Gramps_5_fi - en to fi translation catalogue (6962 entries)

en: Canada
fi: Kanada

en: Catalonia
fi: Katalonia

en: China
fi: Kiina

en: Croatia
fi: Kroatia

en: Czech Republic
fi: Tšekin tasavalta

en: England
fi: Yhdistynyt kuningaskunta

en: Finland
fi: Suomi

en: France
fi: Ranska

en: Germany
fi: Saksa

en: Japan
fi: Japani

en: Jewish Holidays
fi: Juutalaiset juhlapyhät

en: Passover
fi: Pääsiäinen

en: 2 of Passover
fi: 2. pääsiäisestä

en: 3 of Passover
fi: 3. pääsiäisestä

en: 4 of Passover
fi: 4. pääsiäisestä

en: 5 of Passover
fi: 5. pääsiäisestä

en: 6 of Passover
fi: 6. pääsiäisestä

en: 7 of Passover
fi: 7. pääsiäisestä

en: Sukot
fi: Sukkot

en: 2 of Sukot
fi: 2. sukkotista

en: 3 of Sukot
fi: 3. sukkotista

en: 4 of Sukot
fi: 4. sukkotista

en: 5 of Sukot
fi: 5. sukkotista

en: 6 of Sukot
fi: 6. sukkotista

en: 7 of Sukot
fi: 7. sukkotista

en: Hanuka
fi: Hanukka

en: 2 of Hanuka
fi: 2. hanukasta

en: 3 of Hanuka
fi: 3. hanukasta

en: 4 of Hanuka
fi: 4. hanukasta

en: 5 of Hanuka
fi: 5. hanukasta

en: 6 of Hanuka
fi: 6. hanukasta

en: 7 of Hanuka
fi: 7. hanukasta

en: 8 of Hanuka
fi: 8. hanukasta

en: Italy
fi: Italia

en: New Zealand
fi: Uusi-Seelanti

en: Russia
fi: Venäjä

en: Sweden
fi: Ruotsi

en: Turkey
fi: Turkki

en: Ukraine
fi: Ukraina

en: United States of America
fi: Yhdysvallat

en: Genealogy System
fi: Sukututkimusjärjestelmä

en: Manage genealogical information, perform genealogical research and analysis
fi: Hallinnoi sukutietoja, tee sukututkimusta ja analysoi sukutietoja. Hallitse sukututkimusta, suorita sukututkimusta ja -analyysiä

en: Genealogy;Family History;Research;Family Tree;GEDCOM;
fi: Sukututkimus;Suvun tarina;Tutkimus;Sukupuu;GEDCOM;

en: Gramps is a genealogy program that is both intuitive for hobbyists and feature-complete for professional genealogists.
fi: Gramps on sukututkimusohjelma, joka on sekä intuitiivinen harrastajille että täydellinen ammattimaisille sukututkijoille.

en: It gives you the ability to record the many details of the life of an individual as well as the complex relationships between various people, places and events.
fi: Sen avulla voit tallentaa henkilön elämänkaaren monia tapahtumia kuten myös monimutkaisia suhteita henkilöiden, paikkojen ja tapahtumien välillä.

en: All of your research is kept organized, searchable and as precise as you need it to be.
fi: Kaikki tutkimuksesi pidetään juuri niin hallittuna, haettavissa ja tarkkana kuin sinulle on tarpeen.

en: Gramps Development Team
fi: Gramps-kehitystiimi

en: Pedigree
fi: Sukupuu

en: Descendant Fan
fi: Jälkeläisviuhka

en: People
fi: Henkilöt

en: Relationships
fi: Suhteet

en: Person
fi: Henkilö

en: Gramps database
fi: Gramps-tietokanta

en: Gramps package
fi: Gramps-paketti

en: Gramps XML database
fi: Grampsin XML-tietokanta

en: GeneWeb source file
fi: GeneWeb-lähdetiedosto

en: <b>Working with Dates</b><br/>A range of dates can be given by using the format "between January 4, 2000 and March 20, 2003". You can also indicate the level of confidence in a date and even choose between seven different calendars. Try the button next to the date field in the Events Editor.
fi: <b>Päivämäärien käyttäminen</b><br/>Aikaväli voidaan antaa muodossa "4 tammikuuta 2000 ja 20 maaliskuuta 2003 välillä". Voit myös antaa päivämäärän luotettavuudesta arvion ja valita päivämäärän useista kalentereista. Kokeile painiketta, joka on päivämääräkentän vieressä tapahtumaviite muokkaimessa.

en: <b>Editing Objects</b><br/>In most cases double clicking on a name, source, place or media entry will bring up a window to allow you to edit the object. Note that the result can be dependent on context. For example, in the Family View clicking on a parent or child will bring up the Relationship Editor.
fi: <b>Kohteiden muokkaus</b><br/>Useimmissa tapauksissa nimeen, lähteeseen, paikkaan tai mediatiedostoon napsauttaminen aukaisee ikkunan, josta voit muokata sen ominaisuuksia. Se mitä tapahtuu, saattaa riippua kontekstista. Esimerkiksi Perhenäkymässä vanhempaan tai lapseen napsauttaminen aukaisee suhde muokkaimen.

en: <b>Adding Images</b><br/>An image can be added to any gallery or the Media View by dragging and dropping it from a file manager or a web browser. Actually you can add any type of file like this, useful for scans of documents and other digital sources.
fi: <b>Kuvien lisääminen</b><br/>Kuva voidaan lisätä medianäkymään tai mihin tahansa galleriaan vetämällä ja pudottamalle se tiedostonhallinnasta tai nettiselaimesta. Itse asiassa voit näin lisätä minkä tahansa tiedoston, toiminto on hyödyllinen Skannatessa asiakirjoja ja muita digitaalisista lähteistä.

en: <b>Ordering Children in a Family</b><br/>The birth order of children in a family can be set by using drag and drop. This order is preserved even when they do not have birth dates.
fi: <b>Perheen lasten järjestäminen</b><br/>Perheen lasten järjestäminen syntymäjärjestykseen tapahtuu vetämällä ja pudottamalla. Menettely toimii myös niiden lasten kohdalla, joilla ei ole syntymäaikaa.

en: <b>Talk to Relatives Before It Is Too Late</b><br/>Your oldest relatives can be your most important source of information. They usually know things about the family that haven't been written down. They might tell you nuggets about people that may one day lead to a new avenue of research. At the very least, you will get to hear some great stories. Don't forget to record the conversations!
fi: <b>Haastattele sukulaisiasi ajoissa</b><br/>Vanhimmat sukulaisesi ovat tärkeimpiä tietolähteitäsi. Yleensä he tietävät suvustasi asioita, joita ei ole kirjattu minnekään. Voit saada heiltä ihmisistä tietoja, jotka jonain päivänä voivat hyvinkin johtaa tutkimuksesi uusille urille. Vähintäänkin kuulet muutamia hyviä tarinoita. Älä unohda nauhoittaa keskustelujasi!

en: <b>Filtering People</b><br/>In the People View, you can 'filter' individuals based on many criteria. To define a new filter go to "Edit > Person Filter Editor". There you can name your filter and add and combine rules using the many preset rules. For example, you can define a filter to find all adopted people in the family tree. People without a birth date mentioned can also be filtered. To get the results save your filter. Then select this filter in the Filter field on Sidebar, then click Find button. If the Sidebar is not visible, select View > Sidebar.
fi: <b>Henkilöiden suodattaminen</b><br/>Henkilöt näkymässä voit 'suodattaa' henkilöitä useiden kriteerien perusteella. Voit määrittää uuden suotimen siirtymällä kohtaan 'Muokkaa > Henkilösuodinmuokkain'. Siellä voit nimetä suotimesi ja lisätä ja yhdistää sääntöjä käyttämällä monia esiasetettuja sääntöjä. Voit esimerkiksi määrittää suodattimen, joka etsii kaikki adoptoidut henkilöt sukupuusta. Tai henkilöt, joilla ei ole mainittu syntymäaikaa, voidaan suodattaa. Tallenna suodin saadaksesi tulokset. Valitse sitten tämä suodin sivupalkin Käyttäjän suodin kentästä ja napsauta sitten Etsi painiketta. Jos sivupalkki ei ole näkyvissä, valitse Näytä > Sivupalkki.

en: <b>Inverted Filtering</b><br/>Filters can easily be reversed by using the 'invert' option "Return values that do not match the filter rules". For instance, by inverting the 'People with children' filter you can select all people without children.
fi: <b>Käänteinen suodatus</b><br/>Suodin on helppo kääntää 'Vaihda päinvastaiseksi' valinnalla. Esimerkiksi kääntämällä suotimen 'Henkilöt, joilla on lapsia' saat näkyviin henkilöt, joilla ei ole lapsia.

en: <b>Locating People</b><br/>In the Grouped People View, each surname is listed only once. By clicking on the arrow to the left of a name, the list will expand to show all individuals with that last name. To locate any Family Name from a long list, select a Family Name (not a person) and start typing. The view will jump to the first Family Name matching the letters you enter.
fi: <b>Henkilöiden paikallistaminen</b><br/>Oletusarvoisesti jokainen sukunimi henkilönäkymässä on listattu vain kerran. Napsauttamalla sukunimen vieressä olevaa nuolta, lista laajenee näyttämään kaikki henkilöt, joilla on vastaava sukunimi. Pitkästä perhenimien listasta löytyy haettava valitsemalla ensin Perheen nimi (ei henkilön) ja sitten kirjoittamalla haettavaa nimeä, jolloin näkymä siirtyy ensimmäiseen Perheen nimeen, joka vastaa kirjoitettua.

en: <b>The Family View</b><br/>The Family View is used to display a typical family unit as two parents and their children.
fi: <b>Perhenäkymä</b><br/>Perhenäkymä näyttää tyypillisen perheen jäsenet; henkilön vanhemmat, puolisot ja lapset.

en: <b>Changing the Active Person</b><br/>Changing the Active Person in views is easy. In the Relationship view just click on anyone. In the Pedigree View doubleclick on the person or right click to select any of their spouses, siblings, children or parents.
fi: <b>Aktiivisen henkilön vaihtaminen</b><br/>Aktiivisen henkilön vaihtaminen näkymässä on helppoa. Suhteet-näkymässä napsautetaan vain ketä tahansa henkilöä. Kaaviot näkymässä kaksoisnapsautetaan henkilöä tai napsautetaan hiiren kakkospainikkeella henkilöä ja valitaan kuka tahansa puolisoista, sisaruksista, lapsista tai vanhemmista.

en: <b>Who Was Born When?</b><br/>Under "Tools > Analysis and exploration > Compare Individual Events..." you can compare the data of individuals in your database. This is useful, say, if you wish to list the birth dates of everyone in your database. You can use a custom filter to narrow the results.
fi: <b>Kuka syntyi ja milloin?</b><br/>"Työkalut > Analyysi ja tutkimus > Vertaa henkilöiden tapahtumia ..." työkalu sallii sinun verrata tietokannan henkilöiden tietoja. Tästä on hyötyä, jos haluat esimerkiksi listata kaikkien tietokannassasi olevien henkilöiden syntymäajat. Mukautetun suotimen avulla voit rajata hakua.

en: <b>Gramps Tools</b><br/>Gramps comes with a rich set of tools. These allow you to undertake operations such as checking the database for errors and consistency. There are research and analysis tools such as event comparison, finding duplicate people, interactive descendant browser, and many others. All tools can be accessed through the "Tools" menu.
fi: <b>Gramps-työkalut</b><br/>Grampsin mukana tulee runsas joukko työkaluja. Niillä voit tarkistaa tietokantasi virheiden ja epäyhtenäisyyksien varalta, verrata tapahtumia, löytää kahdennettuja tietoja, käyttää interaktiivista jälkeläisselainta jne. Kaikki työkalut löytyvät "Työkalut"-valikosta.

en: <b>Calculating Relationships</b><br/>To check if two people in the database are related (by blood, not marriage) try the tool under "Tools > Utilities > Relationship Calculator...". The exact relationship as well as all common ancestors are reported.
fi: <b>Sukulaisuussuhteiden laskenta</b><br/>Voit tarkistaa onko joku sukua sinulle (verisukulainen, ei avioliiton kautta) käyttämällä "Työkalut > Apuvälineet > Suhdelaskin..." työkalua. Se raportoi tarkan sukulaisuussuhteen sekä yhteiset esivanhemmat.

en: <b>SoundEx can help with family research</b><br/>SoundEx solves a long standing problem in genealogy, how to handle spelling variations. The SoundEx Gramplet takes a surname and generates a simplified form that is equivalent for similar sounding names. Knowing the SoundEx Code for a surname is very helpful for researching Census Data files (microfiche) at a library or other research facility. To view the SoundEx codes for surnames in your database, add the SoundEx Gramplet.
fi: <b>SoundEx koodeista hyötyä sukututkimuksessa</b><br/>SoundEx ratkaisee sukututkimusta pitkään vaivanneen ongelman, miten käsitellään nimien ääntämiseen liittyviä eroja. SoundEx apuväline ottaa sukunimen ja tuottaa siitä yksinkertaistetun muodon, joka on yhteinen samalta kuulostaville nimille. Sukunimen SoundEx koodin tietäminen auttaa tutkittaessa (Amerikan?) väestönlaskentarekisterin tietoja (mikrofilmillä) kirjastossa tai muussa tutkimuslaitoksessa. Saadaksesi SoundEx koodin tietokantasi nimille, lisää ohjelmaan Soundex gramplet.

en: <b>Setting Your Preferences</b><br/>"Edit > Preferences..." lets you modify a number of settings, such as the path to your media files, and allows you to adjust many aspects of the Gramps presentation to your needs. Each separate view can also be configured under "View > Configure View...".
fi: <b>Asetuksiesi antaminen</b><br/>"Muuta > Asetukset..." antaa muuttaa joukon asetuksia, kuten mediatiedostojen polun ja muita Grampsin näyttötapoja, aina tarpeittesi mukaan. Jokainen näkymä on erikseen muokattavissa: "Näytä > Asetukset...".

en: <b>Gramps Reports</b><br/>Gramps offers a wide variety of reports. The Graphical Reports and Graphs can present complex relationships easily and the Text Reports are particularly useful if you want to send the results of your family tree to members of the family via email. If you're ready to make a website for your family tree then there's a report for that as well.
fi: <b>Gramps-raportit</b><br/>Gramps tarjoaa laajan kirjon erilaisia raportteja. Tekstiraportit ovat erityisen käyttökelpoisia, jos haluat lähettää sukupuusi tuloksia sukulaisillesi sähköpostin välityksellä. Jos olet valmis näyttämään sukupuun nettisivuilla, siihen löytyy myös raportti.

en: <b>Starting a New Family Tree</b><br/>A good way to start a new family tree is to enter all the members of the family into the database using the Person View (use "Edit > Add..." or click on the Add a new person button from the People View). Then go to the Relationship View and create relationships between people.
fi: <b>Uuden sukupuun aloittaminen</b><br/>Hyvä tapa aloittaa uusi sukupuu on ensin syöttää kaikki haluamasi sukulaiset tietokantaan (käytä "Muokkaa > Lisää..." tai napsauta Lisää painiketta henkilövalikossa). Sitten siirry suhdenäkymään ja lisää henkilöiden väliset suhteet.

en: <b>What's That For?</b><br/>Unsure what a button does? Simply hold the mouse over a button and a tooltip will appear.
fi: <b>Mihin käytetään?</b><br/>Epävarma siitä, mitä jostain painikkeesta tapahtuu? Siirrä hiiri hetkeksi ao. painikkeen päälle ja sitä koskeva vinkki tulee näkyviin.

en: <b>Unsure of a Date?</b><br/>If you're unsure about the date an event occurred, Gramps allows you to enter a wide range of date formats based on a guess or an estimate. For instance, "about 1908" is a valid entry for a birth date in Gramps. Click the "Invoke date editor" button next to the date field. See the Gramps Manual to learn more.
fi: <b>Epävarma päivämäärästä?</b><br/>Jos et ole varma milloin jokin tapahtuma tapahtui (esim. syntymä tai kuolema), Gramps sallii päivämäärän antamisen monissa eri muodoissa, laskelmaan tai arvioon perustuen. Gramps hyväksyy esimerkiksi muodon "noin 1908". Napsauta "päivämäärävalitsin" painiketta päivämäärän vieressä ja katso Grampsin käyttöohjeesta lisää.

en: <b>Duplicate Entries</b><br/>The tool "Tools > Family Tree Processing > Find Possible Duplicate People..." allows you to locate (and merge) entries of the same person entered more than once in the database.
fi: <b>Kahdentuneet tiedot</b><br/>"Työkalut > Sukupuun käsittely > Etsi mahdolliset henkilöiden kahdennukset..." sallii sinun paikantaa (ja sulauttaa) henkilöt, joiden tiedot on syötetty tietokantaan useamman kerran.

en: <b>Merging Entries</b><br/>The function "Edit > Merge..." allows you to combine separately listed people into one. Select the second entry by holding the Control key as you click. This is very useful for combining two databases with overlapping people, or combining erroneously entered differing names for one individual. Merging is available in all list views for all primary object types.
fi: <b>Tietojen sulauttaminen</b><br/>Toiminto "Muokkaa > Sulauta..." sallii sinun liittää erikseen listattuja henkilöitä yhteen. Valitse toinen merkintä pitämällä CTRL-näppäintä alhaalla ja napsauta. Tästä on hyötyä yhdistettäessä samoja ihmisiä sisältäviä tietokantoja tai yhdistettäessä vahingossa useampaan kertaan syötettyjä henkilöitä. Yhdistäminen on käytettävissä kaikissa luettelonäkymissä kaikille ensisijaisille objektityypeille.

en: <b>Organising the Views</b><br/>Many of the views can present your data as either a hierarchical tree or as a simple list. Each view can also be configured to the way you like it. Have a look to the right of the top toolbar or under the "View" menu.
fi: <b>Näkymien hallinnointi</b><br/>Monet näkymät voivat näyttää tietosi rakennepuuna tai yksinkertaisena listana. Näkymien asetuksia voi myös muuttaa tarpeesi mukaan. Tutustu työkalupainikkeisiin yläpalkissa oikealla tai "Näytä" valikossa.

en: <b>Navigating Back and Forward</b><br/>Gramps maintains a list of previous active objects such as People and Events. You can move forward and backward through the list using "Go > Forward" and "Go > Back" or the arrow buttons.
fi: <b>Siirtyminen edelliseen ja seuraavaan</b><br/>Gramps pitää listaa aikaisemmista aktiivisista henkilöistä ja tapahtumista. Voit siirtyä seuraavaan ja edelliseen listassa "Siirry > Seuraava" ja "Siirry > Edellinen" toimintoja käyttämällä, tai nuolipainikkeilla.

en: <b>Keyboard Shortcuts</b><br/>Tired of having to take your hand off the keyboard to use the mouse? Many functions in Gramps have keyboard shortcuts. If one exists for a function it is displayed on the right side of the menu.
fi: <b>Pikavalinnat näppäimistöllä</b><br/>Väsynyt käsien irrottamiseen näppäimistöltä hiirtä käyttääksesi? Monille Grampsin toiminnoille on olemassa näppäinyhdistelmät. Jos toiminnolle on sellainen, se näytetään valikon oikeassa reunassa.

en: <b>Read the Manual</b><br/>Don't forget to read the Gramps manual, "Help > User Manual". The developers have worked hard to make most operations intuitive but the manual is full of information that will make your time spent on genealogy more productive.
fi: <b>Lue käyttöohjetta</b><br/>Älä unohda lukea Grampsin käyttöohjetta "Ohjeet > Käyttöohje". Kehittäjät ovat työskennelleet ahkerasti tehdäkseen useimmat toiminnot helppotajuisiksi, mutta käyttöohje on täynnä tietoa, jolla saat sukututkimukseen varaamasi ajan tuottavammaksi.

en: <b>Adding Children</b><br/>To add children in Gramps there are two options. You can find one of their parents in the Families View and open the family. Then choose to create a new person or add an existing person. You can also add children (or siblings) from inside the Family Editor.
fi: <b>Lasten lisääminen</b><br/>Grampsissa on kaksi tapaa lasten lisäämiseen. Hae ensin toinen vanhemmista perheet näkymässä ja avaa perhe. Luo uusi henkilö lapset välilehdellä ja lisää henkilö lapseksi. Voit lisätä lapsia (tai sisaruksia) myös suhteet näkymässä.

en: <b>Editing the Parent-Child Relationship</b><br/> You can edit the relationship of a child to its parents by double clicking the child in the Family Editor. Relationships can be any of Adopted, Birth, Foster, None, Sponsored, Stepchild and Unknown.
fi: <b>Muokkaa vanhempien ja lapsen suhdetta</b><br/>Voit päivittää lapsen suhdetta vanhempiinsa kaksoisnapsauttamalla lasta perhemuokkaimessa. Suhde voi olla Adoptoitu, Kasvatti ,Kummilapsi, Lapsipuoli Syntymä, Tuntematon, Tyhjä.

en: <b>Show All Checkbutton</b><br/>When adding an existing person as a spouse, the list of people shown is filtered to display only people who could realistically fit the role (based on dates in the database). In case Gramps is wrong in making this choice, you can override the filter by checking the Show All checkbutton.
fi: <b>Näytä kaikki kyseeseen tulevat</b><br/>Puolisoa tai lasta lisätessäsi henkilöiden listaan on suodatettu vain henkilöt, jotka voisivat realistisesti sopia ao. rooliin (tietokannassa olevien päivämäärien perusteella). Jos Gramps on valinnut heidät väärin, voit poistaa suotimen käytöstä valitsemalla Näytä kaikki.

en: <b>Improving Gramps</b><br/>Users are encouraged to request enhancements to Gramps. Requesting an enhancement can be done either through the gramps-users or gramps-devel mailing lists, or by going to https://gramps-project.org/bugs/ and creating a Feature Request. Filing a Feature Request is preferred but it can be good to discuss your ideas on the email lists.
fi: <b>Grampsin kehittäminen</b><br/>Käyttäjiä rohkaistaan esittämään parannusehdotuksia Grampsiin. Ehdotuksia voi lähettää Gramps-users tai Gramps-devel sähköpostilistoille tai gramps-devel-postituslistoille tai siirtymällä osoitteeseen https://gramps-project.org/bugs/ ja luo ominaisuuspyyntö. Ominaisuuspyynnön jättäminen on suositeltavaa, mutta voi olla hyvä keskustella ideoistasi sähköpostilistoilla.

en: <b>Gramps Mailing Lists</b><br/>Want answers to your questions about Gramps? Check out the gramps-users email list. Many helpful people are on the list, so you're likely to get an answer quickly. If you have questions related to the development of Gramps, try the gramps-devel list. You can see the lists by selecting "Help > Gramps Mailing Lists".
fi: <b>Gramps-postituslistat</b><br/>Haluatko vastauksia Grampsia koskeviin kysymyksiisi? Tarkista Gramps-users-sähköpostilista. Listalla on useita käyttäjiä, joten todennäköisesti saat vastauksen nopeasti. Jos sinulla on Grampsin kehitystä koskevia kysymyksiä, yritä Gramps-devel-listaa. Tietoja molemmista listoista saat valitsemalla "Ohjeet > Gramps-postituslistat".

en: <b>Contributing to Gramps</b><br/>Want to help with Gramps but can't write programs? Not a problem! A project as large as Gramps requires people with a wide variety of skills. Contributions can be anything from writing documentation to testing development versions and helping with the web site. Start by subscribing to the Gramps developers mailing list, gramps-devel, and introducing yourself. Subscription information can be found at "Help > Gramps Mailing Lists".
fi: <b>Gramps-kehityksen avustaminen</b><br/>Haluatko auttaa Grampsin kehittämistä, mutta et osaa kirjoittaa ohjelmia? Ei hätää! Niinkin suuri projekti kuin Gramps vaatii ihmisiä, joilla on monenlaisia taitoja. Osallistuminen voi olla mitä tahansa dokumentaation kirjoittamisesta kehitysversioiden testaamiseen ja verkkosivuston kanssa auttamiseen. Aloita tilaamalla Gramps-kehittäjien postituslista, gramps-devel ja esittele itsesi. Tilaustiedot löytyvät kohdasta "Ohje > Grampsin postituslistat".

en: <b>So What's in a Name?</b><br/>The name Gramps was suggested to the original developer, Don Allingham, by his father. It stands for <i>Genealogical Research and Analysis Management Program System</i>. It is a full-featured genealogy program letting you store, edit, and research genealogical data. The Gramps database back end is so robust that some users are managing genealogies containing hundreds of thousands of people.
fi: <b>Mikä nimen taustalla?</b><br/>Gramps-nimen ehdotti ohjelman alkuperäisen kehittäjän Don Allinghamin isä. Nimi on koottu Grampsin perustehtävän sanoista (englanniksi) (<i>Genealogical Research and Analysis Management Program System</i> (sukutiedon tutkimisen ja analyysin hallintajärjestelmä). Se on täynnä ominaisuuksia, jotka sallivat sinun tallentaa, muokata ja tutkia sukututkimukseen liittyvää tietoa. Muutamilla käyttäjillä on jopa satojen tuhansien henkilöiden Gramps tietokantoja.

en: <b>Bookmarking Individuals</b><br/>The Bookmarks menu is a convenient place to store the names of frequently used individuals. Selecting a bookmark will make that person the Active Person. To bookmark someone make them the Active Person then go to "Bookmarks > Add Bookmark" or press Ctrl+D. You can also bookmark most of the other objects.
fi: <b>Henkilöiden kirjanmerkitseminen</b><br/>Kirjanmerkit-valikkoon voit kätevästi lisätä usein käytettyjen henkilöiden nimet. Kirjanmerkityn henkilön napsauttaminen tekee hänestä aktiivisen henkilön. Saat luotua kirjanmerkin henkilöön tekemällä hänestä aktiivisen henkilön, napsauttamalla hiiren oikealla painikkeella ja valitsemalla "Kirjanmerkit > Lisää kirjanmerkki" tai painamalla Ctrl+D. Voit luoda kirjanmerkin myös muihin kohteisiin.

en: <b>Incorrect Dates</b><br/>Everyone occasionally enters dates with an invalid format. Incorrect date formats will show up in Gramps with a either a reddish background or a red dot on the right edge of the field. You can fix the date using the Date Selection dialog which can be opened by clicking on the date button. The format of the date is set under "Edit > Preferences > Data".
fi: <b>Virheelliset päivämäärät</b><br/>Jokainen antaa joskus päivämäärän, jonka muoto on virheellinen. Sopimattomat päivämäärämuodot osoitetaan tekstin punertavalla taustalla tai punaisella pisteellä kentän lopussa. Voit korjata päivämäärän käyttämällä valintamuokkainta, joka avataan napsauttamalla päivämäärä painiketta. Päiväyksen muoto asetetaan kohdassa "Muokkaa > Asetukset > Tiedot".

en: <b>Listing Events</b><br/>Events are added using the editor opened with "Person > Edit Person > Events". There is a long list of preset event types. You can add your own event types by typing in the text field, they will be added to the available events, but not translated.
fi: <b>Tapahtumaluettelo</b><br/>Tapahtumia voi lisätä valinnasta with "Henkilö > Muokkaa... > Tapahtumat". Tapahtumatyyppejä on valmiina tarjolla pitkä luettelo. Voit lisätä omiakin tyyppejä kirjoittamalla niitä tekstikenttään. Ne lisätään esillä oleviin tapahtumiin, ilman automaatista kääntämistä.

en: <b>Managing Names</b><br/>It is easy to manage people with several names in Gramps. In the Person Editor select the Names tab. You can add names of different types and set the preferred name by dragging it to the Preferred Name section.
fi: <b>Nimien hallinta</b><br/>Grampsilla on helppo hallinnoida henkilön monia nimiä. Valitse henkilömuokkaimessa Nimet välilehti. Voit lisätä eri tyyppisiä nimiä ja asettaa niistä jonkun ensisijaiseksi vetämällä sen Ensisijainen nimi osioon.

en: <b>Pedigree View</b><br/>The Pedigree View displays a traditional pedigree chart. Hold the mouse over an individual to see more information about them or right click on an individual to access other family members and settings. Play with the settings to see the different options.
fi: <b>Kaaviot näkymä</b><br/>Kaaviot näkymä näyttää sukupuukaavioita. Pidä hiirtä henkilön nimen yllä nähdäksesi hänestä enemmän tietoja. Napsauttamalla henkilöä hiiren kakkospainikkeella saat valikon, jossa voit nopeasti siirtyä henkilön puolisoon, sisarukseen, lapseen tai vanhempaan. Muokkaa asetuksia nähdäksesi eri vaihtoehdot.

en: <b>Managing Sources</b><br/>The Sources View shows a list of all sources in a single window. From here you can edit your sources, merge duplicates and see which individuals reference each source. You can use filters to group your sources.
fi: <b>Lähteiden hallinta</b><br/>Lähdenäkymä näyttää listan kaikista tietokannassa olevista lähteistä. Kaksoisnapsauttamalla lähdettä voit muokata sitä, yhdistää lähteitä ja nähdä ketkä henkilöistä viittaavat lähteeseen. Suotimella voit ryhmittää lähteitä.

en: <b>Managing Places</b><br/>The Places View shows a list of all places in the database. The list can be sorted by a number of different criteria, such as City, County or State.
fi: <b>Paikkojen hallinta</b><br/> Paikkanäkymä näyttää luettelon kaikista tietokannan paikoista. Lista voidaan lajitella useilla eri perusteilla, kuten paikkakunta, maakunta tai osavaltio.

en: <b>Media View</b><br/>The Media View shows a list of all media entered in the database. These can be graphic images, videos, sound clips, spreadsheets, documents, and more.
fi: <b>Medianäkymä</b><br/>Medianäkymä näyttää luettelon kaikista sukupuuhun liitetyistä mediatiedostoista. Tiedostot voivat olla kuvia, videoita, ääniä, taulukoita, dokumentteja jne.

en: <b>Filters</b><br/>Filters allow you to limit the people seen in the People View. In addition to the many preset filters, Custom Filters can be created limited only by your imagination. Custom filters are created from "Edit > Person Filter Editor".
fi: <b>Suotimet</b><br/>Suotimilla voit rajoittaa henkilönäkymässä näkyviä henkilöitä. Monien oletussuotimien lisäksi voit luoda myös mukautettuja suotimia, joiden mahdollisuuksia rajoittaa vain mielikuvituksesi. Mukautettuja suotimia voit luoda "Henkilöt > Muokkaa > Henkilösuodinmuokkain" kautta.

en: <b>The GEDCOM File Format</b><br/>Gramps allows you to import from, and export to, the GEDCOM format. There is extensive support for the industry standard GEDCOM version 5.5, so you can exchange Gramps information to and from users of most other genealogy programs. Filters exist that make importing and exporting GEDCOM files trivial.
fi: <b>GEDCOM-tiedostomuoto</b><br/>Grampsilla voit tuoda ja viedä tietoja GEDCOM-tiedostomuodossa. GEDCOM-standardin versiolla 5.5.1 on laaja tuki, joten voit vaihtaa Grampsin sisältämiä tietoja useimpien sukututkimusohjelmien kanssa. Olemassa olevat suotimet tekevät GEDCOM-tiedostojen tuonnista ja viennistä yksinkertaisen.

en: <b>The Gramps XML Package</b><br/>You can export your Family Tree as a Gramps XML Package. This is a compressed file containing your family tree data and all the media files connected to the database (images for example). This file is completely portable so is useful for backups or sharing with other Gramps users. This format has the key advantage over GEDCOM that no information is ever lost when exporting and importing.
fi: <b>Gramps-XML-paketti</b><br/>Voit muuttaa tietosi Gramps-pakettimuotoon. Se on pakattu tiedosto, joka sisältää sukutietosi, sekä kaikki muut tiedostot (kuten kuvat), joihin tietokannastasi viitataan. Tiedosto on täysin siirrettävissä, joten se käy hyvin varmuuskopioiden tekoon tai tietojen vaihtoon muiden Grampsin käyttäjien kanssa. GEDCOM-muotoon verrattuna tällä on se etu, että sitä käytettäessä tietoja ei koskaan häviä niitä ohjelmasta viedessä tai tuodessa.

en: <b>Web Family Tree Format</b><br/>Gramps can export data to the Web Family Tree (WFT) format. This format allows a family tree to be displayed online using a single file, instead of many html files.
fi: <b>Web Family Tree -muoto</b><br/>Gramps osaa viedä tietosi WFT-sukupuun muotoon. Tässä muodossa sukupuusi voidaan näyttää verkossa yhtenä tiedostona useiden html-tiedostojen sijaan.

en: <b>Making a Genealogy Website</b><br/>You can easily export your family tree to a web page. Select the entire database, family lines or selected individuals to a collection of web pages ready for upload to the World Wide Web.
fi: <b>Sukupuusta nettisivusto</b><br/>Voit helposti tuottaa nettisivuston sukupuustasi. Valitse koko sukupuu, sukulinjoja tai valittuja henkilöitä yhdistelmäksi nettisivuja, jotka ovat valmiita internetissä näytettäviksi.

en: <b>Reporting Bugs in Gramps</b><br/>The best way to report a bug in Gramps is to use the Gramps bug tracking system at https://gramps-project.org/bugs/.
fi: <b>Gramps-virheiden raportointi</b><br/>Paras tapa raportoida Gramps-virhe on käyttää Grampsin virheidenseurantajärjestelmää osoitteessa https://gramps-project.org/bugs/.

en: <b>The Gramps Homepage</b><br/>The Gramps homepage is at https://gramps-project.org/.
fi: <b>Gramps-kotisivu</b><br/>Gramps-projektin kotisivu on osoitteessa https://gramps-project.org/.

en: <b>Privacy in Gramps</b><br/>Gramps helps you to keep personal information secure by allowing you to mark information as private. Data marked as private can be excluded from reports and data exports. Look for the padlock which toggles records between private and public.
fi: <b>Tietosuoja Grampsissa</b><br/>Gramps auttaa pitämään henkilökohtaiset tiedot salassa, jos merkitset ne yksityisiksi. Tiedot, jotka on merkitty yksityisiksi, voidaan jättää pois raporteista ja tietojen ulosviennistä Grampsista.

en: <b>Keeping Good Records</b><br/>Be accurate when recording genealogical information. Don't make assumptions while recording primary information; write it exactly as you see it. Use bracketed comments to indicate your additions, deletions or comments. Use of the Latin 'sic' is recommended to confirm the accurate transcription of what appears to be an error in a source.
fi: <b>Luotettavat sukutiedot</b><br/>Ole tarkkana kun talletat sukutietoja. Älä tee oletuksia kun talletat alkuperäistietoja, vaan kirjaa ne näkemässäsi muodossa. Käytä kulmasulkeita merkitessäsi omat lisäyksesi, poistosi tai kommenttisi. Jos lähde vaikuttaa virheelliseltä, on suositeltavaa, että merkitset tallentaneesi sen tarkassa alkuperäismuodossa.

en: <b>Extra Reports and Tools</b><br/>Extra reports and tools can be added to Gramps with the "Addon" system. See them under "Help > Extra Reports/Tools". This is the best way for advanced users to experiment and create new functionality.
fi: <b>Lisäraportteja ja -työkaluja</b><br/>Lisäraportteja ja työkaluja voidaan lisätä Grampsiin "Laajennukset"-järjestelmän avulla. Katso ne kohdasta "Ohje > Muita raportteja/työkaluja". Tämä on edistyneille käyttäjille paras tapa kokeilla ja luoda uusia toimintoja.

en: <b>Book Reports</b><br/>The Book report under "Reports > Books..." allows you to collect a variety of reports into a single document. This single report is easier to distribute than multiple reports, especially when printed.
fi: <b>Kirjaraportit</b><br/>Hallinnoi kirjoja "Raportit > Kirjat..." mahdollistaa useiden raporttien keräämisen yhteen dokumenttiin. Tämä yksittäinen raportti on helpompi jakaa kuin useita raportteja, etenkin tulostettuna.

en: <b>Gramps Announcements</b><br/>Interested in getting notified when a new version of Gramps is released? Join the Gramps-announce mailing list at "Help > Gramps Mailing Lists".
fi: <b>Gramps julkistukset</b><br/>Haluatko tietää milloin uusi Gramps versio julkaistaan? Liity Gramps-announce sähköpostilistalle "Ohje > Gramps postituslista".

en: <b>Record Your Sources</b><br/>Information collected about your family is only as good as the source it came from. Take the time and trouble to record all the details of where the information came from. Whenever possible get a copy of original documents.
fi: <b>Kirjaa lähteesi</b><br/>Sukuasi koskevat tiedot ovat korkeintaan yhtä luotettavia kuin lähde, josta ne sait. Näe vaivaa, jotta tallennat kaikki yksityiskohdat siitä, mistä lähteestä tietosi tulivat. Aina kuin mahdollista, hanki kopio alkuperäisistä dokumenteista.

en: <b>Directing Your Research</b><br/>Go from what you know to what you do not. Always record everything that is known before making conjectures. Often the facts at hand suggest plenty of direction for more research. Don't waste time looking through thousands of records hoping for a trail when you have other unexplored leads.
fi: <b>Toimi tehokkaasti</b><br/>Siirry siitä, mitä tiedät, siihen mitä et tiedä. Tallenna aina kaikki mitä asiasta tiedetään, ennen kuin teet johtopäätöksiä. Yleensä tiedossa olevista asioista löytyy hyvin suuntia jatkotutkimukselle. Älä hukkaa aikaasi tuhansien uusien tietojen tutkimiseen vihjeen toivossa kun sinulla on vielä hallussasi käyttämätöntä tietoa.

en: <b>The 'How and Why' of Your Genealogy</b><br/> Genealogy isn't only about dates and names. It is about people. Be descriptive. Include why things happened, and how descendants might have been shaped by the events they went through. Narratives go a long way in making your family history come alive.
fi: <b>Lihaa luiden ympärille</b><br/>Sukututkimus ei ole vain päivämääriä ja nimiä, vaan ihmisiä. Kuvaile asioita. Sisällytä tietoihisi miksi jotakin tapahtui tietyllä tavalla ja miten jälkeläisiin ovat saattaneet vaikuttaa heille tapahtuneet asiat. Tarinat tekevät perheesi historiasta elävämmän.

en: <b>Don't speak English?</b><br/>Volunteers have translated Gramps into more than 40 languages. If Gramps supports your language and it is not being displayed, set the default language in your operating system and restart Gramps.
fi: <b>Enhän osaa englantia?</b><br/>Gramps on käännetty yli 40 eri kielelle. Jos Gramps tukee kieltäsi, mutta teksti ei näy oikein, aseta koneesi oletuskieli ja käynnistä Gramps uudelleen.

en: <b>Gramps Translators</b><br/>Gramps has been designed so that new translations can easily be added with little development effort. If you are interested in participating please email gramps-devel@lists.sf.net.
fi: <b>Gramps-kääntäjät</b><br/>Gramps on suunniteltu siten, että uusia kielikäännöksiä voidaan lisätä helposti. Jos haluat auttaa, lähetä sähköpostia osoitteeseen Gramps-devel@lists.sf.net.

en: <b>Hello, привет or 喂</b><br/>Whatever script you use Gramps offers full Unicode support. Characters for all languages are properly displayed.
fi: <b>Hello, привет or 喂</b><br/>Grampsissä on täysi tuki Unicode-merkistölle. Jos koneellesi on asennettu vaaditut kirjasimet, kaikkien kielten merkit näkyvät oikein.

en: <b>The Home Person</b><br/>Anyone can be chosen as the Home Person in Gramps. Use "Edit > Set Home Person" in the Person View. The home person is the person who is selected when the database is opened or when the home button is pressed.
fi: <b>Kotihenkilö</b><br/>Voit asettaa kenet tahansa Grampsin 'kotihenkilöksi' valitsemalla "Muokkaa > Tee kotihenkilö". Kotihenkilö on henkilö, joka valitaan kun tietokanta avataan tai painat Kotipainiketta.

en: <b>The Gramps Code</b><br/>Gramps is written in a computer language called Python using the GTK and GNOME libraries for the graphical interface. Gramps is supported on any computer system where these programs have been ported. Gramps is known to be run on Linux, BSD, Solaris, Windows and Mac OS X.
fi: <b>Grampsin ohjelmointikieli</b><br/>Gramps on kirjoitettu Python-ohjelmointikielellä, ja käyttää graafisen käyttöliittymän GTK- ja GNOME-kirjastoja. Grampsia tuetaan millä tahansa käyttöjärjestelmällä, johon nämä ohjelmat on asennettu. Grampsin tiedetään toimivan ainakin Linux, BSD, Solaris, Windows ja Mac OSX käyttöjärjestelmissä.

en: <b>Open Source Software</b><br/>The Free/Libre and Open Source Software (FLOSS) development model means Gramps can be extended by any programmer since all of the source code is freely available under its license. So it's not just about free beer, it's also about freedom to study and change the tool. For more about Open Source software lookup the Free Software Foundation and the Open Source Initiative.
fi: <b>Open Source Software</b><br/>Ilmaisen/Vapaan ja Avoimen lähdekoodin (FLOSS) kehitysmalli tarkoittaa, että Gramps-ohjelmaa voi kuka tahansa kehittää eteenpäin, koska kaikki lähdekoodi on vapaasti saatavilla lisenssinsä mukaisesti.

en: <b>The Gramps Software License</b><br/>You are free to use and share Gramps with others. Gramps is freely distributable under the GNU General Public License, see https://www.gnu.org/licenses/licenses.html#GPL to read about the rights and restrictions of this license.
fi: <b>Gramps-käyttölisenssi</b><br/>Gramps on vapaasti levitettävissä GNU General Public Licence -lisenssin ehtojen mukaisesti, kts. https://www.gnu.org/licenses/licenses.html#GPL.

en: <b>Gramps for Gnome or KDE?</b><br/>For Linux users Gramps works with whichever desktop environment you prefer. As long as the required GTK libraries are installed it will run fine.
fi: <b>Gramps Gnomen tai KDEn kanssa?</b><br/>Gramps ei ole riippuvainen valitsemastasi Linuksin käyttöliittymästä. Ainoa edellytys toimivuudelle on, että GTK kirjastot on asennettuna.

en: Error: Family Tree '%s' already exists.
    The '-C' option cannot be used.
fi: Virhe: Sukupuu '%s' löytyy jo.
    '-C' valintaa ei voi käyttää.

en: Error: Input Family Tree "%s" does not exist.
    If GEDCOM, Gramps-xml or grdb, use the -i option to import into a Family Tree instead.
fi: Virhe: Syötettävää "%s" sukupuuta ei ole vielä olemassa.
    Jos tuot GEDCOM, Gramps-xml tai grdb tiedostoa, käytä tuonnissa sen sijaan -i valintaa.

en: Error: Import file %s not found.
fi: Virhe: Tuotavaa tiedostoa %s ei löytynyt.

en: Error: Unrecognized type: "%(format)s" for import file: %(filename)s
fi: Virhe: Tunnistamaton tyyppi: "%(format)s" tuotaessa tiedostoa: %(filename)s

en: WARNING: Output file already exists!
    WARNING: It will be overwritten:
       %s
fi: VAROITUS: Tulostustiedosto löytyy jo!
    VAROITUS: Se korvataan uudella:
       %s

en: OK to overwrite?
fi: Onko korvaaminen OK?

en: yes
fi: kyllä

en: no
fi: ei

en: Will overwrite the existing file: %s
fi: Korvaa aiemman tiedoston: %s

en: ERROR: Unrecognized format for export file %s
fi: VIRHE: Tuotavan tiedoston %s tyyppi tuntematon

en: Error: cannot open '%s'
fi: Virhe: ei voi avata ”%s”

en: List of known Family Trees in your database path
fi: Tietokantapolussasi olevien sukupuiden luettelo

en: %(full_DB_path)s with name "%(f_t_name)s"
fi: %(full_DB_path)s nimeltään "%(f_t_name)s"

en: Gramps Family Trees:
fi: Gramps-sukupuut:

en: Family Tree
fi: Sukupuu

en: Performing action: %s.
fi: Suorittaa toimintoa: %s.

en: Using options string: %s
fi: Käyttää valittua merkkijonoa: %s

en: Exporting: file %(filename)s, format %(format)s.
fi: Viedään: tiedosto %(filename)s, muodossa %(format)s.

en: Cleaning up.
fi: Siivotaan.

en: Created empty Family Tree successfully
fi: Tyhjä sukupuu luotu onnistuneesti

en: Error opening the file.
fi: Virhe tiedoston avauksessa.

en: Exiting...
fi: Lopettamassa...

en: Importing: file %(filename)s, format %(format)s.
fi: Tuodaan: tiedosto %(filename)s, muotoa %(format)s.

en: Opened successfully!
fi: Avattu onnistuneesti!

en:   Info: %s
fi:   Tiedot: %s

en: Database is locked, cannot open it!
fi: Sukupuu on lukittu, avaus ei onnistu!

en: Database needs recovery, cannot open it!
fi: Tietokanta pitää palauttaa (recovery), sitä ei voi avata!

en: Database backend unavailable, cannot open it!
fi: Tietokantaohjelmisto ei ole käytettävissä, sukupuuta ei voi avata!

en: Ignoring invalid options string.
fi: Virheellinen merkkijono valinta ohitetaan.

en: Unknown report name.
fi: Raportin nimi tuntematon.

en: Report name not given. Please use one of %(donottranslate)s=reportname
fi: Raportin nimeä ei annettu. Käytä jotain näistä %(donottranslate)s=reportname

en: %s
     Available names are:
fi: %s
     Saatavilla olevat nimet ovat:

en: Unknown tool name.
fi: Työkalun nimi tuntematon.

en: Tool name not given. Please use one of %(donottranslate)s=toolname.
fi: Työkalun nimi puuttuu. Käytä jotain näistä %(donottranslate)s=toolname.

en: Unknown book name.
fi: Tuntematon kirjan nimi.

en: Book name not given. Please use one of %(donottranslate)s=bookname.
fi: Kirjan nimi puuttuu. Käytä jotain näistä %(donottranslate)s=bookname.

en: Unknown action: %s.
fi: Toimenpide tuntematon: %s.

en: 
    Usage: gramps [OPTION...]
      --load-modules=MODULE1,MODULE2,...     Dynamic modules to load
    
    Help options
      -?, --help                             Show this help message
      --usage                                Display brief usage message
    
    Application options
      -O, --open=FAMILY_TREE                 Open Family Tree
      -U, --username=USERNAME                Database username
      -P, --password=PASSWORD                Database password
      -C, --create=FAMILY_TREE               Create on open if new Family Tree
      -i, --import=FILENAME                  Import file
      -e, --export=FILENAME                  Export file
      -r, --remove=FAMILY_TREE_PATTERN       Remove matching Family Tree(s) (use regular expressions)
      -f, --format=FORMAT                    Specify Family Tree format
      -a, --action=ACTION                    Specify action
      -p, --options=OPTIONS_STRING           Specify options
      -d, --debug=LOGGER_NAME                Enable debug logs
      -l [FAMILY_TREE_PATTERN...]            List Family Trees
      -L [FAMILY_TREE_PATTERN...]            List Family Trees in Detail
      -t [FAMILY_TREE_PATTERN...]            List Family Trees, tab delimited
      -u, --force-unlock                     Force unlock of Family Tree
      -s, --show                             Show config settings
      -c, --config=[config.setting[:value]]  Set config setting(s) and start Gramps
      -y, --yes                              Don't ask to confirm dangerous actions (non-GUI mode only)
      -q, --quiet                            Suppress progress indication output (non-GUI mode only)
      -v, --version                          Show versions
      -S, --safe                             Start Gramps in 'Safe mode'
                                              (temporarily use default settings)
      -D, --default=[APXFE]                  Reset settings to default;
                     A - addons are cleared
                     P - Preferences to default
                     X - Books are cleared, reports and tool settings to default
                     F - filters are cleared
                     E - Everything is set to default or cleared
fi: 
    Käyttö: gramps [OPTION...]
      --load-modules=MODULE1,MODULE2,...     Dynaamiset moduulit ladattavaksi
    
    Ohjeiden optiot
      -?, --help                             Näytä tämä ohjeilmoitus
      --usage                                Näytä lyhyt käyttöviesti
    
    Sovelluksen optiot
      -O, --open=FAMILY_TREE                 Avaa sukupuu
      -U, --username=USERNAME                Tietokannan käyttäjätunnus
      -P, --password=PASSWORD                Tietokannan salasana
      -C, --create=FAMILY_TREE               Luo avatessa jos uusi sukupuu
      -i, --import=FILENAME                  Tuo tiedosto
      -e, --export=FILENAME                  Vie tiedosto
      -r, --remove=FAMILY_TREE_PATTERN       Poista vastaava Sukupuu(t)(käytä säännöllisiä lausekkeita)
      -f, --format=FORMAT                    Määritä sukupuun muoto
      -a, --action=ACTION                    Määritä toiminto
      -p, --option=OPTIONS_STRING            Määritä optiot
      -d, --debug=LOGGER_NAME                Virheenkorjaus lokit käyttöön
      -l  [FAMILY_TREE_PATTERN...]           Listaa sukupuut
      -L  [FAMILY_TREE_PATTERN...]           Listaa sukupuut tarkemmilla tiedoilla
      -t  [FAMILY_TREE_PATTERN...]           Listaa sukupuut, sarkainerotettuna
      -u, --force-unlock                     Pakota sukupuu avautumaan
      -s, --show                             Näytä asetukset
      -c, --config=[config.setting[:value]]  Anna asetukset ja käynnistä Gramps
      -y, --yes                              Älä kysy vahvistusta, vaarallisia toimia (non-GUI tilassa)
      -q, --quiet                            Jätä pois edistys merkinnän lähtö (non-GUI tila)
      -v, --version                          Näytä versiot
      -S, --safe                             Käynnistä Gramps 'vikasietotilassa'
                                              (käytetään oletusasetuksia tilapäisesti)
      -D, --default=[APXFE]                  Palauta oletusasetukset;
                     A - laajennukset poistetaan
                     P - Oletusasetukset
                     X - Kirjat poistetaan, raportit ja työkaluasetukset oletusarvoiksi
                     F - suodattimet poistetaan
                     E - Kaikki on asetettu oletusarvoon tai tyhjennetty

en: 
    Example of usage of Gramps command line interface
    
    1. To import four databases (whose formats can be determined from their names)
    and then check the resulting database for errors, one may type:
    gramps -i file1.ged -i file2.gpkg -i ~/db3.gramps -i file4.wft -a tool -p name=check.
    
    2. To explicitly specify the formats in the above example, append filenames with appropriate -f options:
    gramps -i file1.ged -f gedcom -i file2.gpkg -f gramps-pkg -i ~/db3.gramps -f gramps -i file4.wft -f wft -a tool -p name=check.
    
    3. To record the database resulting from all imports, supply -e flag
    (use -f if the filename does not allow Gramps to guess the format):
    gramps -i file1.ged -i file2.gpkg -e ~/new-package -f gramps-pkg
    
    4. To save any error messages of the above example into files outfile and errfile, run:
    gramps -i file1.ged -i file2.dpkg -e ~/new-package -f gramps-pkg >outfile 2>errfile
    
    5. To import three databases and start interactive Gramps session with the result:
    gramps -i file1.ged -i file2.gpkg -i ~/db3.gramps
    
    6. To open a database and, based on that data, generate timeline report in PDF format
    putting the output into the my_timeline.pdf file:
    gramps -O 'Family Tree 1' -a report -p name=timeline,off=pdf,of=my_timeline.pdf
    
    7. To generate a summary of a database:
    gramps -O 'Family Tree 1' -a report -p name=summary
    
    8. Listing report options
    Use the name=timeline,show=all to find out about all available options for the timeline report.
    To find out details of a particular option, use show=option_name , e.g. name=timeline,show=off string.
    To learn about available report names, use name=show string.
    
    9. To convert a Family Tree on the fly to a .gramps xml file:
    gramps -O 'Family Tree 1' -e output.gramps -f gramps
    
    10. To generate a web site into an other locale (in german):
    LANGUAGE=de_DE; LANG=de_DE.UTF-8 gramps -O 'Family Tree 1' -a report -p name=navwebpage,target=/../de
    
    11. Finally, to start normal interactive session type:
    gramps
    
    Note: These examples are for bash shell.
    Syntax may be different for other shells and for Windows.
fi: 
    Esimerkki komentorivin käyttämisestä Grampsissa
    
    1. Neljän tiedoston (joiden muoto ilmenee niiden nimistä) tuomiseksi
    ja syntyneen tietokannan virheiden tarkastamiseksi voidaan kirjoittaa:
    gramps -i file1.ged -i file2.gpkg -i ~/db3.Gramps -i file4.wft -a tool -p name=check.
    
    2. Tiedostomuodot lisätään yo. esimerkissä suoraan tiedostonimiin -f optioilla:
    Gramps -i file1.ged -f GEDCOM -i file2.gpkg -f Gramps-pkg -i ~/db3.Gramps -f Gramps -i file4.wft -f wft -a tool -p name=check. 
    
    3. Käytä -e flag määritettä antamaan kaikista tuonneista syntyvä tietokanta
    (käytä -f optiota, jos Gramps ei kykene päättelemään tiedoston nimestä tiedoston muotoa):
    Gramps -i file1.ged -i file2.gpkg -e ~/new-package -f Gramps-pkg
    
    4. Virheilmoitusten tallentamiseksi yo. esimerkissä tulostiedostoon(outfile) ja virhelokiin (errfile), aja:
    Gramps -i file1.ged -i file2.dpkg -e ~/new-package -f Gramps-pkg >outfile 2>errfile
    
    5. Tuodaksesi kolme tietokantaa ja käynnistääksesi interaktiivinen Gramps istunnon tuloksella:
    Gramps -i file1.ged -i file2.gpkg -i ~/db3.Gramps
    
    6. Avataksesi sukupuun, ja tuottaaksesi sen datasta "timeline" raportin PDF muodossa
    , jonka viet tulostiedostoon my_timeline.pdf file:
    gramps -O 'Family Tree 1' -a report -p name=timeline,off=pdf,of=my_timeline.pdf
    
    7. Tuottaaksesi yhteenvedon (summary) sukupuusta:
    gramps -O 'Family Tree 1' -a report -p name=summary
    
    8. Listataksesi raporttien optiot
    Käytä nimeä=timeline, näytä=all (kaikki) löytääksesi kaikki käytettävissä olevat timelime raportin optiot.
    Löytääksesi tietyn option yksityiskohdat käytä näytä=option_nimi, esim. nimi=timeline,näytä=off string.
    Käytettävissä olevien raporttien nimet saa selville, käytä name=show string.
    
    9. Sukupuun muunto lennosta Gramps xml muotoiseksi tiedostoksi:
    gramps -O 'Family Tree 1' -e output.gramps -f gramps
    
    10. Tuottaaksesi nettisivuston paikallisasetuksilla (local) (esim. saksaksi):
    LANGUAGE=de_DE; LANG=de_DE.UTF-8 Gramps -O 'Family Tree 1' -a report -p name=navwebpage,target=/../de
    
    11. Lopulta, avataksesi Grampsin normaaliin interaktiiviseen tilaan kirjoita:
    gramps
    
    Huomaa: Nämä esimerkit pätevät Linuxin oletuskomentotulkkiin.
    Muiden tulkkien ja Windowsin syntaksi voi olla erilainen.

en: Trying to open: %s ...
fi: Yritän avata: %s ...

en: WARNING: %(strerr)s (errno=%(errno)s):
    WARNING: %(name)s
fi: VAROITUS: %(strerr)s (errno=%(errno)s):
    VAROITUS: %(name)s

en: Unknown action: %s. Ignoring.
fi: Tuntematon toimenpide: %s. Jätetään huomiotta.

en: setup debugging
fi: virheenhaun asetukset

en: Gramps config settings from %s:
fi: Grampsin asetukset (config settings from) %s:

en: Current Gramps config setting: %(name)s:%(value)s
fi: Grampsin nykyinen asetus (config setting): %(name)s:%(value)s

en: DEFAULT
fi: OLETUS

en:     New Gramps config setting: %(name)s:%(value)s
fi:     Uusi Gramps-asetusmääritys: %(name)s:%(value)s

en: Gramps: no such config setting: '%s'
fi: Gramps: tällaista asetusta (config setting) ei ole: '%s'

en: Error parsing the arguments
fi: Virhe argumenttien jäsentämisessä

en: Unavailable
fi: Ei saatavilla

en: ERROR: %(title)s 
           %(message)s
fi: VIRHE: %(title)s 
           %(message)s

en: Path
fi: Polku

en: Database
fi: Tietokanta

en: Last accessed
fi: Käytetty viimeksi

en: Locked?
fi: Lukittu?

en: Family Tree "%s":
fi: Sukupuu "%s":

en: Starting Import, %s
fi: Aloitetaan tuonti, %s

en: Import finished...
fi: Tuonti valmis...

en: Importing data...
fi: Tuodaan tietoja...

en: Remove family tree warning
fi: Poista sukupuu varoitus

en: Are you sure you want to remove the family tree named
    "%s"?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa sukupuun nimeltä
    "%s"?

en: Could not delete Family Tree
fi: Sukupuun poisto epäonnistui

en: Could not rename Family Tree
fi: Sukupuun nimeäminen epäonnistui

en: 
    ERROR: Wrong database path in Edit Menu->Preferences.
    Open preferences and set correct database path.
    
    Details: Could not make database directory:
        %s
fi: 
    VIRHE: Väärä tietokantapolku valinnassa Muokkaa->Asetukset.
    Avaa asetukset ja aseta oikea polku.
    
    Yksityiskohta: Tietokannan hakemiston luonti ei onnistunut:
        %s

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Locked by %s
fi: Lukittu %s toimesta

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: WARNING: %s
fi: VAROITUS: %s

en: ERROR: %s
fi: VIRHE: %s

en: Low level database corruption detected
fi: Tietokanta havaittu rikkoutuneeksi

en: Gramps has detected a problem in the underlying database. This can sometimes be repaired from the Family Tree Manager. Select the database and click on the Repair button
fi: Gramps on havainnut ongelman taustalla olevassa tietokannassa. Tämä voidaan joskus korjata sukupuun hallinnasta. Valitse tietokanta ja napsauta Korjaa-painiketta

en: Read only database
fi: Tietokanta on kirjoitussuojattu

en: You do not have write access to the selected file.
fi: Sinulla ei ole kirjoitusoikeutta valittuun tiedostoon.

en: Cannot open database
fi: Tietokannan aukaisu ei onnistu

en: Could not open file: %s
fi: Ei voitu avata tiedostoa: %s

en: Could not load a recent Family Tree.
fi: Sukupuun lataus ei onnistu.

en: Family Tree does not exist, as it has been deleted.
fi: Sukupuuta ei ole olemassa, koska se on poistettu.

en: The database is locked.
fi: Tietokanta on lukittu.

en: Use the --force-unlock option if you are sure that the database is not in use.
fi: Käytä --force-unlock -valintaa jos olet varma, että tietokanta ei ole käytössä.

en: Error encountered: %s
fi: Virhe kohdattu: %s

en:   Details: %s
fi:   Lisätiedot: %s

en: Error encountered in argument parsing: %s
fi: Argumenttien jäsentämisessä kohdattu virhe: %s

en: ERROR: Please specify a person
fi: VIRHE: Määritä henkilö

en: ERROR: Please specify a family
fi: VIRHE: Määritä perhe

en: =filename
fi: =tiedostonimi

en: Output file name. MANDATORY
fi: Tulostiedoston nimi. PAKOLLINEN

en: =format
fi: =muoto

en: Output file format.
fi: Tulostiedoston muoto.

en: =name
fi: =nimi

en: Style name.
fi: Tyylin nimi.

en: Paper size name.
fi: Paperinkoon nimi.

en: =number
fi: =numero

en: Paper orientation number.
fi: Paperin suunnan numero.

en: Left paper margin
fi: Paperin vasen reunus

en: Size in cm
fi: Koko senteissä

en: Right paper margin
fi: Paperin oikea reunus

en: Top paper margin
fi: Paperin yläreunus

en: Bottom paper margin
fi: Paperin alareunus

en: =css filename
fi: =tyylitiedoston (css) nimi

en: CSS filename to use, html format only
fi: Käytettävä CSS-tiedostonimi, vain html-muoto

en: Unknown option: %s
fi: Tuntematon valinta: %s

en:    Valid options are:
fi:    Käytettävissä olevat valinnat:

en:    Use '%(donottranslate)s' to see description and acceptable values
fi:    Käytä '%(donottranslate)s' nähdäksesi kuvaus ja sallitut arvot

en: Ignoring '%(notranslate1)s=%(notranslate2)s' and using '%(notranslate1)s=%(notranslate3)s'.
fi: Hylätään '%(notranslate1)s=%(notranslate2)s' ja käytetään '%(notranslate1)s=%(notranslate3)s'.

en: Use '%(notranslate)s' to see valid values.
fi: Käytä '%(notranslate)s' nähdäksesi sallitut arvot.

en: Ignoring unknown option: %s
fi: Ohitetaan tuntematon valinta: %s

en:    Available options:
fi:    Käytettävissä olevat valinnat:

en: (no help available)
fi: (ohjetta ei saatavilla)

en:    Available values are:
fi:    Käytettävissä on arvot:

en: option '%(optionname)s' not valid. Use '%(donottranslate)s' to see all valid options.
fi: valinta '%(optionname)s' ei ole oikea. Käytä '%(donottranslate)s' nähdäksesi kaikki käytettävissä olevat valinnat.

en: Failed to write report.
fi: Raportin kirjoitus epäonnistui.

en: Failed to make '%s' report.
fi: Raportti '%s' epäonnistui.

en: Error detected in database
fi: Tietokannassa on havaittu virhe

en: Gramps has detected an error in the database. This can usually be resolved by running the "Check and Repair Database" tool.
    
    If this problem continues to exist after running this tool, please file a bug report at %(gramps_bugtracker_url)s
fi: Gramps on havainnut tietokannassa virheen. Yleensä sen saa korjattua ajamalla "Tarkista ja korjaa tietokanta"-työkalun.
    
    Jos ongelma ei korjaannu tällä työkalulla, kirjaa virheraportti osoitteessa %(gramps_bugtracker_url)s

en: Imported %Y/%m/%d %H:%M:%S
fi: Tuotu %Y/%m/%d %H:%M:%S

en: Missing Given Name
fi: Etunimi puuttuu

en: Missing Record
fi: Tietue puuttuu

en: Missing Surname
fi: Sukunimi puuttuu

en: [Living]
fi: [Elossa]

en: Private Record
fi: Yksityinen tietue

[ctx: localized lexeme inflections]
note: Translators: see http://gramps-project.org/wiki/index.php?title=Translating_Gramps#Translating_dates to learn how to select proper inflection to be used in your localized DateDisplayer code!
en: January
fi: N=tammikuu|G=tammikuun|IN=tammikuussa|P=tammikuuta|IL=tammikuuhun|E=tammikuusta

[ctx: surname]
en: none
fi: ei mitään

[ctx: given-name]
en: none
fi: ei mitään

en: Date parser for '%s' not available, using default
fi: Päivämäärän jäsentäjää '%s' ei käytettävissä, käytetään oletusta

en: Date displayer for '%s' not available, using default
fi: Päivämäärän näyttäjää '%s' ei käytettävissä, käytetään oletusta

note: Translators: Numeric year, month, day
en: YYYY-MM-DD (ISO)
fi: VVVV-KK-PP (ISO)

[ctx: date format]
note: Translators: You may translate this as "Numerical", "System preferred", or similar.
en: Numerical
fi: Numeerinen

note: Translators: Full month name, day, year
en: Month Day, Year
fi: Kuukausi Päivä, Vuosi

note: Translators: Abbreviated month name, day, year
en: Mon Day, Year
fi: Kuukausi Päivä, Vuosi

note: Translators: Day, full month name, year
en: Day Month Year
fi: Päivä Kuukausi Vuosi

note: Translators: Day, abbreviated month name, year
en: Day Mon Year
fi: Päivä Kuukausi Vuosi

en: {date_quality}from {date_start} to {date_stop}{nonstd_calendar_and_ny}
fi: {date_quality}{date_start} - {date_stop}{nonstd_calendar_and_ny}

en: {date_quality}between {date_start} and {date_stop}{nonstd_calendar_and_ny}
fi: {date_quality}{date_start} ja {date_stop}{nonstd_calendar_and_ny} välillä

en: today
fi: tänään

[ctx: localized lexeme inflections]
en: February
fi: N=helmikuu|G=helmikuun|IN=helmikuussa|P=helmikuuta|IL=helmikuuhun|E=helmikuusta

[ctx: localized lexeme inflections]
en: March
fi: N=maaliskuu|G=maaliskuun|IN=maaliskuussa|P=maaliskuuta|IL=maaliskuuhun|E=maaliskuusta

[ctx: localized lexeme inflections]
en: April
fi: N=huhtikuu|G=huhtikuun|IN=huhtikuussa|P=huhtikuuta|IL=huhtikuuhun|E=huhtikuusta

[ctx: localized lexeme inflections]
en: May
fi: N=toukokuu|G=toukokuun|IN=toukokuussa|P=toukokuuta|IL=toukokuuhun|E=toukokuusta

[ctx: localized lexeme inflections]
en: June
fi: N=kesäkuu|G=kesäkuun|IN=kesäkuussa|P=kesäkuuta|IL=kesäkuuhun|E=kesäkuusta

[ctx: localized lexeme inflections]
en: July
fi: N=heinäkuu|G=heinäkuun|IN=heinäkuussa|P=heinäkuuta|IL=heinäkuuhun|E=heinäkuusta

[ctx: localized lexeme inflections]
en: August
fi: N=elokuu|G=elokuun|IN=elokuussa|P=elokuuta|IL=elokuuhun|E=elokuusta

[ctx: localized lexeme inflections]
en: September
fi: N=syyskuu|G=syyskuun|IN=syyskuussa|P=syyskuuta|IL=syyskuuhun|E=syyskuusta

[ctx: localized lexeme inflections]
en: October
fi: N=lokakuu|G=lokakuun|IN=lokakuussa|P=lokakuuta|IL=lokakuuhun|E=lokakuusta

[ctx: localized lexeme inflections]
en: November
fi: N=marraskuu|G=marraskuun|IN=marraskuussa|P=marraskuuta|IL=marraskuuhun|E=marraskuusta

[ctx: localized lexeme inflections]
en: December
fi: N=joulukuu|G=joulukuun|IN=joulukuussa|P=joulukuuta|IL=joulukuuhun|E=joulukuusta

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
note: Translators: see http://gramps-project.org/wiki/index.php?title=Translating_Gramps#Translating_dates to learn how to select proper inflection to be used in your localized DateDisplayer code!
en: Jan
fi: Tammi

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Feb
fi: Helmi

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Mar
fi: Maali

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Apr
fi: Huhti

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: May
fi: Touko

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Jun
fi: Kesäk

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Jul
fi: Heinä

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Aug
fi: Eloku

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Sep
fi: Syysk

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Oct
fi: Lokak

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Nov
fi: Marra

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Dec
fi: Joulu

[ctx: calendar]
en: Gregorian
fi: gregoriaaninen

[ctx: calendar]
en: Julian
fi: juliaaninen

[ctx: calendar]
en: Hebrew
fi: juutalainen

[ctx: calendar]
en: French Republican
fi: Ranskan vallankumous

[ctx: calendar]
en: Persian
fi: persialainen

[ctx: calendar]
en: Islamic
fi: islamilainen

[ctx: calendar]
en: Swedish
fi: ruotsalainen

[ctx: date modifier]
note: Translators: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: before
fi: ennen

[ctx: date modifier]
note: Translators: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: after
fi:  jälkeen

[ctx: date modifier]
note: Translators: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: about
fi: noin

[ctx: date modifier]
note: Translators: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: from
fi: alkaen

[ctx: date modifier]
note: Translators: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: to
fi: päättyen

[ctx: date quality]
en: estimated
fi: arviolta

[ctx: date quality]
en: calculated
fi: laskettuna

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: Monday
fi: Maanantai

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Thursday
fi: Torstai

en: Friday
fi: Perjantai

en: Saturday
fi: Lauantai

en: Add child to family
fi: Lisää perheeseen lapsi

en: Remove child from family
fi: Poista lapsi perheestä

en: Remove Family
fi: Poista perhe

en: Remove father from family
fi: Poista isä perheestä

en: Remove mother from family
fi: Poista äiti perheestä

en: The schema version is not supported by this version of Gramps.
    
    This Family Tree is schema version %(tree_vers)s, and this version of Gramps supports versions %(min_vers)s to %(max_vers)s
    
    Please upgrade to the corresponding version or use XML for porting data between different schema versions.
fi: Tämä Gramps-versio ei tue valittua skeemaversiota.
    
    Tämä sukupuu on skeemaversiota %(tree_vers)s, ja Grampsin tämä versio tukee versiota %(min_vers)s ja aina versioon %(max_vers)s 
    
    Päivitä Gramps vastaavaan versioon tai käytä XML-muotoa vaihtaaksesi tietoa eri skeemaversioiden välillä.

en: The Python version is not supported by this version of Gramps.
    
    This Family Tree is Python version %(tree_vers)s, and this version of Gramps supports versions %(min_vers)s to %(max_vers)s
    
    Please upgrade to the corresponding version or use XML for porting data between different Python versions.
fi: Python-versio ei tue tätä Gramps-versiota.
    
    Tämä Sukupuu on Python-versio %(tree_vers)s, ja tämä Gramps-versio tukee versioita %(min_vers)s - %(max_vers)s
    
    Päivitä vastaavaan versioon tai käytä XML-muotoa tietojen siirtämiseen eri Python-versioiden välillä.

en: The Family Tree you are trying to load is in the schema version %(oldschema)s format. This version of Gramps uses schema version %(newschema)s. Therefore you cannot load this Family Tree without upgrading the schema version of the Family Tree.
    
    If you upgrade then you won't be able to use the previous version of Gramps, even if you subsequently %(wiki_manual_backup_html_start)sbackup%(html_end)s or %(wiki_manual_export_html_start)sexport%(html_end)s your upgraded Family Tree.
    
    Upgrading is a difficult task which could irretrievably corrupt your Family Tree if it is interrupted or fails.
    
    If you have not already made a backup of your Family Tree, then you should start your %(bold_start)sold%(bold_end)s version of Gramps and %(wiki_backup_html_start)smake a backup%(html_end)s of your Family Tree.
fi: Sukupuusi, jota yrität ladata, on skeemaversion %(oldschema)s muodossa. Tämä Gramps käyttää skeemaa %(newschema)s. Et voi ladata tätä sukupuuta päivittämättä sukupuun skeemaversiota.
    
    Jos päivität skeeman, et voi enää käyttää Grampsin aikaisempaa versiota, vaikka myöhemmin varmuuskopioisit ja veisit (export) päivitetyn sukupuusi. Katso tarkemmin (englanniksi) %(wiki_manual_backup_html_start)svarmuuskopio%(html_end)s tai %(wiki_manual_export_html_start)svienti%(html_end)s your upgraded Family Tree.
    
    Päivittäminen on haastava tehtävä ja jos se jää kesken tai epäonnistuu, sukupuusi voi rikkoutua peruuttamattomasti.
    
    Jollet ole vielä varmuuskopioinut sukupuutasi, sinun pitäisi käynnistää %(bold_start)svanha%(bold_end)s Gramps versio ja %(wiki_backup_html_start)stehdä varmuuskopio%(html_end)s sukupuustasi.

en: Database connection failed.
    
    %(message)s
    Please check your connection settings file:
    %(settings_file)s
fi: Tietokantayhteys epäonnistui.
    
    %(message)s
    Tarkista yhteysasetustiedosto:
    %(settings_file)s

en: The Family Tree you are trying to load is in the %(dbtype)s database, which is no longer supported.
    Therefore you cannot load this Family Tree without upgrading.
    
    If you upgrade then you won't be able to use the previous version of Gramps, even if you subsequently %(wiki_manual_backup_html_start)sbackup%(html_end)s or %(wiki_manual_export_html_start)sexport%(html_end)s your upgraded Family Tree.
    
    You are strongly advised to backup your Family Tree.
    
    If you have not already made a backup of your Family Tree, then you should start your previous version of Gramps and %(wiki_backup_html_start)smake a backup%(html_end)s of your Family Tree.
fi: Sukupuu, jota yrität ladata, on %(dbtype)s tietokanta, jota ei enää tueta.
    Siksi et voi ladata tätä sukupuuta päivittämättä.
    
    Jos päivität, et voi käyttää %(wiki_manual_backup_html_start)svarmuuskopiota%(html_end)s tai %(wiki_manual_export_html_start)svientiä%(html_end)s aiemman Gramps version sukupuun päivittämiseen.
    
    Sinua suositellaan varmuuskopioimaan sukupuusi.
    
