gramps - en to mk translation catalogue (2048 entries)

en: Bulgaria
mk: Бугарија

en: Canada
mk: Канада

en: Catalonia
mk: Каталонија

en: Chile
mk: Чиле

en: China
mk: Кина

en: Croatia
mk: Хрватска

en: Czech Republic
mk: Чешка Република

en: England
mk: Англија

en: Finland
mk: Финска

en: France
mk: Франција

en: Germany
mk: Германија

en: Japan
mk: Јапонија

en: Jewish Holidays
mk: Еврејски празници

en: Purim
mk: Пурим

en: Passover
mk: Пасха

en: 2 of Passover
mk: Втор ден од Пасха

en: 3 of Passover
mk: Трети ден од Пасха

en: 4 of Passover
mk: Четврти ден од Пасха

en: 5 of Passover
mk: Петти ден од Пасха

en: 6 of Passover
mk: Шести ден од Пасха

en: 7 of Passover
mk: Седми ден од Пасха

en: Shavuot
mk: Шавуот

en: Rosh Ha'Shana
mk: Рош Хашана

en: Rosh Ha'Shana 2
mk: Втор ден од Рош Хашана

en: Yom Kippur
mk: Јом Кипур

en: Sukot
mk: Сукот

en: 2 of Sukot
mk: Втор ден од Сукот

en: 3 of Sukot
mk: Трет ден од Сукот

en: 4 of Sukot
mk: Четврти ден од Сукот

en: 5 of Sukot
mk: Петти ден од Сукот

en: 6 of Sukot
mk: Шести ден од Сукот

en: 7 of Sukot
mk: Седми ден од Сукот

en: Simhat Tora
mk: Симхат Тора

en: Hanuka
mk: Ханука

en: 2 of Hanuka
mk: Втор ден од Ханука

en: 3 of Hanuka
mk: Трет ден од Ханука

en: 4 of Hanuka
mk: Четврт ден од Ханука

en: 5 of Hanuka
mk: Петти ден од Ханука

en: 6 of Hanuka
mk: Шести ден од Ханука

en: 7 of Hanuka
mk: Седми ден од Ханука

en: 8 of Hanuka
mk: Осми ден од Ханука

en: Italy
mk: Италија

en: New Zealand
mk: Нов Зеланд

en: Russia
mk: Русија

en: Serbia
mk: Србија

en: Serbia (Latin)
mk: Србија (латинично)

en: Slovakia
mk: Словачка

en: Sweden
mk: Шведска

en: Turkey
mk: Турција

en: Ukraine
mk: Украина

en: United States of America
mk: Соединети Американски Држави

en: Gramps
mk: Дедовник (семејно дрво)

en: Genealogy System
mk: Родословен систем

en: Manage genealogical information, perform genealogical research and analysis
mk: Управувај со родословни информации, изведувај родословни истражувања и анализа

en: Genealogy;Family History;Research;Family Tree;GEDCOM;
mk: Родословие;Семејна историја;Истражување;Семејно дрво;GEDCOM;

en: Gramps is a genealogy program that is both intuitive for hobbyists and feature-complete for professional genealogists.
mk: Грампс е родословен програм кој е воедно интуитивен за хобисти и со сите одлики за професионални родослови.

en: It gives you the ability to record the many details of the life of an individual as well as the complex relationships between various people, places and events.
mk: Овозможува да се запишат многу детаљи од животот на поединците, како и за сложените односи меѓу разните луѓе, места и настани.

en: All of your research is kept organized, searchable and as precise as you need it to be.
mk: Сето твое истражување се чува организирани, пребарливо, и толку прецизно колку што ти е потребно да биде.

en: Gramps Development Team
mk: Екипа која го развива GRAMPS

en: Pedigree
mk: Потекло

en: Descendant Fan
mk: Ладало графикон на потомци

en: People
mk: Лица

en: Relationships
mk: Врски

en: Person
mk: Лице

en: Gramps database
mk: GRAMPS-ова база на податоци

en: Gramps package
mk: Gramps пакет

en: Gramps XML database
mk: Gramps XML база на податоци

en: GeneWeb source file
mk: GeneWeb изворна датотека

en: <b>Working with Dates</b><br/>A range of dates can be given by using the format "between January 4, 2000 and March 20, 2003". You can also indicate the level of confidence in a date and even choose between seven different calendars. Try the button next to the date field in the Events Editor.
mk: <b>Работа со дати</b><br/>Може да се одреди опсег на дати преку користење на форматот: „меѓу 4-ти Јануари 2000 г. и 20-ти Март 2003 г.“. Можеш исто така да го назначиш и нивото на доверба во датата, па дури и да одбереш меѓу седум различни календари. Пробај го копчето веднаш до полето за внес на дата во Уредникот на настани.

en: <b>Editing Objects</b><br/>In most cases double clicking on a name, source, place or media entry will bring up a window to allow you to edit the object. Note that the result can be dependent on context. For example, in the Family View clicking on a parent or child will bring up the Relationship Editor.
mk: <b>Уредување објекти</b><br/>Во повеќето случаи со двоен клик на името, изворот, местото или медиумот ќе се подигне прозорец што ви дозволува да го уредите тој објект. Забележете дека резултатот може да зависи од контекстот. На пример, во Семејниот поглед при кликнување на родителот или детето ќе подигне прозорец на Уредникот на врски.

en: <b>Adding Images</b><br/>An image can be added to any gallery or the Media View by dragging and dropping it from a file manager or a web browser. Actually you can add any type of file like this, useful for scans of documents and other digital sources.
mk: <b>Додавање слики</b><br/>Слика може да се додаде на галеријата или Медиумскиот поглед со влечење и оставање на сликата од управувачот на датотеката или веб-пребарувачот. Во суштина, на овој начин можеш да додадеш било кој вид на датотека, што е корисно за сканови од документи и други дигитални извори.

en: <b>Ordering Children in a Family</b><br/>The birth order of children in a family can be set by using drag and drop. This order is preserved even when they do not have birth dates.
mk: <b>Подредување на деца во семејство</b><br/>Родниот ред на децата во семејството може да се нагоди преку влечење и пуштање. Овој ред се зачувува дури и кога тие немаат датуми на раѓање.

en: <b>Talk to Relatives Before It Is Too Late</b><br/>Your oldest relatives can be your most important source of information. They usually know things about the family that haven't been written down. They might tell you nuggets about people that may one day lead to a new avenue of research. At the very least, you will get to hear some great stories. Don't forget to record the conversations!
mk: <b>Зборувајте со роднините пред да биде многу доцна</b><br/>Вашите најстари роднини можат да бидат важен извор на информации. Тие обично знаат нешта за семејството што не се запишани. Можат да ви кажат ситници за луѓе коишто еден ден можеби ќе ве однесат во нов правец на истражување. Барем ќе чуете некои неверојатни приказани. Не заборавајте да ги снимите разговорите!

en: <b>Inverted Filtering</b><br/>Filters can easily be reversed by using the 'invert' option "Return values that do not match the filter rules". For instance, by inverting the 'People with children' filter you can select all people without children.
mk: <b>Инвертирано филтрирање</b><br/>Филтрите лесно може да се поништат со користење на опцијата „инвертирај“ „Врати вредности што не се совпаѓаат со правилата на филтерот“. На пример, со инвертирање на филтерот „Луѓе со деца“ можете да ги изберете сите луѓе без деца.

en: <b>Locating People</b><br/>In the Grouped People View, each surname is listed only once. By clicking on the arrow to the left of a name, the list will expand to show all individuals with that last name. To locate any Family Name from a long list, select a Family Name (not a person) and start typing. The view will jump to the first Family Name matching the letters you enter.
mk: <b>Сместување лица</b><br/>: По основа, секое презиме во погледот Лица е запишано само еднаш. Со кликање на стрелката лево од името, списокот ќе се прошири за да ги прикаже сите поединци со тоа презиме. За да го пронајдете било кое презиме од долг список, избери едно од презимињата (не личност) и почни да типкаш. Приказот ќе скокне до првото презиме кое се поклопува со внесените букви.

en: <b>The Family View</b><br/>The Family View is used to display a typical family unit as two parents and their children.
mk: <b>Семеен Поглед</b><br/>Семеен поглед се употребува за приказ на значајни семејни единици---родителите, сопружниците и нивните децата.

en: <b>Changing the Active Person</b><br/>Changing the Active Person in views is easy. In the Relationship view just click on anyone. In the Pedigree View doubleclick on the person or right click to select any of their spouses, siblings, children or parents.
mk: <b>Менување на активната личност</b><br/>Промена на активната личност во прегледите е лесно. Во прегледот на сродство просто кликнете на некого. Во прегледот на родослов двапати кликнете на личност или со десното копче одберете некого од нивните сопружници, роднини, деца, или родители.

en: <b>Gramps Tools</b><br/>Gramps comes with a rich set of tools. These allow you to undertake operations such as checking the database for errors and consistency. There are research and analysis tools such as event comparison, finding duplicate people, interactive descendant browser, and many others. All tools can be accessed through the "Tools" menu.
mk: <b>Дедовник алати</b><br/>Дедовникот доаѓа со богат пакет на алати. Со овие алати можете да правите операции како што се проверка на базата за грешки и доследност, како и истражувачки и расчленувачки алатки како што се споредба на настани, пронаоѓање на удвоени лица, интерактивен разгледувач за потомци и друго. До сите алати може да се пристапи преку менито „Алати“.

en: <b>SoundEx can help with family research</b><br/>SoundEx solves a long standing problem in genealogy, how to handle spelling variations. The SoundEx Gramplet takes a surname and generates a simplified form that is equivalent for similar sounding names. Knowing the SoundEx Code for a surname is very helpful for researching Census Data files (microfiche) at a library or other research facility. To view the SoundEx codes for surnames in your database, add the SoundEx Gramplet.
mk: <b>SoundEx може да ви помогне со семејното истражување</b>: SoundEx решава долгорочен проблем во генеалогијата---како да постапите со разликите во правописот. SoundEx услугата зема презиме и генерира поедноставена форма што е еднаква на имиња слични по звук. Познавањето на SoundEx кодот за презиме е многу корисно за пребарување на датотеките со Пописни податоци (микрофилм) во библиотека или друго истражувачко место. За да ги земете SoundEx кодовите за презимиња во вашата база, одете на <b>Алатки &gt; Услуги &gt; Создади SoundEx кодови</b>.

en: <b>Gramps Reports</b><br/>Gramps offers a wide variety of reports. The Graphical Reports and Graphs can present complex relationships easily and the Text Reports are particularly useful if you want to send the results of your family tree to members of the family via email. If you're ready to make a website for your family tree then there's a report for that as well.
mk: <b>Дедовник Извештаи</b>: Дедовникот нуди многу разновидни извештаи. Текстуалните извештаи се особено корисни ако сакате да ги испратите резултатите од вашето семејно стебло до членовите од семејството преку е-пошта.

en: <b>Organising the Views</b><br/>Many of the views can present your data as either a hierarchical tree or as a simple list. Each view can also be configured to the way you like it. Have a look to the right of the top toolbar or under the "View" menu.
mk: <b>Организирање на прегледите</b><br/>Многу од прегледите можат да ви ги представат вашите податоци како или хиерархиско стебло или како едноставен список. Секој преглед може, исто така, да се нагоди како вам ви се допаѓа. Погледајте од десната страна на горната лента со алати или под изборникот „Преглед“.

en: <b>Adding Children</b><br/>To add children in Gramps there are two options. You can find one of their parents in the Families View and open the family. Then choose to create a new person or add an existing person. You can also add children (or siblings) from inside the Family Editor.
mk: <b>Додавање на деца</b><br/>Да би додале деца во Дедовникот постојат две можности. Можете да го пронајдете еден од нивните родители во Семејниот Преглед и да го отворите тоа семејство. Потоа, одберете да создадете нова личност или да додадете веќе постоечка. Исто така можете да додадете деца (или роднини) преку Семејниот Уредник.

en: <b>Editing the Parent-Child Relationship</b><br/> You can edit the relationship of a child to its parents by double clicking the child in the Family Editor. Relationships can be any of Adopted, Birth, Foster, None, Sponsored, Stepchild and Unknown.
mk: <b>Уредување на односот родител-дете</b><br/> Можете да го уредите односот на детето со своите родители преку двоен клик на детето во Семејниот Уредник. Односот може да биде било кој од: раѓање, посвојување, присвојување, полу-дете, и непознато.

en: <b>So What's in a Name?</b><br/>The name Gramps was suggested to the original developer, Don Allingham, by his father. It stands for <i>Genealogical Research and Analysis Management Program System</i>. It is a full-featured genealogy program letting you store, edit, and research genealogical data. The Gramps database back end is so robust that some users are managing genealogies containing hundreds of thousands of people.
mk: <b>Кое е значењето на GRAMPS? (Дедовник)</b><br/> Името беше предложено на оригиналниот развивач, Дон Елингем, од страна на неговиот татко. Тоа е скратеница од Генеалошки истражувачки и Анализирачки управувачки програмски систем. Дедовникот е родословна програма со сите ставки, дозволувајќи ви да ги зачувувате, уредувате и истражувате вашите родословни податоци. Заднината на базата на податоци на Дедовникот е толку огромна така што некои корисници управуваат со родослови што содржат стотици илјади луѓе.

en: <b>Bookmarking Individuals</b><br/>The Bookmarks menu is a convenient place to store the names of frequently used individuals. Selecting a bookmark will make that person the Active Person. To bookmark someone make them the Active Person then go to "Bookmarks > Add Bookmark" or press Ctrl+D. You can also bookmark most of the other objects.
mk: <b>Означување поединци</b><br/>: Менито за Означување на врвот од прозорецот е соодветно место за зачувување на имињата на често употребуваните лица. Со кликање на означен поединец ќе го направите Активно лице. За да направите означувач за некое лице, направете го Активно лице, десен клик на неговото име и кликнете на „додади ознака“.

en: <b>Incorrect Dates</b><br/>Everyone occasionally enters dates with an invalid format. Incorrect date formats will show up in Gramps with a either a reddish background or a red dot on the right edge of the field. You can fix the date using the Date Selection dialog which can be opened by clicking on the date button. The format of the date is set under "Edit > Preferences > Data".
mk: <b>Неточни датуми</b>: Секој повремено внесува датуми со неважечка форма. Неточенте датумски форми ќе се појават со црвено копче веднаш до датумот. Зелено значи дека е во ред, килибар значи дека е прифатливо. Дијалогот Избор на датум може да биде повикан со кликање на обоеното копче.

en: <b>Managing Names</b><br/>It is easy to manage people with several names in Gramps. In the Person Editor select the Names tab. You can add names of different types and set the preferred name by dragging it to the Preferred Name section.
mk: <b>Управување со имиња</b><br/>Во Дедовникот е лесно да се управува со личности кои имаат повеќе имиња. Во Уредникот за личности одберете го јазичето Имиња. Можете да додавате имиња од различни видови и да го нагодите предпочитуваното име така што ќе го повлечете во одделот наречен Предпочитано име.

en: <b>Reporting Bugs in Gramps</b><br/>The best way to report a bug in Gramps is to use the Gramps bug tracking system at https://gramps-project.org/bugs/.
mk: <b>Известување за бубачки во Gramps</b><br/>Најдобриот начин за да известите за бубачки во Gramps е да го користите системот на Gramps за следење на бубачки на https://gramps-project.org/bugs/.

en: <b>Record Your Sources</b><br/>Information collected about your family is only as good as the source it came from. Take the time and trouble to record all the details of where the information came from. Whenever possible get a copy of original documents.
mk: <b>Запишете ги вашите извори</b><br/> Информациите собрани за вашето семејство се толку добри, колку и изворот од каде што дошле. Најдете време и обидете се да ги забележите сите подробности за тоа од каде дошла некоја информација. Каде што е возможно, направете копија од оригиналниот документ.

en: <b>Directing Your Research</b><br/>Go from what you know to what you do not. Always record everything that is known before making conjectures. Often the facts at hand suggest plenty of direction for more research. Don't waste time looking through thousands of records hoping for a trail when you have other unexplored leads.
mk: <b>Водење на вашето истражување</b><br/>Одете од тоа што го знаете кон она што не го знаете. Секогаш запишувајте сѐ што е познато пред да направите претпоставка. Секогаш фактите што ви се на дофат предложуваат многу правци за повеќе истражувања. Не губете време со пребарување на илјадници записи, надевајќи се на трага кога имате други неистражени патокази.

en: <b>The 'How and Why' of Your Genealogy</b><br/> Genealogy isn't only about dates and names. It is about people. Be descriptive. Include why things happened, and how descendants might have been shaped by the events they went through. Narratives go a long way in making your family history come alive.
mk: <b>Како и зашто во вашиот Родословот</b><br/>Родословот не е само за датуми и имиња. Таа е за луѓе. Бидете описни. Вклучете зошто се случиле нештата и како потомците можеби се изградиле и оформиле од настаните низ коишто поминале. Приказните поминуваат долг пат во оживувањето на вашата историја.

en: <b>Don't speak English?</b><br/>Volunteers have translated Gramps into more than 40 languages. If Gramps supports your language and it is not being displayed, set the default language in your operating system and restart Gramps.
mk: <b>Не зборувате англиски?</b><br/>Доброволци го преведоа Дедовникот на повеќе од 40 јазици. Ако Дедовникот го поддржува вашиот јазик, а не е прикажан, поставете го основниот јазик на вашата машина и повторно пуштете го Дедовникот.

en: <b>Gramps Translators</b><br/>Gramps has been designed so that new translations can easily be added with little development effort. If you are interested in participating please email gramps-devel@lists.sf.net.
mk: <b>Дедовник преведувачи</b><br/>Дедовникот е дизајниран така што нови преводи можат лесно да бидат додадени со мал напор. Ако сакате да учествувате, ве молиме испратете е-пошта на gramps-devel@lists.sf.net.

en: <b>Hello, привет or 喂</b><br/>Whatever script you use Gramps offers full Unicode support. Characters for all languages are properly displayed.
mk: <b>Hello, привет or 喂</b><br/>Дедовникот нуди целосна уникод поддршка. Знаците за сите јазици се соодветно прикажани.

en: <b>The Gramps Code</b><br/>Gramps is written in a computer language called Python using the GTK and GNOME libraries for the graphical interface. Gramps is supported on any computer system where these programs have been ported. Gramps is known to be run on Linux, BSD, Solaris, Windows and Mac OS X.
mk: <b>Кодот на Дедовникот</b><br/>Дедовникот е напишан на машински јазик наречен Пајтон (Python), користејќи ги библиотеките на ГТК (GTK) и ГНОМ (GNOME) за графичкото окружување. Дедовникот е поддржан на секој сметач каде што овие програми се пренесени. Дедовникот познато е дека работи на Линукс, БСД, Соларис, Виндоус и МекОС.

en: <b>Open Source Software</b><br/>The Free/Libre and Open Source Software (FLOSS) development model means Gramps can be extended by any programmer since all of the source code is freely available under its license. So it's not just about free beer, it's also about freedom to study and change the tool. For more about Open Source software lookup the Free Software Foundation and the Open Source Initiative.
mk: <b>Програм со отворен код</b><br/>Развојниот модел на бесплатни/слободни програми (Free/Libre and Open Source Software, FLOSS) значи дека Дедовникот може да се надгради од секој програмер бидејќи целиот изворен код е бесплатно достапен под оваа дозвола. Така, не се работи само за бесплатно пиво, туку и за слободата да се проучува и промени алатот. За повеќе околу програмите со отворен код прегледајте ја Фондацијата за слободни програми и Иницијативата за отворен код.

en: <b>Gramps for Gnome or KDE?</b><br/>For Linux users Gramps works with whichever desktop environment you prefer. As long as the required GTK libraries are installed it will run fine.
mk: <b>Дедовник за Гном или КДЕ?</b><br/>На Линукс Дедовникот работи со било кое работно окружување кое го предпочитувате. Под услов потребните ГТК библиотеки да се инсталирани.

en: Error: Family Tree '%s' already exists.
    The '-C' option cannot be used.
mk: Грешка: Родословот „%s“ веќе постои.
    Не може да се користи опцијата -С.

en: Error: Input Family Tree "%s" does not exist.
    If GEDCOM, Gramps-xml or grdb, use the -i option to import into a Family Tree instead.
mk: Грешка: Родословот "%s" не постои.
    Ако се работи околу GEDCOM, Gramps-xml или grdb датотека, користи ја „-i“ опцијата за увоз во Семејното стебло.

en: Error: Import file %s not found.
mk: Грешка: Датотеката за увоз %s не е пронајдена.

en: Error: Unrecognized type: "%(format)s" for import file: %(filename)s
mk: Грешка: Непрепознаен вид: "%(format)s" за увозната датотека: %(filename)s

en: WARNING: Output file already exists!
    WARNING: It will be overwritten:
       %s
mk: ВНИМАНИЕ: Извозната датотека веќе постои!
    ВНИМАНИЕ: Ќе биде препишана:
       %s

en: OK to overwrite?
mk: ОК да се презапише?

