date_start} and {date_stop}{nonstd_calendar_and_ny}
pt_PT: {date_quality}entre {date_start} e {date_stop}{nonstd_calendar_and_ny}

en: today
pt_PT: hoje

[ctx: localized lexeme inflections]
en: February
pt_PT: Fevereiro

[ctx: localized lexeme inflections]
en: March
pt_PT: Março

[ctx: localized lexeme inflections]
en: April
pt_PT: Abril

[ctx: localized lexeme inflections]
en: May
pt_PT: Maio

[ctx: localized lexeme inflections]
en: June
pt_PT: Junho

[ctx: localized lexeme inflections]
en: July
pt_PT: Julho

[ctx: localized lexeme inflections]
en: August
pt_PT: Agosto

[ctx: localized lexeme inflections]
en: September
pt_PT: Setembro

[ctx: localized lexeme inflections]
en: October
pt_PT: Outubro

[ctx: localized lexeme inflections]
en: November
pt_PT: Novembro

[ctx: localized lexeme inflections]
en: December
pt_PT: Dezembro

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Feb
pt_PT: Fev

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Apr
pt_PT: Abr

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: May
pt_PT: Mai

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Aug
pt_PT: Ago

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Sep
pt_PT: Set

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Oct
pt_PT: Out

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Dec
pt_PT: Dez

[ctx: calendar]
en: Gregorian
pt_PT: Gregoriano

[ctx: calendar]
en: Julian
pt_PT: Juliano

[ctx: calendar]
en: Hebrew
pt_PT: Hebreu

[ctx: calendar]
en: French Republican
pt_PT: Republicano francês

[ctx: calendar]
en: Persian
pt_PT: Persa

[ctx: calendar]
en: Islamic
pt_PT: Islâmico

[ctx: calendar]
en: Swedish
pt_PT: Sueco

[ctx: date modifier]
note: Translators: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: before
pt_PT: antes de

[ctx: date modifier]
note: Translators: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: after
pt_PT: depois de

[ctx: date modifier]
note: Translators: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: about
pt_PT: cerca de

[ctx: date modifier]
note: Translators: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: from
pt_PT: de

[ctx: date modifier]
note: Translators: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: to
pt_PT: até

[ctx: date quality]
en: estimated
pt_PT: estimada

[ctx: date quality]
en: calculated
pt_PT: calculada

en: Sunday
pt_PT: Domingo

en: Monday
pt_PT: Segunda

en: Tuesday
pt_PT: Terça

en: Wednesday
pt_PT: Quarta

en: Thursday
pt_PT: Quinta

en: Friday
pt_PT: Sexta

en: Saturday
pt_PT: Sábado

en: Sun
pt_PT: Dom

en: Mon
pt_PT: Seg

en: Tue
pt_PT: Ter

en: Wed
pt_PT: Qua

en: Thu
pt_PT: Qui

en: Fri
pt_PT: Sex

en: Sat
pt_PT: Sáb

en: Add child to family
pt_PT: Adicionar filho à família

en: Remove child from family
pt_PT: Remover filho da família

en: Remove Family
pt_PT: Remover família

en: Remove father from family
pt_PT: Remover pai da família

en: Remove mother from family
pt_PT: Remover mãe da família

en: The schema version is not supported by this version of Gramps.
    
    This Family Tree is schema version %(tree_vers)s, and this version of Gramps supports versions %(min_vers)s to %(max_vers)s
    
    Please upgrade to the corresponding version or use XML for porting data between different schema versions.
pt_PT: A versão da base de dados não é suportada por esta versão do Gramps.
    
    Esta árvore é da versão %(tree_vers)s e esta versão do Gramps só suporta versões de %(min_vers)s a %(max_vers)s
    
    Por favor, actualize para a versão correspondente ou use XML para migrar dados entre versões diferentes.

en: The Python version is not supported by this version of Gramps.
    
    This Family Tree is Python version %(tree_vers)s, and this version of Gramps supports versions %(min_vers)s to %(max_vers)s
    
    Please upgrade to the corresponding version or use XML for porting data between different Python versions.
pt_PT: A versão do Python não é suportada por esta versão do Gramps.
    
    Esta árvore é da versão Python %(tree_vers)s e esta versão do Gramps só suporta versões de %(min_vers)s a %(max_vers)s
    
    Por favor, actualize para a versão correspondente ou use XML para migrar dados entre versões diferentes.

en: The Family Tree you are trying to load is in the schema version %(oldschema)s format. This version of Gramps uses schema version %(newschema)s. Therefore you cannot load this Family Tree without upgrading the schema version of the Family Tree.
    
    If you upgrade then you won't be able to use the previous version of Gramps, even if you subsequently %(wiki_manual_backup_html_start)sbackup%(html_end)s or %(wiki_manual_export_html_start)sexport%(html_end)s your upgraded Family Tree.
    
    Upgrading is a difficult task which could irretrievably corrupt your Family Tree if it is interrupted or fails.
    
    If you have not already made a backup of your Family Tree, then you should start your %(bold_start)sold%(bold_end)s version of Gramps and %(wiki_backup_html_start)smake a backup%(html_end)s of your Family Tree.
pt_PT: A árvore que está a tentar carregar está na versão %(oldschema)s. Esta versão do Gramps usa a versão %(newschema)s. Não pode carregar esta árvore sem actualizar a versão da árvore.
    
    Se a actualizar, não poderá utilizá-la com a versão anterior do Gramps, mesmo que subsequentemente faça uma %(wiki_manual_backup_html_start)scópia%(html_end)s ou %(wiki_manual_export_html_start)sexporte%(html_end)s a sua árvore actualizada.
    
    A actualização é uma tarefa difícil que pode corromper irremediavelmente a sua árvore se for interrompida ou falhar.
    
    Se ainda não fez uma cópia da sua árvore genealógica, deve iniciar a sua versão mais %(bold_start)santiga%(bold_end)s do Gramps e %(wiki_backup_html_start)sfazer uma cópia%(html_end)s da sua árvore genealógica.

en: Database connection failed.
    
    %(message)s
    Please check your connection settings file:
    %(settings_file)s
pt_PT: Falha ao ligar à base de dados.
    
    %(message)s
    Por favor, verifique o seu ficheiro de ligações:
    %(settings_file)s

en: The Family Tree you are trying to load is in the %(dbtype)s database, which is no longer supported.
    Therefore you cannot load this Family Tree without upgrading.
    
    If you upgrade then you won't be able to use the previous version of Gramps, even if you subsequently %(wiki_manual_backup_html_start)sbackup%(html_end)s or %(wiki_manual_export_html_start)sexport%(html_end)s your upgraded Family Tree.
    
    You are strongly advised to backup your Family Tree.
    
    If you have not already made a backup of your Family Tree, then you should start your previous version of Gramps and %(wiki_backup_html_start)smake a backup%(html_end)s of your Family Tree.
pt_PT: A árvore que está a tentar carregar está na versão %(dbtype)s, que já não é suportada.
    Não pode carregar esta árvore sem actualizar a versão da árvore.
    
    Se a actualizar, não poderá utilizá-la com a versão anterior do Gramps, mesmo que subsequentemente faça uma %(wiki_manual_backup_html_start)scópia%(html_end)s ou %(wiki_manual_export_html_start)sexporte%(html_end)s a sua árvore actualizada.
    
    É vivamente aconselhada a criação de salvaguardas.
    
    Se ainda não fez uma cópia da sua árvore genealógica, deve iniciar a sua versão mais antiga do Gramps e %(wiki_backup_html_start)sfazer uma cópia%(html_end)s da sua árvore genealógica.

en: _Undo %s
pt_PT: _Desfazer %s

en: _Redo %s
pt_PT: _Refazer %s

en: Number of people
pt_PT: Número de indivíduos

en: Number of families
pt_PT: Número de famílias

en: Number of sources
pt_PT: Número de fontes

en: Number of citations
pt_PT: Número de citações

en: Number of events
pt_PT: Número de eventos

en: Number of media
pt_PT: Número de multimédia

en: Number of places
pt_PT: Número de locais

en: Number of repositories
pt_PT: Número de repositórios

en: Number of notes
pt_PT: Número de notas

en: Number of tags
pt_PT: Número de etiquetas

en: Schema version
pt_PT: Versão do esquema

en: %(n1)6d  People        upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
pt_PT: %(n1)6d  Indivíduos actualizados com %(n2)6d citações em  %(n3)6d segs

en: %(n1)6d  Families      upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
pt_PT: %(n1)6d  Famílias   actualizadas com %(n2)6d citações em  %(n3)6d segs

en: %(n1)6d  Events        upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
pt_PT: %(n1)6d  Eventos     actualizados com %(n2)6d citações em  %(n3)6d segs

en: %(n1)6d  Media Objects upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
pt_PT: %(n1)6d  Multimédia   actualizada com %(n2)6d citações em  %(n3)6d segs

en: %(n1)6d  Places        upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
pt_PT: %(n1)6d  Locais      actualizados com %(n2)6d citações em  %(n3)6d segs

en: %(n1)6d  Repositories  upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
pt_PT: %(n1)6d  Repositórios actualizados com %(n2)6d citações em %(n3)6d segs

en: %(n1)6d  Sources       upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
pt_PT: %(n1)6d  Fontes      actualizadas com %(n2)6d citações em  %(n3)6d segs

en: Number of new objects upgraded:
pt_PT: Número de novos objectos actualizados:

en: 
    
    You may want to run
    Tools -> Family Tree Processing -> Merge
    in order to merge citations that contain similar
    information
pt_PT: 
    
    Pode querer executar
    Ferramentas -> Gestão da árvore genealógica -> Unir
    para unir as citações que contêm informações
    similares

en: Upgrade Statistics
pt_PT: Estatísticas de actualização

en: Default format (defined by Gramps preferences)
pt_PT: Formato pré-definido (nas preferências do Gramps)

en: Surname, Given Suffix
pt_PT: Apelido, nome próprio sufixo

en: Given
pt_PT: Nome próprio

en: Given Surname Suffix
pt_PT: Nome próprio apelido sufixo

en: Main Surnames, Given Patronymic Suffix Prefix
pt_PT: Apelidos principais, Nome próprio patronímico sufixo prefixo

en: Patronymic, Given
pt_PT: Patronímico, nome próprio

[ctx: Person]
en: title
pt_PT: título

en: given
pt_PT: nome próprio

en: surname
pt_PT: apelido

en: suffix
pt_PT: sufixo

[ctx: Name]
en: call
pt_PT: diminutivo

[ctx: Name]
en: common
pt_PT: comum

en: initials
pt_PT: iniciais

[ctx: Name]
en: primary
pt_PT: principal

en: primary[pre]
pt_PT: principal[pre]

en: primary[sur]
pt_PT: principal[ape]

en: primary[con]
pt_PT: principal[con]

en: patronymic
pt_PT: patronímico

en: patronymic[pre]
pt_PT: patronímico[pre]

en: patronymic[sur]
pt_PT: patronímico[ape]

en: patronymic[con]
pt_PT: patronímico[con]

en: notpatronymic
pt_PT: nãopatronímico

[ctx: Remaining names]
en: rest
pt_PT: resto

en: prefix
pt_PT: prefixo

en: rawsurnames
pt_PT: apelidosembruto

en: nickname
pt_PT: alcunha

en: familynick
pt_PT: alcunhafamiliar

en: Wrong name format string %s
pt_PT: Cadeia de formato de nome incorrecta: %s

en: ERROR, Edit Name format in Preferences
pt_PT: ERRO: edite o formato de nome nas preferências

en: Error in '%s' file: cannot load.
pt_PT: Erro no ficheiro "%s": impossível carregar.

en: Full
pt_PT: Completo

en: WARNING: Too many arguments in filter '%s'!
    Trying to load with subset of arguments.
pt_PT: AVISO: demasiados argumentos no filtro "%s"!
    A tentar carregar com um sub-conjunto de argumentos.

en: WARNING: Too few arguments in filter '%s'!
             Trying to load anyway in the hope this will be upgraded.
pt_PT: AVISO: argumentos insuficientes no filtro "%s"!
           A tentar carregar esperando que seja actualizado.

en: ERROR: filter %s could not be correctly loaded. Edit the filter!
pt_PT: ERRO: o filtro %s não pôde ser carregado correctamente. Modifique-o!

en: General filters
pt_PT: Filtros gerais

en: Wrong format of date-time
pt_PT: Formato inválido de data/hora

en: Only date-times in the iso format of yyyy-mm-dd hh:mm:ss, where the time part is optional, are accepted. %s does not satisfy.
pt_PT: Só são aceites datas/horas em formato ISO aaaa-mm-dd hh:mm:ss, sendo que a hora é opcional. %s não preenche este critério.

en: Confidence:
pt_PT: Confiança:

en: Date:
pt_PT: Data:

en: Volume/Page:
pt_PT: Volume/Página:

en: Citations matching parameters
pt_PT: Citações que correspondem aos parâmetros

en: Matches citations with particular parameters
pt_PT: Encontra citações com parâmetros específicos

en: Citation/source filters
pt_PT: Filtros de citações/fontes

en: Event filters
pt_PT: Filtros de evento

en: Number must be:
pt_PT: O número deve ser:

en: Number of instances:
pt_PT: Número de instâncias:

en: Text:
pt_PT: Texto:

en: Substring:
pt_PT: Sub-cadeia:

en: Note type:
pt_PT: Tipo de nota:

en: Objects with notes with the particular type
pt_PT: Objectos com notas com o tipo específico

en: Matches notes with the particular type
pt_PT: Encontra notas com o tipo específico

en: Reference count must be:
pt_PT: O número de referências deve ser:

en: Reference count:
pt_PT: Número de referências:

en: Source ID:
pt_PT: ID da fonte:

en: Filter name:
pt_PT: Nome do filtro:

en: Can't find filter %s in the defined custom filters
pt_PT: Impossível encontrar o filtro %s nos filtros personalizados

en: Source filter name:
pt_PT: Nome do filtro de fontes:

en: Miscellaneous filters
pt_PT: Filtros diversos

en: No description
pt_PT: Sem descrição

en: The filter definition contains a loop.
pt_PT: A definição do filtro contém um ciclo.

en: One rule references another which eventually references the first.
pt_PT: Uma regra referencia outra que eventualmente referencia a primeira.

en: Every citation
pt_PT: Todas as citações

en: Matches every citation in the database
pt_PT: Encontra todas as citações na base de dados

en: Changed after:
pt_PT: Modificado após:

en: but before:
pt_PT: mas antes de:

en: Citations changed after <date time>
pt_PT: Citações modificadas após <data/hora>

en: Matches citation records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
pt_PT: Encontra citações modificadas após uma data/hora especificada (aaaa-mm-dd hh:mm:ss) ou no intervalo, se uma segunda data for indicada.

en: Citations marked private
pt_PT: Citações marcadas como privadas

en: Matches citations that are indicated as private
pt_PT: Encontra citações que estão indicadas como privadas

en: Citation attribute:
pt_PT: Atributo de citação:

en: Value:
pt_PT: Valor:

en: Citations with the attribute <attribute>
pt_PT: Citações com o atributo <atributo>

en: Matches citations with the attribute of a particular value
pt_PT: Compara citações com o atributo com um valor específico

en: Confidence level:
pt_PT: Nível de confiança:

en: Citations with <count> media
pt_PT: Citações com <n> multimédia

en: Matches citations with a certain number of items in the gallery
pt_PT: Encontra citações com um dado número de itens na galeria

en: Citation with <Id>
pt_PT: Citação com <Id>

en: Matches a citation with a specified Gramps ID
pt_PT: Encontra citações com uma dada ID Gramps

en: Citations having <count> notes
pt_PT: Citações com <n> notas

en: Matches citations having a certain number of notes
pt_PT: Encontra citações com um dado número de notas

en: Citations having notes containing <substring>
pt_PT: Citações com notas que contêm <sub-texto>

en: Matches citations whose notes contain text matching a substring
pt_PT: Encontra citações cujas notas contêm texto que coincide com um sub-texto

en: Citations having notes containing <text>
pt_PT: Citações com notas que contêm <texto>

en: Matches citations whose notes contain text matching a regular expression
pt_PT: Encontra citações com notas que contêm texto que coincide com uma expressão regular

en: Citations with a note of type <type>
pt_PT: Citações com uma nota de tipo <tipo>

en: Matches citations with a note of the specified type
pt_PT: Encontra citações com uma nota do tipo especificado

en: Note filters
pt_PT: Filtros de notas

en: Citations with a reference count of <count>
pt_PT: Citações com <n> referências

en: Matches citations with a certain reference count
pt_PT: Encontra citações que tenham uma determinada quantidade de referências

en: Abbreviation:
pt_PT: Abreviatura:

en: Author:
pt_PT: Autor:

en: Publication:
pt_PT: Publicação:

en: Title:
pt_PT: Título:

en: Sources matching parameters
pt_PT: Fontes que correspondem aos parâmetros

en: Matches citations with a source of a particular value
pt_PT: Encontra citações que têm uma fonte com um valor específico

en: Source filters
pt_PT: Filtros de fontes

en: Citation with Source <Id>
pt_PT: Citação com fonte <Id>

en: Matches a citation with a source with a specified Gramps ID
pt_PT: Encontra citações com uma fonte com uma dada ID Gramps

en: Citations having source notes containing <text>
pt_PT: Citações com notas de fonte que contêm <texto>

en: Matches citations whose source notes contain a substring or match a regular expression
pt_PT: Encontra citações cujas notas da fonte contêm texto que coincide com uma expressão regular

en: Tag:
pt_PT: Etiqueta:

en: Citations with the <tag>
pt_PT: Citações com a <etiqueta>

en: Matches citations with the particular tag
pt_PT: Encontra citações com uma etiqueta específica

en: Citations matching the <filter>
pt_PT: Citações encontradas por <filtro>

en: Matches citations matched by the specified filter name
pt_PT: Encontra citações que foram encontradas pelo filtro especificado

en: Citations with Volume/Page containing <text>
pt_PT: Citações com Volume/Página que contém <texto>

en: Matches citations whose Volume/Page contains a certain substring
pt_PT: Encontra citações cujos Volume/Página contêm um dado sub-texto

en: Repository filter name:
pt_PT: Nome do filtro de repositório:

en: Citations with a source with a repository reference matching the <repository filter>
pt_PT: Citações com uma fonte com referências a repositórios encontrados por <filtro de repositório>

en: Matches citations with sources with a repository reference that match a certain repository filter
pt_PT: Encontra citações com uma fonte com referências a repositórios que foram encontradas pelo filtro especificado

en: Citations with source matching the <source filter>
pt_PT: Citações com fontes encontradas pelo <filtro de fontes>

en: Matches citations with sources that match the specified source filter name
pt_PT: Encontra citações com fontes que foram encontradas pelo filtro especificado

en: Citations with Id containing <text>
pt_PT: Citações com Id que contém <texto>

en: Matches citations whose Gramps ID matches the regular expression
pt_PT: Encontra citações cujas ID Gramps coincidem com a expressão regular

en: Citations with Source Id containing <text>
pt_PT: Citações com Id de fonte que contém <texto>

en: Matches citations whose source has a Gramps ID that matches the regular expression
pt_PT: Encontra citações cuja fonte tem uma ID Gramps que coincide com a expressão regular

en: Every event
pt_PT: Todos os eventos

en: Matches every event in the database
pt_PT: Encontra todos os eventos na base de dados

en: Events changed after <date time>
pt_PT: Eventos modificados após <data/hora>

en: Matches event records changed after a specified date/time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date/time is given.
pt_PT: Encontra eventos modificados após uma data/hora especificada (aaaa-mm-dd hh:mm:ss) ou no intervalo, se uma segunda data/hora for indicada.

en: Events marked private
pt_PT: Eventos marcados como privados

en: Matches events that are indicated as private
pt_PT: Encontra eventos que estão marcados como privados

en: Event attribute:
pt_PT: Atributo de evento:

en: Events with the attribute <attribute>
pt_PT: Eventos com o atributo <atributo>

en: Matches events with the event attribute of a particular value
pt_PT: Encontra eventos com um atributo com um valor específico

en: Events with the <citation>
pt_PT: Eventos com a <citação>

en: Matches events with a citation of a particular value
pt_PT: Encontra eventos que têm uma citação com um valor específico

en: Description:
pt_PT: Descrição:

en: Event type:
pt_PT: Tipo de evento:

en: Place:
pt_PT: Local:

en: Events with <data>
pt_PT: Eventos com <dados>

en: Matches events with data of a particular value
pt_PT: Encontra eventos que tenham dados com um valor específico

en: Day of Week:
pt_PT: Dia da semana:

en: Events occurring on a particular day of the week
pt_PT: Eventos ocorridos num dia de semana em particular

en: Matches events occurring on a particular day of the week
pt_PT: Encontra eventos que ocorreram num dia de semana específico

en: Main Participants:
pt_PT: Participantes principais:

en: Events matching parameters
pt_PT: Eventos que correspondem aos parâmetros

en: Matches events with particular parameters
pt_PT: Encontra eventos com parâmetros específicos

en: Events with <count> media
pt_PT: Eventos com <n> multimédia

en: Matches events with a certain number of items in the gallery
pt_PT: Encontra eventos com um determinado número de itens na galeria

en: Event with <Id>
pt_PT: Evento com <Id>

en: Matches an event with a specified Gramps ID
pt_PT: Encontra um evento com a ID Gramps especificada

en: Events having <count> notes
pt_PT: Eventos com <n> notas

en: Matches events having a certain number of notes
pt_PT: Encontra eventos com um determinado número de notas

en: Events having notes containing <substring>
pt_PT: Eventos com notas que contêm <sub-texto>

en: Matches events whose notes contain text matching a substring
pt_PT: Encontra eventos cujas notas contêm texto que coincide com determinado sub-texto

en: Events having notes containing <text>
pt_PT: Eventos com notas que contêm <texto>

en: Matches events whose notes contain text matching a regular expression
pt_PT: Encontra eventos cujas notas contêm texto que coincide com uma expressão regular

en: Events with a note of type <type>
pt_PT: Eventos com uma nota de tipo <tipo>

en: Matches events with a note of the specified type
pt_PT: Encontra eventos com uma nota do tipo especificado

en: Events with a reference count of <count>
pt_PT: Eventos com <n> referências

en: Matches events with a certain reference count
pt_PT: Encontra eventos que tenham uma determinada quantidade de referências

en: Events with <count> sources
pt_PT: Eventos com <n> fontes

en: Matches events with a certain number of sources connected to it
pt_PT: Encontra eventos com um determinado número de fontes a eles ligadas

en: Events with the <tag>
pt_PT: Eventos com a <etiqueta>

en: Matches events with the particular tag
pt_PT: Encontra eventos com uma etiqueta específica

en: Events with the particular type
pt_PT: Eventos com um tipo específico

en: Matches events with the particular type
pt_PT: Encontra eventos com o tipo específico

en: Events matching the <filter>
pt_PT: Eventos encontrados por <filtro>

en: Matches events matched by the specified filter name
pt_PT: Encontra eventos pelo filtro especificado

en: Include Family events:
pt_PT: Incluir eventos familiares:

en: Person filter name:
pt_PT: Nome do filtro de indivíduos:

en: Events of persons matching the <person filter>
pt_PT: Eventos de indivíduos encontrados por <filtro de indivíduos>

en: Matches events of persons matched by the specified person filter name
pt_PT: Encontra eventos de indivíduos pelo filtro de indivíduo especificado

en: Place filter name:
pt_PT: Nome do filtro de local:

en: Events of places matching the <place filter>
pt_PT: Eventos de locais por <filtro de local>

en: Matches events that occurred at places that match the specified place filter name
pt_PT: Encontra eventos ocorridos em locais que correspondem ao filtro de local especificado

en: Events with at least one direct source >= <confidence level>
pt_PT: Eventos com pelo menos uma fonte directa >= <nível de confiança>

en: Matches events with at least one direct source with confidence level(s)
pt_PT: Encontra eventos que tenham pelo menos uma fonte directa com determinado nível de confiança

en: Events with source matching the <source filter>
pt_PT: Eventos com fontes encontradas por <filtro de fonte>

en: Matches events with sources that match the specified source filter name
pt_PT: Encontra eventos com fontes encontrados pelo filtro de fonte especificado

en: Events with Id containing <text>
pt_PT: Eventos com Id que contém <texto>

en: Matches events whose Gramps ID matches the regular expression
pt_PT: Encontra eventos cuja ID Gramps coincide com a expressão regular

en: Every family
pt_PT: Todas as famílias

en: Matches every family in the database
pt_PT: Encontra todas as famílias na base de dados

en: Families changed after <date time>
pt_PT: Famílias modificadas após <data/hora>

en: Matches family records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
pt_PT: Encontra famílias modificadas após uma data/hora especificada (aaaa-mm-dd hh:mm:ss) ou no intervalo, se uma segunda data for indicada.

en: Person ID:
pt_PT: ID do indivíduo:

en: Families having child with Id containing <text>
pt_PT: Famílias com filhos com Id que contém <texto>

en: Matches families where child has a specified Gramps ID
pt_PT: Encontra famílias com um filho com uma ID Gramps especificada

en: Child filters
pt_PT: Filtros de filhos

en: Families with child with the <name>
pt_PT: Famílias com um filho com <nome>

en: Matches families where child has a specified (partial) name
pt_PT: Encontra famílias onde o filho tenha parte do nome especificado

en: Families marked private
pt_PT: Famílias marcadas como privadas

en: Matches families that are indicated as private
pt_PT: Encontra famílias que estão indicadas como privadas

en: Families having father with Id containing <text>
pt_PT: Famílias com pai com Id que contém <texto>

en: Matches families whose father has a specified Gramps ID
pt_PT: Encontra famílias cujo pai tem a ID Gramps especificada

en: Father filters
pt_PT: Filtros de pai

en: Families with father with the <name>
pt_PT: Famílias com pai que tenha <nome>

en: Matches families whose father has a specified (partial) name
pt_PT: Encontra famílias onde o pai tenha parte do nome especificado

en: Family attribute:
pt_PT: Atributo familiar:

en: Families with the family <attribute>
pt_PT: Famílias com o <atributo> familiar

en: Matches families with the family attribute of a particular value
pt_PT: Encontra famílias que têm um atributo familiar com o valor específico

en: Families with the <citation>
pt_PT: Famílias com a <citação>

en: Matches families with a citation of a particular value
pt_PT: Encontra famílias que têm uma citação com um valor específico

en: Family event:
pt_PT: Evento familiar:

en: Main Participants
pt_PT: Participantes principais

en: Families with the <event>
pt_PT: Famílias com o <evento>

en: Matches families with an event of a particular value
pt_PT: Encontra famílias que têm um evento com um valor específico

en: Families with <count> media
pt_PT: Famílias com <n> multimédia

en: Matches families with a certain number of items in the gallery
pt_PT: Encontra famílias com um número determinado de itens na galeria

en: Family with <Id>
pt_PT: Família com <Id>

en: Matches a family with a specified Gramps ID
pt_PT: Encontra uma família com uma ID Gramps específica

en: Families with <count> LDS events
pt_PT: Famílias com <n> eventos SUD

en: Matches families with a certain number of LDS events
pt_PT: Encontra famílias com um determinado número de eventos SUD

en: Families having <count> notes
pt_PT: Famílias com <n> notas

en: Matches families having a certain number notes
pt_PT: Encontra famílias com um determinado número de notas

en: Families having notes containing <substring>
pt_PT: Famílias com notas que contêm <sub-texto>

en: Matches families whose notes contain text matching a substring
pt_PT: Encontra famílias cujas notas contêm texto que corresponda ao sub-texto

en: Families having notes containing <text>
pt_PT: Famílias com notas que contêm <texto>

en: Matches families whose notes contain text matching a regular expression
pt_PT: Encontra famílias cujas notas contêm texto que coincide com uma expressão regular

en: Families with a note of type <type>
pt_PT: Famílias com uma nota de tipo <tipo>

en: Matches families with a note of the specified type
pt_PT: Encontra famílias com uma nota do tipo especificado

en: Families with a reference count of <count>
pt_PT: Famílias com <n> referências

en: Matches family objects with a certain reference count
pt_PT: Encontra famílias que tenham uma determinada quantidade de referências

en: Relationship type:
pt_PT: Tipo de parentesco:

en: Families with the relationship type
pt_PT: Famílias com o tipo de parentesco

en: Matches families with the relationship type of a particular value
pt_PT: Encontra famílias com um tipo de parentesco que tenha um valor específico

en: Families with <count> sources
pt_PT: Famílias com <n> fontes

en: Matches families with a certain number of sources connected to it
pt_PT: Encontra famílias com um determinado número de fontes ligadas a elas

en: Families with the <source>
pt_PT: Famílias com a <fonte>

en: Matches families who have a particular source
pt_PT: Encontra famílias com uma fonte específica

en: Families with the <tag>
pt_PT: Famílias com a <etiqueta>

en: Matches families with the particular tag
pt_PT: Encontra famílias com uma etiqueta específica

en: Families with twins
pt_PT: Famílias com gémeos

en: Matches families with twins
pt_PT: Encontra famílias com gémeos

en: Ancestor families of <family>
pt_PT: Famílias ascendentes de <família>

en: Matches ancestor families of the specified family
pt_PT: Encontra famílias ascendentes da família especificada

en: Bookmarked families
pt_PT: Famílias marcadas

en: Matches the families on the bookmark list
pt_PT: Encontra famílias na lista de marcadores

en: Descendant families of <family>
pt_PT: Famílias descendentes de <família>

en: Matches descendant families of the specified family
pt_PT: Encontra famílias descendentes da família especificada

en: Families matching the <filter>
pt_PT: Famílias encontradas por <filtro>

en: Matches families matched by the specified filter name
pt_PT: Encontra famílias que cumprem o filtro especificado

en: Families with at least one direct source >= <confidence level>
pt_PT: Famílias com pelo menos uma fonte directa >= <nível de confiança>

en: Matches families with at least one direct source with confidence level(s)
pt_PT: Encontra famílias que tenham pelo menos uma fonte directa com determinado nível de confiança

en: Families having mother with Id containing <text>
pt_PT: Famílias com mãe com Id que contém <texto>

en: Matches families whose mother has a specified Gramps ID
pt_PT: Encontra famílias cuja mãe tem uma ID Gramps especificada

en: Mother filters
pt_PT: Filtros de mãe

en: Families with mother with the <name>
pt_PT: Famílias com mãe que tenha <nome>

en: Matches families whose mother has a specified (partial) name
pt_PT: Encontra famílias onde a mãe tenha parte do nome especificado

en: Families with child matching the <regex_name>
pt_PT: Famílias com um filho que cumpre a <expressão_regular>

en: Matches families where some child has a name that matches a specified regular expression
pt_PT: Encontra famílias cujo filho tem um nome que coincide com uma expressão regular especificada

en: Families with father matching the <regex_name>
pt_PT: Famílias com pai que cumpre a <expressão_regular>

en: Matches families whose father has a name matching a specified regular expression
pt_PT: Encontra famílias cujo pai tem um nome que coincide com uma expressão regular especificada

en: Families with Id containing <text>
pt_PT: Famílias com Id que contém <texto>

en: Matches families whose Gramps ID matches the regular expression
pt_PT: Encontra famílias cuja ID Gramps coincide com a expressão regular

en: Families with mother matching the <regex_name>
pt_PT: Famílias com mãe coincidente com <expressão_regular>

en: Matches families whose mother has a name matching a specified regular expression
pt_PT: Encontra famílias cuja mãe tem um nome que coincide com uma expressão regular especificada

en: Families with any child matching the <name>
pt_PT: Famílias com qualquer filho com <nome>

en: Matches families where any child has a specified (partial) name
pt_PT: Encontra famílias onde qualquer filho tenha parte do nome especificado

en: Families with father matching the <name>
pt_PT: Famílias com pai com <nome>

en: Families with mother matching the <name>
pt_PT: Famílias com mãe com <nome>

en: Every media object
pt_PT: Todos os objectos multimédia

en: Matches every media object in the database
pt_PT: Encontra todos os objectos multimédia na base de dados

en: Media objects changed after <date time>
pt_PT: Objectos multimédia modificados após <data/hora>

en: Matches media objects changed after a specified date:time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date:time is given.
pt_PT: Encontra objectos multimédia modificados após uma data/hora especificada (aaaa-mm-dd hh:mm:ss) ou no intervalo, se uma segunda data/hora for indicada.

en: Media attribute:
pt_PT: Atributo de multimédia:

en: Media objects with the attribute <attribute>
pt_PT: Objectos multimédia com o atributo <atributo>

en: Matches media objects with the attribute of a particular value
pt_PT: Encontra objectos multimédia com um atributo que tenha um valor específico

en: Media with the <citation>
pt_PT: Multimédia com a <citação>

en: Matches media with a citation of a particular value
pt_PT: Encontra objectos multimédia com uma citação com um valor específico

en: Media object with <Id>
pt_PT: Objecto multimédia com <Id>

en: Matches a media object with a specified Gramps ID
pt_PT: Encontra um objecto multimédia com a ID Gramps especificada

en: Type:
pt_PT: Tipo:

en: Path:
pt_PT: Caminho:

en: Media objects matching parameters
pt_PT: Objectos multimédia que correspondem aos parâmetros

en: Matches media objects with particular parameters
pt_PT: Encontra objectos multimédia com parâmetros específicos

en: Media objects having notes containing <substring>
pt_PT: Objectos multimédia com notas que contêm <sub-texto>

en: Matches media objects whose notes contain text matching a substring
pt_PT: Encontra objectos multimédia cujas notas contêm texto que coincide com determinado sub-texto

en: Media objects having notes containing <text>
pt_PT: Objectos multimédia com notas que contêm <texto>

en: Matches media objects whose notes contain text matching a regular expression
pt_PT: Encontra objectos multimédia cujas notas contêm texto que coincide com uma expressão regular

en: Media objects with a reference count of <count>
pt_PT: Objectos multimédia com <n> referências

en: Matches media objects with a certain reference count
pt_PT: Encontra objectos multimédia que tenham uma determinada quantidade de referências

en: Media with <count> sources
pt_PT: Multimédia com <n> fontes

en: Matches media with a certain number of sources connected to it
pt_PT: Encontra objectos multimédia com um determinado número de fontes a eles ligadas

en: Media with the <source>
pt_PT: Multimédia com a <fonte>

en: Matches media who have a particular source
pt_PT: Encontra objectos multimédia com uma fonte específica

en: Media objects with the <tag>
pt_PT: Objectos multimédia com a <etiqueta>

en: Matches media objects with the particular tag
pt_PT: Encontra objectos multimédia com a etiqueta específica

en: Media objects matching the <filter>
pt_PT: Objectos multimédia encontrados por <filtro>

en: Matches media objects matched by the specified filter name
pt_PT: Encontra objectos multimédia que foram encontrados pelo filtro especificado

en: Media with a direct source >= <confidence level>
pt_PT: Multimédia com uma fonte directa >= <nível de confiança>

en: Matches media with at least one direct source with confidence level(s)
pt_PT: Encontra objectos multimédia que tenham pelo menos uma fonte directa com determinado nível de confiança

en: Media objects marked private
pt_PT: Objectos multimédia marcados como privados

en: Matches Media objects that are indicated as private
pt_PT: Encontra objectos multimédia que estão marcados como privados

en: Media objects with Id containing <text>
pt_PT: Objectos multimédia com Id que contém <texto>

en: Matches media objects whose Gramps ID matches the regular expression
pt_PT: Encontra objectos multimédia cuja ID Gramps coincide com a expressão regular

en: Every note
pt_PT: Todas as notas

en: Matches every note in the database
pt_PT: Encontra todas as notas na base de dados

en: Notes changed after <date time>
pt_PT: Notas modificadas após <data/hora>

en: Matches note records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
pt_PT: Encontra notas modificadas após uma data/hora especificada (aaaa-mm-dd hh:mm:ss) ou no intervalo, se uma segunda data for indicada.

en: Note with <Id>
pt_PT: Notas com <Id>

en: Matches a note with a specified Gramps ID
pt_PT: Encontra uma nota com uma ID Gramps específica

en: Notes matching parameters
pt_PT: Notas que correspondem aos parâmetros

en: Matches Notes with particular parameters
pt_PT: Encontra notas com parâmetros específicos

en: Notes with a reference count of <count>
pt_PT: Notas com <n> referências

en: Matches notes with a certain reference count
pt_PT: Encontra notas que tenham uma determinada quantidade de referências

en: Notes with the <tag>
pt_PT: Notas com a <etiqueta>

en: Matches notes with the particular tag
pt_PT: Encontra notas com uma etiqueta específica

en: Notes with the particular type
pt_PT: Notas com tipo específico

en: Notes matching the <filter>
pt_PT: Notas encontradas por <filtro>

en: Matches notes matched by the specified filter name
pt_PT: Encontra notas que foram encontradas pelo filtro especificado

en: Notes containing <text>
pt_PT: Notas que contêm <texto>

en: Matches notes that contain a substring or match a regular expression
pt_PT: Encontra notas que contêm um sub-texto que coincide com a expressão regular

en: Notes containing <substring>
pt_PT: Notas que contêm <sub-texto>

en: Matches notes that contain text which matches a substring
pt_PT: Encontra notas que contêm texto que coincide com determinado sub-texto

en: Notes marked private
pt_PT: Notas marcadas como privadas

en: Matches notes that are indicated as private
pt_PT: Encontra notas que estão indicadas como privadas

en: Notes with Id containing <text>
pt_PT: Notas com Id que contém <texto>

en: Matches notes whose Gramps ID matches the regular expression
pt_PT: Encontra notas cuja ID Gramps coincide com a expressão regular

en: Persons changed after <date time>
pt_PT: Indivíduos modificados após <data/hora>

en: Matches person records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
pt_PT: Encontra indivíduos modificados após uma data e hora especificadas (aaaa-mm-dd hh:mm:ss) ou no intervalo, se uma segunda data for indicada.

en: Relationship path between <person> and people matching <filter>
pt_PT: Linha de parentesco entre <indivíduo> e indivíduos que coincidam com <filtro>

en: Relationship filters
pt_PT: Filtros de parentesco

en: Searches over the database starting from a specified person and returns everyone between that person and a set of target people specified with a filter.  This produces a set of relationship paths (including by marriage) between the specified person and the target people.  Each path is not necessarily the shortest path.
pt_PT: Pesquisa na base de dados a partir de um indivíduo especificado e devolve tudo entre esse indivíduo e um conjunto alvo de indivíduos especificado por um filtro. Isto gera um conjunto de linhas de parentesco (incluindo por casamento) entre o indivíduo especificado e o conjunto alvo de indivíduos. Cada linha não é necessariamente a mais curta.

en: Finding relationship paths
pt_PT: A procurar linhas de parentesco

en: Retrieving all sub-filter matches
pt_PT: A obter todos os sub-filtros que coincidem

en: Evaluating people
pt_PT: A avaliar indivíduos

en: Disconnected people
pt_PT: Indivíduos sem ligações

en: Matches people that have no family relationships to any other person in the database
pt_PT: Encontra indivíduos que não possuem relações familiares com nenhuma outro indivíduo na base de dados

en: Everyone
pt_PT: Todos

en: Matches everyone in the database
pt_PT: Encontra todos os indivíduos na base de dados

en: Families with incomplete events
pt_PT: Famílias com eventos incompletos

en: Matches people with missing date or place in an event of the family
pt_PT: Encontra indivíduos a quem falta uma data ou local num evento familiar

en: People with <count> addresses
pt_PT: Indivíduos com <n> endereços

en: Matches people with a certain number of personal addresses
pt_PT: Encontra indivíduos com um determinado número de endereços pessoais

en: People with an address containing <text>
pt_PT: Indivíduos com um endereço que contém <texto>

en: Matches people with a personal address containing the given text
pt_PT: Encontra indivíduos com um endereço pessoal contendo um dado texto

en: People with an alternate name
pt_PT: Indivíduos com um nome alternativo

en: Matches people with an alternate name
pt_PT: Encontra indivíduos com um nome alternativo

en: People with <count> associations
pt_PT: Indivíduos com <n> associações

en: Matches people with a certain number of associations
pt_PT: Encontra indivíduos com um determinado número de associações

en: Personal attribute:
pt_PT: Atributo pessoal:

en: People with the personal <attribute>
pt_PT: Indivíduos com o <atributo> pessoal

en: Matches people with the personal attribute of a particular value
pt_PT: Encontra indivíduos com um atributo pessoal com um valor específico

en: People with the <birth data>
pt_PT: Indivíduos com a <data de nascimento>

en: Matches people with birth data of a particular value
pt_PT: Encontra indivíduos com a data de nascimento com um valor específico

en: People with the <citation>
pt_PT: Indivíduos com a <citação>

en: Matches people with a citation of a particular value
pt_PT: Encontra indivíduos com uma citação com um valor específico

en: People with a common ancestor with <person>
pt_PT: Indivíduos com ascendente comum com <indivíduo>

en: Ancestral filters
pt_PT: Filtros de ascendentes

en: Matches people that have a common ancestor with a specified person
pt_PT: Encontra indivíduos que têm um ascendente comum com um indivíduo especificado

en: People with a common ancestor with <filter> match
pt_PT: Indivíduos com um ascendente comum com <filtro>

en: Matches people that have a common ancestor with anybody matched by a filter
pt_PT: Encontra indivíduos que têm um ascendente comum com qualquer indivíduo localizado por um filtro

en: People with the <death data>
pt_PT: Indivíduos com <dados de óbito>

en: Matches people with death data of a particular value
pt_PT: Encontra indivíduos com dados de óbito que tenham um valor específico

en: Personal event:
pt_PT: Evento pessoal:

en: Primary Role:
pt_PT: Papel primário:

en: People with the personal <event>
pt_PT: Indivíduos com o evento pessoal <evento>

en: Matches people with a personal event of a particular value
pt_PT: Encontra indivíduos com um evento pessoal com um valor específico

en: People with the family <attribute>
pt_PT: Indivíduos com o <atributo> familiar

en: Matches people with the family attribute of a particular value
pt_PT: Encontra indivíduos com o atributo familiar com um valor específico

en: People with the family <event>
pt_PT: Indivíduos com o <evento> familiar

en: Matches people with a family event of a particular value
pt_PT: Encontra indivíduos com um evento familiar com um valor específico

en: People with <count> media
pt_PT: Indivíduos com <n> multimédia

en: Matches people with a certain number of items in the gallery
pt_PT: Encontra indivíduos com um determinado número de itens na galeria

en: Person with <Id>
pt_PT: Indivíduo com <Id>

en: Matches person with a specified Gramps ID
pt_PT: Encontra indivíduos com uma ID Gramps especificada

en: People with <count> LDS events
pt_PT: Indivíduos com <n> eventos SUD

en: Matches people with a certain number of LDS events
pt_PT: Encontra indivíduos com um determinado número de eventos SUD

en: Given name:
pt_PT: Nome próprio:

en: Full Family name:
pt_PT: Nome de família completo:

[ctx: person]
en: Title:
pt_PT: Título:

en: Suffix:
pt_PT: Sufixo:

en: Call Name:
pt_PT: Usual:

en: Nick Name:
pt_PT: Alcunha:

en: Prefix:
pt_PT: Prefixo:

en: Single Surname:
pt_PT: Apelido único:

en: Connector
pt_PT: Conector

en: Patronymic:
pt_PT: Patronímico:

en: Family Nick Name:
pt_PT: Alcunha familiar:

en: People with the <name>
pt_PT: Indivíduos com o <nome>

en: Matches people with a specified (partial) name
pt_PT: Encontra indivíduos com um nome (parcial) especificado

en: Surname origin type:
pt_PT: Tipo de origem do apelido:

en: People with the <Surname origin type>
pt_PT: Indivíduos com o <tipo de origem do apelido>

en: Matches people with a surname origin
pt_PT: Encontra indivíduos com uma origem de apelido

en: Name type:
pt_PT: Tipo de nome:

en: People with the <Name type>
pt_PT: Indivíduos com o <tipo de nome>

en: Matches people with a type of name
pt_PT: Encontra indivíduos com um tipo de nome

en: People with a nickname
pt_PT: Indivíduos com uma alcunha

en: Matches people with a nickname
pt_PT: Encontra indivíduos que tenham uma alcunha

en: People having <count> notes
pt_PT: Indivíduos que têm <n> notas

en: Matches people having a certain number of notes
pt_PT: Encontra indivíduos que têm um determinado número de notas

en: People having notes containing <substring>
pt_PT: Indivíduos com notas que contêm <sub-texto>

en: Matches people whose notes contain text matching a substring
pt_PT: Encontra indivíduos cujas notas contém texto que coincide com determinado sub-texto

en: People having notes containing <text>
pt_PT: Indivíduos com notas que contêm <texto>

en: Matches people whose notes contain text matching a regular expression
pt_PT: Encontra indivíduos cujas notas contém texto que coincide com uma expressão regular

en: People with a note of type <type>
pt_PT: Indivíduos com uma nota de tipo <tipo>

en: Matches people with a note of the specified type
pt_PT: Encontra indivíduos com uma nota do tipo especificado

en: People who are neither male nor female
pt_PT: Indivíduos sem sexo definido

en: Matches all people with other gender
pt_PT: Encontra todos com sexo desconhecido

en: Number of relationships:
pt_PT: Número de parentescos:

en: Number of children:
pt_PT: Número de filhos:

en: People with the <relationships>
pt_PT: Indivíduos com os <parentescos>

en: Matches people with a particular relationship
pt_PT: Encontra indivíduos com um parentesco específico

en: Family filters
pt_PT: Filtros de família

en: Name:
pt_PT: Nome:

en: Soundex match of People with the <name>
pt_PT: Indivíduos com SoundEx correspondente a <nome>

en: Soundex Match of people with a specified name. First name, Surname, Call name, and Nickname are searched in primary and alternate names.
pt_PT: Encontra indivíduos com SoundEx de um dado nome. A procura é feita nos nomes principal e alternativo, nos campos de nome próprio, apelido, diminutivo e alcunha.

en: People with <count> sources
pt_PT: Indivíduos com <n> fontes

en: Matches people with a certain number of sources connected to it
pt_PT: Encontra indivíduos com um determinado número de fontes a eles ligadas

en: People with the <source>
pt_PT: Indivíduos com a <fonte>

en: Matches people who have a particular source
pt_PT: Encontra indivíduos com uma fonte específica

en: People with the <tag>
pt_PT: Indivíduos com a <etiqueta>

en: Matches people with the particular tag
pt_PT: Encontra indivíduos com uma etiqueta específica

en: Case sensitive:
pt_PT: Comparar maiúsculas:

en: People with records containing <substring>
pt_PT: Indivíduos com registos que contêm <sub-texto>

en: Matches people whose records contain text matching a substring
pt_PT: Encontra indivíduos cujos registos contém texto que coincide com determinado sub-texto

en: People with unknown gender
pt_PT: Indivíduos com sexo desconhecido

en: Matches all people with unknown gender
pt_PT: Encontra todas os indivíduos com sexo desconhecido

en: Adopted people
pt_PT: Indivíduos adoptados

en: Matches people who were adopted
pt_PT: Encontra indivíduos que foram adoptados

en: People with children
pt_PT: Indivíduos com filhos

en: Matches people who have children
pt_PT: Encontra indivíduos que tenham filhos

en: People with incomplete names
pt_PT: Indivíduos com nomes incompletos

en: Matches people with firstname or lastname missing
pt_PT: Encontra indivíduos a quem falte o primeiro nome ou o apelido

en: Ancestors of <person>
pt_PT: Ascendentes de <indivíduo>

en: Matches people that are ancestors of a specified person
pt_PT: Encontra indivíduos que são ascendentes de um indivíduo específico

en: Ancestors of <filter> match
pt_PT: Ascendentes de <filtro>

en: Matches people that are ancestors of anybody matched by a filter
pt_PT: Encontra indivíduos que são ascendentes de qualquer indivíduo encontrado por um filtro

en: Bookmarked people
pt_PT: Indivíduos marcados

en: Matches the people on the bookmark list
pt_PT: Encontra indivíduos na lista de marcadores

en: Children of <filter> match
pt_PT: Filhos de <filtro>

en: Matches children of anybody matched by a filter
pt_PT: Encontra filhos de qualquer indivíduo encontrado por um filtro

en: Home Person
pt_PT: Indivíduo inicial

en: Matches the Home Person
pt_PT: Localiza o indivíduo inicial

en: Descendant family members of <person>
pt_PT: Membros familiares descendentes de <indivíduo>

en: Descendant filters
pt_PT: Filtros de descendentes

en: Matches people that are descendants or the spouse of a descendant of a specified person
pt_PT: Encontra indivíduos que são descendentes ou cônjuges de um descendente de um indivíduo especificado

en: Descendant family members of <filter> match
pt_PT: Membros familiares descendentes de <filtro>

en: Matches people that are descendants or the spouse of anybody matched by a filter
pt_PT: Encontra indivíduos que são descendentes ou cônjuges de qualquer indivíduo encontrado por um filtro

en: Descendants of <person>
pt_PT: Descendentes de <indivíduo>

en: Matches all descendants for the specified person
pt_PT: Encontra todos os descendentes do indivíduo especificado

en: Descendants of <filter> match
pt_PT: Descendentes de <filtro>

en: Matches people that are descendants of anybody matched by a filter
pt_PT: Encontra indivíduos descendentes de qualquer indivíduo encontrado por um filtro

en: Duplicated ancestors of <person>
pt_PT: Ascendentes duplicados de <indivíduo>

en: Matches people that are ancestors twice or more of a specified person
pt_PT: Encontra indivíduos ascendentes duas ou mais vezes de um indivíduo especificado

en: Females
pt_PT: Mulheres

en: Matches all females
pt_PT: Encontra todas as mulheres

en: Number of generations:
pt_PT: Número de gerações:

en: Ancestors of <person> not more than <N> generations away
pt_PT: Ascendentes de <indivíduo> até <n> gerações

en: Matches people that are ancestors of a specified person not more than N generations away
pt_PT: Encontra indivíduos ascendentes de um indivíduo especificado com não mais de n gerações de distância

en: Ancestors of bookmarked people not more than <N> generations away
pt_PT: Ascendentes de indivíduos marcados até <n> gerações

en: Matches ancestors of the people on the bookmark list not more than N generations away
pt_PT: Encontra ascendentes de indivíduos na lista de marcadores com até n gerações de distância

en: Ancestors of the Home Person not more than <N> generations away
pt_PT: Ascendentes do indivíduo inicial com não mais de <n> gerações

en: Matches ancestors of the Home Person not more than N generations away
pt_PT: Encontra ascendentes do indivíduo inicial com não mais de n gerações de distância

en: Descendants of <person> not more than <N> generations away
pt_PT: Descendentes de <indivíduo> com até <n> gerações de distância

en: Matches people that are descendants of a specified person not more than N generations away
pt_PT: Encontra indivíduos descendentes de um indivíduo especificado com até n gerações de distância

en: Males
pt_PT: Homens

en: Matches all males
pt_PT: Encontra todos os homens

en: Ancestors of <person> at least <N> generations away
pt_PT: Ascendentes de <indivíduo> com pelo menos <n> gerações

en: Matches people that are ancestors of a specified person at least N generations away
pt_PT: Encontra indivíduos ascendentes de um indivíduo especificado com pelos menos n gerações de distância

en: Descendants of <person> at least <N> generations away
pt_PT: Descendentes de <indivíduo> com pelo menos <n> gerações

en: Matches people that are descendants of a specified person at least N generations away
pt_PT: Encontra indivíduos descendentes de um indivíduo especificado com pelo menos n gerações de distância

en: Parents of <filter> match
pt_PT: Pais de <filtro>

en: Matches parents of anybody matched by a filter
pt_PT: Encontra pais de qualquer indivíduo encontrado por um filtro

en: People related to <Person>
pt_PT: Indivíduos aparentados com <indivíduo>

en: Matches people related to a specified person
pt_PT: Encontra indivíduos aparentados com um indivíduo específico

en: Siblings of <filter> match
pt_PT: Irmãos de <filtro>

en: Matches siblings of anybody matched by a filter
pt_PT: Encontra irmãos de qualquer indivíduo encontrado por um filtro

en: Spouses of <filter> match
pt_PT: Cônjuges de <filtro>

en: Matches people married to anybody matching a filter
pt_PT: Encontra indivíduos casados com qualquer indivíduo encontrado por um filtro

en: Witnesses
pt_PT: Testemunhas

en: Matches people who are witnesses in any event
pt_PT: Encontra indivíduos que são testemunhas de um evento

en: Event filter name:
pt_PT: Nome do filtro de eventos:

en: Persons with events matching the <event filter>
pt_PT: Indivíduos com eventos encontrados por <filtro de evento>

en: Matches persons who have events that match a certain event filter
pt_PT: Encontra indivíduos com eventos encontrados por determinado filtro de evento

en: People matching the <filter>
pt_PT: Indivíduos encontrados por <filtro>

en: Matches people matched by the specified filter name
pt_PT: Encontra indivíduos encontrados pelo filtro especificado

en: Persons with at least one direct source >= <confidence level>
pt_PT: Indivíduos com pelo menos uma fonte directa >= <nível de confiança>

en: Matches persons with at least one direct source with confidence level(s)
pt_PT: Encontra indivíduos com pelo menos uma fonte directa com determinado nível de confiança

en: People missing parents
pt_PT: Indivíduos sem pais

en: Matches people that are children in a family with less than two parents or are not children in any family.
pt_PT: Encontra indivíduos que são filhos numa família com menos de dois pais ou que não sejam filhos em qualquer família.

en: People with multiple marriage records
pt_PT: Indivíduos com vários registos de casamento

en: Matches people who have more than one spouse
pt_PT: Encontra indivíduos que tenham mais de um cônjuge

en: People with no marriage records
pt_PT: Indivíduos sem registos de casamento

en: Matches people who have no spouse
pt_PT: Encontra indivíduos sem cônjuges

en: People without a known birth date
pt_PT: Indivíduos sem data de nascimento conhecida

en: Matches people without a known birthdate
pt_PT: Encontra indivíduos sem uma data de nascimento conhecida

en: People without a known death date
pt_PT: Indivíduos sem data de óbito conhecida

en: Matches people without a known deathdate
pt_PT: Encontra indivíduos sem uma data de óbito conhecida

en: People marked private
pt_PT: Indivíduos marcados como privados

en: Matches people that are indicated as private
pt_PT: Encontra indivíduos que estão indicados como privados

en: People not marked private
pt_PT: Indivíduos não marcados como privados

en: Matches people that are not indicated as private
pt_PT: Encontra indivíduos que não estão indicados como privados

en: People with incomplete events
pt_PT: Indivíduos com eventos incompletos

en: Matches people with missing date or place in an event
pt_PT: Encontra indivíduos que têm eventos sem data ou local

en: On date:
pt_PT: Na data:

en: People probably alive
pt_PT: Indivíduos provavelmente vivos

en: Matches people without indications of death that are not too old
pt_PT: Encontra indivíduos sem indicações de óbito que não sejam muito velhos

en: People with Id containing <text>
pt_PT: Indivíduos com Id que contém <texto>

en: Matches people whose Gramps ID matches the regular expression
pt_PT: Encontra indivíduos cuja ID Gramps coincide com a expressão regular

en: People with a name matching <text>
pt_PT: Indivíduos com nome <texto>

en: Matches people's names containing a substring or matching a regular expression
pt_PT: Encontra nomes de indivíduos que contêm um sub-texto ou uma expressão regular

en: Relationship path between <persons>
pt_PT: Linha de parentesco entre <indivíduos>

en: Matches the ancestors of two persons back to a common ancestor, producing the relationship path between two persons.
pt_PT: Encontra ascendentes de dois indivíduos até um ascendente comum, produzindo a linha de parentesco entre esses indivíduos.

en: Relationship path between bookmarked persons
pt_PT: Linha de parentesco entre indivíduos marcados

en: Matches the ancestors of bookmarked individuals back to common ancestors, producing the relationship path(s) between bookmarked persons.
pt_PT: Encontra ascendentes de indivíduos marcados até um ascendente comum, produzindo a linha de parentesco entre esses indivíduos.

en: People matching the <name>
pt_PT: Indivíduos com <nome>

en: Every place
pt_PT: Todos os locais

en: Matches every place in the database
pt_PT: Encontra todas os locais na base de dados

en: Places changed after <date time>
pt_PT: Locais modificados após <data/hora>

en: Matches place records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
pt_PT: Encontra locais modificados após uma data/hora especificada (aaaa-mm-dd hh:mm:ss) ou no intervalo, se uma segunda data/hora for indicada.

en: Place with the <citation>
pt_PT: Local com a <citação>

en: Matches places with a citation of a particular value
pt_PT: Encontra locais com uma citação que tenha um valor específico

[ctx: place]
en: Name:
pt_PT: Nome:

en: Place type:
pt_PT: Tipo de local:

en: Code:
pt_PT: Código:

en: Places matching parameters
pt_PT: Locais que correspondem aos parâmetros

en: Matches places with particular parameters
pt_PT: Encontra locais com parâmetros específicos

en: Places with <count> media
pt_PT: Locais com <n> multimédia

en: Matches places with a certain number of items in the gallery
pt_PT: Encontra locais com um determinado número de itens na galeria

en: Place with <Id>
pt_PT: Locais com <Id>

en: Matches a place with a specified Gramps ID
pt_PT: Encontra um local com a ID Gramps especificada

en: Places with no latitude or longitude given
pt_PT: Locais sem latitude ou longitude fornecidas

en: Matches places with empty latitude or longitude
pt_PT: Encontra locais com latitude ou longitude em branco

en: Position filters
pt_PT: Filtros de posição

en: Places having <count> notes
pt_PT: Locais com <n> notas

en: Matches places having a certain number of notes
pt_PT: Encontra locais com um determinado número de notas

en: Places having notes containing <substring>
pt_PT: Locais com notas que contêm <sub-texto>

en: Matches places whose notes contain text matching a substring
pt_PT: Encontra locais cujas notas contêm texto que coincide com determinado sub-texto

en: Places having notes containing <text>
pt_PT: Locais com notas que contêm <texto>

en: Matches places whose notes contain text matching a regular expression
pt_PT: Encontra locais cujas notas contêm texto que coincide com uma expressão regular

en: Places with a note of type <type>
pt_PT: Locais com uma nota do tipo <tipo>

en: Matches places with a note of the specified type
pt_PT: Encontra locais com uma nota do tipo especificado

en: Street:
pt_PT: Rua:

en: Locality:
pt_PT: Localidade:

en: City:
pt_PT: Cidade:

en: County:
pt_PT: Concelho:

en: State:
pt_PT: Distrito:

en: Country:
pt_PT: País:

en: ZIP/Postal Code:
pt_PT: Código Postal:

en: Church Parish:
pt_PT: Paróquia:

en: Places with a reference count of <count>
pt_PT: Locais com <n> referências

en: Matches places with a certain reference count
pt_PT: Encontra locais com uma determinada quantidade de referências

en: Place with <count> sources
pt_PT: Local com <n> fontes

en: Matches places with a certain number of sources connected to it
pt_PT: Encontra locais com um determinado número de fontes a eles ligadas

en: Places with the <source>
pt_PT: Locais com a <fonte>

en: Matches places who have a particular source
pt_PT: Encontra locais com uma fonte específica

en: Places with the <tag>
pt_PT: Locais com a <etiqueta>

en: Matches places with the particular tag
pt_PT: Encontra locais com uma etiqueta específica

en: Places matching a title
pt_PT: Locais com um título

en: Matches places with a particular title
pt_PT: Encontra locais com um título específico

en: Rectangle height:
pt_PT: Altura do rectângulo:

en: Rectangle width:
pt_PT: Largura do rectângulo:

en: Places in neighborhood of given position
pt_PT: Locais próximos da posição indicada

en: Matches places with latitude or longitude positioned in a rectangle of given height and width (in degrees), and with middlepoint the given latitude and longitude.
pt_PT: Encontra locais com latitude ou longitude posicionadas entre a largura e a altura do rectângulo indicado (em graus) e com a latitude e longitude indicadas como ponto central.

en: Places enclosed by another place
pt_PT: Locais dentro de outros locais

en: Matches a place enclosed by a particular place
pt_PT: Encontra um local que esteja dentro de outro local

en: Places of events matching the <event filter>
pt_PT: Locais de eventos encontrados por <filtro de evento>

en: Matches places where events happened that match the specified event filter name
pt_PT: Encontra locais onde aconteceram eventos encontrados pelo filtro de evento especificado

en: Places matching the <filter>
pt_PT: Locais encontrados por <filtro>

en: Matches places matched by the specified filter name
pt_PT: Encontra locais coincidentes com o filtro especificado

en: Place with a direct source >= <confidence level>
pt_PT: Locais com uma fonte directa >= <nível de confiança>

en: Matches places with at least one direct source with confidence level(s)
pt_PT: Encontra locais com pelo menos uma fonte directa com determinado nível de confiança

en: Places marked private
pt_PT: Locais marcados como privados

en: Matches places that are indicated as private
pt_PT: Encontra locais marcados como privados

en: Places with Id containing <text>
pt_PT: Locais com Id que contém <texto>

en: Matches places whose Gramps ID matches the regular expression
pt_PT: Encontra locais cuja ID Gramps coincide com a expressão regular

en: Units:
pt_PT: Unidades:

en: Places within an area
pt_PT: Locais dentro de uma área

en: Matches places within a given distance of another place
pt_PT: Encontra locais dentro de um dado raio de distância de outro local

en: Cannot use the filter 'within area'
pt_PT: Impossível usar o filtro "dentro da área"

en: The place you selected contains bad coordinates. Please, run the tool 'clean input data'
pt_PT: O local seleccionado contém coordenadas erradas. Por favor, execute "Limpar dados inseridos"

en: Every repository
pt_PT: Todos os repositórios

en: Matches every repository in the database
pt_PT: Encontra todos os repositórios na base de dados

en: Repositories changed after <date time>
pt_PT: Repositórios modificados após <data/hora>

en: Matches repository records changed after a specified date/time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date/time is given.
pt_PT: Encontra repositórios modificados após uma data/hora especificada (aaaa-mm-dd hh:mm:ss) ou no intervalo, se uma segunda data/hora for indicada.

en: Repository attribute:
pt_PT: Atributo do repositório:

en: Repositories with the attribute <attribute>
pt_PT: Repositórios com o atributo <atributo>

en: Matches repositories with the attribute of a particular value
pt_PT: Compara repositórios com um atributo com um dado valor

en: Repository with <Id>
pt_PT: Repositório com <Id>

en: Matches a repository with a specified Gramps ID
pt_PT: Encontra um repositório com a ID Gramps especificada

en: Repositories having notes containing <substring>
pt_PT: Repositórios com notas que contêm <sub-texto>

en: Matches repositories whose notes contain text matching a substring
pt_PT: Encontra repositórios cujas notas contêm texto que coincide com determinado sub-texto

en: Repositories having notes containing <text>
pt_PT: Repositórios com notas que contêm <texto>

en: Matches repositories whose notes contain text matching a regular expression
pt_PT: Encontra repositórios cujas notas contêm texto que coincide com uma expressão regular

en: Repositories with a reference count of <count>
pt_PT: Repositórios com <n> referências

en: Matches repositories with a certain reference count
pt_PT: Encontra repositórios que tenham uma determinada quantidade de referências

[ctx: repo]
en: Name:
pt_PT: Nome:

en: Address:
pt_PT: Endereço:

en: Repositories matching parameters
pt_PT: Repositórios que correspondem aos parâmetros

en: Matches Repositories with particular parameters
pt_PT: Encontra repositórios com parâmetros específicos

en: Repositories with the <tag>
pt_PT: Repositórios com a <etiqueta>

en: Matches repositories with the particular tag
pt_PT: Encontra repositórios com uma etiqueta específica

en: Repositories matching the <filter>
pt_PT: Repositórios encontrados por <filtro>

en: Matches repositories matched by the specified filter name
pt_PT: Encontra repositórios que coincidem com o filtro especificado

en: Repositories with name containing <text>
pt_PT: Repositórios com um nome que contém <texto>

en: Matches repositories whose name contains a certain substring
pt_PT: Encontra repositórios cujo nome coincide com determinado sub-texto

en: Repositories with Id containing <text>
pt_PT: Repositórios com Id que contém <texto>

en: Matches repositories whose Gramps ID matches the regular expression
pt_PT: Encontra repositórios cuja ID Gramps coincide com a expressão regular

en: Repositories marked private
pt_PT: Repositórios marcados como privados

en: Matches repositories that are indicated as private
pt_PT: Encontra repositórios que estão marcados como privados

en: Every source
pt_PT: Todas as fontes

en: Matches every source in the database
pt_PT: Encontra todas as fontes na base de dados

en: Sources changed after <date time>
pt_PT: Fontes modificadas após <data/hora>

en: Matches source records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
pt_PT: Encontra fontes modificadas após uma data/hora especificada (aaaa-mm-dd hh:mm:ss) ou no intervalo, se uma segunda data for indicada.

en: Source attribute:
pt_PT: Atributo da fonte:

en: Sources with the attribute <attribute>
pt_PT: Fontes com o atributo <atributo>

en: Matches sources with the attribute of a particular value
pt_PT: Compara fontes com um atributo com um dado valor

en: Sources with <count> media
pt_PT: Fontes com <n> multimédia

en: Matches sources with a certain number of items in the gallery
pt_PT: Encontra fontes com um determinado número de itens na galeria

en: Source with <Id>
pt_PT: Fontes com <Id>

en: Matches a source with a specified Gramps ID
pt_PT: Encontra fontes com uma ID Gramps especificada

en: Sources having <count> notes
pt_PT: Fontes com <n> notas

en: Matches sources having a certain number of notes
pt_PT: Encontra fontes com um determinado número de notas

en: Sources having notes containing <substring>
pt_PT: Fontes com notas contendo <sub-texto>

en: Matches sources whose notes contain text matching a substring
pt_PT: Encontra fontes cujas notas contém texto que coincide com determinado sub-texto

en: Sources having notes containing <text>
pt_PT: Fontes com notas que contêm <texto>

en: Matches sources whose notes contain text matching a regular expression
pt_PT: Encontra fontes cujas notas contêm texto que coincide com uma expressão regular

en: Sources with a note of type <type>
pt_PT: Fontes com uma nota do tipo <tipo>

en: Matches sources with a note of the specified type
pt_PT: Encontra fontes com uma nota do tipo especificado

en: Sources with a reference count of <count>
pt_PT: Fontes com <n> referências

en: Matches sources with a certain reference count
pt_PT: Encontra fontes que tenham uma determinada quantidade de referências

en: Sources with <count> Repository references
pt_PT: Fontes com <n> referências a repositórios

en: Matches sources with a certain number of repository references
pt_PT: Encontra fontes que tenham uma determinada quantidade de referências a repositórios

en: Sources with repository reference containing <text> in "Call Number"
pt_PT: Fonte com referências a repositórios que contêm <texto> no "Número de catálogo"

en: Matches sources with a repository reference
    containing a substring in "Call Number"
pt_PT: Encontra fontes com referência a um repositório
    que contém um sub-texto no "Número de catálogo"

en: Matches sources with particular parameters
pt_PT: Encontra fontes com parâmetros específicos

en: Sources with the <tag>
pt_PT: Fontes com a <etiqueta>

en: Matches sources with the particular tag
pt_PT: Encontra fontes com uma etiqueta específica

en: Sources matching the <filter>
pt_PT: Fontes encontradas por <filtro>

en: Matches sources matched by the specified filter name
pt_PT: Encontra fontes que coincidem com o filtro especificado

en: Sources with repository reference matching the <repository filter>
pt_PT: Fontes com referências a repositórios encontradas por <filtro de repositório>

en: Matches sources with a repository reference that match a certain
    repository filter
pt_PT: Encontra fontes com referência a um repositório que coincide com um
    filtro de repositório

en: Sources with title containing <text>
pt_PT: Fontes com título contendo <texto>

en: Matches sources whose title contains a certain substring
pt_PT: Encontra fontes cujos títulos contêm um determinado sub-texto

en: Sources with Id containing <text>
pt_PT: Fontes com Id que contém <texto>

en: Matches sources whose Gramps ID matches the regular expression
pt_PT: Encontra fontes cuja ID Gramps coincide com a expressão regular

en: Sources marked private
pt_PT: Fontes marcadas como privadas

en: Matches sources that are indicated as private
pt_PT: Encontra fontes que estão indicadas como privadas

en: Address
pt_PT: Endereço

en: Private
pt_PT: Privado

en: Citations
pt_PT: Citações

en: Notes
pt_PT: Notas

en: Street
pt_PT: Rua

en: Locality
pt_PT: Local

en: City
pt_PT: Cidade

en: County
pt_PT: Condado

en: State
pt_PT: Distrito

en: Country
pt_PT: País

en: Postal Code
pt_PT: Código postal

en: Phone
pt_PT: Telefone

en: Attribute
pt_PT: Atributo

en: Value
pt_PT: Valor

en: Custom
pt_PT: Personalizado

en: Caste
pt_PT: Casta

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Identification Number
pt_PT: Número de identificação

en: National Origin
pt_PT: Origem nacional

en: Number of Children
pt_PT: Número de filhos

en: Social Security Number
pt_PT: Número de segurança social

en: Nickname
pt_PT: Alcunha

en: Cause
pt_PT: Causa

en: Agency
pt_PT: Agência

en: Age
pt_PT: Idade

en: Father's Age
pt_PT: Idade do pai

en: Mother's Age
pt_PT: Idade da mãe

en: Witness
pt_PT: Testemunha

en: Time
pt_PT: Hora

en: Occupation
pt_PT: Profissão

en: Child Reference
pt_PT: Referência de filhos

en: Handle
pt_PT: Identificador

en: None
pt_PT: Nenhum

[ctx: relationship]
en: Birth
pt_PT: Nascido

[ctx: relationship]
en: Adopted
pt_PT: Adoptado

en: Stepchild
pt_PT: Enteado

en: Sponsored
pt_PT: Patrocinado

en: Foster
pt_PT: Tutelado

en: Citation
pt_PT: Citação

en: Gramps ID
pt_PT: ID Gramps

en: Page
pt_PT: Página

en: Confidence
pt_PT: Confiança

en: Source
pt_PT: Fonte

en: Media
pt_PT: Multimédia

en: Source Attributes
pt_PT: Atributos da fonte

en: Last changed
pt_PT: Última alteração

en: Tags
pt_PT: Etiquetas

en: unknown
pt_PT: desconhecido

en: greater than {number_of} year | greater than {number_of} years
pt_PT[0]: mais de {number_of} ano
pt_PT[1]: mais de {number_of} anos

en: more than
pt_PT: mais de

en: less than
pt_PT: menos de

[ctx: age]
en: about
pt_PT: cerca de

en: between
pt_PT: entre

en: and
pt_PT: e

en: less than about
pt_PT: menos de cerca de

en: more than about
pt_PT: mais de cerca de

en: {number_of} year | {number_of} years
pt_PT[0]: {number_of} ano
pt_PT[1]: {number_of} anos

en: {number_of} month | {number_of} months
pt_PT[0]: {number_of} mês
pt_PT[1]: {number_of} meses

en: {number_of} day | {number_of} days
pt_PT[0]: {number_of} dia
pt_PT[1]: {number_of} dias

en: 0 days
pt_PT: 0 dias

en: Date
pt_PT: Data

en: Calendar
pt_PT: Calendário

en: Modifier
pt_PT: Modificador

en: Quality
pt_PT: Qualidade

en: Values
pt_PT: Valores

en: Text
pt_PT: Texto

en: Sort value
pt_PT: Ordenar por

en: New year begins
pt_PT: Novo ano inicia

[ctx: date-quality]
en: none
pt_PT: nenhum

en: estimated
pt_PT: estimada

en: calculated
pt_PT: calculada

[ctx: date-modifier]
en: none
pt_PT: nenhum

en: before
pt_PT: antes de

en: after
pt_PT: depois de

en: about
pt_PT: cerca de

en: range
pt_PT: intervalo

en: from
pt_PT: de

en: to
pt_PT: até

en: span
pt_PT: período

en: textonly
pt_PT: só texto

en: Event
pt_PT: Evento

en: Place
pt_PT: Local

en: Attributes
pt_PT: Atributos

en: Event reference
pt_PT: Referência de evento

[ctx: Role]
en: Primary
pt_PT: Principal

en: Clergy
pt_PT: Clero

en: Celebrant
pt_PT: Celebrante

en: Aide
pt_PT: Ajudante

en: Bride
pt_PT: Noiva

en: Groom
pt_PT: Noivo

[ctx: Role]
en: Family
pt_PT: Família

en: Informant
pt_PT: Informador

en: Godparent
pt_PT: Padrinho

en: Father
pt_PT: Pai

en: Mother
pt_PT: Mãe

en: Parent
pt_PT: Progenitor

en: Child
pt_PT: Filho

en: Multiple birth
pt_PT: Nascimento múltiplo

en: Friend
pt_PT: Amigo

en: Neighbor
pt_PT: Vizinho

en: Officiator
pt_PT: Oficiante

en: Life Events
pt_PT: Eventos vitais

en: Family
pt_PT: Família

en: Religious
pt_PT: Religioso

en: Vocational
pt_PT: Vocacional

en: Academic
pt_PT: Académico

en: Travel
pt_PT: Viagem

en: Residence
pt_PT: Residência

en: Other
pt_PT: Outro

en: Adopted
pt_PT: Adoptado

en: Birth
pt_PT: Nascimento

en: Death
pt_PT: Óbito

en: Adult Christening
pt_PT: Baptismo em adulto

en: Baptism
pt_PT: Baptismo

en: Blessing
pt_PT: Bênção

en: Burial
pt_PT: Inumação

en: Cause Of Death
pt_PT: Causa de óbito

en: Census
pt_PT: Censo

en: Christening
pt_PT: Baptismo civil

en: Confirmation
pt_PT: Confirmação

en: Cremation
pt_PT: Cremação

en: Degree
pt_PT: Grau

en: Education
pt_PT: Educação

en: Elected
pt_PT: Eleito

en: Emigration
pt_PT: Emigração

en: First Communion
pt_PT: Primeira comunhão

en: Immigration
pt_PT: Imigração

en: Graduation
pt_PT: Formatura

en: Medical Information
pt_PT: Informação médica

en: Military Service
pt_PT: Serviço militar

en: Naturalization
pt_PT: Naturalização

en: Nobility Title
pt_PT: Título nobiliárquico

en: Number of Marriages
pt_PT: Número de casamentos

en: Ordination
pt_PT: Ordenação

en: Probate
pt_PT: Sucessão

en: Property
pt_PT: Propriedade

en: Religion
pt_PT: Religião

en: Retirement
pt_PT: Reforma

en: Will
pt_PT: Testamento

en: Marriage
pt_PT: Casamento

en: Marriage Settlement
pt_PT: Acordo pré-nupcial

en: Marriage License
pt_PT: Licença de casamento

en: Marriage Contract
pt_PT: Contrato de casamento

en: Marriage Banns
pt_PT: Banhos

en: Engagement
pt_PT: Noivado

en: Divorce
pt_PT: Divórcio

en: Divorce Filing
pt_PT: Pedido de divórcio

en: Annulment
pt_PT: Anulação

en: Alternate Marriage
pt_PT: Casamento alternativo

en: Stillbirth
pt_PT: Nado-morto

[ctx: birth abbreviation]
en: b.
pt_PT: n.