    Jos et ole jo tehnyt varmuuskopiota sukupuustasi, sinun tulisi käynnistää aiempi Gramps versio ja %(wiki_backup_html_start)stehdä varmuuskopio%(html_end)s sukupuustasi.

en: _Undo %s
fi: _Peru %s

en: _Redo %s
fi: _Tee uudelleen %s

en: Number of people
fi: Henkilöiden määrä

en: Number of families
fi: Perheitä

en: Number of sources
fi: Lähteiden määrä

en: Number of citations
fi: Lainausten määrä

en: Number of events
fi: Tapahtumien määrä

en: Number of media
fi: Median määrä

en: Number of places
fi: Paikkojen määrä

en: Number of repositories
fi: Arkistojen määrä

en: Number of notes
fi: Lisätietojen määrä

en: Number of tags
fi: Tagien määrä

en: Schema version
fi: Skeeman versio

en: %(n1)6d  People        upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
fi: %(n1)6d  henkilöä       ja %(n2)6d lainausta päivitetty %(n3)6d sekunnissa

en: %(n1)6d  Families      upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
fi: %(n1)6d  perhettä       ja %(n2)6d lainausta päivitetty %(n3)6d sekunnissa

en: %(n1)6d  Events        upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
fi: %(n1)6d  tapahtumaa     ja %(n2)6d lainausta päivitetty %(n3)6d sekunnissa

en: %(n1)6d  Media Objects upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
fi: %(n1)6d  mediatiedostoa ja %(n2)6d lainausta päivitetty %(n3)6d sekunnissa

en: %(n1)6d  Places        upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
fi: %(n1)6d  paikkaa        ja %(n2)6d lainausta päivitetty %(n3)6d sekunnissa

en: %(n1)6d  Repositories  upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
fi: %(n1)6d  arkistoa       ja %(n2)6d lainausta päivitystä %(n3)6d sekunnissa

en: %(n1)6d  Sources       upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
fi: %(n1)6d  Lähdettä       ja %(n2)6d lainausta päivitetty %(n3)6d sekunnissa

en: Number of new objects upgraded:
fi: Tuotujen uusien kohteiden päivitetty määrä:

en: 
    
    You may want to run
    Tools -> Family Tree Processing -> Merge
    in order to merge citations that contain similar
    information
fi: 
    
    Haluat ehkä suorittaa
    Työkalut -> Sukupuun käsittely-> Sulauta
    sulauttaaksesi samankaltaista tietoa sisältävät
    lainaukset

en: Upgrade Statistics
fi: Päivitystilastot

en: Default format (defined by Gramps preferences)
fi: Oletusmuotoilu (määritetty Grampsin asetuksissa)

en: Surname, Given Suffix
fi: Sukunimi, Etunimi Loppuliite

en: Given
fi: Etunimi

en: Given Surname Suffix
fi: Etunimi Sukunimi Loppuliite

en: Main Surnames, Given Patronymic Suffix Prefix
fi: Pääsukunimet, Etunimi Patronyymi Loppuliite Etuliite

en: Patronymic, Given
fi: Patronyymi, Etunimi

[ctx: Person]
en: title
fi: titteli

en: given
fi: etunimi

en: surname
fi: sukunimi

en: suffix
fi: loppuliite

[ctx: Name]
en: call
fi: kutsumanimi

[ctx: Name]
en: common
fi: yleisnimi

en: initials
fi: nimikirjaimet

[ctx: Name]
en: primary
fi: päänimi

en: primary[pre]
fi: päänimi[etu]

en: primary[sur]
fi: päänimi[suk]

en: primary[con]
fi: päänimi[yle]

en: patronymic
fi: patronyymi

en: patronymic[pre]
fi: patronyymi[etu]

en: patronymic[sur]
fi: patronyymi[suk]

en: patronymic[con]
fi: patronyymi[yle]

en: notpatronymic
fi: eipatronyymi

[ctx: Remaining names]
en: rest
fi: loputnimet

en: prefix
fi: etuliite

en: rawsurnames
fi: rawsukunimet

en: nickname
fi: lempinimi

en: familynick
fi: perhelempinimi

en: Wrong name format string %s
fi: Virheellinen nimen muotoilu %s

en: ERROR, Edit Name format in Preferences
fi: VIRHE, Muokkaa nimen muotoa asetuksissa

en: Error in '%s' file: cannot load.
fi: Virhe '%s' tiedostossa: lataus ei onnistu.

en: Full
fi: Täysi

en: WARNING: Too many arguments in filter '%s'!
    Trying to load with subset of arguments.
fi: VAROITUS: Liian monta muuttujaa suotimella '%s'!
    Yritetään ladata osajoukkoa muuttujista.

en: WARNING: Too few arguments in filter '%s'!
             Trying to load anyway in the hope this will be upgraded.
fi: VAROITUS: Liian vähän muuttujia suotimella '%s'!
             Yritetään ladata kuitenkin toivoen, että päivittyy.

en: ERROR: filter %s could not be correctly loaded. Edit the filter!
fi: VIRHE: suodinta %s ei voi ladata virheettömästi. Muokkaa suodinta!

en: General filters
fi: Yleiset suotimet

en: Wrong format of date-time
fi: Väärä päivämäärän ja ajan muoto

en: Only date-times in the iso format of yyyy-mm-dd hh:mm:ss, where the time part is optional, are accepted. %s does not satisfy.
fi: Päivämäärä ja aika kelpaa vain ISO formaatissa yyyy-mm-dd hh:mm:ss, jossa aikaosa on valinnainen. %s ei ole kelvollinen.

en: Confidence:
fi: Luotettavuus:

en: Date:
fi: Päivämäärä:

en: Volume/Page:
fi: Osa/sivu:

en: Citations matching parameters
fi: Lainauksille, asetetaan poimintaehdot

en: Matches citations with particular parameters
fi: Poimii lainaukset, joille on asetettu tietyt poimintaehdot

en: Citation/source filters
fi: Lainaus/lähde suotimet

en: Event filters
fi: Tapahtumasuotimet

en: Number must be:
fi: Lukumäärän pitää olla:

en: Number of instances:
fi: Tapausten lukumäärä:

en: Text:
fi: Teksti:

en: Substring:
fi: Osamerkkijono:

en: Note type:
fi: Lisätietotyyppi:

en: Objects with notes with the particular type
fi: Poimii lisätiedot, joilla on tietty tyyppi

en: Matches notes with the particular type
fi: Poimii lisätiedot, joilla on tietty tyyppi

en: Reference count must be:
fi: Viitemäärän pitää olla:

en: Reference count:
fi: Viitemäärä:

en: Source ID:
fi: Lähteen ID:

en: Filter name:
fi: Suotimen nimi:

en: Can't find filter %s in the defined custom filters
fi: Suodinta %s ei löydy mukautetuista suotimista

en: Source filter name:
fi: Lähdesuotimen nimi:

en: Miscellaneous filters
fi: Muut suotimet

en: No description
fi: Ei kuvausta

en: The filter definition contains a loop.
fi: Suodatinmääritys sisältää silmukan.

en: One rule references another which eventually references the first.
fi: Yksi sääntö viittaa toiseen, joka lopulta viittaa ensimmäiseen.

en: Every citation
fi: Kaikki lainaukset

en: Matches every citation in the database
fi: Poimii kaikki lainaukset tietokannasta

en: Changed after:
fi: Muutettu jälkeen:

en: but before:
fi: mutta ennen:

en: Citations changed after <date time>
fi: Lainaukset muutettu <päivämäärä ja aika> jälkeen

en: Matches citation records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
fi: Poimii lainaukset, joita on muutettu annetun päivämäärän ja ajan (vvvv-kk-pp hh:mm:ss) jälkeen tai aikavälillä, jos toinen päivämäärä ja aika on annettu.

en: Citations marked private
fi: Yksityisiksi merkityt lainaukset

en: Matches citations that are indicated as private
fi: Poimii lainaukset, jotka on merkitty yksityisiksi

en: Citation attribute:
fi: Lainausominaisuus:

en: Value:
fi: Arvo:

en: Citations with the attribute <attribute>
fi: Lainaukset, joiden ominaisuus on <ominaisuus>

en: Matches citations with the attribute of a particular value
fi: Poimii lainaukset, joiden ominaisuudet vastaavat annettuja arvoja

en: Confidence level:
fi: Luotettavuustaso:

en: Citations with <count> media
fi: Lainaukset, joissa mediatiedostoja on <määrä>

en: Matches citations with a certain number of items in the gallery
fi: Poimii lainaukset, joilla on tietty määrä mediatiedostoja galleriassa

en: Citation with <Id>
fi: Lainaukselle on annettu <Id>

en: Matches a citation with a specified Gramps ID
fi: Poimii lainaukset, joille on annettu Gramps ID

en: Citations having <count> notes
fi: Lainaukset, joilla lisätietoja on <lukumäärä>

en: Matches citations having a certain number of notes
fi: Poimii lainaukset, joilla on tietty määrä lisätietoja

en: Citations having notes containing <substring>
fi: Lainaukset, joiden lisätiedot sisältävät <osamerkkijonon>

en: Matches citations whose notes contain text matching a substring
fi: Poimii lainaukset, joiden lisätiedot sisältävät annetun osamerkkijonon

en: Citations having notes containing <text>
fi: Lainaukset, joiden lisätiedot sisältävät <tekstin>

en: Matches citations whose notes contain text matching a regular expression
fi: Poimii lainaukset, joiden lisätiedot sisältävät tekstin, joka vastaa säännöllistä lauseketta

en: Citations with a note of type <type>
fi: Lainaukset, joiden lisätiedot on tyyppiä <tyyppi>

en: Matches citations with a note of the specified type
fi: Poimii lainauksen, joissa on tietyn tyyppinen lisätieto

en: Note filters
fi: Lisätietosuotimet

en: Citations with a reference count of <count>
fi: Lainaukset joilla on määrätty <viitemäärä>

en: Matches citations with a certain reference count
fi: Poimii lainaukset, joilla on tietty määrätty viitemäärä

en: Abbreviation:
fi: Lyhennys:

en: Author:
fi: Tekijä:

en: Publication:
fi: Julkaisu:

en: Title:
fi: Nimike:

en: Sources matching parameters
fi: Lainaukset, joiden lähteet vastaavat annettuja arvoja

en: Matches citations with a source of a particular value
fi: Poimii lainaukset, joiden lähteet vastaavat annettuja arvoja

en: Source filters
fi: Lähdesuotimet

en: Citation with Source <Id>
fi: Lainaus, jonka lähteellä on <Id>

en: Matches a citation with a source with a specified Gramps ID
fi: Poimii lainauksen, jonka lähteellä on määritelty Gramps ID

en: Citations having source notes containing <text>
fi: Lainaukset, joiden lähteen lisätiedot sisältävät <tekstin>

en: Matches citations whose source notes contain a substring or match a regular expression
fi: Poimii lainaukset, joiden lähteen lisätiedot sisältävät annetun osamerkkijonon tai säännöllisen lausekkeen

en: Tag:
fi: Tagi:

en: Citations with the <tag>
fi: Lainaukset, joilla on tietty <tagi>

en: Matches citations with the particular tag
fi: Poimii tapahtumat, joihin on liitetty tietty tagi

en: Citations matching the <filter>
fi: Lainaukset, jotka <suodin> hyväksyy

en: Matches citations matched by the specified filter name
fi: Poimii lainaukset, jotka saadaan annetun nimisellä suotimella

en: Citations with Volume/Page containing <text>
fi: Lainaukset, joiden Osa/sivu sisältää <tekstin>

en: Matches citations whose Volume/Page contains a certain substring
fi: Poimii lainaukset, joiden Osa/sivu sisältää annetun osamerkkijonon

en: Repository filter name:
fi: Arkistosuotimen nimi:

en: Citations with a source with a repository reference matching the <repository filter>
fi: Lainaukset, joiden lähteen <arkiston suodin> hyväksyy

en: Matches citations with sources with a repository reference that match a certain repository filter
fi: Poimii lainaukset, joilla on lähteitä, jotka valittu arkistosuodin hyväksyy

en: Citations with source matching the <source filter>
fi: Lainaukset, jotka <lähdesuodin> hyväksyy

en: Matches citations with sources that match the specified source filter name
fi: Poimii lainaukset, joissa on lähteitä, jotka annetun niminen lähdesuodin hyväksyy

en: Citations with Id containing <text>
fi: Lainaukset, joiden Id sisältää <tekstin>

en: Matches citations whose Gramps ID matches the regular expression
fi: Poimii lainaukset, joiden Gramps ID sisältää annetun säännöllisen lausekkeen

en: Citations with Source Id containing <text>
fi: Lainaukset, joiden lähteen Id sisätää <tekstin>

en: Matches citations whose source has a Gramps ID that matches the regular expression
fi: Poimii lainaukset, joiden lähteen Gramps ID sisältää annetun säännöllisen lausekkeen

en: Every event
fi: Kaikki tapahtumat

en: Matches every event in the database
fi: Poimii kaikki tapahtumat tietokannasta

en: Events changed after <date time>
fi: Tapahtumat, joita on muutettu <päivämäärä ja aika> jälkeen

en: Matches event records changed after a specified date/time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date/time is given.
fi: Poimii tapahtumat, joita on muutettu annetun päivämäärän ja ajan (vvvv-kk-pp hh:mm:ss) jälkeen tai aikavälillä, jos toinen päivämäärä ja aika on annettu.

en: Events marked private
fi: Yksityisiksi merkityt tapahtumat

en: Matches events that are indicated as private
fi: Poimii tapahtumat, jotka on merkitty yksityisiksi

en: Event attribute:
fi: Tapahtuman ominaisuus:

en: Events with the attribute <attribute>
fi: Tapahtumat, joilla on <ominaisuus>

en: Matches events with the event attribute of a particular value
fi: Poimii tapahtumat, joiden annetulla ominaisuudella on tietty arvo

en: Events with the <citation>
fi: Tapahtumat, joihin on liitetty <lainaus>

en: Matches events with a citation of a particular value
fi: Poimii tapahtumat, joihin liitetyllä lainauksella on tietty arvo

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Event type:
fi: Tapahtumatyyppi:

en: Place:
fi: Paikka:

en: Events with <data>
fi: Tapahtumat, joihin liittyy <tietoa>

en: Matches events with data of a particular value
fi: Poimii tapahtumat, joihin liitetyllä tiedolla on tietty arvo

en: Day of Week:
fi: Viikonpäivä:

en: Events occurring on a particular day of the week
fi: Tietyn viikonpäivän tapahtumat

en: Matches events occurring on a particular day of the week
fi: Poimii tietyn viikonpäivän tapahtumat

en: Main Participants:
fi: Pääosalliset:

en: Events matching parameters
fi: Tapahtumat, jotka vastaavat parametreja

en: Matches events with particular parameters
fi: Poimii tapahtumat, joilla on tietyt parametrit

en: Events with <count> media
fi: Tapahtumat, joilla mediatiedostoja on <lukumäärä>

en: Matches events with a certain number of items in the gallery
fi: Poimii tapahtumat, joilla on tietty määrä mediaa galleriassa

en: Event with <Id>
fi: Tapahtuma, jolla on <Id>

en: Matches an event with a specified Gramps ID
fi: Poimii tapahtuman, jossa on määritelty Gramps ID

en: Events having <count> notes
fi: Tapahtumat, joilla lisätietoja on <lukumäärä>

en: Matches events having a certain number of notes
fi: Poimii tapahtumat, joilla on tietty määrä lisätietoja

en: Events having notes containing <substring>
fi: Tapahtumat, joiden lisätiedot sisältävät <osamerkkijonon>

en: Matches events whose notes contain text matching a substring
fi: Poimii tapahtumat, joiden lisätiedot sisältävät annetun osamerkkijonon

en: Events having notes containing <text>
fi: Tapahtumat, joiden lisätiedot sisältävät <tekstin>

en: Matches events whose notes contain text matching a regular expression
fi: Poimii tapahtumat, joiden lisätiedot sisältävät annetun säännöllisen lausekkeen

en: Events with a note of type <type>
fi: Tapahtumat, joiden lisätiedot on tyypiltään <tyyppi>

en: Matches events with a note of the specified type
fi: Poimii tapahtumat, joiden lisätieto on määritettyä tyyppiä

en: Events with a reference count of <count>
fi: Tapahtumat, joiden viitemäärä on <lukumäärä>

en: Matches events with a certain reference count
fi: Poimii tapahtumat, joilla on tietty määrä viitteitä

en: Events with <count> sources
fi: Tapahtumat, joilla lähteitä on <lukumäärä>

en: Matches events with a certain number of sources connected to it
fi: Poimii tapahtumat, joihin on liitetty tietty määrä lähteitä

en: Events with the <tag>
fi: Tapahtumat, joihin on liitetty <tagi>

en: Matches events with the particular tag
fi: Poimii tapahtumat, joihin on liitetty tietty tagi

en: Events with the particular type
fi: Tietyn tyyppiset tapahtumat

en: Matches events with the particular type
fi: Poimii tapahtumat, joilla on tietty tyyppi

en: Events matching the <filter>
fi: Tapahtumat, jotka <suodin> hyväksyy

en: Matches events matched by the specified filter name
fi: Poimii tapahtumat annetulla suotimella

en: Include Family events:
fi: Lisää perhetapahtumat:

en: Person filter name:
fi: Henkilösuotimen nimi:

en: Events of persons matching the <person filter>
fi: Henkilöiden tapahtumat, jotka <henkilösuodin> hyväksyy

en: Matches events of persons matched by the specified person filter name
fi: Poimii henkilön tapahtumat annetulla henkilösuotimella

en: Place filter name:
fi: Paikkasuotimen nimi:

en: Events of places matching the <place filter>
fi: Paikkojen tapahtumat, jotka <paikkasuodin> hyväksyy

en: Matches events that occurred at places that match the specified place filter name
fi: Poimii tapahtumat, jotka tapahtuivat tietyn nimisen paikkasuotimen hyväksymissä paikoissa

en: Events with at least one direct source >= <confidence level>
fi: Tapahtumat, joissa ainakin yksi suora lähde >= <luotettavuustaso>

en: Matches events with at least one direct source with confidence level(s)
fi: Poimii tapahtumat, joissa on vähintään yksi luotettavuustason mukainen lähde

en: Events with source matching the <source filter>
fi: Tapahtumat, joiden lähteen <lähdesuodin> hyväksyy

en: Matches events with sources that match the specified source filter name
fi: Poimii tapahtumat, joissa annetun nimisen lähdesuotimen mukaisia lähteitä

en: Events with Id containing <text>
fi: Poimii tapahtumat, joiden Id sisältää <tekstin>

en: Matches events whose Gramps ID matches the regular expression
fi: Poimii tapahtumat, joiden Gramps ID sisältää annetun säännöllisen lausekkeen

en: Every family
fi: Kaikki perheet

en: Matches every family in the database
fi: Poimii kaikki perheet tietokannasta

en: Families changed after <date time>
fi: Perheet, joita on muutettu <päivämäärä ja aika> jälkeen

en: Matches family records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
fi: Poimii perheet, joita on muutettu annetun päivämäärän ja ajan (vvvv-kk-pp hh:mm:ss) jälkeen tai aikavälillä, jos toinen päivämäärä ja aika on annettu.

en: Person ID:
fi: Henkilön ID:

en: Families having child with Id containing <text>
fi: Perheet, joilla lapsen Id sisältää <tekstin>

en: Matches families where child has a specified Gramps ID
fi: Poimii perheet, joiden lapsella on määritelty Gramps ID

en: Child filters
fi: Lapsisuotimet

en: Families with child with the <name>
fi: Perheet, joiden jollakin lapsella on <nimi>

en: Matches families where child has a specified (partial) name
fi: Poimii perheet, joiden lapsella on määrätty nimi tai nimen osa

en: Families marked private
fi: Yksityisiksi merkityt perheet

en: Matches families that are indicated as private
fi: Poimii perheet, jotka on merkitty yksityisiksi

en: Families having father with Id containing <text>
fi: Perheet, joiden isän Id sisältää <tekstin>

en: Matches families whose father has a specified Gramps ID
fi: Poimii perheet, joiden isällä on määritelty Gramps ID

en: Father filters
fi: Isäsuotimet

en: Families with father with the <name>
fi: Perheet, joiden isällä on <nimi>

en: Matches families whose father has a specified (partial) name
fi: Poimii perheet, joiden isällä on annettu nimi tai nimen osa

en: Family attribute:
fi: Perheen ominaisuus:

en: Families with the family <attribute>
fi: Perheet, joilla on <ominaisuus>

en: Matches families with the family attribute of a particular value
fi: Poimii perheet, joiden perheominaisuudella on tietty arvo

en: Families with the <citation>
fi: Perheet, joilla on <lainaus>

en: Matches families with a citation of a particular value
fi: Poimii perheet, joiden lainauksella on tietty arvo

en: Family event:
fi: Perhetapahtuma:

en: Main Participants
fi: Pääosalliset

en: Families with the <event>
fi: Perheet, joilla on <tapahtuma>

en: Matches families with an event of a particular value
fi: Poimii perheet, joiden tapahtumalla on tietty arvo

en: Families with <count> media
fi: Perheet, joilla mediatiedostoja on <lukumäärä>

en: Matches families with a certain number of items in the gallery
fi: Poimii perheet, joilla on tietty määrä mediatiedostoja galleriassa

en: Family with <Id>
fi: Perhe, jolla on <id>

en: Matches a family with a specified Gramps ID
fi: Poimii perheen, jolla on määritelty Gramps ID

en: Families with <count> LDS events
fi: Perheet, joilla on MAP tapahtumia <lukumäärä>

en: Matches families with a certain number of LDS events
fi: Poimii perheet, joilla on tietty määrä MAP tapahtumia

en: Families having <count> notes
fi: Perheet, joilla on lisätietoja <lukumäärä>

en: Matches families having a certain number notes
fi: Poimii perheet, joilla on tietty määrä lisätietoja

en: Families having notes containing <substring>
fi: Perheet, joiden lisätiedot sisältävät <osamerkkijonon>

en: Matches families whose notes contain text matching a substring
fi: Poimii perheet, joiden lisätiedot sisältävät annetun osamerkkijonon

en: Families having notes containing <text>
fi: Perheet, joiden lisätiedot sisältävät <tekstin>

en: Matches families whose notes contain text matching a regular expression
fi: Poimii perheet, joiden lisätiedot sisältävät annetun säännöllisen lausekkeen mukaisen tekstin

en: Families with a note of type <type>
fi: Perheet, joiden lisätietotyyppi on <tyyppi>

en: Matches families with a note of the specified type
fi: Poimii perheet, joiden lisätietotyyppi on määritetty

en: Families with a reference count of <count>
fi: Perheet, joilla viitteitä on <lukumäärä>

en: Matches family objects with a certain reference count
fi: Poimii perheet, joilla on tietty määrä viitteitä

en: Relationship type:
fi: Suhteen tyyppi:

en: Families with the relationship type
fi: Perheet, joilla on suhdetyyppi

en: Matches families with the relationship type of a particular value
fi: Poimii perheet, joissa on tietyn arvon mukainen suhdetyyppi

en: Families with <count> sources
fi: Perheet, joilla on lähteitä <lukumäärä>

en: Matches families with a certain number of sources connected to it
fi: Poimii perheet, joihin on liitetty tietty määrä lähteitä

en: Families with the <source>
fi: Perheet, joilla on <lähde>

en: Matches families who have a particular source
fi: Poimii perheet, joilla on tietty lähde

en: Families with the <tag>
fi: Perheet, joilla on <tagi>

en: Matches families with the particular tag
fi: Poimii perheet, joilla on tietty tagi

en: Families with twins
fi: Perheet, joilla on kaksoset

en: Matches families with twins
fi: Poimii perheet, joilla on kaksoset

en: Inclusive:
fi: Sisältäen:

en: Ancestor families of <family>
fi: Esivanhempien perheet <perheelle>

en: Matches ancestor families of the specified family
fi: Poimii esivanhempien perheet määritellylle perheelle

en: Bookmarked families
fi: Kirjanmerkityt perheet

en: Matches the families on the bookmark list
fi: Poimii perheet kirjanmerkkilistalta

en: Descendant families of <family>
fi: Jälkeläisperheet <perheelle>

en: Matches descendant families of the specified family
fi: Poimii jälkeläisperheet määritellylle perheelle

en: Families matching the <filter>
fi: Perheet, jotka <suodin> hyväksyy

en: Matches families matched by the specified filter name
fi: Poimii perheet annetulla suotimella

en: Families with at least one direct source >= <confidence level>
fi: Perheet, joilla on vähintään yksi suora lähde >= <luotettavuustaso>

en: Matches families with at least one direct source with confidence level(s)
fi: Poimii perheet, joilla on vähintään yksi lähde valitulla luotettavuustasolla

en: Families having mother with Id containing <text>
fi: Perheet, joiden äidin Id sisältää <tekstin>

en: Matches families whose mother has a specified Gramps ID
fi: Poimii perheet, joiden äidillä on määritelty Gramps ID

en: Mother filters
fi: Äitisuotimet

en: Families with mother with the <name>
fi: Perheet, joiden äidillä on <nimi>

en: Matches families whose mother has a specified (partial) name
fi: Poimii perheet, joiden äidillä on annettu nimi tai nimen osa

en: Families with child matching the <regex_name>
fi: Perheet, joiden lapsen nimi on <säännöllisen lausekkeen> mukainen

en: Matches families where some child has a name that matches a specified regular expression
fi: Poimii perheitä, joiden jonkun lapsen nimi vastaa annettua säännöllistä lauseketta

en: Families with father matching the <regex_name>
fi: Perheet, joiden isän nimi on <säännöllisen lausekkeen> mukainen

en: Matches families whose father has a name matching a specified regular expression
fi: Poimii perheitä, joiden isän nimi vastaa annettua säännöllistä lauseketta

en: Families with Id containing <text>
fi: Perheet, joiden Id sisältää <tekstin>

en: Matches families whose Gramps ID matches the regular expression
fi: Poimii perheet, joiden Gramps ID vastaa säännöllistä lauseketta

en: Families with mother matching the <regex_name>
fi: Perheet, joiden äiti on <säännöllisen lausekkeen> mukainen

en: Matches families whose mother has a name matching a specified regular expression
fi: Poimii perheitä, joiden äidin nimi vastaa annettua säännöllistä lauseketta

en: Families with any child matching the <name>
fi: Perheet, joiden jollain lapsella on <nimi>

en: Matches families where any child has a specified (partial) name
fi: Poimii perheet, joiden jokin lapsi on annetun nimen tai sen osan mukainen

en: Families with father matching the <name>
fi: Perheet, joiden isällä on <nimi>

en: Families with mother matching the <name>
fi: Perheet, joiden äidillä on <nimi>

en: Every media object
fi: Kaikki mediatiedostot

en: Matches every media object in the database
fi: Poimii kaikki mediatiedostot tietokannasta

en: Media objects changed after <date time>
fi: Mediatiedostot, joita on muutettu <päivämäärä ja aika> jälkeen

en: Matches media objects changed after a specified date:time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date:time is given.
fi: Poimii mediatiedostot, joita on muutettu annetun päivämäärän ja ajan (vvvv-kk-pp hh:mm:ss) jälkeen tai aikavälillä, jos toinen päivämäärä ja aika on annettu.

en: Media attribute:
fi: Mediatiedoston ominaisuus:

en: Media objects with the attribute <attribute>
fi: Mediatiedostot, joilla on <ominaisuus>

en: Matches media objects with the attribute of a particular value
fi: Poimii mediatiedostot, joiden ominaisuudella on tietty arvo

en: Media with the <citation>
fi: Mediatiedostot, joissa on <lainaus>

en: Matches media with a citation of a particular value
fi: Poimii mediatiedostot, joissa jossakin lainauksessa on tietty arvo

en: Media object with <Id>
fi: Mediatiedosto, jolla on <id>

en: Matches a media object with a specified Gramps ID
fi: Poimii mediatiedoston, jolla on määritelty Gramps ID

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Path:
fi: Polku:

en: Media objects matching parameters
fi: Mediatiedostot, jotka vastaavat annettuja parametreja

en: Matches media objects with particular parameters
fi: Poimii mediatiedostot, joilla on tietyt parametrit

en: Media objects having notes containing <substring>
fi: Mediatiedostot, joiden lisätiedot sisältää <osamerkkijonon>

en: Matches media objects whose notes contain text matching a substring
fi: Poimii mediatiedostot, joiden lisätietojen teksti sisältää annetun osamerkkijonon

en: Media objects having notes containing <text>
fi: Mediatiedostot, joiden lisätiedot sisältää <tekstin>

en: Matches media objects whose notes contain text matching a regular expression
fi: Poimii mediatiedostot, joiden lisätiedot sisältää säännöllisen lausekkeen mukaisen tekstin

en: Media objects with a reference count of <count>
fi: Mediatiedostot, joiden viitemäärä on <lukumäärä>

en: Matches media objects with a certain reference count
fi: Poimii mediatiedostot, joilla on tietty määrä viitteitä

en: Media with <count> sources
fi: Mediatiedosto, jolla on lähteitä <määrä>

en: Matches media with a certain number of sources connected to it
fi: Poimii mediatiedoston, johon on liitetty tietty määrä lähteitä

en: Media with the <source>
fi: Mediatiedosto, johon on liitetty <lähde>

en: Matches media who have a particular source
fi: Poimii mediatiedoston, jolla on tietty lähde

en: Media objects with the <tag>
fi: Mediatiedosto, jolla on <tagi>

en: Matches media objects with the particular tag
fi: Poimii mediatiedostot, joilla on tietty tagi

en: Media objects matching the <filter>
fi: Mediatiedostot, jotka <suodin> hyväksyy

en: Matches media objects matched by the specified filter name
fi: Poimii suotimen mukaiset mediatiedostot

en: Media with a direct source >= <confidence level>
fi: Mediatiedosto, jossa suora lähde >= <luotettavuustaso>

en: Matches media with at least one direct source with confidence level(s)
fi: Poimii mediatiedoston, jossa ainakin yksi suora lähde on valitulla luotettavuustasolla

en: Media objects marked private
fi: Yksityisiksi merkityt mediatiedostot

en: Matches Media objects that are indicated as private
fi: Poimii mediatiedostot, jotka on merkitty yksityisiksi

en: Media objects with Id containing <text>
fi: Mediatiedostot, joiden Id sisältää <tekstin>

en: Matches media objects whose Gramps ID matches the regular expression
fi: Poimii mediatiedostot, joiden Gramps ID on annetun säännöllisen lausekkeen mukainen

en: Every note
fi: Jokainen lisätieto

en: Matches every note in the database
fi: Poimii jokaisen lisätiedon tietokannasta

en: Notes changed after <date time>
fi: Lisätiedot, joita on muutettu <päivämäärä ja aika> jälkeen

en: Matches note records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
fi: Poimii lisätiedot, joita on muutettu annetun päivämäärän ja ajan (vvvv-kk-pp hh:mm:ss) jälkeen tai aikavälillä, jos toinen päivämäärä ja aika on annettu.

en: Note with <Id>
fi: Lisätieto, jolla on <id>

en: Matches a note with a specified Gramps ID
fi: Poimii lisätiedon, jolla on määritelty Gramps ID

en: Notes matching parameters
fi: Lisätiedot jotka vastaavat annettuja parametreja

en: Matches Notes with particular parameters
fi: Poimii lisätiedot, joilla on tietyt parametrit

en: Notes with a reference count of <count>
fi: Lisätiedot, joilla on <viitemäärä>

en: Matches notes with a certain reference count
fi: Poimii lisätiedot, joilla on tietty määrä viitteitä

en: Notes with the <tag>
fi: Lisätiedot, joilla on merkitty <tagi>

en: Matches notes with the particular tag
fi: Poimii lisätiedot, joilla on tietty tagi

en: Notes with the particular type
fi: Lisätiedot, jotka on tiettyä tyyppiä

en: Notes matching the <filter>
fi: Lisätiedot, jotka <suodin> hyväksyy

en: Matches notes matched by the specified filter name
fi: Poimii suotimen mukaiset lisätiedot

en: Notes containing <text>
fi: Lisätiedot, jotka sisältävät <tekstin>

en: Matches notes that contain a substring or match a regular expression
fi: Poimii lisätiedot, joiden lisätiedot sisältävät annetun osamerkkijonon tai vastaavat annettua säännöllistä lauseketta

en: Notes containing <substring>
fi: Lisätiedot, jotka sisältävät <osamerkkijonon>

en: Matches notes that contain text which matches a substring
fi: Poimii lisätiedot, jotka sisältävät annetun osamerkkijonon

en: Notes marked private
fi: Yksityisiksi merkityt lisätiedot

en: Matches notes that are indicated as private
fi: Poimii lisätiedot, jotka on merkitty yksityisiksi

en: Notes with Id containing <text>
fi: Lisätiedot, joiden Id sisältää <tekstin>

en: Matches notes whose Gramps ID matches the regular expression
fi: Poimii lisätiedot, joiden Gramps ID vastaa annettua säännöllistä lauseketta

en: Persons changed after <date time>
fi: Henkilöt, joita on muutettu <päivämäärä ja aika> jälkeen

en: Matches person records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
fi: Poimii henkilöt, joita on muutettu annetun päivämäärän ja ajan (vvvv-kk-pp hh:mm:ss) jälkeen tai aikavälillä, jos toinen päivämäärä ja aika on annettu.

en: Relationship path between <person> and people matching <filter>
fi: Suhdepolku <henkilön> ja <suotimen> mukaisten henkilöiden välillä

en: Relationship filters
fi: Suhdesuotimet

en: Searches over the database starting from a specified person and returns everyone between that person and a set of target people specified with a filter.  This produces a set of relationship paths (including by marriage) between the specified person and the target people.  Each path is not necessarily the shortest path.
fi: Käy läpi tietokantaa alkaen määritetystä henkilöstä ja palauttaa jokaisen henkilön em. lähtöhenkilön ja henkilösuotimen mukaiset kohdehenkilöt. Tuloksena on lähtöhenkilön ja kohdehenkilöiden väliset suhdepolut (ml. avioliitot). Kukin polku ei ole välttämättä lyhyin.

en: Finding relationship paths
fi: Löydetään suhdepolut

en: Retrieving all sub-filter matches
fi: Noutaa <alisuotimen> hyväksymät kohteet

en: Evaluating people
fi: Valitaan henkilöitä

en: Disconnected people
fi: Henkilöt ilman suhteita

en: Matches people that have no family relationships to any other person in the database
fi: Poimii henkilöt, joilla ei ole perhesuhteita muihin tietokannan henkilöihin

en: Everyone
fi: Kaikki

en: Matches everyone in the database
fi: Poimii kaikki henkilöt tietokannasta

en: Families with incomplete events
fi: Perheet, joilla on epätäydellisiä tapahtumia

en: Matches people with missing date or place in an event of the family
fi: Poimii henkilöt, joiden perhetapahtumista puuttuu joko aika tai paikka

en: People with <count> addresses
fi: Henkilöt, joilla osoitteita on <määrä>

en: Matches people with a certain number of personal addresses
fi: Poimii henkilöt, joilla on valittu määrä omia osoitteita

en: People with an address containing <text>
fi: Henkilöt, joiden osoite sisältää <tekstin>

en: Matches people with a personal address containing the given text
fi: Poimii henkilön henkilökohtaisen osoitteen, joka sisältää annetun tekstin

en: People with an alternate name
fi: Henkilöt vaihtoehtoisella nimellä

en: Matches people with an alternate name
fi: Poimii henkilöt vaihtoehtoisella nimellä

en: People with <count> associations
fi: Henkilöt, joilla liitoksia on <lukumäärä>

en: Matches people with a certain number of associations
fi: Poimii henkilöt, joilla on tietty määrä liitoksia

en: Personal attribute:
fi: Henkilön ominaisuus:

en: People with the personal <attribute>
fi: Henkilöt, joilla on <ominaisuus>

en: Matches people with the personal attribute of a particular value
fi: Poimii henkilöt, joiden henkilökohtaisella ominaisuudella on tietty arvo

en: People with the <birth data>
fi: Henkilöt, joilla on <syntymätieto>

en: Matches people with birth data of a particular value
fi: Poimii henkilöt, joiden syntymätiedolla on tietty arvo

en: People with the <citation>
fi: Henkilöt, joilla on <lainaus>

en: Matches people with a citation of a particular value
fi: Poimii henkilöt, joilla tietyn arvoinen lainaus

en: People with a common ancestor with <person>
fi: Henkilöt, joilla on yhteinen esivanhempi <henkilön> kanssa

en: Ancestral filters
fi: Esivanhempien suotimet

en: Matches people that have a common ancestor with a specified person
fi: Poimii henkilöt, joilla on yhteinen esivanhempi valitun henkilön kanssa

en: People with a common ancestor with <filter> match
fi: Henkilöt, joilla on yhteinen esivanhempi <suotimen> hyväksymien henkilöiden kanssa

en: Matches people that have a common ancestor with anybody matched by a filter
fi: Poimii henkilöt, joilla on yhteinen esivanhempi jonkun suodatetun henkilön kanssa

en: People with the <death data>
fi: Henkilöt, joilla on <kuolintieto>

en: Matches people with death data of a particular value
fi: Poimii henkilöt, joiden kuolintiedolla on tietty arvo

en: Personal event:
fi: Henkilökohtainen tapahtuma:

en: Primary Role:
fi: Ensisijainen rooli:

en: People with the personal <event>
fi: Henkilöt, joilla on henkilökohtainen <tapahtuma>

en: Matches people with a personal event of a particular value
fi: Poimii henkilöt, joiden henkilökohtaisella tapahtumalla on tietty arvo

en: People with the family <attribute>
fi: Henkilöt, joiden perheellä on <ominaisuus>

en: Matches people with the family attribute of a particular value
fi: Poimii henkilöt, joiden perheen ominaisuudella on tietty arvo

en: People with the family <event>
fi: Henkilöt, joilla on <perhetapahtuma>

en: Matches people with a family event of a particular value
fi: Poimii henkilöt, joiden perhetapahtumalla on tietty arvo

en: People with <count> media
fi: Henkilöt, joilla mediatiedostoja on <lukumäärä>

en: Matches people with a certain number of items in the gallery
fi: Poimii henkilöt, joilla on tietty määrä mediatiedostoja galleriassa

en: Person with <Id>
fi: Henkilö, jolla on <Id>

en: Matches person with a specified Gramps ID
fi: Poimii henkilöt, joilla on määritelty Gramps ID

en: People with <count> LDS events
fi: Henkilöt, joilla MAP-tapahtumia on <lukumäärä>

en: Matches people with a certain number of LDS events
fi: Poimii henkilöt, joilla on tietty määrä MAP-tapahtumia

en: Given name:
fi: Etunimi:

en: Full Family name:
fi: Koko sukunimi:

[ctx: person]
en: Title:
fi: Titteli:

en: Suffix:
fi: Loppuliite:

en: Call Name:
fi: Kutsumanimi:

en: Nick Name:
fi: Lempinimi:

en: Prefix:
fi: Etuliite:

en: Single Surname:
fi: Yksittäinen sukunimi:

en: Connector
fi: Yhdistäjä

en: Patronymic:
fi: Patronyymi:

en: Family Nick Name:
fi: Perheen lempinimi:

en: People with the <name>
fi: Henkilöt, joilla on <nimi>

en: Matches people with a specified (partial) name
fi: Poimii henkilöt, joilla on annettu nimi tai nimen osa

en: Surname origin type:
fi: Sukunimen alkuperä tyyppi:

en: People with the <Surname origin type>
fi: Henkilöt, joilla on <sukunimen alkuperätyyppi>

en: Matches people with a surname origin
fi: Poimii henkilöt, joiden sukunimi on tiettyä alkuperätyyppiä

en: Name type:
fi: Nimityyppi:

en: People with the <Name type>
fi: Henkilöt, joilla on <nimityyppi>

en: Matches people with a type of name
fi: Poimii henkilöt, joilla on sama nimityyppi

en: People with a nickname
fi: Henkilöt, joilla on lempinimi

en: Matches people with a nickname
fi: Poimii henkilöt, joilla on lempinimi

en: People having <count> notes
fi: Henkilöt, joilla lisätietoja on <lukumäärä>

en: Matches people having a certain number of notes
fi: Poimii henkilöt, joilla on tietty määrä lisätietoja

en: People having notes containing <substring>
fi: Henkilöt, joiden lisätiedot sisältää <osamerkkijonon>

en: Matches people whose notes contain text matching a substring
fi: Poimii henkilöt, joiden lisätiedot sisältävät annetun osamerkkijonon

en: People having notes containing <text>
fi: Henkilöt, joiden lisätiedot sisältävät <tekstin>

en: Matches people whose notes contain text matching a regular expression
fi: Poimii henkilöt, joiden lisätiedot sisältävät annetun säännöllisen lausekkeen mukaisen tekstin

en: People with a note of type <type>
fi: Henkilöt, joiden lisätieto on tyypiltään <tyyppi>

en: Matches people with a note of the specified type
fi: Poimii henkilöt, joiden lisätietotyyppi on määritetty

en: People who are neither male nor female
fi: Henkilöt, jotka eivät ole miehiä eivätkä naisia

en: Matches all people with other gender
fi: Poimii kaikki henkilöt, joiden sukupuoli on muu

en: Number of relationships:
fi: Suhteiden määrä:

en: Number of children:
fi: Lasten määrä:

en: People with the <relationships>
fi: Henkilöt, joilla on <suhteet>

en: Matches people with a particular relationship
fi: Poimii henkilöt, joilla on tietynlainen suhde

en: Family filters
fi: Perhesuotimet

en: Name:
fi: Nimi:

en: Soundex match of People with the <name>
fi: Soundex henkilöille, joilla on <nimi>

en: Soundex Match of people with a specified name. First name, Surname, Call name, and Nickname are searched in primary and alternate names.
fi: Soundex henkilöille, joilla on määritelty nimi. Etsitään ensisijaisista ja vaihtoehtoisista etu-, suku-, kutsuma- ja lempinimistä.

en: People with <count> sources
fi: Henkilöt, joilla lähteitä on <lukumäärä>

en: Matches people with a certain number of sources connected to it
fi: Poimii henkilöt, joilla on tietty määrä liitettyjä lähteitä

en: People with the <source>
fi: Henkilöt, joilla on <lähde>

en: Matches people who have a particular source
fi: Poimii henkilöt, joilla on tietty lähde

en: People with the <tag>
fi: Henkilöt, joilla on <tagi>

en: Matches people with the particular tag
fi: Poimii henkilöt, joilla on tietty tagi

en: Case sensitive:
fi: Kirjainkoon huomioiva:

en: People with records containing <substring>
fi: Henkilöt, joiden tietueet sisältävät <osamerkkijonon>

en: Matches people whose records contain text matching a substring
fi: Poimii henkilöt, joiden tietueet sisältävät annetun osamerkkijonon

en: People with unknown gender
fi: Henkilöt, joiden sukupuoli on tuntematon

en: Matches all people with unknown gender
fi: Poimii kaikki henkilöt, joiden sukupuolta ei tiedetä

en: Adopted people
fi: Adoptoidut henkilöt

en: Matches people who were adopted
fi: Poimii henkilöt, jotka ovat adoptoituja

en: People with children
fi: Henkilöt, joilla on lapsia

en: Matches people who have children
fi: Poimii henkilöt, joilla on lapsia

en: People with incomplete names
fi: Henkilöt epätäydellisillä nimillä

en: Matches people with firstname or lastname missing
fi: Poimii henkilöt, joiden etunimi tai sukunimi puuttuu

en: Ancestors of <person>
fi: <Henkilön> esivanhemmat

en: Matches people that are ancestors of a specified person
fi: Poimii valitun henkilön esivanhemmat

en: Ancestors of <filter> match
fi: <Suotimen> hyväksymien henkilöiden esivanhemmat

en: Matches people that are ancestors of anybody matched by a filter
fi: Poimii suodatettujen henkilöiden esivanhemmat

en: Bookmarked people
fi: Kirjanmerkityt henkilöt

en: Matches the people on the bookmark list
fi: Poimii ihmiset kirjanmerkkilistalta

en: Children of <filter> match
fi: <Suotimen> hyväksymien henkilöiden lapset

en: Matches children of anybody matched by a filter
fi: Poimii suodatettujen henkilöiden lapset

en: Home Person
fi: Kotihenkilö

en: Matches the Home Person
fi: Poimii kotihenkilön

en: Descendant family members of <person>
fi: <Henkilön> jälkeläiset perheineen

en: Descendant filters
fi: Jälkeläissuotimet

en: Matches people that are descendants or the spouse of a descendant of a specified person
fi: Poimii henkilöt, jotka ovat valitun henkilön jälkeläisiä tai heidän puolisoitaan

en: Descendant family members of <filter> match
fi: <Suotimen> hyväksymät jälkeläiset perheineen

en: Matches people that are descendants or the spouse of anybody matched by a filter
fi: Poimii suodatettujen henkilöiden jälkeläiset ja heidän puolisonsa

en: Descendants of <person>
fi: <Henkilön> jälkeläiset

en: Matches all descendants for the specified person
fi: Poimii valitun henkilön jälkeläiset

en: Descendants of <filter> match
fi: <Suotimen> hyväksymien henkilöiden jälkeläiset

en: Matches people that are descendants of anybody matched by a filter
fi: Poimii suodatettujen henkilöiden jälkeläiset

en: Duplicated ancestors of <person>
fi: <Henkilön> tuplana olevat esivanhemmat

en: Matches people that are ancestors twice or more of a specified person
fi: Poimii henkilön kahteen tai useampaan kertaan olevat esivanhemmat

en: Females
fi: Naiset

en: Matches all females
fi: Poimii kaikki naiset

en: Number of generations:
fi: Sukupolvien lukumäärä:

en: Ancestors of <person> not more than <N> generations away
fi: Esivanhemmat <henkilölle> enintään <N> sukupolven päässä

en: Matches people that are ancestors of a specified person not more than N generations away
fi: Poimii henkilöt, jotka ovat valitun henkilön esivanhempia enintään <N> sukupolven päässä

en: Ancestors of bookmarked people not more than <N> generations away
fi: Kirjanmerkittyjen henkilöiden esivanhemmat enintään <N> sukupolven päässä

en: Matches ancestors of the people on the bookmark list not more than N generations away
fi: Poimii henkilöt, jotka ovat kirjanmerkittyjen henkilöiden esivanhempia enintään <N> sukupolven päässä

en: Ancestors of the Home Person not more than <N> generations away
fi: Kotihenkilön esivanhemmat enintään <N> sukupolven päässä

en: Matches ancestors of the Home Person not more than N generations away
fi: Poimii henkilöt, jotka ovat kotihenkilön esivanhempia enintään <N> sukupolven päässä

en: Descendants of <person> not more than <N> generations away
fi: Jälkeläiset <henkilölle> enintään <N> sukupolven päässä

en: Matches people that are descendants of a specified person not more than N generations away
fi: Poimii henkilöt, jotka ovat valitun henkilön jälkeläisiä enintään <N> sukupolven päässä

en: Males
fi: Miehet

en: Matches all males
fi: Poimii kaikki miespuoliset

en: Ancestors of <person> at least <N> generations away
fi: Esivanhemmat <henkilölle> vähintään <N> sukupolven päässä

en: Matches people that are ancestors of a specified person at least N generations away
fi: Poimii henkilöt, jotka ovat valitun henkilön esivanhempia vähintään <N> sukupolven päässä

en: Descendants of <person> at least <N> generations away
fi: Jälkeläiset <henkilölle> vähintään <N> sukupolven päässä

en: Matches people that are descendants of a specified person at least N generations away
fi: Poimii henkilöt, jotka ovat valitun henkilön jälkeläisiä vähintään <N> sukupolven päässä

en: Parents of <filter> match
fi: <Suotimen> hyväksymien henkilöiden vanhemmat

en: Matches parents of anybody matched by a filter
fi: Poimii suodatettujen henkilöiden vanhemmat

en: People related to <Person>
fi: <Henkilöön> suhteessa olevat muut henkilöt

en: Matches people related to a specified person
fi: Poimii valittuun henkilöön suhteessa olevat muut henkilöt

en: Siblings of <filter> match
fi: <Suotimen> hyväksymien henkilöiden sisarukset

en: Matches siblings of anybody matched by a filter
fi: Poimii suodatettujen henkilöiden sisarukset

en: Spouses of <filter> match
fi: <Suotimen> hyväksymien henkilöiden puolisot

en: Matches people married to anybody matching a filter
fi: Poimii henkilöt, jotka ovat aviossa suotimen hyväksymien henkilöiden kanssa

en: Witnesses
fi: Todistajat

en: Matches people who are witnesses in any event
fi: Poimii kaikki henkilöt, jotka ovat jonkin tapahtuman todistajia

en: Event filter name:
fi: Tapahtumasuotimen nimi:

en: Persons with events matching the <event filter>
fi: Henkilöt joiden tapahtumat <tapahtumasuodin> hyväksyy

en: Matches persons who have events that match a certain event filter
fi: Poimii henkilöt, joilla on tapahtumia, jotka valittu tapahtumasuodin hyväksyy

en: People matching the <filter>
fi: Henkilöt, jotka <suodin> hyväksyy

en: Matches people matched by the specified filter name
fi: Poimii suodatetut henkilöt henkilöt

en: Persons with at least one direct source >= <confidence level>
fi: Henkilöt, joilla vähintään yhdessä suorassa lähteessä on >= <luotettavuustaso>

en: Matches persons with at least one direct source with confidence level(s)
fi: Valitsee henkilöt, joilla vähintään yhden suoran lähteen luotettavuustaso on annetun tai annettujen mukainen

en: People missing parents
fi: Henkilöt ilman vanhempia

en: Matches people that are children in a family with less than two parents or are not children in any family.
fi: Poimii henkilöt, jotka ovat lapsia perheissä, joissa on enintään yksi vanhempi tai, jotka eivät ole lapsia missään perheessä.

en: People with multiple marriage records
fi: Henkilöt, joilla on enemmän kuin yksi avioliittotieto

en: Matches people who have more than one spouse
fi: Poimii henkilöt, joilla on (ollut) enemmän kuin yksi puoliso

en: People with no marriage records
fi: Henkilöt, joilla ei ole merkintää avioliitosta

en: Matches people who have no spouse
fi: Poimii henkilöt, joilla ei ole puolisoa

en: People without a known birth date
fi: Henkilöt, joiden syntymäaika ei ole tiedossa

en: Matches people without a known birthdate
fi: Poimii henkilöt, joiden syntymäaika ei ole tiedossa

en: People without a known death date
fi: Henkilöt, joiden kuolinaika ei ole tiedossa

en: Matches people without a known deathdate
fi: Poimii henkilöt, joiden kuolinaika ei ole tiedossa

en: People marked private
fi: Yksityisiksi merkityt henkilöt

en: Matches people that are indicated as private
fi: Poimii henkilöt, jotka on merkitty yksityisiksi

en: People not marked private
fi: Henkilöt, joita ei ole merkitty yksityisiksi

en: Matches people that are not indicated as private
fi: Poimii henkilöt, joita ei ole merkitty yksityisiksi

en: People with incomplete events
fi: Henkilöt epätäydellisillä tapahtumilla

en: Matches people with missing date or place in an event
fi: Poimii henkilöt, joiden tapahtumista puuttuu joko aika tai paikka

en: On date:
fi: Päivämääränä:

en: People probably alive
fi: Henkilöt todennäköisesti elossa

en: Matches people without indications of death that are not too old
fi: Poimii henkilöt, joilla ei ole kuolemaan liittyviä tapahtumia ja jotka eivät ole liian vanhoja

en: People with Id containing <text>
fi: Henkilöt, joiden Id sisältää <tekstin>

en: Matches people whose Gramps ID matches the regular expression
fi: Poimii henkilöt, joiden Gramps ID on annetun säännöllisen lausekkeen mukainen

en: People with a name matching <text>
fi: Henkilöt, joiden nimi on <tekstin> mukainen

en: Matches people's names containing a substring or matching a regular expression
fi: Poimii henkilöt, joiden nimet sisältävät osamerkkijonon tai vastaavat annettua säännöllistä lauseketta

en: Relationship path between <persons>
fi: Suhdepolku <henkilöiden> välillä

en: Matches the ancestors of two persons back to a common ancestor, producing the relationship path between two persons.
fi: Poimii kahden henkilön yhteisen esivanhemman ja palauttaa suhdepolun heidän välillään.

en: Relationship path between bookmarked persons
fi: Suhdepolku kirjanmerkittyjen henkilöiden välillä

en: Matches the ancestors of bookmarked individuals back to common ancestors, producing the relationship path(s) between bookmarked persons.
fi: Etsii kirjamerkittyjen henkilöiden yhteiset esivanhemmat ja tuottaa suhdepolut kirjanmerkittyjen henkilöiden välillä.

en: People matching the <name>
fi: Henkilöt, joilla on <nimi>

en: Every place
fi: Jokainen paikka

en: Matches every place in the database
fi: Poimii jokaisen paikan tietokannasta

en: Places changed after <date time>
fi: Paikat, joita on muutettu <päivämäärä ja aika> jälkeen

en: Matches place records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
fi: Poimii paikat, joita on muutettu annetun päivämäärän ja ajan (vvvv-kk-pp hh:mm:ss) jälkeen tai aikavälillä, jos toinen päivämäärä ja aika on annettu.

en: Place with the <citation>
fi: Paikka, jossa on <lainaus>

en: Matches places with a citation of a particular value
fi: Poimii paikat, joissa on tietyn arvoinen lainaus

[ctx: place]
en: Name:
fi: Paikan nimi:

en: Place type:
fi: Paikan tyyppi:

en: Code:
fi: Koodi:

en: Places matching parameters
fi: Parametreja vastaavat paikat

en: Matches places with particular parameters
fi: Poimii paikat, jotka vastaavat tiettyjä parametreja

en: Places with <count> media
fi: Paikat, joilla mediatiedostoja on <lukumäärä>

en: Matches places with a certain number of items in the gallery
fi: Poimii paikat, joilla on tietty määrä mediatiedostoja galleriassa

en: Place with <Id>
fi: Paikka, jolla on <id>

en: Matches a place with a specified Gramps ID
fi: Poimii paikan, jolla on määritelty Gramps ID

en: Places with no latitude or longitude given
fi: Paikat, joille ei ole annettu leveys- tai pituuspiiriä

en: Matches places with empty latitude or longitude
fi: Poimii paikat, joille ei ole annettu pituus- tai leveysastetta

en: Position filters
fi: Sijaintisuotimet

en: Places having <count> notes
fi: Paikat, joilla lisätietoja on <lukumäärä>

en: Matches places having a certain number of notes
fi: Poimii paikat, joilla on tietty määrä lisätietoja

en: Places having notes containing <substring>
fi: Paikat, joiden lisätiedot sisältävät <osamerkkijonon>

en: Matches places whose notes contain text matching a substring
fi: Poimii paikat, joiden lisätiedot sisältävät annetun osamerkkijonon

en: Places having notes containing <text>
fi: Paikat, joiden lisätiedot sisältävät <tekstin>

en: Matches places whose notes contain text matching a regular expression
fi: Poimii paikat, joiden lisätiedot sisältävät säännöllisen lausekkeen mukaisen tekstin

en: Places with a note of type <type>
fi: Paikat, joiden lisätietotyyppi on <tyyppi>

en: Matches places with a note of the specified type
fi: Poimii paikat, joissa on tietyn tyyppinen huomautus

en: Street:
fi: Katu:

en: Locality:
fi: Taajama:

en: City:
fi: Paikkakunta:

en: County:
fi: Maakunta:

en: State:
fi: Lääni tai osavaltio:

en: Country:
fi: Valtio tai liittovaltio:

en: ZIP/Postal Code:
fi: Postinumero:

en: Church Parish:
fi: Seurakunta:

en: Places with a reference count of <count>
fi: Paikat, joiden viitemäärä on <lukumäärä>

en: Matches places with a certain reference count
fi: Poimii paikat, joilla on tietty määrä viitteitä

en: Place with <count> sources
fi: Paikka, joilla lähteitä on <lukumäärä>

en: Matches places with a certain number of sources connected to it
fi: Poimii henkilöt, joilla on tietty määrä lähteitä

en: Places with the <source>
fi: Paikat, joilla on <lähde>

en: Matches places who have a particular source
fi: Poimii paikat, joilla on tietty lähde

en: Places with the <tag>
fi: Paikat, joilla on <tagi>

en: Matches places with the particular tag
fi: Poimii paikat, joilla on tietty tagi

en: Places matching a title
fi: Nimikettä vastaavat paikat

en: Matches places with a particular title
fi: Vastaa paikkoja, joissa on annettu nimike

en: Latitude:
fi: Leveysaste:

en: Longitude:
fi: Pituusaste:

en: Rectangle height:
fi: Suorakulmion korkeus:

en: Rectangle width:
fi: Suorakulmion leveys:

en: Places in neighborhood of given position
fi: Paikat, annetun sijainnin läheisyydessä

en: Matches places with latitude or longitude positioned in a rectangle of given height and width (in degrees), and with middlepoint the given latitude and longitude.
fi: Poimii paikat, joiden pituus- tai leveyspiiri sijaitsee (asteissa) annetun korkuisen ja levyisen suorakulmion sisällä, jonka keskikohta on annetulla pituus- ja leveyspiirillä.

en: Places enclosed by another place
fi: Paikan sisällä olevat paikat

en: Matches a place enclosed by a particular place
fi: Poimii tietyn paikan sisällä olevan paikan

en: Places of events matching the <event filter>
fi: Tapahtumapaikat, jotka <tapahtumasuodin> hyväksyy

en: Matches places where events happened that match the specified event filter name
fi: Poimii paikat, joissa oli tapahtuma(ia), jotka saadaan annetun nimisellä tapahtumasuotimella

en: Places matching the <filter>
fi: Paikat, jotka <suodin> hyväksyy

en: Matches places matched by the specified filter name
fi: Poimii suodatetut paikat

en: Place with a direct source >= <confidence level>
fi: Paikka, jossa suoralla lähteellä >= <luotettavuustaso>

en: Matches places with at least one direct source with confidence level(s)
fi: Poimii paikat, joissa on vähintään yksi suora lähde on valitulla luotettavuustasolla

en: Places marked private
fi: Yksityisiksi merkityt paikat

en: Matches places that are indicated as private
fi: Poimii paikat, jotka on merkitty yksityisiksi

en: Places with Id containing <text>
fi: Paikat, joiden Id sisältää <tekstin>

en: Matches places whose Gramps ID matches the regular expression
fi: Poimii paikat, joiden Gramps ID vastaa annettua säännöllistä lauseketta

en: Units:
fi: Yksiköt:

en: Places within an area
fi: Paikat alueella

en: Matches places within a given distance of another place
fi: Poimii paikat tietyllä etäisyydellä toiseen paikkaan

en: Cannot use the filter 'within area'
fi: Suodatinta ei voi käyttää alueella

en: The place you selected contains bad coordinates. Please, run the tool 'clean input data'
fi: Valitsemasi paikka sisältää virheellisiä koordinaatteja. Suorita työkalu "Puhdista tuontitiedot"

en: Every repository
fi: Kaikki arkistot

en: Matches every repository in the database
fi: Poimii kaikki arkistot tietokannasta

en: Repositories changed after <date time>
fi: Arkistot, joita on muutettu <päivämäärä ja aika> jälkeen

en: Matches repository records changed after a specified date/time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date/time is given.
fi: Poimii arkistot, joita on muutettu annetun päivämäärän ja ajan (vvvv-kk-pp hh:mm:ss) jälkeen tai aikavälillä, jos toinen päivämäärä ja aika on annettu.

en: Repository attribute:
fi: Arkisto-ominaisuus:

en: Repositories with the attribute <attribute>
fi: Arkistot, joiden ominaisuus on <ominaisuus>

en: Matches repositories with the attribute of a particular value
fi: Poimii arkistot, joiden ominaisuudet vastaavat annettuja arvoja

en: Repository with <Id>
fi: Arkisto, jolla on <Id>

en: Matches a repository with a specified Gramps ID
fi: Poimii arkistot, joilla on määritelty Gramps ID

en: Repositories having notes containing <substring>
fi: Arkistot, joiden lisätiedot sisältävät <osamerkkijonon>

en: Matches repositories whose notes contain text matching a substring
fi: Poimii arkistot, joiden lisätiedot sisältävät annetun osamerkkijonon

en: Repositories having notes containing <text>
fi: Arkistot, joiden lisätiedot sisältävät <tekstin>

en: Matches repositories whose notes contain text matching a regular expression
fi: Poimii arkistot, joiden lisätiedot sisältävät annetun säännöllisen lausekkeen mukaisen tekstin

en: Repositories with a reference count of <count>
fi: Arkistot, joiden viitemäärä on <lukumäärä>

en: Matches repositories with a certain reference count
fi: Poimii arkistot, joilla on tietty määrä viitteitä

[ctx: repo]
en: Name:
fi: Nimi:

en: Address:
fi: Osoite:

en: URL:
fi: Nettiosoite (URL):

en: Repositories matching parameters
fi: Annettuja parametreja vastaavat arkistot

en: Matches Repositories with particular parameters
fi: Poimii arkistot, joilla on annetut parametrit

en: Repositories with the <tag>
fi: Arkistot, joissa on <tag>

en: Matches repositories with the particular tag
fi: Poimii arkistot, joilla on tietty tagi

en: Repositories matching the <filter>
fi: Arkistot, jotka <suodin> hyväksyy

en: Matches repositories matched by the specified filter name
fi: Poimii suodatetut arkistot

en: Repositories with name containing <text>
fi: Arkistot, joiden nimi sisältää <tekstin>

en: Matches repositories whose name contains a certain substring
fi: Poimii arkistot, joiden nimi sisältää annetun osamerkkijonon

en: Repositories with Id containing <text>
fi: Arkistot, joiden Id sisältää <tekstin>

en: Matches repositories whose Gramps ID matches the regular expression
fi: Poimii arkistot, joiden Gramps ID sisältää annetun säännöllisen lausekkeen

en: Repositories marked private
fi: Yksityisiksi merkityt arkistot

en: Matches repositories that are indicated as private
fi: Poimii arkistot, jotka on merkitty yksityisiksi

en: Every source
fi: Jokainen lähde

en: Matches every source in the database
fi: Poimii kaikki lähteet tietokannasta

en: Sources changed after <date time>
fi: Lähteet, joita on muutettu <päivämäärä ja aika> jälkeen

en: Matches source records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
fi: Poimii lähteet, joita on muutettu annetun päivämäärän ja ajan (vvvv-kk-pp hh:mm:ss) jälkeen tai aikavälillä, jos toinen päivämäärä ja aika on annettu.

en: Source attribute:
fi: Lähdeominaisuus:

en: Sources with the attribute <attribute>
fi: Lähteet, joiden ominaisuus on <ominaisuus>

en: Matches sources with the attribute of a particular value
fi: Poimii lähteet, joiden ominaisuudet vastaavat annettuja arvoja

en: Sources with <count> media
fi: Lähteet, joilla on mediatiedostoja <lukumäärä>

en: Matches sources with a certain number of items in the gallery
fi: Poimii lähteet, joilla on tietty määrä mediatiedostoja galleriassa

en: Source with <Id>
fi: Lähde, jolla on <id>

en: Matches a source with a specified Gramps ID
fi: Poimii lähteet, joille on annettu Gramps ID

en: Sources having <count> notes
fi: Lähteet, joilla on lisätietoja <lukumäärä>

en: Matches sources having a certain number of notes
fi: Poimii lähteet, joilla on tietty lukumäärä lisätietoja

en: Sources having notes containing <substring>
fi: Lähteet, joiden lisätiedot sisältävät <osamerkkijonon>

en: Matches sources whose notes contain text matching a substring
fi: Poimii lähteet, joiden lisätiedot sisältävät annetun osamerkkijonon

en: Sources having notes containing <text>
fi: Lähteet, joiden lisätiedot sisältävät <tekstin>

en: Matches sources whose notes contain text matching a regular expression
fi: Poimii lähteet, joiden lisätiedot sisältävät annetun säännöllisen lausekkeen mukaisen tekstin

en: Sources with a note of type <type>
fi: Lähteet, joiden lisätieto on tyyppiä <tyyppi>

en: Matches sources with a note of the specified type
fi: Poimii lähteet, joiden lisätietotyyppi on määritetty

en: Sources with a reference count of <count>
fi: Lisätiedot, joiden viitemäärä on <lukumäärä>

en: Matches sources with a certain reference count
fi: Poimii lisätiedot, joilla on tietty määrä viitteitä

en: Sources with <count> Repository references
fi: Lähteet, joilla on arkistoviitteitä <lukumäärä>

en: Matches sources with a certain number of repository references
fi: Poimii lähteet, joilla on tietty määrä arkistoviitteitä

en: Sources with repository reference containing <text> in "Call Number"
fi: Lähteet, joiden arkistoviite sisältää <tekstin> "Arkiston viitenumero"

en: Matches sources with a repository reference
    containing a substring in "Call Number"
fi: Poimii lähteet, joiden arkistoviite
    sisältää osamerkkijonon "Arkiston viitenumero"

en: Matches sources with particular parameters
fi: Poimii lähteet, joilla on tietyt parametrit

en: Sources with the <tag>
fi: Lähteet, joilla on <tagi>

en: Matches sources with the particular tag
fi: Poimii lähteet, joilla on tietty tagi

en: Sources matching the <filter>
fi: Lähteet, jotka <suodin> hyväksyy

en: Matches sources matched by the specified filter name
fi: Poimii suodatetut lähteet

en: Sources with repository reference matching the <repository filter>
fi: Lähteet, joiden arkistoviitteen <lähdesuodin> hyväksyy

en: Matches sources with a repository reference that match a certain
    repository filter
fi: Yhdistää lähteet arkistoviitteisiin, jotka vastaavat tiettyä
    arkistosuodinta

en: Sources with title containing <text>
fi: Lähteet, joiden nimikke sisältää <tekstin>

en: Matches sources whose title contains a certain substring
fi: Poimii lähteet, joiden nimike sisältää annettu osamerkkijonon

en: Sources with Id containing <text>
fi: Lähteet, joiden Id sisältää <tekstin>

en: Matches sources whose Gramps ID matches the regular expression
fi: Poimii lähteet, joiden Gramps ID vastaa annettua säännöllistä lauseketta

en: Sources marked private
fi: Yksityisiksi merkityt lähteet

en: Matches sources that are indicated as private
fi: Poimii lähteet, jotka on merkitty yksityisiksi

en: Address
fi: Osoite

en: Private
fi: Yksityinen

en: Citations
fi: Lainaukset

en: Notes
fi: Lisätiedot

en: Street
fi: Katu

en: Locality
fi: Taajama

en: City
fi: Paikkakunta

en: County
fi: Maakunta

en: State
fi: Lääni tai osavaltio

en: Country
fi: Valtio tai liittovaltio

en: Postal Code
fi: Postinumero

en: Phone
fi: Puhelin

en: Attribute
fi: Ominaisuus

en: Value
fi: Arvo

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Caste
fi: Kasti

en: Description
fi: Kuvaus

en: Identification Number
fi: Tunnistenumero

en: National Origin
fi: Kansallisuuden alkuperä

en: Number of Children
fi: Lasten lukumäärä

en: Social Security Number
fi: Henkilötunnus

en: Nickname
fi: Lempinimi

en: Cause
fi: Syy

en: Agency
fi: Virasto

en: Age
fi: Ikä

en: Father's Age
fi: Isän ikä

en: Mother's Age
fi: Äidin ikä

en: Witness
fi: Todistaja

en: Time
fi: Aikajana

en: Occupation
fi: Ammatti

en: Child Reference
fi: Lapsiviite

en: Handle
fi: Painike

en: None
fi: Ei mitään

[ctx: relationship]
en: Birth
fi: Syntymä

[ctx: relationship]
en: Adopted
fi: Adoptoitu

en: Stepchild
fi: Lapsipuoli

en: Sponsored
fi: Kummilapsi

en: Foster
fi: Kasvatti

en: Citation
fi: Lainaus

en: Page
fi: Sivu

en: Confidence
fi: Luotettavuus

en: Source
fi: Lähde

en: Media
fi: Mediat

en: Source Attributes
fi: Lähteen ominaisuudet

en: Last changed
fi: Viimeisin muutos

en: Tags
fi: Tagit

en: unknown
fi: tuntematon

en: greater than {number_of} year | greater than {number_of} years
fi[0]: suurempi kuin {number_of} vuosi
fi[1]: yli {number_of} vuotta

en: more than
fi: enemmän kuin

en: less than
fi: vähemmän kuin

[ctx: age]
en: about
fi: noin

en: between
fi: välillä

en: and
fi: ja

en: less than about
fi: vähemmän kuin

en: more than about
fi: enemmän kuin

en: {number_of} year | {number_of} years
fi[0]: {number_of} vuosi
fi[1]: {number_of} vuotta

en: {number_of} month | {number_of} months
fi[0]: {number_of} kuukausi
fi[1]: {number_of} kuukautta

en: {number_of} day | {number_of} days
fi[0]: {number_of} päivä
fi[1]: {number_of} päivää

en: 0 days
fi: 0 päivää

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Modifier
fi: Määrite

en: Quality
fi: Laatu

en: Values
fi: Arvot

en: Text
fi: Teksti

en: Sort value
fi: Lajittele arvot

en: New year begins
fi: Uusi vuosi alkaa

[ctx: date-quality]
en: none
fi: ei mitään

en: estimated
fi: arvioitu

en: calculated
fi: laskettuna

[ctx: date-modifier]
en: none
fi: ei mitään

en: before
fi: ennen

en: after
fi: jälkeen

en: about
fi: noin

en: range
fi: aikavälillä

en: from
fi: alkaen

en: to
fi: päättyen

en: span
fi: ajanjaksona

en: textonly
fi: vain tekstinä

en: Event
fi: Tapahtuma

en: Place
fi: Paikka

en: Attributes
fi: Ominaisuudet

en: Event reference
fi: Tapahtumaviite

[ctx: Role]
en: Primary
fi: Päähenkilö

en: Clergy
fi: Pappi

en: Celebrant
fi: Juhlittava

en: Aide
fi: Avustaja

en: Bride
fi: Morsian

en: Groom
fi: Sulhanen

[ctx: Role]
en: Family
fi: Perhe

en: Informant
fi: Tiedottaja

en: Godparent
fi: Kummi

en: Father
fi: Isä

en: Mother
fi: Äiti

en: Parent
fi: Vanhempi

en: Child
fi: Lapsi

en: Multiple birth
fi: Monisikiöinen synnytys

en: Friend
fi: Ystävä

en: Neighbor
fi: Naapuri

en: Officiator
fi: Toimitsija

en: Life Events
fi: Elinkaaren tapahtumat

en: Family
fi: Perhe

en: Religious
fi: Uskonnollinen

en: Vocational
fi: Ammatillinen

en: Academic
fi: Akateeminen

en: Travel
fi: Matka

en: Legal
fi: Oikeudellinen

en: Residence
fi: Asuinpaikka

en: Other
fi: Muu

en: Adopted
fi: Adoptoitu

en: Birth
fi: Syntymä

en: Death
fi: Kuolema

en: Adult Christening
fi: Aikuiskaste

en: Baptism
fi: Kaste

en: Blessing
fi: Siunaus

en: Burial
fi: Hautaus

en: Cause Of Death
fi: Kuolinsyy

en: Census
fi: Väestönlaskenta

en: Christening
fi: Ristiäiset

en: Confirmation
fi: Konfirmaatio

en: Cremation
fi: Tuhkaus

en: Degree
fi: Oppiarvo

en: Education
fi: Koulutus

en: Elected
fi: Vaali

en: Emigration
fi: Maastamuutto

en: First Communion
fi: Ensimmäinen ehtoollinen

en: Immigration
fi: Maahanmuutto

en: Graduation
fi: Valmistuminen

en: Medical Information
fi: Hoitotiedot

en: Military Service
fi: Asepalvelus

en: Naturalization
fi: Kansalaistaminen

en: Nobility Title
fi: Aateliarvo

en: Number of Marriages
fi: Avioliittojen lukumäärä

en: Ordination
fi: Papiksi vihkiminen

en: Probate
fi: Testamentti

en: Property
fi: Omaisuus

en: Religion
fi: Uskonto

en: Retirement
fi: Eläkkeelle siirtyminen

en: Will
fi: Jälkisäädös

en: Marriage
fi: Avioliitto

en: Marriage Settlement
fi: Avioehto

en: Marriage License
fi: Avioliittotodistus

en: Marriage Contract
fi: Avioliittosopimus

en: Marriage Banns
fi: Avioliittokuulutus

en: Engagement
fi: Kihlaus

en: Divorce
fi: Avioero

en: Divorce Filing
fi: Avioerohakemus

en: Annulment
fi: Avioliiton mitätöinti

en: Alternate Marriage
fi: Avoliitto

en: Stillbirth
fi: Kuolleena syntynyt

[ctx: birth abbreviation]
en: b.
fi: s.

[ctx: death abbreviation]
en: d.
fi: k.

[ctx: marriage abbreviation]
en: m.
fi: avio

[ctx: Unknown abbreviation]
en: unkn.
fi: tuntem.

[ctx: Custom abbreviation]
en: cust.
fi: muk.

[ctx: Adopted abbreviation]
en: adop.
fi: adopt.

[ctx: Adult Christening abbreviation]
en: a.chr.
fi: aik.kast.

[ctx: Baptism abbreviation]
en: bap.
fi: kast.

[ctx: Blessing abbreviation]
en: bles.
fi: siunat.

[ctx: Burial abbreviation]
en: bur.
fi: haud.

[ctx: Cause Of Death abbreviation]
en: d.cau.
fi: k.syy

[ctx: Census abbreviation]
en: cens.
fi: v.lask.

[ctx: Christening abbreviation]
en: chr.
fi: nim.

[ctx: Confirmation abbreviation]
en: conf.
fi: kon.

[ctx: Cremation abbreviation]
en: crem.
fi: tuhk.

[ctx: Degree abbreviation]
en: deg.
fi: arvo

[ctx: Education abbreviation]
en: edu.
fi: koul.

[ctx: Elected abbreviation]
en: elec.
fi: valitt.

[ctx: Emigration abbreviation]
en: em.
fi: emigr.

[ctx: First Communion abbreviation]
en: f.comm.
fi: 1. eht.

[ctx: Immigration abbreviation]
en: im.
fi: imigr.

[ctx: Graduation abbreviation]
en: grad.
fi: valm.

[ctx: Medical Information abbreviation]
en: medinf.
fi: hoitohist.

[ctx: Military Service abbreviation]
en: milser.
fi: asepalv.

[ctx: Naturalization abbreviation]
en: nat.
fi: kansall.

[ctx: Nobility Title abbreviation]
en: nob.
fi: aatelisarvo

[ctx: Number of Marriages abbreviation]
en: n.o.mar.
fi: aviol. lkm.

[ctx: Occupation abbreviation]
en: occ.
fi: amm.

[ctx: Ordination abbreviation]
en: ord.
fi: määr.

[ctx: Probate abbreviation]
en: prob.
fi: pesänhoit.

[ctx: Property abbreviation]
en: prop.
fi: kiint.

[ctx: Religion abbreviation]
en: rel.
fi: usk.

[ctx: Residence abbreviation]
en: res.
fi: asuinp.

[ctx: Retirement abbreviation]
en: ret.
fi: eläk.

[ctx: Will abbreviation]
en: will.
fi: jälkis.

[ctx: Marriage Settlement abbreviation]
en: m.set.
fi: aviojärj.

[ctx: Marriage License abbreviation]
en: m.lic.
fi: aviotod.

[ctx: Marriage Contract abbreviation]
en: m.con.
fi: aviosop.

[ctx: Marriage Banns abbreviation]
en: m.ban.
fi: kuul.

[ctx: Alternate Marriage abbreviation]
en: alt.mar.
fi: avol.

[ctx: Engagement abbreviation]
en: engd.
fi: kihl.

[ctx: Divorce abbreviation]
en: div.
fi: eronn.

[ctx: Divorce Filing abbreviation]
en: div.f.
fi: erohak.

[ctx: Annulment abbreviation]
en: annul.
fi: peruut.

[ctx: Stillbirth abbreviation]
en: still.
fi: k.synt.

en: Children
fi: Lapset

en: Events
fi: Tapahtumat

en: LDS ordinances
fi: MAP-lisätietoja

en: Married
fi: Avioliitto

en: Unmarried
fi: Avoliitto

en: Civil Union
fi: Siviiliavioliitto

en: Type
fi: Tyyppi

en: Custom type
fi: Mukautettu tyyppi

en: Type code
fi: Koodin tyyppi

en: Endowment
fi: Temppelipyhitys

en: Sealed to Parents
fi: Liitetty vanhempiinsa

en: Sealed to Spouse
fi: Liitetty puolisoon

en: <No Status>
fi: <tila puuttuu>

en: Born in Covenant
fi: Syntynyt liitossa

en: Canceled
fi: Peruttu

en: Cleared
fi: Tyhjätty

en: Completed
fi: Valmis

en: Do not seal
fi: Älä sulje

en: Infant
fi: Vauva

en: Pre-1970
fi: Ennen v. 1970

en: Qualified
fi: Pätevä

en: Do not seal/Cancel
fi: Älä sulje/peruuta

en: Stillborn
fi: Kuolleena syntynyt

en: Submitted
fi: Esitetty

en: Uncleared
fi: Selvittämätön

en: LDS Ordinance
fi: Mormonisakramentti

en: Temple
fi: Temppeli

en: Status
fi: Tila

en: Location
fi: Sijainti

en: Parish
fi: Seurakunta

en: Complete
fi: Valmis

en: ToDo
fi: Kesken

en: Checksum
fi: Tarkistussumma

en: Media ref
fi: Median viite

en: Region
fi: Seutukunta

en: Name
fi: Nimi

en: Given name
fi: Etunimi

en: Surnames
fi: Sukunimet

en: Suffix
fi: Loppuliite

en: Title
fi: Nimike

en: Group as
fi: Ryhmittele

en: Sort as
fi: Järjestä

en: Display as
fi: Näytä

en: Call name
fi: Kutsumanimi

en: Nick name
fi: Lempinimi

en: Family nick name
fi: Perheen lempinimi

[ctx: Surname]
en: Inherited
fi: Peritty

[ctx: Surname]
en: Given
fi: Annettu

[ctx: Surname]
en: Taken
fi: Otettu

en: Patronymic
fi: Patronyymi

en: Matronymic
fi: Matronyymi

[ctx: Surname]
en: Feudal
fi: Maaomistusperusteinen

en: Pseudonym
fi: Salanimi

en: Patrilineal
fi: Isälinjainen

en: Matrilineal
fi: Äitilinjainen

[ctx: Surname]
en: Occupation
fi: Ammatti

[ctx: Surname]
en: Location
fi: Sijainti

en: Also Known As
fi: Tunnettu myös

en: Birth Name
fi: Syntymänimi

en: Married Name
fi: Avionimi

en: Note
fi: Lisätieto

en: Format
fi: Muotoilu

en: General
fi: Yleistä

en: Research
fi: Tutkimus

en: Analysis
fi: Analyysi

en: Transcript
fi: Kirjoituskopio

en: Source text
fi: Lähdeteksti

en: Report
fi: Raportti

en: Html code
fi: HTML-koodi

[ctx: notetype]
en: To Do
fi: Tehtävät

[ctx: notetype]
en: Link
fi: Linkki

en: Person Note
fi: Henkilön lisätietoja

en: Name Note
fi: Nimen lisätietoja

en: Attribute Note
fi: Ominaisuuden lisätietoja

en: Address Note
fi: Osoitteen lisätietoja

en: Association Note
fi: Liitoksen lisätietoja

en: LDS Note
fi: MAP-lisätietoja

en: Family Note
fi: Perheen lisätietoja

en: Event Note
fi: Tapahtuman lisätietoja

en: Event Reference Note
fi: Tapahtumaviitteen lisätietoja

en: Source Note
fi: Lähteen lisätietoja

en: Source Reference Note
fi: Lähdeviitteen lisätietoja

en: Place Note
fi: Paikan lisätietoja

en: Repository Note
fi: Arkiston lisätietoja

en: Repository Reference Note
fi: Arkistoviitteen lisätietoja

en: Media Note
fi: Mediatiedoston lisätietoja

en: Media Reference Note
fi: Mediaviitteen lisätietoja

en: Child Reference Note
fi: Lapsiviitteen lisätietoja

en: Gender
fi: Sukupuoli

en: Alternate names
fi: Vaihtoehtoiset nimet

en: Death reference index
fi: Kuolemien viiteindeksi

en: Birth reference index
fi: Syntymien viiteindeksi

en: Event references
fi: Tapahtumaviitteet

en: Families
fi: Perheet

en: Parent families
fi: Vanhempien perheet

en: Addresses
fi: Osoitteet

en: Urls
fi: Url:t

en: Person references
fi: Henkilöviitteet

en: Merged Gramps ID
fi: Sulautettu Gramps ID

en: Person ref
fi: Henkilön viite

en: Association
fi: Liitos

en: Longitude
fi: Pituusaste

en: Latitude
fi: Leveysaste

en: Places
fi: Paikat

en: Alternate Names
fi: Vaihtoehtoiset nimet

en: Code
fi: Koodi

en: Alternate Locations
fi: Vaihtoehtoiset sijainnit

en: URLs
fi: URL:t

en: Place Name
fi: Nimi/Nimike

en: Language
fi: Kieli

en: Place ref
fi: Paikkaviite

en: Province
fi: Provinssi

en: Department
fi: Virasto

en: Neighborhood
fi: Kulmakunta

en: District
fi: Piirikunta

en: Borough
fi: Kaupunginosa

en: Municipality
fi: Kunta

en: Town
fi: Kaupunki

en: Village
fi: Kylä

en: Hamlet
fi: Taloryhmä tai osakylä

en: Farm
fi: Tila tai talo

en: Building
fi: Rakennus tai torppa

en: Number
fi: Sijaintinumero

en: Repository
fi: Tietovarasto

en: Repository ref
fi: Arkiston viite

en: Call Number
fi: Arkiston viitenumero

en: Library
fi: Kirjasto

en: Cemetery
fi: Hautausmaa

en: Church
fi: Kirkko

en: Archive
fi: Arkisto

en: Album
fi: Albumi

en: Web site
fi: Nettisivusto

en: Bookstore
fi: Kirjakauppa

en: Collection
fi: Kokoelma

en: Safe
fi: Kassakaappi

en: Author
fi: Tekijä

en: Publication info
fi: Julkaisutiedot

en: Abbreviation
fi: Lyhennys

en: Repositories
fi: Arkistot

en: Audio
fi: Äänite

en: Book
fi: Kirja

en: Card
fi: Kortti

en: Electronic
fi: Sähköinen

en: Fiche
fi: Mikrofilmikortti

en: Film
fi: Mikrofilmirulla

en: Magazine
fi: Aikakauslehti

en: Manuscript
fi: Käsikirjoitus

en: Map
fi: Kartta

en: Newspaper
fi: Sanomalehti

en: Photo
fi: Valokuva

en: Tombstone
fi: Hautakivi

en: Styled Text
fi: Muotoiltu teksti

en: Styled Text Tags
fi: Tagin tekstityyli

en: Tag
fi: Tagi

en: Ranges
fi: Alue

en: Bold
fi: Lihavoitu

en: Italic
fi: Kursiivi

en: Underline
fi: Alleviivattu

en: Fontface
fi: Kirjasin

en: Fontsize
fi: Kirjasinkoko

en: Fontcolor
fi: Kirjasinväri

en: Highlight
fi: Korostus

en: Superscript
fi: Yläviite

en: Link
fi: Linkki

en: Strikethrough
fi: Yliviivaus

en: Subscript
fi: Alaindeksi

en: Surname
fi: Sukunimi

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Primary
fi: Päänimi

en: Color
fi: Väri

en: Priority
fi: Etusija

en: Url
fi: URL

en: E-mail
fi: Sähköposti

en: Web Home
fi: Nettikotisivu

en: Web Search
fi: Nettihaku

en: Family Tree Differences
fi: Sukupuun erot

en: Searching...
fi: Etsitään...

en: Merge Citation
fi: Sulauta lainaus

en: Merge Event Objects
fi: Sulauta tapahtumat

en: A parent should be a father or mother.
fi: Vanhemman pitää olla isä tai äiti.

en: A parent and child cannot be merged. To merge these people, you must first break the relationship between them.
fi: Lasta ja hänen vanhempaansa ei voi sulauttaa. Liittääksesi nämä henkilöt poista ensin heidän välinen suhteensa.

en: Merge Family
fi: Sulauta perhe

en: Merge Media Objects
fi: Sulauta mediatiedostot

en: Merge Notes
fi: Sulauta lisätiedot

en: Spouses cannot be merged. To merge these people, you must first break the relationship between them.
fi: Puolisoita ei voi sulauttaa. Sulauttaaksesi heidät poista ensin heidän välinen suhteensa.

en: Merge Person
fi: Sulauta henkilöt

en: Merge Places
fi: Sulauta paikat

en: Merge Repositories
fi: Sulauta arkistot

en: Merge Source
fi: Sulauta lähde

en: Gramplet %s caused an error
fi: Gramplet %s aiheutti virheen

en: No description was provided
fi: Kuvaus puuttuu

en: Option '%(opt_name)s' is present in %(file)s
      but is not known to the module.  Ignoring...
fi: Valinta '%(opt_name)s' on tiedostossa %(file)s
      mutta moduulia ei tunneta.  Ohitetaan...

en: Unstable
fi: Epävakaa

en: Experimental
fi: Kokeellinen

en: Stable
fi: Vakaa

en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Expert
fi: Asiantuntija

en: Quick view
fi: Pikanäkymä

en: Tool
fi: Työkalu

en: Importer
fi: Tuoja

en: Exporter
fi: Viejä

en: Document creator
fi: Dokumentin luoja

en: Plugin library
fi: Laajennuskirjasto

en: Map service
fi: Karttapalvelu

en: View
fi: Näytä

en: Relationship calculator
fi: Suhdelaskin

en: Sidebar
fi: Sivupalkki

en: Rule
fi: Sääntö

en: Thumbnailer
fi: Pienoiskuvat

en: Citation formatter
fi: Viittausmuotoilija

en: Miscellaneous
fi: Muut

en: ERROR: Failed reading plugin registration %(filename)s
fi: VIRHE: Laajennusten rekisteröinnin tiedostojen %(filename)s luku epäonnistui

en: WARNING: Plugin %(plugin_name)s has no translation for any of your configured languages, using US English instead
fi: VAROITUS: %(plugin_name)s laajennusta ei ole käännetty asetuksissasi oleville kielille, käytetään US English sen sijaan

[ctx: gramps_version]
en: ERROR: Plugin file %(filename)s has a version of "%(gramps_target_version)s" which is invalid for Gramps "%(gramps_version)s".
fi: VIRHE: Laajennustiedosto %(filename)s on versioille "%(gramps_target_version)s" mikä ei kelpaa Gramps versioille "%(gramps_version)s".

en: ERROR: Wrong python file %(filename)s in register file %(regfile)s
fi: VIRHE: Väärä Python tiedosto %(filename)s rekisteritiedostossa %(regfile)s

en: ERROR: Python file %(filename)s in register file %(regfile)s does not exist
fi: VIRHE: Python-tiedostoa %(filename)s ei ole rekisteritiedostossa %(regfile)s

en: Close file first
fi: Sulje ensin tiedosto

en: No filename given
fi: Tiedostonimeä ei ole annettu

en: File %s already open, close it first.
fi: Tiedosto %s on jo käytössä, sulje se ensin.

en: Could not create %s
fi: Kohdetta %s ei voitu luoda

en: Default
fi: Oletus

en: Vertical (↓)
fi: Alaspäin (↓)

en: Vertical (↑)
fi: Ylöspäin (↑)

en: Horizontal (→)
fi: Oikealle (→)

en: Horizontal (←)
fi: Vasemmalle (←)

en: Bottom, left
fi: Vasen alanurkka

en: Bottom, right
fi: Oikea alanurkka

en: Top, left
fi: Vasen ylänurkka

en: Top, Right
fi: Oikea ylänurkka

en: Right, bottom
fi: Oikealle, alas

en: Right, top
fi: Oikealle, ylös

en: Left, bottom
fi: Vasemmalle, alas

en: Left, top
fi: Vasemmalle, ylös

en: Compress to minimal size
fi: Minimoi koko

en: Fill the given area
fi: Täytä annettu alue

en: Expand uniformly
fi: Laajenna tasapuolisesti

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Straight
fi: Suora

en: Curved
fi: Kaarevat

en: Orthogonal
fi: Suorakulmainen

en: Graphviz Layout
fi: Graphviz-pohja

en: Font family
fi: Kirjasintyyppi

en: Choose the font family. If international characters don't show, use FreeSans font. FreeSans is available from: http://www.nongnu.org/freefont/
fi: Valitse kirjasintyyppi. Jos kansainväliset kirjaimet eivät näy, käytä FreeSans-kirjasinta. FreeSans on saatavilla osoitteesta: http://www.nongnu.org/freefont/

en: Font size
fi: Kirjasinkoko

en: The font size, in points.
fi: Kirjasimen koko pisteinä.

en: Graph Direction
fi: Kaavion suunta

en: Whether graph goes from top to bottom or left to right.
fi: Onko kaavio ylhäältä alas vai vasemmalta oikealle.

en: Number of Horizontal Pages
fi: Sivujen määrä vaakasuunnassa

en: Graphviz can create very large graphs by spreading the graph across a rectangular array of pages. This controls the number pages in the array horizontally. Only valid for dot and pdf via Ghostscript.
fi: Graphviz saattaa luoda hyvinkin laajan kaavion levittämällä sen usealle sivulle. Tämä asetus määrittää sivujen määrän vaakasuunnassa. Vain Ghostscriptillä luoduille dot- ja pdf-tiedostoille.

en: Number of Vertical Pages
fi: Sivujen määrä pystysuunnassa

en: Graphviz can create very large graphs by spreading the graph across a rectangular array of pages. This controls the number pages in the array vertically. Only valid for dot and pdf via Ghostscript.
fi: Graphviz saattaa luoda hyvinkin laajan kaavion levittämällä sen usealle sivulle. Tämä asetus määrittää sivujen määrän pystysuunnassa. Vain Ghostscriptillä luoduille dot- ja pdf-tiedostoille.

en: Paging Direction
fi: Sivutussuunta

en: The order in which the graph pages are output. This option only applies if the horizontal pages or vertical pages are greater than 1.
fi: Sivujen järjestys tulostuksessa. Tällä on vaikutusta vain jos sivuja on enemmän kuin yksi.

en: Connecting lines
fi: Yhdyslinjat

en: How the lines between objects will be drawn.
fi: Miten piirretään viivat kohteiden välillä.

en: Alternate line attachment
fi: Vaihtoehtoinen viivojen liittäminen

en: Whether lines attach to nodes differently
fi: Kiinnitetäänkö linjat solmuihin eri tavalla

en: Graphviz Options
fi: Graphviz-valinnat

en: Aspect ratio
fi: Sivujen suhde

en: Affects node spacing and scaling of the graph.
    If the graph is smaller than the print area:
      Compress will not change the node spacing. 
      Fill will increase the node spacing to fit the print area in both width and height.
      Expand will increase the node spacing uniformly to preserve the aspect ratio.
    If the graph is larger than the print area:
      Compress will shrink the graph to achieve tight packing at the expense of symmetry.
      Fill will shrink the graph to fit the print area after first increasing the node spacing.
      Expand will shrink the graph uniformly to fit the print area.
fi: Vaikuttaa kaavion solmujen välistykseen ja skaalaukseen.
    Kaavion ollessa tulostusaluetta pienempi:
      Tiivistys ei muuta solmujen välistystä. 
      Täyttö kasvattaa solmuja sekä korkeus- että leveyssuunnassa jotta kaavio sopii tulostusalueelle.
      Laajennus kasvattaa välistystä tasaisesti jotta sivujen suhde säilyy.
    Kaavion ollessa tulostusaluetta suurempi:
      Tiivistys tiivistää kaaviota symmetrian kustannuksella, jotta tuloksena tiivis pakkaus.
      Täyttö kutistaa kuvaajaa tulostusalueelle sopivaksi, kun solmuväliä on ensin kasvatettu.
      Laajennus supistaa kaaviota tasaisesti, jotta kaavio sopii tulostusalueeseen.

en: Dots per inch.  When creating images such as .gif or .png files for the web, try numbers such as 100 or 300 DPI.  PostScript and PDF files always use 72 DPI.
fi: Pisteitä tuumalla. Kun luot kuvia esim. .gif tai .png tiedostomuotoon, kokeile arvoja kuten 100 tai 300 DPI. Kun luot PostScript tai PDF tiedostot käyttävät aina 72 DPI:tä.

en: Node spacing
fi: Solmuvälit

en: The minimum amount of free space, in inches, between individual nodes.  For vertical graphs, this corresponds to spacing between columns.  For horizontal graphs, this corresponds to spacing between rows.
fi: Pienin hyväksyttävä määrä vapaata tilaa yksittäisten kaavion solmujen välillä, tuumissa. Pystysuuntaisissa kaavioissa tämä vastaa sarakevälistystä, vaakasuuntaisissa kaavioissa tämä vastaa rivivälistystä.

en: Rank spacing
fi: Tasovälistys

en: The minimum amount of free space, in inches, between ranks.  For vertical graphs, this corresponds to spacing between rows.  For horizontal graphs, this corresponds to spacing between columns.
fi: Pienin hyväksyttävä määrä vapaata tilaa tasojen välillä, tuumissa. Pystysuuntaisissa kaavioissa tämä vastaa rivivälistystä, vaakasuuntaisissa kaavioissa tämä vastaa sarakevälistystä.

en: Note to add to the graph
fi: Kaavioon lisättävä teksti

en: This text will be added to the graph.
fi: Annettu teksti lisätään kaavioon.

en: Note location
fi: Tekstin sijainti

en: Whether note will appear on top or bottom of the page.
fi: Tuleeko teksti sivun ylä- vai alaosaan.

en: Note size
fi: Lisätiedon koko

en: The size of note text, in points.
fi: Tekstin koko pisteinä.

en: Structured Vector Graphics (SVG)
fi: SVG (Strukturoitu Vektori-Grafiikka)

en: Compressed Structured Vector Graphs (SVGZ)
fi: Pakattu Strukturoitu Vektori-Grafiikka (SVG)

en: JPEG image
fi: JPEG-kuva

en: GIF image
fi: GIF-kuva

en: PNG image
fi: PNG-kuva

en: Graphviz File
fi: Graphviz-tiedosto

en: Custom Size
fi: Mukautettu koko

en: Medium
fi: Normaali

en: Short
fi: Suppea

en: Given Nickname Surname
fi: Etunimi Lempinimi Sukunimi

en: Surname Given Nickname
fi: Sukunimi Etunimi Lempinimi

en: Surname, Given Nickname
fi: Sukunimi, Etunimi Lempinimi

en: GivenNicknameSurname
fi: EtunimiLempinimiSukunimi

en: Call Name Only
fi: Vain kutsumanimi

en: Whole Given Name
fi: Koko etunimi

en: Above
fi: Yläpuolella

en: Below
fi: Alapuolella

en: Not shown
fi: Ei näytetä

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Down (↓)
fi: Alas (↓)

en: Up (↑)
fi: Ylös (↑)

en: Right (→)
fi: Oikealle (→)

en: Left (←)
fi: Vasemmalle (←)

en: Perpendicular
fi: Pystysuoraan

en: Rounded
fi: Pyöristetty

en: Swing
fi: Käännetty

en: Mesh
fi: Liitos

en: Tiny
fi: Hento

en: Script
fi: Kirjasin

en: Footnote
fi: Alaviite

en: Small
fi: Pieni

en: Normal
fi: Normaali

en: Large
fi: Suuri

en: Very large
fi: Suurempi

en: Extra large
fi: Suurin

en: Huge
fi: Valtava

en: Extra huge
fi: Valtavampi

en: Node Options
fi: Solmun valinnat

en: Node detail
fi: Solmun yksityiskohta

en: Detail of information to be shown in a node.
fi: Solmussa näytettävät tiedot.