en: yes
mk: да

en: no
mk: не

en: Will overwrite the existing file: %s
mk: Ќе препише преку постоечкиот фајл: %s

en: ERROR: Unrecognized format for export file %s
mk: ГРЕШКА: Непрепозната форма за извозната датотека „%s“

en: Error: cannot open '%s'
mk: Грешка: не можам да отворам „%s“

en: List of known Family Trees in your database path
mk: Список на познати Семејни Стебла во вашата база на податоци

en: %(full_DB_path)s with name "%(f_t_name)s"
mk: %(full_DB_path)s со назив "%(f_t_name)s"

en: Gramps Family Trees:
mk: Gramps семејно стебло:

en: Performing action: %s.
mk: Извршување на акција: %s.

en: Using options string: %s
mk: Ја користам нишката со опции: %s

en: Exporting: file %(filename)s, format %(format)s.
mk: Извезувам: датотека %(filename)s, во форма %(format)s.

en: Cleaning up.
mk: Чистење.

en: Created empty Family Tree successfully
mk: Успешно е создавањето на празно Семејно стебло

en: Error opening the file.
mk: Грешка при отварање на фајлот.

en: Importing: file %(filename)s, format %(format)s.
mk: Увезувам: датотека %(filename)s, во форма %(format)s.

en: Opened successfully!
mk: Успешно отварање!

en:   Info: %s
mk:   Информации: %s

en: Database is locked, cannot open it!
mk: Базата на податоци е затворена, не може да се отвори!

en: Database needs recovery, cannot open it!
mk: На базата со податоци ѝ е потребна поправка, не можам да ја отворам!

en: Database backend unavailable, cannot open it!
mk: Позадинска за базата на податоци не е достапна, не може да се отвори!

en: Ignoring invalid options string.
mk: Занемарувам неисправна нишка со опции.

en: Unknown report name.
mk: Непознато име на извештај.

en: Report name not given. Please use one of %(donottranslate)s=reportname
mk: Името на извештајот не е даден. Користете еден од %(donottranslate)s=име_на_извештај

en: %s
     Available names are:
mk: %s
     Достапни имиња се:

en: Unknown tool name.
mk: Непознато име на алатка.

en: Tool name not given. Please use one of %(donottranslate)s=toolname.
mk: Името на алатот не е даден. Користете еден од %(donottranslate)s=toolname.

en: Unknown book name.
mk: Непознато име на книга.

en: Book name not given. Please use one of %(donottranslate)s=bookname.
mk: Името на книгата не е даден. Користете еден од %(donottranslate)s=bookname.

en: Unknown action: %s.
mk: Непозната акција: %s.

en: 
    Usage: gramps [OPTION...]
      --load-modules=MODULE1,MODULE2,...     Dynamic modules to load
    
    Help options
      -?, --help                             Show this help message
      --usage                                Display brief usage message
    
    Application options
      -O, --open=FAMILY_TREE                 Open Family Tree
      -U, --username=USERNAME                Database username
      -P, --password=PASSWORD                Database password
      -C, --create=FAMILY_TREE               Create on open if new Family Tree
      -i, --import=FILENAME                  Import file
      -e, --export=FILENAME                  Export file
      -r, --remove=FAMILY_TREE_PATTERN       Remove matching Family Tree(s) (use regular expressions)
      -f, --format=FORMAT                    Specify Family Tree format
      -a, --action=ACTION                    Specify action
      -p, --options=OPTIONS_STRING           Specify options
      -d, --debug=LOGGER_NAME                Enable debug logs
      -l [FAMILY_TREE_PATTERN...]            List Family Trees
      -L [FAMILY_TREE_PATTERN...]            List Family Trees in Detail
      -t [FAMILY_TREE_PATTERN...]            List Family Trees, tab delimited
      -u, --force-unlock                     Force unlock of Family Tree
      -s, --show                             Show config settings
      -c, --config=[config.setting[:value]]  Set config setting(s) and start Gramps
      -y, --yes                              Don't ask to confirm dangerous actions (non-GUI mode only)
      -q, --quiet                            Suppress progress indication output (non-GUI mode only)
      -v, --version                          Show versions
      -S, --safe                             Start Gramps in 'Safe mode'
                                              (temporarily use default settings)
      -D, --default=[APXFE]                  Reset settings to default;
                     A - addons are cleared
                     P - Preferences to default
                     X - Books are cleared, reports and tool settings to default
                     F - filters are cleared
                     E - Everything is set to default or cleared
mk: 
    Употреба: gramps.py [ОПЦИЈА...]
      --load-modules=МОДУЛ1,МОДУЛ2,...       Динамички модули за вчитување
    
    Опције помоћи
      -?, --help                             Ја прикажува оваа порака за помош
      --usage                                Прикажува кратка порака за користење
    
    Опције програма
      -O, --open=СЕМЕЈНО_СТЕБЛО            Отвора семејно стебло
      -U, --username=КОРИСНИК                Корисничко име на базата на податоци
      -P, --password=ЛОЗИНКА                 Лозинка на корисникот на базата на податоци
      -C, --create=СЕМЕЈНО_СТЕБЛО          Создава при отворање ако се работи за ново семејно стебло
      -i, --import=НАЗИВ_НА_ДАТОТЕКА            Увезува датотека
      -e, --export=НАЗИВ_НА_ДАТОТЕКА            Извезува датотека
      -r, --remove=ШАБЛОН_НА_СЕМЕЈНО_СТЕБЛО  Го брише семејното стебло/а (со употреба на регуларни изрази)
      -f, --format=ЗАПИС                     Наведува запис на семејното стебло
      -a, --action=РАБОТА                     Ја наведува работата
      -p, --options=ИСКАЗ_НА_ОПЦИИ             Наведува ОПЦИИ
      -d, --debug=НАЗИВ_НА_ЗАПИСНИЧАРОТ          Го вклучува дневникот при одстранување на грешки
      -l [ШАБЛОН_НА_СЕМЕЈНОТО_СТЕБЛО...]       Список на семејни стебла
      -L [ШАБЛОН_НА_СЕМЕЈНОТО_СТЕБЛО...]       Детален список на семејни стебла
      -t [ШАБЛОН_НА_СЕМЕЈНОТО_СТЕБЛО...]       Список на семејни стебла, одвоени со табулатор
      -u, --force-unlock                     Присилува одклучување на семејното стебло
      -s, --show                             Прикажува нагодувања
      -c, --config=[подешавање[:вредност]]   Поставува нагодувања и го покренува Дедовникот
      -y, --yes                              Не бара потврдување за опасни работи (само во конзолен режим)
      -q, --quiet                            Го заќутува исказот на информации (само во конзолен режим)
      -v, --version                          Прикажува издание
      -S, --safe                             Покрени го Дедовникот во „Безбеден режим“
                                              (со привремена употреба на подразбрани нагодувања)
      -D, --default=[APXFE]                  Врати ги нагодувањата на подразбраните вредности;
                     A - додатоците се исчистени
                     P - нагодувања на подразбрани вредности
                     X - книгите се исчистени, нагодувањата за извештаи и алати се вратени на подразбраните вредности
                     F - филтрите се исчистени
                     E - сѐ е вратено на подразбраните вредности или е исчистено

en: Trying to open: %s ...
mk: Се обидувам да отворам: %s ...

en: WARNING: %(strerr)s (errno=%(errno)s):
    WARNING: %(name)s
mk: ВНИМАНИЕ: %(strerr)s (errno=%(errno)s:
    ВНИМАНИЕ: %(name)s

en: Unknown action: %s. Ignoring.
mk: Непозната акција: %s. Се игнорира.

en: setup debugging
mk: исправување на грешките при припрема

en: Gramps config settings from %s:
mk: Местенки за нагодување на Дедовникот од %s:

en: Current Gramps config setting: %(name)s:%(value)s
mk: Моменталното нагодување на Дедовникот: %(name)s:%(value)s

en: DEFAULT
mk: ЗАДАДЕНА ВРЕДНОСТ

en:     New Gramps config setting: %(name)s:%(value)s
mk:     Ново нагодување на Дедовникот: %(name)s:%(value)s

en: Gramps: no such config setting: '%s'
mk: Дедовник: нема такво нагодување: „%s“

en: Error parsing the arguments
mk: Грешка при парсирање на аргументите

en: Unavailable
mk: Недостапно

en: ERROR: %(title)s 
           %(message)s
mk: ГРЕШКА: %(title)s 
           %(message)s

en: Path
mk: Патека

en: Locked?
mk: Заклучено?

en: Family Tree "%s":
mk: Семејно стебло "%s":

en: Import finished...
mk: Увозот заврши...

en: Are you sure you want to remove the family tree named
    "%s"?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете семејното стебло со име
    "%s"?

en: 
    ERROR: Wrong database path in Edit Menu->Preferences.
    Open preferences and set correct database path.
    
    Details: Could not make database directory:
        %s
mk: 
    ГРЕШКА: погрешна патека на базата на податоци во изборникот „Уредување —> Нагодувања.
    Отворете ги нагодувањата и наместете ја исправната патека за базата на податоци.
    
    Детали: не можам да ја создадат базата на податоци.
        %s

en: Never
mk: Никогаш

en: Locked by %s
mk: Заклучено од %s

en: Unknown
mk: Непознато

en: WARNING: %s
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: %s

en: ERROR: %s
mk: ГРЕШКА: %s

en: Low level database corruption detected
mk: Забележана грешка во базата на ниско ниво

en: Gramps has detected a problem in the underlying database. This can sometimes be repaired from the Family Tree Manager. Select the database and click on the Repair button
mk: Дедовникот одкри проблем во базата на податоци. Ова некогаш може да се поправи преку управувачот на семејно стебло. Изберете ја базата и притиснете на копчето за Поправка.

en: Read only database
mk: База на податоци само за читање

en: You do not have write access to the selected file.
mk: Немате дозвола за запишување на избраната датотека.

en: Cannot open database
mk: Не може да се отвори базата на податоци

en: Could not open file: %s
mk: Не може да се отвори датотека: %s

en: Could not load a recent Family Tree.
mk: Не можам да го вчитам последното семејно стебло.

en: Family Tree does not exist, as it has been deleted.
mk: Семејното стебло не постои, како да е избришано.

en: The database is locked.
mk: Базата на податоци е заклучена.

en: Use the --force-unlock option if you are sure that the database is not in use.
mk: Користи ја --force-unlock опцијата ако сте сигурни дека базата на податоци не е во употреба.

en:   Details: %s
mk:   Детали: %s

en: Error encountered in argument parsing: %s
mk: Одкриена грешка при обработка на аргумент: %s

en: ERROR: Please specify a person
mk: ГРЕШКА: Наведете личност

en: ERROR: Please specify a family
mk: ГРЕШКА: Наведете семејство

en: Output file name. MANDATORY
mk: Име на излезна датотека. ОБВРЗНО

en: Output file format.
mk: Излезен формат на фајл.

en: Style name.
mk: Име на стил.

en: Paper size name.
mk: Име на големина на хартија.

en: Paper orientation number.
mk: Број за ориентација на хартијата.

en: Left paper margin
mk: Лева маргина на хартијата

en: Size in cm
mk: Величина во цм

en: Right paper margin
mk: Десна маргина на хартијата

en: Top paper margin
mk: Горна маргина на хартијата

en: Bottom paper margin
mk: Долна маргина на хартијата

en: CSS filename to use, html format only
mk: Име на ЦСС датотеката кое ќе се користи, само хтмл форма

en: Unknown option: %s
mk: Непозната опција: %s

en:    Valid options are:
mk:    Исправните опции се:

en:    Use '%(donottranslate)s' to see description and acceptable values
mk:    Користете '%(donottranslate)s' за да видите опис и прифатливи вредности

en: Ignoring '%(notranslate1)s=%(notranslate2)s' and using '%(notranslate1)s=%(notranslate3)s'.
mk: Занемарувам „%(notranslate1)s=%(notranslate2)s“ и користам „%(notranslate1)s=%(notranslate3)s“.

en: Use '%(notranslate)s' to see valid values.
mk: Користете „%(notranslate)s“ за да видите исправни вредности.

en: Ignoring unknown option: %s
mk: Занемарувам непозната опција: %s

en:    Available options:
mk:    Достапни опции:

en:    Available values are:
mk:    Достапни вредности:

en: option '%(optionname)s' not valid. Use '%(donottranslate)s' to see all valid options.
mk: опцијата „%(optionname)s“ не е исправна. Користете „%(donottranslate)s“ за да ги видите сите исправни опции.

en: Failed to write report.
mk: Не успеав да запишам извештај.

en: Failed to make '%s' report.
mk: Не успеав да го создадам %s извештај.

en: Error detected in database
mk: Забележана е грешка во базата

en: Imported %Y/%m/%d %H:%M:%S
mk: Увезен %Y/%m/%d %H:%M:%S

en: [Living]
mk: [Живи]

[ctx: localized lexeme inflections]
note: Translators: see http://gramps-project.org/wiki/index.php?title=Translating_Gramps#Translating_dates to learn how to select proper inflection to be used in your localized DateDisplayer code!
en: January
mk: јануари (коложег)

en: Date parser for '%s' not available, using default
mk: Обработувачот на датуми за „%s“ е недостапен, го користам основниот

en: Date displayer for '%s' not available, using default
mk: Прикажувачот на датуми за „%s“ е недостапен, го користам основниот

note: Translators: Numeric year, month, day
en: YYYY-MM-DD (ISO)
mk: ГГГГ-ММ-ДД (ИСО)

note: Translators: Full month name, day, year
en: Month Day, Year
mk: месец ден, година

note: Translators: Day, full month name, year
en: Day Month Year
mk: Ден Месец Година

en: {date_quality}from {date_start} to {date_stop}{nonstd_calendar_and_ny}
mk: {date_quality} од {date_start} до {date_stop}{nonstd_calendar_and_ny}

en: {date_quality}between {date_start} and {date_stop}{nonstd_calendar_and_ny}
mk: {date_quality}измеѓу {date_start} и {date_stop}{nonstd_calendar_and_ny}

en: today
mk: денес

[ctx: localized lexeme inflections]
en: February
mk: февруари (сечко)

[ctx: localized lexeme inflections]
en: March
mk: март (цутар)

[ctx: localized lexeme inflections]
en: April
mk: април (тревен)

[ctx: localized lexeme inflections]
en: May
mk: мај (косар)

[ctx: localized lexeme inflections]
en: June
mk: јуни (жетвар)

[ctx: localized lexeme inflections]
en: July
mk: јули (златец)

[ctx: localized lexeme inflections]
en: August
mk: август (житар)

[ctx: localized lexeme inflections]
en: September
mk: септември (гроздобер)

[ctx: localized lexeme inflections]
en: October
mk: октомври (листопад)

[ctx: localized lexeme inflections]
en: November
mk: ноември (студен)

[ctx: localized lexeme inflections]
en: December
mk: декември (снежник)

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
note: Translators: see http://gramps-project.org/wiki/index.php?title=Translating_Gramps#Translating_dates to learn how to select proper inflection to be used in your localized DateDisplayer code!
en: Jan
mk: јан (кол)

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Feb
mk: фев (сеч)

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Mar
mk: мар (цут)

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Apr
mk: апр (тре)

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: May
mk: мај (кос)

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Jun
mk: јун (жет)

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Jul
mk: јул (зла)

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Aug
mk: авг (жит)

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Sep
mk: сеп (гро)

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Oct
mk: окт (лис)

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Nov
mk: ное (сту)

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Dec
mk: дек (сне)

[ctx: calendar]
en: Swedish
mk: Шведски

[ctx: Hebrew month lexeme]
note: Translators: see http://gramps-project.org/wiki/index.php?title=Translating_Gramps#Translating_dates to learn how to select proper inflection to be used in your localized DateDisplayer code!
en: Tishri
mk: Тишри

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: Heshvan
mk: Хешван

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: Kislev
mk: Кислев

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: Tevet
mk: Тевет

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: Shevat
mk: Шеват

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: AdarI
mk: Адар

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: AdarII
mk: Адар Шени

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: Nisan
mk: Нисан

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: Iyyar
mk: Ијар

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: Sivan
mk: Сиван

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: Tammuz
mk: Тамуз

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: Av
mk: Ав

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: Elul
mk: Елул

[ctx: French month lexeme]
note: Translators: see http://gramps-project.org/wiki/index.php?title=Translating_Gramps#Translating_dates to learn how to select proper inflection to be used in your localized DateDisplayer code!
en: Vendémiaire
mk: Вандемер

[ctx: French month lexeme]
en: Brumaire
mk: Брумер

[ctx: French month lexeme]
en: Frimaire
mk: Фример

[ctx: French month lexeme]
en: Nivôse
mk: Нивоз

[ctx: French month lexeme]
en: Pluviôse
mk: Пљувиоз

[ctx: French month lexeme]
en: Ventôse
mk: Вентоз

[ctx: French month lexeme]
en: Germinal
mk: Жерминал

[ctx: French month lexeme]
en: Floréal
mk: Флореал

[ctx: French month lexeme]
en: Prairial
mk: Прериал

[ctx: French month lexeme]
en: Messidor
mk: Месидор

[ctx: French month lexeme]
en: Thermidor
mk: Термидор

[ctx: French month lexeme]
en: Fructidor
mk: Фруктидор

[ctx: French month lexeme]
en: Extra
mk: Дополнителен

[ctx: Islamic month lexeme]
note: Translators: see http://gramps-project.org/wiki/index.php?title=Translating_Gramps#Translating_dates to learn how to select proper inflection to be used in your localized DateDisplayer code!
en: Muharram
mk: мухарем

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Safar
mk: сафер

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Rabi`al-Awwal
mk: Раби`ал-авал

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Rabi`ath-Thani
mk: Раби`ал-тани

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Jumada l-Ula
mk: Џумада ал-ула

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Jumada t-Tania
mk: Џумада т-таниа

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Rajab
mk: Раџаб

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Sha`ban
mk: Ша`бан

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Ramadan
mk: Рамадан

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Shawwal
mk: Шевал

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Dhu l-Qa`da
mk: Ду л-ка`да

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Dhu l-Hijja
mk: Зул л-хиџа

[ctx: Persian month lexeme]
note: Translators: see http://gramps-project.org/wiki/index.php?title=Translating_Gramps#Translating_dates to learn how to select proper inflection to be used in your localized DateDisplayer code!
en: Farvardin
mk: Фарвардин

[ctx: Persian month lexeme]
en: Ordibehesht
mk: Урдибехешт

[ctx: Persian month lexeme]
en: Khordad
mk: Хурдад

[ctx: Persian month lexeme]
en: Tir
mk: Тир

[ctx: Persian month lexeme]
en: Mordad
mk: Мурдад

[ctx: Persian month lexeme]
en: Shahrivar
mk: Шахривар

[ctx: Persian month lexeme]
en: Mehr
mk: Мехр

[ctx: Persian month lexeme]
en: Aban
mk: Абан

[ctx: Persian month lexeme]
en: Azar
mk: Азар

[ctx: Persian month lexeme]
en: Dey
mk: Деј

[ctx: Persian month lexeme]
en: Bahman
mk: Бахман

[ctx: Persian month lexeme]
en: Esfand
mk: Есфанд

[ctx: date modifier]
note: Translators: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: before
mk: пред

[ctx: date modifier]
note: Translators: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: after
mk: после

[ctx: date modifier]
note: Translators: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: about
mk: околу

[ctx: date modifier]
note: Translators: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: from
mk: од

[ctx: date modifier]
note: Translators: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: to
mk: до

[ctx: date quality]
en: estimated
mk: приближно

[ctx: date quality]
en: calculated
mk: пресметано

en: Sunday
mk: Недела

en: Tuesday
mk: Вторник

en: Wednesday
mk: Среда

en: Thursday
mk: Четврток

en: Friday
mk: Петок

en: Saturday
mk: Сабота

en: Tue
mk: Вто

en: Thu
mk: Чет

en: Add child to family
mk: Додај дете на семејство

en: Remove child from family
mk: Отстрани дете од семејство

en: Remove Family
mk: Отстрани семејство

en: Remove father from family
mk: Отстрани татко од семејство

en: Remove mother from family
mk: Отстрани мајка од семејство

en: Database connection failed.
    
    %(message)s
    Please check your connection settings file:
    %(settings_file)s
mk: Поврзување со базата на податоци е неуспешно.
    
    %(message)s
    Провери ја датотеката со поставки за поврзување:
    %(settings_file)s

en: The Family Tree you are trying to load is in the %(dbtype)s database, which is no longer supported.
    Therefore you cannot load this Family Tree without upgrading.
    
    If you upgrade then you won't be able to use the previous version of Gramps, even if you subsequently %(wiki_manual_backup_html_start)sbackup%(html_end)s or %(wiki_manual_export_html_start)sexport%(html_end)s your upgraded Family Tree.
    
