GRAMPS 4.0 - en to pl translation catalogue (6929 entries)

en: Bulgaria
pl: Bułgaria

en: Canada
pl: Kanada

en: Catalonia
pl: Katalonia

en: China
pl: Chiny

en: Croatia
pl: Chorwacja

en: Czech Republic
pl: Czechy

en: England
pl: Anglia

en: Finland
pl: Finlandia

en: France
pl: Francja

en: Germany
pl: Niemcy

en: Japan
pl: Japonia

en: Jewish Holidays
pl: Święta żydowskie

en: Passover
pl: Pesach

en: 2 of Passover
pl: 2 dzień Pesach

en: 3 of Passover
pl: 3 dzień Pesach

en: 4 of Passover
pl: 4 dzień Pesach

en: 5 of Passover
pl: 5 dzień Pesach

en: 6 of Passover
pl: 6 dzień Pesach

en: 7 of Passover
pl: 7 dzień Pesach

en: Shavuot
pl: Szawuot

en: Rosh Ha'Shana
pl: Rosz ha-Szana

en: Rosh Ha'Shana 2
pl: Rosz ha-Szana 2

en: Yom Kippur
pl: Jom Kippur

en: Sukot
pl: Sukot (Święto Szałasów)

en: 2 of Sukot
pl: 2 dzień Sukkot

en: 3 of Sukot
pl: 3 dzień Sukkot

en: 4 of Sukot
pl: 4 dzień Sukkot

en: 5 of Sukot
pl: 5 dzień Sukkot

en: 6 of Sukot
pl: 6 dzień Sukkot

en: 7 of Sukot
pl: 7 dzień Sukkot

en: Simhat Tora
pl: Simhat Tora (Radość Tory)

en: Hanuka
pl: Chanuka

en: 2 of Hanuka
pl: 2 dzień Chanuka

en: 3 of Hanuka
pl: 3 dzień Chanuka

en: 4 of Hanuka
pl: 4 dzień Chanuka

en: 5 of Hanuka
pl: 5 dzień Chanuka

en: 6 of Hanuka
pl: 6 dzień Chanuka

en: 7 of Hanuka
pl: 7 dzień Chanuka

en: 8 of Hanuka
pl: 8 dzień Chanuka

en: Italy
pl: Włochy

en: New Zealand
pl: Nowa Zelandia

en: Russia
pl: Rosja

en: Serbia (Latin)
pl: Serbia (Łaciński)

en: Slovakia
pl: Słowacja

en: Sweden
pl: Szwecja

en: Turkey
pl: Turcja

en: Ukraine
pl: Ukraina

en: United States of America
pl: Stany Zjednoczone Ameryki Północnej (USA)

en: Genealogy System
pl: System Genealogiczny

en: Manage genealogical information, perform genealogical research and analysis
pl: Zarządzaj informacjami genealogicznymi, wykonuj badania genealogiczne

en: Genealogy;Family History;Research;Family Tree;GEDCOM;
pl: Genealogia;Historia rodziny;Badania;Drzewo rodzinne;GEDCOM;

en: Gramps is a genealogy program that is both intuitive for hobbyists and feature-complete for professional genealogists.
pl: Gramps to program genealogiczny, który jest intuicyjny dla pasjonatów i jednocześnie oferuje pełen zestaw funkcji potrzebnych profesjonalnym genealogom.

en: It gives you the ability to record the many details of the life of an individual as well as the complex relationships between various people, places and events.
pl: Daje Ci możliwość zapisania wielu szczegółów z życia osób, jak również określenia skomplikowanych relacji pomiędzy różnymi osobami, miejscami i zdarzeniami.

en: All of your research is kept organized, searchable and as precise as you need it to be.
pl: Wszystkie Twoje odkrycia są zorganizowane, przeszukiwalne oraz tak precyzyjne jak je potrzebujesz.

en: Gramps Development Team
pl: Gramps Zespół Developerski

en: Pedigree
pl: Rodowód

en: Descendant Fan
pl: Wykres kołowy potomków

en: People
pl: Osoby

en: Relationships
pl: Związki

en: Person
pl: Osoba

en: Gramps database
pl: Baza danych GRAMPS

en: Gramps package
pl: Pakiet GRAMPS

en: Gramps XML database
pl: Baza danych GRAMPS XML

en: GeneWeb source file
pl: Plik źródłowy GeneWeb

en: <b>Working with Dates</b><br/>A range of dates can be given by using the format "between January 4, 2000 and March 20, 2003". You can also indicate the level of confidence in a date and even choose between seven different calendars. Try the button next to the date field in the Events Editor.
pl: <b>Praca z datami</b><br/>Zakres dat może być podany przez użycie formatu "pomiędzy Styczeń 4, 2000 i Marzec 20, 2003". Możesz także określić poziom ufności w dacie jak również wybrać jeden z kilku kalendarzy. Po prostu wypróbuj przycisk obok pola daty w edytorze zdarzeń.

en: <b>Editing Objects</b><br/>In most cases double clicking on a name, source, place or media entry will bring up a window to allow you to edit the object. Note that the result can be dependent on context. For example, in the Family View clicking on a parent or child will bring up the Relationship Editor.
pl: <b>Edycja obiektów</b><br/>W większości przypadków podwójne kliknięcie na nazwisku, źródle, miejscu lub obiekcie medialnym otworzy okno, w którym można modyfikować wybrany obiekt. Zauważ, że wynik może zależeć od kontekstu. Np. w widoku rodzin kliknięcie na rodzicu lub dziecku otworzy okno edytora relacji.

en: <b>Adding Images</b><br/>An image can be added to any gallery or the Media View by dragging and dropping it from a file manager or a web browser. Actually you can add any type of file like this, useful for scans of documents and other digital sources.
pl: <b>Dodawanie obrazów</b><br/>Obraz może zostać dodany do dowolnej galerii albo widoku obiektów medialnych za pomocą metody przeciągnij i upuść z menedżera plików albo przeglądarki internetowej. Możesz dodać dowolny typ dokumentu w ten sposób, co jest przydatne przy skanach dokumentów albo innych nośnikach cyfrowych.

en: <b>Ordering Children in a Family</b><br/>The birth order of children in a family can be set by using drag and drop. This order is preserved even when they do not have birth dates.
pl: <b>Sortowanie dzieci w rodzinie</b><br/>Kolejność urodzeń dzieci w rodzinie może być ustawiona przy użyciu techniki przeciągnij i upuść. Ta kolejność będzie zachowana również wtedy, gdy nie posiadają one dat urodzeń.

en: <b>Talk to Relatives Before It Is Too Late</b><br/>Your oldest relatives can be your most important source of information. They usually know things about the family that haven't been written down. They might tell you nuggets about people that may one day lead to a new avenue of research. At the very least, you will get to hear some great stories. Don't forget to record the conversations!
pl: <b>Porozmawiaj z krewnymi nim będzie za późno</b>: <br/>Twoi najstarsi krewni mogą być twoim najważniejszym źródłem informacji. Zazwyczaj wiedzą rzeczy o rodzinie, które nie zostały nigdzie spisane. Mogą Ci podać prawdziwe perełki o osobach, które kiedyś mogą otworzyć Ci nowe drogi poszukiwań. I co najważniejsze - będziesz w stanie usłyszeć wiele wspaniałych historii. Nie zapomnij ich nagrać!

en: <b>Filtering People</b><br/>In the People View, you can 'filter' individuals based on many criteria. To define a new filter go to "Edit > Person Filter Editor". There you can name your filter and add and combine rules using the many preset rules. For example, you can define a filter to find all adopted people in the family tree. People without a birth date mentioned can also be filtered. To get the results save your filter. Then select this filter in the Filter field on Sidebar, then click Find button. If the Sidebar is not visible, select View > Sidebar.
pl: <b>Filtrowanie osób</b><br/>W widoku Osób możesz „filtrować” osoby według wielu kryteriów. Aby zdefiniować nowy filtr, przejdź do „Edycja > Edytor filtrów osób”. Tam możesz nadać nazwę swojemu filtrowi oraz dodawać i łączyć zasady, korzystając z wielu gotowych reguł. Na przykład możesz zdefiniować filtr, aby znaleźć wszystkie adoptowane osoby w drzewie genealogicznym. Można również filtrować osoby, które nie mają podanej daty urodzenia. Aby uzyskać wyniki, zapisz swój filtr. Następnie wybierz ten filtr w polu Filtr na pasku bocznym i kliknij przycisk Szukaj. Jeśli pasek boczny nie jest widoczny, wybierz Widok > Pasek boczny.

en: <b>Inverted Filtering</b><br/>Filters can easily be reversed by using the 'invert' option "Return values that do not match the filter rules". For instance, by inverting the 'People with children' filter you can select all people without children.
pl: <b>Odwrócone filtrowanie</b><br/>Filtry można łatwo odwrócić za pomocą opcji „odwróć” „Zwracaj wartości, które nie pasują do reguł filtra”. Na przykład, odwracając filtr „Osoby z dziećmi”, możesz wybrać wszystkie osoby bez dzieci.

en: <b>Locating People</b><br/>In the Grouped People View, each surname is listed only once. By clicking on the arrow to the left of a name, the list will expand to show all individuals with that last name. To locate any Family Name from a long list, select a Family Name (not a person) and start typing. The view will jump to the first Family Name matching the letters you enter.
pl: <b>Wyszukiwanie osób</b><br/>W widoku zgrupowanych osób każde nazwisko jest wyświetlane tylko raz. Kliknięcie strzałki po lewej stronie nazwiska spowoduje rozwinięcie listy i wyświetlenie wszystkich osób o tym nazwisku. Aby znaleźć dowolne nazwisko z długiej listy, wybierz nazwisko (nie osobę) i zacznij wpisywać. Widok przeskoczy do pierwszego nazwiska rodziny pasującego do wprowadzonych liter.

en: <b>The Family View</b><br/>The Family View is used to display a typical family unit as two parents and their children.
pl: <b>Widok rodzin</b><br/>Widok rodzin jest używany do wyświetlenia podstawowych jednostek rodziny - dwojga rodziców oraz ich dzieci.

en: <b>Changing the Active Person</b><br/>Changing the Active Person in views is easy. In the Relationship view just click on anyone. In the Pedigree View doubleclick on the person or right click to select any of their spouses, siblings, children or parents.
pl: <b>Zmiana aktywnej osoby</b><br/>Zmiana aktywnej osoby w widokach jest prosta. W widoku relacji kliknij po prostu na jakąś osobę. W widoku rodowodu kliknij dwukrotnie na osobę albo z menu kontekstowego wybierz jedną osobę spośród jego małżonków, dzieci, rodzeństwa czy rodziców.

en: <b>Who Was Born When?</b><br/>Under "Tools > Analysis and exploration > Compare Individual Events..." you can compare the data of individuals in your database. This is useful, say, if you wish to list the birth dates of everyone in your database. You can use a custom filter to narrow the results.
pl: <b>Kto się kiedy urodził?</b><br/>W menu „Narzędzia > Analiza i eksploracja > Porównaj wydarzenia osób...” możesz porównać dane dotyczące poszczególnych osób w swojej bazie danych. To przydatna funkcja, na przykład gdy chcesz sporządzić listę dat urodzenia wszystkich osób w bazie. Możesz również zastosować filtr niestandardowy, aby zawęzić wyniki.

en: <b>Gramps Tools</b><br/>Gramps comes with a rich set of tools. These allow you to undertake operations such as checking the database for errors and consistency. There are research and analysis tools such as event comparison, finding duplicate people, interactive descendant browser, and many others. All tools can be accessed through the "Tools" menu.
pl: <b>Narzędzia Gramps</b><br/>Gramps zawiera bogaty zestaw narzędzi. Pozwalają one na wykonywanie operacji, takich jak sprawdzanie bazy danych pod kątem błędów i spójności. Istnieją narzędzia badawcze i analityczne, takie jak porównywanie zdarzeń, znajdowanie duplikatów, interaktywna przeglądarka potomków i wiele innych. Dostęp do wszystkich narzędzi można uzyskać z menu „Narzędzia”.

en: <b>Calculating Relationships</b><br/>To check if two people in the database are related (by blood, not marriage) try the tool under "Tools > Utilities > Relationship Calculator...". The exact relationship as well as all common ancestors are reported.
pl: <b>Obliczanie pokrewieństwa</b><br/>Aby sprawdzić, czy dwie osoby w bazie danych są ze sobą spokrewnione (pokrewieństwo krwi, nie przez małżeństwo), skorzystaj z narzędzia dostępnego w „Narzędzia > Narzędzia pomocnicze > Kalkulator pokrewieństwa...”. Wyświetlone zostaną dokładne relacje między tymi osobami oraz wszyscy ich wspólni przodkowie.

en: <b>SoundEx can help with family research</b><br/>SoundEx solves a long standing problem in genealogy, how to handle spelling variations. The SoundEx Gramplet takes a surname and generates a simplified form that is equivalent for similar sounding names. Knowing the SoundEx Code for a surname is very helpful for researching Census Data files (microfiche) at a library or other research facility. To view the SoundEx codes for surnames in your database, add the SoundEx Gramplet.
pl: <b>SoundEx może pomóc w poszukiwaniu rodzin</b>:<br/> Kody SoundEx rozwiązują długo istniejący problem w genealogii - jak przechowywać różnice w wymowie. Narzędzie SoundEx pozwala na wzięcie nazwiska danej osoby i wygenerowanie jej uproszczonej formy, która jest odpowiednikiem dla podobnie brzmiących nazw i nazwisk. Znajomość kodu SoundEx dla nazwiska jest bardzo użyteczna przy przeszukiwaniu plików Census Data Files (microfiche) w bibliotekach albo innych centrach badawczych. Aby uzyskać kody SoundEx z nazwisk w bazie, dodaj Gramplet SoundEx.

en: <b>Setting Your Preferences</b><br/>"Edit > Preferences..." lets you modify a number of settings, such as the path to your media files, and allows you to adjust many aspects of the Gramps presentation to your needs. Each separate view can also be configured under "View > Configure View...".
pl: <b>Ustawianie preferencji</b><br/>Opcja „Edycja > Preferencje...” pozwala zmodyfikować szereg ustawień, takich jak ścieżka do plików multimedialnych, a także dostosować wiele elementów prezentacji Gramps do własnych potrzeb. Każdy widok można również skonfigurować osobno, wybierając „Widok > Konfiguruj widok...”.

en: <b>Gramps Reports</b><br/>Gramps offers a wide variety of reports. The Graphical Reports and Graphs can present complex relationships easily and the Text Reports are particularly useful if you want to send the results of your family tree to members of the family via email. If you're ready to make a website for your family tree then there's a report for that as well.
pl: <b>Raporty Gramps</b><br/> Gramps oferuje szeroki wachlarz raportów. Raporty graficzne i grafy mogą przedstawiać złożone relacje w sposób łatwy a raporty tekstowe są szczególnie użyteczne, jeśli chcesz wysłać informacje na temat twojego drzewa genealogicznego do innych członków swojej rodziny poprzez email. Jeśli zaś planujesz stworzyć stronę ze swoim drzewem rodzinny, możesz dołączyć do niej także taki raport.

en: <b>Starting a New Family Tree</b><br/>A good way to start a new family tree is to enter all the members of the family into the database using the Person View (use "Edit > Add..." or click on the Add a new person button from the People View). Then go to the Relationship View and create relationships between people.
pl: <b>Rozpoczynanie nowego drzewa genealogicznego</b><br/>Dobrym sposobem na rozpoczęcie nowego drzewa genealogicznego jest wprowadzenie wszystkich członków rodziny do bazy danych w widoku Osoby (użyj opcji „Edycja > Dodaj...” lub kliknij przycisk Dodaj nową osobę w widoku Osoby). Następnie przejdź do widoku Relacje i utwórz powiązania między osobami.

en: <b>What's That For?</b><br/>Unsure what a button does? Simply hold the mouse over a button and a tooltip will appear.
pl: <b>Do czego to służy</b><br/>Niepewny co robi któryś przycisk? Najedź kursorem myszy nad ten przycisk, a pojawi się dymek z podpowiedzią.

en: <b>Unsure of a Date?</b><br/>If you're unsure about the date an event occurred, Gramps allows you to enter a wide range of date formats based on a guess or an estimate. For instance, "about 1908" is a valid entry for a birth date in Gramps. Click the "Invoke date editor" button next to the date field. See the Gramps Manual to learn more.
pl: <b>Nie jesteś pewien daty? </b><br/>Jeśli nie jesteś pewien daty wydarzenia, Gramps pozwala na wprowadzenie szerokiego zakresu formatów dat opartych na domysłach lub szacunkach. Na przykład, "około 1908" jest poprawnym wpisem daty urodzenia w Gramps. Kliknij przycisk "Wywołaj edytor daty" znajdujący się obok pola daty. Aby dowiedzieć się więcej, zobacz Podręcznik Gramps.

en: <b>Duplicate Entries</b><br/>The tool "Tools > Family Tree Processing > Find Possible Duplicate People..." allows you to locate (and merge) entries of the same person entered more than once in the database.
pl: <b>Duplikaty wpisów</b><br/>Narzędzie „Narzędzia > Przetwarzanie drzewa genealogicznego > Znajdź potencjalne duplikaty osób...” pozwala odnaleźć (i połączyć) wpisy dotyczące tej samej osoby, które zostały wprowadzone więcej niż raz do bazy danych.

en: <b>Merging Entries</b><br/>The function "Edit > Merge..." allows you to combine separately listed people into one. Select the second entry by holding the Control key as you click. This is very useful for combining two databases with overlapping people, or combining erroneously entered differing names for one individual. Merging is available in all list views for all primary object types.
pl: <b>Scalanie wpisów</b><br/>Funkcja „Edycja > Scal...” umożliwia połączenie oddzielnie wprowadzonych osób w jeden wpis. Aby to zrobić, przytrzymaj klawisz Ctrl i kliknij drugi wpis, który chcesz połączyć z pierwszym. To bardzo przydatne narzędzie przy łączeniu dwóch baz danych zawierających te same osoby lub przy poprawianiu błędnie wprowadzonych różnych wersji imienia i nazwiska tej samej osoby. Scalanie jest dostępne we wszystkich widokach listy dla wszystkich głównych typów obiektów.

en: <b>Organising the Views</b><br/>Many of the views can present your data as either a hierarchical tree or as a simple list. Each view can also be configured to the way you like it. Have a look to the right of the top toolbar or under the "View" menu.
pl: <b> Organizowanie widoków</b><br/>Wiele widoków może przedstawiać dane jako drzewo hierarchiczne lub jako prostą listę. Każdy widok można również skonfigurować tak, jak lubisz. Spójrz na prawo od górnego paska narzędzi lub w menu "Widok".

en: <b>Navigating Back and Forward</b><br/>Gramps maintains a list of previous active objects such as People and Events. You can move forward and backward through the list using "Go > Forward" and "Go > Back" or the arrow buttons.
pl: <b>Nawigacja wstecz i do przodu</b><br/>Gramps przechowuje listę ostatnio aktywnych obiektów, takich jak osoby czy wydarzenia. Możesz poruszać się po tej liście do przodu i do tyłu, korzystając z opcji „Przejdź > Do przodu” oraz „Przejdź > Do tyłu” lub za pomocą przycisków strzałek.

en: <b>Keyboard Shortcuts</b><br/>Tired of having to take your hand off the keyboard to use the mouse? Many functions in Gramps have keyboard shortcuts. If one exists for a function it is displayed on the right side of the menu.
pl: <b>Skróty klawiaturowe</b><br/>Zmęczony ciągłym odrywaniem ręki od klawiatury aby użyć myszy? Wiele funkcji w Gramps posiada skróty klawiaturowe. Jeśli on istnieje dla danej funkcji, to będzie wyświetlony po prawej stronie menu.

en: <b>Read the Manual</b><br/>Don't forget to read the Gramps manual, "Help > User Manual". The developers have worked hard to make most operations intuitive but the manual is full of information that will make your time spent on genealogy more productive.
pl: <b>Przeczytaj podręcznik</b><br/>Nie zapomnij zajrzeć do podręcznika użytkownika Grampsa, dostępnego w „Pomoc > Podręcznik użytkownika”. Twórcy programu włożyli wiele pracy, by większość operacji była intuicyjna, ale podręcznik zawiera mnóstwo informacji, które pozwolą Ci efektywniej pracować nad genealogią.

en: <b>Adding Children</b><br/>To add children in Gramps there are two options. You can find one of their parents in the Families View and open the family. Then choose to create a new person or add an existing person. You can also add children (or siblings) from inside the Family Editor.
pl: <b>Dodawanie dzieci</b><br/>Dodawanie dziecka do Grampsa można zrobić na dwa sposoby. Możesz znaleźć jednego z jego rodziców w widoku rodzin i otworzyć rodzinę, a następnie utworzyć nową osobę lub wybrać istniejącą już. Możesz również dodać dziecko (albo rodzeństwo) z poziomu edytora rodzin.

en: <b>Editing the Parent-Child Relationship</b><br/> You can edit the relationship of a child to its parents by double clicking the child in the Family Editor. Relationships can be any of Adopted, Birth, Foster, None, Sponsored, Stepchild and Unknown.
pl: <b>Edytowanie relacji Rodzic - Dziecko</b><br/> Możesz wyedytować relację pomiędzy dzieckiem a rodzicem przez dwuklik na dziecku w edytorze rodzin. Relacja może być jedną z pośród: adoptowany(a), rodzony(a), żadna, sierota, utrzymanek(ka), pasierb(ica), nieznana.

en: <b>Show All Checkbutton</b><br/>When adding an existing person as a spouse, the list of people shown is filtered to display only people who could realistically fit the role (based on dates in the database). In case Gramps is wrong in making this choice, you can override the filter by checking the Show All checkbutton.
pl: <b>Opcja Pokaż wszystkie</b><br/> Kiedy dodajesz partnera albo dziecko do związku, lista osób jest filtrowana tak, aby pokazywać tylko osoby, które mają rzeczywistą szansę istnieć w tej roli. (bazując na datach w bazie). W przypadku, gdy Gramps źle zgaduje, możesz wyłączyć ten filtr zaznaczając opcję Pokaż wszystkie.

en: <b>Improving Gramps</b><br/>Users are encouraged to request enhancements to Gramps. Requesting an enhancement can be done either through the gramps-users or gramps-devel mailing lists, or by going to https://gramps-project.org/bugs/ and creating a Feature Request. Filing a Feature Request is preferred but it can be good to discuss your ideas on the email lists.
pl: <b>Ulepszanie Gramps</b><br/>Zachęcamy użytkowników do zgłaszania próśb o ulepszenie i nowe funkcjonalności programu. Zgłoszenie takiej prośby można dokonać zarówno poprzez listy mailowe gramps-users albo gramps-devel, albo tworząc Feature Request (prośbę o funkcjonalność) w https://gramps-project.org/bugs/, (przy czym preferowana jest ostatnia metoda, jednakże niejednokrotnie warto przedyskutować idee na listach mailingowych).

en: <b>Gramps Mailing Lists</b><br/>Want answers to your questions about Gramps? Check out the gramps-users email list. Many helpful people are on the list, so you're likely to get an answer quickly. If you have questions related to the development of Gramps, try the gramps-devel list. You can see the lists by selecting "Help > Gramps Mailing Lists".
pl: <b>Listy mailingowe Gramps</b><br/>Masz pytania dotyczące Grampsa? Sprawdź listę mailingową gramps-users. Znajdziesz tam wielu pomocnych użytkowników, więc odpowiedź prawdopodobnie otrzymasz szybko. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z rozwojem programu, wypróbuj listę gramps-devel. Obie listy możesz przeglądać, wybierając „Pomoc > Listy mailingowe Gramps”.

en: <b>Contributing to Gramps</b><br/>Want to help with Gramps but can't write programs? Not a problem! A project as large as Gramps requires people with a wide variety of skills. Contributions can be anything from writing documentation to testing development versions and helping with the web site. Start by subscribing to the Gramps developers mailing list, gramps-devel, and introducing yourself. Subscription information can be found at "Help > Gramps Mailing Lists".
pl: <b>Współtworzenie Gramps</b><br/>Chcesz pomóc w rozwoju Grampsa, ale nie programujesz? Nie ma problemu! Tak duży projekt jak Gramps potrzebuje ludzi o różnorodnych umiejętnościach. Możesz wnieść swój wkład, pisząc dokumentację, testując wersje rozwojowe lub pomagając przy stronie internetowej. Zacznij od zapisania się na listę mailingową programistów Grampsa — gramps-devel — i przedstaw się. Informacje o subskrypcji znajdziesz w „Pomoc > Listy mailingowe Gramps”.

en: <b>So What's in a Name?</b><br/>The name Gramps was suggested to the original developer, Don Allingham, by his father. It stands for <i>Genealogical Research and Analysis Management Program System</i>. It is a full-featured genealogy program letting you store, edit, and research genealogical data. The Gramps database back end is so robust that some users are managing genealogies containing hundreds of thousands of people.
pl: <b>Skąd taka nazwa programu</b><br/>Nazwa Gramps została zaproponowana pierwszemu twórcy tej aplikacji, Don Allingham przez jego ojca. Oznacza <i>Genealogical Research and Analysis Management Program System</i> (System zarządzania i analizy danych genealogicznych). Jest to w pełni funkcjonalny program pozwalający Tobie na przechowywanie, edycję i poszukiwanie danych genealogicznych. Jego silnik nie ogranicza użytkownika pod względem możliwości, niektórzy z nich posiadają w bazie setki tysięcy osób.

en: <b>Bookmarking Individuals</b><br/>The Bookmarks menu is a convenient place to store the names of frequently used individuals. Selecting a bookmark will make that person the Active Person. To bookmark someone make them the Active Person then go to "Bookmarks > Add Bookmark" or press Ctrl+D. You can also bookmark most of the other objects.
pl: <b>Zakładki osób</b><br/>Menu Zakładki to wygodne miejsce do przechowywania nazwisk często używanych osób. Wybranie zakładki sprawi, że dana osoba stanie się aktywną osobą. Aby dodać kogoś do zakładek, najpierw ustaw go jako aktywną osobę, a następnie wybierz „Zakładki > Dodaj zakładkę” lub naciśnij Ctrl+D. Można też dodawać zakładki do większości innych obiektów.

en: <b>Incorrect Dates</b><br/>Everyone occasionally enters dates with an invalid format. Incorrect date formats will show up in Gramps with a either a reddish background or a red dot on the right edge of the field. You can fix the date using the Date Selection dialog which can be opened by clicking on the date button. The format of the date is set under "Edit > Preferences > Data".
pl: <b>Nieprawidłowe daty</b><br/>Każdemu zdarza się czasem wpisać datę w nieprawidłowym formacie. W programie Gramps nieprawidłowe daty są oznaczane przez czerwonawe tło lub czerwoną kropkę po prawej stronie pola. Aby poprawić datę, użyj okna dialogowego wyboru daty, które można otworzyć, klikając przycisk daty. Format daty ustawia się w „Edycja > Preferencje > Dane”.

en: <b>Listing Events</b><br/>Events are added using the editor opened with "Person > Edit Person > Events". There is a long list of preset event types. You can add your own event types by typing in the text field, they will be added to the available events, but not translated.
pl: <b>Tworzenie listy wydarzeń</b><br/>Wydarzenia dodaje się za pomocą edytora, który otwierasz przez „Osoba > Edytuj osobę > Wydarzenia”. Dostępna jest długa lista predefiniowanych typów wydarzeń. Możesz także dodać własne typy, wpisując je w polu tekstowym — zostaną one dodane do dostępnych wydarzeń, ale nie będą tłumaczone.

en: <b>Managing Names</b><br/>It is easy to manage people with several names in Gramps. In the Person Editor select the Names tab. You can add names of different types and set the preferred name by dragging it to the Preferred Name section.
pl: <b>Zarządzanie imionami i nazwiskami</b><br/>W programie Gramps łatwo zarządzać osobami noszącymi kilka imion lub nazwisk. W Edytorze osoby wybierz zakładkę Imiona. Możesz tam dodać różne typy nazwisk lub imion oraz ustawić to preferowane, przeciągając je do sekcji Preferowane imię i nazwisko.

en: <b>Pedigree View</b><br/>The Pedigree View displays a traditional pedigree chart. Hold the mouse over an individual to see more information about them or right click on an individual to access other family members and settings. Play with the settings to see the different options.
pl: <b>Widok rodowodu</b><br/>Widok Rodowodu wyświetla tradycyjny wykres przodków. Przytrzymaj kursor myszy nad osobą, aby zobaczyć o niej więcej informacji lub kliknij prawym przyciskiem, aby zobaczyć menu szybkiego dostępu do ich małżonków, rodzeństwa, dzieci oraz rodziców. Wypróbuj różne ustawienia aby zobaczyć inne opcje.

en: <b>Managing Sources</b><br/>The Sources View shows a list of all sources in a single window. From here you can edit your sources, merge duplicates and see which individuals reference each source. You can use filters to group your sources.
pl: <b>Zarządzanie źródłami</b><br/>Widok Źródeł pokazuje listę wszystkich źródeł w jednym oknie. Możesz stąd edytować swoje źródła, łączyć duplikaty czy sprawdzenie, które osoby mają do niego odwołania. Możesz używać także filtrów aby pogrupować swoje źródła.

en: <b>Managing Places</b><br/>The Places View shows a list of all places in the database. The list can be sorted by a number of different criteria, such as City, County or State.
pl: <b>Zarządzanie miejscami</b><br/>Widok Miejsc pokazuję listę wszystkich miejsc w bazie danych. Lista może być sortowana według różnych kryteriów, takich jak miasto, powiat czy województwo.

en: <b>Media View</b><br/>The Media View shows a list of all media entered in the database. These can be graphic images, videos, sound clips, spreadsheets, documents, and more.
pl: <b>Widok mediów</b><br/>Widok Mediów pokazuje listę wszystkich obiektów medialnych w bazie danych. Mogą to być obrazy, pliki wideo, klipy dźwiękowe, dokumenty, arkusze i inne.

en: <b>Filters</b><br/>Filters allow you to limit the people seen in the People View. In addition to the many preset filters, Custom Filters can be created limited only by your imagination. Custom filters are created from "Edit > Person Filter Editor".
pl: <b>Filtry</b><br/>Filtry pozwalają ograniczyć liczbę osób widocznych w widoku Osoby. Oprócz wielu gotowych filtrów możesz tworzyć własne filtry niestandardowe — ograniczeniem jest tylko Twoja wyobraźnia. Filtry niestandardowe tworzy się, wybierając „Edycja > Edytor filtrów osób”.

en: <b>The GEDCOM File Format</b><br/>Gramps allows you to import from, and export to, the GEDCOM format. There is extensive support for the industry standard GEDCOM version 5.5, so you can exchange Gramps information to and from users of most other genealogy programs. Filters exist that make importing and exporting GEDCOM files trivial.
pl: <b>Format pliku GEDCOM</b><br/>Gramps pozwala Ci na eksport i import formatu GEDCOM. Jego wersja 5.5 wspierana przez Gramps, ale i większość innych programów genealogicznych, pozwala Ci na łatwą wymianę informacji z większością użytkowników innych programów. Istniejące filtry sprawiają, ze eksport i import danych z plików GEDCOM jest trywialnie prosty.

en: <b>The Gramps XML Package</b><br/>You can export your Family Tree as a Gramps XML Package. This is a compressed file containing your family tree data and all the media files connected to the database (images for example). This file is completely portable so is useful for backups or sharing with other Gramps users. This format has the key advantage over GEDCOM that no information is ever lost when exporting and importing.
pl: <b>Pakiet Gramps XML</b><br/>Możesz wyeksportować swoje drzewo rodzinne do formatu pakietu GRAMPS, który jest skompresowanym plikiem zawierającym dane o drzewie genealogicznym i wszystkie pliki używane przez bazę danych, w tym min. zdjęcia. Taki plik jest całkowicie przenośny, jest więc przydatny do wykonywania kopii zapasowych lub wymiany z innymi użytkownikami programu GRAMPS. Eksportowanie do tego formatu, w przeciwieństwie do formatu GEDCOM, nie powoduje żadnych strat danych przy eksportowaniu i importowaniu.

en: <b>Web Family Tree Format</b><br/>Gramps can export data to the Web Family Tree (WFT) format. This format allows a family tree to be displayed online using a single file, instead of many html files.
pl: <b>Format Web Family Tree</b><br/>Program Gramps potrafi eksportować do formatu Web Family Tree (WFT). Ten format umożliwia wyświetlanie drzewa genealogicznego w Internecie za pomocą jednego pliku zamiast wielu plików html.

en: <b>Making a Genealogy Website</b><br/>You can easily export your family tree to a web page. Select the entire database, family lines or selected individuals to a collection of web pages ready for upload to the World Wide Web.
pl: <b>Tworzenie strony genealogicznej</b><br/>Możesz łatwo eksportować swoje drzewo genealogiczne do postaci strony internetowej. Można wybrać całą bazę, rodzinę, wybrane osoby lub osoby określone przez filtry do zestawu stron www gotowych do opublikowania w Internecie.

en: <b>Reporting Bugs in Gramps</b><br/>The best way to report a bug in Gramps is to use the Gramps bug tracking system at https://gramps-project.org/bugs/.
pl: <b>Zgłaszanie błędów w Gramps</b><br/>Najlepszym sposobem zgłoszenia błędu w Gramps jest użycie systemu śledzenia błędów w Gramps na stronie https://gramps-project.org/bugs/.

en: <b>The Gramps Homepage</b><br/>The Gramps homepage is at https://gramps-project.org/.
pl: <b>Strona domowa Gramps</b><br/>Strona domowa projektu Gramps znajduje się pod adresem: https://gramps-project.org/.

en: <b>Privacy in Gramps</b><br/>Gramps helps you to keep personal information secure by allowing you to mark information as private. Data marked as private can be excluded from reports and data exports. Look for the padlock which toggles records between private and public.
pl: <b>Prywatność w Gramps</b><br/>Program Gramps pomaga w utrzymaniu poufności poprzez umożliwienie oznaczania informacji jako prywatne. Dane oznaczone jako prywatne mogą być wykluczone z raportów i eksportowanych danych. Poszukaj ikony kłódki, która przełącza stan rekordu pomiędzy publicznym a prywatnym.

en: <b>Keeping Good Records</b><br/>Be accurate when recording genealogical information. Don't make assumptions while recording primary information; write it exactly as you see it. Use bracketed comments to indicate your additions, deletions or comments. Use of the Latin 'sic' is recommended to confirm the accurate transcription of what appears to be an error in a source.
pl: <b>Utrzymywanie swoich rekordów w dobrym stanie</b><br/>Bądź precyzyjnym podczas zapisywania informacji genealogicznych. Nie rób założeń, kiedy zapisujesz podstawowe informacje; zapisuj je tak jak je widzisz. Użyj komentarzy w nawiasach, aby zaakcentować Twoje dopiski, usunięcia albo uwagi. Użycie łacińskiego 'sic' jest zalecane aby potwierdzić dokładność transkrypcji która może być błędem w źródle.

en: <b>Extra Reports and Tools</b><br/>Extra reports and tools can be added to Gramps with the "Addon" system. See them under "Help > Extra Reports/Tools". This is the best way for advanced users to experiment and create new functionality.
pl: <b>Dodatkowe raporty i narzędzia</b><br/>Dodatkowe raporty i narzędzia można dodać do Grampsa za pomocą systemu „Addon”. Zobacz je w menu „Pomoc > Dodatkowe raporty/narzędzia”. To najlepszy sposób, aby zaawansowani użytkownicy mogli eksperymentować i tworzyć nową funkcjonalność.

en: <b>Book Reports</b><br/>The Book report under "Reports > Books..." allows you to collect a variety of reports into a single document. This single report is easier to distribute than multiple reports, especially when printed.
pl: <b>Raporty książkowe</b><br/>Raport książkowy dostępny w menu „Raporty > Książki...” pozwala zebrać różne raporty w jeden dokument. Taki pojedynczy raport jest łatwiejszy do udostępnienia niż wiele osobnych raportów, zwłaszcza w formie drukowanej.

en: <b>Gramps Announcements</b><br/>Interested in getting notified when a new version of Gramps is released? Join the Gramps-announce mailing list at "Help > Gramps Mailing Lists".
pl: <b>Ogłoszenia Gramps</b><br/>Chcesz otrzymywać powiadomienia o wydaniu nowej wersji Grampsa? Dołącz do listy mailingowej Gramps-announce w menu „Pomoc > Listy mailingowe Gramps”.

en: <b>Record Your Sources</b><br/>Information collected about your family is only as good as the source it came from. Take the time and trouble to record all the details of where the information came from. Whenever possible get a copy of original documents.
pl: <b>Zapisz swoje źródła</b><br/>Informacje zebrane o Twojej rodzinie są tak dobre jak źródła z których pochodzą. Poświęć czas i trud aby zapisać wszystkie szczegóły skąd dana informacja pochodzi. Kiedy tylko możliwe, staraj się uzyskać kopię oryginalnych dokumentów.

en: <b>Directing Your Research</b><br/>Go from what you know to what you do not. Always record everything that is known before making conjectures. Often the facts at hand suggest plenty of direction for more research. Don't waste time looking through thousands of records hoping for a trail when you have other unexplored leads.
pl: <b>Ukierunkowywanie swoich poszukiwań</b><br/>Zacznij od tego co wiesz do tego czego nie wiesz. Zawsze zapisuj całą wiedzę, która jest znana, zanim postawisz hipotezę.Często fakty w ręku sugerują wiele różnych kierunków poszukiwań. Nie trać czasu na przeglądanie tysięcy rekordów w nadziei na szlak kiedy masz inne nieodkryte ścieżki.

en: <b>The 'How and Why' of Your Genealogy</b><br/> Genealogy isn't only about dates and names. It is about people. Be descriptive. Include why things happened, and how descendants might have been shaped by the events they went through. Narratives go a long way in making your family history come alive.
pl: <b>'Co i dlaczego' w Twojej Genealogii</b><br/> Genealogia nie jest wiedzą o datach i nazwiskach. Dotyczy ludzi. Bądź opisowy. Opisuj dlaczego i jak dane zdarzenia się wydarzyły, i ilu przodków mogło być związanych z danym zdarzeniem. Narracja to długa droga, ale przywraca historię Twojej rodziny czyniąc ją żywą.

en: <b>Don't speak English?</b><br/>Volunteers have translated Gramps into more than 40 languages. If Gramps supports your language and it is not being displayed, set the default language in your operating system and restart Gramps.
pl: <b>Nie mówisz po angielsku? </b><br/> Wolontariusze przetłumaczyli Gramps na ponad 40 języków. Jeśli Gramps obsługuje Twój język, a nie jest on wyświetlany, ustaw domyślny język w swoim systemie operacyjnym i uruchom ponownie Gramps.

en: <b>Gramps Translators</b><br/>Gramps has been designed so that new translations can easily be added with little development effort. If you are interested in participating please email gramps-devel@lists.sf.net.
pl: <b>Tłumaczenie Gramps</b><br/>Gramps został tak zaprojektowany, aby nowe tłumaczenia mogły być łatwo dodawane przy niewielkim narzucie pracy. Jeśli jesteś zainteresowany w udziale w tłumaczeniu, proszę wysłać email na gramps-devel@lists.sf.net.

en: <b>Hello, привет or 喂</b><br/>Whatever script you use Gramps offers full Unicode support. Characters for all languages are properly displayed.
pl: <b>Witaj, привет or 喂</b><br/>Jakikolwiek język używasz, Gramps oferuje pełne wsparcie dla Unikodu. Znaki we wszystkich językach są poprawnie wyświetlane.

en: <b>The Home Person</b><br/>Anyone can be chosen as the Home Person in Gramps. Use "Edit > Set Home Person" in the Person View. The home person is the person who is selected when the database is opened or when the home button is pressed.
pl: <b>Osoba początkowa</b><br/>Dowolna osoba może być wybrana jako osoba początkowa w programie. W tym celu użyj opcji "Edycja > Ustaw osobę początkową" w widoku osoby. Osoba początkowa to osoba, która zostanie wybrana po otwarciu bazy danych lub po naciśnięciu przycisku strony domowej.

en: <b>The Gramps Code</b><br/>Gramps is written in a computer language called Python using the GTK and GNOME libraries for the graphical interface. Gramps is supported on any computer system where these programs have been ported. Gramps is known to be run on Linux, BSD, Solaris, Windows and Mac OS X.
pl: <b>Kod Gramps</b><br/>Program Gramps jest napisany w języku komputerowym nazywanym Python i używa bibliotek GTK (i częściowo GNOME) do wyświetlania graficznego interfejsu użytkownika. GRAMPS może być uruchomiony na dowolnej platformie, na którą zostały przeniesione te programy. Obecnie wiadomo, że działa w środowiskach Linux, BSD, Solaris, Windows oraz Mac OS X.

en: <b>Open Source Software</b><br/>The Free/Libre and Open Source Software (FLOSS) development model means Gramps can be extended by any programmer since all of the source code is freely available under its license. So it's not just about free beer, it's also about freedom to study and change the tool. For more about Open Source software lookup the Free Software Foundation and the Open Source Initiative.
pl: <b>Oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym</b><br/>Model rozwijania oprogramowania FLOSS (The Free/Libre and Open Source Software) sprawia, że Gramps może być rozszerzany przez dowolnego programistę ponieważ kod źródłowy jego jest wolno dostępny pod jego licencją. Tak że nie jest to po prostu darmowe piwo, ale wolność studiowania i modyfikowania narzędzia. Jeśli chcesz się dowiedzieć o otwartym oprogramowaniu, poszukaj informacji o the Free Software Foundation oraz the Open Source Initiative.

en: <b>The Gramps Software License</b><br/>You are free to use and share Gramps with others. Gramps is freely distributable under the GNU General Public License, see https://www.gnu.org/licenses/licenses.html#GPL to read about the rights and restrictions of this license.
pl: <b>Licencja oprogramowania Gramps</b><br/>Możesz swobodnie używać i udostępniać Gramps innym. Gramps jest rozpowszechniany na licencji GNU General Public License. Zobacz https://www.gnu.org/licenses/licenses.html#GPL, aby zapoznać się z prawami i ograniczeniami wynikającymi z tej licencji.

en: <b>Gramps for Gnome or KDE?</b><br/>For Linux users Gramps works with whichever desktop environment you prefer. As long as the required GTK libraries are installed it will run fine.
pl: <b>Gramps dla Gnome czy KDE?</b><br/>Gramps w systemie Linux będzie współpracował z dowolnym środowiskiem i pulpitem tak długo jak wymagane biblioteki GTK będą zainstalowane, tak że użytkownicy Linuxa nie muszą zmieniać swoich osobistych preferencji.

en: Error: Family Tree '%s' already exists.
    The '-C' option cannot be used.
pl: Błąd: Drzewo rodzinne '%s' już istnieje.
    Opcja '-C' nie może być użyta.

en: Error: Input Family Tree "%s" does not exist.
    If GEDCOM, Gramps-xml or grdb, use the -i option to import into a Family Tree instead.
pl: Błąd: Wejściowe drzewo rodzinne "%s" nie istnieje.
    Jeśli to plik typu GEDCOM, Gramps-xml albo grdb, użyj opcji -i aby zaimportować dane do drzewa rodzinnego.

en: Error: Import file %s not found.
pl: Błąd: Importowany plik %s nie został znaleziony.

en: Error: Unrecognized type: "%(format)s" for import file: %(filename)s
pl: Błąd: Nierozpoznany typ: "%(format)s" dla pliku importu : %(filename)s

en: WARNING: Output file already exists!
    WARNING: It will be overwritten:
       %s
pl: UWAGA: Plik wyjściowy już istnieje!
    UWAGA: Zostanie on nadpisany:
       %s

en: OK to overwrite?
pl: OK aby nadpisać?

en: yes
pl: tak

en: no
pl: nie

en: Will overwrite the existing file: %s
pl: Istniejący plik będzie nadpisany: %s

en: ERROR: Unrecognized format for export file %s
pl: Błąd: Nierozpoznany typ dla pliku eksportu %s

en: Error: cannot open '%s'
pl: Błąd: nie można otworzyć '%s'

en: List of known Family Trees in your database path
pl: Lista znanych drzew rodzinnych w twojej ścieżce bazy danych

en: %(full_DB_path)s with name "%(f_t_name)s"
pl: %(full_DB_path)s z nazwą "%(f_t_name)s"

en: Gramps Family Trees:
pl: Drzewo rodzinne Gramps:

en: Family Tree
pl: Drzewo genealogiczne

en: Performing action: %s.
pl: Wykonywanie akcji: %s.

en: Using options string: %s
pl: Użycie ciągu opcji: %s

en: Exporting: file %(filename)s, format %(format)s.
pl: Eksportowanie: plik %(filename)s, format %(format)s.

en: Cleaning up.
pl: Czyszczenie.

en: Created empty Family Tree successfully
pl: Tworzenie pustego drzewa rodzinnego zakończone sukcesem

en: Error opening the file.
pl: Błąd podczas otwierania pliku.

en: Exiting...
pl: Wychodzenie...

en: Importing: file %(filename)s, format %(format)s.
pl: Importowanie: plik %(filename)s, format %(format)s.

en: Opened successfully!
pl: Otwarcie zakończone sukcesem!

en:   Info: %s
pl:   Informacja: %s

en: Database is locked, cannot open it!
pl: Baza danych jest zablokowana, nie można jej otworzyć!

en: Database needs recovery, cannot open it!
pl: Baza danych wymaga naprawy, nie można jej otworzyć!

en: Database backend unavailable, cannot open it!
pl: Baza danych jest zablokowana, nie można jej otworzyć!

en: Ignoring invalid options string.
pl: Ignorowanie błędnych parametrów ciągu.

en: Unknown report name.
pl: Nieznana nazwa raportu.

en: Report name not given. Please use one of %(donottranslate)s=reportname
pl: Nazwa raportu nie jest znana. Proszę użyć jednej z %(donottranslate)s=reportname

en: %s
     Available names are:
pl: %s
     Dostępne nazwy to:

en: Unknown tool name.
pl: Nieznana nazwa narzędzia.

en: Tool name not given. Please use one of %(donottranslate)s=toolname.
pl: Nazwa narzędzia nie została podana. Proszę użyć jednej z %(donottranslate)s=toolname.

en: Unknown book name.
pl: Nieznana nazwa książki.

en: Book name not given. Please use one of %(donottranslate)s=bookname.
pl: Nazwa książki nie jest znana. Proszę użyć jednej z %(donottranslate)s=bookname.

en: Unknown action: %s.
pl: Nieznana akcja: %s.

en: Trying to open: %s ...
pl: Próba otwarcia: %s ...

en: WARNING: %(strerr)s (errno=%(errno)s):
    WARNING: %(name)s
pl: OSTRZEŻENIE: %(strerr)s (errno=%(errno)s):
    OSTRZEŻENIE: %(name)s

en: Unknown action: %s. Ignoring.
pl: Nieznana akcja: %s. Ignorowanie.

en: setup debugging
pl: konfiguracja debugowania

en: Gramps config settings from %s:
pl: Ustawienie konfiguracyjne Gramps z %s:

en: Current Gramps config setting: %(name)s:%(value)s
pl: Aktualne ustawienie konfig. Grampsa: %(name)s:%(value)s

en: DEFAULT
pl: DOMYŚLNY

en:     New Gramps config setting: %(name)s:%(value)s
pl:     Nowe ustawienie konfig. Grampsa : %(name)s:%(value)s

en: Gramps: no such config setting: '%s'
pl: Gramps: nie ma takiego ustawienia w konfiguracji: '%s'

en: Error parsing the arguments
pl: Błąd parsowania argumentów

en: Unavailable
pl: Niedostępne

en: ERROR: %(title)s 
           %(message)s
pl: BŁĄD: %(title)s 
           %(message)s

en: Path
pl: Ścieżka

en: Database
pl: Baza danych

en: Last accessed
pl: Ostatnio używany

en: Locked?
pl: Zablokowany?

en: Family Tree "%s":
pl: Drzewo rodzinne "%s":

note: Translators: needed for French, ignore otherwise Translators: for French, else ignore
en: %(str1)s: %(str2)s
pl: %(str1)s, %(str2)s

en: Starting Import, %s
pl: Rozpoczęcie importu, %s

en: Import finished...
pl: Import zakończony...

en: Importing data...
pl: Importowanie danych...

en: Remove family tree warning
pl: Ostrzeżenie o usuwaniu drzewa

en: Are you sure you want to remove the family tree named
    "%s"?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć drzewo o nazwie
    "%s"?

en: Could not delete Family Tree
pl: Nie udało się usunąć drzewa genealogicznego

en: Could not rename Family Tree
pl: Nie można zmienić nazwy drzewa rodzinnego

en: 
    ERROR: Wrong database path in Edit Menu->Preferences.
    Open preferences and set correct database path.
    
    Details: Could not make database directory:
        %s
pl: 
    BŁĄD: Nieprawidłowa ścieżka bazy danych w menu Edycja->Preferencje.
    Otwórz preferencje i ustaw poprawną ścieżkę bazy danych.
    
    Szczegóły: Nie można utworzyć katalogu bazy danych:
     %s

en: Never
pl: Nigdy

en: Locked by %s
pl: Zablokowany przez %s

en: Unknown
pl: Nieznany

en: WARNING: %s
pl: UWAGA: %s

en: ERROR: %s
pl: BŁĄD: %s

en: Low level database corruption detected
pl: Wykryto niskopoziomowe uszkodzenie bazy danych

en: Gramps has detected a problem in the underlying database. This can sometimes be repaired from the Family Tree Manager. Select the database and click on the Repair button
pl: Gramps wykrył problem w podstawowej bazie danych. Czasami można to naprawić za pomocą Menedżera drzewa genealogicznego. Wybierz bazę danych i kliknij przycisk Napraw

en: Read only database
pl: Baza danych tylko do odczytu

en: You do not have write access to the selected file.
pl: Nie masz prawa zapisu do wybranego pliku.

en: Cannot open database
pl: Nie można otworzyć bazy danych

en: Could not open file: %s
pl: Nie można otworzyć pliku: %s

en: Could not load a recent Family Tree.
pl: Nie można otworzyć ostatnio używanego Drzewa rodzinnego.

en: Family Tree does not exist, as it has been deleted.
pl: Drzewo rodzinne nie istnieje, ponieważ zostało usunięte.

en: The database is locked.
pl: Baza danych jest zablokowana.

en: Use the --force-unlock option if you are sure that the database is not in use.
pl: Użyj opcji --force-unlock jesśli jesteś pewnien, że baza danych nie jes w użyciu.

en: Error encountered: %s
pl: Wystąpił błąd: %s

en:   Details: %s
pl:   Szczegóły: %s

en: Error encountered in argument parsing: %s
pl: Błąd wystąpił podczas parsowania argumentu: %s

en: ERROR: Please specify a person
pl: BŁĄD: Proszę wskaż osobę

en: ERROR: Please specify a family
pl: BŁĄD: Proszę wskaż rodzinę

en: =filename
pl: =nazwa pliku

en: Output file name. MANDATORY
pl: Nazwa pliku wynikowego. WYMAGANA

en: Output file format.
pl: Format pliku wynikowego.

en: =name
pl: =nazwa

en: Style name.
pl: Nazwa stylu.

en: Paper size name.
pl: Nazwa rozmiaru papieru.

en: =number
pl: =numer

en: Paper orientation number.
pl: Numer orientacji papieru.

en: Left paper margin
pl: Lewy margines papieru

en: Size in cm
pl: Rozmiar w cm

en: Right paper margin
pl: Prawy margines papieru

en: Top paper margin
pl: Górny margines papieru

en: Bottom paper margin
pl: Dolny margines papieru

en: =css filename
pl: =plik css

en: CSS filename to use, html format only
pl: Nazwa pliku CSS do użycia, tylko w formacie html

en: Unknown option: %s
pl: Nieznana opcja: %s

en:    Valid options are:
pl:    Dostępne opcje to:

en:    Use '%(donottranslate)s' to see description and acceptable values
pl:    Użyj '%(donottranslate)s' aby zobaczyć opis i dostępne wartości

en: Ignoring '%(notranslate1)s=%(notranslate2)s' and using '%(notranslate1)s=%(notranslate3)s'.
pl: Zignorowanie '%(notranslate1)s=%(notranslate2)s' i użycie '%(notranslate1)s=%(notranslate3)s'.

en: Use '%(notranslate)s' to see valid values.
pl: Użyj '%(notranslate)s' aby zobaczyć dostępne wartości.

en: Ignoring unknown option: %s
pl: Ignorowanie nieznanej opcji: %s

en:    Available options:
pl:    Dostępne opcje:

en: (no help available)
pl: (brak dostępnej pomocy)

en:    Available values are:
pl:    Dostępne opcje to:

en: option '%(optionname)s' not valid. Use '%(donottranslate)s' to see all valid options.
pl: opcja '%(optionname)s' jest błędna. Użyj '%(donottranslate)s' aby zobaczyć pełną listę dostępnych opcji.

en: Failed to write report.
pl: Nie udało się zapisać raportu.

en: Failed to make '%s' report.
pl: Nie udało się przygotować raportu '%s'.

en: Error detected in database
pl: Wykryto błąd w bazie danych

en: Gramps has detected an error in the database. This can usually be resolved by running the "Check and Repair Database" tool.
    
    If this problem continues to exist after running this tool, please file a bug report at %(gramps_bugtracker_url)s
pl: Program Gramps wykrył błąd w bazie danych. Problem można zazwyczaj rozwiązać uruchamiając narzędzie "Sprawdź i napraw bazę danych".
    
    Jeśli problem nie zniknie po uruchomieniu tego narzędzia, proszę zgłosić błąd pod adresem %(gramps_bugtracker_url)s

en: Imported %Y/%m/%d %H:%M:%S
pl: Zaimportowano %Y-%m-%d %H:%M:%S

en: Missing Given Name
pl: Brakujące imię

en: Missing Record
pl: Brakujący rekord

en: Missing Surname
pl: Brakujące nazwisko

en: [Living]
pl: [Żyjący]

en: Private Record
pl: Poufny

[ctx: localized lexeme inflections]
note: Translators: see http://gramps-project.org/wiki/index.php?title=Translating_Gramps#Translating_dates to learn how to select proper inflection to be used in your localized DateDisplayer code!
en: January
pl: Styczeń

[ctx: surname]
en: none
pl: nieznane

[ctx: given-name]
en: none
pl: nieznane

en: Date parser for '%s' not available, using default
pl: Parsowanie daty dla '%s' nie jest dostępne, używam domyślnego

en: Date displayer for '%s' not available, using default
pl: Wyświetlanie daty dla '%s' nie jest dostępne, używam domyślnego

[ctx: date format]
note: Translators: You may translate this as "Numerical", "System preferred", or similar.
en: Numerical
pl: Numeryczny

note: Translators: Full month name, day, year
en: Month Day, Year
pl: Miesiąc Dzień, Rok

note: Translators: Abbreviated month name, day, year
en: Mon Day, Year
pl: Mies Dzień, Rok

note: Translators: Day, full month name, year
en: Day Month Year
pl: Dzień Miesiąc Rok

note: Translators: Day, abbreviated month name, year
en: Day Mon Year
pl: Dzień Mies Rok

en: {date_quality}from {date_start} to {date_stop}{nonstd_calendar_and_ny}
pl: {date_quality}od {date_start} do {date_stop}{nonstd_calendar_and_ny}

en: {date_quality}between {date_start} and {date_stop}{nonstd_calendar_and_ny}
pl: {date_quality}pomiędzy {date_start} a {date_stop}{nonstd_calendar_and_ny}

en: today
pl: dziś

[ctx: localized lexeme inflections]
en: February
pl: Luty

[ctx: localized lexeme inflections]
en: March
pl: Marzec

[ctx: localized lexeme inflections]
en: April
pl: Kwiecień

[ctx: localized lexeme inflections]
en: May
pl: Maj

[ctx: localized lexeme inflections]
en: June
pl: Czerwiec

[ctx: localized lexeme inflections]
en: July
pl: Lipiec

[ctx: localized lexeme inflections]
en: August
pl: Sierpień

[ctx: localized lexeme inflections]
en: September
pl: Wrzesień

[ctx: localized lexeme inflections]
en: October
pl: Październik

[ctx: localized lexeme inflections]
en: November
pl: Listopad

[ctx: localized lexeme inflections]
en: December
pl: Grudzień

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
note: Translators: see http://gramps-project.org/wiki/index.php?title=Translating_Gramps#Translating_dates to learn how to select proper inflection to be used in your localized DateDisplayer code!
en: Jan
pl: Sty

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Feb
pl: Lut

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Apr
pl: Kwi

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: May
pl: Maj

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Jun
pl: Cze

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Jul
pl: Lip

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Aug
pl: Sie

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Sep
pl: Wrz

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Oct
pl: Paź

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Nov
pl: Lis

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Dec
pl: Gru

[ctx: calendar]
en: Gregorian
pl: Gregoriański

[ctx: calendar]
en: Julian
pl: Juliański

[ctx: calendar]
en: Hebrew
pl: Hebrajski

[ctx: calendar]
en: French Republican
pl: Republiki francuskiej

[ctx: calendar]
en: Persian
pl: Perski

[ctx: calendar]
en: Islamic
pl: Islamski

[ctx: calendar]
en: Swedish
pl: Szwedzki

[ctx: Hebrew month lexeme]
note: Translators: see http://gramps-project.org/wiki/index.php?title=Translating_Gramps#Translating_dates to learn how to select proper inflection to be used in your localized DateDisplayer code!
en: Tishri
pl: Tiszri

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: Heshvan
pl: Cheszwan

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: Kislev
pl: Kislew

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: Tevet
pl: Tewet

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: Shevat
pl: Szwat

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: AdarI
pl: Adar

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: AdarII
pl: Adar

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: Iyyar
pl: Ijar

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: Sivan
pl: Siwan

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: Tammuz
pl: Tamuz

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: Av
pl: Aw

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Rabi`ath-Thani
pl: Rabi al-achar

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Jumada l-Ula
pl: Dżumada al-ula

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Jumada t-Tania
pl: Dżumada al-achira

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Rajab
pl: Radżab

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Sha`ban
pl: Szaban

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Shawwal
pl: Szawwal

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Dhu l-Qa`da
pl: Zu al-kada

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Dhu l-Hijja
pl: Zu al-hidżdża

[ctx: date modifier]
note: Translators: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: before
pl: przed

[ctx: date modifier]
note: Translators: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: after
pl: po

[ctx: date modifier]
note: Translators: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: about
pl: ok.

[ctx: date modifier]
note: Translators: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: from
pl: od

[ctx: date modifier]
note: Translators: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: to
pl: do

[ctx: date quality]
en: estimated
pl: szacowany

[ctx: date quality]
en: calculated
pl: obliczony

en: Sunday
pl: Niedziela

en: Monday
pl: Poniedziałek

en: Tuesday
pl: Wtorek

en: Wednesday
pl: Środa

en: Thursday
pl: Czwartek

en: Friday
pl: Piątek

en: Saturday
pl: Sobota

en: Sun
pl: N

en: Mon
pl: Pn

en: Tue
pl: Wt

en: Wed
pl: Śr

en: Thu
pl: Cz

en: Fri
pl: Pt

en: Sat
pl: So

en: Add child to family
pl: Dodaj dziecko do rodziny

en: Remove child from family
pl: Usuń dziecko z rodziny

en: Remove Family
pl: Usuń Rodzinę

en: Remove father from family
pl: Usuń ojca z rodziny

en: Remove mother from family
pl: Usuń matkę z rodziny

en: The schema version is not supported by this version of Gramps.
    
    This Family Tree is schema version %(tree_vers)s, and this version of Gramps supports versions %(min_vers)s to %(max_vers)s
    
    Please upgrade to the corresponding version or use XML for porting data between different schema versions.
pl: Wersja schematu nie jest obsługiwana przez tę wersję programu Gramps.
    
    Schemat drzewa rodzinnego jest w wersji %(tree_vers)s, a ta wersja Gramps wspiera schematy w wersji %(min_vers)s do %(max_vers)s
    
    Proszę zaktualizować do odpowiedniej wersji lub użyć formatu XML w celu przenoszenia danych między różnymi wersjami schematu.

en: The Python version is not supported by this version of Gramps.
    
    This Family Tree is Python version %(tree_vers)s, and this version of Gramps supports versions %(min_vers)s to %(max_vers)s
    
    Please upgrade to the corresponding version or use XML for porting data between different Python versions.
pl: Wersja Pythona nie jest obsługiwana przez tę wersję programu Gramps.
    
    To drzewo jest dla Pythona w wersji %(tree_vers)s, a ta wersja Gramps wspiera Pythona w wersjach %(min_vers)s do %(max_vers)s
    
    Proszę zaktualizować do odpowiedniej wersji lub użyć formatu XML w celu przenoszenia danych między różnymi wersjami Pythona.

en: The Family Tree you are trying to load is in the schema version %(oldschema)s format. This version of Gramps uses schema version %(newschema)s. Therefore you cannot load this Family Tree without upgrading the schema version of the Family Tree.
    
    If you upgrade then you won't be able to use the previous version of Gramps, even if you subsequently %(wiki_manual_backup_html_start)sbackup%(html_end)s or %(wiki_manual_export_html_start)sexport%(html_end)s your upgraded Family Tree.
    
    Upgrading is a difficult task which could irretrievably corrupt your Family Tree if it is interrupted or fails.
    
    If you have not already made a backup of your Family Tree, then you should start your %(bold_start)sold%(bold_end)s version of Gramps and %(wiki_backup_html_start)smake a backup%(html_end)s of your Family Tree.
pl: Drzewo rodzinne, które próbujesz załadować ma %(oldschema)s wersję schematu. Ta wersja Grampsa używa wersji %(newschema)s. Dlatego nie możesz załadować tego drzewa rodzinnego bez aktualizacji schematu danych drzewa rodzinnego.
    
    Jeśli zaktualizujesz schemat, to nie będziesz w stanie skorzystać ze starej wersji Gramps, nawet jeśli %(wiki_manual_backup_html_start)szrobisz kopię bezpieczeństwa%(html_end)s albo %(wiki_manual_export_html_start)swyeksportujesz%(html_end)s zaktualizowane drzewo rodzinne.
    
    Aktualizacja jest skomplikowanym zadaniem, które może nieodwracalnie uszkodzić Twoje drzewo rodzinnego jeśli zostanie przerwane albo nie powiedzie się.
    
    Jeśli nie wykonałeś/aś kopii bezpieczeństwa swojego drzewa rodzinnego, to powinieneś uruchomić %(bold_start)sstarą%(bold_end)s wersję Grampsa i %(wiki_backup_html_start)swykonać kopię bezpieczeństwa%(html_end)s swojego drzewa rodzinnego.

en: Database connection failed.
    
    %(message)s
    Please check your connection settings file:
    %(settings_file)s
pl: Połączenie z bazą danych nie powiodło się.
    
    %(message)s
    Sprawdź plik ustawień połączenia:
    %(settings_file)s

en: The Family Tree you are trying to load is in the %(dbtype)s database, which is no longer supported.
    Therefore you cannot load this Family Tree without upgrading.
    
    If you upgrade then you won't be able to use the previous version of Gramps, even if you subsequently %(wiki_manual_backup_html_start)sbackup%(html_end)s or %(wiki_manual_export_html_start)sexport%(html_end)s your upgraded Family Tree.
    
    You are strongly advised to backup your Family Tree.
    
    If you have not already made a backup of your Family Tree, then you should start your previous version of Gramps and %(wiki_backup_html_start)smake a backup%(html_end)s of your Family Tree.
pl: Drzewo genealogiczne, które próbujesz załadować, znajduje się w bazie danych %(dbtype)s, która nie jest już obsługiwana.
    Dlatego nie możesz załadować tego drzewa rodzinnego bez aktualizacji schematu danych drzewa rodzinnego.
    
    Jeśli zaktualizujesz schemat, to nie będziesz w stanie skorzystać ze starej wersji Gramps, nawet jeśli %(wiki_manual_backup_html_start)szrobisz kopię bezpieczeństwa%(html_end)s albo %(wiki_manual_export_html_start)swyeksportujesz%(html_end)s zaktualizowane drzewo rodzinne.
    
    Zdecydowanie zaleca się wykonanie kopii zapasowej drzewa genealogicznego.
    
    Jeśli nie wykonałeś/aś kopii bezpieczeństwa swojego drzewa rodzinnego, to powinieneś uruchomić poprzednią wersję Grampsa i %(wiki_backup_html_start)swykonać kopię bezpieczeństwa%(html_end)s swojego drzewa rodzinnego.

en: _Undo %s
pl: _Cofnij %s

en: _Redo %s
pl: _Przywróć %s

en: Number of people
pl: Ilość osób

en: Number of families
pl: Ilość rodzin

en: Number of sources
pl: Ilość źródeł

en: Number of citations
pl: Ilość cytowań

en: Number of events
pl: Ilość zdarzeń

en: Number of media
pl: Ilość plików z mediami

en: Number of places
pl: Ilość miejsc

en: Number of repositories
pl: Ilość repozytoriów

en: Number of notes
pl: Ilość notatek

en: Number of tags
pl: Ilość tagów

en: Schema version
pl: Wersja schematu

en: %(n1)6d  People        upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
pl: %(n1)6d  Osób        zaktualizowanych z %(n2)6d cytatami w %(n3)6d sek.

en: %(n1)6d  Families      upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
pl: %(n1)6d  Rodzin      zaktualizowanych z %(n2)6d cytatami w %(n3)6d sek.

en: %(n1)6d  Events        upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
pl: %(n1)6d  Zdarzeń     zaktualizowanych z %(n2)6d cytatami w %(n3)6d sek.

en: %(n1)6d  Media Objects upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
pl: %(n1)6d  Obiektów medialnych zaktualizowanych z %(n2)6d cytatami w %(n3)6d sek.

en: %(n1)6d  Places        upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
pl: %(n1)6d  Miejsc      zaktualizowanych z %(n2)6d cytatami w %(n3)6d sek.

en: %(n1)6d  Repositories  upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
pl: %(n1)6d  Repozytoriów   zaktualizowanych z %(n2)6d cytatami w %(n3)6d sek.

en: %(n1)6d  Sources       upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
pl: %(n1)6d  Źródeł      zaktualizowanych z %(n2)6d cytatami w %(n3)6d sek.

en: Number of new objects upgraded:
pl: Ilość zaktualizowanych nowych obiektów:

en: 
    
    You may want to run
    Tools -> Family Tree Processing -> Merge
    in order to merge citations that contain similar
    information
pl: 
    
    Możesz chcieć uruchomić
    Narzędzie -> Przetwarzanie drzewa rodzinnego -> Scal
    celem połączenia cytatów które zawierają podobne 
    informacje

en: Upgrade Statistics
pl: Aktualizuj statystyki

en: Default format (defined by Gramps preferences)
pl: Format domyślny (zdefiniowany przez preferencje Gramps)

en: Surname, Given Suffix
pl: Nazwisko, Nadany przyrostek

en: Given
pl: Imiona

en: Given Surname Suffix
pl: Nadane nazwisko Przyrostek

en: Main Surnames, Given Patronymic Suffix Prefix
pl: Główne nazwiska, nadane patronimiczny suffix prefiks (Imię ojcowskie)

en: Patronymic, Given
pl: Drugie imię (ojcowskie), Pierwsze imię

[ctx: Person]
en: title
pl: tytuł

en: given
pl: Nadane

en: surname
pl: Nazwisko

en: suffix
pl: Przyrostek

[ctx: Name]
en: call
pl: używane

[ctx: Name]
en: common
pl: wspólne

en: initials
pl: inicjały

[ctx: Name]
en: primary
pl: Podstawowe

en: primary[pre]
pl: główne[pre]

en: primary[sur]
pl: główne[sur]

en: primary[con]
pl: główne[con]

en: patronymic
pl: Imię ojcowskie

en: patronymic[pre]
pl: patronimiczne[pre]

en: patronymic[sur]
pl: patronimiczne[sur]

en: patronymic[con]
pl: patronimiczne[con]

en: notpatronymic
pl: niepatronimiczne

[ctx: Remaining names]
en: rest
pl: inne.n.

en: prefix
pl: Prefiks

en: rawsurnames
pl: surowenazwisko

en: nickname
pl: pseudonim

en: familynick
pl: przezwisko rodzinne

en: Wrong name format string %s
pl: Błędna nazwa formatu ciągu %s

en: ERROR, Edit Name format in Preferences
pl: BŁĄD, Edytuj format nazwy w preferencjach

en: Error in '%s' file: cannot load.
pl: Błąd w pliku '%s': plik nie może być załadowany.

en: Full
pl: Pełny

en: WARNING: Too many arguments in filter '%s'!
    Trying to load with subset of arguments.
pl: OSTRZEŻENIE: Za dużo argumentów w filtrze '%s'!
    Próba załadowania z częścią argumentów.

en: WARNING: Too few arguments in filter '%s'!
             Trying to load anyway in the hope this will be upgraded.
pl: OSTRZEŻENIE: Za mało argumentów w filtrze '%s'!
                  Próba załadowania mimo wszystko w nadziei, że będzie on uaktualniony.

en: ERROR: filter %s could not be correctly loaded. Edit the filter!
pl: BŁĄD: filtr %s nie mógł być poprawnie załadowany. Wyedytuj ten filtr!

en: General filters
pl: Ogólne filtry

en: Wrong format of date-time
pl: Zły format daty-czasu

en: Only date-times in the iso format of yyyy-mm-dd hh:mm:ss, where the time part is optional, are accepted. %s does not satisfy.
pl: Tylko data/czas w formcie iso (yyyy-mm-dd hh-mm-ss, gdzie część czasu jest opcjonalna) jest akceptowana. %s nie wystarcza.

en: Confidence:
pl: Zaufanie:

en: Date:
pl: Data:

en: Volume/Page:
pl: Tom/Strona:

en: Citations matching parameters
pl: Cytaty spełniające warunki

en: Matches citations with particular parameters
pl: Dopasowuje cytaty spełniające określone warunki

en: Citation/source filters
pl: Filtry cytatu/źródła

en: Event filters
pl: Filtry zdarzeń

en: Number must be:
pl: Liczba musi być:

en: Number of instances:
pl: Ilość wystąpień:

en: ID:
pl: Identyfikator:

en: Text:
pl: Tekst:

en: Substring:
pl: Podciąg znaków:

en: Note type:
pl: Typ notatki:

en: Objects with notes with the particular type
pl: Obiekty z notatkami określonego typu

en: Matches notes with the particular type
pl: Dopasowuje notatki określonego typu

en: Reference count must be:
pl: Ilość referencji musi być:

en: Reference count:
pl: Ilość odwołań:

en: Source ID:
pl: Identyfikator źródła:

en: Filter name:
pl: Nazwa filtru:

en: Can't find filter %s in the defined custom filters
pl: Nie można znaleźć filtra %s w zdefiniowanych własnych filtrach

en: Source filter name:
pl: Nazwa filtra źródeł:

en: Miscellaneous filters
pl: Różne filtry

en: No description
pl: Brak opisu

en: The filter definition contains a loop.
pl: Definicja formatu jest nieprawidłowa, zawiera cykliczne odwołania.

en: One rule references another which eventually references the first.
pl: Jedna reguła odwołuje się do innej, która z kolei odwołuje się do pierwszej reguły.

en: Every citation
pl: Każdy cytat

en: Matches every citation in the database
pl: Dopasowuje każdy cytat w bazie danych

en: Changed after:
pl: Zmieniony po:

en: but before:
pl: ale przed:

en: Citations changed after <date time>
pl: Cytaty zmienione po <data czas>

en: Matches citation records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
pl: Dopasowuje rekordy cytatów zmienione po określonej dacie/czasie (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) albo w danym zakresie (jeśli druga data/czas jest podana).

en: Citations marked private
pl: Cytaty oznaczone jako prywatne

en: Matches citations that are indicated as private
pl: Dopasowuje cytaty oznaczone jako prywatne

en: Citation attribute:
pl: Atrybut cytowania:

en: Value:
pl: Wartość:

en: Citations with the attribute <attribute>
pl: Cytaty z atrybutem <atrybut>

en: Matches citations with the attribute of a particular value
pl: Dopasowuje cytaty z podanym atrybutem o określonej wartości

en: Confidence level:
pl: Poziom ufności:

en: Citations with <count> media
pl: Cytaty posiadające daną <ilość> obiektów medialnych

en: Matches citations with a certain number of items in the gallery
pl: Dopasowuje cytaty z określoną ilością elementów w galerii

en: Citation with <Id>
pl: Cytat o <identyfikatorze>

en: Matches a citation with a specified Gramps ID
pl: Dopasowuje cytaty z określonym identyfikatorem Gramps ID

en: Citations having <count> notes
pl: Cytaty posiadające daną <ilość> notatek

en: Matches citations having a certain number of notes
pl: Dopasowuje cytaty z określoną ilością notatek

en: Citations having notes containing <substring>
pl: Cytaty mające notatki zawierające <podciąg znaków>

en: Matches citations whose notes contain text matching a substring
pl: Dopasowuje cytaty, których notatki zawierają tekst pasujący do podciągu znaków

en: Citations having notes containing <text>
pl: Cytaty mające notatki zawierające <tekst>

en: Matches citations whose notes contain text matching a regular expression
pl: Dopasowuje cytaty, których notatki zawierają tekst dopasowany przez wyrażenie regularne

en: Citations with a note of type <type>
pl: Cytaty z notatką typu <type>

en: Matches citations with a note of the specified type
pl: Dopasowuje cytaty zawierające notatkę określonego typu

en: Note filters
pl: Filtry notatek

en: Citations with a reference count of <count>
pl: Cytaty z <ilością> odwołań

en: Matches citations with a certain reference count
pl: Dopasowuje cytaty z określoną ilością odniesień

en: Abbreviation:
pl: Skrót:

en: Author:
pl: Autor:

en: Publication:
pl: Wydanie:

en: Title:
pl: Tytuł:

en: Sources matching parameters
pl: Źródła spełniające warunki

en: Matches citations with a source of a particular value
pl: Dopasowuje cytaty ze źródłem o określonej wartości

en: Source filters
pl: Filtry źródeł

en: Citation with Source <Id>
pl: Cytaty ze źródłem <Id>

en: Matches a citation with a source with a specified Gramps ID
pl: Dopasowuje cytat ze źródłem o określonym identyfikatorze Gramps ID

en: Citations having source notes containing <text>
pl: Cytaty mające notatki źródeł zawierające <tekst>

en: Matches citations whose source notes contain a substring or match a regular expression
pl: Dopasowuje cytaty, których notatki źródeł zawierają tekst lub pasują do wyrażenia regularnego

en: Citations with the <tag>
pl: Cytaty z <tagiem>

en: Matches citations with the particular tag
pl: Dopasowuje cytaty z określonym tagiem

en: Citations matching the <filter>
pl: Cytaty pasujące do <filtra>

en: Matches citations matched by the specified filter name
pl: Dopasowuje cytaty dopasowane przez filtr o określonej nazwie

en: Citations with Volume/Page containing <text>
pl: Cytaty z Woluminem/Stroną zawierającą <tekst>

en: Matches citations whose Volume/Page contains a certain substring
pl: Dopasowuje cytaty, których wolumin/strona zawiera tekst pasujący do podciągu znaków

en: Repository filter name:
pl: Filtry nazwy repozytoriów:

en: Citations with a source with a repository reference matching the <repository filter>
pl: Cytaty ze źródłem z odnośnikiem do repozytorium pasującym do <filtra repozytorium>

en: Matches citations with sources with a repository reference that match a certain repository filter
pl: Dopasowuje cytaty, których odnośniki do repozytoriów pasują do określonego filtru repozytoriów

en: Citations with source matching the <source filter>
pl: Cytaty z źródłem pasującym do <filtra źródła>

en: Matches citations with sources that match the specified source filter name
pl: Dopasowuje cytaty dla źródeł dopasowanych przez filtr źródeł o podanej nazwie

en: Citations with Id containing <text>
pl: Cytaty z Id zawierającym <tekst>

en: Matches citations whose Gramps ID matches the regular expression
pl: Dopasowuje cytaty, których identyfikator Gramps ID pasuje do wyrażenia regularnego

en: Citations with Source Id containing <text>
pl: Cytaty mające ID Źródła zawierające <tekst>

en: Matches citations whose source has a Gramps ID that matches the regular expression
pl: Dopasowuje cytaty, których źródło ma identyfikator Gramps ID pasujący do wyrażenia regularnego

en: Every event
pl: Każde zdarzenie

en: Matches every event in the database
pl: Dopasowuje każde zdarzenie w bazie danych

en: Events changed after <date time>
pl: Zdarzenia zmienione po <data czas>

en: Matches event records changed after a specified date/time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date/time is given.
pl: Dopasowuje rekordy zdarzeń zmienione po określonej dacie/czasie (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) albo w danym zakresie (jeśli druga data/czas jest podana).

en: Events marked private
pl: Zdarzenia oznaczone jako prywatne

en: Matches events that are indicated as private
pl: Dopasowuje zdarzenia określone jako prywatne

en: Event attribute:
pl: Atrybut zdarzenia:

en: Events with the attribute <attribute>
pl: Zdarzenia z atrybutem <atrybut>

en: Matches events with the event attribute of a particular value
pl: Dopasowuje zdarzenia y z atrybutem zdarzeń o określonej wartości

en: Events with the <citation>
pl: Zdarzenia z <cytatem>

en: Matches events with a citation of a particular value
pl: Dopasowuje zdarzenia z cytatem o określonej wartości

en: Description:
pl: Opis:

en: Event type:
pl: Typ zdarzenia:

en: Place:
pl: Miejsce:

en: Events with <data>
pl: Zdarzenia z <data>

en: Matches events with data of a particular value
pl: Dopasowuje zdarzenia z datą o określonej wartości

en: Day of Week:
pl: Dzień tygodnia:

en: Events occurring on a particular day of the week
pl: Zdarzenia występujące w konkretnym dniu tygodnia

en: Matches events occurring on a particular day of the week
pl: Dopasowuje zdarzenia występujące w konkretnym dniu tygodnia

en: Main Participants:
pl: Główni uczestnicy:

en: Events matching parameters
pl: Zdarzenia spełniające warunki

en: Matches events with particular parameters
pl: Dopasowuje wydarzenia do określonych parametrów

en: Events with <count> media
pl: Zdarzenia posiadające daną <ilość> obiektów medialnych

en: Matches events with a certain number of items in the gallery
pl: Dopasowuje zdarzenia z określoną ilością obiektów w galerii

en: Event with <Id>
pl: Zdarzenie o <identyfikatorze>

en: Matches an event with a specified Gramps ID
pl: Dopasowuje zdarzenie o określonym identyfikatorze Gramps ID

en: Events having <count> notes
pl: Zdarzenia posiadające daną <ilość> notatek

en: Matches events having a certain number of notes
pl: Dopasowuje zdarzenia z określoną ilością notatek

en: Events having notes containing <substring>
pl: Zdarzenia mające notatki zawierające <podciag znaków>

en: Matches events whose notes contain text matching a substring
pl: Dopasowuje zdarzenia, których notatki zawierają tekst pasujący do podciągu znaków

en: Events having notes containing <text>
pl: Zdarzenia mające notatki zawierające <tekst>

en: Matches events whose notes contain text matching a regular expression
pl: Dopasowuje zdarzenia, których notatki zawierają tekst pasujący do wyrażenia regularnego

en: Events with a note of type <type>
pl: Wydarzenia z notatką typu <type>

en: Matches events with a note of the specified type
pl: Dopasowuje wydarzenia z notatką określonego typu

en: Events with a reference count of <count>
pl: Zdarzenia z <ilością> referencji

en: Matches events with a certain reference count
pl: Dopasowuje zdarzenia z określoną ilością odwołań

en: Events with <count> sources
pl: Zdarzenia z daną <ilością> źródeł

en: Matches events with a certain number of sources connected to it
pl: Dopasowuje zdarzenia z określoną ilością połączeń do źródeł

en: Events with the <tag>
pl: Zdarzenia z <tagiem>

en: Matches events with the particular tag
pl: Dopasowuje zdarzenia z określonym tagiem

en: Events with the particular type
pl: Zdarzenie określonego typu

en: Matches events with the particular type
pl: Dopasowuje zdarzenia określonego typu

en: Events matching the <filter>
pl: Zdarzenia spełniające <filtr>

en: Matches events matched by the specified filter name
pl: Dopasowuje zdarzenia dopasowane przez filtr o określonej nazwie

en: Include Family events:
pl: Dołącz zdarzenia rodzin:

en: Person filter name:
pl: Nazwa filtra osób:

en: Events of persons matching the <person filter>
pl: Zdarzenia z osobami pasującymi do <filtra osób>

en: Matches events of persons matched by the specified person filter name
pl: Dopasowuje zdarzenia osób dopasowanych przez filtr osób o podanej nazwie

en: Place filter name:
pl: Nazwa filtra miejsc:

en: Events of places matching the <place filter>
pl: Zdarzenia z miejscami pasującymi do <filtra miejsc>

en: Matches events that occurred at places that match the specified place filter name
pl: Dopasowuje zdarzenia, które wydarzyły się w miejscach pasujących do danego filtr miejsc

en: Events with at least one direct source >= <confidence level>
pl: Zdarzenia z co najmniej jednym bezpośrednim źródłem >= <poziom ufności>

en: Matches events with at least one direct source with confidence level(s)
pl: Dopasowuje zdarzenia z co najmniej jednym bezpośrednim źródłem z poziomem ufności

en: Events with source matching the <source filter>
pl: Zdarzenia z źródłem pasującym do <filtra źródła>

en: Matches events with sources that match the specified source filter name
pl: Dopasowuje zdarzenia dla źródeł dopasowanych przez filtr źródeł o podanej nazwie

en: Events with Id containing <text>
pl: Zdarzenie o Id zawierające <tekst>

en: Matches events whose Gramps ID matches the regular expression
pl: Dopasowuje zdarzenia, których identyfikator Gramps ID pasuje do wyrażenia regularnego

en: Every family
pl: Każda rodzina

en: Matches every family in the database
pl: Dopasowuje każdą rodzinę w bazie danych

en: Families changed after <date time>
pl: Rodziny zmienione po <data/czas>

en: Matches family records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
pl: Dopasowuje rekordy rodzin zmienione po określonej dacie/czasie (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) albo w danym zakresie (jeśli druga data/czas jest podana).