en: Name Format
fi: Nimen muoto

en: Select the format to display names
fi: Valitse nimien näyttömuoto

en: Preferred Name
fi: Ensisijainen nimi

en: Select the portion of the given name to be marked as preferred. Auto sets the call name if one exists, otherwise the whole given name.
fi: Valitse annetusta nimestä se osa, joka halutaan merkitä ensisijaiseksi. Auto asettaa kutsumanimen, jos sellainen on olemassa, muuten koko annetun nimen.

en: Position of marriage information.
fi: Avioliittotietojen sijainti.

en: Node size
fi: Solmun koko

en: One dimension of a node, in mm. If the timeflow is up or down then this is the width, otherwise it is the height.
fi: Solmun koko, mm. Jos aikavirta on ylös tai alas, tämä on leveys, muussa tapauksessa korkeus.

en: Level size
fi: Tason koko

en: One dimension of a node, in mm. If the timeflow is up or down then this is the height, otherwise it is the width.
fi: Solmun koko, mm. Jos ajanvirtaus on ylös tai alas niin tämä on korkeus, muuten se on leveys.

en: Node color.
fi: Solmun väri.

en: Tree Options
fi: Sukupuun valinnat

en: Timeflow
fi: Ajanvirtaus

en: Direction that the graph will grow over time.
fi: Suunta, johon kaavio kasvaa ajan myötä.

en: Edge style
fi: Reunan tyyli

en: Style of the edges between nodes.
fi: Solmujen välisten reunojen tyyli.

en: Level distance
fi: Tasoetäisyys

en: The minimum amount of free space, in mm, between levels.  For vertical graphs, this corresponds to spacing between rows.  For horizontal graphs, this corresponds to spacing between columns.
fi: Vapaan tilan vähimmäismäärä, mm, tasojen välillä. Pystysuuntaisille kaavioille tämä vastaa rivien välistä etäisyyttä. Vaakasuuntaisille kaavioille tämä vastaa sarakkeiden välistä etäisyyttä.

en: Note to add to the tree
fi: Lisätieto liitetään sukupuuhun

en: This text will be added to the tree.
fi: Tämä teksti lisätään sukupuuhun.

en: The size of note text.
fi: Tekstin koko lisätiedolle.

en: Empty report
fi: Raportti jäi tyhjäksi

en: Graph File for genealogytree
fi: Graafinen tiedosto sukupusta

en: LaTeX File
fi: LaTeX-tiedosto

en: Value '%(val)s' not found for option '%(opt)s'
fi: Arvoa '%(val)s' ei löydy valinnalle '%(opt)s'

en: Valid values:
fi: Sallitut arvot:

en: Unsupported
fi: Ei tuettu

en: Text Reports
fi: Tekstiraportit

en: Graphical Reports
fi: Graafiset raportit

en: Code Generators
fi: Koodigeneraattorit

en: Web Pages
fi: Nettisivut

en: Books
fi: Kirjat

en: Graphs
fi: Kaaviot

en: Trees
fi: Sukupuut

en: Graphics
fi: Grafiikka

en: The style used for the generation header.
fi: Käytettävä tyyli sukupolven ylätunnisteelle.

en: The basic style used for the endnotes source display.
fi: Käytettävä perustyyli loppuviitteiden lähteille.

en: The basic style used for the endnotes notes display.
fi: Käytettävä perustyyli loppuviitteille lisätiedoissa.

en: The basic style used for the endnotes reference display.
fi: Käytettävä perustyyli loppuviitteille viitenäytössä.

en: The basic style used for the endnotes reference notes display.
fi: Käytettävä perustyyli loppuviitteiden lisätietonäytössä.

en: Endnotes
fi: Loppuviitteet

en: Translation
fi: Käännös

en: The translation to be used for the report.
fi: Raportissa käytettävä käännös.

en: The additional translation to be used for the report.
fi: Raportissa käytettävä lisäkäännös.

en: Name format
fi: Nimen muoto

en: Include data marked private
fi: Lisää yksityisiksi merkityt tiedot

en: Whether to include private data
fi: Lisätäänkö yksityisiksi merkityt tiedot

en: Living People
fi: Elävät henkilöt

[ctx: 'living people']
en: Included, and all data
fi: Mukana, ja kaikki tiedot

[ctx: 'living people']
en: Full names, but data removed
fi: Koko nimet, mutta tiedot poistetaan

[ctx: 'living people']
en: Given names replaced, and data removed
fi: Korvataan etunimet ja tiedot poistetaan

[ctx: 'living people']
en: Complete names replaced, and data removed
fi: Täydelliset nimet korvataan ja tiedot poistetaan

[ctx: 'living people']
en: Not included
fi: Ei sisälly

en: How to handle living people
fi: Miten käsitellään elossa olevat henkilöt

en: Years from death to consider living
fi: Vuosien määrä kuolemasta, jolloin henkilöä pidetään tietosuojan kannalta elävänä

en: Whether to restrict data on recently-dead people
fi: Rajoitetaanko hiljattain kuolleiden henkilöiden tietoja

en: Date format
fi: Päivämäärän muoto

en: The format and language for dates, with examples
fi: Päivämäärien muoto ja kieli, esimerkkejä

en: Do not include
fi: Älä ota mukaan

en: Include
fi: Ota mukaan

en: Whether to include tags
fi: Lisätäänkö tagit

en: Share an existing line
fi: Nykyiselle riville

en: On a line of its own
fi: Omalle riville

en: Whether (and where) to include Gramps IDs
fi: Lisätäänkö (ja minne) Gramps ID

en: Whether to include Gramps IDs
fi: Lisätäänkö Gramps ID

en: Place format
fi: Paikan muoto

en: Select the format to display places
fi: Valitse paikkojen näyttömuoto

en: Coordinates format
fi: Koordinaattien muoto

en: Select the format to display coordinates
fi: Valitse koordinaattien näyttömuoto

en: File does not exist
fi: Tiedostoa ei ole olemassa

en: Could not add photo to page
fi: Kuvan lisäys sivulle epäonnistui

en: PERSON
fi: HENKILÖ

en: Entire Database
fi: Koko tietokanta

en: Descendants of %s
fi: Henkilön %s jälkeläiset

en: Descendant Families of %s
fi: Henkilön %s jälkeläisperheet

en: Ancestors of %s
fi: Henkilön %s esivanhemmat

en: People with common ancestor with %s
fi: Henkilön %s kanssa yhteinen esivanhempi

en: unknown father
fi: tuntematon isä

en: unknown mother
fi: tuntematon äiti

en: %(father_name)s and %(mother_name)s (%(family_id)s)
fi: %(father_name)s ja %(mother_name)s (%(family_id)s)

en: Ancestor Families of %s
fi: Esivanhempien perheet, perheelle %s

en: Updated
fi: Päivitetty

[ctx: updates]
en: New
fi: Uusi

en: Unable to open '%s'
fi: Ei voi avata '%s'

en: Error in reading '%s'
fi: Virhe luettaessa '%s'

en: Error: unknown file type: '%s'
fi: Virhe: tuntematon tiedostotyyppi: '%s'

en: Examining '%s'...
fi: Tarkastetaan '%s'...

en: '%s' is for this version of Gramps.
fi: '%s' on tarkoitettu käytettäväksi tässä Grampsin versiossa.

en: '%s' is NOT for this version of Gramps.
fi: '%s' EI ole tarkoitettu käytettäväksi tässä Grampsin versiossa.

en: It is for version %(v1)d.%(v2)d
fi: Se on tarkoitettu versioon %(v1)d.%(v2)d

en: Error: missing gramps_target_version in '%s'...
fi: Virhe: puuttuva Gramps_kohde_versio '%s'...

en: Installing '%s'...
fi: Asennetaan '%s'...

en: Registered '%s'
fi: Rekisteröity '%s'

en: Unable to save list of recent DBs file {fname}: {error}
fi: Ei voitu tallentaa luetteloa uusimmista DBs tiedostoista {fname}: {error}

en: Unable to open list of recent DBs file {fname}: {error}
fi: Ei voi avata luetteloa viimeksi käytetyistä DBs tiedostoista {fname}: {error}

en: Error parsing list of recent DBs from file {fname}: {error}.
    This might indicate a damage to your files.
    If you're sure there is no problem with other files, delete it, and restart Gramps.
fi: Virhe koottaessa luetteloa viimeksi käytetyistä DBs tiedostoista {fname}: {error}.
    Tämä saattaa olla merkki vaurioista tiedostoissa.
    Jos olet varma, että muissa tiedostoissa ei ole mitään ongelmaa, poista se, ja käynnistä Gramps.

en: Relationship loop detected
fi: Suhteessa havaittu silmukka

en: Family Tree reaches back more than the maximum %d generations searched.
    It is possible that relationships have been missed
fi: Sukupuu jatkuu pidemmälle kuin haun etsimät %d sukupolvea.
    Mahdollisesti jokin suhde puuttuu

en: Relationship loop detected:
fi: Suhteessa havaittu silmukka:

en: Person %(person)s connects to himself via %(relation)s
fi: Henkilö %(person)s yhdistyy itseensä %(relation)s kautta

en: undefined
fi: määrittelemätön

en: husband
fi: aviomies

en: wife
fi: vaimo

[ctx: gender unknown]
en: spouse
fi: puoliso

en: ex-husband
fi: ent. aviomies

en: ex-wife
fi: ent. vaimo

[ctx: gender unknown]
en: ex-spouse
fi: ent. puoliso

[ctx: male,unmarried]
en: partner
fi: avomies

[ctx: female,unmarried]
en: partner
fi: avovaimo

[ctx: gender unknown,unmarried]
en: partner
fi: avopuoliso

[ctx: male,unmarried]
en: ex-partner
fi: ent. avomies

[ctx: female,unmarried]
en: ex-partner
fi: ent. avovaimo

[ctx: gender unknown,unmarried]
en: ex-partner
fi: ent. avopuoliso

[ctx: male,civil union]
en: partner
fi: virallinen mieskumppani

[ctx: female,civil union]
en: partner
fi: virallinen naiskumppani

[ctx: gender unknown,civil union]
en: partner
fi: virallinen kumppani

[ctx: male,civil union]
en: former partner
fi: virallinen ent. mieskumppani

[ctx: female,civil union]
en: former partner
fi: virallinen ent. naiskumppani

[ctx: gender unknown,civil union]
en: former partner
fi: virallinen ent. kumppani

[ctx: male,unknown relation]
en: partner
fi: mieskumppani, suhde tuntematon

[ctx: female,unknown relation]
en: partner
fi: naiskumppani, suhde tuntematon

[ctx: gender unknown,unknown relation]
en: partner
fi: kumppani, sukupuoli ja suhde tuntematon

[ctx: male,unknown relation]
en: former partner
fi: ent. mieskumppani, suhde tuntematon

[ctx: female,unknown relation]
en: former partner
fi: ent. naiskumppani, suhde tuntematon

[ctx: gender unknown,unknown relation]
en: former partner
fi: ent. kumppani, sukupuoli ja suhde tuntematon

en: Family relationship translator not available for language '%s'. Using 'english' instead.
fi: Perhesuhteiden kääntäjää ei löydy kielelle '%s' . Käytetään 'english'.

en: date
fi: päivämäärä

en: date fallback
fi: vaihtoehtoinen päiväys

en: Direct evidence for this person - birth: {birth_min_src}, death: {death_src}
fi: Suorat todisteet tästä henkilöstä - syntymä: {birth_min_src}, kuolema: {death_src}

en: mother's age
fi: äidin ikä

en: father's age
fi: isän ikä

en: from death date
fi: kuolinpäivästä

en: mother's death
fi: äidin kuolema

en: father's death
fi: isän kuolema

en: person's death
fi: henkilön kuolema

en: oldest sibling's age
fi: vanhimman sisaruksen ikä

en: youngest sibling's age
fi: nuorimman sisaruksen ikä

en: birth date and known to be dead
fi: syntymäaika ja tiedetään kuolleen

en: offset from birth date
fi: offset syntymäpäivästä

en: inferred from parents and siblings - birth: {birth_min_src}, death: {death_src}
fi: vanhempien ja sisarusten perusteella - syntymä: {birth_min_src}, kuolema: {death_src}

en: inferred from parents and siblings - birth: {birth_min_src} (earliest) to {birth_max_src} (latest), death: {death_src}
fi: vanhempien ja sisarusten perusteella - syntymä: {birth_min_src} (varhaisin) - {birth_max_src} (myöhäisin), kuolema: {death_src}

en: a spouse's birth-related date,
fi: puolison syntymään liittyvä päivämäärä,

en: a spouse's death-related date,
fi: puolison kuolemaan liittyvä päivämäärä,

en: event with spouse
fi: tapahtuma puolison kanssa

en: descendant birth: {number_of} generation  | descendant birth: {number_of} generations
fi[0]: jälkeläisen syntymä: {number_of} sukupolvi
fi[1]: jälkeläisen syntymä: {number_of} sukupolvea

en: descendant death: {number_of} generation  | descendant death: {number_of} generations
fi[0]: jälkeläisen kuolema: {number_of} sukupolvi
fi[1]: jälkeläisen kuolema: {number_of} sukupolvea

en: Database error: loop in descendants of %s.
fi: Tietokantavirhe: silmukka %s:n jälkeläisissä.

en: mother birth
fi: äidin syntymä

en: father birth
fi: Kuolema ennen syntymää

en: ancestor
fi: esivanhemmat

en: mother death
fi: äidin kuolema

en: father death
fi: isän kuolema

en: Database error: loop in ancestors of %s.
fi: Tietokantavirhe: silmukka %s:n esivanhemmissa.

en: no evidence
fi: ei näyttöä

en: True
fi: Tosi

en: true
fi: tosi

en: WARNING: could not parse file:
    %(file)s
    because %(error)s -- recreating it
fi: VAROITUS: ei voitu jäsentää tiedostoa:
    %(file)s
    koska %(error)s -- luo se uudestaan

en: %(father)s and %(mother)s
fi: %(father)s ja %(mother)s

en: the person
fi: henkilö

en: the family
fi: perhe

en: the place
fi: paikka

en: the event
fi: tapahtuma

en: the repository
fi: arkisto

en: the note
fi: lisätieto

en: the media
fi: media

en: the source
fi: lähde

en: the filter
fi: suodin

en: the citation
fi: lainaus

en: See details
fi: Katso tiedot

en: WARNING: PIL module not loaded.  Image cropping in report files will be impaired.
fi: VAROITUS: PIL-moduulia ei ladattu. Kuvan rajaaminen raporttitiedostoon ei toimi.

[ctx: Person]
en: TITLE
fi: TITTELI

[ctx: Person]
en: Title
fi: Titteli

en: GIVEN
fi: ETUNIMI

en: SURNAME
fi: SUKUNIMI

[ctx: Name]
en: CALL
fi: KUTSUMANIMI

[ctx: Name]
en: Call
fi: Kutsumanimi

[ctx: Name]
en: COMMON
fi: YLEISNIMI

[ctx: Name]
en: Common
fi: Yleisnimi

en: INITIALS
fi: NIMIKIRJAIMET

en: Initials
fi: Nimikirjaimet

en: SUFFIX
fi: LOPPULIITE

en: PRIMARY
fi: PÄÄNIMI

[ctx: Name]
en: Primary
fi: Päänimi

en: PRIMARY[PRE]
fi: PÄÄNIMI[ETU]

en: Primary[pre]
fi: Päänimi[etu]

en: PRIMARY[SUR]
fi: PÄÄNIMI[SUK]

en: Primary[sur]
fi: Päänimi[suk]

en: PRIMARY[CON]
fi: PÄÄNIMI[YLE]

en: Primary[con]
fi: Päänimi[yle]

en: PATRONYMIC
fi: PATRONYYMI

en: PATRONYMIC[PRE]
fi: PATRONYYMI[ETU]

en: Patronymic[pre]
fi: Patronyymi[etu]

en: PATRONYMIC[SUR]
fi: PATRONYYMI[SUK]

en: Patronymic[sur]
fi: Patronyymi[suk]

en: PATRONYMIC[CON]
fi: PATRONYYMI[YLE]

en: Patronymic[con]
fi: Patronyymi[yle]

en: RAWSURNAMES
fi: RAWSUKUNIMET

en: Rawsurnames
fi: Rawsukunimet

en: NOTPATRONYMIC
fi: EIPATRONYYMI

en: Notpatronymic
fi: eipatronyymi

en: PREFIX
fi: ETULIITE

en: NICKNAME
fi: LEMPINIMI

en: FAMILYNICK
fi: PERHELEMPINIMI

en: Familynick
fi: Perhelempinimi

en: %(north_latitude)s N
fi: %(north_latitude)s P

en: %(south_latitude)s S
fi: %(south_latitude)s E

en: %(east_longitude)s E
fi: %(east_longitude)s I

en: %(west_longitude)s W
fi: %(west_longitude)s L

en: Degree, minutes, seconds notation
fi: Asteen, minuutin, sekunnin merkintä

en: Degree, minutes, seconds notation with :
fi: Asteiden, minuuttien ja sekuntien merkintä :

en: Degree notation, 4 decimals
fi: Astemerkintä, 4 desimaalia

en: Degree notation, 8 decimals (precision like ISO-DMS)
fi: Astemerkintä, 8 desimaalia (tarkkuus kuten ISO-DMS)

en: Output format for the Swedish coordinate system RT90
fi: Ruotsin RT90-koordinaatiston tulostusmuoto

en: Python modules
fi: Python moduulit

en: GObject introspection modules
fi: GObjectin introspektiomoduulit

en: Executables
fi: Suoritettavat

en: male
fi: mies

en: female
fi: nainen

[ctx: gender]
en: unknown
fi: tuntematon

[ctx: gender]
en: other
fi: muut

en: Invalid
fi: Virheellinen

en: Very High
fi: Erittäin korkea

en: High
fi: Korkea

en: Low
fi: Matala

en: Very Low
fi: Erittäin matala

en: A legal or common-law relationship between a husband and wife
fi: Laillinen tai tapaoikeudellinen suhde aviomiehen ja vaimon välillä

en: No legal or common-law relationship between man and woman
fi: Ei laillista tai tapaoikeudellista suhdetta miehen ja naisen välillä

en: An established relationship between members of the same sex
fi: Vakiintunut suhde samaa sukupuolta olevien henkilöiden välillä

en: Unknown relationship between a man and woman
fi: Tuntematon suhde miehen ja naisen välillä

en: An unspecified relationship between a man and woman
fi: Määrittelemätön suhde miehen ja naisen välillä

en: The data can only be recovered by Undo operation or by quitting with abandoning changes.
fi: Tiedot voidaan palauttaa Peru-toiminnolla tai lopettamalla ohjelma muutokset hyläten.

en: Female
fi: Nainen

en: Male
fi: Mies

en: Asexuality, sexless, genderless
fi: Aseksuaalisuus, seksitön, sukupuoleton

en: Transgender, hermaphrodite (in entomology)
fi: Transsukupuoliset, hermafrodiitti (entomologiassa)

en: Lesbianism
fi: Lespolaisuus

en: Male homosexuality
fi: Mies homoseksualisuus

en: Heterosexuality
fi: Heteroseksuaalisuus

en: Transgender
fi: Transsukupuolinen

en: Neuter
fi: Neutrisukuinen

en: Illegitimate
fi: Avioton

en: Baptism/Christening
fi: Kaste/ristiäiset

en: Engaged
fi: Kihloissa

en: Unmarried partnership
fi: Naimaton parisuhde (Avoliitto)

en: Buried
fi: Haudattu

en: Cremated/Funeral urn
fi: Tuhkattu/tuhkauurna

en: Killed in action
fi: Kaatui taistelussa

en: Extinct
fi: Kadonnut

en: Nothing
fi: Ei mitään

en: Skull and crossbones
fi: Kallo ja sääriluut

en: Orthodox cross
fi: Ortodoksinen risti

en: Chi rho
fi: Khii Rhoo

en: Cross of Lorraine
fi: Lorrainen risti

en: Cross of Jerusalem
fi: Jerusalemin risti

en: Star and crescent
fi: Tähti ja puolikuu

en: West Syriac cross
fi: Länsi-Syyrian risti

en: East Syriac cross
fi: Itä-Syyrian risti

en: Heavy Greek cross
fi: Vahvennettu Kreikkalainen risti

en: Latin cross
fi: Latinalainen risti

en: Shadowed White Latin cross
fi: Varjostettu valkoinen latinalainen risti

en: Maltese cross
fi: Maltanristi

en: Star of David
fi: Daavidin tähti

en: Dead
fi: Kuollut

en: Unknown, created to replace a missing note object.
fi: Tuntematon, luotu korvaamaan puutuva lisätiedon objekti.

en: Unknown, was missing %(time)s (%(count)d)
fi: Tuntematon, puuttui %(time)s (%(count)d)

en: Objects referenced by this note were missing in a file imported on %s.
fi: Tuontitiedostossa %s ei ollut tämän lisätiedon viittaamia objekteja.

en: Arabic
fi: arabia

en: Bulgarian
fi: bulgaria

en: Breton
fi: bretoni

en: Catalan
fi: katalaani

en: Czech
fi: tsekki

en: Danish
fi: tanska

en: German
fi: saksa

en: German (Austria)
fi: Saksa (Itävalta)

en: Greek
fi: kreikka

en: English (USA)
fi: englanti (US)

en: English
fi: englanti

en: Esperanto
fi: esperanto

en: Spanish
fi: espanja

en: Farsi
fi: persia

en: Finnish
fi: suomi

en: French
fi: ranska

en: Gaelic
fi: gaeli

en: Galician
fi: galego

en: Hebrew
fi: heprea

en: Croatian
fi: kroatia

en: Hungarian
fi: unkari

en: Indonesian
fi: Indonesia

en: Icelandic
fi: islanti

en: Italian
fi: italia

en: Japanese
fi: japani

en: Korean
fi: Korea

en: Lithuanian
fi: liettua

en: Macedonian
fi: makedonia

en: Norwegian Bokmal
fi: kirjanorja

en: Dutch
fi: hollanti

en: Norwegian Nynorsk
fi: uusnorja

en: Polish
fi: puola

en: Portuguese (Brazil)
fi: brasilianportugali

en: Portuguese (Portugal)
fi: euroopanportugali

en: Romanian
fi: romania

en: Russian
fi: venäjä

en: Slovak
fi: slovakian

en: Slovenian
fi: sloveeni

en: Albanian
fi: albania

en: Serbian
fi: serbian

en: Swedish
fi: ruotsi

en: Tamil
fi: tamili

en: Turkish
fi: turkki

en: Ukrainian
fi: ukraina

en: Vietnamese
fi: vietnam

en: Chinese (Simplified)
fi: kiina (Simplified)

en: Chinese (Hong Kong)
fi: kiina (Hongkong)

en: Chinese (Traditional)
fi: Windows kiinalainen perinteinen (CP 950) tai Big-5

en: Your Python version does not meet the requirements. At least Python %(v1)d.%(v2)d.%(v3)d is needed to start Gramps.
    
    Gramps will terminate now.
fi: Python-versiosi ei vastaa vaatimuksia. Gramps tarvitsee vähintään Python %(v1)d.%(v2)d.%(v3)d version.
    
    Gramps suljetaan nyt.

en: The orjson package is needed to start Gramps.
    
    Gramps will terminate now.
fi: Orjson-pakettia tarvitaan Grampsin käynnistämiseen.
    
    Gramps suljetaan nyt.

en: not found
fi: ei löytynyt

en: not found because exiv2 is not installed
fi: ei löydy, koska exiv2:ta ei ole asennettu

en: Installed but does not supply version
fi: asennettu, mutta ei tarjoa versiota

en: installed
fi: asennettu

en: Configuration error:
fi: Kokoonpanon virhe:

en: Could not read configuration
fi: Määritystä ei voitu lukea

en: A definition for the media type %s could not be found 
    
     Possibly the installation of Gramps was incomplete. Make sure something to handle the media types of Gramps is installed.
fi: Mediatyypin %s määritelmää ei löydy
    
     Grampsin asennus on mahdollisesti keskeneräinen. Varmista, että Grampsin mediatyyppien käsittely on oikein asennettu.

en: Much of Gramps' artwork is either from
    the Tango Project or derived from the Tango
    Project. This artwork is released under the
    Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5
    license.
fi: Suuri osa Gramps:in grafiikoista on joko
    suoraanTango-projektista tai siitä
    muokattuja. Nämä grafiikat on julkaistu
    Create Commons Attribution-ShareAlike 2.5
    lisenssillä.

en: Gramps Homepage
fi: Gramps-kotisivu

en: Contributions by
fi: Sisällön tuottanut

en: Distribution: %s
fi: Jakelu: %s

en: OS: %s
fi: Käyttöjärjestelmä: %s

[ctx: manual]
en: Using_the_Clipboard
fi: Leikep.C3.B6yd.C3.A4n_k.C3.A4ytt.C3.B6

en: Family Event
fi: Perhetapahtuma

en: Family Attribute
fi: Perheen ominaisuus

en: Volume/Page: %(pag)s -- %(sourcetext)s
fi: Osa/sivu: %(pag)s -- %(sourcetext)s

en: Event ref
fi: Tapahtuman viite

en: Child ref
fi: Lapsen viite

en: Clipboard
fi: Leikepöytä

en: Any changes are saved immediately
fi: Kaikki muutokset tallennetaan välittömästi

[ctx: the object]
en: See %s details
fi: Avaa %s ikkunaan

[ctx: the object]
en: Make %s active
fi: Aktivoi %s

[ctx: the object]
en: Create Filter from %s selected...
fi: Luo suodin valitusta %s ...

en: Tree View: first column "%s" cannot be changed
fi: Puunäkymä: ensimmäistä saraketta "%s" ei voi vaihtaa

en: Drag and drop the columns to change the order
fi: Raahaa ja pudota sarakkeita järjestyksen muuttamiseksi

en: _Apply
fi: _Käytä

en: Display
fi: Näyttö

en: Column Name
fi: Sarakkeen nimi

en: Father's surname
fi: Isän sukunimi

en: Combination of mother's and father's surname
fi: Yhdistelmä isän ja äidin sukunimistä

en: Icelandic style
fi: Islantilaisittain

en: Display Name Editor
fi: Näytä nimimuokkain

en: _Close
fi: _Sulje

en: The following keywords are replaced with the appropriate name parts:<tt>
      <b>Given</b>   - given name (first name)     <b>Surname</b>  - surnames (with prefix and connectors)
      <b>Title</b>   - title (Dr., Mrs.)           <b>Suffix</b>   - suffix (Jr., Sr.)
      <b>Call</b>    - call name                   <b>Nickname</b> - nick name
      <b>Initials</b>- first letters of given      <b>Common</b>   - nick name, call, or first of given
      <b>Prefix</b>  - all prefixes (von, de)
    Surnames:
      <b>Rest</b>      - non primary surnames    <b>Notpatronymic</b>- all surnames, except pa/matronymic &amp; primary
      <b>Familynick</b>- family nick name        <b>Rawsurnames</b>  - surnames (no prefixes and connectors)
      <b>Primary, Primary[pre] or [sur] or [con]</b>- full primary surname, prefix, surname only, connector
      <b>Patronymic, or [pre] or [sur] or [con]</b> - full pa/matronymic surname, prefix, surname only, connector
    </tt>
    UPPERCASE keyword forces uppercase. Extra parentheses, commas are removed. Other text appears literally.
    
    <b>Example</b>: Dr. Edwin Jose von der Smith and Weston Wilson Sr ("Ed") - Underhills
         <i>Edwin Jose</i>: Given, <i>von der</i>: Prefix, <i>Smith</i> and <i>Weston</i>: Primary, <i>and</i>: [con], <i>Wilson</i>: Patronymic,
         <i>Dr.</i>: Title, <i>Sr</i>: Suffix, <i>Ed</i>: Nickname, <i>Underhills</i>: Familynick, <i>Jose</i>: Call.
fi: Seuraavat avainsanat on korvattu sopivilla nimen osilla:<tt>
      <b>Etunimi</b>        - etunimi (ensimmäinen)  <b>Sukunimi</b>   - sukunimet (etuliitteen ja liitossanojen kanssa)
      <b>Titteli</b>        - titteli (Tri., Rva.)   <b>Loppuliite</b> - loppuliite (pa/matronyymi, Jr., Sr.)
      <b>Kutsumanimi</b>    - kutsumanimi            <b>Lempinimi</b>  - lempinimi
      <b>Nimikirjaimet</b>  - etunimen alkukirjaimet <b>Yleisnimi</b>  - lempi- tai kutsumanimi, tai ensimmäinen etunimi
      <b>Etuliite</b>       - kaikki etuliitteet (von, de)
    Sukunimet:
      <b>Loputnimet</b>     - ei päänimiä         <b>Eipatronyymi</b>  - kaikki sukunimet, paitsi pa/matronyymi &amp; päänimi
      <b>Perhelempinimi</b> - perheen lisänimi    <b>Rawsukunimet</b>  - sukunimet (ei etuliitteitä ja liittäjiä)
      <b>Päänimi, Päänimi[etu] tai [suk] tai [yle]</b> - koko päänimi, etuliite, vain sukunimi, liittäjä
      <b>Patronyymi, tai [etu] tai [suk] tai [yle]</b> - koko pa/matronyymi sukunimi, etuliite, vain sukunimi, liittäjä
    </tt>
    SUURAAKKONEN avainsanat kirjoitetaan isoilla kirjaimilla. Poistetaan sulkumerkit ja pilkut. Muu teksti sellaisenaan.
    
    <b>Esimerkki</b>: Dr. Edwin Jose von der Smith and Weston Wilson Sr ("Ed") - Underhills
         <i>Edwin Jose</i>: Etunimi, <i>von der</i>: Etuliite, <i>Smith</i> ja <i>Weston</i>: Päänimi, <i>ja</i>: [yle], <i>Wilson</i>: Patronyymi,
         <i>Dr.</i>: Titteli, <i>Sr</i>: Loppuliite, <i>Ed</i>: Lempinimi, <i>Underhills</i>: Perhelempinimi, <i>Jose</i>: Kutsumanimi.

en:  Name Editor
fi:  Nimimuokkain

en: Invalid or incomplete format definition.
fi: Viallinen tai puutteellinen muotoilumääritelmä.

en: _Help
fi: _Ohje

en: Researcher
fi: Tutkija

en: State/County
fi: Lääni tai osavaltio

en: ZIP/Postal Code
fi: Postinumero

en: Email
fi: Sähköposti

en: Enter information about yourself so people can contact you when you distribute your Family Tree.
fi: Anna tietoja itsestäsi, jotta ihmiset voivat ottaa sinuun yhteyttä, kun jaat sukupuutasi.

en: ID Formats
fi: ID-muodot

en: Media Object
fi: Mediatiedosto

en: Default Gramps ID formats containing a letter prefix followed by a numerical string. "I%04d" creates IDs from I0000 to I9999. Large databases may need larger IDs. "I%06d" creates IDs from I000000 to I999999.
fi: Oletusarvoiset Gramps-ID muodot, jotka sisältävät kirjaimen etuliitteen ja sen jälkeen numeerisen merkkijonon. "I%04d" luo tunnukset välillä I0000 - I9999. Suuret tietokannat saattavat tarvita suurempia tunnuksia. "I%06d" luo tunnukset välillä I000000 - I999999.

en: Colors used for boxes in the graphical views
fi: Värit, joita käytetään graafisten näkymien laatikoissa

en: Dark colors
fi: Tummat värit

en: Light colors
fi: Vaaleat värit

en: Color scheme
fi: Värijärjestelmä

en: Restore to defaults
fi: Palauta oletusasetukset

en: Restore colors for current theme to default.
fi: Palauta nykyisen teeman värit oletusasetuksiksi.

en: Colors for Male persons
fi: Mieshenkilöiden värit

en: Colors for Female persons
fi: Naishenkilöiden värit

en: Colors for people who are neither male nor female
fi: Värit ihmisille, jotka eivät ole miehiä eivätkä naisia

en: Colors for Unknown persons
fi: Värit määrittämättömille henkilöille

en: Colors for Family nodes
fi: Perhesolmujen värit

en: Other colors
fi: Muut värit

en: Background for Alive
fi: Taustaväri elossaolevat

en: Background for Dead
fi: Taustaväri kuolleet

en: Border for Alive
fi: Reunaviiva elossaolevat

en: Border for Dead
fi: Reunaviiva kuolleet

en: Default background
fi: Oletustausta

en: Background for Married
fi: Taustaväri aviossa

en: Background for Unmarried
fi: Taustaväri naimaton

en: Background for Civil union
fi: Taustaväri parisuhteessa

en: Background for Unknown
fi: Taustaväri parisuhde tuntematon

en: Background for Divorced
fi: Taustaväri eronneet

en: Default border
fi: Oletus reunaviiva

en: Border for Divorced
fi: Eronneiden reunaviiva

en: Background for Home Person
fi: Tausta kotihenkilölle

en: Colors
fi: Värit

en: Warnings and Error dialogs
fi: Varoitukset ja virheikkunat

en: Suppress warning when adding parents to a child
fi: Älä näytä varoitusta lisättäessä vanhempia lapselle

en: Suppress warning when canceling with changed data
fi: Älä näytä varoitusta perumisesta kun tietoja on muutettu

en: Suppress warning about missing researcher when exporting to GEDCOM
fi: Älä näytä varoitusta puuttuvista tutkijan tiedoista GEDCOMiin vietäessä

en: Suppress tooltip warnings about data being saved immediately
fi: Estä työkaluvihjeen varoitukset siitä, että tiedot tallennetaan välittömästi

en: Show plugin status dialog on plugin load error
fi: Näytä laajennusten tilaikkuna kun lataaminen epäonnistuu

en: Warnings
fi: Varoitukset

en: Call
fi: Kutsumanimi

en: NotPatronymic
fi: Eipatronyymi

en: Enter to save, Esc to cancel editing
fi: Enter tallettaa ja Esc peruuttaa päivityksen

en: This format exists already.
fi: Muotoilu on jo olemassa.

en: Example
fi: Esimerkki

en: _Add
fi: _Lisää

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Remove
fi: _Poista

en: Display Options
fi: Näytön asetukset

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Automate Place format
fi: Automatisoi paikan muoto

en: Enables automatic place title generation using specified format.
fi: Mahdollistaa automaattisen paikannustiedoston generoinnin määritettyä muotoa käyttäen.

en: Custom name display options are unique to each family tree.
fi: Mukautetun nimen näyttövaihtoehdot ovat yksilöllisiä jokaiselle sukupuulle.

en: Consider single pa/matronymic as surname
fi: Harkitse sukunimeksi isäpuoleista patronyymiä tai äidinpuolesta matronyymiä

en: Date format *
fi: Päivämäärämuoto *

en: Years
fi: Vuodet

en: Years, Months
fi: Vuodet, Kuukaudet

en: Years, Months, Days
fi: Vuodet, Kuukaudet, Päivät

en: Age display precision *
fi: Iän näyttötarkkuus *

en: Round the year
fi: Pyöreät vuodet

en: Display ages for events after death *
fi: Näytä kuoleman jälkeisten tapahtumien iät *

en: Calendar on reports
fi: Kalenteriraportti

en: Calendar on input
fi: Kalenteri syötettäessä

en: On the previous day
fi: Edellisenä päivänä

en: On the next day
fi: Seuraavana päivänä

en: Only on leap years
fi: Vain karkausvuosina

en: For non leap years, anniversaries are displayed on either February 28, March 1 or not at all in Gregorian calendars
fi: Muina kuin karkausvuosina vuosipäivät näkyvät joko 28. helmikuuta, 1. maaliskuuta tai eivät lainkaan gregoriaanisissa kalentereissa

en: Show leap day anniversaries
fi: Näytä karkauspäivän vuosipäivät

en: Active person's name and ID
fi: Aktiivisen henkilön nimi ja ID

en: Relationship to home person
fi: Suhde kotihenkilöön (koettiin)

en: Status bar
fi: Tilapalkki

en: 
    Input Options
fi: 
    Syöttövaihtoehdot

en: Surname guessing
fi: Sukunimen arvaus

en: Default family relationship
fi: Oletusarvoinen perhesuhde

en: Hide LDS tab in person and family editors
fi: Piilota LDS-välilehti henkilö- ja perhemuokkauksissa

en: * Requires Restart
fi: * Vaatii uudelleenkäynnistyksen

en: Data
fi: Tiedot

en: Conditional Text Replacements
fi: Ehdolliset tekstinkorvaukset

en: Missing surname
fi: Puuttuva sukunimi

en: Missing given name
fi: Puuttuva etunimi

en: Missing record
fi: Puuttuva tietue

en: Private surname
fi: Yksityinen sukunimi

en: Private given name
fi: Yksityinen etunimi

en: Private record
fi: Yksityinen tietue

en: Change is not immediate
fi: Muutos ei tapahdu välittömästi

en: Changing the date format will not take effect until the next time Gramps is started.
fi: Päivämäärän muodon muutos tulee voimaan vasta kun Gramps on uudelleen käynnistetty.

en: Calculation limits
fi: Laskentarajat

en: Date 'about' year range: (date ± #)
fi: Päivämäärä "noin" vuosialue: (vuotta ± #)

en: Date 'after' year range:  (date + #)
fi: Päiväys "jälkeen" vuosialue:  (vuotta + #)

en: Date 'before' year range: (date - #)
fi: Päivämäärä "ennen" vuosialue: (vuotta - #)

en: Maximum age probably alive
fi: Korkein todennäköinen elinikä

en: Maximum sibling age difference
fi: Suurin mahdollinen sisarusten ikäero

en: Minimum years between generations
fi: Pienin mahdollinen vuosimäärä sukupolvien välillä

en: Average years between generations
fi: Keskimääräinen vuosimäärä sukupolvien välillä

en: Max generations for relationships
fi: Suurin sukupolvimäärä sukulaisuussuhteelle

en: Limits
fi: Rajaukset

en: Environment Settings
fi: Ympäristöasetukset

en: Display Tip of the Day
fi: Näytä päivän vinkki

en: Show useful information about using Gramps on startup.
fi: Näytä hyödyllisiä tietoja Grampsin käytöstä käynnistyksen yhteydessä.

en: Remember last Family Tree
fi: Muista viimeinen sukupuu

en: Don't open dialog to choose family tree to load on startup, just load last used.
fi: Älä avaa valintaikkunaa valitaksesi sukupuun ladattavaksi käynnistyksen yhteydessä, lataa vain viimeksi käytetty.

en: Remember last view displayed
fi: Muista viimeisin näytetty näkymä

en: Remember last view displayed and open it next time.
fi: Muista viimeinen näkymä ja avaa se seuraavan kerran.

en: Enable spell checker
fi: Ota käyttöön oikoluku

en: Enable the spelling checker for notes.
fi: Ota käyttöön lisätietojen oikoluku.

en: Gspell not loaded. Spell checking will not be available.
    To build it for Gramps see %(gramps_wiki_build_spell_url)s
fi: GtkSpell-ohjelma asentamatta. Oikeellisuustarkistukset eivät toimi.
    Katso miten saat sen mukaan Grampsiin %(gramps_wiki_build_spell_url)s

en: Show text label beside Navigator buttons *
fi: Näytä teksti navikointipalkin painikkeissa

en: Show or hide text beside Navigator buttons (People, Families, Events...).
    Requires Gramps restart to apply.
fi: Näytä tai piilota teksti navikointipainikkeiden vieressä (Henkilöt, Perheet, Tapahtumat ...).
    Vaatii Grampsin uudelleenkäynnistyksen.

en: Show Clipboard icon on toolbar
fi: Näytä leikepöydän kuvake työkalupalkissa

en: Show or hide the Clipboard icon on the toolbar.
fi: Näytä tai piilota leikepöydän kuvake työkalupalkissa.

en: Show Reports icon on toolbar
fi: Näytä Raportit-kuvake työkalurivillä

en: Show or hide the Reports icon on the toolbar.
fi: Näytä tai piilota Raportit-kuvake työkalupalkissa.

en: Show Tools icon on toolbar
fi: Näytä työkalut-kuvake työkalupalkissa

en: Show or hide the Tools icon on the toolbar.
fi: Näytä tai piilota työkalupalkin työkalut-kuvake.

en: Show Addons icon on toolbar
fi: Näytä laajennusten kuvake työkalurivillä

en: Show or hide the Addons icon on the toolbar.
fi: Näytä tai piilota laajennusten kuvake työkalurivillä.

en: Show Preferences icon on toolbar
fi: Näytä asetukset-kuvake työkalurivillä

en: Show or hide the Preferences icon on the toolbar.
fi: Näytä tai piilota asetukset-kuvake työkalupalkissa.

en: Both text and icons
fi: Teksti ja kuvakkeet

en: Text only
fi: Vain tekstinä

en: Icons only
fi: Vain kuvakkeet

en: Display text, icons or both on the toolbar buttons.
fi: Näytä teksti, kuvakkeet tai molemmat työkalupalkin painikkeissa.

en: Toolbar Style
fi: Työkalurivin tyyli

en: Show close button in gramplet bar tabs
fi: Näytä suljepainike gramplet-palkin kielekkäänä

en: Show close button to simplify removing gramplets from bars.
fi: Näytä sulkemispainike, jos haluat helpottaa gramplettien poistamista palkista.

en: Markup for invalid date format
fi: Merkintä virheelliselle päivämäärämuodolle

en: Convenience markups are:
    <b>&lt;b&gt;Bold&lt;/b&gt;</b>
    <big>&lt;big&gt;Makes font relatively larger&lt;/big&gt;</big>
    <i>&lt;i&gt;Italic&lt;/i&gt;</i>
    <s>&lt;s&gt;Strikethrough&lt;/s&gt;</s>
    <sub>&lt;sub&gt;Subscript&lt;/sub&gt;</sub>
    <sup>&lt;sup&gt;Superscript&lt;/sup&gt;</sup>
    <small>&lt;small&gt;Makes font relatively smaller&lt;/small&gt;</small>
    <tt>&lt;tt&gt;Monospace font&lt;/tt&gt;</tt>
    <u>&lt;u&gt;Underline&lt;/u&gt;</u>
    
    For example: &lt;u&gt;&lt;b&gt;%s&lt;/b&gt;&lt;/u&gt;
    will display <u><b>Underlined bold date</b></u>.
fi: Soveltuvat merkkaukset ovat:
    <b>&lt;b&gt;Bold&lt;/b&gt;</b>
    <big>&lt;big&gt;Makes font relatively larger&lt;/big&gt;</big>
    <i>&lt;i&gt;Italic&lt;/i&gt;</i>
    <s>&lt;s&gt;Strikethrough&lt;/s&gt;</s>
    <sub>&lt;sub&gt;Subscript&lt;/sub&gt;</sub>
    <sup>&lt;sup&gt;Superscript&lt;/sup&gt;</sup>
    <small>&lt;small&gt;Makes font relatively smaller&lt;/small&gt;</small>
    <tt>&lt;tt&gt;Monospace font&lt;/tt&gt;</tt>
    <u>&lt;u&gt;Underline&lt;/u&gt;</u>
    
    Esimerkiksi: &lt;u&gt;&lt;b&gt;%s&lt;/b&gt;&lt;/u&gt;
    näyttää <u><b>alleviivatun lihavoidun päiväyksen</b></u>.

en: Multiple surname box height
fi: Usean sukunimen laatikon korkeus

en: Enter height in pixels. When multiple surnames are entered, these names display in a box. This setting sets the size of this box.
fi: Syötä korkeus pikseleinä. Kun syötetään useita sukunimiä, nämä nimet näkyvät laatikossa. Tämä asetus määrittää laatikon koon.

en: Database Setting
fi: Tietokannan asetus

en: Database backend
fi: Tietokantaohjelmisto

en: 
    Database Location
fi: 
    Tietokannan sijainti

en: Host
fi: Isäntäkone

en: Port
fi: Portti

en: Database path
fi: Tietokannan polku

en: 
    Backup Management
fi: 
    Varmuuskopion hallinta

en: Backup path
fi: Varmuuskopion polku

en: Backup on exit
fi: Varmuuskopio poistuttaessa

en: Backup Your family tree on exit to Backup path specified above.
fi: Varmuuskopioi Sukupuu, kun olet poistanut yllä mainitun varmuuskopiointipolun.

en: Every 15 minutes
fi: 15 min. välein

en: Every 30 minutes
fi: 30 min. välein

en: Every hour
fi: Tunnin välein

en: Every 12 hours
fi: 12 tunnin välein

en: Every day
fi: Joka päivä

en: Autobackup
fi: Automaattinen varmuuskopio

en: 
    Family Tree's Media path
fi: 
    Sukupuun mediapolku

en: Base media path
fi: Median peruspolku

en: The base relative media path is specific to the active family tree. It is not a global setting. Each family tree is able to have a unique relative media path that is stored with the database.
fi: Suhteellinen perusmediapolku koskee vain aktiivista sukupuuta. Se ei ole globaali asetus. Jokaisella perhepuulla voi olla yksilöllinen suhteellinen mediapolku, joka tallennetaan tietokantaan.

en: Tag Records
fi: Tagi tietueet

en: Add tag on import
fi: Lisää oletustagi tuonnissa

en: Specified tag will be added to all records on import.
    Clear to set default value.
fi: Määritetty tagi lisätään tuonnin yhteydessä.
    Tyhjennä asettaaksesi oletusarvon.

en: 
    Source GEDCOM import
fi: 
    Lähde GEDCOM-tuonti

en: Add default source on GEDCOM import
fi: Lisää oletuslähde GEDCOM-tuonnissa

en: Import
fi: Tuonti

en: Select media directory
fi: Valitse mediatiedostojen hakemisto

en: _Cancel
fi: _Peru

en: Select database directory
fi: Valitse tietokannan hakemisto

en: Select backup directory
fi: Valitse varmuuskopion hakemisto

en: If checked, use the standard genealogic symbols (death symbol is user selectable).
    If not checked, you can use the lower panel to customize the symbols yourself.
fi: Jos tämä on valittuna, käytä tavallisia genealogisia symboleja (kuoleman symboli on käyttäjän valittavissa).
    Jos ei ole valittuna, voit mukauttaa symboleja itse alapaneelin avulla.

en: This can be useful if you want to add phonetic in a note to show how to pronounce a name or if you mix multiple languages like greek and russian.
fi: Tästä voi olla hyötyä, jos haluat lisätä foneettisia muistiinpanoja osoittamaan kuinka nimi äännetään tai jos sekoitat useita kieliä, kuten kreikkaa ja venäjää.

en: Use symbols
fi: Käytä symboleja

en: Select default death symbol
fi: Aseta oletusarvoinen symboli kuolemalle

en: Genealogical Symbols
fi: Sukututkimuksen symbolit

en: Death:
fi: Kuolema:

en: Partner
fi: Kumppani

en: Killed
fi: Surmattu

en: Default genealogy symbols replacement
fi: Sukututkimuksen oletussymbolien korvaaminen

en: You can set any text you want for this field.
    You can drag and drop a symbol from the symbol list above.
    It will be visible only if your font contains this glyph.
fi: Voit määrittää kenttään minkä tahansa haluamasi tekstin.
    Voit vetää ja pudottaa symbolin yllä olevasta symboliluettelosta.
    Se näkyy vain, jos fontti sisältää tämän merkin.

[ctx: character]
en: Tab
fi: Väli

en: Choose your dialect
fi: Valitse dialekti

en: Changes are immediate.
    This is used when exporting views in CSV format.
fi: Muutokset ovat välittömiä.
    Tätä käytetään vietäessä näkymiä CSV-muodossa.

en: Delimiter:
fi: Erotin:

en: Undo history warning
fi: Varoitus muokkaushistoriasta

en: Proceeding with import will erase the undo history for this session. In particular, you will not be able to revert the import or any changes made prior to it.
    
    If you think you may want to revert the import, please stop here and backup your database.
fi: Tuonnin jatkaminen poistaa muokkaushistorian tälle istunnolle. Et voi perua tuontia tai mitään muutoksia, joita olet tehnyt ennen sitä.
    
    Jos luulet, että saatat haluta perua tämän tuonnin, keskeytä tuonti ja tee tietokannastasi varmuuskopio.

en: _Proceed with import
fi: _Jatka tuontia

en: _Stop
fi: _Keskeytä

en: Are you sure you want to upgrade this Family Tree?
fi: Haluatko varmasti päivittää tämän sukupuun version?

en: I have made a backup,
    please upgrade my Family Tree
fi: Olen ottanut varmuuskopion, 
    päivitä nyt sukupuuni

en: Cancel
fi: Peru

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: Automatically detected
fi: Automaattisesti tunnistetut

en: Select file _type:
fi: Valitse _tiedostotyyppi:

en: Login
fi: Kirjautuminen

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Import Family Tree
fi: Tuo sukupuu

en: All supported files
fi: Kaikki tuetut tiedostot

en: File type "%s" is unknown to Gramps.
    
    Valid types are: Gramps database, Gramps XML, Gramps package, GEDCOM, and others.
fi: Tuntematon tiedostotyyppi "%s".
    
    Kelvolliset tiedostotyypit ovat Gramps tietokanta, Gramps XML, Gramps paketti, tai GEDCOM.

en: Cannot open file
fi: Tiedoston avaus ei onnistu

en: The selected file is a directory, not a file.
fi: Valittu on hakemisto, ei tiedosto.

en: You do not have read access to the selected file.
fi: Sinulla ei ole lukuoikeutta valittuun tiedostoon.

en: Cannot create file
fi: Tiedoston luonti ei onnistu

en: Could not import file: %s
fi: Tiedoston tuonti ei onnistu: %s

en: This file incorrectly identifies its character set, so it cannot be accurately imported. Please fix the encoding, and import again
fi: Tuonti ei onnistu, koska tiedostossa virheellinen merkistökoodaus. Korjaa koodaus ja tuo uudelleen

en: %s_-_Manage_Family_Trees
fi: %s_-_Sukupuiden_hallinta

en: Family_Trees_manager_window
fi: Uuden_sukupuun_aloittaminen

en: _Archive
fi: _Arkistoi

en: _Extract
fi: _Pura

en: Database Information
fi: Tietokannan tiedot

en: Setting
fi: Asetus

en: Family Trees
fi: Sukupuut

en: Family Tree name
fi: Sukupuun nimi

en: Database Type
fi: Tietokannan tyyppi

en: Break the lock on the '%s' database?
fi: Rikotaanko sukupuun '%s' lukitus?

en: Gramps believes that someone else is actively editing this database. You cannot edit this database while it is locked. If no one is editing the database you may safely break the lock. However, if someone else is editing the database and you break the lock, you may corrupt the database.
fi: Sukupuuta ei voi avata muokkausta varten, koska se on lukittu. Jos kukaan ei muokkaa sitä tällä hetkellä, voit rikkoa lukon. Huomaa, että jos samaa sukupuuta ollaan muokkaamassa jossain muussa (Gramps) ohjelmassa ja rikot lukon, sukupuu vahingoittuu.

en: Break lock
fi: Riko lukko

en: Rename failed
fi: Uudelleennimeäminen epäonnistui

en: An attempt to rename a version failed with the following message:
    
    %s
fi: Version uudelleennimeäminen epäonnistui ja tuotti seuraavan viestin:
    
    %s

en: Could not rename the Family Tree.
fi: Sukupuun uudelleennimeäminen epäonnistui.

en: Family Tree already exists, choose a unique name.
fi: Sukupuu on jo olemassa, valitse toinen nimi.

en: Extracting archive...
fi: Puretaan arkistoa...

en: Importing archive...
fi: Tuodaan arkistoa...

en: Remove the '%s' Family Tree?
fi: Poista sukupuu '%s'?

en: Removing this Family Tree will permanently destroy the data.
fi: Tämän sukupuun poisto tuhoaa tiedot pysyvästi.

en: Remove Family Tree
fi: Poista sukupuu

en: Remove the '%(revision)s' version of '%(database)s'
fi: Poista '%(revision)s' versio '%(database)s' tietokannasta

en: Removing this version will prevent you from extracting it in the future.
fi: Tämän version poisto estää sen palauttamisen tulevaisuudessa.

en: Remove version
fi: Poista versio

en: Deletion failed
fi: Poisto epäonnistui

en: An attempt to delete a version failed with the following message:
    
    %s
fi: Version poistoyritys epäonnistui ja tuotti seuraavan viestin:
    
    %s

en: Convert the '%s' database?
fi: Muunnetaanko '%s' tietokanta?

en: Do you wish to convert this family tree into a %(database_type)s database?
fi: Haluatko muuttaa tämän sukupuun tietokannaksi %(database_type)s?

en: Convert
fi: Muunna

en: Opening the '%s' database
fi: Avaa '%s' tietokanta

en: An attempt to convert the database failed. Perhaps it needs updating.
fi: Tietokannan muuntaminen epäonnistui. Ehkä se on päivitettävä.

en: Converting the '%s' database
fi: Muunnetaa '%s' tietokanta

en: An attempt to export the database failed.
fi: Tietokannan vieminen epäonnistui.

en: Converting data...
fi: Muunnetaan tiedot...

en: (Converted #%d)
fi: (Muunnettu #%d)

en: An attempt to import into the database failed.
fi: Tuonti tietokantaan epäonnistui.

en: Repair Family Tree?
fi: Korjataanko sukupuu?

en: If you click %(bold_start)sProceed%(bold_end)s, Gramps will attempt to recover your Family Tree from the last good backup. There are several ways this can cause unwanted effects, so %(bold_start)sbackup%(bold_end)s the Family Tree first.
    The Family Tree you have selected is stored in %(dirname)s.
    
    Before doing a repair, verify that the Family Tree can really no longer be opened, as the database back-end can recover from some errors automatically.
    
    %(bold_start)sDetails:%(bold_end)s Repairing a Family Tree actually uses the last backup of the Family Tree, which Gramps stored on last use. If you have worked for several hours/days without closing Gramps, then all this information will be lost! If the repair fails, then the original Family Tree will be lost forever, hence a backup is needed. If the repair fails, or too much information is lost, you can fix the original Family Tree manually. For details, see the webpage
    %(gramps_wiki_recover_url)s
    Before doing a repair, try to open the Family Tree in the normal manner. Several errors that trigger the repair button can be fixed automatically. If this is the case, you can disable the repair button by removing the file %(recover_file)s in the Family Tree directory.
fi: Jos napsautat %(bold_start)sJatka%(bold_end)s, Gramps yrittää palauttaa sukupuusi viimeisen onnistuneen varmuuskopion. Tästä voi olla monella tapaa haitallisia seuraamuksia, joten %(bold_start)svarmuuskopioi%(bold_end)s ensin sukupuu.
    Valitsemasi sukupuun talletuspaikka on %(dirname)s.
    
    Ennen korjausta varmista, että sukupuu ei ole avattavissa, koska tietokannan varmistus voi korjata joitain virheitä automaattisesti.
    
    %(bold_start)sLisätietoja:%(bold_end)s Sukupuun korjaus käyttää sukupuun viimeistä varmuuskopiota, jonka Gramps tallensi edellisellä käyttökerralla. Jos olet työskennellyt useita tunteja tai päiviä sulkematta Grampsia, kaikki tämän ajan tieto on menetetty! Jos korjaus epäonnistuu, alkuperäinen sukupuukin on menetetty, siksi tarvitaan varmuuskopio. Jos korjaus epäonnistuu tai menetetään liian paljon tietoa, voit korjata manuaalisesti alkuperäisen sukupuusi. Tarkemmin, katso nettisivua
    %(gramps_wiki_recover_url)s
    Yritä avata sukupuu normaalisti ennen korjausta. Monet korjausta ehdottavat tilanteet on korjattavissa ohjelmallisesti. Jos näin on, voit kytkeä korjauspainikkeen pois päältä poistamalla tiedoston %(recover_file)s sukupuun hakemistosta.

en: Proceed, I have taken a backup
fi: Jatka, olen ottanut varmuuskopion

en: Stop
fi: Keskeytä

en: Rebuilding database from backup files
fi: Uudelleen rakenna tietokanta varmennustiedostoista

en: Error restoring backup data
fi: Virhe varmuuskopion palautuksessa

en: Could not create Family Tree
fi: Sukupuun luonti epäonnistui

en: Retrieve failed
fi: Palautus epäonnistui

en: An attempt to retrieve the data failed with the following message:
    
    %s
fi: Tietojen palautus epäonnistui ja tuotti seuraavan viestin:
    
    %s

en: Archiving failed
fi: Arkistointi epäonnistui

en: An attempt to create the archive failed with the following message:
    
    %s
fi: Arkiston luonti epäonnistui ja tuotti seuraavan viestin:
    
    %s

en: Creating data to be archived...
fi: Luodaan arkistoitavia tietoja...

en: Saving archive...
fi: Tallennetaan arkistoa...

en: An attempt to archive the data failed with the following message:
    
    %s
fi: Tietojen arkistointiyritys epäonnistui ja tuotti seuraavan viestin:
    
    %s

en: Attempt to force closing the dialog
fi: Ikkuna yritettiin sulkea väkisin

en: Please do not force closing this important dialog.
    Instead select one of the available options
fi: Älä yritä väkisin sulkea tätä tärkeää ikkunaa.
    Valitse sen sijaan jokin esitetyistä vaihtoehdoista

en: Cannot load database
fi: Tietokantaa ei voi ladata

en: Open the Clipboard dialog
fi: Avaa Leikepöytä-ikkunan

en: Clip_board
fi: Leike_pöytä

en: Open the reports dialog
fi: Avaa Raportti-ikkunan

en: Reports
fi: Raportit

en: Open the tools dialog
fi: Avaa Työkalut-ikkunan

en: Tools
fi: Työkalut

en: Open Addon Manager
fi: Avaa laajennusten hallinta

en: Addons
fi: Laajennukset

en: Open Preferences
fi: Avaa asetukset

en: No active person
fi: Ei aktiivista henkilöä

en: No active family
fi: Ei aktiivista perhettä

en: No active event
fi: Ei aktiivista tapahtumaa

en: No active place
fi: Aktiivista paikkaa ei ole asetettu

en: No active source
fi: Aktiivista lähdettä ei ole asetettu

en: No active citation
fi: Aktiivista lainausta ei ole asetettu

en: No active repository
fi: Aktiivista arkistoa ei ole asetettu

en: No active media
fi: Aktiivista mediatiedostoa ei ole asetettu

en: No active note
fi: Aktiivista lisätietoa ei ole asetettu

en: No active object
fi: Ei aktiivista kohdetta

en: Danger: This is unstable code!
fi: Vaara: Tämä on epävakaata koodia!

en: This Gramps ('%s') is a development release.
fi: Tämä Gramps ('%s') on kehitys julkaisu.

en: This version is not meant for normal usage. Use at your own risk.
    
    This version may:
    1) Work differently than you expect.
    2) Fail to run at all.
    3) Crash often.
    4) Corrupt your data.
    5) Save data in a format that is incompatible with the official release.
    
    %(bold_start)sBACKUP%(bold_end)s your existing databases before opening them with this version, and make sure to export your data to XML every now and then.
fi: Tämä on kehitysversio. Ei normaalikäyttöön. Käytä omalla riskillä.
    
    Tämä versio voi:
    1) toimia toisin kuin odotat.
    2) olla kokonaan käynnistymättä.
    3) kaatua usein.
    4) rikkoa datasi.
    5) tallettaa datasi muotoon, joka on yhteensopimaton virallisen version kanssa.
    
    %(bold_start)sVARMUUSKOPIOI%(bold_end)s tietokantasi ennen tämän version avaamista ja varmista, että viet tietosi XML-muotoon silloin tällöin.

[ctx: manual]
en: Select_a_media_selector
fi: Valitse_mediatiedosto_ikkuna

en: Select a media object
fi: Valitse mediatiedosto

en: Select media object
fi: Valitse mediatiedosto

en: Import failed
fi: Tuonti epäonnistui

en: The filename supplied could not be found.
fi: Annettua tiedostoa ei löytynyt.

en: Cannot import %s
fi: Ei voi tuoda %s

en: Directory specified in preferences: Base path for relative media paths: %s does not exist. Change preferences or do not use relative path when importing
fi: Asetuksissa määritetty kansio: Median suhteellista peruspolkua %s ei löydy. Muuta asetuksia tai vältä käyttämästä suhteellista polkua tuonnissa

en: Cannot display %s
fi: Ei voida näyttää %s

en: Gramps is not able to display the image file. This may be caused by a corrupt file.
fi: Gramps ei pysty näyttämään kuvaa. Kuvatiedosto voi olla viallinen.

en: Create and add a new address
fi: Luo ja lisää uusi osoite

en: Remove the existing address
fi: Poista olemassa oleva osoite

en: Edit the selected address
fi: Muokkaa valittua osoitetta

en: Move the selected address upwards
fi: Siirrä valittu osoite ylöspäin

en: Move the selected address downwards
fi: Siirrä valittu osoite alaspäin

en: Postal
fi: Postinumero

en: _Addresses
fi: _Osoitteet

en: Create and add a new attribute
fi: Luo ja lisää uusi ominaisuus

en: Remove the existing attribute
fi: Poista olemassa oleva ominaisuus

en: Edit the selected attribute
fi: Muokkaa valittua ominaisuutta

en: Move the selected attribute upwards
fi: Siirrä valittu ominaisuus ylöspäin

en: Move the selected attribute downwards
fi: Siirrä valittu ominaisuus alaspäin

en: _Attributes
fi: _Ominaisuudet

en: _References
fi: _Viitteet

en: Edit reference
fi: Muokkaa viitettä

en: Add
fi: Lisää

en: Remove
fi: Poista

en: Share
fi: Jaa

en: Jump To
fi: Siirry

en: Move Up
fi: Siirrä ylös

en: Move Down
fi: Siirrä alas

en: Move Left
fi: Siirrä vasemmalle

en: Move right
fi: Siirrä oikealle

en: Create and add a new citation and new source
fi: Luo ja lisää uusi lainaus ja lähde

en: Remove the existing citation
fi: Poista olemassa oleva lainaus

en: Edit the selected citation
fi: Muokkaa valittua lainausta

en: Add an existing citation or source
fi: Lisää olemassa oleva lainaus tai lähde

en: Move the selected citation upwards
fi: Siirrä valittu lainaus ylöspäin

en: Move the selected citation downwards
fi: Siirrä valittu lainaus alaspäin

en: Publisher
fi: Julkaisija

en: Sorted date
fi: Päivämäärä lajittelu

en: Sorted confidence
fi: Lajiteltu luottamus

en: _Source Citations
fi: _Lähdelainaukset

en: Cannot share this reference
fi: Tätä viitettä ei voi jakaa

en: This citation cannot be created at this time. Either the associated Source object is already being edited, or another citation associated with the same source is being edited.
    
    To edit this citation, you need to close the object.
fi: Tätä lainausta ei voi luoda tällä kertaa. Viitattua lähdettä tai sen jotain muuta samaan lähteeseen liittyvää lainausta muokataan parhaillaan.
    
    Muokataksesi lainausta, sinun pitää sulkea lähde.

en: Add a new family event
fi: Lisää uusi perhetapahtuma

en: Remove the selected family event
fi: Poista valittu perhetapahtuma

en: Edit the selected family event or edit person
fi: Muokkaa valittua perhetapahtumaa tai henkilöä

en: Share an existing event
fi: Jaa olemassa oleva tapahtuma

en: Move the selected event upwards
fi: Siirrä valittu tapahtuma ylöspäin

en: Move the selected event downwards
fi: Siirrä valittu tapahtuma alaspäin

en: Role
fi: Rooli

en: _Events
fi: _Tapahtumat

en: This event reference cannot be edited at this time. Either the associated event is already being edited or another event reference that is associated with the same event is being edited.
    
    To edit this event reference, you need to close the event.
fi: Tapahtumaviitettä ei voi muokata. Viitattua tapahtumaa tai sen jotain muuta viitettä muokataan parhaillaan.
    
    Muokataksesi tapahtumaviitettä, sinun pitää sulkea tapahtuma.

en: Cannot edit this reference
fi: Tätä viitettä ei voi muokata

en: Cannot change Person
fi: Henkilön tallentaminen ei onnistu

en: You cannot change Person events in the Family Editor
fi: Et voi muuttaa henkilötapahtumia perhemuokkaimessa

en: _Gallery
fi: _Galleria

[ctx: verb:look at this]
note: Translators: _View means "to look at this"
en: _View
fi: _Näytä

en: Open Containing _Folder
fi: Avaa kansio

en: _Make Active Media
fi: Tee aktiiviseksi mediaksi

en: Non existing media found in the Gallery
fi: Löydetty Galleriasta media, jota vastaavaa tiedostoa ei löydy

en: This media reference cannot be edited at this time. Either the associated media object is already being edited or another media reference that is associated with the same media object is being edited.
    
    To edit this media reference, you need to close the media object.
fi: Tapahtumaviitettä ei voi muokata. Viitattua tapahtumaa tai sen jotain muuta viitettä muokataan parhaillaan.
    
    Muokataksesi tapahtumaviitettä, sinun pitää sulkea tapahtuma.

en: Drag Media Object
fi: Raahaa mediatiedosto

en: Create and add a new LDS ordinance
fi: Luo ja lisää uusi Mormonisakramentti

en: Remove the existing LDS ordinance
fi: Poista olemassa oleva Mormonisakramentti

en: Edit the selected LDS ordinance
fi: Muokkaa valittua Mormonisakramenttia

en: Move the selected LDS ordinance upwards
fi: Siirrä valittu Mormonisakramentti ylöspäin

en: Move the selected LDS ordinance downwards
fi: Siirrä valittu Mormonisakramentti alaspäin

en: _LDS
fi: _MAP

en: Alternate _Locations
fi: _Vaihtoehtoiset sijainnit

en: Create and add a new name
fi: Luo ja lisää uusi nimi

en: Remove the existing name
fi: Poista olemassa oleva nimi

en: Edit the selected name
fi: Muokkaa valittua nimeä

en: Move the selected name upwards
fi: Siirrä valittu nimi ylöspäin

en: Move the selected name downwards
fi: Siirrä valittu nimi alaspäin

en: Group As
fi: Ryhmittele

en: Notes Preview
fi: Lisätietojen esikatselu

en: _Names
fi: _Nimet

en: Set as Preferred name
fi: Aseta ensisijaiseksi nimeksi

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Preferred name
fi: Ensisijainen nimi

en: Alternative names
fi: Vaihtoehtoiset nimet

en: Create and add a new note
fi: Luo ja lisää uusi lisätieto

en: Remove the existing note
fi: Poista olemassa oleva lisätieto

en: Edit the selected note
fi: Muokkaa valittua lisätietoa

en: Add an existing note
fi: Lisää olemassa oleva lisätieto

en: Move the selected note upwards
fi: Siirrä valittu lisätieto ylöspäin

en: Move the selected note downwards
fi: Siirrä valittu lisätieto alaspäin

en: Preview
fi: Esikatselu

en: _Notes
fi: _Lisätiedot

en: Personal
fi: Henkilökohtainen

en: <Unknown>
fi: <Tuntematon>

en: Add a new personal event
fi: Lisää uusi henkilötapahtuma

en: Remove the selected personal event
fi: Poista valittu henkilötapahtuma

en: Edit the selected personal event or edit family
fi: Muokkaa valittua henkilötapahtumaa tai perhettä

en: Move the selected event upwards or change family order
fi: Siirrä valittu tapahtuma ylöspäin tai muuta perheiden järjestystä

en: Move the selected event downwards or change family order
fi: Siirrä valittu tapahtuma alaspäin tai muuta perheiden järjestystä

en: Cannot change Family
fi: Perheen tallentaminen ei onnistu

en: You cannot change Family events in the Person Editor
fi: Perhetapahtumia ei voi muokata henkilömuokkaimessa

en: Create and add a new association
fi: Luo ja lisää uusi liitos

en: Remove the existing association
fi: Poista olemassa oleva liitos

en: Edit the selected association
fi: Muokkaa valittua liitosta

en: Move the selected association upwards
fi: Siirrä valittu liitos ylöspäin

en: Move the selected association downwards
fi: Siirrä valittu liitos alaspäin

en: _Associations
fi: _Liitokset

en: Godfather
fi: Kummisetä

en: Create and add a new place name
fi: Luo ja lisää uusi paikan nimi

en: Remove the existing place name
fi: Poista nykyinen paikan nimi

en: Edit the selected place name
fi: Muokkaa valitun paikan nimeä

en: Move the selected place name upwards
fi: Siirrä valittua paikannimeä ylöspäin

en: Move the selected place name downwards
fi: Siirrä valittua paikannimeä alaspäin

en: Alternative Names
fi: Vaihtoehtoiset nimet

en: Enclosed By
fi: Ympärillä

en: Place cycle detected
fi: Paikkojen suhteissa kehä

en: The place you are adding is already enclosed by this place
fi: Paikka, jota lisäät sisältyy jo tähän paikkaan

en: Create and add a new repository
fi: Luo ja lisää uusi arkisto

en: Remove the existing repository
fi: Poista olemassa oleva arkisto

en: Edit the selected repository
fi: Muokkaa valittua arkistoa

en: Add an existing repository
fi: Lisää olemassa oleva arkisto

en: Move the selected repository upwards
fi: Siirrä valittu arkisto ylöspäin

en: Move the selected repository downwards
fi: Siirrä valittu arkisto alaspäin

en: _Repositories
fi: _Arkistot

en: This repository reference cannot be edited at this time. Either the associated repository is already being edited or another repository reference that is associated with the same repository is being edited.
    
    To edit this repository reference, you need to close the repository.
fi: Arkistoviitettä ei voi muokata. Joko viitattua arkistoa tai sen jotain muuta viitettä muokataan parhaillaan.
    
    Muokataksesi arkistoviitettä, sinun pitää sulkea arkisto.

en: Create and add a new surname
fi: Luo ja lisää uusi sukunimi

en: Remove the selected surname
fi: Poista valittu sukunimi

en: Edit the selected surname
fi: Muokkaa valittua sukunimeä

en: Move the selected surname upwards
fi: Siirrä valittu sukunimi ylöspäin

en: Move the selected surname downwards
fi: Siirrä valittu sukunimi alaspäin

en: Origin
fi: Alkuperä

en: Multiple Surnames
fi: Useita sukunimiä

en: Family Surnames
fi: Sukunimet

en: Create and add a new web address
fi: Luo ja lisää uusi nettiosoite

en: Remove the existing web address
fi: Poista olemassa oleva nettiosoite

en: Edit the selected web address
fi: Muokkaa valittua nettiosoitetta

en: Move the selected web address upwards
fi: Siirrä valittu nettiosoite ylöspäin

en: Move the selected web address downwards
fi: Siirrä valittu nettiosoite alaspäin

en: Jump to the selected web address
fi: Siirry valittuun nettiosoitteeseen

en: _Jump to
fi: _Siirry

[ctx: manual]
en: Address_Editor_dialog
fi: Osoitemuokkain_ikkuna

en: Address Editor
fi: Osoitemuokkain

[ctx: manual]
en: Attribute_Editor_dialog
fi: Ominaisuudet

en: Attribute Editor
fi: Ominaisuusmuokkain

en: New Attribute
fi: Uusi ominaisuus

en: Cannot save attribute
fi: Ei voi tallentaa ominaisuutta

en: The attribute type cannot be empty
fi: Ominaisuustyyppi ei voi olla tyhjä

[ctx: manual]
en: Child_Reference_Editor
fi: Lapsiviite_muokkain

en: Child Reference Editor
fi: Lapsiviitemuokkain

[ctx: manual]
en: New_Citation_dialog
fi: Uusi_lainaus_ikkuna

en: New Citation
fi: Uusi lainaus

en: Edit Citation
fi: Muokkaa lainausta

en: No source selected
fi: Lähdettä ei ole valittuna

en: A source is anything (personal testimony, video recording, photograph, newspaper column, gravestone...) from which information can be derived. To create a citation, first select the required source, and then record the location of the information referenced within the source in the 'Volume/Page' field.
fi: Lähde voi olla mikä tahansa sellainen asia (todistajanlausunto, nauhoite, valokuva, lehtijuttu, hautakivi...), josta on saatavissa tietoa. Lainauksen luomiseksi valitaan ensin ao. lähde ja sen jälkeen tallennetaan viitatun tiedon lähteessä oleva paikka "Osa/Sivu" kenttään.

en: Cannot save citation. ID already exists.
fi: Lainauksen tallentaminen ei onnistu. ID on jo käytössä.

en: You have attempted to use the existing Gramps ID with value %(id)s. This value is already used by '%(prim_object)s'. Please enter a different ID or leave blank to get the next available ID value.
fi: Yritit käyttää %(id)s Gramps ID:tä. Tätä ID:tä kuitenkin käyttää jo olemassa oleva '%(prim_object)s'. Anna jokin muu ID tai jätä ID tyhjäksi saadaksesi seuraavan vapaan ID:n.

en: Add Citation (%s)
fi: Lisää lainaus (%s)

en: Edit Citation (%s)
fi: Muokkaa lainausta (%s)

en: Regular
fi: Tavanomainen

en: Before
fi: Ennen

en: After
fi: Jälkeen

en: About
fi: Noin

en: Range
fi: Aikavälillä

en: From
fi: Alkaen

en: To
fi: Päättyen

en: Span
fi: Ajanjaksona

en: Estimated
fi: Arvioitu

en: Calculated
fi: Laskettu

[ctx: manual]
en: Editing_dates
fi: P.C3.A4iv.C3.A4m.C3.A4.C3.A4rien_muokkaus

en: Date selection
fi: Päivämäärän valinta

en: Correct the date or switch from `{cur_mode}' to `{text_mode}'
fi: Korjaa päivämäärä tai vaihda `{cur_mode}' muotoon`{text_mode}'

[ctx: manual]
en: New_Event_dialog
fi: Uusi_tapahtuma_ikkuna

en: Event: %s
fi: Tapahtuma: %s

en: New Event
fi: Uusi tapahtuma

en: Edit Event
fi: Muokkaa tapahtumaa

en: Cannot save event
fi: Tapahtumaa ei voi tallentaa

en: No data exists for this event. Please enter data or cancel the edit.
fi: Tapahtuman tiedot puuttuvat. Anna tiedot tai peru muokkaus.

en: Cannot save event. ID already exists.
fi: Tapahtumaa ei voi tallentaa. ID on jo käytössä.

en: The event type cannot be empty
fi: Tapahtumatyyppi ei voi olla tyhjä

en: Add Event (%s)
fi: Lisää tapahtuma (%s)

en: Edit Event (%s)
fi: Muokkaa tapahtumaa (%s)

[ctx: manual]
en: Event_Reference_Editor_dialog
fi: Tapahtumaviitteiden_muokkaus

en: Event Reference Editor
fi: Tapahtumaviite muokkain

en: _General
fi: _Yleiset

en: Modify Event
fi: Muuta tapahtumaa

en: Add Event
fi: Lisää tapahtuma

[ctx: manual]
en: Family_Editor_dialog
fi: Perhemuokkain_ikkuna

en: Create a new person and add the child to the family
fi: Luo uusi henkilö ja lisää lapsi perheeseen

en: Remove the child from the family
fi: Poista lapsi perheestä

en: Edit the child reference
fi: Muokkaa lapsiviitettä

en: Add an existing person as a child of the family
fi: Lisää olemassa oleva henkilö perheen lapseksi

en: Move the child up in the children list
fi: Siirrä lasta ylöspäin lapsilistassa

en: Move the child down in the children list
fi: Siirrä lasta alaspäin lapsilistassa

en: Paternal
fi: Isänpuoleinen

en: Maternal
fi: Äidinpuoleinen

en: Birth Date
fi: Syntymäaika

en: Death Date
fi: Kuolinaika

en: Birth Place
fi: Syntymäpaikka

en: Death Place
fi: Kuolinpaikka

en: Chil_dren
fi: La_pset

en: Edit child
fi: Muokkaa lasta

en: Add an existing child
fi: Lisää jo olemassa oleva lapsi

en: Edit relationship
fi: Muokkaa suhdetta

en: Select Child
fi: Valitse lapsi

en: Adding parents to a person
fi: Lisää vanhemmat henkilölle

en: It is possible to accidentally create multiple families with the same parents. To help avoid this problem, only the buttons to select parents are available when you create a new family. The remaining fields will become available after you attempt to select a parent.
fi: On mahdollista vahingossa luoda useita perheitä samoille vanhemmille. Ongelman välttämiseksi vain painikkeet vanhempien valitsemiseksi ovat käytössä uutta perhettä luotaessa. Loput kentistä ovat käytettävissä kun olet valinnut vanhemmat.

en: Family has changed
fi: Perhettä on muutettu

en: The %(object)s you are editing has changed outside this editor. This can be due to a change in one of the main views, for example a source used here is deleted in the source view.
    To make sure the information shown is still correct, the data shown has been updated. Some edits you have made may have been lost.
fi: Muokkaat %(object)s, mutta sitä/niitä on muutettu muualla kuin tässä muokkaimessa. Muutos on voitu tehdä muussa päänäkymässä, esim. tässä käytetty lähde on poistettu lähdenäkymässä.
    Näytetyn tiedon varmistamiseksi s on päivitetty ja joitakin tekemiäsi muutoksia on saattanut kadota.

en: family
fi: perhe

en: New Family
fi: Uusi perhe

en: Edit Family
fi: Muokkaa perhettä

en: Select a person as the mother
fi: Valitse henkilö äidiksi/kumppaniksi

en: Add a new person as the mother
fi: Lisää uusi henkilö äidiksi/kumppaniksi

en: Remove the person as the mother
fi: Poista henkilö äidin/kumppanin roolista

en: Select a person as the father
fi: Valitse henkilö isäksi/kumppaniksi

en: Add a new person as the father
fi: Lisää uusi henkilö isäksi/kumppaniksi

en: Remove the person as the father
fi: Poista henkilö isän/kumppanin roolista

en: Select Mother
fi: Valitse äiti/kumppani

en: Select Father
fi: Valitse isä/kumppani

en: Duplicate Family
fi: Olemassa oleva perhe

en: A family with these parents already exists in the database. If you save, you will create a duplicate family. It is recommended that you cancel the editing of this window, and select the existing family
fi: Perhe, jolla nämä henkilöt vanhempina, on jo olemassa. Talletus luo kopioin tästä perheestä. Parempi olisi perua tämän ikkunan muokkaus ja valita jo olemassa oleva perhe

en: Edit %s
fi: Muokkaa %s

en: A father cannot be his own child
fi: Isästä ei voi tehdä itsensä lasta

en: %s is listed as both the father and child of the family.
fi: %s on merkitty sekä tämän perheen isäksi että lapseksi.

en: A mother cannot be her own child
fi: Äidistä ei voi tehdä itsensä lasta

en: %s is listed as both the mother and child of the family.
fi: %s on merkitty sekä tämän perheen äidiksi että lapseksi.

en: Cannot save family
fi: Perheen tallentaminen ei onnistu

en: No data exists for this family. Please enter data or cancel the edit.
fi: Perheen tiedot puuttuvat. Anna tiedot tai peru muokkaus.

en: Cannot save family. ID already exists.
fi: Perheen tallentaminen ei onnistu. ID on jo käytössä.

en: You have attempted to use the existing Gramps ID with value %(id)s. This value is already used. Please enter a different ID or leave blank to get the next available ID value.
fi: Yritit käyttää %(id)s Gramps ID:tä . Tämä ID on kuitenkin jo käytössä. Anna jokin muu ID tai jätä ID tyhjäksi saadaksesi seuraavan vapaan ID:n.

en: Add Family
fi: Lisää perhe

[ctx: manual]
en: LDS_Ordinance_Editor
fi: Mormonisakramentti_muokkain

en: LDS Ordinance Editor
fi: Mormonisakramentti muokkain

en: %(father)s and %(mother)s [%(gramps_id)s]
fi: %(father)s ja %(mother)s [%(gramps_id)s]

[ctx: manual]
en: Link_Editor
fi: Linkkimuokkain

en: Link Editor
fi: Linkkimuokkain

en: Internet Address
fi: Internetosoite

en: Location Editor
fi: Sijaintimuokkain

[ctx: manual]
en: New_Media_dialog
fi: Uusi_mediatiedosto_ikkuna

en: New Media
fi: Uusi mediatiedosto

en: Edit Media Object
fi: Muokkaa mediatiedostoa

en: Cannot save media object
fi: Mediatiedostoa ei voi tallentaa

en: No data exists for this media object. Please enter data or cancel the edit.
fi: Mediatiedoston tiedot puuttuvat. Anna tiedot tai peru muokkaus.

en: Cannot save media object. ID already exists.
fi: Mediatiedoston talletus ei onnistu. ID on jo käytössä.

en: There is no media matching the current path value!
fi: Mikään media ei vastaa nykyistä polkua!

en: You have attempted to use the path with value '%(path)s'. This path does not exist! Please enter a different path
fi: Yritit käyttää '%(path)s' polkua. Tätä polkua ei ole olemassa. Anna jokin muu polku

en: Add Media Object (%s)
fi: Lisää mediatiedosto (%s)

en: Edit Media Object (%s)
fi: Muokkaa mediatiedostoa (%s)

[ctx: manual]
en: Media_Reference_Editor_dialog
fi: Medianviitteiden_muokkaus_ikkuna

en: Media Reference Editor
fi: Mediaviitemuokkain

en: Name Editor
fi: Nimimuokkain

[ctx: manual]
en: Name_Editor
fi: Nimimuokkain_ikkuna

en: Call name must be the given name that is normally used.
fi: Yhtä etunimistä tai niiden osaa käytetään normaalisti kutsumanimenä.

en: New Name
fi: Uusi nimi

en: Break global name grouping?
fi: Pura nimien ryhmittely?

en: All people with the name of %(surname)s will no longer be grouped with the name of %(group_name)s.
fi: Henkilöitä, joiden nimi on %(surname)s ei enää ryhmitellä nimellä %(group_name)s.

en: Continue
fi: Jatka

en: Return to Name Editor
fi: Palaa nimi muokkaimeen

en: Group all people with the same name?
fi: Ryhmitä kaikki henkilöt, joilla on sama nimi?

en: You have the choice of grouping all people with the name of %(surname)s with the name of %(group_name)s, or just mapping this particular name.
fi: Voit joko ryhmittää kaikki henkilöt, joilla on nimi %(surname)s, nimeen %(group_name)s, tai liittää vain tämän yhden nimen.

en: Group all
fi: Ryhmitä kaikki

en: Group this name only
fi: Liitä vain tämä nimi

[ctx: manual]
en: Editing_information_about_notes
fi: Lis.C3.A4tietomuokkain

en: Note: %(id)s - %(context)s
fi: Lisätieto: %(id)s - %(context)s

en: Note: %s
fi: Lisätieto: %s

en: New Note - %(context)s
fi: Uusi lisätieto - %(context)s

en: New Note
fi: Uusi lisätieto

en: _Note
fi: _Lisätieto

en: Edit Note
fi: Muokkaa lisätietoa

en: Cannot save note
fi: Lisätietoa ei voi tallentaa

en: No data exists for this note. Please enter data or cancel the edit.
fi: Lisätietiedot puuttuvat. Anna tiedot tai peru muokkaus.