    You are strongly advised to backup your Family Tree.
    
    If you have not already made a backup of your Family Tree, then you should start your previous version of Gramps and %(wiki_backup_html_start)smake a backup%(html_end)s of your Family Tree.
mk: Семејното дрво кое се обидуваш да го вчиташ е во %(dbtype)s вид на база, кој повеќе не е поддржан.
    Затоа не можеш да го вчиташ Семејното дрво без да го надградиш.
    
    Ако го надградиш тогаш нема да можеш да ја користиш предходното издание на Дедовникот, па дури и ако потоа направиш %(wiki_manual_backup_html_start)sрезерва%(html_end)s или го %(wiki_manual_export_html_start)sизвезеш%(html_end)s твоето надградено Семејно дрво.
    
    Силно се препорачува да направиш резервна копија на Семејното дрво.
    
    Ако сеуште не си направил резервна копија на Семејното дрво, тогаш треба да ја покренеш твоето предходно издание на Дедовникот и да %(wiki_backup_html_start)sнаправиш резервна копија%(html_end)s од твоето Семејно дрво.

en: _Undo %s
mk: _Врати %s

en: _Redo %s
mk: _Повтори %s

en: Number of families
mk: Број на семејства

en: Number of citations
mk: Број на цитати

en: %(n1)6d  People        upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
mk: Личноста:            %(n1)6d надоградена со %(n2)6d цитати за %(n3)6d секунди

en: %(n1)6d  Families      upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
mk: Семејство:         %(n1)6d надоградено со  %(n2)6d цитати за %(n3)6d секунди

en: %(n1)6d  Events        upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
mk: Настани:         %(n1)6d надоградено со  %(n2)6d цитати за  %(n3)6d секунди

en: %(n1)6d  Media Objects upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
mk: Медијски објекти: %(n1)6d надоградено со  %(n2)6d цитати за %(n3)6d секунди

en: %(n1)6d  Places        upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
mk: Места:           %(n1)6d надоградено со  %(n2)6d цитати за %(n3)6d секунди

en: %(n1)6d  Repositories  upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
mk: Складови:        %(n1)6d надоградеи со %(n2)6d цитати за %(n3)6d секунди

en: %(n1)6d  Sources       upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
mk: Извори:           %(n1)6d надоградено со %(n2)6d цитати за %(n3)6d секунди

en: Number of new objects upgraded:
mk: Број на нови надградени објекти:

en: 
    
    You may want to run
    Tools -> Family Tree Processing -> Merge
    in order to merge citations that contain similar
    information
mk: 
    
    Можете да го покренете изборникот
    Алати —> Обработка на семејно стебло —> Спој
    за да ги споите цитатите кои содржат слични
    информации

en: Given
mk: Име

en: Main Surnames, Given Patronymic Suffix Prefix
mk: Главни презимиња, Име Татково име Послеставка (суфикс) Представка (префикс)

en: given
mk: име

en: suffix
mk: Наставка

en: patronymic
mk: татково име

en: Wrong name format string %s
mk: Погрешна нишка на запис на име „%s“

en: Error in '%s' file: cannot load.
mk: Грешка во датотеката „%s“: не може да се вчита.

en: WARNING: Too many arguments in filter '%s'!
    Trying to load with subset of arguments.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Премногу аргументи во филтерот „%s“!
    Се обидувам да вчитам со подзбир на аргументи.

en: WARNING: Too few arguments in filter '%s'!
             Trying to load anyway in the hope this will be upgraded.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Премалку аргументи во филтерот „%s“!
             Сепак се обидувам да вчитам со надеж дека ова ќе биде надоградено.

en: ERROR: filter %s could not be correctly loaded. Edit the filter!
mk: ГРЕШКА: филтерот „%s“ не може исправно да се вчита. Уреди го филтерот!

en: General filters
mk: Општи филтри

en: Wrong format of date-time
mk: Погрешна форма на датум-време

en: Only date-times in the iso format of yyyy-mm-dd hh:mm:ss, where the time part is optional, are accepted. %s does not satisfy.
mk: Прифатен е само датум-време во ИСО формата од ГГГГ-ММ-ДД чч:мм:сс, каде делот за „време“ е изборен. %s не задоволува.

en: Date:
mk: Датум:

en: Event filters
mk: Филтри на настани

en: Number must be:
mk: Бројот мора да биде:

en: ID:
mk: ИД:

en: Substring:
mk: Подниза:

en: Source ID:
mk: ИД на извор:

en: Filter name:
mk: Име на филтер:

en: Can't find filter %s in the defined custom filters
mk: Не можам да го најдам филтерот %s во одредените посебни филтри

en: Miscellaneous filters
mk: Разновидни филтри

en: No description
mk: Нема опис

en: The filter definition contains a loop.
mk: Дефиницијата на филтерот содржи круг.

en: One rule references another which eventually references the first.
mk: Едно правило укажува на друго, кое пак укажува на првото.

en: Value:
mk: Вредност:

en: Citations with a reference count of <count>
mk: Цитати со <count> упатувања

en: Abbreviation:
mk: Скратеница:

en: Author:
mk: Автор:

en: Publication:
mk: Издание:

en: Title:
mk: Наслов:

en: Sources matching parameters
mk: Извори што се совпаѓаат со параметри

en: Matches citations with the particular tag
mk: Совпаѓа читација со одредена ознака

en: Every event
mk: Секој настан

en: Matches every event in the database
mk: Го совпаѓа секој настан во базата на податоци

en: Events marked private
mk: Настани означени како лични

en: Matches events that are indicated as private
mk: Се совпаѓа со настани што се означени како лични

en: Description:
mk: Опис:

en: Event type:
mk: Вид на настан:

en: Place:
mk: Место:

en: Event with <Id>
mk: Настан со <Id>

en: Events having notes containing <substring>
mk: Настани со забелешки што содржат <substring>

en: Matches events whose notes contain text matching a substring
mk: Совпаѓа настани чиишто забелешки содржат текст што се совпаѓа со подниза

en: Matches events whose notes contain text matching a regular expression
mk: Совпаѓа настани чиишто забелешки содржат текст што се совпаѓа со обичен израз

en: Events with a reference count of <count>
mk: Настани со <count> референци

en: Matches events with the particular tag
mk: Совпаѓа настан со одредена ознака

en: Events matching the <filter>
mk: Настани што се совпаѓаат со <filter>

en: Matches events matched by the specified filter name
mk: Совпаѓа настани што се совпаднати од одреденото име на филтерот

en: Every family
mk: Секое семејство

en: Matches every family in the database
mk: Совпаѓа со секое семејство во базата на податоци

en: Person ID:
mk: ИД на лице:

en: Child filters
mk: Филтри за дете

en: Families with child with the <name>
mk: Семејства со дете со <name>

en: Matches families where child has a specified (partial) name
mk: Совпаѓа семејства каде што детето има одредено (делумно) име

en: Families marked private
mk: Семејства означени како лични

en: Matches families that are indicated as private
mk: Совпаѓа семејства што се назначени како лични

en: Father filters
mk: Филтри за татко

en: Families with father with the <name>
mk: Семејства со татко со <name>

en: Matches families whose father has a specified (partial) name
mk: Совпаѓа семејства чијшто татко има одредено (делумно) име

en: Family attribute:
mk: Семејна особина:

en: Families with the family <attribute>
mk: Семејства со семејството <attribute>

en: Matches families with the family attribute of a particular value
mk: Совпаѓа семејства со семејната особина на одредена вредност

en: Family event:
mk: Семеен настан:

en: Families with the <event>
mk: Семејства со <event>

en: Matches families with an event of a particular value
mk: Совпаѓа семејства со настан од одредена вредност

en: Family with <Id>
mk: Семејство со <Id>

en: Families having notes containing <substring>
mk: Семејства со забелешки што содржат <substring>

en: Matches families whose notes contain text matching a substring
mk: Совпаѓа семејства чиишто забелешки содржат текст што се совпаѓа со подниза

en: Matches families whose notes contain text matching a regular expression
mk: Совпаѓа семејства чиишто забелешки содржат текст што се совпаѓа со обичен израз

en: Relationship type:
mk: Вид на врска:

en: Matches families with the particular tag
mk: Совпаѓа фамилии со одредени ознаки

en: Matches families with twins
mk: Совпаѓа фамилии со близнаци

en: Inclusive:
mk: Вклучува сѐ:

en: Families matching the <filter>
mk: Семејства со совпаѓање на <filter>

en: Matches families matched by the specified filter name
mk: Совпаѓа со семејства совпаднати од одредено име на филтер

en: Mother filters
mk: Филтри за мајка

en: Families with mother with the <name>
mk: Семејства со мајка со <name>

en: Matches families whose mother has a specified (partial) name
mk: Совпаѓа со семејства чијашто мајка има одредено (делумно) име

en: Families with child matching the <regex_name>
mk: Семејства со дете што се совпаѓаат со <regex_name>

en: Families with father matching the <regex_name>
mk: Семејства со татко што се совпаѓаат со <regex_name>

en: Matches families whose father has a name matching a specified regular expression
mk: Совпаѓа семејства чијшто татко има име што се совпаѓа со одреден обичен израз

en: Families with mother matching the <regex_name>
mk: Семејства со мајка што се совпаѓаат со <regex_name>

en: Matches families whose mother has a name matching a specified regular expression
mk: Совпаѓа семејства чијашто мајка има име што се совпаѓа со одреден обичен израз

en: Families with any child matching the <name>
mk: Семејства со кое било дете што се совпаѓа со <name>

en: Matches families where any child has a specified (partial) name
mk: Совпаѓа семејства каде што кое било дете има одредено (делумно) име

en: Families with father matching the <name>
mk: Семејства со татко што се совпаѓаат со <name>

en: Families with mother matching the <name>
mk: Семејства со мајка што се совпаѓаат со <name>

en: Every media object
mk: Секој медиумски објект

en: Matches every media object in the database
mk: Го совпаѓа секој медиумски објект во базата на податоци

en: Media object with <Id>
mk: Медиумски објект со <Id>

en: Type:
mk: Вид:

en: Path:
mk: Патека:

en: Media objects matching parameters
mk: Медиумски објекти што се совпаѓаат со параметри

en: Matches media objects with particular parameters
mk: Совпаѓа медиумски објекти со одредени параметри

en: Media objects having notes containing <substring>
mk: Медиумски објекти со забелешки што содржат <substring>

en: Matches media objects whose notes contain text matching a substring
mk: Совпаѓа медиумски објекти чиишто забелешки содржат текст што се совпаѓа со подниза

en: Matches media objects whose notes contain text matching a regular expression
mk: Совпаѓа медиумски објекти чиишто забелешки содржат текст што се совпаѓа со обичен израз

en: Media objects with a reference count of <count>
mk: Медија објекти со <count> референции

en: Media objects matching the <filter>
mk: Медиумски објекти што се совпаѓаат со <filter>

en: Matches media objects matched by the specified filter name
mk: Совпаѓа медиумски објекти што се совпаднати од одреденото име на филтерот

en: Media objects marked private
mk: Медиумски објекти означени како лични

en: Matches Media objects that are indicated as private
mk: Совпаѓа медиумски објекти што се означени како лични

en: Notes with a reference count of <count>
mk: Белешки со <count> референции

en: Matches notes with the particular tag
mk: Совпаѓа белешки со одредени ознаки

en: Relationship filters
mk: Филтри на врски

en: Disconnected people
mk: Лица со прекинати врски

en: Matches people that have no family relationships to any other person in the database
mk: Се совпаѓа со лица кои немаат семејна врска со ниту едно друго лице од базата на податоци

en: Everyone
mk: Сите

en: Matches everyone in the database
mk: Се совпаѓа со сите во базата

en: Families with incomplete events
mk: Семејства со нецелосни настани

en: Matches people with missing date or place in an event of the family
mk: Совпаѓа лица на кои им недостасува датум или место во настанот на семејството

en: Personal attribute:
mk: Лична особина:

en: People with the personal <attribute>
mk: Лица со лична <attribute>

en: Matches people with the personal attribute of a particular value
mk: Совпаѓа лица со лична особина од одредена вредност

en: People with the <birth data>
mk: Лица со <birth data>

en: Matches people with birth data of a particular value
mk: Совпаѓа лица со податоци за раѓање од одредена вредност

en: People with a common ancestor with <person>
mk: Лица со заеднички предок со <person>

en: Ancestral filters
mk: Филтри за предци

en: Matches people that have a common ancestor with a specified person
mk: Совпаѓа лица коишто имаат заеднички предок со одредено лице

en: People with a common ancestor with <filter> match
mk: Лица со заеднички предок со <filter> совпаѓање

en: Matches people that have a common ancestor with anybody matched by a filter
mk: Совпаѓа лица кои имаат заеднички предок со секого совпаднат од филтерот

en: People with the <death data>
mk: Лица со <death data>

en: Matches people with death data of a particular value
mk: Совпаѓа лица со податоци за смртта од одредена вредност

en: Personal event:
mk: Личен настан:

en: People with the personal <event>
mk: Лица со личниот <event>

en: Matches people with a personal event of a particular value
mk: Совпаѓа лица со личен настан од одредена вредност

en: People with the family <attribute>
mk: Лица со семејната <attribute>

en: Matches people with the family attribute of a particular value
mk: Совпаѓа лица со семејната особина од одредена вредност

en: People with the family <event>
mk: Лица со семејниот <event>

en: Matches people with a family event of a particular value
mk: Совпаѓа лица со семеен настан од одредена вредност

en: Given name:
mk: Дадено име:

[ctx: person]
en: Title:
mk: Наслов:

en: Suffix:
mk: Наставка:

en: Call Name:
mk: Повикај име:

en: Prefix:
mk: Претставка:

en: Patronymic:
mk: Татково име:

en: People with the <name>
mk: Лица со <name>

en: Matches people with a specified (partial) name
mk: Совпаѓа лица со одредено (делумно) име

en: People having notes containing <substring>
mk: Лица со забелешки што содржат <substring>

en: Matches people whose notes contain text matching a substring
mk: Совпаѓа лица чиишто забелешки содржат текст што се совпаѓа со подниза

en: Matches people whose notes contain text matching a regular expression
mk: Совпаѓа лица чиишто забелешки содржат текст што се совпаѓа со обичен израз

en: Number of relationships:
mk: Број на врски:

en: Number of children:
mk: Број на деца:

en: People with the <relationships>
mk: Лица со <relationships>

en: Matches people with a particular relationship
mk: Се совпаѓа со лица со одредена врска

en: Family filters
mk: Семејни филтри

en: Name:
mk: Име:

en: People with the <source>
mk: Лица со <source>

en: Matches people who have a particular source
mk: Совпаѓа лица кои имаат одреден извор

en: Matches people with the particular tag
mk: Совпаѓа луѓе со одредена ознака

en: Case sensitive:
mk: Разликување на мали и големи букви:

en: People with records containing <substring>
mk: Лица со записи што содржат <substring>

en: Matches people whose records contain text matching a substring
mk: Совпаѓа лица чиишто записи содржат текст што се совпаѓа со подниза

en: People with unknown gender
mk: Лица со непознат пол

en: Matches all people with unknown gender
mk: Ги совпаѓа сите лица со непознат пол

en: Adopted people
mk: Посвоени лица

en: Matches people who were adopted
mk: Ги совпаѓа сите посвоените лица

en: People with children
mk: Лица со деца

en: Matches people who have children
mk: Ги совпаѓа сите лица коишто имаат деца

en: People with incomplete names
mk: Лица со нецелосни имиња

en: Matches people with firstname or lastname missing
mk: Совпаѓа лица чиешто име или презиме недостасува

en: Ancestors of <person>
mk: Предци на <person>

en: Matches people that are ancestors of a specified person
mk: Совпаѓа лица коишто се предци на одредено лице

en: Ancestors of <filter> match
mk: Предци на <filter> совпаѓање

en: Matches people that are ancestors of anybody matched by a filter
mk: Совпаѓа лица коишто се предци на секого што е совпаднат од филтер

en: Bookmarked people
mk: Означени лица

en: Matches the people on the bookmark list
mk: Се совпаѓа со лицата од означениот список

en: Children of <filter> match
mk: Деца од <filter> совпаѓање

en: Matches children of anybody matched by a filter
mk: Се совпаѓа со децата од секого совпаднат од филтерот

en: Home Person
mk: Основно лице

en: Matches the Home Person
mk: Се совпаѓа со основното лице

en: Descendant family members of <person>
mk: Потомци на семејство на <person>

en: Descendant filters
mk: Филтри за потомци

en: Matches people that are descendants or the spouse of a descendant of a specified person
mk: Совпаѓа лица коишто се потомци или брачен другар на потомок на одредено лице

en: Descendants of <person>
mk: Потомци на <person>

en: Matches all descendants for the specified person
mk: Се совпаѓа со сите потомци за одреденото лице

en: Descendants of <filter> match
mk: Потомоци на <filter> совпаѓање

en: Matches people that are descendants of anybody matched by a filter
mk: Совпаѓа лица коишто се потомци на секој што е совпаднат од филтерот

en: Females
mk: Женски

en: Matches all females
mk: Ги совпаѓа сите женски

en: Number of generations:
mk: Број на генерации:

en: Ancestors of <person> not more than <N> generations away
mk: Предци на <person> не повеќе од <N> генерации понатаму

en: Matches people that are ancestors of a specified person not more than N generations away
mk: Совпаѓа лица коишто се предци на одредено лице не повеќе од Б-генерации понатаму

en: Ancestors of bookmarked people not more than <N> generations away
mk: Предци на означените лица не повеќе од <N> генерации понатаму

en: Matches ancestors of the people on the bookmark list not more than N generations away
mk: Совпаѓа предци на лица од означениот список не повеќе од Б-генерации понатаму

en: Ancestors of the Home Person not more than <N> generations away
mk: Предци на основното лице не повеќе од <N> генерации понатаму

en: Matches ancestors of the Home Person not more than N generations away
mk: Совпаѓа предци на основното лице не повеќе од Б генерации понатаму

en: Descendants of <person> not more than <N> generations away
mk: Потомци на <person> не повеќе од <N> генерации понатаму

en: Matches people that are descendants of a specified person not more than N generations away
mk: Совпаѓа лица коишто се потомци на одредено лице не повеќе од Б-генерации понатаму

en: Males
mk: Машки

en: Matches all males
mk: Ги совпаѓа сите машки

en: Ancestors of <person> at least <N> generations away
mk: Предци на <person> најмалку <N> генерации понатаму

en: Matches people that are ancestors of a specified person at least N generations away
mk: Совпаѓа лица коишто се предци на одредено лице најмалку Б-генерации понатаму

en: Descendants of <person> at least <N> generations away
mk: Потомци на <person> најмалку <N> генерации понатаму

en: Matches people that are descendants of a specified person at least N generations away
mk: Совпаѓа лица коишто се потомци на одредено лице најмалку Б-генерации понатаму

en: Parents of <filter> match
mk: Родители на <filter> совпаѓање

en: Matches parents of anybody matched by a filter
mk: Совпаѓа родители на секој што е совпаднат од филтерот

en: Siblings of <filter> match
mk: Браќа/Сестри на <filter> совпаѓање

en: Matches siblings of anybody matched by a filter
mk: Совпаѓа браќа и сестри на секој што е совпаднат од филтерот

en: Spouses of <filter> match
mk: Брачни другари на <filter> совпаѓање

en: Matches people married to anybody matching a filter
mk: Совпаѓа лица венчани за секој што е совпаднат од филтерот

en: Witnesses
mk: Сведоци

en: Matches people who are witnesses in any event
mk: Совпаѓа лица коишто се сведоци во кој било настан

en: People matching the <filter>
mk: Лица кои се совпаѓаат со <filter>

en: Matches people matched by the specified filter name
mk: Совпаѓа лица совпаднати од одреденото име на филтерот

en: People with multiple marriage records
mk: Лица со повеќекратни брачни записи

en: Matches people who have more than one spouse
mk: Совпаѓа лица коишто имаат повеќе од еден брачен другар

en: People with no marriage records
mk: Лица без брачни записи

en: Matches people who have no spouse
mk: Совпаѓа лица коишто немаат брачен другар

en: People without a known birth date
mk: Лица без познат датум на раѓање

en: Matches people without a known birthdate
mk: Совпаѓа лица без познат датум на раѓање

en: People marked private
mk: Лица означени како лични

en: Matches people that are indicated as private
mk: Совпаѓа лица коишто се означени као лични

en: People with incomplete events
mk: Лица со нецелосни настани

en: Matches people with missing date or place in an event
mk: Совпаѓа лица на коишто им недостасува настан со датум или место

en: People probably alive
mk: Лица најверојатно сѐ уште живи

en: Matches people without indications of death that are not too old
mk: Совпаѓа лица без упатство за смрт коишто не се премногу стари

en: Relationship path between <persons>
mk: Патека на врска помеѓу <persons>

en: Matches the ancestors of two persons back to a common ancestor, producing the relationship path between two persons.
mk: Ги совпаѓа предците на две лица назад до заеднички предок, изработувајќи патека на врска помеѓу две лица.