en: Person ID:
pl: Identyfikator osoby:

en: Families having child with Id containing <text>
pl: Rodziny mające dzieci z Id zawierającym <tekst>

en: Matches families where child has a specified Gramps ID
pl: Dopasowuje rodziny, których dziecko ma określony identyfikator Gramps ID

en: Child filters
pl: Filtry dziecka

en: Families with child with the <name>
pl: Rodziny z dzieckiem o <nazwisko>

en: Matches families where child has a specified (partial) name
pl: Dopasowuje rodziny z dzieckiem o określonym (częściowym) nazwisku

en: Families marked private
pl: Rodziny oznaczone jako prywatne

en: Matches families that are indicated as private
pl: Dopasowuje osoby oznaczone jako prywatne

en: Families having father with Id containing <text>
pl: Rodziny mające ojca z Id zawierającym <tekst>

en: Matches families whose father has a specified Gramps ID
pl: Dopasowuje rodziny, gdzie ojciec ma określony identyfikator Gramps ID

en: Father filters
pl: Filtry ojca

en: Families with father with the <name>
pl: Rodziny z ojcem noszącym <nazwisko>

en: Matches families whose father has a specified (partial) name
pl: Dopasowuje rodziny, których ojciec ma określone (częściowe) nazwisko

en: Family attribute:
pl: Atrybut rodzinny:

en: Families with the family <attribute>
pl: Rodziny z <atrybutem> rodziny

en: Matches families with the family attribute of a particular value
pl: Dopasowuje rodziny z atrybutem rodziny o określonej wartości

en: Families with the <citation>
pl: Rodziny z <cytatem>

en: Matches families with a citation of a particular value
pl: Dopasowuje rodziny ze cytatem o określonej wartości

en: Family event:
pl: Zdarzenie rodzinne:

en: Main Participants
pl: Główni uczestnicy

en: Families with the <event>
pl: Rodziny ze <zdarzeniem>

en: Matches families with an event of a particular value
pl: Dopasowuje rodziny ze zdarzeniem o określonej wartości

en: Families with <count> media
pl: Rodziny posiadające daną <ilość> obiektów medialnych

en: Matches families with a certain number of items in the gallery
pl: Dopasowuje rodziny z określoną ilością elementów w galerii

en: Family with <Id>
pl: Rodzina o <identyfikatorze>

en: Matches a family with a specified Gramps ID
pl: Dopasowuje rodzinę, która ma określony identyfikator Gramps ID

en: Families with <count> LDS events
pl: Rodziny z daną <liczbą> zdarzeń LDS

en: Matches families with a certain number of LDS events
pl: Dopasowuje rodziny posiadające określoną ilość zdarzeń LDS

en: Families having <count> notes
pl: Rodziny posiadające daną <ilość> notatek

en: Matches families having a certain number notes
pl: Dopasowuje rodziny z określoną ilością notatek

en: Families having notes containing <substring>
pl: Rodziny mające notatki zawierające <podciąg znaków>

en: Matches families whose notes contain text matching a substring
pl: Dopasowuje rodziny, których notatki zawierają tekst pasujący do podciągu znaków

en: Families having notes containing <text>
pl: Rodziny mające notatki zawierające <tekst>

en: Matches families whose notes contain text matching a regular expression
pl: Dopasowuje rodziny, których notatki zawierając tekst pasujacy do wyrażenia regularnego

en: Families with a note of type <type>
pl: Rodziny z notatką typu <typ>

en: Matches families with a note of the specified type
pl: Dopasowuje rodziny z notatką określonego typu

en: Families with a reference count of <count>
pl: Rodziny z <ilością> referencji

en: Matches family objects with a certain reference count
pl: Dopasowuje obiekty rodzin z określoną ilością odwołań

en: Relationship type:
pl: Rodzaj związku:

en: Families with the relationship type
pl: Rodziny ze związkiem typu

en: Matches families with the relationship type of a particular value
pl: Dopasowuje rodziny ze związkiem określonego typu

en: Families with <count> sources
pl: Rodziny z daną <ilością> źródeł

en: Matches families with a certain number of sources connected to it
pl: Dopasowuje obiekty rodzin z określoną ilością połączonych źródeł do nich

en: Families with the <source>
pl: Rodziny ze <źródłem>

en: Matches families who have a particular source
pl: Dopasowuje rodziny posiadające określone źródło

en: Families with the <tag>
pl: Rodziny z <tagiem>

en: Matches families with the particular tag
pl: Dopasowuje rodziny z określonym tagiem

en: Families with twins
pl: Rodziny ze bliźniakami

en: Matches families with twins
pl: Dopasowuje rodziny z bliźniakami

en: Inclusive:
pl: Zawiera:

en: Ancestor families of <family>
pl: Rodziny przodków rodziny <family>

en: Matches ancestor families of the specified family
pl: Dopasowuje rodziny przodków wybranej rodziny

en: Bookmarked families
pl: Rodziny z zakładkami

en: Matches the families on the bookmark list
pl: Dopasowuje rodziny znajdujące się na liście zakładek

en: Descendant families of <family>
pl: Rodziny potomne rodziny <family>

en: Matches descendant families of the specified family
pl: Dopasowuje rodziny potomne wybranej rodziny

en: Families matching the <filter>
pl: Rodziny pasujące do <filtra>

en: Matches families matched by the specified filter name
pl: Dopasowuje rodziny pasujące do filtra o określonej nazwie

en: Families with at least one direct source >= <confidence level>
pl: Rodziny z co najmniej jednym bezpośrednim źródłem >= <poziom ufności>

en: Matches families with at least one direct source with confidence level(s)
pl: Dopasowuje rodziny z co najmniej jednym bezpośrednim źródłem z poziomem ufności

en: Families having mother with Id containing <text>
pl: Rodziny mające matkę z Id zawierającym <tekst>

en: Matches families whose mother has a specified Gramps ID
pl: Dopasowuje rodziny, gdzie matka ma określony identyfikator Gramps ID

en: Mother filters
pl: Filtry matki

en: Families with mother with the <name>
pl: Rodziny z matką o <nazwisku>

en: Matches families whose mother has a specified (partial) name
pl: Dopasowuje rodziny z matką o określonym (częściowym) nazwisku

en: Families with child matching the <regex_name>
pl: Rodziny z którymkolwiek dzieckiem pasującym do <wyrażenie regularne>

en: Matches families where some child has a name that matches a specified regular expression
pl: Dopasowuje rodziny, których dziecko ma nazwisko pasujące do podanego wyrażenia regularnego

en: Families with father matching the <regex_name>
pl: Rodziny z ojcem pasującym do <wyrażenia regularnego>

en: Matches families whose father has a name matching a specified regular expression
pl: Dopasowuje rodziny, których ojciec ma nazwisko pasujące do wyrażenia regularnego

en: Families with Id containing <text>
pl: Rodziny o Id zawierającym <tekst>

en: Matches families whose Gramps ID matches the regular expression
pl: Dopasowuje rodziny, których identyfikator Gramps ID pasuje do wyrażenia regularnego

en: Families with mother matching the <regex_name>
pl: Rodziny z matką pasującą do <wyrażenie regularne>

en: Matches families whose mother has a name matching a specified regular expression
pl: Dopasowuje rodziny, których nazwisko matki pasuje do wyrażenia regularnego

en: Families with any child matching the <name>
pl: Rodziny z którymkolwiek dzieckiem pasującym do <nazwiska>

en: Matches families where any child has a specified (partial) name
pl: Dopasowuje rodziny z którymkolwiek dzieckiem o określonym (częściowym) nazwisku

en: Families with father matching the <name>
pl: Rodziny z ojcem pasującym do <nawisko>

en: Families with mother matching the <name>
pl: Rodziny z matką pasującą do <nazwiska>

en: Every media object
pl: Każdy obiekt medialny

en: Matches every media object in the database
pl: Dopasowuje wszystkie obiekty medialne w bazie danych

en: Media objects changed after <date time>
pl: Obiekty medialne zmienione po <data czas>

en: Matches media objects changed after a specified date:time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date:time is given.
pl: Dopasowuje obiekty medialne zmienione po określonej datą/czasem (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) albo w danym zakresie (jeśli druga data/czas jest podana).

en: Media attribute:
pl: Atrybut mediów:

en: Media objects with the attribute <attribute>
pl: Obiekty medialne z atrybutem <atrybut>

en: Matches media objects with the attribute of a particular value
pl: Dopasowuje obiekty medialne z podanym atrybutem o określonej wartości

en: Media with the <citation>
pl: Obiekty medialne z <cytatem>

en: Matches media with a citation of a particular value
pl: Dopasowuje obiekty medialne z cytatami o określonej wartości

en: Media object with <Id>
pl: Obiekt medialny o <identyfikatorze>

en: Matches a media object with a specified Gramps ID
pl: Dopasowuje obiekt medialny o określonym identyfikatorze Gramps ID

en: Type:
pl: Rodzaj:

en: Path:
pl: Ścieżka:

en: Media objects matching parameters
pl: Obiekty medialne spełniające warunki

en: Matches media objects with particular parameters
pl: Dopasowuje obiekty medialne spełniające określone warunki

en: Media objects having notes containing <substring>
pl: Obiekty medialne mające notatki zawierające <podciąg znaków>

en: Matches media objects whose notes contain text matching a substring
pl: Dopasowuje obiekty medialne, których notatki zawierają tekst pasujący do podciągu znaków

en: Media objects having notes containing <text>
pl: Obiekty medialne mające notatki zawierające <tekst>

en: Matches media objects whose notes contain text matching a regular expression
pl: Dopasowuje obiekty medialne, których notatki zawierają tekst pasujący do wyrażenia regularnego

en: Media objects with a reference count of <count>
pl: Obiekty medialne z <ilością> odniesień

en: Matches media objects with a certain reference count
pl: Dopasowuje obiekty medialne z określoną ilością odwołań

en: Media with <count> sources
pl: Obiekty medialne z daną <ilością> źródeł

en: Matches media with a certain number of sources connected to it
pl: Dopasowuje obiekty medialne z określoną ilością źródeł połączonych do nich

en: Media with the <source>
pl: Obiekty medialne ze <źródłem>

en: Matches media who have a particular source
pl: Dopasowuje obiekty medialne z określonym źródłem

en: Media objects with the <tag>
pl: Obiekty medialne z <tagiem>

en: Matches media objects with the particular tag
pl: Dopasowuje obiekty medialne z określonym tagiem

en: Media objects matching the <filter>
pl: Obiekty medialne pasujące do <filtra>

en: Matches media objects matched by the specified filter name
pl: Dopasowuje obiekty medialne pasujące do filtra o określonej nazwie

en: Media with a direct source >= <confidence level>
pl: Miejsce z bezpośrednim źródłem >= <poziom ufności>

en: Matches media with at least one direct source with confidence level(s)
pl: Dopasowuje obiekty medialne posiadające co najmniej jedno źródło o danym poziomie ufności

en: Media objects marked private
pl: Obiekty medialne oznaczone jako prywatne

en: Matches Media objects that are indicated as private
pl: Dopasowuje obiekty medialne oznaczone jako prywatne

en: Media objects with Id containing <text>
pl: Obiekty medialne z Id zawierającym <tekst>

en: Matches media objects whose Gramps ID matches the regular expression
pl: Dopasowuje obiekty medialne, których identyfikator Gramps ID pasuje do wyrażenia regularnego

en: Every note
pl: Każda notatka

en: Matches every note in the database
pl: Dopasowuje każdą notatkę w bazie danych

en: Notes changed after <date time>
pl: Notatki zmienione po <data czas>

en: Matches note records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
pl: Dopasowuje rekordy notatek zmienione po określonej dacie/czasie (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) albo w danym zakresie (jeśli druga data/czas jest podana).

en: Note with <Id>
pl: Notatka z <ld>

en: Matches a note with a specified Gramps ID
pl: Dopasowuje notatkę z określonym identyfikatorem Gramps ID

en: Notes matching parameters
pl: Notatki spełniające parametry

en: Matches Notes with particular parameters
pl: Dopasowuje notatki z określonymi parametrami

en: Notes with a reference count of <count>
pl: Notatki z <ilością> odwołań

en: Matches notes with a certain reference count
pl: Dopasowuje notatki z określoną ilością odwołań

en: Notes with the <tag>
pl: Notatki z <tagiem>

en: Matches notes with the particular tag
pl: Dopasowuje notatki z określonym tagiem

en: Notes with the particular type
pl: Notatki określonego typu

en: Notes matching the <filter>
pl: Notatki pasujące do <filtra>

en: Matches notes matched by the specified filter name
pl: Dopasowuje notatki dopasowane przez filtr o określonej nazwie

en: Notes containing <text>
pl: Notatki zawierające <tekst>

en: Matches notes that contain a substring or match a regular expression
pl: Dopasowuje notatki zawierające określony tekst albo pasujące do wyrażenia regularnego

en: Notes containing <substring>
pl: Notatki mające w treści <podciąg znaków>

en: Matches notes that contain text which matches a substring
pl: Dopasowuje cytaty, których treść zawiera tekst pasujący do podciągu znaków

en: Notes marked private
pl: Notatki oznaczone jako prywatne

en: Matches notes that are indicated as private
pl: Dopasowuje notatki określone jako prywatne

en: Notes with Id containing <text>
pl: Notatki o Id zawierającym <tekst>

en: Matches notes whose Gramps ID matches the regular expression
pl: Dopasowuje notatki, których identyfikator Gramps ID pasuje do wyrażenia regularnego

en: Persons changed after <date time>
pl: Osoby zmienione po <data czas>

en: Matches person records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
pl: Dopasowuje rekordy osób zmienione po określonej dacie/czasie (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) albo w danym zakresie (jeśli druga data/czas jest podana).

en: Relationship path between <person> and people matching <filter>
pl: Ścieżka pokrewieństwa pomiędzy <osobą> a osobami pasującymi do <filtra>

en: Relationship filters
pl: Filtry związków

en: Searches over the database starting from a specified person and returns everyone between that person and a set of target people specified with a filter.  This produces a set of relationship paths (including by marriage) between the specified person and the target people.  Each path is not necessarily the shortest path.
pl: Przeszukuje bazę rozpoczynając od określonej osoby i zwraca wszystko pomiędzy daną osobą a osobami określonymi przez filtr. Efektem tego działania jest lista ścieżek relacji (związków), włącznie z małżeństwami, pomiędzy określoną osobą a osobami docelowymi. Każda ścieżka nie koniecznie jest najkrótszą ścieżką.

en: Finding relationship paths
pl: Znajdź ścieżki relacji

en: Retrieving all sub-filter matches
pl: Pobieranie dopasowań podfiltra

en: Evaluating people
pl: Oszacowywanie osób

en: Disconnected people
pl: Osoby niepołączone

en: Matches people that have no family relationships to any other person in the database
pl: Dopasowuje osoby, które nie mają żadnych związków rodzinnych z innymi osobami w bazie danych

en: Everyone
pl: Każdy

en: Matches everyone in the database
pl: Dopasowuje każdego w bazie danych

en: Families with incomplete events
pl: Rodziny z niekompletnymi zdarzeniami

en: Matches people with missing date or place in an event of the family
pl: Dopasowuje osoby z brakującą datą lub miejscem w zdarzeniu rodzinnym

en: People with <count> addresses
pl: Zdarzenia z <ilością> adresów

en: Matches people with a certain number of personal addresses
pl: Dopasowuje osoby z określoną ilością adresów osobistych

en: People with an address containing <text>
pl: Osoby z adresem zawierającym <tekst>

en: Matches people with a personal address containing the given text
pl: Dopasowuje osoby z adresem osobistym o określonej wartości

en: People with an alternate name
pl: Osoby z alternatywnym nazwiskiem

en: Matches people with an alternate name
pl: Dopasowuje osób z tym alternatywnym nazwiskiem

en: People with <count> associations
pl: Zdarzenia z ilością referencji <count>

en: Matches people with a certain number of associations
pl: Dopasowuje osoby z określoną ilością referencji

en: Personal attribute:
pl: Atrybut osobisty:

en: People with the personal <attribute>
pl: Osoby z <atrybut> osobisty

en: Matches people with the personal attribute of a particular value
pl: Dopasowuje osoby z osobistym atrybutem o określonej wartości

en: People with the <birth data>
pl: Osoby o <dane o urodzeniu>

en: Matches people with birth data of a particular value
pl: Dopasowuje osoby z danymi o urodzeniu o określonej wartości

en: People with the <citation>
pl: Osoby z atrybutem <cytatem>

en: Matches people with a citation of a particular value
pl: Dopasowuje osoby z cytatami o określonej wartości

en: People with a common ancestor with <person>
pl: Osoby ze wspólnym przodkiem z <osobą>

en: Ancestral filters
pl: Filtry przodków

en: Matches people that have a common ancestor with a specified person
pl: Dopasowuje osoby, które mają wspólnego przodka z określoną osobą

en: People with a common ancestor with <filter> match
pl: Osoby ze wspólnym przodkiem pasujące do <filtr>

en: Matches people that have a common ancestor with anybody matched by a filter
pl: Dopasowuje osoby, które mają wspólnego przodka z kimkolwiek dopasowanym przez filtr

en: People with the <death data>
pl: Osoby z <danymi o śmierci>

en: Matches people with death data of a particular value
pl: Dopasowuje osoby z danymi o śmierci o określonej wartości

en: Personal event:
pl: Zdarzenie osobiste:

en: Primary Role:
pl: Główna rola:

en: People with the personal <event>
pl: Osoby ze <zdarzeniem> osobiste

en: Matches people with a personal event of a particular value
pl: Dopasowuje osoby ze zdarzeniem osobistym o określonej wartości

en: People with the family <attribute>
pl: Osoby z <atrybutem> rodzinny

en: Matches people with the family attribute of a particular value
pl: Dopasowuje osoby z atrybutem rodzinnym o określonej wartości

en: People with the family <event>
pl: Osoby ze <zdarzeniem> rodzinnym

en: Matches people with a family event of a particular value
pl: Dopasowuje osoby ze zdarzeniem rodzinnym o określonej wartości

en: People with <count> media
pl: Osoby posiadające daną <ilość> obiektów medialnych

en: Matches people with a certain number of items in the gallery
pl: Dopasowuje ludzi z określoną ilością elementów w galerii

en: Person with <Id>
pl: Osoba o <identyfikatorze>

en: Matches person with a specified Gramps ID
pl: Dopasowuje osobę o określonym identyfikatorze Gramps ID

en: People with <count> LDS events
pl: Osoby z daną <liczbą> zdarzeń LDS

en: Matches people with a certain number of LDS events
pl: Dopasowuje osoby posiadające określoną ilość zdarzeń LDS

en: Given name:
pl: Imię:

en: Full Family name:
pl: Pełne nazwisko rodowe:

[ctx: person]
en: Title:
pl: Tytuł:

en: Suffix:
pl: Przyrostek:

en: Call Name:
pl: Imię używane na co dzień:

en: Nick Name:
pl: Pseudonim:

en: Prefix:
pl: Prefiks:

en: Single Surname:
pl: Pojedyncze nazwisko:

en: Connector
pl: Łącznik

en: Patronymic:
pl: Drugie imię:

en: Family Nick Name:
pl: Przydomek rodzinny:

en: People with the <name>
pl: Osoby o <nazwisku>

en: Matches people with a specified (partial) name
pl: Dopasowuje osoby o określonym (częściowym) nazwisku

en: Surname origin type:
pl: Pochodzenie typu nazwiska:

en: People with the <Surname origin type>
pl: Wyświetla osoby o takim typie pochodzenia nazwiska

en: Matches people with a surname origin
pl: Dopasowuje ludzi z początkiem/pochodzeniem/ nazwiska

en: Name type:
pl: Typ nazwiska:

en: People with the <Name type>
pl: Osoby <typem nazwiska>

en: Matches people with a type of name
pl: Dopasowuje osób z tym samym typem nazwiska

en: People with a nickname
pl: Osoby z pseudonimem

en: Matches people with a nickname
pl: Dopasowuje ludzi z pseudonimem

en: People having <count> notes
pl: Osoby posiadające daną <ilość> notatek

en: Matches people having a certain number of notes
pl: Dopasowuje osoby posiadające określoną ilość notatek

en: People having notes containing <substring>
pl: Osoby posiadające notatki zawierające <podciąg znaków>

en: Matches people whose notes contain text matching a substring
pl: Dopasowuje osoby, których notatki zwierają tekst pasujący do podciągu znaków

en: People having notes containing <text>
pl: Osoby posiadające notatki zawierające <tekst>

en: Matches people whose notes contain text matching a regular expression
pl: Dopasowuje osoby, których notatki zawierają tekst pasujący do wyrażenia regularnego

en: People with a note of type <type>
pl: Osoby z notatką typu <typ>

en: Matches people with a note of the specified type
pl: Dopasowuje osoby z notatką określonego typu

en: People who are neither male nor female
pl: Osoby, które nie są ani mężczyznami, ani kobietami

en: Matches all people with other gender
pl: Dopasowuje wszystkich ludzi o innej płci

en: Number of relationships:
pl: Liczba związków:

en: Number of children:
pl: Liczba dzieci:

en: People with the <relationships>
pl: Osoby mające <związek>

en: Matches people with a particular relationship
pl: Dopasowuje osoby z określonym związkiem

en: Family filters
pl: Filtry rodzin

en: Name:
pl: Imię i nazwisko:

en: Soundex match of People with the <name>
pl: Dopasowanie Soundex osób z nazwiskiem <name>

en: Soundex Match of people with a specified name. First name, Surname, Call name, and Nickname are searched in primary and alternate names.
pl: Dopasowanie Soundex osób z określoną nazwą. Imię, nazwisko, imię używane na co dzień i pseudonim są wyszukiwane wśród podstawowych i alternatywnych nazw.

en: People with <count> sources
pl: Osoby z daną <ilością> źródeł

en: Matches people with a certain number of sources connected to it
pl: Dopasowuje osoby z określoną ilością źródeł połączonych do nich

en: People with the <source>
pl: Osoby z <źródłem>

en: Matches people who have a particular source
pl: Dopasowuje ludzi o z określonym źródłem

en: People with the <tag>
pl: Osoby z <tagiem>

en: Matches people with the particular tag
pl: Dopasowuje osoby z określonym tagiem

en: Case sensitive:
pl: Uwzględnij wielkość liter:

en: People with records containing <substring>
pl: Osoby z rekordami zawierającymi <podciąg znaków>

en: Matches people whose records contain text matching a substring
pl: Dopasowuje ludzi, których rekordy zawierają tekst pasujący do podciągu zanków

en: People with unknown gender
pl: Osoby o nieznanej płci

en: Matches all people with unknown gender
pl: Dopasowuje wszystkich ludzi o nieznanej płci

en: Adopted people
pl: Osoby adoptowane

en: Matches people who were adopted
pl: Dopasowuje ludzi, którzy zostali adoptowani

en: People with children
pl: Osoby z dziećmi

en: Matches people who have children
pl: Dopasowuje ludzi, którzy mają dzieci

en: People with incomplete names
pl: Osoby z niepełnym nazwiskiem

en: Matches people with firstname or lastname missing
pl: Dopasowuje ludzi z brakującym imieniem lub nazwiskiem

en: Ancestors of <person>
pl: Przodkowie dla <osoba>

en: Matches people that are ancestors of a specified person
pl: Dopasowuje ludzi będących przodkami określonej osoby

en: Ancestors of <filter> match
pl: Przodkowie osób pasujących do <filtra>

en: Matches people that are ancestors of anybody matched by a filter
pl: Dopasowuje ludzi będących przodkami kogokolwiek pasującego do filtra

en: Bookmarked people
pl: Osoby z zakładkami

en: Matches the people on the bookmark list
pl: Dopasowuje ludzi znajdujących się na liście zakładek

en: Children of <filter> match
pl: Dzieci dla <filtra>

en: Matches children of anybody matched by a filter
pl: Dopasowuje dzieci kogokolwiek dopasowanego przez filtr

en: Home Person
pl: Osoba początkowa

en: Matches the Home Person
pl: Dopasowuj domyślną osobę

en: Descendant family members of <person>
pl: Członkowie rodzin potomnych dla <osoba>

en: Descendant filters
pl: Filtry potomków

en: Matches people that are descendants or the spouse of a descendant of a specified person
pl: Dopasowuje ludzi będących potomkami lub małżonkami potomka określonej osoby

en: Descendant family members of <filter> match
pl: Członkowie rodzin potomnych pasujących do <filtra>

en: Matches people that are descendants or the spouse of anybody matched by a filter
pl: Dopasowuje ludzi będących potomkami bądź kuzynami kogokolwiek pasującego do filtra

en: Descendants of <person>
pl: Potomkowie dla <osoby>

en: Matches all descendants for the specified person
pl: Dopasowuje wszystkich potmków określonej osoby

en: Descendants of <filter> match
pl: Potomkowie dla <filtra>

en: Matches people that are descendants of anybody matched by a filter
pl: Dopasowuje ludzi będących potomkami kogokolwiek pasującego do filtra

en: Duplicated ancestors of <person>
pl: Zduplikowani przodkowie <osoby>

en: Matches people that are ancestors twice or more of a specified person
pl: Dopasowuje osoby będące przodkami określonej osoby więcej niż raz

en: Females
pl: Kobiety

en: Matches all females
pl: Dopasowuje wszystkie kobiety

en: Number of generations:
pl: Liczba pokoleń:

en: Ancestors of <person> not more than <N> generations away
pl: Przodkowie dla <osoby> oddalone nie dalej niż <N> pokoleń

en: Matches people that are ancestors of a specified person not more than N generations away
pl: Dopasowuje osoby będące przodkami określonej osoby oddalone nie dalej niż N pokoleń

en: Ancestors of bookmarked people not more than <N> generations away
pl: Przodkowie osób z zakładkami nieoddalone dalej niż <N> pokoleń

en: Matches ancestors of the people on the bookmark list not more than N generations away
pl: Dopasowuje przodków ludzi z listy zakładek nieoddalone dalej niż <N> pokoleń

en: Ancestors of the Home Person not more than <N> generations away
pl: Przodkowie domyślnej osoby oddalone nie dalej niż <N> pokoleń

en: Matches ancestors of the Home Person not more than N generations away
pl: Dopasowuje przodków domyślnej osoby oddalone nie dalej niż N pokoleń

en: Descendants of <person> not more than <N> generations away
pl: Potomkowie dla <osoby> oddalone nie dalej niż <N> pokoleń

en: Matches people that are descendants of a specified person not more than N generations away
pl: Dopasowuje osoby będące potomkami określonej osoby oddalone nie dalej niż N pokoleń

en: Males
pl: Mężczyźni

en: Matches all males
pl: Dopasowuje wszystkich mężczyzn

en: Ancestors of <person> at least <N> generations away
pl: Przodkowie dla <osoby> oddalone o przynajmniej <N> pokoleń

en: Matches people that are ancestors of a specified person at least N generations away
pl: Dopasowuje osoby będące przodkami określonej osoby oddalone o przynajmniej N pokoleń

en: Descendants of <person> at least <N> generations away
pl: Potomkowie dla <osoby> oddalone o przynajmniej <N> pokoleń

en: Matches people that are descendants of a specified person at least N generations away
pl: Dopasowuje osoby będące potomkami określonej osoby oddalone o przynajmniej N pokoleń

en: Parents of <filter> match
pl: Dopasowanie rodziców przez <filtr>

en: Matches parents of anybody matched by a filter
pl: Dopasowuje rodziców kogokolwiek dopasowanego przez filtr

en: People related to <Person>
pl: Osoby spokrewnione z <Person>

en: Matches people related to a specified person
pl: Dopasowuje ludzi związane z określoną osobą

en: Siblings of <filter> match
pl: Dopasowanie rodzeństwa przez <filtr>

en: Matches siblings of anybody matched by a filter
pl: Dopasowuje rodzeństwo kogokolwiek dopasowanego przez filtr

en: Spouses of <filter> match
pl: Dopasowanie małżonków przez <filtr>

en: Matches people married to anybody matching a filter
pl: Dopasowuje osoby zaślubione komukolwiek dopasowanemu przez filtr

en: Witnesses
pl: Świadkowie

en: Matches people who are witnesses in any event
pl: Dopasowuje osoby, które są świadkami zdarzenia

en: Event filter name:
pl: Filtry nazwy zdarzenia:

en: Persons with events matching the <event filter>
pl: Osoby ze zdarzeniami spełniającymi <filtr zdarzeń>

en: Matches persons who have events that match a certain event filter
pl: Dopasowuje ludzi, które posiadają zdarzenia spełniające określony filtr

en: People matching the <filter>
pl: Osoby pasujące do <filtra>

en: Matches people matched by the specified filter name
pl: Dopasowuje osoby dopasowane przez wybrany filtr

en: Persons with at least one direct source >= <confidence level>
pl: Osoby z co najmniej jednym bezpośrednim źródłem >= <poziom ufności>

en: Matches persons with at least one direct source with confidence level(s)
pl: Dopasowuje osoby posiadające co najmniej jedno źródło z poziomem ufności

en: People missing parents
pl: Osoby z brakującymi rodzicami

en: Matches people that are children in a family with less than two parents or are not children in any family.
pl: Dopasowuje osoby, które są dzieckiem w rodzinach z mniej niż dwoma rodzicami albo nie są dzieckiem w żadnej rodzinie.

en: People with multiple marriage records
pl: Osoby z wieloma rekordami małżeńskimi

en: Matches people who have more than one spouse
pl: Dopasowuje osoby mające więcej niż jednego małżonka

en: People with no marriage records
pl: Osoby bez rekordów o małżeństwie

en: Matches people who have no spouse
pl: Dopasowuje osoby nie mające małżonka

en: People without a known birth date
pl: Osoby bez znanej daty urodzenia

en: Matches people without a known birthdate
pl: Dopasowuje osoby bez znanej daty urodzenia

en: People without a known death date
pl: Osoby bez znanej daty śmierci

en: Matches people without a known deathdate
pl: Dopasowuje osoby bez znanej daty śmierci

en: People marked private
pl: Osoby oznaczone jako prywatne

en: Matches people that are indicated as private
pl: Dopasowuje osoby oznaczone jako prywatne

en: People not marked private
pl: Osoby nie oznaczone jako prywatne

en: Matches people that are not indicated as private
pl: Dopasowuje osoby nie oznaczone jako prywatne

en: People with incomplete events
pl: Osoby z niekompletnymi zdarzeniami

en: Matches people with missing date or place in an event
pl: Dopasowuje osoby z brakującą datą lub miejscem zdarzenia

en: On date:
pl: Dla daty:

en: People probably alive
pl: Osoby prawdopodobnie żyjące

en: Matches people without indications of death that are not too old
pl: Dopasowuje osoby bez wskazań na śmierć, które nie są za stare

en: People with Id containing <text>
pl: Osoby z Id zawierającym <tekst>

en: Matches people whose Gramps ID matches the regular expression
pl: Dopasowuje osoby, których identyfikator Gramps ID pasuje do wyrażenia regularnego

en: People with a name matching <text>
pl: Osoby z nazwiskiem zawierającym <tekst>

en: Matches people's names containing a substring or matching a regular expression
pl: Dopasowuje osoby, których nazwisko zawieraja tekst albo pasuje do wyrażenia regularnego

en: Relationship path between <persons>
pl: Ścieżka pokrewieństwa pomiędzy <osobami>

en: Matches the ancestors of two persons back to a common ancestor, producing the relationship path between two persons.
pl: Dopasowuje przodków dwóch osób do wspólnego przodka, tworząc ścieżkę pokrewieństwa pomiędzy dwiema osobami.

en: Relationship path between bookmarked persons
pl: Ścieżka pokrewieństwa pomiędzy osobami z zakładkami

en: Matches the ancestors of bookmarked individuals back to common ancestors, producing the relationship path(s) between bookmarked persons.
pl: Dopasowuje przodków osób z zakładkami do wspólnego przodka, tworząc ścieżkę/i pokrewieństwa pomiędzy dwiema osobami.

en: People matching the <name>
pl: Osoby pasujące do <nazwiska>

en: Every place
pl: Każde miejsce

en: Matches every place in the database
pl: Dopasowuje wszystkie miejsca w bazie danych

en: Places changed after <date time>
pl: Miejsca zmienione po <data czas>

en: Matches place records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
pl: Dopasowuje rekordy miejsc zmienione po określonej dacie/czasie (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) albo w danym zakresie (jeśli druga data/czas jest podana).

en: Place with the <citation>
pl: Miejsce z <cytatem>

en: Matches places with a citation of a particular value
pl: Dopasowuje miejsca z cytatami o określonej wartości

[ctx: place]
en: Name:
pl: Nazwa:

en: Place type:
pl: Rodzaj miejsca:

en: Code:
pl: Kod:

en: Places matching parameters
pl: Miejsca spełniające warunki

en: Matches places with particular parameters
pl: Dopasowuje miejsca spełniające określone warunki

en: Places with <count> media
pl: Miejsca z <ilością> odniesień do obiektów medialnych

en: Matches places with a certain number of items in the gallery
pl: Dopasowuje miejsca z określoną ilością notatek

en: Place with <Id>
pl: Miejsce o <identyfikatorze>

en: Matches a place with a specified Gramps ID
pl: Dopasowuje miejsce o określonym identyfikatorze Gramps ID

en: Places with no latitude or longitude given
pl: Miejsca bez podanej szerokości lub długości geograficznej

en: Matches places with empty latitude or longitude
pl: Dopasowuje miejsca bez szerokości lub długości geograficznej

en: Position filters
pl: Filtry położenia

en: Places having <count> notes
pl: Miejsca mające daną <ilość> notatek

en: Matches places having a certain number of notes
pl: Dopasowuje miejsca z określoną ilością notatek

en: Places having notes containing <substring>
pl: Miejsca mające notatki zawierające <podciąg znaków>

en: Matches places whose notes contain text matching a substring
pl: Dopasowuje miejsca, których notatki zawierają tekst pasujący do podciągu znaków

en: Places having notes containing <text>
pl: Miejsca mające notatki zawierające <tekst>

en: Matches places whose notes contain text matching a regular expression
pl: Dopasowuje miejsca, których notatki zawierają tekst pasujący do wyrażenia regularnego

en: Places with a note of type <type>
pl: Miejsca z notatką typu <typ>

en: Matches places with a note of the specified type
pl: Dopasowuje miejsca z notatką określonego typu

en: Street:
pl: Ulica:

en: Locality:
pl: Okolica:

en: City:
pl: Miasto:

en: County:
pl: Powiat:

en: State:
pl: Województwo:

en: Country:
pl: Kraj:

en: ZIP/Postal Code:
pl: Kod pocztowy:

en: Church Parish:
pl: Parafia:

en: Places with a reference count of <count>
pl: Miejsca z <ilością> referencji

en: Matches places with a certain reference count
pl: Dopasowuje miejsca z określoną ilością odwołań

en: Place with <count> sources
pl: Miejsca z daną <ilością> źródeł

en: Matches places with a certain number of sources connected to it
pl: Dopasowuje miejsca z określoną ilością źródeł połączonych do nich

en: Places with the <source>
pl: Miejsca z <źródłem>

en: Matches places who have a particular source
pl: Dopasowuje miejsca z określonym źródłem

en: Places with the <tag>
pl: Miejsca z <tagiem>

en: Matches places with the particular tag
pl: Dopasowuje miejsca z określonym tagiem

en: Places matching a title
pl: Miejsca pasujące do tytułu

en: Matches places with a particular title
pl: Dopasowuje miejsca z określonym tytyłem

en: Latitude:
pl: Szerokość geogr.:

en: Longitude:
pl: Długość geogr.:

en: Rectangle height:
pl: Wysokość prostokąta:

en: Rectangle width:
pl: Szerokość prostokąta:

en: Places in neighborhood of given position
pl: Miejsca w pobliżu danego położenia

en: Matches places with latitude or longitude positioned in a rectangle of given height and width (in degrees), and with middlepoint the given latitude and longitude.
pl: Dopasowuje miejsca z szerokością lub długością geograficzną położoną wewnątrz prostokąta o podanych w stopniach długości i szerokości.

en: Places enclosed by another place
pl: Miejsca z określonym źródłem

en: Matches a place enclosed by a particular place
pl: Dopasowuje miejsce otoczone określonym miejscem

en: Places of events matching the <event filter>
pl: Zdarzenia z zdarzeniami pasującymi do <filtra zdarzeń>

en: Matches places where events happened that match the specified event filter name
pl: Dopasowuje miejsca, gdzie wydarzyło się zdarzenie dopasowane przez flitr zdarzeń o określonej nazwie

en: Places matching the <filter>
pl: Miejsca pasujące do <filtr>

en: Matches places matched by the specified filter name
pl: Dopasowuje miejsca pasujące do filtra o określonej nazwie

en: Place with a direct source >= <confidence level>
pl: Miejsce z bezpośrednim źródłem >= <poziom ufności>

en: Matches places with at least one direct source with confidence level(s)
pl: Dopasowuje miejsca posiadające co najmniej jedno bezpośrednie źródło z poziomem(ami) ufności

en: Places marked private
pl: Miejsca oznaczone jako prywatne

en: Matches places that are indicated as private
pl: Dopasowuje miejsca oznaczone jako prywatne

en: Places with Id containing <text>
pl: Miejsca o Id zawierającym <tekst>

en: Matches places whose Gramps ID matches the regular expression
pl: Dopasowuje miejsca, których identyfikator Gramps ID pasuje do wyrażenia regularnego

en: Units:
pl: Jednostki:

en: Places within an area
pl: Miejsca w obszarze

en: Matches places within a given distance of another place
pl: Dopasowuje miejsca w określonej odległości od innego miejsca

en: Cannot use the filter 'within area'
pl: Nie można użyć filtra 'w obszarze'

en: The place you selected contains bad coordinates. Please, run the tool 'clean input data'
pl: Wybrane miejsce zawiera nieprawidłowe współrzędne. Proszę uruchomić narzędzie 'czyszczenie danych wejściowych'

en: Every repository
pl: Każde repozytorium

en: Matches every repository in the database
pl: Dopasowuje wszystkie repozytoria w bazie danych

en: Repositories changed after <date time>
pl: Repozytoria zmienione po <data czas>

en: Matches repository records changed after a specified date/time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date/time is given.
pl: Dopasowuje rekordy repozytoriów zmienione po określonej dacie/czasie (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) albo w danym zakresie (jeśli druga data/czas jest podana).

en: Repository attribute:
pl: Atrybut repozytorium:

en: Repositories with the attribute <attribute>
pl: Repozytoria z atrybutem <attribute>

en: Matches repositories with the attribute of a particular value
pl: Dopasowuje repozytoria z atrybutem o określonej wartości

en: Repository with <Id>
pl: Repozytoria o <identyfikatorze>

en: Matches a repository with a specified Gramps ID
pl: Dopasowuje repozytorium o określonym identyfikatorze Gramps ID

en: Repositories having notes containing <substring>
pl: Repozytoria mające notatki zawierające <podciąg znaków>

en: Matches repositories whose notes contain text matching a substring
pl: Dopasowuje repozytoria, których notatki zawierają tekst pasujący do podciągu znaków

en: Repositories having notes containing <text>
pl: Repozytoria mające notatki zawierające <tekst>

en: Matches repositories whose notes contain text matching a regular expression
pl: Dopasowuje repozytoria, których notatki zawierają tekst pasujący do wyrażenia regularnego

en: Repositories with a reference count of <count>
pl: Repozytoria z <ilością> odniesień

en: Matches repositories with a certain reference count
pl: Dopasowuje repozytoria z określoną ilością odwołań

[ctx: repo]
en: Name:
pl: Nazwa:

en: Address:
pl: Adres:

en: Repositories matching parameters
pl: Repozytoria spełniające warunki

en: Matches Repositories with particular parameters
pl: Dopasowuje repozytoria spełniające określone warunki

en: Repositories with the <tag>
pl: Repozytoria z <tagiem>

en: Matches repositories with the particular tag
pl: Dopasowuje repozytoria z określonym tagiem

en: Repositories matching the <filter>
pl: Repozytoria pasujące do <filtra>

en: Matches repositories matched by the specified filter name
pl: Dopasowuje repozytoria dopasowane przez filtr o określonej nazwie

en: Repositories with name containing <text>
pl: Nazwy repozytoriów z nazwą zawierającą <tekst>

en: Matches repositories whose name contains a certain substring
pl: Dopasowuje cytaty, których nazwa zawierają tekst pasujący do podciągu znaków

en: Repositories with Id containing <text>
pl: Repozytoria o Id zawierającym <tekst>

en: Matches repositories whose Gramps ID matches the regular expression
pl: Dopasowuje repozytoria, których identyfikator Gramps ID pasuje do wyrażenia regularnego

en: Repositories marked private
pl: Repozytoria oznaczone jako prywatne

en: Matches repositories that are indicated as private
pl: Dopasowuje repozytoria oznaczone jako prywatne

en: Every source
pl: Każde źródło

en: Matches every source in the database
pl: Dopasowuje wszystkie źródła w bazie danych

en: Sources changed after <date time>
pl: Źródła zmienione po <data czas>

en: Matches source records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
pl: Dopasowuje rekordy źródeł zmienione po określonej dacie/czasie (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) albo w danym zakresie (jeśli druga data/czas jest podana).

en: Source attribute:
pl: Atrybut źródła:

en: Sources with the attribute <attribute>
pl: Źródła z atrybutem <atrybut>

en: Matches sources with the attribute of a particular value
pl: Dopasowuje źródła z atrybutem o określonej wartości

en: Sources with <count> media
pl: Źródła z daną <ilością> odniesień do obiektów medialnych

en: Matches sources with a certain number of items in the gallery
pl: Dopasowuje źródła z określoną ilością elementów w galerii

en: Source with <Id>
pl: Źródło o <identyfikatorze>

en: Matches a source with a specified Gramps ID
pl: Dopasowuje źródło o określonym identyfikatorze Gramps ID

en: Sources having <count> notes
pl: Źródła mające określoną <ilość> notatek

en: Matches sources having a certain number of notes
pl: Dopasowuje źródła z określoną ilością notatek

en: Sources having notes containing <substring>
pl: Źródła mające notatki zawierające <podciąg znaków>

en: Matches sources whose notes contain text matching a substring
pl: Dopasowuje źródła spełniające określone warunki

en: Sources having notes containing <text>
pl: Źródła mające notatki zawierające <tekst>

en: Matches sources whose notes contain text matching a regular expression
pl: Dopasowuje źródła, których notatki zawierają tekst pasujący do wyrażenia regularnego

en: Sources with a note of type <type>
pl: Źródła z notatką typu <typ>

en: Matches sources with a note of the specified type
pl: Dopasowuje źródła z notatką określonego typu

en: Sources with a reference count of <count>
pl: Źródła z <ilością> referencji

en: Matches sources with a certain reference count
pl: Dopasowuje źródła z określoną ilością odwołań

en: Sources with <count> Repository references
pl: Źródła z <ilością> odwołań do repozytoriów

en: Matches sources with a certain number of repository references
pl: Dopasowuje źródła z określoną ilością odniesień do repozytoriów

en: Sources with repository reference containing <text> in "Call Number"
pl: Źródła z odnośnikami do repozytoriów zawierającymi <tekst> w "Numer odniesienia"

en: Matches sources with a repository reference
    containing a substring in "Call Number"
pl: Dopasowuje źródła mające repozytoria zawierające
    <podciąg znaków> w polu "Numer odniesienia"

en: Matches sources with particular parameters
pl: Dopasowuje źródła spełniające określone warunki

en: Sources with the <tag>
pl: Źródła z <tagiem>

en: Matches sources with the particular tag
pl: Dopasowuje źródła z określonym tagiem

en: Sources matching the <filter>
pl: Źródła pasujące do <filtra>

en: Matches sources matched by the specified filter name
pl: Dopasowuje źródła pasujące do filtra o określonej nazwie

en: Sources with repository reference matching the <repository filter>
pl: Zdarzenia z repozytorium pasującym do <filtra repozytoriów>

en: Matches sources with a repository reference that match a certain
    repository filter
pl: Dopasowuje źródła, których odnośniki do repozytoriów pasują do określonego
    filtru repozytoriów

en: Sources with title containing <text>
pl: Źródła z tytułem zawierającym <tekst>

en: Matches sources whose title contains a certain substring
pl: Dopasowuje źródła z tytułem zawierającym określony ciąg znaków

en: Sources with Id containing <text>
pl: Źródła o Id zawierającym <tekst>

en: Matches sources whose Gramps ID matches the regular expression
pl: Dopasowuje źródła, których identyfikator Gramps ID pasuje do wyrażenia regularnego

en: Sources marked private
pl: Źródła oznaczone jako prywatne

en: Matches sources that are indicated as private
pl: Dopasowuje źródła oznaczone jako prywatne

en: Address
pl: Adres

en: Private
pl: Poufny

en: Citations
pl: Cytaty

en: Notes
pl: Notatki

en: Street
pl: Ulica

en: Locality
pl: Okolica

en: City
pl: Miasto

en: County
pl: Powiat

en: State
pl: Województwo

en: Country
pl: Kraj

en: Postal Code
pl: Kod pocztowy

en: Phone
pl: Telefon

en: Attribute
pl: Atrybut

en: Value
pl: Wartość

en: Custom
pl: Własny

en: Caste
pl: Kasta

en: Description
pl: Opis

en: Identification Number
pl: Numer identyfikacyjny

en: National Origin
pl: Kraj pochodzenia

en: Number of Children
pl: Liczba dzieci

en: Social Security Number
pl: Numer ubezpieczenia społecznego

en: Nickname
pl: Pseudonim

en: Cause
pl: Powód

en: Agency
pl: Udział

en: Age
pl: Wiek

en: Father's Age
pl: Wiek ojca

en: Mother's Age
pl: Wiek matki

en: Witness
pl: Świadek

en: Time
pl: Czas

en: Occupation
pl: Zawód

en: Child Reference
pl: Edytor odwołań do dzieci

en: Handle
pl: Uchwyt

en: None
pl: Brak

[ctx: relationship]
en: Birth
pl: Urodziny

[ctx: relationship]
en: Adopted
pl: Adoptowany(a)

en: Stepchild
pl: Pasierb(ica)

en: Sponsored
pl: Utrzymanek

en: Foster
pl: Sierota

en: Citation
pl: Cytat

en: Gramps ID
pl: identyfikator Gramps ID

en: Page
pl: Strona

en: Confidence
pl: Ufność

en: Source
pl: Źródło

en: Source Attributes
pl: Atrybuty źródła

en: Last changed
pl: Ostatnio zmienione

en: Tags
pl: Tagi

en: unknown
pl: nieznana

en: greater than {number_of} year | greater than {number_of} years
pl[0]: więcej niż {number_of} rok
pl[1]: więcej niż {number_of} lat
pl[2]: więcej niż {number_of} lata

en: more than
pl: więcej niż

en: less than
pl: mniej niż

[ctx: age]
en: about
pl: około

en: between
pl: pomiędzy

en: and
pl: oraz

en: less than about
pl: mniej niż około

en: more than about
pl: więcej niż około

en: {number_of} year | {number_of} years
pl[0]: {number_of} rok
pl[1]: {number_of} lata
pl[2]: {number_of} lat

en: {number_of} month | {number_of} months
pl[0]: {number_of} miesiąc
pl[1]: {number_of} miesiące
pl[2]: {number_of} miesięcy

en: {number_of} day | {number_of} days
pl[0]: {number_of} dzień
pl[1]: {number_of} dni
pl[2]: {number_of} dni

en: 0 days
pl: 0 dni

en: Date
pl: Data

en: Calendar
pl: Kalendarz

en: Modifier
pl: Modyfikator

en: Quality
pl: Jakość

en: Values
pl: Wartości

en: Text
pl: Tekst

en: Sort value
pl: Sortuj według

en: New year begins
pl: Nowy rok zaczyna się

[ctx: date-quality]
en: none
pl: brak

en: estimated
pl: szacowana

en: calculated
pl: obliczona

[ctx: date-modifier]
en: none
pl: brak

en: before
pl: Przed

en: after
pl: Po

en: about
pl: około

en: range
pl: przedział

en: from
pl: od

en: to
pl: do

en: span
pl: Zakres

en: textonly
pl: Tylko tekst

en: Event
pl: Zdarzenie

en: Place
pl: Miejsce

en: Attributes
pl: Atrybuty

en: Event reference
pl: Odwołanie do zdarzenia

[ctx: Role]
en: Primary
pl: Podstawowa

en: Clergy
pl: Duchowny

en: Celebrant
pl: Odprawiający

en: Aide
pl: Pomocnik

en: Bride
pl: Panna młoda

en: Groom
pl: Pan młody

[ctx: Role]
en: Family
pl: Rodzina

en: Informant
pl: Informator

en: Godparent
pl: Rodzic chrzestny

en: Father
pl: Ojciec

en: Mother
pl: Matka

en: Parent
pl: Rodzic

en: Child
pl: Dziecko

en: Multiple birth
pl: Poród mnogi

en: Friend
pl: Przyjaciel

en: Neighbor
pl: Sąsiad

en: Officiator
pl: Duchowny/urzędnik

en: Life Events
pl: Zdarzenia życiowe

en: Family
pl: Rodzina

en: Religious
pl: Wyznanie

en: Vocational
pl: Zawodowy

en: Academic
pl: Naukowy

en: Travel
pl: Podróż

en: Legal
pl: Zgodny z prawem

en: Residence
pl: Zamieszkanie

en: Other
pl: Inne

en: Adopted
pl: Adoptowany(a)

en: Birth
pl: Narodziny

en: Death
pl: Śmierć

en: Adult Christening
pl: Chrzest dorosłych

en: Baptism
pl: Baptyzm

en: Bar Mitzvah
pl: Bar micwa

en: Bat Mitzvah
pl: Bar micwa

en: Blessing
pl: Błogosławieństwo

en: Burial
pl: Pogrzeb

en: Cause Of Death
pl: Powód śmierci

en: Census
pl: Spis ludności

en: Christening
pl: Chrzest

en: Confirmation
pl: Bierzmowanie

en: Cremation
pl: Kremacja

en: Degree
pl: Stopień naukowy

en: Education
pl: Wykształcenie

en: Elected
pl: Wybór na stanowisko

en: Emigration
pl: Emigracja

en: First Communion
pl: Pierwsza komunia

en: Immigration
pl: Imigracja

en: Graduation
pl: Wręczenie dyplomu

en: Medical Information
pl: Informacje medyczne

en: Military Service
pl: Służba wojskowa

en: Naturalization
pl: Naturalizacja

en: Nobility Title
pl: Nadanie tytułu szlacheckiego

en: Number of Marriages
pl: Liczba małżeństw

en: Ordination
pl: Święcenie

en: Probate
pl: Poświadczenie

en: Property
pl: Własność

en: Religion
pl: Religia

en: Retirement
pl: Odejście na emeryturę

en: Will
pl: Testament

en: Marriage
pl: Małżeństwo

en: Marriage Settlement
pl: Umowa małżeńska

en: Marriage License
pl: Zezwolenie na małżeństwo

en: Marriage Contract
pl: Kontrakt małżeński

en: Marriage Banns
pl: Zapowiedzi przedślubne

en: Engagement
pl: Zaręczyny

en: Divorce
pl: Rozwód

en: Divorce Filing
pl: Wniosek rozwodowy

en: Annulment
pl: Zerwanie

en: Alternate Marriage
pl: Zawarcie małżeństwa alternatywnego

en: Stillbirth
pl: Martwy poród

[ctx: birth abbreviation]
en: b.
pl: ur.

[ctx: death abbreviation]
en: d.
pl: zm.

[ctx: marriage abbreviation]
en: m.
pl: mał.

[ctx: Unknown abbreviation]
en: unkn.
pl: niezn.

[ctx: Custom abbreviation]
en: cust.
pl: własne.

[ctx: Adult Christening abbreviation]
en: a.chr.
pl: d.chrz.

[ctx: Burial abbreviation]
en: bur.
pl: poch.

[ctx: Cause Of Death abbreviation]
en: d.cau.
pl: przycz.śm.

[ctx: Cremation abbreviation]
en: crem.
pl: krem.

[ctx: Degree abbreviation]
en: deg.
pl: stop.

[ctx: Elected abbreviation]
en: elec.
pl: elek.

[ctx: First Communion abbreviation]
en: f.comm.
pl: p.komun.

[ctx: Immigration abbreviation]
en: im.
pl: imigr.

[ctx: Graduation abbreviation]
en: grad.
pl: wykszt.

[ctx: Military Service abbreviation]
en: milser.
pl: sł.wojsk.

[ctx: Number of Marriages abbreviation]
en: n.o.mar.
pl: n.o.małż.

[ctx: Occupation abbreviation]
en: occ.
pl: praca.

[ctx: Ordination abbreviation]
en: ord.
pl: wyśw.

[ctx: Probate abbreviation]
en: prob.
pl: spad.

[ctx: Property abbreviation]
en: prop.
pl: własn.

[ctx: Residence abbreviation]
en: res.
pl: zam.

[ctx: Will abbreviation]
en: will.
pl: testam.

[ctx: Marriage Settlement abbreviation]
en: m.set.
pl: mał.odszk.

[ctx: Marriage License abbreviation]
en: m.lic.
pl: małż.lic.

[ctx: Marriage Contract abbreviation]
en: m.con.
pl: małż.kontr.

[ctx: Marriage Banns abbreviation]
en: m.ban.
pl: małż.zapow.

[ctx: Alternate Marriage abbreviation]
en: alt.mar.
pl: małż.alt.

[ctx: Engagement abbreviation]
en: engd.
pl: zaręcz.

[ctx: Divorce abbreviation]
en: div.
pl: rozw.

[ctx: Divorce Filing abbreviation]
en: div.f.
pl: wnios.rozw.

[ctx: Annulment abbreviation]
en: annul.
pl: unieważ.

[ctx: Stillbirth abbreviation]
en: still.
pl: martw.

en: Children
pl: Dzieci

en: Events
pl: Wydarzenia

en: LDS ordinances
pl: Ordynacje LDS

en: Married
pl: Związek małżeński

en: Unmarried
pl: Bez ślubu

en: Civil Union
pl: Związek cywilny

en: Type
pl: Rodzaj

en: Custom type
pl: Własny typ

en: Type code
pl: Kod typu

en: Endowment
pl: Uzdolnienie

en: Sealed to Parents
pl: Przywiązany do rodziców

en: Sealed to Spouse
pl: Przywiązany do partnera

en: <No Status>
pl: <Brak statusu>

en: Born in Covenant
pl: Urodzony w Przymierzu

en: Canceled
pl: Anulowany

en: Cleared
pl: Wyczyszczony

en: Completed
pl: Ukończony

en: Do not seal
pl: Nie zapieczętowywać

en: Infant
pl: Niemowle

en: Pre-1970
pl: Przed-1970

en: Qualified
pl: Kwalifikowany

en: Do not seal/Cancel
pl: Nie zamykaj/Anuluj

en: Stillborn
pl: Zm.przy narodzinach

en: Submitted
pl: Wysłany

en: Uncleared
pl: Nieoczyszczony

en: LDS Ordinance
pl: Ordynacja LDS

en: Temple
pl: Świątynia

en: Status
pl: Stan

en: Location
pl: Położenie

en: Parish
pl: Parafia

en: Complete
pl: Gotowe

en: ToDo
pl: Do zrobienia

en: Checksum
pl: Suma kontrolna

en: Media ref
pl: Obiekt medialny ref

en: Name
pl: Nazwa

en: Given name
pl: Imię

en: Surnames
pl: Nazwiska

en: Suffix
pl: Przyrostek

en: Title
pl: Tytuł

en: Group as
pl: Grupuj jako

en: Sort as
pl: Sortuj jako

en: Display as
pl: Wyświetlaj jako

en: Call name
pl: Używane imię

en: Nick name
pl: Pseudonim

en: Family nick name
pl: Przydomek rodzinny

[ctx: Surname]
en: Inherited
pl: Dziedziczone

[ctx: Surname]
en: Given
pl: Nadane

[ctx: Surname]
en: Taken
pl: Wzięte

en: Patronymic
pl: Patronimiczne

en: Matronymic
pl: Matronimiczne

[ctx: Surname]
en: Feudal
pl: Tytuł szlachecki

en: Pseudonym
pl: Pseudonim

en: Patrilineal
pl: Po ojcu

en: Matrilineal
pl: Po matce

[ctx: Surname]
en: Occupation
pl: Zawód

[ctx: Surname]
en: Location
pl: Lokalizacja

en: Also Known As
pl: Osoba także znana jako

en: Birth Name
pl: Nazwisko rodowe

en: Married Name
pl: Nazwisko po małżeństwie

en: Note
pl: Notatka

en: General
pl: Ogólne

en: Research
pl: Badania

en: Analysis
pl: Analiza

en: Transcript
pl: Rękopis

en: Source text
pl: Tekst źródłowy

en: Report
pl: Raporty

en: Html code
pl: Kod html

[ctx: notetype]
en: To Do
pl: Do zrobienia

en: Person Note
pl: Notatka o osobie

en: Name Note
pl: Nazwa notatki

en: Attribute Note
pl: Artybuty notatki

en: Address Note
pl: Notatka adresu

en: Association Note
pl: Notatka zależności

en: LDS Note
pl: Notatka o LDS

en: Family Note
pl: Notatka rodzinna

en: Event Note
pl: Notatka zdarzenia

en: Event Reference Note
pl: Notatka o zdarzeniu

en: Source Note
pl: Notatka o źródle

en: Source Reference Note
pl: Notatka o źródle

en: Place Note
pl: Notatka o miejscu

en: Repository Note
pl: Notatka o repozytorium

en: Repository Reference Note
pl: Notatka o odwołaniu do źródła

en: Media Note
pl: Notatka o obiekcie medialnym

en: Media Reference Note
pl: Notatka o referencji do mediów

en: Child Reference Note
pl: Notatka o referencji do dziecka

en: Gender
pl: Płeć

en: Alternate names
pl: Alternatywne nazwiska

en: Death reference index
pl: Numer odniesienia do śmierci

en: Birth reference index
pl: Numer odwołania do narodzin

en: Event references
pl: Odwołania do zdarzenia

en: Families
pl: Rodziny

en: Parent families
pl: Nadrzędne rodziny

en: Addresses
pl: Adresy

en: Urls
pl: Adresy URL

en: Person references
pl: Odwołania do osoby

en: Merged Gramps ID
pl: Połączone identyfikatory Gramps ID

en: Person ref
pl: Osoba ref

en: Association
pl: Zależność

en: Longitude
pl: Długość geogr.

en: Latitude
pl: Szerokość geogr.

en: Places
pl: Miejsca

en: Alternate Names
pl: Alternatywne nazwiska

en: Code
pl: Kod

en: Alternate Locations
pl: Alternatywne lokalizacje

en: URLs
pl: Adresy URL

en: Place Name
pl: Nazwa miejsca

en: Language
pl: Język

en: Place ref
pl: Odnośnik miejsca

en: Province
pl: -

en: Department
pl: Wydział

en: Neighborhood
pl: Sąsiedztwo

en: District
pl: Dystrykt

en: Borough
pl: Dzielnica

en: Municipality
pl: Okręg miejski

en: Town
pl: Miasteczko

en: Village
pl: Wieś

en: Hamlet
pl: Osada

en: Farm
pl: Gospodarstwo

en: Building
pl: Budynek

en: Number
pl: Numer

en: Repository
pl: Repozytorium

en: Repository ref
pl: Repozytorium ref

en: Call Number
pl: Numer odniesienia

en: Library
pl: Biblioteka

en: Cemetery
pl: Cmentarz

en: Church
pl: Kościół

en: Archive
pl: Archiwum

en: Web site
pl: Strona internetowa

en: Bookstore
pl: Księgarnia

en: Collection
pl: Kolekcja

en: Safe
pl: Sejf

en: Author
pl: Autor

en: Publication info
pl: Informacje o publikacji

en: Abbreviation
pl: Skrót

en: Repositories
pl: Repozytoria

en: Audio
pl: Dźwięk

en: Book
pl: Książka

en: Card
pl: Wizytówka

en: Electronic
pl: Elektroniczny

en: Fiche
pl: Fiszka

en: Film
pl: Mikrofilm

en: Magazine
pl: Magazyn

en: Manuscript
pl: Rękopis

en: Map
pl: Mapa

en: Newspaper
pl: Gazeta

en: Photo
pl: Zdjęcie

en: Tombstone
pl: Grób

en: Video
pl: Wideo

en: Styled Text
pl: Tekst stylizowany

en: Styled Text Tags
pl: Styl tekstu Tagów

en: Ranges
pl: Przedziały

en: Bold
pl: Pogubienie

en: Italic
pl: Pochyły

en: Underline
pl: Podkreślenie

en: Fontface
pl: Czcionka

en: Fontsize
pl: Wielkość czcionki

en: Fontcolor
pl: Kolor czcionki

en: Highlight
pl: Wyróżnienie

en: Superscript
pl: Indeks górny

en: Link
pl: Odnośnik

en: Strikethrough
pl: Przekreślenie

en: Subscript
pl: Indeks

en: Surname
pl: Nazwisko

en: Prefix
pl: Prefiks

en: Primary
pl: Podstawowa

en: Color
pl: Kolor

en: Priority
pl: Priorytet

en: Web Home
pl: Strona domowa

en: Web Search
pl: Wyszukiwanie w Internecie

en: Family Tree Differences
pl: Różnice w drzewach

en: Searching...
pl: Wyszukiwanie...

en: Merge Citation
pl: Scal cytat

en: Merge Event Objects
pl: Połącz obiekty zdarzeń

en: A parent should be a father or mother.
pl: Rodzicem powinien być ojciec albo matka.

en: A parent and child cannot be merged. To merge these people, you must first break the relationship between them.
pl: Nie można złączyć rodzica z dzieckiem. Żeby złączyć te osoby, musisz najpierw przerwać związek pomiędzy nimi.

en: Merge Family
pl: Połącz rodziny

en: Merge Media Objects
pl: Połącz obiekty medialne

en: Merge Notes
pl: Połącz notatki

en: Spouses cannot be merged. To merge these people, you must first break the relationship between them.
pl: Nie można złączyć małżonków. Żeby złączyć te osoby, musisz najpierw przerwać związek pomiędzy nimi.

en: Merge Person
pl: Połącz osobę

en: Merge Places
pl: Łączenie miejsc

en: Merge Repositories
pl: Połącz zdarzenia

en: Merge Source
pl: Połącz źródła

en: Gramplet %s caused an error
pl: Gramplet %s spowodował błąd

en: No description was provided
pl: Nie wpisano opisu

en: Option '%(opt_name)s' is present in %(file)s
      but is not known to the module.  Ignoring...
pl: Opcja '%(opt_name)s' jest dostępna w %(file)s
      ale nie jest znana w module..  Ignorowanie...

en: Unstable
pl: Niestabilny

en: Experimental
pl: Eksperymentalny

en: Beta
pl: Wersja beta

en: Stable
pl: Stabilny

en: Expert
pl: Ekspert

en: Quick view
pl: Szybki podgląd

en: Tool
pl: Narzędzia

en: Importer
pl: Importujące

en: Exporter
pl: Eksportujące

en: Document creator
pl: Kreator dokumentu

en: Plugin library
pl: Biblioteka wtyczek

en: Map service
pl: Usługi map

en: View
pl: Wyświetl

en: Relationship calculator
pl: Kalkulator relacji

en: Gramplet
pl: Gramplety

en: Sidebar
pl: Pasek boczny

en: Rule
pl: Reguły

en: Thumbnailer
pl: Miniaturki

en: Citation formatter
pl: Formatowanie cytowań

en: Miscellaneous
pl: Różne

en: ERROR: Failed reading plugin registration %(filename)s
pl: BŁĄD: Nie powiodło się odczytywanie rejestracji wtyczki %(filename)s

en: WARNING: Plugin %(plugin_name)s has no translation for any of your configured languages, using US English instead
pl: OSTRZEŻENIE: Wtyczka %(plugin_name)s nie posiada tłumaczenia dla żadnego ze skonfigurowanych języków, zostanie użyty US English

[ctx: gramps_version]
en: ERROR: Plugin file %(filename)s has a version of "%(gramps_target_version)s" which is invalid for Gramps "%(gramps_version)s".
pl: BŁĄD: Plik wtyczki %(filename)s ma wersję "%(gramps_target_version)s" która nie jest właściwa dla Gramps "%(gramps_version)s".

en: ERROR: Wrong python file %(filename)s in register file %(regfile)s
pl: BŁĄD: Błędny plik python %(filename)s w pliku rejestrującym %(regfile)s

en: ERROR: Python file %(filename)s in register file %(regfile)s does not exist
pl: BŁĄD: Plik Pytona %(filename)s wskazany w pliku %(regfile)s nie istnieje

en: Close file first
pl: Najpierw zamknij plik

en: No filename given
pl: Nie podano nazwy pliku

en: File %s already open, close it first.
pl: Plik %s jest już otwarty, musisz go wpierw zamknąć.

en: Could not create %s
pl: Nie można utworzyć %s

en: Default
pl: Domyślny

en: PostScript / Helvetica
pl: Postscript / Helvetica

en: TrueType / FreeSans
pl: Truetype / FreeSans

en: Vertical (↓)
pl: Pionowo (↓)

en: Vertical (↑)
pl: Pionowo (↑)

en: Horizontal (→)
pl: Poziomo (→)

en: Horizontal (←)
pl: Poziomo (←)

en: Bottom, left
pl: Dół, lewo

en: Bottom, right
pl: Dół, prawo

en: Top, left
pl: Góra, lewo

en: Top, Right
pl: Góra, prawo

en: Right, bottom
pl: Prawo, dół

en: Right, top
pl: Prawo, góra

en: Left, bottom
pl: Lewo, dół

en: Left, top
pl: Lewo, góra

en: Compress to minimal size
pl: Kompresuj do minimalnego rozmiaru

en: Fill the given area
pl: Wypełnij dostępny obszar

en: Expand uniformly
pl: Rozwiń jednolicie

en: Bottom
pl: Dół

en: Top
pl: Góra

en: Straight
pl: Prosto

en: Curved
pl: Zaokrąglony

en: Orthogonal
pl: Prostopadły

en: Graphviz Layout
pl: Układ graficzny GraphViz

en: Font family
pl: Krój pisma

en: Choose the font family. If international characters don't show, use FreeSans font. FreeSans is available from: http://www.nongnu.org/freefont/
pl: Wybierz krój pisma. Jeśli nie pokazują się znaki międzynarodowe, użyj czcionki FreeSans dostępnej ze strony http://www.nongnu.org/freefont/

en: Font size
pl: Wielkość czcionki

en: The font size, in points.
pl: Rozmiar czcionki podany w punktach.

en: Graph Direction
pl: Kierunek grafu

en: Whether graph goes from top to bottom or left to right.
pl: Czy graf będzie wyświetlany z góry na dół albo z lewa na prawo.

en: Number of Horizontal Pages
pl: Liczba stron poziomych

en: Graphviz can create very large graphs by spreading the graph across a rectangular array of pages. This controls the number pages in the array horizontally. Only valid for dot and pdf via Ghostscript.
pl: Program GraphViz może tworzyć bardzo duże grafy poprzez ich rozciągnięcie na prostokątnej tablicy stron. To ustawienie określa ilość stron pionowo. Ustawienie to dotyczy tylko plików dot oraz pdf wygenerowanych za pomocą GhostScript'a.

en: Number of Vertical Pages
pl: Liczba stron pionowych

en: Graphviz can create very large graphs by spreading the graph across a rectangular array of pages. This controls the number pages in the array vertically. Only valid for dot and pdf via Ghostscript.
pl: Program GraphViz może tworzyć bardzo duże grafy poprzez ich rozciągnięcie na prostokątnej tablicy stron. To ustawienie określa ilość stron pionowo. Ustawienie to dotyczy tylko plików dot oraz pdf wygenerowanych za pomocą GhostScript'a.

en: Paging Direction
pl: Kierunek strony

en: The order in which the graph pages are output. This option only applies if the horizontal pages or vertical pages are greater than 1.
pl: Kolejność, w jakiej strony grafu będą tworzone. Ta opcja ma zastosowanie tylko, jeśli ilość stron poziomo albo pionowo jest większa od 1.

en: Connecting lines
pl: Linie połączeń

en: How the lines between objects will be drawn.
pl: W jaki sposób będą rysowane linie pomiędzy obiektami.

en: Alternate line attachment
pl: Alternatywny sposób łączenia linii do węzłów

en: Whether lines attach to nodes differently
pl: Określa, czy linie łączą się z węzłami w różny sposób

en: Graphviz Options
pl: Opcje programu GraphViz

en: Aspect ratio
pl: Proporcje

en: Affects node spacing and scaling of the graph.
    If the graph is smaller than the print area:
      Compress will not change the node spacing. 
      Fill will increase the node spacing to fit the print area in both width and height.
      Expand will increase the node spacing uniformly to preserve the aspect ratio.
    If the graph is larger than the print area:
      Compress will shrink the graph to achieve tight packing at the expense of symmetry.
      Fill will shrink the graph to fit the print area after first increasing the node spacing.
      Expand will shrink the graph uniformly to fit the print area.
pl: Wpływa na odstępy węzłów oraz skalowanie wykresu.
    Jeżeli wykres jest mniejszy niż obszar druku:
       Compress nie zmieni odstępów między węzłami. 
       Fill zwiększy odstępy węzłów w celu dopasowania do obszaru wydruku w szerokości i wysokości.
       Expand zwiększy odstępy węzłów równomiernie, aby zachować proporcje wymiarów.
    Jeżeli wykres jest większy niż obszar druku: 
       Compres skurczy wykres osiągnąć szczelne dopasowanie kosztem symetrii. 
       Fill skurczy wykres w celu dopasowania do obszaru wydruku wcześniej zwiększając odstępy węzłów. 
       Expand skurczy wykres równomiernie w celu dopasowania do obszaru wydruku.

en: Dots per inch.  When creating images such as .gif or .png files for the web, try numbers such as 100 or 300 DPI.  PostScript and PDF files always use 72 DPI.
pl: Pikseli na cal. Kiedy tworzysz obrazki takie jak .gif albo .png dla stron internetowych, spróbuj użyć wartości 100 albo 300 DPI. Pliki PDF oraz PostScript zawsze używają 72 DPI.

en: Node spacing
pl: Odstęp między węzłami

en: The minimum amount of free space, in inches, between individual nodes.  For vertical graphs, this corresponds to spacing between columns.  For horizontal graphs, this corresponds to spacing between rows.
pl: Minimalna ilość wolnego miejsca, w calach, pomiędzy indywidualnymi węzłami. Dla poziomych grafów, oznacza odległość pomiędzy kolumnami, dla pionowych - pomiędzy wierszami.

en: Rank spacing
pl: Odstęp międzyrzędowy

en: The minimum amount of free space, in inches, between ranks.  For vertical graphs, this corresponds to spacing between rows.  For horizontal graphs, this corresponds to spacing between columns.
pl: Minimalna ilość wolnego miejsca, w calach, pomiędzy rzędami. Dla grafów pionowych, określa odstęp pomiędzy wierszami, dla grafów poziomych - pomiędzy kolumnami.

en: Note to add to the graph
pl: Notatka do dodania do wykresu

en: This text will be added to the graph.
pl: Ten tekst zostanie dodany do grafu.

en: Note location
pl: Położenie tekstu

en: Whether note will appear on top or bottom of the page.
pl: Czy opis pojawi się na górze czy dole strony.

en: Note size
pl: Rozmiar notatki

en: The size of note text, in points.
pl: Rozmiar tekstu opisu w punktach.

en: JPEG image
pl: Obraz JPEG

en: GIF image
pl: Obraz GIF

en: PNG image
pl: Obraz PNG

en: Graphviz File
pl: Plik Graphviz

en: Custom Size
pl: Własny rozmiar

en: Medium
pl: Średni

en: Short
pl: Krótki

en: Given Nickname Surname
pl: Imię Pseudonim Nazwisko

en: Surname Given Nickname
pl: Nazwisko Imię Pseudonim

en: Surname, Given Nickname
pl: Nazwisko, Imię Pseudonim

en: GivenNicknameSurname
pl: ImięPseudonimNazwisko

en: Call Name Only
pl: Tylko Imię

en: Whole Given Name
pl: Pełne imię i nazwisko

en: Above
pl: Powyżej

en: Below
pl: Poniżej

en: Not shown
pl: Nie pokazano

en: Preferences
pl: Preferencje

en: Down (↓)
pl: Dół (↓)

en: Up (↑)
pl: Góra (↑)

en: Right (→)
pl: Prawo (→)

en: Left (←)
pl: Lewo (←)

en: Perpendicular
pl: Prostopadły

en: Rounded
pl: Zaokrąglony

en: Swing
pl: Pofalowany

en: Mesh
pl: Siatka

en: Tiny
pl: Malutki

en: Script
pl: Skrypt

en: Footnote
pl: Stopka

en: Small
pl: Mały

en: Normal
pl: Normalna

en: Large
pl: Duży

en: Very large
pl: Bardzo duży

en: Extra large
pl: Bardzo, bardzo duży

en: Huge
pl: Ogromny

en: Extra huge
pl: Przeogromny

en: Node Options
pl: Opcje notatki

en: Node detail
pl: Szczegóły notatki

en: Detail of information to be shown in a node.
pl: Informacje, które mają być umieszczone w notatce.

en: Name Format
pl: Format nazwy

en: Select the format to display names
pl: Wybierz format wyświetlania nazwisk

en: Preferred Name
pl: Preferowane nazwisko

en: Select the portion of the given name to be marked as preferred. Auto sets the call name if one exists, otherwise the whole given name.
pl: Wybierz część imienia, która ma być oznaczona jako preferowana. Auto ustawia imię i nazwisko, jeśli takie istnieje, w przeciwnym razie całe imię.

en: Position of marriage information.
pl: Położenie informacji o małżeństwie.

en: Node size
pl: Rozmiar notatki

en: One dimension of a node, in mm. If the timeflow is up or down then this is the width, otherwise it is the height.
pl: Jeden z wymiarów notatki w mm. Jeśli kierunek czasu jest w gore lub w dół, wtedy będzie to szerokość, w przeciwnym wypadku będzie to wysokość.

en: Level size
pl: Rozmiar poziomu

en: One dimension of a node, in mm. If the timeflow is up or down then this is the height, otherwise it is the width.
pl: Jeden z wymiarów notatki w mm. Jeśli kierunek czasu jest w gore lub w dół, wtedy będzie to wysokość, w przeciwnym wypadku będzie to szerokość.

en: Node color.
pl: Kolor notatki.

en: Tree Options
pl: Opcje drzewa

en: Timeflow
pl: Oś czasu

en: Direction that the graph will grow over time.
pl: Kierunek w którym graf będzie się rozrastał w wymiarze czasu.

en: Edge style
pl: Styl krawędzi

en: Style of the edges between nodes.
pl: Styl krawędzi między notatkami.

en: Level distance
pl: Odległość miedzy poziomami

en: The minimum amount of free space, in mm, between levels.  For vertical graphs, this corresponds to spacing between rows.  For horizontal graphs, this corresponds to spacing between columns.
pl: Minimalna ilość wolnego miejsca, w mm, pomiędzy poziomami. Dla grafów pionowych, określa odstęp pomiędzy wierszami, dla grafów poziomych - pomiędzy kolumnami.

en: Note to add to the tree
pl: Notatka do dołączenia do drzewa

en: This text will be added to the tree.
pl: Ten tekst zostanie dodany do drzewa.

en: The size of note text.
pl: Rozmiar tekstu notatki.

en: Empty report
pl: Pusty raport

en: Graph File for genealogytree
pl: Plik wykresu dla drzewa genealogicznego

en: LaTeX File
pl: Plik LaTeX

en: Value '%(val)s' not found for option '%(opt)s'
pl: Wartość '%(val)s' nie została znaleziona dla opcji '%(opt)s'

en: Valid values:
pl: Dozwolone wartości:

en: Unsupported
pl: Niewspierane

en: Text Reports
pl: Raporty tekstowe

en: Graphical Reports
pl: Raporty graficzne

en: Code Generators
pl: Generowanie kodu

en: Web Pages
pl: Strony internetowe

en: Books
pl: Książki

en: Graphs
pl: Grafy

en: Trees
pl: Drzewa

en: Graphics
pl: Grafika

en: The style used for the generation header.
pl: Styl używany do nagłówka pokolenia.

en: The basic style used for the endnotes source display.
pl: Podstawowy styl używany do wyświetlania źródła notatek końcowych.

en: The basic style used for the endnotes notes display.
pl: Podstawowy styl używany do wyświetlania odniesień do notatek końcowych.

en: The basic style used for the endnotes reference display.
pl: Podstawowy styl używany do wyświetlania odniesień do notatek końcowych.

en: The basic style used for the endnotes reference notes display.
pl: Podstawowy styl używany do wyświetlania odniesień do notatek końcowych.

en: Endnotes
pl: Notatki końcowe

en: Translation
pl: Tłumaczenie

en: The translation to be used for the report.
pl: Tłumaczenie do użycia w tym raporcie.

en: The additional translation to be used for the report.
pl: Dodatkowe tłumaczenie używane w raporcie.

en: Name format
pl: Format nazwiska

en: Include data marked private
pl: Dołącz dane oznaczone jako prywatne

en: Whether to include private data
pl: Określa, czy dołączać prywatne obiekty

en: Living People
pl: Żyjące osoby

[ctx: 'living people']
en: Included, and all data
pl: Dołączeni oraz wszystkie dane

[ctx: 'living people']
en: Full names, but data removed
pl: Pełne nazwiska ale dane usunięte

[ctx: 'living people']
en: Given names replaced, and data removed
pl: Imiona zastąpione, dane usunięte

[ctx: 'living people']
en: Complete names replaced, and data removed
pl: Pełne nazwiska zastąpione, dane usunięte

[ctx: 'living people']
en: Not included
pl: Nie dołączone

en: How to handle living people
pl: Jak traktować osoby żyjące

en: Years from death to consider living
pl: Ile lat jeszcze po śmierci uważaj osobę za żyjącą

en: Whether to restrict data on recently-dead people
pl: Czy ograniczyć dane o niedawno zmarłych osobach

en: Date format
pl: Format daty

en: The format and language for dates, with examples
pl: Format i język dla dat, z przykładami

en: Do not include
pl: Nie dołączaj

en: Include
pl: Dołącz

en: Whether to include tags
pl: Określa, czy dołączać tagi

en: Share an existing line
pl: Współdziel istniejącą linię

en: On a line of its own
pl: Na swojej linii

en: Whether (and where) to include Gramps IDs
pl: Określa, czy dołączać identyfikator Gramps ID obok nazwisk

en: Whether to include Gramps IDs
pl: Określa, czy dołączać identyfikatory Gramps

en: Place format
pl: Format miejsca

en: Select the format to display places
pl: Wybierz format wyświetlania miejsc

en: Coordinates format
pl: Format współrzędnych

en: Select the format to display coordinates
pl: Wybierz format wyświetlania współrzędnych

en: File does not exist
pl: Plik nie istnieje

en: Could not add photo to page
pl: Nie udało się dodać zdjęcia do strony

en: PERSON
pl: OSOBA

en: Entire Database
pl: Cała baza danych

en: Descendants of %s
pl: Potomkowie osoby %s

en: Descendant Families of %s
pl: Rodziny potomne osoby %s

en: Ancestors of %s
pl: Przodkowie osoby %s

en: People with common ancestor with %s
pl: Osoby posiadające wspólnego przodka z osobą %s

en: unknown father
pl: nieznany ojciec

en: unknown mother
pl: nieznana matka

en: %(father_name)s and %(mother_name)s (%(family_id)s)
pl: %(father_name)s i %(mother_name)s (%(family_id)s)

en: FAMILY
pl: RODZINA

en: Ancestor Families of %s
pl: Rodziny przodków %s

en: Updated
pl: Uaktualniony

[ctx: updates]
en: New
pl: Nowy

en: Unable to open '%s'
pl: Nie można otworzyć '%s'

en: Error in reading '%s'
pl: Błąd przy odczycie '%s'

en: Error: unknown file type: '%s'
pl: Błąd: nieznany rodzaj pliku typu: '%s'

en: Examining '%s'...
pl: Analizowanie '%s'...

en: '%s' is for this version of Gramps.
pl: '%s' jest dla tej wersji Grampsa.

en: '%s' is NOT for this version of Gramps.
pl: '%s' NIE jest do tej wersji Grampsa.

en: It is for version %(v1)d.%(v2)d
pl: To jest dla wersji %(v1)d.%(v2)d

en: Error: missing gramps_target_version in '%s'...
pl: Błąd: brakujący gramps_target_version w '%s'...

en: Installing '%s'...
pl: Instalowanie '%s'...

en: Registered '%s'
pl: Zarejestrowane '%s'

en: Unable to save list of recent DBs file {fname}: {error}
pl: Nie można zapisać listy ostatnich plików bazy danych {fname}: {error}

en: Unable to open list of recent DBs file {fname}: {error}
pl: Nie można otworzyć listy ostatnich plików bazy danych {fname}: {error}

en: Error parsing list of recent DBs from file {fname}: {error}.
    This might indicate a damage to your files.
    If you're sure there is no problem with other files, delete it, and restart Gramps.
pl: Błąd parsowania listy ostatnich baz danych z pliku {fname}: {error}.
    Może to oznaczać uszkodzenie plików.
    Jeśli jesteś pewien, że nie ma problemu z innymi plikami, usuń je i uruchom ponownie Gramps.

en: Relationship loop detected
pl: Wykryto zapętlony związek

en: Family Tree reaches back more than the maximum %d generations searched.
    It is possible that relationships have been missed
pl: Drzewo rodzinne przeszukało więcej niż maksymalną ilość %d generacji.
    Jest możliwe, że dany związek/relacja została pominięta

en: Relationship loop detected:
pl: Wykryto zapętlony związek:

en: Person %(person)s connects to himself via %(relation)s
pl: Osoba %(person)s łączy się sama z sobą poprzez %(relation)s

en: undefined
pl: niezdefiniowane

en: husband
pl: mąż

en: wife
pl: żona

[ctx: gender unknown]
en: spouse
pl: płeć nieznana

en: ex-husband
pl: ex-mąż

en: ex-wife
pl: ex-żona

[ctx: gender unknown]
en: ex-spouse
pl: były partner

[ctx: male,unmarried]
en: partner
pl: kawaler

[ctx: female,unmarried]
en: partner
pl: panna

[ctx: male,unmarried]
en: ex-partner
pl: kawaler/rozwodnik

[ctx: female,unmarried]
en: ex-partner
pl: panna/rozwódka

[ctx: gender unknown,unmarried]
en: ex-partner
pl: partner

[ctx: female,civil union]
en: partner
pl: partnerka

[ctx: male,civil union]
en: former partner
pl: były partner

[ctx: female,civil union]
en: former partner
pl: była partnerka

[ctx: gender unknown,civil union]
en: former partner
pl: były partner

[ctx: female,unknown relation]
en: partner
pl: partnerka

[ctx: male,unknown relation]
en: former partner
pl: były partner

[ctx: female,unknown relation]
en: former partner
pl: była partnerka

[ctx: gender unknown,unknown relation]
en: former partner
pl: były partner

en: Family relationship translator not available for language '%s'. Using 'english' instead.
pl: Tłumaczenie relacji rodzinnych nie jest dostępne dla języka '%s'. Zostanie użyty język 'english' .

en: date
pl: Data

en: date fallback
pl: data zastępcza

en: Direct evidence for this person - birth: {birth_min_src}, death: {death_src}
pl: Bezpośrednie źródła dla tej osoby - urodzenie: {birth_min_src}, śmierć: {death_src}

en: mother's age
pl: wiek matki

en: father's age
pl: wiek ojca

en: from death date
pl: od daty śmierci

en: mother's death
pl: śmierć matki

en: father's death
pl: śmierć ojca

en: person's death
pl: śmierć osoby

en: oldest sibling's age
pl: wiek najstarszego rodzeństwa

en: youngest sibling's age
pl: wiek najmłodszego rodzeństwa

en: birth date and known to be dead
pl: data urodzenia i wiadomo, że nie żyje

en: offset from birth date
pl: przesunięcie względem daty urodzenia

en: inferred from parents and siblings - birth: {birth_min_src}, death: {death_src}
pl: wnioskowane na podstawie rodziców i rodzeństwa - urodzenie: {birth_min_src}, śmierć: {death_src}

en: inferred from parents and siblings - birth: {birth_min_src} (earliest) to {birth_max_src} (latest), death: {death_src}
pl: wnioskowane na podstawie rodziców i rodzeństwa - urodzenie: {birth_min_src} (najwcześniej) do {birth_max_src} (najpóźniej), śmierć: {death_src}

en: a spouse's birth-related date,
pl: data związana z narodzinami małżonka/partnera,

en: a spouse's death-related date,
pl: data związana ze śmiercią małżonka/partnera,

en: event with spouse
pl: zdarzenie z małżonkiem(ą)

en: descendant birth: {number_of} generation  | descendant birth: {number_of} generations
pl[0]: potomek urodzony w {number_of}. pokoleniu
pl[1]: potomkowie urodzeni w {number_of}. pokoleniu
pl[2]: potomkowie urodzeni w {number_of}. pokoleniu

en: descendant death: {number_of} generation  | descendant death: {number_of} generations
pl[0]: Śmierć potomka w: {number_of} pokoleniu
pl[1]: Śmierć potomka w: {number_of} pokoleniach
pl[2]: Śmierć potomka w: {number_of} pokoleniach

en: Database error: loop in descendants of %s.
pl: Błąd bazy danych: zapętlenie w potomkach %s.

en: mother birth
pl: narodziny matki

en: father birth
pl: narodziny ojca

en: ancestor
pl: przodek

en: mother death
pl: śmierć matki

en: father death
pl: śmierć ojca

en: Database error: loop in ancestors of %s.
pl: Błąd bazy danych: pętla w przodkach %s.

en: no evidence
pl: brak ewidencji

en: True
pl: Prawda

en: true
pl: prawda

en: WARNING: could not parse file:
    %(file)s
    because %(error)s -- recreating it
pl: WARNING: Nie mogę przeparsować pliku:
    %(file)s
    ponieważ %(error)s -- tworzę go na nowo

en: %(father)s and %(mother)s
pl: %(father)s i %(mother)s

en: the person
pl: osoba

en: the family
pl: rodzina

en: the place
pl: miejsce

en: the event
pl: zdarzenie

en: the repository
pl: repozytorium

en: the note
pl: notatka

en: the media
pl: obiekt medialny

en: the source
pl: źródło

en: the filter
pl: filtr

en: the citation
pl: cytat

en: See details
pl: Zobacz szczegóły

en: WARNING: PIL module not loaded.  Image cropping in report files will be impaired.
pl: UWAGA: moduł PIL nie jest załadowany. Przycinanie obrazu w plikach raportów będzie niedostępne.