en: Cannot save note. ID already exists.
fi: Lisätietoja ei voi tallentaa. ID on jo käytössä.

en: Add Note
fi: Lisää lisätieto

en: Person: %(name)s
fi: Henkilö: %(name)s

en: New Person: %(name)s
fi: Uusi henkilö: %(name)s

en: New Person
fi: Uusi henkilö

[ctx: manual]
en: Editing_information_about_people
fi: Henkil.C3.B6tietojen_muokkaus

en: Edit Person
fi: Muokkaa henkilöä

en: Edit Object Properties
fi: Muokkaa objektin ominaisuuksia

en: Make Active Person
fi: Aktivoi henkilö

en: Make Home Person
fi: Tee Kotihenkilöksi

en: Problem changing the gender
fi: Ongelma sukupuolen vaihdoksessa

en: Changing the gender caused problems with marriage information.
    Please check the person's marriages.
fi: Sukupuolenvaihto aiheuttaa ongelmia avioitumistietojen kanssa.
    Tarkista henkilön avioliitot.

en: Cannot save person
fi: Henkilön tallentaminen ei onnistu

en: No data exists for this person. Please enter data or cancel the edit.
fi: Henkilön tiedot puuttuvat. Anna tiedot tai peru muokkaus.

en: Cannot save person. ID already exists.
fi: Henkilön tallentaminen ei onnistu. ID on jo käytössä.

en: Add Person (%s)
fi: Lisää henkilö (%s)

en: Edit Person (%s)
fi: Muokkaa henkilöä (%s)

en: Unknown gender specified
fi: Määritetty tuntematon sukupuoli

en: The gender of the person is currently unknown. Usually, this is a mistake. Please specify the gender.
fi: Henkilön sukupuoli on tuntematon. Yleensä tämä on virhe. Anna sukupuoli.

en: _Male
fi: _Mies

en: _Female
fi: _Nainen

en: _Other
fi: _Muu

en: _Unknown
fi: _Tuntematon

[ctx: manual]
en: Person_Reference_Editor
fi: Henkil.C3.B6viite_muokkain

en: Person Reference Editor
fi: Henkilöviitemuokkain

en: Person Reference
fi: Henkilöviite

en: No person selected
fi: Ei valittua henkilöä

en: You must either select a person or Cancel the edit
fi: Valitse henkilö tai peru muokkaus

[ctx: manual]
en: Place_Editor_dialog
fi: Paikkamuokkain_ikkuna

en: Place: %s
fi: Paikka: %s

en: New Place
fi: Uusi paikka

en: Invalid latitude
    (syntax: 18°9'48.21"S, -18.2412 or -18:9:48.21)
fi: Virheellinen leveysaste
    (syntaksi: 18°9'48.21"S, -18.2412 or -18:9:48.21)

en: Invalid longitude
    (syntax: 18°9'48.21"E, -18.2412 or -18:9:48.21)
fi: Virheellinen pituusaste
    (syntaksi: 18°9'48.21"S, -18.2412 or -18:9:48.21)

en: Edit Place
fi: Muokkaa paikkaa

en: Cannot save place. Name not entered.
fi: Paikkaa ei voi tallentaa. Nimeä ei ole annettu.

en: You must enter a name before saving.
fi: Anna nimi ennen tallentamista.

en: Cannot save place. ID already exists.
fi: Paikan tallentaminen ei onnistu. ID on jo käytössä.

en: Add Place (%s)
fi: Lisää paikka (%s)

en: Edit Place (%s)
fi: Muokkaa paikkaa (%s)

en: Place Format Editor
fi: Paikanmuotomuokkain

en: New
fi: Uusi

[ctx: manual]
en: Place_Name_Editor_dialog
fi: Paikannimi_muokkain_ikkuna

en: Place Name Editor
fi: Paikannimen muokkain

en: Invalid ISO code
fi: Virheellinen ISO-koodi

en: Cannot save place name
fi: Paikannimen tallentaminen ei onnistu

en: The place name cannot be empty
fi: Paikannimi ei voi olla tyhjä

en: Place Reference Editor
fi: Paikkaviitemuokkain

en: Modify Place
fi: Muokkaa paikkaa

en: Add Place
fi: Lisää paikka

en: Save Changes?
fi: Tallenna muutokset?

en: If you close without saving, the changes you have made will be lost
fi: Tallentamatta sulkeminen hävittää tekemäsi muutokset

en: Cannot save repository. ID already exists.
fi: Arkiston tallennus ei onnistu. ID on jo käytössä.

en: Cannot save item. ID already exists.
fi: Kohdetta ei voi tallentaa. ID on jo olemassa.

en: Repository Reference Editor
fi: Arkistoviite muokkain

en: Repository: %s
fi: Arkisto: %s

en: New Repository
fi: Uusi arkisto

en: Repo Reference Editor
fi: Arkistoviitemuokkain

en: Modify Repository
fi: Muuta arkistoa

en: Add Repository
fi: Lisää arkisto

[ctx: manual]
en: New_Repository_dialog
fi: Uusi_arkisto_ikkuna

en: Edit Repository
fi: Muokkaa arkistoa

en: Cannot save repository
fi: Arkiston tallennus epäonnistui

en: No data exists for this repository. Please enter data or cancel the edit.
fi: Arkiston tiedot puuttuvat. Anna tiedot tai peru muokkaus.

en: Add Repository (%s)
fi: Lisää arkisto (%s)

en: Edit Repository (%s)
fi: Muokkaa arkistoa (%s)

[ctx: manual]
en: New_Source_dialog
fi: Uusi_l.C3.A4hde_Ikkuna

en: New Source
fi: Uusi lähde

en: Edit Source
fi: Muokkaa lähdettä

en: Cannot save source
fi: Lähteen tallentaminen ei onnistu

en: No data exists for this source. Please enter data or cancel the edit.
fi: Lähteen tiedot puuttuvat. Anna tiedot tai peru muokkaus.

en: Cannot save source. ID already exists.
fi: Lähteen tallentaminen ei onnistu. ID on jo käytössä.

en: Add Source (%s)
fi: Lisää lähde (%s)

en: Edit Source (%s)
fi: Muokkaa lähdettä (%s)

[ctx: manual]
en: Tag_selection_dialog
fi: Tagin_valintaikkuna

en: Tag selection
fi: Tagin valinta

[ctx: manual]
en: Internet_Address_Editor
fi: Internet-osoite_muokkain

en: Internet Address Editor
fi: Internet-osoitteen muokkain

[ctx: manual]
en: Add_Rule_dialog
fi: Lis.C3.A4.C3.A4_s.C3.A4.C3.A4nt.C3.B6_ikkuna

[ctx: manual]
en: Define_Filter_dialog
fi: M.C3.A4.C3.A4rittele_suodin

[ctx: manual]
en: Custom_Filters
fi: Mukautetut_suotimet

en: Person Filters
fi: Henkilösuotimet

en: Family Filters
fi: Perhesuotimet

en: Event Filters
fi: Tapahtumasuotimet

en: Place Filters
fi: Paikkasuotimet

en: Source Filters
fi: Lähdesuotimet

en: Media Filters
fi: Mediasuotimet

en: Repository Filters
fi: Arkistosuotimet

en: Note Filters
fi: Lisätietosuotimet

en: Citation Filters
fi: Lainaussuotimet

en: equal to
fi: sama kuin

en: greater than
fi: enemmän kuin

en: Not a valid ID
fi: ID ei kelpaa

en: Select...
fi: Valitse...

en: Select %s from a list
fi: Valitse %s listasta

en: Give or select a source ID, leave empty to find objects with no source.
fi: Anna tai valitse lähteen ID, jätä tyhjäksi löytääksesi ilman lähdettä olevat kohteet.

en: Family filter name:
fi: Perhesuodattimen nimi:

en: Include selected Gramps ID
fi: Lisää valittu Gramps ID

en: Use exact case of letters
fi: Käytä samaa kirjainkokoa

en: Regular-Expression matching:
fi: Säännöllisen lausekkeen poiminta:

en: Use regular expression
fi: Käytä säännöllistä lauseketta

en: Also family events where person is spouse
fi: Myös perhetapahtumat, joissa henkilö on puoliso

en: Only include primary participants
fi: Ota mukaan vain ensisijaiset osallistujat

en: degrees
fi: astetta

en: kilometers
fi: kilometriä

en: miles
fi: mailia

en: Use regular expressions
fi: Käytä säännöllisiä lausekkeita

en: Interpret the contents of string fields as regular expressions:
    .	A decimal point will match any character.
    ?	A question mark will match zero or one occurences of the previous character or group.
    *	An asterisk will match zero or more occurences.
    +	A plus sign will match one or more occurences.
    ()	Use parentheses to group expressions.
    |	Specify alternatives using a vertical bar.
    ^	A caret will match the start of a line.
    $	A dollar sign will match the end of a line.
fi: Tulkitse merkkijonokenttien sisältö säännöllisiksi lausekkeiksi:
    . Desimaalipiste vastaa mitä tahansa merkkiä.
    ? Kysymysmerkki vastaa nollaa tai yhtä edellisen merkin tai ryhmän esiintymää.
    * Asteriski vastaa nollaa tai useampaa esiintymää.
    + Plusmerkki vastaa yhtä tai useampaa esiintymää.
    () Käytä sulkeita lausekkeiden ryhmittelyyn.
    | Määritä vaihtoehdot pystypalkilla.
    ^ Merkkimerkki vastaa rivin alkua.
    $ Dollarin merkki vastaa rivin loppua.

en: Case sensitive
fi: Kirjainkoolla on merkitystä

en: Rule Name
fi: Säännön nimi

en: No rule selected
fi: Ei valittua sääntöä

en: Define filter
fi: Määrittele suodin

en: Add Rule
fi: Lisää sääntö

en: Edit Rule
fi: Muokkaa sääntöä

en: Filter Test
fi: Suodintesti

en: Comment
fi: Kommentti

en: Filter
fi: Suodin

en: Custom Filter Editor
fi: Mukautetun suotimen editori

en: Delete Filter?
fi: Poista suodin?

en: This filter is currently being used as the base for other filters. Deleting this filter will result in removing all other filters that depend on it.
fi: Tätä suodinta käytetään muissa suotimissa. Sen poistaminen tulee poistamaan myös kaikki sitä käyttävät suotimet.

en: Delete Filter
fi: Poista suodin

en: To select a person, use drag-and-drop or use the buttons
fi: Valitse henkilö vetämällä ja pudottamalla tai painikkeilla

en: No person given, click button to select one
fi: Henkilö puuttuu, valitse painiketta napsauttamalla

en: Edit person
fi: Muokkaa henkilöä

en: Select an existing person
fi: Valitse olemassa oleva henkilö

en: Add a new person
fi: Lisää uusi henkilö

en: Remove person
fi: Poista henkilö

en: To select a place, use drag-and-drop or use the buttons
fi: Valitaksesi paikan, vedä-ja-pudota se tai käytä painikkeita

en: No place given, click button to select one
fi: Paikka puuttuu, napsauta painiketta valitaksesi sellaisen

en: Edit place
fi: Muokkaa paikkaa

en: Select an existing place
fi: Valitse jo olemassa oleva paikka

en: Add a new place
fi: Lisää uusi paikka

en: Remove place
fi: Poista paikka

en: To select a source, use drag-and-drop or use the buttons
fi: Valitaksesi lähteen vedä-ja-pudota se tai käytä painikkeita

en: First add a source using the button
fi: Lisää ensin painikkeilla lähde

en: Edit source
fi: Muokkaa lähdettä

en: Select an existing source
fi: Valitse olemassa oleva lähde

en: Add a new source
fi: Lisää uusi lähde

en: Remove source
fi: Poista lähde

en: To select a media object, use drag-and-drop or use the buttons
fi: Valitaksesi mediatiedoston, vedä-ja-pudota se tai käytä painikkeita

en: No image given, click button to select one
fi: Kuva puuttuu, napsauta painiketta valitaksesi sellainen

en: Edit media object
fi: Muokkaa mediatiedostoa

en: Select an existing media object
fi: Valitse jo olemassa oleva mediatiedosto

en: Add a new media object
fi: Lisää uusi mediatiedosto

en: Remove media object
fi: Poista mediatiedosto

en: To select a note, use drag-and-drop or use the buttons
fi: Valitaksesi lisätiedon, vedä-ja-pudota se tai käytä painikkeita

en: No note given, click button to select one
fi: Lisätieto puuttuu, napsauta painiketta valitaksesi sellaisen

en: Select an existing note
fi: Valitse jo olemassa oleva lisätieto

en: Add a new note
fi: Lisää uusi lisätieto

en: Remove note
fi: Poista lisätieto

en: _Find
fi: _Etsi

en: _Clear
fi: _Tyhjennä

en: %s is
fi: %s on

en: %s contains
fi: %s sisältää

en: %s is not
fi: Näppäin %s ei ole sidottu mihinkään

en: %s does not contain
fi: %s ei sisällä

en: Updating display...
fi: Päivitetään näyttöä...

en: Source:
fi: Lähde:

en: Publication
fi: Julkaisu

en: Citation:
fi: Lainaus:

en: Volume/Page
fi: Osa/sivu

[ctx: Citation: Minimum Confidence]
en: Min. Conf.
fi: Alin luot.

en: Custom filter
fi: Mukautettu suodin

en: Participants
fi: Pääosalliset

en: Relationship
fi: Suhde

en: any
fi: mikä tahansa

en: Birth date
fi: Syntymäaika

en: example: "%(msg1)s" or "%(msg2)s"
fi: esimerkki: "%(msg1)s" tai "%(msg2)s"

en: Birth place
fi: Syntymäpaikka

en: Death date
fi: Kuolinaika

en: Death place
fi: Kuolinpaikka

en: Within
fi: Sisällä

en: This updates the view with the current filter parameters.
fi: Tämä päivittää näkymän nykyisillä suodatinparametreilla.

en: This resets the filter parameters to empty state.  The 'Find' button should be used to actually update the view to its defaults.
fi: Tämä nollaa suodatinparametrit tyhjään tilaan. 'Etsi' -painiketta tulisi käyttää päivittämään näkymä oletusarvoihinsa.

en: This opens a dialog to add a new custom filter based on the values given.
fi: Tämä avaa valintaikkunan, jossa voit lisätä uuden mukautetun suodattimen annettujen arvojen perusteella.

en: Reset
fi: Tyhjennä

en: Elapsed time: %.2fs
fi: Kulunut aika: %.2fs

en: You should select a place when using the 'Within' rule
fi: Sinun tulee valita paikka, kun käytät Sisällä-sääntöä

en: Supply at least one value
fi: Anna vähintään yksi arvo

en: Created by Filter gramplet on {today}
fi: Luotu gramplet suodin {today}

en: Image
fi: Kuva

en: _Title:
fi: _Nimike:

en: Convert to a relative path
fi: Muunna suhteelliseksi poluksi

en: Show all
fi: Näytä kaikki

en: Loading items...
fi: Ladataan kohteita...

en: _Delete
fi: _Poista

en: Book _name:
fi: Kirjan _nimi:

en: Clear the book
fi: Tyhjennä kirja

en: Save current set of configured selections
fi: Tallenna nykyiset asetetut valinnat

en: Open previously created book
fi: Avaa aikaisemmin luotu kirja

en: Manage previously created books
fi: Hallinnoi aikaisemmin luotuja kirjoja

en: Add an item to the book
fi: Lisää kirjaan

en: Remove currently selected item from the book
fi: Poista valittu kirjasta

en: Move current selection one step up in the book
fi: Siirrä valinta yhden askeleen ylös kirjassa

en: Move current selection one step down in the book
fi: Siirrä valinta yhden askeleen alas kirjassa

en: Configure currently selected item
fi: Muokkaa valitun asetuksia

en: Clear _All
fi: Tyh_jennä kaikki

en: Format _name:
fi: Muotoilun _nimi:

en: Format _definition:
fi: Muotoilun _määrittely:

en: The following conventions are used:
    <tt>  <b>%f</b> - Given Name       <b>%F</b> - GIVEN NAME
      <b>%l</b> - Surname          <b>%L</b> - SURNAME
      <b>%t</b> - Title            <b>%T</b> - TITLE
      <b>%p</b> - Prefix           <b>%P</b> - PREFIX
      <b>%s</b> - Suffix           <b>%S</b> - SUFFIX
      <b>%c</b> - Call name        <b>%C</b> - CALL NAME
      <b>%y</b> - Patronymic       <b>%Y</b> - PATRONYMIC</tt>
fi: Käytetään seuraavia käytäntöjä:
    <tt>  <b>%f</b> - Etunimi          <b>%F</b> - ETUNIMI
      <b>%l</b> - Sukunimi         <b>%L</b> - SUKUNIMI
      <b>%t</b> - Titteli          <b>%T</b> - TITTELI
      <b>%p</b> - Etuliite         <b>%P</b> - ETULIITE
      <b>%s</b> - Loppuliite       <b>%S</b> - LOPPULIITE
      <b>%c</b> - Kutsumanimi      <b>%C</b> - KUTSUMANIMI
      <b>%y</b> - Patronyymi       <b>%Y</b> - PATRONYYMI</tt>

en: Format definition details
fi: Muotoilun määrittelyn yksityiskohdat

en: Example:
fi: Esimerkki:

en: Revision comment - Gramps
fi: Versiokommentti - Gramps

en: Version description
fi: Version kuvaus

en: Family Trees - Gramps
fi: Sukupuut - Gramps

en: _Close Window
fi: _Sulje ikkuna

en: _Load Family Tree
fi: _Lataa sukupuu

en: _New
fi: _Uusi

en: _Info
fi: _Tiedot

en: _Rename
fi: Nimeä _uudelleen

en: Close
fi: Sulje

en: Con_vert
fi: Muunna

en: Re_pair
fi: Kor_jaa

en: Do not show this dialog again
fi: Älä näytä ikkunaa uudelleen

en: _Remove Object
fi: P_oista objekti

en: Remove object and all references to it from the database
fi: Poista objekti ja kaikki sen viitteet tietokannasta

en: _Keep Reference
fi: P_idä viite

en: Keep reference to the missing file
fi: Pidä viite puuttuvaan tiedostoon

en: _Select File
fi: _Valitse tiedosto

en: Select replacement for the missing file
fi: Valitse korvaava tiedosto

en: _Use this selection for all missing media files
fi: _Käytä tätä valintaa kaikille puuttuville media tiedostoille

en: If you check this button, all the missing media files will be automatically treated according to the currently selected option. No further dialogs will be presented for any missing media files.
fi: Valitsemalla tämän kaikkia puuttuvia media tiedostoja käsitellään voimassa olevan valinnan mukaisesti. Minkään puuttuvan mediatiedoston kohdalla ei näytetä varoitusta enää.

en: Cancel the rest of the operations
fi: Peru loput toiminnot

en: _No
fi: _Ei

en: Do not apply the operation to this item
fi: Älä käytä toimintoa tähän kohteeseen

en: _Yes
fi: _Kyllä

en: Apply the operation to this item
fi: Käytä toimintoa tähän kohteeseen

en: _Use this answer for the rest of the items
fi: _Käytä vastausta loppuihin kohteisiin

en: If you check this button, your next answer will apply to the rest of the selected items
fi: Jos valitset tämän painikkeen, seuraava vastauksesi sovelletaan muihin valittuihin kohteisiin

en: label
fi: nimike

en: Close _without saving
fi: Sulje tallentamatta

en: _Save
fi: _Tallenna

en: Do not ask again
fi: Älä kysy uudelleen

en: Gramps Warnings
fi: Gramps-varoitukset

en: Accept changes and close window
fi: Hyväksy muutokset ja sulje ikkuna

en: _Date:
fi: P_äivämäärä:

en: St_reet:
fi: Katu:

en: C_ity:
fi: Pa_ikkakunta:

en: The town or city of the address
fi: Osoitteessa oleva paikkakunta

en: _State/County:
fi: O_savaltio/maakunta:

en: _ZIP/Postal code:
fi: Pos_tinumero:

en: Postal code
fi: Postinumero

en: Cou_ntry:
fi: _Valtio tai liittovaltio:

en: Phon_e:
fi: Pu_helin:

en: Phone number linked to the address.
fi: Osoitteeseen liitetty puhelinnumero.

en: The state or county of the address in case a mail address must contain this.
fi: Sähköpostiosoitteessa on jossain tapauksessa sijaintia tarkentava osio (lääni, maakunta tms.).

en: Country of the address
fi: Osoitteessa oleva valtio

en: Mail address. 
    
    Note: Use Residence Event for genealogical address data.
fi: Sähköpostiosoite. 
    
    Huomaa: Käytä asuinpaikkatapahtumaa (Residence Event) sukututkimuksellisena osoitteena.

en: Privacy
fi: Yksityisyys

en: Invoke date editor
fi: Avaa päivämäärävalitsin

en: Date at which the address is valid.
fi: Päivämäärä osoittamaan milloin osoite oli voimassa.

en: _Locality:
fi: _Taajama:

en: The locality of the address
fi: Osoitteessa oleva taajama

en: _Attribute:
fi: _Ominaisuus:

en: _Value:
fi: _Arvo:

en: The value of the attribute. Eg. 1.8, Sunny, or Blue eyes.
fi: Ominaisuuden arvo. Esim. 1,8, Mörökölli tai sinisilmäinen..

en: The name of an attribute you want to use. For example: Height (for a person), Weather on this Day (for an event), ... 
    Use this to store snippets of information you collect and want to correctly link to sources. Attributes can be used for people, families, events and media.
     
    Note: several predefined attributes refer to values present in the GEDCOM standard.
fi: Haluamasi nimi ominaisuudelle. Esim. Pituus (henkilölle), Päivän sää (tapahtumalle),... 
    Käytä tätä tallentaaksesi keräämiäsi tiedonjyväsiä, joita haluat linkittää oikein. Ominaisuuksia voidaan käyttää henkilöissä, perheissä, tapahtumissa, mediatiedostoissa.
     
    Huomaa: monet ominaisuudet liittyvät GEDCOM standardissa oleviin arvoihin.

en: Relationship to _Mother:
fi: Suhde _äitiin:

en: Relationship to _Father:
fi: Suhde _isään:

en: Name Child:
fi: Lapsen nimi:

en: Open person editor of this child
fi: Avaa lapsen henkilömuokkain

en: Edition
fi: Koulutus

en: Specific location within the information referenced. For a published work, this could include the volume of a multi-volume work and the page number(s). For a periodical, it could include volume, issue, and page numbers. For a newspaper, it could include a column number and page number. For an unpublished source, this could be a sheet number, page number, frame number, etc. A census record might have a line number or dwelling and family numbers in addition to the page number.
fi: Viitatussa tiedossa oleva yksilöity sijaintipaikka. Esimerkkejä: Julkaisuissa tämä voi olla moniosaisen julkaisun osan numero ja sivunumerot. Aikakauskirjoissa vuosikerta, kuukausi ja sivunumero. Sanomalehdessä vuosi, päivä, sivu ja palsta. Kasteluetteloissa srk., arkistonumero, sivu, rivi, jne.

en: _Volume/Page:
fi: _Osa/sivu:

en: Con_fidence:
fi: _Luotettavuus:

en: The date of the entry in the source you are referencing, e.g. the date a house was visited during a census, or the date an entry was made in a birth log/registry.
fi: Viittaamasi lähteen merkinnän päivämäärä, esim. päivämäärä, jolloin talossa käytiin väestönlaskennan aikana, tai päivämäärä, jolloin merkintä tehtiin syntymälokiin/rekisteriin.

en: Conveys the submitter's quantitative evaluation of the credibility of a piece of information, based upon its supporting evidence. It is not intended to eliminate the receiver's need to evaluate the evidence for themselves.
    -Very Low =Unreliable evidence or estimated data.
    -Low =Questionable reliability of evidence (interviews, census, oral genealogies, or potential for bias for example, an autobiography).
    -High =Secondary evidence, data officially recorded sometime after event.
    -Very High =Direct and primary evidence used, or by dominance of the evidence.
fi: Välittää määrällisen arvion lähteen tietojen luotettavuudesta sen perustana olevien todisteiden perusteella. Sen tarkoituksena ei ole poistaa vastaanottajan tarvetta arvioida todisteita itse.
    - Erittäin matala = Epäluotettavia todisteita tai arvioituja tietoja.
    - Matala = Todennäköisesti luotettavia (haastattelut, väestönlaskenta, suulliset tiedot tai puolueelliset, esimerkiksi omaelämäkerta).
    - Korkea = Toissijainen todiste, tiedot on virallisesti kirjattu joskus tapahtuman jälkeen.
    - Erittäin korkea = Ensisijainen näyttö, tapahtumassa kirjattu tieto, alkuperäinen asiakirja, tai luotettava yhteislähde.

en: A unique ID to identify the citation
fi: Lainauksen ainutkertainen ID

en: Tags:
fi: Tagit:

en: Calenda_r:
fi: Kalente_ri:

en: Dua_l dated
fi: Kaksoispäivätty

en: Old Style/New Style
fi: Vanha tyyli/Uusi tyyli

en: Ne_w year begins:
fi: Uusi _vuosi alkaa:

en: Month-Day of first day of new year (e.g., "1-1", "3-1", "3-25")
fi: Kuukausi ja päivä osoittamaan milloin uusi vuosi alkaa (esim. "1-1", "3-1", "3-25")

en: Q_uality
fi: Laat_u

en: _Type
fi: _Tyyppi

en: _Day
fi: _Päivä

en: _Month
fi: _Kuukausi

en: _Year
fi: _Vuosi

en: Second date
fi: Toinen päivämäärä

en: D_ay
fi: P_äivä

en: Mo_nth
fi: K_uukausi

en: Y_ear
fi: _Vuosi

en: Te_xt comment:
fi: _Tekstikommentti:

en: Close window without changes
fi: Sulje ikkuna ilman muutoksia

en: _Event type:
fi: _Tapahtumatyyppi:

en: Show Date Editor
fi: Näytä Nimimuokkain

en: De_scription:
fi: _Kuvaus:

en: Description of the event. Leave empty if you want to autogenerate this with the tool 'Extract Event Description'.
fi: Tapahtuman kuvaus. Jätä tyhjäksi, jos aiot muodostaa sen "Eristä tapahtuman kuvaus" työkalulla ("Extract Event Description").

en: _Place:
fi: P_aikka:

en: Selector
fi: Valitsija

en: What type of event this is. Eg 'Burial', 'Graduation', ... .
fi: Tapahtuman tyyppi. Esim. Hautaus, Ylennys,...

en: Date of the event. This can be an exact date, a range (from ... to, between, ...), or an inexact date (about, ...).
fi: Tapahtumapäivä. Tarkka päivä tai aikaväli tai epämääräisempi kuten noin, ennen, jälkeen, laskettu, arvioitu...

en: A unique ID to identify the event
fi: Tapahtuman ainutkertainen ID

en: Reference information
fi: Vertailutiedot

en: _Role:
fi: _Rooli:

en: <b>Note:</b> Any changes in the shared event information will be reflected in the event itself, for all participants in the event.
fi: <b>Huom:</b> Kaikki muutokset jaetuissa tapahtumatiedoissa näkyvät myös muilla siinä mukana olleilla henkilöillä.

en: Shared information
fi: Jaetut tiedot

en: Abandon changes and close window
fi: Hylkää muutokset ja sulje ikkuna

[ctx: family]
en: Name:
fi: Nimi:

en: Birth:
fi: Syntymä:

en: Father/partner1
fi: Isä/kumppani1

en: Mother/partner2
fi: Äiti/kumppani2

en: Indicates if the record is private
fi: Osoittaa onko tietue yksityinen

en: Relationship Information
fi: Suhdetiedot

en: A unique ID for the family
fi: Perheen ainutkertainen ID

en: _Type:
fi: _Tyyppi:

en: The relationship type, eg 'Married' or 'Unmarried'. Use Events for more details.
fi: Suhteen tyyppi. Esim. Avioliitto, Avoliitto.. Anna tapahtumassa enemmän tietoja.

en: _Tags:
fi: Tagit:

en: Edit the tag list
fi: Muokkaa tagilistaa

en: Ordinance:
fi: Sakramentti:

en: LDS _Temple:
fi: _Mormonitemppeli:

en: _Family:
fi: _Perhe:

en: Select Family
fi: Valitse perhe

en: _Status:
fi: _Tila:

en: Gramps item:
fi: Gramps-kohde:

en: Internet Address:
fi: Nettiosoite:

en: _Link Type:
fi: _Linkkityyppi:

en: The town or city where the place is.
fi: Paikkakunta (esim. kaupunki tai kunta), jossa paikka sijaitsee.

en: S_treet:
fi: _Katu:

en: Ch_urch parish:
fi: _Seurakunta:

en: Lowest clergical division of this place. Typically used for church sources that only mention the parish.
fi: Seurakunta.

en: Co_unty:
fi: M_aakunta:

en: Third level of place division. Eg., in the USA a county.
fi: Kolmas taso paikkatiedossa. USA:ssa "county", Suomessa "maakunta".

en: _State:
fi: Lääni tai o_savaltio:

en: Second level of place division, eg., in the USA a state, in Germany a Bundesland.
fi: Toinen taso paikkatiedossa. USA:ssa "state", Suomessa "lääni".

en: The country where the place is.
fi: Paikan sijaintivaltio.

en: Lowest level of a place division: eg the street name.
fi: Paikkatiedon alin taso: esim. katuosoite, talo tai torppa.

en: A district within, or a settlement near to, a town or city.
fi: Kaupungeissa mm. kaupunginosa tai taajama. maaseudulla kylä.

en: _Path:
fi: _Polku:

en: Image preview
fi: Kuvan esikatselu

en: Path of the media object on your computer.
    Gramps does not store the media internally, it only stores the path! Set the 'Relative Path' in the Preferences to avoid retyping the common base directory where all your media is stored. The 'Media Manager' tool can help managing paths of a collection of media objects.
fi: Tietokoneesi mediatiedoston polku.
    Gramps ei tallenna mediaa sisäisesti, vaan vain polun! Määritä Asetuksissa 'Suhteellinen polku', jotta vältät kirjoittamisen yhteiseen perushakemistoon, johon kaikki mediasi on tallennettu. Medianhallinta -työkalu voi auttaa hallitsemaan mediaobjektien polkuja.

en: Descriptive title for this media object.
fi: Mediatiedostoa kuvaava nimi.

en: Open File Browser to select a media file on your computer.
fi: Avaa tiedostoselain avataksesi tietokoneeltasi löytyvän mediatiedoston.

en: Folder
fi: Hakemisto

en: A unique ID to identify the Media object.
fi: Mediatiedoston ainutkertainen ID.

en: A date associated with the media, eg., for a picture the date it is taken.
fi: Mediatiedostoon liittyvä päivämäärä, esim valokuvan ottamispäivä.

en: _Corner 2:  X
fi: Kulma 2:  X

en: If media is an image, select the specific part of the image you want to reference.
    You can use the mouse on the picture to select a region, or use these spinbuttons to set the top left, and bottom right corner of the referenced region. Point (0,0) is the top left corner of the picture, and (100,100) the bottom right corner.
fi: Jos mediatiedosto on kuva, valitse siitä se kohta johon viittaat.
    Valinta voi tapahtuma vetämällä hiirellä alue tai asettamalla painikkeilla kuvan vasen yläpiste ja oikea alapiste. Vasemman yläkulman koordinaatti on (0,0) ja oikean alakulman (100,100).

en: Referenced region of the image media object.
    Select a region with clicking and holding the mouse button on the top left corner of the region you want, dragging the mouse to the bottom right corner of the region, and then releasing the mouse button.
fi: Kuva-alueen valinta.
    Tartu napsauttamalla hiiren vasemmalla painikkeella kuva-alueen kulmassa tai reunassa, vedä kohdistin halumaasi kohtaan ja vapauta painike.

en: _Corner 1:  X
fi: Kulma 1:  X

en: If media is an image, select the specific part of the image you want to reference.
    You can use the mouse on the picture to select a region, or use these spinbuttons to set the top left, and bottom right corner of the referenced region. Point (0,0) is the top left corner of the picture, and (100,100) the bottom right corner.
fi: Jos mediatiedostosi on kuva, valitse siitä alue johon haluat viitata
    Valinta voi tapahtuma vetämällä hiirellä alue tai asettamalla painikkeilla kuvan vasen yläpiste ja oikea alapiste. Vasemman yläkulman koordinaatti on (0,0) ja oikean alakulman (100,100).

en: <b>Note:</b> Any changes in the shared media object information will be reflected in the media object itself.
fi: <b>Huom:</b> Kaikki muutokset jaetuissa tapahtumatiedoissa näkyvät myös muilla siinä mukana olleilla henkilöillä.

en: Double click image to view in an external viewer
fi: Kaksoisnapsauta kuvaa nähdäksesi sen erillisellä katseluohjelmalla

en: Type of media object as indicated by the computer, eg Image, Video, ...
fi: Anna mediatiedoston tyyppi tietokoneesi ilmaisemassa muodossa, esim. Valokuva, Video,...

en: Select a file
fi: Valitse tiedosto

en: Shared Information
fi: Jaetut tiedot

en: An identification of what type of Name this is, eg. Birth Name, Married Name.
fi: Nimen tyyppinimi, esim. Syntymänimi, Avionimi.

en: _Given:
fi: _Etunimi:

en: T_itle:
fi: T_itteli:

en: Suffi_x:
fi: _Loppuliite:

en: C_all Name:
fi: Kutsumanimi:

en: The person's given names
fi: Henkilön etunimet

en: _Nick Name:
fi: _Lempinimi:

en: Part of the Given name that is the normally used name. If background is red, call name is not part of Given name and will not be printed underlined in some reports.
fi: Etunimistä se, jota käytetään normaalisti etunimenä. Taustan ollessa punainen kutsumanimi ei mikään näistä ja kutsumanimeä ei tulosteta alleviivattuna joihinkin raportteihin.

en: A title used to refer to the person, such as 'Dr.' or 'Rev.'
fi: Henkilönimeen yleensä liitetty "titteli", kuten "Tri."

en: An optional suffix to the name, such as "Jr." or "III"
fi: Nimeen liittyvä valinnainen loppuliite kuten "patronyymi/matronyymi", "Jr" tai "III"

en: A descriptive name given in place of or in addition to the official given name.
fi: Virallisen nimen sijasta tai ohella käytetty kuvaileva nimi, kuten "Tauno Palo".

en: Given Name(s)
fi: Etunimet

en: _Family Nick Name:
fi: _Perheen lempinimi:

en: A non official name given to a family to distinguish them of people with the same family name. Often referred to as eg. Farm name.
fi: Epävirallinen perheelle annettu nimi, jolla perhe erottuu saman sukunimen kantajista. Usein mm. johdettu talon nimestä.

en: Family Names
fi: Perhenimi

en: G_roup as:
fi: _Ryhmittele:

en: _Sort as:
fi: _Järjestä:

en: _Display as:
fi: _Näytä:

en: People are displayed according to the name format given in the Preferences (the default).
    Here you can make sure this person is displayed according to a custom name format (extra formats can be set in the Preferences).
fi: Henkilöt näytetään Asetukset kohdassa annetun nimimuodon mukaisesti (oletus).
    Täällä voit varmistaa, että tämä henkilö näytetään mukautetun nimimuodon mukaan (lisämuotoja voidaan määrittää asetukset-kohdassa).

en: Dat_e:
fi: P_äivämäärä:

en: People are sorted according to the name format given in the Preferences (the default).
    Here you can make sure this person is sorted according to a custom name format (extra formats can be set in the Preferences).
fi: Henkilöt lajitellaan asetukset kohdassa annetun nimimuodon mukaan (oletus).
    Täällä voit varmistaa, että henkilö on lajiteltu mukautetun nimimuodon mukaan (lisämuotoja voidaan määrittää asetukset kohdassa).

en: The Person Tree view groups people under the primary surname. You can override this by setting here a group value. 
    You will be asked if you want to group this person only, or all people with this specific primary surname.
fi: Henkilöiden puunäkymä ryhmittelee henkilöt ensisijaisen sukunimensä alle. Voit poiketa tästä asettamalla tässä ryhmäarvon. 
    Sinulta kysytään, koskeeko ryhmittely vain tätä henkilöä vai kaikkia henkilöitä, joilla on sama ensisijainen sukunimi.

en: O_verride
fi: _Ylikirjoita

en: A Date associated with this name. Eg. for a Married Name, date the name is first used or marriage date.
fi: Tähän nimeen liittyvä päivämäärä. Esim. avionimessä avioitumispäivä.

en: Styled Text Editor
fi: Tyylimuokkain

en: A type to classify the note.
fi: Lisätietojen luokittelutyyppi.

en: A unique ID to identify the note.
fi: Lisätietojen ainutkertainen ID.

en: _Preformatted
fi: _Muotoiltu

en: When active the whitespace in your note will be respected in reports. Use this to add formatting layout with spaces, eg a table. 
    When not checked, notes are automatically cleaned in the reports, which will improve the report layout.
    Use monospace font to keep preformatting.
fi: Kun tyhjät välit toiminto on valittuna lisätiedossa, ne säilyvät raporteissa. Käytä tätä lisäämään muotoilua esim. Taulukko
    Kun toiminto ei ole valittuna lisätiedot siivotaan automaattisesti raporteissa, mikä vaikuttaa raportin ulkoasuun.
    Käytä muotoilua monospace-fontilla.

en: C_all:
fi: K_utsumanimi:

en: _Nick:
fi: _Lempinimi:

en: Click on a table cell to edit.
fi: Napsauta taulukon solua muokataksesi.

en: Use Multiple Surnames
    Indicate that the surname consists of different parts. Every surname has its own prefix and a possible connector to the next surname. Eg., the surname Ramón y Cajal can be stored as Ramón, which is inherited from the father, the connector y, and Cajal, which is inherited from the mother.
fi: Käytä useita sukunimiä
    Osoita sukunimen koostuvan eri osista. Jokaisella sukunimellä on etuliitteensä ja mahdollinen yhdistäjä seuraavaan sukunimeen. Esim., sukunimi Ramón y Cajal on talletettuna Ramón, joka periytyy isän puolelta, yhdistäjä y, ja Cajal, äidinpuolelta periytyvänä.

en: Set person as private data
fi: Aseta henkilö yksityiseksi tiedoksi

en: _Surname:
fi: _Sukunimi:

en: An optional prefix for the family that is not used in sorting, such as "de" or "van".
fi: Valinnainen etuliite sukunimelle, mitä ei käytetä lajittelussa, kuten "de" tai "van".

en: Part of a person's name indicating the family to which the person belongs
fi: osa henkilön nimestä joka ilmaisee suvun johon henkilö kuuluu

en: Go to Name Editor to add more information about this name
fi: Mene nimimuokkaimeen lisäämään tietoja tästä nimestä

en: O_rigin:
fi: A_lkuperä:

en: The origin of this family name for this family, eg 'Inherited' or 'Patronymic'.
fi: Tämän perheen sukunimen alkuperä, esim. "Periytynyt" tai "Patronyymi".

en: G_ender:
fi: _Sukupuoli:

en: A unique ID for the person.
fi: Henkilön ainutkertainen ID.

en: _Person:
fi: _Henkilö:

en: _Association:
fi: Liitos:

en: Description of the association, eg. Godfather, Friend, ...
    
    Note: Use Events instead for relations connected to specific time frames or occasions. Events can be shared between people, each indicating their role in the event.
fi: Suhteen kuvaus, eg. Kummi, Ystävä, ...
    
    Huomaa: Käytä mieluummin tapahtumia, koska niihin voidaan liittää useita henkilöitä ja kullekin roolinsa tapahtumassa.

en: Use the select button to choose a person that has an association to the edited person.
fi: Käytä valitse-painiketta valitaksesi henkilön, jolla on suhde muokattavaan henkilöön.

en: Select a person that has an association to the edited person.
fi: Valitse henkilö, jolta ensisijaiset tiedot tulevat liitetylle henkilölle.

en: Either use the two fields below to enter coordinates (latitude and longitude),
fi: Käytä kahta alla olevaa kenttää koordinaattien syöttöön (leveys- ja pituusaste),

en: L_atitude:
fi: _Leveysaste:

en: _Longitude:
fi: _Pituusaste:

en: Full title of this place.
fi: Paikan koko nimi.

en: Latitude (position above the Equator) of the place in decimal or degree notation.
    Eg, valid values are 12.0154, 50°52′21.92″N, N50°52′21.92″ or 50:52:21.92
    You can set these values via the Geography View by searching the place, or via a map service in the place view.
fi: Leveysaste (päiväntasaajan yläpuolella) desimaali- tai astenotaatiolla.
    Esim. kelvollisia arvoja ovat 12.0154, 50°52′21.92″N, N50°52′21.92″ tai 50:52:21.92
    Nämä arvot voi asettaa karttanäkymässä hakemalla paikka, tai karttapalvelun paikkanäkymässä.

en: Longitude (position relative to the Prime, or Greenwich, Meridian) of the place in decimal or degree notation.
    Eg, valid values are -124.3647, 124°52′21.92″E, E124°52′21.92″ or 124:52:21.92
    You can set these values via the Geography View by searching the place, or via a map service in the place view.
fi: Pituusaste (etäisyys nollameridiaanista=Greenwichistä) desimaali- tai astenotaatiolla.
    Esim. kelvollisia arvoja ovat 124.3647, 124°52′21.92″E, E124°52′21.92″ tai 124:52:21.92
    Nämä arvot voi asettaa karttanäkymässä hakemalla paikka, tai karttapalvelun paikkanäkymässä.

en: or use copy/paste from your favorite map provider (format : latitude,longitude) in the following field:
fi: tai kopioi/liitä arvot suosikki kartastasi (formaatti: leveysaste, pituusaste) seuraavaan kenttään:

en: Field used to paste info from a web page like Google, OpenStreetMap...
fi: Kenttää käytetään liittämään nettisivun tieto kuten Google-, OpenStreed-kartat ...

en: A unique ID to identify the place
fi: Paikan ainutkertainen ID

en: Code associated with this place. Eg Country Code or Postal Code.
fi: Tähän paikkaan liittyvä koodi. Esim. maakoodi tai postinumero.

en: What type of place this is. Eg 'Country', 'City', ...
fi: Minkälainen paikka tämä on. Esim. "Valtio", "kaupunki", ....

en: The name of this place.
fi: Paikannimi.

en: Invoke place name editor.
fi: Avaa paikannimen muokkain.

en: Levels:
fi: Tasot:

en: Street format:
fi: Katuosoite:

en: Language:
fi: Kieli:

en: Reverse display order
fi: Käännä näyttöjärjestys

en: Number Street
fi: Numero katu

en: Street Number
fi: Katu numero

en: Date range in which the name is valid.
fi: Ajanjakso, jonka nimi on voimassa.

en: The name of the place.
fi: Paikan nimi.

en: Language in which the name is written. Valid values are two character ISO codes. For example:  en, fr, de, nl ...
fi: Kieli, jolla nimi on kirjoitettu. Kelvolliset arvot ovat kahden merkin ISO-koodit. Esimerkiksi: fi, fr, de, nl...

en: <b>Note:</b> Any changes in the enclosing place information will be reflected in the place itself, for places that it encloses.
fi: <b>Huom:</b> Muutokset jaetun paikan tiedoissa näkyvät paikassa itsessään ja kaikissa siihen liittyvissä paikoissa.

en: _Media Type:
fi: _Mediatyyppi:

en: Call n_umber:
fi: Hakuavain:

en: On what type of media this source is available in the repository.
fi: Muoto, jossa lähde on saatavissa arkistosta.

en: Id number of the source in the repository.
fi: Raporttiin sisällytettävien sukupolvien lukumäärä.

en: _Name:
fi: _Nimi:

en: Name of the repository (where sources are stored).
fi: Nimi arkistolle, jossa lähteet ovat.

en: <b>Note:</b> Any changes in the shared repository information will be reflected in the repository itself, for all items that reference the repository.
fi: <b>Huom:</b> Kaikki muutokset jaetuissa arkistotiedoissa näkyvät myös muilla asioilla, jotka viittaavat arkistoon.

en: A unique ID to identify the repository.
fi: Arkiston ainutkertainen ID.

en: Type of repository, eg., 'Library', 'Album', ...
fi: Arkiston tyyppi, esim. Kirjasto, Albumi,..

en: _Author:
fi: _Tekijä:

en: Title of the source.
fi: Lähteen nimike.

en: Authors of the source.
fi: Lainataanko lähteitä.

en: _Pub. info.:
fi: Julk.info:

en: Publication Information, such as city and year of publication, name of publisher, ...
fi: Julkaisutiedot, kuten paikkakunta, vuosi, kustantaja,...

en: Provide a short title used for sorting, filing, and retrieving source records.
fi: Anna lyhyt nimike käytettäväksi lajitteluissa, arkistoinnissa ja hakuavaimena.

en: A_bbreviation:
fi: _Lyhennys:

en: A unique ID to identify the source
fi: Lähteen ainutkertainen ID

en: _Web address:
fi: _WWW-osoite:

en: _Description:
fi: _Kuvaus:

en: Type of internet address, eg. E-mail, Web Page, ...
fi: Nettiosoitteen tyyppi, esim. Sähköposti, Nettisivu,..

en: The internet address as needed to navigate to it, eg. http://gramps-project.org
fi: Internet-selailuun tarvittava osoite on esim. http://gramps-project.org

en: Open the web address in the default browser.
fi: Näytä nettiosoite oletussovelluksella.

en: A descriptive caption of the Internet location you are storing.
fi: Tallentamasi nettipaikan kuvaava otsikko.

en: Drag to move; click to detach
fi: Vedä siirtääksesi, napsauta irrottaaksesi

en: Config
fi: Asetus

en: Detach
fi: Näytä lisätiedot

en: Click to expand/collapse
fi: Napsauta laajentaaksesi/supistaaksesi

en: Click to delete gramplet from view
fi: Napsauta poistaaksesi gramplet näkymästä

en: Delete
fi: Poista

en: Select the citation that will provide the
    primary data for the merged citation.
fi: Valitse se lainaus, josta tulevat
    ensisijaiset tiedot sulautettuun lainaukseen.

en: Source 1
fi: Lähde 1

en: Source 2
fi: Lähde 2

en: Notes, media objects and data-items of both citations will be combined.
fi: Molempien lainausten lisätiedot, mediatiedostot ja muut tiedot sulautetaan.

en: Detailed Selection
fi: Laajennettu valinta

en: Merge and _edit
fi: Sulauta ja _muokkaa

en: _Merge and close
fi: _Sulauta ja sulje

en: Select
fi: Valitse

en: Select the person that will provide the primary data for the merged person.
fi: Valitse henkilö, jolta tulevat ensisijaiset tiedot sulautetulle henkilölle.

en: Title selection
fi: Nimikkeen valinta

en: Place 1
fi: Paikka 1

en: Place 2
fi: Paikka 2

en: Select the event that will provide the
    primary data for the merged event.
fi: Valitse tapahtuma, josta tulevat
    ensisijaiset tiedot sulautettuun tapahtumaan.

en: Event 1
fi: Tapahtuma 1

en: Event 2
fi: Tapahtuma 2

en: Attributes, notes, sources and media objects of both events will be combined.
fi: Molempien tapahtumien ominaisuudet, lisätiedot ja mediatiedostot sulautetaan.

en: Select the family that will provide the
    primary data for the merged family.
fi: Valitse perhe, jolta tulevat
    ensisijaiset tiedot sulautetulle perheelle.

en: Father:
fi: Isä:

en: Mother:
fi: Äiti:

en: Relationship:
fi: Suhde:

en: Family 1
fi: Perhe 1

en: Family 2
fi: Perhe 2

en: Events, lds_ord, media objects, attributes, notes, sources and tags of both families will be combined.
fi: Molempien perheiden tapahtumat, MAP-toimitukset, ominaisuudet, lisätiedot, mediatiedostot, lähteet ja tagit sulautetaan.

en: Select the object that will provide the
    primary data for the merged object.
fi: Valitse kohde, jolta tulevat
    ensisijaiset tiedot sulautetulle kohteelle.

en: Object 1
fi: Kohde 1

en: Object 2
fi: Kohde 2

en: Attributes, sources, notes and tags of both objects will be combined.
fi: Molempien kohteiden ominaisuudet, lähteet ja tagit sulautetaan.

en: Select the note that will provide the
    primary data for the merged note.
fi: Valitse lisätiedot, joilta tulevat
    ensisijaiset tiedot sulautetuille lisätiedoille.

en: Note 1
fi: Lisätieto 1

en: Note 2
fi: Lisätieto 2

en: Format:
fi: Muotoiltu:

en: Select the person that will provide the
    primary data for the merged person.
fi: Valitse henkilö, jolta tulevat
    ensisijaiset tiedot tulevat sulautetulle henkilölle.

en: Person 1
fi: Henkilö 1

en: Person 2
fi: Henkilö 2

[ctx: person]
en: Name:
fi: Nimi:

en: Gender:
fi: _Sukupuoli:

en: Events, media objects, addresses, attributes, urls, notes, sources and tags of both persons will be combined.
fi: Molempien henkilöiden tapahtumat, mediatiedostot, osoitteet, ominaisuudet, URL:t, lisätiedot, lähteet ja tagit sulautetaan.

en: Context Information
fi: Tapahtumat ja perhe

en: Select the place that will provide the
    primary data for the merged place.
fi: Valitse paikka, jolta tulevat
    ensisijaiset tiedot sulautetulle paikalle.

en: Alternative names, sources, urls, media objects and notes of both places will be combined.
fi: Vaihtoehtoiset nimet, lähteet, URL, mediaobjektit ja lisätiedot molemmissa paikoissa sulautetaan.

en: Select the repository that will provide the
    primary data for the merged repository.
fi: Valitse arkisto, jolta tulevat
    ensisijaiset tiedot sulautetulle arkistolle.

en: Repository 1
fi: Arkisto 1

en: Repository 2
fi: Arkisto 2

en: Addresses, urls and notes of both repositories will be combined.
fi: Molempien arkistojen osoitteet, URL:t ja lisätiedot sulautetaan.

en: Select the source that will provide the
    primary data for the merged source.
fi: Valitse lähde, jolta tulevat
    ensisijaiset tiedot sulautetulle lähteelle.

en: Notes, media objects, data-items and repository references of both sources will be combined.
fi: Molempien lähteiden lisätiedot, arkistoviitteet ja muut tiedot sulautetaan.

en: Paper Settings
fi: Paperiasetukset

en: Paper format
fi: Paperimuoto

en: Size:
fi: Koko:

en: _Width:
fi: Leveys:

en: _Height:
fi: Korkeus:

en: Orientation:
fi: Suunta:

en: Margins
fi: Marginaalit

en: _Left:
fi: _Vasen:

en: _Right:
fi: _Oikea:

en: _Top:
fi: _Ylä:

en: _Bottom:
fi: A_lla:

en: Metric
fi: Metrinen

en: Perform selected action
fi: Tee valittu toiminto

en: Run
fi: Suorita

en: Select a report from those available on the left.
fi: Valitse raportti vasemmalta.

en: Status:
fi: Tila:

en: Author's email:
fi: Tekijän sähköposti:

en: Parent relationships
fi: Vanhempien suhteet

en: Arrow top
fi: Nuoli ylös

en: Move parent up
fi: Siirrä vanhempia ylös

en: Arrow bottom
fi: Nuoli alas

en: Move parent down
fi: Siirrä vanhempia alas

en: Family relationships
fi: Perhesuhteet

en: Move family up
fi: Siirrä perhe ylös

en: Move family down
fi: Poista sukupuu

en: Add a new filter
fi: Lisää uusi suodin

en: Edit the selected filter
fi: Muokkaa valittua suodinta

en: Clone the selected filter
fi: Kopioi valittu suodin

en: Test the selected filter
fi: Testaa valittua suodinta

en: Delete the selected filter
fi: Poista valittu suodin

en: Note: changes take effect only after this window is closed
fi: Huom: Muutokset tulevat voimaan vasta tämän ikkunan sulkemisen jälkeen

en: All rules must apply
fi: Kaikkia sääntöjä noudatettava

en: At least one rule must apply
fi: Ainakin yhden säännön toteuduttava

en: Exactly one rule must apply
fi: Vain yhden säännön toteuduttava

en: Add another rule to the filter
fi: Lisää sääntö suotimeen

en: Edit the selected rule
fi: Muokkaa valittua sääntöä

en: Delete the selected rule
fi: Poista valittu sääntö

en: Options
fi: Valinnat

en: Rule list
fi: Sääntölista

en: Definition
fi: Määrittely

en: Co_mment:
fi: _Kommentti:

en: Return values that do no_t match the filter rules
fi: Listaa vain arvot, jotka _eivät täsmää suodinsääntöihin

en: Selected Rule
fi: Valittu sääntö

en: Style sheet n_ame:
fi: Tyylitiedoston n_imi:

en: Style name
fi: Tyylin _nimi

en: Type face
fi: Kirjasintyyli

en: Size
fi: Koko

en: _Bold
fi: _Lihavoitu

en: _Italic
fi: _Kursiivi

en: _Underline
fi: _Alleviivattu

en: Font options
fi: Kirjasinvalinnat

en: Alignment
fi: Kohdistus

en: Background color
fi: Taustaväri

en: First li_ne:
fi: Ensimmäinen _rivi:

en: R_ight:
fi: O_ikea:

en: L_eft:
fi: V_asen:

en: Spacing
fi: Välistys

en: Abo_ve:
fi: _Yllä:

en: Belo_w:
fi: _Alla:

en: Borders
fi: Reunukset

en: _Padding:
fi: T_äyte:

en: Indentation
fi: Sisennys

en: _Left
fi: _Vasen

en: _Right
fi: _Oikea

en: J_ustify
fi: _Tasaa

en: Cen_ter
fi: _Keskitä

en: Le_ft
fi: Va_sen

en: Righ_t
fi: Oi_kea

en: _Top
fi: _Yllä

en: _Bottom
fi: A_lla

en: Paragraph options
fi: Kappaleen valinnat

en: Width
fi: Leveys

en: Column widths
fi: Sarakeleveydet

en: Table options
fi: Taulukon valinnat

en: Padding:
fi: Täyte:

en: Left
fi: Vasen

en: Right
fi: Oikea

en: Cell options
fi: Solun valinnat

en: Line
fi: Rivi

en: Style:
fi: Tyyli:

en: Width:
fi: Leveys:

en: Line:
fi: Rivi:

en: Fill:
fi: Täyttö:

en: Shadow
fi: Varjostus

en: Spacing:
fi: Riviväli:

en: Draw shadow
fi: Piirtää varjon

en: Draw options
fi: Piirron valinnat

en: Add a new style
fi: Lisää uusi lisätieto

en: Edit the selected style
fi: Muokkaa valittua lisätietoa

en: Delete the selected style
fi: Poista valittu lisätieto

en: _Display on startup
fi: _Näytä käynnistettäessä

en: _Forward
fi: _Eteenpäin

en: Install Selected _Addons
fi: Asenna laajennukset

en: Available Gramps Updates for Addons
fi: Saatavilla olevat laajennuksien päivitykset Grampsiin

en: Gramps comes with a core set of plugins which provide all of the necessary features. However, you can extend this functionality with additional Addons. These addons provide reports, listings, views, gramplets, and more. Here you can select among the available extra addons, they will be retrieved from the internet off of the Gramps website, and installed locally on your computer. If you close this dialog now, you can install addons later from the menu under Edit -> Addon Manager.
fi: Grampsissa on perusjoukko liitännäisiä, jotka tarjoavat kaikki tarvittavat ominaisuudet. Voit kuitenkin täydentää näitä toimintoja laajennuksilla. Nämä laajennukset tarjoavat raportteja, luetteloita, näkymiä, grampletteja ja paljon muuta. Täällä voit valita saatavilla olevista laajennuksista, ne haetaan internetistä Grampsin verkkosivustolta ja asennetaan paikallisesti tietokoneellesi. Jos suljet tämän valintaikkunan nyt, voit asentaa laajennuksia myöhemmin valikosta Muokkaa-> Laajennusten hallinta... kautta.

en: _Select All
fi: Valitse kaikki

en: Select _None
fi: Älä valitse mitään

en: Books...
fi: Kirjat...

en: Configure the active view
fi: Muokkaa valitun näkymän asetuksia

en: Connect to a recent database
fi: Avaa äskettäin käytetty tietokanta

en: F_ull Screen
fi: K_oko näyttö

en: Gramps _Home Page
fi: _Gramps-kotisivu

en: Gramps _Mailing Lists
fi: Gramps-_postituslistat

en: Make Backup...
fi: Ota varmuuskopio...

en: Manage databases
fi: Hallinnoi tietokantoja

en: Open _Recent
fi: V_iimeksi avattu

en: Tip of the Day
fi: Päivän vinkki

en: Undo History
fi: Muokkaushistoria

en: _Abandon Changes and Quit
fi: _Hylkää muutokset ja lopeta

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Addon Manager...
fi: _Laajennusten hallinta...

en: _Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: _Configure...
fi: Asetukset...

en: _Export...
fi: _Vienti...

en: _Extra Reports/Tools
fi: _Muita raportteja/työkaluja

en: _FAQ
fi: _UKK (FAQ)

en: _Family Trees
fi: _Sukupuut

en: _Go
fi: _Siirry

en: _Import...
fi: Tuonti...

en: _Key Bindings
fi: _Pikanäppäimet

en: _Manage Family Trees...
fi: _Hallinnoi sukupuita...

en: _Navigator
fi: _Näkymätila

en: _Plugin Manager
fi: _Laajennusten hallinta

en: _Preferences...
fi: _Asetukset...

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Report a Bug
fi: _Virheen raportointi

en: _Reports
fi: _ Raportit

en: _Toolbar
fi: T_yökalupalkki

en: _Tools
fi: _Työkalut

en: _User Manual
fi: _Käyttöohje

en: _View
fi: _Näytä

en: _Windows
fi: _Ikkunat

en: Your version of gi (gnome-introspection) seems to be too old. You need a version which has the function 'require_version' to start Gramps
fi: Käyttämäsi versio gi (gnome introspection) ohjelmasta lienee liian vanha. Tarvitset version, jossa on funktio "require_version" käynnistääksesi Grampsin

en: Your pygobject version does not meet the requirements.
    At least pygobject %(major)d.%(feature)d.%(minor)d is needed to start Gramps with a GUI.
    
    Gramps will terminate now.
fi: Pygobject-versiosi ei täytä vaatimuksia
    Tarvitaan vähintään pygobject-versio %(major)d.%(feature)d.%(minor)d Grampsin käynnistykseen käyttöliittymässä.
    
    Gramps suljetaan nyt.

en: Gdk, Gtk, Pango or PangoCairo typelib not installed.
    Install Gnome Introspection, and pygobject version 3.12 or later.
    Then install introspection data for Gdk, Gtk, Pango and PangoCairo
    
    Gramps will terminate now.
fi: Gdk, Gtk tai Pango tai PangoCairo typelib on asentamatta.
    Asenna Gnome Introspection, ja pygobject versio 3.12 tai uudempi.
    Asenna sitten instrospection data ohjelmille Gdk, Gtk, Pango ja PangoCairo
    
    Gramps suljetaan nyt.

en: Your Gtk version does not meet the requirements.
    At least %(major)d.%(minor)d is needed to start Gramps with a GUI.
    
    Gramps will terminate now.
fi: Gtk-versiosi ei täytä vaatimuksia.
    Tarvitaan vähintään %(major)d.%(minor)d versio käynnistettäessä Gramps käyttöliittymässä.
    
    Gramps suljetaan nyt.

en: 
    cairo python support not installed. Install cairo for your version of python
    
    Gramps will terminate now.
fi: 
    cairo python support asentamatta. Asenna Pythonisia vastaava cairo
    
    Gramps suljetaan nyt.

en: Gramps detected an incomplete GTK installation
fi: Gramps havaitsi epätäydellisen GTK asennuksen

en: GTK translations for the current language (%(language)s) are missing.
    %(bold_start)sGramps%(bold_end)s will proceed nevertheless.
    The GUI will likely be broken as a result, especially for RTL languages!
    
    See the Gramps README documentation for installation prerequisites,
    typically located in /usr/share/doc/gramps.
fi: Nykyisen kielen (%(language)s) GTK käännökset puuttuvat.
    %(bold_start)sGramps%(bold_end)s jatkaa kuitenkin.
    GUI on todennäköisesti rikkoutunut, etenkin RTL kielissä!
    
    Katso Gramps README dokumentaatiosta asennuksen edellytyksistä,
    tyypillisesti löytyy kansiosta /usr/share/doc/Gramps.

en: Error parsing arguments
fi: Virhe argumenttien jäsentämisessä

en: Gramps terminated because of no DISPLAY
fi: Gramps suljettu, koska DISPLAY ei ole

en: 
    Gramps failed to start. Please report a bug about this.
    This could be because of an error in a (third party) View on startup.
    To use another view, don't load a Family Tree, change view, and then load your Family Tree.
    You can also change manually the startup view in the gramps.ini file 
    by changing the last-view parameter.
fi: 
    Gramps ei käynnistynyt. Raporti virhetilanne.
    Syy voi olla 3. osapuolessa. Tarkkaile käynnistystä.
    Käyttääksesi toista näkymää jätä sukupuu lataamatta, vaihda näkymä ja sitten lataa sukupuu.
    Gramps.ini tiedostossa voi myös muuttaa käynnistysnäkymää 
    vaihtamalla viimeksi katsotun näkymän parametria.

en: Error Report Assistant
fi: Virheenraportointiavustaja

en: Report a bug
fi: Raportoi virhe

en: This is the Bug Reporting Assistant. It will help you to make a bug report to the Gramps developers that will be as detailed as possible.
    
    The assistant will ask you a few questions and will gather some information about the error that has occurred and the operating environment. At the end of the assistant you will be asked to file a bug report on the Gramps bug tracking system. The assistant will place the bug report on the clip board so that you can paste it into the form on the bug tracking website and review exactly what information you want to include.
fi: Tämä on virheenraportointiavustaja. Se auttaa sinua tekemään mahdollisimman yksityiskohtaisen virheraportin Gramps-kehittäjille.
    
    Avustaja tekee muutaman kysymyksen ja kerää tietoja tapahtuneesta virheestä ja käyttöjärjestelmästäsi. Avustajan lopussa sinua pyydetään lisäämään virheraportti Grampsin virheiden seurantajärjestelmään. Avustaja asettaa raportin leikepöydällesi, jotta voit liittää sen virheiden seurantajärjestelmän nettisivuston lomakkeeseen ja tarkistaa mitä tietoja haluat raporttiin sisällyttää.

en: If you can see that there is any personal information included in the error please remove it.
fi: Jos huomaat, että virheviestissä on jotain henkilökohtaisia tietoja, poista ne.

en: Error Details
fi: Ongelman lisätiedot

en: This is the detailed Gramps error information, don't worry if you do not understand it. You will have the opportunity to add further detail about the error in the following pages of the assistant.
fi: Tässä ovat yksityiskohtaiset tiedot Grampsin virheestä, älä huolestu vaikket ymmärtäisi sitä. Voit antaa lisätietoja virheestä seuraavilla avustajan sivuilla.

en: Please check the information below and correct anything that you know to be wrong or remove anything that you would rather not have included in the bug report.
fi: Tarkista alla olevat tiedot. Jos huomaat siinä jotakin virheellistä, korjaa se. Jos et halua jotain tietoa virheraporttiin, poista se.

en: System Information
fi: Käyttöjärjestelmän tiedot

en: This is the information about your system that will help the developers to fix the bug.
fi: Tässä ovat tiedot käyttöjärjestelmästäsi, jotka auttavat kehittäjiä virheen korjaamisessa.

en: Please provide as much information as you can about what you were doing when the error occurred.
fi: Anna mahdollisimman tarkat tiedot siitä, mitä olit tekemässä kun virhe tai ongelma ilmeni.

en: Further Information
fi: Lisätietoja

en: This is your opportunity to describe what you were doing when the error occurred.
fi: Tässä voit kuvata, mitä olit tekemässä kun virhe tapahtui.

en: Please check that the information is correct, do not worry if you don't understand the detail of the error information. Just make sure that it does not contain anything that you do not want to be sent to the developers.
fi: Tarkista, että tiedot ovat oikein. Älä murehdi, vaikket ymmärtäisikään kaikkia yksityiskohtia. Varmista vain, että tiedot eivät sisällä mitään, mitä et haluaisi lähettää kehittäjille.

en: Bug Report Summary
fi: Virheraportin yhteenveto

en: This is the completed bug report. The next page of the assistant will help you to file a bug on the Gramps bug tracking system website.
fi: Tämä on valmis virheraportti. Seuraava avustajan sivu auttaa sinua lisäämään raportin Grampsin virheiden seurantajärjestelmän nettisivustolle.

en: Use the two buttons below to first copy the bug report to the clipboard and then open a webbrowser to file a bug report at
fi: Käytä alla olevia kahta painiketta ensin kopioidaksesi virheraportin leikepöydälle ja sitten aukaisemaan nettiselaimen sen raportointia varten sivustolle

en: Use this button to start a web browser and file a bug report on the Gramps bug tracking system.
fi: Käytä tätä painiketta aukaisemaan nettiselaimen ja lisäämään virheraportin Grampsin virheiden seurantajärjestelmään.

en: Use this button to copy the bug report onto the clipboard. Then go to the bug tracking website by using the button below, paste the report and click submit report
fi: Käytä tätä painiketta kopioidaksesi virheraportin leikepöydälle. Mene sitten nettiin virheiden seurantasivustolle alla olevaa painiketta käyttäen, liitä raportti lomakkeeseen ja napsauta sitten "Submit report" painiketta

en: Send Bug Report
fi: Lähetä virheraportti

en: This is the final step. Use the buttons on this page to start a web browser and file a bug report on the Gramps bug tracking system.
fi: Tämä on viimeinen vaihe. Käytä sivulla olevia painikkeita aukaistaksesi nettiselaimen ja lisätäksesi virheraportin Gramps virheiden seurantajärjestelmään.

en: Gramps is an Open Source project. Its success depends on its users. User feedback is important. Thank you for taking the time to submit a bug report.
fi: Gramps on avoimen lähdekoodin ohjelmistoprojekti. Sen menestys riippuu käyttäjistä, joten käyttäjäpalaute on tärkeää. Kiitämme virheraportin tekemiseen käyttämästäsi ajasta.

[ctx: manual]
en: Error_Report
fi: Virheraportti

en: Error Report
fi: Virheraportti

en: Gramps has experienced an unexpected error
fi: Gramps on kohdannut odottamattoman virheen

en: Your data will be safe but it would be advisable to restart Gramps immediately. If you would like to report the problem to the Gramps team please click Report and the Error Reporting Wizard will help you to make a bug report.
fi: Tietosi ovat turvassa, mutta sinun kannattaa uudelleen käynnistää Gramps välittömästi. Jos haluat raportoida ongelman Gramps-tiimille, napsauta Raportti ja Virheraportointiavustaja auttaa sinua tekemään virheraportin.

en: Error Detail
fi: Ongelman lisätieto

en: Filter %s from Clipboard
fi: Suodata %s leikepöydältä

en: Created on %(year)4d/%(month)02d/%(day)02d
fi: Luontipäivä %(year)4d/%(month)02d/%(day)02d

[ctx: manual]
en: Merge_Citations
fi: Sulauta_lainaukset

en: Merge Citations
fi: Sulauta lainaukset

[ctx: manual]
en: Merge_Events
fi: Sulauta_tapahtumat

en: Merge Events
fi: Sulauta tapahtumat

[ctx: manual]
en: Merge_Families
fi: Sulauta_perheet

en: Merge Families
fi: Sulauta perheet

en: Cannot merge people
fi: Henkilöiden sulauttaminen ei onnistu

[ctx: manual]
en: Merge_Media_Objects
fi: Sulauta_mediat

[ctx: manual]
en: Merge_Notes
fi: Sulauta_lis.C3.A4tiedot

en: flowed
fi: siirretty

en: preformatted
fi: _Muotoiltu

[ctx: manual]
en: Merge_People
fi: Sulauta_henkil.C3.B6t

en: other
fi: muu

en: Merge People
fi: Sulauta henkilöt

en: Parents
fi: Vanhemmat

en: Family ID
fi: Perheen ID

en: No parents found
fi: Vanhempia ei löytynyt

en: Spouses
fi: Puolisot

en: Spouse
fi: Puoliso

en: No spouses or children found
fi: Puolisoita tai lapsia ei löytynyt

en: Warning
fi: Varoitus

en: The persons have been merged.
    However, the families for this merge were too complex to automatically handle.  We recommend that you go to Relationships view and see if additional manual merging of families is necessary.
fi: Henkilöt on sulautettu.
    Perheiden sulauttaminen automaattisesti on kuitenkin liian monimutkaista käsitellä. Suosittelemme, että menet suhteet näkymään ja katsot jos perheiden sulauttaminen manuaalisesti on välttämätöntä.

[ctx: manual]
en: Merge_Places
fi: Sulauta_paikat

[ctx: manual]
en: Merge_Repositories
fi: Sulauta_arkistot

[ctx: manual]
en: Merge_Sources
fi: Sulauta_l.C3.A4hteet

en: Merge Sources
fi: Sulauta lähteet

en: Report Selection
fi: Raportin valinta

en: _Generate
fi: _Luo

en: Generate selected report
fi: Luo valittu raportti

en: Tool Selection
fi: Työkalun valinta

en: Select a tool from those available on the left.
fi: Valitse työkalu vasemmalta.

en: _Run
fi: Avaa

en: Run selected tool
fi: Avaa valittu työkalu

en: Select surname
fi: Valitse sukunimi

en: Count
fi: Lukumäärä

en: Finding Surnames
fi: Etsitään sukunimiä

en: Finding surnames
fi: Etsitään sukunimiä

en: Select a different person
fi: Valitse toinen henkilö

en: Active, bookmarked or home people
fi: Aktiiviset, koti- ja kirjanmerkityt henkilöt

en: Select a person for the report
fi: Valitse henkilö raporttia varten

en: Select a different family
fi: Valitse toinen perhe

en: Active or bookmarked families
fi: Aktiiviset tai kirjanmerkityt perheet

en: Also include %s?
fi: Ota mukaan myös %s?

en: Select Person
fi: Valitse henkilö

en: Select color for %s
fi: Valitse väri %s varten

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: _Open
fi: _Avaa

en: Style Editor
fi: Tyylimuokkain

en: Project
fi: Projekti

en: Audience
fi: Audienssi

en: Version
fi: Versio

en: Installed version
fi: Asennettu versio

en: Install
fi: Asenna

en: Requires
fi: Edellyttää

en: Update
fi: Päivitys

en: Module installation failed
fi: Moduulin asennus epäonnistui

en: Gramps was unable to install the required modules
fi: Gramps ei pystynyt asentamaan tarvittavia moduuleja

en: Requirements
fi: Vaatimukset

en: Addon Manager
fi: Laajennusten hallinta

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Filters
fi: Suotimet

en: All addons
fi: Laajennukset

en: Not installed
fi: Ei asennettu

en: Installed
fi: Asennettu

en: Updates
fi: Päivitykset

en: All types
fi: Kaikki tyypit

en: All audiences
fi: Audienssit

en: All statuses
fi: Kaikki tilat

en: Reset addon filters to defaults
fi: Nollaa laajennuksen suodattimet oletusasetuksiin

en: Settings
fi: Asetukset

en: Projects
fi: Projektit

en: All projects
fi: Projektit

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: Addon Registration Failed
fi: Laajennuksen rekisteröinti epäonnistui

en: The addon will be unavailable in your current configuration.
fi: Laajennus ei ole käytettävissä nykyisessä kokoonpanossasi.

en: No matching addons found.
fi: Vastaavia laajennuksia ei löytynyt.

en: Insert a project
fi: Lisää projekti

en: Remove the selected project
fi: Poista valittu projekti

en: Move project upwards in the list
fi: Siirrä projektia ylöspäin luettelossa

en: Move project downwards in the list
fi: Siirrä projektia alaspäin luettelossa

en: Revert to the project defaults
fi: Palauta projektin oletusasetukset

en: Allow Gramps to install required Python modules
fi: Salli Grampsin asentaa tarvittavat python-moduulit

en: Where possible, try to install any missing prerequisite Python modules
fi: Yritä mahdollisuuksien mukaan asentaa puuttuvat Python-moduulit

en: Scheduled update checks
fi: Ajastetut päivitystarkastukset

en: Once a month
fi: Kuukausittain

en: Once a week
fi: Viikoittain

en: Once a day
fi: Päivittäin

en: Always
fi: Aina

en: Check for addon updates
fi: Laajennusten päivityksien tarkistus

en: Updated addons only
fi: Vain päivitetyt laajennukset

en: New addons only
fi: Vain uudet laajennukset

en: New and updated addons
fi: Uudet ja päivitetyt laajennukset

en: What to check
fi: Mitä tarkistetaan

en: Do not ask about previously notified addons
fi: Älä kysy aikaisemmin ilmoitetuista laajennuksista

en: Check for updated addons now
fi: Tarkista laajennusten päivitykset nyt

en: New Project
fi: Uusi projekti

en: Edit Project
fi: Muokkaa projektia

en: Project name
fi: Projektin nimi

en: Restore project defaults
fi: Palauta oletusasetukset

en: Are you sure?
fi: Oletko varma?

en: Checking Addons Failed
fi: Laajennusten tarkistus epäonnistui

en: The addon repository appears to be unavailable. Please try again later.
fi: Laajennukset eivät näytä olevan saatavilla. Yritä myöhemmin.

en: There are no available addons of this type
fi: Tämäntyyppisiä laajennuksia ei ole saatavilla

en: ' and '
fi: ' ja '

en: Checked for '%s'
fi: Tarkistettu '%s'

en: new
fi: uusi

en: update
fi: päivitä

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: Visible
fi: Näkyvä

en: Plugin Manager
fi: Laajennusten hallinta

en: Hide/Unhide
fi: Piilotettu/Näkyvä

en: Load
fi: Lataa

en: Registered Plugins
fi: Rekisteröidyt laajennukset

en: Loaded
fi: Ladattu

en: File
fi: Tiedosto

en: Message
fi: Viesti

en: Loaded Plugins
fi: Ladatut laajennukset

en: Addon Name
fi: Laajennuksen nimi

en: Path to Addon:
fi: Laajennuksen polku:

en: Install Addon
fi: Asenna laajennus

en: Install All Addons
fi: Asenna kaikki laajennukset

en: Refresh Addon List
fi: Päivitä laajennusluettelo

en: Reload
fi: Lataa uudelleen

en: Refreshing Addon List
fi: Päivitän laajennusluettelon

en: Reading gramps-project.org...
fi: Luen Gramps-project.org...

en: Checking addon...
fi: Tarkastetaan laajennuksia...

en: Unknown Help URL
fi: Tuntematon HELP nettiosoite

en: Unknown URL
fi: Tuntematon nettiosoite

en: Install all Addons
fi: Asenna laajennukset

en: Installing...
fi: Asennetaan...

en: Installing Addon
fi: Asennetaan laajennukset

en: Load Addon
fi: Lataa laajennukset

en: Fail
fi: Epäonnistuminen

en: Plugin name
fi: Laajennuksen nimi

en: Authors
fi: Tekijät

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Detailed Info
fi: Lisätietoja

en: Plugin Error
fi: Virhe laajennuksessa

en: _Execute
fi: _Suorita

en: Main window
fi: Pääikkuna

en: Downloading and installing selected addons...
fi: Ladataan ja asennetaan valittuja laajennuksia...

en: Installation Errors
fi: Asennusvirheet

en: The following addons had errors:
fi: Seuraavissa laajennuksissa oli virheitä:

en: Done downloading and installing addons
fi: Laajennusten lataus ja asennus suoritettu

en: {number_of} addon was installed. | {number_of} addons were installed.
fi[0]: {number_of} laajennus asennettu.
fi[1]: {number_of} laajennusta asennettu.

en: If you have installed a 'View', you will need to restart Gramps.
fi: Jos olet asentanut "Gramps-näkymän", sinun on käynnistettävä Gramps uudelleen.

en: No addons were installed.
fi: Laajennuksia ei asennettu.

en: Export Assistant
fi: Vientiavustaja

en: Saving your data
fi: Tallennetaan tietoja

en: Choose the output format
fi: Valitse vientimuoto

en: Export options
fi: Viennin valinnat

en: Select save file
fi: Valitse tiedosto

en: Final confirmation
fi: Vahvista tiedot

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: The data will be exported as follows:
    
    Format:	%s
fi: Tiedot viedään seuraavasti:
    
    Muoto: %s

en: Press Cancel to abort, Back to revisit your options, or Apply to proceed
fi: Paina Peru keskeyttääksesi, Edellinen tarkastellaksesi valintojasi tai Seurava jatkaaksesi

en: The data will be saved as follows:
    
    Format:	%(format)s
    Name:	%(name)s
    Folder:	%(folder)s
fi: Tiedot tallennetaan seuraavasti:
    
    Muoto: %(format)s
    Nimi: %(name)s
    Kansio: %(folder)s

[ctx: name]
en: format
fi: muoto

en: The selected file and folder to save cannot be created or found.
    
    Press Back to return and select a valid filename.
fi: Valittua tiedostoa ja tallennushakemistoa ei löydy tai voida luoda.
    
    Palaa Takaisin ja valitse oikean tiedostonimi.

en: Your data has been saved
fi: Tiedot tallennettu

en: The copy of your data has been successfully saved. You may press Close button now to continue.
    
    Note: the database currently opened in your Gramps window is NOT the file you have just saved. Future editing of the currently opened database will not alter the copy you have just made.
fi: Kopio tiedoistasi on tallennettu. Paina Sulje-painiketta jatkaaksesi.
    
    Huom: nykyisessä Gramps ikkunassasi auki oleva tietokanta EI ole sama kuin se, jonka juuri tallensit. Muokkaukset nyt auki olevaan tietokantaan eivät muuta juuri tekemääsi kopiota.

en: Filename: %s
fi: Tiedostonimi: %s

en: Saving failed
fi: Tallennus epäonnistui

en: There was an error while saving your data. You may try starting the export again.
    
    Note: your currently opened database is safe. It was only a copy of your data that failed to save.
fi: Tietojen tallennuksessa oli ongelma. Voit yrittää tehdä viennin uudestaan.
    
    Huom: tietokanta, joka sinulla on nyt auki, on kunnossa. Vain sen kopion tallennus epäonnistui.

en: Under normal circumstances, Gramps does not require you to directly save your changes. All changes you make are immediately saved to the database.
    
    This process will help you save a copy of your data in any of the several formats supported by Gramps. This can be used to make a copy of your data, backup your data, or convert it to a format that will allow you to transfer it to a different program.
    
    If you change your mind during this process, you can safely press the Cancel button at any time and your present database will still be intact.
fi: Normaalisti sinun ei tarvitse Grampsissä erikseen tallentaa muutoksia. Kaikki tekemäsi muutokset tallennetaan välittömästi tietokantaan.
    
    Tämä prosessi auttaa sinua tallentamaan kopion tiedoistasi johonkin muuhun Grampsin tukemaan muotoon. Voit käyttää tätä tietojesi kopiointiin, niiden varmuuskopiointiin tai muuttaaksesi ne muotoon, jota jokin toinen ohjelma tukee.
    
    Jos muutat mielesi, voit turvallisesti keskeyttää prosessin milloin tahansa sen aikana. Nykyinen tietokantasi säilyy muuttumattomana.

en: Error exporting your Family Tree
fi: Virhe sukupuusi viennissä

en: Please wait while your data is selected and exported
fi: Odota kun tietoja etsitään ja tallennetaan

en: Selecting Preview Data
fi: Valitaan "Tietojen esikatselu"-toiminto

en: Selecting...
fi: Valitse...

en: Unfiltered Family Tree:
fi: Suodattamaton sukupuu:

en: {number_of} Person | {number_of} People
fi[0]: {number_of} Henkilö
fi[1]: {number_of} Henkilöä

en: Click to see preview of unfiltered data
fi: Napsauta nähdäksesi suodattamattomat tiedot

en: _Do not include records marked private
fi: _Älä lisää tietoja, jotka on merkitty yksityisiksi

en: Change order
fi: Muuta järjestystä

en: Calculate Previews
fi: Laske esikatselut

en: _Person Filter
fi: _Henkilösuodin

en: Click to see preview after person filter
fi: Asetetaan valittu suodin henkilöille

en: _Note Filter
fi: _Lisätietosuodin

en: Click to see preview after note filter
fi: Napsauta nähdäksesi suodatetut lisätiedot

en: Privacy Filter
fi: Yksityissuodin

en: Click to see preview after privacy filter
fi: Napsauta nähdäksesi yksityissuodatetut tiedot

en: Living Filter
fi: Elävät henkilöt

en: Click to see preview after living filter
fi: Napsauta nähdäksesi yksityissuodatetut tiedot

en: Reference Filter
fi: Viitesuodin

en: Click to see preview after reference filter
fi: Napsauta nähdäksesi viitesuodatetut tiedot

en: Hide order
fi: _Uudelleenjärjestä

en: Filtering private data
fi: Suodatetaan yksityisiä tietoja

en: Filtering living persons
fi: Suodatetaan elossa olevia henkilöitä

en: Applying selected person filter
fi: Käytetään valittua suodinta henkilöille

en: Applying selected note filter
fi: Käytetään valittua suodinta lisätiedoille

en: Filtering referenced records
fi: Suodatetaan viitatut tiedot

en: Cannot edit a system filter
fi: Järjestelmäsuotimen päivitys ei onnistu

en: Please select a different filter to edit
fi: Valitse toinen suodin päivitettäväksi

en: Include all selected people
fi: Ota mukaan kaikki valitut henkilöt

en: Include all selected notes
fi: Ota mukaan kaikki valitut lisätiedot

en: Replace given names of living people
fi: Korvaa elävien henkilöiden etunimet

en: Replace complete name of living people
fi: Korvaa elävien henkilöiden täydellinen nimi

en: Do not include living people
fi: Älä ota mukaan eläviä henkilöitä

en: Include all selected records
fi: Ota mukaan kaikki valitut tiedot

en: Do not include records not linked to a selected person
fi: Älä ota mukaan tietoja, jotka eivät liity valittuun henkilöön

en: Use Compression
fi: Käytä pakkausta

en: Web Connection
fi: Nettiyhteys

en: Quick View
fi: Pikanäkymä

en: Copy all
fi: Kopioi kaikki

en: See data not in Filter
fi: Valitse tiedot joihin suodin on kohdistunut

en: Generate_Book_dialog
fi: Tuota_kirja

en: Available Books
fi: Valmiit kirjamallit

en: Discard Unsaved Changes
fi: Hylkää tallentamattomat muutokset

en: You have made changes which have not been saved.
fi: Teit muutoksia joita ei ole talletettu.

en: Proceed
fi: Korvaa

en: Name of the book. MANDATORY
fi: Kirjan nimi. PAKOLLINEN

en: Manage Books
fi: Hallinnoi kirjoja

en: New Book
fi: Uusi kirja

en: _Available items
fi: _Saatavilla olevat kohteet

en: Current _book
fi: Tämänhetkinen kirja

en: Item name
fi: Kohteen nimi

en: Subject
fi: Kohde

en: Book selection list
fi: Kirjanvalintalista

en: Different database
fi: Eri tietokanta

en: This book was created with the references to database %s.
    
     This makes references to the central person saved in the book invalid.
    
    Therefore, the central person for each item is being set to the active person of the currently opened database.
fi: Tässä kirjassa on viitteitä tietokantaan %s, 
    
    joten keskushenkilöön tallennetut viitteet eivät ole enää voimassa.
    
    Tästä johtuen nykyisen tietokannan aktiivinen henkilö asetetaan keskushenkilön tilalle.

en: No selected book item
fi: Ei yhtään kirjan kohdetta

en: Please select a book item to configure.
fi: Valitse kirjan määrittämiseksi kohde.

en: _Up
fi: _Ylös

en: _Down
fi: _Alas

en: Setup
fi: Asetukset

en: No items
fi: Ei kohteita

en: This book has no items.
fi: Tässä kirjassa ei ole kohteita.

en: No book name
fi: Kirjan nimi puuttuu

en: You are about to save away a book with no name.
    