[ctx: death abbreviation]
en: d.
pt_PT: f.

[ctx: marriage abbreviation]
en: m.
pt_PT: c.

[ctx: Unknown abbreviation]
en: unkn.
pt_PT: desc.

[ctx: Custom abbreviation]
en: cust.
pt_PT: pers.

[ctx: Adopted abbreviation]
en: adop.
pt_PT: adopt.

[ctx: Adult Christening abbreviation]
en: a.chr.
pt_PT: b.adl.

[ctx: Baptism abbreviation]
en: bap.
pt_PT: bapt.

[ctx: Bat Mitzvah abbreviation]
en: bat.
pt_PT: batM.

[ctx: Blessing abbreviation]
en: bles.
pt_PT: bên.

[ctx: Burial abbreviation]
en: bur.
pt_PT: inum.

[ctx: Cause Of Death abbreviation]
en: d.cau.
pt_PT: c.ób.

[ctx: Christening abbreviation]
en: chr.
pt_PT: b. civ.

[ctx: Degree abbreviation]
en: deg.
pt_PT: gr.

[ctx: Education abbreviation]
en: edu.
pt_PT: educ.

[ctx: Elected abbreviation]
en: elec.
pt_PT: el.

[ctx: First Communion abbreviation]
en: f.comm.
pt_PT: p.com.

[ctx: Graduation abbreviation]
en: grad.
pt_PT: form.

[ctx: Medical Information abbreviation]
en: medinf.
pt_PT: inf.méd.

[ctx: Military Service abbreviation]
en: milser.
pt_PT: s.mil.

[ctx: Naturalization abbreviation]
en: nat.
pt_PT: natur.

[ctx: Nobility Title abbreviation]
en: nob.
pt_PT: tít.nob.

[ctx: Number of Marriages abbreviation]
en: n.o.mar.
pt_PT: n.cas.

[ctx: Occupation abbreviation]
en: occ.
pt_PT: prof.

[ctx: Probate abbreviation]
en: prob.
pt_PT: suc.

[ctx: Retirement abbreviation]
en: ret.
pt_PT: ref.

[ctx: Will abbreviation]
en: will.
pt_PT: test.

[ctx: Marriage Settlement abbreviation]
en: m.set.
pt_PT: pré-nup.

[ctx: Marriage License abbreviation]
en: m.lic.
pt_PT: lic.c.

[ctx: Marriage Contract abbreviation]
en: m.con.
pt_PT: cont.c.

[ctx: Marriage Banns abbreviation]
en: m.ban.
pt_PT: ban.

[ctx: Alternate Marriage abbreviation]
en: alt.mar.
pt_PT: c.alt.

[ctx: Engagement abbreviation]
en: engd.
pt_PT: noiv.

[ctx: Divorce Filing abbreviation]
en: div.f.
pt_PT: p.div.

[ctx: Annulment abbreviation]
en: annul.
pt_PT: anul.

[ctx: Stillbirth abbreviation]
en: still.
pt_PT: NdMrt.

en: Children
pt_PT: Filhos

en: Events
pt_PT: Eventos

en: LDS ordinances
pt_PT: Ordenações SUD

en: Married
pt_PT: Casados

en: Unmarried
pt_PT: Não casados

en: Civil Union
pt_PT: União de facto

en: Type
pt_PT: Tipo

en: Custom type
pt_PT: Tipo personalizado

en: Type code
pt_PT: Código do tipo

en: Endowment
pt_PT: Investidura

en: Sealed to Parents
pt_PT: Selamento aos pais

en: Sealed to Spouse
pt_PT: Selamento ao cônjuge

en: <No Status>
pt_PT: <Sem estado>

en: Born in Covenant
pt_PT: Nasceu na Aliança

en: Canceled
pt_PT: Cancelado

en: Cleared
pt_PT: Aprovado

en: Completed
pt_PT: Concluído

en: Do not seal
pt_PT: Não selar

en: Infant
pt_PT: Bebé

en: Pre-1970
pt_PT: Antes de 1970

en: Qualified
pt_PT: Qualificado

en: Do not seal/Cancel
pt_PT: Não selar/Cancelar

en: Stillborn
pt_PT: Nado-morto

en: Submitted
pt_PT: Submetido

en: Uncleared
pt_PT: Não aprovado

en: LDS Ordinance
pt_PT: Ordenação SUD

en: Temple
pt_PT: Templo

en: Status
pt_PT: Estado

en: Location
pt_PT: Localização

en: Parish
pt_PT: Paróquia

en: Complete
pt_PT: Completo

en: ToDo
pt_PT: A fazer

en: Checksum
pt_PT: Soma de verificação

en: Media ref
pt_PT: Ref. multimédia

en: Region
pt_PT: Região

en: Name
pt_PT: Nome

en: Given name
pt_PT: Nome próprio

en: Surnames
pt_PT: Apelidos

en: Suffix
pt_PT: Sufixo

en: Title
pt_PT: Título

en: Group as
pt_PT: Agrupar como

en: Sort as
pt_PT: Ordenar por

en: Display as
pt_PT: Mostrar como

en: Call name
pt_PT: Diminutivo

en: Nick name
pt_PT: Alcunha

en: Family nick name
pt_PT: Alcunha familiar

[ctx: Surname]
en: Inherited
pt_PT: Herdado

[ctx: Surname]
en: Given
pt_PT: Recebido

[ctx: Surname]
en: Taken
pt_PT: Assumido

en: Patronymic
pt_PT: Patronímico

en: Matronymic
pt_PT: Matronímico

en: Pseudonym
pt_PT: Pseudónimo

en: Patrilineal
pt_PT: Patrilinear

en: Matrilineal
pt_PT: Matrilinear

[ctx: Surname]
en: Occupation
pt_PT: Profissão

[ctx: Surname]
en: Location
pt_PT: Localização

en: Also Known As
pt_PT: Também conhecido como

en: Birth Name
pt_PT: Nome de nascimento

en: Married Name
pt_PT: Nome de casamento

en: Note
pt_PT: Nota

en: Format
pt_PT: Formato

en: General
pt_PT: Geral

en: Research
pt_PT: Investigação

en: Analysis
pt_PT: Análise

en: Transcript
pt_PT: Transcrição

en: Source text
pt_PT: Texto da fonte

en: Report
pt_PT: Relatório

en: Html code
pt_PT: Código HTML

[ctx: notetype]
en: To Do
pt_PT: A fazer

[ctx: notetype]
en: Link
pt_PT: Ligação

en: Person Note
pt_PT: Nota de indivíduo

en: Name Note
pt_PT: Nota de nome

en: Attribute Note
pt_PT: Nota de atributo

en: Address Note
pt_PT: Nota de endereço

en: Association Note
pt_PT: Nota de associação

en: LDS Note
pt_PT: Nota SUD

en: Family Note
pt_PT: Nota de família

en: Event Note
pt_PT: Nota de evento

en: Event Reference Note
pt_PT: Nota de referência a evento

en: Source Note
pt_PT: Nota de fonte

en: Source Reference Note
pt_PT: Nota de referência a fonte

en: Place Note
pt_PT: Nota de local

en: Repository Note
pt_PT: Nota de repositório

en: Repository Reference Note
pt_PT: Nota de referência de repositório

en: Media Note
pt_PT: Nota de multimédia

en: Media Reference Note
pt_PT: Nota de referência a multimédia

en: Child Reference Note
pt_PT: Nota de referência a filho

en: Gender
pt_PT: Sexo

en: Alternate names
pt_PT: Nomes alternativos

en: Death reference index
pt_PT: Índice de referência de óbitos

en: Birth reference index
pt_PT: Índice de referência de nascimentos

en: Event references
pt_PT: Referências de eventos

en: Families
pt_PT: Famílias

en: Parent families
pt_PT: Famílias-mãe

en: Addresses
pt_PT: Endereços

en: Urls
pt_PT: URLs

en: Person references
pt_PT: Referências a indivíduos

en: Merged Gramps ID
pt_PT: IDs do Gramps unidas

en: Person ref
pt_PT: Ref. indivíduo

en: Association
pt_PT: Associação

en: Places
pt_PT: Locais

en: Alternate Names
pt_PT: Nomes alternativos

en: Code
pt_PT: Código

en: Alternate Locations
pt_PT: Locais alternativos

en: Place Name
pt_PT: Nome do local

en: Language
pt_PT: Idioma

en: Place ref
pt_PT: Ref. local

en: Province
pt_PT: Província

en: Department
pt_PT: Departamento

en: Neighborhood
pt_PT: Vizinhança

en: District
pt_PT: Distrito

en: Borough
pt_PT: Bairro

en: Municipality
pt_PT: Município

en: Town
pt_PT: Aldeia

en: Village
pt_PT: Vila

en: Hamlet
pt_PT: Local

en: Farm
pt_PT: Quinta

en: Building
pt_PT: Edifício

en: Number
pt_PT: Número

en: Repository
pt_PT: Repositório

en: Repository ref
pt_PT: Ref. repositório

en: Call Number
pt_PT: Número de catálogo

en: Library
pt_PT: Biblioteca

en: Cemetery
pt_PT: Cemitério

en: Church
pt_PT: Igreja

en: Archive
pt_PT: Arquivo

en: Album
pt_PT: Álbum

en: Web site
pt_PT: Página web

en: Bookstore
pt_PT: Livraria

en: Collection
pt_PT: Colecção

en: Safe
pt_PT: Cofre

en: Author
pt_PT: Autor

en: Publication info
pt_PT: Informação de publicação

en: Abbreviation
pt_PT: Abreviatura

en: Repositories
pt_PT: Repositórios

en: Audio
pt_PT: Áudio

en: Book
pt_PT: Livro

en: Card
pt_PT: Cartão

en: Electronic
pt_PT: Electrónico

en: Fiche
pt_PT: Ficha

en: Film
pt_PT: Película

en: Magazine
pt_PT: Revista

en: Manuscript
pt_PT: Manuscrito

en: Map
pt_PT: Mapa

en: Newspaper
pt_PT: Jornal

en: Photo
pt_PT: Fotografia

en: Tombstone
pt_PT: Lápide

en: Video
pt_PT: Vídeo

en: Styled Text
pt_PT: Texto estilizado

en: Styled Text Tags
pt_PT: Etiquetas de texto estilizado

en: Tag
pt_PT: Etiqueta

en: Ranges
pt_PT: Intervalos

en: Bold
pt_PT: Negrito

en: Italic
pt_PT: Itálico

en: Underline
pt_PT: Sublinhado

en: Fontface
pt_PT: Tipo de letra

en: Fontsize
pt_PT: Tamanho da letra

en: Fontcolor
pt_PT: Cor da letra

en: Highlight
pt_PT: Realce

en: Superscript
pt_PT: Sobrescrito

en: Link
pt_PT: Ligação

en: Strikethrough
pt_PT: Rasurado

en: Subscript
pt_PT: Subscrito

en: Surname
pt_PT: Apelido

en: Prefix
pt_PT: Prefixo

en: Primary
pt_PT: Principal

en: Color
pt_PT: Cor

en: Priority
pt_PT: Prioridade

en: Url
pt_PT: URL

en: E-mail
pt_PT: Correio electrónico

en: Web Home
pt_PT: Página inicial

en: Web Search
pt_PT: Pesquisa na web

en: Family Tree Differences
pt_PT: Diferenças na árvore genealógica

en: Searching...
pt_PT: A procurar...

en: Merge Citation
pt_PT: Unir citação

en: Merge Event Objects
pt_PT: Unir objectos de evento

en: A parent should be a father or mother.
pt_PT: Um progenitor deve ser um pai ou uma mãe.

en: A parent and child cannot be merged. To merge these people, you must first break the relationship between them.
pt_PT: Impossível unir um progenitor e um filho. Para unir estes indivíduos deve antes desfazer a relação existente entre eles.

en: Merge Family
pt_PT: Unir família

en: Merge Media Objects
pt_PT: Unir objectos multimédia

en: Merge Notes
pt_PT: Unir notas

en: Spouses cannot be merged. To merge these people, you must first break the relationship between them.
pt_PT: Os cônjuges não podem ser unidos. Para unir estes indivíduos deve antes desfazer a relação existente entre eles.

en: Merge Person
pt_PT: Unir indivíduo

en: Merge Places
pt_PT: Unir locais

en: Merge Repositories
pt_PT: Unir repositórios

en: Merge Source
pt_PT: Unir fonte

en: Gramplet %s caused an error
pt_PT: O Gramplet %s causou um erro

en: No description was provided
pt_PT: Nenhuma descrição fornecida

en: Option '%(opt_name)s' is present in %(file)s
      but is not known to the module.  Ignoring...
pt_PT: A opção '%(opt_name)s' está presente em %(file)s
      mas é desconhecida para o módulo. A ignorar...

en: Unstable
pt_PT: Instável

en: Stable
pt_PT: Estável

en: Developer
pt_PT: Programador

en: Expert
pt_PT: Perito

en: Quick view
pt_PT: Vista rápida

en: Tool
pt_PT: Ferramenta

en: Importer
pt_PT: Importador

en: Exporter
pt_PT: Exportador

en: Document creator
pt_PT: Criador de documentos

en: Plugin library
pt_PT: Biblioteca de extensões

en: Map service
pt_PT: Serviço de mapas

en: View
pt_PT: Ver

en: Relationship calculator
pt_PT: Calculadora de parentesco

en: Sidebar
pt_PT: Barra lateral

en: Rule
pt_PT: Regra

en: Thumbnailer
pt_PT: Miniaturizador

en: Citation formatter
pt_PT: Formatação da citação

en: Miscellaneous
pt_PT: Vários

en: ERROR: Failed reading plugin registration %(filename)s
pt_PT: ERRO: falhou a leitura do registo da extensão %(filename)s

en: WARNING: Plugin %(plugin_name)s has no translation for any of your configured languages, using US English instead
pt_PT: AVISO: a extensão %(plugin_name)s não tem tradução em nenhum dos idiomas configurados, será usado o Inglês

[ctx: gramps_version]
en: ERROR: Plugin file %(filename)s has a version of "%(gramps_target_version)s" which is invalid for Gramps "%(gramps_version)s".
pt_PT: ERRO: a extensão %(filename)s tem a versão "%(gramps_target_version)s", que é inválida com o Gramps "%(gramps_version)s".

en: ERROR: Wrong python file %(filename)s in register file %(regfile)s
pt_PT: ERRO: ficheiro python %(filename)s errado no ficheiro de registo %(regfile)s

en: ERROR: Python file %(filename)s in register file %(regfile)s does not exist
pt_PT: ERRO: ficheiro python %(filename)s no ficheiro de registo %(regfile)s não existe

en: Close file first
pt_PT: Feche primeiro o ficheiro

en: No filename given
pt_PT: Sem nome de ficheiro

en: File %s already open, close it first.
pt_PT: O ficheiro %s já aberto, feche-o primeiro.

en: Could not create %s
pt_PT: Impossível criar %s

en: Default
pt_PT: Pré-definição

en: PostScript / Helvetica
pt_PT: Postscript/Helvética

en: TrueType / FreeSans
pt_PT: Truetype/FreeSans

en: Bottom, left
pt_PT: Inferior, esquerda

en: Bottom, right
pt_PT: Inferior, direita

en: Top, left
pt_PT: Superior, esquerda

en: Top, Right
pt_PT: Superior, direita

en: Right, bottom
pt_PT: Direita, inferior

en: Right, top
pt_PT: Direita, superior

en: Left, bottom
pt_PT: Esquerda, inferior

en: Left, top
pt_PT: Esquerda, superior

en: Compress to minimal size
pt_PT: Comprimir para tamanho mínimo

en: Fill the given area
pt_PT: Preencher a área indicada

en: Expand uniformly
pt_PT: Expandir uniformemente

en: Bottom
pt_PT: Inferior

en: Top
pt_PT: Superior

en: Straight
pt_PT: Recto

en: Curved
pt_PT: Curvo

en: Orthogonal
pt_PT: Ortogonal

en: Graphviz Layout
pt_PT: Disposição Graphviz

en: Font family
pt_PT: Família da letra

en: Choose the font family. If international characters don't show, use FreeSans font. FreeSans is available from: http://www.nongnu.org/freefont/
pt_PT: Escolha a família da letra. Se não vê os caracteres internacionais, use a letra FreeSans, disponível em http://www.nongnu.org/freefont/

en: Font size
pt_PT: Tamanho da letra

en: The font size, in points.
pt_PT: O tamanho da letra, em pontos.

en: Graph Direction
pt_PT: Direcção do gráfico

en: Whether graph goes from top to bottom or left to right.
pt_PT: Se a direcção do gráfico é de cima para baixo ou da esquerda para a direita.

en: Number of Horizontal Pages
pt_PT: Número de páginas horizontais

en: Graphviz can create very large graphs by spreading the graph across a rectangular array of pages. This controls the number pages in the array horizontally. Only valid for dot and pdf via Ghostscript.
pt_PT: O GraphViz pode criar gráficos muito grandes, espalhando o gráfico através de uma matriz rectangular de páginas. Esta opção controla o número horizontal de páginas na matriz. Só para formatos de saída dot e PDF via Ghostscript.

en: Number of Vertical Pages
pt_PT: Número de páginas verticais

en: Graphviz can create very large graphs by spreading the graph across a rectangular array of pages. This controls the number pages in the array vertically. Only valid for dot and pdf via Ghostscript.
pt_PT: O GraphViz pode criar gráficos muito grandes, espalhando o gráfico através de uma matriz rectangular de páginas. Esta opção controla o número vertical de páginas na matriz. Só para formatos de saída dot e PDF via Ghostscript.

en: Paging Direction
pt_PT: Direcção de paginação

en: The order in which the graph pages are output. This option only applies if the horizontal pages or vertical pages are greater than 1.
pt_PT: A ordem de impressão das páginas. Esta opção só é utilizada se as páginas horizontais ou verticais forem superiores a 1.

en: Connecting lines
pt_PT: Linhas de ligação

en: How the lines between objects will be drawn.
pt_PT: Como são desenhadas as linhas entre objectos.

en: Alternate line attachment
pt_PT: Ligação alternativa da linha

en: Whether lines attach to nodes differently
pt_PT: Se as linhas se ligam aos nós de forma diferente

en: Graphviz Options
pt_PT: Opções do GraphViz

en: Aspect ratio
pt_PT: Proporção

en: Affects node spacing and scaling of the graph.
    If the graph is smaller than the print area:
      Compress will not change the node spacing. 
      Fill will increase the node spacing to fit the print area in both width and height.
      Expand will increase the node spacing uniformly to preserve the aspect ratio.
    If the graph is larger than the print area:
      Compress will shrink the graph to achieve tight packing at the expense of symmetry.
      Fill will shrink the graph to fit the print area after first increasing the node spacing.
      Expand will shrink the graph uniformly to fit the print area.
pt_PT: Afecta o espaço e a escala dos nós no gráfico.
    Se o gráfico for menor que a área de impressão:
      comprimir não altera o espaço;
      preencher aumenta o espaço para encher a área de impressão em largura e altura;
      expandir aumenta o espaço uniformemente para manter as proporções.
    Se o gráfico for maior que a área de impressão:
      comprimir encolhe o gráfico para obter menos espaço às custas da simetria;
      preencher encolhe o gráfico para encher a área de impressão após aumentar o espaço entre os nós;
      expandir encolhe o gráfico uniformemente para encher a área de impressão.

en: DPI
pt_PT: Resolução

en: Dots per inch.  When creating images such as .gif or .png files for the web, try numbers such as 100 or 300 DPI.  PostScript and PDF files always use 72 DPI.
pt_PT: Pontos por polegada. Ao criar imagens, tais como ficheiros gif ou png para páginas Web, tente valores como 100 ou 300 PPP. Para ficheiros PostScript ou PDF, use sempre 72 PPP.

en: Node spacing
pt_PT: Espaço entre nós

en: The minimum amount of free space, in inches, between individual nodes.  For vertical graphs, this corresponds to spacing between columns.  For horizontal graphs, this corresponds to spacing between rows.
pt_PT: O espaço mínimo, em polegadas, entre nós individuais. Para gráficos verticais isto corresponde ao espaço entre as colunas. Para gráficos horizontais, corresponde ao espaço entre linhas.

en: Rank spacing
pt_PT: Espaço entre linhas

en: The minimum amount of free space, in inches, between ranks.  For vertical graphs, this corresponds to spacing between rows.  For horizontal graphs, this corresponds to spacing between columns.
pt_PT: O espaço mínimo, em polegadas, entre linhas. Para gráficos verticais isto corresponde ao espaço entre as linhas. Para gráficos horizontais, corresponde ao espaço entre as colunas.

en: Note to add to the graph
pt_PT: Nota a adicionar ao gráfico

en: This text will be added to the graph.
pt_PT: Este texto será adicionado ao gráfico.

en: Note location
pt_PT: Posição da nota

en: Whether note will appear on top or bottom of the page.
pt_PT: Se a nota vai aparecer no cimo ou no fundo da página.

en: Note size
pt_PT: Tamanho da nota

en: The size of note text, in points.
pt_PT: O tamanho do texto da nota, em pontos.

en: Compressed Structured Vector Graphs (SVGZ)
pt_PT: Structured Vector Graphs comprimido (SVGZ)

en: JPEG image
pt_PT: Imagem JPEG

en: GIF image
pt_PT: Imagem GIF

en: PNG image
pt_PT: Imagem PNG

en: Graphviz File
pt_PT: Ficheiro Graphviz

[ctx: paper size]
en: Letter
pt_PT: Carta

en: Custom Size
pt_PT: Tamanho personalizado

en: Medium
pt_PT: Médio

en: Short
pt_PT: Curto

en: Given Nickname Surname
pt_PT: Nomes próprios Alcunha Apelido

en: Surname Given Nickname
pt_PT: Apelido Nomes próprios Alcunha

en: Surname, Given Nickname
pt_PT: Apelido, Nomes próprios Alcunha

en: GivenNicknameSurname
pt_PT: NomesprópriosAlcunhaApelido

en: Auto
pt_PT: Automático

en: Call Name Only
pt_PT: Só nome usual

en: Whole Given Name
pt_PT: Nome próprio completo

en: Above
pt_PT: Acima

en: Below
pt_PT: Abaixo

en: Not shown
pt_PT: Não mostrado

en: Preferences
pt_PT: Preferências

en: Down (↓)
pt_PT: Abaixo (↓)

en: Up (↑)
pt_PT: Acima (↑)

en: Right (→)
pt_PT: Direita (→)

en: Left (←)
pt_PT: Esquerda (←)

en: Rounded
pt_PT: Arredondado

en: Swing
pt_PT: Baloiço

en: Mesh
pt_PT: Malha

en: Tiny
pt_PT: Minúsculo

en: Footnote
pt_PT: Nota de rodapé

en: Small
pt_PT: Pequeno

en: Large
pt_PT: Grande

en: Very large
pt_PT: Muito grande

en: Extra large
pt_PT: Extra-grande

en: Huge
pt_PT: Enorme

en: Extra huge
pt_PT: Monstruoso

en: Node Options
pt_PT: Opções do nó

en: Node detail
pt_PT: Detalhes do nó

en: Detail of information to be shown in a node.
pt_PT: Detalhe da informação a mostrar num nó.

en: Name Format
pt_PT: Formato do nome

en: Select the format to display names
pt_PT: Seleccione o formato para mostrar nomes

en: Preferred Name
pt_PT: Nome preferido

en: Select the portion of the given name to be marked as preferred. Auto sets the call name if one exists, otherwise the whole given name.
pt_PT: Seleccione a parte dos nomes próprios a marcar como favoritos. "Automático" marca o nome usual, se existir, senão todos os nomes próprios.

en: Position of marriage information.
pt_PT: Posição da informação de casamento.

en: Node size
pt_PT: Tamanho do nó

en: One dimension of a node, in mm. If the timeflow is up or down then this is the width, otherwise it is the height.
pt_PT: Uma dimensão do nó, em mm. Se o fluxo de tempo for vertical, é a largura, senão é a altura.

en: Level size
pt_PT: Tamanho do nível

en: One dimension of a node, in mm. If the timeflow is up or down then this is the height, otherwise it is the width.
pt_PT: Uma dimensão do nó, em mm. Se o fluxo de tempo for vertical, é a altura, senão é a largura.

en: Node color.
pt_PT: Cor do nó.

en: Tree Options
pt_PT: Opções da árvore

en: Timeflow
pt_PT: Fluxo de tempo

en: Direction that the graph will grow over time.
pt_PT: Direcção em que o gráfico cresce ao longo do tempo.

en: Edge style
pt_PT: Estilo da margem

en: Style of the edges between nodes.
pt_PT: Estilo das margens entre nós.

en: Level distance
pt_PT: Distância do nível

en: The minimum amount of free space, in mm, between levels.  For vertical graphs, this corresponds to spacing between rows.  For horizontal graphs, this corresponds to spacing between columns.
pt_PT: O espaço livre mínimo, em mm, entre níveis. Para gráficos verticais isto corresponde ao espaço entre linhas. Para gráficos horizontais, corresponde ao espaço entre colunas.

en: Note to add to the tree
pt_PT: Nota a adicionar à árvore

en: This text will be added to the tree.
pt_PT: Este texto será adicionado à árvore.

en: The size of note text.
pt_PT: O tamanho do texto da nota.

en: Empty report
pt_PT: Relatório em branco

en: Graph File for genealogytree
pt_PT: Ficheiro gráfico para genealogytree

en: LaTeX File
pt_PT: Ficheiro LaTeX

en: Value '%(val)s' not found for option '%(opt)s'
pt_PT: Valor "%(val)s" não encontrado para opção "%(opt)s"

en: Valid values:
pt_PT: Valores válidos:

en: Unsupported
pt_PT: Não suportado

en: Text Reports
pt_PT: Relatórios de texto

en: Graphical Reports
pt_PT: Relatórios gráficos

en: Code Generators
pt_PT: Geradores de código

en: Web Pages
pt_PT: Páginas web

en: Books
pt_PT: Livros

en: Graphs
pt_PT: Gráficos

en: Trees
pt_PT: Árvores

en: Graphics
pt_PT: Gráficos

en: The style used for the generation header.
pt_PT: O estilo usado para o cabeçalho de geração.

en: The basic style used for the endnotes source display.
pt_PT: O estilo básico usado para as fontes nas notas finais.

en: The basic style used for the endnotes notes display.
pt_PT: O estilo básico usado para as notas nas notas finais.

en: The basic style used for the endnotes reference display.
pt_PT: O estilo básico usado para as referências nas notas finais.

en: The basic style used for the endnotes reference notes display.
pt_PT: O estilo básico usado para as notas de referências nas notas finais.

en: Endnotes
pt_PT: Notas finais

en: Translation
pt_PT: Tradução

en: The translation to be used for the report.
pt_PT: A tradução a usar pelo relatório.

en: The additional translation to be used for the report.
pt_PT: A tradução adicional a usar pelo relatório.

en: Name format
pt_PT: Formato do nome

en: Include data marked private
pt_PT: Incluir dados marcados como privados

en: Whether to include private data
pt_PT: Se deve incluir os registos marcados como privados

en: Living People
pt_PT: Indivíduos vivos

[ctx: 'living people']
en: Included, and all data
pt_PT: Incluídos, com todos os dados

[ctx: 'living people']
en: Full names, but data removed
pt_PT: Nomes completos, dados removidos

[ctx: 'living people']
en: Given names replaced, and data removed
pt_PT: Nomes próprios substituídos, dados removidos

[ctx: 'living people']
en: Complete names replaced, and data removed
pt_PT: Nomes completos substituídos, dados removidos

[ctx: 'living people']
en: Not included
pt_PT: Não incluídos

en: How to handle living people
pt_PT: Como gerir indivíduos vivos

en: Years from death to consider living
pt_PT: Anos após o óbito para considerar como vivos

en: Whether to restrict data on recently-dead people
pt_PT: Se deve restringir dados de indivíduos recém-falecidos

en: Date format
pt_PT: Formato da data

en: The format and language for dates, with examples
pt_PT: O formato e idioma da data, com exemplos

en: Do not include
pt_PT: Não incluir

en: Include
pt_PT: Incluir

en: Whether to include tags
pt_PT: Se deve incluir etiquetas

en: Share an existing line
pt_PT: Partilhar uma linha existente

en: On a line of its own
pt_PT: Numa linha própria

en: Whether (and where) to include Gramps IDs
pt_PT: Incluir ou não (e onde) IDs Gramps

en: Whether to include Gramps IDs
pt_PT: Se deve incluir IDs Gramps

en: Place format
pt_PT: Formato do local

en: Select the format to display places
pt_PT: Seleccione o formato para mostrar locais

en: Coordinates format
pt_PT: Formato de coordenadas

en: Select the format to display coordinates
pt_PT: Seleccione o formato para mostrar coordenadas

en: File does not exist
pt_PT: O ficheiro não existe

en: Could not add photo to page
pt_PT: Impossível adicionar fotografia à página

en: PERSON
pt_PT: INDIVÍDUO

en: Entire Database
pt_PT: Toda a base de dados

en: Descendants of %s
pt_PT: Descendentes de %s

en: Descendant Families of %s
pt_PT: Famílias descendentes de %s

en: Ancestors of %s
pt_PT: Ascendentes de %s

en: People with common ancestor with %s
pt_PT: Indivíduos com ascendente comum com %s

en: unknown father
pt_PT: pai desconhecido

en: unknown mother
pt_PT: mãe desconhecida

en: %(father_name)s and %(mother_name)s (%(family_id)s)
pt_PT: %(father_name)s e %(mother_name)s (%(family_id)s)

en: FAMILY
pt_PT: FAMÍLIA

en: Ancestor Families of %s
pt_PT: Famílias ascendentes de %s

en: Updated
pt_PT: Actualizado

[ctx: updates]
en: New
pt_PT: Novo

en: Unable to open '%s'
pt_PT: Impossível abrir "%s"

en: Error in reading '%s'
pt_PT: Erro ao ler %s

en: Error: unknown file type: '%s'
pt_PT: Erro: tipo de ficheiro "%s" desconhecido

en: Examining '%s'...
pt_PT: A examinar "%s"...

en: '%s' is for this version of Gramps.
pt_PT: "%s" é para esta versão do Gramps.

en: '%s' is NOT for this version of Gramps.
pt_PT: "%s" NÃO é para esta versão do Gramps.

en: It is for version %(v1)d.%(v2)d
pt_PT: É para a versão %(v1)d.%(v2)d

en: Error: missing gramps_target_version in '%s'...
pt_PT: Erro: gramps_target_version em falta em "%s"...

en: Installing '%s'...
pt_PT: A instalar "%s"...

en: Registered '%s'
pt_PT: Registado "%s"

en: Unable to save list of recent DBs file {fname}: {error}
pt_PT: Impossível gravar lista de BDs recentes {fname}: {error}

en: Unable to open list of recent DBs file {fname}: {error}
pt_PT: Impossível abrir lista de BDs recentes {fname}: {error}

en: Error parsing list of recent DBs from file {fname}: {error}.
    This might indicate a damage to your files.
    If you're sure there is no problem with other files, delete it, and restart Gramps.
pt_PT: Impossível analisar lista de BDs recentes {fname}: {error}.
    Pode indicar danos nos seus ficheiros.
    Se tem a certeza de que não há problema com outros ficheiros, apague-o e reinicie o Gramps.

en: Relationship loop detected
pt_PT: Parentesco circular detectado

en: Family Tree reaches back more than the maximum %d generations searched.
    It is possible that relationships have been missed
pt_PT: A árvore genealógica vai para além do máximo de %d gerações procuradas.
    É possível que alguns parentescos tenham sido negligenciados

en: Relationship loop detected:
pt_PT: Parentesco circular detectado:

en: Person %(person)s connects to himself via %(relation)s
pt_PT: O indivíduo %(person)s liga-se a si mesmo via %(relation)s

en: undefined
pt_PT: indefinido

en: husband
pt_PT: marido

en: wife
pt_PT: mulher

[ctx: gender unknown]
en: spouse
pt_PT: cônjuge

en: ex-husband
pt_PT: ex-marido

en: ex-wife
pt_PT: ex-mulher

[ctx: gender unknown]
en: ex-spouse
pt_PT: ex-cônjuge

[ctx: male,unmarried]
en: partner
pt_PT: companheiro

[ctx: female,unmarried]
en: partner
pt_PT: companheira

[ctx: gender unknown,unmarried]
en: partner
pt_PT: companheiro(a)

[ctx: male,unmarried]
en: ex-partner
pt_PT: ex-companheiro

[ctx: female,unmarried]
en: ex-partner
pt_PT: ex-companheira

[ctx: gender unknown,unmarried]
en: ex-partner
pt_PT: ex-companheiro(a)

[ctx: male,civil union]
en: partner
pt_PT: companheiro

[ctx: female,civil union]
en: partner
pt_PT: companheira

[ctx: gender unknown,civil union]
en: partner
pt_PT: companheiro(a)

[ctx: male,civil union]
en: former partner
pt_PT: antigo companheiro

[ctx: female,civil union]
en: former partner
pt_PT: antiga companheira

[ctx: gender unknown,civil union]
en: former partner
pt_PT: antigo companheiro(a)

[ctx: male,unknown relation]
en: partner
pt_PT: companheiro

[ctx: female,unknown relation]
en: partner
pt_PT: companheira

[ctx: gender unknown,unknown relation]
en: partner
pt_PT: companheiro(a)

[ctx: male,unknown relation]
en: former partner
pt_PT: antigo companheiro

[ctx: female,unknown relation]
en: former partner
pt_PT: antiga companheira

[ctx: gender unknown,unknown relation]
en: former partner
pt_PT: antigo companheiro(a)

en: Family relationship translator not available for language '%s'. Using 'english' instead.
pt_PT: Tradutor de parentescos não disponível para o idioma "%s", a usar o inglês.

en: date
pt_PT: data

en: date fallback
pt_PT: data de recurso

en: Direct evidence for this person - birth: {birth_min_src}, death: {death_src}
pt_PT: Evidência directa para este indivíduo - nascimento: {birth_min_src}, óbito: {death_src}

en: mother's age
pt_PT: idade da mãe

en: father's age
pt_PT: idade do pai

en: from death date
pt_PT: da data de óbito

en: mother's death
pt_PT: óbito da mãe

en: father's death
pt_PT: óbito do pai

en: person's death
pt_PT: óbito do indivíduo

en: oldest sibling's age
pt_PT: idade do irmão mais velho

en: youngest sibling's age
pt_PT: idade do irmão mais novo

en: birth date and known to be dead
pt_PT: data de nascimento e já falecido

en: offset from birth date
pt_PT: desvio da data de nascimento

en: inferred from parents and siblings - birth: {birth_min_src}, death: {death_src}
pt_PT: inferida de pais e irmãos - nascimento: {birth_min_src}, óbito: {death_src}

en: inferred from parents and siblings - birth: {birth_min_src} (earliest) to {birth_max_src} (latest), death: {death_src}
pt_PT: inferida de pais e irmãos - nascimento: {birth_min_src} (mais recente) até {birth_max_src} (mais antigo), óbito: {death_src}

en: a spouse's birth-related date,
pt_PT: data relacionada com nascimento de cônjuge,

en: a spouse's death-related date,
pt_PT: data relacionada com óbito de cônjuge,

en: event with spouse
pt_PT: evento com cônjuge

en: descendant birth: {number_of} generation  | descendant birth: {number_of} generations
pt_PT[0]: nascimento de descendentes: {number_of} geração
pt_PT[1]: nascimento de descendentes: {number_of} gerações

en: descendant death: {number_of} generation  | descendant death: {number_of} generations
pt_PT[0]: óbito de descendentes: {number_of} geração
pt_PT[1]: óbito de descendentes: {number_of} gerações

en: Database error: loop in descendants of %s.
pt_PT: Erro de base de dados: ciclo em descendentes de %s.

en: mother birth
pt_PT: nascimento da mãe

en: father birth
pt_PT: nascimento do pai

en: ancestor
pt_PT: ascendente

en: mother death
pt_PT: óbito da mãe

en: father death
pt_PT: óbito do pai

en: Database error: loop in ancestors of %s.
pt_PT: Erro na base de dados: ciclo em ascendentes de %s.

en: no evidence
pt_PT: sem provas

en: True
pt_PT: Verdadeiro

en: true
pt_PT: verdadeiro

en: WARNING: could not parse file:
    %(file)s
    because %(error)s -- recreating it
pt_PT: AVISO: impossível analisar o ficheiro:
    %(file)s
    devido a %(error)s -- a recriar

en: %(father)s and %(mother)s
pt_PT: %(father)s e %(mother)s

en: the person
pt_PT: o indivíduo

en: the family
pt_PT: a família

en: the place
pt_PT: o local

en: the event
pt_PT: o evento

en: the repository
pt_PT: o repositório

en: the note
pt_PT: a nota

en: the media
pt_PT: a multimédia

en: the source
pt_PT: a fonte

en: the filter
pt_PT: o filtro

en: the citation
pt_PT: a citação

en: See details
pt_PT: Ver detalhes

en: WARNING: PIL module not loaded.  Image cropping in report files will be impaired.
pt_PT: AVISO: módulo PIL não carregado. O recorte de imagens nos relatórios será prejudicado.

[ctx: Person]
en: TITLE
pt_PT: TÍTULO

[ctx: Person]
en: Title
pt_PT: Título

en: GIVEN
pt_PT: NOME

en: SURNAME
pt_PT: APELIDO

[ctx: Name]
en: CALL
pt_PT: USUAL

[ctx: Name]
en: Call
pt_PT: Usual

[ctx: Name]
en: COMMON
pt_PT: COMUM

[ctx: Name]
en: Common
pt_PT: Comum

en: INITIALS
pt_PT: INICIAIS

en: Initials
pt_PT: Iniciais

en: SUFFIX
pt_PT: SUFIXO

en: PRIMARY
pt_PT: PRINCIPAL

[ctx: Name]
en: Primary
pt_PT: Principal

en: PRIMARY[PRE]
pt_PT: PRINCIPAL[NOME]

en: Primary[pre]
pt_PT: Principal[nome]

en: PRIMARY[SUR]
pt_PT: PRINCIPAL[APE]

en: Primary[sur]
pt_PT: Principal[ape]

en: PRIMARY[CON]
pt_PT: PRINCIPAL[CON]

en: Primary[con]
pt_PT: Principal[con]

en: PATRONYMIC
pt_PT: PATRONÍMICO

en: PATRONYMIC[PRE]
pt_PT: PATRONÍMICO[NOM]

en: Patronymic[pre]
pt_PT: Patronímico[nom]

en: PATRONYMIC[SUR]
pt_PT: PATRONÍMICO[APE]

en: Patronymic[sur]
pt_PT: Patronímico[ape]

en: PATRONYMIC[CON]
pt_PT: PATRONÍMICO[CON]

en: Patronymic[con]
pt_PT: Patronímico[con]

en: RAWSURNAMES
pt_PT: APELIDOSEMBRUTO

en: Rawsurnames
pt_PT: Apelidosembruto

en: NOTPATRONYMIC
pt_PT: NÃOPATRONÍMICO

en: Notpatronymic
pt_PT: NãoPatronímico

en: PREFIX
pt_PT: PREFIXO

en: NICKNAME
pt_PT: DIMINUTIVO

en: FAMILYNICK
pt_PT: ALCUNHA

en: Familynick
pt_PT: Alcunha

en: %(west_longitude)s W
pt_PT: %(west_longitude)s O

en: DEG
pt_PT: GRA

en: DEG-:
pt_PT: GRAU:

en: Degree, minutes, seconds notation
pt_PT: Graus, minutos e segundos

en: Degree, minutes, seconds notation with :
pt_PT: Graus, minutos e segundos com:

en: Degree notation, 4 decimals
pt_PT: Graus, com 4 casas decimais

en: Degree notation, 8 decimals (precision like ISO-DMS)
pt_PT: Graus, com 8 casas decimais (precisão tipo ISO-DMS)

en: Output format for the Swedish coordinate system RT90
pt_PT: Formato de saída para o sistema de coordenadas sueco RT90

en: Python modules
pt_PT: Módulos Python

en: GObject introspection modules
pt_PT: Módulos GObject introspection

en: Executables
pt_PT: Executáveis

en: male
pt_PT: masculino

en: female
pt_PT: feminino

[ctx: gender]
en: unknown
pt_PT: desconhecido

[ctx: gender]
en: other
pt_PT: outro

en: Invalid
pt_PT: Inválido

en: Very High
pt_PT: Muito alta

en: High
pt_PT: Alta

en: Low
pt_PT: Baixa

en: Very Low
pt_PT: Muito baixa

en: A legal or common-law relationship between a husband and wife
pt_PT: Uma união legal ou de facto entre marido e mulher

en: No legal or common-law relationship between man and woman
pt_PT: Nenhuma união legal ou de facto entre homem e mulher

en: An established relationship between members of the same sex
pt_PT: Uma relação estabelecida entre indivíduos do mesmo sexo

en: Unknown relationship between a man and woman
pt_PT: Relação desconhecida entre homem e mulher

en: An unspecified relationship between a man and woman
pt_PT: Uma relação não especificada entre um homem e uma mulher

en: The data can only be recovered by Undo operation or by quitting with abandoning changes.
pt_PT: Os dados só podem ser recuperados através da operação Desfazer ou saindo e abandonando as alterações.

en: Female
pt_PT: Feminino

en: Male
pt_PT: Masculino

en: Asexuality, sexless, genderless
pt_PT: Assexual, sem sexo, sem género

en: Transgender, hermaphrodite (in entomology)
pt_PT: Transexual, hermafrodita (em etimologia)

en: Lesbianism
pt_PT: Lesbianismo

en: Male homosexuality
pt_PT: Homossexualidade masculina

en: Heterosexuality
pt_PT: Heterossexualidade

en: Transgender
pt_PT: Transgénico

en: Neuter
pt_PT: Neutro

en: Illegitimate
pt_PT: Ilegítimo

en: Baptism/Christening
pt_PT: Baptismo

en: Engaged
pt_PT: Noivado

en: Unmarried partnership
pt_PT: União de facto

en: Buried
pt_PT: Funeral

en: Cremated/Funeral urn
pt_PT: Cremação

en: Killed in action
pt_PT: Morto em combate

en: Extinct
pt_PT: Extinto

en: Nothing
pt_PT: Nada

en: Skull and crossbones
pt_PT: Caveira e ossos cruzados

en: Ankh
pt_PT: Ankh (vida)

en: Orthodox cross
pt_PT: Cruz ortodoxa

en: Cross of Lorraine
pt_PT: Cruz de Lorraine

en: Cross of Jerusalem
pt_PT: Cruz de Jerusalém

en: Star and crescent
pt_PT: Estrela e crescente

en: West Syriac cross
pt_PT: Cruz da Síria Ocidental

en: East Syriac cross
pt_PT: Cruz da Síria Oriental

en: Heavy Greek cross
pt_PT: Cruz grega

en: Latin cross
pt_PT: Cruz latina

en: Shadowed White Latin cross
pt_PT: Cruz latina branca com sombra

en: Maltese cross
pt_PT: Cruz de Malta

en: Star of David
pt_PT: Estrela de David

en: Dead
pt_PT: Óbito

en: Unknown, created to replace a missing note object.
pt_PT: Desconhecido, criado para substituir um objecto de nota em falta.

en: Unknown, was missing %(time)s (%(count)d)
pt_PT: Desconhecido, %(time)s (%(count)d) em falta

en: Objects referenced by this note were missing in a file imported on %s.
pt_PT: Objectos referenciados por esta nota em falta num ficheiro importado em %s.

en: Arabic
pt_PT: Árabe

en: Bulgarian
pt_PT: Búlgaro

en: Breton
pt_PT: Bretão

en: Catalan
pt_PT: Catalão

en: Czech
pt_PT: Checo

en: Danish
pt_PT: Dinamarquês

en: German
pt_PT: Alemão

en: German (Austria)
pt_PT: Alemão (Áustria)

en: Greek
pt_PT: Grego

en: English (USA)
pt_PT: Inglês (EUA)

en: English
pt_PT: Inglês

en: Spanish
pt_PT: Espanhol

en: Finnish
pt_PT: Finlandês

en: French
pt_PT: Francês

en: Gaelic
pt_PT: Gaélico

en: Galician
pt_PT: Galego

en: Hebrew
pt_PT: Hebraico

en: Croatian
pt_PT: Croata

en: Hungarian
pt_PT: Húngaro

en: Indonesian
pt_PT: Indonésio

en: Icelandic
pt_PT: Islandês

en: Italian
pt_PT: Italiano

en: Japanese
pt_PT: Japonês

en: Korean
pt_PT: Coreano

en: Lithuanian
pt_PT: Lituano

en: Macedonian
pt_PT: Macedónio

en: Norwegian Bokmal
pt_PT: Norueguês Bokmål

en: Dutch
pt_PT: Holandês

en: Norwegian Nynorsk
pt_PT: Norueguês Nynorsk

en: Polish
pt_PT: Polaco

en: Portuguese (Brazil)
pt_PT: Português (Brasil)

en: Portuguese (Portugal)
pt_PT: Português (Portugal)

en: Romanian
pt_PT: Romeno

en: Russian
pt_PT: Russo

en: Slovak
pt_PT: Eslovaco

en: Slovenian
pt_PT: Esloveno

en: Albanian
pt_PT: Albanês

en: Serbian
pt_PT: Sérvio

en: Swedish
pt_PT: Sueco

en: Turkish
pt_PT: Turco

en: Ukrainian
pt_PT: Ucraniano

en: Vietnamese
pt_PT: Vietnamita

en: Chinese (Simplified)
pt_PT: Chinês simplificado

en: Chinese (Hong Kong)
pt_PT: Chinês (Hong Kong)

en: Chinese (Traditional)
pt_PT: Chinês tradicional

en: Your Python version does not meet the requirements. At least Python %(v1)d.%(v2)d.%(v3)d is needed to start Gramps.
    
    Gramps will terminate now.
pt_PT: A sua versão Python não cumpre os requisitos. É necessária pelo menos a versão python %(v1)d.%(v2)d.%(v3)d para iniciar o Gramps.
    
    O Gramps será agora encerrado.

en: The orjson package is needed to start Gramps.
    
    Gramps will terminate now.
pt_PT: O pacote orjson é necessário para iniciar o Gramps.
    
    O Gramps será agora encerrado.

en: not found
pt_PT: não encontrado

en: not found because exiv2 is not installed
pt_PT: não encontrado, por o exiv2 não estar instalado

en: Installed but does not supply version
pt_PT: Instalado mas não fornece a versão

en: installed
pt_PT: instalado

en: Configuration error:
pt_PT: Erro de configuração:

en: Could not read configuration
pt_PT: Impossível ler a configuração

en: A definition for the media type %s could not be found 
    
     Possibly the installation of Gramps was incomplete. Make sure something to handle the media types of Gramps is installed.
pt_PT: Não se encontrou uma definição para o tipo MIME %s.
    
     Possivelmente, a instalação do Gramps está incompleta. Certifique-se de que há algo instalado para gerir a multimédia do Gramps.

en: Much of Gramps' artwork is either from
    the Tango Project or derived from the Tango
    Project. This artwork is released under the
    Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5
    license.
pt_PT: Muito do trabalho artístico do Gramps vem
    do Projecto Tango ou é derivado do projecto
    Tango. Este trabalho artístico é disponibilizado
    sob a licença
    Creative Commons Attribution ShareAlike 2.5.

en: Gramps Homepage
pt_PT: Página inicial do Gramps

en: Contributions by
pt_PT: Contribuições por

en: Distribution: %s
pt_PT: Distribuição: %s

en: OS: %s
pt_PT: SO: %s

[ctx: manual]
en: Using_the_Clipboard
pt_PT: Usar_a_área_de_transferência

en: Family Event
pt_PT: Evento familiar

en: Family Attribute
pt_PT: Atributo familiar

[ctx: not available]
en: NA
pt_PT: ND

en: Volume/Page: %(pag)s -- %(sourcetext)s
pt_PT: Volume/Página: %(pag)s -- %(sourcetext)s

en: Event ref
pt_PT: Ref. evento

en: Child ref
pt_PT: Ref. filho

en: Clipboard
pt_PT: Área de transferência

en: Any changes are saved immediately
pt_PT: Qualquer mudança é imediatamente gravada

[ctx: the object]
en: See %s details
pt_PT: Ver detalhes d%s

[ctx: the object]
en: Make %s active
pt_PT: Activar %s

[ctx: the object]
en: Create Filter from %s selected...
pt_PT: Criar filtro a partir da selecção d%s...

en: Tree View: first column "%s" cannot be changed
pt_PT: Separador Árvore: impossível alterar a primeira coluna "%s"

en: Drag and drop the columns to change the order
pt_PT: Arraste e largue as colunas para alterar a ordem

en: _Apply
pt_PT: _Aplicar

en: Display
pt_PT: Ver

en: Column Name
pt_PT: Nome da coluna

en: Father's surname
pt_PT: Apelido do pai

en: Combination of mother's and father's surname
pt_PT: Combinação dos apelidos da mãe e do pai

en: Icelandic style
pt_PT: Estilo islandês

en: Display Name Editor
pt_PT: Editor de formato de nomes

en: _Close
pt_PT: Fe_char

en: The following keywords are replaced with the appropriate name parts:<tt>
      <b>Given</b>   - given name (first name)     <b>Surname</b>  - surnames (with prefix and connectors)
      <b>Title</b>   - title (Dr., Mrs.)           <b>Suffix</b>   - suffix (Jr., Sr.)
      <b>Call</b>    - call name                   <b>Nickname</b> - nick name
      <b>Initials</b>- first letters of given      <b>Common</b>   - nick name, call, or first of given
      <b>Prefix</b>  - all prefixes (von, de)
    Surnames:
      <b>Rest</b>      - non primary surnames    <b>Notpatronymic</b>- all surnames, except pa/matronymic &amp; primary
      <b>Familynick</b>- family nick name        <b>Rawsurnames</b>  - surnames (no prefixes and connectors)
      <b>Primary, Primary[pre] or [sur] or [con]</b>- full primary surname, prefix, surname only, connector
      <b>Patronymic, or [pre] or [sur] or [con]</b> - full pa/matronymic surname, prefix, surname only, connector
    </tt>
    UPPERCASE keyword forces uppercase. Extra parentheses, commas are removed. Other text appears literally.
    
    <b>Example</b>: Dr. Edwin Jose von der Smith and Weston Wilson Sr ("Ed") - Underhills
         <i>Edwin Jose</i>: Given, <i>von der</i>: Prefix, <i>Smith</i> and <i>Weston</i>: Primary, <i>and</i>: [con], <i>Wilson</i>: Patronymic,
         <i>Dr.</i>: Title, <i>Sr</i>: Suffix, <i>Ed</i>: Nickname, <i>Underhills</i>: Familynick, <i>Jose</i>: Call.
pt_PT: As palavras-chave a seguir são substituídas pela parte do nome apropriada:<tt>  
      <b>Nome próprio</b>     - primeiro nome e outros <b>Apelido</b>      - apelidos (com prefixo e conectores)
      <b>Título</b>          - título (Dr., Sr.)      <b>Sufixo</b>       - sufixo (Jr., Sr.)
      <b>Usual</b>           - como é chamado         <b>Alcunha</b>      - alcunha
      <b>Iniciais</b>        - 1ªs letras dos nomes   <b>Comum</b>        - alcunha, usual ou primeiro nome
      <b>Prefixo</b>         - todos os prefixos (von, van, de)
    Apelidos:
      <b>Resto</b>           - apelidos secundários   <b>Nãopatronímico</b>- todos apelidos, excepto pa/matronímico &amp; principal
      <b>Diminutivo</b>      - diminutivo familiar    <b>Apelidosbrutos</b>- apelidos (sem prefixos/conectores)
      <b>Principal, Principal[nom] ou [ape] ou [con]</b>- Apelido principal completo, prefixo, só apelido, conector
      <b>Patronímico ou [nom] ou [ape] ou [con]</b>     - apelido pa/matronímico completo, prefixo, só apelido, conector
    </tt>
    A palavra em MAIÚSCULAS força as maiúsculas. Parênteses extra e vírgulas são removidos. Outro texto aparece literalmente.
    
    <b>Exemplo</b>: Dr. Edwin Jose von der Smith and Weston Wilson Sr ("Ed") - Underhills
         <i>Edwin Jose</i>: Nome, <i>von der</i>: Prefixo, <i>Smith</i> and <i>Weston</i>: Principal, <i>and</i>: [con], <i>Wilson</i>: Patronímico,
         <i>Dr.</i>: Título, <i>Sr</i>: Sufixo, <i>Ed</i>: Alcunha, <i>Underhills</i>: Diminutivo, <i>Jose</i>: Usual.

en:  Name Editor
pt_PT:  Editor de nomes

en: Invalid or incomplete format definition.
pt_PT: Definição de formato inválida ou incompleta.

en: _Help
pt_PT: A_juda

en: Researcher
pt_PT: Investigador

en: State/County
pt_PT: Distrito/Concelho

en: ZIP/Postal Code
pt_PT: Código Postal

en: Email
pt_PT: Correio electrónico

en: Enter information about yourself so people can contact you when you distribute your Family Tree.
pt_PT: Insira a sua informação para que outros o possam contactar quando distribuir a sua árvore genealógica.

en: ID Formats
pt_PT: Formatos de ID

en: Media Object
pt_PT: Multimédia

en: Default Gramps ID formats containing a letter prefix followed by a numerical string. "I%04d" creates IDs from I0000 to I9999. Large databases may need larger IDs. "I%06d" creates IDs from I000000 to I999999.
pt_PT: Os formatos predefinidos das IDs Gramps contendo uma letra como prefixo, seguida de um número. "I%04d" cria IDs de I0000 a I9999. Bases de dados grandes podem necessitar de números maiores. "I%06d" cria IDs de I000000 a I999999.

en: Colors used for boxes in the graphical views
pt_PT: Cores usadas para as caixas nas vistas gráficas

en: Dark colors
pt_PT: Cores escuras

en: Light colors
pt_PT: Cores claras

en: Color scheme
pt_PT: Esquema de cores

en: Restore to defaults
pt_PT: Repor pré-definições

en: Restore colors for current theme to default.
pt_PT: Restaurar cores do tema actual para a pré-definição.

en: Colors for Male persons
pt_PT: Cores para indivíduos masculinos

en: Colors for Female persons
pt_PT: Cores para indivíduos femininos

en: Colors for people who are neither male nor female
pt_PT: Cores para indivíduos não são homem nem mulher

en: Colors for Unknown persons
pt_PT: Cores para indivíduos de sexo desconhecido

en: Colors for Family nodes
pt_PT: Cores para nós familiares

en: Other colors
pt_PT: Outras cores

en: Background for Alive
pt_PT: Fundo para Vivo

en: Background for Dead
pt_PT: Fundo para Falecido

en: Border for Alive
pt_PT: Contorno para Vivo

en: Border for Dead
pt_PT: Contorno para Falecido

en: Default background
pt_PT: Fundo pré-definido

en: Background for Married
pt_PT: Fundo para Casado

en: Background for Unmarried
pt_PT: Fundo para Solteiro

en: Background for Civil union
pt_PT: Fundo para União de facto

en: Background for Unknown
pt_PT: Fundo para Desconhecido

en: Background for Divorced
pt_PT: Fundo para Divorciado

en: Default border
pt_PT: Contorno pré-definido

en: Border for Divorced
pt_PT: Contorno para Divorciado

en: Background for Home Person
pt_PT: Fundo para Indivíduo inicial

en: Colors
pt_PT: Cores

en: Warnings and Error dialogs
pt_PT: Avisos e diálogos de erro

en: Suppress warning when adding parents to a child
pt_PT: Suprimir avisos ao adicionar pais a um filho

en: Suppress warning when canceling with changed data
pt_PT: Suprimir avisos ao cancelar com dados alterados

en: Suppress warning about missing researcher when exporting to GEDCOM
pt_PT: Suprimir avisos sobre a falta de dados do investigador ao exportar para GEDCOM

en: Suppress tooltip warnings about data being saved immediately
pt_PT: Suprimir dicas sobre gravação automática de dados

en: Show plugin status dialog on plugin load error
pt_PT: Mostrar diálogo de estado das extensões se ocorrer um erro ao carregá-las

en: Warnings
pt_PT: Avisos

en: Call
pt_PT: Usual

en: NotPatronymic
pt_PT: NãoPatronímico

en: Enter to save, Esc to cancel editing
pt_PT: Enter para gravar e Esc para cancelar a edição

en: This format exists already.
pt_PT: Este formato já existe.

en: Example
pt_PT: Exemplo

en: _Add
pt_PT: _Adicionar

en: _Edit
pt_PT: _Editar

en: _Remove
pt_PT: _Remover

en: Display Options
pt_PT: Opções de exibição

en: Edit
pt_PT: Editar

en: Automate Place format
pt_PT: Automatizar formato do local

en: Enables automatic place title generation using specified format.
pt_PT: Activa a geração automática do título de local no formato especificado.

en: Custom name display options are unique to each family tree.
pt_PT: Opções personalizadas de nome são únicas para cada árvore genealógica.

en: Consider single pa/matronymic as surname
pt_PT: Considerar pa/matronímico único como apelido

en: Date format *
pt_PT: Formato da data *

en: Years
pt_PT: Anos

en: Years, Months
pt_PT: Anos, Meses

en: Years, Months, Days
pt_PT: Anos, Meses, Dias

en: Age display precision *
pt_PT: Precisão da exibição de idades *

en: Round the year
pt_PT: Arredondar o ano

en: Display ages for events after death *
pt_PT: Mostrar idade para eventos após o óbito *

en: Calendar on reports
pt_PT: Calendário nos relatórios

en: Calendar on input
pt_PT: Calendário na entrada

en: On the previous day
pt_PT: No dia anterior

en: On the next day
pt_PT: No dia seguinte

en: Only on leap years
pt_PT: Só em anos bissextos

en: For non leap years, anniversaries are displayed on either February 28, March 1 or not at all in Gregorian calendars
pt_PT: Em anos não-bissextos, os aniversários são mostrados a 28 de Fevereiro, a 1 de Março ou não são mostrados em calendários gregorianos

en: Show leap day anniversaries
pt_PT: Incluir aniversários bissextos

en: Active person's name and ID
pt_PT: Nome e ID do indivíduo activo

en: Relationship to home person
pt_PT: Parentesco com o indivíduo inicial

en: Status bar
pt_PT: Barra de estado

en: 
    Input Options
pt_PT: 
    Opções de entrada

en: Surname guessing
pt_PT: Previsão de apelidos

en: Default family relationship
pt_PT: Relação familiar pré-definida

en: Hide LDS tab in person and family editors
pt_PT: Ocultar separador SUD nos editores individual e familiar

en: * Requires Restart
pt_PT: * Requer reinício

en: Data
pt_PT: Dados

en: Conditional Text Replacements
pt_PT: Substituições de texto condicionais

en: Missing surname
pt_PT: Apelido em falta

en: Missing given name
pt_PT: Nome próprio em falta

en: Missing record
pt_PT: Registo em falta

en: Private surname
pt_PT: Apelido privado

en: Private given name
pt_PT: Nome próprio privado

en: Private record
pt_PT: Registo privado

en: Change is not immediate
pt_PT: A mudança não é imediata

en: Changing the date format will not take effect until the next time Gramps is started.
pt_PT: Mudar o formato da data não terá efeito até à próxima vez que o Gramps for iniciado.

en: Calculation limits
pt_PT: Limites de cálculo

en: Date 'about' year range: (date ± #)
pt_PT: Margem para datas "Cerca de" (data ± #)

en: Date 'after' year range:  (date + #)
pt_PT: Margem para datas "Depois de" (data ± #)

en: Date 'before' year range: (date - #)
pt_PT: Margem para datas "Antes de" (data ± #)

en: Maximum age probably alive
pt_PT: Idade máxima para indivíduos vivos

en: Maximum sibling age difference
pt_PT: Diferença máxima de idade entre irmãos

en: Minimum years between generations
pt_PT: Diferença mínima de anos entre gerações

en: Average years between generations
pt_PT: Média de anos entre gerações

en: Max generations for relationships
pt_PT: Máximo de gerações para parentescos

en: Limits
pt_PT: Limites

en: Environment Settings
pt_PT: Definições do ambiente

en: Display Tip of the Day
pt_PT: Mostrar dica do dia

en: Show useful information about using Gramps on startup.
pt_PT: Mostrar informação útil sobre o Gramps ao iniciar.

en: Remember last Family Tree
pt_PT: Lembrar a última árvore genealógica

en: Don't open dialog to choose family tree to load on startup, just load last used.
pt_PT: Não abrir o diálogo de escolha de árvore genealógica no arranque, carregar a última usada.

en: Remember last view displayed
pt_PT: Lembrar a última categoria usada

en: Remember last view displayed and open it next time.
pt_PT: Lembrar a última categoria e abri-la da próxima vez.

en: Enable spell checker
pt_PT: Activar o corrector ortográfico

en: Enable the spelling checker for notes.
pt_PT: Activar o corrector ortográfico nas notas.

en: Gspell not loaded. Spell checking will not be available.
    To build it for Gramps see %(gramps_wiki_build_spell_url)s
pt_PT: O GSpell não carregado. A correcção ortográfica não estará disponível.
    Para o instalar para o Gramps veja %(gramps_wiki_build_spell_url)s

en: Show text label beside Navigator buttons *
pt_PT: Mostrar texto nos botões do navegador *

en: Show or hide text beside Navigator buttons (People, Families, Events...).
    Requires Gramps restart to apply.
pt_PT: Mostrar ou ocultar texto nos botões do navegador (Indivíduos, Famílias, Eventos...).
    Requer reinício do Gramps.

en: Show Clipboard icon on toolbar
pt_PT: Mostrar ícone da memória na barra de ferramentas

en: Show or hide the Clipboard icon on the toolbar.
pt_PT: Mostrar ou ocultar o ícone da memória na barra de ferramentas.

en: Show Reports icon on toolbar
pt_PT: Mostrar ícone de relatório na barra de ferramentas

en: Show or hide the Reports icon on the toolbar.
pt_PT: Mostrar ou ocultar o ícone de relatório na barra de ferramentas.

en: Show Tools icon on toolbar
pt_PT: Mostrar ícone de ferramentas na barra de ferramentas

en: Show or hide the Tools icon on the toolbar.
pt_PT: Mostrar ou ocultar o ícone de ferramentas na barra de ferramentas.

en: Show Addons icon on toolbar
pt_PT: Mostrar ícone de extensões na barra de ferramentas

en: Show or hide the Addons icon on the toolbar.
pt_PT: Mostrar ou ocultar o ícone de extensões na barra de ferramentas.

en: Show Preferences icon on toolbar
pt_PT: Mostrar ícone de preferências na barra de ferramentas

en: Show or hide the Preferences icon on the toolbar.
pt_PT: Mostrar ou ocultar o ícone de preferências na barra de ferramentas.

en: Both text and icons
pt_PT: Texto e ícones

en: Text only
pt_PT: Só texto

en: Icons only
pt_PT: Só ícones

en: Display text, icons or both on the toolbar buttons.
pt_PT: Mostrar texto, ícones ou ambos nos botões das barras.

en: Toolbar Style
pt_PT: Estilo da barra de ferramentas

en: Show close button in gramplet bar tabs
pt_PT: Mostrar botão de fecho nos separadores dos gramplets

en: Show close button to simplify removing gramplets from bars.
pt_PT: Mostrar botão de fecho para simplificar a remoção de gramplets das barras.

en: Markup for invalid date format
pt_PT: Marcação de formatos de data inválidos

en: Convenience markups are:
    <b>&lt;b&gt;Bold&lt;/b&gt;</b>
    <big>&lt;big&gt;Makes font relatively larger&lt;/big&gt;</big>
    <i>&lt;i&gt;Italic&lt;/i&gt;</i>
    <s>&lt;s&gt;Strikethrough&lt;/s&gt;</s>
    <sub>&lt;sub&gt;Subscript&lt;/sub&gt;</sub>
    <sup>&lt;sup&gt;Superscript&lt;/sup&gt;</sup>
    <small>&lt;small&gt;Makes font relatively smaller&lt;/small&gt;</small>
    <tt>&lt;tt&gt;Monospace font&lt;/tt&gt;</tt>
    <u>&lt;u&gt;Underline&lt;/u&gt;</u>
    
    For example: &lt;u&gt;&lt;b&gt;%s&lt;/b&gt;&lt;/u&gt;
    will display <u><b>Underlined bold date</b></u>.
pt_PT: Marcações convenientes:
    <b>&lt;b&gt;Negrito&lt;/b&gt;</b>
    <big>&lt;big&gt;Aumenta ligeiramente a letra&lt;/big&gt;</big>
    <i>&lt;i&gt;Itálico&lt;/i&gt;</i>
    <s>&lt;s&gt;Rasurado&lt;/s&gt;</s>
    <sub>&lt;sub&gt;Subscrito&lt;/sub&gt;</sub>
    <sup>&lt;sup&gt;Sobrescrito&lt;/sup&gt;</sup>
    <small>&lt;small&gt;Diminui ligeiramente a letra&lt;/small&gt;</small>
    <tt>&lt;tt&gt;Letra Monospace&lt;/tt&gt;</tt>
    <u>&lt;u&gt;Sublinhado&lt;/u&gt;</u>
    
    Por exemplo: &lt;u&gt;&lt;b&gt;%s&lt;/b&gt;&lt;/u&gt;
    mostrará uma <u><b>data sublinhada e em negrito</b></u>.

en: Multiple surname box height
pt_PT: Altura da caixa de múltiplos apelidos

en: Enter height in pixels. When multiple surnames are entered, these names display in a box. This setting sets the size of this box.
pt_PT: Insira a altura em pixels. Quando são inseridos múltiplos apelidos, são mostrados numa caixa. Isto define o tamanho dessa caixa.

en: Database Setting
pt_PT: Configuração da base de dados

en: Database backend
pt_PT: Motor de base de dados

en: 
    Database Location
pt_PT: 
    Localização da base de dados

en: Host
pt_PT: Anfitrião

en: Port
pt_PT: Porta

en: Database path
pt_PT: Caminho da base de dados

en: 
    Backup Management
pt_PT: 
    Gestão de salvaguardas

en: Backup path
pt_PT: Caminho das salvaguardas

en: Backup on exit
pt_PT: Salvaguarda ao sair

en: Backup Your family tree on exit to Backup path specified above.
pt_PT: Fazer uma salvaguarda da árvore ao sair, na pasta especificada acima.

en: Every 15 minutes
pt_PT: Cada 15 minutos

en: Every 30 minutes
pt_PT: Cada 30 minutos

en: Every hour
pt_PT: Cada hora

en: Every 12 hours
pt_PT: Cada 12 horas

en: Every day
pt_PT: Cada dia

en: Autobackup
pt_PT: Salvaguarda automática

en: 
    Family Tree's Media path
pt_PT: 
    Caminho da multimédia da árvore

en: Base media path
pt_PT: Caminho base da multimédia

en: The base relative media path is specific to the active family tree. It is not a global setting. Each family tree is able to have a unique relative media path that is stored with the database.
pt_PT: O caminho base relativo da multimédia é específico da árvore genealógica activa. Não é uma definição global. Cada árvore genealógica pode ter o seu próprio caminho relativo da multimédia, que é armazenado na base de dados.

en: Tag Records
pt_PT: Etiquetar registos

en: Add tag on import
pt_PT: Adicionar etiqueta na importação

en: Specified tag will be added to all records on import.
    Clear to set default value.
pt_PT: A etiqueta especificada será adicionada a todos os registos ao importar.
    Limpe para usar a pré-definição.

en: 
    Source GEDCOM import
pt_PT: 
    Fonte na importação GEDCOM

en: Add default source on GEDCOM import
pt_PT: Adicionar fonte pré-definida na importação GEDCOM

en: Import
pt_PT: Importar

en: Select media directory
pt_PT: Seleccionar a pasta da multimédia

en: _Cancel
pt_PT: _Cancelar

en: Select database directory
pt_PT: Seleccionar a pasta da base de dados

en: Select backup directory
pt_PT: Seleccionar a pasta da salvaguarda

en: If checked, use the standard genealogic symbols (death symbol is user selectable).
    If not checked, you can use the lower panel to customize the symbols yourself.
pt_PT: Se marcada, utiliza os símbolos genealógicos padrão (pode escolher o símbolo de óbito).
    Senão, pode utilizar o painel inferior para escolher os seus próprios símbolos.

en: This can be useful if you want to add phonetic in a note to show how to pronounce a name or if you mix multiple languages like greek and russian.
pt_PT: Isto pode ser útil se pretender adicionar fonética numa nota para mostrar como se pronuncia um nome, ou se misturar múltiplos idiomas, como grego e russo.

en: Use symbols
pt_PT: Usar símbolos

en: Select default death symbol
pt_PT: Seleccionar símbolo pré-definido de óbito

en: Genealogical Symbols
pt_PT: Símbolos genealógicos

en: Death:
pt_PT: Óbito:

en: Partner
pt_PT: Parceiro

en: Killed
pt_PT: Morto

en: Default genealogy symbols replacement
pt_PT: Pré-definição dos símbolos genealógicos

en: You can set any text you want for this field.
    You can drag and drop a symbol from the symbol list above.
    It will be visible only if your font contains this glyph.
pt_PT: Pode definir qualquer texto para este campo.
    Pode arrastar e largar um símbolo da lista acima.
    Só será visível se a sua letra o contiver.

[ctx: character]
en: Tab
pt_PT: Tabulação

en: Choose your dialect
pt_PT: Escolha o dialecto

en: Changes are immediate.
    This is used when exporting views in CSV format.
pt_PT: As alterações são imediatas.
    Isto é usado ao exportar vistas em formato CSV.

en: Delimiter:
pt_PT: Limitador:

en: Undo history warning
pt_PT: Aviso do histórico de Desfazer

en: Proceeding with import will erase the undo history for this session. In particular, you will not be able to revert the import or any changes made prior to it.
    
    If you think you may want to revert the import, please stop here and backup your database.
pt_PT: Prosseguir com a importação apagará o histórico de Desfazer desta sessão. Em particular, não será capaz de reverter a importação ou quaisquer mudanças feitas antes disso.
    
    Se acha que poderá querer reverter a importação, por favor pare agora e faça uma salvaguarda da sua base de dados.

en: _Proceed with import
pt_PT: _Continuar com a importação

en: _Stop
pt_PT: _Parar

en: Are you sure you want to upgrade this Family Tree?
pt_PT: Tem certeza de que deseja actualizar esta árvore?

en: I have made a backup,
    please upgrade my Family Tree
pt_PT: Foi feita uma salvaguarda,
    actualizar a minha árvore

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: All files
pt_PT: Todos os ficheiros

en: Automatically detected
pt_PT: Detectado automaticamente

en: Select file _type:
pt_PT: Seleccionar _tipo de ficheiro:

en: Login
pt_PT: Sessão

en: Username:
pt_PT: Utilizador:

en: Password:
pt_PT: Senha:

en: Import Family Tree
pt_PT: Importar árvore genealógica

en: All supported files
pt_PT: Todos os ficheiros suportados

en: File type "%s" is unknown to Gramps.
    
    Valid types are: Gramps database, Gramps XML, Gramps package, GEDCOM, and others.
pt_PT: O tipo de ficheiro "%s" é desconhecido do Gramps.
    
    Tipos válidos são: base de dados Gramps, Gramps XML, pacote Gramps, Gedcom e outros.

en: Cannot open file
pt_PT: Impossível abrir o ficheiro

en: The selected file is a directory, not a file.
pt_PT: A selecção é uma pasta, não um ficheiro.

en: You do not have read access to the selected file.
pt_PT: Não tem permissão de leitura para o ficheiro seleccionado.

en: Cannot create file
pt_PT: Impossível criar o ficheiro

en: Could not import file: %s
pt_PT: Impossível importar o ficheiro: %s

en: This file incorrectly identifies its character set, so it cannot be accurately imported. Please fix the encoding, and import again
pt_PT: Este ficheiro identifica o conjunto de caracteres erroneamente e portanto não pode ser importado correctamente. Por favor, corrija a codificação e importe novamente

en: %s_-_Manage_Family_Trees
pt_PT: %s_-_Gerir_árvores_genealógicas

en: Family_Trees_manager_window
pt_PT: Janela_Gerir_árvores_genealógicas

en: _Archive
pt_PT: _Arquivar

en: _Extract
pt_PT: _Extrair

en: Database Information
pt_PT: Informação da base de dados

en: _OK
pt_PT: _Aceitar

en: Setting
pt_PT: A definir

en: Family Trees
pt_PT: Árvores genealógicas

en: Family Tree name
pt_PT: Nome da árvore genealógica

en: Database Type
pt_PT: Tipo de base de dados

en: Break the lock on the '%s' database?
pt_PT: Quebrar o bloqueio da base de dados "%s"?

en: Gramps believes that someone else is actively editing this database. You cannot edit this database while it is locked. If no one is editing the database you may safely break the lock. However, if someone else is editing the database and you break the lock, you may corrupt the database.
pt_PT: O Gramps acredita que alguém está activamente a editar esta base de dados. Não pode editar esta base de dados enquanto estiver bloqueada. Caso ninguém a esteja a editar, pode quebrar o bloqueio com segurança. Contudo, se outro indivíduo a estiver a editar e quebrar o bloqueio, a base de dados pode ficar corrompida.

en: Break lock
pt_PT: Quebrar bloqueio

en: Rename failed
pt_PT: Falha ao renomear

en: An attempt to rename a version failed with the following message:
    
    %s
pt_PT: Uma tentativa de renomear uma versão falhou com a seguinte mensagem:
    
    %s

en: Could not rename the Family Tree.
pt_PT: Impossível renomear a árvore genealógica.

en: Family Tree already exists, choose a unique name.
pt_PT: A árvore genealógica já existe, escolha um nome diferente.

en: Extracting archive...
pt_PT: A extrair arquivo...

en: Importing archive...
pt_PT: A importar arquivo...

en: Remove the '%s' Family Tree?
pt_PT: Remover a árvore genealógica "%s"?

en: Removing this Family Tree will permanently destroy the data.
pt_PT: Remover esta árvore genealógica destruirá os dados permanentemente.

en: Remove Family Tree
pt_PT: Remover árvore genealógica

en: Remove the '%(revision)s' version of '%(database)s'
pt_PT: Remover a versão "%(revision)s" de "%(database)s"

en: Removing this version will prevent you from extracting it in the future.
pt_PT: Remover esta versão impedi-lo-á de a extrair no futuro.

en: Remove version
pt_PT: Remover versão

en: Deletion failed
pt_PT: Falha ao eliminar

en: An attempt to delete a version failed with the following message:
    
    %s
pt_PT: Uma tentativa de eliminar uma versão falhou com a seguinte mensagem:
    
    %s

en: Convert the '%s' database?
pt_PT: Converter a base de dados "%s"?

en: Do you wish to convert this family tree into a %(database_type)s database?
pt_PT: Deseja converter esta árvore de família numa base de dados %(database_type)s?

en: Convert
pt_PT: Converter

en: Opening the '%s' database
pt_PT: A abrir a base de dados "%s"

en: An attempt to convert the database failed. Perhaps it needs updating.
pt_PT: Uma tentativa de converter a base de dados falhou. Talvez necessite de actualização.

en: Converting the '%s' database
pt_PT: A converter a base de dados "%s"

en: An attempt to export the database failed.
pt_PT: Uma tentativa de exportar a base de dados falhou.

en: Converting data...
pt_PT: A converter dados...

en: (Converted #%d)
pt_PT: (convertidos #%d)

en: An attempt to import into the database failed.
pt_PT: Uma tentativa de importar para a base de dados falhou.

en: Repair Family Tree?
pt_PT: Reparar a árvore genealógica?

en: If you click %(bold_start)sProceed%(bold_end)s, Gramps will attempt to recover your Family Tree from the last good backup. There are several ways this can cause unwanted effects, so %(bold_start)sbackup%(bold_end)s the Family Tree first.
    The Family Tree you have selected is stored in %(dirname)s.
    