[ctx: Person]
en: TITLE
pl: TYTUŁ

[ctx: Person]
en: Title
pl: Tytuł

en: GIVEN
pl: IMIONA

en: SURNAME
pl: NAZWISKO

[ctx: Name]
en: CALL
pl: UŻYWANE

[ctx: Name]
en: Call
pl: Używane

[ctx: Name]
en: COMMON
pl: WSPÓLNA

[ctx: Name]
en: Common
pl: Wspólna

en: INITIALS
pl: INICJAŁY

en: Initials
pl: Inicjały

en: SUFFIX
pl: PRZYROSTEK

en: PRIMARY
pl: GŁÓWNA

[ctx: Name]
en: Primary
pl: Podstawowe

en: PRIMARY[PRE]
pl: GŁÓWNE[PRE]

en: Primary[pre]
pl: Główne[pre]

en: PRIMARY[SUR]
pl: GŁÓWNE[SUR]

en: Primary[sur]
pl: Główne[sur]

en: PRIMARY[CON]
pl: GŁÓWNE[CON]

en: Primary[con]
pl: Główne[con]

en: PATRONYMIC
pl: IMIĘ OJCOWSKIE

en: PATRONYMIC[PRE]
pl: PATRONIMICZNE[PRE]

en: Patronymic[pre]
pl: Patronimiczne[pre]

en: PATRONYMIC[SUR]
pl: PATRONIMICZNE[SUR]

en: Patronymic[sur]
pl: Patronimiczne[sur]

en: PATRONYMIC[CON]
pl: PATRONIMICZNE[CON]

en: Patronymic[con]
pl: Patronimiczne[con]

en: RAWSURNAMES
pl: SUROWENAZWISKA

en: Rawsurnames
pl: Surowenazwiska

en: NOTPATRONYMIC
pl: NIEPATRONIMICZNE

en: Notpatronymic
pl: niepatronimiczne

en: PREFIX
pl: PREFIKS

en: NICKNAME
pl: PSEUDONIM

en: FAMILYNICK
pl: NICKRODZINNY

en: Familynick
pl: Nick rodzinny

en: Degree, minutes, seconds notation
pl: Notacja stopni, minut, sekund

en: Degree, minutes, seconds notation with :
pl: Notacja stopni, minut, sekund z :

en: Degree notation, 4 decimals
pl: Notacja stopni, 4 miejsca po przecinku

en: Degree notation, 8 decimals (precision like ISO-DMS)
pl: Notacja stopni, 8 miejsc po przecinku (precyzja jak w ISO-DMS)

en: Output format for the Swedish coordinate system RT90
pl: Format wyjściowy dla szwedzkiego układu współrzędnych RT90

en: Python modules
pl: Moduły Pythona

en: GObject introspection modules
pl: Moduły GObject introspection

en: Executables
pl: Pliki wykonywalne

en: male
pl: mężczyzna

en: female
pl: kobieta

[ctx: gender]
en: unknown
pl: nieznana

[ctx: gender]
en: other
pl: inna

en: Invalid
pl: Nieprawidłowa

en: Very High
pl: Bardzo wysoka

en: High
pl: Wysoka

en: Low
pl: Niska

en: Very Low
pl: Bardzo niska

en: A legal or common-law relationship between a husband and wife
pl: Legalny lub półlegalny związek pomiędzy mężem a żoną

en: No legal or common-law relationship between man and woman
pl: Legalny lub półlegalny związek pomiędzy mężczyzną a kobietą

en: An established relationship between members of the same sex
pl: Określone związki pomiędzy osobami tej samej płci

en: Unknown relationship between a man and woman
pl: Nieznany związek pomiędzy mężczyzną a kobietą

en: An unspecified relationship between a man and woman
pl: Nieznany związek pomiędzy mężczyzną a kobietą

en: The data can only be recovered by Undo operation or by quitting with abandoning changes.
pl: Dane mogą być odzyskane jedynie poprzez operację Cofnij lub wyjście z programu z porzuceniem zmian.

en: Female
pl: Kobieta

en: Male
pl: Mężczyzna

en: Asexuality, sexless, genderless
pl: Aseksualność, bezpłciowość

en: Transgender, hermaphrodite (in entomology)
pl: Transpłciowy, hemafrodyta (w entomologii)

en: Lesbianism
pl: Lesbijka

en: Male homosexuality
pl: Gej

en: Heterosexuality
pl: Heteroseksualny

en: Transgender
pl: Transpłciowa

en: Neuter
pl: Nijaki

en: Illegitimate
pl: Nieślubny(a)

en: Baptism/Christening
pl: Chrzest

en: Engaged
pl: Zaręczony(a)

en: Unmarried partnership
pl: Związek partnerski

en: Buried
pl: Pochowany

en: Cremated/Funeral urn
pl: Skremowanie/Urna pogrzebowa

en: Killed in action
pl: Zabity w czasie akcji

en: Extinct
pl: Symbol wyginięcia

en: Nothing
pl: Nic

en: Skull and crossbones
pl: Czaszka i skrzyżowane kości

en: Ankh
pl: Anch (Krzyż egipski)

en: Orthodox cross
pl: Krzyż prawosławny

en: Cross of Lorraine
pl: Krzyż Lotaryński

en: Cross of Jerusalem
pl: Krzyż jerozolimski

en: Star and crescent
pl: Gwiazdka i krzyżyk

en: West Syriac cross
pl: Krzyż Malabarski

en: East Syriac cross
pl: Krzyż chaldejski

en: Heavy Greek cross
pl: Ciężki krzyż grecki

en: Latin cross
pl: Krzyż łaciński

en: Shadowed White Latin cross
pl: Cieniowany, biały krzyż łaciński

en: Maltese cross
pl: Krzyż maltański

en: Star of David
pl: Gwiazda Dawida

en: Dead
pl: Śmierć

en: Unknown, created to replace a missing note object.
pl: Nieznany, utworzony aby zamienić brakujący obiekt notatki.

en: Unknown, was missing %(time)s (%(count)d)
pl: Nieznany, zaginiony %(time)s (%(count)d)

en: Objects referenced by this note were missing in a file imported on %s.
pl: Obiekty wskazywane przez tą notatkę nie były dostępne w pliku importowanym %s.

en: Arabic
pl: Arabski

en: Bulgarian
pl: Bułgarski

en: Breton
pl: Bretoński

en: Catalan
pl: Kataloński

en: Czech
pl: Czeski

en: Danish
pl: Duński

en: German
pl: Niemiecki

en: German (Austria)
pl: Niemiecki (Austria)

en: Greek
pl: Grecki

en: English (USA)
pl: Angielski (USA)

en: English
pl: Angielski

en: Spanish
pl: Hiszpański

en: Finnish
pl: Finlandzki

en: French
pl: Francuski

en: Gaelic
pl: Galijski

en: Galician
pl: Galicyjski

en: Hebrew
pl: Hebrajski

en: Croatian
pl: Chorwacki

en: Hungarian
pl: Węgierski

en: Indonesian
pl: Indonezyjski

en: Icelandic
pl: Islandzki

en: Italian
pl: Włoski

en: Japanese
pl: Japoński

en: Korean
pl: Koreański

en: Lithuanian
pl: Litewski

en: Macedonian
pl: Macedoński

en: Norwegian Bokmal
pl: Norweski Bokmal

en: Dutch
pl: Niderlandzki

en: Norwegian Nynorsk
pl: Norweski Nynorski

en: Polish
pl: Polski

en: Portuguese (Brazil)
pl: Portugalski (Brazylia)

en: Portuguese (Portugal)
pl: Portugalski (Portugalia)

en: Romanian
pl: Rumuński

en: Russian
pl: Rosyjski

en: Slovak
pl: Słowacki

en: Slovenian
pl: Słoweński

en: Albanian
pl: Albański

en: Serbian
pl: Serbski

en: Swedish
pl: Szwedzki

en: Tamil
pl: Tamilski

en: Turkish
pl: Turecki

en: Ukrainian
pl: Ukraiński

en: Vietnamese
pl: Wietnamski

en: Chinese (Simplified)
pl: Chiński (uproszczony)

en: Chinese (Hong Kong)
pl: Chiński (Hong Kong)

en: Chinese (Traditional)
pl: Chiński (Tradycyjny)

en: Your Python version does not meet the requirements. At least Python %(v1)d.%(v2)d.%(v3)d is needed to start Gramps.
    
    Gramps will terminate now.
pl: Wersja Pythona, którą używasz nie spełnia wymagań. Potrzebujesz co najmniej wersji %(v1)d.%(v2)d.%(v3)d aby uruchomić Gramps.
    
    Gramps kończy teraz działanie.

en: The orjson package is needed to start Gramps.
    
    Gramps will terminate now.
pl: Pakiet orjson jest potrzebny do uruchomienia Gramps.
    
    Gramps zostanie teraz zakończony.

en: not found
pl: nie znaleziono

en: not found because exiv2 is not installed
pl: nie znaleziono, ponieważ exiv2 nie jest zainstalowany

en: Installed but does not supply version
pl: Zainstalowany, ale nie dostarcza wersji

en: installed
pl: zainstalowany

en: Configuration error:
pl: Błąd konfiguracji:

en: Could not read configuration
pl: Nie można odczytać konfiguracji

en: A definition for the media type %s could not be found 
    
     Possibly the installation of Gramps was incomplete. Make sure something to handle the media types of Gramps is installed.
pl: Nie można znaleźć definicji typu nośnika %s
    
     Prawdopodobnie instalacja Grampsa była niekompletna. Upewnij się, że zainstalowano coś do obsługi typów multimediów Gramps.

en: Much of Gramps' artwork is either from
    the Tango Project or derived from the Tango
    Project. This artwork is released under the
    Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5
    license.
pl: Większość materiałów ilustracyjnych pochodzi
    albo z projektu Tango, albo się z niego wywodzi
    Są one udostępniane pod licencją
    Create Commons Attribution-ShareAlike 2.5.

en: Gramps Homepage
pl: Strona domowa Gramps

en: Contributions by
pl: Wkład

en: Distribution: %s
pl: Dystrybucja: %s

[ctx: manual]
en: Using_the_Clipboard
pl: Używaj schowka

en: Family Event
pl: Zdarzenie rodzinne

en: Family Attribute
pl: Atrybuty rodzinne

[ctx: not available]
en: NA
pl: Niedostępne

en: Volume/Page: %(pag)s -- %(sourcetext)s
pl: Wolumin/Strona: %(pag)s -- %(sourcetext)s

en: Event ref
pl: Zdarzenie ref

en: Child ref
pl: ref dziecka

en: Clipboard
pl: Schowek

en: Any changes are saved immediately
pl: Wszelkie zmiany są natychmiast zapisywane

[ctx: the object]
en: See %s details
pl: Pokaż szczegóły %s

[ctx: the object]
en: Make %s active
pl: Ustaw %s aktywne

[ctx: the object]
en: Create Filter from %s selected...
pl: Tworzenie filtru z wybranego %s...

en: Tree View: first column "%s" cannot be changed
pl: Widok drzewa: pierwsza kolumna "%s" nie może być zmieniona

en: Drag and drop the columns to change the order
pl: Przeciągnij i upuść kolumnę aby zmienić ich kolejność

en: _Apply
pl: _Zastosuj

en: Display
pl: Wyświetlanie

en: Column Name
pl: Nazwa kolumny

en: Father's surname
pl: Nazwisko ojca

en: Combination of mother's and father's surname
pl: Kombinacja nazwiska matki i ojca

en: Icelandic style
pl: Styl islandzki

en: Display Name Editor
pl: Wyświetl edytor nazwisk

en: _Close
pl: _Zamknij

en: The following keywords are replaced with the appropriate name parts:<tt>
      <b>Given</b>   - given name (first name)     <b>Surname</b>  - surnames (with prefix and connectors)
      <b>Title</b>   - title (Dr., Mrs.)           <b>Suffix</b>   - suffix (Jr., Sr.)
      <b>Call</b>    - call name                   <b>Nickname</b> - nick name
      <b>Initials</b>- first letters of given      <b>Common</b>   - nick name, call, or first of given
      <b>Prefix</b>  - all prefixes (von, de)
    Surnames:
      <b>Rest</b>      - non primary surnames    <b>Notpatronymic</b>- all surnames, except pa/matronymic &amp; primary
      <b>Familynick</b>- family nick name        <b>Rawsurnames</b>  - surnames (no prefixes and connectors)
      <b>Primary, Primary[pre] or [sur] or [con]</b>- full primary surname, prefix, surname only, connector
      <b>Patronymic, or [pre] or [sur] or [con]</b> - full pa/matronymic surname, prefix, surname only, connector
    </tt>
    UPPERCASE keyword forces uppercase. Extra parentheses, commas are removed. Other text appears literally.
    
    <b>Example</b>: Dr. Edwin Jose von der Smith and Weston Wilson Sr ("Ed") - Underhills
         <i>Edwin Jose</i>: Given, <i>von der</i>: Prefix, <i>Smith</i> and <i>Weston</i>: Primary, <i>and</i>: [con], <i>Wilson</i>: Patronymic,
         <i>Dr.</i>: Title, <i>Sr</i>: Suffix, <i>Ed</i>: Nickname, <i>Underhills</i>: Familynick, <i>Jose</i>: Call.
pl: Następujące słowa kluczowe są zastępowane odpowiednimi częściami imienia i nazwiska:<tt>
      <b>Given</b>   – imię (pierwsze imię)          <b>Surname</b>  – nazwiska (z przedrostkiem i łącznikami)
      <b>Title</b>   – tytuł (Dr, Pani)              <b>Suffix</b>   – przyrostek (Jr., Sr.)
      <b>Call</b>    – imię używane na codzień                  <b>Nickname</b> – pseudonim
      <b>Initials</b>– pierwsze litery imion         <b>Common</b>   – pseudonim, imię używane na codzień lub pierwsze imię
      <b>Prefix</b>  – wszystkie przedrostki (von, de)
    Nazwiska:
      <b>Rest</b>      – nazwiska niegłówne          <b>Notpatronymic</b> – wszystkie nazwiska, z wyjątkiem odojcowskich/matronimicznych i głównego
      <b>Familynick</b>– przydomek rodzinny          <b>Rawsurnames</b>   – nazwiska (bez przedrostków i łączników)
      <b>Primary, Primary[pre] lub [sur] lub [con]</b> – pełne nazwisko główne, tylko przedrostek, tylko nazwisko lub tylko łącznik
      <b>Patronymic, lub [pre] lub [sur] lub [con]</b> – pełne nazwisko odojcowskie/matronimiczne, tylko przedrostek, tylko nazwisko lub tylko łącznik
    </tt>
    Słowo kluczowe pisane WIELKIMI LITERAMI wymusza zapis wielkimi literami. Dodatkowe nawiasy i przecinki są usuwane. Pozostały tekst pojawia się dosłownie.
    
    <b>Przykład</b>: Dr. Edwin Jose von der Smith and Weston Wilson Sr ("Ed") – Underhills
         <i>Edwin Jose</i>: Given, <i>von der</i>: Prefix, <i>Smith</i> i <i>Weston</i>: Primary, <i>and</i>: [con], <i>Wilson</i>: Patronymic,
         <i>Dr.</i>: Title, <i>Sr</i>: Suffix, <i>Ed</i>: Nickname, <i>Underhills</i>: Familynick, <i>Jose</i>: Call.

en:  Name Editor
pl:  Edytor nazwisk

en: Invalid or incomplete format definition.
pl: Nieprawidłowa lub niepełna definicja formatu.

en: _Help
pl: _Pomoc

en: Researcher
pl: Informacje o badaczu

en: State/County
pl: Województwo/Powiat

en: ZIP/Postal Code
pl: Kod pocztowy

en: Email
pl: E-mail

en: Enter information about yourself so people can contact you when you distribute your Family Tree.
pl: Wprowadź informacje o sobie, aby ludzie mogli się z Tobą kontaktować podczas rozpowszechniania Twojego drzewa genealogicznego.

en: ID Formats
pl: Format identyfikatorów

en: Media Object
pl: Obiekt medialny

en: Default Gramps ID formats containing a letter prefix followed by a numerical string. "I%04d" creates IDs from I0000 to I9999. Large databases may need larger IDs. "I%06d" creates IDs from I000000 to I999999.
pl: Domyślne formaty identyfikatorów Gramps zawierające przedrostek literowy, po którym następuje ciąg liczbowy. „I%04d” tworzy identyfikatory od I0000 do I9999. Duże bazy danych mogą wymagać większych identyfikatorów. "I%06d" tworzy identyfikatory od I000000 do I999999.

en: Colors used for boxes in the graphical views
pl: Wybierz kolor używany dla ramek w widokach graficznych

en: Dark colors
pl: Ciemne kolory

en: Light colors
pl: Jasne kolory

en: Color scheme
pl: Kolory

en: Restore to defaults
pl: Przywrócić ustawienia domyślne

en: Restore colors for current theme to default.
pl: Przywróć kolory obecnego motywu do domyślnych.

en: Colors for Male persons
pl: Kolor dla osób płci męskiej

en: Colors for Female persons
pl: Kolory dla osób płci żeńskiej

en: Colors for people who are neither male nor female
pl: Kolory dla osób, które nie są ani mężczyznami, ani kobietami

en: Colors for Unknown persons
pl: Kolor dla nieznanych osób

en: Colors for Family nodes
pl: Kolory notatek rodziny

en: Other colors
pl: Inne kolory

en: Background for Alive
pl: Tło dla żyjących

en: Background for Dead
pl: Tło dla zmarłych

en: Border for Alive
pl: Ramka dla żyjących

en: Border for Dead
pl: Ramka dla zmarłych

en: Default background
pl: Domyślne tło

en: Background for Married
pl: Tło dla poślubionych

en: Background for Unmarried
pl: Tło dla niezamężnych/nieżonatych

en: Background for Civil union
pl: Tło dla ślubu cywilnego

en: Background for Unknown
pl: Tło dla nieznanych

en: Background for Divorced
pl: Tło dla rozwiedzionych

en: Default border
pl: Domyślna ramka

en: Border for Divorced
pl: Ramka dla rozwiedzionych

en: Background for Home Person
pl: Tło dla osoby centalnej

en: Colors
pl: Kolory

en: Warnings and Error dialogs
pl: Okna dialogowe Ostrzeżeń i Błędów

en: Suppress warning when adding parents to a child
pl: Pomiń ostrzeżenie przy dodawaniu rodziców do dziecka

en: Suppress warning when canceling with changed data
pl: Pomiń ostrzeżenie przy anulowaniu po zmianie danych

en: Suppress warning about missing researcher when exporting to GEDCOM
pl: Pomiń ostrzeżenie o brakującej informacji o badaczu przy eksporcie do GEDCOM

en: Suppress tooltip warnings about data being saved immediately
pl: Pomiń ostrzeżenia podpowiedzi dotyczące natychmiastowego zapisywania danych

en: Show plugin status dialog on plugin load error
pl: Pokazuj okno dialogowe statusu wtyczek przy błędzie ładowania wtyczki

en: Warnings
pl: Ostrzeżenia

en: Call
pl: Używane imię

en: NotPatronymic
pl: Nie nazwisko patronimiczne

en: Enter to save, Esc to cancel editing
pl: Enter aby zapisać, Esc aby anulować edycję

en: This format exists already.
pl: Ten format już istnieje.

en: Example
pl: Przykład

en: _Add
pl: _Dodaj...

en: _Edit
pl: _Edycja

en: _Remove
pl: _Usuń

en: Display Options
pl: Opcje wyświetlania

en: Edit
pl: Modyfikuj

en: Automate Place format
pl: Automatyczny format miejsca

en: Enables automatic place title generation using specified format.
pl: Włącza automatyczne generowanie tytułu dla miejsca używając określonego schematu.

en: Custom name display options are unique to each family tree.
pl: Niestandardowe opcje wyświetlania nazw są unikatowe dla każdego drzewa genealogicznego.

en: Consider single pa/matronymic as surname
pl: Rozważ pojedyńczy pa/matronim jako nazwisko

en: Date format *
pl: Format daty *

en: Years
pl: Lata

en: Years, Months
pl: Lata, miesiące

en: Years, Months, Days
pl: Lata, miesiące, dni

en: Age display precision *
pl: Precyzja wyświetlania wieku *

en: Round the year
pl: Cały rok

en: Display ages for events after death *
pl: Wyświetlaj wiek wydarzeń po śmierci *

en: Calendar on reports
pl: Kalendarz w raportach

en: Calendar on input
pl: Kalendarz na wejściu

en: On the previous day
pl: Poprzedniego dnia

en: On the next day
pl: Następnego dnia

en: Only on leap years
pl: Tylko w latach przestępnych

en: For non leap years, anniversaries are displayed on either February 28, March 1 or not at all in Gregorian calendars
pl: W przypadku lat innych niż przestępne rocznice są wyświetlane 28 lutego, 1 marca lub wcale w kalendarzach gregoriańskich

en: Show leap day anniversaries
pl: Pokaż rocznice dnia przestępnego

en: Active person's name and ID
pl: Nazwisko i identyfikator aktywnej osoby

en: Relationship to home person
pl: Pokrewieństwo z osobą początkową

en: Status bar
pl: Pasek stanu

en: 
    Input Options
pl: 
    Opcje wprowadzania

en: Surname guessing
pl: Proponowane nazwisko

en: Default family relationship
pl: Domyślne związki rodzinne

en: Hide LDS tab in person and family editors
pl: Ukryj zakładkę LDS w edytorach osób i rodzin

en: * Requires Restart
pl: * Wymaga ponownego uruchomienia

en: Data
pl: Dane

en: Conditional Text Replacements
pl: Warunkowa zamiana tekstu

en: Missing surname
pl: Brakujące nazwisko

en: Missing given name
pl: Brakujące imię

en: Missing record
pl: Brakujący rekord

en: Private surname
pl: Prywatne nazwisko

en: Private given name
pl: Prywatne imię

en: Private record
pl: Rekord prywatny

en: Change is not immediate
pl: Zmiana nie odnosi natychmiast skutku

en: Changing the date format will not take effect until the next time Gramps is started.
pl: Zmiana formatu daty nie odniesie skutku póki program Gramps nie zostanie ponownie uruchomiony.

en: Calculation limits
pl: Limity obliczeń

en: Date 'about' year range: (date ± #)
pl: Zakres dat 'około' roku: (data ± #)

en: Date 'after' year range:  (date + #)
pl: Zakres dat 'po' roku: (data + #)

en: Date 'before' year range: (date - #)
pl: Zakres dat 'przed' rokiem: (data - #)

en: Maximum age probably alive
pl: Maksymalny wiek dla osoby prawdopodobnie żyjącej

en: Maximum sibling age difference
pl: Maksymalna różnica wieku pomiędzy rodzeństwem

en: Minimum years between generations
pl: Minimalna różnica wieku pomiędzy pokoleniami

en: Average years between generations
pl: Średni wiek pomiędzy generacjami

en: Max generations for relationships
pl: Maksymalna ilość generacji dla związków rodzinnych

en: Limits
pl: Limity

en: Environment Settings
pl: Ustawienia środowiska

en: Display Tip of the Day
pl: Wyświetlaj Poradę Dnia

en: Show useful information about using Gramps on startup.
pl: Pokaż przydatne informacje o korzystaniu z Gramps podczas uruchamiania.

en: Remember last Family Tree
pl: Zapamiętaj ostatnie drzewo genealogiczne

en: Don't open dialog to choose family tree to load on startup, just load last used.
pl: Nie otwieraj okna do wyboru drzewa do załadowania w trakcie uruchamiania programu, załaduj ostatnio używane.

en: Remember last view displayed
pl: Pamiętaj ostatnio wyświetlany widok

en: Remember last view displayed and open it next time.
pl: Pamiętaj ostatnio wyświetlany widok i otwórz go następnym razem.

en: Enable spell checker
pl: Włącz sprawdzanie pisowni

en: Enable the spelling checker for notes.
pl: Włącz sprawdzanie pisowni dla notatek.

en: Gspell not loaded. Spell checking will not be available.
    To build it for Gramps see %(gramps_wiki_build_spell_url)s
pl: Gspell nie został załadowany. Sprawdzanie pisowni nie będzie dostępne.
    Aby zbudować go dla Gramps, zobacz %(gramps_wiki_build_spell_url)s

en: Show text label beside Navigator buttons *
pl: Pokaż etykietę tekstową obok przycisków nawigacji *

en: Show or hide text beside Navigator buttons (People, Families, Events...).
    Requires Gramps restart to apply.
pl: Pokazuj napisy na przyciskach paska bocznego (Osoby, Rodziny, Zdarzenia...).
    Wymagany restart Gramps.

en: Show Clipboard icon on toolbar
pl: Pokaż ikonę Schowka na pasku narzędzi

en: Show or hide the Clipboard icon on the toolbar.
pl: Pokaż lub ukryj ikonę schowka na pasku narzędzi.

en: Show Reports icon on toolbar
pl: Pokaż ikonę Raporty na pasku narzędzi

en: Show or hide the Reports icon on the toolbar.
pl: Pokaż lub ukryj ikonę Raporty na pasku narzędzi.

en: Show Tools icon on toolbar
pl: Pokaż ikonę Narzędzia na pasku narzędzi

en: Show or hide the Tools icon on the toolbar.
pl: Pokaż lub ukryj ikonę Narzędzia na pasku narzędzi.

en: Show Addons icon on toolbar
pl: Pokaż ikonę Dodatki na pasku narzędzi

en: Show or hide the Addons icon on the toolbar.
pl: Pokaż lub ukryj ikonę Dodatki na pasku narzędzi.

en: Show Preferences icon on toolbar
pl: Pokaż ikonę Preferencji na pasku narzędzi

en: Show or hide the Preferences icon on the toolbar.
pl: Pokaż lub ukryj ikonę Preferencje na pasku narzędzi.

en: Both text and icons
pl: Tekst oraz ikony

en: Text only
pl: Tylko tekst

en: Icons only
pl: Tylko ikony

en: Display text, icons or both on the toolbar buttons.
pl: Wyświetlaj tekst, ikony lub oba elementy na przyciskach paska narzędzi.

en: Toolbar Style
pl: Styl paska narzędzi

en: Show close button in gramplet bar tabs
pl: Pokaż przycisk zamknięcia w zakładce belki grampletów

en: Show close button to simplify removing gramplets from bars.
pl: Pokaż przycisk zamknięcia w zakładce belki grampletów.

en: Markup for invalid date format
pl: Znacznik dla nieprawidłowego formatu daty

en: Convenience markups are:
    <b>&lt;b&gt;Bold&lt;/b&gt;</b>
    <big>&lt;big&gt;Makes font relatively larger&lt;/big&gt;</big>
    <i>&lt;i&gt;Italic&lt;/i&gt;</i>
    <s>&lt;s&gt;Strikethrough&lt;/s&gt;</s>
    <sub>&lt;sub&gt;Subscript&lt;/sub&gt;</sub>
    <sup>&lt;sup&gt;Superscript&lt;/sup&gt;</sup>
    <small>&lt;small&gt;Makes font relatively smaller&lt;/small&gt;</small>
    <tt>&lt;tt&gt;Monospace font&lt;/tt&gt;</tt>
    <u>&lt;u&gt;Underline&lt;/u&gt;</u>
    
    For example: &lt;u&gt;&lt;b&gt;%s&lt;/b&gt;&lt;/u&gt;
    will display <u><b>Underlined bold date</b></u>.
pl: Często używane znaczniki:
    <b>&lt;b&gt;Pogrubienie&lt;/b&gt;</b>
    <big>&lt;big&gt;Zwiększa znacznie wielkość czcionki&lt;/big&gt;</big>
    <i>&lt;i&gt;Kursywa&lt;/i&gt;</i>
    <s>&lt;s&gt;Przekreślenie&lt;/s&gt;</s>
    <sub>&lt;sub&gt;Indeks dolny&lt;/sub&gt;</sub>
    <sup>&lt;sup&gt;Indeks górny&lt;/sup&gt;</sup>
    <small>&lt;small&gt;Zmniejsza znacznie wielkość czcionki&lt;/small&gt;</small>
    <tt>&lt;tt&gt;Czcionka stałej szerokości&lt;/tt&gt;</tt>
    <u>&lt;u&gt;Podkreślenie&lt;/u&gt;</u>
    
    Na przykład: &lt;u&gt;&lt;b&gt;%s&lt;/b&gt;&lt;/u&gt;
    wyświetli <u><b>podkreśloną pogrubioną datę</b></u>.

en: Multiple surname box height
pl: Wysokość pola z wieloma nazwiskami

en: Enter height in pixels. When multiple surnames are entered, these names display in a box. This setting sets the size of this box.
pl: Wprowadź wysokość w pikselach. W przypadku wprowadzenia wielu nazwisk nazwiska te są wyświetlane w ramce. To ustawienie określa rozmiar tej ramki.

en: Database Setting
pl: Ustawienia bazy danych

en: Database backend
pl: Silnik bazy danych

en: 
    Database Location
pl: 
    Lokalizacja bazy danych

en: Database path
pl: Ścieżka bazy danych

en: 
    Backup Management
pl: 
    Zarządzanie kopiami zapasowymi

en: Backup path
pl: Ścieżka dla kopii zapasowej

en: Backup on exit
pl: Tworzenie kopii zapasowej w trakcie wyjścia z programu

en: Backup Your family tree on exit to Backup path specified above.
pl: Wykonaj kopię bezpieczeństwa drzewa w trakcie wychodzenia z programu w ścieżce określonej powyżej.

en: Every 15 minutes
pl: Co 15 minut

en: Every 30 minutes
pl: Co 30 minut

en: Every hour
pl: Co godzinę

en: Every 12 hours
pl: Co 12 godzin

en: Every day
pl: Codziennie

en: Autobackup
pl: Automatyczne tworzenie kopii zapasowej

en: 
    Family Tree's Media path
pl: 
    Ścieżka mediów drzewa genealogicznego

en: Base media path
pl: Podstawowa ścieżka mediów

en: The base relative media path is specific to the active family tree. It is not a global setting. Each family tree is able to have a unique relative media path that is stored with the database.
pl: Podstawowa względna ścieżka multimediów jest specyficzna dla aktywnego drzewa genealogicznego. To nie jest globalne ustawienie. Każde drzewo genealogiczne może mieć unikatową względną ścieżkę multimediów, która jest przechowywana w bazie danych.

en: Tag Records
pl: Tag Rekordów

en: Add tag on import
pl: Dodaj tag do importu

en: Specified tag will be added to all records on import.
    Clear to set default value.
pl: Określony tag zostanie dodany do wszystkich rekordów podczas importu.
    Wyczyść, aby ustawić wartość domyślną.

en: 
    Source GEDCOM import
pl: 
    Importowanie GEDCOM

en: Add default source on GEDCOM import
pl: Dodaj domyślne źródło przy importowaniu GEDCOM

en: Select media directory
pl: Wybierz katalog mediów

en: _Cancel
pl: _Anuluj

en: Select database directory
pl: Wybierz katalog bazy danych

en: Select backup directory
pl: Wybierz katalog dla kopii zapasowej

en: If checked, use the standard genealogic symbols (death symbol is user selectable).
    If not checked, you can use the lower panel to customize the symbols yourself.
pl: Jeśli zaznaczone, użyj standardowych symboli genealogicznych (symbol śmierci jest wybierany przez użytkownika).
    Jeśli nie jest zaznaczone, możesz użyć dolnego panelu, aby samodzielnie dostosować symbole.

en: This can be useful if you want to add phonetic in a note to show how to pronounce a name or if you mix multiple languages like greek and russian.
pl: Może to być przydatne, jeśli chcesz dodać fonetykę w notatce, aby pokazać, jak wymówić nazwę lub jeśli mieszasz wiele języków, takich jak grecki i rosyjski.

en: Use symbols
pl: Używaj symboli

en: Select default death symbol
pl: Wybierz domyślny symbol dla śmieci

en: Genealogical Symbols
pl: Symbole genealogiczne

en: Death:
pl: Śmierć:

en: Killed
pl: Zabity

en: Default genealogy symbols replacement
pl: Zastępowanie domyślnych symboli genealogicznych

en: You can set any text you want for this field.
    You can drag and drop a symbol from the symbol list above.
    It will be visible only if your font contains this glyph.
pl: Możesz ustawić dowolny tekst dla tego pola.
    Możesz przeciągnąć i upuścić symbol z powyższej listy symboli.
    Będzie on widoczny tylko wtedy, gdy twoja czcionka zawiera ten glif.

en: Choose your dialect
pl: Wybierz swój dialekt

en: Changes are immediate.
    This is used when exporting views in CSV format.
pl: Zmiany są natychmiastowe.
    Jest to używane podczas eksportowania widoków w formacie CSV.

en: Delimiter:
pl: Separator:

en: Undo history warning
pl: Ostrzeżenie dotyczące historii operacji

en: Proceeding with import will erase the undo history for this session. In particular, you will not be able to revert the import or any changes made prior to it.
    
    If you think you may want to revert the import, please stop here and backup your database.
pl: Kontynuowanie importu spowoduje wyczyszczenie historii operacji dla tej sesji. W szczególności nie będziesz mógł cofnąć importu ani jakichkolwiek zmian wprowadzonych przed nim.
    
    Jeśli myślisz, że możesz chcieć cofnąć import, zakończ tutaj i wykonaj kopię zapasową swojej bazy danych.

en: _Proceed with import
pl: _Kontynuuj importowanie

en: _Stop
pl: _Anuluj

en: Are you sure you want to upgrade this Family Tree?
pl: Czy na pewno chcesz podnieść wersję tego drzewa rodzinnego?

en: I have made a backup,
    please upgrade my Family Tree
pl: Wykonałem kopię zapasową,
    proszę zaktualizuj moje drzewo rodzinne

en: Cancel
pl: Anuluj

en: All files
pl: Wszystkie pliki

en: Automatically detected
pl: Wykryj automatycznie

en: Select file _type:
pl: Wybierz typ pliku:

en: Login
pl: Logowanie

en: Username:
pl: Użytkownik:

en: Password:
pl: Hasło:

en: Import Family Tree
pl: Importuj drzewo rodzinne

en: All supported files
pl: Wszystkie obsługiwane pliki

en: File type "%s" is unknown to Gramps.
    
    Valid types are: Gramps database, Gramps XML, Gramps package, GEDCOM, and others.
pl: Typ pliku "%s" nie jest znany w Grampsie.
    
    Dostępne typy: Baza danych Gramps, Gramps XML, Pakiet Gramps, GEDCOM, oraz inne.

en: Cannot open file
pl: Nie można otworzyć pliku

en: The selected file is a directory, not a file.
pl: Wybrany obiekt jest katalogiem, nie plikiem.

en: You do not have read access to the selected file.
pl: Nie masz prawa odczytu do wybranej bazy danych.

en: Cannot create file
pl: Nie można utworzyć pliku

en: Could not import file: %s
pl: Nie można zaimportować pliku: %s

en: This file incorrectly identifies its character set, so it cannot be accurately imported. Please fix the encoding, and import again
pl: Ten plik niepoprawnie wskazuje kodowanie, którego używa, i nie może być odpowiednio zaimportowany. Proszę poprawić kodowanie i zaimportować go ponownie

en: %s_-_Manage_Family_Trees
pl: %s_-_Zarządzaj_Drzewami_Rodzinnymi

en: _Archive
pl: Archiwum

en: _Extract
pl: _Wyodrębnij

en: Database Information
pl: Informacje o bazie danych

en: Setting
pl: Ustawienia

en: Family Trees
pl: Moje drzewa

en: Family Tree name
pl: Nazwa drzewa genealogicznego

en: Database Type
pl: Typ bazy danych

en: Break the lock on the '%s' database?
pl: Usunąć blokadę bazy '%s' ?

en: Gramps believes that someone else is actively editing this database. You cannot edit this database while it is locked. If no one is editing the database you may safely break the lock. However, if someone else is editing the database and you break the lock, you may corrupt the database.
pl: Gramps sądzi, że inna osoba aktualnie edytuje tą bazę. Nie możesz edytować bazy, gdy jest ona zablokowana. Jeśli nikt jej nie edytuje możesz bezpiecznie złamać blokadę bazy. Jednakże, jeśli ktoś inny edytuje bazę a Ty złamiesz blokadę, mogłeś w ten sposób uszkodzić bazę.

en: Break lock
pl: Usuń blokadę

en: Rename failed
pl: Zmiana nazwy nie powiodła się

en: An attempt to rename a version failed with the following message:
    
    %s
pl: Próba zmiany wersji nie powiodła się i zakończyła następującą wiadomością:
    
    %s

en: Could not rename the Family Tree.
pl: Nie udało się zmienić nazwy drzewa rodzinnego.

en: Family Tree already exists, choose a unique name.
pl: Drzewo rodzinne już istnieje, wybierz unikalną nazwę.

en: Extracting archive...
pl: Wyodrębnianie archiwum...

en: Importing archive...
pl: Importowanie archiwum...

en: Remove the '%s' Family Tree?
pl: Usunąć to '%s' drzewo genealogicznego?

en: Removing this Family Tree will permanently destroy the data.
pl: Usunięcie tego drzewa genealogicznego nieodwracalnie zniszczy dane.

en: Remove Family Tree
pl: Usuń drzewo genealogiczne

en: Remove the '%(revision)s' version of '%(database)s'
pl: Usuń wersję '%(revision)s' z '%(database)s'

en: Removing this version will prevent you from extracting it in the future.
pl: Usunięcie tej wersji uniemożliwi Ci odzyskanie z niej danych w przyszłości.

en: Remove version
pl: Usuń wersję

en: Deletion failed
pl: Usuwanie nie powiodło się

en: An attempt to delete a version failed with the following message:
    
    %s
pl: Próba usunięcia wersji nie powiodła się i zakończyła następującą wiadomością:
    
    %s

en: Convert the '%s' database?
pl: Konwertować bazę danych '%s'?

en: Do you wish to convert this family tree into a %(database_type)s database?
pl: Czy chcesz przekonwertować to drzewo rodzinne do bazy danych: %(database_type)s?

en: Convert
pl: Konwertuj

en: Opening the '%s' database
pl: Otwieranie bazy danych '%s'

en: An attempt to convert the database failed. Perhaps it needs updating.
pl: Próba konwersji bazy danych nie powiodła się. Być może wymaga aktualizacji.

en: Converting the '%s' database
pl: Konwersja bazy danych '%s'

en: An attempt to export the database failed.
pl: Nieudana próba eksportu bazy danych.

en: Converting data...
pl: Konwertowanie danych...

en: (Converted #%d)
pl: (Skonwertowano #%d)

en: An attempt to import into the database failed.
pl: Nieudana próba importu bazy danych.

en: Repair Family Tree?
pl: Naprawić drzewo genealogiczne?

en: If you click %(bold_start)sProceed%(bold_end)s, Gramps will attempt to recover your Family Tree from the last good backup. There are several ways this can cause unwanted effects, so %(bold_start)sbackup%(bold_end)s the Family Tree first.
    The Family Tree you have selected is stored in %(dirname)s.
    
    Before doing a repair, verify that the Family Tree can really no longer be opened, as the database back-end can recover from some errors automatically.
    
    %(bold_start)sDetails:%(bold_end)s Repairing a Family Tree actually uses the last backup of the Family Tree, which Gramps stored on last use. If you have worked for several hours/days without closing Gramps, then all this information will be lost! If the repair fails, then the original Family Tree will be lost forever, hence a backup is needed. If the repair fails, or too much information is lost, you can fix the original Family Tree manually. For details, see the webpage
    %(gramps_wiki_recover_url)s
    Before doing a repair, try to open the Family Tree in the normal manner. Several errors that trigger the repair button can be fixed automatically. If this is the case, you can disable the repair button by removing the file %(recover_file)s in the Family Tree directory.
pl: Jeśli klikniesz %(bold_start)sKontynuuj%(bold_end)s, Gramps będzie próbował odzyskać Twoje drzewo rodzinne z ostatniej dobrej kopii zapasowej. Jest kilka przyczyn, które mogą wywołać niepożądane efekty uboczne, dlatego %(bold_start)szrób kopię bezpieczeństwa%(bold_end)s drzewa rodzinnego wcześniej.
    Drzewo rodzinne które wybrałeś jest przechowywane w %(dirname)s.
    
    Przed wykonaniem naprawy, zweryfikuj że drzewo rodzinne na pewno nie udaje się otworzyć, jako że podsystem bazy danych jest w stanie usunąć niektóre pomniejsze błędy samoczynnie.
    
    %(bold_start)sSzczegóły:%(bold_end)s Naprawa drzewa rodzinnego wykorzystuje ostatnią kopię zapasową drzewa, którą Gramps zapisał podczas ostatniego użycia. Jeśli pracowałeś przez kilka godzin/dni bez zamykania Grampsa, wtedy wszystkie te informacje będą utracone! Jeśli naprawa nie powiedzie się, to wtedy drzewo rodzinne będzie stracone na zawsze, dlatego potrzebna jest kopia zapasowa. Jeśli naprawa nie powiedzie się albo za dużo informacji będzie utraconych, możesz naprawić swoje drzewo rodzinne ręcznie. Po szczegóły zajrzyj na stronę programu.
    %(gramps_wiki_recover_url)s
    Przed wykonaniem naprawy, spróbuj otworzyć drzewo rodzinne w zwykły sposób. Kilka błędów, które uruchamiają przycisk naprawy, mogą być naprawione automatycznie. W takich przypadkach możesz wyłączyć przycisk naprawy przez usunięcie pliku %(recover_file)s w folderze drzewa rodzinnego.

en: Proceed, I have taken a backup
pl: Działaj, zrobiłem kopię zapasową

en: Stop
pl: Zatrzymaj

en: Rebuilding database from backup files
pl: Przebudowywanie bazy z plików kopii zapasowej

en: Error restoring backup data
pl: Błąd podczas przywracania kopii zapasowej

en: Could not create Family Tree
pl: Nie można utworzyć drzewa rodzinnego

en: Retrieve failed
pl: Odzyskiwanie nie powiodło się

en: An attempt to retrieve the data failed with the following message:
    
    %s
pl: Próba odzyskania danych zakończyła się następującą wiadomością:
    
    %s

en: Archiving failed
pl: Archiwizacja nie powiodła się

en: An attempt to create the archive failed with the following message:
    
    %s
pl: Próba utworzenia archiwum nie powiodła się i zakończyła się następującą wiadomością:
    
    %s

en: Creating data to be archived...
pl: Tworzenie danych do archiwizacji...

en: Saving archive...
pl: Zapisywanie archiwum...

en: An attempt to archive the data failed with the following message:
    
    %s
pl: Próba zarchiwizowania danych zakończyła się następującą wiadomością:
    
    %s

en: Attempt to force closing the dialog
pl: Próbuj wymusić zamknięcie okna

en: Please do not force closing this important dialog.
    Instead select one of the available options
pl: Proszę nie wymuszać zamknięcia tego ważnego okna.
    Zamiast tego wybierz jedną z dostępnych opcji

en: Cannot load database
pl: Nie można otworzyć bazy danych

en: Open the Clipboard dialog
pl: Otwórz okno schowka

en: Clip_board
pl: _Schowek

en: Open the reports dialog
pl: Otwórz okno raportów

en: Reports
pl: Raporty

en: Open the tools dialog
pl: Otwórz okno narzędzi

en: Tools
pl: Narzędzia

en: Open Addon Manager
pl: Otwórz Menedżera dodatków

en: Addons
pl: Dodatki

en: Open Preferences
pl: Otwórz Preferencje

en: No active person
pl: Nie wybrano żadnej osoby

en: No active family
pl: Brak aktywnej rodziny

en: No active event
pl: Brak aktywnego zdarzenia

en: No active place
pl: Brak aktywnego miejsca

en: No active source
pl: Brak aktywnego źródła

en: No active citation
pl: Brak aktywnego cytatu

en: No active repository
pl: Brak aktywnego repozytorium

en: No active media
pl: Brak aktywnego obiektu medialnego

en: No active note
pl: Brak aktywnej notatki

en: No active object
pl: Brak aktywnego obiektu

en: Danger: This is unstable code!
pl: Niebezpieczeństwo! Ten kod nie jest stabilny!

en: This Gramps ('%s') is a development release.
pl: Ten Gramps ('%s') jest wydaniem rozwojowym (deweloperskim).

en: This version is not meant for normal usage. Use at your own risk.
    
    This version may:
    1) Work differently than you expect.
    2) Fail to run at all.
    3) Crash often.
    4) Corrupt your data.
    5) Save data in a format that is incompatible with the official release.
    
    %(bold_start)sBACKUP%(bold_end)s your existing databases before opening them with this version, and make sure to export your data to XML every now and then.
pl: Ta wersja nie jest przeznaczona do normalnego użytkowania. Używasz jej na własne ryzyko.
    
    Ta wersja może:
    1) Funkcjonować inaczej niż się spodziewasz.
    2) Nie uruchamiać się w ogóle.
    3) Często się wysypywać.
    4) Uszkodzić Twoje dane.
    5) Zapisać dane w formacie niekompatybilnym z oficjalnym wydaniem.
    
    %(bold_start)sSTWÓRZ KOPIĘ ZAPASOWĄ%(bold_end)s swojej bazy przed otwarciem jej w tej wersji, i upewnij się, że eksportujesz dane do XMLa teraz i za każdą następną zmianą.

en: Select a media object
pl: Wybierz obiekt medialny

en: Select media object
pl: Wybierz obiekt medialny

en: Import failed
pl: Importowanie nie powiodło się

en: The filename supplied could not be found.
pl: Nie można znaleźć pliku o podanej nazwie.

en: Cannot import %s
pl: Nie można zaimportować %s

en: Directory specified in preferences: Base path for relative media paths: %s does not exist. Change preferences or do not use relative path when importing
pl: Katalog określony w preferencjach: Bazowa ścieżka dla względnych ścieżek do mediów: %s nie istnieje. Zmień ustawienia albo nie używaj względnych ścieżek podczas importu

en: Cannot display %s
pl: Nie można wyświetlić %s

en: Gramps is not able to display the image file. This may be caused by a corrupt file.
pl: Program Gramps nie może wyświetlić pliku obrazu. To może być spowodowane faktem uszkodzenia pliku.

en: Create and add a new address
pl: Utwórz i dodaj nowy adres

en: Remove the existing address
pl: Usuń istniejący adres

en: Edit the selected address
pl: Edytuj zaznaczony adres

en: Move the selected address upwards
pl: Przenieś zaznaczony adres w górę

en: Move the selected address downwards
pl: Przenieś zaznaczony adres w dół

en: Postal
pl: Poczta

en: _Addresses
pl: _Adresy

en: Create and add a new attribute
pl: Utwórz i dodaj nowy atrybut

en: Remove the existing attribute
pl: Usuń istniejący atrybut

en: Edit the selected attribute
pl: Edytuj zaznaczony atrybut

en: Move the selected attribute upwards
pl: Przenieś zaznaczony atrybut w górę

en: Move the selected attribute downwards
pl: Przenieś zaznaczony atrybut w dół

en: _Attributes
pl: _Atrybuty

en: ID
pl: Identyfikator

en: _References
pl: Od_wołania

en: Edit reference
pl: Modyfikuj odwołanie

en: Add
pl: Dodaj

en: Remove
pl: Usuń

en: Share
pl: Współdzielenie

en: Jump To
pl: Przejdź do

en: Move Up
pl: W górę

en: Move Down
pl: W dół

en: Move Left
pl: Przesuń w lewo

en: Move right
pl: Przesuń w prawo

en: Create and add a new citation and new source
pl: Utwórz i dodaj nowy cytat i nowe źródło

en: Remove the existing citation
pl: Usuń istniejący cytat

en: Edit the selected citation
pl: Edytuj zaznaczony cytat

en: Add an existing citation or source
pl: Dodaj istniejący cytat lub źródło

en: Move the selected citation upwards
pl: Przenieś zaznaczony cytat w górę

en: Move the selected citation downwards
pl: Przenieś zaznaczony cytat w dół

en: Publisher
pl: Publikujący

en: Sorted date
pl: Sortowana data

en: Sorted confidence
pl: Posortowana pewność

en: _Source Citations
pl: Cytaty źródłowe

en: Cannot share this reference
pl: Nie można współdzielić tej referencji

en: This citation cannot be created at this time. Either the associated Source object is already being edited, or another citation associated with the same source is being edited.
    
    To edit this citation, you need to close the object.
pl: Ten cytat nie może być utworzony w tym momencie. Albo skojarzone źródło jest aktualnie edytowane, albo inny cytat skojarzony z tym samym źródlem jest aktualnie edytowany.
    
    Aby modyfikować ten cytat, musisz zamknąć obiekt.

en: Add a new family event
pl: Dodaj nowe zdarzenie rodzinne

en: Remove the selected family event
pl: Usuń wybrane zdarzenie rodzinne

en: Edit the selected family event or edit person
pl: Modyfikuj wybrane zdarzenie rodzinne albo edytuj osobę

en: Share an existing event
pl: Współdziel istniejące zdarzenie

en: Move the selected event upwards
pl: Przenieś zaznaczone zdarzenie w górę

en: Move the selected event downwards
pl: Przenieś zaznaczone zdarzenie w dół

en: Role
pl: Rola

en: _Events
pl: _Zdarzenia

en: This event reference cannot be edited at this time. Either the associated event is already being edited or another event reference that is associated with the same event is being edited.
    
    To edit this event reference, you need to close the event.
pl: Odwołanie do zdarzenia nie może być w tej chwili modyfikowane. Albo powiązane zdarzenie jest już obecnie modyfikowane albo inne odwołanie do zdarzenia, które jest powiązane z tym zdarzeniem jest obecnie modyfikowane.
    
    Aby modyfikować to odwołanie do zdarzenia musisz najpierw zamknąć zdarzenie.

en: Cannot edit this reference
pl: Nie można modyfikować tego odwołania

en: Cannot change Person
pl: Nie można zmienić osoby

en: You cannot change Person events in the Family Editor
pl: Nie możesz zmienić zdarzeń osoby w edytorze rodzin

en: _Gallery
pl: _Galeria

[ctx: verb:look at this]
note: Translators: _View means "to look at this"
en: _View
pl: _Widok

en: Open Containing _Folder
pl: Otwórz _folder zawierający

en: _Make Active Media
pl: _Zaznacz ten obiekt jako aktywny

en: Non existing media found in the Gallery
pl: Odnaleziono nieistniejące obiekty medialne w Galerii

en: This media reference cannot be edited at this time. Either the associated media object is already being edited or another media reference that is associated with the same media object is being edited.
    
    To edit this media reference, you need to close the media object.
pl: Odwołanie do obiektu medialnego nie może być w tej chwili modyfikowane. Albo powiązany obiekt medialny jest już obecnie modyfikowany albo inne odwołanie do obiektu medialnego, które jest powiązane z tym obiektem medialnym jest już edytowane.
    
    Aby modyfikować to odwołanie musisz najpierw zamknąć obiekt medialny.

en: Drag Media Object
pl: Przenieś obiekt medialny

en: Create and add a new LDS ordinance
pl: Utwórz i dodaj nową ordynację LDS

en: Remove the existing LDS ordinance
pl: Usuń istniejącą ordynację LDS

en: Edit the selected LDS ordinance
pl: Edytuj zaznaczoną ordynację LDS

en: Move the selected LDS ordinance upwards
pl: Przenieś zaznaczoną ordynację LDS w górę

en: Move the selected LDS ordinance downwards
pl: Przenieś zaznaczoną ordynację LDS w dół

en: Alternate _Locations
pl: Alternatywne _lokalizacje

en: Create and add a new name
pl: Utwórz i dodaj nowe nazwisko

en: Remove the existing name
pl: Usuń zaznaczony wpis nazwiska

en: Edit the selected name
pl: Otwórz edytor dla zaznaczonego nazwiska

en: Move the selected name upwards
pl: Przenieś zaznaczone nazwisko w górę

en: Move the selected name downwards
pl: Przenieś zaznaczone nazwisko w dół

en: Group As
pl: Grupuj jako

en: Notes Preview
pl: Podgląd notatki

en: _Names
pl: _Nazwiska

en: Set as Preferred name
pl: Ustaw jako preferowane nazwisko

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: Preferred name
pl: Preferowane nazwisko

en: Alternative names
pl: Alternatywne nazwiska

en: Create and add a new note
pl: Utwórz i dodaj nową notatkę

en: Remove the existing note
pl: Usuń istniejącą notatkę

en: Edit the selected note
pl: Modyfikuj wybraną notatkę

en: Add an existing note
pl: Dodaj istniejącą notatkę

en: Move the selected note upwards
pl: Przenieś zaznaczoną notatkę w górę

en: Move the selected note downwards
pl: Przenieś zaznaczoną notatkę w dół

en: Preview
pl: Podgląd

en: _Notes
pl: _Notatki

en: Personal
pl: Osobisty

en: <Unknown>
pl: <Nieznany>

en: Add a new personal event
pl: Dodaj nowe zdarzenie do osoby

en: Remove the selected personal event
pl: Usuń wybrane zdarzenie osoby

en: Edit the selected personal event or edit family
pl: Modyfikuj wybrane zdarzenie osoby albo edytuj rodzinę

en: Move the selected event upwards or change family order
pl: Przenieś zaznaczone zdarzenie w górę albo zmień kolejność rodzin

en: Move the selected event downwards or change family order
pl: Przenieś zaznaczone zdarzenie w dół albo zmień kolejność rodzin

en: Cannot change Family
pl: Nie można zmienić rodziny

en: You cannot change Family events in the Person Editor
pl: Nie możesz zmienić

en: Create and add a new association
pl: Utwórz i dodaj nową zależność

en: Remove the existing association
pl: Usuń istniejącą zależność

en: Edit the selected association
pl: Modyfikuj zaznaczoną zależność

en: Move the selected association upwards
pl: Przenieś zaznaczoną zależność w górę

en: Move the selected association downwards
pl: Przenieś zaznaczoną zależność w dół

en: _Associations
pl: _Zależności

en: Godfather
pl: Ojciec chrzestny

en: Create and add a new place name
pl: Utwórz i dodaj nową nazwę miejsca

en: Remove the existing place name
pl: Usuń istniejącą nazwę miejsca

en: Edit the selected place name
pl: Edytuj nawę wybranego miejsca

en: Move the selected place name upwards
pl: Przenieś nazwę zaznaczonego miejsca w górę

en: Move the selected place name downwards
pl: Przenieś nazwę zaznaczonego miejsca w dół

en: Alternative Names
pl: Alternatywne nazwy

en: Enclosed By
pl: Zawiera się w

en: Place cycle detected
pl: Wykryto zapętlenie w miejscu

en: The place you are adding is already enclosed by this place
pl: Miejsce, które dodajesz już zawiera się w tym miejscu

en: Create and add a new repository
pl: Utwórz i dodaj nowe repozytorium

en: Remove the existing repository
pl: Usuń istniejące repozytorium

en: Edit the selected repository
pl: Modyfikuj wybrane repozytorium

en: Add an existing repository
pl: Dodaj istniejące repozytorium

en: Move the selected repository upwards
pl: Przenieś zaznaczone repozytorium w górę

en: Move the selected repository downwards
pl: Przenieś zaznaczone repozytorium w dół

en: _Repositories
pl: _Repozytoria

en: This repository reference cannot be edited at this time. Either the associated repository is already being edited or another repository reference that is associated with the same repository is being edited.
    
    To edit this repository reference, you need to close the repository.
pl: Odwołanie do repozytorium nie może być w tej chwili modyfikowane. Albo powiązane repozytorium jest już obecnie modyfikowane albo inne odwołanie do repozytorium, które jest powiązane z tym repozytorium jest obecnie modyfikowane.
    
    Aby modyfikować to odwołanie do repozytorium musisz najpierw zamknąć repozytorium.

en: Create and add a new surname
pl: Utwórz i dodaj nowe nazwisko

en: Remove the selected surname
pl: Usuń wybrane nazwisko

en: Edit the selected surname
pl: Edytuj zaznaczone nazwisko

en: Move the selected surname upwards
pl: Przenieś zaznaczone nazwisko w górę

en: Move the selected surname downwards
pl: Przenieś zaznaczone nazwisko w dół

en: Origin
pl: Pochodzenie

en: Multiple Surnames
pl: Wiele nazwisk

en: Family Surnames
pl: Nazwiska rodzin

en: Create and add a new web address
pl: Utwórz i dodaj nowy adres url

en: Remove the existing web address
pl: Usuń istniejący adres url

en: Edit the selected web address
pl: Edytuj wybrany adres url

en: Move the selected web address upwards
pl: Przenieś zaznaczony adres url w górę

en: Move the selected web address downwards
pl: Przenieś zaznaczony adres url w dół

en: Jump to the selected web address
pl: Otwórz zaznaczony adres url w przeglądarce internetowej

en: _Jump to
pl: Przejdź do

[ctx: manual]
en: Address_Editor_dialog
pl: Edytor adresów

en: Address Editor
pl: Edytor adresów

[ctx: manual]
en: Attribute_Editor_dialog
pl: Edytor atrybutów

en: Attribute Editor
pl: Edytor atrybutów

en: New Attribute
pl: Nowy Atrybut

en: Cannot save attribute
pl: Nie można zachować atrybutu

en: The attribute type cannot be empty
pl: Rodzaj atrybutu nie może być pusty

[ctx: manual]
en: Child_Reference_Editor
pl: Edytor Odwołań do Dzieci

en: Child Reference Editor
pl: Edytor Odwołań do Dzieci

[ctx: manual]
en: New_Citation_dialog
pl: Edytor nowego cytatu

en: New Citation
pl: Nowy cytat

en: Edit Citation
pl: Edytuj cytat

en: No source selected
pl: Nie wybrano źródła

en: A source is anything (personal testimony, video recording, photograph, newspaper column, gravestone...) from which information can be derived. To create a citation, first select the required source, and then record the location of the information referenced within the source in the 'Volume/Page' field.
pl: Źródłem jest dowolny dokument (np. osobiste świadectwo, nagrywanie wideo, fotografia, kolumny gazety, nagrobek ...), z którego informacje mogą być pozyskane. Aby dodać cytat, najpierw wybierz właściwe źródło, a następnie dodaj lokalizację informacji wskazanej w źródła w polu "Volume/strona '.

en: Cannot save citation. ID already exists.
pl: Nie można zapisać cytatu. Dane ID już istnieje.

en: You have attempted to use the existing Gramps ID with value %(id)s. This value is already used by '%(prim_object)s'. Please enter a different ID or leave blank to get the next available ID value.
pl: Próbujesz użyć istniejącego identyfikatora Gramps ID z wartością %(id)s. Ta wartość jest już używana przez '%(prim_object)s'. Proszę wprowadź inne ID albo pozostaw pole puste w celu użycia pierwszej wolnej wartości ID.

en: Add Citation (%s)
pl: Dodaj cytat (%s)

en: Edit Citation (%s)
pl: Edytuj cytat (%s)

en: Regular
pl: Dokładna

en: Before
pl: Przed

en: After
pl: Po

en: About
pl: Około

en: Range
pl: Przedział

en: From
pl: Od

en: To
pl: Do

en: Span
pl: Zakres

en: Estimated
pl: Szacowana

en: Calculated
pl: Obliczona

[ctx: manual]
en: Editing_dates
pl: Edytuj daty

en: Date selection
pl: Wybór daty

en: Correct the date or switch from `{cur_mode}' to `{text_mode}'
pl: Popraw datę albo zmień typ z `{cur_mode}' na `{text_mode}'

[ctx: manual]
en: New_Event_dialog
pl: Edytor zdarzeń

en: Event: %s
pl: Zdarzenie: %s

en: New Event
pl: Nowe zdarzenie

en: Edit Event
pl: Edytuj Zdarzenie

en: Cannot save event
pl: Nie zachować zdarzenia

en: No data exists for this event. Please enter data or cancel the edit.
pl: Nie istnieją żadne dane dla tego zdarzenia. Proszę wprowadzić dane albo anulować edycję.

en: Cannot save event. ID already exists.
pl: Nie można zapisać zdarzenia. Takie ID już istnieje.

en: The event type cannot be empty
pl: Typ zdarzenia nie może być pusty

en: Add Event (%s)
pl: Dodaj Zdarzenie (%s)

en: Edit Event (%s)
pl: Edytuj Zdarzenie (%s)

[ctx: manual]
en: Event_Reference_Editor_dialog
pl: Edytor Odwołań do Zdarzeń

en: Event Reference Editor
pl: Edytor Odwołań do Zdarzeń

en: _General
pl: _Ogólne

en: Modify Event
pl: Modyfikuj Zdarzenie

en: Add Event
pl: Dodaj Zdarzenie

[ctx: manual]
en: Family_Editor_dialog
pl: Edytor rodziny

en: Create a new person and add the child to the family
pl: Utwórz nową osobę i dodaj dziecko do rodziny

en: Remove the child from the family
pl: Usuń dziecko z rodziny

en: Edit the child reference
pl: Modyfikuj odwołanie dziecka

en: Add an existing person as a child of the family
pl: Dodaj istniejącą osobę jako dziecko w rodzinie

en: Move the child up in the children list
pl: Przenieś dziecko w górę listy dzieci

en: Move the child down in the children list
pl: Przenieś dziecko w dół listy dzieci

en: Paternal
pl: Po ojcu

en: Maternal
pl: Po matce

en: Birth Date
pl: Data urodzenia

en: Death Date
pl: Data śmierci

en: Birth Place
pl: Miejsce urodzenia

en: Death Place
pl: Miejsce śmierci

en: Chil_dren
pl: Dzie_ci

en: Edit child
pl: Edytuj dziecko

en: Add an existing child
pl: Dodaj istniejące dziecko

en: Edit relationship
pl: Edytuj związek

en: Select Child
pl: Wybierz Dziecko

en: Adding parents to a person
pl: Dodawanie rodziców do dziecka

en: It is possible to accidentally create multiple families with the same parents. To help avoid this problem, only the buttons to select parents are available when you create a new family. The remaining fields will become available after you attempt to select a parent.
pl: Możliwe jest przypadkowe utworzenie wielu rodzin z tymi samymi rodzicami. Aby pomóc uniknąć takiej sytuacji, przy tworzeniu nowej rodziny dostępne są jedynie przyciski wyboru rodziców. Pozostałe pola bedą dostępne po wyborze rodzica.

en: Family has changed
pl: Rodzina została zmieniona

en: The %(object)s you are editing has changed outside this editor. This can be due to a change in one of the main views, for example a source used here is deleted in the source view.
    To make sure the information shown is still correct, the data shown has been updated. Some edits you have made may have been lost.
pl: %(object)s który edytujesz został zmieniony poza tym edytorem. Może być to wynikiem zmiany w jednym z głównych widoków, np. źródło używane tutaj zostało skasowane w widoku źródeł.
    Aby zapewnić, że informacje pokazane tutaj są ciągle aktualne, dane wyświetlane tutaj zostały uaktualnione. Niestety, niektóre z edycji dokonanych przez Ciebie mogły przez to ulec skasowaniu.

en: family
pl: Rodzina

en: New Family
pl: Nowa rodzina

en: Edit Family
pl: Modyfikuj Rodzinę

en: Select a person as the mother
pl: Wybierz osobę na matkę

en: Add a new person as the mother
pl: Dodaj nową osobę jako matkę

en: Remove the person as the mother
pl: Usuń osobę jako matkę

en: Select a person as the father
pl: Wybierz osobę na ojca

en: Add a new person as the father
pl: Dodaj nową osobę jako ojca

en: Remove the person as the father
pl: Usuń osobę jako ojca

en: Select Mother
pl: Wybierz Matkę

en: Select Father
pl: Wybierz Ojca

en: Duplicate Family
pl: Zduplikowana rodzina

en: A family with these parents already exists in the database. If you save, you will create a duplicate family. It is recommended that you cancel the editing of this window, and select the existing family
pl: Rodzina z tymi rodzicami istnieje już w bazie danych. Jeśli ją zachowasz utworzysz duplikat istniejącej rodziny. Zaleca się, aby anulować edycję tego okna i wybrać istniejącą rodzinę

en: Edit %s
pl: Modyfikuj %s

en: A father cannot be his own child
pl: Ojciec nie może być swym własnym dzieckiem

en: %s is listed as both the father and child of the family.
pl: %s jest oznaczona zarówno jako ojciec jak i dziecko w rodzinie.

en: A mother cannot be her own child
pl: Matka nie może być swym własnym dzieckiem

en: %s is listed as both the mother and child of the family.
pl: %s jest oznaczona zarówno jako matka jak i dziecko w rodzinie.

en: Cannot save family
pl: Nie można zachować rodziny

en: No data exists for this family. Please enter data or cancel the edit.
pl: Nie ma żadnych danych dla tej rodziny: Wprowadź dane lub anuluj edycję.

en: Cannot save family. ID already exists.
pl: Nie można zapisać rodziny. Dane ID już istnieje.

en: You have attempted to use the existing Gramps ID with value %(id)s. This value is already used. Please enter a different ID or leave blank to get the next available ID value.
pl: Próbujesz użyć istniejącego identyfikatora Gramps ID z wartością %(id)s. Ta wartość jest już używana. Proszę wprowadzić inne ID albo pozostawić pole puste w celu użycia pierwszej wolnej wartości ID.

en: Add Family
pl: Dodaj Rodzinę

[ctx: manual]
en: LDS_Ordinance_Editor
pl: Edytor ordynacji LDS

en: LDS Ordinance Editor
pl: Edytor ordynacji LDS

en: %(father)s and %(mother)s [%(gramps_id)s]
pl: %(father)s i %(mother)s [%(gramps_id)s]

[ctx: manual]
en: Link_Editor
pl: Edytor odnośników

en: Link Editor
pl: Edytor odnośników

en: Internet Address
pl: Adres internetory

en: Location Editor
pl: Edytor lokalizacji

en: New Media
pl: Nowy obiekt medialny

en: Edit Media Object
pl: Modyfikuj obiekt medialny

en: Cannot save media object
pl: Nie można zapisać obiektu medialnego

en: No data exists for this media object. Please enter data or cancel the edit.
pl: Nie istnieją żadne dane dla tego obiektu medialnego. Proszę wprowadzić dane albo anulować edycję.

en: Cannot save media object. ID already exists.
pl: Nie można zapisać obiektu medialnego. Dane ID już istnieje.

en: There is no media matching the current path value!
pl: Nie ma żadnego obiektu medialnego pasującego do aktualnej ścieżki!

en: You have attempted to use the path with value '%(path)s'. This path does not exist! Please enter a different path
pl: Próbujesz użyć ścieżki z wartością '%(path)s'. Taka ścieżka nie istnieje! Proszę wprowadzić inną ścieżk

en: Add Media Object (%s)
pl: Dodaj obiekt medialny (%s)

en: Edit Media Object (%s)
pl: Modyfikuj obiekt medialny (%s)

[ctx: manual]
en: Media_Reference_Editor_dialog
pl: Edytor odwołań do mediów

en: Media Reference Editor
pl: Edytor odwołań do mediów

en: Name Editor
pl: Edytor nazwisk

[ctx: manual]
en: Name_Editor
pl: Edytor nazwisk

en: Call name must be the given name that is normally used.
pl: Używane imię musi być imieniem będącym w codziennym użytku.

en: New Name
pl: Nowe Nazwisko

en: Break global name grouping?
pl: Zerwać z globalnym grupowaniem nazwisk?

en: All people with the name of %(surname)s will no longer be grouped with the name of %(group_name)s.
pl: Wszystkie osoby o nazwisku %(surname)s nie będą już grupowane według nazwiska %(group_name)s.

en: Continue
pl: Kontynuuj

en: Return to Name Editor
pl: Wróć do Edytora naziwsk

en: Group all people with the same name?
pl: Zgrupować wszystkie osoby o tym samym nazwisku?

en: You have the choice of grouping all people with the name of %(surname)s with the name of %(group_name)s, or just mapping this particular name.
pl: Możesz zgrupować wszystkie osoby o nazwisku %(surname)s z nazwiskiem %(group_name)s lub tylko przekierować to konkretne nazwisko.

en: Group all
pl: Zgrupuj wszystkie

en: Group this name only
pl: Zgrupuj tylko to nazwisko

en: Note: %(id)s - %(context)s
pl: Notatka: %(id)s - %(context)s

en: Note: %s
pl: Notatka: %s

en: New Note - %(context)s
pl: Nowa notatka - %(context)s

en: New Note
pl: Nowa notatka

en: _Note
pl: _Notatka

en: Edit Note
pl: Modyfikuj notatkę

en: Cannot save note
pl: Nie można zapisać notatki

en: No data exists for this note. Please enter data or cancel the edit.
pl: Nie istnieją dane dla tej notatki. Proszę wprowadzić dane albo anulować edycję.

en: Cannot save note. ID already exists.
pl: Nie można zapisać notatki. Dane ID już istnieje.

en: Add Note
pl: Dodaj Notatkę

en: Person: %(name)s
pl: Osoba: %(name)s

en: New Person: %(name)s
pl: Nowa osoba: %(name)s

en: New Person
pl: Nowa Osoba

en: Edit Person
pl: Modyfikuj osobę

en: Edit Object Properties
pl: Modyfikuj właściwości obiektu

en: Make Active Person
pl: Oznacz osobę jako aktywną

en: Make Home Person
pl: Oznacz jako osobę początkową

en: Problem changing the gender
pl: Wystąpił problem podczas zmiany płci

en: Changing the gender caused problems with marriage information.
    Please check the person's marriages.
pl: Zmiana płci spowodowała problemy z informacjami dotyczącymi małżeństw.
    Sprawdź małżeństwa osoby.

en: Cannot save person
pl: Nie można zachować osoby

en: No data exists for this person. Please enter data or cancel the edit.
pl: Nie ma żadnych danych dla tej osoby. Wprowadź dane lub anuluj edycję.

en: Cannot save person. ID already exists.
pl: Nie można zapisać osoby. Dane ID już istnieje.

en: Add Person (%s)
pl: Dodaj Osobę (%s)

en: Edit Person (%s)
pl: Modyfikuj osobę (%s)

en: Unknown gender specified
pl: Wybrano nieznaną płeć

en: The gender of the person is currently unknown. Usually, this is a mistake. Please specify the gender.
pl: Płeć osoby jest obecnie nieznana. Zazwyczaj jest to pomyłka. Proszę określić płeć.

en: _Male
pl: _Mężczyzna

en: _Female
pl: _Kobieta

en: _Other
pl: _Inne

en: _Unknown
pl: _Nieznane

[ctx: manual]
en: Person_Reference_Editor
pl: Edytor_odwołań_do_osób

en: Person Reference Editor
pl: Edytor odwołań do osób

en: Person Reference
pl: Odwołania do osoby

en: No person selected
pl: Nie wybrano żadnej osoby

en: You must either select a person or Cancel the edit
pl: Musisz albo wybrać osobę albo anulować edycję

[ctx: manual]
en: Place_Editor_dialog
pl: Edytor miejsc

en: Place: %s
pl: Miejsce: %s

en: New Place
pl: Nowe miejsce

en: Invalid latitude
    (syntax: 18°9'48.21"S, -18.2412 or -18:9:48.21)
pl: Nieprawidłowa szerokość geograficzna
    (składnia: 18°9'48.21"S, -18.2412 lub -18:9:48.21)

en: Invalid longitude
    (syntax: 18°9'48.21"E, -18.2412 or -18:9:48.21)
pl: Nieprawidłowa długość geograficzna
    (składnia: 18°9'48.21"E, -18.2412 lub -18:9:48.21)

en: Edit Place
pl: Modyfikuj miejsce

en: Cannot save place. Name not entered.
pl: Nie można zapisać miejsca. Brak nazwy.

en: You must enter a name before saving.
pl: Musisz podać nazwę przed zapisem.

en: Cannot save place. ID already exists.
pl: Nie można zapisać miejsca. Dane ID już istnieje.

en: Add Place (%s)
pl: Dodaj Miejsce (%s)

en: Edit Place (%s)
pl: Modyfikuj miejsce (%s)

en: Place Format Editor
pl: Edytor formatu nazw

en: New
pl: Nowy

[ctx: manual]
en: Place_Name_Editor_dialog
pl: Edytor nazw miejsc

en: Place Name Editor
pl: Edytor nazw miejsc

en: Invalid ISO code
pl: Niepoprawny kod ISO

en: Cannot save place name
pl: Nie można zapisać nazwy miejsca

en: The place name cannot be empty
pl: Nazwa miejsca nie może być pusta

en: Place Reference Editor
pl: Edytor odwołań do miejsc

en: Modify Place
pl: Modyfikuj miejsce

en: Add Place
pl: Dodaj miejsce

en: Save Changes?
pl: Czy chcesz zapisać zmiany?

en: If you close without saving, the changes you have made will be lost
pl: Jeśli zakończysz bez zapisywania, wprowadzone zmiany zostaną utracone

en: Cannot save repository. ID already exists.
pl: Nie można zapisać repozytorium. Dane ID już istnieje.

en: Cannot save item. ID already exists.
pl: Nie można zapisać notatki. Dane ID już istnieje.

en: Repository Reference Editor
pl: Edytor Odwołań do Repozytorium

en: Repository: %s
pl: Repozytorium: %s

en: New Repository
pl: Nowe Repozytorium

en: Repo Reference Editor
pl: Edytor Odwołań do Repozytorium

en: Modify Repository
pl: Modyfikuj Repozytorium

en: Add Repository
pl: Dodaj Repozytorium

[ctx: manual]
en: New_Repository_dialog
pl: Nowe_repozytorium

en: Edit Repository
pl: Edytuj Repozytorium

en: Cannot save repository
pl: Nie można zapisać repozytorium

en: No data exists for this repository. Please enter data or cancel the edit.
pl: To repozytorium nie zawiera żadnych informacji. Proszę wprowadzić dane albo anulować edycję.

en: Add Repository (%s)
pl: Dodaj Repozytorium (%s)

en: Edit Repository (%s)
pl: Edytuj Repozytorium (%s)

[ctx: manual]
en: New_Source_dialog
pl: Okno_nowego_źródła

en: New Source
pl: Nowe Źródło

en: Edit Source
pl: Modyfikuj Źródło

en: Cannot save source
pl: Nie można zapisać źródła

en: No data exists for this source. Please enter data or cancel the edit.
pl: To źródło nie zawiera żadnych informacji. Proszę wprowadzić dane albo anulować edycję.

en: Cannot save source. ID already exists.
pl: Nie można zapisać źródła. Dane ID już istnieje.

en: Add Source (%s)
pl: Dodaj Źródło (%s)

en: Edit Source (%s)
pl: Modyfikuj Źródło (%s)

[ctx: manual]
en: Tag_selection_dialog
pl: Okno_wyboru_tagów

en: Tag selection
pl: Wybór tagu

[ctx: manual]
en: Internet_Address_Editor
pl: Edytor adresów internetowych

en: Internet Address Editor
pl: Edytor adresów internetowych

[ctx: manual]
en: Add_Rule_dialog
pl: Edytor reguł

[ctx: manual]
en: Define_Filter_dialog
pl: Okno_definowania_filtra

[ctx: manual]
en: Custom_Filters
pl: Własne_filtry

en: Person Filters
pl: Filtry osób

en: Family Filters
pl: Filtry rodzin

en: Event Filters
pl: Filtry zdarzeń

en: Place Filters
pl: Filtry miejsc

en: Source Filters
pl: Filtry źródeł

en: Media Filters
pl: Filtry obiektów medialnych

en: Repository Filters
pl: Filtry Repozytoriów

en: Note Filters
pl: Filtry notatek

en: Citation Filters
pl: Filtry cytatów

en: equal to
pl: równy

en: greater than
pl: większy niż

en: Not a valid ID
pl: Nierprawidłowy identyfikator

en: Select...
pl: Wybierz...

en: Select %s from a list
pl: Wybierz %s z listy

en: Give or select a source ID, leave empty to find objects with no source.
pl: Podaj albo wybierz ID źródła lub pozostaw pole puste aby znaleźć obiekty bez źródeł.

en: Family filter name:
pl: Nazwa filtra rodziny:

en: Include selected Gramps ID
pl: Dołącz wybrany identyfikator Gramps ID

en: Use exact case of letters
pl: Uwzględniaj wielkość liter

en: Regular-Expression matching:
pl: Dopasowywanie wyrażeń regularnych:

en: Use regular expression
pl: Używaj wyrażeń regularnych

en: Also family events where person is spouse
pl: Także zdarzenia rodzinne, gdzie osoba jest mężem/żoną

en: Only include primary participants
pl: Dołącz tylko głównych uczestników

en: degrees
pl: stopnie

en: kilometers
pl: kilometry

en: miles
pl: mile

en: Use regular expressions
pl: Używaj wyrażeń regularnych

en: Interpret the contents of string fields as regular expressions:
    .	A decimal point will match any character.
    ?	A question mark will match zero or one occurences of the previous character or group.
    *	An asterisk will match zero or more occurences.
    +	A plus sign will match one or more occurences.
    ()	Use parentheses to group expressions.
    |	Specify alternatives using a vertical bar.
    ^	A caret will match the start of a line.
    $	A dollar sign will match the end of a line.
pl: Interpretuje zawartość pola tekstowego jako wyrażenie regularne.
    .	Znak kropki dopasowuje dowolny znak.
    ?	Znak pytajnika dopasowuje zero albo jedno wystąpienie znaku lub grupy.
    *	Znak gwiazdki dopasowuje zero lub więcej wystąpień.
    +	Znak plusa dopasowuje jeden lub więcej wystąpień.
    ()	Użyj nawiasów aby pogrupować wyrażenia.
    |	Określ alternatywy za pomocą znaku pionowej kreski.
    ^	Znak karetki dopasowuje początek linii.
    $	Znak dolara dopasowuje koniec linii.

en: Case sensitive
pl: Uwzględnij wielkość liter

en: Rule Name
pl: Nazwa reguły

en: No rule selected
pl: Nie wybrano reguły

en: Define filter
pl: Zdefiniuj filtr

en: Add Rule
pl: Dodaj regułę

en: Edit Rule
pl: Edytyj regułę

en: Filter Test
pl: Test filtru

en: Comment
pl: Komentarz

en: Filter
pl: Filtr

en: Custom Filter Editor
pl: Edytor filtrów własnych

en: Delete Filter?
pl: Usunąć filtr?

en: This filter is currently being used as the base for other filters. Deleting this filter will result in removing all other filters that depend on it.
pl: Ten filtr jest obecnie używany jako podstawa dla innych filtrów. Usunięcie tego filtra spowoduje usunięcie wszystkich innych filtrów, które od niego zależą.

en: Delete Filter
pl: Usuń filtr

en: To select a person, use drag-and-drop or use the buttons
pl: Aby wybrać osobę, użyj metody przeciągnij i upuść lub użyj przycisków

en: No person given, click button to select one
pl: Nie podano osoby, kliknij przycisk, aby ją wybrać

en: Edit person
pl: Modyfikuj osobę

en: Select an existing person
pl: Wybierz istniejącą osobę

en: Add a new person
pl: Dodaj nową osobę

en: Remove person
pl: Usuń osobę

en: To select a place, use drag-and-drop or use the buttons
pl: Aby wybrać miejsce, użyj metody przeciągnij i upuść lub użyj przycisków

en: No place given, click button to select one
pl: Nie określono miejsca, kliknij przycisk aby jakieś wybrać

en: Edit place
pl: Modyfikuj miejsce

en: Select an existing place
pl: Wybierz istniejące miejsce

en: Add a new place
pl: Dodaj nowe miejsce

en: Remove place
pl: Usuń miejsce

en: To select a source, use drag-and-drop or use the buttons
pl: Aby wybrać źródło, użyj funkcji przeciągnij i upuść lub użyj przycisków

en: First add a source using the button
pl: Najpierw dodaj źródło używając przycisku

en: Edit source
pl: Edytuj Źródło

en: Select an existing source
pl: Wybierz istniejące źródło

en: Add a new source
pl: Dodaj nowe źródło

en: Remove source
pl: Usuń źródło

en: To select a media object, use drag-and-drop or use the buttons
pl: Aby wybrać obiekt medialny, użyj metody przeciągnij i upuść albo użyj przycisków

en: No image given, click button to select one
pl: Nie określono zdjęcia, kliknij przycisk aby jakieś wybrać

en: Edit media object
pl: Modyfikuj obiekt medialny

en: Select an existing media object
pl: Wybierz istniejący obiekt medialny

en: Add a new media object
pl: Dodaj nowy obiekt medialny

en: Remove media object
pl: Usuń obiekt medialny

en: To select a note, use drag-and-drop or use the buttons
pl: Aby wybrać notatkę, użyj metody przeciągnij i upuść lub użyj przycisków

en: No note given, click button to select one
pl: Nie określono notatki, kliknij przycisk aby jakąś wybrać

en: Select an existing note
pl: Wybierz istniejącą notatkę

en: Add a new note
pl: Dodaj nową notatkę

en: Remove note
pl: Usuń notatkę

en: _Find
pl: _Znajdź

en: _Clear
pl: Wyczyść

en: %s is
pl: %s jest

en: %s contains
pl: %s zawiera

en: %s is not
pl: %s nie jest

en: %s does not contain
pl: %s nie zawiera

en: Updating display...
pl: Odświeżanie widoku...

en: Source:
pl: Źródło:

en: Publication
pl: Wydanie

en: Citation:
pl: Cytat:

en: Volume/Page
pl: Tom/Strona

[ctx: Citation: Minimum Confidence]
en: Min. Conf.
pl: Min. poziom ufności.

en: Custom filter
pl: Własny filtr

en: Participants
pl: Uczestnicy

en: Relationship
pl: Związek

en: any
pl: dowolna

en: Birth date
pl: Data urodzenia

en: example: "%(msg1)s" or "%(msg2)s"
pl: przykład: "%(msg1)s" albo "%(msg2)s"

en: Birth place
pl: Miejsce urodzenia

en: Death date
pl: Data śmierci

en: Death place
pl: Miejsce śmierci

en: Within
pl: W

en: This updates the view with the current filter parameters.
pl: Aktualizuje widok z aktualnymi parametrami filtra.

en: This resets the filter parameters to empty state.  The 'Find' button should be used to actually update the view to its defaults.
pl: Powoduje to zresetowanie parametrów filtra do stanu pustego. Przycisk 'Znajdź' powinien być używany do faktycznej aktualizacji widoku do jego wartości domyślnych.

en: This opens a dialog to add a new custom filter based on the values given.
pl: Otwiera się okno dialogowe umożliwiające dodanie nowego niestandardowego filtra na podstawie podanych wartości.

en: Reset
pl: Wyczyść

en: Elapsed time: %.2fs
pl: Czas, który upłynął: %.2fs

en: You should select a place when using the 'Within' rule
pl: Należy wybrać miejsce, korzystając z reguły „W obrębie”

en: Supply at least one value
pl: Podaj co najmniej jedną wartość

en: Created by Filter gramplet on {today}
pl: Utworzone przez Filtr gramplet dnia {today}

en: Image
pl: Obraz

en: _Title:
pl: _Tytuł:

en: Convert to a relative path
pl: Skonwertuj na względną ścieżkę dostępu

en: Show all
pl: Pokaż wszystkie

en: Loading items...
pl: Ładowanie...

en: _Delete
pl: _Usuń

en: Book _name:
pl: Nazwa książki:

en: Clear the book
pl: Wyczyść książkę

en: Save current set of configured selections
pl: Zapisz obecny zestaw skonfigurowanych elementów

en: Open previously created book
pl: Otwórz uprzednio stworzoną książkę

en: Manage previously created books
pl: Zarządzaj poprzednio utworzonymi książkami

en: Add an item to the book
pl: Dodaj element do książki

en: Remove currently selected item from the book
pl: Usuń obecnie wybrany element z książki

en: Move current selection one step up in the book
pl: Przenieś obecnie wybrany element o jeden poziom wyżej w książce

en: Move current selection one step down in the book
pl: Przenieś obecnie wybrany element o jeden poziom niżej w książce

en: Configure currently selected item
pl: Skonfiguruj obecnie wybrany element

en: Clear _All
pl: Wyczyść wszystko

en: Format _name:
pl: Nazwa formatu:

en: Format _definition:
pl: Definicja formatu:

en: The following conventions are used:
    <tt>  <b>%f</b> - Given Name       <b>%F</b> - GIVEN NAME
      <b>%l</b> - Surname          <b>%L</b> - SURNAME
      <b>%t</b> - Title            <b>%T</b> - TITLE
      <b>%p</b> - Prefix           <b>%P</b> - PREFIX
      <b>%s</b> - Suffix           <b>%S</b> - SUFFIX
      <b>%c</b> - Call name        <b>%C</b> - CALL NAME
      <b>%y</b> - Patronymic       <b>%Y</b> - PATRONYMIC</tt>
pl: Używane są następujące konwencje:
    <tt>  <b>%f</b> - Pierwsze imię       <b>%F</b> - PIERWSZE IMIĘ
      <b>%l</b> - Nazwisko  <b>%L</b> - NAZWISKO
      <b>%t</b> - Tytuł       <b>%T</b> - TYTUŁ
      <b>%p</b> - Przedrostek<b>%P</b> - PRZEDROSTEK
      <b>%s</b> - Przyrostek <b>%S</b> - PRZYROSTEK
      <b>%c</b> - Przezwisko        <b>%C</b> - PRZEZWISKO
      <b>%y</b> - Drugie Imię       <b>%Y</b> - DRUGIE IMIĘ</tt>

en: Format definition details
pl: Szczegóły definicji formatu

en: Example:
pl: Przykład:

en: Revision comment - Gramps
pl: Komentarz wersji - Gramps

en: Version description
pl: Opis wersji

en: Family Trees - Gramps
pl: Drzewa genealogiczne - GRAMPS

en: _Close Window
pl: _Zamknij okno

en: _Load Family Tree
pl: _Otwórz wybrane drzewo

en: _New
pl: _Nowy

en: _Info
pl: _Informacje

en: _Rename
pl: _Zmień nazwę

en: Close
pl: Zamknij

en: Con_vert
pl: Konwertuj

en: Re_pair
pl: Napraw

en: Do not show this dialog again
pl: Nie pokazuj tego okna ponownie

en: _Remove Object
pl: _Usuń obiekt

en: Remove object and all references to it from the database
pl: Usuń obiekt i wszystkie odwołania do niego z bazy

en: _Keep Reference
pl: Zachowaj odwołanie

en: Keep reference to the missing file
pl: Zachowaj odwołanie do brakującego pliku

en: _Select File
pl: Wybierz plik

en: Select replacement for the missing file
pl: Wybierz substytut brakującego pliku

en: _Use this selection for all missing media files
pl: _Używaj tej sekcji do wszystkich brakujących plików mediów

en: If you check this button, all the missing media files will be automatically treated according to the currently selected option. No further dialogs will be presented for any missing media files.
pl: Jeśli wciśniesz ten przycisk, wszystkie brakujące pliki mediów będą automatycznie przetworzone zgodnie z wybraną opcją. Nie będą się już pojawiać żadne okna dla brakujących plików mediów.

en: Cancel the rest of the operations
pl: Anuluj pozostałe operacje

en: _No
pl: _Nie

en: Do not apply the operation to this item
pl: Nie stosuj tej operacji to tego obiektu

en: _Yes
pl: _Tak

en: Apply the operation to this item
pl: Wykonaj operację na tym obiekcie

en: _Use this answer for the rest of the items
pl: _Użyj tej odpowiedzi dla pozostałych elementów

en: If you check this button, your next answer will apply to the rest of the selected items
pl: Jeśli zaznaczysz tę kratkę, twoja następna odpowiedź zostanie zastosowana do reszty wybranych elementów

en: label
pl: etykieta

en: Close _without saving
pl: Zamknij _bez zapisywania

en: _Save
pl: Zapisz

en: Do not ask again
pl: Nie pytaj ponownie

en: Gramps Warnings
pl: Ostrzeżenia Grampsa

en: Accept changes and close window
pl: Zaakceptuj zmiany i zamknij okno

en: _Date:
pl: _Data:

en: St_reet:
pl: Ulica:

en: C_ity:
pl: _Miasto:

en: The town or city of the address
pl: Miasto lub miasteczko dla adresu

en: _State/County:
pl: _Województwo/Powiat:

en: _ZIP/Postal code:
pl: Kod pocztowy:

en: Postal code
pl: Kod pocztowy

en: Cou_ntry:
pl: Kraj:

en: Phon_e:
pl: Telefon:

en: Phone number linked to the address.
pl: Numer telefonu powiązany z adresem.

en: The state or county of the address in case a mail address must contain this.
pl: Województwo lub powiat dla adresu pocztowego, który musi go zawierać.

en: Country of the address
pl: Kraj adresu

en: Mail address. 
    