en: Relationship path between bookmarked persons
mk: Патека на врски помеѓу одбележани лица

en: Matches the ancestors of bookmarked individuals back to common ancestors, producing the relationship path(s) between bookmarked persons.
mk: Совпаѓа предци на одбележани поединци назад до заедничи предци, изработувајќи патеки на врски помеѓу одбележани лица.

en: People matching the <name>
mk: Лица совпаднати со <name>

en: Every place
mk: Секое место

en: Matches every place in the database
mk: Се совпаѓа со сите места во базата на податоци

en: Places matching parameters
mk: Места што совпаѓаат параметри

en: Matches places with particular parameters
mk: Совпаѓа места со одредени параметри

en: Place with <Id>
mk: Место со <Id>

en: Places having notes containing <substring>
mk: Места со забелешки што содржат <substring>

en: Matches places whose notes contain text matching a substring
mk: Совпаѓа места чиишто забелешки содржат текст што се совпаѓа со подниза

en: Matches places whose notes contain text matching a regular expression
mk: Совпаѓа места чиишто забелешки содржат текст што се совпаѓа со обичен израз

en: City:
mk: Град:

en: County:
mk: Земја:

en: State:
mk: Држава:

en: Country:
mk: Земја:

en: ZIP/Postal Code:
mk: Поштенски број:

en: Church Parish:
mk: Парохија:

en: Places with a reference count of <count>
mk: Места со <count> референции

en: Matches places with the particular tag
mk: Совпаѓа места со одредена ознака

en: Matches places with a particular title
mk: Совпаѓа место со одреден наслов

en: Places matching the <filter>
mk: Места што се совпаѓаат со <filter>

en: Matches places matched by the specified filter name
mk: Совпаѓа места совпаднати од одреденото име на филтерот

en: Places marked private
mk: Места означени како лични

en: Matches places that are indicated as private
mk: Совпаѓа места што се означени како лични

en: Every repository
mk: Секој репозиториум

en: Matches every repository in the database
mk: Го совпаѓа секој репозиториум во базата на податоци

en: Repository with <Id>
mk: Репозиториум со <Id>

en: Repositories having notes containing <substring>
mk: Репозиториуми со забелешки што содржат <substring>

en: Matches repositories whose notes contain text matching a substring
mk: Совпаѓа репозиториуми чиишто забелешки содржат текст што се совпаѓа со подниза

en: Matches repositories whose notes contain text matching a regular expression
mk: Совпаѓа репозиториуми чиишто забелешки содржат текст што се совпаѓа со обичен израз

en: Repositories with a reference count of <count>
mk: Складишта со <count> референции

en: Address:
mk: Адреса:

en: Repositories matching parameters
mk: Репозиториуми што се совпаѓаат со параметри

en: Matches Repositories with particular parameters
mk: Совпаѓа репозиториуми со одредени параметри

en: Matches repositories with the particular tag
mk: Совпаѓа складиште со одредена ознака

en: Repositories matching the <filter>
mk: Репозиториуми што се совпаѓаат со <filter>

en: Matches repositories matched by the specified filter name
mk: Совпаѓа репозиториуми совпаднати од одреденото име на филтерот

en: Repositories marked private
mk: Репозиториуми означени како лични

en: Matches repositories that are indicated as private
mk: Совпаѓа репозиториуми што се означени како лични

en: Every source
mk: Секој извор

en: Matches every source in the database
mk: Го совпаѓа секој извор во базата на податоци

en: Source with <Id>
mk: Извор со <Id>

en: Sources having notes containing <substring>
mk: Извори со забелешки што содржат <substring>

en: Matches sources whose notes contain text matching a substring
mk: Совпаѓа извори чиишто забелешки содржат текст што се совпаѓа со подниза

en: Matches sources whose notes contain text matching a regular expression
mk: Совпаѓа извори чиишто забелешки содржат текст што се совпаѓа со обичен израз

en: Sources with a reference count of <count>
mk: Извори со <count> референции

en: Matches sources with particular parameters
mk: Совпаѓа извори со одредени параметри

en: Matches sources with the particular tag
mk: Совпаѓа извори со одредена ознака

en: Sources matching the <filter>
mk: Извори што се совпаѓаат со <filter>

en: Matches sources matched by the specified filter name
mk: Совпаѓа извори што се совпаднати од одреденото име на филтерот

en: Sources marked private
mk: Извори означени како лични

en: Matches sources that are indicated as private
mk: Совпаѓа извори што се означени како лични

en: Address
mk: Адреса

en: Private
mk: Лично

en: Notes
mk: Забелешки

en: Street
mk: Улица

en: City
mk: Град

en: County
mk: Округ

en: State
mk: Држава

en: Country
mk: Земја

en: Phone
mk: Телефон

en: Attribute
mk: Особина

en: Value
mk: Вредност

en: Custom
mk: Произволно

en: Caste
mk: Каста

en: Description
mk: Опис

en: Identification Number
mk: Број за идентификација

en: National Origin
mk: Национално потекло

en: Number of Children
mk: Број на деца

en: Social Security Number
mk: Број на социјално осигурување

en: Nickname
mk: Прекар

en: Cause
mk: Причина

en: Agency
mk: Агенција

en: Age
mk: Возраст

en: Father's Age
mk: Таткова возраст

en: Mother's Age
mk: Мајчина возраст

en: Witness
mk: Сведок

en: Occupation
mk: Занимање

en: Child Reference
mk: Упатување на дете

en: None
mk: Ниедно

en: Stepchild
mk: Посвоено дете

en: Sponsored
mk: Спонзорирано

en: Foster
mk: Старателство

en: Page
mk: Страница

en: Confidence
mk: Доверба

en: Source
mk: Извор

en: Media
mk: Медиуми

en: unknown
mk: непознат

en: Date
mk: Датум

en: Calendar
mk: Календар

en: Values
mk: Вредности

en: Text
mk: Текст

en: Event
mk: Настан

en: Place
mk: Место

en: Attributes
mk: Својства

en: Clergy
mk: Свештенство

en: Celebrant
mk: Свештеник

en: Aide
mk: Помошник

en: Bride
mk: Невеста

en: Groom
mk: Младоженец

en: Father
mk: Татко

en: Mother
mk: Мајка

en: Child
mk: Дете

en: Family
mk: Семејство

en: Residence
mk: Живеалиште

en: Other
mk: Друго

en: Adopted
mk: Посвоен/а

en: Birth
mk: Раѓање

en: Death
mk: Смрт

en: Adult Christening
mk: Возрасно крштевање

en: Baptism
mk: Крштевка

en: Bar Mitzvah
mk: Бар Мицва

en: Bat Mitzvah
mk: Бас Мицва

en: Blessing
mk: Благослов

en: Burial
mk: Закоп

en: Cause Of Death
mk: Причина за смрт

en: Census
mk: Попис

en: Christening
mk: Крштевање

en: Confirmation
mk: Миропомазание

en: Cremation
mk: Кремирање

en: Degree
mk: Диплома

en: Education
mk: Образование

en: Elected
mk: Избран

en: Emigration
mk: Емиграција

en: First Communion
mk: Прва причест

en: Immigration
mk: Имиграција

en: Graduation
mk: Дипломирање

en: Medical Information
mk: Медицинска информација

en: Military Service
mk: Воена служба

en: Naturalization
mk: Натурализација

en: Nobility Title
mk: Благородничка титула

en: Number of Marriages
mk: Број на бракови

en: Ordination
mk: Хиротонија

en: Probate
mk: Потврда

en: Property
mk: Имот

en: Religion
mk: Вероисповед

en: Retirement
mk: Пензионирање

en: Will
mk: Тестамент

en: Marriage
mk: Брак

en: Marriage Settlement
mk: Брачна спогодба

en: Marriage License
mk: Брачна дозвола

en: Marriage Contract
mk: Брачен договор

en: Marriage Banns
mk: Брачна најава

en: Engagement
mk: Свршувачка

en: Divorce
mk: Развод

en: Divorce Filing
mk: Молба за развод

en: Annulment
mk: Поништување

en: Alternate Marriage
mk: Поинаков брак

en: Children
mk: Деца

en: Events
mk: настани

en: Married
mk: Женет/Мажена

en: Unmarried
mk: Неженет/Немажена

en: Civil Union
mk: Граѓанска заедница

en: Type
mk: Вид

en: Endowment
mk: Свето посветување

en: Sealed to Parents
mk: Сврзување за родители

en: Sealed to Spouse
mk: Сврзување за сопружник

en: Canceled
mk: Откажано

en: Cleared
mk: Исчистено

en: Completed
mk: Целосно

en: Infant
mk: Новороденче

en: Pre-1970
mk: Пред 1970

en: Qualified
mk: Квалификуван

en: Stillborn
mk: Мртвородено

en: Submitted
mk: Предаден

en: Uncleared
mk: Нејасен

en: LDS Ordinance
mk: LDS-обред

en: Temple
mk: Храм

en: Status
mk: Состојба

en: Location
mk: Локација

en: Complete
mk: Завршено

en: ToDo
mk: Направи

en: Name
mk: Име

en: Given name
mk: Дадено име

en: Surnames
mk: Презимиња

en: Title
mk: Наслов

en: Also Known As
mk: Исто така, познат како

en: Birth Name
mk: Родено име

en: Married Name
mk: Венчано име

en: Note
mk: Забелешка

en: General
mk: Општо

en: Report
mk: Извештај

en: Family Note
mk: Забелешка за семејство

en: Gender
mk: Пол

en: Families
mk: Семејства

en: Addresses
mk: Адреси

en: Association
mk: Поврзување

en: Longitude
mk: Географска должина

en: Latitude
mk: Географска широчина

en: Places
mk: Места

en: Alternate Names
mk: Наизменични имиња

en: Place Name
mk: Име на местото

en: Repository
mk: Склад

en: Call Number
mk: Повикувачки број

en: Library
mk: Библиотека

en: Cemetery
mk: Гробишта

en: Church
mk: Црква

en: Archive
mk: Архивирај

en: Album
mk: Албум

en: Web site
mk: Веб-место

en: Bookstore
mk: Книжарница

en: Collection
mk: Збирка

en: Safe
mk: Безбедно

en: Author
mk: Автор

en: Abbreviation
mk: Кратенка

en: Repositories
mk: Репозиториуми

en: Audio
mk: Аудио

en: Book
mk: Книга

en: Card
mk: Картичка

en: Electronic
mk: Електронска

en: Fiche
mk: Микрофилм

en: Film
mk: Филм

en: Magazine
mk: Списание

en: Manuscript
mk: Ракопис

en: Map
mk: Мапа

en: Newspaper
mk: Весник

en: Photo
mk: Слика

en: Tombstone
mk: Надгробна плоча

en: Video
mk: Видео

en: Tag
mk: Ознака

en: Strikethrough
mk: Прецртано

en: Surname
mk: Презиме

en: Prefix
mk: Претставка

en: Priority
mk: Приоритет

en: E-mail
mk: Е-пошта

en: Web Home
mk: Веб-почеток

en: Web Search
mk: Веб-пребарување

en: A parent should be a father or mother.
mk: Родител треба да биде татко или мајка.

en: Spouses cannot be merged. To merge these people, you must first break the relationship between them.
mk: Сопружниците не можат да се обединат. За обединување на овие лица, морате претходно да ја раскинете врската помеѓу нив.

en: Merge Places
mk: Обедини места

en: Gramplet %s caused an error
mk: Дедозорчето „%s“ причини грешка

en: No description was provided
mk: Никаков опис не беше даден

en: Option '%(opt_name)s' is present in %(file)s
      but is not known to the module.  Ignoring...
mk: Опцијата „%(opt_name)s“ е присутна во „%(file)s“
      но не му е позната на модулот.  Занемарувам...

en: Experimental
mk: Експериментално

en: Beta
mk: Бета

en: Stable
mk: Стабилно

en: Developer
mk: Програмер

en: Expert
mk: Стручњак

en: Quick view
mk: Брз преглед

en: Importer
mk: Увоз

en: View
mk: Поглед

en: ERROR: Failed reading plugin registration %(filename)s
mk: ГРЕШКА: Не успеав да ја прочитам регистрацијата на приклучокот „%(filename)s“

en: WARNING: Plugin %(plugin_name)s has no translation for any of your configured languages, using US English instead
mk: ВНИМАНИЕ: Приклучокот „%(plugin_name)s“ нема превод за ниту еден од вашите одбрани јазици, ќе користам американски англиски

[ctx: gramps_version]
en: ERROR: Plugin file %(filename)s has a version of "%(gramps_target_version)s" which is invalid for Gramps "%(gramps_version)s".
mk: ГРЕШКА: Датотеката на додатокот %(filename)s ја содржи верзијата „%(gramps_target_version)s” која е невалидна за Дедовник верзија „%(gramps_version)s”.

en: ERROR: Wrong python file %(filename)s in register file %(regfile)s
mk: ГРЕШКА: погрешна пајтон датотека „%(filename)s“ во регистрационата датотека „%(regfile)s“

en: ERROR: Python file %(filename)s in register file %(regfile)s does not exist
mk: ГРЕШКА: пајтон датотеката „%(filename)s“ во регистрационата датотека „%(regfile)s“ не постои

en: No filename given
mk: Не е зададено име на датотеката

en: Could not create %s
mk: Не може да се создаде %s

en: Default
mk: зададено

en: Horizontal (→)
mk: Водорамно (→)

en: Horizontal (←)
mk: Водорамно (←)

en: Bottom, left
mk: Доле, лево

en: Bottom, right
mk: Доле, десно

en: Top, left
mk: Горе, лево

en: Top, Right
mk: Горе, десно

en: Right, bottom
mk: Десно, доле

en: Right, top
mk: Десно, горе

en: Left, bottom
mk: Лево, доле

en: Left, top
mk: Лево, горе

en: Fill the given area
mk: Пополни ја дадената област

en: Expand uniformly
mk: Рашири еднолико

en: Bottom
mk: Долу

en: Top
mk: Горе

en: Curved
mk: Кривулесто

en: Orthogonal
mk: Правоаголно

en: Font family
mk: Фонт на семејство

en: Choose the font family. If international characters don't show, use FreeSans font. FreeSans is available from: http://www.nongnu.org/freefont/
mk: Одберете фонт за семејството. Ако не се појават меѓународни знаци, употребете Фрисанс фонт. Фрисанс е достапен на: http://www.nongnu.org/freefont/

en: The font size, in points.
mk: Големината на фонтот, во точки.

en: Number of Horizontal Pages
mk: Број на хоризонтални страници

en: Number of Vertical Pages
mk: Број на вертикални страници

en: The order in which the graph pages are output. This option only applies if the horizontal pages or vertical pages are greater than 1.
mk: Редот по кој се редат страниците на графиконот. Оваа опција се применува само ако бројот на водорамни или исправени страници е поголем од 1.

en: How the lines between objects will be drawn.
mk: Како ќе се прикажат цртите меѓу објектите.

en: Aspect ratio
mk: Пропорција на графички приказ

en: Note to add to the graph
mk: Забелешка да додадете на графиконот

en: This text will be added to the graph.
mk: Овој текст ќе биде додаден на графиконот.

en: Note location
mk: Положба на забелешка

en: Whether note will appear on top or bottom of the page.
mk: Белешката ќе се појави на врвот или дното од страницата.

en: The size of note text, in points.
mk: Големинате на текстот на забелешката, во точки.

en: PostScript
mk: Постскрипт

en: Structured Vector Graphics (SVG)
mk: Графика на структуриран вектор (SVG)

en: JPEG image
mk: PEG-слика

en: GIF image
mk: GIF-слика

en: PNG image
mk: PNG-слика

en: Custom Size
mk: Приспособувачка големина

en: Medium
mk: Медиум

en: Preferences
mk: Претпочитувања

en: Normal
mk: Нормално

en: Valid values:
mk: Валидни вредности:

en: Unsupported
mk: Неподдржан

en: Text Reports
mk: Текстуални извештаи

en: Graphical Reports
mk: Графички извештаи

en: Code Generators
mk: Создавачи на кодови

en: Books
mk: Книги

en: Graphics
mk: Графика

en: The style used for the generation header.
mk: Стилот употребен за заглавието за генерациите.

en: Endnotes
mk: Завршни забелешки

en: Date format
mk: Формат на датум

en: Include
mk: Вклучи

en: File does not exist
mk: Датотеката не постои

en: Could not add photo to page
mk: Не може да се додаде слика на страницата

en: Entire Database
mk: Целата База на податоци

en: Descendants of %s
mk: Потомци на %s

en: Descendant Families of %s
mk: Семејства на потомци на %s

en: Ancestors of %s
mk: Предци на %s

en: People with common ancestor with %s
mk: Лица со заеднички предок со %s

en: Relationship loop detected
mk: Откриена јамка во врските

en: husband
mk: сопруг

en: wife
mk: сопруга

[ctx: gender unknown]
en: spouse
mk: сопружник

[ctx: male,unmarried]
en: partner
mk: сопруг

[ctx: female,unmarried]
en: partner
mk: сопруга

[ctx: gender unknown,unmarried]
en: partner
mk: сопружник

[ctx: male,civil union]
en: partner
mk: партнер

[ctx: female,civil union]
en: partner
mk: партнер

[ctx: gender unknown,civil union]
en: partner
mk: партнер

[ctx: male,unknown relation]
en: partner
mk: партнер

[ctx: female,unknown relation]
en: partner
mk: партнер

[ctx: gender unknown,unknown relation]
en: partner
mk: партнер

en: a spouse's birth-related date,
mk: датум на раѓање на брачен другар,

en: a spouse's death-related date,
mk: датум на смртта на брачен другар,

en: %(father)s and %(mother)s
mk: %(father)s и %(mother)s

en: %(north_latitude)s N
mk: %(north_latitude)s С

en: %(south_latitude)s S
mk: %(south_latitude)s Ј

en: %(east_longitude)s E
mk: %(east_longitude)s И

en: %(west_longitude)s W
mk: %(west_longitude)s З

en: male
mk: машки

en: female
mk: женски

en: Invalid
mk: Неважечко

en: Very High
mk: Многу висок

en: High
mk: Висок

en: Low
mk: Малку

en: Very Low
mk: Многу малку

en: A legal or common-law relationship between a husband and wife
mk: Службена или вонбрачна заедница помеѓу сопруг и сопруга

en: No legal or common-law relationship between man and woman
mk: Нема службена или вонбрачна заедница помеѓу маж и жена

en: An established relationship between members of the same sex
mk: Воспоставена врска помеѓу припадници на ист пол

en: Unknown relationship between a man and woman
mk: Непозната врска помеѓу маж и жена

en: The data can only be recovered by Undo operation or by quitting with abandoning changes.
mk: Податоците може да се обноват само со операцијата Врати или со излегување со напуштање на промените.

en: Female
mk: Женско

en: Male
mk: Машко

en: Hebrew
mk: Хебрејски

en: A definition for the media type %s could not be found 
    
     Possibly the installation of Gramps was incomplete. Make sure something to handle the media types of Gramps is installed.
mk: Дефиниција за медија тип %s не можеше да се пронајде 
    
     Можно е инсталирањето на Gramps да е нецелосно. Проверете дали се правилно инсталирани медија типовите на GRAMPS.

en: Family Event
mk: Семеен настан

en: Family Attribute
mk: Семејна особина

en: _Apply
mk: _Примени

en: Display
mk: Приказ

en: Column Name
mk: Име на колона

en: Father's surname
mk: Татково презиме

en: Combination of mother's and father's surname
mk: Комбинација од мајчиното и татковото презиме

en: Icelandic style
mk: Исландски стил

en:  Name Editor
mk:  Уредувач на Имиња

en: _Help
mk: _Помош

en: Researcher
mk: Истражувач

en: ZIP/Postal Code
mk: ZIP/Поштенски број

en: Email
mk: Е-пошта

en: ID Formats
mk: Формати на ИД

en: Media Object
mk: Медиумски објект

en: Warnings
mk: Предупредувања

en: Example
mk: Пример

en: _Edit
mk: _Уреди

en: _Remove
mk: _Отстрани

en: Edit
mk: Уреди

en: Active person's name and ID
mk: Име и ИД на активното лице

en: Relationship to home person
mk: Врска со почетното лице

en: Status bar
mk: Статусна линија

en: 
    Input Options
mk: 
    Влезни опции

en: Default family relationship
mk: Стандардна семејна врска

en: Change is not immediate
mk: Промената не е непосредна

en: Display Tip of the Day
mk: Прикажи го Советот на денот

en: Remember last view displayed
mk: Запомни го последниот прикажан поглед

en: Text only
mk: Само текст

en: 
    Database Location
mk: 
    Локација на датабаза

en: 
    Family Tree's Media path
mk: 
    Патека за Медија на семејно стебло

en: 
    Source GEDCOM import
mk: 
    Изворен GEDCOM увоз

en: Import
mk: Увоз

en: Death:
mk: Смрт:

en: Partner
mk: Партнер

en: Undo history warning
mk: Предупредување за поништување на историјата

en: Proceeding with import will erase the undo history for this session. In particular, you will not be able to revert the import or any changes made prior to it.
    