    Please give it a name before saving it away.
fi: Olet tallentamassa nimeämätöntä kirjaa.
    
    Anna nimi ennen tallentamista.

en: Book name already exists
fi: Tiedosto on jo olemassa

en: You are about to save away a book with a name which already exists.
fi: Olet tallettamassa kirjaa nimellä, joka on jo käytössä.

en: Generate Book
fi: Tuota kirja

en: Gramps Book
fi: Gramps-kirja

en: Paper Options
fi: Paperivalinnat

en: HTML Options
fi: HTML-valinnat

en: Output Format
fi: Tulostusmuoto

en: Open with default viewer
fi: Näytä oletussovelluksella

en: CSS file
fi: CSS-muotoilutiedosto

en: Portrait
fi: Pysty

en: Landscape
fi: Vaaka

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Style
fi: Tyyli

en: Report Options
fi: Raportin valinnat

en: Document Options
fi: Asiakirjan valinnat

en: Permission problem
fi: Käyttövaltuusongelma

en: You do not have permission to write under the directory %s
    
    Please select another directory or correct the permissions.
fi: Sinulla ei ole kirjoitusoikeuksia hakemistoon %s
    
    Valitse toinen hakemisto tai korjaa oikeudet.

en: File already exists
fi: Tiedosto on jo olemassa

en: You can choose to either overwrite the file, or change the selected filename.
fi: Voit joko korvata tiedoston tai muuttaa valitun tiedostonimen.

en: _Overwrite
fi: _Ylikirjoita

en: _Change filename
fi: _Vaihda tiedoston nimeä

en: You do not have permission to create %s
    
    Please select another path or correct the permissions.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia luoda %s
    
    Valitse toinen hakemisto tai korjaa oikeudet.

en: No directory
fi: Ei hakemistoa

en: There is no directory %s.
    
    Please select another directory or create it.
fi: Hakemistoa ei ole %s.
    
    Valitse toinen hakemisto tai luo se.

en: Active person has not been set
fi: Aktiivista henkilöä ei ole asetettu

en: You must select an active person for this report to work properly.
fi: Tätä raporttia käyttääksesi sinun pitää valita aktiivinen henkilö.

en: Report could not be created
fi: Raportin luonti epäonnistui

en: default
fi: oletus

en: Document Styles
fi: Asiakirjatyylit

[ctx: manual]
en: Document_Styles_dialog
fi: Asiakirjatyylit

en: New Style
fi: Uusi tyyli

en: Error saving stylesheet
fi: Tyylitiedoston tallennus epäonnistui

en: Missing information
fi: Puuttuvat tiedot

en: Select a style
fi: Valitse tyyli

en: Style editor
fi: Tyylimuokkain

[ctx: manual]
en: Style_editor_dialog
fi: Tyylimuokkain

en: No description available
fi: Kuvaus puuttuu

en: (Embedded style '%s' must be edited separately)
fi: (Embedded tyyli '%s' on muokattava erikseen)

en: Column %d:
fi: Sarake %d:

en: Debug
fi: Vianetsintä

en: Analysis and Exploration
fi: Analysointi ja tutkimus

en: Family Tree Processing
fi: Sukupuun käsittely

en: Family Tree Repair
fi: Sukupuun korjaus

en: Revision Control
fi: Versionhallinta

en: Utilities
fi: Apuvälineet

en: Proceeding with this tool will erase the undo history for this session. In particular, you will not be able to revert the changes made by this tool or any changes made prior to it.
    
    If you think you may want to revert running this tool, please stop here and backup your database.
fi: Tämän työkalun käyttö tyhjää muokkaushistorian. Et pysty perumaan tämän työkalun tekemiä muutoksia, etkä mitään muutoksia, jotka on tehty ennen tämän työkalun käyttöä.
    
    Jos et ole varma, että haluat säilyttää tämän työkalun tekemät muutokset, lopeta saman tien ja tee ensin tietokannastasi varmuuskopio.

en: _Proceed with the tool
fi: _Jatka työkalun käyttöä

en: You must select an active person for this tool to work properly.
fi: Sinun pitää valita aktiivinen henkilö käyttääksesi tätä työkalua.

en: Select Source or Citation
fi: Valitse lähde tai lainaus

en: Source: Title or Citation: Volume/Page
fi: Lähde: Nimike tai Lainaus:Osa/Sivu

en: Last Change
fi: Viimeisin muutos

[ctx: manual]
en: Select_Source_or_Citation_selector
fi: Valitse_l.C3.A4hde_tai_lainaus_ikkuna

en: Select Event
fi: Valitse tapahtuma

[ctx: manual]
en: Select_Event_selector
fi: Valitse_tapahtuma

[ctx: manual]
en: Select_Family_selector
fi: Valitse_perhe_valitsin

en: Select Note
fi: Valitse lisätieto

[ctx: manual]
en: Select_Note_selector
fi: Valitse_lis.C3.A4tieto

en: Select Media Object
fi: Valitse mediatiedosto

[ctx: manual]
en: Select_Media_Object_selector
fi: Valitse_mediatiedosto_ikkuna

[ctx: manual]
en: Select_Father_selector
fi: Valitse_is.C3.A4.2Fkumppani

[ctx: manual]
en: Select_Mother_selector
fi: Valitse_.C3.A4iti.2Fkumppani

[ctx: manual]
en: Select_Child_selector
fi: Valitse_lapsi_ikkuna

[ctx: manual]
en: Select_Person_selector
fi: Valitse_henkil.C3.B6

en: Select Place
fi: Valitse paikka

[ctx: manual]
en: Select_Place_selector
fi: Valitse_paikka_ikkuna

en: Select Repository
fi: Valitse arkisto

[ctx: manual]
en: Select_Repository_selector
fi: Valitse_arkisto

en: Select Source
fi: Valitse lähde

[ctx: manual]
en: Select_Source_selector
fi: Valitse_olemassa_oleva_l.C3.A4hde

en: You have no installed dictionaries.
fi: Sinulla ei ole asennettuna sanakirjoja.

en: Off
fi: Pois päältä

en: On
fi: Päällä

en: Failed to display tip of the day
fi: Päivän vinkin näyttö epäonnistui

en: Unable to read the tips from external file.
    
    %s
fi: Vinkkitiedoston luku ei onnistu.
    
    %s

en: _Undo
fi: _Peru

en: _Redo
fi: _Tee uudelleen

en: Original time
fi: Alkuperäinen aika

en: Action
fi: Toiminta

en: Delete confirmation
fi: Poiston varmistus

en: Are you sure you want to clear the Undo history?
fi: Haluatko varmasti tyhjentää muokkaushistorian?

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Database opened
fi: Tietokanta avattu

en: History cleared
fi: Historia tyhjennetty

en: Canceling...
fi: Peruutetaan...

en: Please do not force closing this important dialog.
fi: Älä pakota tätä tärkeää ikkunaa kiinni.

en: The external program failed to launch or experienced an error
fi: Ulkoinen sovellus ei käynnistynyt tai kohtasi virheen

en: Error from external program
fi: Virhe ulkoisesta ohjelmasta

en: File %s does not exist
fi: Tiedostoa %s ei ole olemassa

en: Cannot open new citation editor at this time. Either the citation is already being edited, or the associated source is already being edited, and opening a citation editor (which also allows the source to be edited), would create ambiguity by opening two editors on the same source. 
    
    To edit the citation, close the source editor and open an editor for the citation alone
fi: Lainausmuokkainta ei saada auki. Joko lainausta tai siihen liittyvää lähdettä muokataan jo. Lainausmuokkaimen (jolla voi muokata myös lähteitä) avaaminen kahdesti aiheuttaisi monitulkintaisen tilanteen saman lähteen päivityksessä. 
    
    Lainauksen muokkaamiseksi sulje lähdemuokkain ja avaa pelkästään lainausmuokkain

en: Cannot open new citation editor
fi: Uuden lainausmuokkaimen avaus ei onnistu

en: No Family Tree
fi: Ei sukupuuta ladattuna

en: Registering plugins...
fi: Rekisteröi laajennuksia...

en: Ready
fi: Valmis

en: Abort changes?
fi: Peru muutokset?

en: Aborting changes will return the database to the state it was before you started this editing session.
fi: Muutosten peruminen palauttaa tietokannan tilaan, jossa se oli ennen kuin aloitit tämän istunnon.

en: Abort changes
fi: Peru muutokset

en: Cannot abandon session's changes
fi: Istunnon muutosten hylkääminen ei onnistu

en: Changes cannot be completely abandoned because the number of changes made in the session exceeded the limit.
fi: Istunnon muutoksia ei voida kokonaan perua koska niitä oli enemmän kuin voidaan perua.

en: View failed to load. Check error output.
fi: Näkymän lataus epäonnistui. Tarkista virheyhteenveto.

en: Import Statistics
fi: Tuontitilastot

en: Read Only
fi: Kirjoitussuojattu

en: Gramps had a problem the last time it was run.
fi: Grampsissa oli ongelma viimeksi käytettäessä.

en: Would you like to run the Check and Repair tool?
fi: Haluatko suorittaa "Tarkista ja korjaa"-työkalun?

en: Please wait for backup to complete.
fi: Odota, että varmuuskopiointi on valmis.

en: Autobackup...
fi: Automaattinen varmuuskopio...

en: Error saving backup data
fi: Virhe varmuuskopion tallennuksessa

en: Failed Loading View
fi: Näkymän lataus epäonnistui

en: The view %(name)s did not load and reported an error.
    
    %(error_msg)s
    
    If you are unable to fix the fault yourself then you can submit a bug at %(gramps_bugtracker_url)s or contact the view author (%(firstauthoremail)s).
    
    If you do not want Gramps to try and load this view again, you can hide it by using the Plugin Manager on the Help menu.
fi: Näkymä %(name)s ei latautunut ja antoi virheen
    
    %(error_msg)s
    
    Jos et pääse virheestä eteenpäin, tee virheestä ilmoitus osoitteessa %(gramps_bugtracker_url)s tai ota yhteys laajennuksen kirjoittajaan (%(firstauthoremail)s).
    
    Ohjeet-valikon Laajennuksien hallinta valinnan kautta voit myös ohittaa ongelmallisen laajennuksen.

en: Failed Loading Plugin
fi: Laajennuksen lataus epäonnistui

en: The plugin %(name)s did not load and reported an error.
    
    %(error_msg)s
    
    If you are unable to fix the fault yourself then you can submit a bug at %(gramps_bugtracker_url)s or contact the plugin author (%(firstauthoremail)s).
    
    If you do not want Gramps to try and load this plugin again, you can hide it by using the Plugin Manager on the Help menu.
fi: Laajennus %(name)s ei latautunut mistä tuli virheilmoitus.
    
    %(error_msg)s
    
    Jos et pääse virheestä eteenpäin, tee virheestä ilmoitus osoitteessa %(gramps_bugtracker_url)s tai ota yhteys laajennuksen kirjoittajaan (%(firstauthoremail)s).
    
    Ohjeet-valikon Laajennuksien hallinta valinnan kautta voit myös ohittaa ongelmallisen laajennuksen.

en: Gramps XML Backup
fi: Grampsin XML-varmuuskopio

en: File:
fi: Tiedosto:

[ctx: Megabyte]
en: MB
fi: Mt

en: Exclude
fi: Jätä pois

en: Backup file already exists! Overwrite?
fi: Varmuustiedosto on jo olemassa. Kirjoitetaanko yli?

en: The file '%s' exists.
fi: Tiedosto '%s' on jo olemassa.

en: Proceed and overwrite
fi: Jatka ja kirjoita

en: Cancel the backup
fi: Peruuta varmuuskopiointi

en: Making backup...
fi: Varmuuskopioidaan...

en: Backup saved to '%s'
fi: Varmuuskopioitu kohteeseen '%s'

en: Backup aborted
fi: Varmuuskopiointi keskeytetty

[ctx: manual]
en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit_ikkuna

en: Organize Bookmarks
fi: Järjestä kirjanmerkkejä

en: Cannot bookmark this reference
fi: Tätä viitettä ei voi kirjan merkitä

en: Active object not visible
fi: Aktiivinen kohde ei ole näkyvissä

en: Could Not Set a Bookmark
fi: Kirjanmerkin asetus epäonnistui

en: A bookmark could not be set because nothing was selected.
fi: Kirjanmerkin asetus epäonnistui, koska mitään ei ollut valittuna.

en: Delete {type} [{gid}]?
fi: Poista {type} [{gid}]?

en: Deleting item will remove it from the database.
fi: Tietueen hävittäminen poistaa sen tietokannasta.

en: Processing...
fi: Käsitellään...

en: Multiple Selection Delete
fi: Poista valitut

en: This item is currently being used. Deleting it will remove it from the database and from all other items that reference it.
fi: Tämä tietue on käytössä. Sen hävittäminen poistaa tietueen tietokannasta ja kaikkialta, mistä siihen on viitattu.

en: Delete %s?
fi: Poista %s?

en: Column clicked, sorting...
fi: Sarake valittu, lajitellaan...

en: Export View as Spreadsheet
fi: Vie näkymä taulukkolaskentamuotoon

en: OpenDocument Spreadsheet
fi: OpenDocument-laskentataulukko

en: Columns
fi: Sarakkeet

en: CSV Dialect
fi: CSV Dialekti

en: %s has been bookmarked
fi: %s on kirjanmerkitty

en: A bookmark could not be set because no one was selected.
fi: Kirjanmerkin asetus epäonnistui, koska mitään ei ollut valittuna.

en: No Home Person
fi: Kotihenkilöä ei ole tehty

en: You need to set a 'Home Person' to go to. Select the People View, select the person you want as 'Home Person', then confirm your choice via the menu Edit -> Set Home Person.
fi: Sinun täytyy tehdä "Kotihenkilö" jatkaaksesi. Valitse Henkilönäkymä, valitse haluamasi henkilö kotihenkilöksi ja vahvista valintasi Muokkaa-> Tee kotihenkilö-valinnalla.

en: Jump to by Gramps ID
fi: Siirry Gramps ID -tunnuksella

en: Error: %s is not a valid Gramps ID
fi: Virhe: %s ei ole kelvollinen Gramps ID

en: _Bottombar
fi: A_lapalkki

en: _Sidebar
fi: Si_vupalkki

en: Configure %(cat)s - %(view)s
fi: Muokkaa valitun asetuksia %(cat)s - %(view)s

en: Configure %s View
fi: Muokkaa %s näkymän asetuksia

en: View %(name)s: %(msg)s
fi: Katso %(name)s: %(msg)s

en: Tag selected rows
fi: Merkitse tagi valittuihin riveihin

en: New Tag...
fi: Uusi tagi...

en: Organize Tags...
fi: Järjestä tageja...

[ctx: manual]
en: Organize_Tags_Window
fi: J.C3.A4rjest.C3.A4_tagit_ikkuna

[ctx: manual]
en: New_Tag_dialog
fi: Tagin_valintaikkuna

en: Add tag '%s'
fi: Lisää tagi '%s'

en: Remove tag '%s'
fi: Poista tagi '%s'

en: Adding Tags
fi: Lisätään tageja

en: Tag Selection (%s)
fi: Tagin valinta (%s)

en: Removing Tags
fi: Poistetaan tageja

en: Organize Tags
fi: Järjestä tagit

en: Change Tag Priority
fi: Muuta tagi etusijaa

en: Remove tag '%s'?
fi: Poistetaanko tagi '%s'?

en: The tag definition will be removed.  The tag will be also removed from all objects in the database.
fi: Tagin määritys poistetaan. Tagi poistetaan myös kaikkialta tietokannassa.

en: Delete Tag (%s)
fi: Poista tagi (%s)

en: Tag: %s
fi: Tagi: %s

en: New Tag
fi: Uusi tagi

en: Cannot save tag
fi: Tagia ei voi tallentaa

en: The tag name cannot be empty
fi: Tagin nimi ei voi olla tyhjä

en: Add Tag (%s)
fi: Lisää tagi (%s)

en: Edit Tag (%s)
fi: Muokkaa tagia (%s)

en: Tag Name:
fi: Tagin nimi:

en: Pick a Color
fi: Valitse väri

en: Error in format
fi: Muotovirhe

en: Record is private
fi: Tiedot ovat yksityisiä

en: Record is public
fi: Tiedot ovat julkisia

en: Expand this section
fi: Laajenna tätä osaa

en: Collapse this section
fi: Supista tätä osaa

en: Edit family
fi: Muokkaa perhettä

en: Reorder families
fi: Järjestä perheet uudelleen

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: Siblings
fi: Sisarukset

en: Related
fi: Sukua

en: Add partner to person
fi: Lisää kumppani henkilölle

en: Add a person
fi: Lisää henkilö

en: Add Child to Family
fi: Lisää perheeseen lapsi

en: Gramplet Bar Menu
fi: Gramplet-palkkivalikko

en: Unnamed Gramplet
fi: Nimetön gramplet

en: Gramplet Bar
fi: Gramplet-palkki

en: Select the down arrow on the right corner for adding, removing or restoring gramplets.
fi: Valitse alas nuoli oikeassa kulmassa lisätäksesi, poistaaksesi tai palauttaaksesi grampletit.

en: Add a gramplet
fi: Lisää gramplet

en: Remove a gramplet
fi: Poista gramplet

en: Restore default gramplets
fi: Palauta oletusarvoiset grampletit

en: Gramplet Bar Help
fi: Gramplet-palkin ohjeet

en: About Gramplets
fi: Tietoja grampleteista

en: Restore to defaults?
fi: Palautetaanko oletusarvot?

en: The gramplet bar will be restored to contain its default gramplets.  This action cannot be undone.
fi: Gramplet-palkki palautetaan oletustilaan. Toimenpidettä ei voi peruuttaa.

en: Drag Properties Button to move and click it for setup
fi: Napsauta laajennuskirjaston valintapainiketta asetusten valintaa varten

en: Right click to add gramplets
fi: Napsauta kakkospainikkeella lisätäksesi grampletteja

en: Untitled Gramplet
fi: Nimetön gramplet

en: Restore a gramplet
fi: Palauta gramplet

en: Number of Columns
fi: Sarakkeiden lukumäärä

en: Gramplet Layout
fi: Grampletin asettelu

en: Use maximum height available
fi: Käytä suurinta korkeutta

en: Height if not maximized
fi: Korkeus jollei suurimmillaan

en: Click to make this person active
    Right click to display the edit menu
    Click Edit icon (enable in configuration dialog) to edit
fi: Napsauta valittu henkilö aktiiviksi
    Näytä kakkospainikkeella päivityslinkki
    Napsauta päivitäkuvaketta (tai kakkoapainikkeen linkkiä ) päivittääksesi

en: Bad Date
fi: Virheellinen päivämäärä

en: Date more than one year in the future
fi: Päivämäärä yli vuoden päässä tulevaisuudessa

en: Double-click on the picture to view it in the default image viewer application.
fi: Kaksoisnapsauta kuvaa jotta se avautuisi oletuksena olevassa katseluohjelmassa.

en: Make Active Media
fi: Tee aktiiviseksi mediaksi

en: Matches places within a given distance of the active place. You have no active place.
fi: Poimii paikat tietyllä etäisyydellä aktiivisesta paikasta. Sinulla ei ole aktiivista paikkaa.

en: Progress Information
fi: Edistymistietoja

[ctx: manual]
en: Reorder_Relationships_dialog
fi: Järjestä_suhteet_uudelleen

en: Reorder Relationships
fi: Järjestä uudelleen suhteet

en: Reorder Relationships: %s
fi: Järjestä uudelleen suhteet: %s

en: Background Color
fi: Taustaväri

en: Clear Markup
fi: Tyhjennä muotoilut

en: Font Color
fi: Kirjasinväri

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Undo
fi: Peru

en: 
    Command-Click to follow link
fi: 
    Command-Click seuraavaan linkkiin

en: 
    Ctrl-Click to follow link
fi: 
    Ctrl-Click seuraavaan linkkiin

en: Spellcheck
fi: Oikeinkirjoitus

en: Search selection on web
fi: Netin hakuvalinta

en: _Send Mail To...
fi: Lähetä sähköpostia...

en: Copy _E-mail Address
fi: Kopioi sähköpostiosoite

en: _Open Link
fi: Avaa linkki

en: Copy _Link Address
fi: Kopioi linkin osoite

en: _Edit Link
fi: Muokkaa linkkiä

en: Select font color
fi: Valitse kirjasinväri

en: Select background color
fi: Valitse taustaväri

en: '%s' is not a valid value for this field
fi: %s ei kelvollinen arvo tähän kenttään

en: This field is mandatory
fi: Tämä kenttä on pakollinen

en: '%s' is not a valid date value
fi: %s ei kelvollinen päivämäärä

en: Legacy
fi: Oletus

en: Legacy citation formatter
fi: Oletusviittauksen muotoilija

en: _BSDDB Database
fi: _BSDDB-tietokanta

en: Berkeley Software Distribution Database Backend
fi: Berkeley Software Distribution -tietokantaohjelmisto

en: _SQLite Database
fi: _SQLite-tietokanta

en: SQLite Database
fi: SQLite-tietokanta

en: Database version
fi: Tietokannan versio

en: Database module location
fi: Tietokantamoduulin sijainti

en: Characters per line
fi: Merkkiä rivillä

en: The number of characters per line
fi: Rivin merkkien lukumäärä

en: Plain Text
fi: Muotoilematon teksti

en: Generates documents in plain text format (.txt).
fi: Tuottaa dokumentteja muotoilemattomana tekstinä (.txt).

en: Print...
fi: Tulosta...

en: Generates documents and prints them directly.
fi: Tuottaa dokumentteja ja tulostaa ne saman tien.

en: Generates documents in HTML format.
fi: Tuottaa dokumentteja HTML-muodossa.

en: Generates documents in LaTeX format.
fi: Tuottaa LaTeX-muotoisia dokumentteja.

en: OpenDocument Text
fi: OpenDocument-teksti (ODF)

en: Generates documents in OpenDocument Text format (.odt).
fi: Tuottaa dokumentteja OpenDocument-tekstimuodossa (.odt).

en: PDF document
fi: PDF-dokumentti

en: Generates documents in PDF format (.pdf).
fi: Tuottaa PDF-muodossa dokumentteja (.pdf).

en: Generates documents in PostScript format (.ps).
fi: Tuottaa dokumentteja PostScript-muodossa (.ps).

en: RTF document
fi: RTF-dokumentti

en: Generates documents in Rich Text format (.rtf).
fi: Tuottaa Rich Text format -dokumentteja (.rtf).

en: SVG document
fi: SVG-dokumentti

en: Generates documents in Scalable Vector Graphics format (.svg).
fi: Tuottaa Scalable Vector Graphics -muotoisia (.svg) dokumentteja.

en: Print Preview
fi: Tulostuksen esikatselu

en: Closes print preview window
fi: Sulkee tulostuksen esikatseluikkunan

en: _Print
fi: _Tulosta

en: Prints the current file
fi: Tulostaa nykyisen tiedoston

en: _First
fi: _Ensimmäinen

en: Shows the first page
fi: Näyttää ensimmäisen sivun

en: _Back
fi: _Taaksepäin

en: Shows previous page
fi: Näyttää edellisen sivun

en: Shows the next page
fi: Näyttää seuraavan sivun

en: _Last
fi: _Viimeinen

en: Shows the last page
fi: Näyttää viimeisen sivun

en: Zooms to fit the page width
fi: Sivun leveys

en: Zooms to fit the whole page
fi: Koko sivu

en: Zooms the page in
fi: Suurentaa sivua

en: Zooms the page out
fi: Pienentää sivua

en: of %d
fi: / %d

en: Possible destination error
fi: Mahdollinen kohdevirhe

en: You appear to have set your target directory to a directory used for data storage. This could create problems with file management. It is recommended that you consider using a different directory to store your generated web pages.
fi: Olet asettanut kohdehakemistoksi hakemiston, jota käytetään tietojen säilytykseen. Tästä saattaa tulla ongelmia tiedostojenhallinnassa. On suositeltavaa, että luot nettisivusi johonkin toiseen hakemistoon.

en: Could not create jpeg version of image %(name)s
fi: Kuvan %(name)s jpeg-version luonti epäonnistui

en: PIL (Python Imaging Library) not loaded.
fi: PIL (Python Imaging Library) ei ole ladattu.

en: Production of jpg images from non-jpg images in LaTeX documents will not be available. Use your package manager to install python-imaging or python-pillow or python3-pillow
fi: Tuotetut jpg kuvat ja ei-jpg kuvat LaTeX asiakirjoissa eivät ole käytettävissä. Käytä paketinhallintaa ja asenna python-imaging tai python-pillow tai python3-pillow

en: Could not open %s
fi: Tiedoston %s avaus epäonnistui

en: SVG background color
fi: SVG-taustaväri

en: transparent background
fi: läpinäkyvä tausta

en: white
fi: valkoinen

en: black
fi: musta

en: red
fi: punainen

en: green
fi: vihreä

en: blue
fi: sininen

en: cyan
fi: sinivihreä

en: yellow
fi: keltainen

en: The color, if any, of the SVG background
fi: Skaalautuvan vektorigrafiikan taustaväri, jos olemassa

en: Ancestor Graph
fi: Esivanhempien kaavio

en: Ancestor Graph for %s
fi: Esivanhempien kaavio %s

en: Person %s is not in the Database
fi: Henkilöä %s ei ole tietokannassa

en: Ancestor Tree
fi: Esivanhempien puu

en: Making the Tree...
fi: Luon sukupuuta...

en: Printing the Tree...
fi: Tulostan sukupuuta...

en: Center Person
fi: Keskushenkilö

en: The center person for the tree
fi: Puun keskushenkilö

en: Include siblings of the center person
fi: Lisää keskushenkilön sisarukset

en: Whether to only display the center person or all of his/her siblings too
fi: Haluatko näyttää vain keskushenkilö tai myös hänen sisaruksensa

en: Generations
fi: Sukupolvet

en: The number of generations to include in the tree
fi: Puuhun mukaan otettavien sukupolvien määrä

en: Display unknown
    generations
fi: Tulosta tuntemattomat
    sukupolvet

en: The number of generations of empty boxes that will be displayed
fi: Enimmäismäärä sukupolvien tyhjille laatikoille, jotka näytetään

en: Compress tree
fi: Tiivistä puu

en: Whether to remove any extra blank spaces set aside for people that are unknown
fi: Välilyöntien poistaminen tuntemattomien ihmisten reunoilta

en: Show Index
fi: Näytä indeksi

en: Display index of each person
fi: Näytä kunkin henkilön indeksi

en: Start Index
fi: Aloitusindeksi

en: The start index
fi: Alkuindeksi

en: Report Title
fi: Raportin otsikko

en: Do not include a title
fi: Älä ota raportin otsikkoa mukaan

en: Include Report Title
fi: Ota raportin otsikko mukaan

en: Choose a title for the report
fi: Valitse raportissa käytettävä otsikko

en: Include a border
fi: Lisää reunaviiva

en: Whether to make a border around the report.
fi: Lisätäänkö raporttiin reunaviiva.

en: Include Page Numbers
fi: Lisää sivunumerot

en: Whether to print page numbers on each page.
fi: Tulostetaanko kuhunkin sivuun sivunumero.

en: Scale tree to fit
fi: Skaalaa puu sopimaan

en: Do not scale tree
fi: Älä skaalaa puuta

en: Scale tree to fit page width only
fi: Skaalaa puu sivun levyiseksi

en: Scale tree to fit the size of the page
fi: Skaalaa puu yhdelle sivulle

en: Whether to scale the tree to fit a specific paper size
fi: Skaalataanko tiettyyn sivukokoon mahtuvaksi

en: Resize Page to Fit Tree size
    
    Note: Overrides options in the 'Paper Option' tab
fi: Muuta sivukoko puun koon mukaan
    
    Huomaa: Menee paperivalintojen edelle ko. valintaikkunassa

en: Whether to resize the page to fit the size 
    of the tree.  Note:  the page will have a 
    non standard size.
    
    With this option selected, the following will happen:
    
    With the 'Do not scale tree' option the page
      is resized to the height/width of the tree
    
    With 'Scale tree to fit page width only' the height of
      the page is resized to the height of the tree
    
    With 'Scale tree to fit the size of the page' the page
      is resized to remove any gap in either height or width
fi: Muutetaanko paperikoko puun mukaiseksi.
      Huomaa:  paperikoko 
    ei ole enää vakiokoko.
    
    Tällä valinnalla tapahtuu seuraavaa:
    
    Jos valinta on 'Älä skaalaa puuta', sivu
      muutetaan puun mittojen mukaiseksi
    
    Jos valinta on 'Skaalaa puu vain sivun levyiseksi', sivun korkeus 
    muutetaan puun korkeuden mukaiseksi
    
    Jo valinta on 'Skaalaa puu yhdelle sivulle' sivua
      muutetaan jottei jää mitään eroa korkeuteen tai leveyteen

en: Include Blank Pages
fi: Ota mukaan tyhjät sivut

en: Whether to include pages that are blank.
fi: Otetaanko mukaan tyhjät sivut.

en: Report Options (2)
fi: Raportin valinnat (2)

en: Father
    Display Format
fi: Isä
    näyttömuoto

en: Display format for the fathers box.
fi: Isän laatikon näyttömuoto.

en: Mother
    Display Format
fi: Äiti
    näyttömuoto

en: Display format for the mothers box.
fi: Äidin laatikon näyttömuoto.

en: Center person uses
    which format
fi: Keskushenkilön
    muotoilu

en: Use Fathers Display format
fi: Isän näyttömuoto

en: Use Mothers display format
fi: Äidin näyttömuoto

en: The display format for the center person
fi: Keskushenkilön näyttömuoto

en: Include Marriage box
fi: Lisää avioliiton laatikko

en: Whether to include a separate marital box in the report
fi: Lisätäänkö vanhempien aviotiedot laatikkona raporttiin

en: Marriage
    Display Format
fi: Avioliitto
    näyttömuoto

en: Display format for the marital box.
fi: Näyttömuoto avion laatikolle.

en: Advanced
fi: Edistynyt

en: Replace Display Format:
    'Replace this'/' with this'
fi: Näyttömuodon muutos:
    'Korvaa tämä'/'tällä'

en: i.e.
    United States of America/U.S.A.
fi: ts.
    Pohjois-Amerikan Yhdysvallat/U.S.A.

en: Include a note
fi: Ota mukaan lisätiedot

en: Whether to include a note on the report.
fi: Otetaanko raporttiin mukaan lisätiedot.

en: Add a note
    
    $T inserts today's date
fi: Lisää tieto
    
    $T lisää tämä päivä

en: Note Location
fi: Lisätietojen sijainti

en: Where to place the note.
fi: Lisätietojen sijaintipaikka.

en: inter-box scale factor
fi: laatikoiden skaalauskerroin

en: Make the inter-box spacing bigger or smaller
fi: Kasvata tai pienennä laatikoiden pystyvälikerrointa

en: box shadow scale factor
fi: laatikon varjon skaalauskerroin

en: Make the box shadow bigger or smaller
fi: Kasvata tai pienennä laatikon varjoa

en: No generations of empty boxes for unknown ancestors
fi: Tuntemattomille esivanhemmille ei esipolvien tyhjiä laatikoita

en: One Generation of empty boxes for unknown ancestors
fi: Tuntemattomille esivanhemmille yksi tyhjä sukupolvilaatikko

en:  Generations of empty boxes for unknown ancestors
fi:  Tuntemattomien esivanhempien tyhjät esipolvilaatikot

en: The basic style used for the text display.
fi: Käytettävä näyttöperustyyli tekstille.

en: The basic style used for the note display.
fi: Käytettävä näyttöperustyyli lisätiedoille.

en: The style used for the title.
fi: Otsikolle käytettävä tyyli.

en: My Calendar
fi: Kalenterini

en: Produced with Gramps
fi: Tuotettu Gramps-ohjelmalla

en: Calendar Report
fi: Kalenteriraportti

en: Formatting months...
fi: Muotoillaan kuukausia...

en: Reading database...
fi: Luetaan tietokantaa...

en: %(person)s, birth
fi: %(person)s, syntyi

en: %(wife)s and
     %(person)s, wedding
fi: %(wife)s ja
     %(person)s, häät

en: {wife} and
     {person}, {nyears} | {wife} and
     {person}, {nyears}
fi[0]: {wife} ja
     {person}, {nyears}
fi[1]: {wife} ja
     {person}, {nyears}

en: Select filter to restrict people that appear on calendar
fi: Valitse suodin kalenteriin tuleville henkilöille

en: The center person for the report
fi: Raportin keskushenkilö

en: Text Area 1
fi: Tekstialue 1

en: First line of text at bottom of calendar
fi: Ensimmäinen tekstirivi kalenterin alla

en: Text Area 2
fi: Tekstialue 2

en: Second line of text at bottom of calendar
fi: Toinen tekstirivi kalenterin alla

en: Text Area 3
fi: Tekstialue 3

en: Third line of text at bottom of calendar
fi: Kolmas tekstirivi kalenterin alla

en: Include only living people
fi: Ota mukaan vain elossa olevat henkilöt

en: Include only living people in the calendar
fi: Ota kalenteriin mukaan vain elossa olevat henkilöt

en: Content
fi: Sisältö

en: Year of calendar
fi: Kalenterivuosi

en: Country for holidays
fi: Juhlapyhien valtio

en: Select the country to see associated holidays
fi: Valitse valtio nähdäksesi sen juhlapyhät

en: First day of week
fi: Viikon ensimmäinen päivä

en: Select the first day of the week for the calendar
fi: Valitse viikon ensimmäinen päivä kalenteria varten

en: Birthday surname
fi: Syntymäpäivä sukunimi

en: Wives use husband's surname (from first family listed)
fi: Vaimoilla on aviomiehensä sukunimi (ensimmäisestä listatusta perheestä)

en: Wives use husband's surname (from last family listed)
fi: Vaimoilla on aviomiehensä sukunimi (viimeisestä listatusta perheestä)

en: Wives use their own surname
fi: Vaimot käyttävät tyttönimeään

en: Select married women's displayed surname
fi: Valitse näytettävä sukunimi avioituneille naisille

en: Include birthdays
fi: Ota mukaan syntymäpäivät

en: Whether to include birthdays
fi: Lisätäänkö syntymäpäivät

en: Include anniversaries
fi: Ota mukaan vuosipäivät

en: Whether to include anniversaries
fi: Lisätäänkö vuosipäivät

en: Include death dates
fi: Sisällytä kuolinpäivät

en: Include death anniversaries in the calendar
fi: Sisällytä kuolinpäivät kalenteriin

en: Title text and background color
fi: Otsikkotekstin ja taustan väri

en: Calendar day numbers
fi: Kalenterin päivänumerot

en: Daily text display
fi: Päivittäinen teksti

en: Holiday text display
fi: Juhlapäivien teksti

en: Days of the week text
fi: Viikonpäivien teksti

en: Text at bottom, line 1
fi: Alateksti, rivi 1

en: Text at bottom, line 2
fi: Alateksti, rivi 2

en: Text at bottom, line 3
fi: Alateksti, rivi 3

en: Descendant Chart for %(person)s and %(father1)s, %(mother1)s
fi: Jälkeläiskaavio henkilöille: %(person)s ja %(father1)s, %(mother1)s

en: Descendant Chart for %(person)s, %(father1)s and %(mother1)s
fi: Jälkeläiskaavio henkilöille: %(person)s, %(father1)s ja %(mother1)s

en: Descendant Chart for %(father1)s, %(father2)s and %(mother1)s, %(mother2)s
fi: Jälkeläiskaavio henkilöille: %(father1)s, %(father2)s ja %(mother1)s, %(mother2)s

en: Descendant Chart for %(person)s
fi: Jälkeläiskaavio henkilölle: %(person)s

en: Descendant Chart for %(father)s and %(mother)s
fi: Jälkeläiskaavio henkilöille: %(father)s ja %(mother)s

en: Descendant Graph
fi: Jälkeläiskaavio

en: Family Chart for %(person)s
fi: Perhekaavio henkilölle: %(person)s

en: Family Chart for %(father1)s and %(mother1)s
fi: Jälkeläiskaavio henkilöille: %(father1)s ja %(mother1)s

en: Cousin Chart for %(names)s
fi: Serkkukaavio henkilölle %(names)s

en: Family %s is not in the Database
fi: Perhettä %s ei ole tietokannassa

en: Report for
fi: Raportti seuraavalle

en: The main person for the report
fi: Raportin keskushenkilö

en: The main family for the report
fi: Raportin keskusperhe

en: Level of Spouses
fi: Puolisoiden taso

en: 0=no Spouses, 1=include Spouses, 2=include Spouses of the spouse, etc
fi: 0=ei puolisoita, 1=puolisot mukaan, 2=puolison kaikki puolisot mukaan, jne

en: Start with the parent(s) of the selected first
fi: Aloita ensin valittujen vanhemmista

en: Will show the parents, brother and sisters of the selected person.
fi: Näyttää valitun henkilön vanhemmat ja sisarukset.

en: Whether to move people up, where possible, resulting in a smaller tree
fi: Siirretäänkö henkilöitä ylöspäin pienemmän puun saamiseksi

en: Bold direct descendants
fi: Vahvenna suorat jälkeläiset

en: Whether to bold those people that are direct (not step or half) descendants.
fi: Vahvennetaanko henkilön suorat jälkeläiset (ei puolisisaruksia).

en: Indent Spouses
fi: Sisennä puolisot

en: Whether to indent the spouses in the tree.
fi: Sisennetäänkö puolisot sukupuussa.

en: Descendant Chart for [selected person(s)]
fi: Jälkeläiskaavio [valituille henkilö(i)lle]

en: Family Chart for [names of chosen family]
fi: Perhekaavio [valitulle perheelle]

en: Cousin Chart for [names of children]
fi: Serkkukaavio [valitulle lapselle]

en: Whether to include page numbers on each page.
fi: Lisätäänkö jokaiselle sivulle sivunumero.

en: Descendant
    Display Format
fi: Jälkeläinen
    näyttömuoto

en: Display format for a descendant.
fi: Jälkeläisen näyttömuoto.

en: Spousal
    Display Format
fi: Puoliso
    näyttömuoto

en: Display format for a spouse.
fi: Puolison näyttömuoto.

en: inter-box Y scale factor
fi: laatikoiden Y skaalauskerroin

en: Make the inter-box Y bigger or smaller
fi: Kasvata tai pienennä laatikoiden pystyvälikerrointa

en: The bold style used for the text display.
fi: Tekstin näytössä käytettävä vahvennettu tyyli.

en: The style for the marriage box.
fi: Avioliittolaatikon tyyli.

en: The style for the spouse box.
fi: Puolisolaatikon tyyli.

en: The style for the direct descendant box.
fi: Suoran jälkeläisen laatikon tyyli.

en: The style for the note box.
fi: Lisätietolaatikon tyyli.

en: The style for the connection lines and report border.
fi: Yhteyslinjojen ja raporttirajojen tyyli.

en: Ancestor Chart
fi: Esivanhempien kaavio

en: Produces a graphical ancestral chart
fi: Tuottaa esivanhempien kaavion

en: Produces a graphical ancestral tree
fi: Tuottaa graafisen puun esivanhemmista

en: Produces a graphical calendar
fi: Tuottaa graafisen kalenterin

en: Descendant Chart
fi: Jälkeläiskaavio

en: Produces a graphical descendant chart
fi: Tuottaa graafisen kaavion jälkeläisistä

en: Descendant Tree
fi: Jälkeläispuu

en: Produces a graphical descendant tree
fi: Tuottaa graafisen puun jälkeläisistä

en: Family Descendant Chart
fi: Perheen jälkeläiskaavio

en: Produces a graphical descendant chart around a family
fi: Tuottaa graafisen kaavion perheen jälkeläisistä

en: Family Descendant Tree
fi: Perheen jälkeläispuu

en: Produces a graphical descendant tree around a family
fi: Tuottaa graafisen puun perheen jälkeläisistä

en: Fan Chart
fi: Viuhkakaavio

en: Produces fan charts
fi: Tuottaa viuhkakaavioita

en: Statistics Charts
fi: Tilastokaaviot

en: Produces statistical bar and pie charts of the people in the database
fi: Luo tilastollisia palkki- ja piirakkakaavioita tietokannassa olevista henkilöistä

en: Timeline Chart
fi: Aikajanakaavio

en: Produces a timeline chart.
fi: Tuottaa aikajanakaavion.

en: %(generations)d Generation Fan Chart for %(person)s
fi: %(person)s, %(generations)d sukupolven viuhkakaavio

en: %(generations)d Generation Fan Chart for
    %(person)s
fi: %(generations)d sukupolven viuhkakaavio
    henkilölle %(person)s

en: The number of generations to include in the report
fi: Raporttiin mukaan otettavien sukupolvien lukumäärä

en: Type of graph
fi: Kaavion tyyppi

en: full circle
fi: ympyrä

en: half circle
fi: puoliympyrä

en: overhang
fi: puoliympyrä ylityksellä

en: quarter circle
fi: neljännesympyrä

en: The form of the graph: full circle, half circle, half circle with overhang or quarter circle.
fi: Kuvaajan muoto: täysympyrä, puoliympyrä, puoliympyrä ylityksellä tai neljännesympyrä.

en: generation dependent
fi: sukupolvesta riippuva

en: Background color is either white or generation dependent
fi: Taustaväri on joko valkoinen tai riippuu sukupolvesta

en: Orientation of radial texts
fi: Kaaritekstien suunta

en: upright
fi: pystysuora

en: roundabout
fi: kiertävä

en: Print radial texts upright or roundabout
fi: Tulosta kaaritekstit pystysuoraan tai kiertäen

en: Draw empty boxes
fi: Piirrä tyhjät laatikot

en: Draw the background although there is no information
fi: Piirrä tausta vaikkei tietoja ole

en: Use one font style for all generations
fi: Käytä yhtä kirjaintyyppiä kaikille sukupolville

en: You can customize font and color for each generation in the style editor
fi: Voit mukauttaa fonttia ja väriä jokaiselle sukupolvelle tyylieditorissa

en: Flip names that are on the bottom half of the fan
fi: Käännä viuhkakaavion alaosassa olevat nimet

en: Flip names for generations 2, 3 and 4 i.e. those found in circles
fi: Käännä sukupolvien 2, 3 ja 4 nimet eli ne, jotka löytyvät ympyröistä

en: Exclude the title of the chart
fi: Jätä kaavion otsikko pois

en: Exclude the title to make more room for the chart
fi: Jätä otsikko pois, jotta kaaviolle jää enemmän tilaa

en: The style used for the text display of generation "%d"
fi: Käytettävä perustyyli sukupolven tekstin näytölle "%d"

en: Item count
fi: Kohteiden lukumäärä

en: All
fi: Kaikki

en: Men
fi: Miehet

en: Women
fi: Naiset

[ctx: person]
en: Title
fi: Titteli

en: Forename
fi: Etunimi

en: Birth year
fi: Syntymävuosi

en: Death year
fi: Kuolinvuosi

en: Birth month
fi: Syntymäkuukausi

en: Death month
fi: Kuolinkuukausi

en: Marriage place
fi: Vihkipaikka

en: Number of relationships
fi: Suhteiden määrä

en: Age when first child born
fi: Ikä, jolloin ensimmäinen lapsi syntyi

en: Age when last child born
fi: Ikä, jolloin viimeinen lapsi syntyi

en: Number of children
fi: Lasten lukumäärä

en: Age at marriage
fi: Avioitumisikä

en: Age at death
fi: Kuolinikä

en: Event type
fi: Tapahtumatyyppi

en: (Preferred) title missing
fi: (Ensisijainen) titteli puuttuu

en: (Preferred) forename missing
fi: (Ensisijainen) etunimi puuttuu

en: (Preferred) surname missing
fi: (Ensisijainen) sukunimi puuttuu

en: Gender unknown
fi: Sukupuoli tuntematon

en: Date(s) missing
fi: Päivämäär(i)ä puuttuu

en: Place missing
fi: Paikka puuttuu

en: Already dead
fi: Jo kuollut

en: Still alive
fi: Yhä elossa

en: Events missing
fi: Tapahtumia puuttuu

en: Children missing
fi: Lapset puuttuvat

en: Birth missing
fi: Syntymä puuttuu

en: Personal information missing
fi: Henkilökohtaiset tiedot puuttuvat

en: (Living people: %(option_name)s)
fi: (Elävät henkilöt: %(option_name)s)

en: %s born
fi: %s syntyi

en: Persons born
fi: Henkilö syntyi

en: Collecting data...
fi: Kerätään tietoja...

en: Sorting data...
fi: Järjestetään tietoja...

en: Saving charts...
fi: Tallennetaan kaavioita...

en: %s (persons):
fi: %s (henkilöä):

en: Determines what people are included in the report.
fi: Määrittää henkilöt, jotka otetaan mukaan raporttiin.

en: Filter Person
fi: Suodinhenkilö

en: The center person for the filter.
fi: Suotimen keskushenkilö.

en: Sort chart items by
fi: Järjestä kaavion tiedot seuraavan mukaan

en: Select how the statistical data is sorted.
fi: Valitse miten tilastotiedot järjestetään.

en: Sort in reverse order
fi: Järjestä käänteisessä järjestyksessä

en: Check to reverse the sorting order.
fi: Valitse käyttääksesi käänteistä järjestystä.

en: People Born After
fi: Ihmiset syntyneet jälkeen

en: Birth year from which to include people.
fi: Ota mukaan henkilöt, jotka ovat syntyneet annetusta vuodesta alkaen.

en: People Born Before
fi: Ihmiset syntyneet ennen

en: Birth year until which to include people
fi: Syntymävuosi, johon asti ihmiset otetaan mukaan

en: Include people without known birth years
fi: Ota mukaan ihmiset, joiden syntymävuosi ei ole tiedossa

en: Whether to include people without known birth years.
fi: Otetanko mukaan ihmiset, joiden syntymävuosi ei ole tiedossa.

en: Genders included
fi: Mukaan otetut sukupuolet

en: Select which genders are included into statistics.
fi: Valitse tilastoon mukaan otettavat sukupuolet.

en: Max. items for a pie
fi: Suurin määrä kohteita piirakkaan

en: With fewer items pie chart and legend will be used instead of a bar chart.
fi: Jos näytettäviä tietoja on vähemmän, piirakkakaaviota käytetään pylväskaavion sijaan.

en: Include counts of missing information
fi: Lisää puuttuvien tietojen määrä

en: Whether to include counts of the number of people who lack the given information.
fi: Lisätäänkö henkilöiden lukumäärä, joilla on puuttuvia tietoja.

en: Charts 3
fi: Kaavio 3

en: Charts 2
fi: Kaaviot 2

en: Charts 1
fi: Kaaviot 1

en: Include charts with indicated data.
fi: Ota mukaan kaaviot valituilla tiedoilla.

en: The style used for the items and values.
fi: Käytettävä tyyli kohteille ja niiden arvoille.

[ctx: sorted by]
en: Birth Date
fi: Syntymäaika

[ctx: sorted by]
en: Name
fi: Nimi

en: Sorting dates...
fi: Järjestetään päivämääriä...

en: Timeline
fi: Aikajana

en: Calculating timeline...
fi: Lasketaan aikajanaa...

en: Sorted by %s
fi: Lajitteluperuste %s

en: No Date Information
fi: Päivämäärätietoa ei ole

en: Finding date range...
fi: Haetaan aikaväliltä...

en: Determines what people are included in the report
fi: Määrittää henkilöt, jotka otetaan mukaan raporttiin

en: The center person for the filter
fi: Suotimen keskushenkilö

en: Sort by
fi: Järjestä seuraavan mukaan

en: Sorting method to use
fi: Käytettävä järjestysmenetelmä

en: The style used for the section headers.
fi: Käytettävä tyyli osien ylätunnisteille.

en: Comma Separated Values Spreadsheet (CSV)
fi: Pilkuilla eroteltu taulukkomuotoinen tekstitiedosto (CSV)

en: Comma _Separated Values Spreadsheet (CSV)
fi: Pilkuilla eroteltu taulukkomuotoinen tekstitiedosto (CSV)

en: CSV is a common spreadsheet format.
    You can change this behavior in the 'Configure active view' of any list-based view
fi: CSV on yleinen taulukkolaskentaformaatti.
    Voit muuttaa tätä käyttäytymistä minkä tahansa luettelopohjaisen näkymän "Määritä aktiivinen näkymä" -kohdassa

en: CSV spreadsheet options
fi: CSV-taulukkotiedon valinnat

en: Web Family Tree
fi: Nettisukupuu

en: _Web Family Tree
fi: _Nettisukupuu

en: Web Family Tree format
fi: Nettisukupuun muoto

en: Web Family Tree export options
fi: Nettisukupuun vientivalinnat

en: GEDCOM is used to transfer data between genealogy programs. Most genealogy software will accept a GEDCOM file as input.
fi: GEDCOM-tiedostomuotoa käytetään tiedon siirtämiseen eri sukututkimusohjelmien välillä. Useimmat sukututkimusohjelmat pystyvät lukemaan GEDCOM-tiedostoja.

en: GEDCOM export options
fi: GEDCOM-vientivalinnat

en: GeneWeb is a web based genealogy program.
fi: GeneWeb on nettipohjainen sukututkimusohjelma.

en: GeneWeb export options
fi: GeneWeb-vientivalinnat

en: Gramps XML Package (family tree and media)
fi: Grampsin XML-paketti (sukupuu ja mediatiedostot)

en: Gra_mps XML Package (family tree and media)
fi: Gra_mpsin XML-paketti (sukupuu ja mediatiedostot)

en: Gramps package is an archived XML family tree together with the media object files.
fi: Gramps paketti sisältää arkistoidun sukupuun XML-muodossa ja kaikki siihen liittyvät mediatiedostot.

en: Gramps package export options
fi: Gramps-paketin vientivalinnat

en: Gramps XML (family tree)
fi: Gramps XML (sukupuu)

en: Gramps _XML (family tree)
fi: Gramps _XML (sukupuu)

en: Gramps XML export is a complete archived XML backup of a Gramps family tree without the media object files. Suitable for backup purposes.
fi: Grampsin XML-vienti on täydellinen arkisto Gramps-sukupuusta XML-tiedostona ilman mediatiedostoja. Soveltuu varmuuskopiointiin.

en: Gramps XML export options
fi: Grampsin XML-vientivalinnat

en: vC_alendar
fi: v_Calendar

en: vCalendar is used in many calendaring and PIM applications.
fi: vCalendar-muotoa käytetään useissa kalenteri- ja PIM-sovelluksissa.

en: vCalendar export options
fi: vCalendar-vientivalinnat

en: vCard is used in many addressbook and pim applications.
fi: vCard-muotoa käytetään monissa osoitekirja- ja PIM-sovelluksissa.

en: vCard export options
fi: vCard-vientivalinnat

en: Include people
fi: Henkilöt mukaan

en: Include marriages
fi: Avioliitot mukaan

en: Include children
fi: Lapset mukaan

en: Include places
fi: Lisää paikat

en: Translate headers
fi: Käännä ylätunnisteet

en: Enclosed_by
fi: Ympärillä

en: CSV export doesn't support non-primary surnames, {count} dropped
fi: CSV-vienti ei tue muita kuin ensisijaisia sukunimiä, {count} ohitettu

en: Birth source
fi: Syntymän lähde

en: Baptism date
fi: Kastepäivä

en: Baptism place
fi: Kastepaikka

en: Baptism source
fi: Kasteen lähde

en: Death source
fi: Kuoleman lähde

en: Burial date
fi: Hautauspäivä

en: Burial place
fi: Kuolinpaikka

en: Burial source
fi: Kuolintiedon lähde

en: Husband
fi: Aviomies

en: Wife
fi: Vaimo

en: Writing individuals
fi: Kirjoitetaan henkilöitä

en: Writing families
fi: Kirjoitetaan perheitä

en: Writing sources
fi: Kirjoitetaan lähteitä

en: Writing notes
fi: Kirjoitetaan lisätietoja

en: Writing repositories
fi: Luodaan arkistot

en: Writing media
fi: Kirjoitetaan media

en: GEDCOM Export failed
fi: GEDCOM-vienti epäonnistui

en: No families matched by selected filter
fi: Yksikään perhe ei täsmää valittuun suotimeen

en: Failure writing %s
fi: Kirjoitus epäonnistui %s

en: The database cannot be saved because you do not have permission to write to the directory. Please make sure you have write access to the directory and try again.
fi: Tietokantaa ei voida tallentaa, koska sinulla ei ole tarvittavaa kirjoitusoikeutta valittuun hakemistoon. Varmista, että sinulla on kirjoitusoikeus hakemistoon ja yritä uudelleen.

en: The database cannot be saved because you do not have permission to write to the file. Please make sure you have write access to the file and try again.
fi: Tietokantaa ei voida tallentaa, koska sinulla ei ole tarvittavaa kirjoitusoikeutta valittuun tiedostoon. Varmista, että sinulla on kirjoitusoikeus tiedostoon ja yritä uudelleen.

en: Enter a date, click Run
fi: Anna päivämäärä, napsauta Suorita

en: Enter a valid date (like YYYY-MM-DD) in the entry text box and click Run. This will compute the ages for everyone in your Family Tree on that date. You can then sort by the age column, and double-click the row to view or edit.
fi: Anna päivämäärä (VVVV-KK-PP) alla olevaan tekstikenttään ja napsauta Suorita. Tämä laskee iät kaikille Sukupuusi henkilöille tuona päivänä. Voit sitten järjestää tiedot ikäsarakkeen perusteella ja kaksoisnapsauttaa riviä tarkistaaksesi tai muokataksesi sitä.

en: Max age
fi: Suurin mahdollinen ikä

en: Max age of Mother at birth
fi: Suurin mahdollinen ikä äidiksi tulemiseen

en: Max age of Father at birth
fi: Suurin mahdollinen ikä isäksi tulemiseen

en: Lifespan Age Distribution
fi: Elinikien ikäjakauma

en: Father - Child Age Diff Distribution
fi: Isän ja lapsen iän välinen ikäjakauma

en: Diff
fi: Ero

en: Mother - Child Age Diff Distribution
fi: Äidin ja lapsen iän välinen ikäjakauma

en: Statistics
fi: Tilasto

en: Total
fi: Yhteensä

en: Minimum
fi: Pienin

en: Average
fi: Keskimäärin

en: Median
fi: Mediaani

en: Maximum
fi: Suurin

en: Double-click to see %d people
fi: Kaksoisnapsauta nähdäksesi henkilöt %d

en: Double-click on a row to view a quick report showing all people with the selected attribute.
fi: Kaksoisnapsauta riviä saadaksesi pikaraportin henkilöistä, joilla on valittu ominaisuus.

en: Key
fi: Avain

en: _Make Active %s
fi: Tee %s aktiiviseksi

en: Double-click a day for details
fi: Kaksoisnapsauta päivää nähdäksesi yksityiskohdat

en: Double-click on a row to edit the selected child.
fi: Kaksoisnapsauta riviä muokataksesi tietoja.

en: Double-click on a row to edit the selected source/citation.
fi: Kaksoisnapsauta riviä muokataksesi valittua lähdettä/lainausta.

en: Source/Date
fi: Lähde/päivämäärä

en: Confidence Level
fi: Luotettavuustaso

en: <No Volume/Page>
fi: <Ei osaa/sivu>

en: Right-click on a row to edit the selected event or the related place.
fi: Napsauta riviä kakkospainikkeella muokataksesi valittua tapahtumaa tai paikkaa.

en: Edit the event
fi: Muokkaa tapahtumaa

en: Edit the place
fi: Muokkaa paikkaa

en: Evaluation
fi: Arviointi

en: Output
fi: Tulostus

en: Error
fi: Virhe

en: Apply
fi: Käytä

en: Double-click on a row to edit the selected event.
fi: Kaksoisnapsauta riviä muokataksesi valittua tapahtumaa.

en: Click to expand/contract person
    Right-click for options
    Click and drag in open area to rotate
fi: Napsauta laajentaaksesi/pienentääksesi henkilöä
    Napsauta kakkospainikkeella nähdäksesi valinnat
    Vedä ja pudota pyörittääksesi vapaalla alueella

en: %(bold_start)s%(gramps_FAQ_html_start)s%(html_middle)sFrequently Asked Questions%(html_end)s%(bold_end)s
    (needs a connection to the internet)
fi: %(bold_start)s%(gramps_FAQ_html_start)s%(html_middle)sUsein Kysytyt Kysymykset%(html_end)s%(bold_end)s
    (nettiyhteys oltava)

en: Editing Spouses
fi: Puolisoita muokataan

en:   1. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow do I change the order of spouses?%(html_end)s
fi:   1. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sMiten voin muuttaa puolisoiden järjestystä?%(html_end)s

en:   2. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow do I add an additional spouse?%(html_end)s
fi:   2. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sMiten lisään muun puolison?%(html_end)s

en:   3. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow do I remove a spouse?%(html_end)s
fi:   3. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sMiten poistan puolison?%(html_end)s

en: Backups and Updates
fi: Varmuuskopiot ja päivitykset

en:   4. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow do I make backups safely?%(html_end)s
fi:   4. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sMiten voin tehdä varmuuskopioita turvallisesti?%(html_end)s

en:   5. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sIs it necessary to update Gramps every time an update is released?%(html_end)s
fi:   5. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sOnko Grampsin päivittäminen tarpeen aina kun päivitys julkaistaan?%(html_end)s

en: Data Entry
fi: Tietojen syöttö

en:   6. %(gramps_manual_html_start)s%(section)sHow should information about marriages be entered?%(html_end)s
fi:   6. %(gramps_manual_html_start)s%(section)sMiten avioliittojen tietoa talletetaan?%(html_end)s

en:   7. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sWhat's the difference between a residence and an address?%(html_end)s
fi:   7. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sMikä on asuinpaikan ja osoitteen ero?%(html_end)s

en: Media Files
fi: Mediatiedostot

en:   8. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow do you add a photo of a person/source/event?%(html_end)s
fi:   8. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sKuinka lisään valokuvan henkilöön/lähteeseen/tapahtumaan?%(html_end)s

en:   9. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow do you find unused media objects?%(html_end)s
fi:   9. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sMiten löydän käyttämättömät mediaobjektit?%(html_end)s

en:  10. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow can I make a website with Gramps and my tree?%(html_end)s
fi:  10. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sMiten voin tehdä Grampsilla sukupuustani nettisivuston?%(html_end)s

en:  11. %(web_html_start)sHow do I record one's occupation?%(html_end)s
fi:  11. %(web_html_start)sMiten tallennetaan henkilön ammatti?%(html_end)s

en:  12. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sWhat do I do if I have found a bug?%(html_end)s
fi:  12. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sMitä teen, jos olen löytänyt virheen?%(html_end)s

en:  13. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sIs there a manual for Gramps?%(html_end)s
fi:  13. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sOnko Grampsia varten opasta?%(html_end)s

en:  14. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sAre there tutorials available?%(html_end)s
fi:  14. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sLöytyykö oppaita?%(html_end)s

en:  15. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sHow do I ...?%(html_end)s
fi:  15. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sMiten ...?%(html_end)s

en:  16. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sHow can I help with Gramps?%(html_end)s
fi:  16. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sMiten saan apua Grampsiin?%(html_end)s

en: Double-click given name for details
fi: Kaksoisnapsauta etunimeä nähdäksesi yksityiskohdat

en: No Family Tree loaded.
fi: Ei sukupuuta ladattuna.

en: Total unique given names
fi: Yksilöllisiä etunimiä yhteensä

en: Total given names showing
fi: Etunimiä näkyvillä yhteensä

en: Total people
fi: Henkilöitä yhteensä

en: Age on Date
fi: Ikä määriteltynä päivänä

en: Gramplet showing ages of living people on a specific date
fi: Gramplet näyttää elävien henkilöiden iät määriteltynä päivänä

en: Age Stats
fi: Ikätilasto

en: Gramplet showing graphs of various ages
fi: Gramplet näyttää ikäkaavion

en: Gramplet showing calendar and events on specific dates in history
fi: Grampet näyttää kalenterin ja tapahtumat määritettyinä päivinä historiassa

en: Descendants
fi: Jälkeläiset

en: Gramplet showing active person's descendants
fi: Gramplet näyttää aktiivisen henkilöt jälkeläiset

en: Ancestors
fi: Esivanhemmat

en: Gramplet showing active person's ancestors
fi: Gramplet näyttää aktiivisen henkilön esivanhemmat

en: Gramplet showing active person's direct ancestors as a fanchart
fi: Gramplet näyttää aktiivisen henkilön suorat esivanhemmat viuhkakaaviona

en: Descendant Fan Chart
fi: Jälkeläisviuhkakaavio

en: Gramplet showing active person's direct descendants as a fanchart
fi: Gramplet näyttää viuhkakaaviona aktiivisen henkilön jälkeläiset

en: 2-Way Fan Chart
fi: 2-suuntainen viuhkakaavio

en: Gramplet showing active person's direct ancestors and descendants as a fanchart
fi: Gramplet näyttää viuhkakaaviona aktiivisen henkilön esivanhemmat ja jälkeläiset

en: 2-Way Fan
fi: 2-suuntainen viuhkakaavio

en: FAQ
fi: UKK (FAQ)

en: Gramplet showing frequently asked questions
fi: Gramplet näyttää usein kysytyt kysymykset

en: Given Name Cloud
fi: Etunimipilvi

en: Gramplet showing all given names as a text cloud
fi: Gramplet näyttää kaikki etunimet pilvikaaviona

en: Gramplet showing an active item Quick View
fi: Gramplet näyttää aktiivisen kohteen pikaraporttina

en: Relatives
fi: Sukulaiset

en: Gramplet showing active person's relatives
fi: Gramplet näyttä aktiivisen henkilön sukulaiset

en: Session Log
fi: Istuntoloki

en: Gramplet showing all activity for this session
fi: Gramplet näyttää tämän istunnon kaikki toimenpiteet

en: Gramplet showing summary data of the Family Tree
fi: Gramplet näyttää sukupuun koostetiedot

en: Surname Cloud
fi: Sukunimipilvi

en: Gramplet showing all surnames as a text cloud
fi: Gramplet näyttää kaikki sukunimet pilvikaaviona

[ctx: gramplet]
en: To Do
fi: Tehtävät

en: Gramplet for displaying a To Do list
fi: Tehtävälistan näyttävä gramplet

en: Top Surnames
fi: Suosituimmat sukunimet

en: Gramplet showing most frequent surnames in this tree
fi: Gramplet näyttää sukupuun yleisimmät sukunimet

en: Welcome
fi: Tervetuloa

en: Gramplet showing a welcome message
fi: Gramplet näyttää tervetuloa-viestin

en: Welcome to Gramps!
fi: Tervetuloa Grampsiin!

en: What's Next
fi: Mitä seuraavaksi?

en: Gramplet suggesting items to research
fi: Gramplet ehdottaa lisätutkittavaa

en: What's Next?
fi: Mitä seuraavaksi?

en: Person Details
fi: Henkilön yksityiskohtaiset tiedot

en: Gramplet showing details of a person
fi: Gramplet näyttää henkilöstä yksityiskohtaiset tiedot

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Repository Details
fi: Arkiston yksityiskohtaiset tiedot

en: Gramplet showing details of a repository
fi: Gramplet näyttää arkistosta yksityiskohtaiset tiedot

en: Place Details
fi: Paikan yksityiskohtaiset tiedot

en: Gramplet showing details of a place
fi: Gramplet näyttää paikasta yksityiskohtaiset tiedot

en: Media Preview
fi: Mediatiedoston esikatselu

en: Gramplet showing a preview of a media object
fi: Grampletilla esikatsellaan mediatiedostoa

en: Image Metadata
fi: Kuvan metadata

en: Gramplet showing metadata for a media object
fi: Gramplet näyttää mediatiedoston metadatan

en: GExiv2 module not loaded.
fi: GExiv2-moduulia ei ole ladattu.

en: Image metadata functionality will not be available.
    To build it for Gramps see %(gramps_wiki_build_gexiv2_url)s
fi: Kuvan metadata toiminto ei ole käytettävänä.
    Saadaksesi sen Grampsiin katso %(gramps_wiki_build_gexiv2_url)s

en: Person Residence
fi: Henkilön asuinpaikka

en: Gramplet showing residence events for a person
fi: Gramplet näyttää henkilön asuinpaikkatapahtumat

en: Person Events
fi: Henkilön tapahtumat

en: Gramplet showing the events for a person
fi: Gramplet näyttää henkilöön liittyvät tapahtumat

en: Family Events
fi: Perhetapahtumat

en: Gramplet showing the events for a family
fi: Gramplet näyttää perheeseen liittyvät tapahtumat

en: Person Gallery
fi: Henkilögalleria

en: Gramplet showing media objects for a person
fi: Gramplet näyttää henkilön liittyvät mediatiedostot

en: Gallery
fi: Galleria

en: Family Gallery
fi: Perhegalleria

en: Gramplet showing media objects for a family
fi: Gramplet näyttää perheen mediatiedostot

en: Event Gallery
fi: Tapahtumagalleria

en: Gramplet showing media objects for an event
fi: Gramplet näyttää tapahtuman mediatiedostot

en: Place Gallery
fi: Paikkagalleria

en: Gramplet showing media objects for a place
fi: Gramplet näyttää paikan mediatiedostot

en: Source Gallery
fi: Lähdegalleria

en: Gramplet showing media objects for a source
fi: Gramplet näyttää lähteen mediaobjektit

en: Citation Gallery
fi: Lainausgalleria

en: Gramplet showing media objects for a citation
fi: Gramplet näyttää lainauksen mediaobjektit

en: Person Attributes
fi: Henkilön ominaisuudet

en: Gramplet showing the attributes of a person
fi: Gramplet näyttää henkilön ominaisuudet

en: Event Attributes
fi: Tapahtuman ominaisuudet

en: Gramplet showing the attributes of an event
fi: Gramplet näyttää tapahtuman ominaisuudet

en: Family Attributes
fi: Perheen ominaisuudet

en: Gramplet showing the attributes of a family
fi: Gramplet näyttää perheen ominaisuudet

en: Media Attributes
fi: Mediatiedoston ominaisuudet

en: Gramplet showing the attributes of a media object
fi: Gramplet näyttää mediatiedoston ominaisuudet

en: Gramplet showing the attributes of a source object
fi: Gramplet näyttää lähdetietojen ominaisuudet

en: Citation Attributes
fi: Lainauksen ominaisuudet

en: Gramplet showing the attributes of a citation object
fi: Gramplet näyttää lainauksen ominaisuudet

en: Person Notes
fi: Henkilön lisätietoja

en: Gramplet showing the notes for a person
fi: Gramplet näyttää henkilön lisätiedot

en: Event Notes
fi: Tapahtuman lisätietoja

en: Gramplet showing the notes for an event
fi: Gramplet näyttää tapahtuman lisätiedot

en: Family Notes
fi: Perheen lisätietoja

en: Gramplet showing the notes for a family
fi: Gramplet näyttää perheen lisätiedot

en: Place Notes
fi: Paikan lisätietoja

en: Gramplet showing the notes for a place
fi: Gramplet näyttää paikan lisätiedot

en: Source Notes
fi: Lähteen lisätietoja

en: Gramplet showing the notes for a source
fi: Gramplet näyttää lähteen lisätiedot

en: Citation Notes
fi: Lainauksen lisätietoja

en: Gramplet showing the notes for a citation
fi: Gramplet näyttää lainauksen lisätiedot

en: Repository Notes
fi: Arkiston lisätietoja

en: Gramplet showing the notes for a repository
fi: Gramplet näyttää arkiston lisätiedot

en: Media Notes
fi: Median lisätietoja

en: Gramplet showing the notes for a media object
fi: Gramplet näyttää mediatiedoston lisätiedot

en: Gramplet showing the selected note
fi: Gramplet, joka näyttää valitun lisätiedon

en: Person Citations
fi: Henkilöön liittyvät lainaukset

en: Gramplet showing the citations for a person
fi: Gramplet näyttää henkilöön liittyvät lainaukset

en: Event Citations
fi: Tapahtuman lainaukset

en: Gramplet showing the citations for an event
fi: Gramplet näyttää tapahtuman lainaukset

en: Family Citations
fi: Perheen lainaukset

en: Gramplet showing the citations for a family
fi: Gramplet näyttää perheen lainaukset

en: Place Citations
fi: Paikan lainaukset

en: Gramplet showing the citations for a place
fi: Gramplet näyttää paikan lainaukset

en: Media Citations
fi: Mediatiedoston lainaukset

en: Gramplet showing the citations for a media object
fi: Gramplet näyttää mediatiedoston lainaukset

en: Person Children
fi: Henkilön lapset

en: Gramplet showing the children of a person
fi: Gramplet näyttää aktiivisen henkilön lapset

en: Family Children
fi: Perheen lapset

en: Gramplet showing the children of a family
fi: Gramplet näyttää perheen lapset

en: Person References
fi: Henkilöviitteet

en: Gramplet showing the backlink references for a person
fi: Gramplet näyttää henkilöön tulevat linkit

en: References
fi: Viitteet

en: Event References
fi: Tapahtumaviitteet

en: Gramplet showing the backlink references for an event
fi: Gramplet näyttää tapahtumaan tulevat linkit

en: Family References
fi: Perheviitteet

en: Gramplet showing the backlink references for a family
fi: Gramplet näyttää perheeseen tulevat linkit

en: Place References
fi: Paikkaviitteet

en: Gramplet showing the backlink references for a place
fi: Gramplet näyttää paikkaan tulevat linkit

en: Source References
fi: Lähdeviitteet

en: Gramplet showing the backlink references for a source
fi: Gramplet näyttää lähteeseen tulevat linkit

en: Citation References
fi: Lainausviitteet

en: Gramplet showing the backlink references for a citation
fi: Gramplet näyttää lainaukseen tulevat linkit

en: Repository References
fi: Arkistoviitteet

en: Gramplet showing the backlink references for a repository
fi: Gramplet näyttää arkistoon tulevat linkit

en: Media References
fi: Mediaviitteet

en: Gramplet showing the backlink references for a media object
fi: Gramplet näyttää mediaan tulevat linkit

en: Note References
fi: Lisätietoviitteet

en: Gramplet showing the backlink references for a note
fi: Gramplet näyttää lisätietoihin tulevat linkit

en: Person Filter
fi: Henkilösuodin

en: Gramplet providing a person filter
fi: Gramplet tarjoaa henkilösuotimen

en: Family Filter
fi: Perhesuodin

en: Gramplet providing a family filter
fi: Gramplet tarjoaa perhesuotimen

en: Event Filter
fi: Tapahtumasuodin

en: Gramplet providing an event filter
fi: Gramplet tarjoaa tapahtumasuotimen

en: Source Filter
fi: Lähdesuodin

en: Gramplet providing a source filter
fi: Gramplet tarjoaa lähdesuotimen

en: Citation Filter
fi: Lainaussuodin

en: Gramplet providing a citation filter
fi: Gramplet tarjoaa lainaussuotimen

en: Place Filter
fi: Paikkasuodin

en: Gramplet providing a place filter
fi: Gramplet tarjoaa paikkasuotimen

en: Media Filter
fi: Mediasuodin

en: Gramplet providing a media filter
fi: Gramplet tarjoaa mediatiedostojen suotimen

en: Repository Filter
fi: Arkistosuodin

en: Gramplet providing a repository filter
fi: Gramplet tarjoaa arkistosuotimen

en: Note Filter
fi: Lisätietosuodin

en: Gramplet providing a note filter
fi: Gramplet tarjoaa lisätietojen suotimen

en: Records
fi: Ennätykset

en: Shows some interesting records about people and families
fi: Näyttää joitakin mielenkiintoisia ennätyksiä henkilöistä ja perheistä

en: Person To Do
fi: Henkilötehtävä

en: Gramplet showing the To Do notes for a person
fi: Gramplet näyttää henkilöön liittyvät tehtävät

en: Event To Do
fi: Tapahtumatehtävä

en: Gramplet showing the To Do notes for an event
fi: Gramplet näyttää tapahtumaan liittyvät tehtävät

en: Family To Do
fi: Perhetehtävä

en: Gramplet showing the To Do notes for a family
fi: Gramplet näyttää perheeseen liittyvät tehtävät

en: Place To Do
fi: Paikkatehtävä

en: Gramplet showing the To Do notes for a place
fi: Gramplet näyttää paikkaan liittyvät tehtävät

en: Source To Do
fi: Lähdetehtävä

en: Gramplet showing the To Do notes for a source
fi: Gramplet näyttää lähteeseen liittyvät tehtävät

en: Citation To Do
fi: Lainaustehtävä

en: Gramplet showing the To Do notes for a citation
fi: Gramplet näyttää lainaukseen liittyvät tehtävät

en: Repository To Do
fi: Arkistotehtävä

en: Gramplet showing the To Do notes for a repository
fi: Gramplet näyttää arkistoon liittyvät tehtävät

en: Media To Do
fi: Mediatehtävä

en: Gramplet showing the To Do notes for a media object
fi: Gramplet näyttää mediaan liittyvät tehtävät

en: Gramplet to generate SoundEx codes
fi: Luo SoundEx-koodeja

en: Place Enclosed By
fi: Paikan ympärillä

en: Gramplet showing the places enclosed by the active place
fi: Gramplet näyttää aktiivisen paikan ympäröimät paikat

en: Place Encloses
fi: Ympäröi

en: Gramplet showing the places that the active place encloses
fi: Gramplet näyttää paikat, jotka ovat aktiivisen paikan sisällä

en: Encloses
fi: Ympäröi

en: Geography coordinates for Person Events
fi: Maantieteelliset koordinaatit henkilötapahtumiin

en: Events Coordinates
fi: Tapahtumien koordinaatit

en: Geography coordinates for Family Events
fi: Maantieteelliset koordinaatit perhetapahtumiin

en: Gramplet showing the events for all the family
fi: Gramplet näyttää perheeseen liittyvät tapahtumat

en: Referrer
fi: Viite

en: Uncollected object
fi: Keräämättömät kohteet

en: Press Refresh to see initial results
fi: Näet ensimmäiset tulokset painamalla Päivitä

en: Referrers of %d
fi: %d :een viittaajat

en: %d refers to
fi: %d sukupolvi

en: Uncollected Objects: %s
fi: Keräämättömiä kohteita: %s

en: Reference Error
fi: Viitevirhe

en: Double-click on a row to edit the selected place.
fi: Kaksoisnapsauta riviä muokataksesi valittua paikkaa.

en: %(current)d of %(total)d
fi: Sivu%(current)d, yht. %(total)d

en: Move mouse over links for options
fi: Siirrä hiiren kohdistin valintojen linkkien päälle

en: Max generations
fi: Suurin sukupolvien lukumäärä

en: Show dates
fi: Näytä päivämäärät

en: Line type
fi: Viivatyyppi

en: Click to make active
fi: Napsauta tehdäksesi aktiivisen

en: Right-click to edit
fi: Napsauta kakkospainikkeella muokataksesi

en: (b. %(birthdate)s, d. %(deathdate)s)
fi: (s. %(birthdate)s, k. %(deathdate)s)

en: (b. %s)
fi: (s. %s)

en: (d. %s)
fi: (k. %s)

en: 
    Breakdown by generation:
fi: 
    Tiedot sukupolvittain:

en: Generation 1
fi: Sukupolvi 1

en: Double-click to see people in generation
fi: Kaksoisnapsauta nähdäksesi sukupolven henkilöt

en:  has 1 of 1 individual (%(percent)s complete)
fi:  1 henkilöstä on käsitelty 1 eli (%(percent)s valmis)

en: Generation %d
fi: Sukupolvi %d

en: Double-click to see people in generation %d
fi: Kaksoisnapsauta nähdäksesi sukupolven %d henkilöt

en:  has {count_person} of {max_count_person} individuals ({percent} complete)
     |  has {count_person} of {max_count_person} individuals ({percent} complete)
fi[0]:  {max_count_person} henkilöstä on käsitelty {count_person} eli ({percent} valmis)
fi[1]:  {max_count_person} henkilöistä on käsitelty {count_person} eli ({percent} valmis)

en: All generations
fi: Kaikissa sukupolvissa

en: Double-click to see all generations
fi: Kaksoisnapsauta nähdäksesi kaikki sukupolvet

en:  have {number_of} individual
     |  have {number_of} individuals
fi[0]:  on {number_of} henkilö
fi[1]:  on {number_of} henkilöä

en: View Type
fi: Näyttötyyppi

en: Quick Views
fi: Pikanäkymät

en: Double-click name for details
fi: Kaksoisnapsauta nimeä nähdäksesi yksityiskohdat

en: Click name to make person active
fi: Napsauta nimeä tehdäksesi henkilöstä aktiivisen

en: Right-click name to edit person
fi: Napsauta nimeä kakkospainikkeella muokataksesi henkilöä

en: Active person: %s
fi: Aktiivinen henkilö: %s

en: %d. Partner: Not known
fi: %d. Kumppani: Tuntematon

en: Parents:
fi: Vanhemmat:

en:    %d.a Mother:
fi:    %d.a Äiti:

en:    %d.b Father:
fi:    %d.b Isä:

en: Click name to change active
    Double-click name to edit
fi: Napsauta tehdäksesi nimestä aktiivisen
    Kaksoisnapsauta nimeä muokataksesi

en: Log for this Session
fi: Tämän istunnon loki

en: Opened data base -----------
fi: Avattu tietokanta -----------

en: Added
fi: Lisätty

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Edited
fi: Muokattu

en: Selected
fi: Valittu

en: SoundEx code:
fi: SoundEX-koodi:

en: Double-click item to see matches
fi: Kaksoisnapsauta nähdäksesi löydetyt

en: less than 1
fi: vähemmän kuin 1

en: Individuals
fi: Henkilöt

en: Number of individuals
fi: Henkilöiden määrä

en: Individuals with other gender
fi: Henkilöt, joilla on muu sukupuoli

en: Individuals with unknown gender
fi: Henkilöt, joiden sukupuoli on tuntematon

en: Incomplete names
fi: Epätäydelliset nimet

en: Individuals missing birth dates
fi: Henkilöt puutteellisilla syntymäajoilla

en: Disconnected individuals
fi: Henkilöitä ilman sukulaisia

en: Family Information
fi: Perhetiedot

en: Unique surnames
fi: Sukunimiä

en: Media Objects
fi: Mediatiedostot

en: Individuals with media objects
fi: Henkilöitä, joihin liittyy mediatiedostoja

en: Total number of media object references
fi: Mediatiedostojen viitteiden kokonaismäärä

en: Number of unique media objects
fi: Mediatiedostoja

en: Total size of media objects
fi: Mediatiedostojen yhteenlaskettu koko

en: Missing Media Objects
fi: Puuttuvia mediatiedostoja

en: Double-click surname for details
fi: Kaksoisnapsauta sukunimeä nähdäksesi yksityiskohdat

en: Number of surnames
fi: Perheitä

en: Min font size
fi: Pienin kirjasinkoko

en: Max font size
fi: Suurin kirjasinkoko

en: Total unique surnames
fi: Sukunimiä yhteensä

en: Total surnames showing
fi: Sukunimiä näkyvillä

en: Previous To Do note
fi: Edellinen tehtävä

en: Next To Do note
fi: Seuraava tehtävä

en: Edit the selected To Do note
fi: Muokkaa valittua tehtävää

en: Add a new To Do note
fi: Lisää uusi tehtävä

en: First select the object to which you want to attach a note
fi: Valitse ensin kohde, johon haluat liittää lisätiedon

en: Unattached
fi: Ei liitetty

en: Number of Surnames to display
fi: Näytettävien sukunimien määrä

en: Intro
fi: Johdanto

en: Gramps is a software package designed for genealogical research. Although similar to other genealogical programs, Gramps offers some unique and powerful features.
fi: Gramps on sukututkimukseen suunniteltu sovelluspaketti. Vaikka siinä on muiden sukututkimusohjelmien kaltaiset ominaisuudet, Grampsissa on myös eräitä ainutlaatuisia ja tehokkaita omia ominaisuuksiaan.

en: Home Page
fi: Kotisivu

en: Who makes Gramps?
fi: Keitä on Grampsin takana?

en: Gramps is created by genealogists for genealogists, organized in the Gramps Project. Gramps is an Open Source Software package, which means you are free to make copies and distribute it to anyone you like. It's developed and maintained by a worldwide team of volunteers whose goal is to make Gramps powerful, yet easy to use.
fi: Gramps on sukututkijoiden toisille sukututkijoille Gramps-projektissa tekemä ohjelmisto. Gramps on toteutettu avoimen lähdekoodin mallilla. Voit siksi ottaa siitä vapaasti kopioita ja jakaa niitä muille. Grampsia kehittää ja ylläpitää kansainvälinen vapaehtoisten joukko, jonka tavoite on tehdä Grampsista entistä tehokkaampi mutta samalla helppokäyttöinen.

en: There is an active community of users available on the mailing lists and Discourse forum to share ideas and techniques.
fi: Postituslistoilla ja keskustelufoorumilla on aktiivinen käyttäjäyhteisö, joka jakaa ideoita ja tekniikoita.

en: Gramps online manual
fi: Gramps-käyttöohje verkossa

en: Ask questions on gramps-users mailing list
fi: Grampsin postituslistalla voit esittää kysymyksiä

en: Gramps Discourse Forum
fi: Gramps keskustelufoorumi

en: Getting Started
fi: Käytön aloittaminen

en: The first time Gramps is started all of the Views are blank. There are very few menu options. A Family Tree is needed for any activity to happen.
    
    To create a new Family Tree (sometimes called 'database') select "Family Trees" from the menu, pick "Manage Family Trees", press "New" and name your Family Tree. "Load Family Tree" to make the tree active and ready to accept data by entering your first family, or importing a family tree. For more details, please read the information at the links below.
fi: Kun Gramps käynnistetään ensimmäistä kertaa, kaikki näkymät ovat tyhjiä. Valikkovaihtoehtoja on hyvin vähän. Sukupuu tarvitaan, jotta mitään toimintoja voi tapahtua.
    
    Luodaksesi uuden Sukupuun (jota joskus kutsutaan 'tietokannaksi') valitse valikosta "Sukupuut", valitse "Hallinnoi sukupuita...", paina "Uusi" ja anna Sukupuulle nimi. "Lataa sukupuu" tekee puusta aktiivisen ja valmiin vastaanottamaan tietoja syöttämällä ensimmäisen perheesi tai tuomalla sukupuun. Lisätietoja saat alla olevista linkeistä.

en: Start with Genealogy and Gramps
fi: Aloita sukututkimus ja Grampsin käyttäminen

en: Enter your first Family
fi: Syötä ensimmäinen perheesi

en: You will now want to start entering your first Family and that starts with the first Person.
    
    Switch to the "People" view and from the menu clicking "Add" and then clicking "Person" (or using the [+] icon) will bring up the window to enter a person. Entering the basic information and saving the record gives you a starting point. Select this Person's record and now switch to the "Relationships" view.
    
    With this first person, all of the menu options and icon functions have become available. Spend some time moving your mouse over the icons. As your cursor passes over an icon, a message will appear telling you the icon's function. The same is true for any of the edit windows. Moving the mouse cursor over an item will tell you what it will do.
    
    You can now create families by adding parents, a spouse and children. Once started, you will be able to add Events to People and Families. You can provide Sources and Citations to provide documentation for your entries.
    
    As you start using Gramps, you will find that information can be entered from all the various Views. There are multiple ways of doing most activities in Gramps. The flexibility allows you to choose which fits your work style.
fi: Haluat nyt aloittaa ensimmäisen perheesi syöttämisen, ja se alkaa ensimmäisestä henkilöstä.
    
    Siirry "Henkilöt"-näkymään ja klikkaa valikosta "Lisää" ja sitten "Henkilö" (tai käytä [+]-kuvaketta), jolloin avautuu ikkuna henkilön syöttämistä varten. Perustietojen syöttäminen ja tietueen tallentaminen antaa sinulle lähtökohdan. Valitse tämän henkilön tietue ja siirry nyt "Suhteet"-näkymään.
    