    Note: Use Residence Event for genealogical address data.
pl: Adres mailowy.
    
    Informacja: Użyj zdarzenia zamieszkania dla adresów danych genealogicznych.

en: Privacy
pl: Poufność

en: Invoke date editor
pl: Wywołaj edytor dat

en: Date at which the address is valid.
pl: Data, w czasie której adres jest poprawny.

en: _Locality:
pl: _Okolica:

en: The locality of the address
pl: Okolica adresu

en: _Attribute:
pl: _Atrybut:

en: _Value:
pl: Wartość:

en: The value of the attribute. Eg. 1.8, Sunny, or Blue eyes.
pl: Wartość atrybutu, np. 1.8, słonecznie czy niebieskie oczy.

en: The name of an attribute you want to use. For example: Height (for a person), Weather on this Day (for an event), ... 
    Use this to store snippets of information you collect and want to correctly link to sources. Attributes can be used for people, families, events and media.
     
    Note: several predefined attributes refer to values present in the GEDCOM standard.
pl: Nazwa atrybutu, który chcesz użyć. Np. wzrost (dla osoby), pogoda tego dnia (dla zdarzenia), ...
    Użyj tej opcji to przechowywania wzorców informacji, które chcesz przechować i zlinkować poprawnie do źródeł. Atrybuty mogą być użyte dla osób, rodzin, zdarzeń i obiektów medialnych.
    
    Uwaga: część predefiniowanych atrybutów odnosi się do wartości obecnych w standardzie GEDCOM.

en: Relationship to _Mother:
pl: Związek z Matką:

en: Relationship to _Father:
pl: Związek z Ojcem:

en: Name Child:
pl: Nazwisko dziecka:

en: Open person editor of this child
pl: Otwórz edytor osób dla tego dziecka

en: Edition
pl: Edycja

en: Specific location within the information referenced. For a published work, this could include the volume of a multi-volume work and the page number(s). For a periodical, it could include volume, issue, and page numbers. For a newspaper, it could include a column number and page number. For an unpublished source, this could be a sheet number, page number, frame number, etc. A census record might have a line number or dwelling and family numbers in addition to the page number.
pl: Określona lokalizacja, do której odnosi się dana informacja. Dla prac opublikowanych może zawierać numer tomu w pracach wielotomowych oraz numer(y) stron(y). Dla okresowych może zawierać numer tomu, wydanie oraz numery stron. W przypadku gazety będzie to numer kolumny oraz strony. Dla niepublikowanych źródeł może to być numer arkusza, strony, ramki, itp. W przypadku spisów ludności może być to numer linii albo mieszkania i rodziny w połączeniu z numerem strony.

en: _Volume/Page:
pl: _Tom/Strona:

en: Con_fidence:
pl: Zaufanie:

en: The date of the entry in the source you are referencing, e.g. the date a house was visited during a census, or the date an entry was made in a birth log/registry.
pl: Data wpisu w źródle, do której się odnosisz, np. data kiedy dom był odwiedzony przez osobę spisu powszechnego, albo data kiedy wpis został dokonany w rejestrze urodzeń.

en: Conveys the submitter's quantitative evaluation of the credibility of a piece of information, based upon its supporting evidence. It is not intended to eliminate the receiver's need to evaluate the evidence for themselves.
    -Very Low =Unreliable evidence or estimated data.
    -Low =Questionable reliability of evidence (interviews, census, oral genealogies, or potential for bias for example, an autobiography).
    -High =Secondary evidence, data officially recorded sometime after event.
    -Very High =Direct and primary evidence used, or by dominance of the evidence.
pl: Przekazuje ilościowe oznaczenie wiarygodności źródła danej informacji, bazujące na pomocniczych danych. Jego zadaniem nie jest eliminacja konieczności odczytującego do wyznaczenia tej ewidencji w stosunku do siebie.Bardzo niska = Niewiarygodna ewidencja albo dane szacowane
    Niska =Wątpliwa wiarogodność ewidencji (wywiad, spis powszechny, ustna genealogia albo potencjalne także autobiografia)
    Wysoka =Pomocnicza ewidencja, dane w nim są zapisywane dopiero po jakimś czasie przenoszone do właściwego indeksu.
    Bardzo wysoka =Bezpośrednia i podstawowa ewidencja jest użyta, albo jest to ewidencja dominująca w danym obszarze.

en: _ID:
pl: Identyfikator:

en: A unique ID to identify the citation
pl: Unikalne ID identyfikujące ten cytat

en: Tags:
pl: Tagi:

en: Calenda_r:
pl: Kalendarz:

en: Dua_l dated
pl: Podwójnie datowany

en: Old Style/New Style
pl: Stary styl/Nowy styl

en: Ne_w year begins:
pl: Nowy rok zaczyna się:

en: Month-Day of first day of new year (e.g., "1-1", "3-1", "3-25")
pl: Miesiąc-Dzień dla pierwszego dnia nowego roku (np. "1-1", "3-1", "3-25")

en: Q_uality
pl: _Jakość

en: _Type
pl: _Rodzaj

en: _Day
pl: _Dzień

en: _Month
pl: _Miesiąc

en: _Year
pl: _Rok

en: Second date
pl: Druga data

en: D_ay
pl: Dzień

en: Mo_nth
pl: Miesiąc

en: Y_ear
pl: Rok

en: Te_xt comment:
pl: Komentarz tekstowy:

en: Close window without changes
pl: Zamknij okno bez wprowadzania zmian

en: _Event type:
pl: _Rodzaj zdarzenia:

en: Show Date Editor
pl: Wywołaj edytor dat

en: De_scription:
pl: Opi_s:

en: Description of the event. Leave empty if you want to autogenerate this with the tool 'Extract Event Description'.
pl: Opis zdarzenia. Pozostaw go pustym jeśli chcesz by został wygenerowany za pomocą narzędzia 'Wyodrębnij opis zdarzenia'.

en: _Place:
pl: _Miejsce:

en: Selector
pl: Selektor

en: What type of event this is. Eg 'Burial', 'Graduation', ... .
pl: Co za typ jest tego zdarzenia. np. 'pogrzeb', 'wręczenie świadectw', ...

en: Date of the event. This can be an exact date, a range (from ... to, between, ...), or an inexact date (about, ...).
pl: Data zdarzenia. Może to być dokładna data, zakres (od ... do, pomiędzy, ...), albo niedokładną datą (około, ...).

en: A unique ID to identify the event
pl: Unikalne ID identyfikujące zdarzenie

en: Reference information
pl: Informacje o odwołaniach

en: _Role:
pl: _Rola:

en: <b>Note:</b> Any changes in the shared event information will be reflected in the event itself, for all participants in the event.
pl: <b>Uwaga:</b> Wszystkie zmiany we współdzielonych informacjach o zdarzeniu będą odzwierciedlone w samym zdarzeniu, dla wszystkich jego uczestników.

en: Shared information
pl: Informacje współdzielone

en: Abandon changes and close window
pl: Porzuć zmiany i zamknij okno dialogowe

[ctx: family]
en: Name:
pl: Nazwa:

en: Birth:
pl: Urodziny:

en: Father/partner1
pl: Ojciec/partner 1

en: Mother/partner2
pl: Matka/partner 2

en: Indicates if the record is private
pl: Wskazuje na prywatny charakter rekordu

en: Relationship Information
pl: Informacje o związku

en: A unique ID for the family
pl: Unikalne ID dla rodziny

en: _Type:
pl: _Rodzaj:

en: The relationship type, eg 'Married' or 'Unmarried'. Use Events for more details.
pl: Typ relacji, np. 'Zamężna', 'Niezamężna'. Zobacz zdarzenia po więcej szczegółów.

en: _Tags:
pl: _Tagi:

en: Edit the tag list
pl: Edytuj listę tagów

en: Ordinance:
pl: Ordynacja:

en: LDS _Temple:
pl: Szablon LDS:

en: _Family:
pl: _Nazwisko:

en: Select Family
pl: Wybierz rodzinę

en: _Status:
pl: Stan:

en: Gramps item:
pl: Element Gramps:

en: Internet Address:
pl: Adres internetowy:

en: _Link Type:
pl: Typ _linku:

en: The town or city where the place is.
pl: Miasto lub miasteczko, w której jest to miejsce.

en: S_treet:
pl: Ulica:

en: Ch_urch parish:
pl: Parafia:

en: Lowest clergical division of this place. Typically used for church sources that only mention the parish.
pl: Najniższy poziom podziału klerykalnego. Zwykle używany dla źródeł kościelnych które wspominają tylko parafię.

en: Co_unty:
pl: Powiat:

en: Third level of place division. Eg., in the USA a county.
pl: Trzeci poziom podziału administracyjnego. Np. w USA jest to hrabstwo.

en: _State:
pl: _Województwo:

en: Second level of place division, eg., in the USA a state, in Germany a Bundesland.
pl: Drugi poziom podziału administracyjnego, np. w USA stan, w Niemczech Bundesland.

en: The country where the place is.
pl: Województwo, gdzie to miejsce jest.

en: Lowest level of a place division: eg the street name.
pl: Najniższy poziom podziału administracyjnego, np.: nazwa ulicy.

en: A district within, or a settlement near to, a town or city.
pl: A okręg w którym, lub osada obok, miasta lub miasteczka.

en: _Path:
pl: Ścieżka:

en: Image preview
pl: Podgląd obrazu

en: Path of the media object on your computer.
    Gramps does not store the media internally, it only stores the path! Set the 'Relative Path' in the Preferences to avoid retyping the common base directory where all your media is stored. The 'Media Manager' tool can help managing paths of a collection of media objects.
pl: Ścieżka do obiektów medialnych na Twoim komputerze.
    Gramps nie przechowuje obiektów medialnych wewnętrznie, zapisuje tylko ścieżki dostępu!. Ustaw opcję 'Ścieżka względna' w Preferencjach aby uniknąć ciągłego wpisywania wspólnego folderu gdzie Twe obiekty medialne są przechowywane. Narzędzie 'Zarządzanie mediami' pomoże Ci w utrzymaniu kolekcji ścieżek do obiektów medialnych.

en: Descriptive title for this media object.
pl: Opisowy tytuł dla tego obiektu medialnego.

en: Open File Browser to select a media file on your computer.
pl: Otwórz przeglądarkę plików aby wybrać plik medialny na Twoim komputerze.

en: A unique ID to identify the Media object.
pl: Unikalne ID identyfikujące obiekt medialny.

en: A date associated with the media, eg., for a picture the date it is taken.
pl: Data związana z danym obiektem medialnym, np. data wykonania danego zdjęcia.

en: _Corner 2:  X
pl: _Róg 2:  X

en: If media is an image, select the specific part of the image you want to reference.
    You can use the mouse on the picture to select a region, or use these spinbuttons to set the top left, and bottom right corner of the referenced region. Point (0,0) is the top left corner of the picture, and (100,100) the bottom right corner.
pl: Jeśli obiekt jest obrazem, wybierz określoną część zdjęcia, do której chcesz mieć odwołanie.
    Możesz użyć myszy do zaznaczenia regionu na zdjęciu, albo użyć przycisków pokręteł aby wybrać górny lewy i dolny prawy róg regionu odniesienia. Punkt (0,0) to lewy górny róg obrazu, a (100,100) prawy dolny róg.

en: Referenced region of the image media object.
    Select a region with clicking and holding the mouse button on the top left corner of the region you want, dragging the mouse to the bottom right corner of the region, and then releasing the mouse button.
pl: Refencyjny region zdjęcia obiektu medialnego.
    Wybierz region przez kliknięcie i przytrzymanie przycisku myszy na lewym górnym rogu regionu i przeciągnięcie myszy na dolny prawy róg regionu, a następnie puszczenie klawisza myszy.

en: _Corner 1:  X
pl: _Róg 1:  X

en: If media is an image, select the specific part of the image you want to reference.
    You can use the mouse on the picture to select a region, or use these spinbuttons to set the top left, and bottom right corner of the referenced region. Point (0,0) is the top left corner of the picture, and (100,100) the bottom right corner.
pl: Jeśli obiekt jest obrazem, wybierz określoną część zdjęcia, do której chcesz mieć odwołanie.
    Możesz użyć myszy do zaznaczenia regionu na zdjęciu, albo użyć przycisków pokręteł aby wybrać górny lewy i dolny prawy róg regionu odniesienia. Punkt (0,0) to lewy górny róg obrazu, a (100,100) prawy dolny róg.

en: <b>Note:</b> Any changes in the shared media object information will be reflected in the media object itself.
pl: <b>Uwaga:</b> Wszystkie zmiany we współdzielonych informacjach o obiekcie medialnym będą odzwierciedlone w nim samym.

en: Double click image to view in an external viewer
pl: Kliknij dwukrotnie na obrazie aby obejrzeć je w zewnętrznej przeglądarce

en: Type of media object as indicated by the computer, eg Image, Video, ...
pl: Typ obiektu medialnego wskazywany przez komputer, np. obraz, wideo, ...

en: Select a file
pl: Wybierz plik

en: Shared Information
pl: Informacje współdzielone

en: An identification of what type of Name this is, eg. Birth Name, Married Name.
pl: Identyfikacja jakiego typu jest to nazwisko, np. nadane przy urodzeniu, wybrane przy małżeństwie.

en: _Given:
pl: _Imię:

en: T_itle:
pl: T_ytuł:

en: Suffi_x:
pl: Przyrostek:

en: C_all Name:
pl: Imię używane na c_o dzień:

en: The person's given names
pl: Imiona nadane osobie

en: _Nick Name:
pl: _Pseudonim:

en: Part of the Given name that is the normally used name. If background is red, call name is not part of Given name and will not be printed underlined in some reports.
pl: Część nadanego imienia jest zwykle używanym imieniem. Jeśli tło jest czerwone, to używane imię nie jest częścią nadanego imienia i nie będzie podkreślone w części raportów.

en: A title used to refer to the person, such as 'Dr.' or 'Rev.'
pl: Tytuł używany przy odnoszeniu się do osoby, rodzaju 'Dr' lub 'Ks.'

en: An optional suffix to the name, such as "Jr." or "III"
pl: Opcjonalny przyrostek do imienia, taki jak "Jr." or "III"

en: A descriptive name given in place of or in addition to the official given name.
pl: Opisowa nazwa dana w miejscu lub w dodatku do oficjalnie nadanego imienia.

en: Given Name(s)
pl: Imię (Imiona)

en: _Family Nick Name:
pl: _Przydomek rodzinny:

en: A non official name given to a family to distinguish them of people with the same family name. Often referred to as eg. Farm name.
pl: Nieoficjalnie nadane imię do rodziny celem rozróżnienia osób z tym samym imieniem rodzinnym. Często odnoszona do nazwy lokalizacji, np. Jan z dołów, Jan spod lasu).

en: Family Names
pl: Nazwiska rodowe

en: G_roup as:
pl: Grupuj jako:

en: _Sort as:
pl: Sortuj jako:

en: _Display as:
pl: Wyświetlaj jako:

en: People are displayed according to the name format given in the Preferences (the default).
    Here you can make sure this person is displayed according to a custom name format (extra formats can be set in the Preferences).
pl: Osoby są wyświetlane zgodnie z formatem podanym w preferencjach (domyślnie).
    Tutaj możesz upewnić się, że osoba jest wyświetlana zgodnie z własnym formatem (dodatkowe formaty mogą być ustawione w Preferencjach).

en: Dat_e:
pl: Data:

en: People are sorted according to the name format given in the Preferences (the default).
    Here you can make sure this person is sorted according to a custom name format (extra formats can be set in the Preferences).
pl: Osoby są sortowane według formatu imienia podanego w preferencjach (domyślnie).
    Tutaj możesz upewnić się, ze ta osoba jest sortowana wg własnego formatu nazwy (dodatkowe formaty mogą być ustawione w Preferencjach).

en: The Person Tree view groups people under the primary surname. You can override this by setting here a group value. 
    You will be asked if you want to group this person only, or all people with this specific primary surname.
pl: Widok drzewa osób grupuje osoby według ich głównego nazwiska. Możesz zmienić to zachowanie tutaj przez ustawienie
    wartości grupującej. 
    Będziesz później spytany, czy chcesz zastosować to tylko do danej osoby, albo do wszystkich osób
    o określonym głównym nazwisku.

en: O_verride
pl: _Nadpisz

en: A Date associated with this name. Eg. for a Married Name, date the name is first used or marriage date.
pl: Data skojarzona z tym nazwiskiem, np. dla nazwiska po ślubie jest to data pierwszego użycia nazwiska albo data ślubu.

en: Styled Text Editor
pl: Edytor stylów

en: A type to classify the note.
pl: Typ klasyfikujący notatkę.

en: A unique ID to identify the note.
pl: Unikalne ID identyfikujące notatkę.

en: _Preformatted
pl: Preformatowany

en: When active the whitespace in your note will be respected in reports. Use this to add formatting layout with spaces, eg a table. 
    When not checked, notes are automatically cleaned in the reports, which will improve the report layout.
    Use monospace font to keep preformatting.
pl: Kiedy opcja jest aktywna, to białe znaki w Twoich notatkach będą zachowywane w raportach. Użyj tej opcji aby dodać formatowanie z takimi znakami, np. w tabelach.
    Kiedy odznaczona, notatki automatycznie są czyszczone do raportów, co wpływa pozytywnie na wygląd raportu.
    Użyj czcionki stałoszerokościowej (monospace font) aby zachować formatowanie.

en: C_all:
pl: Wołane:

en: _Nick:
pl: Przydomek:

en: Click on a table cell to edit.
pl: Kliknij na komórce tabeli aby edytować.

en: Use Multiple Surnames
    Indicate that the surname consists of different parts. Every surname has its own prefix and a possible connector to the next surname. Eg., the surname Ramón y Cajal can be stored as Ramón, which is inherited from the father, the connector y, and Cajal, which is inherited from the mother.
pl: Używaj wielu nazwisk
    Wskazuje, że nazwisko składa się z różnych części. Każde nazwisko posiada swój własny prefiks i możliwy łącznik do następnego nazwiska, np. nazwisko Kowalska-Nowak może być zapisane jako Kowalska, które jest odziedziczone po ojcu, łącznik -, oraz Nowak, które jest odziedziczone po matce.

en: Set person as private data
pl: Ustaw osobę jako prywatne dane

en: _Surname:
pl: _Nazwisko:

en: An optional prefix for the family that is not used in sorting, such as "de" or "van".
pl: Opcjonalny przedrostek dla nazwiska, który nie jest brany pod uwagę przy sortowaniu, taki jak "de" or "van".

en: Part of a person's name indicating the family to which the person belongs
pl: Część nazwiska osoby określająca, do której rodziny dana osoba należy

en: Go to Name Editor to add more information about this name
pl: Idź do edytora nazw po więcej informacji o tym nazwisku

en: O_rigin:
pl: Pochodzenie:

en: The origin of this family name for this family, eg 'Inherited' or 'Patronymic'.
pl: Źródło dla imienia rodzinnego w tej rodzinie, np. 'Dziedziczone' albo 'Patronimiczne'.

en: G_ender:
pl: P_łeć:

en: A unique ID for the person.
pl: Unikalne ID dla osoby.

en: _Person:
pl: _Osoba:

en: _Association:
pl: Zależność:

en: Description of the association, eg. Godfather, Friend, ...
    
    Note: Use Events instead for relations connected to specific time frames or occasions. Events can be shared between people, each indicating their role in the event.
pl: Opis skojarzenia, np. dziadek, przyjaciel, ...
    
    Uwaga: Użyj zdarzeń dla relacji skojarzonych z określonym wydarzeniem lub okresem czasu. Zdarzenia mogą być dzielone między różne osoby, wskazując ich poszczególne role w zdarzeniu.

en: Use the select button to choose a person that has an association to the edited person.
pl: Użyj przycisku wyboru aby wybrać osobę która będzie skojarzona z edytowaną osobą.

en: Select a person that has an association to the edited person.
pl: Wybierz osobę, która ma skojarzenie z edytowaną osobą.

en: Either use the two fields below to enter coordinates (latitude and longitude),
pl: Użyj albo dwóch pól poniżej by wprowadzić współrzędne geograficzne (szerokość i długość),

en: L_atitude:
pl: Szerokość geogr.:

en: _Longitude:
pl: _Długość geogr.:

en: Full title of this place.
pl: Pełna nazwa tego miejsca.

en: Latitude (position above the Equator) of the place in decimal or degree notation.
    Eg, valid values are 12.0154, 50°52′21.92″N, N50°52′21.92″ or 50:52:21.92
    You can set these values via the Geography View by searching the place, or via a map service in the place view.
pl: Szerokość geogr. (pozycja powyżej równika) miejsca w zapisie dziesiętnym lub w stopniach.
    Np. poprawnymi wartościami są 12.0154, 50°52′21.92″N, N50°52′21.92″ lub 50:52:21.92
    Możesz ustawić te wartości przez widok geograficzny za pomocą opcji znalezienia miejsca albo przed usługę mapy w widoku miejsc.

en: Longitude (position relative to the Prime, or Greenwich, Meridian) of the place in decimal or degree notation.
    Eg, valid values are -124.3647, 124°52′21.92″E, E124°52′21.92″ or 124:52:21.92
    You can set these values via the Geography View by searching the place, or via a map service in the place view.
pl: Długość geogr. (pozycja w odniesieniu od Prime, lub Greenwich, Meridian) miejsca w zapisie dziesiętnym lub w stopniach.
    Np. poprawnymi wartościami są -124.3647, 124°52′21.92″E, E124°52′21.92″ lub 124:52:21.92
    Możesz ustawić te wartości przez widok geograficzny za pomocą opcji znalezienia miejsca albo przed usługę mapy w widoku miejsc.

en: or use copy/paste from your favorite map provider (format : latitude,longitude) in the following field:
pl: albo kopiuj/wklej z wybranego serwisu z mapami (format: szerokość, długość) do poniższego pola:

en: Field used to paste info from a web page like Google, OpenStreetMap...
pl: Pole służące do wklejania informacji ze stron internetowych takich jak Google, OpenStreetMap...

en: A unique ID to identify the place
pl: Unikalne ID identyfikujące miejsce

en: Code associated with this place. Eg Country Code or Postal Code.
pl: Kod związany z tym miejscem. Np. kod pocztowy albo kod powiatu.

en: What type of place this is. Eg 'Country', 'City', ...
pl: Jakiego typu jest to miejsce. Np. 'Wieś', 'Miasto',...

en: The name of this place.
pl: Nazwa tego miejsca.

en: Invoke place name editor.
pl: Wywołaj edytor miejsc.

en: Levels:
pl: Poziomy:

en: Street format:
pl: Format ulicy:

en: Language:
pl: Język:

en: Reverse display order
pl: Odwróć kolejność wyświetlania

en: Number Street
pl: Ulica-numer

en: Street Number
pl: Numer domu

en: Date range in which the name is valid.
pl: Zakres dat, w którym nazwa jest poprawna.

en: The name of the place.
pl: Nazwa miejsca.

en: Language in which the name is written. Valid values are two character ISO codes. For example:  en, fr, de, nl ...
pl: Język w którym jest zapisane nazwisko. Dozwolone wartości to dwuliterowe kody ISO. Np. en, fr, de, pl ..

en: <b>Note:</b> Any changes in the enclosing place information will be reflected in the place itself, for places that it encloses.
pl: <b>Uwaga:</b> wszelkie zmiany w załączonych informacjach o miejscu zostaną odzwierciedlone w samym miejscu w przypadku miejsc, które ono obejmuje.

en: _Media Type:
pl: Rodzaj obiektu medialnego:

en: Call n_umber:
pl: Numer:

en: On what type of media this source is available in the repository.
pl: Jakiego typu obiekty medialne tego źródła są dostępne w repozytorium.

en: Id number of the source in the repository.
pl: Numer ID źródła w repozytorium.

en: _Name:
pl: Nazwa:

en: Name of the repository (where sources are stored).
pl: Nazwa repozytorium (gdzie źródła są przechowywane).

en: <b>Note:</b> Any changes in the shared repository information will be reflected in the repository itself, for all items that reference the repository.
pl: <b>Uwaga:</b> Wszystkie zmiany we współdzielonych informacjach o repozytorium będą odzwierciedlone w samym repozytorium, dla wszystkich obiektów, które się do niego odwołują.

en: A unique ID to identify the repository.
pl: Unikalne ID do identyfikacji repozytorium.

en: Type of repository, eg., 'Library', 'Album', ...
pl: Typ repozytorium, np.: 'Biblioteka', 'Album', ...

en: _Author:
pl: _Autor:

en: Title of the source.
pl: Tytuł źródła.

en: Authors of the source.
pl: Autorzy źródła.

en: _Pub. info.:
pl: Inf._publ.:

en: Publication Information, such as city and year of publication, name of publisher, ...
pl: Informacje o publikacji, takie jak miasto i rok publikacji, nazwa wydawcy, ...

en: Provide a short title used for sorting, filing, and retrieving source records.
pl: Zapewnia krótki tytuł używany do sortowania, wypełniania i pobierania rekordów źródłowych.

en: A_bbreviation:
pl: _Skrót:

en: A unique ID to identify the source
pl: Unikalne ID do identyfikacji źródła

en: _Web address:
pl: Adres internetowy:

en: _Description:
pl: _Opis:

en: Type of internet address, eg. E-mail, Web Page, ...
pl: Typ adresu internetowego, np. email, strona web, ...

en: The internet address as needed to navigate to it, eg. http://gramps-project.org
pl: Adres internetowy potrzebny do nawigowania, np. http://gramps-project.org

en: Open the web address in the default browser.
pl: Otwórz adres web w domyślnej przeglądarce.

en: A descriptive caption of the Internet location you are storing.
pl: Opisowy tekst adresu internetowego, który przechowujesz.

en: Drag to move; click to detach
pl: Przeciągnij aby przenieś, kliknij aby oddokować

en: Config
pl: Konfiguracja

en: Detach
pl: Odłącz

en: Click to expand/collapse
pl: Kliknij aby zwinąć/rozwinąć

en: Click to delete gramplet from view
pl: Kliknij, aby usunąć gramplet z widoku

en: Delete
pl: Usuń

en: Select the citation that will provide the
    primary data for the merged citation.
pl: Zaznacz cytat, które będzie zapewniać
    podstawowe dane dla łączonych cytatów.

en: Source 1
pl: Źródło 1

en: Source 2
pl: Źródło 1

en: Gramps ID:
pl: identyfikator Gramps ID:

en: Notes, media objects and data-items of both citations will be combined.
pl: Notatki, obiekty medialne i elementy danych obu cytatów będą połączone.

en: Detailed Selection
pl: Szczegółowe zaznaczenie

en: Merge and _edit
pl: Złącz i modyfikuj

en: _Merge and close
pl: _Złącz i zamknij

en: Select
pl: Wybierz

en: Select the person that will provide the primary data for the merged person.
pl: Wybierz osobę, która udostępni główne dane dla złączonych osób.

en: Title selection
pl: Wybór selekcji

en: Place 1
pl: Miejsce 1

en: Place 2
pl: Miejsce 2

en: Select the event that will provide the
    primary data for the merged event.
pl: Wybrane zdarzenie będzie służyło jako
    podstawowe źródło dla łączonych zdarzeń.

en: Event 1
pl: Zdarzenie 1

en: Event 2
pl: Zdarzenie 2

en: Attributes, notes, sources and media objects of both events will be combined.
pl: Atrybuty, notatki, źródła oraz obiekty medialne obu zdarzeń będą połączone.

en: Select the family that will provide the
    primary data for the merged family.
pl: Zaznacz rodzinę, które będzie zapewniać
    podstawowe dane dla łączonego rodziny.

en: Father:
pl: Ojciec:

en: Mother:
pl: Matka:

en: Relationship:
pl: Związek:

en: Family 1
pl: Rodzina 1

en: Family 2
pl: Rodzina 2

en: Events, lds_ord, media objects, attributes, notes, sources and tags of both families will be combined.
pl: Zdarzenia, lds_ord, obiekty medialne, atrybuty, notatki, źródła i tagi obu rodzin będą połączone.

en: Select the object that will provide the
    primary data for the merged object.
pl: Zaznacz obiekt, które będzie zapewniać
    podstawowe dane dla łączonego obiektu.

en: Object 1
pl: Obiekt 1

en: Object 2
pl: Obiekt 2

en: Attributes, sources, notes and tags of both objects will be combined.
pl: Atrybuty, źródła, notatki i tagi obu obiektów będą połączone.

en: Select the note that will provide the
    primary data for the merged note.
pl: Zaznacz notatkę, które będzie zapewniać
    podstawowe dane dla łączonej notatki.

en: Note 1
pl: Notatka 1

en: Note 2
pl: Notatka 2

en: Select the person that will provide the
    primary data for the merged person.
pl: Zaznacz osobę, które będzie zapewniać
    podstawowe dane dla łączonej osoby.

en: Person 1
pl: Osoba 1

en: Person 2
pl: Osoba 2

[ctx: person]
en: Name:
pl: Nazwa:

en: Gender:
pl: Płeć:

en: Events, media objects, addresses, attributes, urls, notes, sources and tags of both persons will be combined.
pl: Zdarzenia, obiekty medialne, adresy, atrybuty, adresy URL, notatki, źródła i tagi obu osób będą połączone.

en: Context Information
pl: Informacje kontekstowe

en: Select the place that will provide the
    primary data for the merged place.
pl: Zaznacz miejsce, które będzie zapewniać
    podstawowe dane dla łączonych miejsc.

en: Alternative names, sources, urls, media objects and notes of both places will be combined.
pl: Alternatywne nazwy, źródła, adresy URL, obiekty medialne, notatki obu miejsc będą połączone.

en: Select the repository that will provide the
    primary data for the merged repository.
pl: Zaznacz repozytorium, które będzie zapewniać
    podstawowe dane dla łączonego repozytorium.

en: Repository 1
pl: Repozytorium 1

en: Repository 2
pl: Repozytorium 2

en: Addresses, urls and notes of both repositories will be combined.
pl: Adresy, odnośniki URL oraz notatki obu repozytoriów będą połączone.

en: Select the source that will provide the
    primary data for the merged source.
pl: Zaznacz źródło, które będzie zapewniać
    podstawowe dane dla łączonych źródeł.

en: Notes, media objects, data-items and repository references of both sources will be combined.
pl: Notatki, obiekty medialne, elementy danych oraz odniesienia do repozytoriów obu źródeł będą połączone.

en: Paper Settings
pl: Ustawienia papieru

en: Paper format
pl: Format papieru

en: Size:
pl: Rozmiar:

en: _Width:
pl: Szerokość:

en: _Height:
pl: Wysokość:

en: Orientation:
pl: Orientacja:

en: Margins
pl: Marginesy

en: _Left:
pl: _Lewo:

en: _Right:
pl: P_rawo:

en: _Top:
pl: Góra:

en: _Bottom:
pl: _Dół:

en: Metric
pl: Metryczne

en: Perform selected action
pl: Wykonaj wybrane działanie

en: Run
pl: Uruchom

en: Select a report from those available on the left.
pl: Wybierz raport z dostępnych pol lewej stronie.

en: Status:
pl: Stan:

en: Author's email:
pl: Email autora:

en: Parent relationships
pl: Związki rodziców

en: Arrow top
pl: Strzałka w górę

en: Move parent up
pl: Przenieś rodzica w górę

en: Arrow bottom
pl: Strzałka w dół

en: Move parent down
pl: Przenieś rodzica w dół

en: Family relationships
pl: Rodzina/ Związki

en: Move family up
pl: Przenieś rodzinę w górę

en: Move family down
pl: Przenieś rodzinę w dół

en: Add a new filter
pl: Dodaj nowy filtr

en: Edit the selected filter
pl: Modyfikuj wybrany filtr

en: Clone the selected filter
pl: Klonuj wybrany filtr

en: Test the selected filter
pl: Testuj wybrany filtr

en: Delete the selected filter
pl: Usuń wybrany filtr

en: Note: changes take effect only after this window is closed
pl: Uwaga: zmiany wchodzą w życie dopiero po zamknięciu tego okna

en: All rules must apply
pl: Wszystkie warunki muszą zachodzić

en: At least one rule must apply
pl: Przynajmniej jeden warunek musi zachodzić

en: Exactly one rule must apply
pl: Dokładnie jeden warunek zachodzi

en: Add another rule to the filter
pl: Dodaj kolejną regułę do filtru

en: Edit the selected rule
pl: Modyfikuj wybraną regułę

en: Delete the selected rule
pl: Usuń wybraną regułę

en: Options
pl: Opcje

en: Rule list
pl: Lista reguł

en: Definition
pl: Definicja

en: Co_mment:
pl: _Komentarz:

en: Return values that do no_t match the filter rules
pl: Zwrócone wartości nie pasują do reguł filtru

en: Selected Rule
pl: Wybrana reguła

en: Style sheet n_ame:
pl: Nazwa arkuszu stylu:

en: Style name
pl: Nazwa stylu

en: Type face
pl: Krój pisma

en: Size
pl: Rozmiar

[ctx: point size]
en: pt
pl: punkt

en: _Bold
pl: Pogubienie

en: _Italic
pl: Pochyły

en: _Underline
pl: Podkreślenie

en: Font options
pl: Opcje czcionki

en: Alignment
pl: Wyrównanie

en: Background color
pl: Kolor tła

en: First li_ne:
pl: Pierwsza linia:

en: R_ight:
pl: Prawo:

en: L_eft:
pl: Lewy:

en: Spacing
pl: Odstepy

en: Abo_ve:
pl: Powyżej:

en: Belo_w:
pl: Poniżej:

en: Borders
pl: Obramowania

en: _Padding:
pl: Obicie:

en: Indentation
pl: Wcięcia

en: _Left
pl: Lewo

en: _Right
pl: Prawo

en: J_ustify
pl: Wyjustowanie

en: Cen_ter
pl: Środek

en: Le_ft
pl: Lewy

en: Righ_t
pl: Prawo

en: _Top
pl: Góra

en: _Bottom
pl: _Dół

en: Paragraph options
pl: Opcje akapitu

en: Width
pl: Szerokość

en: Column widths
pl: Szerokości kolumn

en: Table options
pl: Opcje tabeli

en: Padding:
pl: Margines wewnętrzny:

en: Left
pl: Lewo

en: Right
pl: Prawo

en: Cell options
pl: Opcje komórki

en: Line
pl: Linia

en: Style:
pl: Styl:

en: Width:
pl: Szerokość:

en: Line:
pl: Linia:

en: Fill:
pl: Wypełnienie:

en: Shadow
pl: Cień

en: Spacing:
pl: Odstepy:

en: Draw shadow
pl: Rysuj cień

en: Draw options
pl: Opcje rysowania

en: Add a new style
pl: Dodaj nowy styl

en: Edit the selected style
pl: Modyfikuj wybrany styl

en: Delete the selected style
pl: Usuń wybrany styl

en: _Display on startup
pl: _Wyświetlaj przy uruchomieniu

en: _Forward
pl: Do _przodu

en: Install Selected _Addons
pl: Zainstaluj wybrane _dodatki

en: Available Gramps Updates for Addons
pl: Dostępne uaktualnienia Gramps dla dodatków

en: Gramps comes with a core set of plugins which provide all of the necessary features. However, you can extend this functionality with additional Addons. These addons provide reports, listings, views, gramplets, and more. Here you can select among the available extra addons, they will be retrieved from the internet off of the Gramps website, and installed locally on your computer. If you close this dialog now, you can install addons later from the menu under Edit -> Addon Manager.
pl: Gramps na wstępie posiada zestaw podstawowych wtyczek zapewniających wszystkie potrzebne cechy. Jednakże możesz chcieć rozszerzyć tą funkcjonalność przez dodatkowe wtyczki. Udostępniają one raporty, listy, gramplety czy inne udogodnienia. Tutaj możesz wybrać spośród dostępnych dodatkowych wtyczek, które będą pobrane przez internet ze strony Grampsa i zainstalowane lokalnie na Twoim komputerze. Jeśli zamkniesz teraz ten dialog, możesz później zainstalować dodatki z menu przez Edycja -> Menedżer dodatków.

en: _Select All
pl: _Zaznacz wszystko

en: Select _None
pl: Odz_nacz wszystko

en: Books...
pl: Książki...

en: Configure the active view
pl: Konfiguruj aktywny widok

en: Connect to a recent database
pl: Podłącz do ostatnio używanej bazy

en: F_ull Screen
pl: Pełny _ekran

en: Gramps _Home Page
pl: _Strona domowa Gramps

en: Gramps _Mailing Lists
pl: _Listy dyskusyjne Gramps

en: Make Backup...
pl: Utwórz kopię zapasową...

en: Manage databases
pl: Zarządzaj bazami

en: Open _Recent
pl: Otwórz poprzednie

en: Tip of the Day
pl: Porada dnia

en: Undo History
pl: Historia cofania

en: _Abandon Changes and Quit
pl: _Porzuć zmiany i wyjdź

en: _About
pl: _O programie

en: _Addon Manager...
pl: _Menedżer dodatków...

en: _Bookmarks
pl: _Zakładki

en: _Configure...
pl: _Konfiguruj...

en: _Export...
pl: _Eksportuj...

en: _Extra Reports/Tools
pl: _Dodatkowe raporty/Narzędzia

en: _Family Trees
pl: _Drzewa rodzinne

en: _Go
pl: Przej_dź

en: _Import...
pl: _Importuj...

en: _Key Bindings
pl: Skróty klawiaturowe

en: _Manage Family Trees...
pl: _Zarządzaj drzewami rodzinnymi...

en: _Navigator
pl: _Nawigator

en: _Plugin Manager
pl: Zarządca pluginów

en: _Preferences...
pl: _Preferencje...

en: _Quit
pl: _Wyjście

en: _Report a Bug
pl: _Zgłoś błąd

en: _Reports
pl: _Raporty

en: _Toolbar
pl: _Pasek narzędziowy

en: _Tools
pl: _Narzędzia

en: _User Manual
pl: Podręcznik użytkownika

en: _View
pl: _Widok

en: _Windows
pl: _Okna

en: Your version of gi (gnome-introspection) seems to be too old. You need a version which has the function 'require_version' to start Gramps
pl: Twoja wersja gi (gnome-instrospection) wygląda na za starą. Potrzebujesz wersji 'require_version' aby uruchomić Grampsa

en: Your pygobject version does not meet the requirements.
    At least pygobject %(major)d.%(feature)d.%(minor)d is needed to start Gramps with a GUI.
    
    Gramps will terminate now.
pl: Wersja pygobject, którą używasz nie spełnia wymagań.
    Potrzebujesz co najmniej wersji %(major)d.%(feature)d.%(minor)d aby uruchomić Gramps z GUI.
    
    Gramps kończy teraz działanie.

en: Gdk, Gtk, Pango or PangoCairo typelib not installed.
    Install Gnome Introspection, and pygobject version 3.12 or later.
    Then install introspection data for Gdk, Gtk, Pango and PangoCairo
    
    Gramps will terminate now.
pl: Gdk, Gtk, Pango albo PangoCairo typelib nie jest zainstalowany.
    Zainstaluj Gnome Introspection, oraz pygobject wersja 3.12 bądź późniejszą.
    Zainstaluj potem instrospection data dla Gdk, Gtk, Pango oraz PangoCairo
    
    Gramps zakończy teraz pracę.

en: Your Gtk version does not meet the requirements.
    At least %(major)d.%(minor)d is needed to start Gramps with a GUI.
    
    Gramps will terminate now.
pl: Wersja Gtk, którą używasz nie spełnia wymagań.
    Potrzebujesz co najmniej wersji %(major)d.%(minor)d aby uruchomić Gramps z GUI.
    
    Gramps kończy teraz działanie.

en: 
    cairo python support not installed. Install cairo for your version of python
    
    Gramps will terminate now.
pl: 
    Wsparcie pytona dla cairo nie jest zainstalowane. Zainstaluj cairo dla swojej wersji pythona
    
    Gramps zakończy teraz pracę.

en: Gramps detected an incomplete GTK installation
pl: Gramps wykrył niekompletną instalację GTK

en: GTK translations for the current language (%(language)s) are missing.
    %(bold_start)sGramps%(bold_end)s will proceed nevertheless.
    The GUI will likely be broken as a result, especially for RTL languages!
    
    See the Gramps README documentation for installation prerequisites,
    typically located in /usr/share/doc/gramps.
pl: Tłumaczenie GTK dla aktualnego języka (%(language)s) jest niedostępne.
    %(bold_start)sGramps%(bold_end)s będzie jednak działał dalej.
    Prawdopodobnie GUI będzie zepsute, w szczególności dla języków RTL!
    
    Zobacz README w dokumentacji Grampsa po wymagania instalacyjne,
    zwykle znajduje się on w /usr/share/doc/gramps.

en: Error parsing arguments
pl: Błąd podczas parsowania argumentów

en: Gramps terminated because of no DISPLAY
pl: Gramps został przerwany z powodu braku zmiennej DISPLAY

en: 
    Gramps failed to start. Please report a bug about this.
    This could be because of an error in a (third party) View on startup.
    To use another view, don't load a Family Tree, change view, and then load your Family Tree.
    You can also change manually the startup view in the gramps.ini file 
    by changing the last-view parameter.
pl: 
    Nie udało się uruchomić Grampsa. Proszę wyślij raport błędu z tym przypadkiem.
    Może to być spowodowane błędem w widoku (np. utworzonym przez kogoś innego) na starcie.
    Aby użyć innego widoku, nie ładuj drzewa rodzinnego, zmień widok i wtedy załaduj swoje drzewo rodzinne.
    Możesz także ręcznie zmienić widok startowy w pliku gramps.ini 
    zmieniając parametr last-view.

en: Error Report Assistant
pl: Asystent raportu błędu

en: Report a bug
pl: Zgłoś błąd

en: This is the Bug Reporting Assistant. It will help you to make a bug report to the Gramps developers that will be as detailed as possible.
    
    The assistant will ask you a few questions and will gather some information about the error that has occurred and the operating environment. At the end of the assistant you will be asked to file a bug report on the Gramps bug tracking system. The assistant will place the bug report on the clip board so that you can paste it into the form on the bug tracking website and review exactly what information you want to include.
pl: Uruchomiony został Asystent zgłaszania błędu. Pomoże on w przygotowaniu w miarę możliwości szczegółowego raportu o błędzie dla zespołu programu GRAMPS.
    
    Asystent zada kilka pytań i zbierze informacje o wystąpieniu błędu i używanym środowisku. Na końcu pojawi się prośba o wysłanie raportu pocztą elektroniczną na listę dyskusyjną dotyczącą błędów w programie GRAMPS. Tekst raportu zostanie skopiowany do schowka w celu łatwego wklejenia go do programu pocztowego i przejrzenia jego treści.

en: If you can see that there is any personal information included in the error please remove it.
pl: Jeśli zauważysz w raporcie o błędzie informacje osobiste, proszę je usunąć.

en: Error Details
pl: Szczegóły błędu

en: This is the detailed Gramps error information, don't worry if you do not understand it. You will have the opportunity to add further detail about the error in the following pages of the assistant.
pl: Poniżej są szczegółowe informacje o błędzie programu GRAMPS, nie martw się jeśli ich nie rozumiesz. Na następnych stronach kreatora będziesz mógł podać dodatkowe szczegółowe informacje o błędzie.

en: Please check the information below and correct anything that you know to be wrong or remove anything that you would rather not have included in the bug report.
pl: Proszę sprawdzić poniższe informacje i poprawić i zmienić wszystko co uważasz za błędne oraz usunąć wszystko, czego nie chciałbyś zamieszczać w raporcie o błędzie.

en: System Information
pl: Informacje o systemie

en: This is the information about your system that will help the developers to fix the bug.
pl: To są informacje o systemie, które pomogą zespołowi programu rozwiązać ten problem.

en: Please provide as much information as you can about what you were doing when the error occurred.
pl: Podaj jak najwięcej informacji o tym, co robiłeś, gdy wystąpił błąd.

en: Further Information
pl: Dalsze informacje

en: This is your opportunity to describe what you were doing when the error occurred.
pl: Jest to okazja do opisania tego, co robiłeś, gdy wystąpił błąd.

en: Please check that the information is correct, do not worry if you don't understand the detail of the error information. Just make sure that it does not contain anything that you do not want to be sent to the developers.
pl: Proszę się upewnić czy informacje są poprawne, nie martw się jeśli nie rozumiesz szczegółów informacji o błędzie. Upewnij się tylko, że nie zawiera czegokolwiek, czego nie chciałbyś wysłać zespołowi programu.

en: Bug Report Summary
pl: Podsumowanie zgłaszania błędu

en: This is the completed bug report. The next page of the assistant will help you to file a bug on the Gramps bug tracking system website.
pl: Oto kompletny raport o błędzie. Następna strona tego kreatora pomoże w wysłaniu tego raportu do systemu śledzenia błędów.

en: Use the two buttons below to first copy the bug report to the clipboard and then open a webbrowser to file a bug report at
pl: Użyj dwóch przycisków poniżej aby najpierw skopiować raport o błędzie do schowka, a następnie otworzyć przeglądarkę i wysłać za jej pomocą ten raport

en: Use this button to start a web browser and file a bug report on the Gramps bug tracking system.
pl: Użyj przycisku poniżej aby uruchomić przeglądarkę internetową i wprowadzić raport o błędzie do systemu zgłaszania i śledzenia błędów Gramps.

en: Use this button to copy the bug report onto the clipboard. Then go to the bug tracking website by using the button below, paste the report and click submit report
pl: Użyj tego przycisku aby skopiować raport o błędzie do schowka. Następnie użyj przycisku uruchamiania strony raportów o błędzie, wklej raport i wciśnij Wyślij aby go wysłać

en: Send Bug Report
pl: Wyślij raport o błędzie

en: This is the final step. Use the buttons on this page to start a web browser and file a bug report on the Gramps bug tracking system.
pl: To jest końcowy krok. Użyj przycisków na tej stronie aby uruchomić przeglądarkę internetową i plik raportu o błędzie do systemu śledzenia błędów programu GRAMPS.

en: Gramps is an Open Source project. Its success depends on its users. User feedback is important. Thank you for taking the time to submit a bug report.
pl: Gramps jest projektem Open Source. Jego sukces zależy od użytkowników. Wasze wsparcie jest ważne. Dziękujemy za poświęcenie czasu na wysłanie raportu o błędzie.

[ctx: manual]
en: Error_Report
pl: Raport_o_błędzie

en: Error Report
pl: Raport o błędzie

en: Gramps has experienced an unexpected error
pl: Wystąpił nieoczekiwany błąd w programie Gramps

en: Your data will be safe but it would be advisable to restart Gramps immediately. If you would like to report the problem to the Gramps team please click Report and the Error Reporting Wizard will help you to make a bug report.
pl: Twoje dane będą bezpieczne, ale zaleca się natychmiast uruchomić ponownie program Gramps. Jeśli chcesz zgłosić ten problem zespołowi programu Gramps, wciśnij Raportuj a Kreator Raportowania błędu pomoże w wygenerowaniu raportu o błędzie.

en: Error Detail
pl: Szczegóły Błędu

en: Filter %s from Clipboard
pl: Filtr %s ze schowka

en: Created on %(year)4d/%(month)02d/%(day)02d
pl: Utworzono %(year)4d-%(month)02d-%(day)02d

[ctx: manual]
en: Merge_Citations
pl: Połącz_cytaty

en: Merge Citations
pl: Scal cytaty

[ctx: manual]
en: Merge_Events
pl: Połącz_zdarzenia

en: Merge Events
pl: Złącz zdarzenia

[ctx: manual]
en: Merge_Families
pl: Połącz_rodziny

en: Merge Families
pl: Połącz rodziny

en: Cannot merge people
pl: Nie można złączyć osób

[ctx: manual]
en: Merge_Media_Objects
pl: Połącz_Obiekty_Medialne

[ctx: manual]
en: Merge_Notes
pl: Połącz_notatki

en: flowed
pl: płynnie

en: preformatted
pl: preformatowany

[ctx: manual]
en: Merge_People
pl: Połącz osoby

en: other
pl: inny

en: Merge People
pl: Połącz osoby

en: Parents
pl: Rodzice

en: Family ID
pl: Identyfikator rodziny

en: No parents found
pl: Nie odnaleziono rodziców

en: Spouses
pl: Małżonkowie

en: Spouse
pl: Małżonek

en: No spouses or children found
pl: Nie odnaleziono małżonków ani dzieci

en: Warning
pl: Ostrzeżenie

en: The persons have been merged.
    However, the families for this merge were too complex to automatically handle.  We recommend that you go to Relationships view and see if additional manual merging of families is necessary.
pl: Osoby zostały połączone.
    Jednak rodziny do tego połączenia są zbyt złożone by połączyć je  automatycznie.  Zalecamy przejście do widoku Relacji i sprawdzenie czy jest konieczne dodatkowe, ręczne łączenie rodzin.

[ctx: manual]
en: Merge_Places
pl: Łączenie miejsc

[ctx: manual]
en: Merge_Repositories
pl: Połącz_Repozytoria

[ctx: manual]
en: Merge_Sources
pl: Łączenie źródeł

en: Merge Sources
pl: Łączenie źródeł

en: Report Selection
pl: Wybór raportów

en: _Generate
pl: Generuj

en: Generate selected report
pl: Generuj wybrany raport

en: Tool Selection
pl: Wybór narzędzi

en: Select a tool from those available on the left.
pl: Wybierz narzędzie z dostępnych po lewej stronie.

en: _Run
pl: _Uruchom

en: Run selected tool
pl: Uruchom wybrane narzędzie

en: Select surname
pl: Wybierz nazwisko

en: Count
pl: Ilość

en: Finding Surnames
pl: Znajdowanie nazwisk

en: Finding surnames
pl: Znajdowanie nazwisk

en: Select a different person
pl: Wybierz inną osobę

en: Active, bookmarked or home people
pl: Aktywne, oznaczone zakładką lub domowe osoby

en: Select a person for the report
pl: Wybierz osobę do raportu

en: Select a different family
pl: Wybierz inną rodzinę

en: Active or bookmarked families
pl: Aktywne lub oznaczone zakładką rodziny

en: Also include %s?
pl: Dołączyć także %s?

en: Select Person
pl: Wybierz osobę

en: Select color for %s
pl: Wybierz kolor dla %s

en: Save As
pl: Zapisywanie jako

en: _Open
pl: _Otwórz

en: Style Editor
pl: Edytor stylów

en: Project
pl: Projekt

en: Audience
pl: Użytkownicy

en: Version
pl: Wersja

en: Installed version
pl: Zainstalowana wersja

en: Install
pl: Instaluj

en: Requires
pl: Wymaga dodatkowych modułów

en: Update
pl: Aktualizacja

en: Module installation failed
pl: Instalacja modułu nie powiodła się

en: Gramps was unable to install the required modules
pl: Gramps nie był w stanie zainstalować wymaganych modułów

en: Requirements
pl: Wymagania

en: Addon Manager
pl: Menedżer dodatków

en: Refresh
pl: Odśwież

en: Filters
pl: Filtry

en: All addons
pl: Wszystkie dodatki

en: Not installed
pl: Nie zainstalowany

en: Installed
pl: Zainstalowany

en: Updates
pl: Aktualizacje

en: All types
pl: Wszystkie typy

en: All audiences
pl: Wszyscy odbiorcy

en: All statuses
pl: Wszystkie statusy

en: Reset addon filters to defaults
pl: Przywróć domyślne filtry dodatków

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Projects
pl: Projekty

en: All projects
pl: Wszystkie projekty

en: Loading...
pl: Ładowanie...

en: Addon Registration Failed
pl: Rejestracja dodatku nie powiodła się

en: The addon will be unavailable in your current configuration.
pl: Ten dodatek będzie niedostępny przy twojej konfiguracji.

en: No matching addons found.
pl: Nie znaleziono pasujących dodatków.

en: Insert a project
pl: Wstaw projekt

en: Remove the selected project
pl: Usuń wybrany projekt

en: Move project upwards in the list
pl: Przesuń projekt w górę listy

en: Move project downwards in the list
pl: Przesuń projekt w dół listy

en: Revert to the project defaults
pl: Przywróć domyślne ustawienia projektu

en: Allow Gramps to install required Python modules
pl: Pozwól Grampsowi zainstalować wymagane moduły Pythona

en: Where possible, try to install any missing prerequisite Python modules
pl: Jeśli to możliwe, spróbuj zainstalować wszystkie brakujące, wymagane moduły Pythona

en: Scheduled update checks
pl: Zaplanowane sprawdzanie aktualizacji

en: Once a month
pl: Raz w miesiącu

en: Once a week
pl: Raz w tygodniu

en: Once a day
pl: Raz dziennie

en: Always
pl: Zawsze

en: Check for addon updates
pl: Sprawdź uaktualnienia dodatków

en: Updated addons only
pl: Tylko aktualizacje dodatków

en: New addons only
pl: Tylko nowe dodatki

en: New and updated addons
pl: Nowe i uaktualnione dodatki

en: What to check
pl: Co sprawdzić

en: Do not ask about previously notified addons
pl: Nie pytaj o poprzednio poinformowanych dodatkach

en: Check for updated addons now
pl: Sprawdź teraz uaktualnienia dodatków

en: New Project
pl: Nowy projekt

en: Edit Project
pl: Edytuj projekt

en: Project name
pl: Nazwa Projektu

en: Restore project defaults
pl: Przywróć ustawienia domyślne projektu

en: Are you sure?
pl: Jesteś pewny?

en: Checking Addons Failed
pl: Nie powiodło się sprawdzanie wtyczek

en: The addon repository appears to be unavailable. Please try again later.
pl: Repozytorium dodatków wydaje się niedostępne. Proszę spróbować później.

en: There are no available addons of this type
pl: Nie ma dostępnych dodatków tego typu

en: Checked for '%s'
pl: Zaznaczone dla '%s'

en: new
pl: nowy

en: update
pl: aktualizacja

en: Hidden
pl: Ukryty

en: Visible
pl: Widoczny

en: Plugin Manager
pl: Menedżer wtyczek

en: Hide/Unhide
pl: Ukryj/Pokaż

en: Load
pl: Ładuj

en: Registered Plugins
pl: Zarejestrowane wtyczki

en: Loaded
pl: Załadowane

en: File
pl: Plik

en: Message
pl: Informacja

en: Loaded Plugins
pl: Załadowane wtyczki

en: Addon Name
pl: Nazwa dodatku

en: Path to Addon:
pl: Ścieżka do dodatku:

en: Install Addon
pl: Instaluj dodatek

en: Install All Addons
pl: Instaluj wszystkie dodatki

en: Refresh Addon List
pl: Odśwież listę dodatków

en: Reload
pl: Przeładuj

en: Refreshing Addon List
pl: Odświeżanie listy dodatków

en: Reading gramps-project.org...
pl: Odczytywanie gramps-project.org...

en: Checking addon...
pl: Sprawdzanie dodatku...

en: Unknown Help URL
pl: Nieznany adres URL pomocy

en: Unknown URL
pl: Nieznany adres URL

en: Install all Addons
pl: Instaluj wszystkie dodatki

en: Installing...
pl: Instalowanie...

en: Installing Addon
pl: Instalacja dodatku

en: Load Addon
pl: Ładuj dodatek

en: Fail
pl: Niepowodzenie

en: Plugin name
pl: Nazwa wtyczki

en: Authors
pl: Autorzy

en: Filename
pl: Nazwa pliku

en: Detailed Info
pl: Szczegółowe informacje

en: Plugin Error
pl: Błąd wtyczki

en: _Execute
pl: _Wykonaj

en: Main window
pl: Główne okno

en: Downloading and installing selected addons...
pl: Pobieranie i instalowanie wybranych dodatków...

en: Installation Errors
pl: Błędy instalacji

en: The following addons had errors:
pl: Następujące dodatki zawierały błędy:

en: Done downloading and installing addons
pl: Zakończono pobieranie i instalację dodatków

en: {number_of} addon was installed. | {number_of} addons were installed.
pl[0]: {number_of} dodatek został zainstalowany.
pl[1]: {number_of} dodatki zostały zainstalowane.
pl[2]: {number_of} dodatków zostało zainstalowanych.

en: If you have installed a 'View', you will need to restart Gramps.
pl: Jeśli zainstalowałeś nowy „Widok”, będziesz musiał ponownie uruchomić Grampsa.

en: No addons were installed.
pl: Nie zainstalowano żadnych dodatków.

en: Export Assistant
pl: Asystent eksportu

en: Saving your data
pl: Zapisywanie twoich danych

en: Choose the output format
pl: Wybierz format wyjściowy

en: Export options
pl: Opcje eksportu

en: Select save file
pl: Wybierz zapisany plik

en: Final confirmation
pl: Potwierdzenie

en: Summary
pl: Podsumowanie

en: The data will be exported as follows:
    
    Format:	%s
pl: Dane zostaną wyeksportowane w następujący sposób:
    
    Format:	%s

en: Press Cancel to abort, Back to revisit your options, or Apply to proceed
pl: Naciśnij Anuluj, aby przerwać, Wstecz, aby wrócić do opcji, lub Zastosuj, aby kontynuować

en: The data will be saved as follows:
    
    Format:	%(format)s
    Name:	%(name)s
    Folder:	%(folder)s
pl: Dane zostaną zapisane w następujący sposób:
    
    Format:	%(format)s
    Nazwa:	%(name)s
    Katalog:	%(folder)s

en: The selected file and folder to save cannot be created or found.
    
    Press Back to return and select a valid filename.
pl: Wybrany plik i folder do jego zapisu nie mogą być utworzone albo znalezione.
    
    Wciśnij Wstecz aby powrócić i wprowadzić poprawną nazwę pliku.

en: Your data has been saved
pl: Zapisano dane

en: The copy of your data has been successfully saved. You may press Close button now to continue.
    
    Note: the database currently opened in your Gramps window is NOT the file you have just saved. Future editing of the currently opened database will not alter the copy you have just made.
pl: Kopia Twoich danych została zapisana. Możesz wcisnąć przycisk Zamknij, aby kontynuować.
    
    Notka: obecnie otwarta baza danych w oknie programu Gramps NIE jest plikiem, który właśnie zapisałeś. Późniejsza edycja obecnie otwartej bazy danych nie wprowadzi zmian do właśnie wykonanej kopii.

en: Filename: %s
pl: Nazwa pliku: %s

en: Saving failed
pl: Zapisywanie nie udało się

en: There was an error while saving your data. You may try starting the export again.
    
    Note: your currently opened database is safe. It was only a copy of your data that failed to save.
pl: Pojawił się błąd w czasie zapisywania danych. Możesz spróbować eksportować jeszcze raz.
    
    Uwaga: obecnie otwarta baza danych jest bezpieczna. Nie udało się zapisać jedynie kopii danych.

en: Under normal circumstances, Gramps does not require you to directly save your changes. All changes you make are immediately saved to the database.
    
    This process will help you save a copy of your data in any of the several formats supported by Gramps. This can be used to make a copy of your data, backup your data, or convert it to a format that will allow you to transfer it to a different program.
    
    If you change your mind during this process, you can safely press the Cancel button at any time and your present database will still be intact.
pl: W normalnych warunkach program Gramps nie wymaga bezpośredniego zapisywania zmian. Wszystkie zmiany są natychmiast zapisywane do bazy danych.
    
    Ta operacja pomoże zapisać kopię danych w którymkolwiek z kilku wspieranych przez Gramps formatów. Można tego używać w celu wykonania (zapasowej) kopii danych lub przekonwertowaniu ich do formatu, który pozwoli przenieść je do innego programu.
    
    Jeśli w czasie tej operacji zmienisz zdanie, możesz w dowolnym momencie bezpiecznie wcisnąć przycisk Anuluj i baza danych pozostanie nienaruszona.

en: Error exporting your Family Tree
pl: Błąd przy eksporcie drzewa rodzinnego

en: Please wait while your data is selected and exported
pl: Proszę czekać podczas gdy twoje dane są wyszukiwane i eksportowane

en: Selecting Preview Data
pl: Wybieranie danych do poglądu

en: Selecting...
pl: Wybieranie...

en: Unfiltered Family Tree:
pl: Niefiltrowane drzewo genealogiczne:

en: {number_of} Person | {number_of} People
pl[0]: {number_of} osoba
pl[1]: {number_of} osoby
pl[2]: {number_of} osób

en: Click to see preview of unfiltered data
pl: Kliknij aby zobaczyć podgląd nieprzefiltrowanych danych

en: _Do not include records marked private
pl: Nie dołączaj rekordów oznaczonych jako prywatne

en: Change order
pl: Zmień kolejność

en: Calculate Previews
pl: Obliczanie podglądów

en: _Person Filter
pl: Filtr _osób

en: Click to see preview after person filter
pl: Kliknij aby zobaczyć podgląd po filtrze osób

en: _Note Filter
pl: Filtr _notatek

en: Click to see preview after note filter
pl: Kliknij aby zobaczyć podgląd po zastosowaniu filtru notatek

en: Privacy Filter
pl: Filtr prywatności

en: Click to see preview after privacy filter
pl: Kliknij aby zobaczyć podgląd po zastosowaniu filtru prywatności

en: Living Filter
pl: Filtr osób żyjących

en: Click to see preview after living filter
pl: Kliknij aby zobaczyć podgląd po zastosowaniu filtru osób żyjących

en: Reference Filter
pl: Filtr referencji

en: Click to see preview after reference filter
pl: Kliknij aby zobaczyć podgląd po zastosowaniu filtru referencji

en: Hide order
pl: Ukryj kolejność

en: Filtering private data
pl: Filtrowanie danych prywatnych

en: Filtering living persons
pl: Filtrowanie żyjących osób

en: Applying selected person filter
pl: Stosowanie wybranego filtra osób

en: Applying selected note filter
pl: Stosowanie wybranego filtra notatek

en: Filtering referenced records
pl: Filtrowanie referencji i ich obiektów

en: Cannot edit a system filter
pl: Nie można modyfikować filtru systemowego

en: Please select a different filter to edit
pl: Proszę wybrać inny filtr do edycji

en: Include all selected people
pl: Dołącz wszystkie wybrane osoby

en: Include all selected notes
pl: Dołącz wszystkie wybrane notatki

en: Replace given names of living people
pl: Zamień imię żyjących osób

en: Replace complete name of living people
pl: Zastąp pełne nazwiska żyjących osób

en: Do not include living people
pl: Nie dołączaj żyjących osób

en: Include all selected records
pl: Dołącz wszystkie wybrane rekordy

en: Do not include records not linked to a selected person
pl: Nie dołączaj rekordów nie połączonych do wybranej osoby

en: Use Compression
pl: Użyj kompresji

en: Web Connection
pl: Połączenie web

en: Quick View
pl: Szybki raport

en: Copy all
pl: Kopiuj wszystkie

en: See data not in Filter
pl: Zobacz dane, które nie są w filtrze

en: Generate_Book_dialog
pl: Okno_generowania_książki

en: Available Books
pl: Dostępne książki

en: Discard Unsaved Changes
pl: Porzuć niezapisane zmiany

en: You have made changes which have not been saved.
pl: Dokonałeś(aś) zmian, które nie zostały jeszcze zapisane.

en: Proceed
pl: Przetwórz

en: Name of the book. MANDATORY
pl: Nazwa książki. OBOWIĄZKOWA

en: Manage Books
pl: Dostępne książki

en: New Book
pl: Nowa książka

en: _Available items
pl: _Dostępne elementy

en: Current _book
pl: Obecna _książka

en: Item name
pl: Nazwa elementu

en: Subject
pl: Temat

en: Book selection list
pl: Lista wyboru książki

en: Different database
pl: Inna baza danych

en: This book was created with the references to database %s.
    
     This makes references to the central person saved in the book invalid.
    
    Therefore, the central person for each item is being set to the active person of the currently opened database.
pl: Ta książka została utworzona z odwołaniami do bazy danych %s.
    
    Z tego powodu odwołania do głównej osoby zapisanej w książce są nieprawidłowe.
    
    Z tego powodu główna osoba dla każdego elementu jest ustawiana na aktywną osobę w w obecnie otwartej bazie danych.

en: No selected book item
pl: Nie wybrano elementu książki

en: Please select a book item to configure.
pl: Proszę wybrać element książki celem konfiguracji.

en: _Up
pl: _Góra

en: _Down
pl: Dół

en: Setup
pl: Ustawienia

en: No items
pl: Brak elementów

en: This book has no items.
pl: Ta książka nie ma elementów.

en: No book name
pl: Brak nazwy książki

en: You are about to save away a book with no name.
    
    Please give it a name before saving it away.
pl: Chcesz zapisać książkę bez podawania jej nazwy.
    
    Proszę podaj jej nazwę przed zapisaniem jej.

en: Book name already exists
pl: Książka o tej nazwie już istnieje

en: You are about to save away a book with a name which already exists.
pl: Chcesz zapisać nową książkę z nazwą, która już istnieje.

en: Generate Book
pl: Generuj książkę

en: Gramps Book
pl: Książka Gramps

en: Paper Options
pl: Opcje papieru

en: HTML Options
pl: Opcje HTML

en: Output Format
pl: Format wyjścia

en: Open with default viewer
pl: Otwórz w domyślnej aplikacji

en: CSS file
pl: Plik CSS

en: Portrait
pl: Pionowa

en: Landscape
pl: Pozioma

[ctx: inch]
en: in.
pl: cal

en: Configuration
pl: Konfiguracja

en: Style
pl: Styl

en: Report Options
pl: Opcje raportu

en: Document Options
pl: Opcje dokumentu

en: Permission problem
pl: Problem z prawami dostępu

en: You do not have permission to write under the directory %s
    
    Please select another directory or correct the permissions.
pl: Nie masz praw zapisu do katalogu %s
    
    Wybierz inny katalog lub popraw prawa dostępu.

en: File already exists
pl: Plik już istnieje

en: You can choose to either overwrite the file, or change the selected filename.
pl: Można wybrać albo nadpisanie pliku albo zmianę wybranej nazwy pliku.

en: _Overwrite
pl: _Nadpisz

en: _Change filename
pl: _Zmień nazwę pliku

en: You do not have permission to create %s
    
    Please select another path or correct the permissions.
pl: Nie masz praw do utworzenia %s
    
    Wybierz inne położenie lub zmień pozwolenia.

en: No directory
pl: Brak katalogu

en: There is no directory %s.
    
    Please select another directory or create it.
pl: Brak katalogu %s.
    
    Wybierz inny katalog lub utwórz go.

en: Active person has not been set
pl: Nie wybrano aktywnej osoby

en: You must select an active person for this report to work properly.
pl: Musisz wybrać aktywną osobę aby ten raport działał prawidłowo.

en: Report could not be created
pl: Nie udało się utworzyć raportu

en: default
pl: domyślny

en: Document Styles
pl: Style dokumentu

[ctx: manual]
en: Document_Styles_dialog
pl: Okno_styli_dokumentu

en: New Style
pl: Nowy styl

en: Error saving stylesheet
pl: Błąd podczas zapisu arkusza stylów

en: Missing information
pl: Brakujące informacje

en: Select a style
pl: Wybierz styl

en: Style editor
pl: Edytor stylów

[ctx: manual]
en: Style_editor_dialog
pl: Okno_edytora_styli

en: No description available
pl: Brak dostępnego opisu

en: (Embedded style '%s' must be edited separately)
pl: (Osadzony style '%s' musi być edytowany oddzielnie)

en: Column %d:
pl: Kolumna %d:

en: Debug
pl: Debugowanie

en: Analysis and Exploration
pl: Analizy i badania

en: Family Tree Processing
pl: Przetwarzanie drzewa rodzinnego

en: Family Tree Repair
pl: Naprawa drzewa genealogicznego

en: Revision Control
pl: Kontrola wydań

en: Utilities
pl: Narzędzia

en: Proceeding with this tool will erase the undo history for this session. In particular, you will not be able to revert the changes made by this tool or any changes made prior to it.
    
    If you think you may want to revert running this tool, please stop here and backup your database.
pl: Kontynuowanie z tym narzędziem wyczyści historię cofania dla tej sesji. W szczególności nie będzie już można cofnąć zmian dokonanych przez to narzędzie i jakichkolwiek zmian dokonanych przed nim.
    
    Jeśli uważasz, że możesz chcieć cofnąć efekty działania tego narzędzia, przerwij tutaj i wykonaj kopię zapasową bazy danych.

en: _Proceed with the tool
pl: Kontynuuj z narzędziem

en: You must select an active person for this tool to work properly.
pl: W celu prawidłowej pracy tego narzędzia należy wybrać aktywną osobę.

en: Select Source or Citation
pl: Wybierz źródło lub cytat

en: Source: Title or Citation: Volume/Page
pl: Źródło: Tytuł albo Cytat: Wolumin/Strona

en: Last Change
pl: Ostatnia zmiana

[ctx: manual]
en: Select_Source_or_Citation_selector
pl: Okno_wyboru_źródła_lub_cytatu

en: Select Event
pl: Wybierz zdarzenie

[ctx: manual]
en: Select_Event_selector
pl: Okno_wyboru_zdarzenia

[ctx: manual]
en: Select_Family_selector
pl: Okno_wyboru_rodziny

en: Select Note
pl: Wybierz notatkę

[ctx: manual]
en: Select_Note_selector
pl: Okno_wyboru_notatki

en: Select Media Object
pl: Wybierz obiekt medialny

[ctx: manual]
en: Select_Media_Object_selector
pl: Okno_wyboru_obiektu_multimedialnego

[ctx: manual]
en: Select_Father_selector
pl: Wybór ojca

[ctx: manual]
en: Select_Mother_selector
pl: Wybór matki

[ctx: manual]
en: Select_Child_selector
pl: Wybór dziecka

[ctx: manual]
en: Select_Person_selector
pl: Okno_wyboru_osoby

en: Select Place
pl: Wybierz Miejsce

[ctx: manual]
en: Select_Place_selector
pl: Okno_wyboru_miejsca

en: Select Repository
pl: Wybierz Repozytorium

[ctx: manual]
en: Select_Repository_selector
pl: Okno_wyboru_Repozytorium

en: Select Source
pl: Wybierz źródło

[ctx: manual]
en: Select_Source_selector
pl: Okno_wyboru_źródła

en: You have no installed dictionaries.
pl: Nie masz zainstalowanych słowników.

en: Off
pl: Wyłącz

en: On
pl: Włącz

en: Failed to display tip of the day
pl: Nie udało się wyświetlić porady dnia

en: Unable to read the tips from external file.
    
    %s
pl: Nie można odczytać wskazówek z zewnętrznego pliku.
    
    %s

en: _Undo
pl: _Cofnij

en: _Redo
pl: Przywróć

en: Original time
pl: Pierwotny czas

en: Action
pl: Działanie

en: Delete confirmation
pl: Potwierdzenie usunięcia

en: Are you sure you want to clear the Undo history?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć historię cofania?

en: Clear
pl: Wyczyść

en: Database opened
pl: Otwarto bazę danych

en: History cleared
pl: Wyczyszczono historię

en: Canceling...
pl: Anulowanie...

en: Please do not force closing this important dialog.
pl: Proszę nie wymuszać zamknięcia tego ważnego okna dialogowego.

en: The external program failed to launch or experienced an error
pl: Zewnętrzny program nie uruchomił się albo nastąpił w nim błąd

en: Error from external program
pl: Błąd z zewnętrznego programu

en: File %s does not exist
pl: Plik %s nie istnieje

en: Cannot open new citation editor at this time. Either the citation is already being edited, or the associated source is already being edited, and opening a citation editor (which also allows the source to be edited), would create ambiguity by opening two editors on the same source. 
    
    To edit the citation, close the source editor and open an editor for the citation alone
pl: Nie można otworzyć teraz nowego edytora cytatów.Albo edytor ten jest już otwarty, albo skojarzone źródło jest aktualnie edytowane i otwarcie edytora cytatów (który także pozwala na edycję źródła), spowodowałoby powstanie niejednoznaczności która edycja ma być zapisana. 
    