    If you think you may want to revert the import, please stop here and backup your database.
mk: Ако продолжете со увозот ќе ја избришете целата историја на оваа сесија. Тоа значи дека нема да можете да го повратите увозот, како и сите промени направени пред него.
    
    Ако мислите дека ќе треба да се вратите на состојбата пред увозот, запрете овде и направите резервна копија на базата на податоци.

en: _Proceed with import
mk: _Продолжи со увоз

en: _Stop
mk: _Запри

en: Cancel
mk: Откажи

en: All files
mk: Сите датотеки

en: Automatically detected
mk: Автоматски пронајдено

en: Select file _type:
mk: Одберете _вид на датотека:

en: Username:
mk: Корисничко име:

en: File type "%s" is unknown to Gramps.
    
    Valid types are: Gramps database, Gramps XML, Gramps package, GEDCOM, and others.
mk: Видот на фајл "%s" е непознат на GRAMPS.
    
    Валидни видови се: GRAMPS база на податоци, GRAMPS XML, GRAMPS пакет, GEDCOM и други.

en: The selected file is a directory, not a file.
mk: Одбраниот фајл е директориум, а не фајл.

en: You do not have read access to the selected file.
mk: Немате дозвола за читање на избраната датотека.

en: _Archive
mk: _Архива

en: Remove the '%s' Family Tree?
mk: Отсранете го '%s' семејното стебло?

en: Convert the '%s' database?
mk: Преобразите ја '%s' датабазата?

en: An attempt to retrieve the data failed with the following message:
    
    %s
mk: Обид за повторно враќање на податоците е неуспешно со следнава порака:
    
    %s

en: An attempt to archive the data failed with the following message:
    
    %s
mk: Обидот за архивирање податоци е неуспешен со следнава порака:
    
    %s

en: Attempt to force closing the dialog
mk: Обид за присилно затворање на дијалогот

en: Please do not force closing this important dialog.
    Instead select one of the available options
mk: Немојте присилно да го затворате овој важен дијалог.
    Наместо тоа, одберете некоја од расположливите опции

en: Open the reports dialog
mk: Отвора дијалог за извештаи

en: Reports
mk: Извештаи

en: Open the tools dialog
mk: Го отвора дијалогот за алатки

en: Tools
mk: Алатки

en: No active person
mk: Нема активно лице

en: Select a media object
mk: Избери медиумски објект

en: Select media object
mk: Избери медиумски објект

en: The filename supplied could not be found.
mk: Не може да се најде добиеното име на датотеката.

en: Cannot import %s
mk: Не може да се увезе %s

en: Cannot display %s
mk: Не може да се прикаже %s

en: ID
mk: ИД

en: Edit reference
mk: Уреди упатување

en: Add
mk: Додади

en: Remove
mk: Отстрани

en: Share
mk: Сподели

en: Share an existing event
mk: Сподели постоечки настан

en: Role
mk: Улога

en: This event reference cannot be edited at this time. Either the associated event is already being edited or another event reference that is associated with the same event is being edited.
    
    To edit this event reference, you need to close the event.
mk: Ова упатување на настан моментно не може да се уредува. Или се уредува поврзаниот настан или друго упатување на настан поврзан со истиот се уредува.
    
    За да ја уредите ова упатување, потребно е да го затворите настанот.

en: Cannot edit this reference
mk: Не може да се уредува ова упатување

en: Drag Media Object
mk: Повлечи го медиумскиот објект

en: Preview
mk: Преглед

en: Godfather
mk: Кум на крштевање

en: Create and add a new repository
mk: Создади и додади нов репозиториум

en: Remove the existing repository
mk: Отстрани постоечки репозиториум

en: Edit the selected repository
mk: Уреди избран репозиториум

en: Add an existing repository
mk: Додади постоечки репозиториум

en: This repository reference cannot be edited at this time. Either the associated repository is already being edited or another repository reference that is associated with the same repository is being edited.
    
    To edit this repository reference, you need to close the repository.
mk: Ова упатување на репозиториум моментно не може да се уредува. Или се уредува поврзаниот репозиториум или друго упатување што се врзува на ист репозиториум, како и оваа.
    
    За да го уредите ова упатување на репозиториум, потребно е да го затворите репозиториумот.

en: Origin
mk: Потекло

en: Create and add a new web address
mk: Создади и додади нова веб адреса

en: Remove the existing web address
mk: Отстрани постоечка веб адреса

en: Edit the selected web address
mk: Уреди ја одбраната веб адреса

en: _Internet
mk: _Интернет

en: Address Editor
mk: Уредувач на адреси

en: Attribute Editor
mk: Уредувач на особини

en: New Attribute
mk: Нова особина

en: Cannot save attribute
mk: Не може да се зачува особината

en: The attribute type cannot be empty
mk: видот на особината не може да биде празен

en: Child Reference Editor
mk: Уредувач на упатувања на деца

en: Regular
mk: Обично

en: Before
mk: Пред

en: After
mk: По

en: About
mk: За

en: Range
mk: Опсег

en: Span
mk: Протегање

en: Estimated
mk: Проценето

en: Calculated
mk: Пресметано

en: Date selection
mk: Избор на датум

en: Event: %s
mk: Настан: %s

en: New Event
mk: Нов настан

en: Edit Event
mk: Уреди настан

en: Cannot save event
mk: Не може да се зачува настанот

en: No data exists for this event. Please enter data or cancel the edit.
mk: Нема податоци за овој настан. Внесете податоци или откажете го настанот.

en: The event type cannot be empty
mk: Видот на настанот не може да биде празен

en: Event Reference Editor
mk: Уредувач на упатувања на настани

en: Modify Event
mk: Смени настан

en: Add Event
mk: Додади настан

en: Create a new person and add the child to the family
mk: Создади ново лице и додади дете во семејството

en: Remove the child from the family
mk: Отстрани дете од семејството

en: Add an existing person as a child of the family
mk: Додади постоечко лице како дете во семејство

en: Paternal
mk: По татко

en: Maternal
mk: По мајка

en: Birth Date
mk: Датум на раѓање

en: Death Date
mk: Датум на умирање

en: Birth Place
mk: Место на раѓање

en: Death Place
mk: Место на умирање

en: Edit child
mk: Уреди дете

en: Edit relationship
mk: Уреди врска

en: Select Child
mk: Одбери дете

en: Adding parents to a person
mk: Додавање родители на лице

en: It is possible to accidentally create multiple families with the same parents. To help avoid this problem, only the buttons to select parents are available when you create a new family. The remaining fields will become available after you attempt to select a parent.
mk: Можно е случајно да се создадат повеќекратни семејства со исти родители. За да се одбегне овој проблем, кога се создава ново семејство активни се само копчињата за избор на родители. Останатите полиња ќе се акттивираат само откако ќе се одберат родителите.

en: New Family
mk: Ново семејство

en: Edit Family
mk: Уреди семејство

en: Select a person as the mother
mk: Избери лице како мајка

en: Add a new person as the mother
mk: Додади ново лице како мајка

en: Remove the person as the mother
mk: Отстрани го лицето како мајка

en: Select a person as the father
mk: Избери лице како татко

en: Add a new person as the father
mk: Додади ново лице како татко

en: Remove the person as the father
mk: Отстрани го лицето како татко

en: Select Mother
mk: Избери мајка

en: Select Father
mk: Избери татко

en: Duplicate Family
mk: Удвои семејство

en: A family with these parents already exists in the database. If you save, you will create a duplicate family. It is recommended that you cancel the editing of this window, and select the existing family
mk: Семејство со овие родители веќе постои во базата. Ако зачувате, ќе направите удвоено семејство. Се препорачува да го откажете уредувањето на овој прозорец и да изберете постоечко семејство

en: Edit %s
mk: Уреди %s

en: A father cannot be his own child
mk: Таткото не може да биде дете сам на себе

en: %s is listed as both the father and child of the family.
mk: %s истовремено е наведен како татко и како дете во семејството.

en: A mother cannot be her own child
mk: Мајката не може да биде дете на самата на себе

en: %s is listed as both the mother and child of the family.
mk: %s истовремено е наведена како мајка и како дете во семејството.

en: Cannot save family
mk: Не може да се зачува семејство

en: No data exists for this family. Please enter data or cancel the edit.
mk: Не постојат податоци за ова семејство. Внесете податоци или откажете го уредувањето.

en: Add Family
mk: Додади семејство

en: LDS Ordinance Editor
mk: Уредувач на обреди од LDS

en: %(father)s and %(mother)s [%(gramps_id)s]
mk: %(father)s и %(mother)s [%(gramps_id)s]

en: Location Editor
mk: Уредувач на локации

en: Media: %s
mk: Медиум: %s

en: New Media
mk: Нов медиум

en: Edit Media Object
mk: Уреди медиумски објект

en: Media Reference Editor
mk: Уредувач на медиумски упатувања

en: Name Editor
mk: Уредувач на имиња

en: New Name
mk: Ново име

en: Group all people with the same name?
mk: Дали сакате да ги групирате сите лица со исто име?

en: You have the choice of grouping all people with the name of %(surname)s with the name of %(group_name)s, or just mapping this particular name.
mk: Имате избор да ги групирате сите лица со името %(surname)s со името %(group_name)s или само да го пресликате ова конкретно име.

en: Group all
mk: Групирај сè

en: Group this name only
mk: Групирај го само ова име

en: New Person
mk: Ново лице

en: Edit Person
mk: Уреди лице

en: Edit Object Properties
mk: Уреди својства на објект

en: Problem changing the gender
mk: Проблем при менување на полот

en: Changing the gender caused problems with marriage information.
    Please check the person's marriages.
mk: Промената на полот предизвикува проблеми со информациите за брак.
    Проверете ги браковите на лицето.

en: Cannot save person
mk: Не може да се зачува лице

en: No data exists for this person. Please enter data or cancel the edit.
mk: Нема податоци за ова лице. Внесете податоци или откажете го уредувањето.

en: Edit Person (%s)
mk: Уреди лице (%s)

en: Unknown gender specified
mk: Наведен е непознат пол

en: The gender of the person is currently unknown. Usually, this is a mistake. Please specify the gender.
mk: Полот на ова лице моментно е непознат. Обично ова е грешка. Наведете го полот.

en: Person Reference Editor
mk: Уредувач на упатувања на лица

en: Person Reference
mk: Упатување на лице

en: No person selected
mk: Не е одбрано лице

en: You must either select a person or Cancel the edit
mk: Морате да одберете лице или да го Откажете уредувањето

en: Place: %s
mk: Место: %s

en: New Place
mk: Ново место

en: Edit Place
mk: Уреди место

en: Edit Place (%s)
mk: Уреди место (%s)

en: Save Changes?
mk: Дали сакате да ги зачувате промените?

en: If you close without saving, the changes you have made will be lost
mk: Ако затворите без да зачувате, промените ќе се изгубат

en: Repository Reference Editor
mk: Уредувач на Референци на Складишта

en: Repository: %s
mk: Репозиториум: %s

en: New Repository
mk: Нов репозиториум

en: Repo Reference Editor
mk: Уредувач на Упатувања на репозиториум

en: Modify Repository
mk: Промени репозиториум

en: Add Repository
mk: Додади репозиториум

en: Edit Repository
mk: Уреди репозиториум

en: Cannot save repository
mk: Не може да се зачува репозиториум

en: No data exists for this repository. Please enter data or cancel the edit.
mk: Нема податоци за овој репозиториум. Внесете податоци или откажете го уредувањето.

en: Edit Repository (%s)
mk: Уреди репозиториум (%s)

en: New Source
mk: Нов извор

en: Edit Source
mk: Уреди извор

en: Cannot save source
mk: Не може да се зачува извор

en: No data exists for this source. Please enter data or cancel the edit.
mk: Нема податоци за овој извор. Внесете податоци или откажете го уредувањето.

en: Edit Source (%s)
mk: Уреди извор (%s)

en: Internet Address Editor
mk: Уредувач на интернет-адреси

en: Not a valid ID
mk: Неважечки ИД

en: Select...
mk: Изберете...

en: Select %s from a list
mk: Изберете %s од список

en: Use exact case of letters
mk: Употреби точно разликување на големи и мали букви

en: Regular-Expression matching:
mk: Совпаѓање на редовен-израз:

en: Use regular expression
mk: Употреби обичен израз

en: kilometers
mk: километри

en: miles
mk: миљи

en: Use regular expressions
mk: Употреби обични изрази

en: Rule Name
mk: Име на правило

en: No rule selected
mk: Ниту едно правило не е избрано

en: Define filter
mk: Определи филтер

en: Add Rule
mk: Додај правило

en: Edit Rule
mk: Уреди правило

en: Filter Test
mk: Проба за филтер

en: Comment
mk: Коментар

en: Filter
mk: Филтер

en: Custom Filter Editor
mk: Уредувач на поставување филтер

en: Delete Filter
mk: Избриши Филтер

en: Add a new person
mk: Додади ново лице

en: To select a place, use drag-and-drop or use the buttons
mk: За да изберете место, употребете повлечи-и-спушти или употребете ги копчињата

en: Edit place
mk: Уредување на место

en: Select an existing place
mk: Одберете постоечко место

en: Add a new place
mk: Додади ново место

en: Remove place
mk: Отстрани место

en: Add a new source
mk: Додади нов извор

en: Add a new media object
mk: Додади нов медиумски објект

en: %s contains
mk: %s содржи

en: %s does not contain
mk: %s не содржи

en: Updating display...
mk: Ажурирање приказ...

en: Publication
mk: Издание

en: Citation:
mk: Ориентација:

en: Custom filter
mk: Поставување филтер

en: Relationship
mk: Врска

en: any
mk: кој било

en: Birth date
mk: Датум на раѓање

en: example: "%(msg1)s" or "%(msg2)s"
mk: пример: "%(msg1)s" или "%(msg2)s"

en: Birth place
mk: Место на раѓање

en: Death date
mk: Датум на смрт

en: Death place
mk: Место на смрт

en: Reset
mk: Ресетирај

en: Image
mk: Слика

en: _Title:
mk: _Наслов:

en: Convert to a relative path
mk: Преобрази во релативна патека

en: Show all
mk: Покажи се

en: Book _name:
mk: _Име на книга:

en: Clear the book
mk: Исчисти ја книгата

en: Save current set of configured selections
mk: Зачувај ја тековната збирка на конфигурирани избори

en: Open previously created book
mk: Отвори ја претходно создадената книга

en: Manage previously created books
mk: Управувај со претходно создадената книга

en: Add an item to the book
mk: Додади ставка на книгата

en: Remove currently selected item from the book
mk: Отстрани ја претходно создадената ставка од книгата

en: Move current selection one step up in the book
mk: Помести го тековниот избор еден чекор погоре во книгата

en: Move current selection one step down in the book
mk: Помести го тековниот избор еден чекор подолу во книгата

en: Configure currently selected item
mk: Конфигурирај ја тековно избраната ставка

en: Clear _All
mk: Исчисти _сѐ

en: Format _name:
mk: _Име на формат:

en: Format _definition:
mk: _Дефиниција на формат:

en: The following conventions are used:
    <tt>  <b>%f</b> - Given Name       <b>%F</b> - GIVEN NAME
      <b>%l</b> - Surname          <b>%L</b> - SURNAME
      <b>%t</b> - Title            <b>%T</b> - TITLE
      <b>%p</b> - Prefix           <b>%P</b> - PREFIX
      <b>%s</b> - Suffix           <b>%S</b> - SUFFIX
      <b>%c</b> - Call name        <b>%C</b> - CALL NAME
      <b>%y</b> - Patronymic       <b>%Y</b> - PATRONYMIC</tt>
mk: Следниве одредби се употребуваат:
    <tt>  <b>%f</b> - Дадено име       <b>%F</b> - ДАДЕНО ИМЕ
     <b>%l</b> - Презиме          <b>%L</b> - ПРЕЗИМЕ
     <b>%t</b> - Титула            <b>%T</b> - ТИТУЛА
      <b>%p</b> - Претставка           <b>%P</b> - ПРЕТСТАВКА
      <b>%s</b> - Наставка           <b>%S</b> - НАСТАВКА
      <b>%c</b> - Прво име        <b>%C</b> - ПРВО ИМЕ
      <b>%y</b> - Патронимски       <b>%Y</b> - ПАТРОНИМСКИ</tt>

en: Example:
mk: Пример:

en: Do not show this dialog again
mk: Не прикажувај го овој дијалог повторно

en: _Remove Object
mk: _Отстрани објект

en: Remove object and all references to it from the database
mk: Отстрани ги сите објекти и упатувања кон него во базата на податоци

en: _Keep Reference
mk: _Задржи упатување

en: Keep reference to the missing file
mk: Зачувај упатување за датотеката што недостасува

en: _Select File
mk: _Одбери датотека

en: Select replacement for the missing file
mk: Одберете замена за датотеката што недостасува

en: _Use this selection for all missing media files
mk: _Употребете го овој избор за сите медиумски датотеки што недостасуваат

en: Close _without saving
mk: Затвори _без зачувување

en: Do not ask again
mk: Не прашувај повторно

en: Accept changes and close window
mk: Прифати ги промените и затвори го прозорецот

en: _Date:
mk: _Датум:

en: C_ity:
mk: Г_рад:

en: _ZIP/Postal code:
mk: _ZIP/Поштенски број:

en: Cou_ntry:
mk: Зем_ја:

en: Phon_e:
mk: Тел_ефон:

en: Privacy
mk: Тајност

en: Invoke date editor
mk: Повикај уредувач за датуми

en: _Attribute:
mk: _Својство:

en: _Value:
mk: _Вредност:

en: Relationship to _Mother:
mk: Врска со _Мајка:

en: Relationship to _Father:
mk: Врска со _Татко:

en: _Volume/Page:
mk: _Том/Страница:

en: _ID:
mk: _ИД:

en: Calenda_r:
mk: Календа_р:

en: _Day
mk: _Ден

en: _Month
mk: _Месец

en: _Year
mk: _Година

en: D_ay
mk: Д_ен

en: Mo_nth
mk: Ме_сец

en: Y_ear
mk: Г_одина

en: Te_xt comment:
mk: Коментар на те_кст:

en: Close window without changes
mk: Затвори прозорец без промени

en: _Event type:
mk: _Вид на настан:

en: De_scription:
mk: Опи_с:

en: _Place:
mk: _Место:

en: _Role:
mk: _Улога:

en: <b>Note:</b> Any changes in the shared event information will be reflected in the event itself, for all participants in the event.
mk: <b>Забелешка:</b> Секоја промена во заедничката информација на настаните ќе се одрази на настанот, за сите учесници во настанот.

en: Abandon changes and close window
mk: Напушти ги промените и затвори го прозорецот

en: Birth:
mk: Раѓање:

en: Indicates if the record is private
mk: Покажува ако записот е личен

en: _Type:
mk: _Вид:

en: Ordinance:
mk: Заповед:

en: Select Family
mk: Избери семејство

en: _Status:
mk: _Состојба:

en: S_treet:
mk: У_лица:

en: Co_unty:
mk: Зе_мја:

en: _State:
mk: _Држава:

en: Double click image to view in an external viewer
mk: Двоен клик на сликата да ја видите во надворешен поглед

en: _Given:
mk: _Дадено:

en: Suffi_x:
mk: Настав_ка:

en: Family Names
mk: Семејни имиња:

en: G_roup as:
mk: Г_рупирај како:

en: _Sort as:
mk: _Подреди како:

en: _Display as:
mk: _Прикажи како:

en: Dat_e:
mk: Дат_ум:

en: _Person:
mk: _Лице:

en: L_atitude:
mk: Ш_ирина:

en: _Longitude:
mk: _Должина:

en: _Media Type:
mk: _Вид на медиум:

en: _Name:
mk: _Име:

en: <b>Note:</b> Any changes in the shared repository information will be reflected in the repository itself, for all items that reference the repository.
mk: <b>Забелешка:</b> Секоја промена во заедничката репозиторна информација ќе се одрази на репозиториумот, за сите предмети што се однесуваат на репозиториумот.

en: _Author:
mk: _Автор:

en: A_bbreviation:
mk: К_ратенки:

en: _Web address:
mk: _Веб-адреса:

en: _Description:
mk: _Опис:

en: Merge and _edit
mk: Соедини и _уреди

en: _Merge and close
mk: _Соедини и затвори

en: Select
mk: Избери

en: Select the person that will provide the primary data for the merged person.
mk: Одберете лице коешто ќе обезбеди податоци за соединетото лице.