    Before doing a repair, verify that the Family Tree can really no longer be opened, as the database back-end can recover from some errors automatically.
    
    %(bold_start)sDetails:%(bold_end)s Repairing a Family Tree actually uses the last backup of the Family Tree, which Gramps stored on last use. If you have worked for several hours/days without closing Gramps, then all this information will be lost! If the repair fails, then the original Family Tree will be lost forever, hence a backup is needed. If the repair fails, or too much information is lost, you can fix the original Family Tree manually. For details, see the webpage
    %(gramps_wiki_recover_url)s
    Before doing a repair, try to open the Family Tree in the normal manner. Several errors that trigger the repair button can be fixed automatically. If this is the case, you can disable the repair button by removing the file %(recover_file)s in the Family Tree directory.
pt_PT: Se clicou em %(bold_start)sProsseguir%(bold_end)s, o Gramps tentará recuperar a sua árvore genealógica a partir da última salvaguarda feita com sucesso. Esta operação pode gerar efeitos indesejados e, por isto, deve fazer primeiro uma %(bold_start)ssalvaguarda%(bold_end)s da sua árvore genealógica.
    A árvore genealógica seleccionada está armazenada em %(dirname)s.
    
    Antes de fazer a reparação verifique se a árvore genealógica não pode de facto ser aberta, pois o motor da base de dados pode recuperar alguns erros automaticamente.
    
    %(bold_start)sDetalhes%(bold_end)s: a reparação de uma árvore genealógica utiliza a sua última salvaguarda armazenada pelo Gramps na última utilização. Se trabalhou por diversas horas/dias sem fechar o Gramps, todas as alterações efectuadas neste período serão perdidas! Se a reparação falhar, a árvore genealógica original será perdida permanentemente, logo necessita de uma salvaguarda. Se isto ocorrer ou se muita informação for perdida, pode corrigir a árvore genealógica manualmente. Para mais detalhes, verifique em:
    %(gramps_wiki_recover_url)s
    Antes de fazer a reparação tente abrir a árvore genealógica normalmente. Diversos erros que activam o botão de reparação podem ser corrigidos automaticamente. Se for este o caso, pode desactivar o botão de reparação removendo o ficheiro %(recover_file)s da pasta da árvore genealógica.

en: Proceed, I have taken a backup
pt_PT: Prosseguir, fiz uma salvaguarda

en: Stop
pt_PT: Parar

en: Rebuilding database from backup files
pt_PT: A reconstruir a base de dados a partir da salvaguarda

en: Error restoring backup data
pt_PT: Erro ao restaurar a salvaguarda

en: Could not create Family Tree
pt_PT: Impossível criar a árvore genealógica

en: Retrieve failed
pt_PT: Falha ao recuperar

en: An attempt to retrieve the data failed with the following message:
    
    %s
pt_PT: Uma tentativa de recuperar os dados falhou com a seguinte mensagem:
    
    %s

en: Archiving failed
pt_PT: Falha ao arquivar

en: An attempt to create the archive failed with the following message:
    
    %s
pt_PT: Uma tentativa de criar o arquivo falhou com a seguinte mensagem:
    
    %s

en: Creating data to be archived...
pt_PT: A criar dados para arquivar...

en: Saving archive...
pt_PT: A gravar arquivo...

en: An attempt to archive the data failed with the following message:
    
    %s
pt_PT: Uma tentativa de arquivar os dados falhou com a seguinte mensagem:
    
    %s

en: Attempt to force closing the dialog
pt_PT: Tentar forçar o fecho do diálogo

en: Please do not force closing this important dialog.
    Instead select one of the available options
pt_PT: Por favor não tente fechar à força este importante diálogo.
    Em vez disso, seleccione uma das opções disponíveis

en: Cannot load database
pt_PT: Impossível carregar a base de dados

en: Open the Clipboard dialog
pt_PT: Abrir diálogo da área de transferência

en: Clip_board
pt_PT: Área de _transferência

en: Open the reports dialog
pt_PT: Abrir diálogo de relatórios

en: Reports
pt_PT: Relatórios

en: Open the tools dialog
pt_PT: Abrir diálogo de ferramentas

en: Tools
pt_PT: Ferramentas

en: Open Addon Manager
pt_PT: Abrir o gestor de extensões

en: Addons
pt_PT: Extensões

en: Open Preferences
pt_PT: Abrir as preferências

en: No active person
pt_PT: Não há indivíduo activo

en: No active family
pt_PT: Não há família activa

en: No active event
pt_PT: Não há evento activo

en: No active place
pt_PT: Não há local activo

en: No active source
pt_PT: Não há fonte activa

en: No active citation
pt_PT: Não há citação activa

en: No active repository
pt_PT: Não há repositório activo

en: No active media
pt_PT: Não há multimédia activa

en: No active note
pt_PT: Não há nota activa

en: No active object
pt_PT: Não há objecto activo

en: Danger: This is unstable code!
pt_PT: Perigo: este código é instável!

en: This Gramps ('%s') is a development release.
pt_PT: Este Gramps ("%s") é uma versão em desenvolvimento.

en: This version is not meant for normal usage. Use at your own risk.
    
    This version may:
    1) Work differently than you expect.
    2) Fail to run at all.
    3) Crash often.
    4) Corrupt your data.
    5) Save data in a format that is incompatible with the official release.
    
    %(bold_start)sBACKUP%(bold_end)s your existing databases before opening them with this version, and make sure to export your data to XML every now and then.
pt_PT: Esta versão não foi feita para utilização regular. Use por sua conta e risco.
    
    Esta versão pode:
    1) funcionar de forma diferente do que espera;
    2) não funcionar de todo;
    3) sofrer encerramentos forçados periódicos;
    4) corromper os seus dados;
    5) gravar os dados num formato incompatível com a versão oficial.
    
    Faça uma %(bold_start)sSALVAGUARDA%(bold_end)s das suas bases de dados existentes antes de as abrir com esta versão e assegure-se de exportar os seus dados em formato XML com alguma regularidade.

[ctx: manual]
en: Select_a_media_selector
pt_PT: Escolha_um_selector_multimédia

en: Select a media object
pt_PT: Seleccionar um objecto multimédia

en: Select media object
pt_PT: Seleccionar objecto multimédia

en: Import failed
pt_PT: Falha ao importar

en: The filename supplied could not be found.
pt_PT: O nome do ficheiro fornecido não pôde ser encontrado.

en: Cannot import %s
pt_PT: Impossível importar %s

en: Directory specified in preferences: Base path for relative media paths: %s does not exist. Change preferences or do not use relative path when importing
pt_PT: A pasta especificada nas Preferências "Caminho base para caminhos relativos a multimédia: %s" não existe. Altere a preferência ou não use caminhos relativos ao importar

en: Cannot display %s
pt_PT: Impossível mostrar %s

en: Gramps is not able to display the image file. This may be caused by a corrupt file.
pt_PT: O Gramps não pode mostrar o ficheiro de imagem. O ficheiro pode estar corrompido.

en: Create and add a new address
pt_PT: Criar e adicionar um novo endereço

en: Remove the existing address
pt_PT: Remover o endereço existente

en: Edit the selected address
pt_PT: Editar o endereço seleccionado

en: Move the selected address upwards
pt_PT: Mover o endereço seleccionado acima

en: Move the selected address downwards
pt_PT: Mover o endereço seleccionado abaixo

en: _Addresses
pt_PT: _Endereços

en: Create and add a new attribute
pt_PT: Criar e adicionar um novo atributo

en: Remove the existing attribute
pt_PT: Remover o atributo existente

en: Edit the selected attribute
pt_PT: Editar o atributo seleccionado

en: Move the selected attribute upwards
pt_PT: Mover o atributo seleccionado acima

en: Move the selected attribute downwards
pt_PT: Mover o atributo seleccionado abaixo

en: _Attributes
pt_PT: _Atributos

en: _References
pt_PT: _Referências

en: Edit reference
pt_PT: Editar referência

en: Add
pt_PT: Adicionar

en: Remove
pt_PT: Remover

en: Share
pt_PT: Partilhar

en: Jump To
pt_PT: Ir para

en: Move Up
pt_PT: Mover acima

en: Move Down
pt_PT: Mover abaixo

en: Move Left
pt_PT: Mover à esquerda

en: Move right
pt_PT: Mover à direita

en: Create and add a new citation and new source
pt_PT: Criar e adicionar uma nova citação e uma nova fonte

en: Remove the existing citation
pt_PT: Remover a citação existente

en: Edit the selected citation
pt_PT: Editar a citação seleccionada

en: Add an existing citation or source
pt_PT: Adicionar uma citação ou fonte existente

en: Move the selected citation upwards
pt_PT: Mover a citação seleccionada acima

en: Move the selected citation downwards
pt_PT: Mover a citação seleccionada abaixo

en: Publisher
pt_PT: Editora

en: Sorted date
pt_PT: Data ordenada

en: Sorted confidence
pt_PT: Confiança ordenada

en: _Source Citations
pt_PT: Citaçõe_s de fontes

en: Cannot share this reference
pt_PT: Impossível partilhar esta referência

en: This citation cannot be created at this time. Either the associated Source object is already being edited, or another citation associated with the same source is being edited.
    
    To edit this citation, you need to close the object.
pt_PT: Esta citação não pode ser criada neste momento. Ou a fonte associada já está a ser editada ou outra citação associada à mesma fonte está a ser editada.
    
    Para editar esta citação, tem de fechar o objecto.

en: Add a new family event
pt_PT: Adicionar um novo evento familiar

en: Remove the selected family event
pt_PT: Remover o evento familiar seleccionado

en: Edit the selected family event or edit person
pt_PT: Editar a familia seleccionada ou editar pessoa

en: Share an existing event
pt_PT: Partilhar um evento existente

en: Move the selected event upwards
pt_PT: Mover o evento seleccionado acima

en: Move the selected event downwards
pt_PT: Mover o evento seleccionado abaixo

en: Role
pt_PT: Papel

en: _Events
pt_PT: _Eventos

en: This event reference cannot be edited at this time. Either the associated event is already being edited or another event reference that is associated with the same event is being edited.
    
    To edit this event reference, you need to close the event.
pt_PT: Esta referência a evento não pode ser editada de momento. O evento associado já está a ser editado ou outra referência a evento associada ao mesmo evento está a ser editada.
    
    Para editar esta referência a evento tem de fechar o evento.

en: Cannot edit this reference
pt_PT: Impossível editar esta referência

en: Cannot change Person
pt_PT: Impossível modificar o indivíduo

en: You cannot change Person events in the Family Editor
pt_PT: Impossível modificar eventos individuais no editor de família

en: _Gallery
pt_PT: _Galeria

[ctx: verb:look at this]
note: Translators: _View means "to look at this"
en: _View
pt_PT: _Ver

en: Open Containing _Folder
pt_PT: Abrir _pasta-mãe

en: _Make Active Media
pt_PT: Tornar _multimédia activa

en: Non existing media found in the Gallery
pt_PT: Multimédia inexistente encontrada na galeria

en: This media reference cannot be edited at this time. Either the associated media object is already being edited or another media reference that is associated with the same media object is being edited.
    
    To edit this media reference, you need to close the media object.
pt_PT: Esta referência a multimédia não pode ser editada de momento. O objecto multimédia associado já está a ser editado ou outra referência a multimédia associada ao mesmo objecto multimédia está a ser editada.
    
    Para editar esta referência a multimédia tem de fechar o evento.

en: Drag Media Object
pt_PT: Arrastar objecto multimédia

en: Create and add a new LDS ordinance
pt_PT: Criar e adicionar uma nova ordenança SUD

en: Remove the existing LDS ordinance
pt_PT: Remover a ordenança SUD existente

en: Edit the selected LDS ordinance
pt_PT: Editar a ordenança SUD seleccionada

en: Move the selected LDS ordinance upwards
pt_PT: Mover a ordenança SUD seleccionada acima

en: Move the selected LDS ordinance downwards
pt_PT: Mover a ordenança SUD seleccionada abaixo

en: _LDS
pt_PT: _SUD

en: Alternate _Locations
pt_PT: _Locais alternativos

en: Create and add a new name
pt_PT: Criar e adicionar um novo nome

en: Remove the existing name
pt_PT: Remover o nome existente

en: Edit the selected name
pt_PT: Editar o nome seleccionado

en: Move the selected name upwards
pt_PT: Mover o nome seleccionado acima

en: Move the selected name downwards
pt_PT: Mover o nome seleccionado abaixo

en: Group As
pt_PT: Agrupar como

en: Notes Preview
pt_PT: Antevisão das notas

en: _Names
pt_PT: _Nomes

en: Set as Preferred name
pt_PT: Definir como nome preferido

en: Yes
pt_PT: Sim

en: No
pt_PT: Não

en: Preferred name
pt_PT: Nome preferido

en: Alternative names
pt_PT: Nomes alternativos

en: Create and add a new note
pt_PT: Criar e adicionar uma nova nota

en: Remove the existing note
pt_PT: Remover a nota existente

en: Edit the selected note
pt_PT: Editar a nota seleccionada

en: Add an existing note
pt_PT: Adicionar uma nota existente

en: Move the selected note upwards
pt_PT: Mover a nota seleccionada acima

en: Move the selected note downwards
pt_PT: Mover a nota seleccionada abaixo

en: Preview
pt_PT: Antevisão

en: _Notes
pt_PT: _Notas

en: Personal
pt_PT: Pessoal

en: <Unknown>
pt_PT: <Desconhecido>

en: Add a new personal event
pt_PT: Adicionar um novo evento pessoal

en: Remove the selected personal event
pt_PT: Remover o evento pessoal seleccionado

en: Edit the selected personal event or edit family
pt_PT: Editar o evento pessoal seleccionado ou editar família

en: Move the selected event upwards or change family order
pt_PT: Mover o evento seleccionado acima ou alterar a ordem da família

en: Move the selected event downwards or change family order
pt_PT: Mover o evento seleccionado abaixo ou alterar a ordem da família

en: Cannot change Family
pt_PT: Impossível alterar a família

en: You cannot change Family events in the Person Editor
pt_PT: Impossível alterar eventos familiares no editor de indivíduos

en: Create and add a new association
pt_PT: Criar e adicionar uma nova associação

en: Remove the existing association
pt_PT: Remover a associação existente

en: Edit the selected association
pt_PT: Editar a associação seleccionada

en: Move the selected association upwards
pt_PT: Mover a associação seleccionada acima

en: Move the selected association downwards
pt_PT: Mover a associação seleccionada abaixo

en: _Associations
pt_PT: _Associações

en: Godfather
pt_PT: Padrinho

en: Create and add a new place name
pt_PT: Criar e adicionar um novo nome de local

en: Remove the existing place name
pt_PT: Remover o nome de local existente

en: Edit the selected place name
pt_PT: Editar o nome de local seleccionado

en: Move the selected place name upwards
pt_PT: Mover o nome de local seleccionado acima

en: Move the selected place name downwards
pt_PT: Mover o nome de local seleccionado abaixo

en: Alternative Names
pt_PT: Nomes alternativos

en: Enclosed By
pt_PT: Rodeado por

en: Place cycle detected
pt_PT: Ciclo de local detectado

en: The place you are adding is already enclosed by this place
pt_PT: O local que está a adicionar já está rodeado por este local

en: Create and add a new repository
pt_PT: Criar e adicionar um novo repositório

en: Remove the existing repository
pt_PT: Remover o repositório existente

en: Edit the selected repository
pt_PT: Editar o repositório seleccionado

en: Add an existing repository
pt_PT: Adicionar um repositório existente

en: Move the selected repository upwards
pt_PT: Mover o repositório seleccionado acima

en: Move the selected repository downwards
pt_PT: Mover o repositório seleccionado abaixo

en: _Repositories
pt_PT: _Repositórios

en: This repository reference cannot be edited at this time. Either the associated repository is already being edited or another repository reference that is associated with the same repository is being edited.
    
    To edit this repository reference, you need to close the repository.
pt_PT: Esta referência a repositório não pode ser editada de momento. O repositório associado já está a ser editado ou outra referência a repositório associada ao mesmo repositório está a ser editada.
    
    Para editar esta referência a repositório tem de fechar o evento.

en: Create and add a new surname
pt_PT: Criar e adicionar um novo apelido

en: Remove the selected surname
pt_PT: Remover o apelido seleccionado

en: Edit the selected surname
pt_PT: Editar o apelido seleccionado

en: Move the selected surname upwards
pt_PT: Mover o apelido seleccionado acima

en: Move the selected surname downwards
pt_PT: Mover o apelido seleccionado abaixo

en: Origin
pt_PT: Origem

en: Multiple Surnames
pt_PT: Múltiplos apelidos

en: Family Surnames
pt_PT: Apelidos de família

en: Create and add a new web address
pt_PT: Criar e adicionar um novo endereço web

en: Remove the existing web address
pt_PT: Remover o endereço web existente

en: Edit the selected web address
pt_PT: Editar o endereço web seleccionado

en: Move the selected web address upwards
pt_PT: Mover o endereço web seleccionado acima

en: Move the selected web address downwards
pt_PT: Mover o endereço web seleccionado abaixo

en: Jump to the selected web address
pt_PT: Ir para o endereço web seleccionado

en: _Jump to
pt_PT: _Ir para

[ctx: manual]
en: Address_Editor_dialog
pt_PT: Diálogo_Editor_de_endereço

en: Address Editor
pt_PT: Editor de endereço

[ctx: manual]
en: Attribute_Editor_dialog
pt_PT: Diálogo_Editor_de_atributo

en: Attribute Editor
pt_PT: Editor de atributo

en: New Attribute
pt_PT: Novo atributo

en: Cannot save attribute
pt_PT: Impossível gravar o atributo

en: The attribute type cannot be empty
pt_PT: O tipo de atributo não pode estar em branco

[ctx: manual]
en: Child_Reference_Editor
pt_PT: Editor_de_referência_de_filhos

en: Child Reference Editor
pt_PT: Editor de referência de filhos

[ctx: manual]
en: New_Citation_dialog
pt_PT: Diálogo_Nova_citação

en: New Citation
pt_PT: Nova citação

en: Edit Citation
pt_PT: Editar citação

en: No source selected
pt_PT: Sem fonte seleccionada

en: A source is anything (personal testimony, video recording, photograph, newspaper column, gravestone...) from which information can be derived. To create a citation, first select the required source, and then record the location of the information referenced within the source in the 'Volume/Page' field.
pt_PT: Uma fonte é qualquer coisa (testemunho pessoal, vídeo, fotografia, jornal, lápide, etc) da qual a informação pode ser derivada. Para criar uma citação, primeiro seleccione a fonte requerida e depois registe a localização da informação referenciada dentro da fonte no campo "Volume/Página".

en: Cannot save citation. ID already exists.
pt_PT: Impossível gravar a citação. A ID já existe.

en: You have attempted to use the existing Gramps ID with value %(id)s. This value is already used by '%(prim_object)s'. Please enter a different ID or leave blank to get the next available ID value.
pt_PT: Tentou utilizar uma ID Gramps já existente com o valor %(id)s. Este valor já está a ser utilizado por "%(prim_object)s". Por favor, insira outra ID ou deixe em branco para obter a próxima ID disponível.

en: Add Citation (%s)
pt_PT: Adicionar citação (%s)

en: Edit Citation (%s)
pt_PT: Editar citação (%s)

en: Regular
pt_PT: Normal

en: Before
pt_PT: Antes de

en: After
pt_PT: Após

en: About
pt_PT: Cerca de

en: Range
pt_PT: Intervalo

en: From
pt_PT: De

en: To
pt_PT: Até

en: Span
pt_PT: Duração

en: Estimated
pt_PT: Estimada

en: Calculated
pt_PT: Calculada

[ctx: manual]
en: Editing_dates
pt_PT: Editar_datas

en: Date selection
pt_PT: Selecção de data

en: Correct the date or switch from `{cur_mode}' to `{text_mode}'
pt_PT: Corrija a data ou mude de "{cur_mode}" para "{text_mode}"

[ctx: manual]
en: New_Event_dialog
pt_PT: Diálogo_Novo_evento

en: Event: %s
pt_PT: Evento: %s

en: New Event
pt_PT: Novo evento

en: Edit Event
pt_PT: Editar evento

en: Cannot save event
pt_PT: Impossível gravar o evento

en: No data exists for this event. Please enter data or cancel the edit.
pt_PT: Não existem dados para este evento. Por favor, insira-os ou cancele a edição.

en: Cannot save event. ID already exists.
pt_PT: Impossível gravar o evento. A ID já existe.

en: The event type cannot be empty
pt_PT: O tipo de evento não pode estar em branco

en: Add Event (%s)
pt_PT: Adicionar evento (%s)

en: Edit Event (%s)
pt_PT: Editar evento (%s)

[ctx: manual]
en: Event_Reference_Editor_dialog
pt_PT: Diálogo_Editor_de_referência_a_evento

en: Event Reference Editor
pt_PT: Editor de referência a evento

en: _General
pt_PT: _Geral

en: Modify Event
pt_PT: Modificar evento

en: Add Event
pt_PT: Adicionar evento

[ctx: manual]
en: Family_Editor_dialog
pt_PT: Diálogo_Editor_de_família

en: Create a new person and add the child to the family
pt_PT: Criar um novo indivíduo e adicionar o filho à família

en: Remove the child from the family
pt_PT: Remover o filho da família

en: Edit the child reference
pt_PT: Editar a referência de filho

en: Add an existing person as a child of the family
pt_PT: Adicionar um indivíduo existente como filho da família

en: Move the child up in the children list
pt_PT: Mover o filho acima na lista de filhos

en: Move the child down in the children list
pt_PT: Mover o filho abaixo na lista de filhos

en: #
pt_PT: Nº

en: Paternal
pt_PT: Paterna

en: Maternal
pt_PT: Materna

en: Birth Date
pt_PT: Data de nascimento

en: Death Date
pt_PT: Data de óbito

en: Birth Place
pt_PT: Local de nascimento

en: Death Place
pt_PT: Local de óbito

en: Chil_dren
pt_PT: _Filhos

en: Edit child
pt_PT: Editar filho

en: Add an existing child
pt_PT: Adicionar um filho existente

en: Edit relationship
pt_PT: Editar parentesco

en: Select Child
pt_PT: Seleccionar filho

en: Adding parents to a person
pt_PT: Adicionar pais a um indivíduo

en: It is possible to accidentally create multiple families with the same parents. To help avoid this problem, only the buttons to select parents are available when you create a new family. The remaining fields will become available after you attempt to select a parent.
pt_PT: É possível acidentalmente criar múltiplas famílias com os mesmos pais. Para evitar este problema, só os botões de selecção de pais estarão disponíveis quando criar uma nova família. Os restante campos ficarão disponíveis após tentar seleccionar um progenitor.

en: Family has changed
pt_PT: Família alterada

en: The %(object)s you are editing has changed outside this editor. This can be due to a change in one of the main views, for example a source used here is deleted in the source view.
    To make sure the information shown is still correct, the data shown has been updated. Some edits you have made may have been lost.
pt_PT: O %(object)s que está a editar foi alterado fora deste editor. Isto pode dever-se a uma alteração numa das vistas principais, por exemplo, uma fonte utilizada aqui ser apagada no separador Fontes.
    Para garantir que a informação mostrada está correcta, os dados foram actualizados. Algumas edições realizadas podem ter sido perdidas.

en: family
pt_PT: família

en: New Family
pt_PT: Nova família

en: Edit Family
pt_PT: Editar família

en: Select a person as the mother
pt_PT: Seleccionar um indivíduo como mãe

en: Add a new person as the mother
pt_PT: Adicionar um novo indivíduo como mãe

en: Remove the person as the mother
pt_PT: Remover o indivíduo como mãe

en: Select a person as the father
pt_PT: Seleccionar um indivíduo como pai

en: Add a new person as the father
pt_PT: Adicionar um novo indivíduo como pai

en: Remove the person as the father
pt_PT: Remover o indivíduo como pai

en: Select Mother
pt_PT: Seleccionar mãe

en: Select Father
pt_PT: Seleccionar pai

en: Duplicate Family
pt_PT: Família duplicada

en: A family with these parents already exists in the database. If you save, you will create a duplicate family. It is recommended that you cancel the editing of this window, and select the existing family
pt_PT: Já existe uma família com estes pais na base de dados Se gravar, será criada uma família duplicada. É recomendado que cancele a edição nesta janela e seleccione a família já existente

en: Edit %s
pt_PT: Editar %s

en: A father cannot be his own child
pt_PT: Um pai não pode ser o seu próprio filho

en: %s is listed as both the father and child of the family.
pt_PT: %s está dado como pai e filho da família ao mesmo tempo.

en: A mother cannot be her own child
pt_PT: Uma mãe não pode ser a sua própria filha

en: %s is listed as both the mother and child of the family.
pt_PT: %s está dada como mãe e filha da família ao mesmo tempo.

en: Cannot save family
pt_PT: Impossível gravar a família

en: No data exists for this family. Please enter data or cancel the edit.
pt_PT: Não existem dados para esta família. Por favor, insira-os ou cancele a edição.

en: Cannot save family. ID already exists.
pt_PT: Impossível gravar a família. A ID já existe.

en: You have attempted to use the existing Gramps ID with value %(id)s. This value is already used. Please enter a different ID or leave blank to get the next available ID value.
pt_PT: Tentou utilizar uma ID Gramps já existente, com o valor %(id)s. Este valor já está a ser utilizado. Por favor, insira uma ID diferente ou deixe em branco para obter a próxima ID disponível.

en: Add Family
pt_PT: Adicionar família

[ctx: manual]
en: LDS_Ordinance_Editor
pt_PT: Editor_de_ordenações_SUD

en: LDS Ordinance Editor
pt_PT: Editor de ordenações SUD

en: %(father)s and %(mother)s [%(gramps_id)s]
pt_PT: %(father)s e %(mother)s [%(gramps_id)s]

[ctx: manual]
en: Link_Editor
pt_PT: Editor_de_ligações

en: Link Editor
pt_PT: Editor de ligações

en: Internet Address
pt_PT: Endereço da Internet

en: Location Editor
pt_PT: Editor de locais

[ctx: manual]
en: New_Media_dialog
pt_PT: Diálogo_Nova_multimédia

en: Media: %s
pt_PT: Multimédia: %s

en: New Media
pt_PT: Nova multimédia

en: Edit Media Object
pt_PT: Editar objecto multimédia

en: Cannot save media object
pt_PT: Impossível gravar o objecto multimédia

en: No data exists for this media object. Please enter data or cancel the edit.
pt_PT: Não existem dados para este objecto multimédia. Por favor, insira-os ou cancele a edição.

en: Cannot save media object. ID already exists.
pt_PT: Impossível gravar a multimédia. A ID já existe.

en: There is no media matching the current path value!
pt_PT: Não há multimédia correspondente ao caminho actual!

en: You have attempted to use the path with value '%(path)s'. This path does not exist! Please enter a different path
pt_PT: Tentou utilizar o caminho com o valor "%(path)s". Este caminho não existe! Por favor, insira um caminho diferente

en: Add Media Object (%s)
pt_PT: Adicionar objecto multimédia (%s)

en: Edit Media Object (%s)
pt_PT: Editar objecto multimédia (%s)

[ctx: manual]
en: Media_Reference_Editor_dialog
pt_PT: Diálogo_Editor_de_referências_a_multimédia

en: Media Reference Editor
pt_PT: Editor de referências a multimédia

en: Name Editor
pt_PT: Editor de nomes

[ctx: manual]
en: Name_Editor
pt_PT: Editor_de_nomes

en: Call name must be the given name that is normally used.
pt_PT: O nome usual deve ser o nome próprio normalmente usado.

en: New Name
pt_PT: Novo nome

en: Break global name grouping?
pt_PT: Desfazer agrupamento global de nomes?

en: All people with the name of %(surname)s will no longer be grouped with the name of %(group_name)s.
pt_PT: Todos os indivíduos com apelido %(surname)s deixarão de estar agrupados sob o grupo %(group_name)s.

en: Continue
pt_PT: Continuar

en: Return to Name Editor
pt_PT: Voltar ao editor de nomes

en: Group all people with the same name?
pt_PT: Agrupar todos os indivíduos com o mesmo nome?

en: You have the choice of grouping all people with the name of %(surname)s with the name of %(group_name)s, or just mapping this particular name.
pt_PT: Tem a opção de agrupar todos os indivíduos com o apelido %(surname)s no nome %(group_name)s ou mapear só este nome específico.

en: Group all
pt_PT: Agrupar todos

en: Group this name only
pt_PT: Agrupar só este nome

[ctx: manual]
en: Editing_information_about_notes
pt_PT: Editar_informação_sobre_notas

en: Note: %(id)s - %(context)s
pt_PT: Nota: %(id)s - %(context)s

en: Note: %s
pt_PT: Nota: %s

en: New Note - %(context)s
pt_PT: Nova nota - %(context)s

en: New Note
pt_PT: Nova nota

en: _Note
pt_PT: _Nota

en: Edit Note
pt_PT: Editar nota

en: Cannot save note
pt_PT: Impossível gravar a nota

en: No data exists for this note. Please enter data or cancel the edit.
pt_PT: Não há dados para esta nota. Por favor, insira-os ou cancele a edição.

en: Cannot save note. ID already exists.
pt_PT: Impossível gravar a nota. A ID já existe.

en: Add Note
pt_PT: Adicionar nota

en: Person: %(name)s
pt_PT: Indivíduo: %(name)s

en: New Person: %(name)s
pt_PT: Novo indivíduo: %(name)s

en: New Person
pt_PT: Novo indivíduo

[ctx: manual]
en: Editing_information_about_people
pt_PT: Editar_informação_sobre_indivíduos

en: Edit Person
pt_PT: Editar indivíduo

en: Edit Object Properties
pt_PT: Editar propriedades do objecto

en: Make Active Person
pt_PT: Tornar indivíduo activo

en: Make Home Person
pt_PT: Tornar indivíduo inicial

en: Problem changing the gender
pt_PT: Problema na alteração de sexo

en: Changing the gender caused problems with marriage information.
    Please check the person's marriages.
pt_PT: A alteração de sexo causou problemas com a informação matrimonial.
    Por favor, verifique os casamentos do indivíduo.

en: Cannot save person
pt_PT: Impossível gravar o indivíduo

en: No data exists for this person. Please enter data or cancel the edit.
pt_PT: Não há dados para este indivíduo. Por favor, insira-os ou cancele a edição.

en: Cannot save person. ID already exists.
pt_PT: Impossível gravar o indivíduo. A ID já existe.

en: Add Person (%s)
pt_PT: Adicionar indivíduo (%s)

en: Edit Person (%s)
pt_PT: Editar indivíduo (%s)

en: Unknown gender specified
pt_PT: Especificado sexo desconhecido

en: The gender of the person is currently unknown. Usually, this is a mistake. Please specify the gender.
pt_PT: O sexo do indivíduo é desconhecido. Normalmente isto é um erro. Por favor, especifique o sexo.

en: _Male
pt_PT: _Masculino

en: _Female
pt_PT: _Feminino

en: _Other
pt_PT: _Outro

en: _Unknown
pt_PT: _Desconhecido

[ctx: manual]
en: Person_Reference_Editor
pt_PT: Editor_de_referência_a_indivíduos

en: Person Reference Editor
pt_PT: Editor de referência a indivíduos

en: Person Reference
pt_PT: Referência a indivíduo

en: No person selected
pt_PT: Nenhum indivíduo seleccionado

en: You must either select a person or Cancel the edit
pt_PT: Deve seleccionar um indivíduo ou cancelar a edição

[ctx: manual]
en: Place_Editor_dialog
pt_PT: Diálogo_Editor_de_locais

en: Place: %s
pt_PT: Local: %s

en: New Place
pt_PT: Novo local

en: Invalid latitude
    (syntax: 18°9'48.21"S, -18.2412 or -18:9:48.21)
pt_PT: Latitude inválida
    (sintaxe: 18°9'48.21"S, -18.2412 ou -18:9:48.21)

en: Invalid longitude
    (syntax: 18°9'48.21"E, -18.2412 or -18:9:48.21)
pt_PT: Longitude inválida
    (sintaxe: 18º48.21"E, -18.2412 ou -18:9:48.21)

en: Edit Place
pt_PT: Editar local

en: Cannot save place. Name not entered.
pt_PT: Impossível gravar o local. Nome não inserido.

en: You must enter a name before saving.
pt_PT: Tem de inserir um nome antes de gravar.

en: Cannot save place. ID already exists.
pt_PT: Impossível gravar o local. A ID já existe.

en: Add Place (%s)
pt_PT: Adicionar local (%s)

en: Edit Place (%s)
pt_PT: Editar local (%s)

en: Place Format Editor
pt_PT: Editor de formato de local

en: New
pt_PT: Novo

[ctx: manual]
en: Place_Name_Editor_dialog
pt_PT: Diálogo_Editor_de_nomes_de_locais

en: Place Name Editor
pt_PT: Editor de nomes de locais

en: Invalid ISO code
pt_PT: Código ISO inválido

en: Cannot save place name
pt_PT: Impossível gravar nome de local

en: The place name cannot be empty
pt_PT: O nome de local não pode estar em branco

en: Place Reference Editor
pt_PT: Editor de referência a local

en: Modify Place
pt_PT: Modificar local

en: Add Place
pt_PT: Adicionar local

en: Save Changes?
pt_PT: Gravar alterações?

en: If you close without saving, the changes you have made will be lost
pt_PT: Se fechar sem gravar, as alterações efectuadas serão perdidas

en: Cannot save repository. ID already exists.
pt_PT: Impossível gravar o repositório. A ID já existe.

en: Cannot save item. ID already exists.
pt_PT: Impossível gravar o item. A ID já existe.

en: Repository Reference Editor
pt_PT: Editor de referência a repositórios

en: Repository: %s
pt_PT: Repositório: %s

en: New Repository
pt_PT: Novo repositório

en: Repo Reference Editor
pt_PT: Editor de referência a repositórios

en: Modify Repository
pt_PT: Modificar repositório

en: Add Repository
pt_PT: Adicionar repositório

[ctx: manual]
en: New_Repository_dialog
pt_PT: Diálogo_Novo_repositório

en: Edit Repository
pt_PT: Editar repositório

en: Cannot save repository
pt_PT: Impossível gravar o repositório

en: No data exists for this repository. Please enter data or cancel the edit.
pt_PT: Não há dados para este repositório. Por favor, insira-os ou cancele a edição.

en: Add Repository (%s)
pt_PT: Adicionar repositório (%s)

en: Edit Repository (%s)
pt_PT: Editar repositório (%s)

[ctx: manual]
en: New_Source_dialog
pt_PT: Diálogo_Nova_fonte

en: New Source
pt_PT: Nova fonte

en: Edit Source
pt_PT: Editar fonte

en: Cannot save source
pt_PT: Impossível gravar a fonte

en: No data exists for this source. Please enter data or cancel the edit.
pt_PT: Não há dados para esta fonte. Por favor, insira-os ou cancele a edição.

en: Cannot save source. ID already exists.
pt_PT: Impossível gravar a fonte. A ID já existe.

en: Add Source (%s)
pt_PT: Adicionar fonte (%s)

en: Edit Source (%s)
pt_PT: Editar fonte (%s)

[ctx: manual]
en: Tag_selection_dialog
pt_PT: Diálogo_Selecção_de_etiqueta

en: Tag selection
pt_PT: Selecção de etiqueta

[ctx: manual]
en: Internet_Address_Editor
pt_PT: Editor_de_endereço_da_Internet

en: Internet Address Editor
pt_PT: Editor de endereço da Internet

[ctx: manual]
en: Add_Rule_dialog
pt_PT: Diálogo_Adicionar_regra

[ctx: manual]
en: Define_Filter_dialog
pt_PT: Diálogo_Definir_filtro

[ctx: manual]
en: Custom_Filters
pt_PT: Filtros_personalizados

en: Person Filters
pt_PT: Filtros de indivíduos

en: Family Filters
pt_PT: Filtros de famílias

en: Event Filters
pt_PT: Filtros de eventos

en: Place Filters
pt_PT: Filtros de locais

en: Source Filters
pt_PT: Filtros de fontes

en: Media Filters
pt_PT: Filtros de multimédia

en: Repository Filters
pt_PT: Filtros de repositórios

en: Note Filters
pt_PT: Filtros de notas

en: Citation Filters
pt_PT: Filtros de citações

en: equal to
pt_PT: igual a

en: greater than
pt_PT: maior que

en: Not a valid ID
pt_PT: Não é uma ID válida

en: Select...
pt_PT: Seleccionar...

en: Select %s from a list
pt_PT: Seleccionar %s de uma lista

en: Give or select a source ID, leave empty to find objects with no source.
pt_PT: Forneça ou seleccione uma ID de fonte, deixe em branco para localizar objectos sem fontes.

en: Family filter name:
pt_PT: Filtros de família:

en: Include selected Gramps ID
pt_PT: Incluir ID Gramps seleccionada

en: Use exact case of letters
pt_PT: Comparar maiúsculas

en: Regular-Expression matching:
pt_PT: Comparar expressão regular:

en: Use regular expression
pt_PT: Usar expressão regular

en: Also family events where person is spouse
pt_PT: Também eventos familiares onde o indivíduo seja cônjuge

en: Only include primary participants
pt_PT: Incluir só participantes principais

en: degrees
pt_PT: graus

en: kilometers
pt_PT: quilómetros

en: miles
pt_PT: milhas

en: Use regular expressions
pt_PT: Usar expressões regulares

en: Interpret the contents of string fields as regular expressions:
    .	A decimal point will match any character.
    ?	A question mark will match zero or one occurences of the previous character or group.
    *	An asterisk will match zero or more occurences.
    +	A plus sign will match one or more occurences.
    ()	Use parentheses to group expressions.
    |	Specify alternatives using a vertical bar.
    ^	A caret will match the start of a line.
    $	A dollar sign will match the end of a line.
pt_PT: Interpretar o conteúdo de campos de cadeias como expressões regulares:
    .   um ponto decimal serve como qualquer carácter;
    ?  um ponto de interrogação corresponde a 0 ou 1 ocorrências do carácter ou grupo anterior;
    *  um asterisco corresponde a 0 ou mais ocorrências;
    +  um sinal + corresponde a uma ou mais ocorrências;
    () use parênteses para agrupar expressões;
    |   especifique alternativas usando uma barra vertical;
    ^  um acento circunflexo corresponde a um início de linha;
    $  um cifrão corresponde a um fim de linha.

en: Case sensitive
pt_PT: Sensível a maiúsculas

en: Rule Name
pt_PT: Nome da regra

en: No rule selected
pt_PT: Nenhuma regra seleccionada

en: Define filter
pt_PT: Definir filtro

en: Add Rule
pt_PT: Adicionar regra

en: Edit Rule
pt_PT: Editar regra

en: Filter Test
pt_PT: Teste do filtro

en: Comment
pt_PT: Comentário

en: Filter
pt_PT: Filtro

en: Custom Filter Editor
pt_PT: Editor de filtro personalizado

en: Delete Filter?
pt_PT: Eliminar filtro?

en: This filter is currently being used as the base for other filters. Deleting this filter will result in removing all other filters that depend on it.
pt_PT: Este filtro está a ser utilizado como base para outros filtros. Eliminar este filtro resultará na remoção de todos os outros filtros que dele dependam.

en: Delete Filter
pt_PT: Eliminar filtro

en: To select a person, use drag-and-drop or use the buttons
pt_PT: Para seleccionar um indivíduo, arraste e largue ou use os botões

en: No person given, click button to select one
pt_PT: Não indicou um indivíduo, seleccione um utilizando o botão

en: Edit person
pt_PT: Editar indivíduo

en: Select an existing person
pt_PT: Seleccionar um indivíduo existente

en: Add a new person
pt_PT: Adicionar novo indivíduo

en: Remove person
pt_PT: Remover indivíduo

en: To select a place, use drag-and-drop or use the buttons
pt_PT: Para seleccionar um local, arraste e largue ou use os botões

en: No place given, click button to select one
pt_PT: Não indicou um local, seleccione um utilizando o botão

en: Edit place
pt_PT: Editar local

en: Select an existing place
pt_PT: Seleccionar um local existente

en: Add a new place
pt_PT: Adicionar um novo local

en: Remove place
pt_PT: Remover local

en: To select a source, use drag-and-drop or use the buttons
pt_PT: Para seleccionar uma fonte, arraste e largue ou use os botões

en: First add a source using the button
pt_PT: Primeiro adicione uma fonte usando o botão

en: Edit source
pt_PT: Editar fonte

en: Select an existing source
pt_PT: Seleccionar uma fonte existente

en: Add a new source
pt_PT: Adicionar uma nova fonte

en: Remove source
pt_PT: Remover fonte

en: To select a media object, use drag-and-drop or use the buttons
pt_PT: Para seleccionar um objecto multimédia, arraste e largue ou use os botões

en: No image given, click button to select one
pt_PT: Não indicou uma imagem, seleccione uma utilizando o botão

en: Edit media object
pt_PT: Editar objecto multimédia

en: Select an existing media object
pt_PT: Seleccionar um objecto multimédia existente

en: Add a new media object
pt_PT: Adicionar um novo objecto multimédia

en: Remove media object
pt_PT: Remover objecto multimédia

en: To select a note, use drag-and-drop or use the buttons
pt_PT: Para seleccionar uma nota, arraste e largue ou use os botões

en: No note given, click button to select one
pt_PT: Não indicou uma nota, seleccione uma utilizando o botão

en: Select an existing note
pt_PT: Seleccionar uma nota existente

en: Add a new note
pt_PT: Adicionar uma nova nota

en: Remove note
pt_PT: Remover nota

en: _Find
pt_PT: _Localizar

en: _Clear
pt_PT: _Limpar

en: %s is
pt_PT: %s é

en: %s contains
pt_PT: %s contém

en: %s is not
pt_PT: %s não é

en: %s does not contain
pt_PT: %s não contém

en: Updating display...
pt_PT: A actualizar vista...

en: Source:
pt_PT: Fonte:

en: Publication
pt_PT: Publicação

en: Citation:
pt_PT: Citação:

en: Volume/Page
pt_PT: Volume/Página

[ctx: Citation: Minimum Confidence]
en: Min. Conf.
pt_PT: Conf. mín.

en: Custom filter
pt_PT: Filtro personalizado

en: Participants
pt_PT: Participantes

en: Relationship
pt_PT: Parentesco

en: any
pt_PT: qualquer

en: Birth date
pt_PT: Data de nascimento

en: example: "%(msg1)s" or "%(msg2)s"
pt_PT: exemplo: "%(msg1)s" ou "%(msg2)s"

en: Birth place
pt_PT: Local de nascimento

en: Death date
pt_PT: Data de óbito

en: Death place
pt_PT: Local de óbito

en: Within
pt_PT: Entre

en: This updates the view with the current filter parameters.
pt_PT: Actualiza a vista com os parâmetros de filtragem actuais.

en: This resets the filter parameters to empty state.  The 'Find' button should be used to actually update the view to its defaults.
pt_PT: Repõe os parâmetros de filtragem num estado vazio. Deve utilizar "Procurar" para realmente actualizar a vista para as pré-definições.

en: This opens a dialog to add a new custom filter based on the values given.
pt_PT: Abre um diálogo para criar um filtro personalizado, baseado nos valores especificados.

en: Reset
pt_PT: Repor

en: Elapsed time: %.2fs
pt_PT: Tempo decorrido: %.2fs

en: You should select a place when using the 'Within' rule
pt_PT: Deve seleccionar um local ao usar a regra "Dentro de"

en: Supply at least one value
pt_PT: Indique pelo menos um valor

en: Created by Filter gramplet on {today}
pt_PT: Criado pelo gramplet Filtro a {today}

en: Image
pt_PT: Imagem

en: _Title:
pt_PT: _Título:

en: Convert to a relative path
pt_PT: Converter para caminho relativo

en: Show all
pt_PT: Mostrar tudo

en: Loading items...
pt_PT: A carregar itens...

en: _Delete
pt_PT: _Eliminar

en: Book _name:
pt_PT: _Nome do livro:

en: Clear the book
pt_PT: Limpar o livro

en: Save current set of configured selections
pt_PT: Gravar o conjunto actual de selecções configuradas

en: Open previously created book
pt_PT: Abrir livro previamente criado

en: Manage previously created books
pt_PT: Gerir livros previamente criados

en: Add an item to the book
pt_PT: Adicionar um item ao livro

en: Remove currently selected item from the book
pt_PT: Remover item actualmente seleccionado do livro

en: Move current selection one step up in the book
pt_PT: Mover selecção actual um passo acima no livro

en: Move current selection one step down in the book
pt_PT: Mover selecção actual um passo abaixo no livro

en: Configure currently selected item
pt_PT: Configurar item actualmente seleccionado

en: Clear _All
pt_PT: Limp_ar tudo

en: Format _name:
pt_PT: _Nome do formato:

en: Format _definition:
pt_PT: _Definição do formato:

en: The following conventions are used:
    <tt>  <b>%f</b> - Given Name       <b>%F</b> - GIVEN NAME
      <b>%l</b> - Surname          <b>%L</b> - SURNAME
      <b>%t</b> - Title            <b>%T</b> - TITLE
      <b>%p</b> - Prefix           <b>%P</b> - PREFIX
      <b>%s</b> - Suffix           <b>%S</b> - SUFFIX
      <b>%c</b> - Call name        <b>%C</b> - CALL NAME
      <b>%y</b> - Patronymic       <b>%Y</b> - PATRONYMIC</tt>
pt_PT: Serão usadas as seguintes convenções:
    <tt>  <b>%f</b> - Nome próprio       <b>%F</b> - NOME PRÓPRIO
      <b>%l</b> - Apelido          <b>%L</b> - APELIDO
      <b>%t</b> - Título           <b>%T</b> - TÍTULO
      <b>%p</b> - Prefixo          <b>%P</b> - PREFIXO
      <b>%s</b> - Sufixo           <b>%S</b> - SUFIXO
      <b>%c</b> - Nome usual       <b>%C</b> - NOME USUAL
      <b>%y</b> - Patronímico      <b>%Y</b> - PATRONÍMICO</tt>

en: Format definition details
pt_PT: Detalhes da definição do formato

en: Example:
pt_PT: Exemplo:

en: Revision comment - Gramps
pt_PT: Comentário da revisão - Gramps

en: Version description
pt_PT: Descrição da versão

en: Family Trees - Gramps
pt_PT: Árvores genealógicas - Gramps

en: _Close Window
pt_PT: Fe_char janela

en: _Load Family Tree
pt_PT: Carregar árvore _genealógica

en: _New
pt_PT: _Nova

en: _Info
pt_PT: _Informação

en: _Rename
pt_PT: _Renomear

en: Close
pt_PT: Fe_char

en: Con_vert
pt_PT: Con_verter

en: Re_pair
pt_PT: Re_parar

en: Do not show this dialog again
pt_PT: Não mostrar este diálogo novamente

en: _Remove Object
pt_PT: _Remover objecto

en: Remove object and all references to it from the database
pt_PT: Remover o objecto e todas as suas referências da base de dados

en: _Keep Reference
pt_PT: _Manter referência

en: Keep reference to the missing file
pt_PT: Manter a referência ao ficheiro em falta

en: _Select File
pt_PT: _Seleccionar ficheiro

en: Select replacement for the missing file
pt_PT: Seleccionar o substituto para o ficheiro em falta

en: _Use this selection for all missing media files
pt_PT: _Usar esta selecção para todos os ficheiros multimédia em falta

en: If you check this button, all the missing media files will be automatically treated according to the currently selected option. No further dialogs will be presented for any missing media files.
pt_PT: Se clicar neste botão, todos os ficheiros multimédia em falta serão automaticamente tratados de acordo com a opção actual. Nenhum outro diálogo será mostrado para ficheiros multimédia que não estejam presentes.

en: Cancel the rest of the operations
pt_PT: Cancelar o resto das operações

en: _No
pt_PT: _Não

en: Do not apply the operation to this item
pt_PT: Não aplicar a operação a este item

en: _Yes
pt_PT: _Sim

en: Apply the operation to this item
pt_PT: Aplicar a operação a este item

en: _Use this answer for the rest of the items
pt_PT: _Usar esta resposta para o resto dos itens

en: If you check this button, your next answer will apply to the rest of the selected items
pt_PT: Se clicar neste botão, a sua próxima resposta será aplicada ao resto dos itens seleccionados

en: label
pt_PT: etiqueta

en: Close _without saving
pt_PT: Fechar _sem gravar

en: _Save
pt_PT: _Gravar

en: Do not ask again
pt_PT: Não perguntar novamente

en: Gramps Warnings
pt_PT: Avisos do Gramps

en: Accept changes and close window
pt_PT: Aceitar alterações e fechar janela

en: _Date:
pt_PT: _Data:

en: St_reet:
pt_PT: _Rua:

en: C_ity:
pt_PT: C_idade:

en: The town or city of the address
pt_PT: A vila ou cidade do endereço

en: _State/County:
pt_PT: Província/Di_strito:

en: _ZIP/Postal code:
pt_PT: _Código postal:

en: Postal code
pt_PT: Código postal

en: Cou_ntry:
pt_PT: P_aís:

en: Phon_e:
pt_PT: T_elefone:

en: Phone number linked to the address.
pt_PT: Número do telefone ligado ao endereço.

en: The state or county of the address in case a mail address must contain this.
pt_PT: O distrito do endereço, caso seja necessário para o endereço postal.

en: Country of the address
pt_PT: País do endereço

en: Mail address. 
    
    Note: Use Residence Event for genealogical address data.
pt_PT: Endereço de correio. 
    
    Nota: use um evento de residência para endereços genealógicos.

en: Privacy
pt_PT: Privacidade

en: Invoke date editor
pt_PT: Abrir o editor de datas

en: Date at which the address is valid.
pt_PT: Data em que o endereço é válido.

en: _Locality:
pt_PT: _Localidade:

en: The locality of the address
pt_PT: A localidade do endereço

en: _Attribute:
pt_PT: _Atributo:

en: _Value:
pt_PT: _Valor:

en: The value of the attribute. Eg. 1.8, Sunny, or Blue eyes.
pt_PT: O valor do atributo, por exemplo: 1,8, Ensolarado ou Olhos azuis.

en: The name of an attribute you want to use. For example: Height (for a person), Weather on this Day (for an event), ... 
    Use this to store snippets of information you collect and want to correctly link to sources. Attributes can be used for people, families, events and media.
     
    Note: several predefined attributes refer to values present in the GEDCOM standard.
pt_PT: O nome de um atributo que deseja usar. Por exemplo: Altura (para um indivíduo), Clima do dia (para um evento), etc.
    Use para armazenar informações soltas que conseguiu recolher e quer ligar correctamente às fontes. Os atributos podem ser usados para indivíduos, famílias, eventos e multimédia.
    
    Nota: diversos atributos pré-definidos são valores existentes no formato GEDCOM.

en: Relationship to _Mother:
pt_PT: Relação com a _mãe:

en: Relationship to _Father:
pt_PT: Relação com o _pai:

en: Name Child:
pt_PT: Nome do filho:

en: Open person editor of this child
pt_PT: Abrir o editor de indivíduos neste filho

en: Edition
pt_PT: Edição

en: Specific location within the information referenced. For a published work, this could include the volume of a multi-volume work and the page number(s). For a periodical, it could include volume, issue, and page numbers. For a newspaper, it could include a column number and page number. For an unpublished source, this could be a sheet number, page number, frame number, etc. A census record might have a line number or dwelling and family numbers in addition to the page number.
pt_PT: Local específico dentro da informação referenciada. Para uma obra publicada, isto poderia incluir o volume (se for mais de um) e o número da página. Para um periódico, ele poderia incluir o volume, a emissão e os números de página. Para um jornal, ele poderia incluir um número de coluna e número da página. Para uma fonte sem publicação, poderia ser um número de folha, número de página, número do quadro, etc. Um registo do censo pode ter um número de linha ou residência e números de família, além do número da página.

en: _Volume/Page:
pt_PT: _Volume/Página:

en: Con_fidence:
pt_PT: Con_fiança:

en: The date of the entry in the source you are referencing, e.g. the date a house was visited during a census, or the date an entry was made in a birth log/registry.
pt_PT: A data da entrada na fonte que se referencia, por exemplo a data em que uma casa foi visitada durante um censo ou a data em que se escreveu um assento de nascimento.

en: Conveys the submitter's quantitative evaluation of the credibility of a piece of information, based upon its supporting evidence. It is not intended to eliminate the receiver's need to evaluate the evidence for themselves.
    -Very Low =Unreliable evidence or estimated data.
    -Low =Questionable reliability of evidence (interviews, census, oral genealogies, or potential for bias for example, an autobiography).
    -High =Secondary evidence, data officially recorded sometime after event.
    -Very High =Direct and primary evidence used, or by dominance of the evidence.
pt_PT: Transmite avaliação quantitativa do investigador da credibilidade de uma peça de informação, com base nas suas evidências. Não pretende eliminar a necessidade de o receptor avaliar as evidências por si mesmo.
    Muito baixa = Evidências não confiáveis ou dados estimados
    Baixa = Confiança questionável das evidências (entrevistas, censo, genealogias orais ou informações potencialmente tendenciosas, por exemplo, uma autobiografia)
    Alta = Evidência secundária, dados registados oficialmente em algum momento após o evento
    Muito alta = Evidências directas e primárias usadas ou pelo domínio da evidência.

en: A unique ID to identify the citation
pt_PT: Uma ID única para identificar a citação

en: Tags:
pt_PT: Etiquetas:

en: Calenda_r:
pt_PT: Calendá_rio:

en: Dua_l dated
pt_PT: Data dup_la

en: Old Style/New Style
pt_PT: Estilo antigo/Estilo novo

en: Ne_w year begins:
pt_PT: Início do no_vo ano:

en: Month-Day of first day of new year (e.g., "1-1", "3-1", "3-25")
pt_PT: Mês-Dia do primeiro dia do ano novo (ex.: "1-1", "3-1", "3-25")

en: Q_uality
pt_PT: Q_ualidade

en: _Type
pt_PT: _Tipo

en: _Day
pt_PT: _Dia

en: _Month
pt_PT: _Mês

en: _Year
pt_PT: _Ano

en: Second date
pt_PT: Segunda data

en: D_ay
pt_PT: Di_a

en: Mo_nth
pt_PT: Mê_s

en: Y_ear
pt_PT: A_no

en: Te_xt comment:
pt_PT: Comentário de te_xto:

en: Close window without changes
pt_PT: Fechar a janela sem alterações

en: _Event type:
pt_PT: Tipo de _evento:

en: Show Date Editor
pt_PT: Mostrar o editor de datas

en: De_scription:
pt_PT: De_scrição:

en: Description of the event. Leave empty if you want to autogenerate this with the tool 'Extract Event Description'.
pt_PT: Descrição do evento. Deixe em branco se deseja que a ferramenta "Extrair descrição do evento" gere uma descrição automaticamente.

en: _Place:
pt_PT: _Local:

en: What type of event this is. Eg 'Burial', 'Graduation', ... .
pt_PT: Qual o tipo de evento, por exemplo: "Funeral", "Formatura", etc.

en: Date of the event. This can be an exact date, a range (from ... to, between, ...), or an inexact date (about, ...).
pt_PT: Data do evento. Pode ser uma data exacta, um intervalo (de ... até, entre, ...), ou uma data inexacta (cerca de, ...).

en: A unique ID to identify the event
pt_PT: Uma ID única para identificar o evento

en: Reference information
pt_PT: Informação da referência

en: _Role:
pt_PT: _Papel:

en: <b>Note:</b> Any changes in the shared event information will be reflected in the event itself, for all participants in the event.
pt_PT: <b>Nota</b>: quaisquer alterações nas informações de um evento partilhado serão reflectidas no próprio evento, para todos os participantes.

en: Shared information
pt_PT: Informação partilhada

en: Abandon changes and close window
pt_PT: Abandonar alterações e fechar janela

[ctx: family]
en: Name:
pt_PT: Nome:

en: Birth:
pt_PT: Nascimento:

en: Father/partner1
pt_PT: Pai/Companheiro1

en: Mother/partner2
pt_PT: Mãe/Companheiro2

en: Indicates if the record is private
pt_PT: Indica se o registo é privado

en: Relationship Information
pt_PT: Informação de parentesco

en: A unique ID for the family
pt_PT: Uma ID única para a família

en: _Type:
pt_PT: _Tipo:

en: The relationship type, eg 'Married' or 'Unmarried'. Use Events for more details.
pt_PT: O tipo de parentesco, e.g. "Casados" ou "Não casados". Use eventos para mais detalhes.

en: _Tags:
pt_PT: E_tiquetas:

en: Edit the tag list
pt_PT: Editar a lista de etiquetas

en: Ordinance:
pt_PT: Ordenança:

en: LDS _Temple:
pt_PT: _Templo SUD:

en: _Family:
pt_PT: _Família:

en: Select Family
pt_PT: Seleccionar família

en: _Status:
pt_PT: E_stado:

en: Gramps item:
pt_PT: Item Gramps:

en: Internet Address:
pt_PT: Endereço da Internet:

en: _Link Type:
pt_PT: Tipo de _ligação:

en: The town or city where the place is.
pt_PT: A vila ou cidade onde o local está.

en: S_treet:
pt_PT: R_ua:

en: Ch_urch parish:
pt_PT: Paró_quia:

en: Lowest clergical division of this place. Typically used for church sources that only mention the parish.
pt_PT: A menor divisão clerical a que o local pertence. Normalmente usada para fontes eclesiásticas que só mencionam a paróquia.

en: Co_unty:
pt_PT: Concel_ho:

en: Third level of place division. Eg., in the USA a county.
pt_PT: Terceiro nível da jurisdição do local, e.g., um concelho em Portugal.

en: _State:
pt_PT: Província/Di_strito:

en: Second level of place division, eg., in the USA a state, in Germany a Bundesland.
pt_PT: Segundo nível da jurisdição do local, e.g. uma região autónoma ou um distrito em Portugal.

en: The country where the place is.
pt_PT: O país onde o local está situado.

en: Lowest level of a place division: eg the street name.
pt_PT: Jurisdição mais baixa de um local, e.g. nome da rua.

en: A district within, or a settlement near to, a town or city.
pt_PT: Um bairro dentro, ou um povoado perto, de uma vila ou cidade.

en: _Path:
pt_PT: _Caminho:

en: Image preview
pt_PT: Antevisão da imagem

en: Path of the media object on your computer.
    Gramps does not store the media internally, it only stores the path! Set the 'Relative Path' in the Preferences to avoid retyping the common base directory where all your media is stored. The 'Media Manager' tool can help managing paths of a collection of media objects.
pt_PT: Caminho do objecto multimédia em seu computador.
    O Gramps não armazena a multimédia internamente, mas apenas o caminho. Defina o "Caminho relativo" nas Preferências para evitar re-inserir uma pasta base, onde toda a sua multimédia é armazenada. A ferramenta "Gestor de multimédia" pode ajudar na gestão de uma colecção de objectos multimédia.

en: Descriptive title for this media object.
pt_PT: Um título descritivo para o objecto multimédia.

en: Open File Browser to select a media file on your computer.
pt_PT: Abrir o gestor de ficheiros para seleccionar a multimédia no computador.

en: Folder
pt_PT: Pasta

en: A unique ID to identify the Media object.
pt_PT: Uma ID única para identificar a multimédia.

en: A date associated with the media, eg., for a picture the date it is taken.
pt_PT: Uma data associada à multimédia, e.g., a data em que a fotografia foi tirada.

en: _Corner 2:  X
pt_PT: _Canto 2: X

en: If media is an image, select the specific part of the image you want to reference.
    You can use the mouse on the picture to select a region, or use these spinbuttons to set the top left, and bottom right corner of the referenced region. Point (0,0) is the top left corner of the picture, and (100,100) the bottom right corner.
pt_PT: Se a multimédia for uma imagem, seleccione a parte específica que deseja utilizar.
    Pode usar o rato para seleccionar uma área na imagem ou usar as setas para definir o canto superior esquerdo e o canto inferior direito da área desejada. O ponto (0,0) é o canto superior esquerdo da imagem e o ponto (100,100) é o canto inferior direito.

en: Referenced region of the image media object.
    Select a region with clicking and holding the mouse button on the top left corner of the region you want, dragging the mouse to the bottom right corner of the region, and then releasing the mouse button.
pt_PT: Região referenciada da imagem.
    Seleccione a região clicando no canto superior esquerdo que deseja referenciar e, mantendo o botão premido, arraste o ponteiro para o canto inferior direito, soltando o botão em seguida.

en: _Corner 1:  X
pt_PT: _Canto 1: X

en: If media is an image, select the specific part of the image you want to reference.
    You can use the mouse on the picture to select a region, or use these spinbuttons to set the top left, and bottom right corner of the referenced region. Point (0,0) is the top left corner of the picture, and (100,100) the bottom right corner.
pt_PT: Se a multimédia for uma imagem, seleccione a parte específica que deseja utilizar.
    Pode usar o rato para seleccionar uma área na imagem ou usar as setas para definir o canto superior esquerdo e o canto inferior direito da área desejada. O ponto (0,0) é o canto superior esquerdo da imagem e o ponto (100,100) é o canto inferior direito.

en: <b>Note:</b> Any changes in the shared media object information will be reflected in the media object itself.
pt_PT: <b>Nota:</b> quaisquer alterações nas informações da multimédia partilhada serão reflectidas na própria multimédia.

en: Double click image to view in an external viewer
pt_PT: Faça duplo clique na imagem para a abrir num visualizador externo

en: Type of media object as indicated by the computer, eg Image, Video, ...
pt_PT: Tipo de multimédia como indicada pelo computador, e.g.: imagem, vídeo, ...

en: Select a file
pt_PT: Seleccione um ficheiro

en: Shared Information
pt_PT: Informação partilhada

en: An identification of what type of Name this is, eg. Birth Name, Married Name.
pt_PT: Uma identificação do tipo de nome, e.g.: nome próprio, nome adoptado.

en: _Given:
pt_PT: _Nome:

en: T_itle:
pt_PT: _Título:

en: Suffi_x:
pt_PT: Sufi_xo:

en: C_all Name:
pt_PT: Nome usu_al:

en: The person's given names
pt_PT: Nomes próprios do indivíduo

en: _Nick Name:
pt_PT: Dimi_nutivo:

en: Part of the Given name that is the normally used name. If background is red, call name is not part of Given name and will not be printed underlined in some reports.
pt_PT: Parte do nome próprio que normalmente é usado. Se o fundo estiver em vermelho, o nome usual não é parte do nome próprio e não aparecerá sublinhado nalguns relatórios.

en: A title used to refer to the person, such as 'Dr.' or 'Rev.'
pt_PT: Um título usado para se referir à pessoa, tal como "Dr." ou "Rev."

en: An optional suffix to the name, such as "Jr." or "III"
pt_PT: Um sufixo opcional ao nome, tal como "Jr." ou "III"

en: A descriptive name given in place of or in addition to the official given name.
pt_PT: Um nome descritivo dado em vez de, ou em complemento do nome próprio oficial.

en: Given Name(s)
pt_PT: Nome(s) próprio(s)

en: _Family Nick Name:
pt_PT: Alcunha _familiar:

en: A non official name given to a family to distinguish them of people with the same family name. Often referred to as eg. Farm name.
pt_PT: Um nome não oficial dado a uma família para a distinguir de indivíduos como o mesmo apelido. Frequentemente o nome da quinta, casal, solar, etc.

en: Family Names
pt_PT: Múltiplos apelidos

en: G_roup as:
pt_PT: Ag_rupar como:

en: _Sort as:
pt_PT: _Ordenar por:

en: _Display as:
pt_PT: _Mostrar como:

en: People are displayed according to the name format given in the Preferences (the default).
    Here you can make sure this person is displayed according to a custom name format (extra formats can be set in the Preferences).
pt_PT: Os indivíduos são mostrados de acordo com o formato de nome indicado nas preferências (pré-definição).
    Aqui pode certificar-se de que este indivíduo é mostrado de acordo com um formato de nome personalizado (pode definir formatos adicionais nas preferências).

en: Dat_e:
pt_PT: Da_ta:

en: People are sorted according to the name format given in the Preferences (the default).
    Here you can make sure this person is sorted according to a custom name format (extra formats can be set in the Preferences).
pt_PT: Os indivíduos são ordenados de acordo com o formato de nome indicado nas preferências (pré-definição).
    Aqui pode certificar-se de que este indivíduo é ordenado de acordo com um formato de nome personalizado (pode definir formatos adicionais nas preferências).

en: The Person Tree view groups people under the primary surname. You can override this by setting here a group value. 
    You will be asked if you want to group this person only, or all people with this specific primary surname.
pt_PT: O separador Indivíduos agrupa os indivíduos pelo apelido principal. Pode redefinir aqui um valor de grupo.
    Será questionado se deseja agrupar só este indivíduo ou todos os que têm este apelido principal específico.

en: O_verride
pt_PT: _Sobrepor

en: A Date associated with this name. Eg. for a Married Name, date the name is first used or marriage date.
pt_PT: Uma data associada a este nome, e.g, para um nome de casamento, a data da primeira utilização ou a de casamento.

en: Styled Text Editor
pt_PT: Editor de texto estilizado

en: A type to classify the note.
pt_PT: Um tipo para classificar a nota.

en: A unique ID to identify the note.
pt_PT: Uma ID única para identificar a nota.

en: _Preformatted
pt_PT: _Pré-formatado

en: When active the whitespace in your note will be respected in reports. Use this to add formatting layout with spaces, eg a table. 
    When not checked, notes are automatically cleaned in the reports, which will improve the report layout.
    Use monospace font to keep preformatting.
pt_PT: Quando activa, os espaços na sua nota serão respeitados nos relatórios. Use para adicionar formatação com espaços, e.g., uma tabela. 
    Quanto desactivada, as notas são automaticamente limpas nos relatórios, o que normalmente melhora o aspecto do relatório 
    Use uma fonte monospace para manter a pré-formatação.

en: C_all:
pt_PT: _Usual:

en: _Nick:
pt_PT: Dimi_nutivo:

en: Click on a table cell to edit.
pt_PT: Clique na célula da tabela para a editar.

en: Use Multiple Surnames
    Indicate that the surname consists of different parts. Every surname has its own prefix and a possible connector to the next surname. Eg., the surname Ramón y Cajal can be stored as Ramón, which is inherited from the father, the connector y, and Cajal, which is inherited from the mother.
pt_PT: Usar vários apelidos
    Indica que o apelido é composto de diferentes partes. Cada apelido tem o seu próprio prefixo e uma possível ligação com o próximo apelido. E.g., o apelido Souza e Silva pode ser armazenado como Souza, que é herdado da mãe, a ligação "e", e Silva, que é herdado do pai.

en: Set person as private data
pt_PT: Definir indivíduo como privado

en: _Surname:
pt_PT: _Apelido:

en: An optional prefix for the family that is not used in sorting, such as "de" or "van".
pt_PT: Um prefixo opcional para a família que não é usado na ordenação, tal como "de" ou "van".

en: Part of a person's name indicating the family to which the person belongs
pt_PT: Parte do nome de um indivíduo que indica a família a que pertence

en: Go to Name Editor to add more information about this name
pt_PT: Abrir o editor de nomes e adicionar mais informação sobre este nome

en: O_rigin:
pt_PT: O_rigem:

en: The origin of this family name for this family, eg 'Inherited' or 'Patronymic'.
pt_PT: A origem deste apelido para esta família, por exemplo: "Herdado" ou "Patronímico".

en: G_ender:
pt_PT: S_exo:

en: A unique ID for the person.
pt_PT: Uma ID única para o indivíduo.

en: _Person:
pt_PT: _Indivíduo:

en: _Association:
pt_PT: _Associação:

en: Description of the association, eg. Godfather, Friend, ...
    
    Note: Use Events instead for relations connected to specific time frames or occasions. Events can be shared between people, each indicating their role in the event.
pt_PT: Descrição da associação. Por exemplo: padrinho, amigo, etc.
    