    W celu edycji cytaty, zamknij edytor źródeł i otwórz edytor dla tego cytatu

en: Cannot open new citation editor
pl: Nie można otworzyć nowego edytora cytatów

en: No Family Tree
pl: Brak drzewa

en: Registering plugins...
pl: Wczytywanie wtyczek...

en: Ready
pl: Gotowe

en: Abort changes?
pl: Porzucić zmiany?

en: Aborting changes will return the database to the state it was before you started this editing session.
pl: Porzucenie zmian przywróci bazę danych do stanu nim rozpocząłeś(aś) modyfikacje w trakcie tej sesji.

en: Abort changes
pl: Porzuć zmiany

en: Cannot abandon session's changes
pl: Nie można porzucić zmian dokonanych w trakcie sesji

en: Changes cannot be completely abandoned because the number of changes made in the session exceeded the limit.
pl: Nie można całkowicie porzucić zmian, bo liczba zmian dokonanych w trakcie tej sesji przekracza limit.

en: View failed to load. Check error output.
pl: Nie powiodło się ładowanie. Sprawdź konsolę błędów.

en: Import Statistics
pl: Importuj statystyki

en: Read Only
pl: Tylko do odczytu

en: Gramps had a problem the last time it was run.
pl: Gramps miał problem gdy był uruchomiony ostatnim razem.

en: Would you like to run the Check and Repair tool?
pl: Czy chcesz uruchomić narzędzie Sprawdź i napraw?

en: Please wait for backup to complete.
pl: Poczekaj na zakończenie tworzenia kopii zapasowej.

en: Autobackup...
pl: Tworzenie automatycznej kopii zapasowej...

en: Error saving backup data
pl: Błąd podczas zapisu danych zapasowych

en: Failed Loading View
pl: Niepowodzenie przy ładowaniu widoku

en: The view %(name)s did not load and reported an error.
    
    %(error_msg)s
    
    If you are unable to fix the fault yourself then you can submit a bug at %(gramps_bugtracker_url)s or contact the view author (%(firstauthoremail)s).
    
    If you do not want Gramps to try and load this view again, you can hide it by using the Plugin Manager on the Help menu.
pl: Widok %(name)s nie załadował się i zgłosił błąd.
    
    %(error_msg)s
    
    Jeśli nie jesteś w stanie poprawić błędu samodzielnie, to możesz wysłać zgłoszenie błędu na %(gramps_bugtracker_url)s albo skontaktować się z autorem wtyczki (%(firstauthoremail)s).
    
    Jeśli nie chcesz, aby Gramps próbował załadować ten widok ponownie, możesz ją wyłączyć używając opcji Zarządzania wtyczkami w menu pomocy.

en: Failed Loading Plugin
pl: Nie powiodło się ładowanie wtyczek

en: The plugin %(name)s did not load and reported an error.
    
    %(error_msg)s
    
    If you are unable to fix the fault yourself then you can submit a bug at %(gramps_bugtracker_url)s or contact the plugin author (%(firstauthoremail)s).
    
    If you do not want Gramps to try and load this plugin again, you can hide it by using the Plugin Manager on the Help menu.
pl: Wtyczka %(name)s nie załadowała się i zgłosiła błąd.
    
    %(error_msg)s
    
    Jeśli nie jesteś w stanie poprawić błędu samodzielnie, to możesz wysłać zgłoszenie błędu na %(gramps_bugtracker_url)s albo skontaktować się z autorem wtyczki (%(firstauthoremail)s).
    
    Jeśli nie chcesz, aby Gramps próbował załadować tą wtyczkę ponownie, możesz ją wyłączyć używając opcji Zarządzania wtyczkami w menu pomocy.

en: Gramps XML Backup
pl: Kopia zapasowa GRAMPS XML

en: File:
pl: Plik:

en: Exclude
pl: Wyklucz

en: Backup file already exists! Overwrite?
pl: Plik kopii zapasowej już istnieje! Nadpisać?

en: The file '%s' exists.
pl: Plik '%s' istnieje.

en: Proceed and overwrite
pl: Działaj i nadpisz

en: Cancel the backup
pl: Anuluj tworzenie kopii zapasowej

en: Making backup...
pl: Tworzenie kopii zapasowej...

en: Backup saved to '%s'
pl: Kopia zapasowa zapisana do '%s'

en: Backup aborted
pl: Przerwano tworzenie kopii zapasowej

[ctx: manual]
en: Bookmarks
pl: Zakładki

en: Organize Bookmarks
pl: Organizuj zakładki

en: Cannot bookmark this reference
pl: Nie można ustawić zakładki dla tej referencji

en: Active object not visible
pl: Aktywny obiekt nie jest widoczny

en: Could Not Set a Bookmark
pl: Nie udało się dodać zakładki

en: A bookmark could not be set because nothing was selected.
pl: Nie można było ustawić zakładki, ponieważ nic nie zostało wybrane.

en: Delete {type} [{gid}]?
pl: Usunąć {type} [{gid}]?

en: Deleting item will remove it from the database.
pl: Usunięcie elementu usunie go z bazy danych.

en: Processing...
pl: Przetwarzanie...

en: Multiple Selection Delete
pl: Usuwanie z wielokrotnym zaznaczeniem

en: This item is currently being used. Deleting it will remove it from the database and from all other items that reference it.
pl: Ta element jest aktualnie używany. Usunięcie go spowoduje usunięcie go z bazy danych oraz ze wszystkich obiektów, które się do niego odwołują.

en: Delete %s?
pl: Usunąć %s?

en: Column clicked, sorting...
pl: Kliknięto na kolumnę, sortuję...

en: Export View as Spreadsheet
pl: Eksportuj widok jako arkusz kalkulacyjny

en: OpenDocument Spreadsheet
pl: Skoroszyt OpenDocument

en: Columns
pl: Kolumny

en: %s has been bookmarked
pl: Dodano %s do zakładek

en: A bookmark could not be set because no one was selected.
pl: Nie można było dodać zakładki, ponieważ nie wybrano żadnej osoby.

en: No Home Person
pl: Brak osoby początkowej

en: You need to set a 'Home Person' to go to. Select the People View, select the person you want as 'Home Person', then confirm your choice via the menu Edit -> Set Home Person.
pl: Musisz wybrać 'domyślną osobę' aby przejść dalej. Wybierz Widok osób, wskaż osobę którą chcesz jako 'osobę referencyjną', potwierdź swój wybór przez Edycja->Ustaw osobę początkową.

en: Jump to by Gramps ID
pl: Przejdź do identyfikatora Gramps ID

en: Error: %s is not a valid Gramps ID
pl: Błąd: %s nie jest prawidłowym identyfikatorem Gramps ID

en: _Bottombar
pl: _Pasek dolny

en: _Sidebar
pl: _Pasek boczny

en: Configure %(cat)s - %(view)s
pl: Konfiguracja %(cat)s - %(view)s

en: Configure %s View
pl: Konfiguruj widok %s

en: View %(name)s: %(msg)s
pl: Widok %(name)s: %(msg)s

en: Tag selected rows
pl: Taguj zaznaczone wiersze

en: New Tag...
pl: Nowy Tag...

en: Organize Tags...
pl: Organizuj Tagi...

[ctx: manual]
en: Organize_Tags_Window
pl: Okno_organizowania_tagów

[ctx: manual]
en: New_Tag_dialog
pl: Okno_nowego_tagu

en: Add tag '%s'
pl: Dodaj tag '%s'

en: Remove tag '%s'
pl: Usuń tag '%s'

en: Adding Tags
pl: Dodawanie Tagów

en: Tag Selection (%s)
pl: Wybrany Tag (%s)

en: Removing Tags
pl: Usuwanie Tagów

en: Organize Tags
pl: Organizuj Tagi

en: Change Tag Priority
pl: Zmień priorytet Tagów

en: Remove tag '%s'?
pl: Usunąć tag '%s'?

en: The tag definition will be removed.  The tag will be also removed from all objects in the database.
pl: Definicja tagu będzie usunięta. Tag będzie też usunięty ze wszystkich obiektów w bazie.

en: Delete Tag (%s)
pl: Usuń Tag (%s)

en: New Tag
pl: Nowy Tag

en: Cannot save tag
pl: Nie można zapisać Taga

en: The tag name cannot be empty
pl: Nazwa Taga nie może być pusta

en: Add Tag (%s)
pl: Dodaj Tag (%s)

en: Edit Tag (%s)
pl: Edytuj Tag (%s)

en: Tag Name:
pl: Nazwa Taga:

en: Pick a Color
pl: Wybierz kolor

en: Error in format
pl: Błąd w formacie

en: Record is private
pl: Rekord jest prywatny

en: Record is public
pl: Rekord jest publiczny

en: Expand this section
pl: Rozwiń tą sekcję

en: Collapse this section
pl: Zwiń tą sekcję

en: Edit family
pl: Modyfikuj rodzinę

en: Reorder families
pl: Zmień kolejność rodzin

en: _Copy
pl: Kopiuj

en: Siblings
pl: Rodzeństwo

en: Related
pl: Związany

en: Add partner to person
pl: Dodaj partnera osoby

en: Add a person
pl: Dodaj nową osobę

en: Add Child to Family
pl: Dodaj dziecko do rodziny

en: Gramplet Bar Menu
pl: Menu paska Gramlet

en: Unnamed Gramplet
pl: Nienazwany Gramplet

en: Gramplet Bar
pl: Bar Grampletów

en: Select the down arrow on the right corner for adding, removing or restoring gramplets.
pl: Wybierz strzałkę w dół w prawym rogu w celu dodania, usunięcia bądź przywrócenia grampletów.

en: Add a gramplet
pl: Dodaj gramplet

en: Remove a gramplet
pl: Usuń gramplet

en: Restore default gramplets
pl: Przywróć domyślne gramplety

en: Gramplet Bar Help
pl: Pomoc paska Gramplet

en: About Gramplets
pl: O Gramplets

en: Restore to defaults?
pl: Przywrócić ustawienia domyślne?

en: The gramplet bar will be restored to contain its default gramplets.  This action cannot be undone.
pl: Pasek Grampsbar będzie przywrócony tak, aby zawierał domyślne gramplety. Ta akcja nie może być cofnięta.

en: Drag Properties Button to move and click it for setup
pl: Przeciągnij przycisk Właściwości aby przesunąć i kliknij aby go ustawić

en: Right click to add gramplets
pl: Kliknij prawym aby dodać gramplety

en: Untitled Gramplet
pl: Nienazwany Gramplet

en: Restore a gramplet
pl: Przywróć gramplet

en: Number of Columns
pl: Ilość kolumn

en: Gramplet Layout
pl: Układ graficzny grampletów

en: Use maximum height available
pl: Użyj maksymalnej dostępnej wysokości

en: Height if not maximized
pl: Wysokość jeśli nie zmaksymalizowane

en: Click to make this person active
    Right click to display the edit menu
    Click Edit icon (enable in configuration dialog) to edit
pl: Kliknij aby uczynić osobę aktywną
    Kliknij prawym przyciskiem aby wyświetlić menu edycyjne
    Kliknij ikonę edycji (włącz w oknie konfiguracji) aby edytować

en: Bad Date
pl: Zła data

en: Date more than one year in the future
pl: Data większa niż rok w przyszłość

en: Double-click on the picture to view it in the default image viewer application.
pl: Kliknij dwukrotnie na obrazku, aby zobaczyć go w domyślnej aplikacji podglądu obrazów.

en: Make Active Media
pl: Zaznacz ten obiekt jako aktywny

en: Matches places within a given distance of the active place. You have no active place.
pl: Dopasowuje miejsca w określonej odległości od aktywnego miejsca. Nie masz wybranego aktywnego miejsca.

en: Progress Information
pl: Informacja o postępie

[ctx: manual]
en: Reorder_Relationships_dialog
pl: Okno_zmiany_kolejności_związków

en: Reorder Relationships
pl: Zmień kolejność związków

en: Reorder Relationships: %s
pl: Zmień kolejność związków: %s

en: Background Color
pl: Kolor tła

en: Clear Markup
pl: Wyczyść znacznik

en: Font Color
pl: Kolor czcionki

en: Redo
pl: Ponów

en: Undo
pl: Cofnij

en: 
    Command-Click to follow link
pl: 
    Command-klik by przejść do linka

en: 
    Ctrl-Click to follow link
pl: 
    Ctrl-klik by przejść do linka

en: Spellcheck
pl: Sprawdzanie pisowni

en: Search selection on web
pl: Szukaj zaznaczenia w sieci

en: _Send Mail To...
pl: _Wyślij email do...

en: Copy _E-mail Address
pl: Kopiuj adres _email

en: _Open Link
pl: _Otwórz łącze

en: Copy _Link Address
pl: Kopiuj adres _odnośnika

en: _Edit Link
pl: Edytuj odnośnik

en: Select font color
pl: Wybierz kolor czcionki

en: Select background color
pl: Wybierz kolor tła

en: '%s' is not a valid value for this field
pl: '%s' nie jest prawidłową wartością dla tego pola

en: This field is mandatory
pl: To pole jest obowiązkowe

en: '%s' is not a valid date value
pl: '%s' nie jest poprawną datą

en: Legacy
pl: Dziedzictwo

en: Legacy citation formatter
pl: Starszy format cytatów

en: _BSDDB Database
pl: _Baza danych BSDDB

en: _SQLite Database
pl: Baza danych SQLite

en: SQLite Database
pl: Baza danych SQLite

en: Database version
pl: Wersja bazy danych

en: Database module location
pl: Lokalizacja modułu bazy danych

en: Characters per line
pl: Znaków w linii

en: The number of characters per line
pl: Liczba punktów per linia

en: Plain Text
pl: Zwykły tekst

en: Generates documents in plain text format (.txt).
pl: Generuje dokumenty w płaskim formacie tekstowym (.txt).

en: Print...
pl: Drukuj...

en: Generates documents and prints them directly.
pl: Generuje dokumenty i od razu je drukuje.

en: Generates documents in HTML format.
pl: Generuje dokumenty w formacie HTML.

en: Generates documents in LaTeX format.
pl: Generuje dokumenty w formacie LaTeX.

en: Generates documents in OpenDocument Text format (.odt).
pl: Generuje dokumenty w formacie OpenDocument Text (.odt).

en: PDF document
pl: Dokument PDF

en: Generates documents in PDF format (.pdf).
pl: Generuje dokumenty w formacie PDF (.pdf).

en: Generates documents in PostScript format (.ps).
pl: Generuje dokumenty w formacie Postscript (.ps).

en: RTF document
pl: Dokument RTF

en: Generates documents in Rich Text format (.rtf).
pl: Generuje dokumenty w formacie Rich Text Format (.rtf).

en: SVG document
pl: Dokument SVG

en: Generates documents in Scalable Vector Graphics format (.svg).
pl: Generuje dokumenty w formacie Scalable Vector Graphics (.svg).

en: Print Preview
pl: Podgląd wydruku

en: Closes print preview window
pl: Zamyka okno podglądu wydruku

en: _Print
pl: _Drukuj

en: Prints the current file
pl: Drukuj aktualny plik

en: _First
pl: _Pierwszy

en: Shows the first page
pl: Pokazuje pierwszą stronę

en: _Back
pl: Do _tyłu

en: Shows previous page
pl: Pokazuje poprzednią stronę

en: Shows the next page
pl: Pokazuje następną stronę

en: _Last
pl: _Ostatni

en: Shows the last page
pl: Pokazuje pierwszą stronę

en: Zooms to fit the page width
pl: Przybliża i dopasowuje do szerokości strony

en: Zooms to fit the whole page
pl: Przybliża i maksymalizuje całą stronę

en: Zooms the page in
pl: Przybliża tą stronę

en: Zooms the page out
pl: Oddala tą stronę

en: of %d
pl: z %d

en: Possible destination error
pl: Prawdopodobny błąd miejsca przeznaczenia

en: You appear to have set your target directory to a directory used for data storage. This could create problems with file management. It is recommended that you consider using a different directory to store your generated web pages.
pl: Wygląda na to, że jako katalog docelowy wybrano katalog używany do przechowywania danych. Może to spowodować problemy z zarządzaniem plikami. Zalecane jest użycie innego katalogu to zapisania wygenerowanych stron.

en: Could not create jpeg version of image %(name)s
pl: Nie można utworzyć wersji jpeg z obrazu %(name)s

en: PIL (Python Imaging Library) not loaded.
pl: PIL (Python Imaging Library) nie załadowana.

en: Production of jpg images from non-jpg images in LaTeX documents will not be available. Use your package manager to install python-imaging or python-pillow or python3-pillow
pl: Produkcja obrazów jpg z obrazów innych niż jpg w dokumentach LaTeX nie będzie dostępna. Użyj swojego menedżera pakietów, aby zainstalować python-imaging lub python-pillow lub python3-pillow

en: Could not open %s
pl: Nie można otworzyć %s

en: SVG background color
pl: Kolor tła SVG

en: transparent background
pl: przeźroczyste tło

en: white
pl: biały

en: black
pl: czarny

en: red
pl: czerwony

en: green
pl: zielony

en: blue
pl: niebieski

en: cyan
pl: jasnobłękitny

en: magenta
pl: karmazynowy

en: yellow
pl: żółty

en: The color, if any, of the SVG background
pl: Kolor, jeśli jest, tła SVG

en: Ancestor Graph
pl: Graf przodków

en: Ancestor Graph for %s
pl: Graf przodków dla %s

en: Person %s is not in the Database
pl: Osoba %s nie istnieje w bazie danych

en: Ancestor Tree
pl: Drzewo przodków

en: Making the Tree...
pl: Tworzenie drzewa...

en: Printing the Tree...
pl: Drukowanie drzewa...

en: Center Person
pl: Główna osoba

en: The center person for the tree
pl: Centruj osobę w raporcie

en: Include siblings of the center person
pl: Uwzględnij rodzeństwo osoby znajdującej się w centrum

en: Whether to only display the center person or all of his/her siblings too
pl: Określa, czy wyświetlać jedynie osobę centralną czy również jej rodzeństwo

en: Generations
pl: Generacje

en: The number of generations to include in the tree
pl: Ilość generacji do uwzględnienia w grafie drzewa

en: Display unknown
    generations
pl: Wyświetl nieznane
    generacje

en: The number of generations of empty boxes that will be displayed
pl: Ilość generacji pustych ramek które będą wyświetlone

en: Compress tree
pl: Kompresuj drzewo

en: Whether to remove any extra blank spaces set aside for people that are unknown
pl: Określa, czy usuwać dodatkowe spacje ustawione wokół osób, które nie są znane

en: Show Index
pl: Pokaż indeks

en: Display index of each person
pl: Wyświetl indeks każdej osoby

en: Start Index
pl: Rozpocznij indeks

en: The start index
pl: Indeks startowy

en: Report Title
pl: Tytuł raportu

en: Do not include a title
pl: Nie dołączaj tytułu

en: Include Report Title
pl: Dołącz tytuł raportu

en: Choose a title for the report
pl: Wybierz tytuł dla raportu

en: Include a border
pl: Dołącz ramkę

en: Whether to make a border around the report.
pl: Określa, czy drukować ramkę wokół raportu.

en: Include Page Numbers
pl: Dołącz numery stron

en: Whether to print page numbers on each page.
pl: Określa, czy drukować numery stron na każdej stronie.

en: Scale tree to fit
pl: Skaluj drzewo aby zmieścić

en: Do not scale tree
pl: Nie skaluj drzewa

en: Scale tree to fit page width only
pl: Skaluj drzewo aby zmieściło się tylko na szerokość strony

en: Scale tree to fit the size of the page
pl: Skaluj drzewo aby zmieściła się tylko stronie

en: Whether to scale the tree to fit a specific paper size
pl: Określa, czy skalować drzewo do konkretnego rozmiaru papieru

en: Resize Page to Fit Tree size
    
    Note: Overrides options in the 'Paper Option' tab
pl: Skaluj stronę aby zmieścić rozmiar drzewa
    
    Informacja: Nadpisuje opcję w zakładce 'Opcje papieru'

en: Whether to resize the page to fit the size 
    of the tree.  Note:  the page will have a 
    non standard size.
    
    With this option selected, the following will happen:
    
    With the 'Do not scale tree' option the page
      is resized to the height/width of the tree
    
    With 'Scale tree to fit page width only' the height of
      the page is resized to the height of the tree
    
    With 'Scale tree to fit the size of the page' the page
      is resized to remove any gap in either height or width
pl: Określa, czy skalować stronę do rozmiaru
    drzewa. Wskazówka: strona będzie miała
    niestandardowy rozmiar.
    
    Kiedy ta opcja jest zaznaczona, to działają:
    
    Z opcją 'Nie skaluj drzewa' strona
      jest skalowana do wysokości/szerokości drzewa
    
    Z 'Skaluj drzewo tylko do szerokości strony' wysokość 
      strony jest zmieniana do wysokości drzewa
    
    Z 'Skaluj drzewo aby pasowała o do strony' strona
      jest zmieniana tak, aby usunąć wszelkie marginesy
      pomiędzy drzewem a szerokością lub wysokością strony

en: Include Blank Pages
pl: Dołącz puste strony

en: Whether to include pages that are blank.
pl: Określa, czy dołączać puste strony.

en: Report Options (2)
pl: Opcje raportów (2)

en: Father
    Display Format
pl: Ojciec
    Format wyświetlania

en: Display format for the fathers box.
pl: Formatu wyświetlania dla ramki ojca.

en: Mother
    Display Format
pl: Matka
    Format wyświetlania

en: Display format for the mothers box.
pl: Format wyświetlania dla ramki matki.

en: Center person uses
    which format
pl: Centruj osobą używając
    który format

en: Use Fathers Display format
pl: Użyj formatu wyświetlania ojca

en: Use Mothers display format
pl: Użyj formatu wyświetlania matki

en: The display format for the center person
pl: Format wyświetlania dla osoby centralnej

en: Include Marriage box
pl: Dołącz ramkę małżeństwa

en: Whether to include a separate marital box in the report
pl: Określa, czy użyć osobnej ramki 'martial box' w raporcie

en: Marriage
    Display Format
pl: Małżeństwo
    Format wyświetlania

en: Display format for the marital box.
pl: Format wyświetlania dla ramki 'martial box'.

en: Advanced
pl: Zaawansowane

en: Replace Display Format:
    'Replace this'/' with this'
pl: Zamiana formatu wyświetlania:
    'Zamień to'/'na to'

en: i.e.
    United States of America/U.S.A.
pl: np.
    Stany Zjednoczone Ameryki Północnej/USA.

en: Include a note
pl: Dołącz notatkę

en: Whether to include a note on the report.
pl: Określa, czy dołączać notatkę do raportu.

en: Add a note
    
    $T inserts today's date
pl: Dodaj notatkę
    
    $T wstawia dzisiejszą datę

en: Note Location
pl: Położenie geogr. notatki

en: Where to place the note.
pl: Określa gdzie umieścić notatkę.

en: inter-box scale factor
pl: współczynnik skali między polami

en: Make the inter-box spacing bigger or smaller
pl: Zwiększ lub zmniejsz odstępy między ramkami

en: box shadow scale factor
pl: współczynnik skali cienia ramki

en: Make the box shadow bigger or smaller
pl: Zwiększ/zmniejsz rozmiar cienia ramki

en: No generations of empty boxes for unknown ancestors
pl: Bez pustych prostokątów dla nieznanych przodków

en: One Generation of empty boxes for unknown ancestors
pl: Jedna generacja pustych prostokątów dla nieznanych przodków

en:  Generations of empty boxes for unknown ancestors
pl:  Drukuj puste prostokąty dla nieznanych przodków

en: The basic style used for the text display.
pl: Podstawowy styl używany do wyświetlania tekstu.

en: The basic style used for the note display.
pl: Podstawowy styl używany do wyświetlania notatki.

en: The style used for the title.
pl: Styl używany do tytułu.

en: My Calendar
pl: Mój Kalendarz

en: Produced with Gramps
pl: Wygenerowany za pomocą Gramps

en: Calendar Report
pl: Raport Kalendarz

en: Formatting months...
pl: Formatowanie miesięcy...

en: Reading database...
pl: Odczytywanie bazy danych...

en: %(person)s, birth
pl: %(person)s, urodziny

en: %(wife)s and
     %(person)s, wedding
pl: %(wife)s 
     i %(person)s, ślub

en: {wife} and
     {person}, {nyears} | {wife} and
     {person}, {nyears}
pl[0]: {wife} i
     {person}, {nyears}
pl[1]: {wife} i
     {person}, {nyears}
pl[2]: {wife} i
     {person}, {nyears}

en: Select filter to restrict people that appear on calendar
pl: Wybierz filtr aby wybrać osoby, które pojawią się na kalendarzu

en: The center person for the report
pl: Centruj osobę w raporcie

en: Text Area 1
pl: Pole tekstu 1

en: First line of text at bottom of calendar
pl: Pierwsza linia dołu kalendarza

en: Text Area 2
pl: Pole tekstu 2

en: Second line of text at bottom of calendar
pl: Druga linia dołu kalendarza

en: Text Area 3
pl: Pole tekstu 3

en: Third line of text at bottom of calendar
pl: Trzecia linia tekstu na dole kalendarza

en: Include only living people
pl: Dołącz jedynie żyjące osoby

en: Include only living people in the calendar
pl: Uwzględniaj w kalendarzu tylko żyjących ludzi

en: Content
pl: Zawartość

en: Year of calendar
pl: Rok kalendarza

en: Country for holidays
pl: Kraj ze świętami

en: Select the country to see associated holidays
pl: Wybierz kraj, aby zobaczyć skojarzone z nim święta

en: First day of week
pl: Pierwszy dzień tygodnia

en: Select the first day of the week for the calendar
pl: Wybierz pierwszy dzień tygodnia dla kalendarza

en: Birthday surname
pl: Nazwisko rodowe

en: Wives use husband's surname (from first family listed)
pl: Żony używają nazwisk mężów (z pierwszej rodziny na liście)

en: Wives use husband's surname (from last family listed)
pl: Żony używają nazwisk mężów (z ostatniej rodziny na liście)

en: Wives use their own surname
pl: Żony używają własnych nazwisk

en: Select married women's displayed surname
pl: Wybierz wyświetlane nazwisko zamężnej kobiety

en: Include birthdays
pl: Dołączaj urodziny

en: Whether to include birthdays
pl: Określa, czy dołączać urodziny

en: Include anniversaries
pl: Dołączaj rocznice

en: Whether to include anniversaries
pl: Określa, czy dołączać rocznice

en: Include death dates
pl: Dołącz daty śmierci

en: Include death anniversaries in the calendar
pl: Dołącz do kalendarza rocznice śmierci

en: Title text and background color
pl: Tekst tytułu i kolor tła

en: Calendar day numbers
pl: Numery dni w kalendarzu

en: Daily text display
pl: Tekst wyświetlany codziennie

en: Holiday text display
pl: Tekst wyświetlany w dni wolne

en: Days of the week text
pl: Tekst dla tygodnia

en: Text at bottom, line 1
pl: Tekst na dole, linia 1

en: Text at bottom, line 2
pl: Tekst na dole, linia 2

en: Text at bottom, line 3
pl: Tekst na dole, linia 3

en: Descendant Chart for %(person)s and %(father1)s, %(mother1)s
pl: Wykres potomków dla %(person)s i %(father1)s, %(mother1)s

en: Descendant Chart for %(person)s, %(father1)s and %(mother1)s
pl: Wykres potomków dla %(person)s, %(father1)s i %(mother1)s

en: Descendant Chart for %(father1)s, %(father2)s and %(mother1)s, %(mother2)s
pl: Wykres potomków dla %(father1)s, %(father2)s oraz %(mother1)s, %(mother2)s

en: Descendant Chart for %(person)s
pl: Wykres potomków dla %(person)s

en: Descendant Chart for %(father)s and %(mother)s
pl: Wykres potomków dla %(father)s i %(mother)s

en: Descendant Graph
pl: Graf potomków

en: Family Chart for %(person)s
pl: Wykres rodzin dla %(person)s

en: Family Chart for %(father1)s and %(mother1)s
pl: Wykres rodzin dla %(father1)s i %(mother1)s

en: Cousin Chart for %(names)s
pl: Wykres kuzynów dla %(names)s

en: Family %s is not in the Database
pl: Rodzina %s nie istnieje w bazie danych

en: Report for
pl: Raport dla

en: The main person for the report
pl: Głowna osoba dla raportu

en: The main family for the report
pl: Główna rodzina w raporcie

en: Level of Spouses
pl: Poziom małżonków

en: 0=no Spouses, 1=include Spouses, 2=include Spouses of the spouse, etc
pl: 0=bez małżonków, 1=dołącz małżonków, 2=dołącz małżonków małżonków, itd

en: Start with the parent(s) of the selected first
pl: Rozpocznij od rodziców(a) wybranej osoby

en: Will show the parents, brother and sisters of the selected person.
pl: Będzie pokazywał rodziców, braci i siostry wybranej osoby.

en: Whether to move people up, where possible, resulting in a smaller tree
pl: Określa czy przesuwać osoby w górę, gdy to możliwe, produkując mniejsze drzewo

en: Bold direct descendants
pl: Wytłuść bezpośrednich potomków

en: Whether to bold those people that are direct (not step or half) descendants.
pl: Określa czy pogrubiać te osoby, które są bezpośrednimi potomkami (nie przysposobionymi w jakimś stopniu).

en: Indent Spouses
pl: Wcięcie dla małżonków

en: Whether to indent the spouses in the tree.
pl: Określa, czy zagłębiać małżonków w drzewie.

en: Descendant Chart for [selected person(s)]
pl: Wykres potomków dla [wybranej osób(osoby)]

en: Family Chart for [names of chosen family]
pl: Wykres rodzin dla [nazwisk wybranej rodziny]

en: Cousin Chart for [names of children]
pl: Wykres kuzynów dla [nazw dzieci]

en: Whether to include page numbers on each page.
pl: Określa, czy dołączać numery stron na każdej stronie.

en: Descendant
    Display Format
pl: Potomek
    Format wyświetlania

en: Display format for a descendant.
pl: Format wyświetlania dla potomków.

en: Spousal
    Display Format
pl: Małżonkowie
    Format wyświetlania

en: Display format for a spouse.
pl: Format wyświetlania dla małżonka.

en: inter-box Y scale factor
pl: wewnątrzramkowy współczynnik skali Y

en: Make the inter-box Y bigger or smaller
pl: Zwiększ/zmniejsz wewnętrzny rozmiar Y ramki

en: The bold style used for the text display.
pl: Styl pogrubiony używany do wyświetlania tekstu.

en: The style for the marriage box.
pl: Styl używany do małżeństw.

en: The style for the spouse box.
pl: Styl używany do małżonka.

en: The style for the direct descendant box.
pl: Styl używany do bezpośredniego potomka.

en: The style for the note box.
pl: Styl używany do notatki.

en: The style for the connection lines and report border.
pl: Styl używany do linii połączeń i obramowania raportu.

en: Ancestor Chart
pl: Wykres przodków

en: Produces a graphical ancestral chart
pl: Tworzy graficzny wykres przodków

en: Produces a graphical ancestral tree
pl: Tworzy graficzne drzewo przodków

en: Produces a graphical calendar
pl: Generuje graficzny kalendarz

en: Descendant Chart
pl: Wykres potomków

en: Produces a graphical descendant chart
pl: Generuje graficzny wykres potomków

en: Descendant Tree
pl: Drzewo potomków

en: Produces a graphical descendant tree
pl: Generuje graficzną drzewo potomków

en: Family Descendant Chart
pl: Wykres potomków rodziny

en: Produces a graphical descendant chart around a family
pl: Generuje graficzny wykres potomków obok rodziny

en: Family Descendant Tree
pl: Drzewo genealogiczne

en: Produces a graphical descendant tree around a family
pl: Generuje graficzne drzewo potomków obok rodziny

en: Fan Chart
pl: Wykres kołowy

en: Produces fan charts
pl: Generuje wykresy kołowe

en: Statistics Charts
pl: Wykresy statystyczne

en: Produces statistical bar and pie charts of the people in the database
pl: Generuje słupkowe i kołowe wykresy statystyczne dla osób z bazy

en: Timeline Chart
pl: Oś czasu

en: Produces a timeline chart.
pl: Generuje wykres osi czasu.

en: %(generations)d Generation Fan Chart for %(person)s
pl: %(generations)d Pokoleniowy wykres kołowy dla %(person)s

en: %(generations)d Generation Fan Chart for
    %(person)s
pl: %(generations)d Pokoleniowy wykres kołowy dla
     %(person)s

en: The number of generations to include in the report
pl: Ilość generacji do uwzględnienia w raporcie

en: Type of graph
pl: Typ grafu

en: full circle
pl: pełny okrąg

en: half circle
pl: pół okręgu

en: overhang
pl: nawis

en: quarter circle
pl: ćwierć okręgu

en: The form of the graph: full circle, half circle, half circle with overhang or quarter circle.
pl: Format wykresu: pełne koło, połówka koła z nawisem lub ćwiartka koła.

en: generation dependent
pl: zależny od pokolenia

en: Background color is either white or generation dependent
pl: Kolor tła jest albo biały, albo zależny od generacji

en: Orientation of radial texts
pl: Orientacja tekstów kołowych

en: upright
pl: do prawego górnego rogu

en: roundabout
pl: dookoła

en: Print radial texts upright or roundabout
pl: Drukuje teksty gwiaździste do góry nogami albo okrężnie

en: Draw empty boxes
pl: Rysuj puste ramki

en: Draw the background although there is no information
pl: Rysuj tło także gdy nie ma informacji

en: Use one font style for all generations
pl: Użyj jednego stylu czcionki dla wszystkich generacji

en: You can customize font and color for each generation in the style editor
pl: Możesz dostosować czcionkę i kolor dla każdej generacji w edytorze stylów

en: Flip names that are on the bottom half of the fan
pl: Odwróć nazwy, które znajdują się w dolnej połowie wykresu

en: Flip names for generations 2, 3 and 4 i.e. those found in circles
pl: Odwróć nazwy generacji 2, 3 i 4, czyli te, które znajdują się w kółku

en: Exclude the title of the chart
pl: Wyklucz tytuł wykresu

en: Exclude the title to make more room for the chart
pl: Wyklucz tytuł, aby zrobić więcej miejsca na wykres

en: The style used for the text display of generation "%d"
pl: Styl używany do wyświetlania tekstu generacji "%d"

en: Item count
pl: Licznik

en: All
pl: Wszystkie

en: Men
pl: Mężczyźni

en: Women
pl: Kobiety

[ctx: person]
en: Title
pl: Tytuł

en: Forename
pl: Imię

en: Birth year
pl: Rok urodzenia

en: Death year
pl: Rok śmierci

en: Birth month
pl: Miesiąc urodzenia

en: Death month
pl: Miesiąc śmierci

en: Marriage place
pl: Miejsce małżeństwa

en: Number of relationships
pl: Liczba związków

en: Age when first child born
pl: Wiek przy narodzinach pierwszego dziecka

en: Age when last child born
pl: Wiek przy narodzinach ostatniego dziecka

en: Number of children
pl: Liczba dzieci

en: Age at marriage
pl: Wiek przy małżeństwie

en: Age at death
pl: Wiek w momencie śmierci

en: Event type
pl: Rodzaj zdarzenia

en: (Preferred) title missing
pl: (Celowe) brakujący tytuł

en: (Preferred) forename missing
pl: (Celowe) brakujące imię

en: (Preferred) surname missing
pl: (Celowe) brakujące nazwisko

en: Gender unknown
pl: Nieznana płeć

en: Date(s) missing
pl: Brakująca/e data/y

en: Place missing
pl: Brakujące miejsce

en: Already dead
pl: Zmarły

en: Still alive
pl: Żyjący

en: Events missing
pl: Brakujące zdarzenia

en: Children missing
pl: Brakujące dzieci

en: Birth missing
pl: Brakujące informacje o narodzinach

en: Personal information missing
pl: Brakujące informacje osobiste

en: (Living people: %(option_name)s)
pl: (Żyjące osoby: %(option_name)s)

en: %s born
pl: %s urodzony

en: Persons born
pl: Osób urodzonych

en: Collecting data...
pl: Zbieranie danych...

en: Sorting data...
pl: Sortowanie danych...

en: Saving charts...
pl: Zapisywanie wykresów...

en: %s (persons):
pl: %s (osób):

en: Determines what people are included in the report.
pl: Określa osoby które będą dołączone do raportu.

en: Filter Person
pl: Filtr osób

en: The center person for the filter.
pl: Centruj osobę dla filtra.

en: Sort chart items by
pl: Sortuj elementy wykresu według

en: Select how the statistical data is sorted.
pl: Wybierz jak dane statystyczne mają byc sortowane.

en: Sort in reverse order
pl: Sortuj w odwrotnym porządku

en: Check to reverse the sorting order.
pl: Zaznacz, aby odwrócić porządek sortowania.

en: People Born After
pl: Osoby urodzone pomiędzy

en: Birth year from which to include people.
pl: Data urodzin, od której dołączać ludzi.

en: People Born Before
pl: Osoby urodzone przed

en: Birth year until which to include people
pl: Data urodzin, do której dołączać ludzi

en: Include people without known birth years
pl: Dołącz osoby bez znanego roku urodzenia

en: Whether to include people without known birth years.
pl: Określa, czy dołączać osoby bez znanego roku urodzenia.

en: Genders included
pl: Dołączone płcie

en: Select which genders are included into statistics.
pl: Wybierz, osoby której płci mają być dołączone do statystyki.

en: Max. items for a pie
pl: Maks. ilość elementów dla wykresu kołowego

en: With fewer items pie chart and legend will be used instead of a bar chart.
pl: Przy mniejszej ilości elementów będzie używany wykres kołowy z legendą zamiast słupkowego.

en: Include counts of missing information
pl: Uwzględnij liczbę brakujących informacji

en: Whether to include counts of the number of people who lack the given information.
pl: Czy uwzględnić liczbę osób, którym brakuje podanych informacji.

en: Charts 3
pl: Wykresy 3

en: Charts 2
pl: Wykresy 2

en: Charts 1
pl: Wykresy 1

en: Include charts with indicated data.
pl: Dołącz wykresy ze wskazanymi danymi.

en: The style used for the items and values.
pl: Styl używany dla elementów i wartości.

[ctx: sorted by]
en: Birth Date
pl: Data urodzenia

[ctx: sorted by]
en: Name
pl: Nazwisko

en: Sorting dates...
pl: Sortowanie dat...

en: Timeline
pl: Oś czasu

en: Calculating timeline...
pl: Wyliczanie osi czasu...

en: Sorted by %s
pl: Sortuj wg %s

en: No Date Information
pl: Brak informacji o dacie

en: Finding date range...
pl: Znajdowanie zakresu daty...

en: Determines what people are included in the report
pl: Określa osoby, które dołączone będą do raportu

en: The center person for the filter
pl: Centruj osobę dla filtra

en: Sort by
pl: Sortuj według

en: Sorting method to use
pl: Używana metoda sortowania

en: The style used for the section headers.
pl: Styl używany do nagłówka sekcji.

en: CSV is a common spreadsheet format.
    You can change this behavior in the 'Configure active view' of any list-based view
pl: CSV to popularny format arkusza kalkulacyjnego.
    Możesz zmienić to zachowanie w „Konfiguruj aktywny widok” dowolnego widoku opartego na liście

en: CSV spreadsheet options
pl: Opcje arkuszy CSV

en: Web Family Tree
pl: Drzewo rodzinne Web

en: _Web Family Tree
pl: Drzewo rodzinne (WEB)

en: Web Family Tree format
pl: Format drzewa rodzinnego www

en: Web Family Tree export options
pl: Opcje eksportu Web Family Tree

en: GEDCOM is used to transfer data between genealogy programs. Most genealogy software will accept a GEDCOM file as input.
pl: GEDCOM jest używany do przenoszenia danych między programami genealogicznymi. Większość programów genealogicznych akceptuje pliki GEDCOM jako format wejśćiowy.

en: GEDCOM export options
pl: Opcje eksportowania GEDCOM

en: GeneWeb is a web based genealogy program.
pl: GeneWeb jest programem genealogicznym opartym o sieć Web.

en: GeneWeb export options
pl: Opcje eksportu GeneWeb

en: Gramps XML Package (family tree and media)
pl: Pakiet XML Gramps (drzewo rodzinne oraz obiekty medialne)

en: Gra_mps XML Package (family tree and media)
pl: Pakiet XML Gra_mps (drzewo rodzinne oraz obiekty medialne)

en: Gramps package is an archived XML family tree together with the media object files.
pl: Pakiet Gramps jest skompresowanym drzewem rodzinnym w formacie XML razem z plikami obiektów medialnych.

en: Gramps package export options
pl: Opcje eksportu pakietu Gramps

en: Gramps XML (family tree)
pl: Gramps XML (drzewo rodzinne)

en: Gramps _XML (family tree)
pl: Gramps _XML (drzewo rodzinne)

en: Gramps XML export is a complete archived XML backup of a Gramps family tree without the media object files. Suitable for backup purposes.
pl: Eksport Gramps XML jest pełnym backupem bazy danych Grampsa bez obiektów medialnych. Jest on odpowiedni do celów kopii zapasowych.

en: Gramps XML export options
pl: Opcje eksportowania do Gramps XML

en: vC_alendar
pl: vK_alendarz

en: vCalendar is used in many calendaring and PIM applications.
pl: vCalendar jest używany w wielu kalendarzach i aplikacjach typu PIM.

en: vCalendar export options
pl: Opcje eksportu vCalendar

en: vCard
pl: Wizytówka

en: _vCard
pl: Wizytówka

en: vCard is used in many addressbook and pim applications.
pl: vCard jest używane w wielu książkach adresowych i aplikacjach typu PIM.

en: vCard export options
pl: Opcje eksportu vCard

en: Include people
pl: Dołącz osoby

en: Include marriages
pl: Dołącz małżeństwa

en: Include children
pl: Dołącz dzieci

en: Include places
pl: Dołącz miejsca

en: Translate headers
pl: Tłumacz nagłówki

en: Enclosed_by
pl: Zawiera_się_w

en: CSV export doesn't support non-primary surnames, {count} dropped
pl: Eksport CSV nie zapwenia wsparcia dla nie-podstawowych nazwisk, {count} pominięto wpisów

en: Birth source
pl: Źródło urodzenia

en: Baptism date
pl: Data chrztu

en: Baptism place
pl: Miejsce chrztu

en: Baptism source
pl: Źródło chrztu

en: Death source
pl: Źródło śmierci

en: Burial date
pl: Data pogrzebu

en: Burial place
pl: Miejsce pogrzebu

en: Burial source
pl: Źródło pogrzebu

en: Husband
pl: Mąż

en: Wife
pl: Żona

en: Writing individuals
pl: Zapisywanie osób

en: Writing families
pl: Zapisywanie rodzin

en: Writing sources
pl: Zapisywanie źródeł

en: Writing notes
pl: Zapisywanie notatek

en: Writing repositories
pl: Zapisywanie repozytoriów

en: Writing media
pl: Zapisywanie multimediów

en: GEDCOM Export failed
pl: Eksport do GEDCOM nie powiódł się

en: No families matched by selected filter
pl: Żadne rodziny nie pasują do filtra

en: Failure writing %s
pl: Niepowodzenie przy zapisywaniu %s

en: The database cannot be saved because you do not have permission to write to the directory. Please make sure you have write access to the directory and try again.
pl: Nie można zapisać bazy danych, ponieważ nie posiadasz praw zapisu do tego katalogu. Proszę się upewnić czy masz prawa zapisu do tego katalogu i spróbować ponownie.

en: The database cannot be saved because you do not have permission to write to the file. Please make sure you have write access to the file and try again.
pl: Nie można zapisać bazy danych, ponieważ nie posiadasz praw zapisu do tego pliku. Proszę się upewnić czy masz prawa zapisu do tego pliku i spróbować ponownie.

en: Enter a date, click Run
pl: Wprowadź datę, kliknij Uruchom

en: Enter a valid date (like YYYY-MM-DD) in the entry text box and click Run. This will compute the ages for everyone in your Family Tree on that date. You can then sort by the age column, and double-click the row to view or edit.
pl: Wprowadź poprawną datę (np. RRRR-MM-DD) w polu tekstowym i kliknij „Uruchom”. Spowoduje to obliczenie wieku wszystkich osób w Twoim drzewie genealogicznym na ten dzień. Następnie możesz posortować dane według kolumny „Wiek” i dwukrotnie kliknąć wiersz, aby wyświetlić lub edytować szczegóły.

en: Max age
pl: Maks. wiek

en: Max age of Mother at birth
pl: Maksymalny wiek do zostania matką

en: Max age of Father at birth
pl: Maksymalny wiek do zostania ojcem

en: Lifespan Age Distribution
pl: Rozkład długości życia

en: Father - Child Age Diff Distribution
pl: Ojciec - dziecko rozkład różnic wieku

en: Diff
pl: Różnica

en: Mother - Child Age Diff Distribution
pl: Matka - Dziecko rozkład różnic wieku

en: Statistics
pl: Statystyki

en: Total
pl: Sumarycznie

en: Average
pl: Średnia

en: Median
pl: Mediana

en: Maximum
pl: Maksimum

en: Double-click to see %d people
pl: Kliknij dwukrotnie aby zobaczyć %d osób

en: Double-click on a row to view a quick report showing all people with the selected attribute.
pl: Dwukrotnie kliknij na wiersz aby zobaczyć szybki raport pokazujący wszystkie osoby z wybranym atrybutem.

en: Key
pl: Klucz

en: _Make Active %s
pl: _Zaznacz jako aktywny %s

en: Double-click a day for details
pl: Kliknij dwukrotnie na dzień po szczegóły

en: Double-click on a row to edit the selected child.
pl: Kliknij dwukrotnie na wierszu, aby edytować wybrane dziecko.

en: Double-click on a row to edit the selected source/citation.
pl: Kliknij dwukrotnie na wierszu, aby edytować wybrane źródło/cytat.

en: Source/Date
pl: Źródło/Data

en: Confidence Level
pl: Poziom zaufania

en: <No Volume/Page>
pl: <Brak woluminu/strony>

en: Right-click on a row to edit the selected event or the related place.
pl: Kliknij wiersz prawym przyciskiem myszy, aby edytować wybrane wydarzenie lub powiązane miejsce.

en: Edit the event
pl: Edytuj zdarzenie

en: Edit the place
pl: Edytuj miejsce

en: Evaluation
pl: Ocena

en: Output
pl: Wyjście

en: Error
pl: Błąd

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Double-click on a row to edit the selected event.
pl: Kliknij dwukrotnie na wierszu, aby edytować wybrane zdarzenie.

en: Click to expand/contract person
    Right-click for options
    Click and drag in open area to rotate
pl: Kliknij aby powiększyć/schować osobę
    Prawokliknij po opcje
    Kliknij i przeciągnij na nowy obszar aby obrócić

en: %(bold_start)s%(gramps_FAQ_html_start)s%(html_middle)sFrequently Asked Questions%(html_end)s%(bold_end)s
    (needs a connection to the internet)
pl: %(bold_start)s%(gramps_FAQ_html_start)s%(html_middle)sCzęsto zadawane pytania %(html_end)s%(bold_end)s
    (wymagane połączenie z internetem)

en: Editing Spouses
pl: Edycja małżonków

en:   1. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow do I change the order of spouses?%(html_end)s
pl:   1. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sJak zmienić kolejność  małżonków?%(html_end)s

en:   2. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow do I add an additional spouse?%(html_end)s
pl:   2. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sJak dodać dodatkowego  małżonka?%(html_end)s

en:   3. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow do I remove a spouse?%(html_end)s
pl:   3. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sJak usunąć małżonka?%(html_end)s

en: Backups and Updates
pl: Kopie zapasowe i aktualizacje

en:   4. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow do I make backups safely?%(html_end)s
pl:   4. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sJak bezpiecznie wykonać kopie bezpieczeństwa?%(html_end)s

en:   5. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sIs it necessary to update Gramps every time an update is released?%(html_end)s
pl:   5. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sCzy jest konieczne uaktualnianie Grampsa przy każdej jego aktualizacji?%(html_end)s

en: Data Entry
pl: Wpis daty

en:   6. %(gramps_manual_html_start)s%(section)sHow should information about marriages be entered?%(html_end)s
pl:   6. %(gramps_manual_html_start)s%(section)sJak wprowadzać informacje o małżeństwach?%(html_end)s

en:   7. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sWhat's the difference between a residence and an address?%(html_end)s
pl:   7. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sJaka jest różnica między miejscem zamieszkania a adresem?%(html_end)s

en: Media Files
pl: Pliki medialne

en:   8. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow do you add a photo of a person/source/event?%(html_end)s
pl:   8. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sJak dodać zdjęcie do osoby/źródła/zdarzenia?%(html_end)s

en:   9. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow do you find unused media objects?%(html_end)s
pl:   9. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sJak znaleźć nieużywane obiekty multimedialne?%(html_end)s

en:  10. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow can I make a website with Gramps and my tree?%(html_end)s
pl:  10. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sJak za pomocą Gramps przygotować stronę internetową z moim drzewem?%(html_end)s

en:  11. %(web_html_start)sHow do I record one's occupation?%(html_end)s
pl:  11. %(web_html_start)sJak zapisać informację o zawodzie osoby?%(html_end)s

en:  12. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sWhat do I do if I have found a bug?%(html_end)s
pl:  12. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sCo zrobić jeśli znajdziesz błąd w programie?%(html_end)s

en:  13. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sIs there a manual for Gramps?%(html_end)s
pl:  13. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sCzy istnieje podręcznik użytkownika do Grampsa?%(html_end)s

en:  14. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sAre there tutorials available?%(html_end)s
pl:  14. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sCzy są tu dostępne tutoriale/samouczki?%(html_end)s

en:  15. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sHow do I ...?%(html_end)s
pl:  15. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sJak mogę ...?%(html_end)s

en:  16. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sHow can I help with Gramps?%(html_end)s
pl:  16. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sJak mogę pomóc w rozwoju Grampsa?%(html_end)s

en: Double-click given name for details
pl: Kliknij dwukrotnie na nazwisko po szczegóły

en: No Family Tree loaded.
pl: Brak załadowanego Drzewa Rodzinnego.

en: Total unique given names
pl: Całkowita liczba unikalnych nadanych nazwisk

en: Total given names showing
pl: Sumarycznie nazwisk pokazywanych

en: Total people
pl: Sumaryczna ilość osób

en: Age on Date
pl: Wiek w dniu

en: Gramplet showing ages of living people on a specific date
pl: Gramplet pokazujący wiek żyjących osób dla wybranej daty

en: Age Stats
pl: Statystyki wieku

en: Gramplet showing graphs of various ages
pl: Gramplet pokazujący wykres różnych lat

en: Gramplet showing calendar and events on specific dates in history
pl: Gramplet pokazujący kalendarz i zdarzenia dla wybranych dat w historii

en: Descendants
pl: Potomkowie

en: Gramplet showing active person's descendants
pl: Gramplet pokazujący przodków aktywnej osoby

en: Ancestors
pl: Przodkowie

en: Gramplet showing active person's ancestors
pl: Gramplet pokazujący przodków aktywnej osoby

en: Gramplet showing active person's direct ancestors as a fanchart
pl: Gramplet pokazujący wykres wachlarzowy bezpośrednich przodków aktywnej osoby

en: Descendant Fan Chart
pl: Widok wykresu wachlarzowego potomków

en: Gramplet showing active person's direct descendants as a fanchart
pl: Gramplet pokazujący wykres wachlarzowy bezpośrednich przodków aktywnej osoby

en: 2-Way Fan Chart
pl: Dwukierunkowy wykres wachlarzowy

en: Gramplet showing active person's direct ancestors and descendants as a fanchart
pl: Gramplet pokazujący bezpośrednich przodków i potomków osoby aktywnej w postaci wachlarza

en: 2-Way Fan
pl: Dwukierunkowy wiatrak

en: Gramplet showing frequently asked questions
pl: Gramplet pokazujący najczęściej zadawane pytania

en: Given Name Cloud
pl: Chmura imion

en: Gramplet showing all given names as a text cloud
pl: Gramplet pokazujący wszystkie imiona jako chmurę tekstów

en: Gramplet showing an active item Quick View
pl: Gramplet pokazujący szybki podgląd aktywnego elementu

en: Relatives
pl: Krewni

en: Gramplet showing active person's relatives
pl: Gramplet pokazujący krewnych aktywnej osoby

en: Session Log
pl: Log sesji

en: Gramplet showing all activity for this session
pl: Gramplet pokazujący całą aktywność w obecnej sesji

en: Gramplet showing summary data of the Family Tree
pl: Gramplet pokazujący podsumowanie danych w drzewie rodzinnym

en: Surname Cloud
pl: Chmura Nazwisk

en: Gramplet showing all surnames as a text cloud
pl: Gramplet pokazujący wszystkie nazwiska jako chmurę tekstową

[ctx: gramplet]
en: To Do
pl: Do zrobienia

en: Gramplet for displaying a To Do list
pl: Gramplet wyświetlający listę Do zrobienia

en: Top Surnames
pl: Najczęstsze nazwiska

en: Gramplet showing most frequent surnames in this tree
pl: Gramplet pokazujący najczęstsze nazwiska w tym drzewie

en: Welcome
pl: Witamy

en: Gramplet showing a welcome message
pl: Gramplet pokazujący informację powitalną

en: Welcome to Gramps!
pl: Witaj w Gramps!

en: What's Next
pl: Co dalej?

en: Gramplet suggesting items to research
pl: Gramplet sugerujący elementy do zbadania

en: What's Next?
pl: Co dalej?

en: Person Details
pl: Szczegóły osoby

en: Gramplet showing details of a person
pl: Gramplet pokazujący szczegóły aktywnej osoby

en: Details
pl: Szczegóły

en: Repository Details
pl: Szczegóły repozytorium

en: Gramplet showing details of a repository
pl: Gramplet pokazujący szczegółowe informacje o repozytorium

en: Place Details
pl: Szczegóły miejsca

en: Gramplet showing details of a place
pl: Gramplet pokazujący informacje o danym miejscu

en: Media Preview
pl: Podgląd obiektu medialnego

en: Gramplet showing a preview of a media object
pl: Gramplet pokazujący podgląd obiektu medialnego

en: Image Metadata
pl: Metadane obrazu

en: Gramplet showing metadata for a media object
pl: Gramplet pokazujący metadane obiektu medialnego

en: GExiv2 module not loaded.
pl: Nie załadowano modułu GExiv2.

en: Image metadata functionality will not be available.
    To build it for Gramps see %(gramps_wiki_build_gexiv2_url)s
pl: Funkcje metadanych obrazów nie będą dostępne.
    Aby zbudować je dla Grampsa zobacz %(gramps_wiki_build_gexiv2_url)s

en: Person Residence
pl: Zamieszkanie osób

en: Gramplet showing residence events for a person
pl: Gramplet pokazujący zdarzenia zamieszkania dla osoby

en: Person Events
pl: Zdarzenia osoby

en: Gramplet showing the events for a person
pl: Gramplet pokazujący zdarzenia aktywnej osoby

en: Family Events
pl: Zdarzenia rodzinne

en: Gramplet showing the events for a family
pl: Gramplet pokazujący zdarzenia dla rodziny

en: Person Gallery
pl: Galeria osoby

en: Gramplet showing media objects for a person
pl: Gramplet pokazujący obiekty medialne dla osoby

en: Gallery
pl: Galeria

en: Family Gallery
pl: Galeria rodziny

en: Gramplet showing media objects for a family
pl: Gramplet pokazujący obiekty medialne dla rodziny

en: Event Gallery
pl: Galeria zdarzenia

en: Gramplet showing media objects for an event
pl: Gramplet pokazujący obiekty medialne dla zdarzenia

en: Place Gallery
pl: Galeria miejsca

en: Gramplet showing media objects for a place
pl: Gramplet pokazujący obiekty medialne dla miejsca

en: Source Gallery
pl: Galeria źródła

en: Gramplet showing media objects for a source
pl: Gramplet pokazujący obiekty medialne dla źródła

en: Citation Gallery
pl: Galeria cytatów

en: Gramplet showing media objects for a citation
pl: Gramplet pokazujący obiekty medialne dla cytatu

en: Person Attributes
pl: Atrybuty osoby

en: Gramplet showing the attributes of a person
pl: Gramplet pokazujący atrybuty osoby

en: Event Attributes
pl: Atrybuty zdarzenia

en: Gramplet showing the attributes of an event
pl: Gramplet pokazujący atrybuty zdarzenia

en: Family Attributes
pl: Atrybuty rodziny

en: Gramplet showing the attributes of a family
pl: Gramplet pokazujący atrybuty rodziny

en: Media Attributes
pl: Atrybuty obiektu medialnego

en: Gramplet showing the attributes of a media object
pl: Gramplet pokazujący atrybuty obiektów medialnych

en: Gramplet showing the attributes of a source object
pl: Gramplet pokazujący atrybuty obiektu źródłowego

en: Citation Attributes
pl: Atrybuty cytatów

en: Gramplet showing the attributes of a citation object
pl: Gramplet pokazujący atrybuty obiektu cytatu

en: Person Notes
pl: Notatki osoby

en: Gramplet showing the notes for a person
pl: Gramplet pokazujący notatki dla aktywnej osoby

en: Event Notes
pl: Zapisywanie zdarzenia

en: Gramplet showing the notes for an event
pl: Gramplet pokazujący notatki dla zdarzenia

en: Family Notes
pl: Zapisywanie rodziny

en: Gramplet showing the notes for a family
pl: Gramplet pokazujący notatki dla rodziny

en: Place Notes
pl: Zapisywanie miejsca

en: Gramplet showing the notes for a place
pl: Gramplet pokazujący notatki dla miejsca

en: Source Notes
pl: Zapisywanie źródła

en: Gramplet showing the notes for a source
pl: Gramplet pokazujący notatki dla źródła

en: Citation Notes
pl: Notatka cytatu

en: Gramplet showing the notes for a citation
pl: Gramplet pokazujący notatki dla cytatu

en: Repository Notes
pl: Zapisywanie źródła

en: Gramplet showing the notes for a repository
pl: Gramplet pokazujący notatki dla repozytorium

en: Media Notes
pl: Zapisywanie obiektu medialnego

en: Gramplet showing the notes for a media object
pl: Gramplet pokazujący notatki dla obiektu medialnego

en: Gramplet showing the selected note
pl: Graplet pokazujący wybraną notatkę

en: Person Citations
pl: Cytaty osoby

en: Gramplet showing the citations for a person
pl: Gramplet pokazujący cytaty związane z daną osobą

en: Event Citations
pl: Cytaty zdarzenia

en: Gramplet showing the citations for an event
pl: Gramplet pokazujący cytaty związane z dane zdarzenie

en: Family Citations
pl: Cytaty rodziny

en: Gramplet showing the citations for a family
pl: Gramplet pokazujący cytaty związane z daną rodziną

en: Place Citations
pl: Cytaty miejsca

en: Gramplet showing the citations for a place
pl: Gramplet pokazujący cytaty związane z danym miejscem

en: Media Citations
pl: Cytaty obiektów medialnych

en: Gramplet showing the citations for a media object
pl: Gramplet pokazujący cytaty związane z obiektem medialny

en: Person Children
pl: Źródła obiektu medialnego

en: Gramplet showing the children of a person
pl: Gramplet pokazujący dzieci danej osoby

en: Family Children
pl: Dzieci rodziny

en: Gramplet showing the children of a family
pl: Gramplet pokazujący dzieci w danej rodzinie

en: Person References
pl: Referencje dotyczące osób

en: Gramplet showing the backlink references for a person
pl: Gramplet pokazujący linki wskazujące daną osobę

en: References
pl: Odwołania

en: Event References
pl: Odwołania do zdarzenia

en: Gramplet showing the backlink references for an event
pl: Gramplet pokazujący linki wskazujące dane zdarzenie

en: Family References
pl: Odwołania do rodzin

en: Gramplet showing the backlink references for a family
pl: Gramplet pokazujący linki wskazujące daną rodzinę

en: Place References
pl: Odwołania do miejsc

en: Gramplet showing the backlink references for a place
pl: Gramplet pokazujący linki wskazujące dane miejsce

en: Source References
pl: Odwołania do źródeł

en: Gramplet showing the backlink references for a source
pl: Gramplet pokazujący linki wskazujące dane źródło

en: Citation References
pl: Odniesienia do cytatów

en: Gramplet showing the backlink references for a citation
pl: Gramplet pokazujący linki wskazujące dany cytat

en: Repository References
pl: Odwołania do repozytoriów

en: Gramplet showing the backlink references for a repository
pl: Gramplet pokazujący linki wskazujące dane repozytorium

en: Media References
pl: Odwołania do mediów

en: Gramplet showing the backlink references for a media object
pl: Gramplet pokazujący linki wskazujące dany obiekt medialny

en: Note References
pl: Odwołania do notatki

en: Gramplet showing the backlink references for a note
pl: Gramplet pokazujący linki wskazujące daną notatkę

en: Person Filter
pl: Filtr osób

en: Gramplet providing a person filter
pl: Gramplet zapewniający filtr osób

en: Family Filter
pl: Filtr rodzin

en: Gramplet providing a family filter
pl: Gramplet pokazujący dzieci danej rodziny

en: Event Filter
pl: Filtr zdarzeń

en: Gramplet providing an event filter
pl: Wybór zapewniający filtr zdarzeń

en: Source Filter
pl: Filtr źródeł

en: Gramplet providing a source filter
pl: Wybór zapewniający filtr źródeł

en: Citation Filter
pl: Filtr cytatów

en: Gramplet providing a citation filter
pl: Wybór zapewniający filtr cytatów

en: Place Filter
pl: Filtr miejsc

en: Gramplet providing a place filter
pl: Wybór zapewniający filtr miejsc

en: Media Filter
pl: Filtr obiektów medialnych

en: Gramplet providing a media filter
pl: Wybór zapewniający filtr obiektów medialnych

en: Repository Filter
pl: Filtr Repozytoriów

en: Gramplet providing a repository filter
pl: Gramplet zapewniający filtr repozytoriów

en: Note Filter
pl: Filtr notatek

en: Gramplet providing a note filter
pl: Wybór zapewniający filtr notatek

en: Records
pl: Rekordy

en: Shows some interesting records about people and families
pl: Pokazuje kilka interesujących wpisów o osobie i rodzinie

en: Person To Do
pl: Osoby Do zrobienia

en: Gramplet showing the To Do notes for a person
pl: Gramplet pokazujący notatki Do zrobienia dla osoby

en: Event To Do
pl: Zdarzenia Do zrobienia

en: Gramplet showing the To Do notes for an event
pl: Gramplet pokazujący notatki Do zrobienia dla zdarzenia

en: Family To Do
pl: Rodziny Do zrobienia

en: Gramplet showing the To Do notes for a family
pl: Gramplet pokazujący notatki Do zrobienia dla rodziny

en: Place To Do
pl: Miejsca Do zrobienia

en: Gramplet showing the To Do notes for a place
pl: Gramplet pokazujący notatki Do zrobienia dla miejsca

en: Source To Do
pl: Źródła Do zrobienia

en: Gramplet showing the To Do notes for a source
pl: Gramplet pokazujący notatki Do zrobienia dla źródła

en: Citation To Do
pl: Cytaty Do zrobienia

en: Gramplet showing the To Do notes for a citation
pl: Gramplet pokazujący notatki Do zrobienia dla cytatu

en: Repository To Do
pl: Repozytoria Do zrobienia

en: Gramplet showing the To Do notes for a repository
pl: Gramplet pokazujący notatki Do zrobienia dla repozytorium

en: Media To Do
pl: Media Do zrobienia

en: Gramplet showing the To Do notes for a media object
pl: Gramplet pokazujący notatki Do zrobienia dla obiektu medialnego

en: Gramplet to generate SoundEx codes
pl: Generowanie kodów SoundEx

en: Place Enclosed By
pl: Miejsce zawarte w

en: Gramplet showing the places enclosed by the active place
pl: Gramplet pokazujący miejsca, zawarte przez aktywne miejsce

en: Place Encloses
pl: Miejsce zawiera

en: Gramplet showing the places that the active place encloses
pl: Gramplet pokazujący miejsca, zawarte przez aktywne miejsce

en: Encloses
pl: Zawiera

en: Geography coordinates for Person Events
pl: Współrzędne geograficzne dla zdarzeń związanych z osobą

en: Events Coordinates
pl: Współrzędne zdarzeń

en: Geography coordinates for Family Events
pl: Współrzędne geograficzne dla wydarzeń rodzinnych

en: Gramplet showing the events for all the family
pl: Gramplet pokazujący zdarzenia dla całej rodziny

en: Referrer
pl: Odsyłacz

en: Uncollected object
pl: Niezebranych obiektów

en: Press Refresh to see initial results
pl: Przyciśnij Odśwież by zobaczyć wstępne wyniki

en: Referrers of %d
pl: Odniesień z %d

en: %d refers to
pl: %d odnosi się do

en: Uncollected Objects: %s
pl: Niezebrane obiekty: %s

en: Reference Error
pl: Błąd odniesienia

en: Double-click on a row to edit the selected place.
pl: Kliknij dwukrotnie na wierszu, aby edytować wybrane miejsce.

en: %(current)d of %(total)d
pl: %(current)d z %(total)d

en: Move mouse over links for options
pl: Najedź kursorem na odnośnik po więcej opcji

en: Max generations
pl: Maks. generacji

en: Show dates
pl: Pokazuj daty

en: Line type
pl: Typ linii

en: Click to make active
pl: Kliknij na ustawić aktywną

en: Right-click to edit
pl: Kliknij prawym aby edytować

en: (b. %(birthdate)s, d. %(deathdate)s)
pl: (Ur: %(birthdate)s, Zm: %(deathdate)s)

en: (b. %s)
pl: (ur. %s)

en: (d. %s)
pl: (zm. %s)

en: 
    Breakdown by generation:
pl: 
    Podział według generacji:

en: Generation 1
pl: Pokolenie 1

en: Double-click to see people in generation
pl: Kliknij dwukrotnie aby zobaczyć osoby w danej generacji

en:  has 1 of 1 individual (%(percent)s complete)
pl:  ma 1 z 1 osób (%(percent)s kompletności)

en: Generation %d
pl: Pokolenie %d

en: Double-click to see people in generation %d
pl: Kliknij dwukrotnie aby zobaczyć osoby w generacji %d

en:  has {count_person} of {max_count_person} individuals ({percent} complete)
     |  has {count_person} of {max_count_person} individuals ({percent} complete)
pl[0]:  ma {count_person} z {max_count_person} osób ({percent} kompletności)
pl[1]:  ma {count_person} z {max_count_person} osób ({percent} kompletności)
pl[2]:  ma {count_person} z {max_count_person} osób ({percent} kompletności)

en: All generations
pl: Wszystkie generacje

en: Double-click to see all generations
pl: Kliknij dwukrotnie aby zobaczyć wszystkie generacje

en:  have {number_of} individual
     |  have {number_of} individuals
pl[0]:  posiada {number_of} osobę
pl[1]:  posiada {number_of} osoby
pl[2]:  posiada {number_of} osób

en: View Type
pl: Typ widoki

en: Quick Views
pl: Szybki raport

en: Double-click name for details
pl: Kliknij dwukrotnie nazwę po szczegóły

en: Click name to make person active
pl: Kliknij na nazwisko aby zrobić daną osobę aktywną

en: Right-click name to edit person
pl: Kliknij prawym aby dodać edytować osobę

en: Active person: %s
pl: Aktywuj osobę: %s

en: %d. Partner: Not known
pl: %d. Partner: Nie znany

en: Parents:
pl: Rodzice:

en:    %d.a Mother:
pl:    %d.a Matka:

en:    %d.b Father:
pl:    %d.b Ojciec:

en: Click name to change active
    Double-click name to edit
pl: Kliknij aby uczynić osobę aktywną
    Kliknij prawym przyciskiem edytować

en: Log for this Session
pl: Log dla tej sesji

en: Opened data base -----------
pl: Otwarta baza danych ---------

en: Added
pl: Dodany

en: Deleted
pl: Usunięty

en: Edited
pl: Edytowany

en: Selected
pl: Wybrany

en: SoundEx code:
pl: Kod SoundEx:

en: Double-click item to see matches
pl: Kliknij dwukrotnie na element aby zobaczyć pasujące elementy

en: less than 1
pl: mniej niż 1

en: Individuals
pl: Osoby

en: Number of individuals
pl: Liczba osób

en: Individuals with other gender
pl: Osoby innej płci

en: Individuals with unknown gender
pl: Osoby o nieznanej płci

en: Incomplete names
pl: Niepełne nazwiska

en: Individuals missing birth dates
pl: Osoby z brakującymi datami urodzin

en: Disconnected individuals
pl: Osoby niepołączone

en: Family Information
pl: Informacje o rodzinie

en: Unique surnames
pl: Nazwiska unikatowe

en: Media Objects
pl: Obiekty medialne

en: Individuals with media objects
pl: Osoby z obiektami medialnymi

en: Total number of media object references
pl: Łączna liczba odwołań do obiektów medialnych

en: Number of unique media objects
pl: Liczba pojedynczych obiektów medialnych

en: Total size of media objects
pl: Całkowity rozmiar obiektów medialnych

en: Missing Media Objects
pl: Brakujące obiekty medialne

en: Double-click surname for details
pl: Kliknij dwukrotnie na nazwisko po szczegóły

en: Number of surnames
pl: Ilość nazwisk

en: Min font size
pl: Min. wielkość czcionki

en: Max font size
pl: Maks. wielkość czcionki

en: Total unique surnames
pl: Sumarycznie unikatowych nazwisk

en: Total surnames showing
pl: Sumarycznie nazwisk pokazanych

en: Previous To Do note
pl: Poprzednia notatka Do zrobienia

en: Next To Do note
pl: Następna notatka Do zrobienia

en: Edit the selected To Do note
pl: Edytuj wybraną notatkę Do zrobienia

en: Add a new To Do note
pl: Dodaj nową notatkę Do zrobienia

en: First select the object to which you want to attach a note
pl: Najpierw wybierz obiekt do którego chcesz dołączyć notatkę

en: Unattached
pl: Niepodłączony

en: Number of Surnames to display
pl: Liczba nazwisk do wyświetlenia

en: Intro
pl: Wprowadzenie

en: Gramps is a software package designed for genealogical research. Although similar to other genealogical programs, Gramps offers some unique and powerful features.
pl: Gramps jest programem przeznaczonym do poszukiwań genealogicznych. Chociaż podobny do innych programów genealogicznych, oferuje sporo unikalnych i bardzo potężnych i użytecznych funkcjonalności.

en: Home Page
pl: Strona domowa

en: Who makes Gramps?
pl: Kto tworzy Gramps?

en: Gramps is created by genealogists for genealogists, organized in the Gramps Project. Gramps is an Open Source Software package, which means you are free to make copies and distribute it to anyone you like. It's developed and maintained by a worldwide team of volunteers whose goal is to make Gramps powerful, yet easy to use.
pl: Gramps został stworzony przez genealogów dla genealogów, skupionych wokół projektu Gramps. Gramps jest oprogramowaniem Open Source, co oznacza że możesz swobodnie kopiować i dystrybuować go do każdej zainteresowanej osoby. Jest rozwijany i utrzymywany przez światowy zespół wolontariuszy, których celem jest stworzenie maksymalnie użytecznego programu przy zachowaniu prostoty jego użycia.

en: There is an active community of users available on the mailing lists and Discourse forum to share ideas and techniques.
pl: Na listach mailingowych i Forum dyskusyjnym dostępna jest aktywna społeczność użytkowników, którzy dzielą się pomysłami i technikami.

en: Gramps online manual
pl: Podręcznik Gramps online

en: Ask questions on gramps-users mailing list
pl: Zadaj pytanie na liście mailingowej gramps-users

en: Gramps Discourse Forum
pl: Forum Dyskusyjne Gramps

en: Getting Started
pl: Jak rozpocząć

en: The first time Gramps is started all of the Views are blank. There are very few menu options. A Family Tree is needed for any activity to happen.
    
    To create a new Family Tree (sometimes called 'database') select "Family Trees" from the menu, pick "Manage Family Trees", press "New" and name your Family Tree. "Load Family Tree" to make the tree active and ready to accept data by entering your first family, or importing a family tree. For more details, please read the information at the links below.
pl: Przy pierwszym uruchomieniu Gramps wszystkie widoki są puste. Jest bardzo mało opcji menu. Drzewo genealogiczne jest potrzebne do jakiejkolwiek aktywności.
    
    Aby utworzyć nowe drzewo genealogiczne (czasami nazywane „bazą danych”) wybierz „Drzewa genealogiczne” z menu, wybierz „Zarządzaj drzewami genealogicznymi”, naciśnij „Nowe” i nazwij swoje drzewo genealogiczne. „Załaduj drzewo genealogiczne”, aby drzewo było aktywne i gotowe do uzupełnienia danych poprzez wprowadzenie pierwszej rodziny lub zaimportowanie drzewa genealogicznego. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj informacje dostępne pod poniższymi linkami.

en: Start with Genealogy and Gramps
pl: Rozpocznij z genealogią i Grampsem

en: Enter your first Family
pl: Wprowadź swoją pierwszą rodzinę

en: You will now want to start entering your first Family and that starts with the first Person.
    
    Switch to the "People" view and from the menu clicking "Add" and then clicking "Person" (or using the [+] icon) will bring up the window to enter a person. Entering the basic information and saving the record gives you a starting point. Select this Person's record and now switch to the "Relationships" view.
    
    With this first person, all of the menu options and icon functions have become available. Spend some time moving your mouse over the icons. As your cursor passes over an icon, a message will appear telling you the icon's function. The same is true for any of the edit windows. Moving the mouse cursor over an item will tell you what it will do.
    
    You can now create families by adding parents, a spouse and children. Once started, you will be able to add Events to People and Families. You can provide Sources and Citations to provide documentation for your entries.
    
    As you start using Gramps, you will find that information can be entered from all the various Views. There are multiple ways of doing most activities in Gramps. The flexibility allows you to choose which fits your work style.
pl: Teraz będziesz chciał zacząć wprowadzać swoją pierwszą Rodzinę, która zaczyna się od pierwszej Osoby.
    
    Przejdź do widoku „Osoby” i z menu kliknij „Dodaj...”, a następnie „Osoba” (lub używając ikony [+]) otworzy się okno wprowadzania osoby. Wprowadzenie podstawowych informacji i zapisanie rekordu daje punkt wyjścia. Wybierz rekord tej osoby i przełącz się teraz do widoku „Związki”.
    
    Dzięki tej pierwszej osobie wszystkie opcje menu i funkcje ikon stały się dostępne. Poświęć trochę czasu, przesuwając kursor myszy nad ikonami. Gdy kursor najedzie na ikonę, pojawi się komunikat informujący o funkcji ikony. To samo dotyczy dowolnego okna edycji. Przesunięcie kursora myszy nad przedmiot powie ci, co on zrobi.
    
    Możesz teraz tworzyć rodziny, dodając rodziców, współmałżonka i dzieci. Po uruchomieniu będziesz mógł dodawać wydarzenia do osób i rodzin. Możesz podać źródła i cytaty, aby zapewnić dokumentację swoich wpisów.
    
    Gdy zaczniesz korzystać z Gramps, przekonasz się, że informacje można wprowadzać ze wszystkich różnych widoków. Istnieje wiele sposobów wykonywania większości czynności w Gramps. Elastyczność pozwala wybrać, który pasuje do Twojego stylu pracy.

en: Entering and editing data (brief)
pl: Wprowadzanie i edycja danych (krótkie)

en: Importing a Family Tree
pl: Importowanie drzewa genealogicznego

en: To import a Family Tree from another program first create a GEDCOM (or other data) file from the previous program.
    
    Once you have created a new Gramps database file, use the "Import" option under the "Family Trees" menu to import the GEDCOM data.
pl: Aby zaimportować drzewo genealogiczne z innego programu, najpierw utwórz plik GEDCOM (lub inne dane) z poprzedniego programu.
    
    Po utworzeniu nowego pliku bazy danych Gramps, użyj opcji „Importuj” w menu „Drzewa genealogiczne”, aby zaimportować dane GEDCOM.

en: Import from another genealogy program
pl: Importuj z innego programu genealogicznego

en: Dashboard View
pl: Widok podsumowania

en: You are currently reading from the "Dashboard" view, where you can add your own gramplets. You can also add gramplets to any view by adding a sidebar and/or bottombar, and right-clicking to the right of the tab.
    
    You can click the configuration icon in the toolbar to add additional columns, while right-click on the background allows to add gramplets. You can also drag the Properties button to reposition the gramplet on this page, and detach the gramplet to float above Gramps.
pl: Aktualnie czytasz tekst ze strony "Podsumowanie", na którą to możesz dodać własne gramplety. Możesz także dodać gramplety do dowolnego widoku przez dodanie do paska bocznego/dolnego i kliknięcie prawym klawiszem myszy na prawo od zakładki.
    
    Możesz także kliknąć na ikonę konfiguracji aby dodać dodatkowe kolumny do paska narzędzi, podczas gdy prawy-klik na tle pozwala Ci dodać gramplety. Możesz też przeciągnąć przycisk opcji aby przesunąć gramplet na stronie lub oddokować go tak, by gramplet mógł stać się pływającym oknem ponad aplikacją Gramps.

en: Gramps View Categories
pl: Kategorie widoku Gramps

en: Addons and "Gramplets"
pl: Dodatki i "Gramplety”

en: There are many Addons or "Gramplets" that are available to assist you in data entry and visualizing your family tree. Many of these tools are already available to you. Many more are available to download and install.
pl: Dostępnych jest wiele dodatków lub „Grampletów”, które pomagają we wprowadzaniu danych i wizualizacji drzewa genealogicznego. Wiele z tych narzędzi jest już dostępnych. Wiele innych jest dostępnych do pobrania i zainstalowania.

en: Example Database
pl: Przykładowa baza danych

en: Want to see Gramps in use. Create and Import the Example database.
    
    Create a new Family Tree as described above. Suggest that you name the Family Tree “EXAMPLE”.
    
    Import the Gramps file example.gramps.
    
    Follow the instructions for the location of the file stored with the Gramps program.
pl: Chcesz zobaczyć Grampsa w użyciu. Utwórz i zaimportuj przykładową bazę danych.
    
    Utwórz nowe drzewo genealogiczne, jak opisano powyżej. Proponujemy, aby nazwać drzewo genealogiczne „PRZYKŁAD”.
    
    Zaimportuj plik Gramps example.gramps.
    
    Postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi lokalizacji pliku zapisanego w programie Gramps.

en: Minimum number of items to display
pl: Minimalna ilość elementów do wyświetlenia

en: Descendant generations per ancestor generation
pl: Generacje potomków na generację przodka

en: Delay before descendants of an ancestor is processed
pl: Zwłoka pomiędzy przetwarzaniem potomków przodków

en: Tag to indicate that a person is complete
pl: Tag określający że osoba jest kompletna

en: Tag to indicate that a family is complete
pl: Tag określający że rodzina jest kompletna

en: Tag to indicate that a person or family should be ignored
pl: Tag określający że osoba lub rodzina powinna być ignorowana

en: No Home Person set.
pl: Nie ustawiono osoby początkowej.

en: first name unknown
pl: nieznane pierwsze imię

en: surname unknown
pl: nieznane nazwisko

en: (person with unknown name)
pl: (osoby o nieznanym imieniu)

en: birth event missing
pl: brakujące zdarzenie urodzin

en: person not complete
pl: osoba nie kompletna

en: (unknown person)
pl: (nieznana osoba)

en: %(name1)s and %(name2)s
pl: %(name1)s oraz %(name2)s

en: marriage event missing
pl: brakujące zdarzenie małżeństwa

en: relation type unknown
pl: nieznany typ relacji

en: family not complete
pl: rodzina nie kompletna

en: date unknown
pl: nieznana data

en: date incomplete
pl: niekompletna data

en: place unknown
pl: nieznane miejsce

en: spouse missing
pl: brakujący małżonek

en: father missing
pl: brakujący ojciec

en: mother missing
pl: brakująca matka

en: parents missing
pl: brakujący rodzice

en: Family Lines Graph
pl: Graf linii rodzin

en: Produces family line graphs using Graphviz.
pl: Generuje grafy linii rodzin za pomocą GraphViz.

en: Hourglass Graph
pl: Graf klepsydrowy

en: Produces an hourglass graph using Graphviz.
pl: Generuje wykres klepsydrowy za pomocą programu Graphviz.

en: Relationship Graph
pl: Graf relacji

en: Produces relationship graphs using Graphviz.
pl: Generuje grafy relacji za pomocą Graphviz.

en: B&W outline
pl: Czarno-biały kontur

en: Colored outline
pl: Kolorowy kontur

en: Color fill
pl: Kolorowe wypełnienie

en: Descendants <- Ancestors
pl: Potomkowie <- Przodkowie

en: Descendants -> Ancestors
pl: Potomkowie -> Przodkowie

en: Descendants <-> Ancestors
pl: Potomkowie <-> Przodkowie

en: Descendants - Ancestors
pl: Potomkowie <-> Przodkowie

en: Both
pl: Obie

en: Follow parents to determine "family lines"
pl: Podążaj za rodzicami, aby określić linie rodzinne

en: Parents and their ancestors will be considered when determining "family lines".
pl: Rodzice i ich przodkowie będą uwzględniani podczas określania "Linii rodzinnych".

en: Follow children to determine "family lines"
pl: Podążaj za dziećmi, aby określić linie rodzinne

en: Children will be considered when determining "family lines".
pl: Dzieci będą uwzględniane podczas określania "linii rodzinnych".

en: Try to remove extra people and families
pl: Spróbuj usunąć zbędnych ludzi i rodziny

en: People and families not directly related to people of interest will be removed when determining "family lines".
pl: Osoby i rodziny bezpośrednio niespokrewnione do analizowanej osoby będą usunięte podczas określania "linii rodzinnych".

en: Arrowhead direction
pl: Kierunek strzałki

en: Choose the direction that the arrows point.
pl: Wybierz kierunek wskazywany przez strzałki.

en: Graph coloring
pl: Kolorowanie grafu

en: Males will be shown with blue, females with red, unless otherwise set above for filled. If the sex of an individual is unknown it will be shown with gray.
pl: Mężczyźni zostaną oznaczeni przy użyciu koloru niebieskiego, kobiety za pomocą czerwonego, jeśli nie wybrano inaczej w polach wyżej. Jeśli płeć jest nieznana, przy użyciu koloru szarego.

en: Rounded corners
pl: Zaokrąglone narożniki

en: Use rounded corners e.g. to differentiate between women and men.
pl: Użyj zaokrąglonych narożników np. do rozróżnienia pomiędzy kobietami a mężczyznami.

en: Use subgraphs
pl: Użyj podgrafów

en: Subgraphs can help Graphviz position spouses together, but with non-trivial graphs will result in longer lines and larger graphs.
pl: Subgraphs może pomóc GraphViz ułożyć pewne połączone ze sobą elementy bliżej siebie, ale dla nietrywialnych grafów wynikiem będą większe grafy i dłuższe linie.

en: People of Interest
pl: Osoby nas interesujące

en: People of interest
pl: Osoby nas interesujące

en: People of interest are used as a starting point when determining "family lines".
pl: Osoby, które nas interesują zostaną użyte jako punkt startowy podczas wyznaczania "linii rodzinnych".

en: Limit the number of ancestors
pl: Ogranicz ilość przodków

en: Whether to limit the number of ancestors.
pl: Określa, czy ograniczyć ilość przodków.

en: The maximum number of ancestors to include.
pl: Maksymalna liczba przodków do dołączenia.

en: Limit the number of descendants
pl: Ogranicz ilość potomków

en: Whether to limit the number of descendants.
pl: Określa, czy ograniczyć ilość potomków.

en: The maximum number of descendants to include.
pl: Maksymalna liczba potomków do dołączenia.

en: Include dates
pl: Dołącz daty

en: Whether to include dates for people and families.
pl: Określa, czy dołączać daty dla osób i rodzin.

en: Limit dates to years only
pl: Ogranicz daty do samych lat

en: Prints just dates' year, neither month or day nor date approximation or interval are shown.
pl: Drukuje jedynie rok daty, bez dnia lub przybliżonej daty ani zakrsu.

en: Whether to include placenames for people and families.
pl: Określa, czy dołączać nazwy miejsc dla osób i miejsc.

en: Include the number of children
pl: Dołącz ilość dzieci

en: Whether to include the number of children for families with more than 1 child.
pl: Określa, czy dołączać liczbę z ilością dzieci dla rodzin z więcej niż jednym dzieckiem.

en: Include thumbnail images of people
pl: Dołącz miniaturki zdjęć osób

en: Whether to include thumbnail images of people.
pl: Określa, czy dołączać miniaturki zdjęć osób.

en: Thumbnail location
pl: Położenie miniaturek

en: Above the name
pl: Powyżej nazwy

en: Beside the name
pl: Obok nazwy

en: Where the thumbnail image should appear relative to the name
pl: Określa, czy miniaturka obrazka powinna pojawić się względem nazwy

en: Thumbnail size
pl: Wielkość miniaturki

en: Size of the thumbnail image
pl: Rozmiar miniaturek obrazków

en: Family Colors
pl: Kolory rodzin

en: Family colors
pl: uKolory rodzin

en: Colors to use for various family lines.
pl: Kolory używane do wyświetlania różnych linii rodzin.

en: The color to use to display men.
pl: Kolor używany do wyświetlania mężczyzn.

en: The color to use to display women.
pl: Kolor używany do wyświetlania kobiet.

en: The color to use to display people who are neither men nor women.
pl: Kolor używany do wyświetlania osób, które nie są ani mężczyznami, ani kobietami.

en: The color to use when the gender is unknown.
pl: Kolor używany do wyświetlania osób o nieznanej płci.

en: The color to use to display families.
pl: Kolor używany do wyświetlania rodzin.

en: You did not specify anybody
pl: Nie określiłeś nikogo

en: Number of people in database:
pl: Liczba osób w bazie:

en: Number of people of interest:
pl: Liczba osób nas interesujących:

en: Number of families in database:
pl: Liczba rodzin w bazie:

en: Number of families of interest:
pl: Liczba rodzin nas interesujących:

en: Additional people removed:
pl: Usunięte dodatkowe osoby:

en: Additional families removed:
pl: Usunięto dodatkowe rodziny:

en: Initial list of people of interest:
pl: Wstępna lista interesujących osób:

en: {number_of} child | {number_of} children
pl[0]: {number_of} dziecko
pl[1]: {number_of} dzieci
pl[2]: {number_of} dzieci

en: father: %s
pl: ojciec: %s

en: mother: %s
pl: matka: %s

en: child: %s
pl: dziecko: %s

en: Center -> Others
pl: Centrum -> Inne

en: Center <- Others
pl: Centrum <- Inne

en: Center <-> Other
pl: Centrum <-> Inne

en: Center - Other
pl: Centrum - Inne

en: The Center person for the graph
pl: Centruj osobę w raporcie

en: Max Descendant Generations
pl: Maks. liczba generacji potomków

en: The number of generations of descendants to include in the graph
pl: Ilość generacji osób zstępnych do dołączenia do raportu

en: Max Ancestor Generations
pl: Maks. liczba generacji przodków

en: The number of generations of ancestors to include in the graph
pl: Ilość generacji osób wstępnych do dołączenia do raportu

en: Males will be shown with blue, females with red.  If the sex of an individual is unknown it will be shown with gray.
pl: Mężczyźni zostaną oznaczeni przy użyciu koloru niebieskiego, kobiety czerwonego. Jeśli płeć jest nieznana, przy użyciu koloru szarego.

en: Use rounded corners
pl: Używaj zaokrąglonych narożników

en: Use rounded corners to differentiate between women and men.
pl: Użyj zaokrąglonych narożników do rozróżnienia pomiędzy kobietami a mężczyznami.

en: Graph Style
pl: Styl grafu

en: Force Ahnentafel order
pl: Wymuś kolejność Ahnentafel

en: Force Sosa / Sosa-Stradonitz / Ahnentafel layout order for all ancestors, so that fathers are always on the left branch and mothers are on the right branch.
pl: Wymuś kolejność ułożenia Sosa / Sosa-Stradonitz / Ahnentafel dla wszystkich przodków, tak aby ojcowie zawsze znajdowali się na lewej gałęzi, a matki na prawej.

en: Ahnentafel number visible
pl: Pokazuj numer Ahnentafel

en: Show Sosa / Sosa-Stradonitz / Ahnentafel number.
pl: Pokaż numer Sosa / Sosa-Stradonitz / Ahnentafel.

en: Show symbols for events
pl: Pokaż symbole zdarzeń

en: Show genealogical symbols for birth, marriage and death events.
pl: Pokaż symbole genealogiczne wydarzeń narodzin, małżeństwa i śmierci.

en: Generating report
pl: Generowanie raportu

en: Determines what people are included in the graph
pl: Określa jakie osoby będą dołączone do grafu

en: Use hexagons
pl: Użyj sześciokątów

en: Use hexagons to differentiate those of unknown gender.
pl: Użyj sześciokątów, aby odróżnić osoby o nieznanej płci.

en: Dates and/or Places
pl: Daty i/lub miejsca

en: Do not include any dates or places
pl: Nie podawaj żadnych dat ani miejsc

en: Include (birth, marriage, death) dates, but no places
pl: Dołącz daty (urodzin, małżeństwa, śmierci) ale nie ich miejsca

en: Include (birth, marriage, death) dates, and places
pl: Dołącz daty (urodzin, małżeństwa, śmierci) oraz ich miejsca

en: Include (birth, marriage, death) dates, and places if no dates
pl: Dołącz daty (urodzin, małżeństwa, śmierci) oraz ich miejsca jeśli brak daty

en: Include (birth, marriage, death) years, but no places
pl: Dołącz rok (urodzin, małżeństwa, śmierci) ale nie ich miejsca

en: Include (birth, marriage, death) years, and places
pl: Dołącz rok urodzin, małżeństwa, śmierci oraz ich miejsca

en: Include (birth, marriage, death) places, but no dates
pl: Dołącz miejsca (urodzin, małżeństwa, śmierci) ale nie ich daty

en: Include (birth, marriage, death) dates and places on same line
pl: Dołącz daty i miejsca urodzin, małżeństwa, śmierci w jednej lini

en: Whether to include dates and/or places
pl: Określa, czy dołączać daty i/lub miejsca

en: Show all family nodes
pl: Pokaż wszystkie wierzchołki rodziny

en: Show family nodes even if the output contains only one member of the family.
pl: Pokaż notatki rodziny nawet jeśli będzie obejmować tylko jednego członka rodziny.

en: Include URLs
pl: Dołącz adresy URL

en: Include a URL in each graph node so that PDF and imagemap files can be generated that contain active links to the files generated by the 'Narrated Web Site' report.
pl: Dołącz adresy URL do każdego elementu grafu aby można było generować pliki PDF i mapy obrazów, które zawierają aktywne łącza do plików generowanych przez raport Opisowej Strony internetowej.

en: Include relationship to center person
pl: Dodaj relację z osobą w centrum

en: Whether to show every person's relationship to the center person
pl: Określa, czy pokazywać każdą relację osoby do osoby w centrum

en: Whether to include thumbnails of people.
pl: Określa, czy dołączać miniaturki zdjęć ludzi.

en: Thumbnail Location
pl: Położenie miniaturek

en: Include occupation
pl: Dołącz zawód

en: Do not include any occupation
pl: Nie dołączaj żadnego zawodu

en: Include description of most recent occupation
pl: Dołącz opis ostatniego zawodu

en: Include date, description and place of all occupations
pl: Dołącz datę, opis i miejsce wszystkich zawodów

en: Whether to include the last occupation
pl: Określa, czy dołączać opis ostatniego zawodu

en: Include relationship debugging numbers also
pl: Dodaj również numery relacji dla debuggowania

en: Whether to include 'Ga' and 'Gb' also, to debug the relationship calculator
pl: Określa, czy dołączać 'Ga' and 'Gb' również, w celu debuggowania kalkulatora relacji

en: Indicate non-birth relationships with dotted lines
pl: Pokazuj relacje inne niż urodzenie za pomocą linii kropkowanych

en: Non-birth relationships will show up as dotted lines in the graph.
pl: Relacje inne niż urodziny będą pokazane jako linie kropkowane w grafie.

en: Show family nodes
pl: Pokaż notatki rodzin

en: Families will show up as ellipses, linked to parents and children.
pl: Rodziny będą pokazane jako elipsy, połączone z rodzicami i dziećmi.

en: Parent grouping
pl: Grupowanie rodziców

en: Parents together
pl: Rodzice razem

en: Parents offset
pl: Przesunięcie rodziców

en: In the 'Normal' setting parents will be located to keep most lines short.
    The 'Parents together' setting can help position spouses next to each other, but with non-trivial graphs will result in longer lines and larger graphs.
    The Parents offset setting will also try to put spouses near each other, however they will be offset from each other.  This will tend to make graphs with many people in a generation more square.
pl: W ustawieniu „Normalnym” rodzice będą umieszczani w taki sposób, aby większość linii była krótka.
    Ustawienie „Rodzice razem” może pomóc ustawić małżonków obok siebie, ale w przypadku nietrywialnych wykresów spowoduje to dłuższe linie i większe wykresy.
    Ustawienie przesunięcia rodziców również spróbuje umieścić małżonków blisko siebie, jednak będą one odsunięte od siebie. Spowoduje to, że wykresy z wieloma osobami w pokoleniu będą bardziej kwadratowe.

en: Import data from CSV files
pl: Importuj dane z plików CSV

en: Import data from GeneWeb files
pl: Importuj dane z plików GeneWeb

en: Gramps package (portable XML)
pl: Pakiet Gramps (przenośny XML)

en: Import data from a Gramps package (an archived XML Family Tree together with the media object files).
pl: Import danych z pakietu Gramps (zarchiwizowanego pliku XML wraz z obiektami medialnymi).

en: Gramps XML Family Tree
pl: Drzewo rodzinne Gramps XML

en: The Gramps XML format is a text version of a Family Tree. It is read-write compatible with the present Gramps database format.
pl: Baza danych Gramps XML jest formatem tekstowym drzewa genealogicznego. Jest ona kompatybilna z obecnym formatem w zakresie odczytu i zapisu.

en: Gramps 2.x database
pl: Baza danych Gramps 2.x

en: Import data from Gramps 2.x database files
pl: Importuj dane z plików bazy danych Gramps 2.x

en: Import data from Pro-Gen files
pl: Importuj dane z plików Pro-Gen

en: Import data from vCard files
pl: Importuj dane z wizytówek (vCard)

en: Bad references
pl: Złe referencje

en: %s could not be opened
pl: Nie udało się otworzyć %s

en: Results
pl: Wyniki

en: done
pl: gotowe

en: given name
pl: imię

en: call
pl: używane imię

en: nick
pl: przydomek

en: Nick
pl: Przydomek

en: nick_name
pl: pseudo_nim

en: title
pl: tytuł

[ctx: Person or Place]
en: title
pl: tytuł

en: gender
pl: Płeć

en: source
pl: Źródło

en: note
pl: Notatka

en: birth place
pl: Miejsce urodzenia

en: birth place id
pl: identyfikator miejsca urodzenia

en: birth date
pl: Data urodzenia

en: birth source
pl: Źródło inf. o urodzeniu

en: baptism place
pl: miejsce chrztu

en: baptism place id
pl: identyfiaktor miejsca chrztu

en: baptism date
pl: data chrztu

en: baptism source
pl: źródło chrztu

en: burial place
pl: miejsce pogrzebu

en: burial place id
pl: identyfikator miejsca pogrzebu

en: burial date
pl: data pogrzebu

en: burial source
pl: źródło pogrzebu

en: death place
pl: Miejsce śmierci

en: death place id
pl: Identyfikator miejsca śmierci

en: death date
pl: Data śmierci

en: death source
pl: Źródło inf. o śmierci

en: death cause
pl: Przyczyna śmierci

en: person
pl: Osoba

en: occupationdescr
pl: opiszawodu

en: Occupation description
pl: Opis zawodu

en: occupationdate
pl: datapracy

en: Occupation date
pl: Data pracy

en: occupationplace
pl: miejscepracy

en: Occupation place
pl: Miejsce pracy

en: occupationplace_id
pl: miejscepracy_id

en: Occupation place id
pl: Identyfikator miejsca pracy

en: occupationsource
pl: zrodlozawodu

en: Occupation source
pl: Źródło zawodu

en: residence date
pl: Data zamieszkania

en: residencedate
pl: datazamieszkania

en: residenceplace
pl: miejsce zamieszkania

en: residence place
pl: miejsce zamieszkania

en: residenceplace_id
pl: identyfikator_miejsca zamieszkania

en: residence place id
pl: Miejsce śmierci

en: residencesource
pl: źródła informacji o miejscu zamieszkania danej osoby

en: residence source
pl: źródło zamieszkania

en: attribute type
pl: typ atrybutu

en: attributetype
pl: Atrybut typu

en: attributevalue
pl: wartość atrybutu

en: attribute value
pl: wartość atrybutu

en: attributesource
pl: źródło atrybutu

en: attribute source
pl: źródło atrybutu

en: child
pl: Dziecko

en: mother
pl: Matka

en: parent2
pl: Rodzic2

en: father
pl: Ojciec

en: parent1
pl: Rodzic1

en: marriage
pl: Małżeństwo

en: place
pl: miejsce

en: place id
pl: identyfikator miejsca

en: name
pl: nazwa

en: type
pl: typ

en: latitude
pl: szerokość geograficzna

en: longitude
pl: długość geograficzna

en: code
pl: kod

en: enclosed by
pl: zawiera się w

en: enclosed_by
pl: zawiera_sie_w

en: format error: line %(line)d: %(zero)s
pl: błąd formatowania: linia %(line)d: %(zero)s

en: CSV Import
pl: Import CSV

en: Reading data...
pl: Odczytywanie danych...

en: CSV import
pl: Import CSV

en: Import Complete: {number_of} second | Import Complete: {number_of} seconds
pl[0]: Koniec importowania: {number_of}sekunda
pl[1]: Koniec importowania: {number_of} sekundy
pl[2]: Koniec importowania: {number_of} sekund

en: The following IDs were referenced but not found:
pl: Następujące identyfikatory zostały przywołane, ale nie zostały odnalezione:

en: Gramps - GEDCOM Encoding
pl: GRAMPS - kodowanie GEDCOM

en: GEDCOM Encoding
pl: Kodowanie GEDCOM

en: This GEDCOM file has identified itself as using ANSEL encoding. Sometimes, this is in error. If the imported data contains unusual characters, undo the import, and override the character set by selecting a different encoding below.
pl: Plik GEDCOM określił się jako używający kodowania ANSEL. Czasami jest to błąd. Jeśli zaimportowane dane zawierają nietypowe znaki, cofnij importowanie i wymuś inne kodowanie przez wybór innego kodowania poniżej.

en: Encoding:
pl: Kodowanie:

en: Invalid GEDCOM file
pl: Błędny plik GEDCOM

en: %s could not be imported
pl: %s nie mógł być zaimportowany

en: Error reading GEDCOM file
pl: Błąd odczytu pliku GEDCOM

en: Accomplishment
pl: Osiągnięcie

en: Acquisition
pl: Przejęcie

en: Adhesion
pl: Przystąpienie

en: Award
pl: Nagroda

en: Change Name
pl: Zmień nazwę pliku

en: Circumcision
pl: Obrzezanie

en: Military Demobilisation
pl: Wojskowa demobilizacja

en: Dotation
pl: Darowizna

en: Excommunication
pl: Ekskomunika

en: LDS Family Link
pl: LDS Link do rodziny

en: Funeral
pl: Pogrzeb

en: Hospitalisation
pl: Hospitalizacja

en: Illness
pl: Choroba

en: List Passenger
pl: Pasażer z listy

en: Military Distinction
pl: Wyróżnienie wojskowe

en: Militaty Mobilisation
pl: Mobilizacja wojskowa

en: Military Promotion
pl: Przysięga wojskowa

en: LDS Seal to child
pl: Pieczęć LDS dla dziecka

en: Sold property
pl: Sprzedana nieruchomość

en: No mention
pl: Brak wzmianki

en: Separated
pl: W separacji

en: GeneWeb import
pl: Importowanie GeneWeb

en: Invalid date {date} in {gw_snippet}, preserving date as text.
pl: Błędna data {date} w {gw_snippet}, zachowywanie daty jako tekst.

en: Could not create media directory %s
pl: Nie udało się utworzyć katalogu z obiektami medialnymi: %s

en: Media directory %s is not writable
pl: Katalog z obiektami medialnymi %s nie jest dostępny do zapisu

en: Media directory %s exists. Delete it first, then restart the import process
pl: Katalog %s z mediami już istnieje. Usuń go najpierw, a następnie ponów proces importu

en: Error extracting into %s
pl: Błąd ekstrakcji do %s

en: Base path for relative media set
pl: Ścieżka bazowa dla względnych ścieżek do mediów

en: The base media path of this Family Tree has been set to %s. Consider taking a simpler path. You can change this in the Preferences, while moving your media files to the new position, and using the media manager tool, option 'Replace substring in the path' to set correct paths in your media objects.
pl: Ścieżka bazowa do mediów dla tego drzewa rodzinnego została ustawiona na %s. Rozważ użycie prostszej ścieżki. Możesz zmienić to w Preferencjach, podczas przenoszenia swoich plików medialnych do nowego folderu, i używając narzędzia zarządzania mediami i opcji 'Zamień podciąg w ścieżce' aby ustawić poprawne ścieżki do Twoich obiektów medialnych.

en: Cannot set base media path
pl: Nie można ustawić ścieżki bazowej do obiektów medialnych

en: The Family Tree you imported into already has a base media path: %(orig_path)s. The imported media objects however are relative from the path %(path)s. You can change the media path in the Preferences or you can convert the imported files to the existing base media path. You can do that by moving your media files to the new position, and using the media manager tool, option 'Replace substring in the path' to set correct paths in your media objects.
pl: Drzewo genealogiczne, które właśnie zaimportowałeś, już posiada ścieżkę bazową do mediów: %(orig_path)s. Zaimportowane obiekty medialne pochodzą jednak ze ścieżki względnej %(path)s. Możesz zmienić ścieżkę do mediów w oknie Preferencji albo przekonwertować zaimportowane pliki do istniejącej ścieżki bazowej do mediów. Możesz to zrobić przenosząc pliki medialne do właściwego folderu, i używając narzędzia zarządzania mediami i jego opcji 'Zamiany podciągu znaków w ścieżce' aby ustawić poprawną ścieżkę do mediów.

en: %s could not be opened
pl: Nie można otworzyć %s

en: The Database version is not supported by this version of Gramps.You should use an old copy of Gramps at version 3.0.x and import your database into that version. You should then export a copy of your data to Gramps XML (Family Tree). Then you should upgrade to the latest version of Gramps (for example this version), create a new empty database and import the Gramps XML into that version. Please refer to:%(gramps_wiki_migrate_two_to_three_url)s
pl: Ta wersja bazy danych nie jest obsługiwana przez tą wersję Grampsa. Powinieneś użyć starszej wersji Grampsa z serii 3.0.x i zaimportować swoją bazę do tej wersji. Następnie trzeba wyeksportować swoje dane do formatu Gramps XML (drzewo rodzinne). I dopiero wtedy możesz zaktualizować Grampsa do najnowszej wersji (np. do tej wersji), utworzyć nową, pustą bazę danych i zaimportować Gramps XML do tej wersji. Proszę zobacz też: %(gramps_wiki_migrate_two_to_three_url)s

en: _Ok
pl: OK

en: Source reference
    (out of Settings)
pl: Odniesienie do źródła
    (poza ustawieniami)

en: Source reference text
    (Text & import Filename).
pl: Tekst źródłowy źródła
    (Tekst i importuj nazwę pliku).

en: Source attribute text
    (Text, import Filename & (System-)Date).
pl: Tekst atrybutu źródłowego
    (Tekst, importuj nazwę pliku i datę (systemową)).

en: Citation reference.
pl: Odnośnik do cytatu.

en: Citation confidence level
    (Very low - very high).
pl: Poziom ufności cytatu
    (Bardzo niski - bardzo wysoki).

en: Citation volume/page text
    (Text & (System-)Date).
pl: Objętość cytowania/tekst na stronie
    (Tekst i data (systemowa)).

en: Citation attribute text
    (Text, import Filename & (System-)Date).
pl: Tekst atrybutu cytowania
    (Tekst, importuj nazwę pliku i datę (systemową)).

en: Import Text
pl: Import tekstu

en: Default Tagtext
    (out of Settings).
pl: Domyślny text Taga
    (z Ustawień).

en: Import Filename.
pl: Nazwa importowanego pliku.

en: Default (System-)Date.
pl: Domyślna (systemowa) data.

en: Combined default text + filename + date.
pl: Połączony domyślny tekst + nazwa pliku + data.

en: Copy Default Text
    to all Tag Text'.
pl: Kopiuj domyślny tekst
    do tekstu każdego Taga.

en: Copy Default Filename
    to all sensitive Tag Text'.
pl: Kopiuj domyślną nazwę pliku
    do wszystkich wrażliwych tekstów Tagów'.

en: Copy Default Date
    to all sensitive Tag Text'.
pl: Kopiuj domyślną datę
    do wszystkich wrażliwych tekstów Tagów”.

en:   Objects
pl:   Obiekty

en: Enable/Disable
    all object tags.
pl: Włącz/Wyłącz
    wszystkie Tagi obiektów.

en: Tag Text
pl: Tekst Taga

en: Import Objects
pl: _Importuj obiekty

en: Enable/Disable
    Person import.
pl: Włącz/wyłącz
    Import osoby.

en: Enable/Disable
    Family import.
pl: Włącz/wyłącz
    Import rodziny.

en: Enable/Disable
    Child import.
pl: Włącz/wyłącz
    Import dziecka.

en: Use original Person
    Identifier as Gramps ID.
pl: Użyj identyfikatora oryginalnej osoby
    jako Gramps ID.

en: Use original Family
    Identifier as Gramps ID.
pl: Użyj identyfikatora oryginalnej rodziny
    jako Gramps ID.

en: Identifier
pl: Identyfikator

en: Name change
pl: Zmiana nazwiska

en: Event date
pl: Data zdarzenia

en: Store birth date in
    event description.
pl: Umieść datę narodzin w
    opisie zdarzenia.

en: Store death date in
    event description.
pl: Umieść datę śmierci w
    opisie zdarzenia.

en: Diverse
pl: Różnorodność

en: Store REFN number
    in event description.
pl: Zachowaj numer REFN
    w opisie zdarzenia.

en: Use death information
    as cause of death event.
pl: Użyj informacji o śmierci
    jako przyczyny zgonu.

en: (-cause)
pl: (-powód)

en: Male surname
pl: Męskie nazwisko

en: Change name of male
    to e.g. wifes name.
pl: Zmień nazwisko mężczyzny
    np. na nazwisko żony.

en: Female surname
pl: Żeńskie nazwisko

en: Change name of female
    to e.g. husbands name.
pl: Zmień nazwisko kobiety
    np. na nazwisko męża.

en: Option
pl: Opcje

[ctx: manual]
en: Import_from_another_genealogy_program
pl: Import_z_innego_programu_genealogicznego

en: Import from Pro-Gen (%s)
pl: Importuj z Pro-Gen (%s)

en: Pro-Gen data error
pl: Błąd danych Pro-Gen

en: Import Pro-Gen
pl: Importuj Pro-Gen

en: Line %(line)5d: %(prob)s
pl: Linia %(line)5d: %(prob)s.

en: vCard import
pl: Importowanie vCard

en: vCard import report: No errors detected
pl: Raport importu vCard: Nie wykryto błędów

en: vCard import report: %s errors detected
pl: Raport importu vCard: wykryto %s błędów

en: Token >%(token)s< unknown. line skipped: %(line)s
pl: Token >%(token)s< nieznany. linia pominięta: %(line)s

en: BEGIN property not properly closed by END property, Gramps can't cope with nested vCards.
pl: Właściwość BEGIN nie zamknięta poprawnie przez właściwość END, Gramps nie radzi sobie z zagnieżdżonymi wizytówkami vCards.

en: Import of vCards version %s is not supported by Gramps.
pl: Import wersji %s vCards nie jest obsługiwany przez Grampsa.

en: The vCard is malformed. It is missing the compulsory N property, so there is no name; skip it.
pl: Wizytówka vCard jest źle sformatowana. Brakuje obowiązkowej właściwości N, więc nie ma nazwy; pomiń to.

en: The vCard is malformed. It is missing the compulsory FN property, get name from N alone.
pl: Wizytówka vCard jest źle sformatowana. Brakuje obowiązkowej właściwości FN, pobierz nazwę tylko z N.

en: The vCard is malformed. Wrong number of name components.
pl: Wizytówka vCard jest źle sformatowana. Nieprawidłowa liczba składników nazwy.

en: Invalid date in BDAY {vcard_snippet}, preserving date as text.
pl: Nieprawidłowa data w BDAY {vcard_snippet}, zachowuje datę jako tekst.

en: Date {vcard_snippet} not in appropriate format yyyy-mm-dd, preserving date as text.
pl: Data {vcard_snippet} not in appropriate format yyyy-mm-dd, preserving date as text.

en: %(event_name)s of %(family)s
pl: %(event_name)s rodziny %(family)s

en: %(event_name)s of %(person)s
pl: %(event_name)s osoby %(person)s

en: Error reading %s
pl: Błąd odczytu %s

en: The file is probably either corrupt or not a valid Gramps database.
pl: Plik jest prawdopodobnie uszkodzony lub nie jest poprawną bazą danych Gramps.

en:   {id1} - {text} with {id2}
pl:   {id1} - {text} z {id2}

en:   {obj} {id1} with {id2}
pl:   {obj} {id1} z {id2}

en: Sources
pl: Źródła

en: Number of new objects imported:
pl: Ilość zaimportowanych nowych obiektów:

en: 
    The imported file was not self-contained.
    To correct for that, %(new)d objects were created and
    their typifying attribute was set to 'Unknown'.
    The breakdown per category is depicted by the
    number in parentheses. Where possible these
    'Unknown' objects are referenced by note %(unknown)s.
pl: 
    Importowany plik nie był samodzielny. 
    Aby skorygować ten fakt, utworzono %(new)d obiektów
    a ich atrybut typujący został ustawiony na 'Nieznany'. 
    Podział na kategorie jest przedstawiony przez 
    liczbę w nawiasach. Gdzie możliwe, to obiekty
    'Unkown' są wskazywane przez notatki %(unknown)s.

en: 
    Media objects with relative paths have been
    imported. These paths are considered relative to
    the media directory you can set in the preferences,
    or, if not set, relative to the user's directory.
pl: 
    Obiekty medialne z ścieżkami względnymi zostały zaimportowane. 
    Ścieżki do nich są względne według ścieżki do obiektów medialnych 
    ustawionej w opcjach, albo jeśli jest ona nieustawiona, 
    to względem katalogu domowego użytkownika.

en: 
    Objects that are candidates to be merged:
pl: 
    Obiekty, które są kandydatami do scalenia:

en: The Gramps Xml you are trying to import is malformed.
pl: Gramps Xml który próbujesz zaimportować, jest uszkodzony.

en: Attributes that link the data together are missing.
pl: Brakuje atrybutów, które łączą dane razem.

en: Gramps XML import
pl: Import Gramps XML

en: Could not change media path
pl: Nie udało się zmienić katalogu mediów

en: The opened file has media path %s, which conflicts with the media path of the Family Tree you import into. The original media path has been retained. Copy the files to a correct directory or change the media path in the Preferences.
pl: Otwarty właśnie plik ma ścieżkę do mediów równą %s, która jest w sprzeczności ze ścieżką zapisaną w bazie. Oryginalna ścieżka została pozostawiona bez zmian. Skopiuj pliki do właściwego miejsca albo zmień ścieżkę do mediów w oknie Preferencji.

en: The .gramps file you are importing does not contain information about the version of Gramps with, which it was produced.
    
    The file will not be imported.
pl: Plik .gramps który importujesz nie zawiera informacji o wersji Gramps użytej do jego utworzenia.
    
    Plik nie będzie zaimportowany.

en: Import file misses Gramps version
pl: Importowany plik nie zawiera informacji o wersji Grampsa

en: The .gramps file you are importing was made by version %(newer)s of Gramps, while you are running an older version %(older)s. The file will not be imported. Please upgrade to the latest version of Gramps and try again.
pl: Plik .gramps który importujesz został utworzony za pomocą wersji %(newer)s Grampsa, podczas gdy Ty aktualnie pracujesz na starszej wersji %(older)s. Plik nie będzie zaimportowany. Proszę uaktualnić program do najnowszej wersji i spróbować ponownie.

en: The .gramps file you are importing was made by version %(oldgramps)s of Gramps, while you are running a more recent version %(newgramps)s.
    
    The file will not be imported. Please use an older version of Gramps that supports version %(xmlversion)s of the xml.
    See
      %(gramps_wiki_xml_url)s
     for more info.
pl: Plik .gramps, który importujesz, został utworzony za pomocą wersji %(oldgramps)s Gramps, podczas gdy Ty aktualnie pracujesz na nowszej wersji %(newgramps)s.
    
    Plik nie będzie zaimportowany. Proszę użyć starszej wersji Gramps, która obsługuje wersję %(xmlversion)s pliku xml.
    Zobacz:
      %(gramps_wiki_xml_url)s
     po więcej informacji.

en: The file will not be imported
pl: Plik nie mógł być zaimportowany

en: The .gramps file you are importing was made by version %(oldgramps)s of Gramps, while you are running a much more recent version %(newgramps)s.
    
    Ensure after import everything is imported correctly. In the event of problems, please submit a bug and use an older version of Gramps in the meantime to import this file, which is version %(xmlversion)s of the xml.
    See
      %(gramps_wiki_xml_url)s
    for more info.
pl: Plik .gramps, który importujesz, został utworzony w wersji %(oldgramps)s programu Gramps, podczas gdy używasz znacznie nowszej wersji %(newgramps)s.
    
    Po imporcie upewnij się, że wszystkie dane zostały poprawnie zaimportowane. W przypadku problemów zgłoś błąd i tymczasowo użyj starszej wersji Grampsa do zaimportowania tego pliku, który jest w wersji %(xmlversion)s formatu XML.
    Zobacz
      %(gramps_wiki_xml_url)s
    aby uzyskać więcej informacji.

en: Old xml file
pl: Stary plik XML

en: Witness name: %s
pl: Nazwisko świadka: %s

en: Any event reference must have a 'hlink' attribute.
pl: Dowolne odniesienie do zdarzeń musi posiadać atrybut 'hlink'.

en: Any person reference must have a 'hlink' attribute.
pl: Dowolne odniesienie do osoby musi posiadać atrybut 'hlink'.

en: Your Family Tree groups name "%(key)s" together with "%(parent)s", did not change this grouping to "%(value)s".
pl: Twoje drzewo genealogiczne grupuje osoby "%(key)s" razem z "%(parent)s", nie można zmienić tego grupowania na "%(value)s".

en: Gramps ignored a name grouping
pl: Gramps zignorował wartość mapynazw

en: Unknown when imported
pl: Nieznana podczas importu

en: Any note reference must have a 'hlink' attribute.
pl: Dowolne odniesienie do notatki musi posiadać atrybut 'hlink'.

en: Invalid date {date} in XML {xml}, preserving XML as text
pl: Błędna data {date} w XML {xml}, zachowywanie XML jako tekstu

en: Witness comment: %s
pl: Komentarz o świadku: %s

[ctx: father]
en: Error: family '%(family)s' father '%(father)s' does not refer back to the family. Reference added.
pl: Błąd: rodzina '%(family)s' ojciec '%(father)s' nie odwołuje się do rodziny. Dodano odniesienie.

[ctx: mother]
en: Error: family '%(family)s' mother '%(mother)s' does not refer back to the family. Reference added.
pl: Błąd: rodzina "%(family)s" matka "%(mother)s" nie odnosi się do rodziny. Dodano odniesienie.

[ctx: child]
en: Error: family '%(family)s' child '%(child)s' does not refer back to the family. Reference added.
pl: Błąd: Dziecko '%(child)s' rodziny '%(family)s' nie posiadało odwołania wstecznego do rodziny. Dodano takie odwołanie.

en: Mismatch between selected extension %(ext)s and actual format.
     Writing to %(filename)s in format %(impliedext)s.
pl: Niezgodność między wybranym rozszerzeniem %(ext)s a aktualnym formatem.
     Zapisywanie do %(filename)s w formacie %(impliedext)s.

en: Common Law Marriage
pl: Małżeństwo w prawie zwyczajowym

en: Destination
pl: Katalog docelowy

en: Cause of Death
pl: Przyczyna śmierci

en: Employment
pl: Zatrudnienie

en: Eye Color
pl: Kolor oczu

en: Height
pl: Wysokość

en: Initiatory (LDS)
pl: Inicjator (LDS)

en: Military ID
pl: Identyfikator wojskowy

en: Mission (LDS)
pl: Misja (LDS)

en: Namesake
pl: Imiennik

en: Ordinance
pl: Zarządzenie

en: Separation
pl: Separacja

en: Weight
pl: Waga

en: Line ignored
pl: Linia zignorowana

en: Illegal character%s
pl: Niedozwolony znak%s

en: Your GEDCOM file is corrupted. It appears to have been truncated.
pl: Twój plik GEDCOM jest uszkodzony. Wygląda na to, że został przycięty.

en: Import from GEDCOM (%s)
pl: Import z GEDCOM (%s)

en: GEDCOM import
pl: Importowanie GEDCOM

en: GEDCOM import report: No errors detected
pl: Raport importu GEDCOM: Brak wykrytych błędów

en: GEDCOM import report: %s errors detected
pl: Raport importu GEDCOM: %s wykrytych błędów

en: Line ignored as not understood
pl: Linia zignorowana jako niezrozumiała

en: Tag recognized but not supported
pl: Tag rozpoznany ale nie obsługiwany

en: Skipped subordinate line
pl: Pominięto linię podrzędną

en: Records not imported into
pl: Rekordy nie zaimportowane do

en: Error: %(msg)s  '%(gramps_id)s' (input as @%(xref)s@) not in input GEDCOM. Record synthesised
pl: Błąd: %(msg)s  '%(gramps_id)s' (wejście jako @%(xref)s@) nie jest daną wejściową GEDCOM. Rekord zsyntetyzowany

en: Error: %(msg)s '%(gramps_id)s' (input as @%(xref)s@) not in input GEDCOM. Record with typifying attribute 'Unknown' created
pl: Błąd: %(msg)s '%(gramps_id)s' (wejście jako @%(xref)s@) nie jest daną wejściową GEDCOM. Utworzony rekord z atrybutem typującym 'Nieznany'

en: Error: family '%(family)s' (input as @%(orig_family)s@) person %(person)s (input as %(orig_person)s) is not a member of the referenced family. Family reference removed from person
pl: Błąd: family '%(family)s' (wejście jako @%(orig_family)s@) osoba %(person)s (wejście jako %(orig_person)s) nie jest członkiem wskazywanej rodziny. Odniesienie do rodziny będzie usunięte z tej osoby

en: 
    The imported file was not self-contained.
    To correct for that, %(new)d objects were created and
    their typifying attribute was set to 'Unknown'.
    Where possible these 'Unknown' objects are 
    referenced by note %(unknown)s.
pl: 
    Importowany plik nie był samodzielny. 
    Aby skorygować ten fakt, %(new)d obiektów zostało
    utworzonych a ich atrybut typujący został ustawiony
    na 'Nieznany'. Gdzie możliwe, to obiekty 'Unkown' 
    są wskazywane przez notatki %(unknown)s.

en: ADDR element ignored '%s'
pl: Zignorowany element ADDR '%s'

en: (Submitter):
pl: (Wysyłający):

en: GEDCOM data
pl: Dane GEDCOM

en: Unknown tag
pl: Nieznany tag

en: Top Level
pl: Górny poziom

en: INDI (individual) Gramps ID %s
pl: INDI (indiwidualny) Gramps ID %s

en: Empty Alias <NAME PERSONAL> ignored
pl: Pusty alias <NAME PERSONAL> został zignorowany

en: FAM (family) Gramps ID %s
pl: FAM (Rodzina) Gramps ID %s

en: Filename omitted
pl: Pominięto nazwę pliku

en: Could not import %s
pl: Nie można zaimportować %s

en: Media-Type
pl: Rodzaj obiektu medialnego

en: Multiple FILE in a single OBJE ignored
pl: Zignorowano wiele PLIKÓW w jednym OBJE

en: A second PLAC ignored
pl: Zignorowano drugi PLAC

en: Detail
pl: Szczegóły

en: Location already populated; ADDR ignored
pl: Lokalizacja już zajęta; ADDR ignorowane

en: Warn: ADDR overwritten
pl: Ostrzeżenie: nadpisano ADDR

en: Citation Justification
pl: Uzasadnienie cytatu

en: REFN ignored
pl: Zignorowano REFN

en: No title - ID %s
pl: Brak tytułu - ID %s

en: SOUR (source) Gramps ID %s
pl: SOUR (Źródło) Gramps ID %s

en: OBJE (multi-media object) Gramps ID %s
pl: OBJE (multimedialny obiekt) Gramps ID %s

en: REPO (repository) Gramps ID %s
pl: REPO (repozytorium) Gramps ID %s

en: Only one phone number supported
pl: Obsługiwany jest tylko jeden numer telefonu

en: HEAD (header)
pl: HEAD (nagłówek)

en: Approved system identification
pl: Zaaprobowano identyfikację systemu

en: Generated By
pl: Wygenerowane przez

en: Name of software product
pl: Nazwa produktu oprogramowania

en: Version number of software product
pl: Wersja produktu oprogramowania

en: Business that produced the product: %s
pl: Biznes produkujący produkt: %s

en: Name of source data
pl: Nzwa danych źródłowych

en: Copyright of source data
pl: Prawa autorskie danych źródłowych

en: Publication date of source data
pl: Data publikacji danych źródłowych

en: Import from %s
pl: Importuj z %s

en: Submission record identifier
pl: Złożenie: identyfikator rekordu

en: Language of GEDCOM text
pl: Język danych GEDCOM

en: Import of GEDCOM file %(filename)s with DEST=%(by)s, could cause errors in the resulting database!
pl: Importuj plik GEDCOM %(filename)s z DEST=%(by)s, może spowodować błędy w docelowej bazie!

en: Look for nameless events.
pl: Szukaj nienazwanych zdarzeń.

en: Character set
pl: Kodowanie znaków

en: Character set and version
pl: Kodowanie znaków i wersja

en: GEDCOM version not supported
pl: Wersja GEDCOM nie jest obsługiwana

en: GEDCOM version
pl: Wersja GEDCOM

en: GEDCOM FORM should be in uppercase
pl: GEDCOM FORM powinno być wielkimi literami

en: GEDCOM FORM not supported
pl: GEDCOM FORM nie jest obsługiwany

en: GEDCOM form
pl: Formularz GEDCOM

en: Creation date of GEDCOM
pl: Data utworzenia GEDCOM

en: Creation date and time of GEDCOM
pl: Data i czas utworzenia GEDCOM

en: Empty note ignored
pl: Zignorowano pustą notatkę

en: Submission: Submitter
pl: Złożenie: Dodający

en: Submission: Family file
pl: Złożenie: plik rodziny

en: Submission: Temple code
pl: Złożenie: Kod szablonu

en: Submission: Generations of ancestors
pl: Złożenie: Generacje przodków

en: Submission: Generations of descendants
pl: Złożenie: Generacje potomków

en: Submission: Ordinance process flag
pl: Złożenie: flaga przetwarzania ordynacji

en: Invalid temple code
pl: Niepoprawny kod szablonu

en: Your GEDCOM file is corrupted. The file appears to be encoded using the UTF16 character set, but is missing the BOM marker.
pl: Twój plik GEDCOM jest uszkodzony. Plik wydaje się być zapisany za pomocą kodowania UTF16, ale nie posiada znacznika BOM.

en: Your GEDCOM file is empty.
pl: Twój plik GEDCOM jest pusty.

en: Unicode UTF-8 (recommended)
pl: Unicode UTF-8 (zalecany)

en: Standard copyright
pl: Standardowe prawa autorskie

en: Creative Commons - By attribution
pl: Creative Commons - (BA) 
    - Uznanie Autorstwa

en: Creative Commons - By attribution, No derivations
pl: Creative Commons - (BA, ND) Uznanie Autorstwa, Bez Utworów Zależnych

en: Creative Commons - By attribution, Share-alike
pl: Creative Commons - (BA, SA)
    - Uznanie Autorstwa - Na Tych Samych Warunkach

en: Creative Commons - By attribution, Non-commercial
pl: Creative Commons - (BA, NC)
    - Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne

en: Creative Commons - By attribution, Non-commercial, No derivations
pl: Creative Commons - (BA, NC, ND) Uznanie Autorstwa, Użycie Niekomercyjne, Bez Utworów Zależnych

en: Creative Commons - By attribution, Non-commercial, Share-alike
pl: Creative Commons - (BA, NC, SA) 
    - Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne - Na Tych Samych Warunkach

en: No copyright notice
pl: Brak informacji o prawach autorskich

en: Invalid format
pl: Błędny format

en: Descriptive Tags
pl: Tagi opisowe

en: Date and Time Tags
pl: Data i czas Tagów

en: People Tags
pl: Tagi Osób

en: Event Tags
pl: Tagi Wydarzeń

en: Image Tags
pl: Tagi Obrazów

en: Camera Information
pl: Informacje o aparacie

en: Location Tags
pl: Tagi Miejsc

en: Advanced Tags
pl: Tagi zaawansowane

en: Rights Tags
pl: Tagi praw

en: Keyword Tags
pl: Tagi słów kluczowych

en: Namespace
pl: Przestrzeń nazw

en: Label
pl: Etykieta

en: %(unknown_gender_name)s was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
pl: %(unknown_gender_name)s urodził się %(birth_date)s w %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
pl: %(male_name)s urodził się %(birth_date)s w %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
pl: %(female_name)s urodziła się %(birth_date)s w %(birth_place)s.

en: This person was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
pl: Ta osoba urodziła się %(birth_date)s w %(birth_place)s.

en: He was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
pl: Urodził się %(birth_date)s w %(birth_place)s.

en: She was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
pl: Urodziła się %(birth_date)s w %(birth_place)s.

en: Born %(birth_date)s in %(birth_place)s.
pl: Urodzony/a %(birth_date)s w %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
pl: %(unknown_gender_name)s urodził się %(modified_date)s w %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
pl: %(male_name)s urodził się %(modified_date)s w %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
pl: %(female_name)s urodziła się %(modified_date)s w %(birth_place)s.

en: This person was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
pl: Ta osoba urodziła się %(modified_date)s w %(birth_place)s.

en: He was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
pl: Urodził się %(modified_date)s w %(birth_place)s.

en: She was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
pl: Urodziła się %(modified_date)s w %(birth_place)s.

en: Born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
pl: Ur. %(modified_date)s w %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born on %(birth_date)s.
pl: %(unknown_gender_name)s urodził się %(birth_date)s.

en: %(male_name)s was born on %(birth_date)s.
pl: %(male_name)s urodził się %(birth_date)s.

en: %(female_name)s was born on %(birth_date)s.
pl: %(female_name)s urodziła się %(birth_date)s.

en: This person was born on %(birth_date)s.
pl: Ta osoba urodziła się %(birth_date)s.

en: He was born on %(birth_date)s.
pl: Urodził się %(birth_date)s.

en: She was born on %(birth_date)s.
pl: Urodziła się %(birth_date)s.

en: Born %(birth_date)s.
pl: Ur. %(birth_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born %(modified_date)s.
pl: %(unknown_gender_name)s urodził się %(modified_date)s.

en: %(male_name)s was born %(modified_date)s.
pl: %(male_name)s urodził się %(modified_date)s.

en: %(female_name)s was born %(modified_date)s.
pl: %(female_name)s urodziła się %(modified_date)s.

en: This person was born %(modified_date)s.
pl: Ta osoba urodziła się %(modified_date)s.

en: He was born %(modified_date)s.
pl: Urodził się %(modified_date)s.

en: She was born %(modified_date)s.
pl: Urodziła się %(modified_date)s.

en: Born %(modified_date)s.
pl: Ur. %(modified_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
pl: %(unknown_gender_name)s urodził się %(month_year)s w %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
pl: %(male_name)s urodził się %(month_year)s w %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
pl: %(female_name)s urodziła się %(month_year)s w %(birth_place)s.

en: This person was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
pl: Ta osoba urodziła się %(month_year)s w %(birth_place)s.

en: He was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
pl: Urodził się %(month_year)s w %(birth_place)s.

en: She was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
pl: Urodziła się %(month_year)s w %(birth_place)s.

en: Born %(month_year)s in %(birth_place)s.
pl: Urodził się %(month_year)s w %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born in %(month_year)s.
pl: %(unknown_gender_name)s urodził się %(month_year)s.

en: %(male_name)s was born in %(month_year)s.
pl: %(male_name)s urodził się %(month_year)s.

en: %(female_name)s was born in %(month_year)s.
pl: %(female_name)s urodziła się %(month_year)s.

en: This person was born in %(month_year)s.
pl: Ta osoba urodziła się %(month_year)s.

en: He was born in %(month_year)s.
pl: Urodził się %(month_year)s.

en: She was born in %(month_year)s.
pl: Urodziła się %(month_year)s.

en: Born %(month_year)s.
pl: Urodził się %(month_year)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born in %(birth_place)s.
pl: %(unknown_gender_name)s urodził się w %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born in %(birth_place)s.
pl: %(male_name)s urodził się w %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born in %(birth_place)s.
pl: %(female_name)s urodziła się w %(birth_place)s.

en: This person was born in %(birth_place)s.
pl: Ta osoba urodziła się w %(birth_place)s.

en: He was born in %(birth_place)s.
pl: Urodził się w %(birth_place)s.

en: She was born in %(birth_place)s.
pl: Urodziła się w %(birth_place)s.

en: Born in %(birth_place)s.
pl: Urodził się w %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s.
pl: %(unknown_gender_name)s zmarł %(death_date)s w %(death_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pl: %(unknown_gender_name)s zmarł %(death_date)s w %(death_place)s w wieku %(age)s.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s.
pl: %(male_name)s zmarł %(death_date)s w %(death_place)s.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pl: %(male_name)s zmarł %(death_date)s w %(death_place)s w wieku %(age)s.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s.
pl: %(female_name)s zmarła %(death_date)s w %(death_place)s.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pl: %(female_name)s zmarła %(death_date)s w %(death_place)s w wieku %(age)s.

en: This person died on %(death_date)s in %(death_place)s.
pl: Ta osoba zmarła %(death_date)s w %(death_place)s.

en: This person died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pl: Ta osoba zmarła %(death_date)s w %(death_place)s w wieku %(age)s.

en: He died on %(death_date)s in %(death_place)s.
pl: Zmarł %(death_date)s w %(death_place)s.

en: He died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pl: Zmarł %(death_date)s w %(death_place)s w wieku %(age)s.

en: She died on %(death_date)s in %(death_place)s.
pl: Zmarła %(death_date)s w %(death_place)s.

en: She died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pl: Zmarła %(death_date)s w %(death_place)s w wieku %(age)s.

en: Died %(death_date)s in %(death_place)s.
pl: Zmarł %(death_date)s w %(death_place)s.

en: Died %(death_date)s in %(death_place)s (%(age)s).
pl: Zmarł %(death_date)s w %(death_place)s w wieku %(age)s.

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s.
pl: %(unknown_gender_name)s zmarł %(death_date)s w %(death_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pl: %(unknown_gender_name)s zmarł %(death_date)s w %(death_place)s w wieku %(age)s.

en: %(male_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s.
pl: %(male_name)s zmarł %(death_date)s w %(death_place)s.

en: %(male_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pl: %(male_name)s zmarł %(death_date)s w %(death_place)s w wieku %(age)s.

en: %(female_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s.
pl: %(female_name)s zmarł %(death_date)s w %(death_place)s.

en: %(female_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pl: %(female_name)s zmarł %(death_date)s w %(death_place)s w wieku %(age)s.

en: This person died %(death_date)s in %(death_place)s.
pl: Ta osoba zmarła %(death_date)s w %(death_place)s.

en: This person died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pl: Ta osoba zmarła %(death_date)s w %(death_place)s w wieku %(age)s.

en: He died %(death_date)s in %(death_place)s.
pl: Zmarł %(death_date)s w %(death_place)s.

en: He died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pl: Zmarł %(death_date)s w %(death_place)s w wieku %(age)s.

en: She died %(death_date)s in %(death_place)s.
pl: Zmarła %(death_date)s w %(death_place)s.

en: She died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pl: Zmarła %(death_date)s w %(death_place)s w wieku %(age)s.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s.
pl: %(unknown_gender_name)s zmarła %(death_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
pl: %(unknown_gender_name)s zmarł %(death_date)s w wieku %(age)s.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s.
pl: %(male_name)s zmarł %(death_date)s.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
pl: %(male_name)s zmarł %(death_date)s w wieku %(age)s.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s.
pl: %(female_name)s zmarła %(death_date)s.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
pl: %(female_name)s zmarła %(death_date)s w wieku %(age)s.

en: This person died on %(death_date)s.
pl: Ta osoba zmarła %(death_date)s.

en: This person died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
pl: Ta osoba zmarła %(death_date)s w wieku %(age)s.

en: He died on %(death_date)s.
pl: Zmarł %(death_date)s.

en: He died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
pl: Zmarł %(death_date)s w wieku %(age)s.

en: She died on %(death_date)s.
pl: Zmarła %(death_date)s.

en: She died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
pl: Zmarła %(death_date)s w wieku %(age)s.

en: Died %(death_date)s.
pl: Zmarł %(death_date)s.

en: Died %(death_date)s (%(age)s).
pl: Zmarł %(death_date)s (%(age)s).

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s.
pl: %(unknown_gender_name)s zmarł %(death_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s at the age of %(age)s.
pl: %(unknown_gender_name)s zmarł %(death_date)s w wieku %(age)s.

en: %(male_name)s died %(death_date)s.
pl: %(male_name)s zmarł %(death_date)s.

en: %(male_name)s died %(death_date)s at the age of %(age)s.
pl: %(male_name)s zmarł %(death_date)s w wieku %(age)s.

en: %(female_name)s died %(death_date)s.
pl: %(female_name)s zmarła %(death_date)s.

en: %(female_name)s died %(death_date)s at the age of %(age)s.
pl: %(female_name)s zmarła %(death_date)s w wieku %(age)s.

en: This person died %(death_date)s.
pl: Ta osoba zmarła %(death_date)s.

en: This person died %(death_date)s at the age of %(age)s.
pl: Ta osoba zmarła %(death_date)s w wieku %(age)s.

en: He died %(death_date)s.
pl: Zmarł %(death_date)s.

en: He died %(death_date)s at the age of %(age)s.
pl: Zmarł %(death_date)s w wieku %(age)s.

en: She died %(death_date)s.
pl: Zmarła %(death_date)s.

en: She died %(death_date)s at the age of %(age)s.
pl: Zmarła %(death_date)s w wieku %(age)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s.
pl: %(unknown_gender_name)s zmarł %(month_year)s w %(death_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pl: %(unknown_gender_name)s zmarł %(month_year)s w %(death_place)s w wieku %(age)s.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s.
pl: %(male_name)s zmarł %(month_year)s w %(death_place)s.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pl: %(male_name)s zmarł %(month_year)s w %(death_place)s w wieku %(age)s.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s.
pl: %(female_name)s zmarł %(month_year)s w %(death_place)s.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pl: %(female_name)s zmarł %(month_year)s w %(death_place)s w wieku %(age)s.

en: This person died in %(month_year)s in %(death_place)s.
pl: Ta osoba zmarła %(month_year)s w %(death_place)s.

en: This person died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pl: Ta osoba zmarła %(month_year)s w %(death_place)s w wieku %(age)s.

en: He died in %(month_year)s in %(death_place)s.
pl: Zmarł %(month_year)s w %(death_place)s.

en: He died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pl: Zmarł %(month_year)s w %(death_place)s w wieku %(age)s.

en: She died in %(month_year)s in %(death_place)s.
pl: Zmarła %(month_year)s w %(death_place)s.

en: She died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pl: Zmarła %(month_year)s w %(death_place)s w wieku %(age)s.

en: Died %(month_year)s in %(death_place)s.
pl: Zmarł %(month_year)s w %(death_place)s.

en: Died %(month_year)s in %(death_place)s (%(age)s).
pl: Zmarł %(month_year)s w %(death_place)s w wieku %(age)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s.
pl: %(unknown_gender_name)s zmarła %(month_year)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
pl: %(unknown_gender_name)s zmarła %(month_year)s w wieku %(age)s.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s.
pl: %(male_name)s zmarł %(month_year)s.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
pl: %(male_name)s zmarł %(month_year)s w wieku %(age)s.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s.
pl: %(female_name)s zmarła %(month_year)s.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
pl: %(female_name)s zmarła %(month_year)s w wieku %(age)s.

en: This person died in %(month_year)s.
pl: Ta osoba zmarła %(month_year)s.

en: This person died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
pl: Ta osoba zmarła %(month_year)s w wieku %(age)s.

en: He died in %(month_year)s.
pl: Zmarł %(month_year)s.

en: He died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
pl: Zmarł %(month_year)s w wieku %(age)s.

en: She died in %(month_year)s.
pl: Zmarła %(month_year)s.

en: She died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
pl: Zmarła %(month_year)s w wieku %(age)s.

en: Died %(month_year)s.
pl: Zmarł %(month_year)s.

en: Died %(month_year)s (%(age)s).
pl: Zmarł %(month_year)s (%(age)s).

en: %(unknown_gender_name)s died in %(death_place)s.
pl: %(unknown_gender_name)s zmarł w miejscowości %(death_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pl: %(unknown_gender_name)s zmarł w miejscowości %(death_place)s w wieku %(age)s.

en: %(male_name)s died in %(death_place)s.
pl: %(male_name)s zmarł w %(death_place)s.

en: %(male_name)s died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pl: %(male_name)s zmarł w %(death_place)s w wieku %(age)s.

en: %(female_name)s died in %(death_place)s.
pl: %(female_name)s zmarła w %(death_place)s.

en: %(female_name)s died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pl: %(female_name)s zmarła w %(death_place)s w wieku %(age)s.

en: This person died in %(death_place)s.
pl: Ta osoba zmarła w miejscowości %(death_place)s.

en: This person died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pl: Ta osoba zmarła w miejscowości %(death_place)s w wieku %(age)s.

en: He died in %(death_place)s.
pl: Zmarł w miejscowości %(death_place)s.

en: He died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pl: Zmarł w miejscowości %(death_place)s w wieku %(age)s.

en: She died in %(death_place)s.
pl: Zmarła w miejscowości %(death_place)s.

en: She died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
pl: Zmarła w miejscowości %(death_place)s w wieku %(age)s.

en: Died in %(death_place)s.
pl: Zmarł w miejscowości %(death_place)s.

en: Died in %(death_place)s (%(age)s).
pl: Zmarł w miejscowości %(death_place)s w wieku %(age)s.

en: %(unknown_gender_name)s died at the age of %(age)s.
pl: %(unknown_gender_name)s zmarł w wieku %(age)s.

en: %(male_name)s died at the age of %(age)s.
pl: %(male_name)s zmarł w wieku %(age)s.

en: %(female_name)s died at the age of %(age)s.
pl: %(female_name)s zmarła w wieku %(age)s.

en: This person died at the age of %(age)s.
pl: Ta osoba zmarła w wieku %(age)s.

en: He died at the age of %(age)s.
pl: Zmarł w wieku %(age)s.

en: She died at the age of %(age)s.
pl: Zmarła w wieku %(age)s.

en: Died (%(age)s).
pl: Zmarł (%(age)s).

en: %(male_name)s was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pl: %(male_name)s został pochowany %(burial_date)s na %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: He was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pl: Został pochowany %(burial_date)s na %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pl: %(female_name)s została pochowana %(burial_date)s na %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: She was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pl: Została pochowana %(burial_date)s na %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pl: %(unknown_gender_name)s zostało pochowane %(burial_date)s na %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: This person was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba została pochowana %(burial_date)s na %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: Buried %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pl: Pochowany %(burial_date)s na %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
pl: %(male_name)s został pochowany %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: He was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
pl: Został pochowany %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
pl: %(female_name)s została pochowana %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: She was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
pl: Została pochowana %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
pl: %(unknown_gender_name)s został pochowany %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: This person was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
pl: Został pochowany %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: Buried %(burial_date)s%(endnotes)s.
pl: Pochowany %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pl: %(male_name)s został pochowany %(month_year)s w %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: He was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pl: Został pochowany %(month_year)s w %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pl: %(female_name)s została pochowana %(month_year)s w %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: She was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pl: Została pochowana %(month_year)s w %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pl: %(unknown_gender_name)s została pochowana %(month_year)s w %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: This person was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba została pochowana %(month_year)s w %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: Buried %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pl: Pochowany %(month_year)s w %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
pl: %(male_name)s został pochowany %(month_year)s%(endnotes)s.

en: He was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
pl: Został pochowany %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
pl: %(female_name)s została pochowana %(month_year)s%(endnotes)s.

en: She was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
pl: Została pochowana %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
pl: %(unknown_gender_name)s została pochowana %(month_year)s%(endnotes)s.

en: This person was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba została pochowana %(month_year)s%(endnotes)s.

en: Buried %(month_year)s%(endnotes)s.
pl: Pochowany %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pl: %(male_name)s został pochowany %(modified_date)s w %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: He was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pl: Został pochowany %(modified_date)s w %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pl: %(female_name)s zostało pochowane %(modified_date)s w %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: She was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pl: Została pochowana %(modified_date)s w %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pl: %(unknown_gender_name)s zostało pochowane %(modified_date)s w %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: This person was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba została pochowana %(modified_date)s w %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: Buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pl: Pochowany %(modified_date)s w %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: %(male_name)s został pochowany %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Został pochowany %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: %(female_name)s została pochowana %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Została pochowana %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: %(unknown_gender_name)s zostało pochowane %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba została pochowana %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Pochowany %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pl: %(male_name)s został pochowany w %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: He was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pl: Został pochowany w %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pl: %(female_name)s została pochowana w %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: She was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pl: Została pochowana %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pl: %(unknown_gender_name)s został pochowany w %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: This person was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba została pochowana w %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: Buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
pl: Pochowany w %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried%(endnotes)s.
pl: %(male_name)s został pochowany %(endnotes)s.

en: He was buried%(endnotes)s.
pl: Został pochowany %(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried%(endnotes)s.
pl: %(female_name)s została pochowana %(endnotes)s.

en: She was buried%(endnotes)s.
pl: Została pochowana %(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried%(endnotes)s.
pl: %(unknown_gender_name)s zostało pochowane %(endnotes)s.

en: This person was buried%(endnotes)s.
pl: Ta osoba została pochowana %(endnotes)s.

en: Buried%(endnotes)s.
pl: Pochowany %(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pl: %(male_name)s został ochrzczony %(baptism_date)s w %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: He was baptized on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pl: Został ochrzczony %(baptism_date)s w %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pl: %(female_name)s została ochrzczona %(baptism_date)s w %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: She was baptized on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pl: Ochrzczona %(baptism_date)s w %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pl: %(unknown_gender_name)s zostało ochrzczone %(baptism_date)s w %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba została ochrzczona %(baptism_date)s w %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: Baptized %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pl: Ochrzczony %(baptism_date)s w %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
pl: %(male_name)s został ochrzczony w %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: He was baptized on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
pl: Został ochrzczony %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
pl: %(female_name)s została ochrzczona w %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: She was baptized on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
pl: Została ochrzczona %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
pl: %(unknown_gender_name)s została ochrzczona w %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba została ochrzczona %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: Baptized %(baptism_date)s%(endnotes)s.
pl: Ochrzczony %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pl: %(male_name)s został ochrzczony %(month_year)s w %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: He was baptized in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pl: Został ochrzczony %(month_year)s w %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pl: %(female_name)s została ochrzczona %(month_year)s w %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: She was baptized in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pl: Została ochrzczona %(month_year)s w %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pl: %(unknown_gender_name)s została ochrzczona %(month_year)s w %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba została ochrzczona %(month_year)s w %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: Baptized %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pl: Ochrzczony %(month_year)s w %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized in %(month_year)s%(endnotes)s.
pl: %(male_name)s został ochrzczony w %(month_year)s%(endnotes)s.

en: He was baptized in %(month_year)s%(endnotes)s.
pl: Został ochrzczony w %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized in %(month_year)s%(endnotes)s.
pl: %(female_name)s została ochrzczona w %(month_year)s%(endnotes)s.

en: She was baptized in %(month_year)s%(endnotes)s.
pl: Została ochrzczona %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized in %(month_year)s%(endnotes)s.
pl: %(unknown_gender_name)s został ochrzczony %(month_year)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized in %(month_year)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba została ochrzczona %(month_year)s%(endnotes)s.

en: Baptized %(month_year)s%(endnotes)s.
pl: Ochrzczony w %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pl: %(male_name)s został ochrzczony %(modified_date)s w %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: He was baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pl: Został ochrzczony %(modified_date)s w %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pl: %(female_name)s została ochrzczona %(modified_date)s w %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: She was baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pl: Została ochrzczona %(modified_date)s w %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pl: %(unknown_gender_name)s został ochrzczony %(modified_date)s w %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba została ochrzczona %(modified_date)s w %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: Baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pl: Ochrzczony %(modified_date)s w %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: %(male_name)s został ochrzczony %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He was baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Został ochrzczony %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: %(female_name)s została ochrzczona %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She was baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Została ochrzczona %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: %(unknown_gender_name)s zostało ochrzczone %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba został ochrzczona %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Ochrzczony %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pl: %(male_name)s został ochrzczony w %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: He was baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pl: Został ochrzczony w %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pl: %(female_name)s została ochrzczona w %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: She was baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pl: Została ochrzczona w %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pl: %(unknown_gender_name)s został ochrzczony w %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba została ochrzczona w %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: Baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
pl: Ochrzczony w %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized%(endnotes)s.
pl: %(male_name)s został ochrzczony %(endnotes)s.

en: He was baptized%(endnotes)s.
pl: Został ochrzczony %(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized%(endnotes)s.
pl: %(female_name)s została ochrzczona %(endnotes)s.

en: She was baptized%(endnotes)s.
pl: Została ochrzczona %(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized%(endnotes)s.
pl: %(unknown_gender_name)s zostało ochrzczone %(endnotes)s.

en: This person was baptized%(endnotes)s.
pl: Ta osoba została ochrzczona %(endnotes)s.

en: Baptized%(endnotes)s.
pl: Ochrzczony %(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pl: %(male_name)s został ochrzczony %(christening_date)s w %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: He was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pl: Został ochrzczony %(christening_date)s w %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pl: %(female_name)s została ochrzczona %(christening_date)s w %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: She was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pl: Ochrzczona %(christening_date)s w %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pl: %(unknown_gender_name)s zostało ochrzczone %(christening_date)s w %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: This person was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba została ochrzczona %(christening_date)s w %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: Christened %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pl: Ochrzczony %(christening_date)s w %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
pl: %(male_name)s został ochrzczony w %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: He was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
pl: Został ochrzczony %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
pl: %(female_name)s została ochrzczona w %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: She was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
pl: Została ochrzczona %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
pl: %(unknown_gender_name)s została ochrzczona w %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: This person was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba została ochrzczona %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: Christened %(christening_date)s%(endnotes)s.
pl: Ochrzczony %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pl: %(male_name)s został ochrzczony %(month_year)s w %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: He was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pl: Został ochrzczony %(month_year)s w %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pl: %(female_name)s została ochrzczona %(month_year)s w %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: She was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pl: Została ochrzczona %(month_year)s w %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pl: %(unknown_gender_name)s została ochrzczona %(month_year)s w %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: This person was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba został ochrzczona %(month_year)s w %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: Christened %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pl: Ochrzczony %(month_year)s w %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
pl: %(male_name)s został ochrzczony w %(month_year)s%(endnotes)s.

en: He was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
pl: Został ochrzczony w %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
pl: %(female_name)s została ochrzczona w %(month_year)s%(endnotes)s.

en: She was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
pl: Została ochrzczona %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
pl: %(unknown_gender_name)s został ochrzczony %(month_year)s%(endnotes)s.

en: This person was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba została ochrzczona %(month_year)s%(endnotes)s.

en: Christened %(month_year)s%(endnotes)s.
pl: Ochrzczony w %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pl: %(male_name)s został ochrzczony %(modified_date)s w %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: He was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pl: Został ochrzczony %(modified_date)s w %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pl: %(female_name)s została ochrzczona %(modified_date)s w %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: She was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pl: Została ochrzczona %(modified_date)s w %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pl: %(unknown_gender_name)s został ochrzczony %(modified_date)s w %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: This person was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba została ochrzczona %(modified_date)s w %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: Christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pl: Ochrzczony %(modified_date)s w %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: %(male_name)s został ochrzczony %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Został ochrzczony %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: %(female_name)s została ochrzczona %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Została ochrzczona %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: %(unknown_gender_name)s zostało ochrzczone %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba został ochrzczona %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Ochrzczony %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pl: %(male_name)s został ochrzczony w %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: He was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pl: Został ochrzczony w %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pl: %(female_name)s została ochrzczona w %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: She was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pl: Została ochrzczona w %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pl: %(unknown_gender_name)s został ochrzczony w %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: This person was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba została ochrzczona w %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: Christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
pl: Ochrzczony w %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened%(endnotes)s.
pl: %(male_name)s został ochrzczony %(endnotes)s.

en: He was christened%(endnotes)s.
pl: Został ochrzczony %(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened%(endnotes)s.
pl: %(female_name)s została ochrzczona %(endnotes)s.

en: She was christened%(endnotes)s.
pl: Została ochrzczona %(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened%(endnotes)s.
pl: %(unknown_gender_name)s zostało ochrzczone %(endnotes)s.

en: This person was christened%(endnotes)s.
pl: Ta osoba został ochrzczona %(endnotes)s.

en: Christened%(endnotes)s.
pl: Ochrzczony %(endnotes)s.

en: %(male_name)s is the child of %(father)s and %(mother)s.
pl: %(male_name)s jest dzieckiem %(father)s i %(mother)s.

en: %(male_name)s was the child of %(father)s and %(mother)s.
pl: %(male_name)s był dzieckiem %(father)s i %(mother)s.

en: This person is the child of %(father)s and %(mother)s.
pl: Ta osoba jest dzieckiem %(father)s i %(mother)s.

en: This person was the child of %(father)s and %(mother)s.
pl: Ta osoba była dzieckiem %(father)s i %(mother)s.

en: Child of %(father)s and %(mother)s.
pl: Dziecko %(father)s i %(mother)s.

en: %(male_name)s is the son of %(father)s and %(mother)s.
pl: %(male_name)s jest synem %(father)s i %(mother)s.

en: %(male_name)s was the son of %(father)s and %(mother)s.
pl: %(male_name)s był synem %(father)s i %(mother)s.

en: He is the son of %(father)s and %(mother)s.
pl: Jest synem %(father)s i %(mother)s.

en: He was the son of %(father)s and %(mother)s.
pl: Był synem %(father)s i %(mother)s.

en: Son of %(father)s and %(mother)s.
pl: Syn %(father)s i %(mother)s.

en: %(female_name)s is the daughter of %(father)s and %(mother)s.
pl: %(female_name)s jest córką %(father)s i %(mother)s.

en: %(female_name)s was the daughter of %(father)s and %(mother)s.
pl: %(female_name)s była córką %(father)s i %(mother)s.

en: She is the daughter of %(father)s and %(mother)s.
pl: Jest córką %(father)s i %(mother)s.

en: She was the daughter of %(father)s and %(mother)s.
pl: Była córką %(father)s i %(mother)s.

en: Daughter of %(father)s and %(mother)s.
pl: Córka %(father)s i %(mother)s.

en: %(male_name)s is the child of %(father)s.
pl: %(male_name)s jest dzieckiem %(father)s.

en: %(male_name)s was the child of %(father)s.
pl: %(male_name)s była dzieckiem %(father)s.

en: This person is the child of %(father)s.
pl: Ta osoba jest dzieckiem %(father)s.

en: This person was the child of %(father)s.
pl: Ta osoba była dzieckiem %(father)s.

en: Child of %(father)s.
pl: Dziecko %(father)s.

en: %(male_name)s is the son of %(father)s.
pl: %(male_name)s jest synem %(father)s.

en: %(male_name)s was the son of %(father)s.
pl: %(male_name)s był synem %(father)s.

en: He is the son of %(father)s.
pl: Jest synem %(father)s.

en: He was the son of %(father)s.
pl: Był synem %(father)s.

en: Son of %(father)s.
pl: JSyn %(father)s.

en: %(female_name)s is the daughter of %(father)s.
pl: %(female_name)s jest córką %(father)s.

en: %(female_name)s was the daughter of %(father)s.
pl: %(female_name)s była córką %(father)s.

en: She is the daughter of %(father)s.
pl: Jest córką %(father)s.

en: She was the daughter of %(father)s.
pl: Była córką %(father)s.

en: Daughter of %(father)s.
pl: Córka %(father)s.

en: %(male_name)s is the child of %(mother)s.
pl: %(male_name)s jest dzieckiem %(mother)s.

en: %(male_name)s was the child of %(mother)s.
pl: %(male_name)s była dzieckiem %(mother)s.

en: This person is the child of %(mother)s.
pl: Ta osoba jest dzieckiem %(mother)s.

en: This person was the child of %(mother)s.
pl: Ta osoba była dzieckiem %(mother)s.

en: Child of %(mother)s.
pl: Dziecko %(mother)s.

en: %(male_name)s is the son of %(mother)s.
pl: %(male_name)s jest synem %(mother)s.

en: %(male_name)s was the son of %(mother)s.
pl: %(male_name)s był synem %(mother)s.

en: He is the son of %(mother)s.
pl: Jest synem kobiety %(mother)s.

en: He was the son of %(mother)s.
pl: Był synem kobiety %(mother)s.

en: Son of %(mother)s.
pl: Syn %(mother)s.

en: %(female_name)s is the daughter of %(mother)s.
pl: %(female_name)s jest córką %(mother)s.

en: %(female_name)s was the daughter of %(mother)s.
pl: %(female_name)s była córką %(mother)s.

en: She is the daughter of %(mother)s.
pl: Jest córką kobiety %(mother)s.

en: She was the daughter of %(mother)s.
pl: Była córką kobiety %(mother)s.

en: Daughter of %(mother)s.
pl: Córka %(mother)s.

en: This person married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba poślubiła %(spouse)s w %(partial_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba poślubiła %(spouse)s w %(full_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba poślubiła %(spouse)s %(modified_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Poślubił %(spouse)s w %(partial_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Poślubił %(spouse)s w %(full_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Poślubił %(spouse)s %(modified_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Poślubiła %(spouse)s w %(partial_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Poślubiła %(spouse)s w %(full_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Poślubiła %(spouse)s %(modified_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Poślubił %(spouse)s %(partial_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Poślubił %(spouse)s %(full_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Poślubił %(spouse)s %(modified_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba poślubiła także %(spouse)s %(partial_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba poślubiła także %(spouse)s w %(full_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba poślubiła także %(spouse)s %(modified_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: On także poślubił %(spouse)s %(partial_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Poślubił także %(spouse)s %(full_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Poślubił także %(spouse)s %(modified_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Poślubiła także %(spouse)s w %(partial_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Poślubiła także %(spouse)s w %(full_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Poślubiła także %(spouse)s %(modified_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Poślubił także %(spouse)s %(partial_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Także poślubił %(spouse)s %(full_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Także poślubił %(spouse)s %(modified_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba poślubiła %(spouse)s w %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba poślubiła %(spouse)s w %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba poślubiła %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pl: Poślubił %(spouse)s w %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pl: Poślubił %(spouse)s w %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Poślubił %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pl: Poślubiła %(spouse)s w %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pl: Poślubiła %(spouse)s w %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Poślubiła %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
pl: Poślubił %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
pl: Poślubił %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Poślubił %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba poślubiła także %(spouse)s w %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba poślubiła także %(spouse)s w %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba poślubiła także %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pl: Także poślubił %(spouse)s w %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pl: Także poślubił %(spouse)s w %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Także poślubił %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pl: Także poślubiła %(spouse)s w %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pl: Także poślubiła %(spouse)s w %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Także poślubiła %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
pl: Także poślubił %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
pl: Także poślubił %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Także poślubił %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba poślubiła %(spouse)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Poślubił %(spouse)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Poślubiła %(spouse)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Poślubił(a) %(spouse)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba poślubiła także %(spouse)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Poślubił także %(spouse)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Poślubiła także %(spouse)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Poślubił także %(spouse)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba poślubiła %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s%(endnotes)s.
pl: Poślubił %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s%(endnotes)s.
pl: Poślubiła %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s%(endnotes)s.
pl: Poślubił %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba poślubiła także %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s%(endnotes)s.
pl: Poślubił także %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s%(endnotes)s.
pl: Poślubiła także %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s%(endnotes)s.
pl: Poślubił także %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba miała nieślubny związek z %(spouse)s w %(partial_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba miała nieślubny związek z %(spouse)s w %(full_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba miała nieślubny związek z %(spouse)s %(modified_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Miał nieślubny związek z %(spouse)s w %(partial_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Miał nieślubny związek z %(spouse)s w %(full_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Miał nieślubny związek z %(spouse)s %(modified_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Miała nieślubny związek z %(spouse)s w %(partial_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Miała nieślubny związek z %(spouse)s w %(full_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Miała nieślubny związek z %(spouse)s %(modified_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Nieślubny związek z %(spouse)s %(partial_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Nieślubny związek z %(spouse)s %(full_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Nieślubny związek z %(spouse)s %(modified_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba miała także nieślubny związek z %(spouse)s w %(partial_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba miała także nieślubny związek z %(spouse)s w %(full_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba miała także nieślubny związek z %(spouse)s %(modified_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Miał także nieślubny związek z %(spouse)s w %(partial_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Miał także nieślubny związek z %(spouse)s w %(full_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Miał także nieślubny związek z %(spouse)s %(modified_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Miała także nieślubny związek z %(spouse)s w %(partial_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Miała także nieślubny związek z %(spouse)s w %(full_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Miała także nieślubny związek z %(spouse)s %(modified_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba miała nieślubny związek z %(spouse)s w %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba miała nieślubny związek z %(spouse)s w %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba miała nieślubny związek z %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pl: Miał nieślubny związek z %(spouse)s w %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pl: Miał nieślubny związek z %(spouse)s w %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Miał nieślubny związek z %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pl: Miała nieślubny związek z %(spouse)s w %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pl: Miała nieślubny związek z %(spouse)s w %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Miała nieślubny związek z %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
pl: Nieślubny związek z %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
pl: Nieślubny związek z %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Nieślubny związek z %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba miała także nieślubny związek z %(spouse)s w %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba miała także nieślubny związek z %(spouse)s w %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba miała także nieślubny związek z %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pl: Miał także nieślubny związek z %(spouse)s w %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pl: Miał także nieślubny związek z %(spouse)s w %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Miał także nieślubny związek z %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pl: Miała także nieślubny związek z %(spouse)s w %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pl: Miała także nieślubny związek z %(spouse)s w %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Miała także nieślubny związek z %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Also unmarried relationship with %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
pl: Także nieślubny związek z %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Also unmarried relationship with %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
pl: Także nieślubny związek z %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Also unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Także nieślubny związek z %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba miała także nieślubny związek z %(spouse)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Miał także nieślubny związek z %(spouse)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Miała także nieślubny związek z %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Nieślubny związek %(spouse)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba miała także nieślubny związek z %(spouse)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Miał także nieślubny związek z %(spouse)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Miała także nieślubny związek z %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba miała także nieślubny związek z %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
pl: Miał nieślubny związek z %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
pl: Miała nieślubny związek z %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
pl: Nieślubny związek z %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba miała także nieślubny związek z %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
pl: Miał także nieślubny związek z %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
pl: Miała także nieślubny związek z %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba miała związek z %(spouse)s w %(partial_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba miała związek z %(spouse)s w %(full_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba miała związek z %(spouse)s %(modified_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Miał związek z %(spouse)s w %(partial_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Miał związek z %(spouse)s w %(full_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Miał związek z %(spouse)s %(modified_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Miała związek z %(spouse)s w %(partial_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Miała związek z %(spouse)s w %(full_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Miała związek z %(spouse)s %(modified_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Związek z %(spouse)s %(partial_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Związek z %(spouse)s %(full_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Związek z %(spouse)s %(modified_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba była także w związku z %(spouse)s w %(partial_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba była także w związku z %(spouse)s w %(full_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba była także w związku z %(spouse)s %(modified_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Był także w związku z %(spouse)s w %(partial_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Był także w związku z %(spouse)s w %(full_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Był także w związku z %(spouse)s %(modified_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Była także w związku z %(spouse)s w %(partial_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Była także w związku z %(spouse)s w %(full_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Była także w związku z %(spouse)s %(modified_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Także związek z %(spouse)s %(partial_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Także związek z %(spouse)s %(full_date)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Także związek z %(spouse)s %(modified_date)s z %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba miała związek z %(spouse)s w %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba miała związek z %(spouse)s w %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba miała związek z %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pl: Miał związek z %(spouse)s w %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pl: Miał związek z %(spouse)s w %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Miał związek z %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pl: Miała związek z %(spouse)s w %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pl: Miała związek z %(spouse)s w %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Miała związek z %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
pl: Związek z %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
pl: Związek z %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Związek z %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba była także w związku z %(spouse)s w %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba była także w związku z %(spouse)s w %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba była także w związku z %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pl: Był także w związku z %(spouse)s w %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pl: Był także w związku z %(spouse)s w %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Był także w związku z %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
pl: Była także w związku z %(spouse)s w %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
pl: Była także w związku z %(spouse)s w %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Była także w związku z %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
pl: Także w związku %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
pl: Także w związku %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
pl: Także w związku %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba była w relacji z %(spouse)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Był w związku z %(spouse)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Była w związku z %(spouse)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Pokrewieństwo z %(spouse)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba była także w związku z %(spouse)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Pozostawał także w relacji z %(spouse)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Pozostawała także w relacji z %(spouse)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
pl: Także w relacji z %(spouse)s w %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba pozostawała w relacji z %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
pl: Pozostawał w relacji z %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
pl: Pozostawała w relacji z %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
pl: Pokrewieństwo z osobą %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
pl: Ta osoba była także w relacji z %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
pl: Był w także związku z %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
pl: Była także w związku z %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
pl: Także pokrewieństwo z %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Number of Parents
pl: Liczba rodziców

en: Number of To Do Notes
pl: Ilość notatkek Do zrobienia

en: Last Changed
pl: Ostatnio zmienione

en: Edit the selected person
pl: Modyfikuj wybraną osobę

en: Delete the selected person
pl: Usuń wybraną osobę

en: Merge the selected persons
pl: Połącz wybrane osoby

en: Export View...
pl: Eksportuj widok...

en: _Add Bookmark
pl: _Dodaj zakładkę

en: _Home
pl: Początek

en: _Add...
pl: _Dodaj...

en: _Merge...
pl: _Złącz...