en: Place 1
mk: Место 1

en: Place 2
mk: Место 2

en: cm
mk: см

en: Metric
mk: Метричен

en: Perform selected action
mk: Изведи ја избраната опција

en: Select a report from those available on the left.
mk: Избира извештај од достапните од лево.

en: Status:
mk: Состојба:

en: Author's email:
mk: Е-пошта на авторот:

en: Add a new filter
mk: Додади нов филтер

en: Edit the selected filter
mk: Уреди го избраниот филтер

en: Clone the selected filter
mk: Клонирај го избраниот филтер

en: Test the selected filter
mk: Испробај го избраниот филтер

en: Delete the selected filter
mk: Избриши го избраниот филтер

en: Add another rule to the filter
mk: Додади ново правило на филтерот

en: Edit the selected rule
mk: Уреди го избраното правило

en: Delete the selected rule
mk: Избриши го избраното правило

en: Co_mment:
mk: Ко_ментар:

en: Return values that do no_t match the filter rules
mk: Врати ги вредностите што н_е се совпаѓаат со правилата на филтрите

en: _Roman (Times, serif)
mk: _Роман (Тајмс, сериф)

en: _Swiss (Arial, Helvetica, sans-serif)
mk: _Свис (Ариал, Хелветика, санс-сериф)

en: _Bold
mk: _Задебелено

en: _Italic
mk: _Закосено

en: _Underline
mk: _Подвлечи

en: Background color
mk: Боја на заднина

en: First li_ne:
mk: Прва ли_нија:

en: R_ight:
mk: Д_есно:

en: L_eft:
mk: Л_ево:

en: Abo_ve:
mk: Н_ад:

en: Belo_w:
mk: По_д:

en: _Padding:
mk: _Полнење:

en: _Left
mk: _Лево

en: _Right
mk: _Десно

en: Le_ft
mk: Ле_во

en: _Top
mk: _Врв

en: _Bottom
mk: _Дно

en: _Display on startup
mk: _Прикажи на почнување

en: _Forward
mk: _Нанапред

en: Open _Recent
mk: Отвори _неодамнешно

en: Tip of the Day
mk: Совет на денот

en: Undo History
mk: Историја на враќања

en: _About
mk: _За

en: _Bookmarks
mk: _Обележувачи

en: _FAQ
mk: _ЧПП

en: _Go
mk: _Оди

en: _Import...
mk: _Увоз...

en: _Key Bindings
mk: _Кратенки на тастатурата

en: _Quit
mk: _Излези

en: _Reports
mk: _Извештаи

en: _Toolbar
mk: _Алатник

en: _Tools
mk: _Алатки

en: _User Manual
mk: _Кориснички прирачник

en: _View
mk: _Поглед

en: _Windows
mk: _Прозорци

en: Report a bug
mk: Пријавете грешка

en: If you can see that there is any personal information included in the error please remove it.
mk: Ако видите дека постојат некакви лични информации приложени во оваа грешка, ве молиме да ги отстраните.

en: Error Details
mk: Подробности за грешка

en: This is the detailed Gramps error information, don't worry if you do not understand it. You will have the opportunity to add further detail about the error in the following pages of the assistant.
mk: Ова се подробни информации за грешката во Gramps и немојте да се грижите ако ништо не разбирате. На следните страници од помошникот ќе имате можност да додадете понатамошни детали за грешката.

en: Please check the information below and correct anything that you know to be wrong or remove anything that you would rather not have included in the bug report.
mk: Проверете ги долунаведените информации и исправете ги сите за кои знаете дека се погрешни и отстранете сè што не би сакале да го приложите во извештајот за грешката.

en: System Information
mk: Системски информации

en: This is the information about your system that will help the developers to fix the bug.
mk: Ова се информации за вашиот систем што ќе им помогнат на авторите да ја поправат грешката.

en: Further Information
mk: Понатамошни информации

en: Please check that the information is correct, do not worry if you don't understand the detail of the error information. Just make sure that it does not contain anything that you do not want to be sent to the developers.
mk: Проверете дали информациите се точни и немојте да се грижите ако не ги разбирате сите детали. Само проверете дека не е наведено ништо што не би сакале да им го испратите на авторите.

en: Bug Report Summary
mk: Резиме за извештај за грешка

en: Send Bug Report
mk: Испрати извештај за грешка

en: Error Report
mk: Извештај за грешка

en: Error Detail
mk: Подробности за грешка

en: Cannot merge people
mk: Не можат да се обединат лица

en: Merge People
mk: Обедини лица

en: Parents
mk: Родители

en: Family ID
mk: Семеен ИД

en: No parents found
mk: Не се најдени родители

en: Spouses
mk: Сопружници

en: Spouse
mk: Сопружник

en: No spouses or children found
mk: Не се најдени сопружници или деца

en: Warning
mk: Предупредување

en: Merge Sources
mk: Обедини извори

en: Report Selection
mk: Избор на извештај

en: _Generate
mk: _Генерирај

en: Generate selected report
mk: Го генерира избраниот извештај

en: Tool Selection
mk: Избор на алатка

en: Select a tool from those available on the left.
mk: Избира алатка од оние што се достапни од лево.

en: _Run
mk: _Изврши

en: Run selected tool
mk: Извршува избраната алатка

en: Select Person
mk: Избери лице

en: Save As
mk: Зачувај како

en: Style Editor
mk: Уредувач на стил

en: All statuses
mk: Сите статуси

en: File
mk: Датотека

en: Message
mk: Порака

en: Fail
mk: Неуспешно

en: OK
mk: Во ред

en: Filename
mk: Име на датотека

en: Export Assistant
mk: Помошник за извоз

en: Saving your data
mk: Зачувување на вашите податоци

en: Final confirmation
mk: Последна потврда

en: Summary
mk: Резиме

en: Your data has been saved
mk: Вашите податоци се зачувани

en: The copy of your data has been successfully saved. You may press Close button now to continue.
    
    Note: the database currently opened in your Gramps window is NOT the file you have just saved. Future editing of the currently opened database will not alter the copy you have just made.
mk: Копијата на вашите податоци е успешно зачувана. Сега можете да притиснете на копчето Затвори за да продолжите.
    
    Забелешка: датабазата што ви е моментно отворена во Gramps прозорецот НЕ Е фајлот кој штотуку го зачувавте. Понатамошните промени на отворената датабаза нема да ја сменат копијата која штотуку ја направивте.

en: Saving failed
mk: Зачувувањето е неуспешно

en: There was an error while saving your data. You may try starting the export again.
    
    Note: your currently opened database is safe. It was only a copy of your data that failed to save.
mk: Има грешка при зачувувањето на вашите податоци. Вие можете повторно да почнете со извозот.
    
    Забелешка: Вашата моментно отворена база е безбедна. Единствено копијата на вашите податоци не е зачувана.

en: {number_of} Person | {number_of} People
mk[0]: {number_of} лице
mk[1]: {number_of} лица

en: _Do not include records marked private
mk: _Не вклучувај записи одбележани како лични

en: Available Books
mk: Расположливи книги

en: New Book
mk: Нова книга

en: _Available items
mk: _Расположливи ставки

en: Current _book
mk: Тековна _книга

en: Item name
mk: Име на ставка

en: Book selection list
mk: Список на избор на книги

en: Different database
mk: Различна база на податоци

en: This book was created with the references to database %s.
    
     This makes references to the central person saved in the book invalid.
    
    Therefore, the central person for each item is being set to the active person of the currently opened database.
mk: Оваа книга е создадена со референци на базата на податоци %s.
    
    Ова ги прави референците на централното лице што се зачувани во книгата неважечки.
    
    Според тоа, централното лице за секоја ставка е поставено на активното лице на базата на податоци што е сегашно отворена.

en: Setup
mk: Воспоставување

en: Paper Options
mk: Опции на хартија

en: HTML Options
mk: HTML-опции

en: Output Format
mk: Излезен формат

en: Portrait
mk: Портрет

en: Landscape
mk: Пејзаж

en: Configuration
mk: Конфигурација

en: Style
mk: Стил

en: Report Options
mk: Опции на извештај

en: Document Options
mk: Опции на документи

en: Permission problem
mk: Проблем со одобрение

en: You do not have permission to write under the directory %s
    
    Please select another directory or correct the permissions.
mk: Вие немате одобрение да пишувате под директориумот %s
    
    Ве молиме, изберете друг директориум или поправете ги одобренијата.

en: File already exists
mk: Датотеката веќе постои

en: You can choose to either overwrite the file, or change the selected filename.
mk: Можете да изберете или да ја презапишете датотеката или да го смените избраното име на датотеката.

en: _Overwrite
mk: _Презапиши

en: _Change filename
mk: _Промени име на датотека

en: You do not have permission to create %s
    
    Please select another path or correct the permissions.
mk: Немате одобрение да создадете %s
    
    Ве молиме, одберете друга патека или поправете ги дозволите.

en: Active person has not been set
mk: Активно лице не е поставено

en: You must select an active person for this report to work properly.
mk: Морате да изберете активно лице за овој извештај да работи соодветно.

en: Report could not be created
mk: Извештајот не може да биде создаден

en: default
mk: почетно

en: Document Styles
mk: Стилови на документ

en: Error saving stylesheet
mk: Грешка при зачувување на стилизирана страница

en: Missing information
mk: Информација што недостасува

en: Style editor
mk: Уредувач на стил

en: No description available
mk: Опис не е достапен

en: Debug
mk: Отстранување бубачки

en: Analysis and Exploration
mk: Анализа и истражување

en: Revision Control
mk: Проверка на повторен преглед

en: Utilities
mk: Услуги

en: Proceeding with this tool will erase the undo history for this session. In particular, you will not be able to revert the changes made by this tool or any changes made prior to it.
    
    If you think you may want to revert running this tool, please stop here and backup your database.
mk: Продолжувањето со оваа алатка ќе ја избрише „врати назад“ историјата за оваа сесија. Поточно, не ќе можете да ги вратите промените направени со оваа алатка или кои било промени направени пред тоа.
    
    Ако сметате дека ќе посакате да го вратите извршувањето на оваа алатка, ве молиме заспрете овде и направете копија на вашата датотека.

en: _Proceed with the tool
mk: _Продолжи со алатката

en: You must select an active person for this tool to work properly.
mk: Морате да одберете активно лице за оваа алатка да работи соодветно.

en: Last Change
mk: Последна промена

en: Select Event
mk: Избери настан

en: Select Media Object
mk: Избери медиумски објект

en: Select Place
mk: Избери место

en: Select Repository
mk: Избери репозиториум

en: Select Source
mk: Избери извор

en: _Undo
mk: _Врати

en: _Redo
mk: _Поврати

en: Original time
mk: Потекнувачко време

en: Action
mk: Акција

en: Delete confirmation
mk: Потврда за бришење

en: Are you sure you want to clear the Undo history?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете историјата за Врати?

en: Clear
mk: Исчисти

en: Database opened
mk: Базата е отворена

en: History cleared
mk: Историјата е исчистена

en: Please do not force closing this important dialog.
mk: Ве молиме, немојте присилно да го затворате овој важен дијалог.

en: Ready
mk: Подготвено

en: Abort changes?
mk: Ќе ги напуштите промените?

en: Abort changes
mk: Напушти ги промените

en: Cannot abandon session's changes
mk: Не можам да ги отфрлам промените на сесијата

en: Changes cannot be completely abandoned because the number of changes made in the session exceeded the limit.
mk: Промените не можат сосем да се отфрлат бидејќи бројот на промените во сесијата ја надминува границата.

en: Read Only
mk: Само за читање

en: Autobackup...
mk: Автозаштитна копија...

en: File:
mk: Датотека:

en: Could Not Set a Bookmark
mk: Не може да се постави ознака за пристап

en: A bookmark could not be set because nothing was selected.
mk: Не може да се постави ознака за пристап бидејќи ништо не е избрано.

en: Delete %s?
mk: Сакате да го избришете %s?

en: %s has been bookmarked
mk: %s е означено за пристап

en: A bookmark could not be set because no one was selected.
mk: Не може да се постави ознака за пристап бидејќи ниедна не е избрана.

en: _Sidebar
mk: _Странична линија

en: Record is private
mk: Записот е личен

en: Record is public
mk: Записот е јавен

en: Edit family
mk: Уреди семејство

en: Reorder families
mk: Преподреди семејства

en: Siblings
mk: Браќа и сестри

en: Related
mk: Роднини

en: Bad Date
mk: Лош датум

en: Reorder Relationships
mk: Преподреди врски

en: Reorder Relationships: %s
mk: Преподреди врски: %s

en: '%s' is not a valid value for this field
mk: '%s' е невалидна вредност за ова поле

en: This field is mandatory
mk: Ова поле е задолжително

en: '%s' is not a valid date value
mk: '%s' е невалидна вредност на датум

en: Plain Text
mk: Обичен текст

en: Print...
mk: Печати...

en: RTF document
mk: RTF-документ

en: Print Preview
mk: Преглед на печатење

en: _Back
mk: _Назад

en: white
mk: бела

en: Ancestor Graph for %s
mk: Графикон на предци на %s

en: Center Person
mk: Централно лице

en: Generations
mk: Генерации

en: Compress tree
mk: Компресирај дрво

en: The basic style used for the text display.
mk: Основен стил употребен за приказ на текстот.

en: The style used for the title.
mk: Стилот употребен за насловот.

en: Content
mk: Содржина

en: Year of calendar
mk: Година на календарот

en: Country for holidays
mk: Земја за празници

en: Birthday surname
mk: Презиме за роденден

en: Wives use their own surname
mk: Сопругата го задржува сопственото презиме

en: Include birthdays
mk: Вклучи родендени

en: Include anniversaries
mk: Вклучи годишнини

en: Produces a graphical calendar
mk: Изработува графички календар

en: Fan Chart
mk: Вентилатор-табела

en: Produces fan charts
mk: Изработува табели во вид на вентилатори

en: Statistics Charts
mk: Табели со статистика

en: Type of graph
mk: Вид на графикон

en: full circle
mk: цел круг

en: half circle
mk: половина круг

en: quarter circle
mk: четвртина круг

en: generation dependent
mk: генерациски зависник

en: Orientation of radial texts
mk: Насочување на радијални текстови

en: upright
mk: исправено

en: roundabout
mk: заоблено

en: Item count
mk: Вклучи точка

en: All
mk: Сите

en: Men
mk: Мажи

en: Women
mk: Жени

[ctx: person]
en: Title
mk: Наслов

en: Forename
mk: Име

en: Birth year
mk: Година на раѓање

en: Death year
mk: Година на умирање

en: Birth month
mk: Месец на раѓање

en: Death month
mk: Месец на умирање

en: Marriage place
mk: Место на склопување брак

en: Number of relationships
mk: Број на врски

en: Age when first child born
mk: Возраст кога првото дете било родено

en: Age when last child born
mk: Возраст кога последното дете било родено

en: Number of children
mk: Број на деца

en: Age at marriage
mk: Возраст при склопување на бракот

en: Age at death
mk: Возраст на умирање

en: Event type
mk: Вид на настан

en: (Preferred) title missing
mk: (Претпочитан) наслов недостасува

en: (Preferred) forename missing
mk: (Претпочитано) име недостасува

en: (Preferred) surname missing
mk: (Претпочитано) презиме недостасува

en: Gender unknown
mk: Непознат пол

en: Date(s) missing
mk: Датум/и недостасува/ат

en: Place missing
mk: Недостасува место

en: Already dead
mk: Веќе мртов

en: Still alive
mk: Сѐ уште жив

en: Events missing
mk: Недостасуваат настани

en: Children missing
mk: Недостасуваат деца

en: Birth missing
mk: Недостасува датум на раѓање

en: Personal information missing
mk: Недостасуваат лични информации

en: Collecting data...
mk: Прибирање податоци...

en: Sorting data...
mk: Подредување податоци...

en: Saving charts...
mk: Зачувување табели...

en: %s (persons):
mk: %s (лица):

en: Sort chart items by
mk: Подреди табеларни точки по

en: Select how the statistical data is sorted.
mk: Одбира како ќе се подредат статистичките податоци.

en: Sort in reverse order
mk: Подреди по обратен редослед

en: Check to reverse the sorting order.
mk: Означете за да подредите по обратен редослед.

en: Include people without known birth years
mk: Вклучи лица со непозната година на раѓање

en: Genders included
mk: Полови вклучени

en: Select which genders are included into statistics.
mk: Избира кои полови се вклучени во статистиката.

en: Max. items for a pie
mk: Макс. број на теми вклучени во пита

en: With fewer items pie chart and legend will be used instead of a bar chart.
mk: Со помалку ставки пита со легенда ќе биде употребена наместо бар-табела.

en: The style used for the items and values.
mk: Стилот употребен за точките и вредностите.

en: Sort by
mk: Подреди по

en: _Web Family Tree
mk: _Веб-семејно стебло

en: GeneWeb is a web based genealogy program.
mk: ГенеВеб е веб-програма заснована на генеалогија.

en: vCard
mk: vКарта

en: vCard is used in many addressbook and pim applications.
mk: v-Карта е употребена во многу адресарни и пим апликации.

en: Husband
mk: Сопруг

en: Wife
mk: Сопруга

en: No families matched by selected filter
mk: Нема семејни совпаѓања со избраниот филтер

en: Failure writing %s
mk: Неуспешно запишување %s

en: The database cannot be saved because you do not have permission to write to the directory. Please make sure you have write access to the directory and try again.
mk: Базата не може да се зачува бидејќи немате дозвола да запишувате во директориумот. Обезбедете пристап за запишување во директориумот и обидете се повторно.

en: The database cannot be saved because you do not have permission to write to the file. Please make sure you have write access to the file and try again.
mk: Базата не може да се зачува бидејќи немате дозвола да запишувате во датотеката. Обезбедете пристап за запишување во датотеката и обидете се повторно.

en: Key
mk: Клуч

en: Age on Date
mk: Возраст на Датум

en: Ancestors
mk: Предци

en: Gramplet showing media objects for a family
mk: Gramplet покажува медија објекти за семејстовото

en: Gramplet showing media objects for a place
mk: Gramplet покажува медија објекти за место

en: References
mk: Упатувања

en: Source References
mk: Упатувања на извори

en: Uncollected object
mk: Несобран објект

en: 
    Breakdown by generation:
mk: 
    Распределба помеѓу генерациите

en: Generation %d
mk: Генерација %d

en:  have {number_of} individual
     |  have {number_of} individuals
mk[0]:  има {number_of} поединец
mk[1]:  има {number_of} поединеци

en: SoundEx code:
mk: SoundEx код:

en: Individuals
mk: Лица

en: Number of individuals
mk: Број на лица

en: Individuals missing birth dates
mk: Лица без датуми на раѓање

en: Disconnected individuals
mk: Лица со прекинати врски

en: Family Information
mk: Известување за семејство

en: Unique surnames
mk: Ретки презимиња

en: Media Objects
mk: Медиумски објекти

en: Individuals with media objects
mk: Лица со медиумски објекти

en: Total number of media object references
mk: Вкупен број на упатства на медиумски објекти

en: Number of unique media objects
mk: Број на ретки медиумски објекти

en: Total size of media objects
mk: Вкупен број на медиумски објекти

en: Missing Media Objects
mk: Недостасуваат медиумски објекти

en: Relationship Graph
mk: Графикон на врски

en: B&W outline
mk: B&W скица

en: Colored outline
mk: Скица во боја

en: Color fill
mk: Полнење со боја

en: Descendants <- Ancestors
mk: Потомци <- Предци

en: Descendants -> Ancestors
mk: Потомци -> Предци

en: Descendants <-> Ancestors
mk: Потомци <-> Предци

en: Descendants - Ancestors
mk: Потомци - Предци

en: Both
mk: Двете

en: Arrowhead direction
mk: Правец на стрелка

en: Choose the direction that the arrows point.
mk: Го одбира правецот што го покажува стрелката.

en: Graph coloring
mk: Боја на графикон

en: Limit dates to years only
mk: Ограничи ги датумите само на годините

en: Prints just dates' year, neither month or day nor date approximation or interval are shown.
mk: Ги отпечатува само годините од датумите, ниту месец ниту ден, ни датумска приближност или интервал не се прикажани.

en: {number_of} child | {number_of} children
mk[0]: {number_of} дете
mk[1]: {number_of} деца

en: Males will be shown with blue, females with red.  If the sex of an individual is unknown it will be shown with gray.
mk: Машките ќе бидат прикажани со сина, женските со црвена. Ако полот е непознат, тогаш ќе биде прикажано во сиво.

en: Include URLs
mk: Вклучи URL

en: Indicate non-birth relationships with dotted lines
mk: Означи не-биолошки врски со линии со точки

en: Non-birth relationships will show up as dotted lines in the graph.
mk: Не-биолошките врски во графиконот ќе бидат прикажани со линии со точки.