    Nota: usar preferencialmente eventos para relações ligadas a períodos de tempo ou ocasiões específicas. Os eventos podem ser partilhados entre indivíduos indicando o seu papel no evento.

en: Use the select button to choose a person that has an association to the edited person.
pt_PT: Use o botão de selecção para escolher um indivíduo que tenha uma associação com o indivíduo editado.

en: Select a person that has an association to the edited person.
pt_PT: Seleccionar um indivíduo que tem uma associação com o indivíduo editado.

en: Either use the two fields below to enter coordinates (latitude and longitude),
pt_PT: Use os dois campos abaixo para inserir coordenadas (latitude e longitude),

en: L_atitude:
pt_PT: L_atitude :

en: Full title of this place.
pt_PT: Título completo deste local.

en: Latitude (position above the Equator) of the place in decimal or degree notation.
    Eg, valid values are 12.0154, 50°52′21.92″N, N50°52′21.92″ or 50:52:21.92
    You can set these values via the Geography View by searching the place, or via a map service in the place view.
pt_PT: A latitude (posição acima do Equador) de um local em notação decimal ou em graus.
    Valores válidos seriam, e.g.: 12.0154, 50°52′21.92″N, N50°52′21.92″ ou 50:52:21.92
    Pode definir estes valores procurando o local no separador Geografia ou num serviço de mapas no separador Locais.

en: Longitude (position relative to the Prime, or Greenwich, Meridian) of the place in decimal or degree notation.
    Eg, valid values are -124.3647, 124°52′21.92″E, E124°52′21.92″ or 124:52:21.92
    You can set these values via the Geography View by searching the place, or via a map service in the place view.
pt_PT: A longitude (posição relativa ao Meridiano de Greenwich, também chamado de referência) de um local em notação decimal ou em graus. 
    Valores válidos seriam, e.g.: -124.3647, 124°52′21.92″E, E124°52′21.92″ ou 124:52:21.92
    Pode definir estes valores procurando o local no separador Geografia ou num serviço de mapas no separador Locais.

en: or use copy/paste from your favorite map provider (format : latitude,longitude) in the following field:
pt_PT: ou use copiar/colar do seu fornecedor de mapas favorito (formato: latitude,longitude) no campo seguinte:

en: Field used to paste info from a web page like Google, OpenStreetMap...
pt_PT: Campo usado para colar informação de uma página web como Google, OpenStreetMap,...

en: A unique ID to identify the place
pt_PT: Uma ID única para identificar o local

en: Code associated with this place. Eg Country Code or Postal Code.
pt_PT: Código associado ao local. Por exemplo, código do país ou código postal.

en: What type of place this is. Eg 'Country', 'City', ...
pt_PT: Que tipo de local é este, i.e., "País", "Cidade", etc.

en: The name of this place.
pt_PT: O nome deste local.

en: Invoke place name editor.
pt_PT: Abrir o editor de nomes de local.

en: Levels:
pt_PT: Níveis:

en: Street format:
pt_PT: Formato da rua:

en: Language:
pt_PT: Idioma:

en: Reverse display order
pt_PT: Ordem inversa de exibição

en: Number Street
pt_PT: Rua número

en: Street Number
pt_PT: Número de rua

en: Date range in which the name is valid.
pt_PT: Intervalo de datas em que o nome é válido.

en: The name of the place.
pt_PT: O nome do local.

en: Language in which the name is written. Valid values are two character ISO codes. For example:  en, fr, de, nl ...
pt_PT: Idioma no qual o nome está escrito. Os valores válidos são os códigos ISO de dois caracteres. Por exemplo, pt, es, fr, etc.

en: <b>Note:</b> Any changes in the enclosing place information will be reflected in the place itself, for places that it encloses.
pt_PT: <b>Nota:</b> quaisquer alterações nas informações do local confinante serão reflectidas no próprio local e em locais que ele confina.

en: _Media Type:
pt_PT: Supor_te:

en: Call n_umber:
pt_PT: _Número de catálogo:

en: On what type of media this source is available in the repository.
pt_PT: Em que tipo de suporte está esta fonte disponível no repositório.

en: Id number of the source in the repository.
pt_PT: ID da fonte no repositório.

en: _Name:
pt_PT: _Nome:

en: Name of the repository (where sources are stored).
pt_PT: Nome do repositório (onde as fontes são armazenadas).

en: <b>Note:</b> Any changes in the shared repository information will be reflected in the repository itself, for all items that reference the repository.
pt_PT: <b>Nota:</b> quaisquer alterações nas informações do repositório partilhado serão reflectidas no próprio repositório e em todos os elementos que o referenciem.

en: A unique ID to identify the repository.
pt_PT: Uma ID única para identificar o repositório.

en: Type of repository, eg., 'Library', 'Album', ...
pt_PT: Tipo de repositório, por exemplo: "Biblioteca", "Álbum", ...

en: _Author:
pt_PT: _Autor:

en: Title of the source.
pt_PT: Título da fonte.

en: Authors of the source.
pt_PT: Autores da fonte.

en: _Pub. info.:
pt_PT: _Inf. publ.:

en: Publication Information, such as city and year of publication, name of publisher, ...
pt_PT: Informação de publicação, tal como a cidade e o ano da publicação, nome da editora, ...

en: Provide a short title used for sorting, filing, and retrieving source records.
pt_PT: Fornece um título curto usado para ordenação, arquivo e recuperação de registos de fontes.

en: A_bbreviation:
pt_PT: A_breviatura:

en: A unique ID to identify the source
pt_PT: Uma ID única para identificar a fonte

en: _Web address:
pt_PT: Endereço _web:

en: _Description:
pt_PT: _Descrição:

en: Type of internet address, eg. E-mail, Web Page, ...
pt_PT: Tipo de endereço da Internet, e.g.: correio, página web, etc.

en: The internet address as needed to navigate to it, eg. http://gramps-project.org
pt_PT: O endereço da Internet como hiperligação, por exemplo: http://gramps-project.org

en: Open the web address in the default browser.
pt_PT: Abrir o endereço da Internet no navegador pré-definido.

en: A descriptive caption of the Internet location you are storing.
pt_PT: Uma legenda descritiva do local da Internet que está a armazenar.

en: Drag to move; click to detach
pt_PT: Arraste para mover; clique para desanexar

en: Config
pt_PT: Configurar

en: Detach
pt_PT: Desanexar

en: Click to expand/collapse
pt_PT: Clique para expandir/colapsar

en: Click to delete gramplet from view
pt_PT: Clique para eliminar o gramplet da vista

en: Delete
pt_PT: Eliminar

en: Select the citation that will provide the
    primary data for the merged citation.
pt_PT: Seleccione a citação que fornecerá os dados
    primários para a citação unida.

en: Source 1
pt_PT: Fonte 1

en: Source 2
pt_PT: Fonte 2

en: Gramps ID:
pt_PT: ID Gramps:

en: Notes, media objects and data-items of both citations will be combined.
pt_PT: Notas, objectos multimédia e itens de dados de ambas as citações serão unidos.

en: Detailed Selection
pt_PT: Selecção detalhada

en: Merge and _edit
pt_PT: Unir e _editar

en: _Merge and close
pt_PT: _Unir e fechar

en: Select
pt_PT: Seleccionar

en: Select the person that will provide the primary data for the merged person.
pt_PT: Seleccione o indivíduo que fornecerá os dados primários para o indivíduo unido.

en: Title selection
pt_PT: Selecção de título

en: Place 1
pt_PT: Local 1

en: Place 2
pt_PT: Local 2

en: Select the event that will provide the
    primary data for the merged event.
pt_PT: Seleccione o evento que fornecerá os dados
    primários para o evento unido.

en: Event 1
pt_PT: Evento 1

en: Event 2
pt_PT: Evento 2

en: Attributes, notes, sources and media objects of both events will be combined.
pt_PT: Atributos, notas, fontes e objectos multimédia de ambos os eventos serão unidos.

en: Select the family that will provide the
    primary data for the merged family.
pt_PT: Seleccione a família que fornecerá os dados
    primários para a família unida.

en: Father:
pt_PT: Pai:

en: Mother:
pt_PT: Mãe:

en: Relationship:
pt_PT: Parentesco:

en: Family 1
pt_PT: Família 1

en: Family 2
pt_PT: Família 2

en: Events, lds_ord, media objects, attributes, notes, sources and tags of both families will be combined.
pt_PT: Eventos, ordenanças SUD, multimédia, atributos, notas, fontes e etiquetas de ambas as famílias serão unidas.

en: Select the object that will provide the
    primary data for the merged object.
pt_PT: Seleccione o objecto que fornecerá os dados
    primários para o objecto unido.

en: Object 1
pt_PT: Objecto 1

en: Object 2
pt_PT: Objecto 2

en: Attributes, sources, notes and tags of both objects will be combined.
pt_PT: Atributos, fontes, notas e etiquetas de ambos os objectos serão unidos.

en: Select the note that will provide the
    primary data for the merged note.
pt_PT: Seleccione a nota que fornecerá os dados
    primários para a nota unida.

en: Note 1
pt_PT: Nota 1

en: Note 2
pt_PT: Nota 2

en: Format:
pt_PT: Formato:

en: Select the person that will provide the
    primary data for the merged person.
pt_PT: Seleccione o indivíduo que fornecerá os dados
    primários para o indivíduo unido.

en: Person 1
pt_PT: Indivíduo 1

en: Person 2
pt_PT: Indivíduo 2

[ctx: person]
en: Name:
pt_PT: Nome:

en: Gender:
pt_PT: Sexo:

en: Events, media objects, addresses, attributes, urls, notes, sources and tags of both persons will be combined.
pt_PT: Eventos, multimédia, endereços, atributos, URLs, notas, fontes e etiquetas de ambos os indivíduos serão unidos.

en: Context Information
pt_PT: Informação de contexto

en: Select the place that will provide the
    primary data for the merged place.
pt_PT: Seleccione o local que fornecerá os dados
    primários para o local unido.

en: Alternative names, sources, urls, media objects and notes of both places will be combined.
pt_PT: Nomes alternativos, fontes, URLs, multimédia e notas de ambos os locais serão unidos.

en: Select the repository that will provide the
    primary data for the merged repository.
pt_PT: Seleccione o repositório que fornecerá os dados
    primários para o repositório unido.

en: Repository 1
pt_PT: Repositório 1

en: Repository 2
pt_PT: Repositório 2

en: Addresses, urls and notes of both repositories will be combined.
pt_PT: Endereços, URLs e notas de ambos os repositórios serão unidos.

en: Select the source that will provide the
    primary data for the merged source.
pt_PT: Seleccione a fonte que fornecerá os dados
    primários para a fonte unida.

en: Notes, media objects, data-items and repository references of both sources will be combined.
pt_PT: Notas, multimédia, itens de dados e referências a repositórios de ambas as fontes serão unidos.

en: Paper Settings
pt_PT: Definições de papel

en: Paper format
pt_PT: Formato do papel

en: Size:
pt_PT: Tamanho:

en: _Width:
pt_PT: _Largura:

en: _Height:
pt_PT: _Altura:

en: Orientation:
pt_PT: Orientação:

en: Margins
pt_PT: Margens

en: _Left:
pt_PT: _Esquerda:

en: _Right:
pt_PT: Di_reita:

en: _Top:
pt_PT: _Superior:

en: _Bottom:
pt_PT: _Inferior:

en: Metric
pt_PT: Métrico

en: Perform selected action
pt_PT: Executar a acção seleccionada

en: Run
pt_PT: Executar

en: Select a report from those available on the left.
pt_PT: Seleccione um relatório entre os disponíveis à esquerda.

en: Status:
pt_PT: Estado:

en: Author's email:
pt_PT: Endereço do autor:

en: Parent relationships
pt_PT: Parentesco com pais

en: Arrow top
pt_PT: Seta acima

en: Move parent up
pt_PT: Mover progenitor acima

en: Arrow bottom
pt_PT: Seta abaixo

en: Move parent down
pt_PT: Mover progenitor abaixo

en: Family relationships
pt_PT: Parentesco com família

en: Move family up
pt_PT: Mover família acima

en: Move family down
pt_PT: Mover família abaixo

en: Add a new filter
pt_PT: Adicionar novo filtro

en: Edit the selected filter
pt_PT: Editar o filtro seleccionado

en: Clone the selected filter
pt_PT: Clonar o filtro seleccionado

en: Test the selected filter
pt_PT: Testar o filtro seleccionado

en: Delete the selected filter
pt_PT: Eliminar o filtro seleccionado

en: Note: changes take effect only after this window is closed
pt_PT: Nota: as modificações só terão efeito após fechar a janela

en: All rules must apply
pt_PT: Todas as regras devem ser cumpridas

en: At least one rule must apply
pt_PT: Pelo menos uma regra deve ser cumprida

en: Exactly one rule must apply
pt_PT: Exactamente uma regra deve ser cumprida

en: Add another rule to the filter
pt_PT: Adicionar outra regra ao filtro

en: Edit the selected rule
pt_PT: Editar a regra seleccionada

en: Delete the selected rule
pt_PT: Eliminar a regra seleccionada

en: Options
pt_PT: Opções

en: Rule list
pt_PT: Lista de regras

en: Definition
pt_PT: Definição

en: Co_mment:
pt_PT: Co_mentário:

en: Return values that do no_t match the filter rules
pt_PT: Devolver valores que não cumpram as regras do fil_tro

en: Selected Rule
pt_PT: Regra seleccionada

en: Style sheet n_ame:
pt_PT: Nome da folh_a de estilo:

en: Style name
pt_PT: Nome do estilo

en: Type face
pt_PT: Tipo de letra

en: _Swiss (Arial, Helvetica, sans-serif)
pt_PT: _Suíça (Arial, Helvética, sans-serif)

en: Size
pt_PT: Tamanho

en: _Bold
pt_PT: _Negrito

en: _Italic
pt_PT: _Itálico

en: _Underline
pt_PT: _Sublinhado

en: Font options
pt_PT: Opções de letra

en: Alignment
pt_PT: Alinhamento

en: Background color
pt_PT: Cor de fundo

en: First li_ne:
pt_PT: Primeira li_nha:

en: R_ight:
pt_PT: D_ireita:

en: L_eft:
pt_PT: _Esquerda:

en: Spacing
pt_PT: Espaçamento

en: Abo_ve:
pt_PT: Aci_ma:

en: Belo_w:
pt_PT: Abai_xo:

en: Borders
pt_PT: Contornos

en: _Padding:
pt_PT: Es_paço:

en: Indentation
pt_PT: Indentação

en: _Left
pt_PT: Es_querda

en: _Right
pt_PT: Di_reita

en: J_ustify
pt_PT: J_ustificado

en: Cen_ter
pt_PT: Cen_tro

en: Le_ft
pt_PT: E_squerda

en: Righ_t
pt_PT: Direi_ta

en: _Top
pt_PT: _Superior

en: _Bottom
pt_PT: In_ferior

en: Paragraph options
pt_PT: Opções de parágrafo

en: Width
pt_PT: Largura

en: Column widths
pt_PT: Largura das colunas

en: Table options
pt_PT: Opções da tabela

en: Padding:
pt_PT: Espaço:

en: Left
pt_PT: Esquerda

en: Right
pt_PT: Direita

en: Cell options
pt_PT: Opções da célula

en: Line
pt_PT: Linha

en: Style:
pt_PT: Estilo:

en: Width:
pt_PT: Largura:

en: Line:
pt_PT: Linha:

en: Fill:
pt_PT: Preenchimento:

en: Shadow
pt_PT: Sombra

en: Spacing:
pt_PT: Espaçamento:

en: Draw shadow
pt_PT: Desenhar sombra

en: Draw options
pt_PT: Opções de desenho

en: Add a new style
pt_PT: Adicionar um novo estilo

en: Edit the selected style
pt_PT: Editar o estilo seleccionado

en: Delete the selected style
pt_PT: Eliminar o estilo seleccionado

en: _Display on startup
pt_PT: _Mostrar ao iniciar

en: _Forward
pt_PT: _Avançar

en: Install Selected _Addons
pt_PT: Inst_alar extensões seleccionadas

en: Available Gramps Updates for Addons
pt_PT: Há actualizações para extensões do Gramps

en: Gramps comes with a core set of plugins which provide all of the necessary features. However, you can extend this functionality with additional Addons. These addons provide reports, listings, views, gramplets, and more. Here you can select among the available extra addons, they will be retrieved from the internet off of the Gramps website, and installed locally on your computer. If you close this dialog now, you can install addons later from the menu under Edit -> Addon Manager.
pt_PT: O Gramps vem com um conjunto básico de extensões que oferecem todos os recursos necessários. No entanto, pode ampliar estas funcionalidades com extensões adicionais. Estas extensões fornecem relatórios, listagens, vistas, gramplets e muito mais. Aqui pode seleccionar entre as extensões adicionais disponíveis, que serão transferidas a partir da página do Gramps na Internet e instaladas localmente no seu computador. Se fechar esta Janela agora, pode instalar extensões posteriormente no menu Editar -> Gestor de extensões.

en: _Select All
pt_PT: _Seleccionar tudo

en: Select _None
pt_PT: _Não seleccionar nada

en: Books...
pt_PT: Livros...

en: Configure the active view
pt_PT: Configurar a vista activa

en: Connect to a recent database
pt_PT: Ligar a uma base de dados recente

en: F_ull Screen
pt_PT: _Ecrã completo

en: Gramps _Home Page
pt_PT: _Página web do Gramps

en: Gramps _Mailing Lists
pt_PT: Listas de discussão do Gra_mps

en: Make Backup...
pt_PT: Salvaguarda...

en: Manage databases
pt_PT: Gerir bases de dados

en: Open _Recent
pt_PT: Abrir _recente

en: Tip of the Day
pt_PT: Dica do dia

en: Undo History
pt_PT: Histórico de Desfazer

en: _Abandon Changes and Quit
pt_PT: _Abandonar alterações e sair

en: _About
pt_PT: _Acerca

en: _Addon Manager...
pt_PT: Gestor de e_xtensões...

en: _Bookmarks
pt_PT: _Marcadores

en: _Configure...
pt_PT: _Configurar...

en: _Export...
pt_PT: _Exportar...

en: _Extra Reports/Tools
pt_PT: R_elatórios/Ferramentas adicionais

en: _FAQ
pt_PT: Perguntas _frequentes

en: _Family Trees
pt_PT: _Árvores genealógicas

en: _Go
pt_PT: _Ir

en: _Import...
pt_PT: _Importar...

en: _Key Bindings
pt_PT: _Teclas de atalho

en: _Manage Family Trees...
pt_PT: _Gerir árvores genealógicas...

en: _Navigator
pt_PT: _Navegador

en: _Plugin Manager
pt_PT: Gestor de e_xtensões

en: _Preferences...
pt_PT: _Preferências...

en: _Quit
pt_PT: _Sair

en: _Report a Bug
pt_PT: _Relatar um erro

en: _Reports
pt_PT: _Relatórios

en: _Toolbar
pt_PT: Barra de ferramen_tas

en: _Tools
pt_PT: Ferramen_tas

en: _User Manual
pt_PT: Man_ual do utilizador

en: _View
pt_PT: _Ver

en: _Windows
pt_PT: _Janelas

en: Your version of gi (gnome-introspection) seems to be too old. You need a version which has the function 'require_version' to start Gramps
pt_PT: A sua versão de gi (gnome-introspection) parece muito antiga. Precisa de uma versão com a função "require_version" para iniciar o Gramps

en: Your pygobject version does not meet the requirements.
    At least pygobject %(major)d.%(feature)d.%(minor)d is needed to start Gramps with a GUI.
    
    Gramps will terminate now.
pt_PT: A versão do pygobject não cumpre os requisitos.
    Precisa pelo menos da versão de pygobject %(major)d.%(feature)d.%(minor)d para iniciar o Gramps com ambiente gráfico.
    
    O Gramps será agora encerrado.

en: Gdk, Gtk, Pango or PangoCairo typelib not installed.
    Install Gnome Introspection, and pygobject version 3.12 or later.
    Then install introspection data for Gdk, Gtk, Pango and PangoCairo
    
    Gramps will terminate now.
pt_PT: Gdk, Gtk, Pango ou PangoCairo não instalados.
    Instale o Gnome Introspection e o pygobject versão 3.12 ou superior.
    Posteriormente instale os dados de introspecção para o Gdk, Gtk, Pango e PangoCairo.
    
    O Gramps será agora encerrado.

en: Your Gtk version does not meet the requirements.
    At least %(major)d.%(minor)d is needed to start Gramps with a GUI.
    
    Gramps will terminate now.
pt_PT: A versão do Gtk não cumpre os requisitos.
    Precisa pelo menos da %(major)d %(minor)d para iniciar o Gramps com ambiente gráfico.
    
    O Gramps será agora encerrado.

en: 
    cairo python support not installed. Install cairo for your version of python
    
    Gramps will terminate now.
pt_PT: 
    Suporte para cairo python não instalado. Instale o cairo para a sua versão de python
    
    O Gramps será agora encerrado.

en: Gramps detected an incomplete GTK installation
pt_PT: O Gramps detectou uma instalação do Gtk incompleta

en: GTK translations for the current language (%(language)s) are missing.
    %(bold_start)sGramps%(bold_end)s will proceed nevertheless.
    The GUI will likely be broken as a result, especially for RTL languages!
    
    See the Gramps README documentation for installation prerequisites,
    typically located in /usr/share/doc/gramps.
pt_PT: Traduções do GTK para o idioma actual (%(language)s) em falta.
    O %(bold_start)sGramps%(bold_end)s vai continuar mesmo assim.
    O ambiente estará provavelmente quebrado, especialmente em idiomas RTL!
    
    Veja a documentação README do Gramps para pré-requisitos de instalação,
    tipicamente em /usr/share/doc/gramps.

en: Error parsing arguments
pt_PT: Erro ao analisar argumentos

en: Gramps terminated because of no DISPLAY
pt_PT: O Gramps terminou por falta de uma VISTA

en: 
    Gramps failed to start. Please report a bug about this.
    This could be because of an error in a (third party) View on startup.
    To use another view, don't load a Family Tree, change view, and then load your Family Tree.
    You can also change manually the startup view in the gramps.ini file 
    by changing the last-view parameter.
pt_PT: 
    O Gramps falhou ao iniciar. Por favor, preencha um relatório de erro.
    Isto pode ter como causa um erro numa vista (de terceiros) no arranque.
    Para usar uma vista diferente, não carregue uma árvore, mude de vista e só depois carregue a sua árvore.
    Pode também alterar manualmente a vista de arranque no ficheiro gramps.ini, 
    alterando o parâmetro last-view.

en: Error Report Assistant
pt_PT: Assistente de relatórios de erro

en: Report a bug
pt_PT: Reportar um erro

en: This is the Bug Reporting Assistant. It will help you to make a bug report to the Gramps developers that will be as detailed as possible.
    
    The assistant will ask you a few questions and will gather some information about the error that has occurred and the operating environment. At the end of the assistant you will be asked to file a bug report on the Gramps bug tracking system. The assistant will place the bug report on the clip board so that you can paste it into the form on the bug tracking website and review exactly what information you want to include.
pt_PT: Este é o assistente de relatórios de erro. Ajudá-lo-á a relatar um erro aos programadores do GRAMPS, que será o mais detalhado possível.
    
    O assistente fará algumas perguntas e reunirá algumas informações sobre o erro que ocorreu e o ambiente de operação. No final do assistente ser-lhe-á pedido que envie um relatório de erro ao sistema de gestão de erros do Gramps. O assistente colocará o relatório de erro na área de transferência de forma a que possa copiá-lo para o formulário da página web e rever a informação que deseja incluir.

en: If you can see that there is any personal information included in the error please remove it.
pt_PT: Se vir que alguma informação pessoal está incluída no erro, por favor remova-a.

en: Error Details
pt_PT: Detalhes do erro

en: This is the detailed Gramps error information, don't worry if you do not understand it. You will have the opportunity to add further detail about the error in the following pages of the assistant.
pt_PT: Esta é a informação detalhada de erro do Gramps, não se preocupe se não a entender. Terá a oportunidade de adicionar mais detalhes sobre o erro nas próximas páginas do assistente.

en: Please check the information below and correct anything that you know to be wrong or remove anything that you would rather not have included in the bug report.
pt_PT: Por favor, confirme a informação abaixo e corrija qualquer coisa que saiba que está errada ou remova tudo o que não queira que seja incluído no relatório de erro.

en: System Information
pt_PT: Informação do sistema

en: This is the information about your system that will help the developers to fix the bug.
pt_PT: Esta é a informação do seu sistema que ajudará os programadores a corrigir o problema.

en: Please provide as much information as you can about what you were doing when the error occurred.
pt_PT: Por favor, forneça tanta informação quanto for possível sobre o que estava a fazer quando o erro ocorreu.

en: Further Information
pt_PT: Mais informações

en: This is your opportunity to describe what you were doing when the error occurred.
pt_PT: Esta é sua oportunidade de descrever o que estava a fazer quando o erro ocorreu.

en: Please check that the information is correct, do not worry if you don't understand the detail of the error information. Just make sure that it does not contain anything that you do not want to be sent to the developers.
pt_PT: Por favor, confirme se a informação está correcta, não se preocupe se não entender os detalhes do erro. Certifique-se de que não contém qualquer informação que não queira enviar aos programadores.

en: Bug Report Summary
pt_PT: Resumo do relatório de erro

en: This is the completed bug report. The next page of the assistant will help you to file a bug on the Gramps bug tracking system website.
pt_PT: Este é o relatório de erro completo. A próxima página do assistente ajudará a relatar o erro na página de gestão de erros do Gramps.

en: Use the two buttons below to first copy the bug report to the clipboard and then open a webbrowser to file a bug report at
pt_PT: Use os botões seguintes para primeiramente copiar o relatório de erro para a memória e depois abrir um navegador web para enviar o relatório de erro para

en: Use this button to start a web browser and file a bug report on the Gramps bug tracking system.
pt_PT: Use este botão para iniciar um navegador web e relatar um problema no sistema de gestão de erros do Gramps.

en: Use this button to copy the bug report onto the clipboard. Then go to the bug tracking website by using the button below, paste the report and click submit report
pt_PT: Use este botão para copiar o relatório de erro para a memória. De seguida vá á página do sistema de gestão de erros usando o botão mais abaixo, cole o relatório e clique em "Enviar relatório de erro"

en: Send Bug Report
pt_PT: Enviar relatório de erro

en: This is the final step. Use the buttons on this page to start a web browser and file a bug report on the Gramps bug tracking system.
pt_PT: Este é o passo final. Use os botões nesta página para iniciar um navegador web e submeter um relatório de erro no sistema de gestão de erros do Gramps.

en: Gramps is an Open Source project. Its success depends on its users. User feedback is important. Thank you for taking the time to submit a bug report.
pt_PT: O Gramps é um projecto de código aberto. O seu sucesso depende dos utilizadores e dos seus comentários. Obrigado por dedicar um pouco do seu tempo a enviar um relatório de erro.

[ctx: manual]
en: Error_Report
pt_PT: Relatório_de_erro

en: Error Report
pt_PT: Relatório de erro

en: Gramps has experienced an unexpected error
pt_PT: O Gramps sofreu um erro inesperado

en: Your data will be safe but it would be advisable to restart Gramps immediately. If you would like to report the problem to the Gramps team please click Report and the Error Reporting Wizard will help you to make a bug report.
pt_PT: Os dados estão a salvo mas é aconselhável que reinicie o GRAMPS imediatamente. Se quiser preencher um relatório de erro para a equipa do GRAMPS, por favor clique em Relatório e o assistente de relatório de erros ajudá-lo-á a produzir o relatório.

en: Error Detail
pt_PT: Detalhe do erro

en: Filter %s from Clipboard
pt_PT: Filtrar %s da área de transferência

en: Created on %(year)4d/%(month)02d/%(day)02d
pt_PT: Criado em %(day)02d/%(month)02d/%(year)4d

[ctx: manual]
en: Merge_Citations
pt_PT: Unir_citações

en: Merge Citations
pt_PT: Unir citações

[ctx: manual]
en: Merge_Events
pt_PT: Unir_eventos

en: Merge Events
pt_PT: Unir eventos

[ctx: manual]
en: Merge_Families
pt_PT: Unir_famílias

en: Merge Families
pt_PT: Unir famílias

en: Cannot merge people
pt_PT: Impossível unir indivíduos

[ctx: manual]
en: Merge_Media_Objects
pt_PT: Unir_objectos_multimédia

[ctx: manual]
en: Merge_Notes
pt_PT: Unir_notas

en: flowed
pt_PT: contínuo

en: preformatted
pt_PT: pré-formatado

[ctx: manual]
en: Merge_People
pt_PT: Unir_indivíduos

en: other
pt_PT: outro

en: Merge People
pt_PT: Unir indivíduos

en: Parents
pt_PT: Pais

en: Family ID
pt_PT: ID de família

en: No parents found
pt_PT: Sem pais encontrados

en: Spouses
pt_PT: Cônjuges

en: Spouse
pt_PT: Cônjuge

en: No spouses or children found
pt_PT: Nenhum cônjuge ou filho encontrado

en: Warning
pt_PT: Aviso

en: The persons have been merged.
    However, the families for this merge were too complex to automatically handle.  We recommend that you go to Relationships view and see if additional manual merging of families is necessary.
pt_PT: Os indivíduos foram unidos.
    Contudo, as famílias desta união eram demasiado complexas para união automática. Recomendamos que vá ao separador Parentescos e veja se é necessário corrigir alguma coisa.

[ctx: manual]
en: Merge_Places
pt_PT: Unir_locais

[ctx: manual]
en: Merge_Repositories
pt_PT: Unir_repositórios

[ctx: manual]
en: Merge_Sources
pt_PT: Unir_fontes

en: Merge Sources
pt_PT: Unir fontes

en: Report Selection
pt_PT: Selecção de relatório

en: _Generate
pt_PT: _Gerar

en: Generate selected report
pt_PT: Gerar relatório seleccionado

en: Tool Selection
pt_PT: Selecção de ferramenta

en: Select a tool from those available on the left.
pt_PT: Seleccione uma ferramenta entre as disponíveis à esquerda.

en: _Run
pt_PT: Executa_r

en: Run selected tool
pt_PT: Executar a ferramenta seleccionada

en: Select surname
pt_PT: Seleccionar apelido

en: Count
pt_PT: Número

en: Finding Surnames
pt_PT: Encontrar apelidos

en: Finding surnames
pt_PT: Encontrar apelidos

en: Select a different person
pt_PT: Seleccionar um indivíduo diferente

en: Active, bookmarked or home people
pt_PT: Indivíduos activos, marcados ou inicial

en: Select a person for the report
pt_PT: Seleccione um indivíduo para o relatório

en: Select a different family
pt_PT: Seleccione uma família diferente

en: Active or bookmarked families
pt_PT: Famílias activas ou marcadas

en: Also include %s?
pt_PT: Incluir também %s?

en: Select Person
pt_PT: Seleccionar indivíduo

en: Select color for %s
pt_PT: Seleccionar cor para %s

en: Save As
pt_PT: Gravar como

en: _Open
pt_PT: _Abrir

en: Style Editor
pt_PT: Editor de estilos

en: Project
pt_PT: Projecto

en: Audience
pt_PT: Audiência

en: Version
pt_PT: Versão

en: Installed version
pt_PT: Versão instalada

en: Install
pt_PT: Instalar

en: Requires
pt_PT: Requer

en: Update
pt_PT: Actualizar

en: Module installation failed
pt_PT: Falha ao instalar o módulo

en: Gramps was unable to install the required modules
pt_PT: O Gramps falhou a instalação dos módulos requeridos

en: Requirements
pt_PT: Requisitos

en: Addon Manager
pt_PT: Gestor de extensões

en: Refresh
pt_PT: Actualizar

en: Filters
pt_PT: Filtros

en: All addons
pt_PT: Todas as extensões

en: Not installed
pt_PT: Não instaladas

en: Installed
pt_PT: Instaladas

en: Updates
pt_PT: Actualizações

en: All types
pt_PT: Todos os tipos

en: All audiences
pt_PT: Todas as audiências

en: All statuses
pt_PT: Todos os estados

en: Reset addon filters to defaults
pt_PT: Repor pré-definições de filtros da extensão

en: Settings
pt_PT: Definições

en: Projects
pt_PT: Projectos

en: All projects
pt_PT: Todos os projectos

en: Loading...
pt_PT: A carregar...

en: Addon Registration Failed
pt_PT: Erro ao registar a extensão

en: The addon will be unavailable in your current configuration.
pt_PT: A extensão não estará disponível na configuração actual.

en: No matching addons found.
pt_PT: Nenhuma extensão encontrada.

en: Insert a project
pt_PT: Inserir um projecto

en: Remove the selected project
pt_PT: Remover o projecto seleccionado

en: Move project upwards in the list
pt_PT: Mover o projecto acima na lista

en: Move project downwards in the list
pt_PT: Mover o projecto abaixo na lista

en: Revert to the project defaults
pt_PT: Reverter para pré-definições do projecto

en: Allow Gramps to install required Python modules
pt_PT: Permitir ao Gramps a instalação dos módulos Python requeridos

en: Where possible, try to install any missing prerequisite Python modules
pt_PT: Onde possível, tentar instalar módulos Python requeridos em falta

en: Scheduled update checks
pt_PT: Procura de actualizações agendada

en: Once a month
pt_PT: Uma vez por mês

en: Once a week
pt_PT: Uma vez por semana

en: Once a day
pt_PT: Uma vez por dia

en: Always
pt_PT: Sempre

en: Check for addon updates
pt_PT: Procurar actualizações

en: Updated addons only
pt_PT: Só extensões actualizadas

en: New addons only
pt_PT: Só novas extensões

en: New and updated addons
pt_PT: Extensões novas e actualizadas

en: What to check
pt_PT: O que procurar

en: Do not ask about previously notified addons
pt_PT: Não perguntar sobre as extensões anteriormente notificadas

en: Check for updated addons now
pt_PT: Procurar extensões actualizadas agora

en: New Project
pt_PT: Novo projecto

en: Edit Project
pt_PT: Editar projecto

en: Project name
pt_PT: Nome do projecto

en: Restore project defaults
pt_PT: Repor pré-definições do projecto

en: Are you sure?
pt_PT: Tem a certeza?

en: Checking Addons Failed
pt_PT: Falha ao procurar extensões

en: The addon repository appears to be unavailable. Please try again later.
pt_PT: O repositório de extensões parece estar indisponível. Por favor, tente mais tarde.

en: There are no available addons of this type
pt_PT: Não existem extensões disponíveis deste tipo

en: ' and '
pt_PT: " e "

en: Checked for '%s'
pt_PT: Procurado por "%s"

en: new
pt_PT: novo

en: update
pt_PT: actualização

en: Hidden
pt_PT: Oculto

en: Visible
pt_PT: Visível

en: Plugin Manager
pt_PT: Gestor de extensões

en: Info
pt_PT: Informação

en: Hide/Unhide
pt_PT: Ocultar/Mostrar

en: Load
pt_PT: Carregar

en: Registered Plugins
pt_PT: Extensões registadas

en: Loaded
pt_PT: Carregado

en: File
pt_PT: Ficheiro

en: Message
pt_PT: Mensagem

en: Loaded Plugins
pt_PT: Extensões carregadas

en: Addon Name
pt_PT: Nome da extensão

en: Path to Addon:
pt_PT: Caminho da extensão:

en: Install Addon
pt_PT: Instalar extensão

en: Install All Addons
pt_PT: Instalar todas as extensões

en: Refresh Addon List
pt_PT: Actualizar a lista de extensões

en: Reload
pt_PT: Recarregar

en: Refreshing Addon List
pt_PT: A actualizar lista de extensões

en: Reading gramps-project.org...
pt_PT: A ler gramps-project.org...

en: Checking addon...
pt_PT: A verificar extensão...

en: Unknown Help URL
pt_PT: URL de ajuda desconhecido

en: Unknown URL
pt_PT: URL desconhecido

en: Install all Addons
pt_PT: Instalar todas as extensões

en: Installing...
pt_PT: A instalar...

en: Installing Addon
pt_PT: A instalar extensão

en: Load Addon
pt_PT: Carregar extensão

en: Fail
pt_PT: Falha

en: OK
pt_PT: Aceitar

en: Plugin name
pt_PT: Nome da extensão

en: Authors
pt_PT: Autores

en: Filename
pt_PT: Nome do ficheiro

en: Detailed Info
pt_PT: Informação detalhada

en: Plugin Error
pt_PT: Erro da extensão

en: _Execute
pt_PT: _Executar

en: Main window
pt_PT: Janela principal

en: Downloading and installing selected addons...
pt_PT: A transferir e instalar as extensões seleccionadas...

en: Installation Errors
pt_PT: Erros de instalação

en: The following addons had errors:
pt_PT: As seguintes extensões tinham erros:

en: Done downloading and installing addons
pt_PT: Concluída a transferência e instalação de extensões

en: {number_of} addon was installed. | {number_of} addons were installed.
pt_PT[0]: Foi instalada {number_of} extensão.
pt_PT[1]: Foram instaladas {number_of} extensões.

en: If you have installed a 'View', you will need to restart Gramps.
pt_PT: Se instalou uma vista, terá de reiniciar o Gramps.

en: No addons were installed.
pt_PT: Não foi instalada nenhuma extensão.

en: Export Assistant
pt_PT: Assistente de exportação

en: Saving your data
pt_PT: Gravar os seus dados

en: Choose the output format
pt_PT: Escolha o formato de saída

en: Export options
pt_PT: Opções de exportação

en: Select save file
pt_PT: Seleccione o ficheiro a gravar

en: Final confirmation
pt_PT: Confirmação final

en: Summary
pt_PT: Resumo

en: The data will be exported as follows:
    
    Format:	%s
pt_PT: Os dados serão exportados como segue:
    
    Formato: %s

en: Press Cancel to abort, Back to revisit your options, or Apply to proceed
pt_PT: Clique em Cancelar para abortar, Recuar para rever as suas opções ou Aplicar para continuar

en: The data will be saved as follows:
    
    Format:	%(format)s
    Name:	%(name)s
    Folder:	%(folder)s
pt_PT: Os dados serão gravados como segue:
    
    Formato:	%(format)s
    Nome:		%(name)s
    Pasta:		%(folder)s

[ctx: name]
en: format
pt_PT: formato

en: The selected file and folder to save cannot be created or found.
    
    Press Back to return and select a valid filename.
pt_PT: O ficheiro e pasta seleccionados para gravar não podem ser criados ou encontrados.
    
    Clique em Recuar e seleccione um nome de ficheiro válido.

en: Your data has been saved
pt_PT: Os seus dados foram gravados

en: The copy of your data has been successfully saved. You may press Close button now to continue.
    
    Note: the database currently opened in your Gramps window is NOT the file you have just saved. Future editing of the currently opened database will not alter the copy you have just made.
pt_PT: A cópia dos seus dados foi gravada com sucesso. Pode agora clicar em Fechar para continuar.
    
    Nota: a base de dados actualmente aberta na sua janela Gramps NÃO é o ficheiro que acabou de gravar. Modificações futuras na base de dados actualmente aberta não alteram a cópia que acabou de fazer.

en: Filename: %s
pt_PT: Nome do ficheiro: %s

en: Saving failed
pt_PT: Falha ao gravar

en: There was an error while saving your data. You may try starting the export again.
    
    Note: your currently opened database is safe. It was only a copy of your data that failed to save.
pt_PT: Ocorreu um erro durante a gravação dos seus dados. Pode tentar começar a exportação novamente.
    
    Nota: a base de dados actualmente aberta está segura. A falha de gravação ocorreu apenas na cópia dos seus dados.

en: Under normal circumstances, Gramps does not require you to directly save your changes. All changes you make are immediately saved to the database.
    
    This process will help you save a copy of your data in any of the several formats supported by Gramps. This can be used to make a copy of your data, backup your data, or convert it to a format that will allow you to transfer it to a different program.
    
    If you change your mind during this process, you can safely press the Cancel button at any time and your present database will still be intact.
pt_PT: Em circunstâncias normais, o Gramps não requer que grave as suas modificações manualmente. Todas as alterações são gravadas imediatamente na base de dados.
    
    Este processo ajudá-lo-á a gravar uma cópia dos seus dados em qualquer dos formatos suportados pelo Gramps. Isto pode ser usado para fazer uma cópia dos seus dados, uma salvaguarda, ou convertê-los para um formato que possibilitará a sua transferência para outro programa.
    
    Se mudar de ideias durante o processo, basta clicar em Cancelar a qualquer momento e a sua base de dados actual permanecerá intacta.

en: Error exporting your Family Tree
pt_PT: Erro ao exportar a sua árvore

en: Please wait while your data is selected and exported
pt_PT: Por favor, aguarde que os seus dados sejam seleccionados e exportados

en: Selecting Preview Data
pt_PT: A seleccionar dados da antevisão

en: Selecting...
pt_PT: A seleccionar...

en: Unfiltered Family Tree:
pt_PT: Árvore genealógica sem filtros:

en: {number_of} Person | {number_of} People
pt_PT[0]: {number_of} indivíduo
pt_PT[1]: {number_of} indivíduos

en: Click to see preview of unfiltered data
pt_PT: Clique para antever os dados sem filtros

en: _Do not include records marked private
pt_PT: Não incluir registos marca_dos como privados

en: Change order
pt_PT: Alterar a ordem

en: Calculate Previews
pt_PT: Calcular antevisões

en: _Person Filter
pt_PT: Filtro de _indivíduos

en: Click to see preview after person filter
pt_PT: Clique para antever após o filtro de indivíduos

en: _Note Filter
pt_PT: Filtro de _notas

en: Click to see preview after note filter
pt_PT: Clique para antever após o filtro de notas

en: Privacy Filter
pt_PT: Filtro de privacidade

en: Click to see preview after privacy filter
pt_PT: Clique para antever após o filtro de privacidade

en: Living Filter
pt_PT: Filtro de vivos

en: Click to see preview after living filter
pt_PT: Clique para antever após o filtro de indivíduos vivos

en: Reference Filter
pt_PT: Filtro de referências

en: Click to see preview after reference filter
pt_PT: Clique para antever após o filtro de referências

en: Hide order
pt_PT: Ocultar ordem

en: Filtering private data
pt_PT: A filtrar dados privados

en: Filtering living persons
pt_PT: A filtrar indivíduos vivos

en: Applying selected person filter
pt_PT: A aplicar filtro de indivíduos seleccionado

en: Applying selected note filter
pt_PT: A aplicar o filtro de notas seleccionado

en: Filtering referenced records
pt_PT: A filtrar registos de referências

en: Cannot edit a system filter
pt_PT: Impossível editar um filtro de sistema

en: Please select a different filter to edit
pt_PT: Por favor, seleccione um filtro diferente para editar

en: Include all selected people
pt_PT: Incluir todos os indivíduos seleccionados

en: Include all selected notes
pt_PT: Incluir todas as notas seleccionadas

en: Replace given names of living people
pt_PT: Substituir nomes próprios de indivíduos vivos

en: Replace complete name of living people
pt_PT: Substituir o nome completo de indivíduos vivos

en: Do not include living people
pt_PT: Não incluir indivíduos vivos

en: Include all selected records
pt_PT: Incluir todos os registos seleccionados

en: Do not include records not linked to a selected person
pt_PT: Não incluir registos não ligados ao indivíduo seleccionado

en: Use Compression
pt_PT: Usar compressão

en: Web Connection
pt_PT: Ligação à rede

en: Quick View
pt_PT: Vista rápida

en: Copy all
pt_PT: Copiar tudo

en: See data not in Filter
pt_PT: Ver dados que não estão no filtro

en: Generate_Book_dialog
pt_PT: Diálogo_Gerar_livro

en: Available Books
pt_PT: Livros disponíveis

en: Discard Unsaved Changes
pt_PT: Descartar alterações não gravadas

en: You have made changes which have not been saved.
pt_PT: Fez alterações que ainda não foram gravadas.

en: Proceed
pt_PT: Prosseguir

en: Name of the book. MANDATORY
pt_PT: Nome do livro. OBRIGATÓRIO

en: Manage Books
pt_PT: Gerir livros

en: New Book
pt_PT: Novo livro

en: _Available items
pt_PT: I_tens disponíveis

en: Current _book
pt_PT: _Livro actual

en: Item name
pt_PT: Nome do item

en: Subject
pt_PT: Assunto

en: Book selection list
pt_PT: Lista de selecção de livros

en: Different database
pt_PT: Base de dados diferente

en: This book was created with the references to database %s.
    
     This makes references to the central person saved in the book invalid.
    
    Therefore, the central person for each item is being set to the active person of the currently opened database.
pt_PT: Este livro foi criado com referências à base de dados %s.
    
    Isto torna inválidas as referências ao indivíduo central contidas no livro.
    
    Portanto, o indivíduo central de cada item será ajustado para o indivíduo activo da base de dados actualmente aberta.

en: No selected book item
pt_PT: Nenhum item de livro seleccionado

en: Please select a book item to configure.
pt_PT: Por favor, seleccione um item de livro a configurar.

en: _Up
pt_PT: A_cima

en: _Down
pt_PT: A_baixo

en: Setup
pt_PT: Configuração

en: No items
pt_PT: Sem itens

en: This book has no items.
pt_PT: Este livro não tem itens.

en: No book name
pt_PT: Sem nome do livro

en: You are about to save away a book with no name.
    
    Please give it a name before saving it away.
pt_PT: Está prestes a gravar um livro sem nome.
    
    Por favor, indique um nome antes de gravar.

en: Book name already exists
pt_PT: O nome do livro já existe

en: You are about to save away a book with a name which already exists.
pt_PT: Está prestes a gravar um livro com um nome que já existe.

en: Generate Book
pt_PT: Gerar livro

en: Gramps Book
pt_PT: Livro Gramps

en: Paper Options
pt_PT: Opções de papel

en: HTML Options
pt_PT: Opções HTML

en: Output Format
pt_PT: Formato de saída

en: Open with default viewer
pt_PT: Abrir com o programa pré-definido

en: CSS file
pt_PT: Ficheiro CSS

en: Portrait
pt_PT: Retrato

en: Landscape
pt_PT: Paisagem

[ctx: inch]
en: in.
pt_PT: pol.

en: Configuration
pt_PT: Configuração

en: Style
pt_PT: Estilo

en: Report Options
pt_PT: Opções do relatório

en: Document Options
pt_PT: Opções do documento

en: Permission problem
pt_PT: Problema de permissões

en: You do not have permission to write under the directory %s
    
    Please select another directory or correct the permissions.
pt_PT: Não tem permissão para gravar na pasta %s
    
    Por favor, seleccione outra pasta ou corrija as permissões.

en: File already exists
pt_PT: O ficheiro já existe

en: You can choose to either overwrite the file, or change the selected filename.
pt_PT: Pode escolher entre sobrescrever o ficheiro ou alterar o nome do ficheiro seleccionado.

en: _Overwrite
pt_PT: S_obrescrever

en: _Change filename
pt_PT: Alterar nome do fi_cheiro

en: You do not have permission to create %s
    
    Please select another path or correct the permissions.
pt_PT: Não tem permissão para criar %s
    
    Por favor, seleccione outro caminho ou corrija as permissões.

en: No directory
pt_PT: Sem pasta

en: There is no directory %s.
    
    Please select another directory or create it.
pt_PT: Não há nenhuma pasta %s
    
    Por favor, seleccione outra pasta ou crie-a.

en: Active person has not been set
pt_PT: O indivíduo activo não foi definido

en: You must select an active person for this report to work properly.
pt_PT: Para que este relatório funcione correctamente, tem de seleccionar um indivíduo activo.

en: Report could not be created
pt_PT: O relatório não pôde ser criado

en: default
pt_PT: pré-definição

en: Document Styles
pt_PT: Estilos de documento

[ctx: manual]
en: Document_Styles_dialog
pt_PT: Diálogo_Estilos_de_documento

en: New Style
pt_PT: Novo estilo

en: Error saving stylesheet
pt_PT: Erro ao gravar folha de estilo

en: Missing information
pt_PT: Informação em falta

en: Select a style
pt_PT: Seleccione um estilo

en: Style editor
pt_PT: Editor de estilos

[ctx: manual]
en: Style_editor_dialog
pt_PT: Diálogo_Editor_de_estilo

en: No description available
pt_PT: Descrição não disponível

en: (Embedded style '%s' must be edited separately)
pt_PT: (o estilo embebido "%s" tem de ser editado separadamente)

en: Column %d:
pt_PT: Coluna %d:

en: Debug
pt_PT: Depuração

en: Analysis and Exploration
pt_PT: Análise e exploração

en: Family Tree Processing
pt_PT: Gestão da árvore genealógica

en: Family Tree Repair
pt_PT: Reparação da árvore genealógica

en: Revision Control
pt_PT: Controlo de versões

en: Utilities
pt_PT: Utilitários

en: Proceeding with this tool will erase the undo history for this session. In particular, you will not be able to revert the changes made by this tool or any changes made prior to it.
    
    If you think you may want to revert running this tool, please stop here and backup your database.
pt_PT: Prosseguir com a ferramenta apagará o histórico desta sessão. Em particular, não poderá reverter alterações feitas por esta ferramenta ou quaisquer outras feitas anteriormente.
    
    Se acha que poderá querer reverter alterações, por favor pare e faça uma salvaguarda da sua base de dados.

en: _Proceed with the tool
pt_PT: _Continuar com a ferramenta

en: You must select an active person for this tool to work properly.
pt_PT: Para a ferramenta funcionar correctamente, tem de seleccionar um indivíduo activo.

en: Select Source or Citation
pt_PT: Seleccionar fonte ou citação

en: Source: Title or Citation: Volume/Page
pt_PT: Fonte: título ou citação: volume/página

en: Last Change
pt_PT: Última alteração

[ctx: manual]
en: Select_Source_or_Citation_selector
pt_PT: Selector_Seleccionar_fonte_ou_citação

en: Select Event
pt_PT: Seleccionar evento

[ctx: manual]
en: Select_Event_selector
pt_PT: Selector_Seleccionar_evento

[ctx: manual]
en: Select_Family_selector
pt_PT: Selector_Seleccionar_família

en: Select Note
pt_PT: Seleccionar nota

[ctx: manual]
en: Select_Note_selector
pt_PT: Selector_Seleccionar_notas

en: Select Media Object
pt_PT: Seleccionar objecto multimédia

[ctx: manual]
en: Select_Media_Object_selector
pt_PT: Selector_Seleccionar_objectos_multimédia

[ctx: manual]
en: Select_Father_selector
pt_PT: Selector_Seleccionar_pai

[ctx: manual]
en: Select_Mother_selector
pt_PT: Selector_Seleccionar_mãe

[ctx: manual]
en: Select_Child_selector
pt_PT: Selector_Seleccionar_filho

[ctx: manual]
en: Select_Person_selector
pt_PT: Selector_Seleccionar_indivíduo

en: Select Place
pt_PT: Seleccionar local

[ctx: manual]
en: Select_Place_selector
pt_PT: Selector_Seleccionar_local

en: Select Repository
pt_PT: Seleccionar repositório

[ctx: manual]
en: Select_Repository_selector
pt_PT: Selector_Seleccionar_repositório

en: Select Source
pt_PT: Seleccionar fonte

[ctx: manual]
en: Select_Source_selector
pt_PT: Selector_Seleccionar_fonte

en: You have no installed dictionaries.
pt_PT: Não tem dicionários instalados.

en: Off
pt_PT: Desactivado

en: On
pt_PT: Activado

en: Failed to display tip of the day
pt_PT: Falha ao mostrar a dica do dia

en: Unable to read the tips from external file.
    
    %s
pt_PT: Impossível ler as dicas do ficheiro externo.
    
    %s

en: _Undo
pt_PT: _Desfazer

en: _Redo
pt_PT: _Refazer

en: Original time
pt_PT: Hora original

en: Action
pt_PT: Acção

en: Delete confirmation
pt_PT: Confirmação de eliminação

en: Are you sure you want to clear the Undo history?
pt_PT: Tem certeza de que deseja limpar o histórico de Desfazer?

en: Clear
pt_PT: Limpar

en: Database opened
pt_PT: Base de dados aberta

en: History cleared
pt_PT: Histórico limpo

en: Canceling...
pt_PT: A cancelar...

en: Please do not force closing this important dialog.
pt_PT: Por favor, não force o fecho deste importante diálogo.

en: The external program failed to launch or experienced an error
pt_PT: O programa externo não iniciou ou teve um erro

en: Error from external program
pt_PT: Erro no programa externo

en: File %s does not exist
pt_PT: O ficheiro %s não existe

en: Cannot open new citation editor at this time. Either the citation is already being edited, or the associated source is already being edited, and opening a citation editor (which also allows the source to be edited), would create ambiguity by opening two editors on the same source. 
    
    To edit the citation, close the source editor and open an editor for the citation alone
pt_PT: Impossível abrir um novo editor de citação de momento. A citação ou a fonte associada já estão a ser editadas e abrir um editor de citação (que também permite editar a fonte) criaria uma situação ambígua ao abrir dois editores na mesma fonte. 
    
    Para editar a citação, feche o editor de fonte e abra um editor exclusivo para a citação

en: Cannot open new citation editor
pt_PT: Impossível abrir um novo editor de citação

en: No Family Tree
pt_PT: Sem árvore genealógica

en: Registering plugins...
pt_PT: A registar extensões...

en: Ready
pt_PT: Pronto

en: Abort changes?
pt_PT: Abandonar alterações?

en: Aborting changes will return the database to the state it was before you started this editing session.
pt_PT: Abandonar alterações reverte a base de dados para o estado anterior a esta sessão de edição.

en: Abort changes
pt_PT: Abandonar alterações

en: Cannot abandon session's changes
pt_PT: Impossível abandonar alterações da sessão

en: Changes cannot be completely abandoned because the number of changes made in the session exceeded the limit.
pt_PT: As alterações não podem ser completamente abandonadas porque o número de alterações feitas na sessão excedeu o limite.

en: View failed to load. Check error output.
pt_PT: Falha ao carregar a vista. Verifique o relatório de erros.

en: Import Statistics
pt_PT: Estatísticas de importação

en: Read Only
pt_PT: Só de leitura

en: Gramps had a problem the last time it was run.
pt_PT: O Gramps teve um problema na última execução.

en: Would you like to run the Check and Repair tool?
pt_PT: Deseja executar a ferramenta Verificar/Corrigir?

en: Please wait for backup to complete.
pt_PT: Por favor, aguarde que a salvaguarda termine.

en: Autobackup...
pt_PT: Salvaguarda automática...

en: Error saving backup data
pt_PT: Erro ao gravar a salvaguarda dos dados

en: Failed Loading View
pt_PT: Falha ao carregar a vista

en: The view %(name)s did not load and reported an error.
    
    %(error_msg)s
    
    If you are unable to fix the fault yourself then you can submit a bug at %(gramps_bugtracker_url)s or contact the view author (%(firstauthoremail)s).
    
    If you do not want Gramps to try and load this view again, you can hide it by using the Plugin Manager on the Help menu.
pt_PT: A vista %(name)s não carregou e reportou um erro.
    
    %(error_msg)s
    
    Se não conseguir corrigir esta falha, pode enviar um relatório de erro em %(gramps_bugtracker_url)s ou contactar o autor da vista (%(firstauthoremail)s).
    
    Se não quiser que o Gramps tente carregar esta vista novamente, pode ocultá-la usando o gestor de extensões no menu Ajuda.

en: Failed Loading Plugin
pt_PT: Falha ao carregar a extensão

en: The plugin %(name)s did not load and reported an error.
    
    %(error_msg)s
    
    If you are unable to fix the fault yourself then you can submit a bug at %(gramps_bugtracker_url)s or contact the plugin author (%(firstauthoremail)s).
    
    If you do not want Gramps to try and load this plugin again, you can hide it by using the Plugin Manager on the Help menu.
pt_PT: A extensão %(name)s não carregou e reportou um erro.
    
    %(error_msg)s
    
    Se não conseguir corrigir esta falha, pode enviar um relatório de erro em %(gramps_bugtracker_url)s ou contactar o autor da extensão (%(firstauthoremail)s).
    
    Se não quiser que o Gramps tente carregar esta extensão novamente, pode ocultá-la usando o gestor de extensões no menu Ajuda.

en: Gramps XML Backup
pt_PT: Salvaguarda XML do Gramps

en: File:
pt_PT: Ficheiro:

en: Media:
pt_PT: Multimédia:

en: Exclude
pt_PT: Excluir

en: Backup file already exists! Overwrite?
pt_PT: A salvaguarda já existe! Deseja sobrescrevê-la?

en: The file '%s' exists.
pt_PT: O ficheiro "%s" já existe.

en: Proceed and overwrite
pt_PT: Prosseguir e sobrescrever

en: Cancel the backup
pt_PT: Cancelar a salvaguarda

en: Making backup...
pt_PT: A fazer salvaguarda...

en: Backup saved to '%s'
pt_PT: Salvaguarda gravada em "%s"

en: Backup aborted
pt_PT: Salvaguarda abortada

[ctx: manual]
en: Bookmarks
pt_PT: Marcadores

en: Organize Bookmarks
pt_PT: Organizar marcadores

en: Cannot bookmark this reference
pt_PT: Impossível marcar esta referência

en: Active object not visible
pt_PT: Objecto activo invisível

en: Could Not Set a Bookmark
pt_PT: Impossível definir um marcador

en: A bookmark could not be set because nothing was selected.
pt_PT: Não se pôde definir um marcador porque nada estava seleccionado.

en: Delete {type} [{gid}]?
pt_PT: Eliminar {type} [{gid}]?

en: Deleting item will remove it from the database.
pt_PT: Eliminar o item removê-lo-á da base de dados.

en: Processing...
pt_PT: A processar...

en: Multiple Selection Delete
pt_PT: Eliminação de selecção múltipla

en: This item is currently being used. Deleting it will remove it from the database and from all other items that reference it.
pt_PT: Este item está actualmente em uso. Eliminá-lo removê-lo-á da base de dados e de todos os outros items que o referenciam.

en: Delete %s?
pt_PT: Eliminar %s?

en: Column clicked, sorting...
pt_PT: Coluna clicada, a ordenar...

en: Export View as Spreadsheet
pt_PT: Exportar lista como folha de cálculo

en: OpenDocument Spreadsheet
pt_PT: Folha de cálculo OpenDocument

en: Columns
pt_PT: Colunas

en: CSV Dialect
pt_PT: Dialecto CSV

en: %s has been bookmarked
pt_PT: %s foi marcado

en: A bookmark could not be set because no one was selected.
pt_PT: Não se definiu um marcador porque ninguém estava seleccionado.

en: No Home Person
pt_PT: Sem indivíduo inicial

en: You need to set a 'Home Person' to go to. Select the People View, select the person you want as 'Home Person', then confirm your choice via the menu Edit -> Set Home Person.
pt_PT: Tem de definir um "indivíduo inicial". Seleccione o separador Indivíduos, seleccione o indivíduo que deseja como "indivíduo inicial" e confirme a sua escolha através do menu Editar->Definir indivíduo inicial.

en: Jump to by Gramps ID
pt_PT: Ir para uma ID gramps

en: Error: %s is not a valid Gramps ID
pt_PT: Erro: %s não é uma ID Gramps válida

en: _Bottombar
pt_PT: _Barra inferior

en: _Sidebar
pt_PT: _Barra lateral

en: Configure %(cat)s - %(view)s
pt_PT: Configurar %(cat)s - %(view)s

en: Configure %s View
pt_PT: Configurar separador %s

en: View %(name)s: %(msg)s
pt_PT: Separador %(name)s: %(msg)s

en: Tag selected rows
pt_PT: Etiquetar linhas seleccionadas

en: New Tag...
pt_PT: Nova etiqueta...

en: Organize Tags...
pt_PT: Organizar etiquetas...

[ctx: manual]
en: Organize_Tags_Window
pt_PT: Janela_Organizar_etiquetas

[ctx: manual]
en: New_Tag_dialog
pt_PT: Diálogo_Nova_etiqueta

en: Add tag '%s'
pt_PT: Adicionar etiqueta "%s"

en: Remove tag '%s'
pt_PT: Remover etiqueta "%s"

en: Adding Tags
pt_PT: A adicionar etiquetas

en: Tag Selection (%s)
pt_PT: Etiquetar selecção (%s)

en: Removing Tags
pt_PT: A remover etiquetas

en: Organize Tags
pt_PT: Organizar etiquetas

en: Change Tag Priority
pt_PT: Alterar prioridade da etiqueta

en: Remove tag '%s'?
pt_PT: Remover etiqueta "%s"?

en: The tag definition will be removed.  The tag will be also removed from all objects in the database.
pt_PT: A definição da etiqueta será removida. A etiqueta também será removida de todos os objectos da base de dados.

en: Delete Tag (%s)
pt_PT: Eliminar etiqueta (%s)

en: Tag: %s
pt_PT: Etiqueta: %s

en: New Tag
pt_PT: Nova etiqueta

en: Cannot save tag
pt_PT: Impossível gravar a etiqueta

en: The tag name cannot be empty
pt_PT: O nome da etiqueta não pode estar em branco

en: Add Tag (%s)
pt_PT: Adicionar etiqueta (%s)

en: Edit Tag (%s)
pt_PT: Editar etiqueta (%s)

en: Tag Name:
pt_PT: Nome da etiqueta:

en: Pick a Color
pt_PT: Escolha uma cor

en: Error in format
pt_PT: Erro no formato

en: Record is private
pt_PT: O registo é privado

en: Record is public
pt_PT: O registo é público

en: Expand this section
pt_PT: Expandir esta secção

en: Collapse this section
pt_PT: Colapsar esta secção

en: Edit family
pt_PT: Editar família

en: Reorder families
pt_PT: Reordenar famílias

en: _Copy
pt_PT: _Copiar

en: Siblings
pt_PT: Irmãos

en: Related
pt_PT: Relacionados

en: Add partner to person
pt_PT: Adicionar companheiro a indivíduo

en: Add a person
pt_PT: Adicionar indivíduo

en: Add Child to Family
pt_PT: Adicionar filho à família

en: Gramplet Bar Menu
pt_PT: Menu da barra de gramplets

en: Unnamed Gramplet
pt_PT: Gramplet sem nome

en: Gramplet Bar
pt_PT: Barra de gramplets

en: Select the down arrow on the right corner for adding, removing or restoring gramplets.
pt_PT: Seleccione a seta abaixo no canto à direita para adicionar, remover ou restaurar gramplets.

en: Add a gramplet
pt_PT: Adicionar um gramplet

en: Remove a gramplet
pt_PT: Remover um gramplet

en: Restore default gramplets
pt_PT: Restaurar os gramplets pré-definidos

en: Gramplet Bar Help
pt_PT: Ajuda da barra de gramplets

en: About Gramplets
pt_PT: Acerca dos gramplets

en: Restore to defaults?
pt_PT: Restaurar pré-definição?

en: The gramplet bar will be restored to contain its default gramplets.  This action cannot be undone.
pt_PT: A barra de gramplets será restaurada para mostrar os gramplets pré-definidos. Esta acção não poderá ser desfeita.

en: Drag Properties Button to move and click it for setup
pt_PT: Arraste o botão Propriedades para mover e clique-o para configurar

en: Right click to add gramplets
pt_PT: Clique direito para adicionar gramplets

en: Untitled Gramplet
pt_PT: Gramplet sem título

en: Restore a gramplet
pt_PT: Restaurar um gramplet

en: Number of Columns
pt_PT: Número de colunas

en: Gramplet Layout
pt_PT: Disposição dos gramplets

en: Use maximum height available
pt_PT: Usar a máxima altura possível

en: Height if not maximized
pt_PT: Altura se não maximizado

en: Click to make this person active
    Right click to display the edit menu
    Click Edit icon (enable in configuration dialog) to edit
pt_PT: Clique para tornar este indivíduo activo
    Clique direito para mostrar o menu de edição
    Clique no ícone Editar (activar no diálogo de configuração) para editar

en: Bad Date
pt_PT: Data incorrecta

en: Date more than one year in the future
pt_PT: Data mais de um ano no futuro

en: Double-click on the picture to view it in the default image viewer application.
pt_PT: Duplo clique na imagem para a abrir no programa de imagens pré-definido.

en: Make Active Media
pt_PT: Tornar multimédia activa

en: Matches places within a given distance of the active place. You have no active place.
pt_PT: Procura locais dentro de uma dada distância do local activo. Não tem nenhum local activo.

en: Progress Information
pt_PT: Informação de progresso

[ctx: manual]
en: Reorder_Relationships_dialog
pt_PT: Diálogo_Reordenar_parentescos

en: Reorder Relationships
pt_PT: Reordenar parentescos

en: Reorder Relationships: %s
pt_PT: Reordenar parentescos: %s

en: Background Color
pt_PT: Cor de fundo

en: Clear Markup
pt_PT: Limpar formatação

en: Font Color
pt_PT: Cor da letra

en: Redo
pt_PT: Refazer

en: Undo
pt_PT: Desfazer

en: 
    Command-Click to follow link
pt_PT: 
    Command-Clique para seguir a ligação

en: 
    Ctrl-Click to follow link
pt_PT: 
    Ctrl-Clique para seguir a ligação

en: Spellcheck
pt_PT: Ortografia

en: Search selection on web
pt_PT: Pesquisar selecção na Web

en: _Send Mail To...
pt_PT: _Enviar mensagem a...

en: Copy _E-mail Address
pt_PT: Copiar _endereço electrónico

en: _Open Link
pt_PT: _Abrir ligação

en: Copy _Link Address
pt_PT: Copiar endereço da _ligação

en: _Edit Link
pt_PT: _Editar ligação

en: Select font color
pt_PT: Seleccionar cor da letra

en: Select background color
pt_PT: Seleccionar cor de fundo

en: '%s' is not a valid value for this field
pt_PT: "%s" não é um valor válido para este campo

en: This field is mandatory
pt_PT: Este campo é obrigatório

en: '%s' is not a valid date value
pt_PT: "%s" não é uma data válida

en: Legacy
pt_PT: Legado

en: Legacy citation formatter
pt_PT: Formatador de citações antigo

en: _BSDDB Database
pt_PT: Base de dados _BSDDB

en: _SQLite Database
pt_PT: Base de dados _SQLite

en: SQLite Database
pt_PT: Base de dados SQLite

en: Database version
pt_PT: Versão da base de dados

en: Database module location
pt_PT: Localização do módulo da base de dados

en: Characters per line
pt_PT: Caracteres por linha

en: The number of characters per line
pt_PT: O número de caracteres por linha

en: Plain Text
pt_PT: Texto simples

en: Generates documents in plain text format (.txt).
pt_PT: Gera documentos em formato de texto simples (.txt).

en: Print...
pt_PT: Imprimir...

en: Generates documents and prints them directly.
pt_PT: Gera documentos e imprime-os directamente.

en: Generates documents in HTML format.
pt_PT: Gera documentos em formato HTML.

en: Generates documents in LaTeX format.
pt_PT: Gera documentos em formato LaTeX.

en: OpenDocument Text
pt_PT: Texto OpenDocument

en: Generates documents in OpenDocument Text format (.odt).
pt_PT: Gera documentos em formato OpenDocument Text (.odt).

en: PDF document
pt_PT: Documento PDF

en: Generates documents in PDF format (.pdf).
pt_PT: Gera documentos em formato PDF (.pdf).

en: Generates documents in PostScript format (.ps).
pt_PT: Gera documentos em formato PostScript (.ps).

en: RTF document
pt_PT: Documento RTF

en: Generates documents in Rich Text format (.rtf).
pt_PT: Gera documentos em formato Rich Text (.rtf).

en: SVG document
pt_PT: Documento SVG

en: Generates documents in Scalable Vector Graphics format (.svg).
pt_PT: Gera documentos em formato Scalable Vector Graphics (.svg).

en: Print Preview
pt_PT: Antever impressão

en: Closes print preview window
pt_PT: Fecha a janela de antevisão da impressão

en: _Print
pt_PT: Im_primir

en: Prints the current file
pt_PT: Imprime o ficheiro actual

en: _First
pt_PT: _Primeiro

en: Shows the first page
pt_PT: Mostra a primeira página

en: _Back
pt_PT: _Recuar

en: Shows previous page
pt_PT: Mostra a página anterior

en: Shows the next page
pt_PT: Mostra a página seguinte

en: _Last
pt_PT: Ú_ltimo

en: Shows the last page
pt_PT: Mostra a última página

en: Zooms to fit the page width
pt_PT: Ajusta à largura da página

en: Zooms to fit the whole page
pt_PT: Ajusta à página inteira

en: Zooms the page in
pt_PT: Amplia a página

en: Zooms the page out
pt_PT: Reduz a página

en: of %d
pt_PT: de %d

en: Possible destination error
pt_PT: Possível erro de destino

en: You appear to have set your target directory to a directory used for data storage. This could create problems with file management. It is recommended that you consider using a different directory to store your generated web pages.
pt_PT: Parece que definiu a sua pasta-destino para uma pasta usada para armazenamento de dados. Isto pode causar problemas com a gestão de ficheiros. É recomendado que considere usar uma pasta diferente para armazenar as páginas web geradas.

en: Could not create jpeg version of image %(name)s
pt_PT: Impossível criar uma versão jpeg da imagem %(name)s

en: PIL (Python Imaging Library) not loaded.
pt_PT: PIL (Python Imaging Library) não carregada.

en: Production of jpg images from non-jpg images in LaTeX documents will not be available. Use your package manager to install python-imaging or python-pillow or python3-pillow
pt_PT: A produção de imagens jpg para imagens não-jpg em documentos LaTeX não estará disponível. Use o seu gestor de pacotes para instalar python-imaging, python-pillow ou python3-pillow

en: Could not open %s
pt_PT: Impossível abrir %s

en: SVG background color
pt_PT: Cor de fundo do SVG

en: transparent background
pt_PT: fundo transparente

en: white
pt_PT: branco

en: black
pt_PT: preto

en: red
pt_PT: vermelho

en: green
pt_PT: verde

en: blue
pt_PT: azul

en: cyan
pt_PT: ciano

en: yellow
pt_PT: amarelo

en: The color, if any, of the SVG background
pt_PT: A cor, se houver, do fundo do SVG

en: Ancestor Graph
pt_PT: Gráfico de ascendentes

en: Ancestor Graph for %s
pt_PT: Gráfico de ascendentes de %s

en: Person %s is not in the Database
pt_PT: %s não está na base de dados

en: Ancestor Tree
pt_PT: Árvore de ascendentes

en: Making the Tree...
pt_PT: A criar a árvore...

en: Printing the Tree...
pt_PT: A imprimir a árvore...

en: Center Person
pt_PT: Indivíduo central

en: The center person for the tree
pt_PT: O indivíduo central para a árvore

en: Include siblings of the center person
pt_PT: Incluir irmãos do indivíduo central

en: Whether to only display the center person or all of his/her siblings too
pt_PT: Se deve mostrar só o indivíduo central ou também todos os seus irmãos

en: Generations
pt_PT: Gerações

en: The number of generations to include in the tree
pt_PT: O número de gerações a incluir na árvore

en: Display unknown
    generations
pt_PT: Mostrar gerações
    desconhecidas

en: The number of generations of empty boxes that will be displayed
pt_PT: O número de gerações de caixas de informação vazias a mostrar

en: Compress tree
pt_PT: Comprimir árvore

en: Whether to remove any extra blank spaces set aside for people that are unknown
pt_PT: Se deve remover todos os espaços em branco reservados a indivíduos desconhecidos

en: Show Index
pt_PT: Mostrar índice

en: Display index of each person
pt_PT: Mostrar índice de cada indivíduo

en: Start Index
pt_PT: Índice inicial

en: The start index
pt_PT: O índice inicial

en: Report Title
pt_PT: Título do relatório

en: Do not include a title
pt_PT: Não incluir um título

en: Include Report Title
pt_PT: Incluir o título do relatório

en: Choose a title for the report
pt_PT: Escolha um título para o relatório

en: Include a border
pt_PT: Incluir um contorno

en: Whether to make a border around the report.
pt_PT: Se deve criar um contorno ao redor do relatório.

en: Include Page Numbers
pt_PT: Incluir números de página

en: Whether to print page numbers on each page.
pt_PT: Se deve numerar cada uma das páginas.

en: Scale tree to fit
pt_PT: Ajustar árvore para caber

en: Do not scale tree
pt_PT: Não ajustar árvore

en: Scale tree to fit page width only
pt_PT: Ajustar árvore só à largura da página

en: Scale tree to fit the size of the page
pt_PT: Ajustar a árvore ao tamanho da página

en: Whether to scale the tree to fit a specific paper size
pt_PT: Se deve ajustar o tamanho da árvore ao tamanho de papel indicado

en: Resize Page to Fit Tree size
    
    Note: Overrides options in the 'Paper Option' tab
pt_PT: Redimensionar a página ao tamanho da árvore
    
    Nota: substitui as opções do separador "Opções de papel"

en: Whether to resize the page to fit the size 
    of the tree.  Note:  the page will have a 
    non standard size.
    
    With this option selected, the following will happen:
    
    With the 'Do not scale tree' option the page
      is resized to the height/width of the tree
    
    With 'Scale tree to fit page width only' the height of
      the page is resized to the height of the tree
    
    With 'Scale tree to fit the size of the page' the page
      is resized to remove any gap in either height or width
pt_PT: Se deseja redimensionar a página para ajustar 
    ao tamanho da árvore. Nota: A página terá 
    um tamanho não normalizado.
    