[ctx: action]
en: _Edit...
pl: _Edycja...

en: Person Filter Editor
pl: Edytor filtrów osób

en: Set _Home Person
pl: Oznacz jako osobę początkową

en: Go to the home person
pl: Przejdź do domyślnej osoby

en: Go to the next object in the history
pl: Przejdź do następnego obiektu w historii

en: Go to the previous object in the history
pl: Przejdź do poprzedniego obiektu w historii

en: Edit...
pl: Modyfikuj...

en: Forward
pl: Do _przodu

en: Deleting the person will remove the person from the database.
pl: Usunięcie osby spowoduje usunięcie osoby z bazy danych.

en: Delete Person (%s)
pl: Usuń osobę %s

en: Exactly two people must be selected to perform a merge. A second person can be selected by holding down the control key while clicking on the desired person.
pl: Dokładnie dwie osoby muszą być wybrane, żeby dokonać złączenia. Druga osoba może być zaznaczona przez przytrzymanie klawisza Ctrl w czasie klikania na pożądanej osobie.

en: Edit the selected place
pl: Modyfikuj wybrane miejsce

en: Delete the selected place
pl: Usuń wybrane miejsce

en: Merge the selected places
pl: Połącz wybrane miejsca

en: No map service is available.
pl: Brak dostępnego serwisu map.

en: Check your installation.
pl: Sprawdź instalację swojego programu.

en: No place selected.
pl: Nie wybrano miejsca.

en: You need to select a place to be able to view it on a map. Some Map Services might support multiple selections.
pl: Musisz zaznaczyć miejsce, aby móc je zobaczyć na mapie. Niektóre serwisy map mogą wspierać wiele lokalizacji.

en: Place Filter Editor
pl: Edytor filtrów miejsc

en: _Look up with Map Service
pl: Zobacz w serwisie map

en: Attempt to see selected locations with a Map Service (OpenstreetMap, Google Maps, ...)
pl: Próba zobaczenia wybranych lokalizacji w serwisie map (OpenStreetMap, Google Maps,...)

en: Select a Map Service
pl: Wybierz dostawcę map

en: Cannot delete place.
pl: Nie można usunąć miejsca.

en: This place is currently referenced by another place. First remove the places it contains.
pl: To miejsce jest aktualnie wskazywane przez inne miejsce. Usuń najpierw miejsce, które je zawiera.

en: Cannot merge places.
pl: Nie można złączyć miejsc.

en: Exactly two places must be selected to perform a merge. A second place can be selected by holding down the control key while clicking on the desired place.
pl: Dokładnie dwa miejsca muszą być wybrane w celu dokonania złączenia. Drugie miejsce może być wybrane poprzez przytrzymanie wciśniętego przycisku Ctrl w czasie kliknięcia na pożądanym miejscu.

en: Merging these places would create a cycle in the place hierarchy.
pl: Połączenie tych miejsc spowoduje utworzenie cyklicznych odwołań w hierarchii miejsc.

en: Provides a library for using Cairo to generate documents.
pl: Zapewnia bibliotekę używającą Cairo do generacji dokumentów.

en: Provides GEDCOM processing functionality
pl: Zapewnia funkcjonalność przetwarzania GEDCOM

en: Provides recursive routines for reports
pl: Zapewnia rekursywne procedury dla raportów

en: Provides common functionality for Gramps XML import/export.
pl: Zapewnia podstawową funkcjonalność dla importu/eksportu XML Grampsa.

en: Provides holiday information for different countries.
pl: Zapewnia informację o świętach dla różnych krajów.

en: Manages a HTML file implementing DocBackend.
pl: Zarządza plikami HTML implementując DocBackend.

en: Common constants for html files.
pl: Wspólne stałe dla plików html.

en: Manages an HTML DOM tree.
pl: Zarządza drzewem HTML DOM.

en: Provides base functionality for map services.
pl: Zapewnia podstawową funkcjonalność dla serwisów map.

en: Provides Textual Narration.
pl: Zapewnia narrację tekstową.

en: Manages an ODF file implementing DocBackend.
pl: Zarządza plikami ODF implementując DocBackend.

en: Provides the Base needed for the List People views.
pl: Zapewnia bazę potrzebną dla widoku listy osób.

en: Provides common functionality for Pro-Gen import
pl: Zapewnia podstawową funkcjonalność dla importu Pro-Gen

en: Provides the Base needed for the List Place views.
pl: Zapewnia bazę potrzebną dla widoku listy miejsc.

en: Provides variable substitution on display lines.
pl: Udostępnia podstawianie zmiennych w wyświetlanych liniach.

en: Provides the base needed for the ancestor and descendant graphical reports.
pl: Zapewnia bazę potrzebną dla graficznego raportu przodków i potomków.

en: Field '%(fldname)s' not found
pl: Pole '%(fldname)s' nie znalezione

en: Not a (right) DEF file: %(dname)s
pl: Nie jest to (właściwy) plik DEF: %(dname)s

en: Import from Pro-Gen
pl: Import z Pro-Gen

en: Initializing.
pl: Inicjalizacja.

en: Not a supported Pro-Gen import file language
pl: Nie obsługiwany język importu pliku Pro-Gen

en: Pro-Gen import
pl: Import Pro-Gen

en: Saving.
pl: Zapisywanie.

en: Pro-Gen Import
pl: Import Pro-Gen

en: Date did not match: '%(text)s' (%(msg)s)
pl: daty nie zgadzają się: '%(text)s' (%(msg)s)

en: Time: %s
pl: Czas: %s

en: Importing persons.
pl: Importowanie osób.

en: see address on
pl: zobacz adres

en: see also address
pl: zobacz także adres

en: Death cause
pl: Przyczyna śmierci

en: Importing families.
pl: Importowanie rodzin.

en: Civil union
pl: Ślub cywilny

en: Wedding
pl: Wesele

en: future
pl: przyszłość

en: Adding children.
pl: Dodawanie dzieci.

en: Cannot find father for I%(person)s (Father=%(father))
pl: Nie można znaleźć ojca dla I%(person)s (Ojciec=%(ojciec))

en: Cannot find mother for I%(person)s (Mother=%(mother))
pl: Nie można znaleźć matki dla I%(person)s (Mother=%(mother))

en: Youngest living person
pl: Najmłodsza żyjąca osoba

en: Oldest living person
pl: Najstarsza żyjąca osoba

en: Person died at youngest age
pl: Najmłodziej zmarła osoba

en: Person died at oldest age
pl: Najstarzej zmarła osoba

en: Person married at youngest age
pl: Osoba zamężna w najmłodszym wieku

en: Person married at oldest age
pl: Osoba zamężna w najstarszym wieku

en: Person divorced at youngest age
pl: Osoba rozwiedziona w najmłodszym wieku

en: Person divorced at oldest age
pl: Osoba rozwiedziona w najstarszym wieku

en: Youngest father
pl: Najmłodszy ojciec

en: Youngest mother
pl: Najmłodsza matka

en: Oldest father
pl: Najstarszy ojciec

en: Oldest mother
pl: Najstarsza matka

en: Father with most children
pl: Ojciec z największą ilością dzieci

en: Mother with most children
pl: Matka z największą ilością dzieci

en: Father with most grandchildren
pl: Ojciec z największą ilością wnuków

en: Mother with most grandchildren
pl: Matka z największą ilością wnuków

en: Couple with most children
pl: Małżeństwo z największą ilością dzieci

en: Living couple married most recently
pl: Żyjąca para pobrała się ostatnio

en: Living couple married most long ago
pl: Żyjąca para pobrała się najwcześniej lat temu

en: Shortest past marriage
pl: Najkrócej trwające małżeństwo

en: Longest past marriage
pl: Najdłużej trwające małżeństwo

en: Couple with smallest age difference
pl: Para z najmniejszą różnicą wieku

en: Couple with biggest age difference
pl: Para z największą różnicą wieku

en: Top Left
pl: Lewo, góra

en: Top Right
pl: Prawo, góra

en: Bottom Left
pl: Dół, lewo

en: Bottom Right
pl: Dół, prawo

en: Tile path
pl: Ścieżka kafelków

en: The tile directory doesn't exist anymore:
    %s
    Trying to create a new one failed.
    Configure the view for the tile path and restart gramps.
pl: Katalog kafelków już nie istnieje:
    %s
    Próba utworzenia nowego nie powiodła się.
    Skonfiguruj widok dla ścieżki kafelków i zrestartuj Gramps.

en: Remove cross hair
pl: Usuń znacznik krzyżowy

en: Add cross hair
pl: Dodaj znacznik krzyżowy

en: Unlock zoom and position
pl: Odblokuj powiększenie i położenie

en: Lock zoom and position
pl: Zablokuj powiększenie i położenie

en: Add place
pl: Dodaj miejsce

en: Link place
pl: Linkuj miejsce

en: Add place from kml
pl: Dodaj miejsce z pliku kml

en: Center here
pl: Centruj tutaj

en: Replace '%(map)s' by =>
pl: Zamień '%(map)s' na =>

en: Reload all visible tiles for '%(map)s'.
pl: Przeładuj wszystkie widoczne kafelki dla „%(map)s”.

en: Clear the '%(map)s' tiles cache.
pl: Wyczyść cache kafelków '%(map)s' .

en: Center on this place
pl: Centruj na tym miejscu

en: Select a kml file used to add places
pl: Wybierz plik kml używany do dodawania miejsc

en: You will need to edit each place manually to add place type, ...
pl: Musisz ręcznie edytować każde miejsce, aby dodać typ miejsca, ...

en: You have {places_nb} place to edit. | You have {places_nb} places to edit.
pl[0]: Masz {places_nb} miejsce do edycji.
pl[1]: Masz {places_nb} miejsc do edycji.
pl[2]: Masz {places_nb} miejsc do edycji.

en: You have more than 5 places in this kml file.
pl: Masz więcej niż 5 miejsc w tym pliku kml.

en: You have at least two places with the same title.
pl: Masz co najmniej dwa miejsca o tej samej nazwie.

en: The title of the places is:
    %(title)s
    The following places are similar: %(gid)s
    You should eiher rename the places or merge them.
    
    %(bold_start)sI can't proceed with your request%(bold_end)s.
pl: Nazwa miejsc to :
    %(title)s
    Następujące miejsca są podobne: %(gid)s
    Zmień nazwę tych miejsc, albo je połącz.
    
    %(bold_start)sProgram nie może przetworzyć Twojego żądania%(bold_end)s.

en: Nothing for this view.
pl: Brak danych dla tego widoku.

en: Specific parameters
pl: Specyficzne parametry

en: Where to save the tiles for offline mode.
pl: Kliknij tutaj aby zapisać kafelki dla trybu offline.

en: If you have no more space in your file system, you can remove all tiles placed in the above path.
    Be careful! If you have no internet, you'll get no map.
pl: Jeśli nie masz więcej wolnego miejsca na dysku, możesz usunąć wszystkie miniaturki będące w ścieżce zapisanej wyżej.
    Uważaj, jeśli nie masz Internetu, nie będziesz miał(a) map.

en: Zoom used when centering
pl: Zoom używany podczas centrowania

en: The maximum number of places to show
pl: Maksymalna liczba miejsc do pokazania

en: Use keypad for shortcuts :
    Either we choose the + and - from the keypad if we select this,
    or we use the characters from the keyboard.
pl: Użyj klawiatury dla skrótów :
    Albo wybieramy + i - z klawiatury, jeśli to zaznaczymy,
    albo używamy znaków z klawiatury.

en: The map
pl: Mapa

en: Select tile cache directory for offline mode
pl: Wybierz katalog pamięci podręcznej kafelków dla trybu offline

en: Can't create tile cache directory %s
pl: Nie udało się utworzyć katalogu cache miniaturek %s

en: You must verify and change the tile cache
    ...
    [geography]
    ...
    path='bad/path'
    ...
    in the gramps.ini file :
    %s
    
    Before changing the gramps.ini file, you need to close Gramps
    
    The following errors are expected
pl: Musisz zweryfikować i zmienić pamięć podręczną kafelków
    ...
    [geografia]
    ...
    path='bad/path'
    ...
    w pliku gramps.ini:
    %s
    
    Przed zmianą pliku gramps.ini musisz zamknąć Gramps
    
    Oczekiwane są następujące błędy

en: Can't create tiles cache directory for '%s'.
pl: Nie udało się utworzyć katalogu cache miniatur dla '%s'.

en: Place Selection in a region
pl: Ustaw zaznaczenie w regionie

en: Choose the radius of the selection.
    On the map you should see a circle or an oval depending on the latitude.
pl: Wybierz promień zaznaczenia.
    Na mapie powinieneś(aś) widzieć koło albo owal w zależności od szerokości geograficznej.

en: 
    In the following table you may have :
     - a green row related to a selected place.
pl: 
    W poniższej tabeli możesz mieć:
     - zielony wiersz związany z wybranym miejscem.

en: 
     - a red row related to a geocoding result.
pl: 
     - czerwony wiersz związany z wynikiem geokodowania.

en: The green values in the row correspond to the current place values.
pl: Zielone wartości w aktualnym wierszu odpowiadają aktualnym wartościom miejsca.

en: New place with empty fields
pl: Nowe miejsce z pustymi polami

en: you have a wrong latitude for:
pl: masz złą szerokość geograficzną dla:

en: Please, correct this before linking
pl: Proszę to skorygować przed połączeniem

en: you have a wrong longitude for:
pl: masz złą długość geograficzną dla:

en: Denmark
pl: Dania

en:  parish
pl:  parafia

en:  state
pl:  województwo

en: Latitude not within '54.55' to '69.05'
pl: Szerokość geograficzna nie jest w zakresie '54.55' do '69.05'

en: Longitude not within '8.05' to '24.15'
pl: Długość geograficzna nie jest w zakresie '8.05' do '24.15'

en: Eniro map not available
pl: Mapa Eniro nie dostępna

en: Coordinates needed in Denmark
pl: Koordynaty wymagane w Danii

en: Latitude and longitude,
    or street and city needed
pl: Wymagana jest długość i szerokość,
    albo miasto i kraj

en: Opens on kartor.eniro.se
pl: Otwórz w kartor.eniro.se

en: GoogleMaps
pl: Mapy Google

en: Open on maps.google.com
pl: Otwórz w maps.google.com

en: OpenStreetMap
pl: Mapy OpenStreet

en: Open on openstreetmap.org
pl: Otwórz w openstreetmap.org

en: People and their ages the %s
pl: Osoby i ich wiek w %s

en: People and their ages on %s
pl: Osoby i ich wiem na %s

en: Alive: %s
pl: Żyjący: %s

en: Deceased: %s
pl: Zmarły: %s

en: 
    Living matches: %(alive)d, Deceased matches: %(dead)d
pl: 
    Dopasowani: żyjący: %(alive)d, zmarli: %(dead)d

en: Sorted events of %s
pl: Posortowane zdarzenia dla %s

en: Event Date
pl: Data zdarzenia

en: Event Place
pl: Miejsce zdarzenia

en: Event Type
pl: Rodzaj zdarzenia

en: Not found
pl: Nie odnaleziono

en: Sorted events of family
     %(father)s - %(mother)s
pl: Posortowane wydarzenia rodzinne
     %(father)s - %(mother)s

en: Family Member
pl: Członek rodziny

en: Personal events of the children
pl: Osobiste zdarzenia dzieci

en: Home person not set.
pl: Nie ustawiono osoby początkowej.

en: %(person)s and %(active_person)s are the same person.
pl: %(person)s i %(active_person)s to ta sama osoba.

en: %(person)s is the %(relationship)s of %(active_person)s.
pl: %(person)s to %(relationship)s osoby %(active_person)s.

en: %(person)s and %(active_person)s are not directly related.
pl: Osoby %(person)s i %(active_person)s nie są bezpośrednio spokrewnione.

en: %(person)s and %(active_person)s have following in-law relations:
pl: Osoby %(person)s i %(active_person)s posiadają następujące pokrewieństwa:

en: Relationships of %(person)s to %(active_person)s
pl: Relacja %(person)s do %(active_person)s

en: Detailed path from %(person)s to common ancestor
pl: Szczegółowa ścieżka od %(person)s do wspólnego przodka

en: Name Common ancestor
pl: Nazwiska i imiona wspólnych przodków

en: Partial
pl: Częściowo

en: Remarks with inlaw family
pl: Uwagi o rodzinie małżonka

en: Remarks
pl: Uwagi

en: The following problems were encountered:
pl: Napotkano następujące problemy:

en: People who have the '%s' Attribute
pl: Osoby posiadające atrybut '%s'

en: There are %d people with a matching attribute name.
pl: Jest %d osób z pasującym atrybutem nazwiska.

[ctx: Filtering_on]
en: all
pl: wszystko

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Person
pl: odwróć osoby

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Family
pl: odwróć rodziny

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Event
pl: odwróć zdarzenia

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Place
pl: odwróć miejsca

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Source
pl: odwróć źródła

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Repository
pl: Odwróć Repozytoria

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Media
pl: odwróć obiekty medialne

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Note
pl: odwróć notatki

[ctx: Filtering_on]
en: all people
pl: wszystkie osoby

[ctx: Filtering_on]
en: all families
pl: wszystkie rodziny

[ctx: Filtering_on]
en: all events
pl: wszystkie zdarzenia

[ctx: Filtering_on]
en: all places
pl: wszystkie miejsca

[ctx: Filtering_on]
en: all sources
pl: wszystkie źródła

[ctx: Filtering_on]
en: all repositories
pl: wszystkie repozytoria

[ctx: Filtering_on]
en: all media
pl: wszystkie obiekty medialne

[ctx: Filtering_on]
en: all notes
pl: wszystkie notatki

[ctx: Filtering_on]
en: males
pl: mężczyźni

[ctx: Filtering_on]
en: females
pl: kobiety

[ctx: Filtering_on]
en: people with other gender
pl: osoby innej płci

[ctx: Filtering_on]
en: people with unknown gender
pl: osoby o nieznanej płci

[ctx: Filtering_on]
en: incomplete names
pl: Niepełne nazwiskiem

[ctx: Filtering_on]
en: people with missing birth dates
pl: osoby bez znanej daty urodzenia

[ctx: Filtering_on]
en: disconnected people
pl: niepołączone osoby

[ctx: Filtering_on]
en: unique surnames
pl: unikalne nazwiska

[ctx: Filtering_on]
en: people with media
pl: osoby z obiektami medialnymi

[ctx: Filtering_on]
en: media references
pl: odwołania do obiektów medialnych

[ctx: Filtering_on]
en: unique media
pl: unikalne obiekty medialne

[ctx: Filtering_on]
en: missing media
pl: brakujące obiekty medialne

[ctx: Filtering_on]
en: media by size
pl: obiekty medialne według rozmiaru

[ctx: Filtering_on]
en: list of people
pl: lista osób

en: Summary counts of current selection
pl: Udostępnia posumowanie aktualnego zaznaczeni

en: Right-click row (or press ENTER) to see selected items.
pl: Kliknij prawym klawiszem myszy (albo wciśnij Enter) by zaznaczyć elementy.

en: Count/Total
pl: Liczba/Suma

en: Object
pl: Obiekt

en: Filtering on %s
pl: Filtrowanie wg %s

en: Name type
pl: Typ nazwiska

en: birth event but no date
pl: zdarzenie urodzin ale bez daty

en: missing birth event
pl: brakujące zdarzenie urodzin

en: Media count
pl: Ilość obiektów medialnych

en: Reference
pl: Odwołanie

en: Unique Media
pl: Unikalnych obiektów medialnych

en: Missing Media
pl: Brakujące obiekty medialne

en: Size in bytes
pl: Rozmiar w bajtach

en: Filter matched {number_of} record. | Filter matched {number_of} records.
pl[0]: Filtr dopasował {number_of} rekord.
pl[1]: Filtr dopasował {number_of} rekordy.
pl[2]: Filtr dopasował {number_of} rekordów.

en: Father lineage for %s
pl: Linia ojcowska dla %s

en: This report shows the father lineage, also called the patrilineal lineage or Y-line. People in this lineage all share the same Y-chromosomes.
pl: Ten raport przedstawia linię ojcowską, nazywaną również linią patrylinearą lub linią Y. Osoby w tej linii mają wspólny chromosom Y.

en: Name Father
pl: Nazwisko ojca

en: Remark
pl: Uwaga

en: Direct line male descendants
pl: Bezpośrednia linia męskich zstępnych

en: Mother lineage for %s
pl: Linia matki dla %s

en: This report shows the mother lineage, also called the matrilineal lineage mtDNA lineage. People in this lineage all share the same Mitochondrial DNA (mtDNA).
pl: Ten raport przedstawia linię matczyną, nazywaną również linią matrylinearą lub linią mtDNA. Osoby w tej linii mają wspólne mitochondrialne DNA (mtDNA).

en: Name Mother
pl: Nazwisko matki

en: Direct line female descendants
pl: Bezpośrednia linia żeńskich zstępnych

en: ERROR : Too many levels in the tree (perhaps a loop?).
pl: BŁĄD: Za dużo poziomów w drzewie (możliwa pętla?).

en: No birth relation with child
pl: Brak relacji urodzenia do dziecka

en: Unknown gender
pl: Nieznana płeć

en: Link References for this note
pl: Odniesienia do tej notatki

en: Link check
pl: Sprawdź odnośniki

en: Ok
pl: OK

en: Failed: missing object
pl: Błąd: brakujący obiekt

en: No link references for this note
pl: Brak odniesień do tej notatki

en: Events of %(date)s
pl: Zdarzenia z %(date)s

en: Events on this exact date
pl: Zdarzenia dla dokładnie danej daty

en: No events on this exact date
pl: Brak zdarzeń dla dokładnie danej daty

en: Other events on this month/day in history
pl: Inne zdarzenia w tym miesiącu/dniu w historii

en: No other events on this month/day in history
pl: Nie ma innych zdarzeń w tym miesiącu/dniu w historii

en: Other events in %(year)d
pl: Inne zdarzenia w %(year)d

en: No other events in %(year)d
pl: Brak innych zdarzeń w %(year)d

en: Display people and ages on a particular date
pl: Wyświetla ludzi i ich wiek dla konkretnej daty

en: Attribute Match
pl: Dopasowanie atrybutu

en: Display people with same attribute.
pl: Wyświetla osoby z tym samym atrybutem.

en: All Events
pl: Wszystkie zdarzenia

en: Display a person's events, both personal and family.
pl: Wyświetl wydarzenia osoby, zarówno osobiste, jak i rodzinne.

en: All Family Events
pl: Wszystkie wydarzenia rodzinne

en: Display the family and family members events.
pl: Wyświetla zdarzenia rodziny i jej członków.

en: Relation to Home Person
pl: Pokrewieństwo z osobą początkową

en: Display all relationships between person and home person.
pl: Wyświetl wszystkie relacje pomiędzy tą osobą a osobą początkową.

en: Display filtered data
pl: Wyświetl przefiltrowane dane

en: Father lineage
pl: Linia ojcowska

en: Display father lineage
pl: Wyświetl linię ojcowską

en: Mother lineage
pl: Linia matki

en: Display mother lineage
pl: Wyświetl linię matki

en: On This Day
pl: Tego dnia

en: Display events on a particular day
pl: Dopasowuje zdarzenia w konkretnym dniu

en: Source or Citation
pl: Źródło lub cytat

en: %s References
pl: %s odwołań

en: Display references for a %s
pl: Wyświetl odniesienia do %s

en: Link References
pl: Linki odnośników

en: Display link references for a note
pl: Wyświetli odnośniki linków jako notatki

en: Display the repository reference for sources related to the active repository
pl: Wyświetl odwołania do repozytorium w odniesieniu do aktywnego repozytorium

en: Same Surnames
pl: Te same nazwiska

en: Display people with the same surname as a person.
pl: Wyświetla osoby o takim samym nazwisku jak ta osoba.

en: Same Given Names
pl: Te same nadane nazwiska

en: Display people with the same given name as a person.
pl: Wyświetla osoby o takim samym nazwisku jak ta osoba.

en: Same Given Names - stand-alone
pl: Te same nadane nazwiska - niezależnie

en: Display a person's siblings.
pl: Wyświetl rodzeństwo osoby.

en: References for this %s
pl: Odniesienia do tego %s

en: No references for this %s
pl: Brak odniesień do tego %s

en: Call number
pl: Numer odniesienia

en: Type of media
pl: Rodzaj obiektu medialnego

en: People with incomplete surnames
pl: Osoby z niepełnymi nazwiskiami

en: Matches people with lastname missing
pl: Dopasowuje ludzi z brakującym nazwiskiem

en: People matching the <surname>
pl: Osoby posiadające <nazwisko>

en: Matches people with same lastname
pl: Dopasowuje ludzi z identycznym nazwiskiem

en: People matching the <given>
pl: Osoby pasujące do <nadane>

en: Matches people with same given name
pl: Dopasowuje osób z tym samym nadanym nazwiskiem

en: People with incomplete given names
pl: Dopasowuje osób z niekompletnym nadanym nazwiskiem

en: Matches people with firstname missing
pl: Dopasowuje ludzi z brakującym imieniem

en: People sharing the surname '%s'
pl: Osoby posiadające nazwisko '%s'

en: There is {number_of} person with a matching name, or alternate name.
     | There are {number_of} people with a matching name, or alternate name.
pl[0]: Jest {number_of} osoba z pasującym nazwiskiem albo alternatywnym nazwiskiem.
pl[1]: Są {number_of} osoby z pasującymi nazwiskami albo alternatywnymi nazwiskami.
pl[2]: Jest {number_of} osób z pasującymi nazwiskami albo alternatywnymi nazwiskami.

en: People with the given name '%s'
pl: Osoby z nadanym nazwiskiem '%s'

en: Siblings of %s
pl: Rodzeństwo %s

en: Sibling
pl: Rodzeństwo

en: Catalan Relationship Calculator
pl: Kataloński kalkulator pokrewieństwa

en: Calculates relationships between people
pl: Oblicza pokrewieństwa między osobami

en: Czech Relationship Calculator
pl: Czeski kalkulator pokrewieństwa

en: Danish Relationship Calculator
pl: Duński kalkulator pokrewieństwa

en: German Relationship Calculator
pl: Niemiecki kalkulator pokrewieństwa

en: Austrian Relationship Calculator
pl: Austriacki kalkulator pokrewieństwa

en: Spanish Relationship Calculator
pl: Hiszpański kalkulator pokrewieństwa

en: Finnish Relationship Calculator
pl: Fiński kalkulator pokrewieństwa

en: French Relationship Calculator
pl: Francuski kalkulator pokrewieństwa

en: Hebrew Relationship Calculator
pl: Kalkulator związku hebrajskiego

en: Croatian Relationship Calculator
pl: Chorwacki kalkulator pokrewieństwa

en: Hungarian Relationship Calculator
pl: Węgierski kalkulator pokrewieństwa

en: Icelandic Relationship Calculator
pl: Islandzki kalkulator relacji

en: Italian Relationship Calculator
pl: Włoski kalkulator pokrewieństwa

en: Dutch Relationship Calculator
pl: Duński kalkulator pokrewieństwa

en: Norwegian Relationship Calculator
pl: Norweski kalkulator pokrewieństwa

en: Polish Relationship Calculator
pl: Polski kalkulator pokrewieństwa

en: Portuguese Relationship Calculator
pl: Portugalski kalkulator pokrewieństwa

en: Russian Relationship Calculator
pl: Rosyjski kalkulator pokrewieństwa

en: Slovak Relationship Calculator
pl: Słowacki kalkulator pokrewieństwa

en: Slovenian Relationship Calculator
pl: Słoweński kalkulator pokrewieństwa

en: Swedish Relationship Calculator
pl: Szwedzki kalkulator pokrewieństwa

en: Turkish Relationship Calculator
pl: Turecki kalkulator pokrewieństwa

en: Calculates relationship between people
pl: Oblicza pokrewieństwo między osobami

en: Ukrainian Relationship Calculator
pl: Ukraiński kalkulator pokrewieństwa

en: Click to select a view
pl: Kliknij, aby wybrać widok

en: Category Sidebar
pl: Pasek boczny kategorii

en: A sidebar to allow the selection of view categories
pl: Pasek boczny pozwalający na wybór widoku kategorii

en: Category
pl: Kategoria

en: Drop-down Sidebar
pl: Rozwijalny pasek boczny

en: Selection of categories and views from drop-down lists
pl: Wybór kategorii i widoków z rozwijalnych list

en: Drop-Down
pl: Lista rozwijana

en: Expander Sidebar
pl: Pasek boczny Expander

en: Selection of views from lists with expanders
pl: Wybór widoków z list z ekspanderami

en: Alphabetical Index
pl: Indeks alfabetyczny

en: Index
pl: Indeks

en: Entire Book
pl: Cała książka

en: Ahnentafel Report for %s
pl: Raport o przodkach dla osoby %s

en: Page break between generations
pl: Rozdzielenie generacji na osobne strony

en: Whether to start a new page after each generation.
pl: Określa, czy rozpoczynać nową stronę dla każdej generacji.

en: Add linebreak after each name
pl: Złam linię po każdym nazwisku

en: Whether a line break should follow the name.
pl: Określa, czy po nazwisku powinien następować podział wiersza.

en: Birthday and Anniversary Report
pl: Raport o urodzinach i rocznicach

en: My Birthday Report
pl: Mój raport urodzinowy

en: Relationships shown are to %s
pl: Związki są pokazane do %s

en: * %(person)s, birth %(relation)s
pl: * %(person)s, narodziny %(relation)s

en: ⚭ %(spouse)s and
     %(person)s, wedding
pl: ⚭ %(spouse)s i
     %(person)s, ślub

en: ⚭ {year}{spouse}{deadtxt2} and
     {person}{deadtxt1}, {nyears} | ⚭ {year}{spouse}{deadtxt2} and
     {person}{deadtxt1}, {nyears}
pl[0]: ⚭ {year}{spouse}{deadtxt2} i
     {person}{deadtxt1}, {nyears}
pl[1]: ⚭ {year}{spouse}{deadtxt2} i
     {person}{deadtxt1}, {nyears}
pl[2]: ⚭ {year}{spouse}{deadtxt2} i
     {person}{deadtxt1}, {nyears}

en: ✝ {person}, death {relation}
pl: ✝ {person}, śmierć {relation}

en: Select the filter to be applied to the report.
pl: Wybierz filtr, który ostanie zastosowany do raportu.

en: Title text
pl: Tekst tytułowy

en: Title of report
pl: Tytuł raportu

en: First line of text at bottom of report
pl: Pierwsza linia tekstu na dole raportu

en: Second line of text at bottom of report
pl: Druga linia tekstu na dole raportu

en: Third line of text at bottom of report
pl: Trzecia linia tekstu na dole raportu

en: Include only living people in the report
pl: Uwzględniaj w kalendarzu tylko żyjących ludzi

en: Dead Symbol
pl: Symbol śmierci

en: This will show after name to indicate that person is dead
pl: Pojawią się one po nazwisku, aby wskazać, że dana osoba nie żyje

en: Show event year
pl: Pokarz rok zdarzenia

en: Prints the year the event took place in the report
pl: Drukuje w raporcie rok, w którym odbyło się wydarzenie

en: Year of report
pl: Rok raportu

en: Include death anniversaries
pl: Dołączaj rocznice śmierci

en: Whether to include anniversaries of death
pl: Określa, uwzględnić rocznice śmierci

en: Whether to include relationships to the center person
pl: Dodaj pokrewieństwo z osobą w centrum

en: Title text style
pl: Styl Tekst tytułowego

en: Data text display
pl: Tekst wyświetlany

en: Day text style
pl: Styl tekstu dnia

en: Month text style
pl: Tekst stylu z miesiącem

en: Custom Text
pl: Własny tekst

en: Initial Text
pl: Tekst początkowy

en: Text to display at the top
pl: Tekst do wyświetlenia u góry

en: Middle Text
pl: Tekst środkowy

en: Text to display in the middle
pl: Tekst do wyświetlenia w środku

en: Final Text
pl: Tekst końcowy

en: Text to display at the bottom
pl: Tekst wyświetlany u dołu

en: sp. %(spouse)s
pl: mał. %(spouse)s

en: sp. see %(reference)s: %(spouse)s
pl: sp. zobacz %(reference)s: %(spouse)s

en: Numbering system
pl: System numerowania

en: Simple numbering
pl: Proste numerowanie

en: d'Aboville numbering
pl: Numeracja d'Aboville

en: Henry numbering
pl: Numeracja Henry'ego

en: Modified Henry numbering
pl: Zmodyfikowana numeracja Henry'ego

en: de Villiers/Pama numbering
pl: numerowanie de Villiers/Pama

en: Meurgey de Tupigny numbering
pl: numerowanie Meurgey de Tupigny

en: The numbering system to be used
pl: System numerowania, który zostanie użyty

en: Show gender symbol in front of name
pl: Pokaż symbol płci przed imieniem

en: Whether to show gender symbol in front of name in the report.
pl: Czy w raporcie przed imieniem i nazwiskiem ma być widoczny symbol płci.

en: Show marriage info
pl: Pokazuj informacje o małżeństwie

en: Whether to show marriage information in the report.
pl: Określa, czy dołączać informacje o małżeństwach do raportu.

en: Show divorce info
pl: Pokazuj informacje o rozwodach

en: Whether to show divorce information in the report.
pl: Określa, czy dołączać informacje o rozwodach do raportu.

en: Show birth and death info
pl: Pokaż informacje o narodzinach i śmierci

en: Whether to show birth and death information in the report.
pl: Określa, czy w raporcie mają być wyświetlane informacje o narodzinach i zgonach.

en: Show duplicate trees
pl: Pokaż duplikaty drzewa

en: Whether to show duplicate Family Trees in the report.
pl: Określa, czy pokazywać zduplikowane drzewa rodzinne w raporcie.

en: The style used for the level %d display.
pl: Styl używany do wyświetlania poziomu %d.

en: The style used for the spouse level %d display.
pl: Styl używany do wyświetlania %d. poziomu małżonka.

en: Ancestral Report for %s
pl: Raport o przodkach dla osoby %s

en: More about %(person_name)s:
pl: Więcej o %(person_name)s:

en: %(name)s is the same person as [%(id_str)s].
pl: %(name)s to ta sama osoba co [%(id_str)s].

en: Notes for %s
pl: Notatki dla %s

en: Address:
pl: Adres:

en: %(event_role)s at %(event_name)s of %(primary_person)s: %(event_text)s
pl: %(event_role)s przy %(event_name)s z %(primary_person)s: %(event_text)s

en: Children of %(mother_name)s and %(father_name)s
pl: Dzieci %(mother_name)s i %(father_name)s

en: More about %(mother_name)s and %(father_name)s:
pl: Więcej o %(mother_name)s i %(father_name)s:

en: Spouse: %s
pl: Małżonek: %s

en: Relationship with: %s
pl: Związek z :%s

en: Sosa-Stradonitz number
pl: Numer Sosa-Stradonitz

en: The Sosa-Stradonitz number of the central person.
pl: Numer Sosa-Stradonitz osoby centralnej.

en: Page break before end notes
pl: Separator strony przed końcowymi notatkami

en: Whether to start a new page before the end notes.
pl: Określa, czy rozpoczynać nową stronę przed końcowymi notatkami.

en: Use complete sentences
pl: Używaj pełnych zdań

en: Whether to use complete sentences or succinct language.
pl: Określa, czy stosować pełne zdania czy zwięzły język.

en: Use full dates instead of only the year
pl: Używaj pełnych dat zamiast samego roku

en: Whether to use full dates instead of just year.
pl: Określa, czy używać pełnych dat zamiast samego roku.

en: Compute death age
pl: Oszacuj wiek w momencie śmierci

en: Whether to compute a person's age at death.
pl: Określa, czy wyliczać wiek osoby w momencie śmierci.

en: Omit duplicate ancestors
pl: Pomiń zduplikowanych przodków

en: Whether to omit duplicate ancestors.
pl: Określa, czy pomijać zduplikowanych przodków.

en: Use callname for common name
pl: Używaj przezwiska dla popularnego imienia

en: Whether to use the call name as the first name.
pl: Określa, czy stosować 'Używane imię' jako pierwsze imię.

en: Whether to show gender symbol in front of name.
pl: Czy przed imieniem ma być wyświetlany symbol płci.

en: Whether to list children.
pl: Określa czy wypisywać dzieci.

en: Include spouses of children
pl: Uwzględnij małżonków dzieci

en: Whether to list the spouses of the children.
pl: Określa, czy wymienić małżonków dzieci.

en: Include events
pl: Dołącz zdarzenia

en: Whether to include events.
pl: Określa, czy dołączać zdarzenia.

en: Include other events
pl: Dołącz inne zdarzenia

en: Whether to include other events people participated in.
pl: Określa, czy uwzględnić inne wydarzenia, w których brali udział ludzie.

en: Include descendant reference in child list
pl: Dodaj odwołania do potomków w liście dzieci

en: Whether to add descendant references in child list.
pl: Określa, czy dodawać odwołania do potomków na liście dzieci.

en: Include Photo/Images from Gallery
pl: Dołącz zdjęcia / obrazy z galerii

en: Whether to include images.
pl: Określa, czy dołączać zdjęcia.

en: Include (2)
pl: Dołącz (2)

en: Include notes
pl: Dołącz notatki

en: Whether to include notes.
pl: Określa, czy dołączać notatki.

en: Include sources
pl: Dołącz źródła

en: Whether to include source references.
pl: Określa, czy dołączać odnośniki do źródeł.

en: Include sources notes
pl: Dołącz notatki źródeł

en: Whether to include source notes in the Endnotes section. Only works if Include sources is selected.
pl: Określa, czy dołączać notatki źródłowe w sekcji końcowej. Działa tylko przy włączonej opcji dodawania źródeł.

en: Include attributes
pl: Dołącz atrybuty

en: Whether to include attributes.
pl: Określa, czy dołączać atrybuty.

en: Include addresses
pl: Dołącz adresy

en: Whether to include addresses.
pl: Określa, czy dołączać adresy.

en: Include alternative names
pl: Dołącz alternatywne nazwiska

en: Whether to include other names.
pl: Określa, czy dołączać dodatkowe nazwiska.

en: Replace missing places with ______
pl: Zastąp brakujące miejsca przez ______

en: Whether to replace missing Places with blanks.
pl: Zastąp brakujące miejsca przez znaki podkreślenia.

en: Replace missing dates with ______
pl: Zastąp brakujące daty przez ______

en: Whether to replace missing Dates with blanks.
pl: Określa czy zastępować brakujące daty pokreśleniami.

en: The style used for the children list title.
pl: Styl używany do tytułu listy dzieci.

en: The style used for the text related to the children.
pl: Styl używany do tekstu związanego z dziećmi.

en: The style used for the note header.
pl: Styl używany do nagłówka notatki.

en: The style used for first level headings.
pl: Styl używany do nagłówka pierwszego poziomu.

en: The style used for second level headings.
pl: Styl używany do nagłówka drugiego poziomu.

en: The style used for details.
pl: Styl używany do szczegółów.

en: Descendant Report for %(person_name)s
pl: Raport o potomkach dla osoby %(person_name)s

en: Notes for %(mother_name)s and %(father_name)s:
pl: Notatki dla %(mother_name)s i %(father_name)s:

en: Record (Modified Register) numbering
pl: Numerowanie rekordów (Modyfikowane rejestry)

en: Report structure
pl: Struktura raportu

en: show people by generations
pl: pokaż ludzi według pokoleń

en: show people by lineage
pl: pokarz osoby według rodowodu

en: How people are organized in the report
pl: Jak ludzie są zorganizowani w raporcie

en: Include spouses
pl: Dołącz małżonków

en: Whether to include detailed spouse information.
pl: Określa, czy dołączać szczegółowe informacje na temat małżonków/partnerów.

en: Include spouse reference
pl: Dołącz odniesienia do małżonków

en: Whether to include reference to spouse.
pl: Określa, czy dołączać odnośniki do małżonków.

en: Include sign of succession ('+') in child-list
pl: Dołącz znak sukcesji ('+') na liście dzieci

en: Whether to include a sign ('+') before the descendant number in the child-list to indicate a child has succession.
pl: Określa, czy dodać znak ('+') przed liczbą potomków w liście dzieci aby zaznaczyć sukcesję dzieci.

en: Include path to start-person
pl: Dodaj pokrewieństwo do osoby startowej

en: Whether to include the path of descendancy from the start-person to each descendant.
pl: Określa, czy dołączać ścieżkę pokrewieństwa od osoby startowej do każdego potomka.

en: End of Line Report for %s
pl: Raport o krańcowych liniach rodu dla %s

en: All the ancestors of %s who are missing a parent
pl: Wszyscy przodkowie %s nie mający rodzica

en: The style used for the subtitle.
pl: Styl używany do podtytułu.

en: Relationship: %s
pl: Związek: %s

[ctx: acronym for male]
en: M
pl: K

[ctx: acronym for female]
en: F
pl: M

en: Family Group Report - Generation %d
pl: Grupowy raport rodzinny - pokolenie %d

en: Family Group Report
pl: Grupowy raport rodzinny

en: Center Family
pl: Centruj rodzinę

en: The center family for the filter
pl: Centralna rodzina dla filtra

en: Recursive (down)
pl: Rekursywnie (w dół)

en: Create reports for all descendants of this family.
pl: Utwórz raporty dla wszystkich przodków w tej rodzinie.

en: Parent Marriage
pl: Małżeństwo rodziców

en: Whether to include marriage information for parents.
pl: Określa, czy dołączać informacje o małżeństwie dla rodziców.

en: Parent Events
pl: Zdarzenia rodziców

en: Whether to include events for parents.
pl: Określa, czy dołączać zdarzenia dla rodziców.

en: Parent Addresses
pl: Adres rodziców

en: Whether to include addresses for parents.
pl: Określa, czy dołączać adresy dla rodziców.

en: Parent Notes
pl: Notatki rodziców

en: Whether to include notes for parents.
pl: Określa, czy dołączać notatki dla rodziców.

en: Parent Attributes
pl: Atrybuty rodziców

en: Alternate Parent Names
pl: Edytor alternatywnych nazwisk rodziców

en: Whether to include alternate names for parents.
pl: Określa, czy dołączać alternatywne nazwiska dla rodziców.

en: Whether to include notes for families.
pl: Określa, czy dołączać notatki dla rodzin.

en: Dates of Relatives
pl: Daty krewnych

en: Whether to include dates for relatives (father, mother, spouse).
pl: Określa, czy dołączać daty osób spokrewnionych (ojciec, matka, małżonek).

en: Children Marriages
pl: Małżeństwa dzieci

en: Whether to include marriage information for children.
pl: Określa, czy dołączać informacje o małżeństwie dla dzieci.

en: Generation numbers (recursive only)
pl: Liczba generacji (tylko rekursywnie)

en: Whether to include the generation on each report (recursive only).
pl: Określa, czy dołączać generacje na każdym raporcie (tylko rekursywne).

en: Print fields for missing information
pl: Drukuj pola dla brakujących informacji

en: Whether to include fields for missing information.
pl: Określa, czy dołączać pola dla brakujących informacji.

en: The style used for the parent's name
pl: Styl używany dla nazwiska rodzica

en: %(str1)s in %(str2)s.
pl: %(str1)s w %(str2)s.

note: Translators: e.g. (a stepfather): John Smith, relationship: Step
en: %(parent-name)s, relationship: %(rel-type)s
pl: %(parent-name)s, relacja: %(rel-type)s

en: Alternate Parents
pl: Rodzice zastępczy

en: Associations
pl: Zależności

en: Images
pl: Obrazy

en: Complete Individual Report
pl: Pełny raport osobowy

en: (image)
pl: (zdjęcie)

en: List events chronologically
pl: Listuj zdarzenia chronologicznie

en: Whether to sort events into chronological order.
pl: Określa, czy sortować zdarzenia w porządku chronologicznym.

en: Use name of person as title
pl: Użyj imienia i nazwiska osoby jako tytułu

en: Whether the title should be the name of the person, or 'Complete Individual Report'
pl: Czy tytuł powinien być imieniem i nazwiskiem osoby, czy też "Kompletny raport indywidualny"

en: Include Notes
pl: Dołącz notatki

en: Whether to include Person and Family Notes.
pl: Określa, czy dołączyć uwagi dotyczące osób i rodzin.

en: Include Source Information
pl: Dołącz informacje o źródłach

en: Whether to cite sources.
pl: Określa, czy cytować źródła.

en: Include Tags
pl: Dołącz Tagi

en: Whether to include tags.
pl: Określa, czy dołączać Tagi.

en: Include Attributes
pl: Dołącz atrybuty

en: Include Census Events
pl: Uwzględnij wydarzenia ze spisu ludności

en: Whether to include Census Events.
pl: Określa, czy uwzględniać wydarzenia ze Spisu Ludności.

en: Sections
pl: Sekcje

en: Event groups
pl: Grupy zdarzeń

en: Check if a separate section is required.
pl: Sprawdź, czy oddzielna sekcja jest wymagana.

en: The style used for the spouse's name.
pl: Styl używany do nazwiska małżonka.

en: The basic style used for table headings.
pl: Podstawowy styl używany do nagłówków tabeli.

en: The style used for image notes.
pl: Styl używany do notatek obrazów.

en: The style used for image descriptions.
pl: Styl używany do opisów obrazów.

en: Kinship Report for %s
pl: Raport relacji rodzinnych dla %s

en: The maximum number of descendant generations
pl: Maksymalna liczba pokoleń przodków

en: The maximum number of ancestor generations
pl: Maksymalna liczba pokoleń potomków

en: Show Gramps ID
pl: Pokaż identyfikator Gramps ID

en: Whether to show Gramps ID
pl: Określa, czy dołączać identyfikator Gramps

en: Whether to include spouses
pl: Określa, czy dołączać małżonków

en: Include cousins
pl: Dołącz kuzynów

en: Whether to include cousins
pl: Określa, czy dołączać kuzynów

en: Include aunts/uncles/nephews/nieces
pl: Dodaj wujków/ciotki/siostrzenice/bratanków

en: Whether to include aunts/uncles/nephews/nieces
pl: Określa, czy dodawać wujków/ciotki/siostrzenice/bratanków

en: Note Link Check Report
pl: Raport o sprawdzeniu linków Notatek

en: Note ID
pl: Identyfikator notatki

en: Link Type
pl: Typ łącza

en: Links To
pl: Odnośniki do

en: Failed
pl: Niepowodzenie

en: Number of Ancestors for %s
pl: Liczba przodków dla %s

en: Generation {number} has {count} individual. {percent} | Generation {number} has {count} individuals. {percent}
pl[0]: Pokolenie {number} ma {count} osobę. {percent}
pl[1]: Pokolenie {number} ma {count} osoby. {percent}
pl[2]: Pokolenie {number} ma {count} osób. {percent}

en: Total ancestors in generations %(second_generation)d to %(last_generation)d is %(count)d. %(percent)s
pl: Sumaryczna ilość przodków w generacjach %(second_generation)d do %(last_generation)d to %(count)d. %(percent)s

en: Place Report
pl: Raport o miejscach

en: Please select at least one place before running this.
pl: Przed uruchomieniem wybierz co najmniej jedno miejsce.

en: Gramps ID: %s
pl: GRAMPS ID: %s

[ctx: places]
en: All Names: %s
pl: Wszystkie nazwy: %s

en: Events that happened at this place
pl: Zdarzenia, które działy się w tym miejscu

en: Type of Event
pl: Rodzaj zdarzenia

en: %(persons)s and %(name)s (%(id)s)
pl: %(persons)s i %(name)s (%(id)s)

en: People associated with this place
pl: Osoby związane z tym miejscem

en: %(father)s (%(father_id)s) and %(mother)s (%(mother_id)s)
pl: %(father)s (%(father_id)s) i %(mother)s (%(mother_id)s)

en: Select using filter
pl: Wybierz za pomocą filtra

en: Select places using a filter
pl: Wybierz miejsca za pomocą filtra

en: Select places individually
pl: Wybierz miejsca indywidualnie

en: List of places to report on
pl: Lista miejsc do zaraportowania

en: Center on
pl: Centruj na

en: If report is event or person centered
pl: Jeśli raport jest zdarzeniem albo osobą wycentrowaną

en: Number of ranks to display
pl: Ilość rankingów do wyświetlenia

en: Use call name
pl: Użyj przezwiska (używane imię)

en: Don't use call name
pl: Nie używaj przezwisk (używanych imion)

en: Replace first names with call name
pl: Zamień pierwsze imię na 'Używane imię'

en: Underline call name in first names / add call name to first name
pl: Podkreśl imię zwyczajowe / dodaj imię zwyczajowe do pierwszego imienia

en: Footer text
pl: Tekst stopki

en: The style used for the footer.
pl: Styl używany do stopki.

[ctx: book]
en: Title of the Book
pl: Tytuł książki

en: Title string for the book.
pl: Tekst tytułu dla książki.

en: Subtitle
pl: Podtytuł

en: Subtitle of the Book
pl: Podtytuł książki

en: Subtitle string for the book.
pl: Tekst podtytułu dla książki.

en: Copyright %(year)d %(name)s
pl: Prawa autorskie %(year)d %(name)s

en: Footer
pl: Stopka

en: Footer string for the page.
pl: Tekst stopki dla strony.

en: Gramps ID of the media object to use as an image.
pl: Gramps ID obiektu medialnego do użycia jako obraz.

en: Image Size
pl: Rozmiar obrazu

en: Size of the image in cm. A value of 0 indicates that the image should be fit to the page.
pl: Rozmiar obrazka w cm. Wartość 0 oznacza, że obrazek powinien być dopasowany do strony.

en: Database Summary Report
pl: Podsumowanie bazy danych

en: Number of individuals: %d
pl: Liczba osób: %d

en: Males: %d
pl: Mężczyzn: %d

en: Females: %d
pl: Kobiet: %d

en: Individuals with other gender: %d
pl: Osoby innej płci: %d

en: Individuals with unknown gender: %d
pl: Osoby o nieznanej płci: %d

en: Incomplete names: %d
pl: Niepełne nazwiska: %d

en: Individuals missing birth dates: %d
pl: Osoby z brakującymi datami urodzin: %d

en: Disconnected individuals: %d
pl: Osoby niepołączone: %d

en: Unique surnames: %d
pl: Nazwiska unikatowe: %d

en: Individuals with media objects: %d
pl: Osoby z obiektami medialnymi: %d

en: Number of families: %d
pl: Liczba rodzin: %d

en: Event Information
pl: Informacje o wydarzeniu

en: Number of events: %d
pl: Ilość zdarzeń: %d

en: Place Information
pl: Informacje o miejscu

en: Number of places: %d
pl: Ilość miejsc: %d

en: Source Information
pl: Informacje o źródle

en: Number of sources: %d
pl: Ilość źródeł: %d

en: Citation Information
pl: Informacje o cytatach

en: Number of citations: %d
pl: Ilość cytowań: %d

en: Repository Information
pl: Informacje o repozytorium

en: Number of repositories: %d
pl: Ilość repozytoriów: %d

en: Number of unique media objects: %d
pl: Liczba pojedynczych obiektów medialnych: %d

en: Total size of media objects: %s MB
pl: Całkowity rozmiar obiektów medialnych: %s MB

en: Note Information
pl: Informacja o uwagach

en: Number of notes: %d
pl: Ilość notatek: %d

en: Whether to count private data
pl: Określa, czy liczyć prywatne dane

en: Table Of Contents
pl: Spis treści

en: Contents
pl: Zawartość

en: The style used for third level headings.
pl: Styl używany do nagłówka trzeciego poziomu.

en: Tag Report
pl: Raport Tagów

en: You must first create a tag before running this report.
pl: Musisz utworzyć Tag przed uruchomieniem tego raportu.

en: Tag Report for %s Items
pl: Raport Tagów dla %s elementów

en: Email Address
pl: Adres E-mail

en: Publication Information
pl: Informacje o wydaniu

en: The tag to use for the report
pl: Tag używany dla raportu

en: Ahnentafel Report
pl: Raport o przodkach

en: Produces a textual ancestral report
pl: Generuje tekstowy raport o przodkach

en: Produces a report of birthdays and anniversaries
pl: Generuje raport o urodzinach i rocznicach

en: Add custom text to the book report
pl: Dodaj własny tekst do raportu książkowego

en: Descendant Report
pl: Raport o potomkach

en: Produces a list of descendants of the active person
pl: Generuje listę potomków aktywnej osoby

en: Detailed Ancestral Report
pl: Szczegółowy raport o przodkach

en: Produces a detailed ancestral report
pl: Generuje szczegółowy raport o przodkach

en: Detailed Descendant Report
pl: Szczegółowy raport o potomkach

en: Produces a detailed descendant report
pl: Generuje szczegółowy raport o potomkach

en: End of Line Report
pl: Raport o krańcowych linii rodu

en: Produces a textual end of line report
pl: Generuje tekstowy raport o krańcowych linii rodu

en: Produces a family group report showing information on a set of parents and their children.
pl: Tworzy grupowy raport rodzinny, pokazujący informacje o parze rodziców i ich dzieciach.

en: Produces a complete report on the selected people
pl: Generuje pełny raport o wybranej osobie

en: Kinship Report
pl: Raport relacji rodzinnych

en: Produces a textual report of kinship for a given person
pl: Generuje tekstowy raport relacji rodzinnych dla danej osoby

en: Produces a list of people with a specified tag
pl: Generuje listę osób z określonym Tagiem

en: Number of Ancestors Report
pl: Raport o liczbie przodków

en: Counts number of ancestors of selected person
pl: Oblicza liczbę przodków dla wybranej osoby

en: Produces a textual place report
pl: Generuje tekstowy raport o miejscach

en: Title Page
pl: Strona tytułowa

en: Produces a title page for book reports.
pl: Generuje stronę tytułową dla raportów książkowych.

en: Provides a summary of the current database
pl: Udostępnia posumowanie aktualnej bazy danych

en: Produces a table of contents for book reports.
pl: Generuje tabelę zawartości dla raportów książkowych.

en: Produces an alphabetical index for book reports.
pl: Generuje indeks alfabetyczny dla raportów książkowych.

en: Records Report
pl: Raport o rekordach

en: Note Link Report
pl: Raport o linkach Notatek

en: Shows status of links in notes
pl: Pokazuje status linków w notatkach

en: Gnome Thumbnailer
pl: Miniaturka Gnome

en: Image Thumbnailer
pl: Miniaturka

en: Below is a list of the family names that 
    Gramps can convert to correct capitalization. 
    Select the names you wish Gramps to convert.
pl: Poniżej znajduje się lista rodzin, które 
    program Gramps może przekonwertować, aby naprawić wielkie/małe litery. 
    Wybierz nazwiska, które program Gramps ma przekształcić.

en: _Accept changes and close
pl: Zaakceptuj zmiany i zamknij

en: Capitalization changes
pl: Zmiana wielkich/małych liter

en: Checking Family Names
pl: Sprawdzanie nazwisk rodzin

en: Searching family names
pl: Wyszukiwanie nazwisk rodzin

en: No modifications made
pl: Nie wprowadzono zmian

en: No capitalization changes were detected.
pl: Nie wykryto zmian wielkich/małych liter.

en: Original Name
pl: Pierwotne nazwisko

en: Capitalization Change
pl: Zmiana wielkich/małych liter

en: Building display
pl: Budowanie widoku

en: This tool will rename all events of one type to a different type. Once completed, this cannot be undone by the regular Undo function.
pl: To narzędzie zmieni nazwy wszystkich zdarzeń z jednego typu na inny. Nie można będzie tego cofnąć za pomocą standardowej funkcji Cofnij.

en: Original event type:
pl: Pierwotny typ wydarzenia:

en: New event type:
pl: Nowy typ wydarzenia:

en: Change Event Types
pl: Zmień Typ Zdarzenia

en: Change types
pl: Zmień typy

en: Analyzing Events
pl: Analizowanie zdarzeń

en: No event record was modified.
pl: Nie zmodyfikowano żadnego rekordu zdarzenia.

en: {number_of} event record was modified. | {number_of} event records were modified.
pl[0]: {number_of} rekord zdarzeń został zmodyfikowany.
pl[1]: {number_of} rekordy zdarzeń zostały zmodyfikowane.
pl[2]: {number_of} rekordów zdarzeń zostało zmodyfikowanych.

en: Checking Database
pl: Sprawdzanie bazy danych

en: Looking for cross table duplicates
pl: Wyszukiwanie duplikatów w tabelach krzyżowych

en: Your Family Tree contains cross table duplicate handles.
     This is bad and can be fixed by making a backup of your
    Family Tree and importing that backup in an empty family
    tree. The rest of the checking is skipped, the Check and
    Repair tool should be run anew on this new Family Tree.
pl: Twoje drzewo rodzinne zawiera duplikaty powiązań krzyżowych.
    Jest to błąd, który może być naprawiony przez utworzenie kopii
    tego drzewa rodzinnego i zaimportowanie tej kopii do pustego
    drzewa rodzinnego. Pozostała część sprawdzenia została
    pominięta, dlatego narzędzie Sprawdź i Napraw powinno być
    uruchomione ponownie na nowym drzewie rodzinnym.

en: Check Integrity
pl: Sprawdź spójność

en: Rebuilding reference maps...
pl: Odbudowywanie map odwołań...

en: Objects referenced by this note were referenced but missing so that is why they have been created when you ran Check and Repair on %s.
pl: Obiekty wskazywane przez tą notatkę nie istniały, dlatego zostały one stworzone podczas pracy narzędzia Sprawdź i Napraw bazę danych na %s.

en: Looking for invalid name format references
pl: Wyszukiwanie odwołań do nazwisk o nieprawidłowym formacie

en: Looking for duplicate spouses
pl: Wyszukiwanie duplikatów małżonków

en: Looking for character encoding errors
pl: Wyszukiwanie błędów kodowania znaków

en: Looking for ctrl characters in notes
pl: Poszukiwanie znaków kontrolnych w notatkach

en: Looking for bad alternate place names
pl: Wyszukiwanie złych alternatywnych nazw miejsc

en: Looking for broken family links
pl: Wyszukiwanie uszkodzonych łączy do rodzin

en: Looking for unused objects
pl: Wyszukiwanie nieużywanych obiektów

en: Select file
pl: Wybierz plik

en: Media object could not be found
pl: Nie można znaleźć obiektu medialnego

en: The file:
    %(file_name)s
    is referenced in the database, but no longer exists.
    The file may have been deleted or moved to a different location.
    You may choose to either remove the reference from the database,
    keep the reference to the missing file, or select a new file.
pl: Plik:
    %(file_name)s 
    posiada odwołania w bazie danych, które już nie istnieje. Plik mógł zostać usunięty lub przeniesiony w inne miejsce. Można wybrać zarówno usunięcie odwołania z bazy danych, utrzymania odwołania do brakującego pliku lub wybranie nowego pliku.

en: Looking for empty people records
pl: Wyszukiwanie wpisów z pustymi osobami

en: Looking for empty family records
pl: Wyszukiwanie wpisów z pustymi rodzinami

en: Looking for empty event records
pl: Wyszukiwanie wpisów z pustymi zdarzeniami

en: Looking for empty source records
pl: Wyszukiwanie wpisów z pustymi źródłami

en: Looking for empty citation records
pl: Wyszukiwanie wpisów z pustymi cytatami

en: Looking for empty place records
pl: Wyszukiwanie wpisów z pustymi miejscami

en: Looking for empty media records
pl: Wyszukiwanie wpisów z pustymi obiektami medialnymi

en: Looking for empty repository records
pl: Wyszukiwanie wpisów z pustymi repozytoriami

en: Looking for empty note records
pl: Wyszukiwanie wpisów z pustymi notatkami

en: Looking for empty families
pl: Wyszukiwanie wpisów z pustymi rodzinami

en: Looking for broken parent relationships
pl: Wyszukiwanie uszkodzonych związków rodziców

en: Looking for event problems
pl: Wyszukiwanie problemów ze zdarzeniami

en: Looking for backlink reference problems
pl: Wyszukiwanie problemów z odwołaniami do linków zwrotnych

en: Looking for person reference problems
pl: Wyszukiwanie problemów z odwołaniami do osób

en: Looking for family reference problems
pl: Wyszukiwanie problemów z odwołaniami do rodzin

en: Looking for repository reference problems
pl: Wyszukiwanie problemów z odwołaniami do repozytoriów

en: Looking for place reference problems
pl: Wyszukiwanie problemów z odwołaniami do miejsc

en: Looking for citation reference problems
pl: Wyszukiwanie problemów z odwołaniami do cytatów

en: Looking for source reference problems
pl: Wyszukiwanie problemów z odwołaniami do źródeł

en: Looking for media object reference problems
pl: Wyszukiwanie problemów z odwołaniami do obiektów medialnych

en: Looking for note reference problems
pl: Wyszukiwanie problemów z odwołaniami do notatek

en: Updating checksums on media
pl: Aktualizacja sum kontrolnych na obiektach medialnych

en: Looking for tag reference problems
pl: Wyszukiwanie problemów z odwołaniami do tagów

en: Looking for media source reference problems
pl: Wyszukiwanie problemów z odwołaniami do źródeł

en: Looking for Duplicated Gramps ID problems
pl: Wyszukiwanie problemów ze zduplikowanymi identyfikatorami Gramps ID

en: Checking for bad links in Notes
pl: Sprawdzanie złych linków w Notatkach

en: No errors were found
pl: Nie znaleziono błędów

en: The database has passed internal checks
pl: Baza danych przeszła testy wewnętrznej spójności

en: No errors were found: the database has passed internal checks.
pl: Nie znaleziono błędów: Baza danych przeszła testy wewnętrznej spójności.

en: {quantity} broken child/family link was fixed
     | {quantity} broken child/family links were fixed
pl[0]: {quantity} uszkodzone łącze do dziecka/rodziny zostało naprawione
pl[1]: {quantity} uszkodzone łącza do dzieci/rodzin zostały naprawione
pl[2]: {quantity} uszkodzonych łącz do dzieci/rodzin zostało naprawionych

en: Non existing child
pl: Nieistniejące dziecko

en: %(person)s was removed from the family of %(family)s
pl: Usunięto %(person)s osób z rodziny %(family)s

en: {quantity} broken spouse/family link was fixed
     | {quantity} broken spouse/family links were fixed
pl[0]: {quantity} uszkodzone łącze do małżonka/rodziny zostało naprawione
pl[1]: {quantity} uszkodzone łącza do małżonków/rodzin zostały naprawione
pl[2]: {quantity} uszkodzonych łącz do małżonków/rodzin zostało naprawionych

en: Non existing person
pl: Nieistniejąca osoba

en: %(person)s was restored to the family of %(family)s
pl: %(person)s zostało przywróconych do rodziny %(family)s

en: {quantity} duplicate spouse/family link was found
     | {quantity} duplicate spouse/family links were found
pl[0]: {quantity} zduplikowane łącze do małżonka/rodziny zostało znalezione
pl[1]: {quantity} zduplikowanye łącza do małżonków/rodzin zostały znalezione
pl[2]: {quantity} zduplikowanych łącz do małżonków/rodzin zostało znalezionych

en: {quantity} family with no parents or children found, removed.
     | {quantity} families with no parents or children found, removed.
pl[0]: Usunięto {quantity} rodzinę bez rodziców ani dzieci.
pl[1]: Usunięto {quantity} rodzin bez rodziców ani dzieci.
pl[2]: Usunięto {quantity} rodzin bez rodziców ani dzieci.

en: {quantity} corrupted family relationship fixed
     | {quantity} corrupted family relationships fixed
pl[0]: Naprawiono {quantity} uszkodzony związek rodzinny
pl[1]: Naprawiono {quantity} uszkodzone związki rodzinne
pl[2]: Naprawiono {quantity} uszkodzonych związków rodzinnych

en: {quantity} place alternate name fixed
     | {quantity} place alternate names fixed
pl[0]: Naprawiono {quantity} alternatywną nazwę miejsca
pl[1]: Naprawiono {quantity} alternatywne nazwy miejsca
pl[2]: Naprawiono {quantity} alternatywnych nazw miejsca

en: {quantity} person was referenced but not found
     | {quantity} persons were referenced, but not found
pl[0]: Istniało {quantity} odwołanie do zdarzenia, którego nie odnaleziono
pl[1]: Istniały {quantity} odwołania do zdarzeń, których nie odnaleziono.
pl[2]: Istniało {quantity} odwołań do zdarzeń, których nie odnaleziono.

en: {quantity} family was referenced but not found
     | {quantity} families were referenced, but not found
pl[0]: Istniało odwołanie do {quantity} rodziny, której nie odnaleziono
pl[1]: Istniały odwołania do {quantity} rodzin, których nie odnaleziono
pl[2]: Istniało {quantity} odwołań do rodzin, których nie odnaleziono

en: {quantity} date was corrected
     | {quantity} dates were corrected
pl[0]: {quantity} data została poprawiona
pl[1]: {quantity} daty zostały poprawione
pl[2]: {quantity} dat zostało poprawionych

en: {quantity} repository was referenced but not found
     | {quantity} repositories were referenced, but not found
pl[0]: Istniało {quantity} odwołanie do repozytorium, którego nie odnaleziono
pl[1]: Istniało {quantity} odwołań do repozytoriów, których nie odnaleziono
pl[2]: Istniało {quantity} odwołań do repozytoriów, których nie odnaleziono

en: {quantity} media object was referenced but not found
     | {quantity} media objects were referenced, but not found
pl[0]: Istniało {quantity} odwołanie do obiektu medialnego, którego nie odnaleziono.
pl[1]: Istniało {quantity} odwołania do obiektów medialnych, których nie odnaleziono.
pl[2]: Istniało {quantity} odwołań do obiektów medialnych, których nie odnaleziono.

en: {quantity} missing media object was replaced
     | {quantity} missing media objects were replaced
pl[0]: Zastąpiono {quantity} brakujący obiekt medialny
pl[1]: Zastąpiono {quantity} brakujące obiekty medialne.
pl[2]: Zastąpiono {quantity} brakujących obiektów medialnych.

en: {quantity} missing media object was removed
     | {quantity} missing media objects were removed
pl[0]: Usunięto {quantity} brakujący obiekt medialny
pl[1]: Usunięto {quantity} brakujące obiekty medialne.
pl[2]: Usunięto {quantity} brakujących obiektów medialnych.

en: {quantity} event was referenced but not found
     | {quantity} events were referenced, but not found
pl[0]: Istniało {quantity} odwołanie do zdarzenia, którego nie odnaleziono
pl[1]: Istniały {quantity} odwołania do zdarzeń, których nie odnaleziono.
pl[2]: Istniało {quantity} odwołań do zdarzeń, których nie odnaleziono.

en: {quantity} invalid birth event name was fixed
     | {quantity} invalid birth event names were fixed
pl[0]: Naprawiono {quantity} nieprawidłowe zdarzenia narodzin.
pl[1]: Naprawiono {quantity} nieprawidłowe zdarzenie narodzin.
pl[2]: Naprawiono {quantity} nieprawidłowych zdarzenie narodzin.

en: {quantity} invalid death event name was fixed
     | {quantity} invalid death event names were fixed
pl[0]: Naprawiono {quantity} nieprawidłowych nazw zdarzenia śmierci.
pl[1]: Naprawiono {quantity} nieprawidłowe zdarzenia zgonu.
pl[2]: Naprawiono {quantity} nieprawidłowych zdarzeń zgonu.

en: {quantity} place was referenced but not found
     | {quantity} places were referenced, but not found
pl[0]: Istniało {quantity} odwołanie do miejsc, którego nie odnaleziono
pl[1]: Istniały {quantity} odwołania do miejsc, których nie odnaleziono.
pl[2]: Istniało {quantity} odwołań do miejsc, których nie odnaleziono.

en: {quantity} citation was referenced but not found
     | {quantity} citations were referenced, but not found
pl[0]: {quantity} cytat miał odwołanie, które nie zostało znalezione
pl[1]: {quantity} cytaty miały odwołanie, które nie zostały znalezione
pl[2]: {quantity} cytatów miało odwołania, które nie zostały znalezione

en: {quantity} source was referenced but not found
     | {quantity} sources were referenced, but not found
pl[0]: Istniało {quantity} odwołanie do źródła, którego nie odnaleziono
pl[1]: Istniały {quantity} odwołania do źródeł, których nie odnaleziono.
pl[2]: Istniało {quantity} odwołań do źródeł, których nie odnaleziono.

en: {quantity} note object was referenced but not found
     | {quantity} note objects were referenced, but not found
pl[0]: Istniało {quantity} odwołanie do notatki, której nie odnaleziono.
pl[1]: Istniało {quantity} odwołania do notatek, których nie odnaleziono.
pl[2]: Istniało {quantity} odwołań do notatek, których nie odnaleziono.

en: {quantity} tag object was referenced but not found
     | {quantity} tag objects were referenced, but not found
pl[0]: Istniało {quantity} odwołań do Taga, którego nie odnaleziono
pl[1]: Istniało {quantity} odwołań do Taga, których nie odnaleziono.
pl[2]: Istniało {quantity} odwołań do Taga, których nie odnaleziono.

en: {quantity} invalid name format reference was removed
     | {quantity} invalid name format references were removed
pl[0]: Usunięto {quantity} odwołanie do nieprawidłowego formatu nazwy.
pl[1]: Usunięto {quantity} odwołania do nieprawidłowego formatu nazwy.
pl[2]: Usunięto {quantity} odwołań do nieprawidłowego formatu nazwy.

en: {quantity} invalid source citation was fixed
     | {quantity} invalid source citations were fixed
pl[0]: Naprawiono {quantity} nieprawidłowe cytowanie źródła.
pl[1]: Naprawiono {quantity} nieprawidłowe cytowania źródła.
pl[2]: Naprawiono {quantity} nieprawidłowych cytowań źródła.

en: {quantity} Duplicated Gramps ID fixed
     | {quantity} Duplicated Gramps IDs fixed
pl[0]: Naprawiono {quantity} zduplikowany identyfikator Gramps ID
pl[1]: Naprawiono {quantity} zduplikowane identyfikatory Gramps ID
pl[2]: Naprawiono {quantity} zduplikowanych identyfikatorów Gramps ID

en: %(empty_obj)d empty objects removed:
       %(person)d person objects
       %(family)d family objects
       %(event)d event objects
       %(source)d source objects
       %(media)d media objects
       %(place)d place objects
       %(repo)d repository objects
       %(note)d note objects
pl: Usunięto %(empty_obj)d pustych obiektów:
       %(person)d obiektów typu osoba
       %(family)d obiektów typu rodzina
       %(event)d obiektów typu zdarzenie
       %(source)d obiektów typu źródło
       %(media)d obiektów medialnych
       %(place)d obiektów typu miejsce
       %(repo)d obiektów typu repozytorium
       %(note)d obiektów typu notatka

en: %d bad backlinks were fixed;
pl: Naprawiono %d nieprawidłowych linków zwrotnych

en: All reference maps have been rebuilt.
pl: Odbudowano wszystkie mapy odwołań.

en: %d bad Note Links were fixed;
pl: Naprawiono %d nieprawidłowych linków notatek

en: Integrity Check Results
pl: Wyniki Testu Spójności

en: Check and Repair
pl: Sprawdź i Napraw

en: Start date test?
pl: Rozpocząć test dat?

en: This test will create many persons and events in the current database. Do you really want to run this test?
pl: Ten test utworzy wiele osób i zdarzeń w aktualnie otwartej bazie. Czy na pewno chcesz uruchomić ten test?

en: Run test
pl: Uruchom test

en: Running Date Test
pl: Uruchamianie testu dat

en: Generating dates
pl: Generowanie dat

en: Date Test Plugin
pl: Wtyczka testu dat

en: Pass
pl: Zaliczony

en: Gender Statistics tool
pl: Narzędzie statystyk płci

en: Guess
pl: Zgadnij

en: Save _As
pl: Zapisz _jako

en: _Filter:
pl: _Filtr:

en: The event comparison utility uses the filters defined in the Custom Filter Editor.
pl: Narzędzie porównywania zdarzeń używa filtrów zdefiniowanych w Edytorze własnych filtrów.

en: Custom filter _editor
pl: Edytor filtrów własnych

en: Event comparison filter selection
pl: Wybór filtru do porównywania zdarzeń

en: Event Comparison tool
pl: Narzędzie Porównywania Zdarzeń

en: Filter selection
pl: Wybór filtru

en: Comparing events
pl: Porównywanie zdarzeń

en: Selecting people
pl: Wybieranie osób

en: No matches were found
pl: Nie odnaleziono dopasowań

en: Event Comparison Results
pl: Wyniki porównywania zdarzeń

en: %(event_name)s Date
pl: Data %(event_name)s

en: %(event_name)s Place
pl: miejsce %(event_name)s

en: Comparing Events
pl: Porównywanie zdarzeń

en: Building data
pl: Generowanie danych

en: Select filename
pl: Wybierz nazwę pliku

en: Event name changes
pl: Zmiany nazwy zdarzenia

en: Extract Event Description
pl: Wyodrębnij opis zdarzenia

en: {quantity} event description has been added | {quantity} event descriptions have been added
pl[0]: {quantity} opis zdarzenia został dodany
pl[1]: {quantity} opisy zdarzeń zostały dodane
pl[2]: {quantity} opisów zdarzeń zostało dodanych

en: Modifications made
pl: Zmiany dokonane

en: No event description has been added.
pl: Nie dodano opisu do zdarzenia.

en: Match Threshold
pl: Stopień dopasowania

en: Use soundex codes
pl: Używaj kodów SoundEx

en: Co_mpare
pl: Porównaj

en: Find Possible Duplicate People
pl: Wyszukiwanie zduplikowanych osób

en: Find Duplicates tool
pl: Narzędzie znajdowania duplikatów

en: Tool settings
pl: Ustawienia narzędzi

en: No matches found
pl: Nie odnaleziono dopasowań

en: No potential duplicate people were found
pl: Nie odnaleziono żadnych potencjalnych duplikatów osób

en: Find Duplicates
pl: Znajdź duplikaty

en: Looking for duplicate people
pl: Szukanie duplikatów osób

en: Pass 1: Building preliminary lists
pl: Przejście 1: Budowanie wstępnych list

en: Pass 2: Calculating potential matches
pl: Przejście 2: Wyliczanie potencjalnych dopasowań

en: Potential Merges
pl: Potencjalne Złączenia

en: Rating
pl: Ocena

en: First Person
pl: Pierwsza osoba

en: Second Person
pl: Druga osoba

en: Merge candidates
pl: Złącz kandydatów

en: Merge persons
pl: Połącz osoby

[ctx: manual]
en: Find_database_loop
pl: Znajdź_cykle_w_bazie_danych

en: Find database loop
pl: Znajdź pętlę bazy danych

en: Starting
pl: Rozpoczynanie

en: Looking for possible loop for each person
pl: Szukanie możliwej pętli dla każdej osoby

[ctx: manual]
en: Media_Manager
pl: Zarządzanie mediami

en: Media Manager
pl: Zarządzanie mediami

en: Help
pl: Pomoc

en: Introduction
pl: Wstęp

en: Selection
pl: Wybór

en: This tool allows batch operations on media objects stored in Gramps. An important distinction must be made between a Gramps media object and its file.
    
    The Gramps media object is a collection of data about the media object file: its filename and/or path, its description, its ID, notes, source references, etc. These data %(bold_start)sdo not include the file itself%(bold_end)s.
    
    The files containing image, sound, video, etc, exist separately on your hard drive. These files are not managed by Gramps and are not included in the Gramps database. The Gramps database only stores the path and file names.
    
    This tool allows you to only modify the records within your Gramps database. If you want to move or rename the files then you need to do it on your own, outside of Gramps. Then you can adjust the paths using this tool so that the media objects store the correct file locations.
pl: To narzędzie umożliwia wykonywanie operacji wsadowych na obiektach multimedialnych przechowywanych w Grampsie. Należy wyraźnie rozróżnić obiekt multimedialny Grampsa od jego pliku.
    
    Obiekt multimedialny Grampsa to zbiór danych o pliku multimedialnym: jego nazwie i/lub ścieżce, opisie, identyfikatorze, notatkach, odwołaniach do źródeł itd. Dane te %(bold_start)s nie zawierają samego pliku %(bold_end)s.
    
    Pliki zawierające obrazy, dźwięki, wideo itp. istnieją osobno na Twoim dysku twardym. Pliki te nie są zarządzane przez Grampsa i nie są częścią bazy danych Grampsa. Baza danych Grampsa przechowuje jedynie ścieżki i nazwy plików.
    
    To narzędzie pozwala modyfikować jedynie rekordy w bazie danych Grampsa. Jeśli chcesz przenieść lub zmienić nazwę plików, musisz to zrobić samodzielnie, poza Grampsem. Następnie możesz dostosować ścieżki za pomocą tego narzędzia, aby obiekty multimedialne wskazywały poprawne lokalizacje plików.

en: Affected path
pl: Zmieniane ścieżki

en: Press Apply to proceed, Cancel to abort, or Back to revisit your options.
pl: Wciśnij OK aby kontynuować, Anuluj aby przerwać lub Cofnij aby ponownie sprawdzić opcje.

en: Operation successfully finished
pl: Operacja zakończona sukcesem

en: The operation you requested has finished successfully. You may press Close now to continue.
pl: Wybrana operacja zakończyła się sukcesem. Możesz teraz wcisnąć przycisk Zamknij aby kontynuować.

en: Operation failed
pl: Operacja zakończyła się niepowodzeniem

en: There was an error while performing the requested operation. You may try starting the tool again.
pl: Pojawił się błąd w czasie wykonywania zadanej operacji. Możesz spróbować uruchomić to narzędzie ponownie.

en: The following action is to be performed:
    
    Operation:	%s
pl: Następująca czynność zostanie wykonana:
    
    Operacja:	%s

en: Replace _substrings in the path
pl: Zastąp podciągi znaków w ścieżce

en: This tool allows replacing specified substring in the path of media objects with another substring. This can be useful when you move your media files from one directory to another
pl: To narzędzie umożliwia zastąpienie określonego podciągu znaków w ścieżce obiektów medialnych przez inny podciąg znaków. Może to być przydatne przy przenoszeniu obiektów medialnych do innego katalogu

en: Replace substring settings
pl: Ustawienia zastępowania podciągów znaków

en: _Replace:
pl: _Zastąp:

en: _With:
pl: Przez:

en: The following action is to be performed:
    
    Operation:	%(title)s
    Replace:		%(src_fname)s
    With:		%(dest_fname)s
pl: Następująca czynność zostanie wykonana:
    
    Operacja:	%(title)s
    Zamień:		%(src_fname)s
    Na:		%(dest_fname)s

en: Convert paths from relative to _absolute
pl: Konwertuj ścieżki z względnych na bezwzględne

en: This tool allows converting relative media paths to the absolute ones. It does this by prepending the base path as given in the Preferences, or if that is not set, it prepends user's directory.
pl: To narzędzie umożliwia przekształcanie względnych ścieżek do obiektów medialnych na ścieżki bezwzględne. Jest to robione poprzez dodanie ścieżki bazowej ustawionej w preferencjach, a jeśli nie jest ona ustawiona, to przez dodanie ścieżki do katalogu domowego użytkownika.

en: Convert paths from absolute to r_elative
pl: Konwertuj ścieżki z bezwzględnych na względne

en: This tool allows converting absolute media paths to a relative path. The relative path is relative viz-a-viz the base path as given in the Preferences, or if that is not set, user's directory. A relative path allows to tie the file location to a base path that can change to your needs.
pl: To narzędzie umożliwia konwertowanie bezwzględnych ścieżek mediów na względne. Ścieżka względna jest określona względem ścieżki bazowej podanej w Preferencjach, a jeśli nie jest ona ustawiona, to względem ścieżki do katalogu domowego twojego profilu. Względna ścieżka pozwala na związanie położenia pliku ze ścieżką bazową, którą możesz zmieniać dopasowując do swoich potrzeb.

en: Add images not included in database
pl: Dodaj obrazy nie dołączone w bazie

en: Check directories for images not included in database
pl: Sprawdź katalogi w poszukiwaniu obrazów nie będących w bazie

en: This tool adds images in directories that are referenced by existing images in the database.
pl: To narzędzie dodaje obrazy w katalogach, które są połączone z istniejącymi obrazami w bazie.

en: Don't merge if citation has notes
pl: Nie scalaj cytatów jeśli te posiadają notatki

en: Match on Page/Volume, Date and Confidence
pl: Dopasowuje w Woluminie/stronie, dacie i stopniu wiarygodności

en: Ignore Date
pl: Ignoruj datę

en: Ignore Confidence
pl: Ignoruj ufność

en: Ignore Date and Confidence
pl: Ignoruj datę i poziom ufności

[ctx: manual]
en: Merge_citations
pl: Połącz_cytaty

en: Notes, media objects and data-items of matching citations will be combined.
pl: Notatki, obiekty medialne i elementy pasujących cytatów będą połączone.

en: Merge citations tool
pl: Narzędzie łączenia cytatów

en: Checking Sources
pl: Sprawdzanie źródeł

en: Looking for citation fields
pl: Wyszukiwanie pól cytatów

en: Number of merges done
pl: Ilość wykonanych złączeń

en: {number_of} citation merged | {number_of} citations merged
pl[0]: {number_of} połączony cytat
pl[1]: {number_of} połączone cytaty
pl[2]: {number_of} połączonych cytatów

[ctx: manual]
en: Not_Related
pl: Nie_powiązane

en: Not related to "%s"
pl: Niespokrewniony do "%s"

en: NotRelated
pl: Niespokrewnieni

en: Everyone in the database is related to %s
pl: Każdy w bazie jest spokrewniony do %s

en: Setting tag for {number_of} person | Setting tag for {number_of} people
pl[0]: Ustawianie Taga dla {number_of} osoby
pl[1]: Ustawianie Taga dla {number_of} osób
pl[2]: Ustawianie Taga dla {number_of} ludzi

en: Finding relationships between {number_of} person | Finding relationships between {number_of} people
pl[0]: Znajdowanie pokrewieństwa pomiędzy {number_of} osobą
pl[1]: Znajdowanie pokrewieństwa pomiędzy {number_of} osobami
pl[2]: Znajdowanie pokrewieństwa pomiędzy {number_of} osobami

en: Looking for {number_of} person | Looking for {number_of} people
pl[0]: Wyszukiwanie dla {number_of} osoby
pl[1]: Wyszukiwanie dla {number_of} osób
pl[2]: Wyszukiwanie dla {number_of} osób

en: Looking up the name of {number_of} person | Looking up the names of {number_of} people
pl[0]: Wyszukiwanie nazwy dla {number_of} osoby
pl[1]: Wyszukiwanie nazwy dla {number_of} osób
pl[2]: Wyszukiwanie nazwy dla {number_of} osób

en: _Street:
pl: Ulica:

en: _City:
pl: _Miasto:

en: _Country:
pl: Kraj:

en: _ZIP/Postal Code:
pl: Kod pocztowy:

en: _Phone:
pl: Telefon:

en: _Email:
pl: _E-mail:

en: Copy from DB to Preferences
pl: Kopiuj z bazy danych do preferencji

en: Copy from Preferences to DB
pl: Kopiuj z preferencji do bazy danych

en: Database Owner Editor
pl: Twórca tej bazy danych

en: Edit database owner information
pl: Informacje o właścicielu bazy

en: _Accept and close
pl: Zaakceptuj zmiany i zamknij

en: Below is a list of the nicknames, titles, prefixes and compound surnames that Gramps can extract from the Family Tree.
    If you accept the changes, Gramps will modify the entries that have been selected.
    
    Compound surnames are shown as lists of [prefix, surname, connector].
    For example, with the defaults, the name "de Mascarenhas da Silva e Lencastre" shows as:
           [de, Mascarenhas]-[da, Silva, e]-[,Lencastre]
    
    Run this tool several times to correct names that have multiple information that can be extracted.
pl: Poniżej znajduje się lista przydomków, tytułów, przedrostków i nazwisk złożonych, które Gramps może wyodrębnić z drzewa genealogicznego.
    Jeśli zaakceptujesz zmiany, Gramps zmodyfikuje wpisy, które zostały zaznaczone.
    