en: Show family nodes
mk: Прикажи ги семејните јазли

en: Families will show up as ellipses, linked to parents and children.
mk: Семејствата ќе бидат прикажани како елипси, поврзани со родителите и децата.

en: %s could not be opened
mk: %s не може да се отвори

en: place
mk: место

en: CSV Import
mk: Увоз на CSV

en: Import Complete: {number_of} second | Import Complete: {number_of} seconds
mk[0]: Увозот заврши: {number_of} секунда
mk[1]: Увозот заврши: {number_of} секунди

en: Encoding:
mk: Енкодирање:

en: Error reading GEDCOM file
mk: Грешка при читање на GEDCOM датотека

en: GeneWeb import
mk: GeneWeb увоз

en: Error extracting into %s
mk: Грешка при извлекување во %s

en: %s could not be opened
mk: %s не може да се отвори

en: Import Text
mk: Увоз на текст

en:   Objects
mk:   Објекти

en: REFN
mk: референтен број

en: vCard import
mk: v-Карта увоз

en: %(event_name)s of %(family)s
mk: %(event_name)s од %(family)s

en: %(event_name)s of %(person)s
mk: %(event_name)s од %(person)s

en: Error reading %s
mk: Грешка при читање на %s

en:   {id1} - {text} with {id2}
mk:   {id1} - {text} со {id2}

en: Sources
mk: Извори

en: Witness name: %s
mk: Име на сведокот:%s

en: Witness comment: %s
mk: Коментар за сведокот: %s

en: Line ignored
mk: Игнорирана линија

en: Your GEDCOM file is corrupted. It appears to have been truncated.
mk: Вашата GEDCOM е оштетена. Изгледа како да е прекратена.

en: GEDCOM import
mk: GEDCOM увоз

en: Records not imported into
mk: Записите не се увезени во

en: Could not import %s
mk: Не можам да увезам %s

en: Multiple FILE in a single OBJE ignored
mk: Неколку ФАЈЛОВИ во еден ОБЈЕКТ игнорирани

en: A second PLAC ignored
mk: Втор PLAC игнориран

en: Location already populated; ADDR ignored
mk: Локацијата е веќе пополнета; ADDR игнорирана

en: Import from %s
mk: Увоз од %s

en: Standard copyright
mk: Стандардно авторско право

en: Creative Commons - By attribution
mk: Криејтив Комонс - по својство

en: Creative Commons - By attribution, No derivations
mk: Криејтив Комонс - по својство, без деривати

en: Creative Commons - By attribution, Share-alike
mk: Криејтив Комонс - по својство, Сподели на сличен начин

en: Creative Commons - By attribution, Non-commercial
mk: Криејтив Комонс - по својство, некомерционално

en: Creative Commons - By attribution, Non-commercial, No derivations
mk: Криејтив Комонс - по својство, некомерционално, без деривации

en: Creative Commons - By attribution, Non-commercial, Share-alike
mk: Криејтив Комонс - по својство, некомерционално, Сподели на сличен начин

en: No copyright notice
mk: Нема забелешка за авторско право

en: %(unknown_gender_name)s was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
mk: %(unknown_gender_name)s е роден/а на %(birth_date)s во %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
mk: %(male_name)s е роден на %(birth_date)s во %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
mk: %(female_name)s е родена на %(birth_date)s во %(birth_place)s.

en: This person was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
mk: Лицето е родено на %(birth_date)s во %(birth_place)s.

en: He was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
mk: Тој е роден на %(birth_date)s во %(birth_place)s.

en: She was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
mk: Таа е родена на%(birth_date)s во %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
mk: %(unknown_gender_name)s е роден/а %(modified_date)s во %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
mk: %(male_name)s е роден %(modified_date)s во %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
mk: %(female_name)s е родена %(modified_date)s во %(birth_place)s.

en: This person was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
mk: Ова лице е родено %(modified_date)s во %(birth_place)s.

en: He was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
mk: Тој е роден %(modified_date)s во %(birth_place)s.

en: She was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
mk: Таа е родена %(modified_date)s во %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born on %(birth_date)s.
mk: %(unknown_gender_name)s е роден/а на %(birth_date)s.

en: %(male_name)s was born on %(birth_date)s.
mk: %(male_name)s е роден на %(birth_date)s.

en: %(female_name)s was born on %(birth_date)s.
mk: %(female_name)s е родена на %(birth_date)s.

en: This person was born on %(birth_date)s.
mk: Ова лице е родено на %(birth_date)s.

en: He was born on %(birth_date)s.
mk: Тој е роден на %(birth_date)s.

en: She was born on %(birth_date)s.
mk: Таа е родена на %(birth_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born %(modified_date)s.
mk: %(unknown_gender_name)s е роден/а %(modified_date)s.

en: %(male_name)s was born %(modified_date)s.
mk: %(male_name)s е роден %(modified_date)s.

en: %(female_name)s was born %(modified_date)s.
mk: %(female_name)s е родена %(modified_date)s.

en: This person was born %(modified_date)s.
mk: Ова лице е родено %(modified_date)s.

en: He was born %(modified_date)s.
mk: Тој е роден %(modified_date)s.

en: She was born %(modified_date)s.
mk: Таа е родена %(modified_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
mk: %(unknown_gender_name)s е роден/а во %(month_year)s во %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
mk: %(male_name)s е роден во %(month_year)s во %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
mk: %(female_name)s е родена во %(month_year)s во %(birth_place)s.

en: This person was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
mk: Ова лице е родено во %(month_year)s во %(birth_place)s.

en: He was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
mk: Тој е роден во %(month_year)s во %(birth_place)s.

en: She was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
mk: Таа е родена во %(month_year)s во %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born in %(month_year)s.
mk: %(unknown_gender_name)s е роден/а во %(month_year)s.

en: %(male_name)s was born in %(month_year)s.
mk: %(male_name)s е роден во %(month_year)s.

en: %(female_name)s was born in %(month_year)s.
mk: %(female_name)s е родена во %(month_year)s.

en: This person was born in %(month_year)s.
mk: Ова лице е родено во %(month_year)s.

en: He was born in %(month_year)s.
mk: Тој е роден во %(month_year)s.

en: She was born in %(month_year)s.
mk: Таа е родена во %(month_year)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born in %(birth_place)s.
mk: %(unknown_gender_name)s е роден/а во %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born in %(birth_place)s.
mk: %(male_name)s е роден во %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born in %(birth_place)s.
mk: %(female_name)s е родена во %(birth_place)s.

en: This person was born in %(birth_place)s.
mk: Ова лице е родено во %(birth_place)s.

en: He was born in %(birth_place)s.
mk: Тој е роден во %(birth_place)s.

en: She was born in %(birth_place)s.
mk: Таа е родена во %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s.
mk: %(unknown_gender_name)s почина на %(death_date)s во %(death_place)s.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s.
mk: %(male_name)s почина на %(death_date)s во %(death_place)s.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s.
mk: %(female_name)s почина на %(death_date)s во %(death_place)s.

en: This person died on %(death_date)s in %(death_place)s.
mk: Ова лице почина на %(death_date)s во %(death_place)s.

en: He died on %(death_date)s in %(death_place)s.
mk: Тој почина на %(death_date)s во %(death_place)s.

en: She died on %(death_date)s in %(death_place)s.
mk: Таа почина на %(death_date)s во %(death_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s.
mk: %(unknown_gender_name)s почина %(death_date)s во %(death_place)s.

en: %(male_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s.
mk: %(male_name)s почина %(death_date)s во %(death_place)s.

en: %(female_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s.
mk: %(female_name)s почина %(death_date)s во %(death_place)s.

en: This person died %(death_date)s in %(death_place)s.
mk: Ова лице почина %(death_date)s во %(death_place)s.

en: He died %(death_date)s in %(death_place)s.
mk: Тој почина %(death_date)s во %(death_place)s.

en: She died %(death_date)s in %(death_place)s.
mk: Таа почина %(death_date)s во %(death_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s.
mk: %(unknown_gender_name)s почина на %(death_date)s.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s.
mk: %(male_name)s почина на %(death_date)s.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s.
mk: %(female_name)s почина на %(death_date)s.

en: This person died on %(death_date)s.
mk: Ова лице почина на %(death_date)s.

en: He died on %(death_date)s.
mk: Тој почина на %(death_date)s.

en: She died on %(death_date)s.
mk: Таа почина на %(death_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s.
mk: %(unknown_gender_name)s почина %(death_date)s.

en: %(male_name)s died %(death_date)s.
mk: %(male_name)s почина %(death_date)s.

en: %(female_name)s died %(death_date)s.
mk: %(female_name)s почина %(death_date)s.

en: This person died %(death_date)s.
mk: Ова лице почина %(death_date)s.

en: He died %(death_date)s.
mk: Тој почина %(death_date)s.

en: She died %(death_date)s.
mk: Таа почина %(death_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s.
mk: %(unknown_gender_name)s почина во %(month_year)s во %(death_place)s.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s.
mk: %(male_name)s почина во %(month_year)s во %(death_place)s.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s.
mk: %(female_name)s почина во %(month_year)s во %(death_place)s.

en: This person died in %(month_year)s in %(death_place)s.
mk: Ова лице почина во %(month_year)s во %(death_place)s.

en: He died in %(month_year)s in %(death_place)s.
mk: Тој почина во %(month_year)s во %(death_place)s.

en: She died in %(month_year)s in %(death_place)s.
mk: Таа почина во %(month_year)s во %(death_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s.
mk: %(unknown_gender_name)s почина во %(month_year)s.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s.
mk: %(male_name)s почина во %(month_year)s.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s.
mk: %(female_name)s почина во %(month_year)s.

en: This person died in %(month_year)s.
mk: Ова лице почина во %(month_year)s.

en: He died in %(month_year)s.
mk: Тој почина во %(month_year)s.

en: She died in %(month_year)s.
mk: Таа почина во %(month_year)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(death_place)s.
mk: %(unknown_gender_name)s почина во %(death_place)s.

en: %(male_name)s died in %(death_place)s.
mk: %(male_name)s почина во %(death_place)s.

en: %(female_name)s died in %(death_place)s.
mk: %(female_name)s почина во %(death_place)s.

en: This person died in %(death_place)s.
mk: Ова лице почина во %(death_place)s.

en: He died in %(death_place)s.
mk: Тој почина во %(death_place)s.

en: She died in %(death_place)s.
mk: Таа почина во %(death_place)s.

en: %(male_name)s is the child of %(father)s and %(mother)s.
mk: %(male_name)s е дете на %(father)s и %(mother)s.

en: %(male_name)s was the child of %(father)s and %(mother)s.
mk: %(male_name)s беше дете на %(father)s и %(mother)s.

en: This person is the child of %(father)s and %(mother)s.
mk: Ова лице е дете на %(father)s и %(mother)s.

en: This person was the child of %(father)s and %(mother)s.
mk: Ова лице беше дете на %(father)s и %(mother)s.

en: %(male_name)s is the son of %(father)s and %(mother)s.
mk: %(male_name)s е син на %(father)s и %(mother)s.

en: %(male_name)s was the son of %(father)s and %(mother)s.
mk: %(male_name)s беше син на %(father)s и %(mother)s.

en: He is the son of %(father)s and %(mother)s.
mk: Тој е син на %(father)s и %(mother)s.

en: He was the son of %(father)s and %(mother)s.
mk: Тој беше син на %(father)s и %(mother)s.

en: %(female_name)s is the daughter of %(father)s and %(mother)s.
mk: %(female_name)s е ќерка на %(father)s и %(mother)s.

en: %(female_name)s was the daughter of %(father)s and %(mother)s.
mk: %(female_name)s беше ќерка на %(father)s и %(mother)s.

en: She is the daughter of %(father)s and %(mother)s.
mk: Таа е ќерка на %(father)s и %(mother)s.

en: She was the daughter of %(father)s and %(mother)s.
mk: Таа беше ќерка на %(father)s и %(mother)s.

en: %(male_name)s is the child of %(father)s.
mk: %(male_name)s е дете на %(father)s.

en: %(male_name)s was the child of %(father)s.
mk: %(male_name)s беше дете на %(father)s.

en: This person is the child of %(father)s.
mk: Ова лице е дете на %(father)s.

en: This person was the child of %(father)s.
mk: Ова лице беше дете на %(father)s.

en: %(male_name)s is the son of %(father)s.
mk: %(male_name)s е син на %(father)s.

en: %(male_name)s was the son of %(father)s.
mk: %(male_name)s беше син на %(father)s.

en: He is the son of %(father)s.
mk: Тој е син на %(father)s.

en: He was the son of %(father)s.
mk: Тој беше син на %(father)s.

en: %(female_name)s is the daughter of %(father)s.
mk: %(female_name)s е ќерка на %(father)s.

en: %(female_name)s was the daughter of %(father)s.
mk: %(female_name)s беше ќерка на %(father)s.

en: She is the daughter of %(father)s.
mk: Таа е ќерка на %(father)s.

en: She was the daughter of %(father)s.
mk: Таа беше ќерка на %(father)s.

en: %(male_name)s is the child of %(mother)s.
mk: %(male_name)s е дете на %(mother)s.

en: %(male_name)s was the child of %(mother)s.
mk: %(male_name)s беше дете на %(mother)s.

en: This person is the child of %(mother)s.
mk: Ова лице е дете на %(mother)s.

en: This person was the child of %(mother)s.
mk: Ова лице беше дете на %(mother)s.

en: %(male_name)s is the son of %(mother)s.
mk: %(male_name)s е син на %(mother)s.

en: %(male_name)s was the son of %(mother)s.
mk: %(male_name)s беше син на %(mother)s.

en: He is the son of %(mother)s.
mk: Тој е син на %(mother)s.

en: He was the son of %(mother)s.
mk: Тој беше син на %(mother)s.

en: %(female_name)s is the daughter of %(mother)s.
mk: %(female_name)s е ќерка на %(mother)s.

en: %(female_name)s was the daughter of %(mother)s.
mk: %(female_name)s беше ќерка на %(mother)s.

en: She is the daughter of %(mother)s.
mk: Таа е ќерка на %(mother)s.

en: She was the daughter of %(mother)s.
mk: Таа беше ќерка на %(mother)s.

en: This person married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
mk: Ова лице склопи брак со %(spouse)s во %(partial_date)s во %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
mk: Ова лице склопи брак со %(spouse)s на %(full_date)s во %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
mk: Ова лице склопи брак со %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
mk: Тој склопи брак со %(spouse)s во %(partial_date)s во %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
mk: Тој склопи брак со %(spouse)s на %(full_date)s во %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
mk: Тој склопи брак со %(spouse)s %(modified_date)s во %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
mk: Таа склопи брак со %(spouse)s во %(partial_date)s во %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
mk: Таа склопи брак со %(spouse)s на %(full_date)s во %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
mk: Таа склопи брак со %(spouse)s %(modified_date)s во %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
mk: Ова лице, исто така, склопи брак со %(spouse)s во %(partial_date)s во %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
mk: Ова лице, исто така, склопи брак со %(spouse)s на %(full_date)s во %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
mk: Ова лице, исто така, склопи брак со %(spouse)s %(modified_date)s во %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
mk: Тој, исто така, склопи брак со %(spouse)s во %(partial_date)s во %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
mk: Тој, исто така, склопи брак со %(spouse)s на %(full_date)s во %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
mk: Тој, исто така, склопи брак со %(spouse)s %(modified_date)s во %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
mk: Таа, исто така, склопи брак со %(spouse)s во %(partial_date)s во %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
mk: Таа, исто така, склопи брак со %(spouse)s на %(full_date)s во %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
mk: Таа, исто така, склопи брак со %(spouse)s %(modified_date)s во %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
mk: Ова лице склопи брак со %(spouse)s во %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
mk: Ова лице склопи брак со %(spouse)s на %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
mk: Ова лице склопи брак со %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
mk: Тој склопи брак со %(spouse)s во %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
mk: Тој склопи брак со %(spouse)s на %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
mk: Тој склопи брак со %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
mk: Таа склопи брак со %(spouse)s во %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
mk: Таа склопи брак со %(spouse)s на %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
mk: Таа склопи брак со %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
mk: Ова лице, исто така, склопи брак со %(spouse)s во %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
mk: Ова лице, исто така, склопи брак со %(spouse)s на %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
mk: Ова лице, исто така, склопи брак со %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
mk: Тој, исто така, склопи брак со %(spouse)s во %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
mk: Тој, исто така, склопи брак со %(spouse)s на %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
mk: Тој, исто така, склопи брак со %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
mk: Таа, исто така, склопи брак со %(spouse)s во %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
mk: Таа, исто така, склопи брак со %(spouse)s на %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
mk: Таа, исто така, склопи брак со %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
mk: Ова лице склопи брак со %(spouse)s во %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
mk: Тој склопи брак со %(spouse)s во %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
mk: Таа склопи брак со %(spouse)s во %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
mk: Ова лице, исто така, склопи брак со %(spouse)s во %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
mk: Тој, исто така, склопи брак со %(spouse)s во %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
mk: Таа, исто така, склопи брак со %(spouse)s во %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s%(endnotes)s.
mk: Ова лице склопи брак со %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s%(endnotes)s.
mk: Тој склопи брак со %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s%(endnotes)s.
mk: Таа склопи брак со %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s%(endnotes)s.
mk: Ова лице, исто така, склопи брак со %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s%(endnotes)s.
mk: Тој, исто така, склопи брак со %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s%(endnotes)s.
mk: Таа, исто така, склопи брак со %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Last Changed
mk: Последна промена

en: Edit the selected person
mk: Уреди го одбраното лице

en: _Home
mk: _На почеток

en: Person Filter Editor
mk: Уредувач на филтерот за лица

en: Set _Home Person
mk: Постави По_четно лице

en: Go to the home person
mk: Оди на основното лице

en: Deleting the person will remove the person from the database.
mk: Бришењето ќе го отстрани лицето од базата на податоци.

en: Delete Person (%s)
mk: Избриши лице (%s)

en: Exactly two people must be selected to perform a merge. A second person can be selected by holding down the control key while clicking on the desired person.
mk: За обединување мораат да се одберат точно две лица. Второто лице може да се одбере така што се држи притиснато копчето CTRL на тастатурата кога ќе се кликне на саканото лице.

en: Edit the selected place
mk: Уреди го избраното место

en: Delete the selected place
mk: Избриши го избраното место

en: Place Filter Editor
mk: Уредувач за филтер за места

en: Cannot merge places.
mk: Не може да се соединат местата.

en: Exactly two places must be selected to perform a merge. A second place can be selected by holding down the control key while clicking on the desired place.
mk: За обединување мораат да се одберат точно две места. Второто место може да се одбере така што се држи притиснато копчето CTRL на тастатурата кога ќе се кликне на саканото место.

en: see address on
mk: види адреса на

en: Add place
mk: Додај место

en: Link place
mk: Сврзи место

en: Add place from kml
mk: Додади место од KML

en:  parish
mk:  парохија

en:  state
mk:  држава

en: %(person)s is the %(relationship)s of %(active_person)s.
mk: %(person)s е во %(relationship)s на %(active_person)s.

[ctx: Filtering_on]
en: all
mk: сите

en: media
mk: медиуми

en: Filter matched {number_of} record. | Filter matched {number_of} records.
mk[0]: Филтерот совпадна {number_of} запис.
mk[1]: Филтерот совпадна {number_of} записи.

en: Unknown gender
mk: Непознат пол

en: Link References for this note
mk: Врзани референци за оваа белешка

en: References for this %s
mk: Референци за овој %s

en: Ahnentafel Report for %s
mk: Ахнентафел извештај за %s

en: Page break between generations
mk: Прекршување на страницата помеѓу генерациите

en: Add linebreak after each name
mk: Додади прекршување на линија по секое име

en: Birthday and Anniversary Report
mk: Извештај за родендени и годишнини

en: ⚭ {year}{spouse}{deadtxt2} and
     {person}{deadtxt1}, {nyears} | ⚭ {year}{spouse}{deadtxt2} and
     {person}{deadtxt1}, {nyears}
mk[0]: ⚭ {year}{spouse}{deadtxt2} и
     {person}{deadtxt1}, {nyears}
mk[1]: ⚭ {year}{spouse}{deadtxt2} и
     {person}{deadtxt1}, {nyears}

en: ✝ {person}, death {relation}
mk: ✝ {person}, смрт {relation}

en: Title text
mk: Текст на насловот

en: Title text style
mk: Изглед на текстот на насловот

en: Day text style
mk: Изглед на текстот за ден

en: Month text style
mk: Изглед на текстот за месец

en: Custom Text
mk: Сопствен текст

en: Initial Text
mk: Почетен текст

en: Middle Text
mk: Средишен текст

en: Final Text
mk: Краен текст

en: The style used for the level %d display.
mk: Стилот користен за приказно ниво %d.

en: The style used for the spouse level %d display.
mk: Стилот користен за покажување на %d степен на брачно ниво.

en: Ancestral Report for %s
mk: Извештај за потекло за %s

en: More about %(person_name)s:
mk: Повеќе за %(person_name)s:

en: %(name)s is the same person as [%(id_str)s].
mk: %(name)s е истото лице како и [%(id_str)s].

en: Notes for %s
mk: Забелешки за %s

en: Address:
mk: Адреса:

en: %(event_role)s at %(event_name)s of %(primary_person)s: %(event_text)s
mk: %(event_role)s кај %(event_name)s од %(primary_person)s: %(event_text)s

en: More about %(mother_name)s and %(father_name)s:
mk: Повеќе за %(mother_name)s и %(father_name)s:

en: Use full dates instead of only the year
mk: Употреби целосни датуми наместо само година

en: Omit duplicate ancestors
mk: Пропушти двојни предци

en: Use callname for common name
mk: Употреби кратко име наместо сопствено име

en: Include events
mk: Вклучи настани

en: Include Photo/Images from Gallery
mk: Вклучи слики од Галерија

en: Include notes
mk: Вклучи забелешки

en: Include sources
mk: Вклучи извори

en: Include addresses
mk: Вклучи адреси

en: Include alternative names
mk: Вклучи алтернативни имиња

en: Replace missing places with ______
mk: Замени ги местата што недостасуваат со ______

en: Replace missing dates with ______
mk: Замени ги датумите што надостасуваат со______

en: The style used for the children list title.
mk: Стилот употребен за насловот на списокот со деца.

en: The style used for the text related to the children.
mk: Стилот употребен за текстот поврзан со децата.

en: Descendant Report for %(person_name)s
mk: Извештај за потомството на %(person_name)s

en: Include spouses
mk: Вклучи сопружници

en: The style used for the subtitle.
mk: Стилот употребен за поднасловот.