    Com esta opção activada, acontecerá o seguinte:
    
    Com a opção "Não ajustar a árvore", a página
      é redimensionada para a altura/largura da árvore
    
    Com a opção "Ajustar a árvore só à largura da
      página" a altura da página é redimensionada para a altura da árvore
    
    Com a opção "Ajustar a árvore para o tamanho da página"
      a página é redimensionada para remover qualquer espaço na altura ou na largura

en: Include Blank Pages
pt_PT: Incluir páginas em branco

en: Whether to include pages that are blank.
pt_PT: Se deve incluir páginas em branco.

en: Report Options (2)
pt_PT: Opções do relatório (2)

en: Father
    Display Format
pt_PT: Pai
    Formato de exibição

en: Display format for the fathers box.
pt_PT: Formato de exibição para a informação de pais.

en: Mother
    Display Format
pt_PT: Mãe
    Formato de exibição

en: Display format for the mothers box.
pt_PT: Formato de exibição para a informação de mães.

en: Center person uses
    which format
pt_PT: Indivíduo central
    Formato de exibição

en: Use Fathers Display format
pt_PT: Usar o formato de exibição de pais

en: Use Mothers display format
pt_PT: Usar o formato de exibição de mães

en: The display format for the center person
pt_PT: O formato de exibição para o indivíduo central

en: Include Marriage box
pt_PT: Incluir caixa de casamento

en: Whether to include a separate marital box in the report
pt_PT: Se deve incluir uma caixa para os casamentos no relatório

en: Marriage
    Display Format
pt_PT: Casamento
    Formato de exibição

en: Display format for the marital box.
pt_PT: Formato de exibição para a caixa de informação de casamentos.

en: Advanced
pt_PT: Avançado

en: Replace Display Format:
    'Replace this'/' with this'
pt_PT: Substituir o formato de exibição:
    "Substituir isto"/" por isto"

en: i.e.
    United States of America/U.S.A.
pt_PT: i.e.
    Estados Unidos da América/E.U.A.

en: Include a note
pt_PT: Incluir uma nota

en: Whether to include a note on the report.
pt_PT: Se deve incluir uma nota no relatório.

en: Add a note
    
    $T inserts today's date
pt_PT: Adicionar uma nota
    
    $T insere a data de hoje

en: Note Location
pt_PT: Posição da nota

en: Where to place the note.
pt_PT: Onde colocar a nota.

en: inter-box scale factor
pt_PT: factor de escala entre caixas

en: Make the inter-box spacing bigger or smaller
pt_PT: Torna o espaço entre caixas maior ou menor

en: box shadow scale factor
pt_PT: factor de escala da sombra das caixas

en: Make the box shadow bigger or smaller
pt_PT: Torna a sombra das caixas maior ou menor

en: No generations of empty boxes for unknown ancestors
pt_PT: Sem geração de caixas vazias para ascendentes desconhecidos

en: One Generation of empty boxes for unknown ancestors
pt_PT: Uma geração de caixas vazias para ascendentes desconhecidos

en:  Generations of empty boxes for unknown ancestors
pt_PT:  Gerações de caixas vazias para ascendentes desconhecidos

en: The basic style used for the text display.
pt_PT: O estilo básico usado para a exibição de texto.

en: The basic style used for the note display.
pt_PT: O estilo básico usado para a exibição de notas.

en: The style used for the title.
pt_PT: O estilo usado para o título.

en: My Calendar
pt_PT: O meu calendário

en: Produced with Gramps
pt_PT: Produzido pelo Gramps

en: Calendar Report
pt_PT: Relatório de calendário

en: Formatting months...
pt_PT: A formatar meses...

en: Reading database...
pt_PT: A ler base de dados...

en: %(person)s, birth
pt_PT: %(person)s, nascimento

en: %(wife)s and
     %(person)s, wedding
pt_PT: %(wife)s e
     %(person)s, casamento

en: {wife} and
     {person}, {nyears} | {wife} and
     {person}, {nyears}
pt_PT[0]: {wife} e
     {person}, {nyears}
pt_PT[1]: {wife} e
     {person}, {nyears}

en: Select filter to restrict people that appear on calendar
pt_PT: Seleccione um filtro para limitar indivíduos no calendário

en: The center person for the report
pt_PT: Indivíduo central para o relatório

en: Text Area 1
pt_PT: Área de texto 1

en: First line of text at bottom of calendar
pt_PT: Primeira linha de texto ao fundo do calendário

en: Text Area 2
pt_PT: Área de texto 2

en: Second line of text at bottom of calendar
pt_PT: Segunda linha de texto ao fundo do calendário

en: Text Area 3
pt_PT: Área de texto 3

en: Third line of text at bottom of calendar
pt_PT: Terceira linha de texto ao fundo do calendário

en: Include only living people
pt_PT: Incluir só indivíduos vivos

en: Include only living people in the calendar
pt_PT: Incluir só indivíduos vivos no calendário

en: Content
pt_PT: Conteúdo

en: Year of calendar
pt_PT: Ano do calendário

en: Country for holidays
pt_PT: País para feriados

en: Select the country to see associated holidays
pt_PT: Seleccione o país para ver os feriados respectivos

en: First day of week
pt_PT: Primeiro dia da semana

en: Select the first day of the week for the calendar
pt_PT: Seleccione o primeiro dia da semana para o calendário

en: Birthday surname
pt_PT: Apelido de aniversário

en: Wives use husband's surname (from first family listed)
pt_PT: Mulheres usam apelido do marido (da primeira família listada)

en: Wives use husband's surname (from last family listed)
pt_PT: Mulheres usam apelido do marido (da última família listada)

en: Wives use their own surname
pt_PT: Mulheres usam o seu próprio apelido

en: Select married women's displayed surname
pt_PT: Seleccione o apelido a mostrar para mulheres casadas

en: Include birthdays
pt_PT: Incluir aniversários

en: Whether to include birthdays
pt_PT: Se deve incluir aniversários

en: Include anniversaries
pt_PT: Incluir bodas

en: Whether to include anniversaries
pt_PT: Se deve incluir aniversários de casamento

en: Include death dates
pt_PT: Incluir datas de óbito

en: Include death anniversaries in the calendar
pt_PT: Incluir aniversários de óbito no calendário

en: Title text and background color
pt_PT: Texto do título e cor de fundo

en: Calendar day numbers
pt_PT: Números dos dias do calendário

en: Daily text display
pt_PT: Exibição de texto diário

en: Holiday text display
pt_PT: Exibição de texto de feriados

en: Days of the week text
pt_PT: Texto dos dias da semana

en: Text at bottom, line 1
pt_PT: Texto em baixo, linha 1

en: Text at bottom, line 2
pt_PT: Texto em baixo, linha 2

en: Text at bottom, line 3
pt_PT: Texto em baixo, linha 3

en: Descendant Chart for %(person)s and %(father1)s, %(mother1)s
pt_PT: Árvore de descendentes de %(person)s e %(father1)s, %(mother1)s

en: Descendant Chart for %(person)s, %(father1)s and %(mother1)s
pt_PT: Árvore de descendentes de %(person)s, %(father1)s e %(mother1)s

en: Descendant Chart for %(father1)s, %(father2)s and %(mother1)s, %(mother2)s
pt_PT: Árvore de descendentes de %(father1)s, %(father2)s e %(mother1)s, %(mother2)s

en: Descendant Chart for %(person)s
pt_PT: Árvore de descendentes de %(person)s

en: Descendant Chart for %(father)s and %(mother)s
pt_PT: Árvore de descendentes de %(father)s e %(mother)s

en: Descendant Graph
pt_PT: Gráfico de descendentes

en: Family Chart for %(person)s
pt_PT: Árvore de família de %(person)s

en: Family Chart for %(father1)s and %(mother1)s
pt_PT: Árvore de família de %(father1)s e %(mother1)s

en: Cousin Chart for %(names)s
pt_PT: Árvore de primos de %(names)s

en: Family %s is not in the Database
pt_PT: A família %s não está na base de dados

en: Report for
pt_PT: Relatório para

en: The main person for the report
pt_PT: O indivíduo principal do relatório

en: The main family for the report
pt_PT: A família principal do relatório

en: Level of Spouses
pt_PT: Nível de cônjuges

en: 0=no Spouses, 1=include Spouses, 2=include Spouses of the spouse, etc
pt_PT: 0=nenhum cônjuge, 1=incluir cônjuges, 2=incluir cônjuges do cônjuge, etc

en: Start with the parent(s) of the selected first
pt_PT: Iniciar com os pais do primeiro seleccionado

en: Will show the parents, brother and sisters of the selected person.
pt_PT: Serão mostrados os pais, irmãos e irmãs do indivíduo seleccionado.

en: Whether to move people up, where possible, resulting in a smaller tree
pt_PT: Se deve mover os indivíduos acima onde possível, resultando numa árvore mais pequena

en: Bold direct descendants
pt_PT: Realçar descendentes directos

en: Whether to bold those people that are direct (not step or half) descendants.
pt_PT: Se deve realçar os indivíduos que são descendentes directos (não por afinidade).

en: Indent Spouses
pt_PT: Indentar cônjuges

en: Whether to indent the spouses in the tree.
pt_PT: Se deve indentar os cônjuges na árvore.

en: Descendant Chart for [selected person(s)]
pt_PT: Árvore de descendentes dos [indivíduos seleccionados]

en: Family Chart for [names of chosen family]
pt_PT: Árvore de família para [nomes da família escolhida]

en: Cousin Chart for [names of children]
pt_PT: Árvore de primos para [nomes de filhos]

en: Whether to include page numbers on each page.
pt_PT: Se deve numerar cada uma das páginas.

en: Descendant
    Display Format
pt_PT: Descendente
    Formato de exibição

en: Display format for a descendant.
pt_PT: Formato de exibição para um descendente.

en: Spousal
    Display Format
pt_PT: Cônjuge
    Formato de exibição

en: Display format for a spouse.
pt_PT: Formato de exibição para o cônjuge.

en: inter-box Y scale factor
pt_PT: factor de escala Y entre caixas

en: Make the inter-box Y bigger or smaller
pt_PT: Torna o Y entre caixas maior ou menor

en: The bold style used for the text display.
pt_PT: O estilo negrito usado para a exibição de texto.

en: The style for the marriage box.
pt_PT: O estilo da caixa de casamentos.

en: The style for the spouse box.
pt_PT: O estilo da caixa dos cônjuges.

en: The style for the direct descendant box.
pt_PT: O estilo para a caixa de descendentes directos.

en: The style for the note box.
pt_PT: O estilo da caixa de notas.

en: The style for the connection lines and report border.
pt_PT: O estilo das linhas de ligação e contorno do relatório.

en: Ancestor Chart
pt_PT: Diagrama de ascendentes

en: Produces a graphical ancestral chart
pt_PT: Gera um diagrama com a árvore de ascendentes

en: Produces a graphical ancestral tree
pt_PT: Gera uma árvore de ascendentes gráfica

en: Produces a graphical calendar
pt_PT: Gera um calendário gráfico

en: Descendant Chart
pt_PT: Gráfico de descendentes

en: Produces a graphical descendant chart
pt_PT: Gera um gráfico de descendentes

en: Descendant Tree
pt_PT: Árvore de descendentes

en: Produces a graphical descendant tree
pt_PT: Gera uma árvore de descendentes gráfica

en: Family Descendant Chart
pt_PT: Gráfico de descendentes da família

en: Produces a graphical descendant chart around a family
pt_PT: Gera um gráfico de descendentes dos membros de uma família

en: Family Descendant Tree
pt_PT: Árvore de descendentes da família

en: Produces a graphical descendant tree around a family
pt_PT: Gera uma árvore de descendentes gráfica dos membros de uma família

en: Fan Chart
pt_PT: Diagrama em leque

en: Produces fan charts
pt_PT: Gera um diagrama em leque

en: Statistics Charts
pt_PT: Diagramas estatísticos

en: Produces statistical bar and pie charts of the people in the database
pt_PT: Gera diagramas estatísticos de barra e circulares dos indivíduos na base de dados

en: Timeline Chart
pt_PT: Cronologia

en: Produces a timeline chart.
pt_PT: Gera uma cronologia.

en: %(generations)d Generation Fan Chart for %(person)s
pt_PT: Diagrama em leque de %(generations)d gerações de %(person)s

en: %(generations)d Generation Fan Chart for
    %(person)s
pt_PT: Diagrama em leque de %(generations)d gerações de
    %(person)s

en: The number of generations to include in the report
pt_PT: Número de gerações a incluir no relatório

en: Type of graph
pt_PT: Tipo de gráfico

en: full circle
pt_PT: círculo

en: half circle
pt_PT: semi-círculo

en: overhang
pt_PT: alargado

en: quarter circle
pt_PT: quarto de círculo

en: The form of the graph: full circle, half circle, half circle with overhang or quarter circle.
pt_PT: Forma do gráfico: círculo, semi-círculo, semi-círculo alargado ou quarto de círculo.

en: generation dependent
pt_PT: dependente de geração

en: Background color is either white or generation dependent
pt_PT: A cor de fundo é branca ou dependente da geração

en: Orientation of radial texts
pt_PT: Orientação de textos radiais

en: upright
pt_PT: vertical

en: roundabout
pt_PT: ao redor

en: Print radial texts upright or roundabout
pt_PT: Mostrar os textos radiais verticais ou ao redor

en: Draw empty boxes
pt_PT: Desenhar caixas vazias

en: Draw the background although there is no information
pt_PT: Desenhar o fundo mesmo quando não existe informação

en: Use one font style for all generations
pt_PT: Usar um estilo de fonte único para todas as gerações

en: You can customize font and color for each generation in the style editor
pt_PT: Pode personalizar a letra e cor de cada geração no editor de estilos

en: Flip names that are on the bottom half of the fan
pt_PT: Inverter nomes na metade inferior do leque

en: Flip names for generations 2, 3 and 4 i.e. those found in circles
pt_PT: Inverter nomes das gerações 2, 3 e 4, i.e. os encontrados em círculos

en: Exclude the title of the chart
pt_PT: Excluir o título do leque

en: Exclude the title to make more room for the chart
pt_PT: Excluir o título para obter mais espaço para o leque

en: The style used for the text display of generation "%d"
pt_PT: O estilo usado para a exibição de texto da geração "%d"

en: Item count
pt_PT: Número de itens

en: All
pt_PT: Todos

en: Men
pt_PT: Homens

en: Women
pt_PT: Mulheres

[ctx: person]
en: Title
pt_PT: Título

en: Forename
pt_PT: Nome próprio

en: Birth year
pt_PT: Ano de nascimento

en: Death year
pt_PT: Ano de óbito

en: Birth month
pt_PT: Mês de nascimento

en: Death month
pt_PT: Mês de óbito

en: Marriage place
pt_PT: Local de casamento

en: Number of relationships
pt_PT: Número de parentescos

en: Age when first child born
pt_PT: Idade ao nascimento do primeiro filho

en: Age when last child born
pt_PT: Idade ao nascimento do último filho

en: Number of children
pt_PT: Número de filhos

en: Age at marriage
pt_PT: Idade ao casamento

en: Age at death
pt_PT: Idade ao óbito

en: Event type
pt_PT: Tipo de evento

en: (Preferred) title missing
pt_PT: Título (preferido) em falta

en: (Preferred) forename missing
pt_PT: Nome próprio (preferido) em falta

en: (Preferred) surname missing
pt_PT: Apelido (preferido) em falta

en: Gender unknown
pt_PT: Sexo desconhecido

en: Date(s) missing
pt_PT: Data(s) em falta

en: Place missing
pt_PT: Local em falta

en: Already dead
pt_PT: Já falecido

en: Still alive
pt_PT: Ainda vivo

en: Events missing
pt_PT: Eventos em falta

en: Children missing
pt_PT: Filhos em falta

en: Birth missing
pt_PT: Nascimento em falta

en: Personal information missing
pt_PT: Informação pessoal em falta

en: (Living people: %(option_name)s)
pt_PT: (indivíduos vivos: %(option_name)s)

en: %s born
pt_PT: %s nascido

en: Persons born
pt_PT: Indivíduos nascidos

en: Collecting data...
pt_PT: A recolher dados...

en: Sorting data...
pt_PT: A ordenar dados...

en: Saving charts...
pt_PT: A gravar gráficos...

en: %s (persons):
pt_PT: %s (indivíduos):

en: Determines what people are included in the report.
pt_PT: Determina que indivíduos são incluídos no relatório.

en: Filter Person
pt_PT: Indivíduo do filtro

en: The center person for the filter.
pt_PT: Indivíduo central para o filtro.

en: Sort chart items by
pt_PT: Ordenar itens do gráfico por

en: Select how the statistical data is sorted.
pt_PT: Seleccionar como ordenar os dados estatísticos.

en: Sort in reverse order
pt_PT: Ordem inversa

en: Check to reverse the sorting order.
pt_PT: Marque para inverter a ordem.

en: People Born After
pt_PT: Indivíduos nascidos após

en: Birth year from which to include people.
pt_PT: Ano de nascimento a partir do qual incluir indivíduos.

en: People Born Before
pt_PT: Indivíduos nascidos antes de

en: Birth year until which to include people
pt_PT: Ano de nascimento até ao qual incluir indivíduos

en: Include people without known birth years
pt_PT: Incluir indivíduos sem ano de nascimento conhecido

en: Whether to include people without known birth years.
pt_PT: Se deve incluir indivíduos sem ano de nascimento conhecido.

en: Genders included
pt_PT: Sexos incluídos

en: Select which genders are included into statistics.
pt_PT: Selecciona que sexos serão incluídos nas estatísticas.

en: Max. items for a pie
pt_PT: Máx. de itens no gráfico

en: With fewer items pie chart and legend will be used instead of a bar chart.
pt_PT: Com menos elementos será usado um gráfico circular, em vez de um gráfico de barras.

en: Include counts of missing information
pt_PT: Imprimir totais de informação em falta

en: Whether to include counts of the number of people who lack the given information.
pt_PT: Se deve incluir totais do número de indivíduos que têm a informação dada em falta.

en: Charts 3
pt_PT: Gráficos 3

en: Charts 2
pt_PT: Gráficos 2

en: Charts 1
pt_PT: Gráficos 1

en: Include charts with indicated data.
pt_PT: Incluir gráficos com os dados indicados.

en: The style used for the items and values.
pt_PT: O estilo usado para os itens e valores.

[ctx: sorted by]
en: Birth Date
pt_PT: Data de nascimento

[ctx: sorted by]
en: Name
pt_PT: Nome

en: Sorting dates...
pt_PT: A ordenar datas...

en: Timeline
pt_PT: Cronologia

en: Calculating timeline...
pt_PT: A calcular cronologia...

en: Sorted by %s
pt_PT: Ordenar por %s

en: No Date Information
pt_PT: Sem informação de data

en: Finding date range...
pt_PT: A calcular intervalo de datas...

en: Determines what people are included in the report
pt_PT: Determina que indivíduos são incluídos no relatório

en: The center person for the filter
pt_PT: Indivíduo central para o filtro

en: Sort by
pt_PT: Ordenar por

en: Sorting method to use
pt_PT: Método de ordenação a usar

en: The style used for the section headers.
pt_PT: O estilo usado para os cabeçalhos de secção.

en: Comma Separated Values Spreadsheet (CSV)
pt_PT: Valores separados por vírgulas (CSV)

en: Comma _Separated Values Spreadsheet (CSV)
pt_PT: Valores _separados por vírgulas (CSV)

en: CSV is a common spreadsheet format.
    You can change this behavior in the 'Configure active view' of any list-based view
pt_PT: CSV é um formato de folha de cálculo comum.
    Pode alterar o comportamento em "Configurar a vista activa" em qualquer lista

en: CSV spreadsheet options
pt_PT: Opções das folhas de cálculo CSV

en: Web Family Tree
pt_PT: Árvore genealógica web

en: _Web Family Tree
pt_PT: Árvore genealógica _web

en: Web Family Tree format
pt_PT: Formato de árvore genealógica web

en: Web Family Tree export options
pt_PT: Opções de exportação para árvore genealógica web

en: GEDCOM is used to transfer data between genealogy programs. Most genealogy software will accept a GEDCOM file as input.
pt_PT: O GEDCOM é usado para transferir dados entre programas de genealogia. A maioria dos programas de genealogia lê ficheiros GEDCOM.

en: GEDCOM export options
pt_PT: Opções de exportação GEDCOM

en: GeneWeb is a web based genealogy program.
pt_PT: O GeneWeb é um programa de genealogia baseado na web.

en: GeneWeb export options
pt_PT: Opções de exportação GeneWeb

en: Gramps XML Package (family tree and media)
pt_PT: Pacote Gramps XML (árvore genealógica e multimédia)

en: Gra_mps XML Package (family tree and media)
pt_PT: Pacote Gra_mps XML (árvore genealógica e multimédia)

en: Gramps package is an archived XML family tree together with the media object files.
pt_PT: O pacote Gramps é uma árvore genealógica arquivada em XML, juntamente com os ficheiros de objectos multimédia.

en: Gramps package export options
pt_PT: Opções de exportação para pacote Gramps

en: Gramps XML (family tree)
pt_PT: Gramps XML (árvore genealógica)

en: Gramps _XML (family tree)
pt_PT: Gramps_XML (árvore genealógica)

en: Gramps XML export is a complete archived XML backup of a Gramps family tree without the media object files. Suitable for backup purposes.
pt_PT: A exportação em formato Gramps XML produz uma cópia integral da árvore genealógica sem os ficheiros multimédia. Apropriado para cópias de segurança.

en: Gramps XML export options
pt_PT: Opções de exportação Gramps XML

en: vCalendar is used in many calendaring and PIM applications.
pt_PT: O formato vCalendar é usado em muitas aplicações de calendário ou agenda electrónica.

en: vCalendar export options
pt_PT: Opções de exportação vCalendar

en: vCard is used in many addressbook and pim applications.
pt_PT: O vCard é usado em muitos livros de endereços e telemóveis.

en: vCard export options
pt_PT: Opções de exportação vCard

en: Include people
pt_PT: Incluir indivíduos

en: Include marriages
pt_PT: Incluir casamentos

en: Include children
pt_PT: Incluir filhos

en: Include places
pt_PT: Incluir locais

en: Translate headers
pt_PT: Traduzir cabeçalhos

en: Enclosed_by
pt_PT: Postos_entre

en: CSV export doesn't support non-primary surnames, {count} dropped
pt_PT: A exportação CSV não suporta apelidos secundários, {count} ignorados

en: Birth source
pt_PT: Fonte do nascimento

en: Baptism date
pt_PT: Data de baptismo

en: Baptism place
pt_PT: Local do baptismo

en: Baptism source
pt_PT: Fonte do baptismo

en: Death source
pt_PT: Fonte de óbito

en: Burial date
pt_PT: Data de funeral

en: Burial place
pt_PT: Local de funeral

en: Burial source
pt_PT: Fonte do funeral

en: Husband
pt_PT: Marido

en: Wife
pt_PT: Mulher

en: Writing individuals
pt_PT: A escrever indivíduos

en: Writing families
pt_PT: A escrever famílias

en: Writing sources
pt_PT: A escrever fontes

en: Writing notes
pt_PT: A escrever notas

en: Writing repositories
pt_PT: A escrever repositórios

en: EMAIL
pt_PT: Correio electrónico

en: Writing media
pt_PT: Escrever multimédia

en: GEDCOM Export failed
pt_PT: Falha na exportação GEDCOM

en: No families matched by selected filter
pt_PT: Nenhuma família encontrada pelo filtro seleccionado

en: Failure writing %s
pt_PT: Falha ao escrever %s

en: The database cannot be saved because you do not have permission to write to the directory. Please make sure you have write access to the directory and try again.
pt_PT: A base de dados não pode ser gravada porque não tem permissões para gravar na pasta. Por favor, assegure-se de que tem acesso de escrita à pasta e tente novamente.

en: The database cannot be saved because you do not have permission to write to the file. Please make sure you have write access to the file and try again.
pt_PT: A base de dados não pode ser gravada porque não tem permissões para gravar o ficheiro. Por favor, assegure-se de que tem acesso de escrita ao ficheiro e tente novamente.

en: Enter a date, click Run
pt_PT: Insira uma data, clique em Executar

en: Enter a valid date (like YYYY-MM-DD) in the entry text box and click Run. This will compute the ages for everyone in your Family Tree on that date. You can then sort by the age column, and double-click the row to view or edit.
pt_PT: Insira uma data válida (por exemplo, DD/MM/AAAA) na caixa de texto e clique em Executar. Isto irá calcular as idades de todos os indivíduos da sua árvore genealógica nessa data. Poderá depois ordenar pela coluna de idade e clicar duas vezes na linha para ver ou editar.

en: Max age
pt_PT: Idade máxima

en: Max age of Mother at birth
pt_PT: Idade máxima para ser mãe

en: Max age of Father at birth
pt_PT: Idade máxima para ser pai

en: Lifespan Age Distribution
pt_PT: Distribuição da longevidade

en: Father - Child Age Diff Distribution
pt_PT: Distribuição da diferença de idade pai - filho

en: Diff
pt_PT: Diferença

en: Mother - Child Age Diff Distribution
pt_PT: Distribuição da diferença de idade mãe - filho

en: Statistics
pt_PT: Estatísticas

en: Minimum
pt_PT: Mínimo

en: Average
pt_PT: Média

en: Median
pt_PT: Mediana

en: Maximum
pt_PT: Máximo

en: Double-click to see %d people
pt_PT: Duplo clique para ver %d indivíduos

en: Double-click on a row to view a quick report showing all people with the selected attribute.
pt_PT: Duplo clique numa linha para um relatório rápido de todos os indivíduos com o atributo seleccionado.

en: Key
pt_PT: Chave

en: _Make Active %s
pt_PT: _Tornar activa %s

en: Double-click a day for details
pt_PT: Duplo clique num dia para mais detalhes

en: Double-click on a row to edit the selected child.
pt_PT: Duplo clique numa linha para editar o filho seleccionado.

en: Double-click on a row to edit the selected source/citation.
pt_PT: Duplo clique numa linha para editar a fonte/citação seleccionada.

en: Source/Date
pt_PT: Fonte/Data

en: Confidence Level
pt_PT: Nível de confiança

en: <No Volume/Page>
pt_PT: <sem volume/página>

en: Right-click on a row to edit the selected event or the related place.
pt_PT: Duplo clique numa linha para editar o evento seleccionado ou o local relacionado.

en: Edit the event
pt_PT: Editar o evento

en: Edit the place
pt_PT: Editar o local

en: Evaluation
pt_PT: Avaliação

en: Output
pt_PT: Saída

en: Error
pt_PT: Erro

en: Apply
pt_PT: Aplicar

en: Double-click on a row to edit the selected event.
pt_PT: Duplo clique numa linha para editar o evento seleccionado.

en: Click to expand/contract person
    Right-click for options
    Click and drag in open area to rotate
pt_PT: Clique para expandir/contrair o indivíduo
    Clique com o botão direito para opções
    Clique e arraste na área vazia para rodar

en: %(bold_start)s%(gramps_FAQ_html_start)s%(html_middle)sFrequently Asked Questions%(html_end)s%(bold_end)s
    (needs a connection to the internet)
pt_PT: %(bold_start)s%(gramps_FAQ_html_start)s%(html_middle)sQuestões frequentes%(html_end)s%(bold_end)s
    (requer ligação à Internet)

en: Editing Spouses
pt_PT: Edição de cônjuges

en:   1. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow do I change the order of spouses?%(html_end)s
pt_PT:   1. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sComo é que se altera a ordem dos cônjuges?%(html_end)s

en:   2. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow do I add an additional spouse?%(html_end)s
pt_PT:   2. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sComo é que se adiciona outro cônjuge?%(html_end)s

en:   3. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow do I remove a spouse?%(html_end)s
pt_PT:   3. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sComo é que se remove um cônjuge?%(html_end)s

en: Backups and Updates
pt_PT: Salvaguardas e actualizações

en:   4. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow do I make backups safely?%(html_end)s
pt_PT:   4. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sComo é que se fazem salvaguardas?%(html_end)s

en:   5. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sIs it necessary to update Gramps every time an update is released?%(html_end)s
pt_PT:   5. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sÉ preciso actualizar o Gramps sempre que sai uma nova versão?%(html_end)s

en: Data Entry
pt_PT: Inserção de dados

en:   6. %(gramps_manual_html_start)s%(section)sHow should information about marriages be entered?%(html_end)s
pt_PT:   6. %(gramps_manual_html_start)s%(section)sComo é que se insere informação sobre casamentos?%(html_end)s

en:   7. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sWhat's the difference between a residence and an address?%(html_end)s
pt_PT:   7. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sQual é a diferença entre uma residência e um endereço?%(html_end)s

en: Media Files
pt_PT: Ficheiros multimédia

en:   8. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow do you add a photo of a person/source/event?%(html_end)s
pt_PT:   8. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sComo é que se adicionam fotografias de indivíduos/fontes/eventos?%(html_end)s

en:   9. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow do you find unused media objects?%(html_end)s
pt_PT:   9. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sComo é que se encontram objectos multimédia não utilizados?%(html_end)s

en:  10. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow can I make a website with Gramps and my tree?%(html_end)s
pt_PT:  10. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sComo é que se faz uma página web com o Gramps e a minha árvore?%(html_end)s

en:  11. %(web_html_start)sHow do I record one's occupation?%(html_end)s
pt_PT:  11. %(web_html_start)sComo é que se regista a profissão de alguém?%(html_end)s

en:  12. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sWhat do I do if I have found a bug?%(html_end)s
pt_PT:  12. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sO que fazer se encontrar um erro?%(html_end)s

en:  13. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sIs there a manual for Gramps?%(html_end)s
pt_PT:  13. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sHá algum manual do Gramps?%(html_end)s

en:  14. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sAre there tutorials available?%(html_end)s
pt_PT:  14. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sExistem tutoriais disponíveis?%(html_end)s

en:  15. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sHow do I ...?%(html_end)s
pt_PT:  15. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sComo é que ...?%(html_end)s

en:  16. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sHow can I help with Gramps?%(html_end)s
pt_PT:  16. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sComo é que posso ajudar o Gramps?%(html_end)s

en: Double-click given name for details
pt_PT: Duplo clique no nome próprio para detalhes

en: No Family Tree loaded.
pt_PT: Nenhuma árvore genealógica carregada.

en: Total unique given names
pt_PT: Total de nomes próprios únicos

en: Total given names showing
pt_PT: Total de nomes próprios mostrados

en: Total people
pt_PT: Total de indivíduos

en: Age on Date
pt_PT: Idade à data

en: Gramplet showing ages of living people on a specific date
pt_PT: Gramplet que mostra as idades de indivíduos vivos numa data específica

en: Age Stats
pt_PT: Estatísticas de idade

en: Gramplet showing graphs of various ages
pt_PT: Gramplet que mostra gráficos sobre idades

en: Gramplet showing calendar and events on specific dates in history
pt_PT: Gramplet que mostra um calendário e eventos em datas específicas na história

en: Descendants
pt_PT: Descendentes

en: Gramplet showing active person's descendants
pt_PT: Gramplet que mostra os descendentes do indivíduo activo

en: Ancestors
pt_PT: Ascendentes

en: Gramplet showing active person's ancestors
pt_PT: Gramplet que mostra os ascendentes do indivíduo activo

en: Gramplet showing active person's direct ancestors as a fanchart
pt_PT: Gramplet que mostra os ascendentes directos do indivíduo activo em leque

en: Descendant Fan Chart
pt_PT: Gráfico em leque de descendentes

en: Gramplet showing active person's direct descendants as a fanchart
pt_PT: Gramplet que mostra os descendentes directos do indivíduo activo em leque

en: 2-Way Fan Chart
pt_PT: Gráfico de 2 vias em leque

en: Gramplet showing active person's direct ancestors and descendants as a fanchart
pt_PT: Gramplet que mostra os ascendentes e os descendentes directos do indivíduo activo em leque

en: 2-Way Fan
pt_PT: Leque de 2 vias

en: FAQ
pt_PT: Questões frequentes

en: Gramplet showing frequently asked questions
pt_PT: Gramplet que mostra as perguntas frequentes

en: Given Name Cloud
pt_PT: Nuvem de nomes próprios

en: Gramplet showing all given names as a text cloud
pt_PT: Gramplet que mostra todos os nomes próprios como uma nuvem de texto

en: Gramplet showing an active item Quick View
pt_PT: Gramplet que mostra a vista rápida de um item activo

en: Relatives
pt_PT: Parentes

en: Gramplet showing active person's relatives
pt_PT: Gramplet que mostra os parentes do indivíduo activo

en: Session Log
pt_PT: Diário da sessão

en: Gramplet showing all activity for this session
pt_PT: Gramplet que mostra toda a actividade desta sessão

en: Gramplet showing summary data of the Family Tree
pt_PT: Gramplet que mostra um resumo dos dados na árvore genealógica

en: Surname Cloud
pt_PT: Nuvem de apelidos

en: Gramplet showing all surnames as a text cloud
pt_PT: Gramplet que mostra todos os apelidos em forma de nuvem de texto

[ctx: gramplet]
en: To Do
pt_PT: A fazer

en: Gramplet for displaying a To Do list
pt_PT: Gramplet que mostra uma lista de tarefas a fazer

en: Top Surnames
pt_PT: Apelidos mais frequentes

en: Gramplet showing most frequent surnames in this tree
pt_PT: Gramplet que mostra os apelidos mais frequentes na árvore

en: Welcome
pt_PT: Boas-vindas

en: Gramplet showing a welcome message
pt_PT: Gramplet que mostra uma mensagem de boas-vindas

en: Welcome to Gramps!
pt_PT: Boas-vindas ao Gramps!

en: What's Next
pt_PT: O que se segue

en: Gramplet suggesting items to research
pt_PT: Gramplet que sugere temas a investigar

en: What's Next?
pt_PT: O que se segue?

en: Person Details
pt_PT: Detalhes do indivíduo

en: Gramplet showing details of a person
pt_PT: Gramplet que mostra os detalhes de um indivíduo

en: Details
pt_PT: Detalhes

en: Repository Details
pt_PT: Detalhes do repositório

en: Gramplet showing details of a repository
pt_PT: Gramplet que mostra os detalhes de um repositório

en: Place Details
pt_PT: Detalhes do local

en: Gramplet showing details of a place
pt_PT: Gramplet que mostra os detalhes de um local

en: Media Preview
pt_PT: Antevisão de multimédia

en: Gramplet showing a preview of a media object
pt_PT: Gramplet que mostra uma antevisão de objectos multimédia

en: Image Metadata
pt_PT: Meta-dados da imagem

en: Gramplet showing metadata for a media object
pt_PT: Gramplet que mostra os meta-dados de um objecto multimédia

en: GExiv2 module not loaded.
pt_PT: Módulo GExiv2 não carregado.

en: Image metadata functionality will not be available.
    To build it for Gramps see %(gramps_wiki_build_gexiv2_url)s
pt_PT: A funcionalidade de meta-dados de imagens não estará disponível.
    Para a criar para o Gramps, veja: %(gramps_wiki_build_gexiv2_url)s

en: Person Residence
pt_PT: Residência do indivíduo

en: Gramplet showing residence events for a person
pt_PT: Gramplet que mostra os eventos de residência de um indivíduo

en: Person Events
pt_PT: Eventos individuais

en: Gramplet showing the events for a person
pt_PT: Gramplet que mostra os eventos de um indivíduo

en: Family Events
pt_PT: Eventos familiares

en: Gramplet showing the events for a family
pt_PT: Gramplet que mostra os eventos de uma família

en: Person Gallery
pt_PT: Galeria do indivíduo

en: Gramplet showing media objects for a person
pt_PT: Gramplet que mostra os objectos multimédia de um indivíduo

en: Gallery
pt_PT: Galeria

en: Family Gallery
pt_PT: Galeria da família

en: Gramplet showing media objects for a family
pt_PT: Gramplet que mostra os objectos multimédia de uma família

en: Event Gallery
pt_PT: Galeria do evento

en: Gramplet showing media objects for an event
pt_PT: Gramplet que mostra os objectos multimédia de um evento

en: Place Gallery
pt_PT: Galeria do local

en: Gramplet showing media objects for a place
pt_PT: Gramplet que mostra os objectos multimédia de um local

en: Source Gallery
pt_PT: Galeria da fonte

en: Gramplet showing media objects for a source
pt_PT: Gramplet que mostra os objectos multimédia de uma fonte

en: Citation Gallery
pt_PT: Galeria da citação

en: Gramplet showing media objects for a citation
pt_PT: Gramplet que mostra os objectos multimédia de uma citação

en: Person Attributes
pt_PT: Atributos pessoais

en: Gramplet showing the attributes of a person
pt_PT: Gramplet que mostra os atributos de um indivíduo

en: Event Attributes
pt_PT: Atributos do evento

en: Gramplet showing the attributes of an event
pt_PT: Gramplet que mostra os atributos de um evento

en: Family Attributes
pt_PT: Atributos familiares

en: Gramplet showing the attributes of a family
pt_PT: Gramplet que mostra os atributos de uma família

en: Media Attributes
pt_PT: Atributos multimédia

en: Gramplet showing the attributes of a media object
pt_PT: Gramplet que mostra os atributos de um objecto multimédia

en: Gramplet showing the attributes of a source object
pt_PT: Gramplet que mostra os atributos de um objecto de fonte

en: Citation Attributes
pt_PT: Atributos de citação

en: Gramplet showing the attributes of a citation object
pt_PT: Gramplet que mostra os atributos de um objecto de citação

en: Person Notes
pt_PT: Notas do indivíduo

en: Gramplet showing the notes for a person
pt_PT: Gramplet que mostra as notas de um indivíduo

en: Event Notes
pt_PT: Notas do evento

en: Gramplet showing the notes for an event
pt_PT: Gramplet que mostra as notas de um evento

en: Family Notes
pt_PT: Notas da família

en: Gramplet showing the notes for a family
pt_PT: Gramplet que mostra as notas de uma família

en: Place Notes
pt_PT: Notas do local

en: Gramplet showing the notes for a place
pt_PT: Gramplet que mostra as notas de um local

en: Source Notes
pt_PT: Notas da fonte

en: Gramplet showing the notes for a source
pt_PT: Gramplet que mostra as notas de uma fonte

en: Citation Notes
pt_PT: Notas da citação

en: Gramplet showing the notes for a citation
pt_PT: Gramplet que mostra as notas de uma citação

en: Repository Notes
pt_PT: Notas do repositório

en: Gramplet showing the notes for a repository
pt_PT: Gramplet que mostra as notas de um repositório

en: Media Notes
pt_PT: Notas da multimédia

en: Gramplet showing the notes for a media object
pt_PT: Gramplet que mostra as notas de um objecto multimédia

en: Gramplet showing the selected note
pt_PT: Gramplet que mostra a nota seleccionada

en: Person Citations
pt_PT: Citações do indivíduo

en: Gramplet showing the citations for a person
pt_PT: Gramplet que mostra as citações de um indivíduo

en: Event Citations
pt_PT: Citações do evento

en: Gramplet showing the citations for an event
pt_PT: Gramplet que mostra as citações de um evento

en: Family Citations
pt_PT: Citações da família

en: Gramplet showing the citations for a family
pt_PT: Gramplet que mostra as citações de uma família

en: Place Citations
pt_PT: Citações do local

en: Gramplet showing the citations for a place
pt_PT: Gramplet que mostra as citações de um local

en: Media Citations
pt_PT: Citações multimédia

en: Gramplet showing the citations for a media object
pt_PT: Gramplet que mostra as citações de um objecto multimédia

en: Person Children
pt_PT: Filhos do indivíduo

en: Gramplet showing the children of a person
pt_PT: Gramplet que mostra os filhos de um indivíduo

en: Family Children
pt_PT: Filhos da família

en: Gramplet showing the children of a family
pt_PT: Gramplet que mostra os filhos de uma família

en: Person References
pt_PT: Referências do indivíduo

en: Gramplet showing the backlink references for a person
pt_PT: Gramplet que mostra as referências de um indivíduo

en: References
pt_PT: Referências

en: Event References
pt_PT: Referências de evento

en: Gramplet showing the backlink references for an event
pt_PT: Gramplet que mostra as referências de um evento

en: Family References
pt_PT: Referências à família

en: Gramplet showing the backlink references for a family
pt_PT: Gramplet que mostra as referências de uma família

en: Place References
pt_PT: Referências de local

en: Gramplet showing the backlink references for a place
pt_PT: Gramplet que mostra as referências de um local

en: Source References
pt_PT: Referências de fontes

en: Gramplet showing the backlink references for a source
pt_PT: Gramplet que mostra as referências de uma fonte

en: Citation References
pt_PT: Referências de citações

en: Gramplet showing the backlink references for a citation
pt_PT: Gramplet que mostra as referências de uma citação

en: Repository References
pt_PT: Referências de repositório

en: Gramplet showing the backlink references for a repository
pt_PT: Gramplet que mostra as referências de um repositório

en: Media References
pt_PT: Referências de multimédia

en: Gramplet showing the backlink references for a media object
pt_PT: Gramplet que mostra as referências de um objecto multimédia

en: Note References
pt_PT: Referências de nota

en: Gramplet showing the backlink references for a note
pt_PT: Gramplet que mostra as referências de uma nota

en: Person Filter
pt_PT: Filtro individual

en: Gramplet providing a person filter
pt_PT: Gramplet que fornece um filtro individual

en: Family Filter
pt_PT: Filtro familiar

en: Gramplet providing a family filter
pt_PT: Gramplet que fornece um filtro familiar

en: Event Filter
pt_PT: Filtro de eventos

en: Gramplet providing an event filter
pt_PT: Gramplet que fornece um filtro de evento

en: Source Filter
pt_PT: Filtro de fontes

en: Gramplet providing a source filter
pt_PT: Gramplet que fornece um filtro de fontes

en: Citation Filter
pt_PT: Filtro da citações

en: Gramplet providing a citation filter
pt_PT: Gramplet que fornece um filtro de citações

en: Place Filter
pt_PT: Filtro de locais

en: Gramplet providing a place filter
pt_PT: Gramplet que fornece um filtro de locais

en: Media Filter
pt_PT: Filtro de multimédia

en: Gramplet providing a media filter
pt_PT: Gramplet que fornece um filtro de multimédia

en: Repository Filter
pt_PT: Filtro de repositórios

en: Gramplet providing a repository filter
pt_PT: Gramplet que fornece um filtro de repositório

en: Note Filter
pt_PT: Filtro de notas

en: Gramplet providing a note filter
pt_PT: Gramplet que fornece um filtro de notas

en: Records
pt_PT: Recordes

en: Shows some interesting records about people and families
pt_PT: Mostra alguns recordes interessantes sobre indivíduos e famílias

en: Person To Do
pt_PT: A fazer individual

en: Gramplet showing the To Do notes for a person
pt_PT: Gramplet que mostra as notas A fazer de um indivíduo

en: Event To Do
pt_PT: A fazer de evento

en: Gramplet showing the To Do notes for an event
pt_PT: Gramplet que mostra as notas A fazer de um evento

en: Family To Do
pt_PT: A fazer familiar

en: Gramplet showing the To Do notes for a family
pt_PT: Gramplet que mostra as notas A fazer de uma família

en: Place To Do
pt_PT: A fazer de local

en: Gramplet showing the To Do notes for a place
pt_PT: Gramplet que mostra as notas A fazer de um local

en: Source To Do
pt_PT: A fazer de fonte

en: Gramplet showing the To Do notes for a source
pt_PT: Gramplet que mostra as notas A fazer de uma fonte

en: Citation To Do
pt_PT: A fazer de citação

en: Gramplet showing the To Do notes for a citation
pt_PT: Gramplet que mostra as notas A fazer de uma citação

en: Repository To Do
pt_PT: A fazer de repositório

en: Gramplet showing the To Do notes for a repository
pt_PT: Gramplet que mostra as notas A fazer de um repositório

en: Media To Do
pt_PT: A fazer de multimédia

en: Gramplet showing the To Do notes for a media object
pt_PT: Gramplet que mostra as notas A fazer de um objecto multimédia

en: Gramplet to generate SoundEx codes
pt_PT: Gramplet para gerar códigos SoundEx

en: Place Enclosed By
pt_PT: Local confinado por

en: Gramplet showing the places enclosed by the active place
pt_PT: Gramplet que mostra os locais confinados pelo local activo

en: Place Encloses
pt_PT: Local confina

en: Gramplet showing the places that the active place encloses
pt_PT: Gramplet que mostra os locais que o local activo confina

en: Encloses
pt_PT: Confina

en: Geography coordinates for Person Events
pt_PT: Coordenadas geográficas para eventos pessoais

en: Events Coordinates
pt_PT: Coordenadas de eventos

en: Geography coordinates for Family Events
pt_PT: Coordenadas geográficas para eventos familiares

en: Gramplet showing the events for all the family
pt_PT: Gramplet que mostra os eventos de uma família

en: Referrer
pt_PT: Referente

en: Uncollected object
pt_PT: Objecto perdido

en: Press Refresh to see initial results
pt_PT: Clique em Actualizar para ver os resultados iniciais

en: Referrers of %d
pt_PT: Referentes de %d

en: %d refers to
pt_PT: %d refere-se a

en: Uncollected Objects: %s
pt_PT: Objectos perdidos: %s

en: Reference Error
pt_PT: Erro de referência

en: Double-click on a row to edit the selected place.
pt_PT: Duplo clique numa linha para editar o local seleccionado.

en: %(current)d of %(total)d
pt_PT: %(current)d de %(total)d

en: Move mouse over links for options
pt_PT: Mova o rato sobre ligações para opções

en: Max generations
pt_PT: Máximo de gerações

en: Show dates
pt_PT: Mostrar datas

en: Line type
pt_PT: Tipo de linha

en: Click to make active
pt_PT: Clique para tornar activo

en: Right-click to edit
pt_PT: Clique direito para editar

en: (b. %(birthdate)s, d. %(deathdate)s)
pt_PT: (n. %(birthdate)s, f. %(deathdate)s)

en: (b. %s)
pt_PT: (n. %s)

en: (d. %s)
pt_PT: (f. %s)

en: 
    Breakdown by generation:
pt_PT: 
    Análise por geração:

en: Generation 1
pt_PT: Geração 1

en: Double-click to see people in generation
pt_PT: Duplo clique para ver indivíduos da geração

en:  has 1 of 1 individual (%(percent)s complete)
pt_PT:  tem 1 de 1 indivíduo (%(percent)s completo)

en: Generation %d
pt_PT: Geração %d

en: Double-click to see people in generation %d
pt_PT: Duplo clique para ver indivíduos da geração %d

en:  has {count_person} of {max_count_person} individuals ({percent} complete)
     |  has {count_person} of {max_count_person} individuals ({percent} complete)
pt_PT[0]:  tem {count_person} de {max_count_person} indivíduos ({percent} completo)
pt_PT[1]:  tem {count_person} de {max_count_person} indivíduos ({percent} completos)

en: All generations
pt_PT: Todas as gerações

en: Double-click to see all generations
pt_PT: Duplo clique para ver todas as gerações

en:  have {number_of} individual
     |  have {number_of} individuals
pt_PT[0]:  tem {number_of} indivíduo
pt_PT[1]:  tem {number_of} indivíduos

en: View Type
pt_PT: Tipo de vista

en: Quick Views
pt_PT: Vistas rápidas

en: Double-click name for details
pt_PT: Duplo clique no nome para detalhes

en: Click name to make person active
pt_PT: Clique no nome para activar o indivíduo

en: Right-click name to edit person
pt_PT: Clique direito no nome para editar o indivíduo

en: Active person: %s
pt_PT: Indivíduo activo: %s

en: %d. Partner: Not known
pt_PT: Parceiro(a) %d: desconhecido

en: Parents:
pt_PT: Pais:

en:    %d.a Mother:
pt_PT:    %d.a Mãe:

en:    %d.b Father:
pt_PT:    %d.b Pai:

en: Click name to change active
    Double-click name to edit
pt_PT: Clique no nome para alterar activo
    Duplo clique no nome para editar

en: Log for this Session
pt_PT: Diário para esta sessão

en: Opened data base -----------
pt_PT: Base de dados aberta-------

en: Added
pt_PT: Adicionado

en: Deleted
pt_PT: Eliminado

en: Edited
pt_PT: Editado

en: Selected
pt_PT: Seleccionado

en: SoundEx code:
pt_PT: Código SoundEx:

en: Double-click item to see matches
pt_PT: Duplo clique no item para ver ocorrências

en: less than 1
pt_PT: menos de 1

en: Individuals
pt_PT: Indivíduos

en: Number of individuals
pt_PT: Número de indivíduos

en: Individuals with other gender
pt_PT: Pessoas com sexo desconhecido

en: Individuals with unknown gender
pt_PT: Indivíduos com sexo desconhecido

en: Incomplete names
pt_PT: Nomes incompletos

en: Individuals missing birth dates
pt_PT: Indivíduos sem data de nascimento

en: Disconnected individuals
pt_PT: Indivíduos sem ligações

en: Family Information
pt_PT: Informação da família

en: Unique surnames
pt_PT: Apelidos únicos

en: Media Objects
pt_PT: Objectos multimédia

en: Individuals with media objects
pt_PT: Indivíduos com objectos multimédia

en: Total number of media object references
pt_PT: Número total de referências a objectos multimédia

en: Number of unique media objects
pt_PT: Número de objectos multimédia únicos

en: Total size of media objects
pt_PT: Tamanho total dos objectos multimédia

en: Missing Media Objects
pt_PT: Objectos multimédia em falta

en: Double-click surname for details
pt_PT: Duplo clique no apelido para detalhes

en: Number of surnames
pt_PT: Número de apelidos

en: Min font size
pt_PT: Tamanho de letra mínimo

en: Max font size
pt_PT: Tamanho de letra máximo

en: Total unique surnames
pt_PT: Total de apelidos únicos

en: Total surnames showing
pt_PT: Total de apelidos mostrados

en: Previous To Do note
pt_PT: Nota A fazer anterior

en: Next To Do note
pt_PT: Nota A fazer seguinte

en: Edit the selected To Do note
pt_PT: Editar a nota A fazer seleccionada

en: Add a new To Do note
pt_PT: Adicionar uma nova nota A fazer

en: First select the object to which you want to attach a note
pt_PT: Primeiro seleccione o objecto ao qual pretende anexar uma nota

en: Unattached
pt_PT: Sem ligações

en: Number of Surnames to display
pt_PT: Número de apelidos a mostrar

en: Intro
pt_PT: Introdução

en: Gramps is a software package designed for genealogical research. Although similar to other genealogical programs, Gramps offers some unique and powerful features.
pt_PT: O Gramps é um programa desenvolvido para pesquisas genealógicas. Embora seja similar a outros programas de genealogia, o Gramps oferece algumas funcionalidades poderosas e exclusivas.

en: Home Page
pt_PT: Página principal

en: Who makes Gramps?
pt_PT: Quem desenvolve o Gramps?

en: Gramps is created by genealogists for genealogists, organized in the Gramps Project. Gramps is an Open Source Software package, which means you are free to make copies and distribute it to anyone you like. It's developed and maintained by a worldwide team of volunteers whose goal is to make Gramps powerful, yet easy to use.
pt_PT: O Gramps é criado por genealogistas para genealogistas, organizados no projecto Gramps. O Gramps é um programa de código aberto, o que significa que pode fazer cópias e distribuí-lo como preferir. É desenvolvido e mantido por uma equipa de voluntários distribuída pelo mundo, com o objectivo de tornar o Gramps poderoso e fácil de usar.

en: There is an active community of users available on the mailing lists and Discourse forum to share ideas and techniques.
pt_PT: Há uma comunidade activa de utilizadores nas listas de correio e no fórum Discourse disponível para partilhar ideias e técnicas.

en: Gramps online manual
pt_PT: Manual em linha do Gramps

en: Ask questions on gramps-users mailing list
pt_PT: Perguntar na lista de correio gramps-user

en: Gramps Discourse Forum
pt_PT: Fórum Discourse do Gramps

en: Getting Started
pt_PT: Primeiros passos

en: The first time Gramps is started all of the Views are blank. There are very few menu options. A Family Tree is needed for any activity to happen.
    
    To create a new Family Tree (sometimes called 'database') select "Family Trees" from the menu, pick "Manage Family Trees", press "New" and name your Family Tree. "Load Family Tree" to make the tree active and ready to accept data by entering your first family, or importing a family tree. For more details, please read the information at the links below.
pt_PT: A primeira vez que o Gramps é iniciado, está tudo em branco. Há muito poucas opções nos menus. É necessária uma árvore genealógica para que algo ocorra.
    
     Para criar uma nova árvore (às vezes chamada de "base de dados"), seleccione "Árvores genealógicas" no menu, escolha "Gerir árvores genealógicas" -> "Nova" e dê um nome à árvore. "Carregar árvore genealógica" para a tornar activa e capaz de receber dados, inserindo a sua primeira família, ou importando uma árvore genealógica. Para mais detalhes leia as informações nas ligações abaixo.

en: Start with Genealogy and Gramps
pt_PT: Bases de genealogia e Gramps

en: Enter your first Family
pt_PT: Insira a primeira família

en: You will now want to start entering your first Family and that starts with the first Person.
    
    Switch to the "People" view and from the menu clicking "Add" and then clicking "Person" (or using the [+] icon) will bring up the window to enter a person. Entering the basic information and saving the record gives you a starting point. Select this Person's record and now switch to the "Relationships" view.
    
    With this first person, all of the menu options and icon functions have become available. Spend some time moving your mouse over the icons. As your cursor passes over an icon, a message will appear telling you the icon's function. The same is true for any of the edit windows. Moving the mouse cursor over an item will tell you what it will do.
    
    You can now create families by adding parents, a spouse and children. Once started, you will be able to add Events to People and Families. You can provide Sources and Citations to provide documentation for your entries.
    
    As you start using Gramps, you will find that information can be entered from all the various Views. There are multiple ways of doing most activities in Gramps. The flexibility allows you to choose which fits your work style.
pt_PT: Agora vai querer começar a inserir a sua primeira família e isto começa com o primeiro indivíduo.
    
    Mude para o painel "Indivíduos" e, a partir do menu clique em "Adicionar" e depois clique em " Indivíduo" (ou utilizando o ícone [+]). Isto abrirá a janela para inserir um indivíduo. Introduzir a informação básica e gravar o registo dá-lhe um ponto de partida. Seleccione o registo deste indivíduo e mude agora para o painel "Parentescos".
    
    Com esta primeira pessoa, todas as opções do menu e funções dos ícones ficaram disponíveis. Passe algum tempo a passar o rato por cima dos ícones. Quando o seu cursor passa por cima de um ícone, aparecerá uma mensagem a dizer-lhe a função do ícone. O mesmo é válido para qualquer uma das janelas de edição. Movendo o cursor do rato sobre um item dir-lhe-á o que ele fará.
    
    Pode agora criar famílias, adicionando pais, cônjuge e filhos. Uma vez iniciado, será possível adicionar eventos a indivíduos e famílias. Pode fornecer fontes e citações para documentar para as suas entradas.
    
    Ao começar a utilizar o Gramps, descobrirá que a informação pode ser inserida a partir de todos os vários painéis. No Gramps existem múltiplas formas de atingir os vários objectivos. A flexibilidade permite-lhe escolher qual a que melhor se adequa ao seu estilo de trabalho.

en: Entering and editing data (brief)
pt_PT: Inserir e editar dados (breve)

en: Importing a Family Tree
pt_PT: Importar uma árvore genealógica

en: To import a Family Tree from another program first create a GEDCOM (or other data) file from the previous program.
    
    Once you have created a new Gramps database file, use the "Import" option under the "Family Trees" menu to import the GEDCOM data.
pt_PT: Para importar uma árvore genealógica de outro programa, crie primeiro um ficheiro GEDCOM (ou outro tipo de dados) a partir do programa anterior.
    
    Depois de ter criado um novo ficheiro de base de dados Gramps, use a opção "Importar" no menu "Árvores genealógicas" para importar os dados GEDCOM.

en: Import from another genealogy program
pt_PT: Importar de outro programa de genealogia

en: Dashboard View
pt_PT: Separador Painel

en: You are currently reading from the "Dashboard" view, where you can add your own gramplets. You can also add gramplets to any view by adding a sidebar and/or bottombar, and right-clicking to the right of the tab.
    
    You can click the configuration icon in the toolbar to add additional columns, while right-click on the background allows to add gramplets. You can also drag the Properties button to reposition the gramplet on this page, and detach the gramplet to float above Gramps.
pt_PT: Está neste momento a ler a partir do separador "Painel", onde é possível adicionar os seus próprios gramplets. Pode também adicionar gramplets em qualquer separador adicionando uma barra lateral e/ou barra de botões e clicar com o botão direito à direita do separador.
    
    Pode clicar no ícone de configuração na barra de ferramentas para adicionar colunas extra, enquanto clicar com o botão direito no fundo permite-lhe adicionar gramplets. Pode também arrastar o botão de propriedades para reposicionar o gramplet na página e desancorá-lo do Gramps.

en: Gramps View Categories
pt_PT: Categorias Gramps

en: Addons and "Gramplets"
pt_PT: Extensões e gramplets

en: There are many Addons or "Gramplets" that are available to assist you in data entry and visualizing your family tree. Many of these tools are already available to you. Many more are available to download and install.
pt_PT: Há muitas extensões ou "Gramplets" disponíveis para ajudar na entrada de dados e na visualização da sua árvore genealógica. Muitas destas ferramentas já estão disponíveis no programa. Muitas mais estão disponíveis para transferir e instalar.

en: Example Database
pt_PT: Base de dados exemplo

en: Want to see Gramps in use. Create and Import the Example database.
    
    Create a new Family Tree as described above. Suggest that you name the Family Tree “EXAMPLE”.
    
    Import the Gramps file example.gramps.
    
    Follow the instructions for the location of the file stored with the Gramps program.
pt_PT: Quer ver o Gramps em acção? Crie e importe a base de dados exemplo.
    
    Crie uma nova árvore genealógica, tal como descrito acima. Sugerimos que nomeie a árvore genealógica "EXEMPLO".
    
    Importe o ficheiro Gramps example.gramps.
    
    Siga as instruções para a localização do ficheiro armazenado com o programa Gramps.

en: Minimum number of items to display
pt_PT: Número mínimo de elementos a mostrar

en: Descendant generations per ancestor generation
pt_PT: Gerações de descendentes por geração de ascendentes

en: Delay before descendants of an ancestor is processed
pt_PT: Atraso antes de processar os descendentes de um ascendente

en: Tag to indicate that a person is complete
pt_PT: Etiqueta para indicar que um indivíduo está completo

en: Tag to indicate that a family is complete
pt_PT: Etiqueta para indicar que uma família está completa

en: Tag to indicate that a person or family should be ignored
pt_PT: Etiqueta para indicar que um indivíduo ou família se devem ignorar

en: No Home Person set.
pt_PT: Indivíduo inicial não definido.

en: first name unknown
pt_PT: nome próprio desconhecido

en: surname unknown
pt_PT: apelido desconhecido

en: (person with unknown name)
pt_PT: (indivíduo com nome desconhecido)

en: birth event missing
pt_PT: evento de nascimento em falta

en: person not complete
pt_PT: indivíduo não completo

en: (unknown person)
pt_PT: (indivíduo desconhecido)

en: %(name1)s and %(name2)s
pt_PT: %(name1)s e %(name2)s

en: marriage event missing
pt_PT: evento de casamento em falta

en: relation type unknown
pt_PT: tipo de relação desconhecido

en: family not complete
pt_PT: família não completa

en: date unknown
pt_PT: data desconhecida

en: date incomplete
pt_PT: data incompleta

en: place unknown
pt_PT: local desconhecido

en: spouse missing
pt_PT: cônjuge em falta

en: father missing
pt_PT: pai em falta

en: mother missing
pt_PT: mãe em falta

en: parents missing
pt_PT: pais em falta

en: Family Lines Graph
pt_PT: Gráfico de linhas familiares

en: Produces family line graphs using Graphviz.
pt_PT: Gera gráficos de linhas familiares usando o GraphViz.

en: Hourglass Graph
pt_PT: Gráfico em ampulheta

en: Produces an hourglass graph using Graphviz.
pt_PT: Gera um gráfico em forma de ampulheta usando o GraphViz.

en: Relationship Graph
pt_PT: Gráfico de parentesco

en: Produces relationship graphs using Graphviz.
pt_PT: Gera um gráfico de parentesco usando o GraphViz.

en: B&W outline
pt_PT: Contorno P&B

en: Colored outline
pt_PT: Contorno a cores

en: Color fill
pt_PT: Preenchimento de cor

en: Descendants <- Ancestors
pt_PT: Descendentes <- Ascendentes

en: Descendants -> Ancestors
pt_PT: Descendentes -> Ascendentes

en: Descendants <-> Ancestors
pt_PT: Descendentes <-> Ascendentes

en: Descendants - Ancestors
pt_PT: Descendentes - Ascendentes

en: Both
pt_PT: Ambos

en: Follow parents to determine "family lines"
pt_PT: Seguir progenitores para determinar linhas familiares

en: Parents and their ancestors will be considered when determining "family lines".
pt_PT: Serão considerados os progenitores e os seus ascendentes ao determinar as linhas familiares.

en: Follow children to determine "family lines"
pt_PT: Seguir filhos para determinar linhas familiares

en: Children will be considered when determining "family lines".
pt_PT: Serão considerados os filhos ao determinar as linhas familiares.

en: Try to remove extra people and families
pt_PT: Tentar remover indivíduos e famílias a mais

en: People and families not directly related to people of interest will be removed when determining "family lines".
pt_PT: Os indivíduos e famílias não directamente relacionados com os indivíduos de interesse serão removidas ao determinar as linhas familiares.

en: Arrowhead direction
pt_PT: Direcção das setas

en: Choose the direction that the arrows point.
pt_PT: Escolha a direcção em que as setas apontam.

en: Graph coloring
pt_PT: Cores do gráfico

en: Males will be shown with blue, females with red, unless otherwise set above for filled. If the sex of an individual is unknown it will be shown with gray.
pt_PT: Os homens estão a azul e as mulheres a vermelho, a menos que definido diferentemente nos campos acima. Se o sexo for desconhecido, será mostrado a cinzento.

en: Rounded corners
pt_PT: Cantos arredondados

en: Use rounded corners e.g. to differentiate between women and men.
pt_PT: Usar cantos arredondados, e.g. para diferenciar entre homens e mulheres.

en: Use subgraphs
pt_PT: Usar sub-gráficos

en: Subgraphs can help Graphviz position spouses together, but with non-trivial graphs will result in longer lines and larger graphs.
pt_PT: Sub-gráficos podem ajudar o GraphViz a posicionar os cônjuges mais perto, mas com gráficos complexos pode resultar em linhas mais longas e gráficos maiores.

en: People of Interest
pt_PT: Indivíduos de interesse

en: People of interest
pt_PT: Indivíduos de interesse

en: People of interest are used as a starting point when determining "family lines".
pt_PT: Os indivíduos de interesse são usados como ponto de partida para determinar "linhas familiares".

en: Limit the number of ancestors
pt_PT: Limitar o número de ascendentes

en: Whether to limit the number of ancestors.
pt_PT: Se deve limitar o número de ascendentes.

en: The maximum number of ancestors to include.
pt_PT: Número máximo de ascendentes a incluir.

en: Limit the number of descendants
pt_PT: Limitar o número de descendentes

en: Whether to limit the number of descendants.
pt_PT: Se deve limitar o número de descendentes.

en: The maximum number of descendants to include.
pt_PT: Número máximo de descendentes a incluir.

en: Include dates
pt_PT: Incluir datas

en: Whether to include dates for people and families.
pt_PT: Se deve incluir datas de indivíduos e famílias.

en: Limit dates to years only
pt_PT: Limitar as datas só aos anos

en: Prints just dates' year, neither month or day nor date approximation or interval are shown.
pt_PT: Imprime apenas os anos das datas. Mês, dia e datas aproximadas ou intervalos não serão mostrados.

en: Whether to include placenames for people and families.
pt_PT: Se deve incluir os nomes dos locais para indivíduos e famílias.

en: Include the number of children
pt_PT: Incluir número de filhos

en: Whether to include the number of children for families with more than 1 child.
pt_PT: Se deve incluir o número de filhos nas famílias com mais de um filho.

en: Include thumbnail images of people
pt_PT: Incluir miniaturas de imagens dos indivíduos

en: Whether to include thumbnail images of people.
pt_PT: Se deve incluir miniaturas das imagens dos indivíduos.

en: Thumbnail location
pt_PT: Posição da miniatura

en: Above the name
pt_PT: Sobre o nome

en: Beside the name
pt_PT: Ao lado do nome

en: Where the thumbnail image should appear relative to the name
pt_PT: Onde a miniatura da imagem deve aparecer em relação ao nome

en: Thumbnail size
pt_PT: Tamanho da miniatura

en: Size of the thumbnail image
pt_PT: Tamanho da miniatura

en: Family Colors
pt_PT: Cores de família

en: Family colors
pt_PT: Cores de famílias

en: Colors to use for various family lines.
pt_PT: Cores a usar para as várias linhas familiares.

en: The color to use to display men.
pt_PT: Cor a usar para os homens.

en: The color to use to display women.
pt_PT: A cor a usar para as mulheres.

en: The color to use to display people who are neither men nor women.
pt_PT: A cor a usar para indivíduos de sexo desconhecido.

en: The color to use when the gender is unknown.
pt_PT: A cor a usar para sexo desconhecido.

en: The color to use to display families.
pt_PT: A cor a usar para as famílias.

en: You did not specify anybody
pt_PT: Não especificou ninguém

en: Number of people in database:
pt_PT: Número de indivíduos na base de dados:

en: Number of people of interest:
pt_PT: Número de indivíduos de interesse:

en: Number of families in database:
pt_PT: Número de famílias na base de dados:

en: Number of families of interest:
pt_PT: Número de famílias de interesse:

en: Additional people removed:
pt_PT: Indivíduos adicionais removidos:

en: Additional families removed:
pt_PT: Famílias adicionais removidas:

en: Initial list of people of interest:
pt_PT: Lista inicial de pessoas de interesse:

en: {number_of} child | {number_of} children
pt_PT[0]: {number_of} filho
pt_PT[1]: {number_of} filhos

en: father: %s
pt_PT: pai: %s

en: mother: %s
pt_PT: mãe: %s

en: child: %s
pt_PT: filho: %s

en: Center -> Others
pt_PT: Centro -> Outros

en: Center <- Others
pt_PT: Centro <- Outros

en: Center <-> Other
pt_PT: Centro <-> Outro

en: Center - Other
pt_PT: Centro - Outro

en: The Center person for the graph
pt_PT: O indivíduo principal para o gráfico

en: Max Descendant Generations
pt_PT: Máximo de gerações descendentes

en: The number of generations of descendants to include in the graph
pt_PT: O número de gerações de descendentes a incluir no gráfico

en: Max Ancestor Generations
pt_PT: Máximo de gerações ascendentes

en: The number of generations of ancestors to include in the graph
pt_PT: O número máximo de gerações de ascendentes a incluir no gráfico

en: Males will be shown with blue, females with red.  If the sex of an individual is unknown it will be shown with gray.
pt_PT: Os homens serão mostrados a azul e as mulheres a vermelho. Se o sexo de um indivíduo for desconhecido, será mostrado a cinzento.

en: Use rounded corners
pt_PT: Usar cantos arredondados

en: Use rounded corners to differentiate between women and men.
pt_PT: Usar cantos arredondados para diferenciar entre homens e mulheres.

en: Graph Style
pt_PT: Estilo do gráfico

en: Force Ahnentafel order
pt_PT: Forçar ordem Ahnentafel

en: Force Sosa / Sosa-Stradonitz / Ahnentafel layout order for all ancestors, so that fathers are always on the left branch and mothers are on the right branch.
pt_PT: Forçar ordem de disposição Sosa/Sosa-Stradonitz/Ahnentafel para todos os ascendentes, para que os pais estejam sempre no ramo esquerdo e as mães no ramo direito.

en: Ahnentafel number visible
pt_PT: Número Ahnentafel visível

en: Show Sosa / Sosa-Stradonitz / Ahnentafel number.
pt_PT: Mostrar número Sosa/Sosa-Stradonitz/Ahnentafel.

en: Show symbols for events
pt_PT: Mostrar símbolos para eventos

en: Show genealogical symbols for birth, marriage and death events.
pt_PT: Mostrar símbolos genealógicos para nascimento, casamento e óbito.

en: Generating report
pt_PT: A gerar relatório

en: Determines what people are included in the graph
pt_PT: Determina que indivíduos são incluídos no gráfico

en: Use hexagons
pt_PT: Usar hexágonos

en: Use hexagons to differentiate those of unknown gender.
pt_PT: Usar hexágonos para diferenciar os de sexo desconhecido.

en: Dates and/or Places
pt_PT: Datas e/ou locais

en: Do not include any dates or places
pt_PT: Não incluir datas ou locais

en: Include (birth, marriage, death) dates, but no places
pt_PT: Incluir datas (nascimento, casamento e óbito) sem locais

en: Include (birth, marriage, death) dates, and places
pt_PT: Incluir datas (nascimento, casamento e óbito) e locais

en: Include (birth, marriage, death) dates, and places if no dates
pt_PT: Incluir datas (nascimento, casamento e óbito) e locais se não houver datas

en: Include (birth, marriage, death) years, but no places
pt_PT: Incluir anos (nascimento, casamento e óbito) sem locais

en: Include (birth, marriage, death) years, and places
pt_PT: Incluir anos (nascimento, casamento e óbito) e locais

en: Include (birth, marriage, death) places, but no dates
pt_PT: Incluir locais (nascimento, casamento e óbito) sem datas

en: Include (birth, marriage, death) dates and places on same line
pt_PT: Incluir datas (nascimento, casamento e óbito) e locais na mesma linha

en: Whether to include dates and/or places
pt_PT: Se deve incluir datas e/ou locais

en: Show all family nodes
pt_PT: Mostrar todos os nós familiares

en: Show family nodes even if the output contains only one member of the family.
pt_PT: Mostrar nós familiares mesmo que a saída só contenha um membro da família.

en: Include URLs
pt_PT: Incluir URLs

en: Include a URL in each graph node so that PDF and imagemap files can be generated that contain active links to the files generated by the 'Narrated Web Site' report.
pt_PT: Incluir um URL em cada nó do gráfico para que possam ser gerados ficheiros PDF e imagemap que contenham ligações activas aos ficheiros gerados pelo relatório "Página web narrativa".

en: Include relationship to center person
pt_PT: Incluir parentesco com o indivíduo central

en: Whether to show every person's relationship to the center person
pt_PT: Se deve mostrar o parentesco de cada indivíduo com o indivíduo central

en: Whether to include thumbnails of people.
pt_PT: Se deve incluir miniaturas dos indivíduos.

en: Thumbnail Location
pt_PT: Posição da miniatura

en: Include occupation
pt_PT: Incluir profissão

en: Do not include any occupation
pt_PT: Não incluir profissão

en: Include description of most recent occupation
pt_PT: Incluir descrição da profissão mais recente

en: Include date, description and place of all occupations
pt_PT: Incluir data, descrição e local de todas as profissões

en: Whether to include the last occupation
pt_PT: Se deve incluir a última profissão

en: Include relationship debugging numbers also
pt_PT: Incluir números de depuração de parentesco

en: Whether to include 'Ga' and 'Gb' also, to debug the relationship calculator
pt_PT: Se deve incluir também "Ga" e "Gb" para depurar a calculadora de parentescos

en: Indicate non-birth relationships with dotted lines
pt_PT: Indicar parentescos não-consanguíneos com linhas pontilhadas

en: Non-birth relationships will show up as dotted lines in the graph.
pt_PT: As relações que não sejam de nascimento aparecerão com linhas pontilhadas no gráfico.

en: Show family nodes
pt_PT: Mostrar nós familiares

en: Families will show up as ellipses, linked to parents and children.
pt_PT: As famílias serão mostradas como elipses, ligadas aos pais e filhos.

en: Parent grouping
pt_PT: Agrupamento de progenitores

en: Parents together
pt_PT: Pais juntos

en: Parents offset
pt_PT: Desvio dos pais

en: In the 'Normal' setting parents will be located to keep most lines short.
    The 'Parents together' setting can help position spouses next to each other, but with non-trivial graphs will result in longer lines and larger graphs.
    The Parents offset setting will also try to put spouses near each other, however they will be offset from each other.  This will tend to make graphs with many people in a generation more square.
pt_PT: No cenário "Normal", os pais serão localizados para manter a maioria das linhas curtas.
    A configuração "Pais juntos" pode ajudar a posicionar os cônjuges um ao lado do outro, mas com gráficos não triviais resultará em linhas mais longas e gráficos maiores.
    A configuração "Desvio dos pais" tentará também colocar os cônjuges perto um do outro, no entanto, eles serão desviados um do outro.  Isto tenderá a tornar os gráficos com muitas pessoas numa geração mais quadrada.

en: Import data from CSV files
pt_PT: Importar dados de ficheiros CSV

en: Import data from GeneWeb files
pt_PT: Importar dados de ficheiros GeneWeb

en: Gramps package (portable XML)
pt_PT: Pacote Gramps (XML portátil)

en: Import data from a Gramps package (an archived XML Family Tree together with the media object files).
pt_PT: Importar dados de um pacote Gramps (uma árvore genealógica arquivada em XML, com os ficheiros multimédia).

en: Gramps XML Family Tree
pt_PT: Árvore genealógica gramps XML

en: The Gramps XML format is a text version of a Family Tree. It is read-write compatible with the present Gramps database format.
pt_PT: O formato Gramps XML é uma versão em texto sua da árvore. É compatível em leitura/escrita com o formato de base de dados actual do Gramps.

en: Gramps 2.x database
pt_PT: Base de dados Gramps 2.x

en: Import data from Gramps 2.x database files
pt_PT: Importar dados a partir de bases de dados Gramps 2.x

en: Import data from Pro-Gen files
pt_PT: Importar dados de ficheiros Pro-Gen

en: Import data from vCard files
pt_PT: Importar dados de ficheiros vCard

en: Bad references
pt_PT: Referências incorrectas

en: %s could not be opened
pt_PT: %s não pôde ser aberto

en: Results
pt_PT: Resultados

en: done
pt_PT: feito

en: given name
pt_PT: nome próprio

en: call
pt_PT: usual

en: nick
pt_PT: alcunha

en: Nick
pt_PT: Alcunha

en: nick_name
pt_PT: alcu_nha

en: tag
pt_PT: etiqueta

en: title
pt_PT: título

[ctx: Person or Place]
en: title
pt_PT: título

en: gender
pt_PT: sexo

en: source
pt_PT: fonte

en: note
pt_PT: nota

en: birth place
pt_PT: local de nascimento

en: birth place id
pt_PT: id do local de nascimento

en: birth date
pt_PT: data de nascimento

en: birth source
pt_PT: fonte de nascimento

en: baptism place
pt_PT: local do baptismo

en: baptism place id
pt_PT: id do local do baptismo

en: baptism date
pt_PT: data do baptismo

en: baptism source
pt_PT: fonte do baptismo

en: burial place
pt_PT: local de funeral

en: burial place id
pt_PT: id do local de funeral

en: burial date
pt_PT: data de funeral

en: burial source
pt_PT: fonte do funeral

en: death place
pt_PT: local de óbito

en: death place id
pt_PT: id do local de óbito

en: death date
pt_PT: data de óbito

en: death source
pt_PT: fonte do óbito

en: death cause
pt_PT: causa de óbito

en: person
pt_PT: indivíduo

en: occupationdescr
pt_PT: profissãodescr

en: Occupation description
pt_PT: Descrição da profissão

en: occupationdate
pt_PT: profissãodata

en: Occupation date
pt_PT: Data da profissão

en: occupationplace
pt_PT: profissãolocal

en: Occupation place
pt_PT: Local da profissão

en: occupationplace_id
pt_PT: profissãolocal_id

en: Occupation place id
pt_PT: Id do local da profissão

en: occupationsource
pt_PT: profissãofonte

en: Occupation source
pt_PT: Fonte da profissão

en: residence date
pt_PT: Data da residência

en: residencedate
pt_PT: residênciadata

en: residenceplace
pt_PT: residêncialocal

en: residence place
pt_PT: local da residência

en: residenceplace_id
pt_PT: residêncialocal_id

en: residence place id
pt_PT: Id do local de residência

en: residencesource
pt_PT: residênciafonte

en: residence source
pt_PT: fonte da residência

en: attribute type
pt_PT: tipo de atributo

en: attributetype
pt_PT: atributotipo

en: attributevalue
pt_PT: atributovalor

en: attribute value
pt_PT: valor do atributo

en: attributesource
pt_PT: atributofonte

en: attribute source
pt_PT: fonte do atributo

en: child
pt_PT: filho

en: mother
pt_PT: mãe

en: parent2
pt_PT: progenitor2

en: father
pt_PT: pai

en: parent1
pt_PT: progenitor1

en: marriage
pt_PT: casamento

en: place
pt_PT: local

en: place id
pt_PT: id do local

en: name
pt_PT: nome

en: type
pt_PT: tipo

en: code
pt_PT: código

en: enclosed by
pt_PT: confinado por

en: enclosed_by
pt_PT: confinado_por

en: format error: line %(line)d: %(zero)s
pt_PT: erro de formato: linha %(line)d: %(zero)s

en: CSV Import
pt_PT: Importação CSV

en: Reading data...
pt_PT: A ler dados...

en: CSV import
pt_PT: Importação CSV

en: Import Complete: {number_of} second | Import Complete: {number_of} seconds
pt_PT[0]: Importação completa: {number_of} segundo
pt_PT[1]: Importação completa: {number_of} segundos

en: The following IDs were referenced but not found:
pt_PT: As seguintes IDs foram referenciadas, mas não existem:

en: Gramps - GEDCOM Encoding
pt_PT: Gramps - Codificação GEDCOM

en: GEDCOM Encoding
pt_PT: Codificação GEDCOM

en: This GEDCOM file has identified itself as using ANSEL encoding. Sometimes, this is in error. If the imported data contains unusual characters, undo the import, and override the character set by selecting a different encoding below.
pt_PT: Este ficheiro GEDCOM indica usar a codificação ANSEL. Por vezes, isto é um erro. Se os dados importados contêm caracteres estranhos, desfaça a importação e seleccione explicitamente uma codificação diferente.

en: Encoding:
pt_PT: Codificação:

en: Invalid GEDCOM file
pt_PT: Ficheiro GEDCOM inválido

en: %s could not be imported
pt_PT: %s não pôde ser importado

en: Error reading GEDCOM file
pt_PT: Erro ao ler o ficheiro GEDCOM

en: Accomplishment
pt_PT: Realização

en: Acquisition
pt_PT: Aquisição

en: Adhesion
pt_PT: Adesão

en: Award
pt_PT: Prémio

en: Change Name
pt_PT: Alterar nome

en: Circumcision
pt_PT: Circuncisão

en: Military Demobilisation
pt_PT: Desmobilização militar

en: Dotation
pt_PT: Dotação

en: Excommunication
pt_PT: Excomunhão

en: LDS Family Link
pt_PT: Ligação de família SUD

en: Hospitalisation
pt_PT: Hospitalização

en: Illness
pt_PT: Doença

en: List Passenger
pt_PT: Lista de passageiros

en: Military Distinction
pt_PT: Distinção militar

en: Militaty Mobilisation
pt_PT: Mobilização militar

en: Military Promotion
pt_PT: Promoção militar

en: LDS Seal to child
pt_PT: Selamento ao filho SUD

en: Sold property
pt_PT: Propriedade vendida

en: No mention
pt_PT: Sem menção

en: Separated
pt_PT: Separação

en: GeneWeb import
pt_PT: Importação GeneWeb

en: Invalid date {date} in {gw_snippet}, preserving date as text.
pt_PT: Data {date} inválida em {gw_snippet}, a manter a data como texto.

en: Could not create media directory %s
pt_PT: Impossível criar a pasta multimédia %s

en: Media directory %s is not writable
pt_PT: Impossível escrever na pasta multimédia %s

en: Media directory %s exists. Delete it first, then restart the import process
pt_PT: A pasta multimédia %s já existe. Elimine-a e reinicie o processo de importação

en: Error extracting into %s
pt_PT: Erro ao extrair para %s

en: Base path for relative media set
pt_PT: Caminho base para conjunto de multimédia

en: The base media path of this Family Tree has been set to %s. Consider taking a simpler path. You can change this in the Preferences, while moving your media files to the new position, and using the media manager tool, option 'Replace substring in the path' to set correct paths in your media objects.
pt_PT: O caminho base desta árvore genealógica foi definido em %s. Considere usar um caminho mais simples. Pode alterá-lo nas preferências, mover a sua multimédia para o novo caminho e usar a ferramenta de gestão de multimédia, opção "Substituir sub-cadeia no caminho" para redefinir os caminhos correctos dos seus objectos multimédia.

en: Cannot set base media path
pt_PT: Impossível definir caminho base da multimédia

en: The Family Tree you imported into already has a base media path: %(orig_path)s. The imported media objects however are relative from the path %(path)s. You can change the media path in the Preferences or you can convert the imported files to the existing base media path. You can do that by moving your media files to the new position, and using the media manager tool, option 'Replace substring in the path' to set correct paths in your media objects.
pt_PT: A árvore para onde importou já tem definido um caminho base para a multimédia: %(orig_path)s. Contudo, os objectos multimédia importados são relativos ao caminho %(path)s. Pode alterar o caminho base da multimédia nas preferências ou pode converter os ficheiros a importar movendo a sua multimédia para o novo caminho e usando a ferramenta de gestão de multimédia, opção "Substituir sub-cadeia no caminho" para redefinir os caminhos correctos dos seus objectos multimédia.

en: %s could not be opened
pt_PT: %s não pôde ser aberto

en: The Database version is not supported by this version of Gramps.You should use an old copy of Gramps at version 3.0.x and import your database into that version. You should then export a copy of your data to Gramps XML (Family Tree). Then you should upgrade to the latest version of Gramps (for example this version), create a new empty database and import the Gramps XML into that version. Please refer to:%(gramps_wiki_migrate_two_to_three_url)s
pt_PT: A versão da base de dados não é suportada por esta versão do Gramps. Utilize uma versão antiga do Gramps 3.0.x e importe a sua base de dados para essa versão. Em seguida, exporte a árvore como Gramps XML (árvore genealógica). Actualize depois para a versão mais recente do Gramps, crie uma nova base de dados vazia e importe o Gramps XML para essa base de dados. Por favor, consulte:%(gramps_wiki_migrate_two_to_three_url)s

en: _Ok
pt_PT: _Aceitar

en: Source reference
    (out of Settings)
pt_PT: Referência a fonte
    (fora das definições)

en: Source reference text
    (Text & import Filename).
pt_PT: Texto da referência a fonte
    (texto e nome de ficheiro importado).

en: Source attribute text
    (Text, import Filename & (System-)Date).
pt_PT: Texto do atributo da fonte
    (texto e nome de ficheiro importado e data (do sistema)).

en: Citation reference.
pt_PT: Referência a citação.

en: Citation confidence level
    (Very low - very high).
pt_PT: Nível de confiança da citação
    (muito baixo - muito alto).

en: Citation volume/page text
    (Text & (System-)Date).
pt_PT: Volume da citação/texto da página
    (texto e data (do sistema)).

en: Citation attribute text
    (Text, import Filename & (System-)Date).
pt_PT: Texto do atributo da citação
    (texto e nome de ficheiro importado e data (do sistema)).

en: Import Text
pt_PT: Texto a importar

en: Default Tagtext
    (out of Settings).
pt_PT: Etiqueta pré-definida
    (fora das definições).

en: Import Filename.
pt_PT: Nome do ficheiro importado.

en: Default (System-)Date.
pt_PT: Data (do sistema) pré-definida.

en: Combined default text + filename + date.
pt_PT: Texto + nome de ficheiro + data (do sistema) pré-definidos combinados.

en: Copy Default Text
    to all Tag Text'.
pt_PT: Copiar texto pré-definido
    para todas as etiquetas'.

en: Copy Default Filename
    to all sensitive Tag Text'.
pt_PT: Copiar nome de ficheiro pré-definido
    para todas as etiquetas sensitivas.

en: Copy Default Date
    to all sensitive Tag Text'.
pt_PT: Copiar data pré-definida
    para todas as etiquetas sensitivas.

en:   Objects
pt_PT:   Objectos

en: Enable/Disable
    all object tags.
pt_PT: Activar/Desactivar
    todas as etiquetas de objecto.

en: Tag Text
pt_PT: Etiqueta

en: Import Objects
pt_PT: Importar objectos

en: Enable/Disable
    Person import.
pt_PT: Activar/Desactivar
    importação de indivíduos.

en: Enable/Disable
    Family import.
pt_PT: Activar/Desactivar
    importação de famílias.

en: Enable/Disable
    Child import.
pt_PT: Activar/Desactivar
    importação de filhos.

en: Use original Person
    Identifier as Gramps ID.
pt_PT: Usar identificador
    individual como ID Gramps.

en: Use original Family
    Identifier as Gramps ID.
pt_PT: Usar identificador
    familiar como ID Gramps.

en: Identifier
pt_PT: Identificador

en: Name change
pt_PT: Alteração de nome

en: Event date
pt_PT: Data do evento

en: Store birth date in
    event description.
pt_PT: Armazenar data de nascimento
    na descrição do evento.

en: Store death date in
    event description.
pt_PT: Armazenar data de óbito
    na descrição do evento.

en: Diverse
pt_PT: Diverso

en: REFN
pt_PT: NREF

en: Store REFN number
    in event description.
pt_PT: Armazenar NREF
    na descrição do evento.

en: Use death information
    as cause of death event.
pt_PT: Usar informação de óbito
    como evento de causa do óbito.

en: (-cause)
pt_PT: (-causa)

en: Male surname
pt_PT: Apelido do homem

en: Change name of male
    to e.g. wifes name.
pt_PT: Alterar nome do homem
    para e.g. nome da mulher.

en: Female surname
pt_PT: Apelido da mulher

en: Change name of female
    to e.g. husbands name.
pt_PT: Alterar nome da mulher
    para e.g. nome do homem.

en: Option
pt_PT: Opção

[ctx: manual]
en: Import_from_another_genealogy_program
pt_PT: Importar_de_outro_programa_de_genealogia

en: Import from Pro-Gen (%s)
pt_PT: Importar de Pro-Gen (%s)

en: Pro-Gen data error
pt_PT: Erro nos dados Pro-Gen

en: Import Pro-Gen
pt_PT: Importar de Pro-Gen

en: Line %(line)5d: %(prob)s
pt_PT: Linha %(line)5d: %(prob)s

en: vCard import
pt_PT: Importação vCard

en: vCard import report: No errors detected
pt_PT: Relatório de importação Vcard: sem erros

en: vCard import report: %s errors detected
pt_PT: Relatório de importação Vcard: %s erros detectados

en: Token >%(token)s< unknown. line skipped: %(line)s
pt_PT: Símbolo >%(token)s< desconhecido. Linha ignorada: %(line)s

en: BEGIN property not properly closed by END property, Gramps can't cope with nested vCards.
pt_PT: Propriedade BEGIN não fechou com propriedade END, o Gramps não lida com vCards aninhados.

en: Import of vCards version %s is not supported by Gramps.
pt_PT: A importação de vCards versão %s não é suportada pelo Gramps.

en: The vCard is malformed. It is missing the compulsory N property, so there is no name; skip it.
pt_PT: O vCard está mal formado, falta a propriedade obrigatória N, não há nome; ignorado.

en: The vCard is malformed. It is missing the compulsory FN property, get name from N alone.
pt_PT: O vCard está mal formado, falta a propriedade obrigatória FN, a obter nome só de N.

en: The vCard is malformed. Wrong number of name components.
pt_PT: O vCard está mal formado, número errado de componentes de nome.

en: Invalid date in BDAY {vcard_snippet}, preserving date as text.
pt_PT: Data inválida em BDAY {vcard_snippet}, a manter data como texto.

en: Date {vcard_snippet} not in appropriate format yyyy-mm-dd, preserving date as text.
pt_PT: A data {vcard_snippet} não está no formato apropriado aaaa-mm-dd, a manter data como texto.

en: %(event_name)s of %(family)s
pt_PT: %(event_name)s de %(family)s

en: %(event_name)s of %(person)s
pt_PT: %(event_name)s de %(person)s

en: Error reading %s
pt_PT: Erro ao ler %s

en: The file is probably either corrupt or not a valid Gramps database.
pt_PT: Ficheiro provavelmente corrompido ou não é uma base de dados Gramps válida.

en:   {id1} - {text} with {id2}
pt_PT:   {id1} - {text} com {id2}

en:   {obj} {id1} with {id2}
pt_PT:   {obj} {id1} com {id2}

en: Sources
pt_PT: Fontes

en: Number of new objects imported:
pt_PT: Número de novos objectos importados:

en: 
    The imported file was not self-contained.
    To correct for that, %(new)d objects were created and
    their typifying attribute was set to 'Unknown'.
    The breakdown per category is depicted by the
    number in parentheses. Where possible these
    'Unknown' objects are referenced by note %(unknown)s.
pt_PT: 
    O ficheiro importado não era independente.
    Para corrigir isto, foram criados %(new)d objectos e o
    seu atributo foi definido como "Desconhecido". A
    separação por categoria é representada pelo número
    entre parênteses. Onde possível, estes objectos
    "Desconhecidos" foram referenciados pela nota %(unknown)s.

en: 
    Media objects with relative paths have been
    imported. These paths are considered relative to
    the media directory you can set in the preferences,
    or, if not set, relative to the user's directory.
pt_PT: 
    Foi importada multimédia com caminhos relativos.
    Estes caminhos são consideradas relativos à pasta
    multimédia que pode definir nas Preferências, ou
    caso não esteja definida, relativos à pasta do utilizador.

en: 
    Objects that are candidates to be merged:
pt_PT: 
    Objectos candidatos a união:

en: The Gramps Xml you are trying to import is malformed.
pt_PT: O Gramps XML que está a tentar importar está mal formado.

en: Attributes that link the data together are missing.
pt_PT: Faltam os atributos que ligam os dados.

en: Gramps XML import
pt_PT: Importação Gramps XML

en: Could not change media path
pt_PT: Impossível alterar caminho multimédia

en: The opened file has media path %s, which conflicts with the media path of the Family Tree you import into. The original media path has been retained. Copy the files to a correct directory or change the media path in the Preferences.
pt_PT: O ficheiro aberto tem o caminho multimédia %s, o que entra em conflito com o caminho da árvore para a qual está a importar. Foi mantido o caminho original. Copie os ficheiros para a pasta correcta ou altere o caminho nas Preferências.

en: The .gramps file you are importing does not contain information about the version of Gramps with, which it was produced.
    