    Nazwiska złożone są przedstawiane jako listy w formacie [przedrostek, nazwisko, łącznik].
    Na przykład, przy ustawieniach domyślnych, nazwisko „de Mascarenhas da Silva e Lencastre” zostanie pokazane jako:
           [de, Mascarenhas]-[da, Silva, e]-[, Lencastre]
    
    Uruchom to narzędzie kilkakrotnie, aby poprawić nazwiska zawierające wiele informacji, które można wyodrębnić.

[ctx: manual]
en: Extract_Information_from_Names
pl: Odczytywanie informacji z nazwisk

en: Name and title extraction tool
pl: Narzędzie ekstrakcji nazwisk i tytułów

en: Default prefix and connector settings
pl: Domyślny prefiks i ustawienia konektora

en: Prefixes to search for:
pl: Prefiksy do szukania:

en: Connectors splitting surnames:
pl: Łączniki dzielące nazwiska:

en: Connectors not splitting surnames:
pl: Łączniki nie dzielące nazwisk:

en: Extracting Information from Names
pl: Odczytywanie informacji z nazwisk

en: Analyzing names
pl: Analizowanie nazwisk

en: No titles, nicknames or prefixes were found
pl: Nie odnaleziono tytułów ani przezwisk czy przedrostków

en: Current Name
pl: Aktualna nazwa

en: Prefix in given name
pl: Prefiks w nadanym imieniu

en: Compound surname
pl: Nazwisko mieszane

en: Extract information from names
pl: Wyciągnij informacje z nazwisk

en: Rebuilding secondary indexes...
pl: Odbudowywanie indeksów drugorzędnych...

en: Secondary indexes rebuilt
pl: Odbudowano indeksy drugorzędne

en: All secondary indexes have been rebuilt.
pl: Odbudowano wszystkie indeksy drugorzędne.

en: Rebuilding gender statistics for name gender guessing...
pl: Przebudowywanie statystyk płci pod kątem zgadywania płci z imienia...

en: Gender statistics rebuilt
pl: Statystyki płci odbudowane

en: Gender statistics for name gender guessing have been rebuilt.
pl: Statystyki dla zgadywania płci nazw zostały odbudowane.

en: Reference maps rebuilt
pl: Odbudowano mapy odwołań

en: Select a person to determine the relationship
pl: Wybierz osobę, aby określić pokrewieństwo

en: Relationship Calculator
pl: Kalkulator relacji

en: Relationship calculator: %(person_name)s
pl: Kalkulator relacji: %(person_name)s

en: Relationship to %(person_name)s
pl: Pokrewieństwo z osobą %(person_name)s

en: Relationship Calculator tool
pl: Narzędzie Kalkulatora Pokrewieństwa

en: %(person)s and %(active_person)s are not related.
pl: Osoby %(person)s i %(active_person)s nie są spokrewnione.

en: Their common ancestor is %s.
pl: Ich wspólnym przodkiem jest %s.

en: Their common ancestors are %(ancestor1)s and %(ancestor2)s.
pl: Ich wspólnymi przodkami są %(ancestor1)s i %(ancestor2)s.

en: Their common ancestors are:
pl: Ich wspólnymi przodkami są:

[ctx: manual]
en: Remove_leading_and_trailing_spaces
pl: Usuń_poprzedzające_i_kończące_spacje

en: Clean input data
pl: Wyczyść dane wejściowe

en: Search leading and/or trailing spaces for persons and places. Search comma or bad sign in coordinates fields.
    Double click on a row to edit its content.
pl: Przeszukuj początkowe i/lub końcowe spacje dla osób i miejsc. Wyszukaj przecinek lub zły znak w polach współrzędnych.
    Kliknij dwukrotnie wiersz, aby edytować jego zawartość.

en: Looking for possible fields with leading or trailing spaces
pl: Poszukiwanie możliwych pól ze spacjami wiodącymi lub końcowymi

en: handle
pl: uchwyt

en: firstname
pl: pierwsze imię

en: alternate name
pl: alternatywne nazwiska

en: group as
pl: grupuj jako

en: tooltip
pl: etykietka narzędzia

en: leading and/or trailing spaces
pl: początkowe i/lub końcowe spacje

en: invalid format
pl: nieprawidłowy format

en: comma instead of dot
pl: przecinek zamiast kropki

en: invalid char instead of '-'
pl: nieprawidłowy znak zamiast „-”

en: Search for events
pl: Szukaj zdarzeń

en: Search for sources
pl: Szukaj źródeł

en: Search for citations
pl: Wyszukiwanie cytatów

en: Search for places
pl: Szukaj miejsc

en: Search for media
pl: Szukaj obiektów medialnych

en: Search for repositories
pl: Szukaj repozytoriów

en: Search for notes
pl: Szukaj notatek

en: _Mark all
pl: _Zaznacz wszystkie

en: _Unmark all
pl: _Odznacz wszystkie

en: In_vert marks
pl: Odwróć oznaczenia

en: Double-click on a row to view/edit data
pl: Kliknij dwukrotnie na wierszu, aby obejrzeć/edytować dane

en: Unused Objects
pl: Nieużywane obiekty

en: Mark
pl: Oznacz

en: Remove unused objects
pl: Usuń nieużywane obiekty

en: Enable ID reordering.
pl: Włącz zmianę kolejności ID.

en: List next ID available (may not be continuous).
pl: Wyświetl następne wolne numery ID (numeracja może nie być ciągła).

en:   Actual
pl:   Rzeczywisty

en: Amount of ID in use.
pl: Ilość ID w będących użyciu.

en:  Quantity
pl:  Ilość

en: Actual / Upcoming ID format.
pl: Aktualny / nadchodzący format identyfikatora.

en: Change
pl: Zmiana

en: Enable ID reordering with Start / Step sequence.
pl: Włącz zmianę kolejności ID z sekwencją Start / Krok.

en: Reorder ID start number.
pl: Zmień początkowy numer ID.

en: Step
pl: Krok

en: Reorder ID step width.
pl: Zmień ID z określoną wielkością kroku.

en: Keep
pl: Zachowaj

en: Keep IDs with alternate prefixes untouched.
pl: Zachowaj nietknięte identyfikatory z alternatywnymi prefiksami.

[ctx: manual]
en: Reorder_Gramps_ID
pl: Poprzestawiaj wewnętrzne identyfikatory Gramps

en: Reorder Gramps IDs
pl: Zmień kolejność identyfikatorów Gramps ID

en: Reorder %s IDs ...
pl: Zmień kolejność identyfikatorów %s...

en: Do you want to replace %s?
pl: Czy chcesz zastąpić %s?

en: Finding and assigning unused IDs.
pl: Odnajdywanie i przypisywanie nieużywanych identyfikatorów.

en: Sort Events
pl: Sortowanie zdarzeń

en: Sort event changes
pl: Sortuj zmiany zdarzeń

en: Sorting personal events...
pl: Sortowanie zdarzeń osób...

en: Sorting family events...
pl: Sortowanie zdarzeń rodzin...

en: Tool Options
pl: Opcje narzędzia

en: Select the people to sort
pl: Wybierz osobę do sortowania

en: Sort descending
pl: Sortuj malejąco

en: Set the sort order
pl: Ustaw kolejność sortowania

en: Include family events
pl: Dołącz zdarzenia rodzin

en: Sort family events of the person
pl: Sortuj zdarzenia rodzinne osoby

en: Generate testcases
pl: Generuj przypadki testowe

en: Generate low level database errors
    Correction needs database reload
pl: Generuj błędy bazy danych niskiego poziomu
    Korekta wymaga przeładowania bazy danych

en: Generate database errors
pl: Generuj błędy bazy danych

en: Generate dummy data
pl: Generuj fikcyjne dane

en: Generate long names
pl: Generuj długie nazwy

en: Add special characters
pl: Dodaj znaki specjalne

en: Add serial number
pl: Dodaj numer seryjny

en: Add line break
pl: Dodaj podział wiersza

en: Number of people to generate
    (Number is approximate because families are generated)
pl: Ilość osób do wygenerowania
    (Ilość jest przybliżona bo generowane są całe rodziny)

en: Generating low level database errors
pl: Generowanie niskopoziomowych błedów bazy danych

en: Generating testcases
pl: Generowanie przypadków testowych

en: Generating database errors
pl: Generowanie błędów bazy danych

en: Generating families
pl: Generowanie rodzin

en: Testcase generator step %d
pl: Krok generatora przypadków testowych %d

en: Fix Capitalization of Family Names
pl: Poprawa wielkich/małych liter w nazwiskach

en: Searches the entire database and attempts to fix capitalization of the names.
pl: Przeszukuje całą bazę danych i próbuje poprawić wielkie/mały litery w nazwiskach.

en: Rename Event Types
pl: Zmiana nazw typów zdarzeń

en: Allows all the events of a certain name to be renamed to a new name.
pl: Umożliwia zmianę nazwy wszystkich wydarzeń o określonej nazwie.

en: Check and Repair Database
pl: Sprawdź i napraw bazę danych

en: Checks the database for integrity problems, fixing the problems that it can
pl: Sprawdza bazę danych w kierunku błędów spójności, w miarę możliwości naprawiając problemy

en: Compare Individual Events
pl: Porównywanie poszczególnych zdarzeń

en: Aids in the analysis of data by allowing the development of custom filters that can be applied to the database to find similar events
pl: Pomaga w analizie danych poprzez udostępnienie możliwości budowania własnych filtrów, które mogą być zastosowane do bazy danych w celu znalezienia podobnych zdarzeń

en: Extracts event descriptions from the event data
pl: Wydobywa opisy zdarzeń z danych zdarzenia

en: Searches the entire database, looking for individual entries that may represent the same person.
pl: Przeszukuje całą bazę danych, szukając wpisów osób, które mogą reprezentować tę samą osobę.

en: Manages batch operations on media files
pl: Wykonouje operacje wsadowe na plikach mediów

en: Not Related
pl: Niespokrewniony

en: Find people who are not in any way related to the selected person
pl: Znajdź osoby, które nie są w żaden sposób spokrewnione z wybraną osobą

en: Edit Database Owner Information
pl: Edycja informacji o właścicielu bazy

en: Allow editing database owner information.
pl: Zezwól na edycję informacji o właścicielu bazy.

en: Extract Information from Names
pl: Odczytywanie informacji z nazwisk

en: Extract titles, prefixes and compound surnames from given name or family name.
pl: Wyciąga tytuły, prefiksy i złożone nazwiska z danego imienia lub rodzinnego imienia.

en: Rebuild Secondary Indexes
pl: Odbuduj indeksy drugorzędne

en: Rebuilds secondary indexes
pl: Odbudowuje indeksy drugorzędne

en: Rebuild Reference Maps
pl: Odbuduj mapy odwołań

en: Rebuilds reference maps
pl: Odbudowuje mapy odwołań

en: Rebuild Gender Statistics
pl: Przebuduj statystyki płci

en: Rebuilds gender statistics for name gender guessing...
pl: Przebudowuje statystyki płci pod kątem zgadywania płci z imienia...

en: Calculates the relationship between two people
pl: Oblicza pokrewieństwo między dwoma osobami

en: Remove Unused Objects
pl: Usuń nieużywane obiekty

en: Removes unused objects from the database
pl: Usuwa nieużywane obiekty z bazy danych

en: Reorders the Gramps IDs according to Gramps' default rules.
pl: Przestawia identyfikatory Gramps ID aby spełniały domyślne reguły kolejności Gramps.

en: Sort events
pl: Sortuj wydarzenia

en: Verify the Data
pl: Weryfikacja poprawności danych

en: Verifies the data against user-defined tests
pl: Sprawdza dane według podanych przez użytkownika kryteriów

en: Searches the entire database, looking for citations that have the same Volume/Page, Date and Confidence.
pl: Przeszukuje całą bazę danych, szukając cytatów, które mają ten sam wolumin/stronę, datę i ufność.

en: Searches the entire database, looking for a possible loop.
pl: Przeszukuje całą bazę danych, szukając możliwej pętli.

en: Searches the entire database, looking for trailing or leading spaces for places and people. Search comma in coordinates fields in places.
pl: Przeszukuje całą bazę danych, szukając końcowych lub wiodących spacji dla miejsc i osób. Wyszukaj przecinek w polach współrzędnych w miejscach.

en: Dump Gender Statistics
pl: Zrzuć statystyki dotyczące płci

en: Will dump the statistics for guessing the gender from the first name.
pl: Zrzuć statystyki dotyczące odgadnięcia płci na podstawie imienia.

en: Maximum _age
pl: Maksymalny _wiek

en: Mi_nimum age to marry
pl: Mi_nimalny wiek do zawarcia małżeństwa

en: Ma_ximum age to marry
pl: Maksymalny wiek do małżeństwa

en: Maximum number of _spouses for a person
pl: Maksymalna liczba małżonków osoby

en: Maximum number of consecutive years of _widowhood before next marriage
pl: Maksymalna liczba kolejnych lat po owdowieniu przed kolejnym małżeństwem

en: Maximum age for an _unmarried person
pl: Maksymalny wiek osoby niezaślubionej

en: _Estimate missing or inexact dates
pl: _Szacuj brakujące lub niedokładne daty

en: _Identify invalid dates
pl: _Identyfikuj błędne daty

en: Mi_nimum age to bear a child
pl: Mi_nimalny wiek do urodzenia dziecka

en: Ma_ximum age to bear a child
pl: _Maksymalny wiek do urodzenia dziecka

en: Maximum number of chil_dren
pl: Maksymalna liczba dzieci

en: Mi_nimum age to father a child
pl: Mi_nimalny wiek do zostania ojcem

en: Ma_ximum age to father a child
pl: _Maksymalny wiek do zostania ojcem

en: Maximum husband-wife age _difference
pl: Maksymalna różnica wieku między mężem a żoną

en: Maximum number of years _between children
pl: Maksymalna liczba lat między dziećmi

en: Maximum _span of years for all children
pl: Maksymalna różnica wieku dla wszystkich dzieci

en: _Hide marked
pl: _Ukryj oznaczone

en: Data Verify tool
pl: Narzędzie weryfikacji danych

en: Data Verification Results
pl: Wyniki weryfikacji danych

en: _Show all
pl: Pokaż wszystkie

en: Baptism before birth
pl: Chrzest przed urodzeniem

en: Death before baptism
pl: Śmierć prze ochrzczeniem

en: Burial before birth
pl: Pogrzeb przed urodzeniem

en: Burial before death
pl: Pogrzeb przed śmiercią

en: Death before birth
pl: Śmierć przed narodzinami

en: Burial before baptism
pl: Pogrzeb przed ochrzczeniem

en: Old age at death
pl: Śmierć w starym wieku

en: Multiple parents
pl: Wielu rodziców

en: Married often
pl: Częste małżeństwa

en: Old and unmarried
pl: Stary wiek a brak małżonka

en: Too many children
pl: Zbyt wiele dzieci

en: Same sex marriage
pl: Małżeństwo osób tej samej płci

en: Female husband
pl: Mąż płci żeńskiej

en: Male wife
pl: Żona płci męskiej

en: Husband and wife with the same surname
pl: Mąż i żona o tym samym nazwisku

en: Large age difference between spouses
pl: Duża różnica wieku między małżonkami

en: Marriage before birth
pl: Małżeństwo przed narodzinami

en: Marriage after death
pl: Małżeństwo po śmierci

en: Early marriage
pl: Wczesne małżeństwo

en: Late marriage
pl: Późne małżeństwo

en: Old father
pl: Stary ojciec

en: Old mother
pl: Stara matka

en: Young father
pl: Młody ojciec

en: Young mother
pl: Młoda matka

en: Unborn father
pl: Nienarodzony ojciec

en: Unborn mother
pl: Nienarodzona matka

en: Dead father
pl: Martwy ojciec

en: Dead mother
pl: Martwa matka

en: Large year span for all children
pl: Duża rozpiętość lat między wszystkimi dziećmi

en: Large age differences between children
pl: Duża różnica wieku między dziećmi

en: Disconnected individual
pl: Osoba niepołączona

en: Invalid birth date
pl: Błędna data urodzenia

en: Invalid death date
pl: Błędna data śmierci

en: Marriage date but not married
pl: Data ślubu ale nie poślubieni

en: Old age but no death
pl: Stary wiek ale nie zmarły

en: Birth date equals death date
pl: Data urodzenia równa się dacie śmierci

en: Birth date equals marriage date
pl: Data urodzenia równa się dacie ślubu

en: Death date equals marriage date
pl: Data śmierci równa się dacie ślubu

en: Baptism too late according to family tradition
pl: Według tradycji rodzinnej chrzest jest za późno

en: Burial too late
pl: Pochówek za późno

en: Children are not in chronological order
pl: Dzieci nie są ułożone chronologicznie

en: Families are not in chronological order
pl: Rodziny nie są ułożone chronologicznie

en: Family has events with role Unknown
pl: Rodzina ma wydarzenia z rolą Nieznana

en: Person has events with role Unknown
pl: Osoba ma zdarzenia z rolą Nieznaną

en: Family events are not in chronological order
pl: Wydarzenia rodzinne nie są ułożone chronologicznie

en: Person events are not in chronological order
pl: Wydarzenia dotyczące osób nie są ułożone w porządku chronologicznym

en: Source: Title
pl: Źródło: Tytuł

en: Source: ID
pl: Źródło: ID

en: Source: Author
pl: Źródło: Autor

en: Source: Abbreviation
pl: Źródło: Skrót

en: Source: Publication Information
pl: Źródło: Informacje o wydaniu

en: Source: Private
pl: Źródło: Prywatne

en: Source: Last Changed
pl: Źródło: Ostatnia zmiana

en: Add a new citation and a new source
pl: Dodaj nowy cytat i nowe źródło

en: Add a new citation to an existing source
pl: Dodaj nowy cytat do istniejącego źródła

en: Delete the selected citation
pl: Usuń wybrane cytaty

en: Merge the selected citations
pl: Połącz wybrane cytaty

en: Citation View
pl: Podgląd cytatu

en: Citation Filter Editor
pl: Edytor filtrów cytatów

en: This citation cannot be edited at this time. Either the associated citation is already being edited or another object that is associated with the same citation is being edited.
    
    To edit this citation, you need to close the object.
pl: Ten cytat nie może być w tej chwili modyfikowany. Albo powiązany cytat jest już modyfikowany albo inny obiekt związany z tym cytatem jest obecnie modyfikowany.
    
    Aby modyfikować ten cytat musisz najpierw zamknąć obiekt.

en: Cannot merge citations.
pl: Nie można złączyć cytatów.

en: Exactly two citations must be selected to perform a merge. A second citation can be selected by holding down the control key while clicking on the desired citation.
pl: Dokładnie dwa cytaty muszą być wybrane, żeby dokonać złączenia. Drugi cytat może być zaznaczony przez przytrzymanie klawisza Ctrl w czasie klikania na pożądanym cytacie.

en: The two selected citations must have the same source to perform a merge. If you want to merge these two citations, then you must merge the sources first.
pl: Dwa wybrane cytaty muszą mieć to samo źródło, aby dokonać scalenia. Jeśli chcesz połączyć te dwa cytaty, musisz wcześniej połączyć ich źródła.

en: Edit the selected citation or source
pl: Edytuj wskazany cytat lub źródło

en: Delete the selected citation or source
pl: Usuń wybrany cytat lub źródło

en: Merge the selected citations or selected sources
pl: Połącz wybrane cytaty lub źródła

en: Citation Tree View
pl: Widok drzewa cytatów

en: Add citation...
pl: Dodaj cytat...

en: Add source...
pl: Dodaj źródło...

en: Collapse all Nodes
pl: Zwiń wszystkie notatki

en: Expand all Nodes
pl: Rozwiń wszystkie notatki

en: This source cannot be edited at this time. Either the associated Source object is already being edited, or another citation associated with the same source is being edited.
    
    To edit this source, you need to close the object.
pl: To źródło nie może być w tej chwili modyfikowane. Albo powiązane źródło jest już obecnie modyfikowane albo inny cytat skojarzony z źródłem jest obecnie modyfikowany.
    
    Aby modyfikować to odwołanie do zdarzenia musisz najpierw zamknąć obiekt.

en: Cannot perform merge.
pl: Nie można wykonać złączenia.

en: Both objects must be of the same type, either both must be sources, or both must be citations.
pl: Oba obiekty muszą być tego samego typu, albo oba muszą mieć te same źródła, albo oba muszą być cytatami.

en: Dashboard
pl: Podsumowanie

en: Add a new event
pl: Dodaj nowe zdarzenie

en: Edit the selected event
pl: Modyfikuj wybrane zdarzenie

en: Delete the selected event
pl: Usuń wybrane zdarzenie

en: Merge the selected events
pl: Połącz wybrane zdarzenia

en: Event Filter Editor
pl: Edytor filtrów zdarzeń

en: Cannot merge event objects.
pl: Nie można złączyć zdarzeń.

en: Exactly two events must be selected to perform a merge. A second object can be selected by holding down the control key while clicking on the desired event.
pl: Dokładnie dwa zdarzenia muszą być wybrane, żeby dokonać złączenia. Drugi obiekt może być zaznaczony przez przytrzymanie klawisza Ctrl w czasie klikania na pożądanym zdarzeniu.

en: Marriage Date
pl: Data małżeństwa

en: Add a new family
pl: Dodaj nową rodzinę

en: Edit the selected family
pl: Modyfikuj wybraną rodzinę

en: Delete the selected family
pl: Usuń wybraną rodzinę

en: Merge the selected families
pl: Połącz wybrane rodziny

en: Family Filter Editor
pl: Edytor filtrów rodzin

en: Make Father Active Person
pl: Zrób ojca osobą aktywną

en: Make Mother Active Person
pl: Zrób matkę osobą aktywną

en: Cannot merge families.
pl: Nie można złączyć rodzin.

en: Exactly two families must be selected to perform a merge. A second family can be selected by holding down the control key while clicking on the desired family.
pl: Dokładnie dwie rodziny muszą być wybrane, żeby dokonać złączenia. Druga rodzina może być zaznaczona przez przytrzymanie klawisza Ctrl w czasie klikania na pożądanej rodzinie.

en: Max ancestor generations
pl: Maks. liczba generacji przodków

en: Max descendant generations
pl: Maks. liczba pokoleń potomków

en: Text Font
pl: Krój pisma

en: Gender colors
pl: Kolory płci

en: Generation based gradient
pl: Gradient bazujący na generacjach

en: Age (0-100) based gradient
pl: Gradient bazujący na wieku (0-100)

en: Single main (filter) color
pl: Pojedyńczy główny kolor (filtru)

en: Time period based gradient
pl: Gradient oparty na czasie

en: White
pl: Biały

en: Color scheme classic report
pl: Schemat koloru klasycznego raportu

en: Color scheme classic view
pl: Schemat koloru klasycznego widoku

en: Background
pl: Tło

en: Add global background colored gradient
pl: Dodaj globalny gradient w kolorze tła

en: Start gradient/Main color
pl: Początek gradientu/Główny kolor

en: End gradient/2nd color
pl: Koniec gradientu/Drugi kolor

en: Color for duplicates
pl: Kolor dla duplikatów

en: Fan chart distribution
pl: Rozkład wykresu kołowego

en: Homogeneous children distribution
pl: Jednorodny rozkład dzieci

en: Size proportional to number of descendants
pl: Rozmiar proporcjonalny do liczby potomków

en: Show names on two lines
pl: Pokaż nazwiska w dwóch liniach

en: Flip name on the left of the fan
pl: Odwróć nazwę po lewej stronie wykresu

en: Show the gramps id
pl: Pokaż identyfikator Gramps ID

en: Layout
pl: Układ

en: No preview available
pl: Niemożliwy podgląd

en: Fan chart type
pl: Widok wykresu kołowego

en: Full Circle
pl: Pełny okrąg

en: Half Circle
pl: Półokrąg

en: Quadrant
pl: Kwadrant

en: Show gramps id
pl: Pokaż identyfikator Gramps ID

en: Print or save the Fan Chart View
pl: Wyruk lub zapis wykresu wachlarzowego

en: Show children ring
pl: Pokaż cienie dzieci

en: Select the person which is the reference for life ways
pl: Wskaż osobę, która będzie odniesieniem dla dróg życiowych

en: reference _Person
pl: Osoba odniesienia

en: Print or save the Map
pl: Wyruk lub zapis mapy

en: Have they been able to meet?
pl: Czy mogli się oni spotkać?

en: GeoClose
pl: GeoZamknij

en: Reference : %(name)s ( %(birth)s - %(death)s )
pl: Referencja : %(name)s ( %(birth)s - %(death)s )

en: The other : %(name)s ( %(birth)s - %(death)s )
pl: Inny : %(name)s ( %(birth)s - %(death)s )

en: The other person is unknown
pl: Pozostała osoba jest nieznana

en: You must choose one reference person.
pl: Musisz wybrać jedną osobę odniesienia.

en: Go to the person view and select the people you want to compare. Return to this view and use the history.
pl: Idź do widoku osoby i wybierz osobę którą chcesz porównać. Wróć do tego widoku i użyj historii.

en: Select the person which will be our reference.
pl: Wybierz osobę, która będzie naszym odniesieniem.

en: Choose and bookmark the new reference person
pl: Wybierz i dodaj zakładkę do nowej osoby odniesienia

en: The meeting zone probability radius.
    The colored zone is approximative.
    The meeting zone is only shown for the reference person.
    The value 9 means about 42 miles or 67 kms.
    The value 1 means about 4.6 miles or 7.5 kms.
    The value is in tenth of degree.
pl: Prawdopodobny promień strefy spotkania.
    Strefa pokolorowana jest tylko przybliżeniem.
    Strefa spotkania jest tylko pokazywana dla osoby odniesienia.
    Wartość 9 oznacza około 42 mil albo 67 km.
    Wartość 1 oznacza około 4.6 mil albo 7.5 km.
    Wartość jest podana w dziesiątych częściach stopnia.

en: The selection parameters
pl: Parametry wyboru

en: Events places map
pl: Mapa miejsc zdarzeń

en: GeoEvents
pl: GeoZdarzenia

en: incomplete or unreferenced event ?
pl: Niekompletne lub niepołączone zdarzenie ?

en: Selecting all events
pl: Wybieranie wszystkich zdarzeń

en: Right click on the map and select 'show all events' to show all known events with coordinates. You can use the history to navigate on the map. You can use filtering.
pl: Kliknij prawym przyciskiem myszy na mapie i wybierz „pokaż wszystkie wydarzenia”, aby wyświetlić wszystkie znane wydarzenia ze współrzędnymi. Możesz użyć historii do nawigacji po mapie. Możesz użyć filtrowania.

en: Bookmark this event
pl: Dodaj zakładkę do tej referencji

en: Show all events
pl: Pokaż wszystkie zdarzenia

en: Centering on Place
pl: Centruj na miejscu

en: Select the family which is the reference for life ways
pl: Wskaż rodzinę, która będzie odniesieniem dla dróg życiowych

en: reference _Family
pl: Odniesienie rodziny

en: Have these two families been able to meet?
pl: Czy te dwie rodziny mogły się spotkać?

en: GeoFamClose
pl: GeoFamZamknij

en: %(gramps_id)s : %(father)s and %(mother)s
pl: %(gramps_id)s : %(father)s i %(mother)s

en: Family reference : %s
pl: Referencja rodzinna : %s

en: The other family : %s
pl: Inna rodzina : %s

en: You must choose one reference family.
pl: Musisz wybrać jedną rodzinę odniesienia.

en: Go to the family view and select the families you want to compare. Return to this view and use the history.
pl: Idź do widoku rodzin i wybierz rodzinę którą chcesz porównać. Wróć do tego widoku i użyj historii.

en: Father : %(id)s : %(name)s
pl: Ojciec : %(id)s : %(name)s

en: Mother : %(id)s : %(name)s
pl: matka : %(id)s : %(name)s

en: Child : %(id)s - %(index)d : %(name)s
pl: Dziecko : %(id)s - %(index)d : %(name)s

en: Person : %(id)s %(name)s has no family.
pl: Osoba : %(id)s %(name)s nie ma rodziny.

en: Choose and bookmark the new reference family
pl: Wybierz i dodaj zakładkę do nowej rodziny odniesienia

en: The meeting zone probability radius.
    The colored zone is approximative.
    The meeting zone is only shown for the reference family.
    The value 9 means about 42 miles or 67 kms.
    The value 1 means about 4.6 miles or 7.5 kms.
    The value is in tenth of degree.
pl: Prawdopodobny promień strefy spotkania.
    Strefa pokolorowana jest tylko przybliżeniem.
    Strefa spotkania jest widoczna tylko dla rodziny odniesienia.
    Wartość 9 oznacza około 42 mil albo 67 km.
    Wartość 1 oznacza około 4.6 mil albo 7.5 km.
    Wartość jest podana w dziesiątych częściach stopnia.

en: Family places map
pl: Mapa miejsc rodziny

en: GeoFamily
pl: GeoRodzina

en: Family places for %s
pl: Miejsca rodzinne dla %s

en: OsmGpsMap module not loaded.
pl: Moduł OsmGpsMap nie został załadowany.

en: Geography functionality will not be available.
    Try to install:
     gir1.2-osmgpsmap-1.0 (debian, ubuntu, ...)
     osm-gps-map-gobject-1.0.1 for fedora, ...
     typelib-1_0-OsmGpsMap-1_0 for openSuse
     ...
    To build it for Gramps see the Wiki (<F1>)
     and search for 'build from source'
pl: Funkcja geograficzna nie będzie dostępna.
    Spróbuj zainstalować:
     gir1.2-osmgpsmap-1.0 (debian, ubuntu, ...)
     osm-gps-map-gobject-1.0.1 dla fedory, ...
     typelib-1_0-OsmGpsMap-1_0 dla openSuse
     ...
    Aby zbudować go dla Gramps, zobacz Wiki (<F1>)
     i wyszukaj „buduj ze źródła”

en: All known places for one Person
pl: Wszystkie znane miejsca dla jednej osoby

en: A view showing the places visited by one person during his life.
pl: Widok pokazujący miejsca odwiedzone przez osobę podczas jej życia.

en: Geography
pl: Geografia

en: All known places for one Family
pl: Wszystkie znane miejsca zdarzeń dla jednej rodziny

en: A view showing the places visited by one family during all their life.
pl: Widok pozwalający zobaczyć miejsca odwiedzone przez jedną rodzinę w trakcie całego jej życia.

en: Every residence or move for a person and any descendants
pl: Każde miejsce zamieszkania lub przeprowadzka osoby i jej potomków

en: A view showing all the places visited by all persons during their life.
    This is for a person and any descendant.
    You can see the dates corresponding to the period.
pl: Widok przedstawiający wszystkie miejsca odwiedzone przez wszystkie osoby w ciągu ich życia.
    Dotyczy to osoby i każdego potomka.
    Możesz zobaczyć daty odpowiadające okresowi.

en: A view showing the places visited by all family's members during their life: have these two people been able to meet?
pl: Widok pozwalający zobaczyć miejsca odwiedzone przez wszystkich członków rodzin w trakcie całego ich życia; czy tych dwoje ludzi mogło się spotkać?

en: A view showing the places visited by two persons during their life: have these two people been able to meet?
pl: Widok pokazujący miejsca odwiedzone przez dwie osoby podczas ich życia; czy te osoby mogły się spotkać?

en: All known Places
pl: Wszystkie znane miejsca

en: A view showing all places of the database.
pl: Widok pozwalający zobaczyć wszystkie miejsca w bazie danych.

en: All places related to Events
pl: Wszystkie miejsca skojarzone ze zdarzeniami

en: A view showing all the event places of the database.
pl: Widok pokazuje wszystkie miejsca zdarzeń w bazie danych.

en: Descendants of the active person.
pl: Potomkowie aktywnej osoby.

en: All descendants for %s
pl: Wszyscy potomkowie dla %s

en: Bookmark this person
pl: Dodaj zakładkę do tej osoby

en: The maximum number of generations.
pl: Maksymalna liczba pokoleń.

en: Time in milliseconds between drawing two generations.
pl: Czas w milisekundach między rysowaniem dwóch generacji.

en: The parameters for moves
pl: Parametry dla filmów

en: Person places map
pl: Mapa miejsc osoby

en: GeoPerson
pl: GeoOsoba

en: Person places for %s
pl: Miejsca osób dla %s

en: Animate
pl: Animuj

en: Animation speed in milliseconds (big value means slower)
pl: Szybkość animacji w milisekundach (wyższe wartości oznaczają wolniej)

en: How many steps between two markers when we are on large move ?
pl: Jak dużo kroków między dwoma markerami aby oznaczyć duży ruch?

en: The minimum latitude/longitude to select large move.
    The value is in tenth of degree.
pl: Minimalna długość/szerokość do wybrania dużego ruchu.
    Wartość w dziesiątkach stopni.

en: The animation parameters
pl: Parametry animacji

en: Places map
pl: Mapa miejsc

en: GeoPlaces
pl: GeoMiejsca

en: Selecting all places
pl: Wybieranie wszystkich miejsc

en: Right click on the map and select 'show all places' to show all known places with coordinates. You can change the markers color depending on place type. You can use filtering.
pl: Kliknij prawym przyciskiem myszy na mapie i wybierz „pokaż wszystkie miejsca”, aby wyświetlić wszystkie znane miejsca ze współrzędnymi. Możesz zmienić kolor znaczników w zależności od rodzaju miejsca. Możesz użyć filtrowania.

en: Right click on the map and select 'show all places' to show all known places with coordinates. You can use the history to navigate on the map. You can change the markers color depending on place type. You can use filtering.
pl: Kliknij prawym przyciskiem myszy na mapie i wybierz „pokaż wszystkie miejsca”, aby wyświetlić wszystkie znane miejsca ze współrzędnymi. Możesz użyć historii do nawigacji po mapie. Możesz zmienić kolor znaczników w zależności od rodzaju miejsca. Możesz użyć filtrowania.

en: The place name in the status bar is disabled.
pl: Nazwa miejsca w pasku statusu jest wyłączona.

en: The maximum number of places is reached (%d).
pl: Została osiągnięta maksymalna liczba miejsc (%d).

en: Some information are missing.
pl: Brakuje części informacji.

en: Please, use filtering to reduce this number.
pl: Proszę, użyj filtrowania aby zmniejszyć tą wartość.

en: You can modify this value in the geography option.
pl: Możesz zmodyfikować tą wartość w opcjach geograficznych.

en: In this case, it may take time to show all markers.
pl: W tym przypadku potrwa to chwilę nim zobaczysz wszystkie znaczniki.

en: Bookmark this place
pl: Dodaj zakładkę do tego miejsca

en: Show all places
pl: Pokaż wszystkie miejsca

en: Custom places name
pl: Niestandardowa nazwa miejsca

en: The places marker color
pl: Kolor znacznika miejsc

en: Edit the selected media object
pl: Modyfikuj wybrany obiekt medialny

en: Delete the selected media object
pl: Usuń wybrany obiekt medialny

en: Merge the selected media objects
pl: Połącz wybrane obiekty medialne

en: Media Filter Editor
pl: Edytor filtrów mediów

en: View in the default viewer
pl: Wyświetl w domyślnej aplikacji

en: Cannot merge media objects.
pl: Nie można złączyć obiektów medialnych.

en: Exactly two media objects must be selected to perform a merge. A second object can be selected by holding down the control key while clicking on the desired object.
pl: Dokładnie dwa obiekty medialne muszą być wybrane w celu dokonania złączenia. Drugi obiekt może być wybrany poprzez przytrzymanie wciśniętego przycisku Ctrl w czasie kliknięcia na obiekcie.

en: Delete the selected note
pl: Usuń wybraną notatkę

en: Merge the selected notes
pl: Połącz wybrane notatki

en: Note Filter Editor
pl: Edytor filtrów notatek

en: Cannot merge notes.
pl: Nie można złączyć notatek.

en: Exactly two notes must be selected to perform a merge. A second note can be selected by holding down the control key while clicking on the desired note.
pl: Dokładnie dwie notatki muszą być wybrane, żeby dokonać złączenia. Druga notatka może być zaznaczona przez przytrzymanie klawisza Ctrl w czasie klikania na pożądanej notatce.

[ctx: short for born]
en: b.
pl: ur.

[ctx: short for died]
en: d.
pl: zm.

[ctx: short for christened]
en: chr.
pl: chrz.

[ctx: short for buried]
en: bur.
pl: poch.

[ctx: short for cremated]
en: crem.
pl: skrem.

en: Jump to child...
pl: Przejdź do dziecka...

en: Jump to father
pl: Przejdź do ojca

en: Jump to mother
pl: Przejdź do matki

en: A person was found to be his/her own ancestor.
pl: Odnaleziono osobę będącą jego/jej własnym przodkiem.

en: Pre_vious
pl: Poprzedni

en: _Next
pl: _Następne

en: Mouse scroll direction
pl: Kierunek scrolla myszy

en: Top <-> Bottom
pl: Góra <-> Dół

en: Left <-> Right
pl: Lewo <-> Prawo

en: About Pedigree View
pl: Informacje o widoku rodowodu

en: Add New Parents...
pl: Dodaj nowych rodziców...

en: Show images
pl: Pokazuj obrazy

en: Show marriage data
pl: Pokazuj informacje o małżeństwie

en: Show unknown people
pl: Pokaż nieznane osoby

en: Show tags
pl: Pokaż Tagi

en: Tree style
pl: Styl drzewa

en: Compact
pl: Kompaktowe

en: Expanded
pl: Rozszerzony

en: Standard
pl: Standardowe

en: Tree direction
pl: Kierunek drzewa

en: Tree size
pl: Rozmiar drzewa

en: Person View
pl: Widok osoby

en: People Tree View
pl: Osoby w widoku drzewa

en: Place View
pl: Widok miejsc

en: Place Tree View
pl: Miejsca w widoku drzewa

en: Collapse this Entire Group
pl: Zwiń całą wybraną grupę

en: Expand this Entire Group
pl: Rozwiń całą wybraną grupę

en: Organize Bookmarks...
pl: Organizuj zakładki...

en: Add Existing Parents...
pl: Dodaj istniejących rodziców...

en: Add Partner...
pl: Dodaj partnera...

en: _Reorder
pl: Zmień kolejność

en: Add a new family with person as parent
pl: Dodaj nową rodzinę z osobą jako rodzicem

en: Add a new set of parents
pl: Dodaje nowy zestaw rodziców

en: Add person as child to an existing family
pl: Dodaj osobę jako dziecko do istniejącej rodziny

en: Change order of parents and families
pl: Zmień kolejność rodziców i rodzin

en: Edit the active person
pl: Modyfikuj aktywną osobę

en: Alive
pl: Żyjący

en: %(date)s in %(place)s
pl: %(date)s, %(place)s

en: Edit parents
pl: Modyfikuj rodziców

en: Reorder parents
pl: Zmień kolejność rodziców

en: Remove person as child of these parents
pl: Usuń osobę jako dziecko tych rodziców

en: Remove person as parent in this family
pl: Usuń osobę jako rodzica tej rodziny

en:  ({number_of} sibling) |  ({number_of} siblings)
pl[0]:  ({number_of} rodzeństwo)
pl[1]:  ({number_of} rodzeństwa)
pl[2]:  ({number_of} rodzeństwa)

en:  (1 brother)
pl:  (1 brat)

en:  (1 sister)
pl:  (1 siostra)

en:  (1 sibling)
pl:  (1 rodzeństwo)

en:  (only child)
pl:  (jedynak)

en: Add new child to family
pl: Dodaj nowe dziecko do rodziny

en: Add existing child to family
pl: Dodaj istniejące dziecko do rodziny

en: Relationship type: %s
pl: Rodzaj związku: %s

en: %(event_type)s %(date)s in %(place)s
pl: %(event_type)s: %(date)s, %(place)s

en: %(event_type)s %(date)s
pl: %(event_type)s: %(date)s

en: %(event_type)s %(place)s
pl: %(event_type)s: %(place)s

en: Broken family detected
pl: Wykryto uszkodzone rodziny

en: Please run the Check and Repair Database tool
pl: Proszę najpierw uruchomić narzędzie Sprawdź i napraw bazę danych

en:  ({number_of} child) |  ({number_of} children)
pl[0]:  ({number_of} dziecko)
pl[1]:  ({number_of} dzieci)
pl[2]:  ({number_of} dzieci)

en:  (no children)
pl:  (bez dzieci)

en: Use shading
pl: Użyj cieniowania

en: Display edit buttons
pl: Wyświetl przyciski edycji

en: View links as website links
pl: Pokaż odnośniki jako linki sieciowe

en: Show Details
pl: Pokaż szczegóły

en: Show Siblings
pl: Pokaż rodzeństwo

en: Home URL
pl: Adres URL strony domowej

en: Search URL
pl: Adres URL wyszukiwania

en: Add a new repository
pl: Dodaj nowe Repozytorium

en: Delete the selected repository
pl: Usuń wybrane Repozytorium

en: Merge the selected repositories
pl: Połącz wybrane repozytoria

en: Repository Filter Editor
pl: Edytor filtrów Repozytoriów

en: Cannot merge repositories.
pl: Nie można złączyć repozytoriów.

en: Exactly two repositories must be selected to perform a merge. A second repository can be selected by holding down the control key while clicking on the desired repository.
pl: Dokładnie dwa repozytoria muszą być wybrane, żeby dokonać złączenia. Drugie repozytorium może być zaznaczone przez przytrzymanie klawisza Ctrl w czasie klikania na pożądanym repozytorium.

en: Edit the selected source
pl: Modyfikuj wybrane źródło

en: Delete the selected source
pl: Usuń wybrane źródło

en: Merge the selected sources
pl: Połącz wybrane źródła

en: Source Filter Editor
pl: Edytor filtrów źródeł

en: Cannot merge sources.
pl: Nie można złączyć źródeł.

en: Exactly two sources must be selected to perform a merge. A second source can be selected by holding down the control key while clicking on the desired source.
pl: Dokładnie dwa źródła muszą być wybrane w celu dokonania złączenia. Drugie miejsce może być wybrane poprzez przytrzymanie wciśniętego przycisku Ctrl w czasie kliknięcia na pożądanym źródle.

en: The view showing all the events
pl: Widok pokazuje wszystkie zdarzenia

en: The view showing all families
pl: Widok pokazuje wszystkie rodziny

en: The view showing Gramplets
pl: Widok pokazujący Gramplety

en: The view showing all the media objects
pl: Ten widok pokazuje wszystkie obiekty medialne

en: The view showing all the notes
pl: Ten widok pokazuje wszystkie notatki

en: The view showing all relationships of the selected person
pl: Ten widok pokazuje wszystkie relacje wybranej osoby

en: The view showing an ancestor pedigree of the selected person
pl: Ten widok zawiera rodowód przodków wybranej osoby

en: Charts
pl: Wykresy

en: A view showing parents through a fanchart
pl: Widok pokazuje rodziców poprzez wykres wachlarzowy

en: Showing descendants through a fanchart
pl: Wyświetl potomków przez wykres wachlarzowy

en: Showing ascendants and descendants through a fanchart
pl: Pokaż przodków i potomków na wykresie wachlarzowym

en: Grouped People
pl: Pogrupowane osoby

en: The view showing all people in the Family Tree grouped per family name
pl: Widok pokazuje wszystkie osoby w drzewie rodzinnym pogrupowane wg nazwiska rodzinnego

en: The view showing all people in the Family Tree in a flat list
pl: Widok pokazuje wszystkie osoby w drzewie rodzinnym jako płaską listę

en: The view showing all the places of the Family Tree
pl: Ten widok pokazuje wszystkie miejsca w tym drzewie rodzinnym

en: Place Tree
pl: Drzewo miejsc

en: A view displaying places in a tree format.
pl: Widok pokazujący zdarzenia w formacie drzewa.

en: The view showing all the repositories
pl: Pokazuje wszystkie repozytoria

en: The view showing all the sources
pl: Ten widok pokazuje wszystkie źródła

en: The view showing all the citations
pl: Ten widok pokazuje wszystkie cytaty

en: Citation Tree
pl: Drzewo cytatów

en: A view displaying citations and sources in a tree format.
pl: Widok pokazujący cytaty i źródła w formacie drzewa.

en: Address Book
pl: Książka adresowa

en: This page contains an index of all the individuals in the database, sorted by their surname, with one of the following: Address, Residence, or Web Links. Selecting the person&#8217;s name will take you to their individual Address Book page.
pl: Ta strona zawiera spis wszystkich osób w bazie, posortowanych według ich nazwisk, wraz z jedną z wartości: Adres, miejsce pobytu lub linki www. Wybranie imienia osoby przeniesie Cię do strony książki adresowej poświęconej tej osobie.

en: Full Name
pl: Nazwisko

en: Web Links
pl: Linki web

en: Narrative
pl: Opis

en: State/ Province
pl: Województwo

en: Generated by %(gramps_home_html_start)sGramps%(html_end)s %(version)s
pl: Wygenerowane przez %(gramps_home_html_start)sGramps%(html_end)s %(version)s

en: Last change was the %(date)s
pl: Ostatnie zmiany po %(date)s

en:  on %(date)s
pl:  %(date)s

en: %(http_break)sCreated for %(subject_url)s
pl: %(http_break)sUtworzone dla %(subject_url)s

en: Basic-Blue
pl: Podstawowy - niebieski

en: Visually Impaired
pl: Dla osób słabowidzących

en: Go to top
pl: Przejdź na górę

[ctx: Html]
en: Home
pl: Strona startowa

en: Heatmaps
pl: Mapy cieplne

en: Thumbnails
pl: Miniaturka(i)

en: Download
pl: Ściągnij

en: Contact
pl: Kontakt

en: Web Calendar
pl: Kalendarz Web

en: Heatmap
pl: Mapa cieplna

en: Previous
pl: Poprzednie

en: Next
pl: Następne

en: Other media: videos, pdfs...
pl: Inne media: filmy, pliki PDF...

en:  [Click to Go]
pl:  [Kliknij aby przejść]

en: Latter-Day Saints/ LDS Ordinance
pl: Ordynacja Świętych w Dniach Ostatnich/LDS (Mormonów)

en: Family Map
pl: Mapa rodzin

en: Invalid latitude
    (syntax: 18\u00b09'48.21"S, -18.2412 or -18:9:48.21)
pl: Błędna szerokość
    (składnia: 18\u00b09'48.21"S, -18.2412 lub -18:9:48.21)

en: Invalid longitude
    (syntax: 18\u00b09'48.21"E, -18.2412 or -18:9:48.21)
pl: Błędna długość
    (składnia: 18\u00b09'48.21"E, -18.2412 lub -18:9:48.21)

en: Church Parish
pl: Parafia

en: Locations
pl: Położenie

en: circa
pl: około

en: around
pl: około

en: Web Calendar Report
pl: Raport kalendarza web

en: Calculating Holidays for year %04d
pl: Wyznaczanie świąt/dni wolnych dla roku %04d

en: Full year at a Glance
pl: Cały rok na raz

en: NarrativeWeb Home
pl: Strona startowa narracyjnej strony

en: Formatting months ...
pl: Formatowanie miesięcy...

en: Creating Year At A Glance calendar
pl: Tworzenie strony kalendarza Rok od razu

en: %(year)d, At A Glance
pl: %(year)d, na raz

en: This calendar is meant to give you access to all your data at a glance compressed into one page. Clicking on a date will take you to a page that shows all the events for that date, if there are any.
pl: Ten kalendarz zaprojektowany jest tak, aby dać Tobie dostęp do wszystkich dat od razu, ułożonych i upakowanych na jednej stronie. Klikając na datę przeniesiesz się na stronę, która pokazuje wszystkie zdarzenia dla wybranej daty, jeśli takowe istnieją.

en: One Day Within A Year
pl: Jeden dzień w roku

en: %(spouse)s and %(person)s
pl: %(spouse)s i %(person)s

en: %s old
pl: %s stary

en: %s since death
pl: %s od śmierci

en: death
pl: Śmierć

en: %(couple)s, <em>wedding</em>
pl: %(couple)s, <em>ślub</em>

en: Until
pl: Do

en: {couple}, {years} year anniversary | {couple}, {years} year anniversary
pl[0]: {couple}, {years} rocznica
pl[1]: {couple}, {years} rocznica
pl[2]: {couple}, {years} rocznica

en: This page is for the user/ creator of this Family Tree/ Narrative website to share a couple of files with you regarding their family.  If there are any files listed below, clicking on them will allow you to download them. The download page and files have the same copyright as the remainder of these web pages.
pl: Ta strona jest dla użytkownika/twórcy tego drzewa rodzinnego/strony opisowej, aby współdzielić pliki odnoszące się do rodziny. Jeśli są jakieś pliki pokazane poniżej, to kliknięcie na ich nazwę pozwoli Ci je pobrać. Strona pobierania plików oraz same pliki mają te same prawa autorskie co reszta strony.

en: File Name
pl: Nazwa Pliku

en: Last Modified
pl: Ostatnio modyfikowany

en: No file to download
pl: Brak pliku dla pobrania

en: Creating event pages
pl: Tworzenie stron zdarzeń

en: Event types beginning with letter %s
pl: Typy zdarzeń zaczynające literą %s

en: This page contains an index of all the events in the database, sorted by their type and date (if one is present). Clicking on an event&#8217;s Gramps ID will open a page for that event.
pl: Ta strona zawiera indeks wszystkich zdarzeń w bazie posortowanych według ich typu i daty (jeśli istnieje). Kliknięcie na identyfikatorze Gramps ID przeniesie Cię do strony poświęconej temu zdarzeniu.

en: Letter
pl: Litera

en: Creating family pages...
pl: Tworzenie stron rodziny...

en: Families beginning with letter
pl: Typy zdarzeń zaczynające literą

en: This page contains an index of all the families/ relationships in the database, sorted by their family name/ surname. Clicking on a person&#8217;s name will take you to their family/ relationship&#8217;s page.
pl: Ta strona zawiera spis wszystkich rodzin/ich relacji w bazie posortowanych według imienia/nazwiska. Kliknięcie na imieniu osoby zabierze Cię do strony poświęconej tej rodzinie/ relacji rodzinnej.

en: Family Map for %s
pl: Mapa rodziny dla %s

en: Creating heatmap pages for events
pl: Tworzenie stron z mapami cieplnymi dla wydarzeń

en: The next section contains an index of all the events for an Heatmap map.
pl: Kolejna sekcja zawiera indeks wszystkich zdarzeń dla mapy cieplnej.

[ctx: Event Name]
en: Name
pl: Nazwa

en: Places beginning with letter %s
pl: Miejsca zaczynające się literą %s

en: Heatmap for %s within the selected filter
pl: Mapa cieplna dla %s w ramach wybranego filtra

en: The next section contains an index of all the surnames for an Heatmap map.
pl: Kolejna sekcja zawiera indeks wszystkich nazwisk dla mapy cieplnej.

[ctx: Name]
en: Surname
pl: Nazwisko

en: The next section contains an index of all the tags for an Heatmap map.
pl: Kolejna sekcja zawiera indeks wszystkich tagów dla mapy cieplnej.

en: This section contains the map for all people with the event: {event_type} ({selected_filter})
pl: Ta sekcja zawiera mapę wszystkich osób powiązanych ze zdarzeniem: {event_type} ({selected_filter})

en:  which has no event for the selected filter.
pl:  który nie ma żadnego zdarzenia dla wybranego filtra.

en: This section contains the map of all events for: {surname} ({selected_filter})
pl: Ta sekcja zawiera mapę wszystkich zdarzeń dla: {surname} ({selected_filter})

en: This section contains the map for all people, events with the tag: {tag} ({selected_filter})
pl: Ta sekcja zawiera mapę wszystkich osób i zdarzeń oznaczonych tagiem: {tag} ({selected_filter})

en: Home
pl: Początek

en: Creating media pages
pl: Tworzenie stron z obiektami medialnymi

en: This page contains an index of all the media objects in the database, sorted by their title. Clicking on the title will take you to that media object&#8217;s page.  If you see media size dimensions above an image, click on the image to see the full sized version.
pl: Ta strona zawiera spis wszystkich obiektów medialnych w bazie posortowanych według ich nazwy. Kliknięcie na nazwie danego obiektu przeniesie Cię do strony poświęconej temu obiektowi medialnemu. Jeśli widzisz informację o rozmiarze danego obiektu medialnego ponad obrazkiem, kliknięcie na obrazek pozwoli Ci zobaczyć go w normalnych wymiarach.

[ctx: Media]
en:  Name
pl:  Nazwa

en: Mime Type
pl: Typ Mime

en: Creating list of media pages
pl: Tworzenie list z obiektami medialnymi

en: Narrated Web Site Report
pl: Opisowa strona internetowa

en: Below unused media objects
pl: Poniżej nieużywane obiekty multimedialne

en: %(strong1_strt)s%(page_number)d%(strong_end)s of %(strong2_strt)s%(total_pages)d%(strong_end)s
pl: %(strong1_strt)s%(page_number)d%(strong_end)s z %(strong2_strt)s%(total_pages)d%(strong_end)s

en: The file has been moved or deleted.
pl: Plik został przeniesiony lub usunięty.

en: This is a remote media
pl: To jest zdalny nośnik danych

en: File Type
pl: Typ pliku

en: Missing media object:
pl: Brakujący obiekt medialny:

en: Neither %(current)s nor %(parent)s are directories
pl: Ani %(current)s ani %(parent)s nie są katalogami

en: Could not create the directory: %s
pl: Nie udało się utworzyć katalogu: %s

en: Invalid file name
pl: Niepoprawna nazwa pliku

en: The archive file must be a file, not a directory
pl: Archiwum musi być plikiem, a nie katalogiem

en: ID=%(grampsid)s, path=%(dir)s
pl: ID=%(grampsid)s, ścieżka=%(dir)s

en: Missing media objects:
pl: Brakujące obiekty medialne:

en: Constructing list of other objects...
pl: Konstruowanie listy innych obiektów...

en: Family of %(husband)s and %(spouse)s
pl: Rodzina %(husband)s i %(spouse)s

en: Family of %s
pl: Rodzina z %s

en: Creating GENDEX file
pl: Tworzenie pliku GENDEX

en: Creating surname pages
pl: Tworzenie stron z nazwiskami

en: Creating thumbnail preview page...
pl: Tworzenie stron z miniaturkami...

en: Creating statistics page...
pl: Tworzenie stron statystyk...

en: Creating updates page...
pl: Tworzenie stron aktualności...

en: Creating address book pages ...
pl: Tworzenie stron książki adresowej...

en: Narrative Website Report for the %s language
pl: Opisowa strona internetowa dla języka %s

en: Narrative Website Report
pl: Opisowa strona internetowa

en: Store website in .tar.gz archive
pl: Zapisz stronę w archiwum .tar.gz

en: Whether to store the website in an archive file
pl: Określa, czy strony mają być zapisane w pliku archiwum

en: The destination directory for the web files
pl: Katalog docelowy dla plików stron www

en: My Family Tree
pl: Moje drzewo genealogiczne

en: Website title
pl: Tytuł strony internetowej

en: The title of the website
pl: Tytuł strony www

en: Select filter to restrict people that appear on the website
pl: Wybierz filtr aby wybrać osoby, które pojawią się na stronie internetowej

en: Show the relationship between the current person and the active person
pl: Wyświetl wszystkie relacje pomiędzy tą osobą a osobą początkową

en: For each person page, show the relationship between this person and the active person.
pl: Dla każdej strony osoby pokaż związek między tą osobą a osobą początkową.

en: File extension
pl: Rozszerzenie nazwy pliku

en: The extension to be used for the web files
pl: Rozszerzenie, jakie zostanie nadane plikom strony www

en: Copyright
pl: Prawa autorskie

en: The copyright to be used for the web files
pl: Prawa autorskie, jakie zostaną dopisane do plików strony www

en: StyleSheet
pl: Arkusz stylów

en: The default stylesheet to be used for the pages
pl: Domyślny styl, jaki będzie używany na stronach www

en: Horizontal -- Default
pl: Poziomo - domyślnie

en: Vertical   -- Left Side
pl: Poziomo - lewa strona

en: Fade       -- WebKit Browsers Only
pl: Rozjaśnianie - Tylko przeglądarki WebKit'owe

en: Drop-Down  -- WebKit Browsers Only
pl: Przeciągnij i upuść - Tylko przeglądarki WebKit'owe

en: Navigation Menu Layout
pl: Układ menu nawigacyjnego

en: Choose which layout for the Navigation Menus.
pl: Wybierz układ interfejsu z menu nawigacji.

en: Normal Outline Style
pl: Normalny styl wyróżniający

en: Citation References Layout
pl: Układ odnośników bibliograficznych

en: Specify the default layout for the Citation References section on the source page
pl: Określ domyślny układ sekcji odnośników bibliograficznych na stronie źródłowej

en: Include ancestor's tree
pl: Dołącz drzewo przodków

en: Whether to include an ancestor graph on each individual page
pl: Określa, czy dołączać graf przodków na stronie każdej osoby

en: Add previous/next
pl: Dodaj poprzedni/następny

en: Add previous/next to the navigation bar.
pl: Dodaj poprzedni/następny do paska nawigacyjnego.

en: This is a secure site (HTTPS)
pl: To jest bezpieczna strona (HTTPS)

en: Whether to use http:// or https://
pl: Określenie, czy używać http:// czy https://

en: Toggle sections
pl: Wybór selekcji

en: Check it if you want to open/close a section
pl: Zaznacz, jeśli chcesz otworzyć/zamknąć sekcję

en: Max. rows in an index
pl: Maksymalna liczba wierszy w indeksie

en: The maximum number of rows to include in an index page
pl: Maksymalna liczba wierszy do uwzględnienia na stronie indeksu

en: Extra Pages
pl: Dodatkowe Strony

en: Extra page name
pl: Nazwa dodatkowej strony

en: Your extra page name like it is shown in the menubar
pl: Twoja dodatkowa nazwa strony wyświetlana na pasku menu

en: Your extra page path
pl: Twoja dodatkowa ścieżka do strony

en: Your extra page path without extension
pl: Twoja dodatkowa ścieżka do strony bez rozszerzenia

en: Do we use multiple translations?
pl: Czy używamy wielu tłumaczeń?

en: Whether to display the narrative web in multiple languages.
    See the translation tab to add new languages to the default one defined in the next field.
pl: Jeśli chcesz, aby strona narracyjna była wyświetlana w wielu językach.
    Zobacz zakładkę tłumaczenia, aby dodać nowe języki do domyślnego zdefiniowanego w następnym polu.

en: Sort all children in birth order
pl: Sortuj wszystkie dzieci wg daty urodzenia

en: Whether to display children in birth order or in entry order.
pl: Czy wyświetlać dzieci w kolejności urodzenia, czy w kolejności wprowadzania.

en: Do we display coordinates in the places list?
pl: Czy wyświetlać współrzędne geograficzne w liście miejsc?

en: Whether to display latitude/longitude in the places list.
pl: Czy wyświetlać szerokość/długość geograficzną na liście miejsc.

en: Sort places references either by date or by name
pl: Sortuj odniesienia do miejsc według daty lub nazwy

en: Sort the places references by date or by name. Not set means by date.
pl: Sortuj odniesienia do miejsc według daty lub nazwy. Nieustawione oznacza według daty.

en: Graph generations
pl: Ilość generacji w grafie

en: The number of generations to include in the ancestor graph
pl: Ilość generacji do uwzględnienia w grafie przodków

en: Include narrative notes just after name, gender
pl: Dołącz notatki narracyjne tuż za nazwiskiem i płcią

en: Include narrative notes just after name, gender and age at death (default) or include them just before attributes.
pl: Dołącz notatki narracyjne tuż po imieniu, płci i wieku w chwili śmierci (domyślnie) lub dołącz je tuż przed atrybutami.

en: Page Generation
pl: Generowanie strony

en: Home page note
pl: Notatka strony startowej

en: A note to be used on the home page
pl: Notatka, która zostanie użyta dla strony startowej

en: Home page image
pl: Obrazek strony startowej

en: An image to be used on the home page
pl: Zdjęcie, które zostanie użyte na stronie startowej

en: Introduction note
pl: Notatka wprowadzająca

en: A note to be used as the introduction
pl: Notatka, która zostanie użyta jako wprowadzenie

en: Introduction image
pl: Obraz wprowadzający

en: An image to be used as the introduction
pl: Zdjęcie, które zostanie użyte jako wprowadzenie

en: Publisher contact note
pl: Notatka - kontakt z twórcą

en: A note to be used as the publisher contact.
    If no publisher information is given,
    no contact page will be created
pl: Notatka, która będzie wykorzystana jako kontakt do publikującego.
    Jeśli nie zostanie podana żadna informacja,
    to nie zostanie wygenerowana strona kontaktu

en: Publisher contact image
pl: Zdjęcie - kontakt z twórcą

en: An image to be used as the publisher contact.
    If no publisher information is given,
    no contact page will be created
pl: Obraz, który będzie wykorzystana jako kontakt do publikującego.
    Jeśli nie zostanie podana żadna informacja,
    to nie zostanie wygenerowana strona kontaktu

en: HTML user header
pl: Nagłówek HTML użytkownika

en: A note to be used as the page header or a PHP code to insert.
pl: Notatka używana jako nagłówek strony lub kod PHP do wstawienia.

en: HTML user footer
pl: Stopka HTML użytkownika

en: A note to be used as the page footer
pl: Notatka, która będzie użyta jako stopka strony

en: PHP user session
pl: Sesja użytkownika w PHP

en: A note to use for starting the php session.
    This option will be available only if the .php file extension is selected.
pl: Uwaga, której należy użyć przy rozpoczynaniu sesji php.
    Ta opcja będzie dostępna tylko w przypadku wybrania rozszerzenia pliku .php.

en: Images Generation
pl: Generowanie obrazów

en: Include images and media objects
pl: Dołącz obrazy i obiekty medialne

en: Whether to include a gallery of media objects
pl: Określa, czy dołączać galerię obiektów medialnych

en: Create the images index
pl: Utwórz indeks obrazów

en: This option allows you to create the images index
pl: Ta opcja umożliwia tworzenie indeksu obrazów

en: Include unused images and media objects
pl: Uwzględnij nieużywane obrazy i obiekty multimedialne

en: Whether to include unused or unreferenced media objects
pl: Określa, czy dołączać nieużywane obrazy i obiekty multimedialne

en: Create and only use thumbnail- sized images
pl: Twórz i używaj tylko obrazów w rozmiarze miniatur

en: This option allows you to create only thumbnail images instead of the full-sized images on the Media Page. This will allow you to have a much smaller total upload size to your web hosting site.
pl: Ta opcja pozwala na stworzenie tylko miniaturek zdjęć zamiast pełnowymiarowych zdjęć na stronach obiektów medialnych. To pozwala na znaczne ograniczenie maksymalnej ilości danych wgrywanych na twoją stronę www.

en: Create the thumbnail index
pl: Utwórz indeks miniatur

en: This option allows you to create the thumbnail index
pl: Ta opcja umożliwia utworzenie indeksu miniatur

en: Max width of initial image
pl: Maksymalna szerokość obrazka początkowego

en: This allows you to set the maximum width of the image shown on the media page.
pl: Pozwala Tobie na określenie maksymalnej szerokości obrazu pokazywanego na stronie z obiektami medialnymi.

en: Include download page
pl: Dołącz stronę pobierania

en: Whether to include a database download option
pl: Określa, czy dołączać możliwość pobrania bazy

en: How many downloads
pl: Ile pobrań

en: The number of download files to include in the download page
pl: Liczba plików do pobrania, które należy uwzględnić na stronie pobierania

en: Download Filename #%c
pl: Pobierz nazwę pliku #%c

en: File to be used for downloading of database
pl: Plik używany do pobrania bazy danych

en: Description for download
pl: Opis dla pobrania

en: Family Tree #%c
pl: Drzewo genealogiczne #%c

en: Give a description for this file.
pl: Podaj opis dla tego pliku.

en: Advanced Options
pl: Opcje zaawansowane

en: Character set encoding
pl: Kodowanie znaków

en: The encoding to be used for the web files
pl: Kodowanie znaków, jakie będzie użyte w plikach strony www

en: Include link to active person on every page
pl: Dodaj odnośnik do aktywnej osoby na każdej stronie

en: Include a link to the active person (if they have a webpage)
pl: Dołącza link do aktywnej osoby (jeśli posiada stronę domową)

en: Include a column for birth dates on the index pages
pl: Dodaj kolumnę z datami urodzin na stronach indeksów

en: Whether to include a birth column
pl: Określa, czy dołączać kolumnę z datą urodzin

en: Include a column for death dates on the index pages
pl: Dodaj kolumnę z datami śmierci na stronach indeksów

en: Whether to include a death column
pl: Określa, czy dołączać kolumnę z datą śmierci

en: Include a column for partners on the index pages
pl: Dodaj kolumnę z informacją o partnerach na stronach indeksów

en: Whether to include a partners column
pl: Określa, czy dołączać kolumnę z partnerami

en: Include a column for parents on the index pages
pl: Dodaj kolumnę z informacją o rodzicach na stronach indeksów

en: Whether to include a parents column
pl: Określa, czy dołączać kolumnę rodziców

en: Include half and/or step-siblings on the individual pages
pl: Dodaj rodzeństwo przyrodnie i przysposobione na stronach osób

en: Whether to include half and/or step-siblings with the parents and siblings
pl: Czy dołączać rodzeństwo przyrodnie i przysposobione na stronach rodziców i rodzeństwa

en: Include family pages
pl: Dołącz strony rodzin

en: Whether or not to include family pages.
pl: Określa, czy dołączać strony rodzin.

en: Include event pages
pl: Dołącz strony zdarzeń

en: Add a complete events list and relevant pages or not
pl: Dodaje lub nie kompletną listę zdarzeń i odpowiednie strony

en: Include other roles
pl: Uwzględnij inne role

en: Include persons with other roles to an event
pl: Włącz do wydarzenia osoby pełniące inne role

en: Include place pages
pl: Dołącz strony z miejscami

en: Whether or not to include the place pages.
pl: Określa, czy dołączać strony miejsc.

en: Include unused place pages
pl: Uwzględnij strony niewykorzystanych miejsc

en: Whether or not to include the unused place pages.
pl: Określa, czy uwzględnić strony niewykorzystanych miejsc.

en: Include source pages
pl: Dołącz strony ze źródłami

en: Whether or not to include the source pages.
pl: Określa, czy dołączać strony źródeł.

en: Include repository pages
pl: Dołącz strony repozytorium

en: Whether or not to include the repository pages.
pl: Określa, czy dołączać strony repozytorium.

en: Include GENDEX file (/gendex.txt)
pl: Dołącz plik GENDEX (/gendex.txt)

en: Whether to include a GENDEX file or not
pl: Określa, czy dołączać plik GENDEX

en: Include address book pages
pl: Dołącz strony książki adresowej

en: Whether or not to add Address Book pages,which can include e-mail and website addresses and personal address/ residence events.
pl: Określa czy dodawać strony książki adresowej które mogą zawierać adresy email lub stron internetowych oraz dane adresowe/położenia zdarzeń.

en: Include the statistics page
pl: Dołącz strony statystyk

en: Whether or not to add statistics page
pl: Określa, czy dołączać strony ze statystykami

en: Place Map Options
pl: Opcje mapy miejsc

en: Stamen Map
pl: Mapa Stamen

en: Map Service
pl: Usługa map

en: Choose your choice of map service for creating the Place Map Pages.
pl: Wybierz dostawcę map dla tworzenia map miejsc.

en: Include Place map on Place Pages
pl: Dodaj mapę miejsc na stronach miejsc

en: Whether to include a place map on the Place Pages, where Latitude/ Longitude are available.
pl: Czy dołączać mapę miejsc na stronach miejsc, tam gdzie dł./szer. geograficzna są dostępne.

en: Include Family Map Pages with all places shown on the map
pl: Dołącz indywidualną mapę rodziny z wszystkimi miejscami pokazanymi na mapie

en: Whether or not to add an individual page map showing all the places on this page. This will allow you to see how your family traveled around the country.
pl: Określa czy dodawać indywidualną stronę z mapą pokazującą wszystkie miejsca na tej stronie. Pozwala to zobaczyć jak Twoja rodzina podróżowała po kraju.

en: Family Links
pl: Linki do rodzin

en: Drop
pl: Usuń

en: Markers
pl: Znaczniki

en: Google/ FamilyMap Option
pl: Google/ Opcje mapy rodzin

en: Select which option that you would like to have for the Google Maps family-map pages...
pl: Wybierz którą opcję chciałbyś mieć dla stron rodzin w Google Maps...

en: Google maps API key
pl: Klucz API do map Google

en: The API key used for the Google maps.
    This key is mandatory and must be valid
pl: Klucz API używany do map Google.
    Ten klucz jest obowiązkowy i musi być ważny

en: How to get the API key
pl: Jak zdobyć klucz API

en: Copy and paste this value in your browser.
    The Google maps service must be selected.
pl: Skopiuj i wklej tę wartość w przeglądarce.
    Usługa map Google musi być wybrana.

en: Terrain
pl: Teren

en: WaterColor
pl: Kolory zakreślacza

en: Stamen Option
pl: Opcje mapy Stamen

en: Select which option that you would like to have for the Stamen map map-pages...
pl: Wybierz opcję, którą chcesz mieć na stronach mapy Stamen...

en: Stamen maps API key
pl: Klucz API do map Stamen

en: The API key used for the Stamen maps.
    This key is mandatory and must be valid
pl: Klucz API używany do map Stamen.
    Ten klucz jest obowiązkowy i musi być ważny

en: Copy and paste this value in your browser.
    The Stamen maps service must be selected.
pl: Skopiuj i wklej tę wartość w przeglądarce.
    Usługa map Stamen musi być wybrana.

[ctx: val]
en: in %(inipth)s (%(val)s)
pl: w %(inipth)s (%(val)s)

en: latest
pl: najnowszy

en: openlayers version to use
pl: wersja openlayers do użycia

en: You should use this option only if you can't see the maps in your website for OpenStreetMap or Stamen maps
    You can change the value in the specified file. The option name to modify is openlayers_version.
    See OLDER VERSIONS in https://openlayers.org/
pl: Powinieneś używać tej opcji tylko wtedy, gdy nie widzisz map w swojej witrynie dla map OpenStreetMap lub Stamen
    Możesz zmienić wartość w określonym pliku. Nazwa opcji do zmodyfikowania to openlayers_version.
    Zobacz STARSZE WERSJE na https://openlayers.org/

en: Other inclusion (CMS, web calendar, PHP)
pl: Inne włączenia (CMS, web calendar, PHP)

en: Do we include these pages in a CMS web?
pl: Czy dołączamy te strony do strony CMS?

en: Where do you place your website? default = /NAVWEB
pl: Gdzie umieszczasz swoją stronę internetową? domyślnie = /NAVWEB

en: Include the news and updates page
pl: Dołącz stronę z wiadomościami i aktualizacjami

en: Whether to include a page with the last updates
pl: Określa, czy dołączać stronę z ostatnimi aktualizacjami

en: Max days for updates
pl: Maksymalna liczba dni na aktualizacje

en: You want to see the last updates on how many days?
pl: Z ilu ostatnich dni pokazać aktualizacje?

en: Max number of updates per object to show
pl: Maksymalna liczba aktualizacji na obiekt do pokazania

en: How many updates do you want to see max
pl: Ile maksymalnie aktualizacji chcesz zobaczyć

en: Translations
pl: Tłumaczenie

en: Second language
pl: Drugi język

en: Site name for your second language
pl: Nazwa witryny dla drugiego języka

en: This site title
pl: Tytuł strony internetowej

en: Enter a title in the respective language
pl: Wpisz tytuł w odpowiednim języku

en: Third language
pl: Trzeci język

en: Site name for your third language
pl: Nazwa witryny dla trzeciego języka

en: Fourth language
pl: Czwarty język

en: Site name for your fourth language
pl: Nazwa witryny dla czwartego języka

en: Fifth language
pl: Piąty język

en: Site name for your fifth language
pl: Nazwa witryny dla piątego języka

en: Sixth language
pl: Szósty język

en: Site name for your sixth language
pl: Nazwa witryny dla szóstego języka

en: Calendar Options
pl: Opcje kalendarza

en: Do we include the web calendar ?
pl: Czy dołączamy kalendarz internetowy?

en: Whether to include a calendar for year %s
pl: Czy dołączyć kalendarz na rok %s

en: Create one day event pages for Year At A Glance calendar
pl: Tworzenie pojedynczej strony zdarzeń dla kalendarza Rok od razu

en: Whether to create one day pages or not
pl: Określa, czy tworzyć strony jednego dnia

en: Include birthdays in the calendar
pl: Dołączaj daty urodzin na kalendarzu

en: Include anniversaries in the calendar
pl: Dołączaj rocznice na kalendarzu

en: Show data only after year
pl: Pokaż wyłącznie dane po roku

en: Show data only after this year. Default is current year -  'maximum age probably alive' which is defined in the dates preference tab.
pl: Pokarz jedynie dane po tym roku. Domyślnie jest to bieżący rok - 'maksymalny wiek prawdopodobnie żyjący(a)',  który jest definiowany w zakładce ustawień daty.

en: HeatMap Options
pl: Opcje mapy cieplnej

en: Include heatmap pages
pl: Dołącz strony z mapami cieplnymi

en: Whether to include heatmap pages for events
pl: Czy uwzględnić strony z mapami cieplnymi dla wydarzeń

en: Point size
pl: Rozmiar punktu

en: Set the size of the heatmap points.
    Default: 8
pl: Ustaw rozmiar punktów na mapie cieplnej.
    Domyślnie: 8

en: Blur
pl: Rozmycie

en: Set the blur size.
    Default: 15
pl: Poziom rozmycia
    Domyślnie: 15

en: Zoom
pl: Powiększenie

en: Creating individual pages
pl: Tworzenie stron z osobami

[ctx: letter]
en: Surnames %(surname)s beginning with letter %(letter)s
pl: Nazwiska %(surname)s zaczynające się literą %(letter)s

en: This page contains an index of all the individuals in the database, sorted by their last names. Selecting the person&#8217;s name will take you to that person&#8217;s individual page.
pl: Ta strona zawiera spis wszystkich osób w bazie, posortowanych według ich nazwisk. Wybranie imienia osoby przeniesie Cię do strony poświęconej tej osobie.

en: <absent>
pl: <nieobecny>

en: Tracking %s
pl: Śledzenie %s

en: This map page represents that person and any descendants with all of their event/places. If you place your mouse over the marker it will display the place name. The markers and the Reference list are sorted in date order (if any?). Clicking on a place&#8217;s name in the Reference section will take you to that place&#8217;s page.
pl: Ta strona mapy przedstawia tę osobę oraz jej potomków ze wszystkimi miejscami/zdarzeniami. Jeśli zatrzymasz kursor myszy nad znacznikiem, wyświetli Ci się nazwa miejsca. Znaczniki i lista odniesień jest posortowana według daty (jeśli jest znana). Klikając na nazwę miejsca w sekcji referencji przejdziesz na stronę tego miejsca.

en: Place Title
pl: Tytuł miejsca

en: Drop Markers
pl: Usuń znaczniki

en: Call Name
pl: Używane imię

en: Nick Name
pl: Pseudonim

en: Age at Death
pl: Śmierć w wieku

en: Stepfather
pl: Ojczym

en: Stepmother
pl: Macocha

en: Not siblings
pl: Nie rodzeństwo

en: Relation to the center person
pl: Relacja do osoby centralnej

en: Relation to main person
pl: Relacja do osoby początkej

en: Relation within this family (if not by birth)
pl: Relacje wewnątrz tej rodziny (jeśli nie wg narodzin)

en: Creating place pages
pl: Tworzenie stron z miejscami

en: This page contains an index of all the places in the database, sorted by their title. Clicking on a place&#8217;s title will take you to that place&#8217;s page.
pl: Ta strona zawiera spis wszystkich miejsc w bazie posortowanych według ich nazwy. Kliknięcie na nazwie miejsca zabierze Cię do strony poświęconej temu miejscu.

[ctx: Place Name]
en: Name
pl: Nazwa

en: State/Province
pl: Województwo

en: Place Map
pl: Mapa miejsc

en: Creating repository pages
pl: Tworzenie stron repozytorium

en: This page contains an index of all the repositories in the database, sorted by their title. Clicking on a repositories&#8217;s title will take you to that repositories&#8217;s page.
pl: Ta strona zawiera spis wszystkich repozytoriów w bazie posortowanych według ich nazwy. Kliknięcie na nazwie repozytorium zabierze Cię do strony poświęconej temu repozytorium.

[ctx: Repository]
en: Name
pl: Nazwa

en: Creating source pages
pl: Tworzenie stron z źródłami

en: This page contains an index of all the sources in the database, sorted by their title. Clicking on a source&#8217;s title will take you to that source&#8217;s page.
pl: Ta strona zawiera spis wszystkich źródeł w bazie posortowanych według ich nazwy. Kliknięcie na nazwie źródła zabierze Cię do strony poświęconej temu źródłu.

[ctx: Source Name]
en: Name
pl: Nazwa źródła

en: Publication information
pl: Informacje o wydaniu

en: Database overview
pl: Przegląd bazy danych

en: Narrative web content report for
pl: Opisowa strona internetowa dla

en: This page contains an index of all the individuals in the database with the surname of %s. Selecting the person&#8217;s name will take you to that person&#8217;s individual page.
pl: Ta strona zawiera spis wszystkich osób w bazie o nazwisku %s. Wybranie imienia osoby przeniesie Cię do strony poświęconej tej osobie.

en: Surnames by person count
pl: Nazwiska według ilości osób

en: This page contains an index of all the surnames in the database. Selecting a link will lead to a list of individuals in the database with this same surname.
pl: Ta strona zawiera spis wszystkich nazwisk w bazie. Wybranie łącza przeniesie Cię do listy osób o tym nazwisku.

en: Number of People
pl: Liczba osób

en: Surnames beginning with letter '{letter}' {char}
pl: Nazwiska zaczynające się na literę '{letter}' {char}

en: This page displays a indexed list of all the media objects in this database. It is sorted by media title. There is an index of all the media objects in this database. Clicking on a thumbnail will take you to that image&#8217;s page.
pl: Ta strona zawiera spis wszystkich obiektów multimedialnych w bazie posortowanych według ich nazwy. Kliknięcie na miniaturce zdjęcia zabierze cię do strony danego obrazu.

en: New and updated objects
pl: Nowe i aktualizacje dodatków

[ctx: nb]
en: This page contains the last updated objects in the database in the last %(days)d days and for a maximum of %(nb)d objects per object type.
pl: Ta strona zawiera ostatnio zaktualizowane obiekty w bazie danych w ciągu ostatnich %(days)d dni i maksymalnie %(nb)d obiektów danego typu.

en: Generated by %(gramps_home_html_start)sGramps%(html_end)s on %(date)s
pl: Wygenerowane przez %(gramps_home_html_start)sGramps%(html_end)s dnia %(date)s

en: Calendar Title
pl: Tytuł kalendarza

en: My Family Calendar
pl: Moje kalendarz rodzinny

en: The title of the calendar
pl: Tytuł kalendarza

en: The stylesheet to be used for the web pages
pl: Styl, jaki będzie używany na stronach www

en: Content Options
pl: Opcje zawartości

en: Create multiple year calendars
pl: Twórz wieloletni kalendarz

en: Whether to create Multiple year calendars or not.
pl: Określa, czy tworzyć drukowalny wieloroczny kalendarz.

en: Start Year for the Calendar(s)
pl: Rok początkowy dla kalendarza(y)

en: Enter the starting year for the calendars between 1900 - 3000
pl: Wprowadź rok początkowy dla kalendarza z zakresu 1900 - 3000

en: End Year for the Calendar(s)
pl: Rok końcowy dla kalendarza(y)

en: Enter the ending year for the calendars between 1900 - 3000.
pl: Wprowadź rok początkowy dla kalendarza z zakresu 1900 - 3000.

en: Holidays will be included for the selected country
pl: Święta będą uwzględnione dla wybranego kraju

en: Jan - Jun Notes
pl: Notatki Sty.-Cze.

en: January Note
pl: Notatka styczniowa

en: The note for the month of January
pl: Notatka dla stycznia

en: February Note
pl: Notatka lutowa

en: The note for the month of February
pl: Notatka dla lutego

en: March Note
pl: Notatka marcowa

en: The note for the month of March
pl: Notatka dla marca

en: April Note
pl: Notatka kwietniowa

en: The note for the month of April
pl: Notatka dla kwietnia

en: May Note
pl: Notatka majowa

en: The note for the month of May
pl: Notatka dla maja

en: June Note
pl: Notatka czerwcowa

en: The note for the month of June
pl: Notatka dla czerwca

en: Jul - Dec Notes
pl: Notatki Lip.-Gru.

en: July Note
pl: Notatka lipcowa

en: The note for the month of July
pl: Notatka dla lipca

en: August Note
pl: Notatka sierpniowa

en: The note for the month of August
pl: Notatka dla sierpnia

en: September Note
pl: Notatka wrześniowa

en: The note for the month of September
pl: Notatka dla września

en: October Note
pl: Notatka październikowa

en: The note for the month of October
pl: Notatka dla października

en: November Note
pl: Notatka listopadowa

en: The note for the month of November
pl: Notatka dla listopada

en: December Note
pl: Notatka grudniowa

en: The note for the month of December
pl: Notatka dla grudnia

en: Link to Narrated Web Report
pl: Link do raportu opisowej strony internetowej

en: Whether to link data to web report or not
pl: Określa, czy dołączać linki do raportu webowego czy nie

en: Link prefix
pl: Prefiks linku

en: A Prefix on the links to take you to Narrated Web Report
pl: Prefiks w linkach które będą pokazywać do raportu opisowej strony internetowej

en: Narrated Web Site
pl: Opisowa strona internetowa

en: Produces web (HTML) pages for individuals, or a set of individuals
pl: Generuje strony internetowe (HTML) dla osób lub grup osób

en: Produces web (HTML) calendars.
pl: Utwórz webowy (HTMLowy) kalendarz.

en: Webstuff
pl: Elementy sieci www

en: Provides a collection of resources for the web
pl: Zapewnia kolekcję zasobów dla sieci web

note: Translators: Basic Ash style sheet
en: Basic-Ash
pl: Podstawowy - Popielaty

en: Basic-Cypress
pl: Podstawowy - Cyprysowy

en: Basic-Lilac
pl: Podstawowy - Liliowy

en: Basic-Peach
pl: Podstawowy - Brzoskwiniowy

en: Basic-Spruce
pl: Podstawowy - Świerkowy

en: Mainz
pl: Moguncja

en: No style sheet
pl: Bez arkusza stylów