    Tämän ensimmäisen henkilön kohdalla kaikki valikkovaihtoehdot ja kuvaketoiminnot ovat tulleet saataville. Vietä hieman aikaa liikuttelemalla hiirtä kuvakkeiden päällä. Kun kursori kulkee kuvakkeen yli, näyttöön ilmestyy viesti, joka kertoo kuvakkeen toiminnon. Sama pätee kaikkiin muokkausikkunoihin. Kun siirrät hiiren kursorin kohteen päälle, saat tiedon, mitä se tekee.
    
    Voit nyt luoda perheitä lisäämällä vanhemmat, puolison ja lapset. Kun olet aloittanut, voit lisätä tapahtumia henkilöihin ja perheisiin. Voit antaa lähteitä ja viittauksia dokumentoidaksesi merkintöjäsi.
    
    Kun alat käyttää Grampsia, huomaat, että tietoja voi syöttää kaikista eri näkymistä. Useimmat toiminnot voidaan tehdä Grampsissa monella eri tavalla. Joustavuuden ansiosta voit valita, mikä sopii sinun työskentelytyyliisi.

en: Entering and editing data (brief)
fi: Tietojen syöttäminen ja muokkaaminen (lyhyesti)

en: Importing a Family Tree
fi: Sukupuun tuonti

en: To import a Family Tree from another program first create a GEDCOM (or other data) file from the previous program.
    
    Once you have created a new Gramps database file, use the "Import" option under the "Family Trees" menu to import the GEDCOM data.
fi: Jos haluat tuoda sukupuun toisesta ohjelmasta, luo ensin GEDCOM-tiedosto (tai muu data) edellisestä ohjelmasta.
    
    Kun olet luonut uuden Gramps-tietokantatiedoston, käytä "Tuonti..."-vaihtoehtoa "Sukupuut"-valikon alla tuodaksesi GEDCOM-tiedot.

en: Import from another genealogy program
fi: Tuonti toisesta sukuohjelmasta

en: Dashboard View
fi: Työpöytänäkymä

en: You are currently reading from the "Dashboard" view, where you can add your own gramplets. You can also add gramplets to any view by adding a sidebar and/or bottombar, and right-clicking to the right of the tab.
    
    You can click the configuration icon in the toolbar to add additional columns, while right-click on the background allows to add gramplets. You can also drag the Properties button to reposition the gramplet on this page, and detach the gramplet to float above Gramps.
fi: Olet parhaillaan Työpöydällä, jossa voit lisätä omia grampleteja. Lisääminen on mahdollista jokaisessa näkymässä lisäämällä siihen ao. sivupalkki tai alapalkki ja napsauttamalla niitä hiiren oikealla.
    
    Työkalupalkissa on asetusten määritysikoni, jota napsauttamalla hiiren vasemmalla pääsee lisäämään sarakkeita ja taustaa hiiren oikealla napsauttamalla lisäämään grampleteja. Ominaisuudet-painiketta raahaamalla voit muuttaa grampletin paikkaa ja jopa vetää sen muualle grampletin ikkunaan.

en: Gramps View Categories
fi: Gramps-näkymä kategoriat

en: Addons and "Gramplets"
fi: Laajennukset ja "Gampletit"

en: There are many Addons or "Gramplets" that are available to assist you in data entry and visualizing your family tree. Many of these tools are already available to you. Many more are available to download and install.
fi: Saatavilla on monia laajennusia tai "Grampletteja", jotka auttavat sinua syöttämään tietoja ja visualisoimaan sukupuusi. Monet näistä työkaluista ovat jo käytettävissäsi. Monia muita on ladattavissa ja asennettavissa.

en: Example Database
fi: Esimerkkitietokanta

en: Want to see Gramps in use. Create and Import the Example database.
    
    Create a new Family Tree as described above. Suggest that you name the Family Tree “EXAMPLE”.
    
    Import the Gramps file example.gramps.
    
    Follow the instructions for the location of the file stored with the Gramps program.
fi: Haluatko nähdä Grampsin käytössä. Luo ja tuo esimerkkitietokanta.
    
    Luo uusi Sukupuu edellä kuvatulla tavalla. Ehdotan, että annat sukupuulle nimen "ESIMERKKI".
    
    Tuo Gramps-tiedosto example.gramps.
    
    Noudata Gramps-ohjelman kanssa tallennetun tiedoston sijaintia koskevia ohjeita.

en: Minimum number of items to display
fi: Näytettävien kohteiden pienin määrä

en: Descendant generations per ancestor generation
fi: Jälkeläissukupolvet esivanhempien sukupolvittain

en: Delay before descendants of an ancestor is processed
fi: Viive ennen kuin esivanhemman jälkeläiset on käsitelty

en: Tag to indicate that a person is complete
fi: Tagi ilmaisemaan, että henkilön kaikki aviot käsitelty

en: Tag to indicate that a family is complete
fi: Tagi ilmaisemaan, että perheen lapset käsitelty

en: Tag to indicate that a person or family should be ignored
fi: Tagi ilmaisemaan, että henkilö tai perhe ohitetaan listojen lyhentämiseksi

en: No Home Person set.
fi: Kotihenkilöä ei ole tehty.

en: first name unknown
fi: etunimi tuntematon

en: surname unknown
fi: sukunimi tuntematon

en: (person with unknown name)
fi: (henkilö jonka nimi tuntematon)

en: birth event missing
fi: syntymä puuttuu

en: person not complete
fi: henkilöä ei merkitty valmiiksi

en: (unknown person)
fi: (tuntematon henkilö)

en: %(name1)s and %(name2)s
fi: %(name1)s ja %(name2)s

en: marriage event missing
fi: avioliittotapahtuma puuttuu

en: relation type unknown
fi: suhde tuntematon

en: family not complete
fi: perhettä ei merkitty valmiiksi

en: date unknown
fi: päivämäärä tuntematon

en: date incomplete
fi: päivämäärä puutteellinen

en: place unknown
fi: paikka tuntematon

en: spouse missing
fi: puoliso puuttuu

en: father missing
fi: isä puuttuu

en: mother missing
fi: äiti puuttuu

en: parents missing
fi: vanhemmat puuttuvat

en: Family Lines Graph
fi: Perhelinjakaavio

en: Produces family line graphs using Graphviz.
fi: Tuottaa perhelinjakaavion käyttäen Graphviz-ohjelmaa.

en: Hourglass Graph
fi: Tiimalasikaavio

en: Produces an hourglass graph using Graphviz.
fi: Tuottaa tiimalasikaavion käyttäen Graphviz-ohjelmaa.

en: Relationship Graph
fi: Suhdekaavio

en: Produces relationship graphs using Graphviz.
fi: Tuottaa suhdekaavion käyttäen Graphviz-ohjelmaa.

en: B&W outline
fi: Mustavalkoinen ulkoreuna

en: Colored outline
fi: Värillinen ulkoreuna

en: Color fill
fi: Täytetty värillä

en: Descendants <- Ancestors
fi: Jälkeläiset <- Esivanhemmat

en: Descendants -> Ancestors
fi: Jälkeläiset -> Esivanhemmat

en: Descendants <-> Ancestors
fi: Jälkeläiset <-> Esivanhemmat

en: Descendants - Ancestors
fi: Jälkeläiset - Esivanhemmat

en: Both
fi: Molemmat

en: Follow parents to determine "family lines"
fi: Seuraa vanhempia määritettäessä "perhelinjoja"

en: Parents and their ancestors will be considered when determining "family lines".
fi: Vanhemmat ja heidän esivanhempansa otetaan huomioon "perhelinjoja" määritettäessä.

en: Follow children to determine "family lines"
fi: Seuraa lapsia määritettäessä "perhelinjoja"

en: Children will be considered when determining "family lines".
fi: Lapset otetaan huomioon "perhelinjoja" määritettäessä.

en: Try to remove extra people and families
fi: Yritä poistaa ylimääräiset henkilöt ja perheet

en: People and families not directly related to people of interest will be removed when determining "family lines".
fi: Henkilöt ja perheet, jotka eivät ole kiinnostavien henkilöiden suoria sukulaisia poistetaan "perhelinjoja" määritettäessä.

en: Arrowhead direction
fi: Nuolenpäiden suunta

en: Choose the direction that the arrows point.
fi: Valitse mihin suuntaan nuolet osoittavat.

en: Graph coloring
fi: Kaavion väritys

en: Males will be shown with blue, females with red, unless otherwise set above for filled. If the sex of an individual is unknown it will be shown with gray.
fi: Miehet näytetään sinisellä, naiset punaisella, jollei muuta ole valittu. Henkilöt, joiden sukupuoli on tuntematon, näytetään harmaalla.

en: Rounded corners
fi: Pyöristetyt kulmat

en: Use rounded corners e.g. to differentiate between women and men.
fi: Käytä pyöristettyjä kulmia esim. erottamaan toisistaan miehet ja naiset.

en: Use subgraphs
fi: Käytä alikaavioita

en: Subgraphs can help Graphviz position spouses together, but with non-trivial graphs will result in longer lines and larger graphs.
fi: Alikaaviot auttavat Graphviz-ohjelmaa sijoittamaan tietyt linkitetyt asiat lähemmäksi toisiaan, mutta monimutkaisissa kaavioissa seurauksena on pidemmät viivat ja isompi kaavio.

en: People of Interest
fi: Kiinnostavat henkilöt

en: People of interest
fi: Kiinnostavat henkilöt

en: People of interest are used as a starting point when determining "family lines".
fi: Kiinnostavia henkilöitä käytetään aloituspisteinä "perhelinjojen" määrittelylle.

en: Limit the number of ancestors
fi: Rajoita esivanhempien määrää

en: Whether to limit the number of ancestors.
fi: Jätetäänkö toistetut esivanhemmat pois.

en: The maximum number of ancestors to include.
fi: Suurin mahdollinen määrä lisättäviä esivanhempia.

en: Limit the number of descendants
fi: Rajoita jälkeläisten määrää

en: Whether to limit the number of descendants.
fi: Rajoitetaanko jälkeläisten määrää.

en: The maximum number of descendants to include.
fi: Suurin mahdollinen määrä lisättäviä jälkeläisiä.

en: Include dates
fi: Myös päivämäärät

en: Whether to include dates for people and families.
fi: Lisätäänkö päivämäärät henkilöille ja perheille.

en: Limit dates to years only
fi: Rajoita päivämäärät vuosilukuun

en: Prints just dates' year, neither month or day nor date approximation or interval are shown.
fi: Näyttää vain vuosiluvun päivämäärästä. Kuukausia, päiviä, päiväarviota tai -väliä ei näytetä.

en: Whether to include placenames for people and families.
fi: Lisätäänkö paikkojen nimet henkilöille ja perheille.

en: Include the number of children
fi: Lisää lapsien määrä

en: Whether to include the number of children for families with more than 1 child.
fi: Lisätäänkö lapsien määrä perheille, joilla on enemmän kuin 1 lapsi.

en: Include thumbnail images of people
fi: Lisää henkilöiden pikkukuvat

en: Whether to include thumbnail images of people.
fi: Lisätäänkö ihmisten pikkukuvat.

en: Thumbnail location
fi: Pikkukuvan sijainti

en: Above the name
fi: Nimen yläpuolella

en: Beside the name
fi: Nimen vieressä

en: Where the thumbnail image should appear relative to the name
fi: Minne pikkukuva sijoittuu suhteessa nimeen

en: Thumbnail size
fi: Pikkukuvan koko

en: Size of the thumbnail image
fi: Pikkukuvan koko

en: Family Colors
fi: Perhevärit

en: Family colors
fi: Perhevärit

en: Colors to use for various family lines.
fi: Perhelinjoihin käytettävät värit.

en: The color to use to display men.
fi: Miehillä käytettävä väri.

en: The color to use to display women.
fi: Naisilla käytettävä väri.

en: The color to use to display people who are neither men nor women.
fi: Väri, jota käytetään näyttämään henkilöitä, jotka eivät ole miehiä tai naisia.

en: The color to use when the gender is unknown.
fi: Väri henkilöille, joiden sukupuolta ei tunneta.

en: The color to use to display families.
fi: Perheillä käytettävä väri.

en: You did not specify anybody
fi: Et valinnut ketään

en: Number of people in database:
fi: Henkilömäärä tietokannassa:

en: Number of people of interest:
fi: Kiinnostavien henkilöiden määrä:

en: Number of families in database:
fi: Perheiden lukumäärä tietokannassa:

en: Number of families of interest:
fi: Kiinnostavien perheiden määrä:

en: Additional people removed:
fi: Lisähenkilöt poistettu:

en: Additional families removed:
fi: Lisäperheet poistettu:

en: Initial list of people of interest:
fi: Alustava lista kiinnostavista henkilöistä:

en: {number_of} child | {number_of} children
fi[0]: {number_of} lapsi
fi[1]: {number_of} lasta

en: father: %s
fi: isä: %s

en: mother: %s
fi: äiti: %s

en: child: %s
fi: lapsi: %s

en: Center -> Others
fi: Keskusta -> Muut

en: Center <- Others
fi: Keskusta <- Muut

en: Center <-> Other
fi: Keskusta <-> Muut

en: Center - Other
fi: Keskusta - Muut

en: The Center person for the graph
fi: Kaavion keskushenkilö

en: Max Descendant Generations
fi: Jälkipolvien enimmäismäärä

en: The number of generations of descendants to include in the graph
fi: Jälkeläissukupolvien määrä, jotka lisätään kaavioon

en: Max Ancestor Generations
fi: Esivanhempien sukupolvien enimmäismäärä

en: The number of generations of ancestors to include in the graph
fi: Enimmäismäärä sukupolvia esivanhemmille, jotka lisätään kaavioon

en: Males will be shown with blue, females with red.  If the sex of an individual is unknown it will be shown with gray.
fi: Miehet näytetään sinisellä, naiset punaisella. Henkilöt, joiden sukupuoli on tuntematon, näytetään harmaalla.

en: Use rounded corners
fi: Käytä pyöristettyjä nurkkia

en: Use rounded corners to differentiate between women and men.
fi: Käytä pyöristettyjä kulmia erilaistamaan naiset miehistä.

en: Graph Style
fi: Kaaviotyyli

en: Force Ahnentafel order
fi: Pakota Ahnentafel-järjestys

en: Force Sosa / Sosa-Stradonitz / Ahnentafel layout order for all ancestors, so that fathers are always on the left branch and mothers are on the right branch.
fi: Force Sosa / Sosa-Stradonitz / Ahnentafel -järjestys kaikille esi-isille, jotta isät ovat aina vasemmalla puolella ja äidit ovat oikeassa haarassa.

en: Ahnentafel number visible
fi: Ahnentafel-numero näkyvä

en: Show Sosa / Sosa-Stradonitz / Ahnentafel number.
fi: Näytä Sosa / Sosa-Stradonitz / Ahnentafel numero.

en: Show symbols for events
fi: Näytä tapahtumien symbolit

en: Show genealogical symbols for birth, marriage and death events.
fi: Näytä syntymän, avioliiton ja kuoleman tapahtumien sukututkimussymbolit.

en: Generating report
fi: Tuotetaan raporttia

en: Determines what people are included in the graph
fi: Määrittää kaavioon lisättävät ihmiset

en: Use hexagons
fi: Käytä kuusikulmioita

en: Use hexagons to differentiate those of unknown gender.
fi: Käytä kuusikulmiota erottamaan tuntemattoman sukupuolen.

en: Dates and/or Places
fi: Päivämäärät ja/tai paikat

en: Do not include any dates or places
fi: Ei sisällä päivämääriä tai paikkoja

en: Include (birth, marriage, death) dates, but no places
fi: Lisätään (syntymä-, avio- ja kuolinajat), mutta ei paikkoja

en: Include (birth, marriage, death) dates, and places
fi: Lisätään (syntymä-, avio-, kuolinajat) ja paikat

en: Include (birth, marriage, death) dates, and places if no dates
fi: Lisätään (syntymä-, avio-, kuolinajat) ja paikat ellei aikaa ole

en: Include (birth, marriage, death) years, but no places
fi: Lisätään (syntymä-, avio- ja kuolinajat), mutta ei paikkoja

en: Include (birth, marriage, death) years, and places
fi: Lisätään (syntymä-, avio-, kuolinvuodet) ja paikat

en: Include (birth, marriage, death) places, but no dates
fi: Lisätään (syntymä-, avio- ja kuolinpaikat), mutta ei aikaa

en: Include (birth, marriage, death) dates and places on same line
fi: Lisätään (syntymä, avioliitto, kuolema) päivämäärät ja paikat samalla rivillä

en: Whether to include dates and/or places
fi: Lisätäänkö aikamäärät ja/tai paikat

en: Show all family nodes
fi: Näytä kaikki perheen solmut

en: Show family nodes even if the output contains only one member of the family.
fi: Näytä perhesolmut, vaikka tulos sisältää vain yhden perheen jäsenen.

en: Include URLs
fi: Lisää URL:t (nettiosoitteet)

en: Include a URL in each graph node so that PDF and imagemap files can be generated that contain active links to the files generated by the 'Narrated Web Site' report.
fi: Lisää URL-osoite jokaiseen kaavion solmuun, jotta voidaan luoda PDF- ja kuvakarttatiedostoja, jotka sisältävät aktiivisia linkkejä Kertova-nettisivusto raportin luomiin tiedostoihin.

en: Include relationship to center person
fi: Lisää suhteet keskushenkilöön

en: Whether to show every person's relationship to the center person
fi: Näytetäänkö jokaisen henkilön suhde keskushenkilöön

en: Whether to include thumbnails of people.
fi: Lisätäänkö ihmisten pikkukuvat.

en: Thumbnail Location
fi: Pikkukuvan sijainti

en: Include occupation
fi: Lisää ammatti

en: Do not include any occupation
fi: Ammatteja ei oteta mukaan

en: Include description of most recent occupation
fi: Mukaan liitetään kuvaus viimeisimmästä ammatissa

en: Include date, description and place of all occupations
fi: Sisältää päivämäärän, kuvauksen ja paikan kaikissa ammateissa

en: Whether to include the last occupation
fi: Lisätäänkö viimeinen ammatti

en: Include relationship debugging numbers also
fi: Lisää myös suhteiden virheenkorjausnumerot

en: Whether to include 'Ga' and 'Gb' also, to debug the relationship calculator
fi: Otetaanko mukaan myös 'Ga' ja 'Gb', suhdelaskimen debuggaamiseksi

en: Indicate non-birth relationships with dotted lines
fi: Osoita ei-biologisia suhteita katkoviivalla

en: Non-birth relationships will show up as dotted lines in the graph.
fi: Ei-biologiset suhteet esitetään kaaviossa katkoviivoilla.

en: Show family nodes
fi: Näytä perhesolmut

en: Families will show up as ellipses, linked to parents and children.
fi: Perheet näytetään vanhempiin ja lapsiin linkitettyinä soikioina.

en: Parent grouping
fi: Vanhempien ryhmittely

en: Parents together
fi: Vanhemmat yhdessä

en: Parents offset
fi: Vanhemmat kompensoivat

en: In the 'Normal' setting parents will be located to keep most lines short.
    The 'Parents together' setting can help position spouses next to each other, but with non-trivial graphs will result in longer lines and larger graphs.
    The Parents offset setting will also try to put spouses near each other, however they will be offset from each other.  This will tend to make graphs with many people in a generation more square.
fi: "Normaali"-asetuksella vanhemmat sijoitetaan pitämään useimmat rivit lyhyinä.
    Vanhemmat yhdessä asetus voi auttaa puolisoiden sijoittamisessa vierekkäin, mutta ei-triviaalit kaaviot johtavat pidempiin riveihin ja suurempiin kaavioihin.
    Vanhempien siirtoasetus yrittää myös asettaa puolisot lähelle toisiaan, mutta ne kuitenkin erotetaan toisistaan. Tämä tekee kaavioista, joissa on monia sukupolven ihmisiä, neliömäisempiä.

en: Import data from CSV files
fi: Tuo tiedot CSV-tiedostoista

en: Import data from GeneWeb files
fi: Tuo tiedot GeneWeb-tiedostoista

en: Gramps package (portable XML)
fi: Gramps-paketti (siirrettävä kattava XML)

en: Import data from a Gramps package (an archived XML Family Tree together with the media object files).
fi: Tuo tiedot Gramps-paketista (sisältää tietokannan XML-muodossa ja kaikki siihen liittyvät mediatiedostot).

en: Gramps XML Family Tree
fi: Grampsin XML-sukupuu

en: The Gramps XML format is a text version of a Family Tree. It is read-write compatible with the present Gramps database format.
fi: Grampsin XML-tietokanta on tekstiversio sukupuusta. Se on täysin yhteensopiva Grampsin oletustietokanta muodon kanssa ja säilyttää kaikki sen tiedot.

en: Gramps 2.x database
fi: Gramps 2.x -tietokanta

en: Import data from Gramps 2.x database files
fi: Tuo tiedot Gramps 2.x -tietokantatiedostoista

en: Import data from Pro-Gen files
fi: Tuo tiedot Pro-Gen-tiedostoista

en: Import data from vCard files
fi: Tuo tiedot vCard-tiedostoista

en: Bad references
fi: Väärät viitteet

en: %s could not be opened
fi: Ei voitu avata %s

en: Results
fi: Tulokset

en: done
fi: valmis

en: given name
fi: etunimi

en: call
fi: kutsumanimi

en: nick
fi: lempinimi

en: Nick
fi: Lempinimi

en: nick_name
fi: lempinimi

en: tag
fi: tagi

en: title
fi: titteli

[ctx: Person or Place]
en: title
fi: Titteli

en: gender
fi: sukupuoli

en: source
fi: lähde

en: note
fi: lisätiedot

en: birth place
fi: syntymäpaikka

en: birth place id
fi: syntymäpaikka id

en: birth date
fi: syntymäaika

en: birth source
fi: syntymän lähde

en: baptism place
fi: kastepaikka

en: baptism place id
fi: kastepaikka id

en: baptism date
fi: kastepäivä

en: baptism source
fi: kastelähde

en: burial place
fi: hautauspaikka

en: burial place id
fi: hautauspaikka id

en: burial date
fi: hautauspäivä

en: burial source
fi: hautauslähde

en: death place
fi: kuolinpaikka

en: death place id
fi: kuolinpaikka id

en: death date
fi: kuolinaika

en: death source
fi: kuoleman lähde

en: death cause
fi: kuolinsyy

en: person
fi: henkilö

en: occupationdescr
fi: ammatin kuvaus

en: Occupation description
fi: Ammatin kuvaus

en: occupationdate
fi: ammattipäiväys

en: Occupation date
fi: Ammattipäivämäärä

en: occupationplace
fi: ammattipaikka

en: Occupation place
fi: Ammattipaikka

en: occupationplace_id
fi: ammattipaikka_ID

en: Occupation place id
fi: Ammattipaikan ID

en: occupationsource
fi: ammatin lähde

en: Occupation source
fi: Ammatin lähde

en: residence date
fi: Asuinpaikan päiväys

en: residencedate
fi: asuinpaikkapäiväys

en: residenceplace
fi: asuinpaikka

en: residence place
fi: Asuinpaikka

en: residenceplace_id
fi: asuinpaikka_ID

en: residence place id
fi: Asuinpaikan ID

en: residencesource
fi: asuinpaikan lähde

en: residence source
fi: Asuinpaikan lähde

en: attribute type
fi: ominaisuuden tyyppi

en: attributetype
fi: ominaisuustyyppi

en: attributevalue
fi: ominaisuustyyppi

en: attribute value
fi: ominaisuuden arvo

en: attributesource
fi: ominaisuuslähde

en: attribute source
fi: ominaisuuden lähde

en: child
fi: lapsi

en: mother
fi: äiti

en: parent2
fi: vanhempi2

en: father
fi: isä

en: parent1
fi: vanhempi1

en: marriage
fi: avioliitto

en: place
fi: paikka

en: place id
fi: paikan id

en: name
fi: nimi

en: type
fi: tyyppi

en: latitude
fi: leveysaste

en: longitude
fi: pituusaste

en: code
fi: koodi

en: enclosed by
fi: ympärillä

en: enclosed_by
fi: ympärillä

en: format error: line %(line)d: %(zero)s
fi: muotoiluvirhe: rivi %(line)d: %(zero)s

en: CSV Import
fi: CSV-tuonti

en: Reading data...
fi: Luetaan tietoja...

en: CSV import
fi: CSV-tuonti

en: Import Complete: {number_of} second | Import Complete: {number_of} seconds
fi[0]: Tuonti valmis: {number_of} sekunti
fi[1]: Tuonti valmis: {number_of} sekuntia

en: The following IDs were referenced but not found:
fi: Seuraaviin ID-tunnuksiin viitattiin, mutta niitä ei löytynyt:

en: UTF8
fi: UTF-8

en: Gramps - GEDCOM Encoding
fi: Gramps - GEDCOM-koodaus

en: GEDCOM Encoding
fi: GEDCOM-koodaus

en: This GEDCOM file has identified itself as using ANSEL encoding. Sometimes, this is in error. If the imported data contains unusual characters, undo the import, and override the character set by selecting a different encoding below.
fi: GEDCOM-tiedosto väittää käyttävänsä ANSEL-koodausta. Toisinaan tämä on virhe. Jos tuodut tiedot sisältävät kummallisia kirjaimia, peru tuonti ja valitse merkkikoodaukseksi jokin alla olevista.

en: Encoding:
fi: Koodaus:

en: Invalid GEDCOM file
fi: Kelvoton GEDCOM-tiedosto

en: %s could not be imported
fi: Tiedoston %s tuonti ei onnistunut

en: Error reading GEDCOM file
fi: GEDCOM-tiedoston luku epäonnistui

en: Accomplishment
fi: Tulos

en: Acquisition
fi: Hankinta

en: Adhesion
fi: Liittyminen

en: Award
fi: Myöntää

en: Change Name
fi: Vaihda nimi

en: Circumcision
fi: Ympärileikkaus

en: Military Demobilisation
fi: Sotilaallinen kotiuttaminen

en: Dotation
fi: Lahjoitus

en: Excommunication
fi: Kirkosta erottaminen

en: LDS Family Link
fi: MAP-perhepalvelut Linkki

en: Funeral
fi: Hautajaiset

en: Hospitalisation
fi: Sairaalahoito

en: Illness
fi: Sairaus

en: List Passenger
fi: Matkustajaluettelo

en: Military Distinction
fi: Sotilaallinen kunnianosoitus

en: Militaty Mobilisation
fi: Liikekannallepano

en: Military Promotion
fi: Sotilaallinen ylennys

en: LDS Seal to child
fi: MAP lapsen sinetöinti

en: Sold property
fi: Myyty omaisuus

en: No mention
fi: Ei mainintaa

en: Separated
fi: Ero

en: GeneWeb import
fi: GeneWeb-tuonti

en: Invalid date {date} in {gw_snippet}, preserving date as text.
fi: {gw_snippet} : Kelpaamaton päiväys {date}, säilytetään päiväys tekstinä.

en: Could not create media directory %s
fi: Mediahakemiston '%s' luonti epäonnistui

en: Media directory %s is not writable
fi: Mediahakemisto '%s' ei ole kirjoitettavissa

en: Media directory %s exists. Delete it first, then restart the import process
fi: Mediahakemisto '%s' on jo olemassa. Poista se ensin ja aloita sitten tuonti uudelleen

en: Error extracting into %s
fi: Virhe purettaessa paikkaan %s

en: Base path for relative media set
fi: Peruspolku suhteellisille mediatiedostoille

en: The base media path of this Family Tree has been set to %s. Consider taking a simpler path. You can change this in the Preferences, while moving your media files to the new position, and using the media manager tool, option 'Replace substring in the path' to set correct paths in your media objects.
fi: Tämän sukupuun mediatiedostojen peruspoluksi on asetettu %s. Harkitse yksinkertaisemman polun käyttöä. Voit muuttaa polkua Asetuksissa siirtäessäsi medioita uuteen paikkaan. Medianhallinta-työkalua käyttäessä voi 'Korvaa merkkijono polussa' -valinnalla asettaa oikeat mediatiedostojesi polut.

en: Cannot set base media path
fi: Median peruspolun asetus ei onnistu

en: The Family Tree you imported into already has a base media path: %(orig_path)s. The imported media objects however are relative from the path %(path)s. You can change the media path in the Preferences or you can convert the imported files to the existing base media path. You can do that by moving your media files to the new position, and using the media manager tool, option 'Replace substring in the path' to set correct paths in your media objects.
fi: Sukupuussa, jonne yrität tuoda tietoja, peruspolku mediatiedostoille on: %(orig_path)s. Tuotavat mediatiedostot ovat kuitenkin suhteessa peruspolkuun: %(path)s. Voit muuttaa mediatiedostojen polun Asetuksista tai voit muuttaa tuodut tiedostot käyttämään nykyistä mediatiedostojen peruspolkua. Jälkimmäisen saat tehtyä siirtämällä mediatiedostosi oikeaan hakemistoon ja käyttämällä Medianhallinta työkalun 'Korvaa merkkijono polussa' -toimintoa, jolla asetat mediatiedostoillesi oikean polun.

en: %s could not be opened
fi: Tiedostoa %s ei voi avata

en: The Database version is not supported by this version of Gramps.You should use an old copy of Gramps at version 3.0.x and import your database into that version. You should then export a copy of your data to Gramps XML (Family Tree). Then you should upgrade to the latest version of Gramps (for example this version), create a new empty database and import the Gramps XML into that version. Please refer to:%(gramps_wiki_migrate_two_to_three_url)s
fi: Tietokannan versiota ei tueta tässä Grampsin versiossa. Sinun pitäisi käyttää Grampsin vanhaa 3.0.x versiota ja tuoda tietokantasi siihen ja siitä edelleen tuottaa Gramps XML-muotoinen sukupuu. Päivitä sitten Gramps uusimpaan versioon, luo sillä tyhjä tietokanta ja tuo Gramps XML. Katso myös %(gramps_wiki_migrate_two_to_three_url)s

en: Source reference
    (out of Settings)
fi: Lähdeviite
    (asetusten ulkopuolella)

en: Source reference text
    (Text & import Filename).
fi: Lähteen viiteteksti
    (Teksti ja tuontitiedoston nimi).

en: Source attribute text
    (Text, import Filename & (System-)Date).
fi: Lähteen ominaisuusteksti
    (Teksti, tuontitiedoston nimi ja (järjestelmä-) päivämäärä).

en: Citation reference.
fi: Lainausviite.

en: Citation confidence level
    (Very low - very high).
fi: Lainauksen luotettavuustaso
    (Erittäin matala - erittäin korkea).

en: Citation volume/page text
    (Text & (System-)Date).
fi: Lainauksen osa/sivu teksti
    (Teksti ja (järjestelmä-) päivämäärä).

en: Citation attribute text
    (Text, import Filename & (System-)Date).
fi: Lainauksen ominaisuusteksti
    (Teksti, tuontitiedoston nimi ja (järjestelmä-) päivämäärä).

en: Import Text
fi: Tuontiteksti

en: Default Tagtext
    (out of Settings).
fi: Oletusarvoinen tagiteksti
    (asetusten ulkopuolella).

en: Import Filename.
fi: Tuontitiedoston nimi.

en: Default (System-)Date.
fi: Oletusarvoinen (järjestelmä-) päivämäärä.

en: Combined default text + filename + date.
fi: Yhdistetty oletusteksti + tiedostonimi + päivämäärä.

en: Copy Default Text
    to all Tag Text'.
fi: Kopioi oletusteksti
    kaikkiin tagiteksteihin.

en: Copy Default Filename
    to all sensitive Tag Text'.
fi: Kopioi oletustiedostonimi
    kaikille arkaluonteisille tagiteksteille.

en: Copy Default Date
    to all sensitive Tag Text'.
fi: Kopioi oletuspäivämäärä
    kaikille arkaluonteisille tagi-teksteille.

en:   Objects
fi:   kohteet

en: Enable/Disable
    all object tags.
fi: Ota käyttöön/poista käytöstä
    kaikki tagikohteet.

en: Tag Text
fi: Tagi-teksti

en: Import Objects
fi: Tuo kohteet

en: Enable/Disable
    Person import.
fi: Ota käyttöön/poista käytöstä
    henkilöiden tuonti.

en: Enable/Disable
    Family import.
fi: Ota käyttöön/poista käytöstä
    perheiden tuonti.

en: Enable/Disable
    Child import.
fi: Ota käyttöön/poista käytöstä
    lasten tuonti.

en: Use original Person
    Identifier as Gramps ID.
fi: Käytä alkuperäistä
    henkilötunnistetta Gramps ID:nä.

en: Use original Family
    Identifier as Gramps ID.
fi: Käytä alkuperäistä
    perhetunnistetta Gramps ID:nä.

en: Identifier
fi: Tunniste

en: Name change
fi: Nimenmuutos

en: Event date
fi: Tapahtumapäivä

en: Store birth date in
    event description.
fi: Tallenna syntymäpäivä
    tapahtumakuvaukseen.

en: Store death date in
    event description.
fi: Tallenna kuolinpäivä
    tapahtumakuvaukseen.

en: Diverse
fi: Monipuolinen

en: Store REFN number
    in event description.
fi: Tallenna REFN-numero
    tapahtumakuvaukseen.

en: Use death information
    as cause of death event.
fi: Käytä kuolintietoja
    kuolinsyytapahtumana.

en: (-cause)
fi: (-syy)

en: Male surname
fi: Miehen sukunimi

en: Change name of male
    to e.g. wifes name.
fi: Vaihda miehen nimi
    esim. vaimon nimeen.

en: Female surname
fi: Naisen sukunimi

en: Change name of female
    to e.g. husbands name.
fi: Vaihda naisen nimi
    esim. aviopuolison nimeen.

en: Option
fi: Valinnat

[ctx: manual]
en: Import_from_another_genealogy_program
fi: Tuonti_toisesta_sukuohjelmasta

en: Import from Pro-Gen (%s)
fi: Tuo Pro-Gen-ohjelmasta (%s)

en: Pro-Gen data error
fi: Pro-Gen-tietovirhe

en: Import Pro-Gen
fi: Pro-Gen-tuonti

en: Line %(line)5d: %(prob)s
fi: Rivi %(line)5d: %(prob)s

en: vCard import
fi: vCard-tuonti

en: vCard import report: No errors detected
fi: vCard-tuontiraportti: Ei havaittuja virheitä

en: vCard import report: %s errors detected
fi: vCard-tuontiraportti: %s virhettä löytynyt

en: Token >%(token)s< unknown. line skipped: %(line)s
fi: Merkki >%(token)s< tuntematon. rivi ohitetaan: %(line)s

en: BEGIN property not properly closed by END property, Gramps can't cope with nested vCards.
fi: END-ominaisuus ei ole kunnolla sulkenut BEGIN-ominaisuutta, Gramps ei hyväksy sisäkkäisiä vCardeja.

en: Import of vCards version %s is not supported by Gramps.
fi: Gramps ei tue vCard version %s tuontia.

en: The vCard is malformed. It is missing the compulsory N property, so there is no name; skip it.
fi: vCard on virheellinen, puuttuu pakollinen N ominaisuus, jolle ei ole mitään nimeä; ohitetaan.

en: The vCard is malformed. It is missing the compulsory FN property, get name from N alone.
fi: vCard-muoto on virheellinen, puuttuu pakollinen FN-ominaisuus, käytetään vain N nimeä.

en: The vCard is malformed. Wrong number of name components.
fi: vCard-muoto on virheellinen, väärä numero nimiosassa.

en: Invalid date in BDAY {vcard_snippet}, preserving date as text.
fi: BDAY {vcard_snippet} päivämäärä virheellinen, säilytetään päivämäärä tekstinä.

en: Date {vcard_snippet} not in appropriate format yyyy-mm-dd, preserving date as text.
fi: {vcard_snippet} : Päiväys ei soveliaassa yyyy-mm-dd muodossa, säilytetään päiväys tekstinä.

en: %(event_name)s of %(family)s
fi: %(family)s %(event_name)s

en: %(event_name)s of %(person)s
fi: %(event_name)s %(person)s

en: Error reading %s
fi: Virhe luettaessa %s

en: The file is probably either corrupt or not a valid Gramps database.
fi: Tiedosto ei ole Gramps-tietokanta tai se on korruptoitunut.

en:   {id1} - {text} with {id2}
fi:   {id1} - {text} ja {id2}

en:   {obj} {id1} with {id2}
fi:   {obj} {id1} ja {id2}

en: Sources
fi: Lähteet

en: Number of new objects imported:
fi: Tuotujen uusien kohteiden määrä:

en: 
    The imported file was not self-contained.
    To correct for that, %(new)d objects were created and
    their typifying attribute was set to 'Unknown'.
    The breakdown per category is depicted by the
    number in parentheses. Where possible these
    'Unknown' objects are referenced by note %(unknown)s.
fi: 
    Tuotu tiedosto ei sisältänyt kaikkea tarpeellista.
    Sen korjaamiseksi luotiin %(new)d kohteet ja 
    niiden ominaisuudeksi asetettiin "Tuntematon"'.
    Kategorioiden erittely kuvataan 
    suluissa olevalla numerolla jos mahdollista
    "Tuntemattomiin" on liitetty lisätieto %(unknown)s.

en: 
    Media objects with relative paths have been
    imported. These paths are considered relative to
    the media directory you can set in the preferences,
    or, if not set, relative to the user's directory.
fi: 
    Tuotiin mediatiedostoja suhteellisilla poluilla.
    Nämä polut oletetaan suhteellisiksi joko mediahakemistoon,
    jonka voit määrittää Asetuksista tai jos sitä ei ole annettu,
    suhteellisiksi kotihakemistoosi.

en: 
    Objects that are candidates to be merged:
fi: 
    Sulauttamiseen soveltuvat kohteet:

en: The Gramps Xml you are trying to import is malformed.
fi: Tuotavassa Grampsin XML-tiedostossa on rakennevirhe.

en: Attributes that link the data together are missing.
fi: Tietoja koostavia ominaisuuksia puuttuu.

en: Gramps XML import
fi: Grampsin XML-tuonti

en: Could not change media path
fi: Mediatiedostopolun vaihdos ei onnistu

en: The opened file has media path %s, which conflicts with the media path of the Family Tree you import into. The original media path has been retained. Copy the files to a correct directory or change the media path in the Preferences.
fi: Avatussa tiedostossa mediapolku on %s, joka ei vastaa mediapolkua sukupuussa, johon sitä tuot. Sukupuun mediapolku on säilytetty. Kopio tiedostot oikeaan hakemistoon tai vaihda mediapolkua Asetuksista.

en: The .gramps file you are importing does not contain information about the version of Gramps with, which it was produced.
    
    The file will not be imported.
fi: Tuotavasta Gramps-tiedostosta puuttuu tieto, millä Grampsin versiolla se on tuotettu
    
    Tiedoston tuontia ei jatketa.

en: Import file misses Gramps version
fi: Tuontitiedostosta puuttuu Grampsin versio

en: The .gramps file you are importing was made by version %(newer)s of Gramps, while you are running an older version %(older)s. The file will not be imported. Please upgrade to the latest version of Gramps and try again.
fi: .Gramps-tiedosto, jota olet tuomassa on Gramps-versiosta %(newer)s, joka on uudempi kuin käyttämäsi versio %(older)s. Tiedoston tuonti on peruttu. Päivitä viimeisimpään julkaistuun Gramps-versioon ja yritä uudelleen.

en: The .gramps file you are importing was made by version %(oldgramps)s of Gramps, while you are running a more recent version %(newgramps)s.
    
    The file will not be imported. Please use an older version of Gramps that supports version %(xmlversion)s of the xml.
    See
      %(gramps_wiki_xml_url)s
     for more info.
fi: Tuotava .gramps-tiedoston on tehty Grampsin versiolla %(oldgramps)s, ja käytössäsi on uudempi versio %(newgramps)s.
    
    Tiedostoa ei tuotu. Käytä vanhempaa Gramps versiota, joka tukee xml-versiota %(xmlversion)s .
    Katso
      %(gramps_wiki_xml_url)s
     lisätietojen saamiseksi.

en: The file will not be imported
fi: Tiedoston tuonti ei onnistunut

en: The .gramps file you are importing was made by version %(oldgramps)s of Gramps, while you are running a much more recent version %(newgramps)s.
    
    Ensure after import everything is imported correctly. In the event of problems, please submit a bug and use an older version of Gramps in the meantime to import this file, which is version %(xmlversion)s of the xml.
    See
      %(gramps_wiki_xml_url)s
    for more info.
fi: Gramps-tiedosto, jota tuot, oli tehty Grampsin versiolla %(oldgramps)s, kun käytät itse uudempaa versiota %(newgramps)s.
    
    Varmista tuotuasi että kaikki tuotiin oikein. Jos ongelmia tulee, tee virheilmoitus ja käytä vanhempaa Grampsin versiota toistaiseksi tämän tiedoston tuomiseen, joka on xml-versiota %(xmlversion)s.
    Katso
      %(gramps_wiki_xml_url)s
    lisätietojen saamiseksi.

en: Old xml file
fi: Vanha xml-tiedosto

en: Witness name: %s
fi: Todistajan nimi: %s

en: Any event reference must have a 'hlink' attribute.
fi: Tapahtumaviitteessä täytyy olla "hlink" attribuutti.

en: Any person reference must have a 'hlink' attribute.
fi: Henkilöviitteessä täytyy olla "hlink" attribuutti.

en: Your Family Tree groups name "%(key)s" together with "%(parent)s", did not change this grouping to "%(value)s".
fi: Sukupuusi ryhmien nimi "%(key)s" liittyen "%(parent)s", ei muuttanut ryhmittelyä arvoihin "%(value)s".

en: Gramps ignored a name grouping
fi: Gramps ohitti nimiryhmittelyn

en: Unknown when imported
fi: Tuotaessa tuntematon

en: Any note reference must have a 'hlink' attribute.
fi: Lisätietojen viitteessä täytyy olla "hlink" attribuutti.

en: Invalid date {date} in XML {xml}, preserving XML as text
fi: XML {xml} Kelpaamaton päiväys {date}, säilytetään XML tekstinä

en: Witness comment: %s
fi: Todistajan-kommentti: %s

[ctx: father]
en: Error: family '%(family)s' father '%(father)s' does not refer back to the family. Reference added.
fi: Virhe: perheessä '%(family)s' isä '%(father)s' ei viittaa takaisin perheeseen. Viite lisätty.

[ctx: mother]
en: Error: family '%(family)s' mother '%(mother)s' does not refer back to the family. Reference added.
fi: Virhe: perheessä '%(family)s' äiti '%(mother)s' ei viittaa takaisin perheeseen. Viite lisätty.

[ctx: child]
en: Error: family '%(family)s' child '%(child)s' does not refer back to the family. Reference added.
fi: Virhe: perheessä '%(family)s' lapsi '%(child)s' ei viittaa takaisin perheeseen. Viite lisätty.

en: Mismatch between selected extension %(ext)s and actual format.
     Writing to %(filename)s in format %(impliedext)s.
fi: Ristiriita valitun tunnisteen %(ext)s ja todellisen tunnisteen välillä.
     Kirjoitetaan tiedostoa %(filename)s muodossa %(impliedext)s.

en: Common Law Marriage
fi: Avoliitto

en: Destination
fi: Kohde

en: Cause of Death
fi: Kuolinsyy

en: Employment
fi: Työpaikka

en: Eye Color
fi: Silmien väri

en: Height
fi: Korkeus

en: Initiatory (LDS)
fi: Initiaattori (MAP)

en: Military ID
fi: Sotilastunnus

en: Mission (LDS)
fi: Lähetystyö (MAP)

en: Namesake
fi: Kaima

en: Ordinance
fi: Sakramentti

en: Separation
fi: Ero

en: Weight
fi: Kirjasinvahvuus

en: Line ignored
fi: Rivi ohitetaan

en: Illegal character%s
fi: Virheellinen merkki%s

en: Your GEDCOM file is corrupted. It appears to have been truncated.
fi: GEDCOM-tiedostosi on vioittunut. Se näyttää olevan typistetty.

en: Import from GEDCOM (%s)
fi: Tuo GEDCOM-tiedosto (%s)

en: GEDCOM import
fi: GEDCOM-tuonti

en: GEDCOM import report: No errors detected
fi: GEDCOM-tuonnin raportti: Ei virheitä

en: GEDCOM import report: %s errors detected
fi: GEDCOM-tuonnin raportti: %s virhettä löytynyt

en: Line ignored as not understood
fi: Rivistä ei saatu selvää, joten se jätettiin huomiotta

en: Tag recognized but not supported
fi: Tagi tunnistettu mutta ei tuettu

en: Skipped subordinate line
fi: Ohitettiin alistettu rivi

en: Records not imported into
fi: Tietueita ei tuotu paikkaan

en: Error: %(msg)s  '%(gramps_id)s' (input as @%(xref)s@) not in input GEDCOM. Record synthesised
fi: Virhe: %(msg)s  '%(gramps_id)s' (tuotuna @%(xref)s@) ei ole GEDCOM syöttötiedostossa. Tietue syntetisoitu

en: Error: %(msg)s '%(gramps_id)s' (input as @%(xref)s@) not in input GEDCOM. Record with typifying attribute 'Unknown' created
fi: Virhe: %(msg)s '%(gramps_id)s' (syötteenä @%(xref)s@) ei GEDCOM aineistossa. Luotu tietue tyyppiominaisuudeltaan 'Tuntematon'

en: Error: family '%(family)s' (input as @%(orig_family)s@) person %(person)s (input as %(orig_person)s) is not a member of the referenced family. Family reference removed from person
fi: Virhe: perheessä '%(family)s' (tuonnissa @%(orig_family)s@) henkilö %(person)s (tuonnissa %(orig_person)s) ei ole viitatun perheen jäsen. Henkilöltä poistettu viittaus perheeseen

en: 
    The imported file was not self-contained.
    To correct for that, %(new)d objects were created and
    their typifying attribute was set to 'Unknown'.
    Where possible these 'Unknown' objects are 
    referenced by note %(unknown)s.
fi: 
    Tuodussa tiedostossa oli puuttuvia osia.
    Tämän korjaamiseksi luotiin %(new)d kohdetta ja
    niiden ominaisuudeksi asetettiin "Tuntematon".
    Silloin kun mahdollista, näihin lisättiin lisätiedot 
     %(unknown)s.

en: ADDR element ignored '%s'
fi: ADDR-elementti jätetty huomiotta '%s'

en: TRLR (trailer)
fi: TRLR (trailer-osio)

en: (Submitter):
fi: (Luovuttaja):

en: GEDCOM data
fi: GEDCOM-tieto

en: Unknown tag
fi: Tuntematon tagi

en: Top Level
fi: Ylin taso

en: INDI (individual) Gramps ID %s
fi: INDI (henkilö) Gramps ID %s

en: Empty Alias <NAME PERSONAL> ignored
fi: Tyhjä Alias <NAME PERSONAL> ohitettu

en: FAM (family) Gramps ID %s
fi: FAM (perhe) Gramps ID %s

en: Filename omitted
fi: Tiedostonimi ohitettu

en: Could not import %s
fi: Ei voitu tuoda %s

en: Media-Type
fi: Media-Tyyppi

en: Multiple FILE in a single OBJE ignored
fi: Kerrannais FILE yksittäis OBJE jätetty huomiotta

en: A second PLAC ignored
fi: Muu kuin 1. PLAC ohitetaan

en: Detail
fi: Tarkennus

en: Location already populated; ADDR ignored
fi: Sijainti-tieto on hyödynnetty; ADDR ohitetaan

en: Warn: ADDR overwritten
fi: Varoitus: ADDR kirjoitettu yli

en: Citation Justification
fi: Lainauksen perustelu

en: REFN ignored
fi: REFN ohitettu

en: No title - ID %s
fi: Lähteen nimike puuttuu - ID %s

en: SOUR (source) Gramps ID %s
fi: SOUR (lähde) Gramps ID %s

en: OBJE (multi-media object) Gramps ID %s
fi: OBJE (multimediakohteen) Gramps ID %s

en: REPO (repository) Gramps ID %s
fi: REPO (arkisto) Gramps ID %s

en: Only one phone number supported
fi: Tukee vain yhtä puhelinnumeroa

en: HEAD (header)
fi: Head (ylätunniste)

en: Approved system identification
fi: Hyväksytty järjestelmän tunnistus

en: Generated By
fi: Tuotettu

en: Name of software product
fi: Sovellustuotteen nimi

en: Version number of software product
fi: Sovellustuotteen versio

en: Business that produced the product: %s
fi: Sovellustuotteen valmistaja: %s

en: Name of source data
fi: Lähdeaineiston nimi

en: Copyright of source data
fi: Lähdeaineiston tekijänoikeus

en: Publication date of source data
fi: Lähdeaineiston julkaisupäivä

en: Import from %s
fi: Tuonti paikasta %s

en: Submission record identifier
fi: Luovutuksen tietuetunniste

en: Language of GEDCOM text
fi: GEDCOM-tekstin kieli

en: Import of GEDCOM file %(filename)s with DEST=%(by)s, could cause errors in the resulting database!
fi: GEDCOM-tiedoston %(filename)s, jossa DEST=%(by)s, tuonti saattaisi aiheuttaa virheitä syntyvään tietokantaan!

en: Look for nameless events.
fi: Etsitään nimettömiä tapahtumia.

en: Character set
fi: Merkistön koodaus

en: Character set and version
fi: Merkistön koodaus ja versio

en: GEDCOM version not supported
fi: GEDCOM-versio ei ole tuettu

en: GEDCOM version
fi: GEDCOM-versio

en: GEDCOM FORM should be in uppercase
fi: GEDCOM FORM pitäisi olla isoilla kirjaimilla

en: GEDCOM FORM not supported
fi: GEDCOM FORM ei ole tuettu

en: GEDCOM form
fi: GEDCOM muoto

en: Creation date of GEDCOM
fi: GEDCOM-luontipäivä

en: Creation date and time of GEDCOM
fi: GEDCOMin luontipäivä ja kellonaika

en: Empty note ignored
fi: Tyhjä lisätieto jätettiin huomiotta

en: NOTE Gramps ID %s
fi: LISÄTIEDOT Gramps ID %s

en: Submission: Submitter
fi: Luovuttaja

en: Submission: Family file
fi: Sukupuu

en: Submission: Temple code
fi: Temppelikoodi

en: Submission: Generations of ancestors
fi: Esivanhempien sukupolvet

en: Submission: Generations of descendants
fi: Jälkeläisten sukupolvet

en: Submission: Ordinance process flag
fi: Sijaistoimituksen tila

en: Invalid temple code
fi: Virheellinen temppelikoodi

en: Your GEDCOM file is corrupted. The file appears to be encoded using the UTF16 character set, but is missing the BOM marker.
fi: GEDCOM-tiedostosi on viallinen. Tiedosto näyttäisi käyttävän UTF16-merkkikoodausta, mutta siitä puuttuu vaadittu BOM-merkintä.

en: Your GEDCOM file is empty.
fi: GEDCOM-tiedostosi on tyhjä.

en: Unicode UTF-8 (recommended)
fi: Unicode UTF-8 (suositeltu)

en: Standard copyright
fi: Normaali tekijänoikeus

en: Creative Commons - By attribution
fi: Creative Commons - ominaisuudella

en: Creative Commons - By attribution, No derivations
fi: Creative Commons - ominaisuudella, ei johdannaisia

en: Creative Commons - By attribution, Share-alike
fi: Creative Commons - ominaisuudella, johdannaiset jaettavissa

en: Creative Commons - By attribution, Non-commercial
fi: Creative Commons - ominaisuudella, ei-kaupallinen

en: Creative Commons - By attribution, Non-commercial, No derivations
fi: Creative Commons - ominaisuudella, ei-kaupallinen, ei johdannaisia

en: Creative Commons - By attribution, Non-commercial, Share-alike
fi: Creative Commons - ominaisuudella, ei-kaupallinen, johdannaiset jaettavissa

en: No copyright notice
fi: Ei lisätietoa tekijänoikeudesta

en: Invalid format
fi: Virheellinen muotoilu

en: %(date)s %(time)s
fi: %(date)s, %(time)s

en: Descriptive Tags
fi: Kuvailevat tagit

en: Date and Time Tags
fi: Päiväys ja kellonaika tagi

en: People Tags
fi: Henkilöt tagi

en: Event Tags
fi: Tapahtumat tagi

en: Image Tags
fi: Kuvat tagi

en: Camera Information
fi: Kameratiedot

en: Location Tags
fi: Sijainnit tagi

en: Advanced Tags
fi: Edistyneet tagit

en: Rights Tags
fi: Oikeudet Tagit

en: Keyword Tags
fi: Avainsana Tagit

en: Namespace
fi: Nimitila

en: Label
fi: Nimike

en: %(unknown_gender_name)s was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
fi: %(unknown_gender_name)s syntyi %(birth_date)s %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
fi: %(male_name)s syntyi %(birth_date)s %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
fi: %(female_name)s syntyi %(birth_date)s %(birth_place)s.

en: This person was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
fi: Henkilö syntyi %(birth_date)s %(birth_place)s.

en: He was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
fi: Hän syntyi %(birth_date)s %(birth_place)s.

en: She was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
fi: Hän syntyi %(birth_date)s %(birth_place)s.

en: Born %(birth_date)s in %(birth_place)s.
fi: Syntyi %(birth_date)s %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
fi: %(unknown_gender_name)s syntyi %(modified_date)s %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
fi: %(male_name)s syntyi %(modified_date)s %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
fi: %(female_name)s syntyi %(modified_date)s %(birth_place)s.

en: This person was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
fi: Henkilö syntyi %(modified_date)s %(birth_place)s.

en: He was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
fi: Hän syntyi %(modified_date)s %(birth_place)s.

en: She was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
fi: Hän syntyi %(modified_date)s %(birth_place)s.

en: Born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
fi: Syntyi %(modified_date)s %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born on %(birth_date)s.
fi: %(unknown_gender_name)s syntyi %(birth_date)s.

en: %(male_name)s was born on %(birth_date)s.
fi: %(male_name)s syntyi %(birth_date)s.

en: %(female_name)s was born on %(birth_date)s.
fi: %(female_name)s syntyi %(birth_date)s.

en: This person was born on %(birth_date)s.
fi: Henkilö syntyi %(birth_date)s.

en: He was born on %(birth_date)s.
fi: Hän syntyi %(birth_date)s.

en: She was born on %(birth_date)s.
fi: Hän syntyi %(birth_date)s.

en: Born %(birth_date)s.
fi: Syntyi %(birth_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born %(modified_date)s.
fi: %(unknown_gender_name)s syntyi %(modified_date)s.

en: %(male_name)s was born %(modified_date)s.
fi: %(male_name)s syntyi %(modified_date)s.

en: %(female_name)s was born %(modified_date)s.
fi: %(female_name)s syntyi %(modified_date)s.

en: This person was born %(modified_date)s.
fi: Henkilö syntyi %(modified_date)s.

en: He was born %(modified_date)s.
fi: Hän syntyi %(modified_date)s.

en: She was born %(modified_date)s.
fi: Hän syntyi %(modified_date)s.

en: Born %(modified_date)s.
fi: Syntyi %(modified_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
fi: %(unknown_gender_name)s syntyi %(month_year)s %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
fi: %(male_name)s syntyi %(month_year)s %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
fi: %(female_name)s syntyi %(month_year)s %(birth_place)s.

en: This person was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
fi: Henkilö syntyi %(month_year)s %(birth_place)s.

en: He was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
fi: Hän syntyi %(month_year)s %(birth_place)s.

en: She was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
fi: Hän syntyi %(month_year)s %(birth_place)s.

en: Born %(month_year)s in %(birth_place)s.
fi: Syntyi %(month_year)s %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born in %(month_year)s.
fi: %(unknown_gender_name)s syntyi %(month_year)s.

en: %(male_name)s was born in %(month_year)s.
fi: %(male_name)s syntyi %(month_year)s.

en: %(female_name)s was born in %(month_year)s.
fi: %(female_name)s syntyi %(month_year)s.

en: This person was born in %(month_year)s.
fi: Henkilö syntyi %(month_year)s.

en: He was born in %(month_year)s.
fi: Hän syntyi %(month_year)s.

en: She was born in %(month_year)s.
fi: Hän syntyi %(month_year)s.

en: Born %(month_year)s.
fi: Syntyi %(month_year)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born in %(birth_place)s.
fi: %(unknown_gender_name)s, syntymäpaikka %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born in %(birth_place)s.
fi: %(male_name)s, syntymäpaikka %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born in %(birth_place)s.
fi: %(female_name)s, syntymäpaikka %(birth_place)s.

en: This person was born in %(birth_place)s.
fi: Syntymäpaikka %(birth_place)s.

en: He was born in %(birth_place)s.
fi: Syntymäpaikka %(birth_place)s.

en: She was born in %(birth_place)s.
fi: Syntymäpaikka %(birth_place)s.

en: Born in %(birth_place)s.
fi: Syntymäpaikka %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s.
fi: %(unknown_gender_name)s kuoli %(death_date)s %(death_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
fi: %(unknown_gender_name)s kuoli %(death_date)s %(death_place)s, ikä %(age)s.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s.
fi: %(male_name)s kuoli %(death_date)s %(death_place)s.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
fi: %(male_name)s kuoli %(death_date)s %(death_place)s, ikä %(age)s.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s.
fi: %(female_name)s kuoli %(death_date)s %(death_place)s.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
fi: %(female_name)s kuoli %(death_date)s %(death_place)s, ikä %(age)s.

en: This person died on %(death_date)s in %(death_place)s.
fi: Kuoli %(death_date)s %(death_place)s.

en: This person died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
fi: Kuoli %(death_date)s %(death_place)s, ikä %(age)s vanhana.

en: He died on %(death_date)s in %(death_place)s.
fi: Kuoli %(death_date)s %(death_place)s.

en: He died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
fi: Kuoli %(death_date)s %(death_place)s, ikä %(age)s.

en: She died on %(death_date)s in %(death_place)s.
fi: Kuoli %(death_date)s %(death_place)s.

en: She died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
fi: Kuoli %(death_date)s %(death_place)s, ikä %(age)s.

en: Died %(death_date)s in %(death_place)s.
fi: Kuoli %(death_date)s %(death_place)s.

en: Died %(death_date)s in %(death_place)s (%(age)s).
fi: Kuoli %(death_date)s %(death_place)s, (ikä %(age)s).

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s.
fi: %(unknown_gender_name)s kuoli %(death_date)s %(death_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
fi: %(unknown_gender_name)s kuoli %(death_date)s %(death_place)s, ikä %(age)s.

en: %(male_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s.
fi: %(male_name)s kuoli %(death_date)s %(death_place)s.

en: %(male_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
fi: %(male_name)s kuoli %(death_date)s %(death_place)s, ikä %(age)s.

en: %(female_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s.
fi: %(female_name)s kuoli %(death_date)s %(death_place)s.

en: %(female_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
fi: %(female_name)s kuoli %(death_date)s %(death_place)s, ikä %(age)s.

en: This person died %(death_date)s in %(death_place)s.
fi: Kuoli %(death_date)s %(death_place)s.

en: This person died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
fi: Kuoli %(death_date)s %(death_place)s, ikä %(age)s.

en: He died %(death_date)s in %(death_place)s.
fi: Kuoli %(death_date)s %(death_place)s.

en: He died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
fi: Kuoli %(death_date)s %(death_place)s, ikä %(age)s.

en: She died %(death_date)s in %(death_place)s.
fi: Kuoli %(death_date)s %(death_place)s.

en: She died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
fi: Kuoli %(death_date)s %(death_place)s, ikä %(age)s.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s.
fi: %(unknown_gender_name)s kuoli %(death_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
fi: %(unknown_gender_name)s kuoli %(death_date)s, ikä %(age)s.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s.
fi: %(male_name)s kuoli %(death_date)s.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
fi: %(male_name)s kuoli %(death_date)s, ikä %(age)s.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s.
fi: %(female_name)s kuoli %(death_date)s.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
fi: %(female_name)s kuoli %(death_date)s, ikä %(age)s.

en: This person died on %(death_date)s.
fi: Kuoli %(death_date)s.

en: This person died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
fi: Kuoli %(death_date)s, ikä %(age)s.

en: He died on %(death_date)s.
fi: Kuoli %(death_date)s.

en: He died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
fi: Kuoli %(death_date)s, ikä %(age)s.

en: She died on %(death_date)s.
fi: Kuoli %(death_date)s.

en: She died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
fi: Kuoli %(death_date)s, ikä %(age)s.

en: Died %(death_date)s.
fi: Kuoli %(death_date)s.

en: Died %(death_date)s (%(age)s).
fi: Kuoli %(death_date)s (ikä %(age)s).

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s.
fi: %(unknown_gender_name)s kuoli %(death_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s at the age of %(age)s.
fi: %(unknown_gender_name)s kuoli %(death_date)s, ikä %(age)s.

en: %(male_name)s died %(death_date)s.
fi: %(male_name)s kuoli %(death_date)s.

en: %(male_name)s died %(death_date)s at the age of %(age)s.
fi: %(male_name)s kuoli %(death_date)s, ikä %(age)s.

en: %(female_name)s died %(death_date)s.
fi: %(female_name)s kuoli %(death_date)s.

en: %(female_name)s died %(death_date)s at the age of %(age)s.
fi: %(female_name)s kuoli %(death_date)s, ikä %(age)s.

en: This person died %(death_date)s.
fi: Kuoli %(death_date)s.

en: This person died %(death_date)s at the age of %(age)s.
fi: Kuoli %(death_date)s, ikä %(age)s.

en: He died %(death_date)s.
fi: Kuoli %(death_date)s.

en: He died %(death_date)s at the age of %(age)s.
fi: Kuoli %(death_date)s, ikä %(age)s.

en: She died %(death_date)s.
fi: Kuoli %(death_date)s.

en: She died %(death_date)s at the age of %(age)s.
fi: Kuoli %(death_date)s, ikä %(age)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s.
fi: %(unknown_gender_name)s kuoli %(month_year)s %(death_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
fi: %(unknown_gender_name)s kuoli %(month_year)s %(death_place)s, ikä %(age)s.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s.
fi: %(male_name)s kuoli %(month_year)s %(death_place)s.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
fi: %(male_name)s kuoli %(month_year)s %(death_place)s, ikä %(age)s.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s.
fi: %(female_name)s kuoli %(month_year)s %(death_place)s.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
fi: %(female_name)s kuoli %(month_year)s %(death_place)s, ikä %(age)s.

en: This person died in %(month_year)s in %(death_place)s.
fi: Kuoli %(month_year)s %(death_place)s.

en: This person died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
fi: Kuoli %(month_year)s %(death_place)s, ikä %(age)s.

en: He died in %(month_year)s in %(death_place)s.
fi: Kuoli %(month_year)s, %(death_place)s.

en: He died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
fi: Kuoli %(month_year)s %(death_place)s, ikä %(age)s.

en: She died in %(month_year)s in %(death_place)s.
fi: Kuoli %(month_year)s %(death_place)s.

en: She died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
fi: Kuoli %(month_year)s %(death_place)s, ikä %(age)s.

en: Died %(month_year)s in %(death_place)s.
fi: Kuoli %(month_year)s %(death_place)s.

en: Died %(month_year)s in %(death_place)s (%(age)s).
fi: Kuoli %(month_year)s %(death_place)s, (ikä %(age)s).

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s.
fi: %(unknown_gender_name)s kuoli %(month_year)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
fi: %(unknown_gender_name)s kuoli %(month_year)s, ikä %(age)s.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s.
fi: %(male_name)s kuoli %(month_year)s.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
fi: %(male_name)s kuoli %(month_year)s, ikä %(age)s.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s.
fi: %(female_name)s kuoli %(month_year)s.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
fi: %(female_name)s kuoli %(month_year)s, ikä %(age)s.

en: This person died in %(month_year)s.
fi: Kuoli %(month_year)s.

en: This person died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
fi: Kuoli %(month_year)s, ikä %(age)s.

en: He died in %(month_year)s.
fi: Kuoli %(month_year)s.

en: He died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
fi: Kuoli %(month_year)s, ikä %(age)s.

en: She died in %(month_year)s.
fi: Kuoli %(month_year)s.

en: She died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
fi: Kuoli %(month_year)s, ikä %(age)s.

en: Died %(month_year)s.
fi: Kuoli %(month_year)s.

en: Died %(month_year)s (%(age)s).
fi: Kuoli %(month_year)s (ikä %(age)s).

en: %(unknown_gender_name)s died in %(death_place)s.
fi: %(unknown_gender_name)s kuolinpaikka %(death_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
fi: %(unknown_gender_name)s kuolinpaikka %(death_place)s, ikä %(age)s.

en: %(male_name)s died in %(death_place)s.
fi: %(male_name)s kuolinpaikka %(death_place)s.

en: %(male_name)s died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
fi: %(male_name)s kuolinpaikka %(death_place)s, ikä %(age)s.

en: %(female_name)s died in %(death_place)s.
fi: %(female_name)s kuolinpaikka %(death_place)s.

en: %(female_name)s died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
fi: %(female_name)s kuolinpaikka %(death_place)s, ikä %(age)s.

en: This person died in %(death_place)s.
fi: Kuolinpaikka %(death_place)s.

en: This person died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
fi: Henkilön kuolinpaikka %(death_place)s, ikä %(age)s.

en: He died in %(death_place)s.
fi: Kuolinpaikka %(death_place)s.

en: He died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
fi: Kuolinpaikka %(death_place)s, ikä %(age)s.

en: She died in %(death_place)s.
fi: Kuolinpaikka %(death_place)s.

en: She died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
fi: Kuolinpaikka %(death_place)s, ikä %(age)s.

en: Died in %(death_place)s.
fi: Kuolinpaikka %(death_place)s.

en: Died in %(death_place)s (%(age)s).
fi: Kuolipaikka %(death_place)s, (ikä %(age)s).

en: %(unknown_gender_name)s died at the age of %(age)s.
fi: %(unknown_gender_name)s kuolinikä %(age)s.

en: %(male_name)s died at the age of %(age)s.
fi: %(male_name)s kuolinikä %(age)s.

en: %(female_name)s died at the age of %(age)s.
fi: %(female_name)s kuolinikä %(age)s.

en: This person died at the age of %(age)s.
fi: Hänen kuolinikä on %(age)s.

en: He died at the age of %(age)s.
fi: Hänen kuolinikä on %(age)s.

en: She died at the age of %(age)s.
fi: Hänen kuolinikä on %(age)s.

en: Died (%(age)s).
fi: Kuolinikä (%(age)s).

en: %(male_name)s was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
fi: %(male_name)s haudattiin %(burial_date)s %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: He was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
fi: Haudattiin %(burial_date)s %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
fi: %(female_name)s haudattiin %(burial_date)s %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: She was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
fi: Haudattiin %(burial_date)s %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
fi: %(unknown_gender_name)s haudattiin %(burial_date)s %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: This person was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
fi: Haudattiin %(burial_date)s %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: Buried %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
fi: Haudattiin %(burial_date)s %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
fi: %(male_name)s haudattiin %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: He was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
fi: Haudattiin %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
fi: %(female_name)s haudattiin %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: She was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
fi: Haudattiin %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
fi: %(unknown_gender_name)s haudattiin %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: This person was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
fi: Haudattiin %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: Buried %(burial_date)s%(endnotes)s.
fi: Haudattiin %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
fi: %(male_name)s haudattiin %(month_year)s %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: He was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
fi: Haudattiin %(month_year)s %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
fi: %(female_name)s haudattiin %(month_year)s %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: She was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
fi: Haudattiin %(month_year)s %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
fi: %(unknown_gender_name)s haudattiin %(month_year)s %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: This person was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
fi: Haudattiin %(month_year)s %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: Buried %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
fi: Haudattiin %(month_year)s %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
fi: %(male_name)s haudattiin %(month_year)s%(endnotes)s.

en: He was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
fi: Haudattiin %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
fi: %(female_name)s haudattiin %(month_year)s%(endnotes)s.

en: She was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
fi: Haudattiin %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
fi: %(unknown_gender_name)s haudattiin %(month_year)s%(endnotes)s.

en: This person was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
fi: Haudattiin %(month_year)s%(endnotes)s.

en: Buried %(month_year)s%(endnotes)s.
fi: Haudattiin %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
fi: %(male_name)s haudattiin %(modified_date)s %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: He was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
fi: Haudattiin %(modified_date)s %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
fi: %(female_name)s haudattiin %(modified_date)s %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: She was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
fi: Haudattiin %(modified_date)s %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
fi: %(unknown_gender_name)s haudattiin %(modified_date)s %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: This person was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
fi: Haudattiin %(modified_date)s %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: Buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
fi: Haudattiin %(modified_date)s %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: %(male_name)s haudattiin %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Haudattiin %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: %(female_name)s haudattiin %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Haudattiin %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: %(unknown_gender_name)s haudattiin %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Haudattiin %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Haudattiin %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
fi: %(male_name)s on haudattu paikkaan, %(burial_place)s %(endnotes)s.

en: He was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
fi: Hänen hautapaikka on %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
fi: %(female_name)s on haudattu paikkaan, %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: She was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
fi: Hänen hautapaikka on %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
fi: %(unknown_gender_name)s on haudattu paikkaan, %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: This person was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
fi: Hänen hautapaikka on %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: Buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
fi: Haudattiin %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried%(endnotes)s.
fi: %(male_name)s haudattiin%(endnotes)s.

en: He was buried%(endnotes)s.
fi: Hänet haudattiin %(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried%(endnotes)s.
fi: %(female_name)s haudattiin%(endnotes)s.

en: She was buried%(endnotes)s.
fi: Haudattiin %(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried%(endnotes)s.
fi: %(unknown_gender_name)s haudattiin %(endnotes)s.

en: This person was buried%(endnotes)s.
fi: Haudattiin %(endnotes)s.

en: Buried%(endnotes)s.
fi: Haudattu%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
fi: %(male_name)s kastettiin %(baptism_date)s %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: He was baptized on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
fi: Kastettiin %(baptism_date)s %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
fi: %(female_name)s kastettiin %(baptism_date)s %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: She was baptized on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
fi: Kastettiin %(baptism_date)s %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
fi: %(unknown_gender_name)s kastettiin %(baptism_date)s %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
fi: Kastettiin %(baptism_date)s %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: Baptized %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
fi: Kastettiin %(baptism_date)s %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
fi: %(male_name)s kastettiin %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: He was baptized on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
fi: Kastettiin %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
fi: %(female_name)s kastettiin %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: She was baptized on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
fi: Kastettiin %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
fi: %(unknown_gender_name)s kastettiin %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
fi: Kastettiin %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: Baptized %(baptism_date)s%(endnotes)s.
fi: Kastettiin %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
fi: %(male_name)s kastettiin %(month_year)s %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: He was baptized in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
fi: Kastettiin %(month_year)s %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
fi: %(female_name)s kastettiin %(month_year)s %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: She was baptized in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
fi: Kastettiin %(month_year)s %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
fi: %(unknown_gender_name)s kastettiin %(month_year)s %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
fi: Kastettiin %(month_year)s %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: Baptized %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
fi: Kastettiin %(month_year)s %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized in %(month_year)s%(endnotes)s.
fi: %(male_name)s kastettiin %(month_year)s%(endnotes)s.

en: He was baptized in %(month_year)s%(endnotes)s.
fi: Kastettiin %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized in %(month_year)s%(endnotes)s.
fi: %(female_name)s kastettiin %(month_year)s%(endnotes)s.

en: She was baptized in %(month_year)s%(endnotes)s.
fi: Kastettiin %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized in %(month_year)s%(endnotes)s.
fi: %(unknown_gender_name)s kastettiin %(month_year)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized in %(month_year)s%(endnotes)s.
fi: Kastettiin %(month_year)s%(endnotes)s.

en: Baptized %(month_year)s%(endnotes)s.
fi: Kastettiin %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
fi: %(male_name)s kastettiin %(modified_date)s %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: He was baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
fi: Kastettiin %(modified_date)s %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
fi: %(female_name)s kastettiin %(modified_date)s %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: She was baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
fi: Kastettiin %(modified_date)s %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
fi: %(unknown_gender_name)s kastettiin %(modified_date)s %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
fi: Kastettiin %(modified_date)s %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: Baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
fi: Kastettiin %(modified_date)s %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: %(male_name)s kastettiin %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He was baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Kastettiin %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: %(female_name)s kastettiin %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She was baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Kastettiin %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: %(unknown_gender_name)s kastettiin %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Kastettiin %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Kastettiin %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
fi: %(male_name)s kastettiin %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: He was baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
fi: Kastepaikka %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
fi: %(female_name)s kastettiin %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: She was baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
fi: Kastepaikka %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
fi: %(unknown_gender_name)s kastettiin %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
fi: Kastepaikka %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: Baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
fi: Kastepaikka %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized%(endnotes)s.
fi: %(male_name)s kastettiin%(endnotes)s.

en: He was baptized%(endnotes)s.
fi: Kaste %(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized%(endnotes)s.
fi: %(female_name)s kastettiin%(endnotes)s.

en: She was baptized%(endnotes)s.
fi: Kaste %(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized%(endnotes)s.
fi: %(unknown_gender_name)s kastettiin%(endnotes)s.

en: This person was baptized%(endnotes)s.
fi: Kaste %(endnotes)s.

en: Baptized%(endnotes)s.
fi: Kaste %(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
fi: %(male_name)s, ristiäiset oli %(christening_date)s %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: He was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
fi: Ristiäiset oli %(christening_date)s %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
fi: %(female_name)s, ristiäiset oli %(christening_date)s %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: She was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
fi: Ristiäiset oli %(christening_date)s %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
fi: %(unknown_gender_name)s, ristiäiset oli %(christening_date)s %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: This person was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
fi: Ristiäiset oli %(christening_date)s %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: Christened %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
fi: Ristiäiset oli %(christening_date)s %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
fi: %(male_name)s, ristiäiset oli %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: He was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
fi: Ristiäiset oli %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
fi: %(female_name)s, ristiäiset oli %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: She was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
fi: Ristiäiset oli %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
fi: %(unknown_gender_name)s, ristiäiset oli %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: This person was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
fi: Ristiäiset oli %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: Christened %(christening_date)s%(endnotes)s.
fi: Ristiäiset oli %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
fi: %(male_name)s, ristiäiset oli %(month_year)s %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: He was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
fi: Ristiäiset oli %(month_year)s %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
fi: %(female_name)s, ristiäiset oli %(month_year)s %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: She was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
fi: Ristiäiset oli %(month_year)s %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
fi: %(unknown_gender_name)s, ristiäiset oli %(month_year)s %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: This person was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
fi: Ristiäiset oli %(month_year)s %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: Christened %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
fi: Ristiäiset oli %(month_year)s %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
fi: %(male_name)s, ristiäiset oli %(month_year)s%(endnotes)s.

en: He was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
fi: Ristiäiset oli %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
fi: %(female_name)s, ristiäiset oli %(month_year)s%(endnotes)s.

en: She was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
fi: Ristiäiset oli %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
fi: %(unknown_gender_name)s, ristiäiset oli %(month_year)s%(endnotes)s.

en: This person was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
fi: Ristiäiset oli %(month_year)s%(endnotes)s.

en: Christened %(month_year)s%(endnotes)s.
fi: Ristiäiset oli %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
fi: %(male_name)s, ristiäiset oli %(modified_date)s %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: He was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
fi: Ristiäiset oli %(modified_date)s %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
fi: %(female_name)s, ristiäiset oli %(modified_date)s %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: She was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
fi: Ristiäiset oli %(modified_date)s %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
fi: %(unknown_gender_name)s, ristiäiset oli %(modified_date)s %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: This person was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
fi: Henkilön ristiäiset oli %(modified_date)s %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: Christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
fi: Ristiäiset oli %(modified_date)s %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: %(male_name)s, ristiäiset oli %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Ristiäiset oli %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: %(female_name)s, ristiäiset oli %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Ristiäiset oli %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: %(unknown_gender_name)s, ristiäiset oli %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Ristiäiset oli %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Ristiäiset oli %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
fi: %(male_name)s, ristiäispaikka oli %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: He was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
fi: Ristiäispaikka oli %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
fi: %(female_name)s, ristiäispaikka oli %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: She was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
fi: Ristiäispaikka oli %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
fi: %(unknown_gender_name)s, ristiäispaikka oli %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: This person was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
fi: Henkilön ristiäispaikka %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: Christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
fi: Ristiäispaikka oli %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened%(endnotes)s.
fi: %(male_name)s ristiäiset vietetty %(endnotes)s.

en: He was christened%(endnotes)s.
fi: Ristiäiset oli %(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened%(endnotes)s.
fi: %(female_name)s, ristiäiset oli %(endnotes)s.

en: She was christened%(endnotes)s.
fi: Ristiäiset oli %(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened%(endnotes)s.
fi: %(unknown_gender_name)s, ristiäiset oli %(endnotes)s.

en: This person was christened%(endnotes)s.
fi: Ristiäiset vietettiin %(endnotes)s.

en: Christened%(endnotes)s.
fi: Ristiäiset vietettiin %(endnotes)s.

en: %(male_name)s is the child of %(father)s and %(mother)s.
fi: %(male_name)s on vanhempien %(father)s ja %(mother)s lapsi.

en: %(male_name)s was the child of %(father)s and %(mother)s.
fi: %(male_name)s oli vanhempien %(father)s ja %(mother)s lapsi.

en: This person is the child of %(father)s and %(mother)s.
fi: Vanhemmat: %(father)s ja %(mother)s.

en: This person was the child of %(father)s and %(mother)s.
fi: Vanhemmat: %(father)s ja %(mother)s.

en: Child of %(father)s and %(mother)s.
fi: Vanhemmat: %(father)s ja %(mother)s.

en: %(male_name)s is the son of %(father)s and %(mother)s.
fi: %(male_name)s on vanhempien, %(father)s ja %(mother)s poika.

en: %(male_name)s was the son of %(father)s and %(mother)s.
fi: %(male_name)s oli vanhempien, %(father)s ja %(mother)s poika.

en: He is the son of %(father)s and %(mother)s.
fi: Vanhemmat: %(father)s ja %(mother)s.

en: He was the son of %(father)s and %(mother)s.
fi: Vanhemmat: %(father)s ja %(mother)s.

en: Son of %(father)s and %(mother)s.
fi: Vanhemmat: %(father)s ja %(mother)s.

en: %(female_name)s is the daughter of %(father)s and %(mother)s.
fi: %(female_name)s on vanhempien, %(father)s ja %(mother)s tytär.

en: %(female_name)s was the daughter of %(father)s and %(mother)s.
fi: %(female_name)s oli vanhenpien, %(father)s ja %(mother)s tytär.

en: She is the daughter of %(father)s and %(mother)s.
fi: Vanhemmat: %(father)s ja %(mother)s.

en: She was the daughter of %(father)s and %(mother)s.
fi: Vanhemmat: %(father)s ja %(mother)s.

en: Daughter of %(father)s and %(mother)s.
fi: Vanhemmat: %(father)s ja %(mother)s.

en: %(male_name)s is the child of %(father)s.
fi: %(male_name)s on isän, %(father)s lapsi.

en: %(male_name)s was the child of %(father)s.
fi: %(male_name)s oli isän, %(father)s lapsi.

en: This person is the child of %(father)s.
fi: Henkilön isä on %(father)s.

en: This person was the child of %(father)s.
fi: Henkilön isä oli %(father)s.

en: Child of %(father)s.
fi: Isä on %(father)s.

en: %(male_name)s is the son of %(father)s.
fi: %(male_name)s on isän, %(father)s poika.

en: %(male_name)s was the son of %(father)s.
fi: %(male_name)s oli isän, %(father)s poika.

en: He is the son of %(father)s.
fi: Isä on %(father)s.

en: He was the son of %(father)s.
fi: Isä oli %(father)s.

en: Son of %(father)s.
fi: %(father)s on pojan isä.

en: %(female_name)s is the daughter of %(father)s.
fi: %(female_name)s on isän, %(father)s tytär.

en: %(female_name)s was the daughter of %(father)s.
fi: %(female_name)s oli isän %(father)s tytär.

en: She is the daughter of %(father)s.
fi: Hänen isä on %(father)s.

en: She was the daughter of %(father)s.
fi: Hänen isä oli %(father)s.

en: Daughter of %(father)s.
fi: Tyttären isä, %(father)s.

en: %(male_name)s is the child of %(mother)s.
fi: %(male_name)s on äidin, %(mother)s lapsi.

en: %(male_name)s was the child of %(mother)s.
fi: %(male_name)s oli äidin, %(mother)s lapsi.

en: This person is the child of %(mother)s.
fi: Henkilö on äidin, %(mother)s lapsi.

en: This person was the child of %(mother)s.
fi: Henkilö oli äidin, %(mother)s lapsi.

en: Child of %(mother)s.
fi: Lapsen äiti on %(mother)s.

en: %(male_name)s is the son of %(mother)s.
fi: %(male_name)s on äidin, %(mother)s poika.

en: %(male_name)s was the son of %(mother)s.
fi: %(male_name)s oli äidin, %(mother)s poika.

en: He is the son of %(mother)s.
fi: Äiti on %(mother)s.

en: He was the son of %(mother)s.
fi: Äiti oli %(mother)s.

en: Son of %(mother)s.
fi: Pojan äiti, %(mother)s.

en: %(female_name)s is the daughter of %(mother)s.
fi: %(female_name)s on äidin, %(mother)s tytär.

en: %(female_name)s was the daughter of %(mother)s.
fi: %(female_name)s oli äidin, %(mother)s tytär.

en: She is the daughter of %(mother)s.
fi: Äiti on %(mother)s.

en: She was the daughter of %(mother)s.
fi: Äiti oli %(mother)s.

en: Daughter of %(mother)s.
fi: Tyttären äiti, %(mother)s.

en: This person married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty %(partial_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty %(full_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty %(modified_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty %(partial_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty %(full_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty %(modified_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty %(partial_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty %(full_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty %(modified_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty %(partial_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty %(full_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty %(modified_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty uudelleen %(partial_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty uudelleen %(full_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty uudelleen %(modified_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty uudelleen %(partial_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty uudelleen %(full_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty uudelleen %(modified_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty uudelleen %(partial_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty uudelleen %(full_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty uudelleen %(modified_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty uudelleen %(partial_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty uudelleen %(full_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty uudelleen %(modified_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty uudelleen %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty uudelleen %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty uudelleen %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty uudelleen %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty uudelleen %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty uudelleen %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty uudelleen %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty uudelleen %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty uudelleen %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty uudelleen %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty uudelleen %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty uudelleen %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihkipaikka %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihkipaikka %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihkipaikka %(place)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihkipaikka %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty uudelleen paikassa %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty uudelleen paikassa %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty uudelleen paikassa %(place)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s, vihitty uudelleen paikassa %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s%(endnotes)s.
fi: Aviopuoliso: %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s%(endnotes)s.
fi: Uusi aviopuoliso: %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s%(endnotes)s.
fi: Uusi aviopuoliso: %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s%(endnotes)s.
fi: Uusi aviopuoliso: %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s%(endnotes)s.
fi: Uusi aviopuoliso: %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, parisuhde on alkanut %(partial_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, parisuhde alkoi %(full_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, parisuhde alkoi %(modified_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, parisuhde alkoi %(partial_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, parisuhde alkoi %(full_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, parisuhde alkoi %(modified_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, parisuhde alkoi %(partial_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, parisuhde alkoi %(full_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, parisuhde alkoi %(modified_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, parisuhde alkoi %(partial_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, parisuhde alkoi %(full_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, parisuhde alkoi %(modified_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde alkoi %(partial_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde alkoi %(full_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde alkoi %(modified_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde alkoi %(partial_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde alkoi %(full_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde alkoi %(modified_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde alkoi %(partial_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde alkoi %(full_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde alkoi %(modified_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, parisuhde alkoi %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, parisuhde alkoi %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, parisuhde alkoi %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, parisuhde alkoi %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, parisuhde alkoi %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, parisuhde alkoi %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, parisuhde alkoi %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, parisuhde alkoi %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, parisuhde alkoi %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, parisuhde alkoi %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, parisuhde alkoi %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, parisuhde alkoi %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde alkoi %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde alkoi %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde alkoi %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde alkoi %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde alkoi %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde alkoi %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde alkoi %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde alkoi %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde alkoi %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Also unmarried relationship with %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde alkoi %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Also unmarried relationship with %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde alkoi %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Also unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde alkoi %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, suhteen paikka %(place)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, suhteen paikka %(place)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, suhteen paikka %(place)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, suhteen paikka %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, uuden suhteen paikka %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, uuden suhteen paikka %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s, uuden suhteen paikka %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
fi: Avopuoliso: %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, parisuhde rekisteröitiin %(partial_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, parisuhde rekisteröitiin %(full_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, parisuhde rekisteröitiin %(modified_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, parisuhde rekisteröitiin %(partial_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, parisuhde rekisteröitiin %(full_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, parisuhde rekisteröitiin %(modified_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, parisuhde rekisteröitiin %(partial_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, parisuhde rekisteröitiin %(full_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, parisuhde rekisteröitiin %(modified_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, parisuhde rekisteröitiin %(partial_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, parisuhde rekisteröitiin %(full_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, parisuhde rekisteröitiin %(modified_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde rekisteröitiin %(partial_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde rekisteröitiin %(full_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde rekisteröitiin %(modified_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde rekisteröitiin %(partial_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde rekisteröitiin %(full_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde rekisteröitiin %(modified_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde rekisteröitiin %(partial_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde rekisteröitiin %(full_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde rekisteröitiin %(modified_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde rekisteröitiin %(partial_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde rekisteröitiin %(full_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde rekisteröitiin %(modified_date)s %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, parisuhde rekisteröitiin %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, parisuhde rekisteröitiin %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, parisuhde rekisteröitiin %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, parisuhde rekisteröitiin %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, parisuhde rekisteröitiin %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, parisuhde rekisteröitiin %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, parisuhde rekisteröitiin %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, parisuhde rekisteröitiin %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, parisuhde rekisteröitiin %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, parisuhde rekisteröitiin %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, parisuhde rekisteröitiin %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, parisuhde rekisterötiin %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde rekisteröitiin %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde rekisteröitiin %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde rekisteröitiin %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde rekisteröitiin %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde rekisteröitiin %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde rekisteröitiin %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde rekisteröitiin %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde rekisteröitiin %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde rekisteröitiin %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde rekisteröitiin %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde rekisteröitiin %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde rekisteröitiin %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, parisuhde rekisteröintiin paikassa %(place)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, parisuhde rekisteröitiin paikassa %(place)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, parisuhde rekisteröitiin paikassa %(place)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, parisuhde rekisteröitiin paikassa %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde rekisteröitiin paikassa %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde rekisteröitiin paikassa %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde rekisteröitiin paikassa %(place)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
fi: Puoliso: %(spouse)s, uusi parisuhde rekisteröitiin paikassa %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
fi: Suhde: %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
fi: Suhde: %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
fi: Suhde: %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
fi: Suhde: %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
fi: Uusi suhde: %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
fi: Uusi suhde: %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
fi: Uusi suhde: %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
fi: Uusi suhde: %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Number of Parents
fi: Vanhempien määrä

en: Number of To Do Notes
fi: To Do -lisätietojen määrä

en: Last Changed
fi: Viimeisin muutos

en: Edit the selected person
fi: Muokkaa valittua henkilöä

en: Delete the selected person
fi: Poista valittu henkilö

en: Merge the selected persons
fi: Sulauta valitut henkilöt

en: Export View...
fi: Vie näkymä...

en: _Add Bookmark
fi: _Lisää kirjanmerkki

en: _Home
fi: _Koti

en: _Add...
fi: _Lisää...

en: _Merge...
fi: _Sulauta...

