gramps - en to br translation catalogue (197 entries)

en: Canada
br: Kanada

en: Catalonia
br: Katalonia

en: China
br: Sina

en: Croatia
br: Kroatia

en: Czech Republic
br: Republik Tchek

en: England
br: Bro-Saoz

en: France
br: Bro-C'hall

en: Germany
br: Alamagn

en: Jewish Holidays
br: Gouelioù yuzev

en: Purim
br: Pourim

en: Passover
br: Pesac'h

en: Shavuot
br: Chavouot

en: Rosh Ha'Shana
br: Roch ha-Chanah

en: Yom Kippur
br: Yom Kippour

en: Sukot
br: Soukot

en: Simhat Tora
br: Simc'hat Torah

en: Hanuka
br: Hanouka

en: Italy
br: Italia

en: New Zealand
br: Zeland-Nevez / Aotearoa

en: Russia
br: Rusia

en: Serbia (Latin)
br: Serbia (latin)

en: Sweden
br: Sveden

en: Turkey
br: Turkia

en: Ukraine
br: Ukraina

en: United States of America
br: Stadoù-Unanet Amerika

en: Genealogy System
br: Reizhiad genealogiezh

en: Genealogy;Family History;Research;Family Tree;GEDCOM;
br: Kerentiezh ;Istor Kerentiad ;Imbourc'h ;Gwezenn-gerentiezh ;GEDCOM ;

en: People
br: Tudoù

en: Person
br: Den

en: Gramps database
br: Diaz roadennoù GRAMPS

en: Gramps package
br: Gronnad GRAMPS

en: Gramps XML database
br: Diaz roadennoù GRAMPS XML

en: GeneWeb source file
br: Restr tarzh GeneWeb :

en: <b>The Gramps Homepage</b><br/>The Gramps homepage is at https://gramps-project.org/.
br: <b>Pennbajenn Gramps</b><br/>Emañ pennbajenn Gramps war http://gramps-project.org/.

en: Error: cannot open '%s'
br: Fazi: n'haller ket digeriñ '%s'

en: Path
br: Hent

en: Unknown
br: Dianav

en: Could not open file: %s
br: Na ket digoriñ ar restr: %s

en: _Undo %s
br: _Nullañ %s

en: General filters
br: Siloù dre vras

en: Date:
br: Deiziad:

en: Value:
br: Talvoud:

en: Title:
br: Titl:

en: Description:
br: Deskrivadur:

en: Place:
br: Lec'h:

en: Path:
br: Kavlec'h:

en: Everyone
br: Tout an dud

en: Given name:
br: Anv-bihan:

en: Patronymic:
br: Anv-tud

en: Name:
br: Anv:

en: City:
br: Kêr:

en: Country:
br: Bro:

en: Address:
br: Chomlec'h:

en: Address
br: Chomlec'h

en: Private
br: Prevez

en: City
br: Ker

en: County
br: Departamant

en: State
br: Rannvro

en: Country
br: Bro

en: Attribute
br: Doareenn

en: Value
br: Talvoud

en: Description
br: Deskrivañ

en: Occupation
br: Labour

en: None
br: Ebet

en: Source
br: Mamenn -keleier

en: unknown
br: dianav

en: Date
br: Deiziad

en: Text
br: Testenn

en: Event
br: Degouezhadenn

en: Place
br: Lec'h

en: Father
br: Tad

en: Mother
br: Mamm

en: Child
br: Bugel

en: Family
br: Familh

en: Other
br: All

en: Birth
br: Deiz ganedigezh

en: Death
br: Deiz marv

en: Baptism
br: Badeziant

en: Degree
br: Diplomet

en: Ordination
br: Belegiñ

en: Children
br: Bugale

en: Events
br: Darvoudoù

en: Type
br: Seurt

en: Canceled
br: Nullet

en: Name
br: Anv

en: Title
br: Titl

en: Birth Name
br: Anv ganedigezh

en: Note
br: Notenn

en: Gender
br: Doare

en: Families
br: Familhoù

en: Addresses
br: Chomlec'hioù

en: Longitude
br: Hed

en: Latitude
br: Led

en: Alternate Names
br: Anvioù all

en: Place Name
br: Anv lec'h

en: View
br: Sellout

en: JPEG image
br: Skeudenn JPEG

en: GIF image
br: Skeudenn GIF

en: PNG image
br: Skeudenn PNG

en: Books
br: Levrioù

en: husband
br: gwaz

en: wife
br: gwreg

en: %(father)s and %(mother)s
br: %(father)s ha %(mother)s

en: male
br: gourel

en: female
br: benel

en: Hebrew
br: Hebrean

en: Display
br: Diskwel

en: Column Name
br: Anv ar vann

en: Father's surname
br: Anv tad

en: _Help
br: _Skoazell

en: Media Object
br: Mediaoù trazenn

en: _Edit
br: _Aozañ

en: Edit
br: Aozañ

en: Text only
br: Testenn hepken

en: All files
br: Holl restroù

en: Automatically detected
br: Dinoiñ emgefreek

en: Select file _type:
br: Dibab ur _seurt restr:

en: Select a media object
br: Dibab ur media traezen

en: The filename supplied could not be found.
br: N'eo ket kavet ar restr-mañ.