    The file will not be imported.
pt_PT: O ficheiro .gramps que está a importar não contém informação sobre a versão Gramps em que foi gerado.
    
    O ficheiro não será importado.

en: Import file misses Gramps version
pt_PT: Falta a versão do Gramps no ficheiro a importar

en: The .gramps file you are importing was made by version %(newer)s of Gramps, while you are running an older version %(older)s. The file will not be imported. Please upgrade to the latest version of Gramps and try again.
pt_PT: O ficheiro .gramps que está a importar foi gerado com a versão %(newer)s do Gramps. Está a utilizar a versão %(older)s, mais antiga. O ficheiro não será importado. Actualize para a última versão de Gramps e tente de novo.

en: The .gramps file you are importing was made by version %(oldgramps)s of Gramps, while you are running a more recent version %(newgramps)s.
    
    The file will not be imported. Please use an older version of Gramps that supports version %(xmlversion)s of the xml.
    See
      %(gramps_wiki_xml_url)s
     for more info.
pt_PT: O ficheiro .gramps que está a importar foi gerado com a versão %(oldgramps)s do Gramps. Está a usar a versão %(newgramps)s, mais recente.
    
    O ficheiro não será importado. Use uma versão mais antiga do Gramps que suporte a versão %(xmlversion)s do xml.
    Veja
      %(gramps_wiki_xml_url)s
     para mais informações.

en: The file will not be imported
pt_PT: O ficheiro não será importado

en: The .gramps file you are importing was made by version %(oldgramps)s of Gramps, while you are running a much more recent version %(newgramps)s.
    
    Ensure after import everything is imported correctly. In the event of problems, please submit a bug and use an older version of Gramps in the meantime to import this file, which is version %(xmlversion)s of the xml.
    See
      %(gramps_wiki_xml_url)s
    for more info.
pt_PT: O ficheiro gramps que está a importar foi gerado com a versão %(oldgramps)s do Gramps. Está a usar a versão %(newgramps)s, muito mais recente.
    
    Certifique-se de que após a importação tudo está correcto. Em caso de problemas, submeta um relatório de erro e use uma versão mais antiga do Gramps para importar o ficheiro, que tem a versão %(xmlversion)s de xml.
    Veja
      %(gramps_wiki_xml_url)s
     para mais informações.

en: Old xml file
pt_PT: Ficheiro XML antigo

en: Witness name: %s
pt_PT: Nome da testemunha: %s

en: Any event reference must have a 'hlink' attribute.
pt_PT: Todas as referências a um evento devem ter um atributo "hlink".

en: Any person reference must have a 'hlink' attribute.
pt_PT: Todas as referências a um indivíduo devem ter um atributo "hlink".

en: Your Family Tree groups name "%(key)s" together with "%(parent)s", did not change this grouping to "%(value)s".
pt_PT: A sua árvore agrupa o nome "%(key)s" com "%(parent)s", não se alterou este agrupamento para "%(value)s".

en: Gramps ignored a name grouping
pt_PT: Agrupamento de nomes ignorado

en: Unknown when imported
pt_PT: Desconhecido quando importado

en: Any note reference must have a 'hlink' attribute.
pt_PT: Todas as referências a uma nota devem ter o atributo "hlink".

en: Invalid date {date} in XML {xml}, preserving XML as text
pt_PT: Data {date} inválida no XML {xml}, a manter XML como texto

en: Witness comment: %s
pt_PT: Comentário da testemunha: %s

[ctx: father]
en: Error: family '%(family)s' father '%(father)s' does not refer back to the family. Reference added.
pt_PT: Erro: o pai "%(father)s" da família "%(family)s" não tem referência à família. Referência adicionada.

[ctx: mother]
en: Error: family '%(family)s' mother '%(mother)s' does not refer back to the family. Reference added.
pt_PT: Erro: a mãe "%(mother)s" da família "%(family)s" não tem referência à família. Referência adicionada.

[ctx: child]
en: Error: family '%(family)s' child '%(child)s' does not refer back to the family. Reference added.
pt_PT: Erro: o filho "%(child)s" da família "%(family)s" não tem referência à família. Referência adicionada.

en: Mismatch between selected extension %(ext)s and actual format.
     Writing to %(filename)s in format %(impliedext)s.
pt_PT: Extensão %(ext)s seleccionada e formato actual incorrectos.
     A escrever %(filename)s no formato %(impliedext)s.

en: Common Law Marriage
pt_PT: Casamento por registo

en: Destination
pt_PT: Destino

en: DNA
pt_PT: ADN

en: Cause of Death
pt_PT: Causa de óbito

en: Employment
pt_PT: Emprego

en: Eye Color
pt_PT: Cor dos olhos

en: Height
pt_PT: Altura

en: Initiatory (LDS)
pt_PT: Iniciação SUD

en: Military ID
pt_PT: Id militar

en: Mission (LDS)
pt_PT: Missão SUD

en: Namesake
pt_PT: Homónimo

en: Ordinance
pt_PT: Ordenança

en: Separation
pt_PT: Separação

en: Weight
pt_PT: Peso

en: Line ignored
pt_PT: Linha ignorada

en: Illegal character%s
pt_PT: Carácter %s ilegal

en: Your GEDCOM file is corrupted. It appears to have been truncated.
pt_PT: O seu ficheiro GEDCOM está corrompido. Parece ter sido truncado.

en: Import from GEDCOM (%s)
pt_PT: Importar GEDCOM (%s)

en: GEDCOM import
pt_PT: Importação GEDCOM

en: GEDCOM import report: No errors detected
pt_PT: Relatório de importação GEDCOM: sem erros

en: GEDCOM import report: %s errors detected
pt_PT: Relatório de importação GEDCOM: %s erros detectados

en: Line ignored as not understood
pt_PT: Linha ignorada por não ser compreendida

en: Tag recognized but not supported
pt_PT: Etiqueta reconhecida mas não suportada

en: Skipped subordinate line
pt_PT: Linha subordinada ignorada

en: Records not imported into
pt_PT: Registos não importados para

en: Error: %(msg)s  '%(gramps_id)s' (input as @%(xref)s@) not in input GEDCOM. Record synthesised
pt_PT: Erro: %(msg)s  "%(gramps_id)s" (inserida como @%(xref)s@) não está na entrada GEDCOM. Registo sintetizado

en: Error: %(msg)s '%(gramps_id)s' (input as @%(xref)s@) not in input GEDCOM. Record with typifying attribute 'Unknown' created
pt_PT: Erro: %(msg)s "%(gramps_id)s" (inserida como @%(xref)s@) não está na entrada GEDCOM. Foi criado um registo com atributo "Desconhecido"

en: Error: family '%(family)s' (input as @%(orig_family)s@) person %(person)s (input as %(orig_person)s) is not a member of the referenced family. Family reference removed from person
pt_PT: Erro: família "%(family)s" (inserida como @%(orig_family)s@), indivíduo %(person)s (inserido como %(orig_person)s) não é membro da família referenciada. Referência à família removida do indivíduo

en: 
    The imported file was not self-contained.
    To correct for that, %(new)d objects were created and
    their typifying attribute was set to 'Unknown'.
    Where possible these 'Unknown' objects are 
    referenced by note %(unknown)s.
pt_PT: 
    O ficheiro importado não era independente.
    Para corrigir isto, foram criados %(new)d novos objectos
    e o seu atributo foi definido como "Desconhecido".
    Onde possível, estes objectos "Desconhecido" foram
    referenciados pela nota %(unknown)s.

en: ADDR element ignored '%s'
pt_PT: Elemento ADDR %s ignorado

en: TRLR (trailer)
pt_PT: TRLR (final)

en: (Submitter):
pt_PT: (investigador):

en: GEDCOM data
pt_PT: Dados GEDCOM

en: Unknown tag
pt_PT: Etiqueta desconhecida

en: Top Level
pt_PT: Nível superior

en: INDI (individual) Gramps ID %s
pt_PT: INDI (indivíduo) Id Gramps %s

en: Empty Alias <NAME PERSONAL> ignored
pt_PT: Aliás vazio <NOME PESSOAL> ignorado

en: FAM (family) Gramps ID %s
pt_PT: FAM (família) Id Gramps %s

en: Filename omitted
pt_PT: Nome do ficheiro omitido

en: Could not import %s
pt_PT: Impossível importar %s

en: Media-Type
pt_PT: Tipo de objecto

en: Multiple FILE in a single OBJE ignored
pt_PT: Múltiplas FILE num só OBJE ignoradas

en: A second PLAC ignored
pt_PT: Segunda PLAC ignorada

en: Detail
pt_PT: Detalhe

en: Location already populated; ADDR ignored
pt_PT: Local já povoado; ADDR ignorada

en: Warn: ADDR overwritten
pt_PT: Aviso: ADDR sobrescrita

en: Citation Justification
pt_PT: Justificação da citação

en: REFN ignored
pt_PT: REFN ignorada

en: No title - ID %s
pt_PT: Sem título - Id %s

en: SOUR (source) Gramps ID %s
pt_PT: SOUR (fonte) Id Gramps %s

en: OBJE (multi-media object) Gramps ID %s
pt_PT: OBJE (objecto multimédia) Id Gramps %s

en: REPO (repository) Gramps ID %s
pt_PT: REPO (repositório) Id Gramps %s

en: Only one phone number supported
pt_PT: Só é suportado um nº de telefone

en: HEAD (header)
pt_PT: HEAD (cabeçalho)

en: Approved system identification
pt_PT: Identificação aprovada do sistema

en: Generated By
pt_PT: Gerado por

en: Name of software product
pt_PT: Nome do programa

en: Version number of software product
pt_PT: Número da versão do programa

en: Business that produced the product: %s
pt_PT: Empresa que criou este produto: %s

en: Name of source data
pt_PT: Nome da fonte dos dados

en: Copyright of source data
pt_PT: Direitos de autor dos dados

en: Publication date of source data
pt_PT: Data da publicação dos dados

en: Import from %s
pt_PT: Importar de %s

en: Submission record identifier
pt_PT: Identificador do registo de envio

en: Language of GEDCOM text
pt_PT: Idioma do texto GEDCOM

en: Import of GEDCOM file %(filename)s with DEST=%(by)s, could cause errors in the resulting database!
pt_PT: Importar o ficheiro GEDCOM %(filename)s com DEST=%(by)s pode causar erros na base de dados resultante!

en: Look for nameless events.
pt_PT: Procurar eventos sem nome.

en: Character set
pt_PT: Conjunto de caracteres

en: Character set and version
pt_PT: Conjunto de caracteres e versão

en: GEDCOM version not supported
pt_PT: Versão GEDCOM não suportada

en: GEDCOM version
pt_PT: Versão GEDCOM

en: GEDCOM FORM should be in uppercase
pt_PT: GEDCOM FORM deve estar em maiúsculas

en: GEDCOM FORM not supported
pt_PT: GEDCOM FORM não suportada

en: GEDCOM form
pt_PT: Formulário GEDCOM

en: Creation date of GEDCOM
pt_PT: Data de criação do GEDCOM

en: Creation date and time of GEDCOM
pt_PT: Data e hora de criação do GEDCOM

en: Empty note ignored
pt_PT: Nota vazia ignorada

en: NOTE Gramps ID %s
pt_PT: NOTE (nota) Id Gramps %s

en: Submission: Submitter
pt_PT: Envio: investigador

en: Submission: Family file
pt_PT: Envio: ficheiro familiar

en: Submission: Temple code
pt_PT: Envio: código do templo

en: Submission: Generations of ancestors
pt_PT: Envio: gerações de ascendentes

en: Submission: Generations of descendants
pt_PT: Envio: gerações de descendentes

en: Submission: Ordinance process flag
pt_PT: Envio: indicador de processo da ordenança

en: Invalid temple code
pt_PT: Código de templo inválido

en: Your GEDCOM file is corrupted. The file appears to be encoded using the UTF16 character set, but is missing the BOM marker.
pt_PT: O seu ficheiro GEDCOM está corrompido. O ficheiro parece ter sido codificado com o conjunto de caracteres UTF16 mas tem o marcador BOM em falta.

en: Your GEDCOM file is empty.
pt_PT: O seu ficheiro GEDCOM está vazio.

en: Unicode UTF-8 (recommended)
pt_PT: Unicode UTF-8 (recomendado)

en: Standard copyright
pt_PT: Direitos de autor padrão

en: Creative Commons - By attribution
pt_PT: Creative Commons - por atribuição

en: Creative Commons - By attribution, No derivations
pt_PT: Creative Commons - por atribuição, sem derivações

en: Creative Commons - By attribution, Share-alike
pt_PT: Creative Commons - por atribuição, partilha semelhante

en: Creative Commons - By attribution, Non-commercial
pt_PT: Creative Commons - por atribuição, não comercial

en: Creative Commons - By attribution, Non-commercial, No derivations
pt_PT: Creative Commons - por atribuição, não comercial, sem derivações

en: Creative Commons - By attribution, Non-commercial, Share-alike
pt_PT: Creative Commons - por atribuição, não comercial, partilha semelhante

en: No copyright notice
pt_PT: Sem aviso de direitos de autor

en: Invalid format
pt_PT: Formato inválido

en: Descriptive Tags
pt_PT: Etiquetas descritivas

en: Date and Time Tags
pt_PT: Etiquetas de data e hora

en: People Tags
pt_PT: Etiquetas de indivíduos

en: Event Tags
pt_PT: Etiquetas de eventos

en: Image Tags
pt_PT: Etiquetas de imagens

en: Camera Information
pt_PT: Informação da câmara

en: Location Tags
pt_PT: Etiquetas de locais

en: Advanced Tags
pt_PT: Etiquetas avançadas

en: Rights Tags
pt_PT: Etiquetas de direitos

en: Keyword Tags
pt_PT: Etiquetas de palavras-chave

en: Namespace
pt_PT: Identificador

en: Label
pt_PT: Etiqueta

en: %(unknown_gender_name)s was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s nasceu a %(birth_date)s em %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
pt_PT: %(male_name)s nasceu a %(birth_date)s em %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
pt_PT: %(female_name)s nasceu a %(birth_date)s em %(birth_place)s.

en: This person was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
pt_PT: Este indivíduo nasceu a %(birth_date)s em %(birth_place)s.

en: He was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
pt_PT: Ele nasceu a %(birth_date)s em %(birth_place)s.

en: She was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
pt_PT: Ela nasceu a %(birth_date)s em %(birth_place)s.

en: Born %(birth_date)s in %(birth_place)s.
pt_PT: Nasceu a %(birth_date)s em %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s nasceu a %(modified_date)s em %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
pt_PT: %(male_name)s nasceu a %(modified_date)s em %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
pt_PT: %(female_name)s nasceu a %(modified_date)s em %(birth_place)s.

en: This person was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
pt_PT: Este indivíduo nasceu a %(modified_date)s em %(birth_place)s.

en: He was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
pt_PT: Ele nasceu a %(modified_date)s em %(birth_place)s.

en: She was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
pt_PT: Ela nasceu a %(modified_date)s em %(birth_place)s.

en: Born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
pt_PT: Nasceu a %(modified_date)s em %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born on %(birth_date)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s nasceu a %(birth_date)s.

en: %(male_name)s was born on %(birth_date)s.
pt_PT: %(male_name)s nasceu a %(birth_date)s.

en: %(female_name)s was born on %(birth_date)s.
pt_PT: %(female_name)s nasceu a %(birth_date)s.

en: This person was born on %(birth_date)s.
pt_PT: Este indivíduo nasceu a %(birth_date)s.

en: He was born on %(birth_date)s.
pt_PT: Ele nasceu a %(birth_date)s.

en: She was born on %(birth_date)s.
pt_PT: Ela nasceu a %(birth_date)s.

en: Born %(birth_date)s.
pt_PT: Nasceu a %(birth_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born %(modified_date)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s nasceu a %(modified_date)s.

en: %(male_name)s was born %(modified_date)s.
pt_PT: %(male_name)s nasceu a %(modified_date)s.

en: %(female_name)s was born %(modified_date)s.
pt_PT: %(female_name)s nasceu a %(modified_date)s.

en: This person was born %(modified_date)s.
pt_PT: Este indivíduo nasceu a %(modified_date)s.

en: He was born %(modified_date)s.
pt_PT: Ele nasceu a %(modified_date)s.

en: She was born %(modified_date)s.
pt_PT: Ela nasceu a %(modified_date)s.

en: Born %(modified_date)s.
pt_PT: Nasceu a %(modified_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s nasceu em %(month_year)s em %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
pt_PT: %(male_name)s nasceu em %(month_year)s em %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
pt_PT: %(female_name)s nasceu em %(month_year)s em %(birth_place)s.

en: This person was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
pt_PT: Este indivíduo nasceu em %(month_year)s em %(birth_place)s.

en: He was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
pt_PT: Ele nasceu em %(month_year)s em %(birth_place)s.

en: She was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
pt_PT: Ela nasceu em %(month_year)s em %(birth_place)s.

en: Born %(month_year)s in %(birth_place)s.
pt_PT: Nasceu a %(month_year)s em %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born in %(month_year)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s nasceu em %(month_year)s.

en: %(male_name)s was born in %(month_year)s.
pt_PT: %(male_name)s nasceu em %(month_year)s.

en: %(female_name)s was born in %(month_year)s.
pt_PT: %(female_name)s nasceu em %(month_year)s.

en: This person was born in %(month_year)s.
pt_PT: Este indivíduo nasceu em %(month_year)s.

en: He was born in %(month_year)s.
pt_PT: Ele nasceu em %(month_year)s.

en: She was born in %(month_year)s.
pt_PT: Ela nasceu em %(month_year)s.

en: Born %(month_year)s.
pt_PT: Nasceu em %(month_year)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born in %(birth_place)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s nasceu em %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born in %(birth_place)s.
pt_PT: %(male_name)s nasceu em %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born in %(birth_place)s.
pt_PT: %(female_name)s nasceu em %(birth_place)s.

en: This person was born in %(birth_place)s.
pt_PT: Este indivíduo nasceu em %(birth_place)s.

en: He was born in %(birth_place)s.
pt_PT: Ele nasceu em %(birth_place)s.

en: She was born in %(birth_place)s.
pt_PT: Ela nasceu em %(birth_place)s.

en: Born in %(birth_place)s.
pt_PT: Nasceu em %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s faleceu a %(death_date)s em %(death_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s faleceu a %(death_date)s em %(death_place)s com a idade de %(age)s.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s.
pt_PT: %(male_name)s faleceu a %(death_date)s em %(death_place)s.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pt_PT: %(male_name)s faleceu a %(death_date)s em %(death_place)s com a idade de %(age)s.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s.
pt_PT: %(female_name)s faleceu a %(death_date)s em %(death_place)s.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pt_PT: %(female_name)s faleceu a %(death_date)s em %(death_place)s com a idade de %(age)s.

en: This person died on %(death_date)s in %(death_place)s.
pt_PT: Este indivíduo faleceu a %(death_date)s em %(death_place)s.

en: This person died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pt_PT: Este indivíduo faleceu a %(death_date)s em %(death_place)s com a idade de %(age)s.

en: He died on %(death_date)s in %(death_place)s.
pt_PT: Ele faleceu a %(death_date)s em %(death_place)s.

en: He died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pt_PT: Ele faleceu a %(death_date)s em %(death_place)s com a idade de %(age)s.

en: She died on %(death_date)s in %(death_place)s.
pt_PT: Ela faleceu a %(death_date)s em %(death_place)s.

en: She died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pt_PT: Ela faleceu a %(death_date)s em %(death_place)s com a idade de %(age)s.

en: Died %(death_date)s in %(death_place)s.
pt_PT: Faleceu a %(death_date)s em %(death_place)s.

en: Died %(death_date)s in %(death_place)s (%(age)s).
pt_PT: Faleceu a %(death_date)s em %(death_place)s com a idade de (%(age)s).

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s faleceu a %(death_date)s em %(death_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s faleceu a %(death_date)s em %(death_place)s com a idade de %(age)s.

en: %(male_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s.
pt_PT: %(male_name)s faleceu a %(death_date)s em %(death_place)s.

en: %(male_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pt_PT: %(male_name)s faleceu a %(death_date)s em %(death_place)s com a idade de %(age)s.

en: %(female_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s.
pt_PT: %(female_name)s faleceu a %(death_date)s em %(death_place)s.

en: %(female_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pt_PT: %(female_name)s faleceu a %(death_date)s em %(death_place)s com a idade de %(age)s.

en: This person died %(death_date)s in %(death_place)s.
pt_PT: Este indivíduo faleceu a %(death_date)s em %(death_place)s.

en: This person died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pt_PT: Este indivíduo faleceu a %(death_date)s em %(death_place)s com a idade de %(age)s.

en: He died %(death_date)s in %(death_place)s.
pt_PT: Ele faleceu a %(death_date)s em %(death_place)s.

en: He died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pt_PT: Ele faleceu a %(death_date)s em %(death_place)s com a idade de %(age)s.

en: She died %(death_date)s in %(death_place)s.
pt_PT: Ela faleceu a %(death_date)s em %(death_place)s.

en: She died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pt_PT: Ela faleceu a %(death_date)s em %(death_place)s com a idade de %(age)s.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s faleceu a %(death_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s faleceu a %(death_date)s com a idade de %(age)s.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s.
pt_PT: %(male_name)s faleceu a %(death_date)s.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
pt_PT: %(male_name)s faleceu a %(death_date)s com a idade de %(age)s.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s.
pt_PT: %(female_name)s faleceu a %(death_date)s.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
pt_PT: %(female_name)s faleceu a %(death_date)s com a idade de %(age)s.

en: This person died on %(death_date)s.
pt_PT: Este indivíduo faleceu a %(death_date)s.

en: This person died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
pt_PT: Este indivíduo faleceu a %(death_date)s com a idade de %(age)s.

en: He died on %(death_date)s.
pt_PT: Ele faleceu a %(death_date)s.

en: He died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
pt_PT: Ele faleceu em %(death_date)s com a idade de %(age)s.

en: She died on %(death_date)s.
pt_PT: Ela faleceu a %(death_date)s.

en: She died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
pt_PT: Ela faleceu a %(death_date)s com a idade de %(age)s.

en: Died %(death_date)s.
pt_PT: Faleceu a %(death_date)s.

en: Died %(death_date)s (%(age)s).
pt_PT: Faleceu a %(death_date)s com a idade de (%(age)s).

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s faleceu a %(death_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s at the age of %(age)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s faleceu a %(death_date)s com a idade de %(age)s.

en: %(male_name)s died %(death_date)s.
pt_PT: %(male_name)s faleceu a %(death_date)s.

en: %(male_name)s died %(death_date)s at the age of %(age)s.
pt_PT: %(male_name)s faleceu a %(death_date)s com a idade de %(age)s.

en: %(female_name)s died %(death_date)s.
pt_PT: %(female_name)s faleceu a %(death_date)s.

en: %(female_name)s died %(death_date)s at the age of %(age)s.
pt_PT: %(female_name)s faleceu a %(death_date)s com a idade de %(age)s.

en: This person died %(death_date)s.
pt_PT: Este indivíduo faleceu a %(death_date)s.

en: This person died %(death_date)s at the age of %(age)s.
pt_PT: Este indivíduo faleceu a %(death_date)s com a idade de %(age)s.

en: He died %(death_date)s.
pt_PT: Ele faleceu a %(death_date)s.

en: He died %(death_date)s at the age of %(age)s.
pt_PT: Ele faleceu a %(death_date)s com a idade de %(age)s.

en: She died %(death_date)s.
pt_PT: Ela faleceu a %(death_date)s.

en: She died %(death_date)s at the age of %(age)s.
pt_PT: Ela faleceu a %(death_date)s com a idade de %(age)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s faleceu em %(month_year)s em %(death_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s faleceu em %(month_year)s em %(death_place)s com a idade de %(age)s.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s.
pt_PT: %(male_name)s faleceu em %(month_year)s em %(death_place)s.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pt_PT: %(male_name)s faleceu em %(month_year)s em %(death_place)s com a idade de %(age)s.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s.
pt_PT: %(female_name)s faleceu em %(month_year)s em %(death_place)s.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pt_PT: %(female_name)s faleceu em %(month_year)s em %(death_place)s com a idade de %(age)s.

en: This person died in %(month_year)s in %(death_place)s.
pt_PT: Este indivíduo faleceu em %(month_year)s em %(death_place)s.

en: This person died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pt_PT: Este indivíduo faleceu em %(month_year)s em %(death_place)s com a idade de %(age)s.

en: He died in %(month_year)s in %(death_place)s.
pt_PT: Ele faleceu em %(month_year)s em %(death_place)s.

en: He died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pt_PT: Ele faleceu em %(month_year)s em %(death_place)s com a idade de %(age)s.

en: She died in %(month_year)s in %(death_place)s.
pt_PT: Ela faleceu em %(month_year)s em %(death_place)s.

en: She died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pt_PT: Ela faleceu em %(month_year)s em %(death_place)s com a idade de %(age)s.

en: Died %(month_year)s in %(death_place)s.
pt_PT: Faleceu em %(month_year)s em %(death_place)s.

en: Died %(month_year)s in %(death_place)s (%(age)s).
pt_PT: Faleceu em %(month_year)s em %(death_place)s (%(age)s).

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s faleceu em %(month_year)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s faleceu em %(month_year)s com a idade de %(age)s.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s.
pt_PT: %(male_name)s faleceu em %(month_year)s.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
pt_PT: %(male_name)s faleceu em %(month_year)s com a idade de %(age)s.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s.
pt_PT: %(female_name)s faleceu em %(month_year)s.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
pt_PT: %(female_name)s faleceu em %(month_year)s com a idade de %(age)s.

en: This person died in %(month_year)s.
pt_PT: Este indivíduo faleceu em %(month_year)s.

en: This person died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
pt_PT: Este indivíduo faleceu em %(month_year)s com a idade de %(age)s.

en: He died in %(month_year)s.
pt_PT: Ele faleceu em %(month_year)s.

en: He died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
pt_PT: Ele faleceu em %(month_year)s com a idade de %(age)s.

en: She died in %(month_year)s.
pt_PT: Ela faleceu em %(month_year)s.

en: She died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
pt_PT: Ela faleceu em %(month_year)s com a idade de %(age)s.

en: Died %(month_year)s.
pt_PT: Faleceu em %(month_year)s.

en: Died %(month_year)s (%(age)s).
pt_PT: Faleceu em %(month_year)s com a idade de (%(age)s).

en: %(unknown_gender_name)s died in %(death_place)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s faleceu em %(death_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s faleceu em %(death_place)s com a idade de %(age)s.

en: %(male_name)s died in %(death_place)s.
pt_PT: %(male_name)s faleceu em %(death_place)s.

en: %(male_name)s died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pt_PT: %(male_name)s faleceu em %(death_place)s com a idade de %(age)s.

en: %(female_name)s died in %(death_place)s.
pt_PT: %(female_name)s faleceu em %(death_place)s.

en: %(female_name)s died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pt_PT: %(female_name)s faleceu em %(death_place)s com a idade de %(age)s.

en: This person died in %(death_place)s.
pt_PT: Este indivíduo faleceu em %(death_place)s.

en: This person died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pt_PT: Este indivíduo faleceu em %(death_place)s com a idade de %(age)s.

en: He died in %(death_place)s.
pt_PT: Ele faleceu em %(death_place)s.

en: He died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pt_PT: Ele faleceu em %(death_place)s com a idade de %(age)s.

en: She died in %(death_place)s.
pt_PT: Ela faleceu em %(death_place)s.

en: She died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pt_PT: Ela faleceu em %(death_place)s com a idade de %(age)s.

en: Died in %(death_place)s.
pt_PT: Faleceu em %(death_place)s.

en: Died in %(death_place)s (%(age)s).
pt_PT: Faleceu em %(death_place)s com a idade de (%(age)s).

en: %(unknown_gender_name)s died at the age of %(age)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s faleceu com a idade de %(age)s.

en: %(male_name)s died at the age of %(age)s.
pt_PT: %(male_name)s faleceu com a idade de %(age)s.

en: %(female_name)s died at the age of %(age)s.
pt_PT: %(female_name)s faleceu com a idade de %(age)s.

en: This person died at the age of %(age)s.
pt_PT: Este indivíduo faleceu com a idade de %(age)s.

en: He died at the age of %(age)s.
pt_PT: Ele faleceu com a idade de %(age)s.

en: She died at the age of %(age)s.
pt_PT: Ela faleceu com a idade de %(age)s.

en: Died (%(age)s).
pt_PT: Faleceu com a idade de (%(age)s).

en: %(male_name)s was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(male_name)s foi sepultado a %(burial_date)s em %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: He was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele foi sepultado a %(burial_date)s em %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(female_name)s foi sepultada a %(burial_date)s em %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: She was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela foi sepultada a %(burial_date)s em %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s recebeu sepultura a %(burial_date)s em %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: This person was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo foi sepultado a %(burial_date)s em %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: Buried %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Sepultado a %(burial_date)s em %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(male_name)s foi sepultado a %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: He was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele foi sepultado a %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(female_name)s foi sepultada a %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: She was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela foi sepultada a %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s recebeu sepultura a %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: This person was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo foi sepultado a %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: Buried %(burial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Sepultado a %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(male_name)s foi sepultado em %(month_year)s em %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: He was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele foi sepultado em %(month_year)s em %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(female_name)s foi sepultada em %(month_year)s em %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: She was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela foi sepultada em %(month_year)s em %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s recebeu sepultura em %(month_year)s em %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: This person was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo foi sepultado em %(month_year)s em %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: Buried %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Sepultado em %(month_year)s em %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(male_name)s foi sepultado em %(month_year)s%(endnotes)s.

en: He was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele foi sepultado em %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(female_name)s foi sepultada em %(month_year)s%(endnotes)s.

en: She was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela foi sepultada em %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s recebeu sepultura em %(month_year)s%(endnotes)s.

en: This person was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo foi sepultado em %(month_year)s%(endnotes)s.

en: Buried %(month_year)s%(endnotes)s.
pt_PT: Sepultado em %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(male_name)s foi sepultado a %(modified_date)s em %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: He was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele foi sepultado a %(modified_date)s em %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(female_name)s foi sepultada a %(modified_date)s em %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: She was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela foi sepultada a %(modified_date)s em %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s recebeu sepultura a %(modified_date)s em %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: This person was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo foi sepultado a %(modified_date)s em %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: Buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Sepultado a %(modified_date)s em %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(male_name)s foi sepultado a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele foi sepultado a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(female_name)s foi sepultada a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela foi sepultada a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s recebeu sepultura a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo foi sepultado a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Sepultado a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(male_name)s foi sepultado em %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: He was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele foi sepultado em %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(female_name)s foi sepultada em %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: She was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela foi sepultada em %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s recebeu sepultura em %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: This person was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo foi sepultado em %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: Buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Sepultado em %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried%(endnotes)s.
pt_PT: %(male_name)s foi sepultado%(endnotes)s.

en: He was buried%(endnotes)s.
pt_PT: Ele foi sepultado%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried%(endnotes)s.
pt_PT: %(female_name)s foi sepultada%(endnotes)s.

en: She was buried%(endnotes)s.
pt_PT: Ela foi sepultada%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried%(endnotes)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s recebeu sepultura%(endnotes)s.

en: This person was buried%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo foi sepultado%(endnotes)s.

en: Buried%(endnotes)s.
pt_PT: Sepultado%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(male_name)s foi baptizado a %(baptism_date)s em %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: He was baptized on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele foi baptizado a %(baptism_date)s em %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(female_name)s foi baptizada a %(baptism_date)s em %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: She was baptized on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela foi baptizada a %(baptism_date)s em %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s recebeu o baptismo a %(baptism_date)s em %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo foi baptizado a %(baptism_date)s em %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: Baptized %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Baptizado a %(baptism_date)s em %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(male_name)s foi baptizado a %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: He was baptized on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele foi baptizado a %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(female_name)s foi baptizada a %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: She was baptized on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela foi baptizada a %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s recebeu o baptismo a %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo foi baptizado a %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: Baptized %(baptism_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Recebeu o baptismo a %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(male_name)s foi baptizado em %(month_year)s em %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: He was baptized in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele foi baptizado em %(month_year)s em %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(female_name)s foi baptizada em %(month_year)s em %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: She was baptized in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela foi baptizada em %(month_year)s em %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s recebeu o baptismo em %(month_year)s em %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo foi baptizado em %(month_year)s em %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: Baptized %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Baptizado a %(month_year)s em %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized in %(month_year)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(male_name)s foi baptizado em %(month_year)s%(endnotes)s.

en: He was baptized in %(month_year)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele foi baptizado em %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized in %(month_year)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(female_name)s foi baptizada em %(month_year)s%(endnotes)s.

en: She was baptized in %(month_year)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela foi baptizada em %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized in %(month_year)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s recebeu o baptismo em %(month_year)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized in %(month_year)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo foi baptizado em %(month_year)s%(endnotes)s.

en: Baptized %(month_year)s%(endnotes)s.
pt_PT: Baptizado em %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(male_name)s foi baptizado a %(modified_date)s em %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: He was baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele foi baptizado a %(modified_date)s em %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(female_name)s foi baptizada a %(modified_date)s em %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: She was baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela foi baptizada a %(modified_date)s em %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s recebeu o baptismo a %(modified_date)s em %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo foi baptizado a %(modified_date)s em %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: Baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Baptizado a %(modified_date)s em %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(male_name)s foi baptizado a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He was baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele foi baptizado a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(female_name)s foi baptizada a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She was baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela foi baptizada a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s recebeu o baptismo a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo recebeu o baptismo a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Recebeu o baptismo a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(male_name)s foi baptizado em %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: He was baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele foi baptizado em %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(female_name)s foi baptizada em %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: She was baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela foi baptizada em %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s recebeu o baptismo em %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo foi baptizado em %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: Baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Baptizado em %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized%(endnotes)s.
pt_PT: %(male_name)s foi baptizado%(endnotes)s.

en: He was baptized%(endnotes)s.
pt_PT: Ele foi baptizado%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized%(endnotes)s.
pt_PT: %(female_name)s foi baptizada%(endnotes)s.

en: She was baptized%(endnotes)s.
pt_PT: Ela foi baptizada%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized%(endnotes)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s recebeu o baptismo%(endnotes)s.

en: This person was baptized%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo recebeu o baptismo%(endnotes)s.

en: Baptized%(endnotes)s.
pt_PT: Recebeu o baptismo%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(male_name)s foi baptizado a %(christening_date)s em %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: He was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele foi baptizado a %(christening_date)s em %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(female_name)s foi baptizada a %(christening_date)s em %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: She was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela foi baptizada a %(christening_date)s em %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s recebeu o baptismo a %(christening_date)s em %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: This person was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo recebeu o baptismo a %(christening_date)s em %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: Christened %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Recebeu o baptismo a %(christening_date)s em %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(male_name)s foi baptizado a %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: He was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele foi baptizado a %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(female_name)s foi baptizada a %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: She was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela foi baptizada a %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s recebeu o baptismo a %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: This person was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo recebeu o baptismo a %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: Christened %(christening_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Recebeu o baptismo a %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(male_name)s foi baptizado em %(month_year)s em %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: He was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele foi baptizado em %(month_year)s em %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(female_name)s foi baptizada em %(month_year)s em %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: She was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela foi baptizada em %(month_year)s em %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s recebeu o baptismo em %(month_year)s em %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: This person was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo recebeu o baptismo em %(month_year)s em %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: Christened %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Recebeu o baptismo em %(month_year)s em %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(male_name)s foi baptizado em %(month_year)s%(endnotes)s.

en: He was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele foi baptizado em %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(female_name)s foi baptizada em %(month_year)s%(endnotes)s.

en: She was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela foi baptizada em %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s recebeu o baptismo em %(month_year)s%(endnotes)s.

en: This person was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo recebeu o baptismo em %(month_year)s%(endnotes)s.

en: Christened %(month_year)s%(endnotes)s.
pt_PT: Recebeu o baptismo em %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(male_name)s foi baptizado a %(modified_date)s em %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: He was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele foi baptizado a %(modified_date)s em %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(female_name)s foi baptizada a %(modified_date)s em %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: She was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela foi baptizada a %(modified_date)s em %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s recebeu o baptismo a %(modified_date)s em %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: This person was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo recebeu o baptismo a %(modified_date)s em %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: Christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Recebeu o baptismo a %(modified_date)s em %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(male_name)s foi baptizado a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele foi baptizado a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(female_name)s foi baptizada a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela foi baptizada a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s recebeu o baptismo a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo recebeu o baptismo a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Recebeu o baptismo a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(male_name)s foi baptizado em %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: He was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele foi baptizado em %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(female_name)s foi baptizada em %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: She was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela foi baptizada em %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s recebeu o baptismo em %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: This person was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo recebeu o baptismo em %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: Christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Recebeu o baptismo em %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened%(endnotes)s.
pt_PT: %(male_name)s foi baptizado%(endnotes)s.

en: He was christened%(endnotes)s.
pt_PT: Ele foi baptizado%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened%(endnotes)s.
pt_PT: %(female_name)s foi baptizada%(endnotes)s.

en: She was christened%(endnotes)s.
pt_PT: Ela foi baptizada%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened%(endnotes)s.
pt_PT: %(unknown_gender_name)s recebeu o baptismo%(endnotes)s.

en: This person was christened%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo recebeu o baptismo%(endnotes)s.

en: Christened%(endnotes)s.
pt_PT: Recebeu o baptismo%(endnotes)s.

en: %(male_name)s is the child of %(father)s and %(mother)s.
pt_PT: %(male_name)s é filho de %(father)s e %(mother)s.

en: %(male_name)s was the child of %(father)s and %(mother)s.
pt_PT: %(male_name)s era filho de %(father)s e %(mother)s.

en: This person is the child of %(father)s and %(mother)s.
pt_PT: Este indivíduo é filho de %(father)s e %(mother)s.

en: This person was the child of %(father)s and %(mother)s.
pt_PT: Este indivíduo era filho de %(father)s e %(mother)s.

en: Child of %(father)s and %(mother)s.
pt_PT: Filho de %(father)s e %(mother)s.

en: %(male_name)s is the son of %(father)s and %(mother)s.
pt_PT: %(male_name)s é filho de %(father)s e %(mother)s.

en: %(male_name)s was the son of %(father)s and %(mother)s.
pt_PT: %(male_name)s era filho de %(father)s e %(mother)s.

en: He is the son of %(father)s and %(mother)s.
pt_PT: Ele é filho de %(father)s e %(mother)s.

en: He was the son of %(father)s and %(mother)s.
pt_PT: Ele era filho de %(father)s e %(mother)s.

en: Son of %(father)s and %(mother)s.
pt_PT: Filho de %(father)s e %(mother)s.

en: %(female_name)s is the daughter of %(father)s and %(mother)s.
pt_PT: %(female_name)s é filha de %(father)s e %(mother)s.

en: %(female_name)s was the daughter of %(father)s and %(mother)s.
pt_PT: %(female_name)s era filha de %(father)s e %(mother)s.

en: She is the daughter of %(father)s and %(mother)s.
pt_PT: Ela é filha de %(father)s e %(mother)s.

en: She was the daughter of %(father)s and %(mother)s.
pt_PT: Ela era filha de %(father)s e %(mother)s.

en: Daughter of %(father)s and %(mother)s.
pt_PT: Filha de %(father)s e %(mother)s.

en: %(male_name)s is the child of %(father)s.
pt_PT: %(male_name)s é filho de %(father)s.

en: %(male_name)s was the child of %(father)s.
pt_PT: %(male_name)s era filho de %(father)s.

en: This person is the child of %(father)s.
pt_PT: Este indivíduo é filho de %(father)s.

en: This person was the child of %(father)s.
pt_PT: Este indivíduo era filho de %(father)s.

en: Child of %(father)s.
pt_PT: Filho de %(father)s.

en: %(male_name)s is the son of %(father)s.
pt_PT: %(male_name)s é filho de %(father)s.

en: %(male_name)s was the son of %(father)s.
pt_PT: %(male_name)s era filho de %(father)s.

en: He is the son of %(father)s.
pt_PT: Ele é filho de %(father)s.

en: He was the son of %(father)s.
pt_PT: Ele era filho de %(father)s.

en: Son of %(father)s.
pt_PT: Filho de %(father)s.

en: %(female_name)s is the daughter of %(father)s.
pt_PT: %(female_name)s é filha de %(father)s.

en: %(female_name)s was the daughter of %(father)s.
pt_PT: %(female_name)s era filha de %(father)s.

en: She is the daughter of %(father)s.
pt_PT: Ela é filha de %(father)s.

en: She was the daughter of %(father)s.
pt_PT: Ela era filha de %(father)s.

en: Daughter of %(father)s.
pt_PT: Filha de %(father)s.

en: %(male_name)s is the child of %(mother)s.
pt_PT: %(male_name)s é filho de %(mother)s.

en: %(male_name)s was the child of %(mother)s.
pt_PT: %(male_name)s era filho de %(mother)s.

en: This person is the child of %(mother)s.
pt_PT: Este indivíduo é filho de %(mother)s.

en: This person was the child of %(mother)s.
pt_PT: Este indivíduo era filho de %(mother)s.

en: Child of %(mother)s.
pt_PT: Filho de %(mother)s.

en: %(male_name)s is the son of %(mother)s.
pt_PT: %(male_name)s é filho de %(mother)s.

en: %(male_name)s was the son of %(mother)s.
pt_PT: %(male_name)s era filho de %(mother)s.

en: He is the son of %(mother)s.
pt_PT: Ele é filho de %(mother)s.

en: He was the son of %(mother)s.
pt_PT: Ele era filho de %(mother)s.

en: Son of %(mother)s.
pt_PT: Filho de %(mother)s.

en: %(female_name)s is the daughter of %(mother)s.
pt_PT: %(female_name)s é filha de %(mother)s.

en: %(female_name)s was the daughter of %(mother)s.
pt_PT: %(female_name)s era filha de %(mother)s.

en: She is the daughter of %(mother)s.
pt_PT: Ela é filha de %(mother)s.

en: She was the daughter of %(mother)s.
pt_PT: Ela era filha de %(mother)s.

en: Daughter of %(mother)s.
pt_PT: Filha de %(mother)s.

en: This person married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo casou com %(spouse)s em %(partial_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo casou com %(spouse)s a %(full_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo casou com %(spouse)s a %(modified_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele casou com %(spouse)s em %(partial_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele casou com %(spouse)s a %(full_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele casou com %(spouse)s a %(modified_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela casou com %(spouse)s em %(partial_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela casou com %(spouse)s a %(full_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela casou com %(spouse)s a %(modified_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Casou com %(spouse)s a %(partial_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Casou com %(spouse)s a %(full_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Casou com %(spouse)s a %(modified_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo também casou com %(spouse)s em %(partial_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo também casou com %(spouse)s a %(full_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo também casou com %(spouse)s a %(modified_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele também casou com %(spouse)s em %(partial_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele também casou com %(spouse)s a %(full_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele também casou com %(spouse)s a %(modified_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela também casou com %(spouse)s em %(partial_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela também casou com %(spouse)s a %(full_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela também casou com %(spouse)s a %(modified_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Também casou com %(spouse)s a %(partial_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Também casou com %(spouse)s a %(full_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Também casou com %(spouse)s a %(modified_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo casou com %(spouse)s em %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo casou com %(spouse)s a %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo casou com %(spouse)s a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele casou com %(spouse)s em %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele casou com %(spouse)s a %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele casou com %(spouse)s a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela casou com %(spouse)s em %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela casou com %(spouse)s a %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela casou com %(spouse)s a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Casou com %(spouse)s em %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Casou com %(spouse)s a %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Casou com %(spouse)s a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo também casou com %(spouse)s em %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo também casou com %(spouse)s a %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo também casou com %(spouse)s a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele também casou com %(spouse)s em %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele também casou com %(spouse)s a %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele também casou com %(spouse)s a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela também casou com %(spouse)s em %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela também casou com %(spouse)s a %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela também casou com %(spouse)s a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Também casou com %(spouse)s em %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Também casou com %(spouse)s a %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Também casou com %(spouse)s a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo casou com %(spouse)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele casou com %(spouse)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela casou com %(spouse)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Casou com %(spouse)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo também casou com %(spouse)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele também casou com %(spouse)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela também casou com %(spouse)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Também casou com %(spouse)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo casou com %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele casou com %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela casou com %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s%(endnotes)s.
pt_PT: Casou com %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo também casou com %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele também casou com %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela também casou com %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s%(endnotes)s.
pt_PT: Também casou com %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo teve uma relação conjugal com %(spouse)s em %(partial_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo teve uma relação conjugal com %(spouse)s a %(full_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo teve uma relação conjugal com %(spouse)s a %(modified_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele teve uma relação conjugal com %(spouse)s em %(partial_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele teve uma relação conjugal com %(spouse)s a %(full_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele teve uma relação conjugal com %(spouse)s a %(modified_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela teve uma relação conjugal com %(spouse)s em %(partial_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela teve uma relação conjugal com %(spouse)s a %(full_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela teve uma relação conjugal com %(spouse)s a %(modified_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Relação conjugal com %(spouse)s a %(partial_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Relação conjugal com %(spouse)s a %(full_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Relação conjugal com %(spouse)s a %(modified_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo também teve uma relação conjugal com %(spouse)s em %(partial_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo também teve uma relação conjugal com %(spouse)s a %(full_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo também teve uma relação conjugal com %(spouse)s a %(modified_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele também teve uma relação conjugal com %(spouse)s em %(partial_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele também teve uma relação conjugal com %(spouse)s a %(full_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele também teve uma relação conjugal com %(spouse)s a %(modified_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela também teve uma relação conjugal com %(spouse)s em %(partial_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela também teve uma relação conjugal com %(spouse)s a %(full_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela também teve uma relação conjugal com %(spouse)s a %(modified_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo teve uma relação conjugal com %(spouse)s em %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo teve uma relação conjugal com %(spouse)s a %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo teve uma relação conjugal com %(spouse)s a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele teve uma relação conjugal com %(spouse)s em %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele teve uma relação conjugal com %(spouse)s a %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele teve uma relação conjugal com %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela teve uma relação conjugal com %(spouse)s em %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela teve uma relação conjugal com %(spouse)s a %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela teve uma relação conjugal com %(spouse)s a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Relação conjugal com %(spouse)s em %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Relação conjugal com %(spouse)s a %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Relação conjugal com %(spouse)s a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo também teve uma relação conjugal com %(spouse)s em %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo também teve uma relação conjugal com %(spouse)s a %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo também teve uma relação conjugal com %(spouse)s a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele também teve uma relação conjugal com %(spouse)s em %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele também teve uma relação conjugal com %(spouse)s a %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele também teve uma relação conjugal com %(spouse)s a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela também teve uma relação conjugal com %(spouse)s em %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela também teve uma relação conjugal com %(spouse)s a %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela também teve uma relação conjugal com %(spouse)s a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Also unmarried relationship with %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Também teve uma relação conjugal com %(spouse)s em %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Also unmarried relationship with %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Também teve uma relação conjugal com %(spouse)s a %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Also unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Também teve uma relação conjugal com %(spouse)s a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo teve uma relação conjugal com %(spouse)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele teve uma relação conjugal com %(spouse)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela teve uma relação conjugal com %(spouse)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Relação conjugal com %(spouse)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo também teve uma relação conjugal com %(spouse)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele também teve uma relação conjugal com %(spouse)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela também teve uma relação conjugal com %(spouse)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo teve uma relação conjugal com %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele teve uma relação conjugal com %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela teve uma relação conjugal com %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
pt_PT: Relação conjugal com %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo também teve uma relação conjugal com %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele também teve uma relação conjugal com %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela também teve uma relação conjugal com %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo teve uma relação com %(spouse)s em %(partial_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo teve uma relação com %(spouse)s a %(full_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo teve uma relação com %(spouse)s a %(modified_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele teve uma relação com %(spouse)s em %(partial_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele teve uma relação com %(spouse)s a %(full_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele teve uma relação com %(spouse)s a %(modified_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela teve uma relação com %(spouse)s em %(partial_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela teve uma relação com %(spouse)s a %(full_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela teve uma relação com %(spouse)s a %(modified_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Relação com %(spouse)s a %(partial_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Relação com %(spouse)s a %(full_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Relação com %(spouse)s a %(modified_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo também teve uma relação com %(spouse)s em %(partial_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo também teve uma relação com %(spouse)s a %(full_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo também teve uma relação com %(spouse)s a %(modified_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele também teve uma relação com %(spouse)s em %(partial_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele também teve uma relação com %(spouse)s a %(full_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele também teve uma relação com %(spouse)s a %(modified_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela também teve uma relação com %(spouse)s em %(partial_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela também teve uma relação com %(spouse)s a %(full_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela também teve uma relação com %(spouse)s a %(modified_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Também relação com %(spouse)s a %(partial_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Também relação com %(spouse)s a %(full_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Também teve uma relação com %(spouse)s a %(modified_date)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo teve uma relação com %(spouse)s em %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo teve uma relação com %(spouse)s a %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo teve uma relação com %(spouse)s a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele teve uma relação com %(spouse)s em %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele teve uma relação com %(spouse)s a %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele teve uma relação com %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela teve uma relação com %(spouse)s em %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela teve uma relação com %(spouse)s a %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela teve uma relação com %(spouse)s a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Relação com %(spouse)s em %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Relação com %(spouse)s a %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Relação com %(spouse)s a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo também teve uma relação com %(spouse)s em %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo também teve uma relação com %(spouse)s a %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo também teve uma relação com %(spouse)s a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele também teve uma relação com %(spouse)s em %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele também teve uma relação com %(spouse)s a %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele também teve uma relação com %(spouse)s a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela também teve uma relação com %(spouse)s em %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela também teve uma relação com %(spouse)s a %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela também teve uma relação com %(spouse)s a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Também teve uma relação com %(spouse)s em %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Também teve uma relação com %(spouse)s a %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pt_PT: Também teve uma relação com %(spouse)s a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo teve uma relação com %(spouse)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele teve uma relação com %(spouse)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela teve uma relação com %(spouse)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Relação com %(spouse)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo também teve uma relação com %(spouse)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele também teve uma relação com %(spouse)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela também teve uma relação com %(spouse)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pt_PT: Também teve uma relação com %(spouse)s em %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo teve uma relação com %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele teve uma relação com %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela teve uma relação com %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
pt_PT: Relação com %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
pt_PT: Este indivíduo também teve uma relação com %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ele também teve uma relação com %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
pt_PT: Ela também teve uma relação com %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
pt_PT: Também teve uma relação com %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Number of Parents
pt_PT: Número de progenitores

en: Number of To Do Notes
pt_PT: Número de notas A fazer

en: Last Changed
pt_PT: Última alteração

en: Edit the selected person
pt_PT: Editar o indivíduo seleccionado

en: Delete the selected person
pt_PT: Eliminar o indivíduo seleccionado

en: Merge the selected persons
pt_PT: Unir indivíduos seleccionados

en: Export View...
pt_PT: Exportar vista...

en: _Add Bookmark
pt_PT: _Adicionar marcador

en: _Home
pt_PT: _Indivíduo inicial

en: _Add...
pt_PT: _Adicionar...

en: _Merge...
pt_PT: _Unir...

[ctx: action]
en: _Edit...
pt_PT: _Editar...

en: Person Filter Editor
pt_PT: Editor de filtro de indivíduos

en: Set _Home Person
pt_PT: _Definir indivíduo inicial

en: Go to the home person
pt_PT: Ir para o indivíduo inicial

en: Go to the next object in the history
pt_PT: Ir para o objecto seguinte no histórico

en: Go to the previous object in the history
pt_PT: Ir para o objecto anterior no histórico

en: Edit...
pt_PT: Editar...

en: Forward
pt_PT: Avançar

en: Deleting the person will remove the person from the database.
pt_PT: Eliminar o indivíduo removê-lo-á da base de dados.

en: Delete Person (%s)
pt_PT: Eliminar indivíduo (%s)

en: Exactly two people must be selected to perform a merge. A second person can be selected by holding down the control key while clicking on the desired person.
pt_PT: Tem de seleccionar exactamente dois indivíduos para realizar uma união. Pode seleccionar o segundo indivíduo mantendo premido Ctrl e clicando sobre o indivíduo desejado.

en: Edit the selected place
pt_PT: Editar o local seleccionado

en: Delete the selected place
pt_PT: Eliminar o local seleccionado

en: Merge the selected places
pt_PT: Unir locais seleccionados

en: No map service is available.
pt_PT: Sem serviço de mapas disponível.

en: Check your installation.
pt_PT: Verifique a sua instalação.

en: No place selected.
pt_PT: Sem local seleccionado.

en: You need to select a place to be able to view it on a map. Some Map Services might support multiple selections.
pt_PT: Tem de seleccionar um local para o poder ver no mapa. Alguns serviços de mapas suportam múltiplas selecções.

en: Place Filter Editor
pt_PT: Editor de filtro de local

en: _Look up with Map Service
pt_PT: _Localizar com serviço de mapas

en: Attempt to see selected locations with a Map Service (OpenstreetMap, Google Maps, ...)
pt_PT: Tentar ver os locais seleccionados com um serviço de mapas (OpenStreetMap.org, etc....)

en: Select a Map Service
pt_PT: Seleccionar o serviço de mapas

en: Cannot delete place.
pt_PT: Impossível eliminar o local.

en: This place is currently referenced by another place. First remove the places it contains.
pt_PT: Este local é referenciado por outro local. Remova primeiro os locais que ele contém.

en: Cannot merge places.
pt_PT: Impossível unir locais.

en: Exactly two places must be selected to perform a merge. A second place can be selected by holding down the control key while clicking on the desired place.
pt_PT: Tem de seleccionar exactamente dois locais para realizar uma união. Pode seleccionar o segundo local mantendo premido Ctrl e clicando sobre o local desejado.

en: Merging these places would create a cycle in the place hierarchy.
pt_PT: Unir estes locais criaria um ciclo na hierarquia de locais.

en: Provides a library for using Cairo to generate documents.
pt_PT: Fornece uma biblioteca para usar o Cairo para gerar documentos.

en: Provides GEDCOM processing functionality
pt_PT: Fornece capacidade de processamento de GEDCOM

en: Provides recursive routines for reports
pt_PT: Fornece rotinas recursivas para relatórios

en: Provides common functionality for Gramps XML import/export.
pt_PT: Fornece funcionalidade comum à importação/exportação de Gramps XML.

en: Provides holiday information for different countries.
pt_PT: Fornece a informação de feriados para diversos países.

en: Manages a HTML file implementing DocBackend.
pt_PT: Gere um ficheiro HTML que implementa DocBackend.

en: Common constants for html files.
pt_PT: Constantes comuns para ficheiros HTML.

en: Manages an HTML DOM tree.
pt_PT: Gere uma árvore HTML DOM.

en: Provides base functionality for map services.
pt_PT: Fornece a funcionalidade base para os serviços de mapas.

en: Provides Textual Narration.
pt_PT: Fornece narração textual.

en: Manages an ODF file implementing DocBackend.
pt_PT: Gere um ficheiro ODF que implementa DocBackend.

en: Provides the Base needed for the List People views.
pt_PT: Fornece a base necessária para as listas de indivíduos.

en: Provides common functionality for Pro-Gen import
pt_PT: Fornece funcionalidade comum á importação de Pro-Gen

en: Provides the Base needed for the List Place views.
pt_PT: Fornece a base necessária para as listas de locais.

en: Provides variable substitution on display lines.
pt_PT: Fornece substituição da variável na exibição das linhas.

en: Provides the base needed for the ancestor and descendant graphical reports.
pt_PT: Fornece a base necessária para os relatórios gráficos de ascendentes e descendentes.

en: Field '%(fldname)s' not found
pt_PT: Campo "%(fldname)s" não encontrado

en: Not a (right) DEF file: %(dname)s
pt_PT: Ficheiro DEF incorrecto: %(dname)s

en: Import from Pro-Gen
pt_PT: Importar de Pro-Gen

en: Initializing.
pt_PT: A inicializar.

en: Not a supported Pro-Gen import file language
pt_PT: Não é uma linguagem de importação Pro-Gen suportada

en: Pro-Gen import
pt_PT: Importação Pro-Gen

en: Saving.
pt_PT: A gravar.

en: Pro-Gen Import
pt_PT: Importação Pro-Gen

en: Date did not match: '%(text)s' (%(msg)s)
pt_PT: Data não coincidiu: "%(text)s" (%(msg)s)

en: Time: %s
pt_PT: Hora: %s

en: Importing persons.
pt_PT: A importar indivíduos.

en: see address on
pt_PT: ver endereço em

en: see also address
pt_PT: ver também endereço

en: Death cause
pt_PT: Causa de morte

en: Importing families.
pt_PT: A importar famílias.

en: Civil union
pt_PT: Casamento civil

en: Wedding
pt_PT: Casamento

en: future
pt_PT: futuro

en: Adding children.
pt_PT: A adicionar filhos.

en: Cannot find father for I%(person)s (Father=%(father))
pt_PT: Impossível encontrar o pai de I%(person)s (pai=%(father))

en: Cannot find mother for I%(person)s (Mother=%(mother))
pt_PT: Impossível encontrar a mãe de I%(person)s (mãe=%(mother))

en: Youngest living person
pt_PT: Indivíduo vivo mais novo

en: Oldest living person
pt_PT: Indivíduo vivo mais velho

en: Person died at youngest age
pt_PT: Indivíduo que morreu mais novo

en: Person died at oldest age
pt_PT: Indivíduo que morreu mais velho

en: Person married at youngest age
pt_PT: Indivíduo que casou mais novo

en: Person married at oldest age
pt_PT: Indivíduo que casou mais velho

en: Person divorced at youngest age
pt_PT: Indivíduo que se divorciou mais novo

en: Person divorced at oldest age
pt_PT: Indivíduo que se divorciou mais velho

en: Youngest father
pt_PT: Pai mais jovem

en: Youngest mother
pt_PT: Mãe mais jovem

en: Oldest father
pt_PT: Pai mais velho

en: Oldest mother
pt_PT: Mãe mais velha

en: Father with most children
pt_PT: Pai com mais filhos

en: Mother with most children
pt_PT: Mãe com mais filhos

en: Father with most grandchildren
pt_PT: Pai com mais netos

en: Mother with most grandchildren
pt_PT: Mãe com mais netos

en: Couple with most children
pt_PT: Casal com mais filhos

en: Living couple married most recently
pt_PT: Casal vivo casado há menos tempo

en: Living couple married most long ago
pt_PT: Casal vivo casado há mais tempo

en: Shortest past marriage
pt_PT: Casamento mais curto

en: Longest past marriage
pt_PT: Casamento mais longo

en: Couple with smallest age difference
pt_PT: Casal com menor diferença de idade

en: Couple with biggest age difference
pt_PT: Casal com maior diferença de idade

en: Top Left
pt_PT: Superior esquerdo

en: Top Right
pt_PT: Superior direito

en: Bottom Left
pt_PT: Inferior esquerdo

en: Bottom Right
pt_PT: Inferior direito

en: Tile path
pt_PT: Caminho de mosaico

en: The tile directory doesn't exist anymore:
    %s
    Trying to create a new one failed.
    Configure the view for the tile path and restart gramps.
pt_PT: A pasta mosaico já não existe:
    %s
    Falha ao tentar criar uma nova.
    Configure o painel para o caminho de mosaico e reinicie o Gramps.

en: Remove cross hair
pt_PT: Remover mira

en: Add cross hair
pt_PT: Adicionar mira

en: Unlock zoom and position
pt_PT: Desbloquear ampliação e posição

en: Lock zoom and position
pt_PT: Bloquear ampliação e posição

en: Add place
pt_PT: Adicionar local

en: Link place
pt_PT: Ligar local

en: Add place from kml
pt_PT: Adicionar local de kml

en: Center here
pt_PT: Centrar aqui

en: Replace '%(map)s' by =>
pt_PT: Substituir "%(map)s"

en: Reload all visible tiles for '%(map)s'.
pt_PT: Recarregar mosaicos visíveis de "%(map)s".

en: Clear the '%(map)s' tiles cache.
pt_PT: Limpar a memória de mosaicos de "%(map)s".

en: Center on this place
pt_PT: Centrar neste local

en: Select a kml file used to add places
pt_PT: Seleccionar um ficheiro kml para adicionar locais

en: You will need to edit each place manually to add place type, ...
pt_PT: Terá de editar cada local manualmente para adicionar o tipo, ...

en: You have {places_nb} place to edit. | You have {places_nb} places to edit.
pt_PT[0]: Tem {places_nb} local para editar.
pt_PT[1]: Tem {places_nb} locais para editar.

en: You have more than 5 places in this kml file.
pt_PT: Tem mais de 5 locais neste ficheiro kml.

en: You have at least two places with the same title.
pt_PT: Tem pelo menos dois locais com o mesmo título.

en: The title of the places is:
    %(title)s
    The following places are similar: %(gid)s
    You should eiher rename the places or merge them.
    
    %(bold_start)sI can't proceed with your request%(bold_end)s.
pt_PT: O título dos locais é:
    %(title)s
    Os locais a seguir são parecidos: %(gid)s
    Pode renomear os locais ou uni-los.
    