[ctx: action]
en: _Edit...
fi: _Muokkaa...

en: Person Filter Editor
fi: Henkilösuodinmuokkain

en: Set _Home Person
fi: Tee kotihenkilöksi

en: Go to the home person
fi: Siirry kotihenkilöön

en: Go to the next object in the history
fi: Siirry seuraavaan kohteeseen historiassa

en: Go to the previous object in the history
fi: Siirry edelliseen kohteeseen historiassa

en: Edit...
fi: Muokkaa...

en: Forward
fi: Eteenpäin

en: Deleting the person will remove the person from the database.
fi: Henkilön poistaminen tuhoaa hänet tietokannasta.

en: Delete Person (%s)
fi: Poista henkilö (%s)

en: Exactly two people must be selected to perform a merge. A second person can be selected by holding down the control key while clicking on the desired person.
fi: Kaksi henkilöä pitää olla valittuna sulautusta varten. Toinen henkilö voidaan valita pitämällä napsautettaessa alhaalla Control-näppäintä.

en: Edit the selected place
fi: Muokkaa valittua paikkaa

en: Delete the selected place
fi: Poista valittu paikka

en: Merge the selected places
fi: Sulauta valitut paikat

en: No map service is available.
fi: Karttapalvelua ei ole saatavilla.

en: Check your installation.
fi: Tarkisteta asennuksesi.

en: No place selected.
fi: Paikkaa ei ole valittu.

en: You need to select a place to be able to view it on a map. Some Map Services might support multiple selections.
fi: Sinun täytyy valita paikka nähdäksesi sen kartalla. Jotkut karttapalvelut tukevat ehkä monivalintaa.

en: Place Filter Editor
fi: Paikkasuodinmuokkaaja

en: _Look up with Map Service
fi: _Näytä karttapalvelussa

en: Attempt to see selected locations with a Map Service (OpenstreetMap, Google Maps, ...)
fi: Yrittää näyttää valitut paikat karttapalvelussa (OpenStreet-, Google-kartat, ...)

en: Select a Map Service
fi: Valitse karttapalvelu

en: Cannot delete place.
fi: Paikkaa ei voi poistaa.

en: This place is currently referenced by another place. First remove the places it contains.
fi: Toinen paikka viittaa tähän paikkaan. Poista ne ensin.

en: Cannot merge places.
fi: Paikkojen sulauttaminen ei onnistu.

en: Exactly two places must be selected to perform a merge. A second place can be selected by holding down the control key while clicking on the desired place.
fi: Kaksi paikkaa pitää olla valittuna sulautusta varten. Toinen paikka voidaan valita pitämällä napsautettaessa alhaalla Control-näppäintä.

en: Merging these places would create a cycle in the place hierarchy.
fi: Näiden paikkojen sulautus loisi silmukan paikka hierarkiassa.

en: Provides a library for using Cairo to generate documents.
fi: Tarjoaa Cairo-kirjaston dokumenttien tuottamiseksi.

en: Provides GEDCOM processing functionality
fi: Tarjoaa GEDCOM-tiedoston käsittelyn

en: Provides recursive routines for reports
fi: Tarjoaa itseään toistavia rutiineja raportteja varten

en: Provides common functionality for Gramps XML import/export.
fi: Tarjoaa perustoiminnallisuuden Grampsin XML-tuontiin ja -vientiin.

en: Provides holiday information for different countries.
fi: Tarjoaa juhlapyhien tiedot eri maille.

en: Manages a HTML file implementing DocBackend.
fi: Hoitaa HTML-tiedoston DocBackendin implementoiden.

en: Common constants for html files.
fi: Yhteiset vakiot html-tiedostoille.

en: Manages an HTML DOM tree.
fi: Hallitsee HTML DOM -puuta.

en: Provides base functionality for map services.
fi: Tarjoaa perustoiminnallisuuden karttapalveluille.

en: Provides Textual Narration.
fi: Tuottaa tekstimuotoisen kertomuksen.

en: Manages an ODF file implementing DocBackend.
fi: Hoitaa ODF-tiedoston DocBackendin implementoiden.

en: Provides the Base needed for the List People views.
fi: Tarjoaa kehikon henkilölistausten näkymille.

en: Provides common functionality for Pro-Gen import
fi: Tarjoaa yhteisiä toimintoja Pro-Gen-tuonnille

en: Provides the Base needed for the List Place views.
fi: Tarjoaa kehikon paikkalistausten näkymille.

en: Provides variable substitution on display lines.
fi: Tarjoaa muuttujien päivityksen näyttöriveillä.

en: Provides the base needed for the ancestor and descendant graphical reports.
fi: Tarjoa kehikon esipolvien ja jälkeläisten graafisille raporteille.

en: Field '%(fldname)s' not found
fi: Kenttää '%(fldname)s' ei löydy

en: Not a (right) DEF file: %(dname)s
fi: Ei (oikea) DEF-tiedosto: %(dname)s

en: Import from Pro-Gen
fi: Tuo Pro-Gen-ohjelmasta

en: Initializing.
fi: Alustetaan.

en: Not a supported Pro-Gen import file language
fi: Pro-Gen-tuontitiedoston kieltä ei tueta

en: Pro-Gen import
fi: Pro-Gen-tuonti

en: Saving.
fi: Tallennus.

en: Pro-Gen Import
fi: Pro-Gen-tuonti

en: Date did not match: '%(text)s' (%(msg)s)
fi: Päivämäärä ei täsmää: '%(text)s' (%(msg)s)

en: Time: %s
fi: Aika: %s

en: Importing persons.
fi: Henkilöiden tuonti.

en: see address on
fi: katso osoite

en: see also address
fi: katso myös osoite

en: Death cause
fi: Kuolinsyy

en: Importing families.
fi: Perheiden tuonti.

en: Civil union
fi: Parisuhteessa

en: Wedding
fi: Häät

en: future
fi: tulevaisuus

en: Adding children.
fi: Lisätään lapset.

en: Cannot find father for I%(person)s (Father=%(father))
fi: Isää ei löydy henkilölle I%(person)s (Father=%(father))

en: Cannot find mother for I%(person)s (Mother=%(mother))
fi: Äitiä ei löydy henkilölle I%(person)s (Father=%(father))

en: Youngest living person
fi: Nuorin elossa oleva henkilö

en: Oldest living person
fi: Vanhin elossa oleva henkilö

en: Person died at youngest age
fi: Nuorin kuollut henkilö

en: Person died at oldest age
fi: Vanhin kuollut henkilö

en: Person married at youngest age
fi: Nuorin avioitunut henkilö

en: Person married at oldest age
fi: Vanhin avioitunut henkilö

en: Person divorced at youngest age
fi: Nuorin eronnut henkilö

en: Person divorced at oldest age
fi: Vanhin eronnut henkilö

en: Youngest father
fi: Nuorin isä

en: Youngest mother
fi: Nuorin äiti

en: Oldest father
fi: Vanhin isä

en: Oldest mother
fi: Vanhin äiti

en: Father with most children
fi: Isä jolla on eniten lapsia

en: Mother with most children
fi: Äiti jolla on eniten lapsia

en: Father with most grandchildren
fi: Isoisä jolla on eniten lapsenlapsia

en: Mother with most grandchildren
fi: Isoäiti jolla on eniten lapsenlapsia

en: Couple with most children
fi: Pariskunta jolla on eniten lapsia

en: Living couple married most recently
fi: Viimeksi avioitunut elossa oleva parikunta

en: Living couple married most long ago
fi: Varhemmin avioitunut elossa oleva parikunta

en: Shortest past marriage
fi: Lyhyin päättynyt avioliitto

en: Longest past marriage
fi: Pisin päättynyt avioliitto

en: Couple with smallest age difference
fi: Pariskunnan pienin ikäero

en: Couple with biggest age difference
fi: Pariskunnan suurin ikäero

en: Top Left
fi: Vasen yläkulma

en: Top Right
fi: Oikea yläkulma

en: Bottom Left
fi: Vasen alakulma

en: Bottom Right
fi: Oikea alakulma

en: Tile path
fi: Laattojen polku

en: The tile directory doesn't exist anymore:
    %s
    Trying to create a new one failed.
    Configure the view for the tile path and restart gramps.
fi: Laattahakemistoa ei ole enää olemassa:
    %s
    Yritys luoda uusi epäonnistui.
    Määritä näkymä laattapolkua varten ja käynnistä gramps uudelleen.

en: Remove cross hair
fi: Poista hiusristikko

en: Add cross hair
fi: Lisää hiusristikko

en: Unlock zoom and position
fi: Vapauta zoomaus ja sijainti

en: Lock zoom and position
fi: Kiinnitä zoomaus ja sijainti

en: Add place
fi: Lisää paikka

en: Link place
fi: Linkitä paikka

en: Add place from kml
fi: Lisää paikka kml-tiedostosta

en: Center here
fi: Keskitä tänne

en: Replace '%(map)s' by =>
fi: Korvaa '%(map)s' tällä =>

en: Reload all visible tiles for '%(map)s'.
fi: Päivitä kaikki näkyvä laatat '%(map)s'.

en: Clear the '%(map)s' tiles cache.
fi: Tyhjennä '%(map)s' laattojen välimuisti.

en: Center on this place
fi: Keskitä tähän paikkaan

en: Select a kml file used to add places
fi: Valitse kml-tiedosto lisätäksesi paikkoja

en: You will need to edit each place manually to add place type, ...
fi: Sinun on muokattava jokaista paikkaa manuaalisesti lisätäksesi paikkatyypin,...

en: You have {places_nb} place to edit. | You have {places_nb} places to edit.
fi[0]: Sinulla on {places_nb} muokattava paikka.
fi[1]: Sinulla on {places_nb} muokattavaa paikkaa.

en: You have more than 5 places in this kml file.
fi: Sinulla on yli 5 paikkaa tässä kml-tiedostossa.

en: You have at least two places with the same title.
fi: Sinulla on ainakin kaksi samannimistä paikkaa.

en: The title of the places is:
    %(title)s
    The following places are similar: %(gid)s
    You should eiher rename the places or merge them.
    
    %(bold_start)sI can't proceed with your request%(bold_end)s.
fi: Paikkojen nimi on :
    %(title)s
    Seuraavat paikat ovat samanlaisia : %(gid)s
    Nimeä ne uudelleen tai sulauta ne.
    
    %(bold_start)sEn voi suorittaa pyyntöäsi loppuun%(bold_end)s.

en: Nothing for this view.
fi: Ei mitään tätä näkymää varten.

en: Specific parameters
fi: Erityiset parametrit

en: Where to save the tiles for offline mode.
fi: Laattojen tallennuspaikka offline-tilaa varten.

en: If you have no more space in your file system, you can remove all tiles placed in the above path.
    Be careful! If you have no internet, you'll get no map.
fi: Jos tiedostojärjestelmässä ei ole enää tilaa, voit poistaa kaikki edellä mainittuun polkuun sijoitetut laatat.
    Ole varovainen! Jos sinulla ei ole internetiä, et saa karttoja.

en: Zoom used when centering
fi: Zoomia käytetään keskitettäessä

en: The maximum number of places to show
fi: Enin määrä näytettäviä paikkoja

en: Use keypad for shortcuts :
    Either we choose the + and - from the keypad if we select this,
    or we use the characters from the keyboard.
fi: Käytä numeronäppäimistöä pikanäppäimin:
    Teemme valinnan + ja - näppäimillä, jos tähän päädymme,
    tai käytämme merkkejä näppäimistöltä.

en: The map
fi: Kartta

en: Select tile cache directory for offline mode
fi: Valitse laatoille välimuistihakemisto käytettäväksi offline-tilassa

en: Can't create tile cache directory %s
fi: Laattojen välimuistihakemistoa %s ei voi luoda

en: You must verify and change the tile cache
    ...
    [geography]
    ...
    path='bad/path'
    ...
    in the gramps.ini file :
    %s
    
    Before changing the gramps.ini file, you need to close Gramps
    
    The following errors are expected
fi: Laattojen välimuisti on tarkistettava ja muutettava.
    ...
    [geography]
    ...
    path='bad/path'
    ...
    gramps.ini tiedostossa :
    %s
    
    Ennen gramps.ini-tiedoston muuttamista sinun on suljettava gramps
    
    Seuraavat virheet ovat odotettavissa

en: Can't create tiles cache directory for '%s'.
fi: Laattojen välimuistin hakemiston luonti %s varten epäonnistui.

en: Place Selection in a region
fi: Paikan valinta alueelta

en: Choose the radius of the selection.
    On the map you should see a circle or an oval depending on the latitude.
fi: Määritä valinnan säde.
    Näet kartalla ympyrän tai soikion riippuen leveysasteesta.

en: 
    In the following table you may have :
     - a green row related to a selected place.
fi: 
    Seuraavassa taulukossa voi olla :
     - vihreä rivi liittyy valittuun paikkaan.

en: 
     - a red row related to a geocoding result.
fi: 
    - punainen rivi liittyy geokoodauksen tulokseen.

en: The green values in the row correspond to the current place values.
fi: Vihreät arvot rivissä vastaavat nykyisen paikan arvoja.

en: New place with empty fields
fi: Uusi paikka ja tyhjät kentät

en: you have a wrong latitude for:
fi: leveysaste virheellinen paikassa:

en: Please, correct this before linking
fi: Korjaa tämä ennen linkittämistä

en: you have a wrong longitude for:
fi: pituusaste virheellinen paikassa:

en: Denmark
fi: Tanska

en:  parish
fi:  seurakunta

en:  state
fi:  lääni

en: Latitude not within '54.55' to '69.05'
fi: Leveysaste ei ole '54.55' ja '69.05' välissä

en: Longitude not within '8.05' to '24.15'
fi: Pituusaste ei ole '8.05' ja '24.15' välissä

en: Eniro map not available
fi: Eniro-kartta ei ole käytettävissä

en: Coordinates needed in Denmark
fi: Tanskassa tarvitaan koordinaatit

en: Latitude and longitude,
    or street and city needed
fi: Tarvitaan leveysaste ja pituusaste,
    tai katuosoite ja paikkakunta

en: EniroMaps
fi: Eniro-kartat

en: Opens on kartor.eniro.se
fi: Avaa kartor.eniro.se

en: GoogleMaps
fi: Google-kartta

en: Open on maps.google.com
fi: Avaa maps.google.com

en: OpenStreetMap
fi: OpenStreet-kartta

en: Open on openstreetmap.org
fi: Avaa openstreetmap.org

en: People and their ages the %s
fi: Henkilöt ja heidän ikänsä %s

en: People and their ages on %s
fi: Henkilöt ja heidän ikänsä ajankohtana %s

en: Alive: %s
fi: Elossa: %s

en: Deceased: %s
fi: Kuollut: %s

en: 
    Living matches: %(alive)d, Deceased matches: %(dead)d
fi: 
    Eläviä löytyi: %(alive)d, Kuolleita löytyi: %(dead)d

en: Sorted events of %s
fi: Järjestetyt tapahtumat %s

en: Event Date
fi: Tapahtuman päivämäärä

en: Event Place
fi: Tapahtumapaikka

en: Event Type
fi: Tapahtumatyyppi

en: Not found
fi: Ei löytynyt

en: Sorted events of family
     %(father)s - %(mother)s
fi: Järjestettiin tapahtumat perheelle
     %(father)s - %(mother)s

en: Family Member
fi: Perheen jäsen

en: Personal events of the children
fi: Lasten henkilökohtaiset tapahtumat

en: Home person not set.
fi: Kotihenkilöä ei ole tehty.

en: %(person)s and %(active_person)s are the same person.
fi: %(person)s ja %(active_person)s ovat sama henkilö.

en: %(person)s is the %(relationship)s of %(active_person)s.
fi: %(person)s on henkilölle %(active_person)s %(relationship)s.

en: %(person)s and %(active_person)s are not directly related.
fi: %(person)s ja %(active_person)s eivät ole suoraan suhteessa.

en: %(person)s and %(active_person)s have following in-law relations:
fi: %(person)s ja %(active_person)s henkilöillä on seuraavat avioliittojen kautta saadut suhteet:

en: Relationships of %(person)s to %(active_person)s
fi: Suhteet henkilön %(person)s ja %(active_person)s välillä

en: Detailed path from %(person)s to common ancestor
fi: Yksityiskohtainen polku henkilöistä %(person)s yhteiseen esivanhempaan

en: Name Common ancestor
fi: Yhteisen esivanhemman nimi

en: Partial
fi: Osittainen

en: Remarks with inlaw family
fi: Huomioita avioliiton kautta tulleesta perheestä

en: Remarks
fi: Huomioita

en: The following problems were encountered:
fi: Havaittiin seuraavat ongelmat:

en: People who have the '%s' Attribute
fi: Henkilöt joilla on '%s' ominaisuus

en: There are %d people with a matching attribute name.
fi: Löytyi %d henkilöä joilla on annettu ominaisuus.

[ctx: Filtering_on]
en: all
fi: kaikki

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Person
fi: Käänteinen henkilö

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Family
fi: Käänteinen perhe

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Event
fi: Käänteinen tapahtuma

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Place
fi: Käänteinen paikka

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Source
fi: Käänteinen lähde

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Repository
fi: Käänteinen arkisto

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Media
fi: Käänteinen mediatiedosto

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Note
fi: Käänteinen lisätieto

[ctx: Filtering_on]
en: all people
fi: kaikki henkilöt

[ctx: Filtering_on]
en: all families
fi: kaikki perheet

[ctx: Filtering_on]
en: all events
fi: kaikki tapahtumat

[ctx: Filtering_on]
en: all places
fi: kaikki paikat

[ctx: Filtering_on]
en: all sources
fi: kaikki lähteet

[ctx: Filtering_on]
en: all repositories
fi: kaikki arkistot

[ctx: Filtering_on]
en: all media
fi: kaikki mediatiedostot

[ctx: Filtering_on]
en: all notes
fi: kaikki lisätiedot

[ctx: Filtering_on]
en: males
fi: miehet

[ctx: Filtering_on]
en: females
fi: naiset

[ctx: Filtering_on]
en: people with other gender
fi: henkilöt, joilla on muu sukupuoli

[ctx: Filtering_on]
en: people with unknown gender
fi: sukupuoleltaan tuntemattomat

[ctx: Filtering_on]
en: incomplete names
fi: epätäydelliset nimet

[ctx: Filtering_on]
en: people with missing birth dates
fi: syntymäajaltaan puuttuvat

[ctx: Filtering_on]
en: disconnected people
fi: suhteettomat

[ctx: Filtering_on]
en: unique surnames
fi: sukunimet

[ctx: Filtering_on]
en: people with media
fi: henkilöt mediatiedostoilla

[ctx: Filtering_on]
en: media references
fi: mediaviitteet

[ctx: Filtering_on]
en: unique media
fi: mediat

[ctx: Filtering_on]
en: missing media
fi: puuttuvat mediat

[ctx: Filtering_on]
en: media by size
fi: mediat koon mukaan

[ctx: Filtering_on]
en: list of people
fi: henkilöt

en: Summary counts of current selection
fi: Valinnan yhteissummat

en: Right-click row (or press ENTER) to see selected items.
fi: Napsauta kakkospainikkeella riviä (tai paina ENTER) nähdäksesi valitut kohteet.

en: Count/Total
fi: Yhteensä

en: Object
fi: Kohde

en: Filtering on %s
fi: Suodatetaan %s mukaan

en: Name type
fi: Nimityyppi

en: birth event but no date
fi: syntymätapahtuma päiväyksettä

en: missing birth event
fi: puuttuva syntymätapahtuma

en: Media count
fi: Mediatiedostojen lukumäärä

en: Reference
fi: Viite

en: media
fi: mediatiedot

en: Unique Media
fi: Yksilöllinen mediatiedosto

en: Missing Media
fi: Puuttuva mediatiedosto

en: Size in bytes
fi: Koko tavuina

en: Filter matched {number_of} record. | Filter matched {number_of} records.
fi[0]: Suodatettu {number_of} tietue.
fi[1]: Suodatettu {number_of} tietuetta.

en: Father lineage for %s
fi: Henkilön %s isälinja

en: This report shows the father lineage, also called the patrilineal lineage or Y-line. People in this lineage all share the same Y-chromosomes.
fi: Raportti näyttää isälinjan, eli niin sanotun Y- tai patronyymilinjan. Henkilöillä tässä linjassa on sama Y-kromosomi.

en: Name Father
fi: Nimeä isä

en: Remark
fi: Huomautus

en: Direct line male descendants
fi: Suorat miespuoliset jälkeläiset

en: Mother lineage for %s
fi: Henkilön %s äitilinja

en: This report shows the mother lineage, also called the matrilineal lineage mtDNA lineage. People in this lineage all share the same Mitochondrial DNA (mtDNA).
fi: Raportti näyttää äitilinjan, jota kutsutaan myös matrilineaaliseksi mtDNA-linjaksi. Kaikilla tämän sukulinjan ihmisillä on sama mitokondriaalinen DNA (mtDNA).

en: Name Mother
fi: Nimeä äiti

en: Direct line female descendants
fi: Suorat naispuoliset jälkeläiset

en: ERROR : Too many levels in the tree (perhaps a loop?).
fi: VIRHE: Liian monta tasoa puussa (sukulaisuuslenkki?).

en: No birth relation with child
fi: Ei syntymäsuhdetta lapseen

en: Unknown gender
fi: Tuntematon sukupuoli

en: Link References for this note
fi: Linkitä viitteet tälle lisätiedolle

en: Link check
fi: Linkkitarkistus

en: Failed: missing object
fi: Epäonnistui: Puuttuva mediatiedosto

en: No link references for this note
fi: Tähän lisätietoon ei ole linkkiviitteitä

en: Events of %(date)s
fi: %(date)s tapahtumat

en: Events on this exact date
fi: Tämän tarkan päivän tapahtumat

en: No events on this exact date
fi: Tälle tarkalle päivällä ei ole tapahtumia

en: Other events on this month/day in history
fi: Muita tapahtumia historiassa, tässä kuussa/tänä päivänä

en: No other events on this month/day in history
fi: Ei muita tapahtumia tässä kuussa/tänä päivänä historiassa

en: Other events in %(year)d
fi: Muita tapahtumia vuodelle %(year)d

en: No other events in %(year)d
fi: Ei muita tapahtumia %(year)d

en: Display people and ages on a particular date
fi: Näytä henkilöt ja iät kyseisenä päivänä

en: Attribute Match
fi: Ominaisuushaku

en: Display people with same attribute.
fi: Näytä henkilöt, joilla on sama ominaisuus.

en: All Events
fi: Kaikki tapahtumat

en: Display a person's events, both personal and family.
fi: Näytä henkilön henkilökohtaiset ja perhetapahtumat.

en: All Family Events
fi: Kaikki perhetapahtumat

en: Display the family and family members events.
fi: Näytä perheen ja perheenjäsenten tapahtumat.

en: Relation to Home Person
fi: Suhde kotihenkilöön

en: Display all relationships between person and home person.
fi: Näytä kaikki suhteet henkilöstä kotihenkilöön.

en: Display filtered data
fi: Näytä suodatetut tiedot

en: Father lineage
fi: Isälinja

en: Display father lineage
fi: Näytä isälinja

en: Mother lineage
fi: Äitilinja

en: Display mother lineage
fi: Näytä äitilinja

en: On This Day
fi: Tänä päivänä

en: Display events on a particular day
fi: Näytä tapahtumat tietylle päivällä

en: Source or Citation
fi: Lähde tai lainaus

en: %s References
fi: %s viitteet

en: Display references for a %s
fi: Näytä viitteet kohteena %s

en: Link References
fi: Linkkiviitteet

en: Display link references for a note
fi: Näytä lisätietojen linkkiviitteet

en: Display the repository reference for sources related to the active repository
fi: Näytä arkistoviite lähteistä jotka liittyvät aktiiviseen arkistoon

en: Same Surnames
fi: Samat sukunimet

en: Display people with the same surname as a person.
fi: Näytä henkilöt, joilla on sama sukunimi henkilön kanssa.

en: Same Given Names
fi: Samat etunimet

en: Display people with the same given name as a person.
fi: Näytä henkilöt, joilla on sama etunimi henkilön kanssa.

en: Same Given Names - stand-alone
fi: Samat etunimet. - stand-alone

en: Display a person's siblings.
fi: Näytä henkilön sisarukset.

en: References for this %s
fi: Viitteet kohteelle %s

en: No references for this %s
fi: Ei viitteitä kohteena %s

en: Call number
fi: Arkiston viitenumero

en: Type of media
fi: Mediatyyppi

en: People with incomplete surnames
fi: Henkilöt epätäydellisillä sukunimillä

en: Matches people with lastname missing
fi: Poimii henkilöt, joiden sukunimi puuttuu

en: People matching the <surname>
fi: Henkilöt joilla on <sukunimi>

en: Matches people with same lastname
fi: Poimii henkilöt, joilla on sama sukunimi

en: People matching the <given>
fi: Henkilöt joilla on <etunimi>

en: Matches people with same given name
fi: Poimii henkilöt, joilla on sama etunimi

en: People with incomplete given names
fi: Henkilöt epätäydellisillä etunimillä

en: Matches people with firstname missing
fi: Poimii henkilöt, joiden etunimi puuttuu

en: People sharing the surname '%s'
fi: Henkilöt joilla on sukunimi '%s'

en: There is {number_of} person with a matching name, or alternate name.
     | There are {number_of} people with a matching name, or alternate name.
fi[0]: On {number_of} henkilö, jolla on vastaava nimi tai vaihtoehtoinen nimi.
fi[1]: On {number_of} henkilöä, joilla on vastaava nimi tai vaihtoehtoinen nimi.

en: People with the given name '%s'
fi: Henkilöt joilla on etunimi '%s'

en: Siblings of %s
fi: Henkilön %s sisarukset

en: Sibling
fi: Sisarus

en: self
fi: itse

en: Catalan Relationship Calculator
fi: Katalaanien suhdelaskin

en: Calculates relationships between people
fi: Laskee henkilöiden väliset suhteet

en: Czech Relationship Calculator
fi: Tsekkien suhdelaskin

en: Danish Relationship Calculator
fi: Tanskalaisten suhdelaskin

en: German Relationship Calculator
fi: Saksalaisten suhdelaskin

en: Austrian Relationship Calculator
fi: Itävallan suhdelaskin

en: Spanish Relationship Calculator
fi: Espanjalaisten suhdelaskin

en: Finnish Relationship Calculator
fi: Suomalaisten suhdelaskin

en: French Relationship Calculator
fi: Ranskalaisten suhdelaskin

en: Hebrew Relationship Calculator
fi: Heprealainen suhdelaskin

en: Croatian Relationship Calculator
fi: Kroaattien suhdelaskin

en: Hungarian Relationship Calculator
fi: Unkarilaisten suhdelaskin

en: Icelandic Relationship Calculator
fi: Islantilaisten suhdelaskin

en: Italian Relationship Calculator
fi: Italialaisten suhdelaskin

en: Dutch Relationship Calculator
fi: Hollantilaisten suhdelaskin

en: Norwegian Relationship Calculator
fi: Norjalaisten suhdelaskin

en: Polish Relationship Calculator
fi: Puolalaisten suhdelaskin

en: Portuguese Relationship Calculator
fi: Portugalialaisten suhdelaskin

en: Russian Relationship Calculator
fi: Venäläisten suhdelaskin

en: Slovak Relationship Calculator
fi: Slovakkien suhdelaskin

en: Slovenian Relationship Calculator
fi: Sloveenien suhdelaskin

en: Swedish Relationship Calculator
fi: Ruotsalaisten suhdelaskin

en: Turkish Relationship Calculator
fi: Turkkilainen suhdelaskin

en: Calculates relationship between people
fi: Laskee henkilöiden väliset suhteet

en: Ukrainian Relationship Calculator
fi: Ukrainalaisten suhdelaskin

en: Click to select a view
fi: Napsauta valitaksesi näkymän

en: Category Sidebar
fi: Kategorioiden sivupalkki

en: A sidebar to allow the selection of view categories
fi: Sivupalkki näkymäkategorian valitsemiseen

en: Category
fi: Kategoria

en: Drop-down Sidebar
fi: Sivupalkki pudotusvalikoilla

en: Selection of categories and views from drop-down lists
fi: Kategorioiden ja näkyminen valinta pudotusvalikoista

en: Drop-Down
fi: Pudotusvalikosta

en: Expander Sidebar
fi: Laajentuva sivupalkki

en: Selection of views from lists with expanders
fi: Näkymien valinta laajennetuista pudotusvalikoista

en: Expander
fi: Laajennettu

en: Alphabetical Index
fi: Aakkosellinen hakemisto

en: Index
fi: Hakemisto

en: Entire Book
fi: Koko kirja

en: Ahnentafel Report for %s
fi: Sukupolviraportti henkilölle %s

en: Page break between generations
fi: Sivunvaihto sukupolvien välillä

en: Whether to start a new page after each generation.
fi: Aloitetaanko joka sukupolven jälkeen uusi sivu.

en: Add linebreak after each name
fi: Lisää rivinvaihto joka nimen jälkeen

en: Whether a line break should follow the name.
fi: Pitääkö rivinvaihdon tulla jokaisen nimen jälkeen.

en: Birthday and Anniversary Report
fi: Syntymä- ja vuosipäiväraportti

en: My Birthday Report
fi: Syntymäpäiväni raportti

en: Relationships shown are to %s
fi: Näytetyt suhteet ovat henkilöön %s

en: * %(person)s, birth %(relation)s
fi: * %(person)s, syntymä %(relation)s

en: ⚭ %(spouse)s and
     %(person)s, wedding
fi: %(spouse)s ja
     %(person)s, häät

en: ⚭ {year}{spouse}{deadtxt2} and
     {person}{deadtxt1}, {nyears} | ⚭ {year}{spouse}{deadtxt2} and
     {person}{deadtxt1}, {nyears}
fi[0]: ⚭ {year}{spouse}{deadtxt2} ja
    {person}{deadtxt1}, {nyears}
fi[1]: ⚭ {year}{spouse}{deadtxt2} ja
    {person}{deadtxt1}, {nyears}

en: ✝ {person}, death {relation}
fi: ✝ {person}, kuolema {relation}

en: Select the filter to be applied to the report.
fi: Valitse raporttiin käytettävä suodin.

en: Title text
fi: Otsikkoteksti

en: Title of report
fi: Raportin otsikko

en: First line of text at bottom of report
fi: Ensimmäinen tekstirivi raportin alaosassa

en: Second line of text at bottom of report
fi: Toinen tekstirivi raportin alaosassa

en: Third line of text at bottom of report
fi: Kolmas tekstirivi raportin alaosassa

en: Include only living people in the report
fi: Lisää vain elossa olevat henkilöt raporttiin

en: Dead Symbol
fi: Kuollut merkki

en: This will show after name to indicate that person is dead
fi: Nimen jälkeen näkyy, että henkilö on kuollut

en: Show event year
fi: Näytä tapahtumavuosi

en: Prints the year the event took place in the report
fi: Tulosta raporttiin vuosi, jolloin tapahtuma tapahtui

en: Year of report
fi: Raportin vuosi

en: Include death anniversaries
fi: Lisää kuolema mukaan vuosipäiviin

en: Whether to include anniversaries of death
fi: Lisätäänkö kuolema vuosipäiviin

en: Whether to include relationships to the center person
fi: Lisätäänkö suhteet keskushenkilöön

en: Title text style
fi: Otsikon tekstityyli

en: Data text display
fi: Näytettävät tiedot

en: Day text style
fi: Päivän tekstityyli

en: Month text style
fi: Kuukauden tekstityyli

en: Custom Text
fi: Johdanto

en: Initial Text
fi: Alkuteksti

en: Text to display at the top
fi: Ylhäällä näytettävä teksti

en: Middle Text
fi: Keskiteksti

en: Text to display in the middle
fi: Keskellä näytettävä teksti

en: Final Text
fi: Lopputeksti

en: Text to display at the bottom
fi: Alhaalla näytettävä teksti

en: sp. %(spouse)s
fi: p. %(spouse)s

en: sp. see %(reference)s: %(spouse)s
fi: p. katso %(reference)s: %(spouse)s

en: %s sp.
fi: %s p.

en: Numbering system
fi: Numerointijärjestelmä

en: Simple numbering
fi: Yksinkertainen numerointi

en: d'Aboville numbering
fi: d'Aboville-numerointi

en: Henry numbering
fi: Henry-numerointi

en: Modified Henry numbering
fi: Muunnettu Henry-numerointi

en: de Villiers/Pama numbering
fi: de Villiers/Pama -numerointi

en: Meurgey de Tupigny numbering
fi: Meurgey de Tupigny -numerointi

en: The numbering system to be used
fi: Käytettävä numerointijärjestelmä

en: Show gender symbol in front of name
fi: Näytä sukupuolen symboli nimen edessä

en: Whether to show gender symbol in front of name in the report.
fi: Näytetäänkö sukupuolen symboli nimen edessä raportissa.

en: Show marriage info
fi: Näytä vihkitiedot

en: Whether to show marriage information in the report.
fi: Lisätäänkö avioitumistiedot raporttiin.

en: Show divorce info
fi: Näytä tiedot avioerosta

en: Whether to show divorce information in the report.
fi: Näytetäänkö avioerotiedot raportissa.

en: Show birth and death info
fi: Näytä syntymä- ja kuolintiedot

en: Whether to show birth and death information in the report.
fi: Näytetäänkö raportissa syntymä- ja kuolintiedot.

en: Show duplicate trees
fi: Näytä päällekkäiset puut

en: Whether to show duplicate Family Trees in the report.
fi: Näytetäänkö päällekkäiset sukupuut raportissa.

en: The style used for the level %d display.
fi: Käytettävä tyyli tason %d näyttämiselle.

en: The style used for the spouse level %d display.
fi: Käytettävä tyyli tason %d puolison näyttämiselle.

en: Ancestral Report for %s
fi: Esivanhempien raportti %s

en: More about %(person_name)s:
fi: Tapahtumat: %(person_name)s:

en: %(name)s is the same person as [%(id_str)s].
fi: %(name)s on sama henkilö kuin [%(id_str)s].

en: Notes for %s
fi: Lisätietoja: %s

en: Address:
fi: Osoite:

en: %(event_role)s at %(event_name)s of %(primary_person)s: %(event_text)s
fi: %(event_role)s tapahtumassa %(event_name)s henkilölle %(primary_person)s: %(event_text)s

en: Children of %(mother_name)s and %(father_name)s
fi: Lapset: %(mother_name)s ja %(father_name)s

en: More about %(mother_name)s and %(father_name)s:
fi: Tapahtumat: %(mother_name)s ja %(father_name)s:

en: Spouse: %s
fi: Puoliso: %s

en: Relationship with: %s
fi: Suhde henkilöön: %s

en: Sosa-Stradonitz number
fi: Sosa-Stradonitz-numero

en: The Sosa-Stradonitz number of the central person.
fi: Keskushenkilön Sosa-Stradonitz-numero.

en: Page break before end notes
fi: Sivunvaihto ennen loppuviitteitä

en: Whether to start a new page before the end notes.
fi: Aloitetaanko uusi sivu ennen loppuviitteitä.

en: Use complete sentences
fi: Käytä täysiä lauseita

en: Whether to use complete sentences or succinct language.
fi: Käytetäänkö täysiä lauseita vai tiiviimpää kieltä.

en: Use full dates instead of only the year
fi: Käytä kokonaispäivämäärää pelkän vuoden sijaan

en: Whether to use full dates instead of just year.
fi: Käytetäänkö kokonaispäivämäärää pelkän vuoden sijaan.

en: Compute death age
fi: Laske kuolinikä

en: Whether to compute a person's age at death.
fi: Lasketaanko henkilön kuolinikä.

en: Omit duplicate ancestors
fi: Jätä toistuvat esivanhemmat pois

en: Whether to omit duplicate ancestors.
fi: Jätetäänkö toistuvat esivanhemmat pois.

en: Use callname for common name
fi: Käytä kutsumanimeä yleisnimenä

en: Whether to use the call name as the first name.
fi: Käytetäänkö kutsumanimeä ensimmäisenä nimenä.

en: Whether to show gender symbol in front of name.
fi: Näytetäänkö sukupuolen symboli nimen edessä.

en: Whether to list children.
fi: Listataanko lapset.

en: Include spouses of children
fi: Lisää lasten puolisot

en: Whether to list the spouses of the children.
fi: Listataanko lasten puolisot.

en: Include events
fi: Lisää tapahtumat

en: Whether to include events.
fi: Lisätäänkö tapahtumat.

en: Include other events
fi: Lisää muita tapahtumia

en: Whether to include other events people participated in.
fi: Lisätäänkö muita tapahtumia osallistuville henkilöille.

en: Include descendant reference in child list
fi: Lisää jälkeläisviite lapsilistaan

en: Whether to add descendant references in child list.
fi: Lisätäänkö jälkeläisviitteet lapsilistaan.

en: Include Photo/Images from Gallery
fi: Lisää valo- ja muut kuvat Galleriasta

en: Whether to include images.
fi: Lisätäänkö kuvat.

en: Include (2)
fi: Ota mukaan (2)

en: Include notes
fi: Lisää lisätiedot

en: Whether to include notes.
fi: Lisätäänkö myös lisätiedot.

en: Include sources
fi: Lisää lähteet

en: Whether to include source references.
fi: Lisätäänkö lähdeviitteet.

en: Include sources notes
fi: Lisää lähteiden lisätiedot

en: Whether to include source notes in the Endnotes section. Only works if Include sources is selected.
fi: Näytetäänkö lähteiden lisätiedot loppuviitteiden osiossa. Toimii vain jos 'Lisää lähdetiedot' on valittuna.

en: Include attributes
fi: Lisää ominaisuudet

en: Whether to include attributes.
fi: Lisätäänkö myös ominaisuudet.

en: Include addresses
fi: Lisää osoitteet

en: Whether to include addresses.
fi: Lisätäänkö osoitteet.

en: Include alternative names
fi: Lisää vaihtoehtoiset nimet

en: Whether to include other names.
fi: Lisätäänkö muut nimet.

en: Replace missing places with ______
fi: Korvaa puuttuvat paikat tällä: ______

en: Whether to replace missing Places with blanks.
fi: Korvataanko puuttuvat paikat tällä: ______.

en: Replace missing dates with ______
fi: Korvaa puuttuvat päivämäärät tällä: ______

en: Whether to replace missing Dates with blanks.
fi: Korvataanko puuttuvat päivämäärät tällä: ______.

en: The style used for the children list title.
fi: Käytettävä tyyli lapsilistan otsikolle.

en: The style used for the text related to the children.
fi: Käytettävä tyyli lapsiin liittyvälle tekstille.

en: The style used for the note header.
fi: Lisätiedon otsikossa käytetty tyyli.

en: The style used for first level headings.
fi: Käytettävä tyyli otsikolle.

en: The style used for second level headings.
fi: Käytettävä tyyli otsikolle.

en: The style used for details.
fi: Lisätiedossa käytettävä tyyli.

en: Descendant Report for %(person_name)s
fi: Jälkeläisraportti %(person_name)s

en: Ref: %(number)s. %(name)s
fi: Viite: %(number)s. %(name)s

en: Notes for %(mother_name)s and %(father_name)s:
fi: Lisätietoja henkilöille %(mother_name)s ja %(father_name)s:

en: Record (Modified Register) numbering
fi: Muunnettu Record numerointi

en: Report structure
fi: Raportin rakenne

en: show people by generations
fi: näyttää henkilöt sukupolvittain

en: show people by lineage
fi: näyttää henkilöt sukuhaaroittain

en: How people are organized in the report
fi: Miten raportin henkilöt järjestetään

en: Include spouses
fi: Lisää puolisot

en: Whether to include detailed spouse information.
fi: Lisätäänkö yksityiskohtaisemmat puolisotiedot.

en: Include spouse reference
fi: Lisää puolisoviite

en: Whether to include reference to spouse.
fi: Lisätäänkö viite puolisoon.

en: Include sign of succession ('+') in child-list
fi: Lisää lasten listaan ('+') merkitsemään jälkeläisiä

en: Whether to include a sign ('+') before the descendant number in the child-list to indicate a child has succession.
fi: Lisätäänkö lasten listaan ('+') jälkeläisen numeron eteen merkitsemään jälkeläisiä.

en: Include path to start-person
fi: Lisää suhteet lähtöhenkilöön

en: Whether to include the path of descendancy from the start-person to each descendant.
fi: Lisätäänkö periytymispolku lähtöhenkilöstä jokaiseen jälkeläiseen.

en: End of Line Report for %s
fi: Aikajanaraportin loppu henkilölle %s

en: All the ancestors of %s who are missing a parent
fi: %s esivanhemmat, joilta puuttuu vanhempi

en: The style used for the subtitle.
fi: Käytettävä tyyli alanotsikolle.

en: Relationship: %s
fi: Suhde: %s

[ctx: acronym for female]
en: F
fi: N

[ctx: acronym for unknown]
en: %dU
fi: %dT

en: Family Group Report - Generation %d
fi: Perheryhmäraportti - sukupolvi %d

en: Family Group Report
fi: Perheryhmäraportti

en: Center Family
fi: Keskusperhe

en: The center family for the filter
fi: Suotimen keskusperhe

en: Recursive (down)
fi: Rekursiivinen (alas)

en: Create reports for all descendants of this family.
fi: Luo raportit kaikista perheen jälkeläisistä.

en: Parent Marriage
fi: Vanhempien avioliitto

en: Whether to include marriage information for parents.
fi: Lisätäänkö vanhempien aviotiedot.

en: Parent Events
fi: Vanhempien tapahtumat

en: Whether to include events for parents.
fi: Näytetäänkö vanhempien tapahtumat.

en: Parent Addresses
fi: Vanhempien osoitteet

en: Whether to include addresses for parents.
fi: Näytetäänkö vanhempien osoitteet.

en: Parent Notes
fi: Lisätietoja vanhemmista

en: Whether to include notes for parents.
fi: Näytetäänkö vanhempien lisätiedot.

en: Parent Attributes
fi: Vanhempien ominaisuudet

en: Alternate Parent Names
fi: Vaihtoehtoiset vanhempien nimet

en: Whether to include alternate names for parents.
fi: Näytetäänkö vanhempien vaihtoehtoiset nimet.

en: Whether to include notes for families.
fi: Lisätäänkö lisätiedot perheille.

en: Dates of Relatives
fi: Päivämäärät sukulaisille

en: Whether to include dates for relatives (father, mother, spouse).
fi: Lisätäänkö sukulaisten päivämäärät (isä, äiti, puoliso).

en: Children Marriages
fi: Lasten avioliitot

en: Whether to include marriage information for children.
fi: Lisätäänkö lasten avioliittotiedot.

en: Generation numbers (recursive only)
fi: Sukupolvinumerot (vain rekursiivinen)

en: Whether to include the generation on each report (recursive only).
fi: Lisätäänkö sukupolvi jokaiseen raporttiin (vain rekursiivinen).

en: Print fields for missing information
fi: Tulosta kentät puuttuville tiedoille

en: Whether to include fields for missing information.
fi: Lisätäänkö kentät puuttuville tiedoille.

en: The style used for the parent's name
fi: Käytettävä tyyli vanhempien nimille

en: %(str1)s in %(str2)s.
fi: %(str1)s %(str2)s.

note: Translators: e.g. (a stepfather): John Smith, relationship: Step
en: %(parent-name)s, relationship: %(rel-type)s
fi: %(parent-name)s, suhde: %(rel-type)s

en: Alternate Parents
fi: Vaihtoehtoiset vanhemmat

en: Associations
fi: Suhteet

en: Images
fi: Kuvat

en: Complete Individual Report
fi: Täysi henkilöraportti

en: (image)
fi: (kuva)

en: List events chronologically
fi: Listaa tapahtumat aikajärjestyksessä

en: Whether to sort events into chronological order.
fi: Lajitellaanko tapahtumat aikajärjestykseen.

en: Use name of person as title
fi: Käytä henkilön nimeä otsikkona

en: Whether the title should be the name of the person, or 'Complete Individual Report'
fi: Onko otsikon oltava henkilön nimi vai 'Täydellinen henkilökohtainen raportti'

en: Include Notes
fi: Lisää lisätiedot

en: Whether to include Person and Family Notes.
fi: Lisätäänkö henkilön ja perheen lisätiedot.

en: Include Source Information
fi: Lisää lähdetiedot

en: Whether to cite sources.
fi: Lisätäänkö lähdetiedot.

en: Include Tags
fi: Lisätään tagit

en: Whether to include tags.
fi: Lisätäänkö tagit.

en: Include Attributes
fi: Lisää ominaisuudet

en: Include Census Events
fi: Lisää väestölaskentatapahtumat

en: Whether to include Census Events.
fi: Lisätäänkö väestölaskentatapahtumat.

en: Sections
fi: Osiot

en: Event groups
fi: Tapahtumaryhmät

en: Check if a separate section is required.
fi: Tarkista onko erillinen osa tarpeen.

en: The style used for the spouse's name.
fi: Käytettävä tyyli puolison nimelle.

en: The basic style used for table headings.
fi: Käytettävä perustyyli taulukko-otsikoille.

en: The style used for image notes.
fi: Kuvan lisätiedossa käytettävä tyyli.

en: The style used for image descriptions.
fi: Kuvan kuvauksessa käytetty tyyli.

en: Kinship Report for %s
fi: Sukulaisuusraportti henkilölle %s

en: The maximum number of descendant generations
fi: Enin määrä jälkeläisten sukupolvia

en: The maximum number of ancestor generations
fi: Enin määrä esivanhempien sukupolvia

en: Show Gramps ID
fi: Näytä gramps-ID

en: Whether to show Gramps ID
fi: Lisätäänkö Gramps ID

en: Whether to include spouses
fi: Lisätäänkö puolisot

en: Include cousins
fi: Lisää serkut

en: Whether to include cousins
fi: Lisätäänkö serkut

en: Include aunts/uncles/nephews/nieces
fi: Lisää sisarusten lapset ja vanhempien sisarukset

en: Whether to include aunts/uncles/nephews/nieces
fi: Lisätäänkö sisarusten lapset ja vanhempien sisarukset

en: Note Link Check Report
fi: Lisätietolinkkien tarkistusraportti

en: Note ID
fi: Lisätieto ID

en: Link Type
fi: Linkkityyppi

en: Links To
fi: Linkkejä

en: Failed
fi: Epäonnistunut

en: Number of Ancestors for %s
fi: Esivanhempien lukumäärä henkilölle: %s

en: Generation {number} has {count} individual. {percent} | Generation {number} has {count} individuals. {percent}
fi[0]: Sukupolvessa {count} on {number} henkilö. {percent}
fi[1]: Sukupolvessa {count} on {number} henkilöä. {percent}

en: Total ancestors in generations %(second_generation)d to %(last_generation)d is %(count)d. %(percent)s
fi: Yhteensä esivanhempia sukupolvesta %(second_generation)d sukupolveen %(last_generation)d on %(count)d. %(percent)s

en: Place Report
fi: Paikkaraportti

en: Please select at least one place before running this.
fi: Valitse ainakin yksi paikka ennen kuin ajat tämän.

[ctx: places]
en: All Names: %s
fi: Kaikki nimet: %s

en: Events that happened at this place
fi: Tapahtumat jotka tapahtuivat tässä paikassa

en: Type of Event
fi: Tapahtuman tyyppi

en: %(persons)s and %(name)s (%(id)s)
fi: %(persons)s ja %(name)s (%(id)s)

en: People associated with this place
fi: Henkilöt, jotka liittyvät tähän paikkaan

en: %(father)s (%(father_id)s) and %(mother)s (%(mother_id)s)
fi: %(father)s (%(father_id)s) ja %(mother)s (%(mother_id)s)

en: Select using filter
fi: Valitse käyttäen suodinta

en: Select places using a filter
fi: Valitse paikat käyttäen suodinta

en: Select places individually
fi: Valitse paikat yksittäin

en: List of places to report on
fi: Raporttiin tulevien paikkojen lista

en: Center on
fi: Keskuskohde

en: If report is event or person centered
fi: Jos raportti on tapahtuma- tai henkilökeskeinen

en: Number of ranks to display
fi: Näytettävien asteiden määrä

en: Use call name
fi: Käytä kutsumanimeä

en: Don't use call name
fi: Älä käytä kutsumanimeä

en: Replace first names with call name
fi: Korvaa etunimet kutsumanimellä

en: Underline call name in first names / add call name to first name
fi: Alleviivaa kutsumanimi etunimistä / lisää kutsumanimi etunimeen

en: Footer text
fi: Alatunnisteen teksti

en: The style used for the footer.
fi: Käytettävä tyyli alatunnisteelle.

[ctx: book]
en: Title of the Book
fi: Kirjan nimike

en: Title string for the book.
fi: Kirjan nimiketeksti.

en: Subtitle
fi: Alanimike

en: Subtitle of the Book
fi: Kirjan alanimike

en: Subtitle string for the book.
fi: Kirjan alanimikkeen teksti.

en: Footer
fi: Alatunniste

en: Footer string for the page.
fi: Alatunniste sivulle.

en: Gramps ID of the media object to use as an image.
fi: Käytettävän kuvan Gramps ID.

en: Image Size
fi: Kuvan koko

en: Size of the image in cm. A value of 0 indicates that the image should be fit to the page.
fi: Kuvan koko senttimetreissä. Arvo 0 kertoo että kuva pitäisi sovittaa sivulle.

en: Database Summary Report
fi: Tietokannan yhteenvetoraportti

en: Number of individuals: %d
fi: Henkilöitä: %d

en: Males: %d
fi: Miehet: %d

en: Females: %d
fi: Naiset: %d

en: Individuals with other gender: %d
fi: Henkilöt, joilla on muu sukupuoli: %d

en: Individuals with unknown gender: %d
fi: Henkilöitä joiden sukupuoli on tuntematon: %d

en: Incomplete names: %d
fi: Henkilöitä puutteellisilla nimillä: %d

en: Individuals missing birth dates: %d
fi: Henkilöitä puutteellisilla syntymäajoilla: %d

en: Disconnected individuals: %d
fi: Henkilöitä ilman sukulaisia: %d

en: Unique surnames: %d
fi: Sukunimiä: %d

en: Individuals with media objects: %d
fi: Henkilöitä, joihin liittyy mediatiedostoja: %d

en: Number of families: %d
fi: Perheiden määrä: %d

en: Event Information
fi: Tapahtuman tiedot

en: Number of events: %d
fi: Tapahtumien määrä: %d

en: Place Information
fi: Paikan tiedot

en: Number of places: %d
fi: Paikkojen määrä: %d

en: Source Information
fi: Lähteen tiedot

en: Number of sources: %d
fi: Lähteiden määrä: %d

en: Citation Information
fi: Lainausten tiedot

en: Number of citations: %d
fi: Lainausten määrä: %d

en: Repository Information
fi: Arkiston tiedot

en: Number of repositories: %d
fi: Arkistojen määrä: %d

en: Number of unique media objects: %d
fi: Yksittäisiä mediatiedostoja: %d

en: Total size of media objects: %s MB
fi: Mediatiedostojen yhteenlaskettu koko: %s Mt

en: Note Information
fi: Lisätietojen tiedot

en: Number of notes: %d
fi: Lisätietojen määrä: %d

en: Whether to count private data
fi: Lisätäänkö yksityisiksi merkityt tiedot

en: Table Of Contents
fi: Sisällysluettelo

en: Contents
fi: Sisällysluettelo

en: The style used for third level headings.
fi: Käytettävä tyyli otsikolle.

en: Tag Report
fi: Tagiraportti

en: You must first create a tag before running this report.
fi: Luo ensin tagi ennen kuin ajat tämän raportin.

en: Tag Report for %s Items
fi: Tilaraportti tagille %s

en: Email Address
fi: Sähköpostiosoite

en: Publication Information
fi: Julkaisutiedot

en: The tag to use for the report
fi: Tässä raportissa käytettävä merkintä

en: Ahnentafel Report
fi: Sukupolviraportti

en: Produces a textual ancestral report
fi: Tuottaa tekstimuotoisen esivanhempien raportin

en: Produces a report of birthdays and anniversaries
fi: Tuottaa raportin syntymä- ja vuosipäivistä

en: Add custom text to the book report
fi: Lisää mukautettu teksti kirjaraporttiin

en: Descendant Report
fi: Jälkeläisraportti

en: Produces a list of descendants of the active person
fi: Tuottaa listan aktiivisen henkilön jälkeläisistä

en: Detailed Ancestral Report
fi: Yksityiskohtainen esivanhempien raportti

en: Produces a detailed ancestral report
fi: Tuottaa yksityiskohtaisen esivanhempien raportin

en: Detailed Descendant Report
fi: Yksityiskohtainen jälkeläisraportti

en: Produces a detailed descendant report
fi: Tuottaa yksityiskohtaisen jälkeläisraportin

en: End of Line Report
fi: Suvun pääteraportti

en: Produces a textual end of line report
fi: Tuottaa tekstimuotoisen suvun pääteraportin

en: Produces a family group report showing information on a set of parents and their children.
fi: Luo perheryhmäraportin, joka näyttää tietoja valituista vanhemmista ja heidän lapsistaan.

en: Produces a complete report on the selected people
fi: Tuottaa täyden raportin valituista henkilöistä

en: Kinship Report
fi: Sukulaisuusraportti

en: Produces a textual report of kinship for a given person
fi: Tuottaa tekstimuotoisen raportin annetun henkilön sukulaisista

en: Produces a list of people with a specified tag
fi: Poimii henkilöt, joiden tila on merkitty

en: Number of Ancestors Report
fi: Esivanhempien lukumääräraportti

en: Counts number of ancestors of selected person
fi: Laskee valitun henkilön esivanhempien lukumäärän

en: Produces a textual place report
fi: Tuottaa tekstimuotoisen paikkaraportin

en: Title Page
fi: Nimiösivu

en: Produces a title page for book reports.
fi: Tuottaa nimiösivun kirjaraportteihin.

en: Provides a summary of the current database
fi: Tarjoaa yhteenvedon nykyisestä tietokannasta

en: Produces a table of contents for book reports.
fi: Tuottaa kansilehden kirjaraporttiin.

en: Produces an alphabetical index for book reports.
fi: Tuottaa aakkosellisen hakemiston kirjaraporttiin.

en: Records Report
fi: Ennätykset raportti

en: Note Link Report
fi: Lisätietolinkkien raportti

en: Shows status of links in notes
fi: Näyttää linkkien tilan lisätiedoissa

en: Gnome Thumbnailer
fi: Gnome pikkukuvat

en: Image Thumbnailer
fi: Pikkukuvat

en: Below is a list of the family names that 
    Gramps can convert to correct capitalization. 
    Select the names you wish Gramps to convert.
fi: Alla on lista sukunimistä, joihin 
    Gramps voi muuttaa oikean kirjaimen.
    Valitse nimet, jotka haluat Grampsin muuttavan.

en: _Accept changes and close
fi: _Hyväksy muutokset ja sulje

[ctx: manual]
en: Fix_Capitalization_of_Family_Names
fi: Korjaa_sukunimien_isot_alkukirjaimet

en: Capitalization changes
fi: Isojen kirjainten muutokset

en: Checking Family Names
fi: Tarkistetaan sukunimet

en: Searching family names
fi: Haetaan sukunimet

en: No modifications made
fi: Muutoksia ei tehty

en: No capitalization changes were detected.
fi: Isojen kirjainten muutoksia ei havaittu.

en: Original Name
fi: Alkuperäinen nimi

en: Capitalization Change
fi: Alkukirjaimen muutos

en: Building display
fi: Päivitetään näyttö

en: This tool will rename all events of one type to a different type. Once completed, this cannot be undone by the regular Undo function.
fi: Tämä työkalu nimeää kaikki tiettyä tyyppiä olevat tapahtumat toisen tyyppisiksi. Valmistunutta toimintoa ei voi perua.

en: Original event type:
fi: Alkuperäinen tapahtuman tyyppi:

en: New event type:
fi: Uusi tapahtuman tyyppi:

en: Change Event Types
fi: Muuta tapahtumatyyppejä

en: Change types
fi: Muuta tyyppejä

en: Analyzing Events
fi: Analysoidaan tapahtumia

en: No event record was modified.
fi: Mitään tapahtumatietuetta ei muutettu.

en: {number_of} event record was modified. | {number_of} event records were modified.
fi[0]: {number_of} tapahtumatietue on muutettu.
fi[1]: {number_of} tapahtumatietuetta on muutettu.

en: Checking Database
fi: Tarkistetaan tietokanta

en: Looking for cross table duplicates
fi: Etsitään mahdolliset puolisoiden kahdennukset

en: Your Family Tree contains cross table duplicate handles.
     This is bad and can be fixed by making a backup of your
    Family Tree and importing that backup in an empty family
    tree. The rest of the checking is skipped, the Check and
    Repair tool should be run anew on this new Family Tree.
fi: Sukupuussasi on ristiviittauksia, mikä ei ole hyvä.
    Tee varmuuskopio sukupuustasi ja tuo se tyhjään sukupuuhun
    Muut tarkistukset hypätään ylitse.
    Suorita, Tarkistus ja korjaus työkalu
    tähän uuteen sukupuuhun.

en: Check Integrity
fi: Tarkista sisäinen eheys

en: Rebuilding reference maps...
fi: Luodaan uudelleen viitekarttoja...

en: Objects referenced by this note were referenced but missing so that is why they have been created when you ran Check and Repair on %s.
fi: Näiden lisätietojen viittaamia kohteita ei löytynyt, joten ne luotiin kun ajoit Tarkista ja korjaa työkalun %s.

en: Looking for invalid name format references
fi: Etsitään virheellisiä nimen muotoiluviitteitä

en: Looking for duplicate spouses
fi: Etsitään mahdolliset puolisoiden kahdennukset

en: Looking for character encoding errors
fi: Etsitään merkistövirheitä

en: Looking for ctrl characters in notes
fi: Etsitään ctrl merkkejä lisätiedoista

en: Looking for bad alternate place names
fi: Etsitään virheitä vaihtoehtoisista paikkatiedoista

en: Looking for broken family links
fi: Etsitään rikkinäisiä perhesiteitä

en: Looking for unused objects
fi: Etsitään käyttämättömiä objekteja

en: Select file
fi: Valitse tiedosto

en: Media object could not be found
fi: Mediatiedostoa ei löydy

en: The file:
    %(file_name)s
    is referenced in the database, but no longer exists.
    The file may have been deleted or moved to a different location.
    You may choose to either remove the reference from the database,
    keep the reference to the missing file, or select a new file.
fi: Tiedostoon:
    %(file_name)s
    viitataan tietokannassa, mutta sitä ei löydy.
    Tiedosto on saatettu poistaa tai siirtää toiseen hakemistoon.
    Voit valita joko viitteen poiston tietokannasta,
    pitää viitteen ennallaan tai viitata uuteen tiedostoon.

en: Looking for empty people records
fi: Etsitään tyhjiä henkilötietoja

en: Looking for empty family records
fi: Etsitään tyhjiä perhetietoja

en: Looking for empty event records
fi: Etsitään tyhjiä tapahtumatietoja

en: Looking for empty source records
fi: Etsitään tyhjiä lähdetietoja

en: Looking for empty citation records
fi: Etsitään tyhjiä lainaustietoja

en: Looking for empty place records
fi: Etsitään tyhjiä paikkatietoja

en: Looking for empty media records
fi: Etsitään tyhjiä mediatietoja

en: Looking for empty repository records
fi: Etsitään tyhjiä arkistotietoja

en: Looking for empty note records
fi: Etsitään tyhjiä lisätietoja

en: Looking for empty families
fi: Etsitään tyhjiä perhetietoja

en: Looking for broken parent relationships
fi: Etsitään virheellisiä lapsi/vanhempi-suhteita

en: Looking for event problems
fi: Etsitään virheellisiä tapahtumia

en: Looking for backlink reference problems
fi: Etsitään paluulinkin viiteongelmia

en: Looking for person reference problems
fi: Etsitään virheellisiä henkilöviitteitä

en: Looking for family reference problems
fi: Etsitään virheellisiä perheviitteitä

en: Looking for repository reference problems
fi: Etsitään virheellisiä arkistoviitteitä

en: Looking for place reference problems
fi: Etsitään virheellisiä paikkaviitteitä

en: Looking for citation reference problems
fi: Etsitään virheellisiä lainausviitteitä

en: Looking for source reference problems
fi: Etsitään virheellisiä lähdeviitteitä

en: Looking for media object reference problems
fi: Etsitään virheellisiä mediaviitteitä

en: Looking for note reference problems
fi: Etsitään virheellisiä lisätietoviitteitä

en: Updating checksums on media
fi: Päivitän median tarkistussummia

en: Looking for tag reference problems
fi: Etsitään virheellisiä tagiviitteitä

en: Looking for media source reference problems
fi: Etsitään virheellisiä lähdeviitteitä

en: Looking for Duplicated Gramps ID problems
fi: Etsitään mahdolliset Gramps ID -kahdennukset

en: Checking for bad links in Notes
fi: Virheellisten lisätietolinkkien tarkistaminen

en: No errors were found
fi: Virheitä ei löytynyt

en: The database has passed internal checks
fi: Tietokanta on läpäissyt sisäisen tarkastuksen

en: No errors were found: the database has passed internal checks.
fi: Virheitä ei löytynyt: Tietokanta on läpäissyt sisäiset tarkastukset.

en: {quantity} broken child/family link was fixed
     | {quantity} broken child/family links were fixed
fi[0]: {quantity} rikkoutunut lapsi-perhe linkki on korjattu
fi[1]: {quantity} rikkoutunutta lapsi-perhe linkkiä on korjattu

en: Non existing child
fi: Lasta ei ole olemassa

en: %(person)s was removed from the family of %(family)s
fi: %(person)s poistettiin perheestä %(family)s

en: {quantity} broken spouse/family link was fixed
     | {quantity} broken spouse/family links were fixed
fi[0]: {quantity} rikkoutunut puoliso/perhe linkki on korjattu
fi[1]: {quantity} rikkoutunutta puoliso/perhe linkkiä on korjattu

en: Non existing person
fi: Henkilöä ei ole olemassa

en: %(person)s was restored to the family of %(family)s
fi: %(person)s palautettiin perheeseen %(family)s

en: {quantity} duplicate spouse/family link was found
     | {quantity} duplicate spouse/family links were found
fi[0]: {quantity} tupla puoliso/perhe linkki löydetty
fi[1]: {quantity} tupla puoliso/perhe linkkiä löydetty

en: {quantity} family with no parents or children found, removed.
     | {quantity} families with no parents or children found, removed.
fi[0]: {quantity} löydetty perhe ilman vanhempia tai lapsia, poistetaan.
fi[1]: {quantity} löydetty perheitä ilman vanhempia tai lapsia, poistetaan.

en: {quantity} corrupted family relationship fixed
     | {quantity} corrupted family relationships fixed
fi[0]: {quantity} vioittunut perhesuhde korjattu
fi[1]: {quantity} vioittunutta perhesuhdetta korjattu

en: {quantity} place alternate name fixed
     | {quantity} place alternate names fixed
fi[0]: {quantity} vaihtoehtoinen paikannimi korjattu
fi[1]: {quantity} vaihtoehtoiset paikannimet korjattu

en: {quantity} person was referenced but not found
     | {quantity} persons were referenced, but not found
fi[0]: {quantity} henkilöön viitattaus, mutta sitä ei löytynyt
fi[1]: {quantity} henkilöön viitattiin, mutta niitä ei löytynyt

en: {quantity} family was referenced but not found
     | {quantity} families were referenced, but not found
fi[0]: {quantity} perheeseen viitattiin, mutta sitä ei löytynyt
fi[1]: {quantity} perheeseen viitattiin, mutta niitä ei löytynyt

en: {quantity} date was corrected
     | {quantity} dates were corrected
fi[0]: {quantity} päivämäärä korjattu
fi[1]: {quantity} päivämäärää korjattu

en: {quantity} repository was referenced but not found
     | {quantity} repositories were referenced, but not found
fi[0]: {quantity} arkistoon viitattiin, mutta sitä ei löytynyt
fi[1]: {quantity} arkistoon on viitattu, mutta niitä ei löytynyt

en: {quantity} media object was referenced but not found
     | {quantity} media objects were referenced, but not found
fi[0]: {quantity} mediaobjektiin viitattiin, mutta sitä ei löytynyt
fi[1]: {quantity} mediaobjektiin viitattiin, mutta niitä ei löytynyt

en: Reference to {quantity} missing media object was kept
     | References to {quantity} missing media objects were kept
fi[0]: {quantity} viittaus puuttuvaan mediaan pidetty
fi[1]: {quantity} viittausta puuttuvaan mediaan pidetty

en: {quantity} missing media object was replaced
     | {quantity} missing media objects were replaced
fi[0]: {quantity} puuttuva media korvattu
fi[1]: {quantity} puuttuvaa mediaa korvattu

en: {quantity} missing media object was removed
     | {quantity} missing media objects were removed
fi[0]: {quantity} puuttuva media poistettu
fi[1]: {quantity} puuttuvaa mediaa poistettu

en: {quantity} event was referenced but not found
     | {quantity} events were referenced, but not found
fi[0]: {quantity} tapahtumaan viitattiin, mutta sitä ei löytynyt
fi[1]: {quantity} tapahtumaan viitattiin, mutta niitä ei löytynyt

en: {quantity} invalid birth event name was fixed
     | {quantity} invalid birth event names were fixed
fi[0]: {quantity} virheellisen syntymätapahtuman nimi korjattu
fi[1]: {quantity} virheellistä syntymätapahtuman nimeä korjattu

en: {quantity} invalid death event name was fixed
     | {quantity} invalid death event names were fixed
fi[0]: {quantity} virheellinen kuolintapahtuman nimi korjattu
fi[1]: {quantity} virheellistä kuolintapahtuman nimeä korjattu

en: {quantity} place was referenced but not found
     | {quantity} places were referenced, but not found
fi[0]: {quantity} paikkaan viitattiin, mutta sitä ei löytynyt
fi[1]: {quantity} paikkaan viitattiin, mutta niitä ei löytynyt

en: {quantity} citation was referenced but not found
     | {quantity} citations were referenced, but not found
fi[0]: {quantity} lainaukseen viitattiin, mutta sitä ei löytynyt
fi[1]: {quantity} lainaukseen viitattiin, mutta niitä ei löytynyt

en: {quantity} source was referenced but not found
     | {quantity} sources were referenced, but not found
fi[0]: {quantity} lähteeseen viitattiin, mutta sitä ei löytynyt
fi[1]: {quantity} lähteeseen viitattiin, mutta niitä ei löytynyt

en: {quantity} note object was referenced but not found
     | {quantity} note objects were referenced, but not found
fi[0]: {quantity} lisätietoon on viitattu, mutta ei löytynyt
fi[1]: {quantity} lähteeseen on viitattu, mutta ei löytynyt

en: {quantity} tag object was referenced but not found
     | {quantity} tag objects were referenced, but not found
fi[0]: {quantity} tagi kohteeseen viitattiin, mutta sitä ei löytynyt
fi[1]: {quantity} tagi kohteeseen viitattiin, mutta niitä ei löytynyt

en: {quantity} invalid name format reference was removed
     | {quantity} invalid name format references were removed
fi[0]: {quantity} virheellinen nimimuodon viittaus poistettu
fi[1]: {quantity} virheellisen nimimuodon viittausta poistettu

en: {quantity} invalid source citation was fixed
     | {quantity} invalid source citations were fixed
fi[0]: {quantity} virheellinen lähdelainaus korjattu
fi[1]: {quantity} virheellistä lähdelainausta korjattu

en: {quantity} Duplicated Gramps ID fixed
     | {quantity} Duplicated Gramps IDs fixed
fi[0]: {quantity} Gramps ID kahdennus korjattu
fi[1]: {quantity} Gramps ID kahdennukset korjattu

en: %(empty_obj)d empty objects removed:
       %(person)d person objects
       %(family)d family objects
       %(event)d event objects
       %(source)d source objects
       %(media)d media objects
       %(place)d place objects
       %(repo)d repository objects
       %(note)d note objects
fi: %(empty_obj)d tyhjää kohdetta poistettu:
       %(person)d henkilö
       %(family)d perhettä
       %(event)d tapahtumaa
       %(source)d lähdettä
       %(media)d mediaa
       %(place)d paikkaa
       %(repo)d arkistoa
       %(note)d lisätietoa

en: %d bad backlinks were fixed;
fi: %d viallista taustalinkkiä on korjattu;

en: All reference maps have been rebuilt.
fi: Kaikki viitekartat on luotu uudelleen.

en: %d bad Note Links were fixed;
fi: %d viallista lisätietolinkkiä on korjattu;

en: Integrity Check Results
fi: Eheystarkistuksen tulokset

en: Check and Repair
fi: Tarkista ja korjaa

en: Start date test?
fi: Aloita päivämäärätesti?

en: This test will create many persons and events in the current database. Do you really want to run this test?
fi: Tämä testi luo monia henkilöitä ja tapahtumia nykyiseen tietokantaan. Haluatko suorittaa tämän testin?

en: Run test
fi: Suorita testi

en: Running Date Test
fi: Suorittaa päivämäärätestiä

en: Generating dates
fi: Luodaan päivämääriä

en: Date Test Plugin
fi: Päivämäärän testauslaajennus

en: Pass
fi: Ohita

en: Gender Statistics tool
fi: Sukupuolitilastojen työkalu

en: Guess
fi: Arvaus

en: Save _As
fi: T_allenna nimellä

en: _Filter:
fi: _Suodin:

en: The event comparison utility uses the filters defined in the Custom Filter Editor.
fi: Tapahtumavertailuapuohjelma käyttää mukautetun suotimen editorissa määritettyjä suodattimia.

en: Custom filter _editor
fi: Mukautetun suotimen _editori

[ctx: manual]
en: Compare_Individual_Events
fi: Vertaa_henkil.C3.B6iden_tapahtumia

en: Event comparison filter selection
fi: Tapahtumienvertailusuotimen valinta

en: Event Comparison tool
fi: Tapahtumien vertailutyökalu

en: Filter selection
fi: Suotimen valinta

en: Comparing events
fi: Verrataan tapahtumia

en: Selecting people
fi: Valitaan henkilöitä

en: No matches were found
fi: Ei tuloksia

en: Event Comparison Results
fi: Tapahtumien vertailutulokset

en: %(event_name)s Date
fi: %(event_name)s päivämäärä

en: %(event_name)s Place
fi: %(event_name)s paikka

en: Comparing Events
fi: Verrataan tapahtumia

en: Building data
fi: Rakennetaan tietoja

en: Select filename
fi: Valitse tiedosto

en: Event name changes
fi: Tapahtuman nimen muutokset

en: Extract Event Description
fi: Etsi tapahtumien kuvauksia tapahtumatiedoista

en: {quantity} event description has been added | {quantity} event descriptions have been added
fi[0]: {quantity} tapahtumakuvaus on lisätty
fi[1]: {quantity} tapahtumakuvausta on lisätty

en: Modifications made
fi: Muutoksia tehty

en: No event description has been added.
fi: Tapahtuman kuvausta ei ole lisätty.

en: Match Threshold
fi: Hakuraja

en: Use soundex codes
fi: Käytä SoundEx-koodeja

en: Co_mpare
fi: _Vertaa

[ctx: manual]
en: Find_Possible_Duplicate_People
fi: Etsi_mahdolliset_henkil.C3.B6iden_kahdennukset

en: Find Possible Duplicate People
fi: Etsi mahdolliset henkilöiden kahdennukset

en: Find Duplicates tool
fi: Etsi kahdennukset -työkalu

en: Tool settings
fi: Työkaluasetukset

en: No matches found
fi: Ei tuloksia

en: No potential duplicate people were found
fi: Mahdollisia henkilöiden kahdennuksia ei löytynyt

en: Find Duplicates
fi: Etsi kahdennukset

en: Looking for duplicate people
fi: Etsitään mahdolliset henkilöiden kahdennukset

en: Pass 1: Building preliminary lists
fi: Vaihe 1: Alustavien listojen rakentaminen

en: Pass 2: Calculating potential matches
fi: Vaihe 2: Mahdollisten vastaavuuksien laskenta

en: Potential Merges
fi: Mahdolliset sulautukset

en: Rating
fi: Arvio

en: First Person
fi: Ensimmäinen henkilö

en: Second Person
fi: Toinen henkilö

en: Merge candidates
fi: Sulauta ehdokkaat

en: Merge persons
fi: Sulauta henkilöt

[ctx: manual]
en: Find_database_loop
fi: Etsi_tietokanta_silmukka

en: Find database loop
fi: Etsi tietokannasta silmukka

en: Starting
fi: Aloitetaan

en: Looking for possible loop for each person
fi: Haetaan mahdollinen silmukka jokaiselle henkilölle

[ctx: manual]
en: Media_Manager
fi: Median_hallinta

en: Media Manager
fi: Medianhallinta

en: Help
fi: Ohje

en: Introduction
fi: Johdanto

en: Selection
fi: Valinta

en: This tool allows batch operations on media objects stored in Gramps. An important distinction must be made between a Gramps media object and its file.
    
    The Gramps media object is a collection of data about the media object file: its filename and/or path, its description, its ID, notes, source references, etc. These data %(bold_start)sdo not include the file itself%(bold_end)s.
    
    The files containing image, sound, video, etc, exist separately on your hard drive. These files are not managed by Gramps and are not included in the Gramps database. The Gramps database only stores the path and file names.
    
    This tool allows you to only modify the records within your Gramps database. If you want to move or rename the files then you need to do it on your own, outside of Gramps. Then you can adjust the paths using this tool so that the media objects store the correct file locations.
fi: Tällä työkalulla voit tehdä operaatioita useammalle Grampsin mediatiedostolle samalla kertaa. Huomaa, että Grampsin mediatiedostot eivät ole varsinaisia tiedostoja.
    
    Grampsin "mediatiedostot" ovat kokoelma tietoa varsinaisista tiedostoista; niiden tiedostopolku/nimi, kuvaus, ID, lisätiedot, lähdeviitteet jne. Ne %(bold_start)seivät sisällä itse tiedostoja%(bold_end)s.
    
    Kuva, ääni, video ja muut tiedostot ovat erikseen kovalevylläsi. Gramps ei hallinnoi niitä, eikä sisällytä niitä tietokantaansa. Grampsin tietokanta sisältää vain tiedostojen nimet ja polut.
    
    Tällä työkalulla voit muokata vain Grampsin tietokannan tietoja. Varsinaisten tiedostojen siirtäminen tai nimen vaihto tehdään erikseen Grampsin ulkopuolella (esim. koneesi tiedostohallinnalla). Voit sitten käyttää tätä työkalua muokataksesi tiedostopolkuja, jotta varsinaisten tiedostojen sijainnit ovat oikein myös Grampsin mediatiedostoissa.

en: Affected path
fi: Muokattu polku

en: Press Apply to proceed, Cancel to abort, or Back to revisit your options.
fi: Paina Seuraava jatkaaksesi, Peru keskeyttääksesi tai Edellinen muuttaaksesi valintojasi.

en: Operation successfully finished
fi: Toiminto suoritettu onnistuneesti

en: The operation you requested has finished successfully. You may press Close now to continue.
fi: Pyytämäsi toiminto on suoritettu onnistuneesti. Paina Sulje jatkaaksesi.

en: Operation failed
fi: Toiminto epäonnistui

en: There was an error while performing the requested operation. You may try starting the tool again.
fi: Pyytämääsi toimintoa suoritettaessa tapahtui virhe. Voit yrittää käyttää työkalua uudelleen.

en: The following action is to be performed:
    
    Operation:	%s
fi: Suoritetaan seuraava toiminto:
    
    Toiminto:	%s

en: Replace _substrings in the path
fi: Korvaa _merkkijonot polussa

en: This tool allows replacing specified substring in the path of media objects with another substring. This can be useful when you move your media files from one directory to another
fi: Tällä työkalulla voit korvata annetun merkkijonon mediatiedoston tiedostopolussa toisella merkkijonolla. Voit käyttää sitä kun siirrät varsinaisia tiedostoja hakemistosta toiseen

en: Replace substring settings
fi: Merkkijonon korvausasetukset

en: _Replace:
fi: _Korvaa:

en: _With:
fi: _Tällä:

en: The following action is to be performed:
    
    Operation:	%(title)s
    Replace:		%(src_fname)s
    With:		%(dest_fname)s
fi: Seuraava toimenpide suoritetaan:
    
    Toimenpide:	%(title)s
    Korvaa:		%(src_fname)s
    tällä:		%(dest_fname)s

en: Convert paths from relative to _absolute
fi: Muuta polut suhteellisista _absoluuttisiksi

en: This tool allows converting relative media paths to the absolute ones. It does this by prepending the base path as given in the Preferences, or if that is not set, it prepends user's directory.
fi: Tällä työkalulla voit muuttaa suhteelliset mediatiedostojen polut absoluuttisiksi. Jos olet antanut Asetuksissa mediatiedostojen peruspolun, se lisätään polkujen alkuun, muutoin käytetään kotihakemistosi polkua.

en: Convert paths from absolute to r_elative
fi: Muuta polut absoluuttisista _suhteellisiksi

en: This tool allows converting absolute media paths to a relative path. The relative path is relative viz-a-viz the base path as given in the Preferences, or if that is not set, user's directory. A relative path allows to tie the file location to a base path that can change to your needs.
fi: Tällä työkalulla voit muuttaa absoluuttiset mediatiedostojen polut suhteellisiksi. Suhteelliset polut ovat suhteessa Asetuksissa antamasi polkuun, tai jos sitä ei ole annettu, kotihakemistoon. Suhteellisilla poluilla tiedostojesi sijainti voidaan sitoa peruspolkuun, jota voit muuttaa tarpeidesi mukaan.

en: Add images not included in database
fi: Lisää tietokannasta puuttuvat valokuvat

en: Check directories for images not included in database
fi: Tarkista polut tietokannasta puuttuneita valokuvia varten

en: This tool adds images in directories that are referenced by existing images in the database.
fi: Tämä työkalu lisää hakemistoihin ne tietokannasta löytyvät kuvat, joihin on viitattu.

en: Don't merge if citation has notes
fi: Älä sulauta jos lainauksessa on lisätietoja

en: Match on Page/Volume, Date and Confidence
fi: Sovita yhteen sivuun/osan, päivämäärän ja luottamustason kanssa

en: Ignore Date
fi: Ohita päivämäärä

en: Ignore Confidence
fi: Ohita luotettavuus

en: Ignore Date and Confidence
fi: Ohita päivämäärä ja luottettavuus

[ctx: manual]
en: Merge_citations
fi: Sulauta_lainaukset

en: Notes, media objects and data-items of matching citations will be combined.
fi: Yhteensopivien lainauksien lisätiedot ja mediatiedostot kootaan yhteen.

en: Merge citations tool
fi: Sulauta lainaukset -työkalu

en: Checking Sources
fi: Tarkistetaan lähteitä

en: Looking for citation fields
fi: Etsitään paikkatietoja

en: Number of merges done
fi: Tehtyjen sulautusten määrä

en: {number_of} citation merged | {number_of} citations merged
fi[0]: {number_of} lainaus sulautettu
fi[1]: {number_of} lainausta sulautettu

en: _Tag
fi: _Tagi

[ctx: manual]
en: Not_Related
fi: Ei_sukua

en: Not related to "%s"
fi: Ei sukua "%s"

en: NotRelated
fi: Ei sukua

en: Everyone in the database is related to %s
fi: Kaikki tietokannassa ovat sukua %s:lle

en: Setting tag for {number_of} person | Setting tag for {number_of} people
fi[0]: Asetetaan tagi {number_of} henkilölle
fi[1]: Asetetaan tagit {number_of} henkilölle

en: Finding relationships between {number_of} person | Finding relationships between {number_of} people
fi[0]: Haetaan suhteet {number_of} henkilön välillä
fi[1]: Haetaan suhteita {number_of} henkilön välillä

en: Looking for {number_of} person | Looking for {number_of} people
fi[0]: Haetaan {number_of} henkilö
fi[1]: Haetaan {number_of} henkilöä

en: Looking up the name of {number_of} person | Looking up the names of {number_of} people
fi[0]: Haetaan {number_of} henkilön nimi
fi[1]: Haetaan {number_of} henkilön nimeä

en: _Street:
fi: _Katu:

en: _City:
fi: _Paikkakunta:

en: _Country:
fi: _Valtio tai liittovaltio:

en: _ZIP/Postal Code:
fi: Postinumero:

en: _Phone:
fi: Puhelin:

en: _Email:
fi: Sähköposti:

en: Copy from DB to Preferences
fi: Kopioi DB asetukset tietokannasta

en: Copy from Preferences to DB
fi: Kopioi DB asetukset tietokantaan

[ctx: manual]
en: Edit_Database_Owner_Information
fi: Muokkaa_tietokannan_yll.C3.A4pit.C3.A4j.C3.A4n_tietoja

en: Database Owner Editor
fi: Tietokannan ylläpitäjä

en: Edit database owner information
fi: Muokkaa_tietokannan_yll.C3.A4pit.C3.A4j.C3.A4n_tietoja

en: _Accept and close
fi: _Hyväksy muutokset ja sulje

en: Below is a list of the nicknames, titles, prefixes and compound surnames that Gramps can extract from the Family Tree.
    If you accept the changes, Gramps will modify the entries that have been selected.
    