[ctx: acronym for female]
en: F
mk: Ж

en: Family Group Report - Generation %d
mk: Извештај за семејна група - Генерација %d

en: Family Group Report
mk: Извештај за семејна група

en: Parent Marriage
mk: Брак на родител

en: Parent Events
mk: Настани за родители

en: Parent Addresses
mk: Адреси на родител

en: Parent Notes
mk: Забелешки за родител

en: Alternate Parent Names
mk: Наизменично имиња на родители

en: Children Marriages
mk: Бракови на деца

en: Generation numbers (recursive only)
mk: Генерациски броеви (само рекурзив)

en: Print fields for missing information
mk: Отпечати полиња за податоците што недостасуваат

en: The style used for the parent's name
mk: Стилот употребен за текстот за името на родителот

en: %(str1)s in %(str2)s.
mk: %(str1)s во %(str2)s.

en: Alternate Parents
mk: Наизменични родители

en: Complete Individual Report
mk: Целосен поединечен извештај

en: Include Source Information
mk: Вклучи Информација за извор

en: The style used for the spouse's name.
mk: Стилот употребен за името на сопружникот.

en: The style used for the footer.
mk: Стилот употребен за подножјето.

en: Subtitle
mk: Поднаслов

en: Subtitle of the Book
mk: Поднаслов на книгата

en: Footer
mk: Подножје

en: Publication Information
mk: Информации за објавување

en: Ahnentafel Report
mk: Извештај според Ахнентафел

en: Produces a textual ancestral report
mk: Изработува текстуален извештај за предци

en: Produces a report of birthdays and anniversaries
mk: Изработува извештај за родендени и годишнини

en: Descendant Report
mk: Извештај за потомци

en: Detailed Ancestral Report
mk: Подробен извештај за потеклото

en: Produces a detailed ancestral report
mk: Изработува подробен извештај за потеклото

en: Detailed Descendant Report
mk: Подробен извештај за потомство

en: Produces a detailed descendant report
mk: Изработува подробен извештај за потомството

en: Counts number of ancestors of selected person
mk: Пребројува број на предци од одбраните лица

en: Title Page
mk: Наслов на страница

en: Provides a summary of the current database
mk: Овозможува резиме на тековната база

en: Below is a list of the family names that 
    Gramps can convert to correct capitalization. 
    Select the names you wish Gramps to convert.
mk: Подолу е список на семејните имиња што 
    Gramps може да ги преобрази во точeн правопис. 
    Одберете ги имињата што сакате GRAMPS да ги преобрази.

en: _Accept changes and close
mk: _Прифати ги промените и затвори

en: Capitalization changes
mk: Промени на големи/мали букви

en: Searching family names
mk: Пребарување на семејни презимиња

en: No modifications made
mk: Не се направени промени

en: No capitalization changes were detected.
mk: Не се откриени промени со големи/мали букви.

en: Original Name
mk: Првобитно име

en: Capitalization Change
mk: Промена на големи/мали букви

en: Building display
mk: Градење приказ

en: This tool will rename all events of one type to a different type. Once completed, this cannot be undone by the regular Undo function.
mk: Оваа алатка ќе ги преименува сите настани од еден вид во друг. Кога еднаш ќе биде завршено, ова не може да се врати со стандардната Врати функција.

en: Change Event Types
mk: Промени Вид на настани

en: Change types
mk: Промени видови

en: No event record was modified.
mk: Ниту еден запис за настани не е променет.

en: {number_of} event record was modified. | {number_of} event records were modified.
mk[0]: {number_of} запис за настани беа променети.
mk[1]: {number_of} записи за настани беа променети.

en: Check Integrity
mk: Провери потполност

en: Rebuilding reference maps...
mk: Преизградување на упатувања на мапи...

en: Looking for invalid name format references
mk: Пребарување на неважечки упатувања на формат на име

en: Looking for duplicate spouses
mk: Пребарување на удвоени сопружници

en: Looking for character encoding errors
mk: Пребарување грешки на енкодирање знаци

en: Looking for broken family links
mk: Пребарување на прекинати семејни врски

en: Looking for unused objects
mk: Пребарување на некористени објекти

en: Select file
mk: Изберете датотека

en: Media object could not be found
mk: Медиумскиот објект не може да се најде

en: Looking for empty families
mk: Пребарување на празни семејства

en: Looking for broken parent relationships
mk: Пребарување на прекинати родителски врски

en: Looking for event problems
mk: Пребарување на настани со проблеми

en: Looking for person reference problems
mk: Пребарување проблеми што упатуваат на лица

en: Looking for repository reference problems
mk: Пребарување проблеми што упатуваат на репозиториум

en: Looking for place reference problems
mk: Преберување проблеми што упатуваат на места

en: No errors were found
mk: Не се пронајдени грешки

en: The database has passed internal checks
mk: Базата со податоци ги помина внатрешните проверки

en: {quantity} broken child/family link was fixed
     | {quantity} broken child/family links were fixed
mk[0]: Поправена е {quantity} расипана врска за дете/семејство
mk[1]: Поправени се {quantity} расипани врски за дете/семејство

en: Non existing child
mk: Детето не постои

en: {quantity} broken spouse/family link was fixed
     | {quantity} broken spouse/family links were fixed
mk[0]: {quantity} прекината сопружник/семејство врска беше поправена
mk[1]: {quantity} прекинати сопружници/семејства врски беа поправени

en: Non existing person
mk: Лицето не постои

en: All reference maps have been rebuilt.
mk: Сите упатувања на мапи се преизградени.

en: Integrity Check Results
mk: Резултати за проверка на потполност

en: Check and Repair
mk: Провери и поправи

en: _Filter:
mk: _Филтер:

en: The event comparison utility uses the filters defined in the Custom Filter Editor.
mk: Услугата за споредба на настани употребува филтри дефинирани во Уредувач за приспособување на филтри.

en: Event comparison filter selection
mk: Избор на филтер за споредба на настани

en: Event Comparison tool
mk: Алатка за Споредба на настани

en: Filter selection
mk: Избор на филтер

en: Comparing events
mk: Споредување настани

en: Selecting people
mk: Одбирање луѓе

en: No matches were found
mk: Не се пронајдени совпаѓања

en: Event Comparison Results
mk: Резултати од споредбата на настани

en: Building data
mk: Градење податоци

en: Select filename
mk: Избери име на датотека

en: Use soundex codes
mk: Употреби soundex кодови

en: Find Duplicates tool
mk: Пронајди ја алатката за дупликати

en: Tool settings
mk: Поставувања на алатникот

en: No matches found
mk: Не се пронајдени совпаѓања

en: No potential duplicate people were found
mk: Не е пронајдено потенцијално удвоено лице

en: Looking for duplicate people
mk: Пребарување на удвоени лица

en: Pass 1: Building preliminary lists
mk: Премин 1: Градење на воведни списоци

en: Pass 2: Calculating potential matches
mk: Премин 2: Пресметување на можни совпаѓања

en: Potential Merges
mk: Можни соединувања

en: Rating
mk: Проценување

en: First Person
mk: Прво лице

en: Second Person
mk: Второ лице

en: Merge candidates
mk: Соедини ги кандидатите

en: Media Manager
mk: Медиумски управувач

en: Introduction
mk: Вовед

en: Affected path
mk: Патека под влијание

en: Operation failed
mk: Операцијата е неуспешна

en: There was an error while performing the requested operation. You may try starting the tool again.
mk: Се појави грешка во текот на изведувањето на побараната операција. Можете повторно да почнете со алатката.

en: The following action is to be performed:
    
    Operation:	%s
mk: Следната постапка ќе биде изведена:
    
    Операција:	%s

en: Replace _substrings in the path
mk: Замени _поднизи во патеката

en: This tool allows replacing specified substring in the path of media objects with another substring. This can be useful when you move your media files from one directory to another
mk: Оваа алатка го овозможува заменување на назначената подниза во патеката од медиумските објекти со друга подниза. Ова може да биде корисно кога ги преместувате вашите медиумски датотеки од еден директориум во друг

en: Replace substring settings
mk: Замени поставувања на поднизи

en: _Replace:
mk: _Замени:

en: _With:
mk: _Со:

en: Convert paths from relative to _absolute
mk: Претвори патеки од релативни во _апсолутни

en: Convert paths from absolute to r_elative
mk: Претвори патеки од апсолутни во р_елативни

en: Ignore Date
mk: Игнорирај датум

en: _Accept and close
mk: _Прифати и затвори

en: Name and title extraction tool
mk: Алатка за извлекување име и наслов

en: Analyzing names
mk: Анализирање имиња

en: Extract information from names
mk: Извлечи информација од имиња

en: Reference maps rebuilt
mk: Упатувањата на мапи се преизградени

en: Select a person to determine the relationship
mk: Изберете лице за да ја одредите врската

en: Relationship calculator: %(person_name)s
mk: Сметач на врска: %(person_name)s

en: Relationship to %(person_name)s
mk: Врска со %(person_name)s

en: Relationship Calculator tool
mk: Алатка за сметач на врски

en: %(person)s and %(active_person)s are not related.
mk: %(person)s и %(active_person)s не се поврзани.

en: Their common ancestor is %s.
mk: Нивен заеднички предок е %s.

en: Their common ancestors are:
mk: Нивни заеднички предци се:

en: _Mark all
mk: _Означи сѐ

en: _Unmark all
mk: _Одозначи сѐ

en: In_vert marks
mk: Пре_врти ознаки

en: Mark
mk: Обележи

en: Remove unused objects
mk: Отстрани неупотребени објекти

en: Searches the entire database and attempts to fix capitalization of the names.
mk: Пребарува по целата база во обид за поправка на големи/мали букви на имињата.

en: Allows all the events of a certain name to be renamed to a new name.
mk: Овозможува сите настани со одредено име да се преименуваат во ново име.

en: Checks the database for integrity problems, fixing the problems that it can
mk: Провери ја базата на податоци за проблеми на потполност, поправање на оние проблеми што можат да се поправат

en: Aids in the analysis of data by allowing the development of custom filters that can be applied to the database to find similar events
mk: Помага при анализа на податоците со допуштање развој на персонални филтри што можат да бидат аплицирани на базата со податоци за да се пронајдат слични настани

en: Searches the entire database, looking for individual entries that may represent the same person.
mk: Ја пребарува целата база на податоци, барајќи поединечни записи што можат да го претставуваат истото лице.

en: Manages batch operations on media files
mk: Управува со пакет-операции на медиумски датотеки

en: Rebuilds reference maps
mk: Ги преизградува упатувањата на мапи

en: Calculates the relationship between two people
mk: Ја пресметува врската помеѓу две лица

en: Removes unused objects from the database
mk: Ги отстранува неупотребените објекти од базата

en: Maximum _age
mk: Максимална _возраст

en: Mi_nimum age to marry
mk: Ми_нимална возраст за брак

en: Ma_ximum age to marry
mk: Ма_ксимална возраст за брак

en: Maximum number of _spouses for a person
mk: Максимален број на _сопружници за едно лице

en: Maximum number of consecutive years of _widowhood before next marriage
mk: Максимален број на непрекинати години на _вдовство пред следниот брак

en: Maximum age for an _unmarried person
mk: Максимална возраст за _невенчано лице

en: Mi_nimum age to bear a child
mk: Ми_нимална возраст за носење дете

en: Ma_ximum age to bear a child
mk: Ма_ксимална возраст за носење дете

en: Mi_nimum age to father a child
mk: Ми_нимална возраст за татко на дете

en: Ma_ximum age to father a child
mk: Ма_ксимална возраст за татко на дете

en: Maximum husband-wife age _difference
mk: Максимална сопруг-сопруга возрасна _разлика

en: Maximum number of years _between children
mk: Максимален број на години _помеѓу деца

en: Maximum _span of years for all children
mk: Максимална разлика на години за сите деца

en: _Hide marked
mk: _Скриј ги означените

en: _Show all
mk: _Прикажи сѐ

en: Baptism before birth
mk: Крштевање пред раѓање

en: Death before baptism
mk: Смрт пред крштевање

en: Burial before birth
mk: Закоп пред раѓање

en: Burial before death
mk: Закоп пред смрт

en: Death before birth
mk: Смрт пред раѓање

en: Burial before baptism
mk: Закоп пред крштевање

en: Old age at death
mk: Смрт на стари години

en: Multiple parents
mk: Повеќекратни родители

en: Married often
mk: Често склопување бракови

en: Old and unmarried
mk: Стари и неженети/немажени

en: Too many children
mk: Многу деца

en: Same sex marriage
mk: Хомосексуален брак

en: Female husband
mk: Женски сопруг

en: Male wife
mk: Машка сопруга

en: Husband and wife with the same surname
mk: Сопруг и сопруга со исто презиме

en: Large age difference between spouses
mk: Голема возрасна разлика меѓу сопружниците

en: Marriage before birth
mk: Брак пред раѓање

en: Marriage after death
mk: Брак по смрт

en: Early marriage
mk: Ран брак

en: Late marriage
mk: Доцен брак

en: Old father
mk: Стар татко

en: Old mother
mk: Стара мајка

en: Young father
mk: Млад татко

en: Young mother
mk: Млада мајка

en: Unborn father
mk: Нероден татко

en: Unborn mother
mk: Неродена мајка

en: Dead father
mk: Починат татко

en: Dead mother
mk: Почината мајка

en: Large year span for all children
mk: Големо годишно растојание за сите деца

en: Large age differences between children
mk: Големи возрасни разлики помеѓу деца

en: Disconnected individual
mk: Разделен поединец

en: Add a new event
mk: Додади нов настан

en: Edit the selected event
mk: Уреди го избраниот настан

en: Delete the selected event
mk: Избриши го избраниот настан

en: Event Filter Editor
mk: Уредувач на филтерот на настани

en: Add a new family
mk: Додади ново семејство

en: Edit the selected family
mk: Уреди го одбраното семејство

en: Delete the selected family
mk: Избриши го одбраното семејство

en: Family Filter Editor
mk: Уредувач на филтерот на колони

en: The maximum number of generations.
mk: Максимален број на генерации.

en: Edit the selected media object
mk: Уреди го одбраниот медиумски објект

en: Delete the selected media object
mk: Избриши го одбраниот медиумски објект

en: Media Filter Editor
mk: Уредувач на филтерот за објекти

en: View in the default viewer
mk: Видете во основниот поглед

en: Jump to child...
mk: Оди на дете...

en: Jump to father
mk: Оди на татко

en: Jump to mother
mk: Оди на мајка

en: Show images
mk: Покажувај слики

en: Show marriage data
mk: Покажувај податоци за бракови

en: Tree style
mk: Стебловиден изглед

en: Tree size
mk: Големина на стеблото

en: _Reorder
mk: _Преподреди

en: %(date)s in %(place)s
mk: %(date)s во %(place)s

en: Edit parents
mk: Уреди родители

en:  ({number_of} sibling) |  ({number_of} siblings)
mk[0]:  ({number_of} брат/сестра)
mk[1]:  ({number_of} браќа/сестри)

en:  (1 brother)
mk:  (1 брат)

en:  (1 sibling)
mk:  (1 брат/сестра)

en:  (only child)
mk:  (единствено дете)

en: Relationship type: %s
mk: Тип на врска: %s

en: Broken family detected
mk: Пронајдено е растурено семејство

en: Please run the Check and Repair Database tool
mk: Активирајте ја алатката Провери и поправи база

en:  ({number_of} child) |  ({number_of} children)
mk[0]:  ({number_of} дете)
mk[1]:  ({number_of} деца)

en:  (no children)
mk:  (нема деца)

en: Home URL
mk: Почетен URL

en: Search URL
mk: URL за пребарување

en: Add a new repository
mk: Додади нов репозиториум

en: Delete the selected repository
mk: Избриши го избраниот репозиториум

en: Repository Filter Editor
mk: Уредувач за филтер на репозиториум

en: Edit the selected source
mk: Уреди го избраниот извор

en: Delete the selected source
mk: Избриши го избраниот извор

en: Source Filter Editor
mk: Уредувач за филтер на извори

en: Cannot merge sources.
mk: Не можат да се соединат извори.

en: Exactly two sources must be selected to perform a merge. A second source can be selected by holding down the control key while clicking on the desired source.
mk: За обединување мораат да се одберат точно два извори. Вториот извор може да се одбере така што се држи притиснато копчето CTRL на тастатурата кога ќе се кликне на саканиот извор.

en: Address Book
mk: Адресар

en: Narrative
mk: Раскажувачко

en:  on %(date)s
mk:  на %(date)s

en: Download
mk: Симни

en: Contact
mk: Контакт

en: Previous
mk: Претходно

en: Next
mk: Следно

en: Church Parish
mk: Парохија

en: death
mk: смрт

en: Letter
mk: Писмо

en: Families beginning with letter
mk: Семејства што почнуваат на буквата

en: Home
mk: На почеток

en: Creating media pages
mk: Создавање на медиумски страници

en: This page contains an index of all the media objects in the database, sorted by their title. Clicking on the title will take you to that media object&#8217;s page.  If you see media size dimensions above an image, click on the image to see the full sized version.
mk: Оваа страница содржи индекс на сите медија објекти во датабазата, подредени по нивниот наслов. Кликањето на навниот насловот ќе ве однесе на страницата на тој медија објект.  Ако видете димензии на медија над сликада, кликнете на сликата за да видите полнa големина.

[ctx: Media]
en:  Name
mk:  Име

en: Could not create the directory: %s
mk: Не може да се создаде директориумот: %s

en: Invalid file name
mk: Неважечко име на датотека

en: The archive file must be a file, not a directory
mk: Архивската датотека мора да биде датотека, а не директориум

en: Creating surname pages
mk: Создавање на страници со презимиња

en: My Family Tree
mk: Моето семејно стебло

en: File extension
mk: Наставка на датотека

en: Copyright
mk: Авторски права

en: Page Generation
mk: Страница на генерација

en: HTML user header
mk: Заглавие на HTML-корисник

en: HTML user footer
mk: Подножје на HTML-корисник

en: Include images and media objects
mk: Вклучи слики и медиумски објекти

en: Include download page
mk: Вклучи преземена страница

en: Character set encoding
mk: Збирка за енкодирање знаци

en: Creating individual pages
mk: Создавање на поединечни страница

en: Creating place pages
mk: Создавање на страници со места

en: Creating source pages
mk: Создавање на страници со извори

en: Publication information
mk: Информација за објава

en: Surnames by person count
mk: Презимиња по лична пресметка

en: This page contains an index of all the surnames in the database. Selecting a link will lead to a list of individuals in the database with this same surname.
mk: Оваа страница содржи индекс на сите презимиња во базата на податоци. Избирање врска ќе доведе до список на поединци во базата што имаат исто презиме.

en: The note for the month of March
mk: Белешка за месецот Март

en: April Note
mk: Април Белешка

en: The note for the month of April
mk: Белешка за месецот Април

en: May Note
mk: Мај Белешка

en: The note for the month of August
mk: Белешка за месец Август

en: Produces web (HTML) pages for individuals, or a set of individuals
mk: Создава веб (HTML) страници за лица или групи на лица

note: Translators: Nebraska style sheet
en: Nebraska
mk: Небраска

en: No style sheet
mk: Нема стил на страница