    %(bold_start)sImpossível prosseguir com o seu pedido%(bold_end)s.

en: Nothing for this view.
pt_PT: Nada para esta vista.

en: Specific parameters
pt_PT: Parâmetros específicos

en: Where to save the tiles for offline mode.
pt_PT: Onde gravar mosaicos para usar sem rede

en: If you have no more space in your file system, you can remove all tiles placed in the above path.
    Be careful! If you have no internet, you'll get no map.
pt_PT: Se não tiver espaço no seu sistema de ficheiros, pode remover todos os mosaicos gravados no caminho acima.
    Cuidado. Se não tiver acesso à Internet, não obterá o mapa.

en: Zoom used when centering
pt_PT: Ampliação usada ao centrar

en: The maximum number of places to show
pt_PT: Número máximo de locais a mostrar

en: Use keypad for shortcuts :
    Either we choose the + and - from the keypad if we select this,
    or we use the characters from the keyboard.
pt_PT: Use o teclado numérico para atalhos:
    Ou escolhemos + e - do teclado numérico se seleccionamos isto,
    ou usamos os caracteres do teclado.

en: The map
pt_PT: Mapa

en: Select tile cache directory for offline mode
pt_PT: Seleccione a pasta para memória de mosaicos em modo sem rede

en: Can't create tile cache directory %s
pt_PT: Impossível criar a pasta de mosaicos %s

en: You must verify and change the tile cache
    ...
    [geography]
    ...
    path='bad/path'
    ...
    in the gramps.ini file :
    %s
    
    Before changing the gramps.ini file, you need to close Gramps
    
    The following errors are expected
pt_PT: Tem de verificar e alterar a memória de mosaicos
    ...
    [geography]
    ...
    path='bad/path'
    ...
    no ficheiro gramps.ini:
    %s
    
    Antes de alterar o ficheiro gramps.ini, tem de fechar o Gramps
    
    Os erros seguintes serão normais

en: Can't create tiles cache directory for '%s'.
pt_PT: Impossível criar a pasta de mosaicos para "%s".

en: Place Selection in a region
pt_PT: Selecção de local numa região

en: Choose the radius of the selection.
    On the map you should see a circle or an oval depending on the latitude.
pt_PT: Escolha o raio da selecção.
    No mapa deverá ver um círculo ou uma oval, dependendo da latitude.

en: 
    In the following table you may have :
     - a green row related to a selected place.
pt_PT: 
    Na tabela seguinte pode ter:
     - uma linha verde relacionada com um local seleccionado.

en: 
     - a red row related to a geocoding result.
pt_PT: 
     - uma linha vermelha relacionada com um local geo-codificado.

en: The green values in the row correspond to the current place values.
pt_PT: Os valores a verde na linha correspondem aos valores do local actual.

en: New place with empty fields
pt_PT: Novo local com campos vazios

en: you have a wrong latitude for:
pt_PT: tem uma latitude errada para:

en: Please, correct this before linking
pt_PT: Por favor, corrija o erro antes de ligar

en: you have a wrong longitude for:
pt_PT: tem uma longitude errada para:

en: Denmark
pt_PT: Dinamarca

en:  parish
pt_PT:  paróquia

en:  state
pt_PT:  distrito

en: Latitude not within '54.55' to '69.05'
pt_PT: Latitude não contida entre "54.55" e "69.05"

en: Longitude not within '8.05' to '24.15'
pt_PT: Longitude não contida entre "8.05" e "24.15"

en: Eniro map not available
pt_PT: Mapa Eniro indisponível

en: Coordinates needed in Denmark
pt_PT: Coordenadas necessárias na Dinamarca

en: Latitude and longitude,
    or street and city needed
pt_PT: Latitude e longitude,
    ou rua e cidade necessárias

en: EniroMaps
pt_PT: Mapas Eniro

en: Opens on kartor.eniro.se
pt_PT: Abrir em kartor.eniro.se

en: Open on maps.google.com
pt_PT: Abrir em maps.google.com

en: Open on openstreetmap.org
pt_PT: Abrir em openstreetmap.org

en: People and their ages the %s
pt_PT: Indivíduos e suas idades a %s

en: People and their ages on %s
pt_PT: Indivíduos e suas idades em %s

en: Alive: %s
pt_PT: Vivo: %s

en: Deceased: %s
pt_PT: Falecido: %s

en: 
    Living matches: %(alive)d, Deceased matches: %(dead)d
pt_PT: 
    Vivos: %(alive)d, falecidos: %(dead)d

en: Sorted events of %s
pt_PT: Eventos ordenados de %s

en: Event Date
pt_PT: Data do evento

en: Event Place
pt_PT: Local do evento

en: Event Type
pt_PT: Tipo de evento

en: Not found
pt_PT: Não encontrado

en: Sorted events of family
     %(father)s - %(mother)s
pt_PT: Eventos ordenados da família
     %(father)s - %(mother)s

en: Family Member
pt_PT: Membro da família

en: Personal events of the children
pt_PT: Eventos individuais dos filhos

en: Home person not set.
pt_PT: Indivíduo inicial não definido.

en: %(person)s and %(active_person)s are the same person.
pt_PT: %(person)s e %(active_person)s são o mesmo indivíduo.

en: %(person)s is the %(relationship)s of %(active_person)s.
pt_PT: %(person)s é %(relationship)s de %(active_person)s.

en: %(person)s and %(active_person)s are not directly related.
pt_PT: %(person)s e %(active_person)s não são aparentados directamente.

en: %(person)s and %(active_person)s have following in-law relations:
pt_PT: %(person)s e %(active_person)s têm os seguintes parentescos por afinidade:

en: Relationships of %(person)s to %(active_person)s
pt_PT: Parentescos de %(person)s com %(active_person)s

en: Detailed path from %(person)s to common ancestor
pt_PT: Caminho detalhado desde %(person)s até ao ascendente comum

en: Name Common ancestor
pt_PT: Nome do ascendente comum

en: Partial
pt_PT: Parcial

en: Remarks with inlaw family
pt_PT: Comentários da família por afinidade

en: Remarks
pt_PT: Comentários

en: The following problems were encountered:
pt_PT: Foram encontrados os seguintes problemas:

en: People who have the '%s' Attribute
pt_PT: Indivíduos que têm o atributo "%s"

en: There are %d people with a matching attribute name.
pt_PT: Há %d indivíduos com um nome de atributo coincidente.

[ctx: Filtering_on]
en: all
pt_PT: todos

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Person
pt_PT: Indivíduos ausentes

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Family
pt_PT: Família ausente

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Event
pt_PT: Evento ausente

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Place
pt_PT: Local ausente

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Source
pt_PT: Fonte ausente

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Repository
pt_PT: Repositório ausente

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Media
pt_PT: Multimédia ausente

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Note
pt_PT: Nota ausente

[ctx: Filtering_on]
en: all people
pt_PT: todos os indivíduos

[ctx: Filtering_on]
en: all families
pt_PT: todas as famílias

[ctx: Filtering_on]
en: all events
pt_PT: todos os eventos

[ctx: Filtering_on]
en: all places
pt_PT: todos os locais

[ctx: Filtering_on]
en: all sources
pt_PT: todas as fontes

[ctx: Filtering_on]
en: all repositories
pt_PT: todos os repositórios

[ctx: Filtering_on]
en: all media
pt_PT: toda a multimédia

[ctx: Filtering_on]
en: all notes
pt_PT: todas as notas

[ctx: Filtering_on]
en: males
pt_PT: homens

[ctx: Filtering_on]
en: females
pt_PT: mulheres

[ctx: Filtering_on]
en: people with other gender
pt_PT: indivíduos com sexo desconhecido

[ctx: Filtering_on]
en: people with unknown gender
pt_PT: indivíduos com sexo desconhecido

[ctx: Filtering_on]
en: incomplete names
pt_PT: nomes incompletos

[ctx: Filtering_on]
en: people with missing birth dates
pt_PT: indivíduos sem data de nascimento

[ctx: Filtering_on]
en: disconnected people
pt_PT: indivíduos sem ligações

[ctx: Filtering_on]
en: unique surnames
pt_PT: apelidos únicos

[ctx: Filtering_on]
en: people with media
pt_PT: indivíduos com multimédia

[ctx: Filtering_on]
en: media references
pt_PT: referências a multimédia

[ctx: Filtering_on]
en: unique media
pt_PT: multimédia única

[ctx: Filtering_on]
en: missing media
pt_PT: multimédia em falta

[ctx: Filtering_on]
en: media by size
pt_PT: multimédia por tamanho

[ctx: Filtering_on]
en: list of people
pt_PT: lista de indivíduos

en: Summary counts of current selection
pt_PT: Totais da selecção actual

en: Right-click row (or press ENTER) to see selected items.
pt_PT: Clique direito na linha (ou ENTER) para ver os itens seleccionados.

en: Count/Total
pt_PT: Quantidade/Total

en: Object
pt_PT: Objecto

en: Filtering on %s
pt_PT: A filtrar por %s

en: Name type
pt_PT: Tipo de nome

en: birth event but no date
pt_PT: evento de nascimento mas sem data

en: missing birth event
pt_PT: evento de nascimento em falta

en: Media count
pt_PT: Nº de multimédia

en: Reference
pt_PT: Referência

en: media
pt_PT: multimédia

en: Unique Media
pt_PT: Multimédia única

en: Missing Media
pt_PT: Multimédia em falta

en: Size in bytes
pt_PT: Tamanho em bytes

en: Filter matched {number_of} record. | Filter matched {number_of} records.
pt_PT[0]: O filtro encontrou {number_of} registo.
pt_PT[1]: O filtro encontrou {number_of} registos.

en: Father lineage for %s
pt_PT: Linhagem paterna de %s

en: This report shows the father lineage, also called the patrilineal lineage or Y-line. People in this lineage all share the same Y-chromosomes.
pt_PT: Este relatório mostra a linhagem agnatícia, também chamada patrilinear ou linha Y. Os indivíduos nesta linhagem têm um cromossoma Y idêntico.

en: Name Father
pt_PT: Nome do pai

en: Remark
pt_PT: Comentário

en: Direct line male descendants
pt_PT: Descendentes directos por linha masculina

en: Mother lineage for %s
pt_PT: Linhagem materna de %s

en: This report shows the mother lineage, also called the matrilineal lineage mtDNA lineage. People in this lineage all share the same Mitochondrial DNA (mtDNA).
pt_PT: Este relatório mostra a linhagem materna, também chamada de matrilinear ou mtDNA. Os indivíduos desta linhagem têm o ADN mitocondrial (mtDNA) idêntico.

en: Name Mother
pt_PT: Nome da mãe

en: Direct line female descendants
pt_PT: Descendentes directos por linha feminina

en: ERROR : Too many levels in the tree (perhaps a loop?).
pt_PT: ERRO: demasiados níveis na árvore (talvez exista um ciclo?).

en: No birth relation with child
pt_PT: Filho sem relação biológica

en: Unknown gender
pt_PT: Sexo desconhecido

en: Link References for this note
pt_PT: Referências a ligações para esta nota

en: Link check
pt_PT: Verificar ligação

en: Ok
pt_PT: Aceitar

en: Failed: missing object
pt_PT: Falha: objecto em falta

en: No link references for this note
pt_PT: Sem referências a ligação para esta nota

en: Events of %(date)s
pt_PT: Eventos em %(date)s

en: Events on this exact date
pt_PT: Eventos nesta data exacta

en: No events on this exact date
pt_PT: Não há eventos nesta data exacta

en: Other events on this month/day in history
pt_PT: Outros eventos neste mês/dia na história

en: No other events on this month/day in history
pt_PT: Não existem mais eventos neste mês/dia na história

en: Other events in %(year)d
pt_PT: Outros eventos em %(year)d

en: No other events in %(year)d
pt_PT: Não existem mais eventos em %(year)d

en: Display people and ages on a particular date
pt_PT: Mostrar idades de indivíduos numa data específica

en: Attribute Match
pt_PT: Comparar atributo

en: Display people with same attribute.
pt_PT: Mostrar indivíduos com o mesmo atributo.

en: All Events
pt_PT: Todos os eventos

en: Display a person's events, both personal and family.
pt_PT: Mostrar eventos de um indivíduo, pessoais e familiares.

en: All Family Events
pt_PT: Todos os eventos familiares

en: Display the family and family members events.
pt_PT: Mostrar eventos da família e seus membros.

en: Relation to Home Person
pt_PT: Parentesco com o indivíduo inicial

en: Display all relationships between person and home person.
pt_PT: Mostrar todos os parentescos entre o indivíduo e o indivíduo inicial.

en: Display filtered data
pt_PT: Mostrar dados filtrados

en: Father lineage
pt_PT: Linhagem paterna

en: Display father lineage
pt_PT: Mostrar linhagem paterna

en: Mother lineage
pt_PT: Linhagem materna

en: Display mother lineage
pt_PT: Mostrar a linhagem materna

en: On This Day
pt_PT: Neste dia

en: Display events on a particular day
pt_PT: Mostrar eventos num dia em particular

en: Source or Citation
pt_PT: Fonte ou citação

en: %s References
pt_PT: Referências a %s

en: Display references for a %s
pt_PT: Mostrar referências a %s

en: Link References
pt_PT: Referências a ligações

en: Display link references for a note
pt_PT: Mostrar referências a ligações para uma nota

en: Display the repository reference for sources related to the active repository
pt_PT: Mostrar a referência a repositório para fontes relacionadas com o repositório activo

en: Same Surnames
pt_PT: Mesmos apelidos

en: Display people with the same surname as a person.
pt_PT: Mostrar indivíduos com o mesmo apelido de um dado indivíduo.

en: Same Given Names
pt_PT: Mesmos nomes próprios

en: Display people with the same given name as a person.
pt_PT: Mostrar indivíduos com os mesmos nomes próprios de um dado indivíduo.

en: Same Given Names - stand-alone
pt_PT: Mesmos nomes próprios - independente

en: Display a person's siblings.
pt_PT: Mostrar os irmãos de um indivíduo.

en: References for this %s
pt_PT: Referências para %s

en: No references for this %s
pt_PT: Sem referências para %s

en: Call number
pt_PT: Número de catálogo

en: Type of media
pt_PT: Tipo de suporte

en: People with incomplete surnames
pt_PT: Indivíduos com apelidos incompletos

en: Matches people with lastname missing
pt_PT: Compara indivíduos com apelido em falta

en: People matching the <surname>
pt_PT: Indivíduos com apelido <surname>

en: Matches people with same lastname
pt_PT: Compara indivíduos com o mesmo apelido

en: People matching the <given>
pt_PT: Indivíduos com este <nome próprio>

en: Matches people with same given name
pt_PT: Compara indivíduos com o mesmo nome próprio

en: People with incomplete given names
pt_PT: Indivíduos com nomes próprios incompletos

en: Matches people with firstname missing
pt_PT: Compara indivíduos com nome próprio em falta

en: People sharing the surname '%s'
pt_PT: Indivíduos que partilham o apelido "%s"

en: There is {number_of} person with a matching name, or alternate name.
     | There are {number_of} people with a matching name, or alternate name.
pt_PT[0]: Há {number_of} indivíduo com um nome correspondente ou alternativo.
pt_PT[1]: Há {number_of} indivíduos com um nome correspondente ou alternativo.

en: People with the given name '%s'
pt_PT: Indivíduos com nome próprio "%s"

en: Siblings of %s
pt_PT: Irmãos de %s

en: Sibling
pt_PT: Irmã(o)

en: self
pt_PT: de cujus

en: Catalan Relationship Calculator
pt_PT: Calculadora de parentesco catalã

en: Calculates relationships between people
pt_PT: Calcula o parentesco entre dois indivíduos

en: Czech Relationship Calculator
pt_PT: Calculadora de parentesco checa

en: Danish Relationship Calculator
pt_PT: Calculadora de parentesco dinamarquesa

en: German Relationship Calculator
pt_PT: Calculadora de parentesco alemã

en: Austrian Relationship Calculator
pt_PT: Calculadora de parentesco austríaca

en: Spanish Relationship Calculator
pt_PT: Calculadora de parentesco espanhola

en: Finnish Relationship Calculator
pt_PT: Calculadora de parentesco finlandesa

en: French Relationship Calculator
pt_PT: Calculadora de parentesco francesa

en: Hebrew Relationship Calculator
pt_PT: Calculadora de parentescos hebraicos

en: Croatian Relationship Calculator
pt_PT: Calculadora de parentesco croata

en: Hungarian Relationship Calculator
pt_PT: Calculador de parentesco húngara

en: Icelandic Relationship Calculator
pt_PT: Calculadora de parentesco islandesa

en: Italian Relationship Calculator
pt_PT: Calculadora de parentesco italiana

en: Dutch Relationship Calculator
pt_PT: Calculadora de parentesco holandesa

en: Norwegian Relationship Calculator
pt_PT: Calculadora de parentesco norueguesa

en: Polish Relationship Calculator
pt_PT: Calculadora de parentesco polaca

en: Portuguese Relationship Calculator
pt_PT: Calculadora de parentesco portuguesa

en: Russian Relationship Calculator
pt_PT: Calculadora de parentesco russa

en: Slovak Relationship Calculator
pt_PT: Calculadora de parentesco eslovaca

en: Slovenian Relationship Calculator
pt_PT: Calculadora de parentesco eslovena

en: Swedish Relationship Calculator
pt_PT: Calculadora de parentesco sueca

en: Turkish Relationship Calculator
pt_PT: Calculadora de parentesco turca

en: Calculates relationship between people
pt_PT: Calcula o parentesco entre dois indivíduos

en: Ukrainian Relationship Calculator
pt_PT: Calculadora de parentesco ucraniana

en: Click to select a view
pt_PT: Clique para seleccionar uma vista

en: Category Sidebar
pt_PT: Barra lateral de categorias

en: A sidebar to allow the selection of view categories
pt_PT: Uma barra lateral para permitir a selecção das categorias de exibição

en: Category
pt_PT: Categoria

en: Drop-down Sidebar
pt_PT: Barra lateral pendente

en: Selection of categories and views from drop-down lists
pt_PT: Seleccionar categorias e vistas em listas pendentes

en: Drop-Down
pt_PT: Pendente

en: Expander Sidebar
pt_PT: Barra lateral expandida

en: Selection of views from lists with expanders
pt_PT: Seleccionar vistas de listas expansíveis

en: Expander
pt_PT: Expansão

en: Alphabetical Index
pt_PT: Índice alfabético

en: Index
pt_PT: Índice

en: Entire Book
pt_PT: Livro completo

en: Ahnentafel Report for %s
pt_PT: Relatório Ahnentafel para %s

en: Page break between generations
pt_PT: Quebra de página entre gerações

en: Whether to start a new page after each generation.
pt_PT: Se deve começar uma nova página após cada geração.

en: Add linebreak after each name
pt_PT: Adicionar quebra de linha após cada nome

en: Whether a line break should follow the name.
pt_PT: Se o nome deve ser seguido de quebra de linha.

en: Birthday and Anniversary Report
pt_PT: Relatório de aniversários e bodas

en: My Birthday Report
pt_PT: O meu relatório de aniversário

en: Relationships shown are to %s
pt_PT: Os parentescos relativos a %s

en: * %(person)s, birth %(relation)s
pt_PT: * %(person)s, nascimento %(relation)s

en: ⚭ %(spouse)s and
     %(person)s, wedding
pt_PT: ⚭ %(spouse)s e
     %(person)s, casamento

en: ⚭ {year}{spouse}{deadtxt2} and
     {person}{deadtxt1}, {nyears} | ⚭ {year}{spouse}{deadtxt2} and
     {person}{deadtxt1}, {nyears}
pt_PT[0]: ⚭ {year}{spouse}{deadtxt2} e
     {person}{deadtxt1}, {nyears}
pt_PT[1]: ⚭ {year}{spouse}{deadtxt2} e
     {person}{deadtxt1}, {nyears}

en: ✝ {person}, death {relation}
pt_PT: ✝ {person}, óbito {relation}

en: Select the filter to be applied to the report.
pt_PT: Seleccione o filtro a aplicar ao relatório.

en: Title text
pt_PT: Texto do título

en: Title of report
pt_PT: Título do relatório

en: First line of text at bottom of report
pt_PT: Primeira linha de texto ao fundo do relatório

en: Second line of text at bottom of report
pt_PT: Segunda linha de texto ao fundo do relatório

en: Third line of text at bottom of report
pt_PT: Terceira linha de texto ao fundo do relatório

en: Include only living people in the report
pt_PT: Incluir só indivíduos vivos no relatório

en: Dead Symbol
pt_PT: Símbolo de óbito

en: This will show after name to indicate that person is dead
pt_PT: Será mostrado após o nome para indicar que um indivíduo já faleceu

en: Show event year
pt_PT: Mostrar ano do evento

en: Prints the year the event took place in the report
pt_PT: Imprime no relatório o ano em que o evento ocorreu

en: Year of report
pt_PT: Ano do relatório

en: Include death anniversaries
pt_PT: Incluir aniversários de óbito

en: Whether to include anniversaries of death
pt_PT: Se deve incluir aniversários de óbito

en: Whether to include relationships to the center person
pt_PT: Se deve incluir parentescos com o indivíduo central

en: Title text style
pt_PT: Estilo do texto do título

en: Data text display
pt_PT: Estilo do texto dos dados

en: Day text style
pt_PT: Estilo do texto do dia

en: Month text style
pt_PT: Estilo do texto do mês

en: Custom Text
pt_PT: Texto personalizado

en: Initial Text
pt_PT: Texto inicial

en: Text to display at the top
pt_PT: Texto a mostrar no cimo

en: Middle Text
pt_PT: Texto central

en: Text to display in the middle
pt_PT: Texto a mostrar no meio

en: Final Text
pt_PT: Texto final

en: Text to display at the bottom
pt_PT: Texto a mostrar em baixo

en: sp. %(spouse)s
pt_PT: c.c. %(spouse)s

en: sp. see %(reference)s: %(spouse)s
pt_PT: c.c. (ver %(reference)s): %(spouse)s

en: %s sp.
pt_PT: %s cj.

en: Numbering system
pt_PT: Sistema de numeração

en: Simple numbering
pt_PT: Numeração simples

en: d'Aboville numbering
pt_PT: Numeração d"Aboville

en: Henry numbering
pt_PT: Numeração Henry

en: Modified Henry numbering
pt_PT: Numeração Henry modificada

en: de Villiers/Pama numbering
pt_PT: Numeração de Villiers/Pama

en: Meurgey de Tupigny numbering
pt_PT: Numeração Meurgey de Tupigny

en: The numbering system to be used
pt_PT: O sistema de numeração a usar

en: Show gender symbol in front of name
pt_PT: Mostrar símbolo de sexo antes do nome

en: Whether to show gender symbol in front of name in the report.
pt_PT: Se deve incluir no relatório um símbolo do sexo à frente do nome.

en: Show marriage info
pt_PT: Mostrar informação de casamento

en: Whether to show marriage information in the report.
pt_PT: Se deve incluir as informações do casamento no relatório.

en: Show divorce info
pt_PT: Mostrar informação de divórcio

en: Whether to show divorce information in the report.
pt_PT: Se deve incluir as informações de divórcio no relatório.

en: Show birth and death info
pt_PT: Mostrar informação de nascimento e óbito

en: Whether to show birth and death information in the report.
pt_PT: Se deve incluir as informações de nascimento e óbito no relatório.

en: Show duplicate trees
pt_PT: Mostrar árvores duplicadas

en: Whether to show duplicate Family Trees in the report.
pt_PT: Se deve incluir árvores genealógicas duplicadas no relatório.

en: The style used for the level %d display.
pt_PT: O estilo usado para o nível %d.

en: The style used for the spouse level %d display.
pt_PT: O estilo usado para o nível %d.do cônjuge.

en: Ancestral Report for %s
pt_PT: Relatório de ascendentes de %s

en: More about %(person_name)s:
pt_PT: Mais sobre %(person_name)s:

en: %(name)s is the same person as [%(id_str)s].
pt_PT: %(name)s é o mesmo indivíduo que [%(id_str)s].

en: Notes for %s
pt_PT: Notas para %s

en: Address:
pt_PT: Endereço:

en: %(event_role)s at %(event_name)s of %(primary_person)s: %(event_text)s
pt_PT: %(event_role)s em %(event_name)s de %(primary_person)s: %(event_text)s

en: Children of %(mother_name)s and %(father_name)s
pt_PT: Filhos de %(mother_name)s e %(father_name)s

en: More about %(mother_name)s and %(father_name)s:
pt_PT: Mais a respeito de %(mother_name)s e %(father_name)s:

en: Spouse: %s
pt_PT: Cônjuge: %s

en: Relationship with: %s
pt_PT: Parentesco com: %s

en: Sosa-Stradonitz number
pt_PT: Número Sosa-Stradonitz

en: The Sosa-Stradonitz number of the central person.
pt_PT: O número Sosa-Stradonitz do indivíduo central.

en: Page break before end notes
pt_PT: Quebra de página antes das notas finais

en: Whether to start a new page before the end notes.
pt_PT: Se deve começar uma nova página antes das notas finais.

en: Use complete sentences
pt_PT: Usar frases completas

en: Whether to use complete sentences or succinct language.
pt_PT: Se deve usar frases completas ou um fraseado mais sucinto.

en: Use full dates instead of only the year
pt_PT: Usar datas completas em vez de só o ano

en: Whether to use full dates instead of just year.
pt_PT: Se deve usar datas completas em vez de apenas o ano.

en: Compute death age
pt_PT: Calcular idade de óbito

en: Whether to compute a person's age at death.
pt_PT: Se deve calcular a idade do indivíduo à data do óbito.

en: Omit duplicate ancestors
pt_PT: Omitir ascendentes duplicados

en: Whether to omit duplicate ancestors.
pt_PT: Se deve omitir os ascendentes duplicados.

en: Use callname for common name
pt_PT: Usar nome usual para nome habitual

en: Whether to use the call name as the first name.
pt_PT: Usar ou não o nome usual como nome próprio.

en: Whether to show gender symbol in front of name.
pt_PT: Se deve incluir um símbolo do sexo à frente do nome.

en: Whether to list children.
pt_PT: Se deve listar os filhos.

en: Include spouses of children
pt_PT: Incluir cônjuges de filhos

en: Whether to list the spouses of the children.
pt_PT: Se deve listar os cônjuges dos filhos.

en: Include events
pt_PT: Incluir eventos

en: Whether to include events.
pt_PT: Se deve incluir eventos.

en: Include other events
pt_PT: Incluir outros eventos

en: Whether to include other events people participated in.
pt_PT: Se deve incluir outros eventos em que os indivíduos participaram.

en: Include descendant reference in child list
pt_PT: Incluir referência a descendente na lista de filhos

en: Whether to add descendant references in child list.
pt_PT: Se deve incluir referências a descendentes na lista de filhos.

en: Include Photo/Images from Gallery
pt_PT: Incluir fotografias/imagens da galeria

en: Whether to include images.
pt_PT: Se deve incluir imagens.

en: Include (2)
pt_PT: Incluir (2)

en: Include notes
pt_PT: Incluir notas

en: Whether to include notes.
pt_PT: Se deve incluir notas.

en: Include sources
pt_PT: Incluir fontes

en: Whether to include source references.
pt_PT: Se deve incluir referências a fontes.

en: Include sources notes
pt_PT: Incluir notas de fontes

en: Whether to include source notes in the Endnotes section. Only works if Include sources is selected.
pt_PT: Se deve incluir notas de fontes na secção Notas finais. Só funciona se a opção Incluir fontes estiver seleccionada.

en: Include attributes
pt_PT: Incluir atributos

en: Whether to include attributes.
pt_PT: Se deve incluir atributos.

en: Include addresses
pt_PT: Incluir endereços

en: Whether to include addresses.
pt_PT: Se deve incluir endereços.

en: Include alternative names
pt_PT: Incluir nomes alternativos

en: Whether to include other names.
pt_PT: Se deve incluir outros nomes.

en: Replace missing places with ______
pt_PT: Substituir locais desconhecidos por ______

en: Whether to replace missing Places with blanks.
pt_PT: Se deve trocar por espaços os locais desconhecidos.

en: Replace missing dates with ______
pt_PT: Substituir datas desconhecidas por ______

en: Whether to replace missing Dates with blanks.
pt_PT: Se deve trocar por espaços as datas desconhecidas.

en: The style used for the children list title.
pt_PT: O estilo usado para o título da lista de filhos.

en: The style used for the text related to the children.
pt_PT: O estilo usado para o texto relacionado com os filhos.

en: The style used for the note header.
pt_PT: O estilo usado para o cabeçalho da nota.

en: The style used for first level headings.
pt_PT: O estilo usado para títulos de primeiro nível.

en: The style used for second level headings.
pt_PT: O estilo usado para títulos de segundo nível.

en: The style used for details.
pt_PT: O estilo usado para detalhes.

en: Descendant Report for %(person_name)s
pt_PT: Relatório de descendentes de %(person_name)s

en: Notes for %(mother_name)s and %(father_name)s:
pt_PT: Notas para %(mother_name)s e %(father_name)s:

en: Record (Modified Register) numbering
pt_PT: Numeração de registo (modificado)

en: Report structure
pt_PT: Estrutura do relatório

en: show people by generations
pt_PT: mostrar indivíduos por gerações

en: show people by lineage
pt_PT: mostrar indivíduos por linhagem

en: How people are organized in the report
pt_PT: Como são os indivíduos organizados no relatório

en: Include spouses
pt_PT: Incluir cônjuges

en: Whether to include detailed spouse information.
pt_PT: Se deve incluir informação detalhada dos cônjuges.

en: Include spouse reference
pt_PT: Incluir referências ao cônjuge

en: Whether to include reference to spouse.
pt_PT: Se deve incluir referências ao cônjuge.

en: Include sign of succession ('+') in child-list
pt_PT: Incluir sinal de sucessão ("+") na lista de filhos

en: Whether to include a sign ('+') before the descendant number in the child-list to indicate a child has succession.
pt_PT: Se deve incluir sinal de descendência ("+") antes do número de descendente na lista de filhos para indicar que um filho tem sucessão.

en: Include path to start-person
pt_PT: Incluir caminho até ao indivíduo inicial

en: Whether to include the path of descendancy from the start-person to each descendant.
pt_PT: Se deve incluir o caminho de descendência do indivíduo inicial até cada descendente.

en: End of Line Report for %s
pt_PT: Relatório Fim de linhagem de %s

en: All the ancestors of %s who are missing a parent
pt_PT: Todos os ascendentes de %s com progenitores em falta

en: The style used for the subtitle.
pt_PT: O estilo usado para o sub-título.

en: Relationship: %s
pt_PT: Parentesco: %s

[ctx: acronym for unknown]
en: %dU
pt_PT: %dD

en: Family Group Report - Generation %d
pt_PT: Relatório Grupo familiar - geração %d

en: Family Group Report
pt_PT: Relatório Grupo familiar

en: Center Family
pt_PT: Família central

en: The center family for the filter
pt_PT: A família principal para o filtro

en: Recursive (down)
pt_PT: Recursivo (abaixo)

en: Create reports for all descendants of this family.
pt_PT: Criar relatórios para todos os descendentes desta família.

en: Parent Marriage
pt_PT: Casamento dos pais

en: Whether to include marriage information for parents.
pt_PT: Se deve incluir as informações sobre o casamento dos pais.

en: Parent Events
pt_PT: Eventos dos pais

en: Whether to include events for parents.
pt_PT: Se deve incluir os eventos dos pais.

en: Parent Addresses
pt_PT: Endereços dos pais

en: Whether to include addresses for parents.
pt_PT: Se deve incluir os endereços dos pais.

en: Parent Notes
pt_PT: Notas dos pais

en: Whether to include notes for parents.
pt_PT: Se deve incluir as notas dos pais.

en: Parent Attributes
pt_PT: Atributos dos pais

en: Alternate Parent Names
pt_PT: Nomes alternativos dos pais

en: Whether to include alternate names for parents.
pt_PT: Se deve incluir os nomes alternativos dos pais.

en: Whether to include notes for families.
pt_PT: Se deve incluir as notas das famílias.

en: Dates of Relatives
pt_PT: Datas de parentes

en: Whether to include dates for relatives (father, mother, spouse).
pt_PT: Se deve incluir datas de parentes (pai, mãe, cônjuge).

en: Children Marriages
pt_PT: Casamentos dos filhos

en: Whether to include marriage information for children.
pt_PT: Se deve incluir as informações sobre o casamento dos filhos.

en: Generation numbers (recursive only)
pt_PT: Números de geração (só recursivo)

en: Whether to include the generation on each report (recursive only).
pt_PT: Se deve incluir a geração em cada relatório (só recursivo).

en: Print fields for missing information
pt_PT: Imprimir campos para informação em falta

en: Whether to include fields for missing information.
pt_PT: Se deve incluir campos para informação em falta.

en: The style used for the parent's name
pt_PT: O estilo usado para o nome do pai

en: %(str1)s in %(str2)s.
pt_PT: %(str1)s em %(str2)s.

note: Translators: e.g. (a stepfather): John Smith, relationship: Step
en: %(parent-name)s, relationship: %(rel-type)s
pt_PT: %(parent-name)s, parentesco: %(rel-type)s

en: Alternate Parents
pt_PT: Pais alternativos

en: Associations
pt_PT: Associações

en: Images
pt_PT: Imagens

en: Complete Individual Report
pt_PT: Relatório individual completo

en: (image)
pt_PT: (imagem)

en: List events chronologically
pt_PT: Listar eventos cronologicamente

en: Whether to sort events into chronological order.
pt_PT: Se deve ordenar os eventos por ordem cronológica.

en: Use name of person as title
pt_PT: Utilizar nome do indivíduo como título

en: Whether the title should be the name of the person, or 'Complete Individual Report'
pt_PT: Se o título deve ser o nome do indivíduo ou "Relatório individual completo"

en: Include Notes
pt_PT: Incluir notas

en: Whether to include Person and Family Notes.
pt_PT: Se deve incluir notas pessoais e familiares.

en: Include Source Information
pt_PT: Incluir informação das fontes

en: Whether to cite sources.
pt_PT: Se deve citar as fontes.

en: Include Tags
pt_PT: Incluir etiquetas

en: Whether to include tags.
pt_PT: Se deve incluir etiquetas.

en: Include Attributes
pt_PT: Incluir atributos

en: Include Census Events
pt_PT: Incluir eventos de censo

en: Whether to include Census Events.
pt_PT: Se deve incluir eventos de censo.

en: Sections
pt_PT: Secções

en: Event groups
pt_PT: Grupos de eventos

en: Check if a separate section is required.
pt_PT: Marque se é necessária uma secção separada.

en: The style used for the spouse's name.
pt_PT: O estilo usado para o nome do cônjuge.

en: The basic style used for table headings.
pt_PT: O estilo básico usado para títulos de tabelas.

en: The style used for image notes.
pt_PT: O estilo usado para notas de imagens.

en: The style used for image descriptions.
pt_PT: O estilo usado para descrições de imagens.

en: Kinship Report for %s
pt_PT: Relatório Parentescos de %s

en: The maximum number of descendant generations
pt_PT: Número máximo de gerações descendentes

en: The maximum number of ancestor generations
pt_PT: Número máximo de gerações ascendentes

en: Show Gramps ID
pt_PT: Mostrar a ID Gramps

en: Whether to show Gramps ID
pt_PT: Se deve incluir as IDs do Gramps

en: Whether to include spouses
pt_PT: Se deve incluir cônjuges

en: Include cousins
pt_PT: Incluir primos

en: Whether to include cousins
pt_PT: Se deve incluir primos

en: Include aunts/uncles/nephews/nieces
pt_PT: Incluir tias/tios/sobrinhas/sobrinhos

en: Whether to include aunts/uncles/nephews/nieces
pt_PT: Se deve incluir tias/tios/sobrinhas/sobrinhos

en: Note Link Check Report
pt_PT: Relatório Verificação da ligação da nota

en: Note ID
pt_PT: Id da nota

en: Link Type
pt_PT: Tipo de ligação

en: Links To
pt_PT: Liga a

en: Failed
pt_PT: Falha

en: Number of Ancestors for %s
pt_PT: Número de ascendentes de %s

en: Generation {number} has {count} individual. {percent} | Generation {number} has {count} individuals. {percent}
pt_PT[0]: A geração {number} tem {count} indivíduo. {percent}
pt_PT[1]: A geração {number} tem {count} indivíduos. {percent}

en: Total ancestors in generations %(second_generation)d to %(last_generation)d is %(count)d. %(percent)s
pt_PT: O total de ascendentes das gerações %(second_generation)d até %(last_generation)d é %(count)d (%(percent)s)

en: Place Report
pt_PT: Relatório de locais

en: Please select at least one place before running this.
pt_PT: Por favor, seleccione pelo menos um local antes de executar o relatório.

en: Gramps ID: %s
pt_PT: Id Gramps: %s

[ctx: places]
en: All Names: %s
pt_PT: Todos os nomes: %s

en: Events that happened at this place
pt_PT: Eventos que ocorreram neste local

en: Type of Event
pt_PT: Tipo de evento

en: %(persons)s and %(name)s (%(id)s)
pt_PT: %(persons)s e %(name)s (%(id)s)

en: People associated with this place
pt_PT: Indivíduos associados a este local

en: %(father)s (%(father_id)s) and %(mother)s (%(mother_id)s)
pt_PT: %(father)s (%(father_id)s) e %(mother)s (%(mother_id)s)

en: Select using filter
pt_PT: Seleccionar usando um filtro

en: Select places using a filter
pt_PT: Seleccionar locais usando um filtro

en: Select places individually
pt_PT: Seleccionar locais individualmente

en: List of places to report on
pt_PT: Lista de locais a incluir no relatório

en: Center on
pt_PT: Centrar em

en: If report is event or person centered
pt_PT: Se o relatório se centra num evento ou no indivíduo central

en: Number of ranks to display
pt_PT: Número de linhas a mostrar

en: Use call name
pt_PT: Utilizar nome usual

en: Don't use call name
pt_PT: Não utilizar nome usual

en: Replace first names with call name
pt_PT: Substituir nome próprio pelo nome usual

en: Underline call name in first names / add call name to first name
pt_PT: Sublinhar nome usual no nome próprio/adicionar nome usual ao nome próprio

en: Footer text
pt_PT: Texto do rodapé

en: The style used for the footer.
pt_PT: O estilo usado para o rodapé.

[ctx: book]
en: Title of the Book
pt_PT: Título do livro

en: Title string for the book.
pt_PT: Título do livro.

en: Subtitle
pt_PT: Sub-título

en: Subtitle of the Book
pt_PT: Sub-título do livro

en: Subtitle string for the book.
pt_PT: Sub-título do livro.

en: Copyright %(year)d %(name)s
pt_PT: Direitos de autor %(year)d %(name)s

en: Footer
pt_PT: Rodapé

en: Footer string for the page.
pt_PT: Rodapé da página.

en: Gramps ID of the media object to use as an image.
pt_PT: Id Gramps do objecto multimédia a usar como imagem.

en: Image Size
pt_PT: Tamanho da imagem

en: Size of the image in cm. A value of 0 indicates that the image should be fit to the page.
pt_PT: Tamanho da imagem em cm. O valor 0 indica que a imagem será ajustada ao tamanho da página.

en: Database Summary Report
pt_PT: Relatório Resumo da base de dados

en: Number of individuals: %d
pt_PT: Número de indivíduos: %d

en: Males: %d
pt_PT: Homens: %d

en: Females: %d
pt_PT: Mulheres: %d

en: Individuals with other gender: %d
pt_PT: Indivíduos com sexo desconhecido: %d

en: Individuals with unknown gender: %d
pt_PT: Indivíduos com sexo desconhecido: %d

en: Incomplete names: %d
pt_PT: Nomes incompletos: %d

en: Individuals missing birth dates: %d
pt_PT: Indivíduos sem data de nascimento: %d

en: Disconnected individuals: %d
pt_PT: Indivíduos sem ligações: %d

en: Unique surnames: %d
pt_PT: Apelidos únicos: %d

en: Individuals with media objects: %d
pt_PT: Indivíduos com objectos multimédia: %d

en: Number of families: %d
pt_PT: Número de famílias: %d

en: Event Information
pt_PT: Informação do evento

en: Number of events: %d
pt_PT: Número de eventos: %d

en: Place Information
pt_PT: Informação do local

en: Number of places: %d
pt_PT: Número de locais: %d

en: Source Information
pt_PT: Informação da fonte

en: Number of sources: %d
pt_PT: Número de fontes: %d

en: Citation Information
pt_PT: Informação da citação

en: Number of citations: %d
pt_PT: Número de citações: %d

en: Repository Information
pt_PT: Informação do repositório

en: Number of repositories: %d
pt_PT: Número de repositórios: %d

en: Number of unique media objects: %d
pt_PT: Número de objectos multimédia únicos: %d

en: Total size of media objects: %s MB
pt_PT: Tamanho total dos objectos multimédia: %s MB

en: Note Information
pt_PT: Informação da nota

en: Number of notes: %d
pt_PT: Número de notas: %d

en: Whether to count private data
pt_PT: Se deve contar os dados privados

en: Table Of Contents
pt_PT: Índice

en: Contents
pt_PT: Conteúdo

en: The style used for third level headings.
pt_PT: O estilo usado para títulos de terceiro nível.

en: Tag Report
pt_PT: Relatório Etiquetas

en: You must first create a tag before running this report.
pt_PT: Tem de criar uma etiqueta antes de executar este relatório.

en: Tag Report for %s Items
pt_PT: Relatório Etiqueta para itens %s

en: Email Address
pt_PT: Endereço electrónico

en: Publication Information
pt_PT: Informação de publicação

en: The tag to use for the report
pt_PT: A etiqueta a usar no relatório

en: Ahnentafel Report
pt_PT: Relatório Sosa-Stradonitz (Ahnentafel)

en: Produces a textual ancestral report
pt_PT: Gera um relatório de ascendentes em formato de texto

en: Produces a report of birthdays and anniversaries
pt_PT: Gera um relatório de aniversários e bodas

en: Add custom text to the book report
pt_PT: Adicionar texto personalizado ao livro

en: Descendant Report
pt_PT: Relatório de descendentes

en: Produces a list of descendants of the active person
pt_PT: Gera uma lista de descendentes do indivíduo activo

en: Detailed Ancestral Report
pt_PT: Relatório detalhado de ascendentes

en: Produces a detailed ancestral report
pt_PT: Gera um relatório detalhado de ascendentes

en: Detailed Descendant Report
pt_PT: Relatório detalhado de descendentes

en: Produces a detailed descendant report
pt_PT: Gera um relatório detalhado de descendentes

en: End of Line Report
pt_PT: Relatório Fim de linhagem

en: Produces a textual end of line report
pt_PT: Gera um relatório de texto com o fim das linhagens

en: Produces a family group report showing information on a set of parents and their children.
pt_PT: Gera um relatório de grupo familiar com informações sobre um conjunto de pais e seus filhos.

en: Produces a complete report on the selected people
pt_PT: Gera um relatório completo dos indivíduos seleccionados

en: Kinship Report
pt_PT: Relatório Parentescos

en: Produces a textual report of kinship for a given person
pt_PT: Gera um relatório de texto com os parentes de um dado indivíduo

en: Produces a list of people with a specified tag
pt_PT: Gera uma lista de indivíduos com uma etiqueta especificada

en: Number of Ancestors Report
pt_PT: Relatório Número de ascendentes

en: Counts number of ancestors of selected person
pt_PT: Conta o número de ascendentes do indivíduo seleccionado

en: Produces a textual place report
pt_PT: Gera um relatório de locais em formato de texto

en: Title Page
pt_PT: Página de título

en: Produces a title page for book reports.
pt_PT: Gera uma página de título para os livros.

en: Provides a summary of the current database
pt_PT: Gera um resumo da base de dados actual

en: Produces a table of contents for book reports.
pt_PT: Gera um índice para os livros.

en: Produces an alphabetical index for book reports.
pt_PT: Gera um índice alfabético para os livros.

en: Records Report
pt_PT: Relatório Recordes

en: Note Link Report
pt_PT: Relatório Ligação da nota

en: Shows status of links in notes
pt_PT: Mostra o estado das ligações nas notas

en: Gnome Thumbnailer
pt_PT: Miniaturizador Gnome

en: Image Thumbnailer
pt_PT: Miniaturizador de imagens

en: Below is a list of the family names that 
    Gramps can convert to correct capitalization. 
    Select the names you wish Gramps to convert.
pt_PT: Abaixo está uma lista com nomes de família 
    onde o Gramps pode corrigir letras maiúsculas. 
    Seleccione os nomes para o Gramps corrigir.

en: _Accept changes and close
pt_PT: _Aceitar alterações e fechar

[ctx: manual]
en: Fix_Capitalization_of_Family_Names
pt_PT: Corrigir_maiúsculas_nos_nomes_de_família

en: Capitalization changes
pt_PT: Alterações de maiúsculas

en: Checking Family Names
pt_PT: A verificar apelidos

en: Searching family names
pt_PT: A procurar apelidos

en: No modifications made
pt_PT: Nenhuma modificação efectuada

en: No capitalization changes were detected.
pt_PT: Não foram detectadas alterações de maiúsculas.

en: Original Name
pt_PT: Nome original

en: Capitalization Change
pt_PT: Alteração de maiúsculas

en: Building display
pt_PT: A construir a apresentação

en: This tool will rename all events of one type to a different type. Once completed, this cannot be undone by the regular Undo function.
pt_PT: Esta ferramenta renomeará todos os eventos de um determinado tipo para um tipo diferente. Uma vez concluídas, estas alterações não poderão ser desfeitas pelo comando "Desfazer".

en: Original event type:
pt_PT: Tipo de evento original:

en: New event type:
pt_PT: Novo tipo de evento:

en: Change Event Types
pt_PT: Alterar tipos de evento

en: Change types
pt_PT: Alterar tipos

en: Analyzing Events
pt_PT: A analizar eventos

en: No event record was modified.
pt_PT: Nenhum registo de evento foi modificado.

en: {number_of} event record was modified. | {number_of} event records were modified.
pt_PT[0]: Foi modificado {number_of} registo de eventos.
pt_PT[1]: Foram modificados {number_of} registos de eventos.

en: Checking Database
pt_PT: A verificar a base de dados

en: Looking for cross table duplicates
pt_PT: A procurar tabelas cruzadas duplicadas

en: Your Family Tree contains cross table duplicate handles.
     This is bad and can be fixed by making a backup of your
    Family Tree and importing that backup in an empty family
    tree. The rest of the checking is skipped, the Check and
    Repair tool should be run anew on this new Family Tree.
pt_PT: A sua árvore genealógica contém gestores duplicados na tabela
    cruzada. Isto é mau e pode ser corrigido fazendo uma cópia da
    sua árvore e importando-a para uma árvore vazia. O resto da
    verificação é ignorado e a ferramenta de verificação e reparação
    deve ser executada nessa nova árvore genealógica.

en: Check Integrity
pt_PT: Verificar integridade

en: Rebuilding reference maps...
pt_PT: A reconstruir mapas de referência...

en: Objects referenced by this note were referenced but missing so that is why they have been created when you ran Check and Repair on %s.
pt_PT: Os objectos referenciados por esta nota estavam referenciados mas em falta. Por isso, foram criados quando executou Verificar/Corrigir em %s.

en: Looking for invalid name format references
pt_PT: A procurar por referências inválidas a formatos de nome

en: Looking for duplicate spouses
pt_PT: A procurar cônjuges duplicados

en: Looking for character encoding errors
pt_PT: A procurar erros de codificação de caracteres

en: Looking for ctrl characters in notes
pt_PT: A procurar caracteres de controlo nas notas

en: Looking for bad alternate place names
pt_PT: A procurar nomes de local alternativo inválidos

en: Looking for broken family links
pt_PT: A procurar ligações familiares quebradas

en: Looking for unused objects
pt_PT: A procurar objectos não usados

en: Select file
pt_PT: Seleccionar ficheiro

en: Media object could not be found
pt_PT: O objecto multimédia não pôde ser encontrado

en: The file:
    %(file_name)s
    is referenced in the database, but no longer exists.
    The file may have been deleted or moved to a different location.
    You may choose to either remove the reference from the database,
    keep the reference to the missing file, or select a new file.
pt_PT: O ficheiro:
     %(file_name)s 
    não existe, mas é referenciado na base de dados.
    O ficheiro pode ter sido eliminado ou movido para outro caminho.
    Pode escolher entre remover a referência na base de dados,
    manter a referência ao ficheiro em falta ou seleccionar um novo ficheiro.

en: Looking for empty people records
pt_PT: A procurar registos de indivíduo vazios

en: Looking for empty family records
pt_PT: A procurar registos de família vazios

en: Looking for empty event records
pt_PT: A procurar registos de evento vazios

en: Looking for empty source records
pt_PT: A procurar registos de fonte vazios

en: Looking for empty citation records
pt_PT: A procurar registos de citação vazios

en: Looking for empty place records
pt_PT: A procurar registos de local vazios

en: Looking for empty media records
pt_PT: A procurar registos multimédia vazios

en: Looking for empty repository records
pt_PT: A procurar registos de repositório vazios

en: Looking for empty note records
pt_PT: A procurar registos de nota vazios

en: Looking for empty families
pt_PT: A procurar famílias vazias

en: Looking for broken parent relationships
pt_PT: A procurar relações de paternidade quebradas

en: Looking for event problems
pt_PT: A procurar problemas nos eventos

en: Looking for backlink reference problems
pt_PT: A procurar problemas em referências a ligações de retorno

en: Looking for person reference problems
pt_PT: A procurar problemas em referências a indivíduos

en: Looking for family reference problems
pt_PT: A procurar problemas em referências a famílias

en: Looking for repository reference problems
pt_PT: A procurar problemas em referências a repositórios

en: Looking for place reference problems
pt_PT: A procurar problemas em referências a locais

en: Looking for citation reference problems
pt_PT: A procurar problemas em referências a citações

en: Looking for source reference problems
pt_PT: A procurar problemas em referências a fontes

en: Looking for media object reference problems
pt_PT: A procurar problemas em referências a objectos multimédia

en: Looking for note reference problems
pt_PT: A procurar problemas em referência a notas

en: Updating checksums on media
pt_PT: A actualizar somas de controlo na multimédia

en: Looking for tag reference problems
pt_PT: A procurar problemas em referências a etiquetas

en: Looking for media source reference problems
pt_PT: A procurar problemas em referências a fontes

en: Looking for Duplicated Gramps ID problems
pt_PT: A procurar problemas em Ids Gramps duplicadas

en: Checking for bad links in Notes
pt_PT: A procurar ligações erradas nas notas

en: No errors were found
pt_PT: Nenhum erro encontrado

en: The database has passed internal checks
pt_PT: A base de dados passou as verificações internas

en: No errors were found: the database has passed internal checks.
pt_PT: Nenhum erro encontrado: a base de dados passou as verificações internas.

en: {quantity} broken child/family link was fixed
     | {quantity} broken child/family links were fixed
pt_PT[0]: Foi reparada {quantity} ligação filho/família
pt_PT[1]: Foram reparadas {quantity} ligações filho/família

en: Non existing child
pt_PT: Filho inexistente

en: %(person)s was removed from the family of %(family)s
pt_PT: %(person)s foi removido da família de %(family)s

en: {quantity} broken spouse/family link was fixed
     | {quantity} broken spouse/family links were fixed
pt_PT[0]: Foi reparada {quantity} ligação cônjuge/família
pt_PT[1]: Foram reparadas {quantity} ligações cônjuge/família

en: Non existing person
pt_PT: Indivíduo inexistente

en: %(person)s was restored to the family of %(family)s
pt_PT: %(person)s foi restaurada na família de %(family)s

en: {quantity} duplicate spouse/family link was found
     | {quantity} duplicate spouse/family links were found
pt_PT[0]: Foi encontrada {quantity} ligação duplicada cônjuge/família
pt_PT[1]: Foram encontradas {quantity} ligações duplicadas cônjuge/família

en: {quantity} family with no parents or children found, removed.
     | {quantity} families with no parents or children found, removed.
pt_PT[0]: Foi encontrada {quantity} família sem pais ou filhos, removida.
pt_PT[1]: Foram encontradas {quantity} famílias sem pais ou filhos, removidas.

en: {quantity} corrupted family relationship fixed
     | {quantity} corrupted family relationships fixed
pt_PT[0]: {quantity} parentesco familiar corrompido reparado
pt_PT[1]: {quantity} parentescos familiares corrompidos reparados

en: {quantity} place alternate name fixed
     | {quantity} place alternate names fixed
pt_PT[0]: Foi reparado {quantity} nome de local alternativo
pt_PT[1]: Foram reparados {quantity} nomes de local alternativos

en: {quantity} person was referenced but not found
     | {quantity} persons were referenced, but not found
pt_PT[0]: {quantity} indivíduo foi referenciado, mas não foi encontrado
pt_PT[1]: {quantity} indivíduos foram referenciados, mas não foram encontrados

en: {quantity} family was referenced but not found
     | {quantity} families were referenced, but not found
pt_PT[0]: {quantity} família foi referenciada, mas não encontrada
pt_PT[1]: {quantity} famílias foram referenciadas, mas não encontradas

en: {quantity} date was corrected
     | {quantity} dates were corrected
pt_PT[0]: Foi corrigida {quantity} data
pt_PT[1]: Foram corrigidas {quantity} datas

en: {quantity} repository was referenced but not found
     | {quantity} repositories were referenced, but not found
pt_PT[0]: {quantity} repositório foi referenciado, mas não encontrado
pt_PT[1]: {quantity} repositórios foram referenciados, mas não encontrados

en: {quantity} media object was referenced but not found
     | {quantity} media objects were referenced, but not found
pt_PT[0]: {quantity} objecto multimédia foi referenciado, mas não encontrado
pt_PT[1]: {quantity} objectos multimédia foram referenciados, mas não encontrados

en: Reference to {quantity} missing media object was kept
     | References to {quantity} missing media objects were kept
pt_PT[0]: A referência a {quantity} objecto multimédia em falta foi mantida
pt_PT[1]: As referências a {quantity} objectos multimédia em falta foram mantidas

en: {quantity} missing media object was replaced
     | {quantity} missing media objects were replaced
pt_PT[0]: {quantity} objecto multimédia em falta foi substituído
pt_PT[1]: {quantity} objectos multimédia em falta foram substituídos

en: {quantity} missing media object was removed
     | {quantity} missing media objects were removed
pt_PT[0]: {quantity} objecto multimédia em falta foi removido
pt_PT[1]: {quantity} objectos multimédia em falta foram removidos

en: {quantity} event was referenced but not found
     | {quantity} events were referenced, but not found
pt_PT[0]: {quantity} evento foi referenciado, mas não encontrado
pt_PT[1]: {quantity} eventos foram referenciados, mas não encontrados

en: {quantity} invalid birth event name was fixed
     | {quantity} invalid birth event names were fixed
pt_PT[0]: {quantity} nome de evento de nascimento inválido foi reparado
pt_PT[1]: {quantity} nomes de evento de nascimento inválidos foram reparados

en: {quantity} invalid death event name was fixed
     | {quantity} invalid death event names were fixed
pt_PT[0]: {quantity} nome de evento de óbito inválido foi reparado
pt_PT[1]: {quantity} nomes de evento de óbito inválidos foram reparados

en: {quantity} place was referenced but not found
     | {quantity} places were referenced, but not found
pt_PT[0]: {quantity} local foi referenciado, mas não encontrado
pt_PT[1]: {quantity} locais foram referenciados, mas não encontrados

en: {quantity} citation was referenced but not found
     | {quantity} citations were referenced, but not found
pt_PT[0]: {quantity} citação foi referenciada, mas não encontrada
pt_PT[1]: {quantity} citações foram referenciadas, mas não encontradas

en: {quantity} source was referenced but not found
     | {quantity} sources were referenced, but not found
pt_PT[0]: {quantity} fonte foi referenciada, mas não encontrada
pt_PT[1]: {quantity} fontes foram referenciadas, mas não encontradas

en: {quantity} note object was referenced but not found
     | {quantity} note objects were referenced, but not found
pt_PT[0]: {quantity} objecto de nota foi referenciado, mas não encontrado
pt_PT[1]: {quantity} objectos de nota foram referenciados, mas não encontrados

en: {quantity} tag object was referenced but not found
     | {quantity} tag objects were referenced, but not found
pt_PT[0]: {quantity} etiqueta foi referenciada, mas não encontrada
pt_PT[1]: {quantity} etiquetas foram referenciadas, mas não encontradas

en: {quantity} invalid name format reference was removed
     | {quantity} invalid name format references were removed
pt_PT[0]: {quantity} formato de nome inválido foi removido
pt_PT[1]: {quantity} formatos de nome inválidos foram removidos

en: {quantity} invalid source citation was fixed
     | {quantity} invalid source citations were fixed
pt_PT[0]: {quantity} citação de fonte inválida foi reparada
pt_PT[1]: {quantity} citações de fonte inválidas foram reparadas

en: {quantity} Duplicated Gramps ID fixed
     | {quantity} Duplicated Gramps IDs fixed
pt_PT[0]: {quantity} Id Gramps duplicada foi reparada
pt_PT[1]: {quantity} Ids Gramps duplicadas foram reparadas

en: %(empty_obj)d empty objects removed:
       %(person)d person objects
       %(family)d family objects
       %(event)d event objects
       %(source)d source objects
       %(media)d media objects
       %(place)d place objects
       %(repo)d repository objects
       %(note)d note objects
pt_PT: %(empty_obj)d objectos vazios removidos:
       %(person)d objectos de indivíduos
       %(family)d objectos de famílias
       %(event)d objectos de eventos
       %(source)d objectos de fontes
       %(media)d objectos multimédia
       %(place)d objectos de locais
       %(repo)d objectos de repositórios
       %(note)d objectos de notas

en: %d bad backlinks were fixed;
pt_PT: Foram reparadas %d ligações de retorno erradas;

en: All reference maps have been rebuilt.
pt_PT: Todos os mapas de referências foram reconstruídos.

en: %d bad Note Links were fixed;
pt_PT: %d ligações erradas reparadas;

en: Integrity Check Results
pt_PT: Resultados da verificação de integridade

en: Check and Repair
pt_PT: Verificar/Corrigir

en: Start date test?
pt_PT: Iniciar teste de data?

en: This test will create many persons and events in the current database. Do you really want to run this test?
pt_PT: Este teste vai criar muitos indivíduos e eventos na base de dados actual. Tem a certeza de que o quer executar?

en: Run test
pt_PT: Executar

en: Running Date Test
pt_PT: A executar o teste de data

en: Generating dates
pt_PT: A gerar datas

en: Date Test Plugin
pt_PT: Extensão Teste de data

en: Pass
pt_PT: Passou

en: Gender Statistics tool
pt_PT: Estatísticas de sexos

en: Guess
pt_PT: Palpite

en: Save _As
pt_PT: Gr_avar como

en: _Filter:
pt_PT: _Filtro:

en: The event comparison utility uses the filters defined in the Custom Filter Editor.
pt_PT: A comparação de eventos usa os filtros definidos no editor de filtros personalizados.

en: Custom filter _editor
pt_PT: _Editor de filtros personalizados

[ctx: manual]
en: Compare_Individual_Events
pt_PT: Comparar_eventos_individuais

en: Event comparison filter selection
pt_PT: Selecção de filtro para comparação de eventos

en: Event Comparison tool
pt_PT: Comparação de eventos

en: Filter selection
pt_PT: Selecção de filtro

en: Comparing events
pt_PT: A comparar eventos

en: Selecting people
pt_PT: A seleccionar indivíduos

en: No matches were found
pt_PT: Nenhuma ocorrência encontrada

en: Event Comparison Results
pt_PT: Resultados da comparação de eventos

en: %(event_name)s Date
pt_PT: Data de %(event_name)s

en: %(event_name)s Place
pt_PT: Local de %(event_name)s

en: Comparing Events
pt_PT: A comparar eventos

en: Building data
pt_PT: A construir dados

en: Select filename
pt_PT: Seleccionar nome de ficheiro

en: Event name changes
pt_PT: Alterações do nome do evento

en: Extract Event Description
pt_PT: Extrair descrições do evento

en: {quantity} event description has been added | {quantity} event descriptions have been added
pt_PT[0]: Foi adicionada {quantity} descrição de evento
pt_PT[1]: Foram adicionadas {quantity} descrições de eventos

en: Modifications made
pt_PT: Modificações feitas

en: No event description has been added.
pt_PT: Não se adicionou nenhuma descrição de evento.

en: Match Threshold
pt_PT: Limiar de correspondência

en: Use soundex codes
pt_PT: Usar códigos SoundEx

en: Co_mpare
pt_PT: Co_mparar

[ctx: manual]
en: Find_Possible_Duplicate_People
pt_PT: Procurar_indivíduos_possivelmente_duplicados

en: Find Possible Duplicate People
pt_PT: Procurar possíveis duplicados

en: Find Duplicates tool
pt_PT: Procura de duplicados

en: Tool settings
pt_PT: Configurações da ferramenta

en: No matches found
pt_PT: Nenhuma ocorrência encontrada

en: No potential duplicate people were found
pt_PT: Não foram encontrados indivíduos possivelmente duplicados

en: Find Duplicates
pt_PT: Procurar duplicados

en: Looking for duplicate people
pt_PT: A procurar indivíduos duplicados

en: Pass 1: Building preliminary lists
pt_PT: Passo 1: a construir listas preliminares

en: Pass 2: Calculating potential matches
pt_PT: Passo 2: a calcular possíveis ocorrências

en: Potential Merges
pt_PT: Uniões possíveis

en: Rating
pt_PT: Classificação

en: First Person
pt_PT: Primeiro indivíduo

en: Second Person
pt_PT: Segundo indivíduo

en: Merge candidates
pt_PT: Candidatos a união

en: Merge persons
pt_PT: Unir indivíduos

[ctx: manual]
en: Find_database_loop
pt_PT: Localizar_ciclo_na_base_de_dados

en: Find database loop
pt_PT: Localizar ciclo na base de dados

en: Starting
pt_PT: A iniciar

en: Looking for possible loop for each person
pt_PT: A procurar possível ciclo para cada indivíduo

[ctx: manual]
en: Media_Manager
pt_PT: Gestor_de_multimédia

en: Media Manager
pt_PT: Gestor de multimédia

en: Help
pt_PT: Ajuda

en: Introduction
pt_PT: Introdução

en: Selection
pt_PT: Selecção

en: This tool allows batch operations on media objects stored in Gramps. An important distinction must be made between a Gramps media object and its file.
    
    The Gramps media object is a collection of data about the media object file: its filename and/or path, its description, its ID, notes, source references, etc. These data %(bold_start)sdo not include the file itself%(bold_end)s.
    
    The files containing image, sound, video, etc, exist separately on your hard drive. These files are not managed by Gramps and are not included in the Gramps database. The Gramps database only stores the path and file names.
    
    This tool allows you to only modify the records within your Gramps database. If you want to move or rename the files then you need to do it on your own, outside of Gramps. Then you can adjust the paths using this tool so that the media objects store the correct file locations.
pt_PT: Esta ferramenta permite operações em lote nos objectos multimédia armazenados no Gramps. Uma importante distinção deve ser feita entre um objecto multimédia do Gramps e o seu ficheiro.
    
    O objecto multimédia do Gramps é um conjunto de dados sobre o ficheiro do objecto multimédia: o seu nome de ficheiro e/ou caminho, a sua descrição, a sua ID, notas, referências a fontes, etc. Esses dados %(bold_start)snão incluem o ficheiro propriamente dito%(bold_end)s.
    
    Os ficheiros contendo imagem, som, video, etc, existem separadamente no seu disco rígido. Esses ficheiros não são geridos pelo Gramps e não são incluídos na base de dados do Gramps. A base de dados do Gramps só armazena o caminho e o nome do ficheiro.
    
    Esta ferramenta só permite modificar os registos da sua base de dados Gramps. Se desejar mover ou renomear os ficheiros, tem de o fazer por conta própria, fora do Gramps. Em seguida, poderá ajustar os caminhos usando esta ferramenta, de forma a que o objecto multimédia contenha os caminhos correctos dos ficheiros.

en: Affected path
pt_PT: Caminho afectado

en: Press Apply to proceed, Cancel to abort, or Back to revisit your options.
pt_PT: Clique em Aplicar para proceder, Cancelar para abortar, ou Recuar para rever as suas opções.

en: Operation successfully finished
pt_PT: Operação concluída com sucesso

en: The operation you requested has finished successfully. You may press Close now to continue.
pt_PT: A operação que solicitou foi concluída com sucesso. Pode agora clicar em Fechar para continuar.

en: Operation failed
pt_PT: A operação falhou

en: There was an error while performing the requested operation. You may try starting the tool again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao executar a operação solicitada. Pode tentar iniciar a ferramenta novamente.

en: The following action is to be performed:
    
    Operation:	%s
pt_PT: A acção seguinte será realizada:
    
    Operação:	%s

en: Replace _substrings in the path
pt_PT: _Substituir sub-cadeias no caminho

en: This tool allows replacing specified substring in the path of media objects with another substring. This can be useful when you move your media files from one directory to another
pt_PT: Esta ferramenta permite a substituição de sub-cadeias especificadas no caminho dos objectos multimédia por outras sub-cadeias. Isto pode ser útil quando move os seus ficheiros multimédia de uma pasta para outra

en: Replace substring settings
pt_PT: Definições de substituição de sub-cadeias

en: _Replace:
pt_PT: _Substituir:

en: _With:
pt_PT: _Por:

en: The following action is to be performed:
    
    Operation:	%(title)s
    Replace:		%(src_fname)s
    With:		%(dest_fname)s
pt_PT: A acção seguinte será realizada:
    
    Operação:	%(title)s
    Substituir:		%(src_fname)s
    Por:		%(dest_fname)s

en: Convert paths from relative to _absolute
pt_PT: Converter caminhos relativos para _absolutos

en: This tool allows converting relative media paths to the absolute ones. It does this by prepending the base path as given in the Preferences, or if that is not set, it prepends user's directory.
pt_PT: Esta ferramenta permite converter caminhos de multimédia relativos para absolutos. Isto é feito incluindo o caminho base especificado nas preferências ou, se não foi especificado, incluindo a pasta do utilizador.

en: Convert paths from absolute to r_elative
pt_PT: Conv_erte caminhos de absolutos para relativos

en: This tool allows converting absolute media paths to a relative path. The relative path is relative viz-a-viz the base path as given in the Preferences, or if that is not set, user's directory. A relative path allows to tie the file location to a base path that can change to your needs.
pt_PT: Esta ferramenta permite converter caminhos de multimédia absolutos em relativos. O caminho é relativo ao caminho base especificado nas preferências ou, se não foi especificado, à pasta do utilizador. Um caminho relativo permite ligar o ficheiro a um caminho base, que pode alterar conforme necessário.

en: Add images not included in database
pt_PT: Adicionar imagens não incluídas na base de dados

en: Check directories for images not included in database
pt_PT: Procurar nas pastas por imagens não incluídas na base de dados

en: This tool adds images in directories that are referenced by existing images in the database.
pt_PT: Esta ferramenta adiciona imagens nas pastas que são referenciadas por imagens existentes na base de dados.

en: Don't merge if citation has notes
pt_PT: Não unir se a citação tiver notas

en: Match on Page/Volume, Date and Confidence
pt_PT: Comparar em volume/página, data e confiança

en: Ignore Date
pt_PT: Ignorar data

en: Ignore Confidence
pt_PT: Ignorar confiança

en: Ignore Date and Confidence
pt_PT: Ignorar data e confiança

[ctx: manual]
en: Merge_citations
pt_PT: Unir_citações

en: Notes, media objects and data-items of matching citations will be combined.
pt_PT: Notas, objectos multimédia e os itens de dados de ambas as citações serão combinados.

en: Merge citations tool
pt_PT: Unir citações

en: Checking Sources
pt_PT: A verificar fontes

en: Looking for citation fields
pt_PT: A procurar campos de citação

en: Number of merges done
pt_PT: Número de uniões feitas

en: {number_of} citation merged | {number_of} citations merged
pt_PT[0]: {number_of} citação unida
pt_PT[1]: {number_of} citações unidas

en: _Tag
pt_PT: E_tiqueta

[ctx: manual]
en: Not_Related
pt_PT: Sem_parentesco

en: Not related to "%s"
pt_PT: Sem parentesco com "%s"

en: NotRelated
pt_PT: Sem parentesco

en: Everyone in the database is related to %s
pt_PT: Todos os indivíduos na base dados são aparentados com %s

en: Setting tag for {number_of} person | Setting tag for {number_of} people
pt_PT[0]: A definir etiqueta para {number_of} indivíduo
pt_PT[1]: A definir etiqueta para {number_of} indivíduos

en: Finding relationships between {number_of} person | Finding relationships between {number_of} people
pt_PT[0]: A encontrar parentescos entre {number_of} indivíduo
pt_PT[1]: A encontrar parentescos entre {number_of} indivíduos

en: Looking for {number_of} person | Looking for {number_of} people
pt_PT[0]: A procurar {number_of} indivíduo
pt_PT[1]: A procurar {number_of} indivíduos

en: Looking up the name of {number_of} person | Looking up the names of {number_of} people
pt_PT[0]: A procurar o nome de {number_of} indivíduo
pt_PT[1]: A procurar os nomes de {number_of} indivíduos

en: _Street:
pt_PT: _Rua:

en: _City:
pt_PT: _Cidade:

en: _Country:
pt_PT: _País:

en: _ZIP/Postal Code:
pt_PT: Códi_go Postal:

en: _Phone:
pt_PT: _Telefone:

en: _Email:
pt_PT: _Endereço electrónico:

en: Copy from DB to Preferences
pt_PT: Copiar da base de dados para as preferências

en: Copy from Preferences to DB
pt_PT: Copiar das preferências para a base de dados

[ctx: manual]
en: Edit_Database_Owner_Information
pt_PT: Editar_informação_do_dono_da_base_de_dados

en: Database Owner Editor
pt_PT: Editor de dono da base de dados

en: Edit database owner information
pt_PT: Editar informação do dono da base de dados

en: _Accept and close
pt_PT: _Aceitar e fechar

en: Below is a list of the nicknames, titles, prefixes and compound surnames that Gramps can extract from the Family Tree.
    If you accept the changes, Gramps will modify the entries that have been selected.
    
    Compound surnames are shown as lists of [prefix, surname, connector].
    For example, with the defaults, the name "de Mascarenhas da Silva e Lencastre" shows as:
           [de, Mascarenhas]-[da, Silva, e]-[,Lencastre]
    
    Run this tool several times to correct names that have multiple information that can be extracted.
pt_PT: Abaixo está uma lista de alcunhas, títulos, prefixos e apelidos compostos que o Gramps pode extrair da árvore genealógica.
    Se aceitar as alterações, o Gramps modificará os itens seleccionados.
    
    Os apelidos compostos são mostrados como listas de [prefixo, apelido, ligação].
    Por exemplo, com as pré-definições, o nome "de Mascarenhas da Silva e Lencastre" é mostrado como:
           [de, Mascarenhas]-[da, Silva, e]-[,Lencastre]
    
    Execute esta ferramenta diversas vezes para corrigir os nomes que têm múltiplas informações que podem ser extraídas.

[ctx: manual]
en: Extract_Information_from_Names
pt_PT: Extrair_informações_dos_nomes

en: Name and title extraction tool
pt_PT: Extracção de nome e título

en: Default prefix and connector settings
pt_PT: Pré-definições de prefixo e ligação

en: Prefixes to search for:
pt_PT: Prefixos a procurar:

en: Connectors splitting surnames:
pt_PT: Símbolos que dividem apelidos:

en: Connectors not splitting surnames:
pt_PT: Símbolos que não dividem apelidos:

en: Extracting Information from Names
pt_PT: A extrair informações dos nomes

en: Analyzing names
pt_PT: A analisar nomes

en: No titles, nicknames or prefixes were found
pt_PT: Nenhum título, alcunha ou prefixo encontrado

en: Current Name
pt_PT: Nome actual

en: Prefix in given name
pt_PT: Prefixo no nome próprio

en: Compound surname
pt_PT: Apelido composto

en: Extract information from names
pt_PT: Extrair informações dos nomes

en: Rebuilding secondary indexes...
pt_PT: A reconstruir índices secundários...

en: Secondary indexes rebuilt
pt_PT: Índices secundários reconstruídos

en: All secondary indexes have been rebuilt.
pt_PT: Todos os índices secundários foram reconstruídos.

en: Rebuilding gender statistics for name gender guessing...
pt_PT: A reconstruir estatísticas de sexos para palpite do sexo dos nomes...

en: Gender statistics rebuilt
pt_PT: Estatísticas de sexos reconstruídas

en: Gender statistics for name gender guessing have been rebuilt.
pt_PT: As estatísticas de sexo para palpite do sexo dos nomes foram reconstruídas.

en: Reference maps rebuilt
pt_PT: Mapas de referência reconstruídos

en: Select a person to determine the relationship
pt_PT: Seleccione um indivíduo para determinar o parentesco

en: Relationship Calculator
pt_PT: Calculadora de parentesco

en: Relationship calculator: %(person_name)s
pt_PT: Calculadora de parentesco: %(person_name)s

en: Relationship to %(person_name)s
pt_PT: Parentesco com %(person_name)s

en: Relationship Calculator tool
pt_PT: Calculadora de parentesco

en: %(person)s and %(active_person)s are not related.
pt_PT: %(person)s e %(active_person)s não são aparentados.

en: Their common ancestor is %s.
pt_PT: O seu ascendente comum é %s.

en: Their common ancestors are %(ancestor1)s and %(ancestor2)s.
pt_PT: Os seus ascendentes comuns são %(ancestor1)s e %(ancestor2)s.

en: Their common ancestors are:
pt_PT: Os seus ascendentes comuns são:

[ctx: manual]
en: Remove_leading_and_trailing_spaces
pt_PT: Remover_espaços_iniciais_e_finais

en: Clean input data
pt_PT: Limpar dados inseridos

en: Search leading and/or trailing spaces for persons and places. Search comma or bad sign in coordinates fields.
    Double click on a row to edit its content.
pt_PT: Procura na base de dados inteira por espaços iniciais ou finais em locais ou indivíduos. Procura vírgulas ou má pontuação em campos de coordenadas dos locais.
    Faça duplo clique numa linha para editar.

en: Looking for possible fields with leading or trailing spaces
pt_PT: A procurar possíveis espaços iniciais e finais em campos

en: handle
pt_PT: gerir

en: firstname
pt_PT: nome próprio

en: alternate name
pt_PT: nome alternativo

en: group as
pt_PT: agrupar como

en: tooltip
pt_PT: dica

en: leading and/or trailing spaces
pt_PT: espaços iniciais e/ou finais

en: invalid format
pt_PT: formato inválido

en: comma instead of dot
pt_PT: vírgula em vez de ponto

en: invalid char instead of '-'
pt_PT: carácter inválido em vez de "-"

en: Search for events
pt_PT: Procurar eventos

en: Search for sources
pt_PT: Procurar fontes

en: Search for citations
pt_PT: Procurar citações

en: Search for places
pt_PT: Procurar locais

en: Search for media
pt_PT: Procurar multimédia

en: Search for repositories
pt_PT: Procurar repositórios

en: Search for notes
pt_PT: Procurar notas

en: _Mark all
pt_PT: _Marcar tudo

en: _Unmark all
pt_PT: _Desmarcar tudo

en: In_vert marks
pt_PT: In_verter marcações

en: Double-click on a row to view/edit data
pt_PT: Duplo clique na linha para ver/editar dados

en: Unused Objects
pt_PT: Objectos não usados

en: Mark
pt_PT: Marca

en: Remove unused objects
pt_PT: Remover objectos não usados

en: Enable ID reordering.
pt_PT: Activar ordem por Id.

en: List next ID available (may not be continuous).
pt_PT: Listar Id seguinte disponível (pode não ser contínua).

en: Amount of ID in use.
pt_PT: Quantidade de Id em uso.

en:  Quantity
pt_PT:  Quantidade

en: Actual / Upcoming ID format.
pt_PT: Actual/Formato de Id seguinte.

en: Change
pt_PT: Alterar

en: Enable ID reordering with Start / Step sequence.
pt_PT: Activar ordem por Id com sequência Iniciar/Passo.

en: Start
pt_PT: Iniciar

en: Reorder ID start number.
pt_PT: Número inicial de ordem por Id.

en: Step
pt_PT: Passo

en: Reorder ID step width.
pt_PT: Tamanho do passo da ordem por Id.

en: Keep
pt_PT: Manter

en: Keep IDs with alternate prefixes untouched.
pt_PT: Mantém Ids com prefixos alternativos intocados.