    Compound surnames are shown as lists of [prefix, surname, connector].
    For example, with the defaults, the name "de Mascarenhas da Silva e Lencastre" shows as:
           [de, Mascarenhas]-[da, Silva, e]-[,Lencastre]
    
    Run this tool several times to correct names that have multiple information that can be extracted.
fi: Alla on listattuna lempinimet tittelit, etuliitteet ja yhdistelmänimet, jotka Gramps saa esille sukupuustasi.
    Jos hyväksyt nämä muutokset, Gramps muuttaa valitsemasi kohteet.
    
    Yhdistelmänimet näytetään etuliitteiden, sukunimien ja yhdistäjän listoina.
    Esimerkiksi, oletusarvoisesti nimi "de Mascarenhas da Silva e Lencastre" näytetään:
           [de, Mascarenhas]-[da, Silva, e]-[,Lencastre]
    
    Suorita tätä työkalua niin moneen kertaan, että monipuolisimmatkin tiedot on löydetty ja käsitelty.

[ctx: manual]
en: Extract_Information_from_Names
fi: Etsi_tietoja_nimist.C3.A4

en: Name and title extraction tool
fi: Nimen ja tittelin eriytystyökalu

en: Default prefix and connector settings
fi: Etuliitteiden ja liittäjien oletusasetukset

en: Prefixes to search for:
fi: Etsittävät etuliitteet:

en: Connectors splitting surnames:
fi: Sukunimiä osittavat yhdistäjät:

en: Connectors not splitting surnames:
fi: Yhdistäjät jotka eivät osoita sukunimiä:

en: Extracting Information from Names
fi: Etsitään tietoja nimistä

en: Analyzing names
fi: Analysoidaan nimiä

en: No titles, nicknames or prefixes were found
fi: Yhtään titteliä, lempinimeä tai etuliitettä ei löydetty

en: Current Name
fi: Sarakkeen nimi

en: Prefix in given name
fi: Puuttuva etunimi

en: Compound surname
fi: Yleisimmät sukunimet

en: Extract information from names
fi: Etsi tietoja nimistä

en: Rebuilding secondary indexes...
fi: Luo uudelleen toissijaiset tietokantaindeksit...

en: Secondary indexes rebuilt
fi: Toissijaiset tietokantaindeksit luotu

en: All secondary indexes have been rebuilt.
fi: Kaikki toissijaiset tietokantaindeksit luotu.

en: Rebuilding gender statistics for name gender guessing...
fi: Rakennan nimien sukupuolitilastoa arvailemalla nimien sukupuolta...

en: Gender statistics rebuilt
fi: Toissijaiset tietokantaindeksit luotu

en: Gender statistics for name gender guessing have been rebuilt.
fi: Rakennettu uusi sukupuolitilasto arvailemalla nimien sukupuoli.

en: Reference maps rebuilt
fi: Viitekartat luotu uudelleen

en: Select a person to determine the relationship
fi: Valitse henkilö suhteen määrittämistä varten

en: Relationship Calculator
fi: Suhdelaskin

en: Relationship calculator: %(person_name)s
fi: Suhdelaskin: %(person_name)s

en: Relationship to %(person_name)s
fi: Suhde henkilöön %(person_name)s

en: Relationship Calculator tool
fi: Suhdelaskin-työkalu

en: %(person)s and %(active_person)s are not related.
fi: %(person)s ja %(active_person)s eivät ole sukua keskenään.

en: Their common ancestor is %s.
fi: Heidän yhteinen esivanhempansa on %s.

en: Their common ancestors are %(ancestor1)s and %(ancestor2)s.
fi: Heidän yhteiset esivanhempansa ovat %(ancestor1)s ja %(ancestor2)s.

en: Their common ancestors are:
fi: Heidän yhteiset esivanhempansa ovat:

[ctx: manual]
en: Remove_leading_and_trailing_spaces
fi: Poista_edessä_ja_perässä_olevat_välilyönnit

en: Clean input data
fi: Puhdista tuontitiedot

en: Search leading and/or trailing spaces for persons and places. Search comma or bad sign in coordinates fields.
    Double click on a row to edit its content.
fi: Etsi edeltävät ja/tai jäljessä olevat välilyönnit henkilöistä ja paikoista. Etsi pilkku koordinaattikentistä.
    Kaksoisnapsauta riviä muokataksesi sen sisältöä.

en: Looking for possible fields with leading or trailing spaces
fi: Etsitään kenttiä, joissa on alussa tai lopussa välilyöntejä

en: handle
fi: käsitellään

en: firstname
fi: etunimi

en: alternate name
fi: vaihtoehtoinen nimi

en: group as
fi: ryhmässä

en: tooltip
fi: työkaluvinkki

en: leading and/or trailing spaces
fi: edeltävät ja/tai jäljessä olevat välilyönnit

en: invalid format
fi: virheellinen muotoilu

en: comma instead of dot
fi: pilkku pisteen sijasta

en: invalid char instead of '-'
fi: virheellisen merkin sijasta "-": n

en: Search for events
fi: Etsi tapahtumia

en: Search for sources
fi: Etsi lähteitä

en: Search for citations
fi: Etsi lainaukset

en: Search for places
fi: Etsi paikkoja

en: Search for media
fi: Etsi medioita

en: Search for repositories
fi: Etsi arkistoja

en: Search for notes
fi: Etsi lisätietoja

en: _Mark all
fi: _Merkitse kaikki

en: _Unmark all
fi: _Poista kaikki merkinnät

en: In_vert marks
fi: _Vaihda merkinnät

en: Double-click on a row to view/edit data
fi: Kaksoisnapsauta riviä katsoaksesi tai muokataksesi tietoja

en: Unused Objects
fi: Käyttämättömät tiedot

en: Mark
fi: Merkki

en: Remove unused objects
fi: Poista käyttämättömät tiedot

en: Enable ID reordering.
fi: Käytä ID uudelleenjärjestelyä.

en: List next ID available (may not be continuous).
fi: Seuraava ID listalla (Ei ole ehkä jatkuva).

en:   Actual
fi:   Nykyinen

en: Amount of ID in use.
fi: ID tunnusten määrä.

en:  Quantity
fi:  Määrä

en: Actual / Upcoming ID format.
fi: Nykyinen / tuleva ID tunnusten määrä.

en: Change
fi: Muutos

en: Enable ID reordering with Start / Step sequence.
fi: Käytä ID uudelleenjärjestelyä Start/Stop-järjestyksessä.

en: Start
fi: Aloita

en: Reorder ID start number.
fi: Muuta ID-aloitusnumeroa.

en: Step
fi: Jakso

en: Reorder ID step width.
fi: Järjestä ID-jaksotus uudelleen.

en: Keep
fi: Pidä

en: Keep IDs with alternate prefixes untouched.
fi: Pidä vaihtoehtoisilla etuliitteillä varustetut ID:t muuttumattomina.

[ctx: manual]
en: Reorder_Gramps_ID
fi: J.C3.A4rjest.C3.A4_uudelleen_Gramps_ID:t

en: Reorder Gramps IDs
fi: Järjestä uudelleen Gramps ID:t

en: Reorder %s IDs ...
fi: Järjestä uudelleen %s ID:t ...

en: Do you want to replace %s?
fi: Haluatko korvata %s?

en: Finding and assigning unused IDs.
fi: Löydä ja valitse käyttämättömät ID:t.

en: Sort Events
fi: Lajittele tapahtumat

en: Sort event changes
fi: Lajittele tapahtumien muutokset

en: Sorting personal events...
fi: Lajitellaan henkilöiden tietoja...

en: Sorting family events...
fi: Lajitellaan perheiden tietoja...

en: Tool Options
fi: Työkaluvalinnat

en: Select the people to sort
fi: Valitse henkilö lajitteluun

en: Sort descending
fi: Lajittele laskevasti

en: Set the sort order
fi: Aseta lajittelujärjestys

en: Include family events
fi: Sisällytä perhetapahtumat

en: Sort family events of the person
fi: Lajittele henkilön perhetapahtumat

en: Generate_Testcases_for_Persons_and_Families
fi: Luo_testitapaukset_henkilöille_ja_perheille

en: Generate testcases
fi: Luo testitapauksia

en: Generate low level database errors
    Correction needs database reload
fi: Luo matalan tason tietokanta virheitä
    Korjaus edellyttää tietokannan lataamista uudelleen

en: Generate database errors
fi: Luo tietokantavirheitä

en: Generate dummy data
fi: Luo malli aineistoa

en: Generate long names
fi: Luo pitkiä nimiä

en: Add special characters
fi: Lisää erikoismerkkejä

en: Add serial number
fi: Lisää sarjanumero

en: Add line break
fi: Lisää rivinvaihto

en: Number of people to generate
    (Number is approximate because families are generated)
fi: Luotavien henkilöiden määrä
    (Lukumäärä on arvio, koska perheitä luodaan)

en: Generating low level database errors
fi: Luodaan matalan tason tietokantavirheitä

en: Generating testcases
fi: Luodaan testitapauksia

en: Generating database errors
fi: Luodaan tietokantavirheitä

en: Generating families
fi: Luodaan perheitä

en: Testcase generator step %d
fi: Testitapausgeneraattorin vaihe %d

en: Fix Capitalization of Family Names
fi: Korjaa sukunimien isot alkukirjaimet

en: Searches the entire database and attempts to fix capitalization of the names.
fi: Etsii koko tietokannan ja yrittää korjata sukunimien isojen alkukirjainten käytön.

en: Rename Event Types
fi: Nimeä uudelleen tapahtumatyyppejä

en: Allows all the events of a certain name to be renamed to a new name.
fi: Sallii tietynnimisten tapahtumien nimeämisen uudelle nimelle.

en: Check and Repair Database
fi: Tarkista ja korjaa tietokanta

en: Checks the database for integrity problems, fixing the problems that it can
fi: Tarkistaa tietokannan eheyden ja korjaa osaamansa ongelmat

en: Compare Individual Events
fi: Vertaa henkilöiden tapahtumia

en: Aids in the analysis of data by allowing the development of custom filters that can be applied to the database to find similar events
fi: Auttaa tietojen analysoinnissa mahdollistamalla mukautettujen suotimien kehittämisen, joita voidaan käyttää samankaltaisten tapahtumien etsimiseen tietokannasta

en: Extracts event descriptions from the event data
fi: Etsii tapahtumien kuvauksia tapahtumatiedoista

en: Searches the entire database, looking for individual entries that may represent the same person.
fi: Etsii koko tietokannasta yksilöitä, jotka saattavat olla yksi ja sama henkilö.

en: Manages batch operations on media files
fi: Hallinnoi massatoimintoja mediatiedostoilla

en: Not Related
fi: Ei sukua

en: Find people who are not in any way related to the selected person
fi: Etsi henkilöt, jotka eivät ole ollenkaan sukua valitulle henkilölle

en: Edit Database Owner Information
fi: Muokkaa tietokannan ylläpitäjän tietoja

en: Allow editing database owner information.
fi: Salli tietokannan ylläpitäjän tietojen muokkaus.

en: Extract Information from Names
fi: Etsi tietoja nimistä

en: Extract titles, prefixes and compound surnames from given name or family name.
fi: Pura pois tittelit, etuliitteet ja yhdistelmänimet etu- tai sukunimistä.

en: Rebuild Secondary Indexes
fi: Luo uudelleen toissijaiset tietokantaindeksit

en: Rebuilds secondary indexes
fi: Luo uudelleen toissijaiset tietokantaindeksit

en: Rebuild Reference Maps
fi: Luo uudelleen viitekartat

en: Rebuilds reference maps
fi: Luodaan uudelleen viitekarttoja

en: Rebuild Gender Statistics
fi: Luo uudelleen sukupuolitilastot

en: Rebuilds gender statistics for name gender guessing...
fi: Luo uudelleen sukupuolitilastot käyttäen arvauksia...

en: Calculates the relationship between two people
fi: Laskee kahden henkilön välisen suhteen

en: Remove Unused Objects
fi: Poista käyttämättömät tiedot

en: Removes unused objects from the database
fi: Poistaa käyttämättömiä tietoja tietokannasta

en: Reorders the Gramps IDs according to Gramps' default rules.
fi: Järjestää uudelleen Gramps ID -tunnukset Grampsin oletussääntöjen mukaan.

en: Sort events
fi: Lajittele tapahtumat

en: Verify the Data
fi: Tarkista tiedot

en: Verifies the data against user-defined tests
fi: Tarkistaa tiedot käyttäjän määrittelemillä testeillä

en: Searches the entire database, looking for citations that have the same Volume/Page, Date and Confidence.
fi: Etsii koko tietokannasta lainauksia, joissa on sama osa/sivu, päiväys ja luotettavuus.

en: Searches the entire database, looking for a possible loop.
fi: Etsii koko tietokannasta, etsii mahdollista silmukkaa.

en: Searches the entire database, looking for trailing or leading spaces for places and people. Search comma in coordinates fields in places.
fi: Etsii koko tietokannan paikka- ja henkilökenttien alussa ja lopussa olevat välilyönnit. Etsii pilkut paikkojen koordinaateista.

en: Dump Gender Statistics
fi: Tyhjennä sukupuolitilastot

en: Will dump the statistics for guessing the gender from the first name.
fi: Poistaa tilastosta arvaamalla sukupuolen etunimistä.

en: Maximum _age
fi: Suurin _mahdollinen ikä

en: Mi_nimum age to marry
fi: Pienin mahdollinen avi_oitumisikä

en: Ma_ximum age to marry
fi: Suurin mahdollinen avioitumi_sikä

en: Maximum number of _spouses for a person
fi: Suurin mahdollinen henkilön _puolisoiden määrä

en: Maximum number of consecutive years of _widowhood before next marriage
fi: Suurin mahdollinen määrä peräkkäisiä _leskeysvuosia ennen seuraavaa avioliittoa

en: Maximum age for an _unmarried person
fi: Suurin mahdollinen ikä _avioitumattomalle henkilölle

en: _Estimate missing or inexact dates
fi: _Arvioi puuttuvat päivämäärät

en: _Identify invalid dates
fi: _Tunnista virheelliset päivämäärät

en: Mi_nimum age to bear a child
fi: Pienin mahdollinen ikä las_ten saantiin

en: Ma_ximum age to bear a child
fi: Suurin mahdollinen ikä laste_n saantiin

en: Maximum number of chil_dren
fi: Suurin mahdollinen lapsi_määrä

en: Mi_nimum age to father a child
fi: Pienin mahdollinen ikä is_äksi tulemiseen

en: Ma_ximum age to father a child
fi: Suurin mahdollinen ikä isäksi t_ulemiseen

en: Maximum husband-wife age _difference
fi: Suurin mahdollinen aviomi_ehen ja vaimon ikäero

en: Maximum number of years _between children
fi: Suurin mahdollinen määrä _vuosia lasten välillä

en: Maximum _span of years for all children
fi: Suurin mahdollinen vuosiväli kaikille lapsille

en: _Hide marked
fi: _Piilota merkityt

[ctx: manual]
en: Verify_the_Data
fi: Tarkista_tiedot

en: Data Verify tool
fi: Tietokannan tarkistustyökalu

en: Data Verification Results
fi: Tietokannan tarkistustulokset

en: _Show all
fi: _Näytä kaikki

en: Baptism before birth
fi: Kaste ennen syntymää

en: Death before baptism
fi: Kuolema ennen kastetta

en: Burial before birth
fi: Hautaus ennen syntymää

en: Burial before death
fi: Hautaus ennen kuolemaa

en: Death before birth
fi: Kuolema ennen syntymää

en: Burial before baptism
fi: Hautaus ennen kastetta

en: Old age at death
fi: Korkea kuolinikä

en: Multiple parents
fi: Useita vanhempia

en: Married often
fi: Avioitunut usein

en: Old and unmarried
fi: Vanha ja naimaton

en: Too many children
fi: Liian monta lasta

en: Same sex marriage
fi: Saman sukupuolen avioliitto

en: Female husband
fi: Naispuolinen aviomies

en: Male wife
fi: Miespuolinen vaimo

en: Husband and wife with the same surname
fi: Aviomiehellä ja vaimolla on sama sukunimi

en: Large age difference between spouses
fi: Suuri ikäero puolisoiden välillä

en: Marriage before birth
fi: Avioliitto ennen syntymää

en: Marriage after death
fi: Avioliitto kuoleman jälkeen

en: Early marriage
fi: Aikainen avioliitto

en: Late marriage
fi: Myöhäinen avioliitto

en: Old father
fi: Vanha isä

en: Old mother
fi: Vanha äiti

en: Young father
fi: Nuori isä

en: Young mother
fi: Nuori äiti

en: Unborn father
fi: Syntymätön isä

en: Unborn mother
fi: Syntymätön äiti

en: Dead father
fi: Kuollut isä

en: Dead mother
fi: Kuollut äiti

en: Large year span for all children
fi: Suuri vuosiväli kaikille lapsille

en: Large age differences between children
fi: Suuria ikäeroja lasten välillä

en: Disconnected individual
fi: Henkilö ilman sukulaisia

en: Invalid birth date
fi: Viallinen syntymäaika

en: Invalid death date
fi: Viallinen kuolinaika

en: Marriage date but not married
fi: On avioitumispäivä muttei avioliittoa

en: Old age but no death
fi: Korkea ikä mutta ei kuollut

en: Birth date equals death date
fi: Syntymäaika on sama kuin kuolinpäivä

en: Birth date equals marriage date
fi: Syntymäaika on sama kuin avioliittopäivä

en: Death date equals marriage date
fi: Kuolinpäivä on sama kuin avioliittopäivä

en: Baptism too late according to family tradition
fi: Kaste liian myöhään perheperinteen mukaan

en: Burial too late
fi: Hautaus liian myöhään

en: Children are not in chronological order
fi: Lapset eivät ole aikajärjestyksessä

en: Families are not in chronological order
fi: Perheet eivät ole aikajärjestyksessä

en: Family has events with role Unknown
fi: Perheellä on tapahtumia, joiden rooli on tuntematon

en: Person has events with role Unknown
fi: Henkilöllä on tapahtumia, joiden rooli on tuntematon

en: Family events are not in chronological order
fi: Perhetapahtumat eivät ole aikajärjestyksessä

en: Person events are not in chronological order
fi: Henkilötapahtumat eivät ole aikajärjestyksessä

en: Source: Title
fi: Lähde: Nimike

en: Source: ID
fi: Lähde: ID

en: Source: Author
fi: Lähde: Kirjoittaja

en: Source: Abbreviation
fi: Lähde: Lyhennys

en: Source: Publication Information
fi: Julkaisutiedot

en: Source: Private
fi: Lähdeteksti

en: Source: Last Changed
fi: Viimeisin muutos

en: Add a new citation and a new source
fi: Luo ja lisää uusi lainaus ja lähde

en: Add a new citation to an existing source
fi: Lisää uusi lainaus olemassa olevaan lähteeseen

en: Delete the selected citation
fi: Poista valittu lainaus

en: Merge the selected citations
fi: Sulauta valitut lainaukset

en: Citation View
fi: Lainausnäkymä

en: Citation Filter Editor
fi: Näkymäsuodinmuokkain

en: This citation cannot be edited at this time. Either the associated citation is already being edited or another object that is associated with the same citation is being edited.
    
    To edit this citation, you need to close the object.
fi: Tapahtumaa ei voi muokata. Joko viitattua tapahtumaa tai sen jotain muuta viitettä muokataan parhaillaan.
    
    Muokataksesi tapahtumaa, sinun pitää sulkea em. muu kohde.

en: Cannot merge citations.
fi: Lainausten sulautus ei onnistu.

en: Exactly two citations must be selected to perform a merge. A second citation can be selected by holding down the control key while clicking on the desired citation.
fi: Kaksi lainausta pitää olla valittuna sulautettavaksi. Toinen lainaus voidaan valita pitämällä Control-näppäintä alhaalla napsautettaessa.

en: The two selected citations must have the same source to perform a merge. If you want to merge these two citations, then you must merge the sources first.
fi: Kahdella lainauksella täytyy olla sama lähde tullakseen sulautetuksi. Sulauta siis ensin lähteet ja sitten lainaukset.

en: Edit the selected citation or source
fi: Muokkaa valittua lainausta tai lähdettä

en: Delete the selected citation or source
fi: Poista valittu lainaus tai lähde

en: Merge the selected citations or selected sources
fi: Sulauta valitut lainaukset tai valitut lähteet

en: Citation Tree View
fi: Lainausten puunäkymä

en: Add citation...
fi: Lisää lainaus...

en: Add source...
fi: Lisää lähde...

en: Collapse all Nodes
fi: Kutista kaikki solmut

en: Expand all Nodes
fi: Laajenna kaikki solmut

en: This source cannot be edited at this time. Either the associated Source object is already being edited, or another citation associated with the same source is being edited.
    
    To edit this source, you need to close the object.
fi: Lähdettä ei voi muokata. Joko viitattua lähdettä tai sen jotain muuta samaan lähteeseen viittaavaa lainausta muokataan parhaillaan.
    
    Muokataksesi lähdeviitettä, sinun pitää sulkea em. toinen kohde.

en: Cannot perform merge.
fi: Lähteiden sulautus ei onnistu.

en: Both objects must be of the same type, either both must be sources, or both must be citations.
fi: Molempien kohteiden oltava samaa tyyppiä, joko molempien lähteitä tai molempien lainauksia.

en: Dashboard
fi: Työpöytä

en: Add a new event
fi: Lisää uusi tapahtuma

en: Edit the selected event
fi: Muokkaa valittua tapahtumaa

en: Delete the selected event
fi: Poista valittu tapahtuma

en: Merge the selected events
fi: Sulauta valitut tapahtumat

en: Event Filter Editor
fi: Tapahtumasuotimet

en: Cannot merge event objects.
fi: Tapahtumien sulautus ei onnistu.

en: Exactly two events must be selected to perform a merge. A second object can be selected by holding down the control key while clicking on the desired event.
fi: Kaksi henkilöä pitää olla valittuna sulautettaviksi. Toinen henkilö voidaan valita pitämällä Control-näppäintä alhaalla napsautettaessa.

en: Marriage Date
fi: Vihkipäivämäärä

en: Add a new family
fi: Lisää uusi perhe

en: Edit the selected family
fi: Muokkaa valittua perhettä

en: Delete the selected family
fi: Poista valittu perhe

en: Merge the selected families
fi: Sulauta valitut perheet

en: Family Filter Editor
fi: Perhesuotimet

en: Make Father Active Person
fi: Muuta isä aktiiviseksi henkilöksi

en: Make Mother Active Person
fi: Muuta äiti aktiiviseksi henkilöksi

en: Cannot merge families.
fi: Perheiden sulautus ei onnistu.

en: Exactly two families must be selected to perform a merge. A second family can be selected by holding down the control key while clicking on the desired family.
fi: Kaksi perhettä pitää olla valittuna sulautettaviksi. Toinen perhe voidaan valita pitämällä Control-näppäintä alhaalla napsautettaessa.

en: Max ancestor generations
fi: Esipolvien enimmäismäärä

en: Max descendant generations
fi: Jälkeläissukupolvien enimmäismäärä

en: Text Font
fi: Vain tekstinä

en: Gender colors
fi: Sukupuoli

en: Generation based gradient
fi: Sukupolviin perustuva liukuväri

en: Age (0-100) based gradient
fi: Ikäperusteinen liukuväri (0-100)

en: Single main (filter) color
fi: Yksivärinen

en: Time period based gradient
fi: Ajanjaksoista rakennettu liukukuvaaja

en: White
fi: Valkoinen

en: Color scheme classic report
fi: Klassisen raportin värit

en: Color scheme classic view
fi: Klassisen näkymän värit

en: Background
fi: Taustaväri

en: Add global background colored gradient
fi: Lisää taustalle liukuväritys

en: Start gradient/Main color
fi: Väriliu'un lähtöväri

en: End gradient/2nd color
fi: Väriliu'un pääteväri

en: Color for duplicates
fi: Henkilökahdennusten väri

en: Fan chart distribution
fi: Elinikä jakauma

en: Homogeneous children distribution
fi: Tasainen lasten jakautuma

en: Size proportional to number of descendants
fi: Koko on verrannollinen jälkeläisten lukumäärään

en: Show names on two lines
fi: Näytä nimet kahdella rivillä

en: Flip name on the left of the fan
fi: Käännä nimien suuntaa

en: Show the gramps id
fi: Näytä gramps-ID

en: Layout
fi: Asetelma

en: No preview available
fi: Esikatselua ei saatavilla

en: Fan chart type
fi: Viuhkakaavio

en: Full Circle
fi: Ympyrä

en: Half Circle
fi: Puoliympyrä

en: Quadrant
fi: Sektori

en: Show gramps id
fi: Näytä gramps-ID

en: Print or save the Fan Chart View
fi: Tulostaa tai tallentaa viuhkakaavionäkymän

en: Show children ring
fi: Lapset puuttuvat

en: Select the person which is the reference for life ways
fi: Valitse henkilö johon viitataan elämäkerrassa

en: reference _Person
fi: _viitehenkilö

en: Print or save the Map
fi: Tulosta tai talleta kartta

en: Have they been able to meet?
fi: Onko heidän ollut mahdollista tavata?

en: GeoClose
fi: Henkilöläheisyys

en: Reference : %(name)s ( %(birth)s - %(death)s )
fi: Viitehenkilö : %(name)s ( %(birth)s - %(death)s )

en: The other : %(name)s ( %(birth)s - %(death)s )
fi: Vertailuhenkilö : %(name)s ( %(birth)s - %(death)s )

en: The other person is unknown
fi: Vertailuhenkilö on tuntematon

en: You must choose one reference person.
fi: Valitse viitehenkilö.

en: Go to the person view and select the people you want to compare. Return to this view and use the history.
fi: Siirry henkilönäkymään ja valitse vertailtavat henkilöt. Palaa tähän näkymään ja käytä historiaa.

en: Select the person which will be our reference.
fi: Valitse henkilö, joka on viitteemme.

en: Choose and bookmark the new reference person
fi: Valitse ja kirjanmerkkaa uusi viitehenkilö

en: The meeting zone probability radius.
    The colored zone is approximative.
    The meeting zone is only shown for the reference person.
    The value 9 means about 42 miles or 67 kms.
    The value 1 means about 4.6 miles or 7.5 kms.
    The value is in tenth of degree.
fi: Tapaamisvyöhykkeen todennäköisyyssäde.
    Väritetty vyöhyke on likimääräinen.
    Tapaamisvyöhyke näytetään vain viitehenkilölle.
    Arvo 9 tarkoittaa n. 67 kilometriä (42 mailia).
    Arvo 1 tarkoittaa n. 7,5 kilometriä (4,6 mailia).
    Arvo on annettu asteen kymmenysosissa.

en: The selection parameters
fi: Lisätiedot jotka vastaavat annettuja arvoja

en: Events places map
fi: Tapahtumapaikkakartta

en: GeoEvents
fi: Karttatapahtumat

en: incomplete or unreferenced event ?
fi: keskenjäänyt tai viittaamatta oleva tapahtuma ?

en: Selecting all events
fi: Valitaan kaikki tapahtumat

en: Right click on the map and select 'show all events' to show all known events with coordinates. You can use the history to navigate on the map. You can use filtering.
fi: Napsauta kakkospainikkeella karttaa ja valinta "näytä kaikki paikat" näyttää kaikkien paikkojen tunnetut sijainnit. Voit käyttää historiaa navigoidaksesi kartalla. Voit käyttää suodatusta.

en: Bookmark this event
fi: Kirjanmerkkaa tämä tapahtuma

en: Show all events
fi: Näytä kaikki tapahtumat

en: Centering on Place
fi: Keskitä paikkaan

en: Select the family which is the reference for life ways
fi: Valitse perhe johon viitataan elinkaarissa

en: reference _Family
fi: viiteperhe

en: Have these two families been able to meet?
fi: Ovatko nämä perheet voineet tavata?

en: GeoFamClose
fi: Perheiden läheisyys

en: %(gramps_id)s : %(father)s and %(mother)s
fi: %(gramps_id)s : %(father)s ja %(mother)s

en: Family reference : %s
fi: Viiteperhe : %s

en: The other family : %s
fi: Vertailuperhe : %s

en: You must choose one reference family.
fi: Valitse ensin viiteperhe, hiiren oikealla.

en: Go to the family view and select the families you want to compare. Return to this view and use the history.
fi: Siirry perhenäkymään ja valitse vertailtavat perheet. Palaa tähän näkymään ja käytä historiaa.

en: Father : %(id)s : %(name)s
fi: Isä : %(id)s : %(name)s

en: Mother : %(id)s : %(name)s
fi: Äiti : %(id)s : %(name)s

en: Child : %(id)s - %(index)d : %(name)s
fi: Lapsi : %(id)s - %(index)d : %(name)s

en: Person : %(id)s %(name)s has no family.
fi: Henkilö : %(id)s %(name)s on perheetön.

en: Choose and bookmark the new reference family
fi: Valitse ja kirjanmerkkaa uusi viiteperhe

en: The meeting zone probability radius.
    The colored zone is approximative.
    The meeting zone is only shown for the reference family.
    The value 9 means about 42 miles or 67 kms.
    The value 1 means about 4.6 miles or 7.5 kms.
    The value is in tenth of degree.
fi: Tapaamisvyöhykkeen todenäkäisyyssäde.
    Väritetty vyöhyke on likimääräinen.
    Tapaamisvyöhyke näytetään vain viiteperheelle.
    Arvo 9 tarkoittaa n. 67 kilometriä (42 mailia).
    Aro 1 tarkoittaa n. 7,5 kilometriä (4,6 mailia).
    Arvo on asteen kymmenysosissa.

en: Family places map
fi: Perheen paikkakartta

en: GeoFamily
fi: Karttaperhe

en: Family places for %s
fi: Paikat perheelle %s

en: OsmGpsMap module not loaded.
fi: OsmGpsMap-moduulia ei ladattuna.

en: Geography functionality will not be available.
    Try to install:
     gir1.2-osmgpsmap-1.0 (debian, ubuntu, ...)
     osm-gps-map-gobject-1.0.1 for fedora, ...
     typelib-1_0-OsmGpsMap-1_0 for openSuse
     ...
    To build it for Gramps see the Wiki (<F1>)
     and search for 'build from source'
fi: Karttatoiminto ei ole käytettävissä.
    Yritä asentaa:
     gir1.2-osmgpsmap-1.0 (debian, ubuntu, ...)
     osm-gps-map-gobject-1.0.1 for fedora, ...
     typelib-1_0-OsmGpsMap-1_0 for openSuse
     ...
    Käännä/asenna se Grampsille, katso Wiki(<F1>)
    ja etsi "build from source"

en: All known places for one Person
fi: Yhden henkilön kaikki tunnetut paikat

en: A view showing the places visited by one person during his life.
fi: Näkymässä ovat henkilön elinaikanaan vierailemat paikat.

en: Geography
fi: Kartat

en: All known places for one Family
fi: Yhden perheen kaikki tunnetut paikat

en: A view showing the places visited by one family during all their life.
fi: Yrittää näyttää kaikki paikat jotka liittyvät perheen elinkaareen.

en: Every residence or move for a person and any descendants
fi: Henkilön ja hänen jälkeläistensä kaikki siirtymät

en: A view showing all the places visited by all persons during their life.
    This is for a person and any descendant.
    You can see the dates corresponding to the period.
fi: Näkymässä kaikkien henkilöiden vierailemat paikat elinaikanaan.
    Tämä on yhdelle henkilölle jälkeläisineen.
    Näet ajanjaksoja vastaavat päivämäärät.

en: A view showing the places visited by all family's members during their life: have these two people been able to meet?
fi: Näyttää perheenjäsenten elinaikanaan vierailemat paikat ovatko nämä kaksi henkilöä voineet tavata?

en: A view showing the places visited by two persons during their life: have these two people been able to meet?
fi: Näyttää kahden henkilön elinaikanaan vierailemat paikat ovatko nämä kaksi henkilöä voineet tavata?

en: All known Places
fi: Kaikki tunnetut paikat

en: A view showing all places of the database.
fi: Yrittää näyttää kaikki tietokannan paikat.

en: All places related to Events
fi: Kaikki tapahtumiin liittyvät paikat

en: A view showing all the event places of the database.
fi: Näkymä, joka näyttää kaikki tietokannan tapahtumapaikat.

en: Descendants of the active person.
fi: Aktiivisen henkilön jälkeläiset.

en: GeoMoves
fi: Karttaliikkeet

en: All descendants for %s
fi: Jälkeläiset henkilölle %s

en: Bookmark this person
fi: Kirjanmerkkaa tämä henkilö

en: The maximum number of generations.
fi: Esivanhempien sukupolvien enimmäismäärä.

en: Time in milliseconds between drawing two generations.
fi: Aikaväli millisekunteina kahden sukupolven piirtämisen välillä.

en: The parameters for moves
fi: Muuttojen parametrit

en: Person places map
fi: Henkilön paikat kartalla

en: GeoPerson
fi: Karttahenkilö

en: Person places for %s
fi: Paikat henkilölle %s

en: Animate
fi: Animaatio

en: Animation speed in milliseconds (big value means slower)
fi: Animaation nopeus millisekunteina (suurempi arvo merkitsee hitaampaa)

en: How many steps between two markers when we are on large move ?
fi: Askelten lukumäärä kahden markkerin välillä kun muutto on pitkä ?

en: The minimum latitude/longitude to select large move.
    The value is in tenth of degree.
fi: Pienin leveys/pituusaste valittaessa iso muutto.
    Arvo on asteen kymmenyksinä.

en: The animation parameters
fi: Animaation muuttujat

en: Places map
fi: Paikat kartalla

en: GeoPlaces
fi: Karttapaikat

en: Selecting all places
fi: Valitaan kaikki paikat

en: Right click on the map and select 'show all places' to show all known places with coordinates. You can change the markers color depending on place type. You can use filtering.
fi: Napsauta kakkospainikkeella karttaa ja valinta "näytä kaikki paikat" näyttää kaikkien paikkojen tunnetut sijainnit. Voit muuttaa markkerien väriä paikkatyypeittäin. Voit käyttää suodatusta.

en: Right click on the map and select 'show all places' to show all known places with coordinates. You can use the history to navigate on the map. You can change the markers color depending on place type. You can use filtering.
fi: Napsauta kakkospainikkeella karttaa ja valinta "näytä kaikki paikat" näyttää kaikkien paikkojen tunnetut sijainnit. Voit käyttää historiaa jos haluat navigoida kartalla. Voit muuttaa markkerien väriä paikkatyypeittäin. Voit käyttää suodatusta.

en: The place name in the status bar is disabled.
fi: Paikannimi tilapalkissa on poistettu käytöstä.

en: The maximum number of places is reached (%d).
fi: Enin määrä paikkoja saavutettu (%d).

en: Some information are missing.
fi: Joitakin tietoja puuttuu.

en: Please, use filtering to reduce this number.
fi: Tämän luvun pienentämiseksi käytä suodatusta.

en: You can modify this value in the geography option.
fi: Voit muuttaa tämän arvon karttavalinnoissa.

en: In this case, it may take time to show all markers.
fi: Tässä tapauksessa kaikkien markkereiden näyttäminen vie aikaa.

en: Bookmark this place
fi: Kirjanmerkkaa tämä paikka

en: Show all places
fi: Näytä kaikki paikat

en: Custom places name
fi: Mukautettujen paikkojen nimi

en: The places marker color
fi: Paikkojen merkintävärit

en: Edit the selected media object
fi: Muokkaa valittua mediatiedostoa

en: Delete the selected media object
fi: Poista valittu mediatiedosto

en: Merge the selected media objects
fi: Sulauta valitut mediatiedostot

en: Media Filter Editor
fi: Mediasuotimet

en: View in the default viewer
fi: Näytä oletussovelluksella

en: Cannot merge media objects.
fi: Mediatiedostoja ei voi sulauttaa.

en: Exactly two media objects must be selected to perform a merge. A second object can be selected by holding down the control key while clicking on the desired object.
fi: Kaksi lähdettä pitää olla valittuna sulautettaviksi. Toinen lähde voidaan valita pitämällä Control-näppäintä alhaalla napsautettaessa.

en: Delete the selected note
fi: Poista valittu lisätieto

en: Merge the selected notes
fi: Sulauta valitut lisätiedot

en: Note Filter Editor
fi: Lisätietosuotimet

en: Cannot merge notes.
fi: Lisätietojen sulautus ei onnistu.

en: Exactly two notes must be selected to perform a merge. A second note can be selected by holding down the control key while clicking on the desired note.
fi: Kaksi lähdettä pitää olla valittuna sulautettaviksi. Toinen lähde voidaan valita pitämällä Control-näppäintä alhaalla napsautettaessa.

[ctx: short for born]
en: b.
fi: s.

[ctx: short for died]
en: d.
fi: k.

[ctx: short for baptized]
en: bap.
fi: kast.

[ctx: short for christened]
en: chr.
fi: kast.

[ctx: short for buried]
en: bur.
fi: haud.

[ctx: short for cremated]
en: crem.
fi: krem.

en: Jump to child...
fi: Siirry lapseen...

en: Jump to father
fi: Siirry isään

en: Jump to mother
fi: Siirry äitiin

en: A person was found to be his/her own ancestor.
fi: Löytyi henkilö, joka on määritelty omaksi esivanhemmakseen.

en: Pre_vious
fi: _Edellinen

en: _Next
fi: _Seuraava

en: Mouse scroll direction
fi: Hiiren rullauksen suunta

en: Top <-> Bottom
fi: Ylös <-> Alas

en: Left <-> Right
fi: Vasen <-> Oikea

en: About Pedigree View
fi: Tietoja sukupuusta

en: Add New Parents...
fi: Lisää vanhemmat...

en: Show images
fi: Näytä kuvat

en: Show marriage data
fi: Näytä vihkitiedot

en: Show unknown people
fi: Näytä tuntematon henkilö

en: Show tags
fi: Näytä tagit

en: Tree style
fi: Puun muoto

en: Compact
fi: Tiivis

en: Expanded
fi: Laajennettu

en: Standard
fi: Vakio

en: Tree direction
fi: Puun suunta

en: Tree size
fi: Puun koko

en: Person View
fi: Henkilönäkymä

en: People Tree View
fi: Henkilöiden puunäkymä

en: Place View
fi: Paikkanäkymä

en: Place Tree View
fi: Paikkojen puunäkymä

en: Collapse this Entire Group
fi: Pienennä tätä osaa

en: Expand this Entire Group
fi: Laajenna tätä osaa

en: Organize Bookmarks...
fi: Järjestä kirjanmerkkejä...

en: Add Existing Parents...
fi: Lisää olemassa olevat vanhemmat...

en: Add Partner...
fi: Lisää kumppani...

en: _Reorder
fi: _Uudelleenjärjestely

en: Add a new family with person as parent
fi: Lisää uusi perhe, jossa henkilö on vanhempana

en: Add a new set of parents
fi: Lisää uudet vanhemmat

en: Add person as child to an existing family
fi: Lisää henkilö olemassa olevan perheen lapseksi

en: Change order of parents and families
fi: Muuta vanhempien ja perheiden järjestystä

en: Edit the active person
fi: Muokkaa aktiivista henkilöä

en: Alive
fi: Elossa

en: %(date)s in %(place)s
fi: %(date)s %(place)s

en: Edit parents
fi: Muokkaa vanhempia

en: Reorder parents
fi: Järjestä uudelleen vanhemmat

en: Remove person as child of these parents
fi: Poista henkilö näiden vanhempien lapsista

en: Remove person as parent in this family
fi: Poista henkilö perheen vanhemmista

en:  ({number_of} sibling) |  ({number_of} siblings)
fi[0]:  ({number_of} sisarus)
fi[1]:  ({number_of} sisarusta)

en:  (1 brother)
fi:  (1 veli)

en:  (1 sister)
fi:  (1 sisko)

en:  (1 sibling)
fi:  (1 sisarus)

en:  (only child)
fi:  (ainoa lapsi)

en: Add new child to family
fi: Lisää perheeseen uusi lapsi

en: Add existing child to family
fi: Lisää perheeseen kannassa jo oleva lapsi

en: %(event)s %(date)s
fi: %(event)s: %(date)s

en: Relationship type: %s
fi: Suhdetyyppi: %s

en: %(event_type)s %(date)s in %(place)s
fi: %(event_type)s %(date)s %(place)s

en: Broken family detected
fi: Virheellinen perhe tunnistettu

en: Please run the Check and Repair Database tool
fi: Suorita "Tarkista ja korjaa"-tietokantatyökalu

en:  ({number_of} child) |  ({number_of} children)
fi[0]:  ({number_of} lapsi)
fi[1]:  ({number_of} lasta)

en:  (no children)
fi:  (ei lapsia)

en: Use shading
fi: Käytä varjostusta

en: Display edit buttons
fi: Näytä muokkauspainikkeet

en: View links as website links
fi: Katso linkkejä nettisivustojen linkkeinä

en: Show Details
fi: Näytä lisätiedot

en: Show Siblings
fi: Näytä sisarukset

en: Home URL
fi: Koti-URL

en: Search URL
fi: Haku-URL

en: Add a new repository
fi: Lisää uusi arkisto

en: Delete the selected repository
fi: Poista valittu arkisto

en: Merge the selected repositories
fi: Sulauta valitut arkistot

en: Repository Filter Editor
fi: Arkistosuodinten muokkain

en: Cannot merge repositories.
fi: Arkistojen sulautus ei onnistu.

en: Exactly two repositories must be selected to perform a merge. A second repository can be selected by holding down the control key while clicking on the desired repository.
fi: Kaksi arkistoa pitää olla valittuna sulautettaviksi. Toinen arkisto voidaan valita pitämällä Control-näppäintä alhaalla napsautettaessa.

en: Edit the selected source
fi: Muokkaa valittua lähdettä

en: Delete the selected source
fi: Poista valittu lähde

en: Merge the selected sources
fi: Sulauta valitut lähteet

en: Source Filter Editor
fi: Lähdesuotimen muokkain

en: Cannot merge sources.
fi: Lähteiden sulautus ei onnistu.

en: Exactly two sources must be selected to perform a merge. A second source can be selected by holding down the control key while clicking on the desired source.
fi: Kaksi lähdettä pitää olla valittuna sulautettaviksi. Toinen lähde voidaan valita pitämällä Control-näppäintä alhaalla napsautettaessa.

en: The view showing all the events
fi: Näkymässä ovat kaikki tapahtumat

en: The view showing all families
fi: Näkymässä ovat kaikki perheet

en: The view showing Gramplets
fi: Grampletien näkymä

en: The view showing all the media objects
fi: Kaikkien medioiden näkymä

en: The view showing all the notes
fi: Kaikkien lisätietojen näkymä

en: The view showing all relationships of the selected person
fi: Valitun henkilön kaikkien suhteiden näkymä

en: The view showing an ancestor pedigree of the selected person
fi: Näkymä valitun henkilön esivanhemman sukupuuhun

en: Charts
fi: Kaaviot

en: A view showing parents through a fanchart
fi: Vanhemmat viuhkakaaviona

en: Showing descendants through a fanchart
fi: Näyttää jälkeläiset viuhkakaaviona

en: Showing ascendants and descendants through a fanchart
fi: Näyttää esivanhemmat ja jälkeläiset viuhkakaaviona

en: Grouped People
fi: Ryhmitetyt henkilöt

en: The view showing all people in the Family Tree grouped per family name
fi: Sukupuun henkilöt näytetään perheen nimen mukaan ryhmitettynä

en: The view showing all people in the Family Tree in a flat list
fi: Sukupuun kaikki henkilöt listana

en: The view showing all the places of the Family Tree
fi: Sukupuun kaikki paikat listana

en: Place Tree
fi: Paikkojen puu

en: A view displaying places in a tree format.
fi: Paikat ovat näkymässä puumuodossa.

en: The view showing all the repositories
fi: Näkymässä ovat kaikki arkistot

en: The view showing all the sources
fi: Näkymässä ovat kaikki lähteet

en: The view showing all the citations
fi: Näkymässä ovat kaikki lainaukset

en: Citation Tree
fi: Lainausten puu

en: A view displaying citations and sources in a tree format.
fi: Näkymässä ovat lainaukset ja lähteet puumuodossa.

en: Address Book
fi: Osoitekirja

en: This page contains an index of all the individuals in the database, sorted by their surname, with one of the following: Address, Residence, or Web Links. Selecting the person&#8217;s name will take you to their individual Address Book page.
fi: Tällä sivulla on hakemisto kaikista henkilöistä, sukunimen mukaan lajiteltuna, joilla on osoite, asuinpaikka tai nettilinkki tietokannassa. Henkilön nimen napauttaminen vie sinut valitun henkilön Osoitekirjasivulle.

en: Full Name
fi: Koko nimi

en: Web Links
fi: Nettilinkit

en: Narrative
fi: Kerrottua

en: State/ Province
fi: Lääni, Osavaltio tai Provinssi

en: Generated by %(gramps_home_html_start)sGramps%(html_end)s %(version)s
fi: Tuotettu %(gramps_home_html_start)sGramps%(html_end)s %(version)s

en: Last change was the %(date)s
fi: Viimeisin muutos %(date)s

en:  on %(date)s
fi:  versiolla %(date)s

en: %(http_break)sCreated for %(subject_url)s
fi: %(http_break)sLinkki kotihenkilöön %(subject_url)s

en: Basic-Blue
fi: Perus -Sininen

en: Visually Impaired
fi: Visuaalisesti heikentynyt

en: Go to top
fi: Siirry ylös

[ctx: Html]
en: Home
fi: Koti

en: Heatmaps
fi: Lämpökartat

en: Thumbnails
fi: Pikkukuvat

en: Download
fi: Lataus

en: Contact
fi: Yhteystieto

en: Web Calendar
fi: Nettikalenteri

en: Heatmap
fi: Lämpökartta

en: Previous
fi: Edellinen

en: Next
fi: Seuraava

en: Other media: videos, pdfs...
fi: Muu media: videot, pdf-tiedostot...

en:  [Click to Go]
fi:  [Napsauta siirtyäksesi]

en: Latter-Day Saints/ LDS Ordinance
fi: Mormonisakramentti

en: Family Map
fi: Perhekartta

en: Invalid latitude
    (syntax: 18\u00b09'48.21"S, -18.2412 or -18:9:48.21)
fi: Virheellinen leveysaste
    (syntaksi: 18\u00b09'48.21"E, -18.2412 tai -18:9:48.21)

en: Invalid longitude
    (syntax: 18\u00b09'48.21"E, -18.2412 or -18:9:48.21)
fi: Virheellinen pituusaste
    (syntaksi: 18\u00b09'48.21"I, -18.2412 tai -18:9:48.21)

en: Church Parish
fi: Seurakunta

en: Locations
fi: Sijainnit

en: circa
fi: noin

en: around
fi: suunnilleen

en: Web Calendar Report
fi: Nettikalenteriraportti

en: Calculating Holidays for year %04d
fi: Laskee juhlapyhiä vuodeksi %04d

en: Full year at a Glance
fi: Vuosi yhdellä silmäyksellä

en: NarrativeWeb Home
fi: Kertovan nettisivuston kotisivu

en: Formatting months ...
fi: Muotoillaan kuukausia...

en: Creating Year At A Glance calendar
fi: Luodaan "Vuosi yhdellä silmäyksellä"-kalenteria

en: %(year)d, At A Glance
fi: %(year)d, yhdellä silmäyksellä

en: This calendar is meant to give you access to all your data at a glance compressed into one page. Clicking on a date will take you to a page that shows all the events for that date, if there are any.
fi: Tähän kalenterisivulle on kerätty kaikki tiedot, näytettäväksi yhdellä silmäyksellä. Napsauttamalla päivää näet tapahtumatiedot erillisellä sivulla, jos niitä on.

en: One Day Within A Year
fi: Valitun päivän tiedot

en: %(spouse)s and %(person)s
fi: %(spouse)s ja %(person)s

en: %s old
fi: %s vanha

en: %s since death
fi: %s kuoleman jälkeen

en: death
fi: kuolema

en: %(couple)s, <em>wedding</em>
fi: %(couple)s, <em>häät</em>

en: Until
fi: Päättyi

en: {couple}, {years} year anniversary | {couple}, {years} year anniversary
fi[0]: {couple}, {years} vuosipäivä
fi[1]: {couple}, {years} vuosipäivät

en: This page is for the user/ creator of this Family Tree/ Narrative website to share a couple of files with you regarding their family.  If there are any files listed below, clicking on them will allow you to download them. The download page and files have the same copyright as the remainder of these web pages.
fi: Tämä sivu on tarkoitettu tästä sukupuusta tuotetun nettisivuston käyttäjälle/tekijälle, jotta hän voi jakaa pari tiedostoa heidän perheistään riippuen. Jos alla on listattu tiedostoja, ne on ladattavissa napsauttamalla. Lataussivulla ja tiedostoilla on sama käyttöoikeusrajoitus kuin on muilla näillä nettisivuilla.

en: File Name
fi: Tiedostonimi

en: Last Modified
fi: Viimeisin muutos

en: No file to download
fi: Ei ladattavaa tiedostoa

en: Creating event pages
fi: Luodaan tapahtumasivut

en: Event types beginning with letter %s
fi: Tapahtumatyypit jotka alkavat kirjaimella %s

en: This page contains an index of all the events in the database, sorted by their type and date (if one is present). Clicking on an event&#8217;s Gramps ID will open a page for that event.
fi: Tällä sivulla on hakemisto kaikista tietokannassa olevista tapahtumista niiden tyypin ja mahdollisen päivämäärän (jos on) mukaan lajiteltuna. Tapahtuman Gramps ID-tunnuksen napsauttaminen avaa valitun tapahtuman sivun.

en: Letter
fi: Kirjain

en: Creating family pages...
fi: Luodaan perhesivuja...

en: Families beginning with letter
fi: Annetulla kirjaimella alkavat perheet

en: This page contains an index of all the families/ relationships in the database, sorted by their family name/ surname. Clicking on a person&#8217;s name will take you to their family/ relationship&#8217;s page.
fi: Tällä sivulla on hakemisto kaikista tietokannan perhesuhteista niiden perhenimen/sukunimen mukaan aakkostettuna. Henkilön napsauttaminen vie sinut valitun suhteen sivulle.

en: Family Map for %s
fi: Perhekartta kohteelle %s

en: Creating heatmap pages for events
fi: Lämpökarttasivujen luominen tapahtumia varten

en: The next section contains an index of all the events for an Heatmap map.
fi: Seuraava osio sisältää hakemiston kaikista lämpökarttakartan tapahtumista.

[ctx: Event Name]
en: Name
fi: Nimi

en: Places beginning with letter %s
fi: Kirjaimella %s alkavat paikat

en: Heatmap for %s within the selected filter
fi: Lämpökartta %s valitun suodattimen sisällä

en: The next section contains an index of all the surnames for an Heatmap map.
fi: Seuraava osio sisältää hakemiston kaikista lämpökartan sukunimistä.

[ctx: Name]
en: Surname
fi: Sukunimi

en: The next section contains an index of all the tags for an Heatmap map.
fi: Seuraava osio sisältää hakemiston kaikista lämpökarttakartan tunnisteista.

en: This section contains the map for all people with the event: {event_type} ({selected_filter})
fi: Tämä osio sisältää kartan kaikille ihmisille, joilla on tapahtuma: {event_type} ({selected_filter})

en:  which has no event for the selected filter.
fi:  jolla ei ole tapahtumaa valitulle suodattimelle.

en: This section contains the map of all events for: {surname} ({selected_filter})
fi: Tämä osio sisältää kartan kaikista tapahtumista: {surname} ({selected_filter})

en: This section contains the map for all people, events with the tag: {tag} ({selected_filter})
fi: Tämä osio sisältää kartan kaikille ihmisille, tapahtumille tunnisteella: {tag} ({selected_filter})

en: Home
fi: Koti

en: Creating media pages
fi: Luodaan mediasivut

en: This page contains an index of all the media objects in the database, sorted by their title. Clicking on the title will take you to that media object&#8217;s page.  If you see media size dimensions above an image, click on the image to see the full sized version.
fi: Tällä sivulla on hakemisto sukupuun kaikista mediatiedostoista lajiteltuna niiden nimikkeen mukaan. Nimikkeen napsauttaminen vie sinut valitun mediatiedoston sivulle.  Jos näet median kokotiedot kuvan yläpuolella, kuvaa napsauttamalla näet täysimittaisen version kuvasta.

[ctx: Media]
en:  Name
fi:  Mediatiedosto

en: Mime Type
fi: Näyttötyyppi

en: Creating list of media pages
fi: Luodaan mediasivujen luettelo

en: Narrated Web Site Report
fi: Kertova-nettisivusto raportti

en: Below unused media objects
fi: Alla käyttämättömät mediatiedostot

en: %(strong1_strt)s%(page_number)d%(strong_end)s of %(strong2_strt)s%(total_pages)d%(strong_end)s
fi: %(strong1_strt)s%(page_number)d%(strong_end)s / %(strong2_strt)s%(total_pages)d%(strong_end)s

en: The file has been moved or deleted.
fi: Tiedosto on siirretty tai poistettu.

en: This is a remote media
fi: Tämä on etämedia

en: File Type
fi: Tiedostotyyppi

en: Missing media object:
fi: Puuttuva mediatiedosto:

en: Neither %(current)s nor %(parent)s are directories
fi: %(current)s ja %(parent)s eivät ole hakemistoja

en: Could not create the directory: %s
fi: Hakemiston '%s' luonti epäonnistui

en: Invalid file name
fi: Virheellinen tiedoston nimi

en: The archive file must be a file, not a directory
fi: Arkistotiedosto ei voi olla hakemisto

en: ID=%(grampsid)s, path=%(dir)s
fi: ID=%(grampsid)s, polku=%(dir)s

en: Missing media objects:
fi: Puuttuva mediatiedosto:

en: Constructing list of other objects...
fi: Kerätään muiden kohteiden listaa...

en: Family of %(husband)s and %(spouse)s
fi: %(husband)s ja %(spouse)s muodostama perhe

en: Family of %s
fi: Perhe %s

en: Creating GENDEX file
fi: GENDEX-tiedostoa luodaan

en: Creating surname pages
fi: Luodaan sukunimisivut

en: Creating thumbnail preview page...
fi: Luodaan pikkukuvalla esikatselusivu...

en: Creating statistics page...
fi: Luodaan tilastosivu...

en: Creating updates page...
fi: Luodaan päivityssivua ...

en: Creating address book pages ...
fi: Luodaan osoitekirjasivuja...

en: Narrative Website Report for the %s language
fi: Kertova-nettisivusto raportti kielelle %s

en: Narrative Website Report
fi: Kertova-nettisivusto raportti

en: Store website in .tar.gz archive
fi: Talleta nettisivut .tar.gz-arkistoon

en: Whether to store the website in an archive file
fi: Talletetaanko nettisivut .tar.gz-arkistoon

en: The destination directory for the web files
fi: Kohdehakemisto nettitiedostoille

en: My Family Tree
fi: Sukupuuni

en: Website title
fi: Nettisivuston otsikko

en: The title of the website
fi: Nettisivuston otsikko

en: Select filter to restrict people that appear on the website
fi: Valitse suodin, jos haluat rajoittaa verkkosivustolla esiintyviä ihmisiä

en: Show the relationship between the current person and the active person
fi: Näytä nykyisen henkilön ja aktiivisen henkilön välinen suhde

en: For each person page, show the relationship between this person and the active person.
fi: Näytä nykyisen henkilön ja aktiivisen henkilön välinen suhde jokaiselle henkilösivulle.

en: File extension
fi: Tiedostotarkennin

en: The extension to be used for the web files
fi: Nettisivujen tiedostotarkennin

en: Copyright
fi: Tekijänoikeudet

en: The copyright to be used for the web files
fi: Nettisivujen tekijänoikeudet

en: StyleSheet
fi: Tyylitiedosto

en: The default stylesheet to be used for the pages
fi: Sivuille käytettävä oletustyylitiedosto

en: Horizontal -- Default
fi: Vaakasuoraan -- oletus

en: Vertical   -- Left Side
fi: Pystysuoraan -- vasen sivu

en: Fade       -- WebKit Browsers Only
fi: Häivennä     -- vain WebKit-selaimet

en: Drop-Down  -- WebKit Browsers Only
fi: Pudota       -- vain WebKit moottoria käyttävät selaimet

en: Navigation Menu Layout
fi: Navigointivalikon asetelma

en: Choose which layout for the Navigation Menus.
fi: Valitse navigointi valikon asetelma.

en: Normal Outline Style
fi: Normaali asetelmatyyli

en: Citation References Layout
fi: Lainausviitteiden asetelma

en: Specify the default layout for the Citation References section on the source page
fi: Määritä lähdesivun lainausviitteet osan oletusasettelu

en: Include ancestor's tree
fi: Lisää esivanhempien sukupuu

en: Whether to include an ancestor graph on each individual page
fi: Lisätäänkö kaavio esivanhemmista jokaiselle henkilösivulle

en: Add previous/next
fi: Lisää edellinen/seuraava

en: Add previous/next to the navigation bar.
fi: Lisää edellinen/seuraava navigointipalkkiin.

en: This is a secure site (HTTPS)
fi: Tämä on suojattu sivusto (HTTPS)

en: Whether to use http:// or https://
fi: Käytetäänkö http:// vai https://

en: Toggle sections
fi: Vaihda osat

en: Check it if you want to open/close a section
fi: Valitse se, jos haluat avata/sulkea osan

en: Max. rows in an index
fi: Indeksin maksimirivit

en: The maximum number of rows to include in an index page
fi: Indeksisivulle sisällytettävien rivien enimmäismäärä

en: Extra Pages
fi: Lisäsivut

en: Extra page name
fi: Lisäsivun nimi

en: Your extra page name like it is shown in the menubar
fi: Lisäsivun nimi näkyy valikkorivillä

en: Your extra page path
fi: Lisäsivun polku

en: Your extra page path without extension
fi: Lisäsivun polku ilman päätettä

en: Do we use multiple translations?
fi: Käytämmekö useita käännöksiä?

en: Whether to display the narrative web in multiple languages.
    See the translation tab to add new languages to the default one defined in the next field.
fi: Näytetäänkö kertova-nettisivu useilla kielillä.
    Käännösvälilehdessä voit lisätä uusia kieliä seuraavassa kentässä määritettyihin oletuskieliin.

en: Sort all children in birth order
fi: Lajittele kaikki lapset syntymäjärjestykseen

en: Whether to display children in birth order or in entry order.
fi: Näytetäänkö lapset syntymä- tai syöttöjärjestyksessä.

en: Do we display coordinates in the places list?
fi: Näytetäänkö koordinaatit paikkaluettelossa?

en: Whether to display latitude/longitude in the places list.
fi: Näytetäänkö leveysaste/pituusaste paikkaluettelossa.

en: Sort places references either by date or by name
fi: Lajittele viittaukset joko päivämäärän tai nimen mukaan

en: Sort the places references by date or by name. Not set means by date.
fi: Lajittele paikkaviittaukset päivämäärän tai nimen mukaan. Ei valittu, lajitellaan päivämäärän mukaan.

en: Graph generations
fi: Kaavion sukupolvet

en: The number of generations to include in the ancestor graph
fi: Montako sukupolvea tulee esivanhempien kaavioon

en: Include narrative notes just after name, gender
fi: Lisää lisätiedot sukunimen ja sukupuolen jälkeen

en: Include narrative notes just after name, gender and age at death (default) or include them just before attributes.
fi: Lisää lisätiedot sukunimen, sukupuolen ja kuoliniän jälkeen (oletus) tai lisää ne ennen ominaisuuksia.

en: Page Generation
fi: Sivun luonti

en: Home page note
fi: Kotisivun lisätietoteksti

en: A note to be used on the home page
fi: Kotisivulla näytettävä lisätietoteksti

en: Home page image
fi: Kotisivun kuva

en: An image to be used on the home page
fi: Kotisivulla näytettävä kuva

en: Introduction note
fi: Johdannon lisätietoteksti

en: A note to be used as the introduction
fi: Johdantona käytettävä lisätietoteksti

en: Introduction image
fi: Johdannon kuva

en: An image to be used as the introduction
fi: Johdannossa käytettävä kuva

en: Publisher contact note
fi: Julkaisijan yhteystietojen lisätietoteksti

en: A note to be used as the publisher contact.
    If no publisher information is given,
    no contact page will be created
fi: Lisätiedot yhteydenottoon julkaisijan kanssa.
    Lisätietojen puuttuessa
    ei luoda kontaktisivuakaan

en: Publisher contact image
fi: Julkaisijan yhteystietoihin liittyvä kuva

en: An image to be used as the publisher contact.
    If no publisher information is given,
    no contact page will be created
fi: Kuva käytettäväksi julkaisijan kontaktin kanssa.
    Lisätietojen puuttuessa
    ei luoda kontaktisivuakaan

en: HTML user header
fi: HTML-ylätunniste

en: A note to be used as the page header or a PHP code to insert.
fi: Huomautus, jota käytetään sivun otsikkona tai lisättävänä PHP-koodina.

en: HTML user footer
fi: HTML-alatunniste

en: A note to be used as the page footer
fi: Sivun alatunnisteena käytettävä lisätietoteksti

en: PHP user session
fi: PHP-käyttäjäistunto

en: A note to use for starting the php session.
    This option will be available only if the .php file extension is selected.
fi: Huomautus, jota käytetään php-istunnon aloittamiseen.
    Tämä vaihtoehto on käytettävissä vain, jos .php-tiedostopääte on valittu.

en: Images Generation
fi: Kuvien luonti

en: Include images and media objects
fi: Lisää kuvat ja muut mediatiedostot

en: Whether to include a gallery of media objects
fi: Lisätäänkö kuvat ja muut mediatiedostot

en: Create the images index
fi: Luo kuvahakemisto

en: This option allows you to create the images index
fi: Tämän vaihtoehdon avulla voit luoda kuvahakemiston

en: Include unused images and media objects
fi: Lisää käyttämättömät kuvat ja mediatiedostot

en: Whether to include unused or unreferenced media objects
fi: Lisätäänkö käyttämättömät tai viittaamattomat mediatiedostot

en: Create and only use thumbnail- sized images
fi: Luo ja käytä vain esikatselukuvan kokoisia kuvia

en: This option allows you to create only thumbnail images instead of the full-sized images on the Media Page. This will allow you to have a much smaller total upload size to your web hosting site.
fi: Tämä valinta sallii sinun luoda Mediat sivulle vain esikatselukuvia täysimittaisten kuvien sijaan. Näin kuormitat vähemmän nettipalveluntarjoajasi palvelinta.

en: Create the thumbnail index
fi: Luo pikkukuvahakemisto

en: This option allows you to create the thumbnail index
fi: Tämän vaihtoehdon avulla voit luoda pikkukuvahakemiston

en: Max width of initial image
fi: Alkuperäisen kuvan suurin leveys

en: This allows you to set the maximum width of the image shown on the media page.
fi: Tämän avulla voit asettaa mediasivulla näkyvän kuvan enimmäisleveyden.

en: Include download page
fi: Lisää lataussivu

en: Whether to include a database download option
fi: Lisätäänkö tietokannan latausvalinta

en: How many downloads
fi: Kuinka monta latausta

en: The number of download files to include in the download page
fi: Lataussivulle sisällytettävien ladattavien tiedostojen lukumäärä

en: Download Filename #%c
fi: Lataa tiedostonimi #%c

en: File to be used for downloading of database
fi: Tietokannan imuroinnissa käytettävä tiedosto

en: Description for download
fi: Latauksen kuvaus

en: Family Tree #%c
fi: Sukupuu #%c

en: Give a description for this file.
fi: Annan tälle tiedostolle kuvaus.

en: Advanced Options
fi: Lisävalinnat

en: Character set encoding
fi: Merkistön koodaus

en: The encoding to be used for the web files
fi: Nettisivuilla käytettävä merkistökoodaus

en: Include link to active person on every page
fi: Lisää linkki kotihenkilöön jokaiselle sivulle

en: Include a link to the active person (if they have a webpage)
fi: Lisää linkki kotihenkilöön jokaiselle sivulle (jos heillä on nettisivu)

en: Include a column for birth dates on the index pages
fi: Lisää hakemistosivuille sarake syntymäajalle

en: Whether to include a birth column
fi: Lisätäänkö syntymäsarake

en: Include a column for death dates on the index pages
fi: Lisää hakemistosivuille sarake kuolinajalle

en: Whether to include a death column
fi: Lisätäänkö kuolinsarake

en: Include a column for partners on the index pages
fi: Lisää hakemistosivuille sarake kumppaneista

en: Whether to include a partners column
fi: Lisätäänkö kumppanisarake

en: Include a column for parents on the index pages
fi: Näytä vanhempien sarake hakemistosivuilla

en: Whether to include a parents column
fi: Näytetäänkö vanhempien sarake

en: Include half and/or step-siblings on the individual pages
fi: Lisää hakemistosivuille sarake sisaruspuolille

en: Whether to include half and/or step-siblings with the parents and siblings
fi: Näytetäänkö hakemistosivuilla sisaruspuolet vanhempien ja sisarusten yhteydessä

en: Include family pages
fi: Lisää perhesivut

en: Whether or not to include family pages.
fi: Lisätäänkö perhesivut.

en: Include event pages
fi: Lisää tapahtumasivut

en: Add a complete events list and relevant pages or not
fi: Lisätäänkö täydellinen tapahtumalista ja ao. sivut vai ei

en: Include other roles
fi: Sisällytä muita rooleja

en: Include persons with other roles to an event
fi: Ota mukaan henkilöitä, joilla on muita tapahtumarooleja

en: Include place pages
fi: Lisää paikkasivut

en: Whether or not to include the place pages.
fi: Lisätäänkö paikkasivut.

en: Include unused place pages
fi: Lisää käyttämättömät paikkasivut

en: Whether or not to include the unused place pages.
fi: Lisätäänkö käyttämättömät paikkasivut vai ei.

en: Include source pages
fi: Lisää lähdesivut

en: Whether or not to include the source pages.
fi: Lisätäänkö lähdesivut.

en: Include repository pages
fi: Lisää arkistosivut

en: Whether or not to include the repository pages.
fi: Lisätäänkö arkistosivut.

en: Include GENDEX file (/gendex.txt)
fi: Sisällytä GENDEX-tiedosto (/gendex.txt)

en: Whether to include a GENDEX file or not
fi: Lisätäänkö GENDEX-tiedosto vai ei

en: Include address book pages
fi: Lisää osoitekirjan sivut

en: Whether or not to add Address Book pages,which can include e-mail and website addresses and personal address/ residence events.
fi: Otetaanko mukaan osoitekirjan sivut, jotka voivat sisältää sähköposti- ja nettiosoitteet sekä henkilökohtaiset osoite/asuinpaikka tapahtumat.

en: Include the statistics page
fi: Lisää tilastosivu

en: Whether or not to add statistics page
fi: Lisätäänkö tilastosivut vai ei lisätä

en: Place Map Options
fi: Paikkakarttojen valinnat

en: Stamen Map
fi: Stamen-kartta

en: Google
fi: Google-kartta

en: Map Service
fi: Karttapalvelu

en: Choose your choice of map service for creating the Place Map Pages.
fi: Valitse karttapalvelu, jota haluat käyttää paikkakarttasivujen luonnissa.

en: Include Place map on Place Pages
fi: Lisää paikkakartta paikkasivuille

en: Whether to include a place map on the Place Pages, where Latitude/ Longitude are available.
fi: Lisätäänkö mukaan paikkasivuille paikkakartta, jossa on leveys- ja pituuspiiritiedot.

en: Include Family Map Pages with all places shown on the map
fi: Ota mukaan perheen karttasivut, joilla näytetään kartalla kaikki paikat

en: Whether or not to add an individual page map showing all the places on this page. This will allow you to see how your family traveled around the country.
fi: Lisätäänkö erillinen sivu karttaa varten. Siitä näkisi kuinka sukusi on liikkunut maassa ja maailmalla.

en: Family Links
fi: Perheyhteydet

en: Drop
fi: Poista

en: Markers
fi: Markkerit

en: Google/ FamilyMap Option
fi: Google/Perhekartan valinnat

en: Select which option that you would like to have for the Google Maps family-map pages...
fi: Valitse haluamasi Google-kartta vaihtoehto perhekarttasivuille ...

en: Google maps API key
fi: Google-karttojen API-avain

en: The API key used for the Google maps.
    This key is mandatory and must be valid
fi: Google-kartoissa käytetty API-avain.
    Avain on pakollinen ja sen on oltava voimassa

en: How to get the API key
fi: Miten API-avain saadaan

en: Copy and paste this value in your browser.
    The Google maps service must be selected.
fi: Kopioi ja liitä tämä arvo selaimeesi.
    Google-karttapalvelun on oltava valittuna.

en: Toner
fi: Sävy

en: Terrain
fi: Maasto

en: WaterColor
fi: Vesiväri

en: Stamen Option
fi: Stamen valinnat

en: Select which option that you would like to have for the Stamen map map-pages...
fi: Valitse haluamasi vaihtoehto Stamen-karttasivuille ...

en: Stamen maps API key
fi: Stamen-karttojen API-avain

en: The API key used for the Stamen maps.
    This key is mandatory and must be valid
fi: Stamen-kartoissa käytetty API-avain.
    Avain on pakollinen ja sen on oltava voimassa

en: Copy and paste this value in your browser.
    The Stamen maps service must be selected.
fi: Kopioi ja liitä tämä arvo selaimeesi.
    Stamenin karttapalvelu on valittava.

[ctx: val]
en: in %(inipth)s (%(val)s)
fi: - %(inipth)s (%(val)s)

en: latest
fi: uusimmat

en: openlayers version to use
fi: openlayers-versio, jota käytetään

en: You should use this option only if you can't see the maps in your website for OpenStreetMap or Stamen maps
    You can change the value in the specified file. The option name to modify is openlayers_version.
    See OLDER VERSIONS in https://openlayers.org/
fi: Käytä tätä vaihtoehtoa vain, jos et näe OpenStreet- tai Stamen-karttoja verkkosivustollasi
    Voit muuttaa määritetyn tiedoston arvoa. Muokattavan vaihtoehdon nimi on openlayers_version.
    Katso vanhemmat versiot osoitteessa https://openlayers.org/

en: Other inclusion (CMS, web calendar, PHP)
fi: Muut mukaan otettavat (CMS, verkkokalenteri, Php)

en: Do we include these pages in a CMS web?
fi: Lisätäänkö nämä sivut CMS nettiin ?

en: URI
fi: URI-tunnus

en: Where do you place your website? default = /NAVWEB
fi: Minne haluat tallentaa nettisivusi? oletus = /NAVWEB

en: Include the news and updates page
fi: Lisää uudet ja päivitetyt sivut

en: Whether to include a page with the last updates
fi: Lisätäänkö sivu viimeisistä päivityksistä

en: Max days for updates
fi: Päivityspäiviä enintään

en: You want to see the last updates on how many days?
fi: Kuinka monelta päivältä haluat nähdä viimeiset päivitykset ?

en: Max number of updates per object to show
fi: Näytettävien päivitysten enimmäismäärä kohteessa

en: How many updates do you want to see max
fi: Kuinka monta päivitystä haluat nähdä enintään

en: Translations
fi: Käännökset

en: Second language
fi: Toinen kieli

en: Site name for your second language
fi: Sivuston nimi toisella kielellä

en: This site title
fi: Sivuston otsikko

en: Enter a title in the respective language
fi: Anna otsikko oletuskielellä

en: Third language
fi: Kolmas kieli

en: Site name for your third language
fi: Sivuston nimi kolmannella kielellä

en: Fourth language
fi: Neljäs kieli

en: Site name for your fourth language
fi: Sivuston nimi neljännellä kielellä

en: Fifth language
fi: Viides kieli

en: Site name for your fifth language
fi: Sivuston nimi viidennellä kielellä

en: Sixth language
fi: Kuudes kieli

en: Site name for your sixth language
fi: Sivuston nimi kuudennella kielellä

en: Calendar Options
fi: Kalenterin valinnat

en: Do we include the web calendar ?
fi: Lisätäänkö web-kalenteri?

en: Whether to include a calendar for year %s
fi: Lisätäänkö kalenteri vuodelle %s

en: Create one day event pages for Year At A Glance calendar
fi: Luodaan tapahtumapäiväsivut 'Vuosi yhdellä silmäyksellä' kalenteriin

en: Whether to create one day pages or not
fi: Luodaanko päiväsivut vai ei

en: Include birthdays in the calendar
fi: Ota kalenteriin mukaan syntymäpäivät

en: Include anniversaries in the calendar
fi: Ota kalenteriin mukaan vuosipäivät

en: Show data only after year
fi: Näytä valitun vuoden jälkeiset tapahtumat

en: Show data only after this year. Default is current year -  'maximum age probably alive' which is defined in the dates preference tab.
fi: Näytä tiedot vasta tämän vuoden jälkeen. Oletus on nykyinen vuosi-  "Enimmäisikä todennäköisesti elossa", joka on määritetty päivämääränvalinta välilehdessä.

en: HeatMap Options
fi: Lämpökartta valinnat

en: Include heatmap pages
fi: Lisää lämpökarttasivut

en: Whether to include heatmap pages for events
fi: Lisätäänkö tapahtumien lämpökarttasivut

en: Point size
fi: Pistekoko

en: Set the size of the heatmap points.
    Default: 8
fi: Valitse lämpökarttapisteiden koko.
    Oletus: 8

en: Blur
fi: Sumeus

en: Set the blur size.
    Default: 15
fi: Määritä sumeuden koko.
    Oletus: 15

en: Zoom
fi: Suurennus

en: Creating individual pages
fi: Luodaan henkilösivut

[ctx: letter]
en: Surnames %(surname)s beginning with letter %(letter)s
fi: Sukunimet %(surname)s alkaen kirjaimella %(letter)s

en: This page contains an index of all the individuals in the database, sorted by their last names. Selecting the person&#8217;s name will take you to that person&#8217;s individual page.
fi: Tällä sivulla on hakemisto kaikista tietokannan henkilöistä sukunimen mukaan lajiteltuna. Henkilön nimen napsauttaminen vie sinut valitun henkilön sivulle.

en: <absent>
fi: <puuttuva>

en: Tracking %s
fi: Jäljitetään %s

en: This map page represents that person and any descendants with all of their event/places. If you place your mouse over the marker it will display the place name. The markers and the Reference list are sorted in date order (if any?). Clicking on a place&#8217;s name in the Reference section will take you to that place&#8217;s page.
fi: Tämä karttasivu edustaa kyseistä henkilöä ja hänen jälkeläisiään kaikkine tapahtumineen/paikkoineen. Jos viet hiiren merkin päälle, se näyttää paikan nimen. Merkit ja viiteluettelo on lajiteltu päiväysjärjestykseen (jos on?). Klikkaamalla paikan nimeä viiteosiossa pääset kyseisen paikan sivulle.

en: Place Title
fi: Paikan nimi

en: Drop Markers
fi: Pudota markkerit

en: Call Name
fi: Kutsumanimi

en: Nick Name
fi: Lempinimi

en: Age at Death
fi: Ikä kuollessa

en: Stepfather
fi: Isäpuoli

en: Stepmother
fi: Äitipuoli

en: Not siblings
fi: Ei sisaruksia

en: Relation to the center person
fi: Suhde kotihenkilöön

en: Relation to main person
fi: Suhde päähenkilöön

en: Relation within this family (if not by birth)
fi: Suhde tähän perheeseen (jollei syntymän kautta)

en: Creating place pages
fi: Luodaan paikkasivut

en: This page contains an index of all the places in the database, sorted by their title. Clicking on a place&#8217;s title will take you to that place&#8217;s page.
fi: Tällä sivulla on hakemisto kaikista tietokannan paikoista, lajiteltuna niiden nimien mukaan. Paikan nimen napauttaminen vie sinut valitun paikan sivulle.

[ctx: Place Name]
en: Name
fi: Nimi

en: State/Province
fi: Lääni, osavaltio tai provinssi

en: Place Map
fi: Paikkakartta

en: Creating repository pages
fi: Luodaan arkistosivut

en: This page contains an index of all the repositories in the database, sorted by their title. Clicking on a repositories&#8217;s title will take you to that repositories&#8217;s page.
fi: Tällä sivulla on hakemisto kaikista tietokannan arkistoista lajiteltuna niiden nimen mukaan. Nimen napauttaminen vie sinut valitun arkiston sivulle.

[ctx: Repository]
en: Name
fi: Nimi

en: Creating source pages
fi: Luodaan lähdesivut

en: This page contains an index of all the sources in the database, sorted by their title. Clicking on a source&#8217;s title will take you to that source&#8217;s page.
fi: Tällä sivulla on lista kaikista tietokannan lähteistä aakkostettuna niiden nimikkeen mukaan. Nimikkeen napsauttaminen vie sinut ko. lähteen sivulle.

[ctx: Source Name]
en: Name
fi: Lähde

en: Publication information
fi: Julkaisutiedot

en: Database overview
fi: Tietokannan kuvaus

en: Narrative web content report for
fi: Kertova-nettisivusto sisältöraportti

en: This page contains an index of all the individuals in the database with the surname of %s. Selecting the person&#8217;s name will take you to that person&#8217;s individual page.
fi: Tällä sivulla on hakemisto kaikista tietokannan henkilöistä, joiden sukunimi on %s. Henkilön nimen napauttaminen vie sinut valitun henkilön sivulle.

en: Surnames by person count
fi: Sukunimet henkilömäärän mukaisesti

en: This page contains an index of all the surnames in the database. Selecting a link will lead to a list of individuals in the database with this same surname.
fi: Tällä sivulla on hakemisto kaikista tietokannan sukunimistä. Nimen napsauttaminen vie luetteloon tietokannan henkilöistä, joilla on tämä sama sukunimi.

en: Number of People
fi: Henkilöiden määrä

en: Surnames beginning with letter '{letter}' {char}
fi: Sukunimet, jotka alkavat kirjaimella '{letter}' {char}

en: This page displays a indexed list of all the media objects in this database. It is sorted by media title. There is an index of all the media objects in this database. Clicking on a thumbnail will take you to that image&#8217;s page.
fi: Tällä sivulla on indeksoitu luettelo kaikista tietokannan kuvista. Ne on lajiteltu niiden nimikkeiden mukaan. Alla on nimike hakemisto kaikista kuvatiedostoista tietokannassa. Kuvakkeen napsauttaminen vie sinut valitun median sivulle.

en: New and updated objects
fi: Uudet ja päivitetyt kohteet

[ctx: nb]
en: This page contains the last updated objects in the database in the last %(days)d days and for a maximum of %(nb)d objects per object type.
fi: Tällä sivulla on tietokannan viimeiset päivitetyt kohteet viimeisen %(days)d päivän aikana ja kohteita korkeintaan %(nb)d kohdetyyppiä kohden.

en: Generated by %(gramps_home_html_start)sGramps%(html_end)s on %(date)s
fi: Tuotettu %(gramps_home_html_start)sGramps%(html_end)s-ohjelmalla %(date)s

en: Calendar Title
fi: Kalenteriotsikko

en: My Family Calendar
fi: Sukukalenterini

en: The title of the calendar
fi: Kalenterin otsikko

en: The stylesheet to be used for the web pages
fi: Nettisivuilla käytettävä tyylitiedosto

en: Content Options
fi: Sisältövalinnat

en: Create multiple year calendars
fi: Luo kalenteri useammalle vuodelle

en: Whether to create Multiple year calendars or not.
fi: Luodaanko kalenteri useammalle vuodelle vai ei.

en: Start Year for the Calendar(s)
fi: Kalenterien aloitusvuosi

en: Enter the starting year for the calendars between 1900 - 3000
fi: Syötä aloitusvuosi kalenteriin väliltä 1900-3000

en: End Year for the Calendar(s)
fi: Kalenterien päättymisvuosi

en: Enter the ending year for the calendars between 1900 - 3000.
fi: Syötä päättymisvuosi kalenteriin väliltä 1900-3000.

en: Holidays will be included for the selected country
fi: Lisää valitun valtion juhlapyhät

en: Jan - Jun Notes
fi: Tammi-kesäkuun tiedot

en: January Note
fi: Tammikuun tiedot

en: The note for the month of January
fi: Lisätiedot tammikuulle

en: February Note
fi: Helmikuun tiedot

en: The note for the month of February
fi: Lisätiedot helmikuulle

en: March Note
fi: Maaliskuun tiedot

en: The note for the month of March
fi: Lisätiedot maaliskuulle

en: April Note
fi: Huhtikuun tiedot

en: The note for the month of April
fi: Lisätiedot huhtikuulle

en: May Note
fi: Toukokuun tiedot

en: The note for the month of May
fi: Lisätiedot toukokuulle

en: June Note
fi: Kesäkuun tiedot

en: The note for the month of June
fi: Lisätiedot kesäkuulle

en: Jul - Dec Notes
fi: Heinä-joulukuun tiedot

en: July Note
fi: Heinäkuun tiedot

en: The note for the month of July
fi: Heinäkuun lisätiedot

en: August Note
fi: Elokuun tiedot

en: The note for the month of August
fi: Elokuun lisätiedot

en: September Note
fi: Syyskuun tiedot

en: The note for the month of September
fi: Syyskuun lisätiedot

en: October Note
fi: Lokakuun tiedot

en: The note for the month of October
fi: Lokakuun lisätiedot

en: November Note
fi: Marraskuun tiedot

en: The note for the month of November
fi: Marraskuun lisätiedot

en: December Note
fi: Joulukuun tiedot

en: The note for the month of December
fi: Joulukuun lisätiedot

en: Link to Narrated Web Report
fi: Linkki Kertova-nettisivusto raporttiin

en: Whether to link data to web report or not
fi: Linkittäänkö tiedot Kertova-nettisivusto raporttiin vai ei

en: Link prefix
fi: Linkin etuliite

en: A Prefix on the links to take you to Narrated Web Report
fi: Etuliite linkeissä joilla siirryt Kertova-nettisivusto raporttiin

en: Narrated Web Site
fi: Kertova-nettisivusto

en: Produces web (HTML) pages for individuals, or a set of individuals
fi: Tuottaa nettisivuja (HTML) henkilöistä tai henkilöjoukosta

en: Produces web (HTML) calendars.
fi: Tuottaa (HTML) nettikalenterit.

en: Webstuff
fi: Webstuff-sivusto

en: Provides a collection of resources for the web
fi: Tarjoaa joukon nettiaineistoja

note: Translators: Basic Ash style sheet
en: Basic-Ash
fi: Perustyyli - Saarni

en: Basic-Cypress
fi: Perustyyli - Sypressi

en: Basic-Lilac
fi: Perustyyli - Syreeni

en: Basic-Peach
fi: Perustyyli - Persikka

en: Basic-Spruce
fi: Perustyyli - Kuusi

en: No style sheet
fi: Ei tyylitiedostoa