en: Cannot import %s
br: Na ket enporzhiañ %s

en: Cannot display %s
br: Ne c'haller ket diskouez %s

en: Add
br: Ouzhpennañ

en: Remove
br: Dilemel

en: Address Editor
br: Aozer chomlec'h

en: Attribute Editor
br: Aozer doareenn

en: New Attribute
br: Doareenn nevez

en: Regular
br: Reizh

en: Before
br: A-raok

en: After
br: Goude

en: About
br: Diwar-benn

en: Range
br: Astenn

en: Span
br: Ouzhpennet talvoud

en: Estimated
br: Istimet

en: Calculated
br: Jedet

en: Date selection
br: Deiz dibab

en: New Event
br: Degouezhadenn nevez

en: Edit Event
br: Aozañ an degouezhadenn

en: Birth Date
br: Deiz ganedigezh

en: Death Date
br: Deiz marv

en: Birth Place
br: Lec'h ganedigezh

en: Death Place
br: Lec'h marv

en: Edit relationship
br: Aozañ darempred

en: New Name
br: Anv nevez

en: New Person
br: Nevez den

en: Edit Person
br: Aozer den

en: Edit Object Properties
br: Aozañ trazenn perzh

en: Problem changing the gender
br: Kudenn evit cheñch an doare

en: Changing the gender caused problems with marriage information.
    Please check the person's marriages.
br: Ar cheñchament en deus graet ur gudenn e-keñver keleier war ar priedi eus an den.
    Gwirit ar c'heleier priedi.

en: Edit Person (%s)
br: Aozer den (%s)

en: Unknown gender specified
br: Doare dianav

en: New Place
br: Lec'h nevez

en: Add Place (%s)
br: Ouzhpennañ ul lec'h (%s)

en: Edit Place (%s)
br: Aozer lec'h (%s)

en: Save Changes?
br: Enrollañ ar c'hemmoù?

en: If you close without saving, the changes you have made will be lost
br: Ma serrit hep gwarediñ, Kollet e vo cheñchament

en: New Source
br: Mamenn-keleier nevez

en: Edit Source (%s)
br: Aozañ ar mamenn-keleier (%s)

en: Filter
br: Sil

en: Citation:
br: Belegiñ:

en: Birth date
br: Deiziad ganedigezh

en: Image
br: Skeudenn

en: _About
br: _Diwar benn

en: _Bookmarks
br: _Sinedoù

en: _Import...
br: _Enporzhiañ...

en: _Quit
br: _Kuitaat

en: Save As
br: Enrollañ e

en: Loading...
br: O kargañ

en: Filename
br: Anv restr

en: Saving your data
br: Gwarediñ ho keleier

en: Your data has been saved
br: Gwaredet eo ho keleier

en: Saving failed
br: Gwarediñ na graet

en: Portrait
br: Poltred

en: _Change filename
br: _Kemm an anv restr

en: default
br: dre ziouer

en: _Undo
br: _Nullañ

en: File:
br: Restr:

en: Delete %s?
br: Dilemel %s?

en: Add Child to Family
br: Ouzhpennañ bugale er familh

en: Print...
br: Moullañ...

en: PDF document
br: Diell PDF

en: RTF document
br: Diell RTF

en: Print Preview
br: Alberz a-raok moulladur

en: Could not open %s
br: N'eus ket tu da zigeriñ %s

en: Failure writing %s
br: Fazi skritur %s

en: Key
br: alc'hwez

en: Error reading %s
br: Fazi lenn %s

en: GEDCOM import
br: Enporzhiañ GEDCOM

en: Import from %s
br: Enporzhiañ ouzh %s

en: %(female_name)s was born in %(month_year)s.
br: Ganet eo %(female_name)s e %(month_year)s.

en: %(male_name)s was born in %(birth_place)s.
br: %(male_name)s a zo bet ganet e %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born in %(birth_place)s.
br: Ganet eo %(female_name)s e %(birth_place)s.

en: _Add...
br: O_uzhpennañ...

[ctx: manual]
en: Media_Manager
br: Ardoer_molladoù

en: death
br: marv

en: {couple}, {years} year anniversary | {couple}, {years} year anniversary
br[0]: {couple}, {years} bloavezh eured
br[1]: {couple}, {years} bloavezhioù eured

en: Home
br: Pennelfenn

en: Invalid file name
br: Anv restr direizh