[ctx: manual]
en: Reorder_Gramps_ID
pt_PT: Reordenar_IDs_Gramps

en: Reorder Gramps IDs
pt_PT: Reordenar IDs Gramps

en: Reorder %s IDs ...
pt_PT: A reordenar %s Ids...

en: Do you want to replace %s?
pt_PT: Deseja substituir %s?

en: Finding and assigning unused IDs.
pt_PT: A procurar e associar Ids não usadas.

en: Sort Events
pt_PT: Ordenar eventos

en: Sort event changes
pt_PT: Ordenar alterações de eventos

en: Sorting personal events...
pt_PT: A ordenar eventos pessoais...

en: Sorting family events...
pt_PT: A ordenar eventos familiares...

en: Tool Options
pt_PT: Opções da ferramenta

en: Select the people to sort
pt_PT: Seleccione os indivíduos a ordenar

en: Sort descending
pt_PT: Ordem descendente

en: Set the sort order
pt_PT: Definir a ordenação

en: Include family events
pt_PT: Incluir eventos familiares

en: Sort family events of the person
pt_PT: Ordenar eventos familiares do indivíduo

en: Generate_Testcases_for_Persons_and_Families
pt_PT: Gerar_testes_para_indivíduos_e_famílias

en: Generate testcases
pt_PT: Gerar testes

en: Generate low level database errors
    Correction needs database reload
pt_PT: Gerar erros de base de dados de baixo nível
    A correcção requer recarga da base de dados

en: Generate database errors
pt_PT: Gerar erros na base de dados

en: Generate dummy data
pt_PT: Gerar dados fictícios

en: Generate long names
pt_PT: Gerar nomes longos

en: Add special characters
pt_PT: Adicionar caracteres especiais

en: Add serial number
pt_PT: Adicionar número de série

en: Add line break
pt_PT: Adicionar quebra de linha

en: Number of people to generate
    (Number is approximate because families are generated)
pt_PT: Número de indivíduos a gerar
    (aproximado porque são geradas famílias)

en: Generating low level database errors
pt_PT: A gerar erros de base de dados de baixo nível

en: Generating testcases
pt_PT: A gerar testes

en: Generating database errors
pt_PT: A gerar erros de base de dados

en: Generating families
pt_PT: A gerar famílias

en: Testcase generator step %d
pt_PT: Gerador de testes, passo %d

en: Fix Capitalization of Family Names
pt_PT: Corrigir maiúsculas dos nomes de família

en: Searches the entire database and attempts to fix capitalization of the names.
pt_PT: Verifica a base de dados inteira e tenta ajustar as maiúsculas nos nomes.

en: Rename Event Types
pt_PT: Renomear tipos de evento

en: Allows all the events of a certain name to be renamed to a new name.
pt_PT: Permite que todos os eventos de um certo nome sejam renomeados para um novo nome.

en: Check and Repair Database
pt_PT: Verificar/Corrigir base de dados

en: Checks the database for integrity problems, fixing the problems that it can
pt_PT: Procura problemas de integridade na base de dados e corrige o que for possível

en: Compare Individual Events
pt_PT: Comparar eventos individuais

en: Aids in the analysis of data by allowing the development of custom filters that can be applied to the database to find similar events
pt_PT: Ajuda na análise dos dados permitindo o desenvolvimento de filtros personalizados que podem ser aplicados à base de dados para encontrar eventos semelhantes

en: Extracts event descriptions from the event data
pt_PT: Extrai descrições de eventos a partir dos seus dados

en: Searches the entire database, looking for individual entries that may represent the same person.
pt_PT: Verifica a base de dados inteira, procurando registos que possam representar o mesmo indivíduo.

en: Manages batch operations on media files
pt_PT: Gere operações em lote em ficheiros multimédia

en: Not Related
pt_PT: Sem parentesco

en: Find people who are not in any way related to the selected person
pt_PT: Encontra indivíduos que não têm qualquer parentesco com o indivíduo seleccionado

en: Edit Database Owner Information
pt_PT: Editar a informação do dono da base de dados

en: Allow editing database owner information.
pt_PT: Permite editar a informação do dono da base de dados.

en: Extract Information from Names
pt_PT: Extrair informações dos nomes

en: Extract titles, prefixes and compound surnames from given name or family name.
pt_PT: Extrai títulos, prefixos e apelidos compostos a partir do nome próprio ou de família.

en: Rebuild Secondary Indexes
pt_PT: Reconstruir índices secundários

en: Rebuilds secondary indexes
pt_PT: Reconstrói os índices secundários

en: Rebuild Reference Maps
pt_PT: Reconstruir mapas de referências

en: Rebuilds reference maps
pt_PT: Reconstrói os mapas de referências

en: Rebuild Gender Statistics
pt_PT: Reconstruir estatísticas de sexos

en: Rebuilds gender statistics for name gender guessing...
pt_PT: Reconstrói as estatísticas de sexos para palpite de sexo por nome...

en: Calculates the relationship between two people
pt_PT: Calcula o parentesco entre dois indivíduos

en: Remove Unused Objects
pt_PT: Remover objectos não usados

en: Removes unused objects from the database
pt_PT: Remove objectos não usados da base de dados

en: Reorders the Gramps IDs according to Gramps' default rules.
pt_PT: Reordena as IDs Gramps de acordo com as regras pré-definidas.

en: Sort events
pt_PT: Ordenar eventos

en: Verify the Data
pt_PT: Verificar os dados

en: Verifies the data against user-defined tests
pt_PT: Verifica os dados com testes definidos pelo utilizador

en: Searches the entire database, looking for citations that have the same Volume/Page, Date and Confidence.
pt_PT: Procura na base de dados inteira por citações que tenham o mesmo volume/página, data e confiança.

en: Searches the entire database, looking for a possible loop.
pt_PT: Procura a base de dados inteira por possíveis ciclos.

en: Searches the entire database, looking for trailing or leading spaces for places and people. Search comma in coordinates fields in places.
pt_PT: Procura na base de dados inteira por espaços iniciais ou finais em locais e indivíduos. Procura vírgulas em campos de coordenadas dos locais.

en: Dump Gender Statistics
pt_PT: Despejar estatísticas de sexos

en: Will dump the statistics for guessing the gender from the first name.
pt_PT: Despeja as estatísticas para palpite do sexo a partir do nome próprio.

en: Maximum _age
pt_PT: Id_ade máxima

en: Mi_nimum age to marry
pt_PT: Idade mí_nima para casar

en: Ma_ximum age to marry
pt_PT: Idade má_xima para casar

en: Maximum number of _spouses for a person
pt_PT: Número máximo de cônjuge_s para um indivíduo

en: Maximum number of consecutive years of _widowhood before next marriage
pt_PT: Número máximo de anos consecutivos de _viuvez antes de um novo casamento

en: Maximum age for an _unmarried person
pt_PT: Idade máxima para indivíd_uos solteiros

en: _Estimate missing or inexact dates
pt_PT: _Estimar datas em falta ou inexactas

en: _Identify invalid dates
pt_PT: _Identificar datas inválidas

en: Mi_nimum age to bear a child
pt_PT: Idade mí_nima para ter filhos

en: Ma_ximum age to bear a child
pt_PT: Idade má_xima para ter filhos

en: Maximum number of chil_dren
pt_PT: Número máximo _de filhos

en: Mi_nimum age to father a child
pt_PT: Idade mí_nima para ser pai

en: Ma_ximum age to father a child
pt_PT: Idade má_xima para ser pai

en: Maximum husband-wife age _difference
pt_PT: _Diferença máxima de idade entre marido e mulher

en: Maximum number of years _between children
pt_PT: Número máximo de anos _entre filhos

en: Maximum _span of years for all children
pt_PT: Número máximo de ano_s entre o primeiro e o último filho

en: _Hide marked
pt_PT: _Ocultar marcados

[ctx: manual]
en: Verify_the_Data
pt_PT: Verificar_os_dados

en: Data Verify tool
pt_PT: Verificação de dados

en: Data Verification Results
pt_PT: Resultados da verificação de dados

en: _Show all
pt_PT: Mo_strar todos

en: Baptism before birth
pt_PT: Baptismo anterior ao nascimento

en: Death before baptism
pt_PT: Óbito anterior ao baptismo

en: Burial before birth
pt_PT: Funeral anterior ao nascimento

en: Burial before death
pt_PT: Funeral anterior ao óbito

en: Death before birth
pt_PT: Óbito anterior ao nascimento

en: Burial before baptism
pt_PT: Funeral anterior ao baptismo

en: Old age at death
pt_PT: Idade avançada ao óbito

en: Multiple parents
pt_PT: Múltiplos pais

en: Married often
pt_PT: Muitos casamentos

en: Old and unmarried
pt_PT: Idoso e solteiro

en: Too many children
pt_PT: Muitos filhos

en: Same sex marriage
pt_PT: Casamento homosexual

en: Female husband
pt_PT: Mulher como marido

en: Male wife
pt_PT: Marido como mulher

en: Husband and wife with the same surname
pt_PT: Marido e mulher com o mesmo apelido

en: Large age difference between spouses
pt_PT: Grande diferença de idade entre cônjuges

en: Marriage before birth
pt_PT: Casamento anterior ao nascimento

en: Marriage after death
pt_PT: Casamento posterior ao óbito

en: Early marriage
pt_PT: Casamento prematuro

en: Late marriage
pt_PT: Casamento tardio

en: Old father
pt_PT: Pai idoso

en: Old mother
pt_PT: Mãe idosa

en: Young father
pt_PT: Pai jovem

en: Young mother
pt_PT: Mãe jovem

en: Unborn father
pt_PT: Pai não nascido

en: Unborn mother
pt_PT: Mãe não nascida

en: Dead father
pt_PT: Pai falecido

en: Dead mother
pt_PT: Mãe falecida

en: Large year span for all children
pt_PT: Grande intervalo de anos para todos os filhos

en: Large age differences between children
pt_PT: Grande diferença de idade entre filhos

en: Disconnected individual
pt_PT: Indivíduo desligado

en: Invalid birth date
pt_PT: Data de nascimento inválida

en: Invalid death date
pt_PT: Data de óbito inválida

en: Marriage date but not married
pt_PT: Não casados mas com data de casamento

en: Old age but no death
pt_PT: Idade avançada sem óbito

en: Birth date equals death date
pt_PT: Nascimento igual ao óbito

en: Birth date equals marriage date
pt_PT: Nascimento igual ao casamento

en: Death date equals marriage date
pt_PT: Óbito igual ao casamento

en: Baptism too late according to family tradition
pt_PT: Baptismo tardio de acordo com a tradição familiar

en: Burial too late
pt_PT: Funeral tardio

en: Children are not in chronological order
pt_PT: Os filhos não estão em ordem cronológica

en: Families are not in chronological order
pt_PT: As famílias não estão em ordem cronológica

en: Family has events with role Unknown
pt_PT: A família tem eventos com papel desconhecido

en: Person has events with role Unknown
pt_PT: O indivíduo tem eventos com papel desconhecido

en: Family events are not in chronological order
pt_PT: Os eventos da família não estão em ordem cronológica

en: Person events are not in chronological order
pt_PT: Os eventos do indivíduo não estão em ordem cronológica

en: Source: Title
pt_PT: Fonte: título

en: Source: ID
pt_PT: Fonte: Id

en: Source: Author
pt_PT: Fonte: autor

en: Source: Abbreviation
pt_PT: Fonte: abreviatura

en: Source: Publication Information
pt_PT: Fonte: informação de publicação

en: Source: Private
pt_PT: Fonte: privada

en: Source: Last Changed
pt_PT: Fonte: última alteração

en: Add a new citation and a new source
pt_PT: Adicionar uma nova citação e uma nova fonte

en: Add a new citation to an existing source
pt_PT: Adicionar nova citação a fonte existente

en: Delete the selected citation
pt_PT: Eliminar a citação seleccionada

en: Merge the selected citations
pt_PT: Unir as citações seleccionadas

en: Citation View
pt_PT: Separador Citações

en: Citation Filter Editor
pt_PT: Editor de filtro de citações

en: This citation cannot be edited at this time. Either the associated citation is already being edited or another object that is associated with the same citation is being edited.
    
    To edit this citation, you need to close the object.
pt_PT: Esta citação não pode ser editada no momento. A citação associada já está a ser editada ou outro objecto associado com a mesma citação está a ser editado.
    
    Para editar esta citação, tem de fechar o objecto.

en: Cannot merge citations.
pt_PT: Impossível unir as citações.

en: Exactly two citations must be selected to perform a merge. A second citation can be selected by holding down the control key while clicking on the desired citation.
pt_PT: Devem ser seleccionadas exactamente duas citações para se realizar uma união. A segunda citação pode ser seleccionada mantendo premido Ctrl e clicando sobre a citação desejada.

en: The two selected citations must have the same source to perform a merge. If you want to merge these two citations, then you must merge the sources first.
pt_PT: As duas citações seleccionadas devem ter a mesma fonte para realizar a união. Para combinar estas duas citações tem de combinar as fontes primeiro.

en: Edit the selected citation or source
pt_PT: Editar a fonte ou citação seleccionada

en: Delete the selected citation or source
pt_PT: Eliminar a fonte ou citação seleccionada

en: Merge the selected citations or selected sources
pt_PT: Unir as fontes ou citações seleccionadas

en: Citation Tree View
pt_PT: Separador Citações em árvore

en: Add citation...
pt_PT: Adicionar citação...

en: Add source...
pt_PT: Adicionar fonte...

en: Collapse all Nodes
pt_PT: Colapsar todos os nós

en: Expand all Nodes
pt_PT: Expandir todos os nós

en: This source cannot be edited at this time. Either the associated Source object is already being edited, or another citation associated with the same source is being edited.
    
    To edit this source, you need to close the object.
pt_PT: Esta fonte não pode ser editada de momento. A fonte associada já está a ser editada ou outra citação associada com a mesma fonte está a ser editada.
    
    Para editar essa fonte, tem de fechar o objecto.

en: Cannot perform merge.
pt_PT: Impossível realizar união.

en: Both objects must be of the same type, either both must be sources, or both must be citations.
pt_PT: Os objectos devem ser do mesmo tipo: ou ambos fontes, ou ambos citações.

en: Dashboard
pt_PT: Painel

en: Add a new event
pt_PT: Adicionar um novo evento

en: Edit the selected event
pt_PT: Editar o evento seleccionado

en: Delete the selected event
pt_PT: Eliminar o evento seleccionado

en: Merge the selected events
pt_PT: Unir os eventos seleccionados

en: Event Filter Editor
pt_PT: Editor de filtros de eventos

en: Cannot merge event objects.
pt_PT: Impossível unir os eventos.

en: Exactly two events must be selected to perform a merge. A second object can be selected by holding down the control key while clicking on the desired event.
pt_PT: Devem ser seleccionados exactamente dois eventos para se realizar uma união. O segundo objecto pode ser seleccionado mantendo premido Ctrl e clicando sobre o evento desejado.

en: Marriage Date
pt_PT: Data de casamento

en: Add a new family
pt_PT: Adicionar uma nova família

en: Edit the selected family
pt_PT: Editar a família seleccionada

en: Delete the selected family
pt_PT: Eliminar a família seleccionada

en: Merge the selected families
pt_PT: Unir as famílias seleccionadas

en: Family Filter Editor
pt_PT: Editor de filtro de famílias

en: Make Father Active Person
pt_PT: Tornar pai o indivíduo activo

en: Make Mother Active Person
pt_PT: Tornar mãe o indivíduo activo

en: Cannot merge families.
pt_PT: Impossível unir famílias.

en: Exactly two families must be selected to perform a merge. A second family can be selected by holding down the control key while clicking on the desired family.
pt_PT: Devem ser seleccionados exactamente dois locais para se realizar uma união. O segundo local pode ser seleccionado mantendo premido Ctrl e clicando no local desejado.

en: Max ancestor generations
pt_PT: Máximo de gerações ascendentes

en: Max descendant generations
pt_PT: Máximo de gerações descendentes

en: Text Font
pt_PT: Letra do texto

en: Gender colors
pt_PT: Cores dos sexos

en: Generation based gradient
pt_PT: Gradação baseada em gerações

en: Age (0-100) based gradient
pt_PT: Gradação baseada na idade (0-100)

en: Single main (filter) color
pt_PT: Cor única principal (filtro)

en: Time period based gradient
pt_PT: Gradação baseada em períodos de tempo

en: White
pt_PT: Branco

en: Color scheme classic report
pt_PT: Esquema de cores clássico do relatório

en: Color scheme classic view
pt_PT: Esquema de cores clássico do diagrama

en: Background
pt_PT: Fundo

en: Add global background colored gradient
pt_PT: Adicionar gradação global ao fundo

en: Start gradient/Main color
pt_PT: Gradação inicial/Cor principal

en: End gradient/2nd color
pt_PT: Gradação final/2ª cor

en: Color for duplicates
pt_PT: Cor para duplicados

en: Fan chart distribution
pt_PT: Distribuição do diagrama em leque

en: Homogeneous children distribution
pt_PT: Distribuição homogénea dos filhos

en: Size proportional to number of descendants
pt_PT: Tamanho proporcional ao número de descendentes

en: Show names on two lines
pt_PT: Mostrar os nomes em duas linhas

en: Flip name on the left of the fan
pt_PT: Inverter nome esquerdo do leque

en: Show the gramps id
pt_PT: Mostrar a ID Gramps

en: Layout
pt_PT: Disposição

en: No preview available
pt_PT: Nenhuma antevisão disponível

en: Fan chart type
pt_PT: Tipo do diagrama em leque

en: Full Circle
pt_PT: Círculo completo

en: Half Circle
pt_PT: Semi-círculo

en: Quadrant
pt_PT: Quarto de círculo

en: Show gramps id
pt_PT: Mostrar a ID Gramps

en: Print or save the Fan Chart View
pt_PT: Imprime ou grava o diagrama em leque

en: Show children ring
pt_PT: Mostrar anel de filhos

en: Select the person which is the reference for life ways
pt_PT: Seleccione o indivíduo de referência para o percurso vital

en: reference _Person
pt_PT: _Indivíduo de referência

en: Print or save the Map
pt_PT: Imprime ou grava o mapa

en: Have they been able to meet?
pt_PT: Conseguiram encontrar-se?

en: GeoClose
pt_PT: Geo-proximidade

en: Reference : %(name)s ( %(birth)s - %(death)s )
pt_PT: Referência : %(name)s ( %(birth)s - %(death)s )

en: The other : %(name)s ( %(birth)s - %(death)s )
pt_PT: O outro: %(name)s ( %(birth)s - %(death)s )

en: The other person is unknown
pt_PT: O outro indivíduo é desconhecido

en: You must choose one reference person.
pt_PT: Tem de seleccionar um indivíduo de referência.

en: Go to the person view and select the people you want to compare. Return to this view and use the history.
pt_PT: Vá ao separador Indivíduos e seleccione os indivíduos que quer comparar. Volte a esta vista e use o histórico.

en: Select the person which will be our reference.
pt_PT: Seleccione o indivíduo que servirá de referência.

en: Choose and bookmark the new reference person
pt_PT: Escolha e marque o novo indivíduo de referência

en: The meeting zone probability radius.
    The colored zone is approximative.
    The meeting zone is only shown for the reference person.
    The value 9 means about 42 miles or 67 kms.
    The value 1 means about 4.6 miles or 7.5 kms.
    The value is in tenth of degree.
pt_PT: O raio da zona de encontro provável.
    A zona colorida é uma aproximação.
    A zona de encontro só é mostrada para o indivíduo de referência.
    Um valor de 9 corresponde aproximadamente a 67 kms ou 42 milhas.
    Um valor de 1 corresponde aproximadamente a 7.5 kms ou 4.6 milhas.
    O valor está em décimas de grau.

en: The selection parameters
pt_PT: Parâmetros da selecção

en: Events places map
pt_PT: Mapa dos locais dos eventos

en: GeoEvents
pt_PT: Geo-eventos

en: incomplete or unreferenced event ?
pt_PT: Evento incompleto ou sem referências?

en: Selecting all events
pt_PT: Seleccionar todos os eventos

en: Right click on the map and select 'show all events' to show all known events with coordinates. You can use the history to navigate on the map. You can use filtering.
pt_PT: Faça clique direito no mapa e seleccione "Mostrar todos os eventos" para ver todos os eventos com coordenadas. Pode usar o histórico para navegar no mapa. Pode usar filtros.

en: Bookmark this event
pt_PT: Marcar este evento

en: Show all events
pt_PT: Mostrar todos os eventos

en: Centering on Place
pt_PT: Centrar no local

en: Select the family which is the reference for life ways
pt_PT: Seleccione a família de referência para o percurso geográfico

en: reference _Family
pt_PT: _Família de referência

en: Have these two families been able to meet?
pt_PT: Conseguiram estas duas famílias encontrar-se?

en: GeoFamClose
pt_PT: Geo-proximidade familiar

en: %(gramps_id)s : %(father)s and %(mother)s
pt_PT: %(gramps_id)s : %(father)s e %(mother)s

en: Family reference : %s
pt_PT: Referência da família : %s

en: The other family : %s
pt_PT: A outra família: %s

en: You must choose one reference family.
pt_PT: Tem de seleccionar uma família de referência.

en: Go to the family view and select the families you want to compare. Return to this view and use the history.
pt_PT: Vá ao separador famílias e seleccione as famílias que quer comparar. Volte a esta vista e use o histórico.

en: Father : %(id)s : %(name)s
pt_PT: Pai : %(id)s : %(name)s

en: Mother : %(id)s : %(name)s
pt_PT: Mãe : %(id)s : %(name)s

en: Child : %(id)s - %(index)d : %(name)s
pt_PT: Filho: %(id)s - %(index)d : %(name)s

en: Person : %(id)s %(name)s has no family.
pt_PT: Indivíduo: %(id)s %(name)s não tem família.

en: Choose and bookmark the new reference family
pt_PT: Escolha e marque a nova família de referência

en: The meeting zone probability radius.
    The colored zone is approximative.
    The meeting zone is only shown for the reference family.
    The value 9 means about 42 miles or 67 kms.
    The value 1 means about 4.6 miles or 7.5 kms.
    The value is in tenth of degree.
pt_PT: O raio da zona de encontro provável.
    A zona colorida é uma aproximação.
    A zona de encontro só é mostrada para a família de referência.
    Um valor de 9 corresponde aproximadamente a 67 kms ou 42 milhas.
    Um valor de 1 corresponde aproximadamente a 7.5 kms ou 4.6 milhas.
    O valor está em décimas de grau.

en: Family places map
pt_PT: Mapa dos locais da família

en: GeoFamily
pt_PT: Geo-família

en: Family places for %s
pt_PT: Locais familiares para %s

en: OsmGpsMap module not loaded.
pt_PT: Módulo OsmGpsMap não carregado.

en: Geography functionality will not be available.
    Try to install:
     gir1.2-osmgpsmap-1.0 (debian, ubuntu, ...)
     osm-gps-map-gobject-1.0.1 for fedora, ...
     typelib-1_0-OsmGpsMap-1_0 for openSuse
     ...
    To build it for Gramps see the Wiki (<F1>)
     and search for 'build from source'
pt_PT: A funcionalidade geográfica não estará disponível.
    Tente instalar:
     gir1.2-osmgpsmap-1.0 (debian, ubuntu, ...)
     osm-gps-map-gobject-1.0.1 para fedora, ...
     typelib-1_0-OsmGpsMap-1_0 para openSuse
     ...
    Para construir para o Gramps consulte a Wiki (<F1>)
     e procure por "build from source"

en: All known places for one Person
pt_PT: Todos os locais conhecidos para um indivíduo

en: A view showing the places visited by one person during his life.
pt_PT: Separador que mostra os locais visitados por um indivíduo durante a sua vida.

en: Geography
pt_PT: Geografia

en: All known places for one Family
pt_PT: Todos os locais conhecidos para uma família

en: A view showing the places visited by one family during all their life.
pt_PT: Separador que mostra os locais visitados por uma família durante a sua vida.

en: Every residence or move for a person and any descendants
pt_PT: Todas as residências e deslocações de um indivíduo e seus descendentes

en: A view showing all the places visited by all persons during their life.
    This is for a person and any descendant.
    You can see the dates corresponding to the period.
pt_PT: Separador que mostra todos os locais visitados por todos os indivíduos durante a sua vida.
    Isto aplica-se a um indivíduo e seus descendentes.
    Pode ver as datas correspondendo aos diferentes períodos.

en: A view showing the places visited by all family's members during their life: have these two people been able to meet?
pt_PT: Separador que mostra os locais visitados por todos os membros de uma família durante as suas vidas: conseguiram estes dois indivíduos encontrar-se?

en: A view showing the places visited by two persons during their life: have these two people been able to meet?
pt_PT: Separador que mostra os locais visitados por dois indivíduos durante as suas vidas: conseguiram estes dois indivíduos encontrar-se?

en: All known Places
pt_PT: Todos os locais conhecidos

en: A view showing all places of the database.
pt_PT: Separador que mostra todos os locais da base de dados.

en: All places related to Events
pt_PT: Todos os locais relacionados com eventos

en: A view showing all the event places of the database.
pt_PT: Separador que mostra todos os locais de eventos da base de dados.

en: Descendants of the active person.
pt_PT: Descendência do indivíduo activo.

en: GeoMoves
pt_PT: Geo-deslocações

en: All descendants for %s
pt_PT: Toda a descendência de %s

en: Bookmark this person
pt_PT: Marcar este indivíduo

en: The maximum number of generations.
pt_PT: O número máximo de gerações.

en: Time in milliseconds between drawing two generations.
pt_PT: Pausa em mili-segundos entre o desenho de duas gerações.

en: The parameters for moves
pt_PT: Parâmetros para as deslocações

en: Person places map
pt_PT: Mapa de locais do indivíduo

en: GeoPerson
pt_PT: Geo-indivíduo

en: Person places for %s
pt_PT: Locais individuais de %s

en: Animate
pt_PT: Animar

en: Animation speed in milliseconds (big value means slower)
pt_PT: A velocidade de animação em mili-segundos (um valor maior significa mais lento)

en: How many steps between two markers when we are on large move ?
pt_PT: Quantos passos entre dois marcadores quando estamos em movimento grande?

en: The minimum latitude/longitude to select large move.
    The value is in tenth of degree.
pt_PT: A latitude/longitude mínima para seleccionar o movimento grande.
    O valor é em décimos de grau.

en: The animation parameters
pt_PT: Parâmetros de animação

en: Places map
pt_PT: Mapa de locais

en: GeoPlaces
pt_PT: Geo-locais

en: Selecting all places
pt_PT: A seleccionar todos os locais

en: Right click on the map and select 'show all places' to show all known places with coordinates. You can change the markers color depending on place type. You can use filtering.
pt_PT: Faça clique direito no mapa e seleccione "Mostrar todos os locais" para ver todos os locais com coordenadas. Pode alterar a cor dos marcadores dependendo do tipo de local. Pode usar filtros.

en: Right click on the map and select 'show all places' to show all known places with coordinates. You can use the history to navigate on the map. You can change the markers color depending on place type. You can use filtering.
pt_PT: Faça clique direito no mapa e seleccione "Mostrar todos os locais" para ver todos os locais com coordenadas. Pode usar o histórico para navegar no mapa. Pode alterar a cor dos marcadores dependendo do tipo de local. Pode usar filtros.

en: The place name in the status bar is disabled.
pt_PT: O nome do local na barra de estado está desactivado.

en: The maximum number of places is reached (%d).
pt_PT: O número máximo de locais (%d) foi atingido.

en: Some information are missing.
pt_PT: Alguma informação está em falta.

en: Please, use filtering to reduce this number.
pt_PT: Por favor, use filtros para reduzir este número.

en: You can modify this value in the geography option.
pt_PT: Pode alterar este valor na opção Geografia.

en: In this case, it may take time to show all markers.
pt_PT: Neste caso, pode demorar até ver todos os marcadores.

en: Bookmark this place
pt_PT: Marcar este local

en: Show all places
pt_PT: Mostrar todos os locais

en: Custom places name
pt_PT: Nome de locais personalizado

en: The places marker color
pt_PT: Cor do marcador de local

en: Edit the selected media object
pt_PT: Editar o objecto multimédia seleccionado

en: Delete the selected media object
pt_PT: Eliminar o objecto multimédia seleccionado

en: Merge the selected media objects
pt_PT: Unir os objectos multimédia seleccionados

en: Media Filter Editor
pt_PT: Editor de filtros de multimédia

en: View in the default viewer
pt_PT: Mostrar no programa pré-definido

en: Cannot merge media objects.
pt_PT: Impossível unir os objectos multimédia.

en: Exactly two media objects must be selected to perform a merge. A second object can be selected by holding down the control key while clicking on the desired object.
pt_PT: Devem ser seleccionados exactamente dois objectos multimédia para realizar uma união. O segundo objecto multimédia pode ser seleccionado mantendo premido Ctrl e clicando no objecto desejado.

en: Delete the selected note
pt_PT: Eliminar a nota seleccionada

en: Merge the selected notes
pt_PT: Unir as notas seleccionadas

en: Note Filter Editor
pt_PT: Editor de filtros de notas

en: Cannot merge notes.
pt_PT: Impossível unir as notas.

en: Exactly two notes must be selected to perform a merge. A second note can be selected by holding down the control key while clicking on the desired note.
pt_PT: Devem ser seleccionadas exactamente duas notas para realizar uma união. A segunda nota pode ser seleccionada mantendo premido Ctrl e clicando sobre a nota desejada.

[ctx: short for born]
en: b.
pt_PT: n.

[ctx: short for died]
en: d.
pt_PT: f.

[ctx: short for christened]
en: chr.
pt_PT: bap.

[ctx: short for buried]
en: bur.
pt_PT: fun.

en: Jump to child...
pt_PT: Ir para filho...

en: Jump to father
pt_PT: Ir para pai

en: Jump to mother
pt_PT: Ir para mãe

en: A person was found to be his/her own ancestor.
pt_PT: Foi detectado um indivíduo como seu próprio ascendente.

en: Pre_vious
pt_PT: _Anterior

en: _Next
pt_PT: Segui_nte

en: Mouse scroll direction
pt_PT: Direcção da roda do rato

en: Top <-> Bottom
pt_PT: Acima <-> Abaixo

en: Left <-> Right
pt_PT: Esquerda <-> Direita

en: About Pedigree View
pt_PT: Acerca do diagrama Costados

en: Add New Parents...
pt_PT: Adicionar novos pais...

en: Show images
pt_PT: Mostrar imagens

en: Show marriage data
pt_PT: Mostrar dados de casamento

en: Show unknown people
pt_PT: Mostrar indivíduos desconhecidos

en: Show tags
pt_PT: Mostrar etiquetas

en: Tree style
pt_PT: Estilo de árvore

en: Compact
pt_PT: Compacta

en: Expanded
pt_PT: Expandida

en: Standard
pt_PT: Padrão

en: Tree direction
pt_PT: Direcção da árvore

en: Tree size
pt_PT: Tamanho da árvore

en: Person View
pt_PT: Separador Indivíduos

en: People Tree View
pt_PT: Separador Indivíduos em árvore

en: Place View
pt_PT: Separador Locais

en: Place Tree View
pt_PT: Separador Locais em árvore

en: Collapse this Entire Group
pt_PT: Colapsar este grupo inteiro

en: Expand this Entire Group
pt_PT: Expandir este grupo inteiro

en: Organize Bookmarks...
pt_PT: Organizar marcadores...

en: Add Existing Parents...
pt_PT: Adicionar pais existentes...

en: Add Partner...
pt_PT: Adicionar parceiro...

en: _Reorder
pt_PT: _Reordenar

en: Add a new family with person as parent
pt_PT: Adicionar nova família com indivíduo como progenitor

en: Add a new set of parents
pt_PT: Adicionar um novo conjunto de pais

en: Add person as child to an existing family
pt_PT: Adicionar indivíduo como filho numa família existente

en: Change order of parents and families
pt_PT: Alterar a ordem de pais e famílias

en: Edit the active person
pt_PT: Editar o indivíduo activo

en: Alive
pt_PT: Vivo

en: %(date)s in %(place)s
pt_PT: %(date)s em %(place)s

en: Edit parents
pt_PT: Editar pais

en: Reorder parents
pt_PT: Reordenar pais

en: Remove person as child of these parents
pt_PT: Remover indivíduo como filho destes pais

en: Remove person as parent in this family
pt_PT: Remover indivíduo como progenitor nesta família

en:  ({number_of} sibling) |  ({number_of} siblings)
pt_PT[0]:  ({number_of} irmão)
pt_PT[1]:  ({number_of} irmãos)

en:  (1 brother)
pt_PT:  (1 irmão)

en:  (1 sister)
pt_PT:  (1 irmã)

en:  (1 sibling)
pt_PT:  (1 irmão)

en:  (only child)
pt_PT:  (filho único)

en: Add new child to family
pt_PT: Adicionar novo filho à família

en: Add existing child to family
pt_PT: Adicionar filho existente à família

en: Relationship type: %s
pt_PT: Tipo de parentesco: %s

en: %(event_type)s %(date)s in %(place)s
pt_PT: %(event_type)s %(date)s, em %(place)s

en: Broken family detected
pt_PT: Detectada família quebrada

en: Please run the Check and Repair Database tool
pt_PT: Por favor, execute a ferramenta Verificar/Corrigir

en:  ({number_of} child) |  ({number_of} children)
pt_PT[0]:  ({number_of} filho)
pt_PT[1]:  ({number_of} filhos)

en:  (no children)
pt_PT:  (sem filhos)

en: Use shading
pt_PT: Usar sombra

en: Display edit buttons
pt_PT: Mostrar botões de edição

en: View links as website links
pt_PT: Mostrar ligações como hiper-ligações

en: Show Details
pt_PT: Mostrar detalhes

en: Show Siblings
pt_PT: Mostrar irmãos

en: Home URL
pt_PT: URL inicial

en: Search URL
pt_PT: URL de pesquisa

en: Add a new repository
pt_PT: Adicionar novo repositório

en: Delete the selected repository
pt_PT: Eliminar repositório seleccionado

en: Merge the selected repositories
pt_PT: Unir repositórios seleccionados

en: Repository Filter Editor
pt_PT: Editor de filtro de repositórios

en: Cannot merge repositories.
pt_PT: Impossível unir os repositórios.

en: Exactly two repositories must be selected to perform a merge. A second repository can be selected by holding down the control key while clicking on the desired repository.
pt_PT: Devem ser seleccionados exactamente dois repositórios para realizar uma união. O segundo repositório pode ser seleccionado mantendo premido Ctrl e clicando sobre o repositório desejado.

en: Edit the selected source
pt_PT: Editar a fonte seleccionada

en: Delete the selected source
pt_PT: Eliminar a fonte seleccionada

en: Merge the selected sources
pt_PT: Unir as fontes seleccionadas

en: Source Filter Editor
pt_PT: Editor de filtro de fontes

en: Cannot merge sources.
pt_PT: Impossível unir as fontes.

en: Exactly two sources must be selected to perform a merge. A second source can be selected by holding down the control key while clicking on the desired source.
pt_PT: Devem ser seleccionadas exactamente duas fontes para realizar uma união. A segunda fonte pode ser seleccionada mantendo premido Ctrl e clicando sobre a fonte desejada.

en: The view showing all the events
pt_PT: Separador que mostra todos os eventos

en: The view showing all families
pt_PT: Separador que mostra todas as famílias

en: The view showing Gramplets
pt_PT: Separador que mostra os gramplets

en: The view showing all the media objects
pt_PT: Separador que mostra todos os objectos multimédia

en: The view showing all the notes
pt_PT: Separador que mostra todas as notas

en: The view showing all relationships of the selected person
pt_PT: Separador que mostra todos os parentescos do indivíduo seleccionado

en: The view showing an ancestor pedigree of the selected person
pt_PT: Separador que mostra os costados do indivíduo seleccionado

en: Charts
pt_PT: Gráficos

en: A view showing parents through a fanchart
pt_PT: Separador que mostra os pais num diagrama em leque

en: Showing descendants through a fanchart
pt_PT: Mostrar descendentes num diagrama em leque

en: Showing ascendants and descendants through a fanchart
pt_PT: Mostrar ascendentes e descendentes num diagrama em leque

en: Grouped People
pt_PT: Indivíduos agrupados

en: The view showing all people in the Family Tree grouped per family name
pt_PT: Separador que mostra todos os indivíduos na árvore genealógica agrupados por apelido

en: The view showing all people in the Family Tree in a flat list
pt_PT: Separador que mostra todos os indivíduos na árvore genealógica numa lista simples

en: The view showing all the places of the Family Tree
pt_PT: Separador que mostra todos os locais na árvore genealógica

en: Place Tree
pt_PT: Árvore de locais

en: A view displaying places in a tree format.
pt_PT: Separador que mostra locais em formato de árvore.

en: The view showing all the repositories
pt_PT: Separador que mostra todos os repositórios

en: The view showing all the sources
pt_PT: Separador que mostra todas as fontes

en: The view showing all the citations
pt_PT: Separador que mostra todas as citações

en: Citation Tree
pt_PT: Árvore de citações

en: A view displaying citations and sources in a tree format.
pt_PT: Separador que mostra as citações e fontes em formato de árvore.

en: Address Book
pt_PT: Livro de endereços

en: This page contains an index of all the individuals in the database, sorted by their surname, with one of the following: Address, Residence, or Web Links. Selecting the person&#8217;s name will take you to their individual Address Book page.
pt_PT: Esta página contém um índice de todos os indivíduos na base de dados, ordenados por apelido, juntamente com uma das seguintes: endereço, residência ou hiper-ligações. Seleccionar o nome do indivíduo, leva à página do livro de endereços respectivo.

en: Full Name
pt_PT: Nome completo

en: Web Links
pt_PT: Hiper-ligações

en: Narrative
pt_PT: Narrativa

en: State/ Province
pt_PT: Distrito/Província

en: Generated by %(gramps_home_html_start)sGramps%(html_end)s %(version)s
pt_PT: Gerado pelo %(gramps_home_html_start)sGramps%(html_end)s %(version)s

en: Last change was the %(date)s
pt_PT: Última modificação a %(date)s

en:  on %(date)s
pt_PT:  a %(date)s

en: %(http_break)sCreated for %(subject_url)s
pt_PT: %(http_break)sCriado para %(subject_url)s

en: Basic-Blue
pt_PT: Básico - Azul

en: Visually Impaired
pt_PT: Dificuldades visuais

en: Go to top
pt_PT: Ir para o topo

[ctx: Html]
en: Home
pt_PT: Página inicial

en: Heatmaps
pt_PT: Mapas térmicos

en: Thumbnails
pt_PT: Miniaturas

en: Download
pt_PT: Transferir

en: Contact
pt_PT: Contacto

en: Web Calendar
pt_PT: Calendário web

en: Heatmap
pt_PT: Mapa térmico

en: Previous
pt_PT: Anterior

en: Next
pt_PT: Seguinte

en: Other media: videos, pdfs...
pt_PT: Outros: vídeo, PDF...

en:  [Click to Go]
pt_PT:  [clique para ir]

en: Latter-Day Saints/ LDS Ordinance
pt_PT: Ordenança SUD

en: Family Map
pt_PT: Mapa da família

en: Invalid latitude
    (syntax: 18\u00b09'48.21"S, -18.2412 or -18:9:48.21)
pt_PT: Latitude inválida
    (sintaxe: 18\u00b09'48.21"S, -18.2412 ou -18:9:48.21)

en: Invalid longitude
    (syntax: 18\u00b09'48.21"E, -18.2412 or -18:9:48.21)
pt_PT: Longitude inválida
    (sintaxe: 18\u00b09'48.21"E, -18.2412 ou -18:9:48.21)

en: Church Parish
pt_PT: Paróquia

en: Locations
pt_PT: Locais

en: around
pt_PT: cerca de

en: Web Calendar Report
pt_PT: Relatório Calendário web

en: Calculating Holidays for year %04d
pt_PT: A calcular feriados para o ano %04d

en: Full year at a Glance
pt_PT: Panorama completo do ano

en: NarrativeWeb Home
pt_PT: Página inicial

en: Formatting months ...
pt_PT: A formatar meses...

en: Creating Year At A Glance calendar
pt_PT: A criar calendário de panorama do ano

en: %(year)d, At A Glance
pt_PT: Panorama do ano %(year)d

en: This calendar is meant to give you access to all your data at a glance compressed into one page. Clicking on a date will take you to a page that shows all the events for that date, if there are any.
pt_PT: Este calendário destina-se a fornecer uma perspectiva geral de todos os dados num vislumbre. Clicar numa data leva a uma página que mostra todos os eventos ocorridos nessa data, se existir algum.

en: One Day Within A Year
pt_PT: Um dia do ano

en: %(spouse)s and %(person)s
pt_PT: %(spouse)s e %(person)s

en: %s old
pt_PT: %s de idade

en: %s since death
pt_PT: %s desde o óbito

en: death
pt_PT: óbito

en: %(couple)s, <em>wedding</em>
pt_PT: %(couple)s, <em>casamento</em>

en: Until
pt_PT: Até

en: {couple}, {years} year anniversary | {couple}, {years} year anniversary
pt_PT[0]: {couple}, {years} ano de casamento
pt_PT[1]: {couple}, {years} anos de casamento

en: This page is for the user/ creator of this Family Tree/ Narrative website to share a couple of files with you regarding their family.  If there are any files listed below, clicking on them will allow you to download them. The download page and files have the same copyright as the remainder of these web pages.
pt_PT: Esta página é para o utilizador/criador desta árvore genealógica/narrativa partilhar alguns ficheiros relativos a sua família. Se houver ficheiros listados abaixo, poderá transferi-los com um simples clique. A página de transferência e os ficheiros têm os mesmos direitos de autor destas páginas Web.

en: File Name
pt_PT: Nome do ficheiro

en: Last Modified
pt_PT: Última modificação

en: No file to download
pt_PT: Nenhum ficheiro a transferir

en: Creating event pages
pt_PT: A criar páginas de eventos

en: Event types beginning with letter %s
pt_PT: Tipos de evento que começam com a letra %s

en: This page contains an index of all the events in the database, sorted by their type and date (if one is present). Clicking on an event&#8217;s Gramps ID will open a page for that event.
pt_PT: Esta página contém um índice de todos os eventos na base de dados, ordenados pelo seu tipo e data (se existir). Ao clicar na Id Gramps de um evento, será levado à sua página.

en: Letter
pt_PT: Carta

en: Creating family pages...
pt_PT: A criar páginas das famílias...

en: Families beginning with letter
pt_PT: Famílias que começam com a letra

en: This page contains an index of all the families/ relationships in the database, sorted by their family name/ surname. Clicking on a person&#8217;s name will take you to their family/ relationship&#8217;s page.
pt_PT: Esta página contém um índice de todos as famílias/parentescos na base de dados, ordenadas por nome de família/apelido. Clicar no nome de um indivíduo, leva à sua página de família/parentesco.

en: Family Map for %s
pt_PT: Mapa de família para %s

en: Creating heatmap pages for events
pt_PT: A criar páginas de mapas térmicos para eventos

en: The next section contains an index of all the events for an Heatmap map.
pt_PT: A secção seguinte contem o índice de todos os eventos para um mapa térmico.

[ctx: Event Name]
en: Name
pt_PT: Nome

en: Places beginning with letter %s
pt_PT: Locais que começam com a letra %s

en: Heatmap for %s within the selected filter
pt_PT: Mapa térmico para %s dentro do filtro seleccionado

en: The next section contains an index of all the surnames for an Heatmap map.
pt_PT: A secção seguinte contém o índice de todos os apelidos para um mapa térmico.

[ctx: Name]
en: Surname
pt_PT: Apelido

en: The next section contains an index of all the tags for an Heatmap map.
pt_PT: A secção seguinte contém o índice de todas as etiquetas para um mapa térmico.

en: This section contains the map for all people with the event: {event_type} ({selected_filter})
pt_PT: Esta secção contém o mapa para todos os indivíduos com o evento: {event_type} ({selected_filter})

en:  which has no event for the selected filter.
pt_PT:  que não tem eventos para o filtro seleccionado.

en: This section contains the map of all events for: {surname} ({selected_filter})
pt_PT: Esta secção contém o mapa de todos os eventos para: {surname} ({selected_filter})

en: This section contains the map for all people, events with the tag: {tag} ({selected_filter})
pt_PT: Esta secção contém o mapa para todos os indivíduos, eventos coma etiqueta: {tag} ({selected_filter})

en: Home
pt_PT: Página inicial

en: Creating media pages
pt_PT: A criar páginas de multimédia

en: This page contains an index of all the media objects in the database, sorted by their title. Clicking on the title will take you to that media object&#8217;s page.  If you see media size dimensions above an image, click on the image to see the full sized version.
pt_PT: Esta página contém um índice de todos os objectos multimédia na base de dados, ordenados por título. Clicar no título abre a sua página. Se vir dimensões por cima de uma imagem, clique na imagem para a ver no seu tamanho real.

[ctx: Media]
en:  Name
pt_PT:  Nome

en: Mime Type
pt_PT: Tipo MIME

en: Creating list of media pages
pt_PT: A criar lista de páginas de multimédia

en: Narrated Web Site Report
pt_PT: Relatório Página web narrada

en: Below unused media objects
pt_PT: Abaixo objectos multimédia não usados

en: %(strong1_strt)s%(page_number)d%(strong_end)s of %(strong2_strt)s%(total_pages)d%(strong_end)s
pt_PT: %(strong1_strt)s%(page_number)d%(strong_end)s de %(strong2_strt)s%(total_pages)d%(strong_end)s

en: The file has been moved or deleted.
pt_PT: O ficheiro foi movido ou eliminado.

en: This is a remote media
pt_PT: Esta multimédia é remota

en: File Type
pt_PT: Tipo de ficheiro

en: Missing media object:
pt_PT: Objecto multimédia em falta:

en: Neither %(current)s nor %(parent)s are directories
pt_PT: Nem %(current)s nem %(parent)s são pastas

en: Could not create the directory: %s
pt_PT: Impossível criar a pasta: %s

en: Invalid file name
pt_PT: Nome de ficheiro inválido

en: The archive file must be a file, not a directory
pt_PT: O arquivo tem de ser um ficheiro, não uma pasta

en: ID=%(grampsid)s, path=%(dir)s
pt_PT: Id=%(grampsid)s, caminho=%(dir)s

en: Missing media objects:
pt_PT: Objectos multimédia em falta:

en: Constructing list of other objects...
pt_PT: A construir a lista de outros objectos...

en: Family of %(husband)s and %(spouse)s
pt_PT: Família de %(husband)s e %(spouse)s

en: Family of %s
pt_PT: Família de %s

en: Creating GENDEX file
pt_PT: A criar um ficheiro GENDEX

en: Creating surname pages
pt_PT: A criar páginas de apelidos

en: Creating thumbnail preview page...
pt_PT: A criar página de antevisão de miniaturas...

en: Creating statistics page...
pt_PT: A criar página de estatísticas...

en: Creating updates page...
pt_PT: A criar página de actualizações...

en: Creating address book pages ...
pt_PT: A criar páginas de livro de endereços...

en: Narrative Website Report for the %s language
pt_PT: Relatório Página web narrativa para o idioma %s

en: Narrative Website Report
pt_PT: Relatório Página web narrativa

en: Store website in .tar.gz archive
pt_PT: Armazenar o sítio web num arquivo .tar.gz

en: Whether to store the website in an archive file
pt_PT: Se deve armazenar as páginas web num arquivo .tar.gz

en: The destination directory for the web files
pt_PT: A pasta de destino para os ficheiros web

en: My Family Tree
pt_PT: A minha árvore genealógica

en: Website title
pt_PT: Título da página web

en: The title of the website
pt_PT: O título da página web

en: Select filter to restrict people that appear on the website
pt_PT: Seleccionar filtro para restringir os indivíduos que aparecem na página web

en: Show the relationship between the current person and the active person
pt_PT: Mostrar parentesco entre o indivíduo actual e o indivíduo activo

en: For each person page, show the relationship between this person and the active person.
pt_PT: Para cada página individual, mostrar o parentesco entre o indivíduo actual e o indivíduo activo.

en: File extension
pt_PT: Extensão do ficheiro

en: The extension to be used for the web files
pt_PT: A extensão a usar nos ficheiros web

en: Copyright
pt_PT: Direitos de autor

en: The copyright to be used for the web files
pt_PT: Os direitos de autor a usar nos ficheiros web

en: StyleSheet
pt_PT: Folha de estilo

en: The default stylesheet to be used for the pages
pt_PT: A folha de estilo pré-definida a usar nas páginas

en: Horizontal -- Default
pt_PT: Horizontal -- pré-definição

en: Vertical   -- Left Side
pt_PT: Vertical   -- lado esquerdo

en: Fade       -- WebKit Browsers Only
pt_PT: Desvanecer -- só para navegadores WebKit

en: Drop-Down  -- WebKit Browsers Only
pt_PT: Lista pendente -- só para navegadores WebKit

en: Navigation Menu Layout
pt_PT: Disposição do menu de navegação

en: Choose which layout for the Navigation Menus.
pt_PT: Escolha a disposição dos menus de navegação.

en: Normal Outline Style
pt_PT: Estilo normal de contorno

en: Citation References Layout
pt_PT: Disposição de referências a citações

en: Specify the default layout for the Citation References section on the source page
pt_PT: Especifique a disposição pré-definida para a secção "Referências a citações" na página de fontes

en: Include ancestor's tree
pt_PT: Incluir árvore de ascendentes

en: Whether to include an ancestor graph on each individual page
pt_PT: Se deve incluir um gráfico de ascendentes em cada página individual

en: Add previous/next
pt_PT: Adicionar anterior/seguinte

en: Add previous/next to the navigation bar.
pt_PT: Adicionar anterior/seguinte à barra de navegação.

en: This is a secure site (HTTPS)
pt_PT: Esta é uma página segura (https)

en: Whether to use http:// or https://
pt_PT: Se deve usar http:// ou https://

en: Toggle sections
pt_PT: Alternar secções

en: Check it if you want to open/close a section
pt_PT: Marcar se deseja abrir/fechar secções

en: Max. rows in an index
pt_PT: Máx. de colunas num índice

en: The maximum number of rows to include in an index page
pt_PT: Número máximo de colunas a incluir numa página de índice

en: Extra Pages
pt_PT: Páginas extra

en: Extra page name
pt_PT: Nome da página extra

en: Your extra page name like it is shown in the menubar
pt_PT: O nome da sua página extra tal como é mostrado na barra de menu

en: Your extra page path
pt_PT: O caminho da sua página extra

en: Your extra page path without extension
pt_PT: O caminho da sua página extra sem extensão

en: Do we use multiple translations?
pt_PT: Vai utilizar múltiplas traduções?

en: Whether to display the narrative web in multiple languages.
    See the translation tab to add new languages to the default one defined in the next field.
pt_PT: Se vai mostrar a página web narrativa em vários idiomas.
    Veja o separador de traduções para adicionar mais idiomas além do pré-definido no campo seguinte.

en: Sort all children in birth order
pt_PT: Ordenar filhos por data de nascimento

en: Whether to display children in birth order or in entry order.
pt_PT: Se deve mostrar os filhos por data de nascimento ou ordem de entrada dos dados.

en: Do we display coordinates in the places list?
pt_PT: Mostramos as coordenadas na lista de locais?

en: Whether to display latitude/longitude in the places list.
pt_PT: Se deve mostrar a latitude/longitude na lista de locais.

en: Sort places references either by date or by name
pt_PT: Ordenar referências de locais por data ou por nome

en: Sort the places references by date or by name. Not set means by date.
pt_PT: Ordenar referências de locais por data ou por nome. Indefinido significa por data.

en: Graph generations
pt_PT: Gerações do gráfico

en: The number of generations to include in the ancestor graph
pt_PT: O número de gerações a incluir no gráfico de ascendentes

en: Include narrative notes just after name, gender
pt_PT: Incluir notas narrativas a seguir ao nome, sexo

en: Include narrative notes just after name, gender and age at death (default) or include them just before attributes.
pt_PT: Incluir notas narrativas a seguir ao nome, sexo e idade ao óbito (pré-definição) ou incluir mesmo antes dos atributos.

en: Page Generation
pt_PT: Geração de página

en: Home page note
pt_PT: Nota da página inicial

en: A note to be used on the home page
pt_PT: Nota a mostrar na página inicial

en: Home page image
pt_PT: Imagem da página inicial

en: An image to be used on the home page
pt_PT: Imagem a mostrar na página inicial

en: Introduction note
pt_PT: Nota de introdução

en: A note to be used as the introduction
pt_PT: Nota a mostrar como introdução

en: Introduction image
pt_PT: Imagem de introdução

en: An image to be used as the introduction
pt_PT: Imagem a mostrar como introdução

en: Publisher contact note
pt_PT: Dados de contacto do editor

en: A note to be used as the publisher contact.
    If no publisher information is given,
    no contact page will be created
pt_PT: Nota a usar como contacto do editor.
    Se nenhuma informação do editor for fornecida,
    nenhuma página de contacto será criada

en: Publisher contact image
pt_PT: Imagem de contacto do editor

en: An image to be used as the publisher contact.
    If no publisher information is given,
    no contact page will be created
pt_PT: Imagem a usar no contacto do editor.
    Se nenhuma informação do editor for fornecida,
    nenhuma página de contacto será criada

en: HTML user header
pt_PT: Cabeçalho HTML do utilizador

en: A note to be used as the page header or a PHP code to insert.
pt_PT: Nota a usar como cabeçalho da página ou código PHP a inserir.

en: HTML user footer
pt_PT: Rodapé HTML do utilizador

en: A note to be used as the page footer
pt_PT: Nota a usar como rodapé da página

en: PHP user session
pt_PT: Sessão de utilizador PHP

en: A note to use for starting the php session.
    This option will be available only if the .php file extension is selected.
pt_PT: Uma nota usada para iniciar a sessão PHP.
    Esta opção só está disponível se seleccionar um ficheiro com extensão .php.

en: Images Generation
pt_PT: Geração de imagens

en: Include images and media objects
pt_PT: Incluir imagens e objectos multimédia

en: Whether to include a gallery of media objects
pt_PT: Se deve incluir uma galeria de objectos multimédia

en: Create the images index
pt_PT: Criar índice de imagens

en: This option allows you to create the images index
pt_PT: Esta opção permite a criação de um índice de imagens

en: Include unused images and media objects
pt_PT: Incluir imagens e objectos multimédia não usados

en: Whether to include unused or unreferenced media objects
pt_PT: Se deve incluir objectos multimédia não usados/referenciados

en: Create and only use thumbnail- sized images
pt_PT: Criar e usar só miniaturas das imagens

en: This option allows you to create only thumbnail images instead of the full-sized images on the Media Page. This will allow you to have a much smaller total upload size to your web hosting site.
pt_PT: Esta opção permite-lhe criar só miniaturas, em vez de imagens em tamanho original na página de multimédia. Com isto reduz significativamente o tamanho total dos dados a enviar para o servidor.

en: Create the thumbnail index
pt_PT: Criar índice de miniaturas

en: This option allows you to create the thumbnail index
pt_PT: Esta opção permite a criação de um índice de miniaturas

en: Max width of initial image
pt_PT: Largura máxima da imagem inicial

en: This allows you to set the maximum width of the image shown on the media page.
pt_PT: Permite definir a largura máxima da imagem mostrada na página de multimédia.

en: Include download page
pt_PT: Incluir página de transferências

en: Whether to include a database download option
pt_PT: Se deve incluir a opção de transferir a base de dados

en: How many downloads
pt_PT: Número de transferências

en: The number of download files to include in the download page
pt_PT: O número de ficheiros a incluir na página de transferências

en: Download Filename #%c
pt_PT: Ficheiro %c a transferir

en: File to be used for downloading of database
pt_PT: Ficheiro a usar para transferir a base de dados

en: Description for download
pt_PT: Descrição da transferência

en: Family Tree #%c
pt_PT: Árvore genealógica %c

en: Give a description for this file.
pt_PT: Forneça uma descrição para este ficheiro.

en: Advanced Options
pt_PT: Opções avançadas

en: Character set encoding
pt_PT: Codificação de caracteres

en: The encoding to be used for the web files
pt_PT: A codificação a usar nos ficheiros web

en: Include link to active person on every page
pt_PT: Incluir ligação ao indivíduo activo em todas as páginas

en: Include a link to the active person (if they have a webpage)
pt_PT: Incluir ligação ao indivíduo activo (se tiver uma página web)

en: Include a column for birth dates on the index pages
pt_PT: Incluir uma coluna com as datas de nascimento nas páginas de índice

en: Whether to include a birth column
pt_PT: Se deve incluir uma coluna de nascimento

en: Include a column for death dates on the index pages
pt_PT: Incluir uma coluna com a data de óbito nas páginas de índice

en: Whether to include a death column
pt_PT: Se deve incluir uma coluna de óbito

en: Include a column for partners on the index pages
pt_PT: Incluir uma coluna para parceiros nas páginas de índice

en: Whether to include a partners column
pt_PT: Se deve incluir uma coluna de parceiros

en: Include a column for parents on the index pages
pt_PT: Incluir uma coluna para pais nas páginas de índice

en: Whether to include a parents column
pt_PT: Se deve incluir uma coluna para pais

en: Include half and/or step-siblings on the individual pages
pt_PT: Incluir os meio-irmãos e os irmãos por afinidade nas páginas individuais

en: Whether to include half and/or step-siblings with the parents and siblings
pt_PT: Se deve incluir os meio-irmãos e os irmãos por afinidade com os pais e irmãos

en: Include family pages
pt_PT: Incluir páginas da família

en: Whether or not to include family pages.
pt_PT: Se deve incluir páginas das famílias.

en: Include event pages
pt_PT: Incluir páginas de eventos

en: Add a complete events list and relevant pages or not
pt_PT: Se deve adicionar uma lista de eventos completa e páginas relevantes

en: Include other roles
pt_PT: Incluir outros papéis

en: Include persons with other roles to an event
pt_PT: Incluir indivíduos com outros papéis num evento

en: Include place pages
pt_PT: Incluir páginas de locais

en: Whether or not to include the place pages.
pt_PT: Se deve ou não incluir páginas de locais.

en: Include unused place pages
pt_PT: Incluir páginas de locais não usados

en: Whether or not to include the unused place pages.
pt_PT: Se deve incluir páginas de locais não utilizados.

en: Include source pages
pt_PT: Incluir páginas de fontes

en: Whether or not to include the source pages.
pt_PT: Se deve ou não incluir páginas de fontes.

en: Include repository pages
pt_PT: Incluir páginas de repositório

en: Whether or not to include the repository pages.
pt_PT: Se deve incluir páginas de repositórios.

en: Include GENDEX file (/gendex.txt)
pt_PT: Incluir ficheiro GENDEX (/gendex.txt)

en: Whether to include a GENDEX file or not
pt_PT: Se deve incluir um ficheiro GENDEX

en: Include address book pages
pt_PT: Incluir páginas de lista de endereços

en: Whether or not to add Address Book pages,which can include e-mail and website addresses and personal address/ residence events.
pt_PT: Se deve incluir páginas de livro de endereços, que podem incluir endereços electrónicos e páginas web do indivíduo, bem como eventos residenciais e endereços locais.

en: Include the statistics page
pt_PT: Incluir página de estatísticas

en: Whether or not to add statistics page
pt_PT: Se deve incluir página de estatísticas

en: Place Map Options
pt_PT: Opções dos mapas de locais

en: Stamen Map
pt_PT: StamenMap

en: Map Service
pt_PT: Serviço de mapas

en: Choose your choice of map service for creating the Place Map Pages.
pt_PT: Escolha o seu serviço de mapas para criação da página de mapas de locais.

en: Include Place map on Place Pages
pt_PT: Incluir mapa do local nas páginas de locais

en: Whether to include a place map on the Place Pages, where Latitude/ Longitude are available.
pt_PT: Se deve incluir um mapa do local nas páginas de locais, quando a latitude e longitude estejam disponíveis.

en: Include Family Map Pages with all places shown on the map
pt_PT: Incluir as páginas de mapas de família com todos os locais mostrados no mapa

en: Whether or not to add an individual page map showing all the places on this page. This will allow you to see how your family traveled around the country.
pt_PT: Se deve incluir uma página individual de mapa mostrando todos os locais nesta página. Isto permitirá ver como a sua família está distribuída no país.

en: Family Links
pt_PT: Ligações de família

en: Drop
pt_PT: Aplicar

en: Markers
pt_PT: Marcadores

en: Google/ FamilyMap Option
pt_PT: Opções do Google/FamilyMap

en: Select which option that you would like to have for the Google Maps family-map pages...
pt_PT: Seleccione a opção que gostaria de ter para as páginas de mapas da família no Google Maps...

en: Google maps API key
pt_PT: Chave API do Google Maps

en: The API key used for the Google maps.
    This key is mandatory and must be valid
pt_PT: A chave API usada para o Google Maps.
    É obrigatória e tem de estar válida.

en: How to get the API key
pt_PT: Como obter a chave API

en: Copy and paste this value in your browser.
    The Google maps service must be selected.
pt_PT: Copie e cole este valor no seu navegador.
    Tem de seleccionar o serviço Google Maps.

en: Toner
pt_PT: Tóner

en: Terrain
pt_PT: Terreno

en: WaterColor
pt_PT: Aguarela

en: Stamen Option
pt_PT: Opções de Stamen

en: Select which option that you would like to have for the Stamen map map-pages...
pt_PT: Seleccione a opção que gostaria de ter para as páginas de mapas Stamenmap...

en: Stamen maps API key
pt_PT: Chave API do Stamen Maps

en: The API key used for the Stamen maps.
    This key is mandatory and must be valid
pt_PT: A chave API usada para o Stamen Maps.
    É obrigatória e tem de estar válida.

en: Copy and paste this value in your browser.
    The Stamen maps service must be selected.
pt_PT: Copie e cole este valor no seu navegador.
    Tem de seleccionar o serviço Stamen Maps.

[ctx: val]
en: in %(inipth)s (%(val)s)
pt_PT: em %(inipth)s (%(val)s)

en: latest
pt_PT: último

en: openlayers version to use
pt_PT: versão openlayers a usar

en: You should use this option only if you can't see the maps in your website for OpenStreetMap or Stamen maps
    You can change the value in the specified file. The option name to modify is openlayers_version.
    See OLDER VERSIONS in https://openlayers.org/
pt_PT: Só deve usar esta opção se não consegue ver os mapas na sua página web para mapas OpenStreetMap ou Stamen.
    Pode alterar o valor no ficheiro especificado. A opção a alterar é openlayers_version.
    Veja OLDER VERSIONS em https://openlayers.org/

en: Other inclusion (CMS, web calendar, PHP)
pt_PT: Outras (CMS, web calendar, PHP)

en: Do we include these pages in a CMS web?
pt_PT: Incluir estas páginas num CMS web?

en: Where do you place your website? default = /NAVWEB
pt_PT: Onde é que coloca a sua página web? A pré-definição é /NAVWEB

en: Include the news and updates page
pt_PT: Incluir página de notícias e actualizações

en: Whether to include a page with the last updates
pt_PT: Se deve incluir uma página com as últimas actualizações

en: Max days for updates
pt_PT: Máximo de dias para actualizar

en: You want to see the last updates on how many days?
pt_PT: Deseja ver o histórico de actualizações para quantos dias?

en: Max number of updates per object to show
pt_PT: Número máximo de actualizações por objecto a mostrar

en: How many updates do you want to see max
pt_PT: Qual o máximo de actualizações que deseja ver

en: Translations
pt_PT: Traduções

en: Second language
pt_PT: Segundo idioma

en: Site name for your second language
pt_PT: Nome do sítio no segundo idioma

en: This site title
pt_PT: Título deste sítio

en: Enter a title in the respective language
pt_PT: Insira um título no idioma apropriado

en: Third language
pt_PT: Terceiro idioma

en: Site name for your third language
pt_PT: Nome do sítio no terceiro idioma

en: Fourth language
pt_PT: Quarto idioma

en: Site name for your fourth language
pt_PT: Nome do sítio no quarto idioma

en: Fifth language
pt_PT: Quinto idioma

en: Site name for your fifth language
pt_PT: Nome do sítio no quinto idioma

en: Sixth language
pt_PT: Sexto idioma

en: Site name for your sixth language
pt_PT: Nome do sítio no sexto idioma

en: Calendar Options
pt_PT: Opções do calendário

en: Do we include the web calendar ?
pt_PT: Incluir o calendário web?

en: Whether to include a calendar for year %s
pt_PT: Se deve incluir um calendário para o ano %s

en: Create one day event pages for Year At A Glance calendar
pt_PT: Criar páginas de eventos diários para o panorama do ano

en: Whether to create one day pages or not
pt_PT: Se deve criar páginas para cada dia

en: Include birthdays in the calendar
pt_PT: Incluir aniversários de nascimento

en: Include anniversaries in the calendar
pt_PT: Incluir bodas no calendário

en: Show data only after year
pt_PT: Mostrar dados só depois do ano

en: Show data only after this year. Default is current year -  'maximum age probably alive' which is defined in the dates preference tab.
pt_PT: Mostrar dados só depois do ano. A pré-definição é o ano actual - "idade máxima provavelmente vivo" que é definida no separador de preferências de data.

en: HeatMap Options
pt_PT: Opções dos mapas térmicos

en: Include heatmap pages
pt_PT: Incluir páginas de mapas térmicos

en: Whether to include heatmap pages for events
pt_PT: Se deve incluir páginas de mapas térmicos para eventos

en: Point size
pt_PT: Tamanho do ponto

en: Set the size of the heatmap points.
    Default: 8
pt_PT: O tamanho do ponto do mapa térmico
    Pré-definição: 8

en: Blur
pt_PT: Esbater

en: Set the blur size.
    Default: 15
pt_PT: Definir a área a esbater.
    Pré-definição: 15

en: Zoom
pt_PT: Ampliação

en: Creating individual pages
pt_PT: A criar páginas individuais

[ctx: letter]
en: Surnames %(surname)s beginning with letter %(letter)s
pt_PT: Apelidos %(surname)s que começam com a letra %(letter)s

en: This page contains an index of all the individuals in the database, sorted by their last names. Selecting the person&#8217;s name will take you to that person&#8217;s individual page.
pt_PT: Esta página contém um índice de todos os indivíduos na base de dados, ordenado pelos seus apelidos. Seleccionar o nome do indivíduo, leva à sua página individual.

en: <absent>
pt_PT: <em falta>

en: Tracking %s
pt_PT: A seguir %s

en: This map page represents that person and any descendants with all of their event/places. If you place your mouse over the marker it will display the place name. The markers and the Reference list are sorted in date order (if any?). Clicking on a place&#8217;s name in the Reference section will take you to that place&#8217;s page.
pt_PT: Esta página de mapas representa o indivíduo e seus descendentes com todos os seus eventos e locais. Se posicionar o rato sobre o marcador será mostrado o nome do local. Os marcadores e a lista de referência são ordenados por data (se existir). Clicar no nome do local na secção Referência, leva à sua página.

en: Place Title
pt_PT: Título do local

en: Drop Markers
pt_PT: Aplicar marcadores

en: Call Name
pt_PT: Nome usual

en: Nick Name
pt_PT: Alcunha

en: Age at Death
pt_PT: Idade ao óbito

en: Stepfather
pt_PT: Padrastro

en: Stepmother
pt_PT: Madrasta

en: Not siblings
pt_PT: Não irmãos

en: Relation to the center person
pt_PT: Parentesco com o indivíduo central

en: Relation to main person
pt_PT: Parentesco com o indivíduo principal

en: Relation within this family (if not by birth)
pt_PT: Parentesco com esta família (se não for consanguíneo)

en: Creating place pages
pt_PT: A criar páginas de locais

en: This page contains an index of all the places in the database, sorted by their title. Clicking on a place&#8217;s title will take you to that place&#8217;s page.
pt_PT: Esta página contém um índice de todos os locais na base de dados, ordenados por título. Ao clicar no título de um local, será levado à sua página.

[ctx: Place Name]
en: Name
pt_PT: Nome

en: State/Province
pt_PT: Estado/Província

en: Place Map
pt_PT: Mapa do local

en: Creating repository pages
pt_PT: A criar páginas de repositórios

en: This page contains an index of all the repositories in the database, sorted by their title. Clicking on a repositories&#8217;s title will take you to that repositories&#8217;s page.
pt_PT: Esta página contém um índice de todos os repositórios na base de dados, ordenados por título. Ao clicar no título de um repositório, será levado à sua página.

[ctx: Repository]
en: Name
pt_PT: Nome

en: Creating source pages
pt_PT: A criar páginas de fontes

en: This page contains an index of all the sources in the database, sorted by their title. Clicking on a source&#8217;s title will take you to that source&#8217;s page.
pt_PT: Esta página contém um índice de todas as fontes na base de dados, ordenado por título. Clicar no título de uma fonte, leva à sua página respectiva.

[ctx: Source Name]
en: Name
pt_PT: Nome

en: Publication information
pt_PT: Informação de publicação

en: Database overview
pt_PT: Resumo da base de dados

en: Narrative web content report for
pt_PT: Relatório de página web narrativa

en: This page contains an index of all the individuals in the database with the surname of %s. Selecting the person&#8217;s name will take you to that person&#8217;s individual page.
pt_PT: Esta página contém um índice de todos os indivíduos na base de dados cujo apelido é %s. Seleccionar o nome do indivíduo, leva à sua página individual.

en: Surnames by person count
pt_PT: Apelidos por número de indivíduos

en: This page contains an index of all the surnames in the database. Selecting a link will lead to a list of individuals in the database with this same surname.
pt_PT: Esta página contém um índice de todos os apelidos na base de dados. Seleccionar uma ligação, leva a uma lista de indivíduos na base de dados que tenham esse apelido.

en: Number of People
pt_PT: Número de indivíduos

en: Surnames beginning with letter '{letter}' {char}
pt_PT: Apelidos que começam com a letra "{letter}' {char}

en: This page displays a indexed list of all the media objects in this database. It is sorted by media title. There is an index of all the media objects in this database. Clicking on a thumbnail will take you to that image&#8217;s page.
pt_PT: Esta página contém um índice de todos os objectos multimédia na base de dados, ordenado por título. Há um índice de todos os objectos multimédia nesta base de dados. Clicar numa miniatura, leva à sua página respectiva.

en: New and updated objects
pt_PT: Objectos novos e actualizados

[ctx: nb]
en: This page contains the last updated objects in the database in the last %(days)d days and for a maximum of %(nb)d objects per object type.
pt_PT: Esta página contém os últimos objectos actualizados na base de dados nos últimos %(days)d dias, num máximo de %(nb)d objectos por categoria.

en: Generated by %(gramps_home_html_start)sGramps%(html_end)s on %(date)s
pt_PT: Gerado pelo %(gramps_home_html_start)sGramps%(html_end)s a %(date)s

en: Calendar Title
pt_PT: Título do calendário

en: My Family Calendar
pt_PT: O meu calendário familiar

en: The title of the calendar
pt_PT: O título do calendário

en: The stylesheet to be used for the web pages
pt_PT: A folha de estilo a usar nas páginas web

en: Content Options
pt_PT: Opções de conteúdo

en: Create multiple year calendars
pt_PT: Criar calendários para vários anos

en: Whether to create Multiple year calendars or not.
pt_PT: Se deve criar calendários para vários anos.

en: Start Year for the Calendar(s)
pt_PT: Ano inicial do(s) calendário(s)

en: Enter the starting year for the calendars between 1900 - 3000
pt_PT: Insira o ano inicial para os calendários entre 1900 e 3000

en: End Year for the Calendar(s)
pt_PT: Último ano do(s) calendário(s)

en: Enter the ending year for the calendars between 1900 - 3000.
pt_PT: Insira o último ano para os calendários entre 1900 e 3000.

en: Holidays will be included for the selected country
pt_PT: Serão incluídos os feriados do país seleccionado

en: Jan - Jun Notes
pt_PT: Notas de Jan - Jun

en: January Note
pt_PT: Nota de Janeiro

en: The note for the month of January
pt_PT: Nota para o mês de Janeiro

en: February Note
pt_PT: Nota de Fevereiro

en: The note for the month of February
pt_PT: Nota para o mês de Fevereiro

en: March Note
pt_PT: Nota de Março

en: The note for the month of March
pt_PT: Nota para o mês de Março

en: April Note
pt_PT: Nota de Abril

en: The note for the month of April
pt_PT: Nota para o mês de Abril

en: May Note
pt_PT: Nota de Maio

en: The note for the month of May
pt_PT: Nota para o mês de Maio

en: June Note
pt_PT: Nota de Junho

en: The note for the month of June
pt_PT: Nota para o mês de Junho

en: Jul - Dec Notes
pt_PT: Notas de Jul -Dez

en: July Note
pt_PT: Nota de Julho

en: The note for the month of July
pt_PT: Nota para o mês de Julho

en: August Note
pt_PT: Nota de Agosto

en: The note for the month of August
pt_PT: Nota para o mês de Agosto

en: September Note
pt_PT: Nota de Setembro

en: The note for the month of September
pt_PT: Nota para o mês de Setembro

en: October Note
pt_PT: Nota de Outubro

en: The note for the month of October
pt_PT: Nota para o mês de Outubro

en: November Note
pt_PT: Nota de Novembro

en: The note for the month of November
pt_PT: Nota para o mês de Novembro

en: December Note
pt_PT: Nota de Dezembro

en: The note for the month of December
pt_PT: Nota para o mês de Dezembro

en: Link to Narrated Web Report
pt_PT: Ligar ao relatório web narrativo

en: Whether to link data to web report or not
pt_PT: Se deve ligar os dados ao relatório web

en: Link prefix
pt_PT: Prefixo da ligação

en: A Prefix on the links to take you to Narrated Web Report
pt_PT: Prefixo a colocar nas ligações ao relatório web narrativo

en: Narrated Web Site
pt_PT: Relatório web narrativo

en: Produces web (HTML) pages for individuals, or a set of individuals
pt_PT: Gera páginas web (HTML) para indivíduos ou conjunto de indivíduos

en: Produces web (HTML) calendars.
pt_PT: Gera calendários web (HTML).

en: Webstuff
pt_PT: Recursos web

en: Provides a collection of resources for the web
pt_PT: Fornece uma colecção de recursos para a Web

note: Translators: Basic Ash style sheet
en: Basic-Ash
pt_PT: Básico - Cinzento

en: Basic-Cypress
pt_PT: Básico - Cipreste

en: Basic-Lilac
pt_PT: Básico - Lilás

en: Basic-Peach
pt_PT: Básico - Pêssego

en: Basic-Spruce
pt_PT: Básico - Pinho

en: No style sheet
pt_PT: Sem folha de estilos
